WAAR BLEEF HET HEILIG TRIDUUM HET SS WEL GEZEGD, maar niet door v. d. Weijden RADIO interschool meerden af De honneniijst NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdag 2 April 1946 Historische vlag Witte Donderdag Waarom 13? J Landbouwprijzen en luxe vertering Steen des aanstoots Morgen &icl Alalvety b H. Dijkstra, Medemblik; Groet (Schoorl); D. J. i, Twisk; A. Goudsblom, H. Heidema, Twisk; P. J. ikmaar; P. Koomen, Span- Koorn, Hippolytushoef, J. H. Kraakman, War- 1; J. Kreuger, Beemster; ;r, Heerhugowaard; R. Beemster; W. P. Lode- iloo; P. Posch, Schellink- Riepma, Medemblik; S. J. Bergen N.H.; A. Sluis, (out; W. Vellinga, Alk- J. Dekker, Oudkarspel; temaker, Avenhorn; J. in Waterland; H. Bijman, G. M. Duyn, Bakkum; P. •ma, Andijk-West; H. Glas vaard; J. Glas, Broek op t; Jb. Glas, Heerhugo- v. d. Griendt, Rotterdam- Jroot, Spanbroek; C. Hoo- iv armenhuizen; W. Kooij- gnum; C. Koster, Schel- J. Kuys, Bergen N.H.; M. Bergen N.H.; R. M. Bloemendaal; J. N. Paauw Joh. Revalk, Amster- D- Rooky, Obdam; G. 3, Noord-Beemster; N. J. :rhugowaard; C. J. Twisk, J. Veenhuyzen, Bergen le Vries, Sint-Pancrasu J. erkhout; J. W. Worp, Am- inaal uitspraken 'osch te Oterleek: Ver- daring f 2500 en radio, ers te Heiloo. Verbeurd- l f 2000 met radio, te Den Helder. Ontzeg- it om op de Rijkswerf te zijn. '.eyser te Den Burg. In- 2 jaar en 3 maanden, g. 1947. eijer te Alkmaar. Inter- jaar en 4 maanden, tot 947. nip te Heiloo. Internee- tr, tot 9 Mei 1948. Ver- laring f 500. m Snip te Heiloo. Inter- jaar en 9 maanden, tot 948. Verbeurdverklaring RIJDIGE BESLISSING Bij beslissing van 1947 van den Procureur- ij het Bijzonder Ge- te Amsterdam, mr. Ge paald, dat F. Th. Besier, raarn emend gemeente- alhier, op grond van de g, dat de tegen hem ge denking volkomen on- gebleken, onvoorwaar- ten vervolging gesteld, verstande, dat zijn ge- ook niet meer kunnen mderworpen aan het m het Tribunaal, mover staat een beslis- den Minister van Bin- ie Zaken, waarbij aan Besier op grond van het besluit ontslag is ver- :ijn functie als wnd. ge- otaris, met ingang van ttste beslissing is geba- tdviezen van en inlich- i de zijde van het ge- tuur en de plaatselijke :ommissie, die op haar "bij o.m. was afgegaan ilaringen van een thans 1 gestelden politieken die zijn voor den heer •warende verklaringen iepen- hij had die ver- destijds afgelegd m de waarheid, doch naar ïgt in een staat van inzinking, uit vrees en siding. Wij vernemen de heer Besier zich tot en den Minister van Ische Zaken heeft ge- het verzoek om een onderzoek, waarbij hij ;pt op de na gedaan afgekomen beslissing 'rocureur-Fiscaal zuiveringsgesch ieden is urgemeester v. d. Heu- iu ook een zuiverings- l den toenmaligen ge- etaris, waarin evenmin atste woord gesproken zijn. SR.. Getrouwd; Corne- 1 jaar en Maria Philome oud 22 jaar. een man is van groot s de bewondering mee- het Romeinsahe volk. sn dragen ook diep in et eeuwig merkteeken ir milde en zachte cogen ;ijn zoekers geworden nbekend doel. Malchus 5 sterkste. rio weet dit en daarom dezen stillen jongen, t nog heel lang, voor idelijk in slaap gevallen komende dagen han- donkere nevel over zijn i vreest het conflict met naar ook met de groei- theid in zijn eigen tar de nacht strekt zich ruzalem en trekt dicht ;erne, waar de soldaten binnen een korten tijd tus den Wonderdoener ken Mensch zullen ge- tien en zonder hen zal 0 zijn, maar ook Mal- alles voelt hij angstig :n. is zwaar van mensche- rnaar zijn mannelijke lm de kansen die hij m de groote toekomst, mt voor zijn soldaten- trekt de nacht over 1 dezen zoekenden man ijn slaap een droome- elheid, waar niets is en egte zijn lichaam op- het onbekende. de dagen zullen zwaar le menschen. (Wordt vervolgd) Pauselijke onderscheiding voor Daniël Rops De bekende Fransche katholie ke schrijver Daniel Rops, is door den Paus benoemd tot commandeur in de orde van St. Gregorius de Groote. Daniel Rops staat bekend als een der grootste Fransche schrijvers, zoowel op historisch als op humanistisch gebied. Tot zijn werken behooren o.a.: l'Ame Obscure, De monde sans ame, Ele_ ments de Notre Destin, l'Epee de Feu, Mystique de France en tal rijke schetsen die een christelijken geest ademen. Een van zijn laatste werken Je sus en son temps" kreeg in. 1946 de hoogste oplage van alle Fran sche uitgaven n.l. 247,000 exem plaren. Kardinaal Suhard heeft den schrijver de oorkonde met de versierselen der orde overhandigd. Geschenk aan de Marine Op 14 April a.s. zal door den commandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht J. A. Gauw een uit historisch oogpunt bijzondere vlag worden overhandigd aan den commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord. Het betreft hier de eer ste Nederlandsche vlag die op be vrijd Europeesch grondgebied werd geplant. Dit geschiedde m den nacht van 9 op 10 Juli 1943 bij de landingen op Sicilië door den Engelschen lt.commander Reds- haw, die de vlag met dat doel ge kregen had van kapitein Hettema, den gezagvoerder van het Neder landsche troepentransportschip ,.Marnix van St. Aldegondë" van de Mij Nederland, dat bij deze lan dingen aanwezig was. Kapitein Hettema, die tegenwoor dig in den rang van kapitein-lui tenant ter zee in marinedienst is, heeft de vlag, die door den Engel schen marine-officier bij latere landingen in Italië was medege voerd, na afloop van den oorlog teruggekregen. Zij is door hem aangeboden aan de adelborsten, opleiding in Den Helder, waar zij als een historisch symbool een eereplaats zal krijgen. DE THEE-EXPORT VAN JAVA Volgens de Engelsche min. van voedselvoorziening Strachey, zal de overeenkomst tusschen de Neder landsche en Indonesische autoritei ten den grondslag leggen voor de spoedige hervatting van de handels betrekkingen tusschen Groot-Brit- tannië en Indonesië. Toen men Strachey vroeg of hij zou streven naar import van thee uit Java en Sumatra met het oog op het feit, dat de autoriteiten op Ceylqn een belasting van 71/- pence geheven hebben, antwoordde hij; „de export van thee uit Indonesië is de sleutel tot de wereldsituatie". De Britsche regeering heeft de regeering van de Indonesische repu bliek „de facto" erkend. Naar aanleiding van Sjahrirs ver klaring inzake zijn voornemen om over te gaan tot benoeming van In donesische vertegenwoordigers in Australië en Egypte wordt van of- ficieele Nederlandsche zijde te Ba tavia het volgende verklaard; Blijkens de briefwisseling tus schen de delegaties is overeenge komen, dat art. 15 van de overeen komst van Linggadjati de gelegen heid schept, waar noodig, op de voordracht van de republikeinsche regeering Indonesiërs op te nemen in den buitenlandschen dienst van het koninkrijk. Vertegenwoordiging van de republiek in strikt interna tionalen zin is eerst mogelijk na de vorming van de vereenigde staten van Indonesië, zoodat de door Sjah- rir geformuleerde plannen in dezen strjjdig zijn met Linggadjati. NIEUWE HONGER-DEMON- STRATIES Tusschen 10.000 en 12.000 Duit schers hebben Dinsdagmorgen voor bet Operagebouw te Duis burg in den motregen gedemon streerd tegen de voedsel- schaarschte. In de stad is tevens een alge- meene staking uitgebroken. Trams reden niet meer en winkels en fabrieken bleven gesloten, doch essentieele diensten en bedrijven, als waterleiding en gas- en elec- triciteitsbedrijven, bleven func- tionneeren. De demonstratie werd toege sproken door een communist en een sociaal-democraat. Er deden zich geen incidenten voor. Ook in Bronswijk waren giste ren alle fabrieken gesloten als protest tegen de onvoldoende voedseltoewijzingen. In Hamburg demonstreerden 200 tot 300 havenarbeiders. WITTE DONDERDAG, 3 APRIL HILVERSUM I 301 m.: 8.00 het nieuws; 8.15 plechtigheden uit het Augustijnerklooster te Nijmegen; 9.50 „Das Leiden Christi am Ohl- berg", viool en clevecimbel; 10.45 Traursymphonie van Locatelli; 11.00 radio-ziekenbezoek; 11.45 liturgisch gezangen; 12.00 kamermuziek; 13.00 nieuws en omroeporkest; 14.00 mid dagconcert; 15.00 concertgebouwtrio 16.45 concert sopraan, viool en pia- na; 17.15 kamermuziek; 16.00 om roeporkest; 18.45 paaschgebruiken; 19.15 Russisch kerkkoor; 20.00 het nieuws; 20.15 „De Kruisbergh" van Joost v. d. Vondel en lijdensmedita tie door Ds. Bavinck; 21.05 orgel concert; 22.00 nieuws en gram. mu ziek. HILVERSUM II 415 m.: 8.00 het nieuws en gr.am. platen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 12.00 concert van piano en sopraan; 13.00 nieuws; 13.15 middagconcert; 15.00 religieuse mu ziek; 16.00 de week voor Paschen; 17.20 dier der week; 18.00 nieuws; 18.30 voor de militairen; 20.00 het nieuws en weerber.; 20.15 orkest; 21.45 hoorspel. i. Onder de vele triduums, die jaarlijks qehouden wordenis er maar één, dat de naam van heilig triduum' draagt, dat in wezen zoo oud is als de Kerk zelf. en dat alle geloovigen aan belangt. Dat is het triduum van de laatste dagen der Goede Week, het Paasch-triduum. Jammer genoeg zijn verschil lende katholieken door hun werkzaamheden verhinderd aan de volledige viering van dit tri duum deel te nemen. Maar als de vroegere christenen de noo- dige uren overdag en 's nachts voor de viering van het Paasch- triduum over hadden, waarom zouden dan niet vele katholieken van tegenwoordig er eenige uren tusschen uit kunnen breken? Wie het Paasch-triduum wil meevieren, verzuime niet een tekst boekje te gebruiken, want de plechtigheden zijn meer dan panto. mine. Vervolgens is het zeer prac- tisch, de teksten vooraf thuis rus tig door te nemen; ze zijn heel wat diepzinniger dan onze alledaagsche lectuur. Ter inleiding vandaag iets over Witte Donderdag In Rome werden oudtijds op dezen dag drie heilige Missen op gedragen. In de eerste werden de openbare boetelingen weer tot de gemenschap der Kerk toegelaten (him Verrijzenis uit den dood der zonde tot het leven der genade)in de tweede wijdde de Paus de hei lige Oie; in de derde het was dan avond geworden ontvingen de geloovigen de Paaschcommunie Omdat de eerste plechtigheid werd afgeschaft en de tweede uitsluitend voor den bisschop is gereserveerd, verschoof men de Avondmaal-mis naar een vroeger uur. Vandaag werden de H. Commu nie en het Priesterschap ingesteld, twee Sacramenten, die zeer nauw verbonden zijn met Jezus' dood. Dat is een reden tot feestvreugde voor alle priesters en geloovigen, welke evenwel door de omstandigheden wordt getemperd. Vereenig u in het H. Misoffer en de H. Communie Het herstel van Monte Cassino Verscheidene leden van het H. College hebben het beschermheer schap aanvaard van een interna tionaal comité, dat ten doel heeft de abdij van Monte Cassino te her stellen, waarvoor de Paus in zijn laatste encycliek „Fulgens Radia- tur" een oproep tot de gansche wereld heeft gedaan. Er is een eere-comité gevormd waarvan Prins Chigi Albani, grootmeester der Maltheserorde, voorzitter is. Een werkcomité is opgericht waar. van de abt van Monte Cassino voorzitter is. Het Italiaansche co mité staat onder leiding van Dom Vannucci, abt van St. Paulus bui ten de moren. Reeds zijn ver scheidene adhaesiebetuigingen met dit doel binnengekomen zelfs uit niet-kathplieke kringen. In het Vaticaan wascht de Paus op Witte Donderdag de voeten van 13 arme priesters, als herinnering aan de Voet- wasschlng voor het laatste Avondmaal. Maar waarom 13? Er zijn verschillende ver klaringen beproefd om dit op te lossen. De meest aan nemelijke is die, welke Paus Benedictus XIV geeft: Hier door wordt mede herdacht 'n gebeurtenis uit het leven van PauS Gregorius de Groote. Deze waschte eiken dag de voeten van 12 armen, die bij daarna aan zijn tafel noodig- de. Eens kwamen er 13, zon der dat iemand wist hoe de dertiende was binnengeko men. Het bleek een engel te zijn, door God gezonden om St. Gregorius te zeggen, dat zijn liefdedaad zeer aange naam was aan God. De H. Kerk volgt nu èn Christus' voorbeeld èn Gregorius' lief- ledaad na. Alleen om Chris- ,us' voetwassching nauwkeu riger uit te beelden, zijn het au 13 arme priesters. met den Christus van het laatste Avondmaal. Die „de Zijnen tot het einde toe heeft liefgehad". Kom uw dankbaarheid uitzeggen aan het Rustaltaar en vergeet niet op den avond van Judas' verraad en Pe trus' verloochening te bidden om goede priesters. Positie Nederlandsche passagiersschepen „Abbekerk", R'damAustrallië, pass. 31 Maart Perim. „Aldabi", 31 Maart van Rotter dam ie Buenos Aires. „Alkaid", Rotterdam—Zuid- Amerika, pass 31 Maart St. Vin cent (K.V.). „Alphard", Porto AlegroRot terdam, 31 Maart te Bahda. „Duivendijk", VancouverRot terdam, 1 April v.m. van Ant werpen. „Tosari", BataviaRotterdam, pass. 1 April Pantellaria. LENTZ KRIJGT 3 JAAR Het Bijzonder Gerechtshof1^ te 's-Gravenhage deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen J. L. Lentz, voormalig hoofd van de Rijksinspectie Bevolkingsregisters die wegens hulpverleening in deze functie aan de Duitschers en ver raad van een zijner ambtenaren aan den documentatiedienst van de Haagsche politie op 18 Maart jl. terecht heeft gestaan. De Procureur-Fiscaal, Mr. De Gruijter, ha<f geconcludeerd tot 12 jaar met aftrek, ontzetting uit de kiesrechten voor het leven en het recht ambten te bekleeden. De Procureur-Fiscaal wilde hem tevens het recht ontnomen zien, de versierselen der Orde van Oranje Nassau te dragen. De uit spraak luidde thans 3 jaar gevan genisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. Als verzachtende omstan digheden nam het Hof aan, dat L. van hoogerhand geen behoor lijke leiding herf; gehad. Aan L. werd het recht verleend in cassatie te gaan. Het beroemde Engelsche mailschip „Queen Mary" ondergaat in het enorme „Koning George V"-dok te Southampton een grondi ge restauratie. Een nieuwe voorsteven wordt aangebracht in plaats van de nood-voorsteven, welke gedurende den oorlog was bevestigd, toen het mailschip beschadigd werd tijdens een aanvaring met een kruiser. Werklieden b.ezig met het schilderen van de geweldige ankerkettingen. Op den achtergrond de „Queen Mary". (Fox P.) OVERBRUGCINGSSTEJUN HEEFT RISICO'S Van den heer v. d. Weyden, lid van de Tweede Kamer, ontvingen wij het volgende ingezonden stuk, waarin hij meedeelt, dat de gewraakte uitdrukking over de uitgaven voor luxe en vermaak door arbeiders, niet van hem af komstig is geweest. Bij na dere raadpleging van het ver slag moeten wij dan ook wel vaststellen, dat daaruit niet blijkt, dat v. d. Weyden de zegsman van deze mïnder- gelukkige woorden is ge weest. Zij zijn in de discussie gevallen. Wij laten den heer v. d. Weyden aan het woord, opmerkend, dat wij zijn ta melijk uitvoerig stuk op en kele punten, die overigens niet ter zake doen, hebben ingekort. Red.) Geachte Redactie Groot was mijn verwondering, toen ik in uw blad van 26 Maart, dat ik met eenige vertraging ont ving, las, als zou ik op de ver gadering van de LTB-vakgroep gezegd hebben, cfat de arbeiders zooveel geld uitgeven voor luxe en vermaak. In mijn openingsrede heb ik ook over den overbrug- gingssteun niet gerept. In die rede hfb ik wel gememoreerd, dat de boeren niet ongevoelig zijn voor sociale hervormingen en dat de actie voor sociale verbetering der landarbeiders wel degelijk begrip gevonden heeft bij hen. Boer en arbeider moeten daarbij hand in hand gaan. Ik wees er ook op, dat men bij de arbeiders zal moe ten inzien, dat er in den land bouw nu eenmaal werkzaamhe den zijn, die de boer op Zaterdag middag en Zondag niet alleen af kan. Ik oefen 25 jaar het vee- houcfersbedrijf uit en ik heb twee vaste arbeiders gehad, een acht jaar lang, de tweede zestien jaar lang. Wat is er nu gebeurd? Een afge vaardigde uit Rijswijk heeft over dat uitgeven van geld voor luxe zaken gesproken, in verband met zijn mededeeling, dat hij eens ge probeerd had te onderzoeken, wel ke uitgaven door gewone menschen gedaan worden voor zaken, die z.i. niet beslist noodzakelijk zijn, om dat ook deze menschen er bezwaar tegen maken, voor landbouwpro ducten den kostprijs plus een bil lijke vergoeding te betalen. Ik heb daar toen op geantwoord, dat ik niet kon beoordeelen, of deze op merkingen juist waren, maar dat wel vaststaat, dat een groot deel van de burgerij thans klaagt, dat de huidige inkomsten ontoereikend zijn, om voor de gezinnen het meest noodzakelijke te koopen, ter wijl uit de cijfers van de opbreng sten der publieke vermakelijkheden niettemin blijkt, dat er in geen pe riode zooveel aan allerlei amuse ment wordt uitgegeven als in de zen tijd. Kijk de cijfers maar na. Dit klopt in elk geval niet heele- maal met de klacht van „het pu bliek", dat men niet in staat is, de gevraagde prijs voor voedselmidde- len te betalen, die den producent een redelijk inkomen waarborgt, wat toch zeker billijk is. Maar ik heb niet beweerd, en beweer niet, dat het nu juist speciaal de arbei ders of de hoofden van groote ge zinnen zouden zijn, die zich aan deze inconsequentie schuldig ma ken. Ik weet ook niet meer precies of dit op de vergadering door een ander beweerd is: het is in elk go- val onjuist, hier te generaliseeren, evenals het onjuist was, na den oorlog de boeren generaliseerend te bekladden. Tegen den overbruggingsteun zijn ter vergadering inderdaad bezwaren aangevoerd. Het feit doet zich n.l. voor, dat in deze streken arbeiders er niet meer voel voelen, een jaar contract aan te gaan, omdat zij dan in ongunstiger omstandigheden ge plaatst worden dan de losse arbei ders. Ik geloof niet, dat iemand dit minder gewenschte gevolg kan ont kennen. De overheid heeft dit ook begrepen, getuige de bepaling van enkele weken terug, dat geen over bruggingsteun mag worden gegeven wanneer een arbeider een jaarcon tract weigert. Of dit veel resultaat zal hebben is een andere zaak, een patroon brengt een goede werkman die hij niet kan missen, niet graag aan. Bovendien kunnen er gegron de motieven zijn, waarom een vast arbeider niet meer op contract wil werken. Het was inderdaad niet tactisch dat ik in verband met de ze kwestie de opmerking heb ge maakt, dat er sommigen schijnen te zijn, die dit als een soort pensioen beschouwen. Ik heb echter niet ge zegd „prachtig" pensioen. Tegen op heffing van den overbrugingsteun heb ik mij bij herhaling verzet, want het zou onredelijk en onmen- schelijk zijn, menschen, die buiten hun schuld niet kunnen werken (en hoe lang is dat dezen winter niet het geval geweest) aan hun lot over te laten. Maar voorkomen moet worden, dat de overbruggingsteun de oorzaak wordt van tegenstellin gen in de arbeidsregeling. De bodemproducenten voeren op het oogenblik een strijd voor een redelijk bestaan, ook voor hun ar beiders. Daarbij zullen zij wel eens in botsing komen met andere be volkingsgroepen. Maar patroons en arbeiders zullen daarbij hand in hand moeten gaan, zooals dat dan ook in de Stichting van den Land bouw geschiedt in de beste harmo nie, al komt daar natuurlijk ook wel eens verschil van meening naar voren. Ik laat het oordeel over mijn hou ding gaarne over aan de leiders van de landarbeidersbonden, die mij kennen, en denk maar; wie aan den weg timmert, heeft bekijks en loopt de kans, dat door een verkeer de weergave van zijn publieke uitin gen wel eens een verkeerde be oordeeling volgt. Het misverstand moge hiermee uit den weg zijn ge ruimd! Hoogachtend, M. P. v. d. WEYDEN ZEVENHOVEN. In de walserij van de hoogovens te IJmuiden, die in April 1942 door de Duitschers werd wegge voerd, hoopt men half Mei zoover gevorderd te zullen zijn,, dat zij wederom offi cieel aan de productie kan deelnemen. Het 9000 ton metende Noorsche s.s. „Titanian", dat 40 mijl ten Westen van Texel op een mijn is geloopen, is op weg naar Rotterdam. Het maakt zware toenemende slagzij. Gevaar van kap seizen is dan ook niet denkbeeldig. Op het terrein van de B.P.M. te Rotterdam reed een le dige zandauto met om- hoogstaande laadbak tegen de tuidraad aan van een 10 m. hooge stelling, met het gevolg dat de stelling omviel en de daarop staan de 45-jarige grondwerker A. Rijken van den Rot- terdamscheweg te Zwijn- drecht werd meegesleurd, schepen door den direc- drie begeleidende KPMiF Hij overleed na aankomst teur-generaal van de ers t^vonden zich gister- in het ^uiderziekenhuis. scheepvaart mr. J. J. Oye_ middag om twaalf uur in Dezer dagen arriveerde in vaar overgedragen worden de Golf van Biscaye. Wat ons land mgr. Alcuinus aan een vertegenwoordi- het reeds eerder vertrok- van Miltenburgh O.F.M., ger van het. Ministerie ken convooi coasters be treft, de „Erna" is giste ren in haar eentje te Al giers aangekomen, en dienzelfden dag nog door gevaren. Het Gooische tribunaal deed heden uit spraak in de zaak tegen den Hilversumschen mu sicus, Louis Schmidt, meer bekend als „Kovacs Lajos". De straf werd be perkt tot een interneering van 3 jaar met aftrek, zoodat Louis Schmidt op 1 Juli 1948 in vrijheid zal worden gesteld. V oorts ontzette het tribunaal hem uit de beide kiesrechten en het recht om een lei-K. dende functie te beklee den in het radiobedrijf voor den duur van het leven. missie-overste van de van Overzeesche gebieds- zelfstandige missie van deelen. Op 1, 7 en 8 Sind en Baluchistan Juni a.s. zal te Geertrui- (Voor-Indië). Mgr. van denberg een Nationaal Miltenburg, die 18 Maart Muziekconcours worden per K.LM. van Karachi gehouden in verband met vertrok en 19 Maart in het 100-jarig bestaan der Rome arriveerde, bracht harmonie Apollo Tevens in Rome officieele bezoe- za] op die dagen een plaat ken aan de Congregatio de seiijke ïndustrietentoon. Propaganda Fide en den rtell.ng worden ^ehouden. staatssecretarie van den Dr. E. D. Spelberg is Paus. Heden om 13 uur aangesteld als directeur vertrekken de coasters van den VPRO en hoofd- „Tarempa" en „Taliwang" redacteur van het pro van de Schiehaven te Rot_ grammablad van dezen terdam naar Indië. Voor omroep, „Vrije geluiden" het vertrek zullen de De „Taboelan" met de De Dodecanesos aan Griekenland overgedragen Namens de Britsche autoriteiten is Maandag het bestuur over de eilanden der Dodecanesos aan den Griekschen vertegenwoordiger, den schout-bij-nacht Joannides, overge dragen. Volgens de voorwaarden van het vredesverdrag met Italië wordt de Dodecanesos, welke eilan den gemilitariseerd moeten worden, permanent aan Griekenland afge staan. De Dodecanesos bestaat uit ongeveer 50 eilanden en eilandjes voor de Zuidwestkust van Turkije, werd in 1912 door Italië bezet en in 1924 officieel bij het verdrag van Lausanne door Turkije aan Ita lië afgestaan. De bevolking is hoofdzakelijk Grieksch. Reddingswerk in de „Hendrik" geëindigd Thans, aoht dagen na het uit breken van den brand op Staats mijn Hendrik, zijn 11 vao de 13 slachtoffers geborgen. Daarvoor is hard gewerkt door allen, die bij het reddingswerk be'rokken wa ren. In het bijzonder door de red dingsbrigade der staatsmijn Hen drik, die in de eerste dagen ge assisteerd werd door een ploeg van de Emma. De galerij, waarin de transportband is verbrand is onder water gezet en daardoor af gesloten. Deze afsluiting zal gerui_ men tijd gehandhaafd moeten blij ven. De berging van de laatste slachtoffers in den steilen eang aansluitend aan de nu afgesloten galerij zal geruimen tijd in beslag nemen. Met het onder water zet ten en afslui'en van de bandgale rij waarin de brand heeft gewoed zijn de redcfingswerzaamheden ge ëindigd. Nog drie mijnwerkers begraven. Dinsdagmorgen werd het stoffe lijk overschot der houwers Heu gen, Van Roosmalen en van den hulphouwer Quaedvlieg te Bruns- sum onder groote belangstelling ter aarde besteld. Op de gebouwen en de schacht der mijn en van de huizen en de openbare ge bouwen hing de vlag halfstok. Mijnwerkers- en arbeidersorgani saties gingen met rouw omfloerste vaandels mede in de stoet. Na de plechtigheid in de kerk vond op de R.K. Begraafplaats de ter aardebestelling pïaats. Over eenigen tijd zal op het ter rein van de staatsmijn Hendrik een groo'e herdenkingsplechtigheid worden gehouden ter nagedachtenis van de 13 mijnwerkers, die bij de ramp het leven verloren. Offensief der Chineesche communisten In Noord Honan (China), waar het verscheidene maanden rustig is geweest, hebben meer dan 120.000 communisten onder leiding van ge neraal Lie Po Tsjeng den aanval geopend op Sinsiang, een belang rijke basis der Chineesche regee- ringstroepen. Turksch Staatsman veroordeelt Communisme Recep Peker, de Turlcsche minis ter-president, heeft in een lezing voor studenten van de universiteit van Isstanboel een hevigen aanval gelanceerd op het communisme en radicalisme. Hij verklaarde, dat de ze beiden tendeerden naar dictatuur anti-democratisch en imperialistisch waren, het eerste door zijn negati- viteit, het laatste door zijn excessi- viteit. Verkoop van Utility-dekens Binnenkort zullen de deken fabrikanten 60 pet. van de ver vaardigde dekens als utility. goed moeten afleveren. Deze zullen moeten voldoen aan bepaalde eischen van kwaliteit en samenstelling en zullen een maxi mumprijs niet te boven mogen gaan. De kwaiteit is zoodanig, dat een ruime levensduur gewaar borgd is, terwijl verscheidenheid van kleur voorkomt dat een al te groote uniformiteit zou optreden. De utility-deiken is te herkennen aan een kleurdraad aan den zelf kant, welke door terzijde schuiven van het ruwdek zichtbaar wordt. De maximumverbruikersprijzen zijn: Wollen deken 150 x 200 cm. f 17,43; wollen deken 180 x 220 cm. f 23,01wollen ledikantendeken 95 x 140 cm. f 8,01; wollen wiegedeken 75 x 100 cm. f4,64; halfwollen de ken 150 x 200 cm. f 14,82; halfwol len deken 180 x 220 cm. f 19 55; halfwollen ledikantendeken 95 x 140 cm. f6,86; halfwollen wiegedeken 75 x 100 cm. f 3,98. De prijzen der overige dekens zijn uiteraard hooger dan die van de utilitydekens. Dr. J. P. Duyverman, alg. secr.- penningmeester der Vereen. „Neder- landsch Fabrikaat", schrijft ons; Wij hebben hier te lande tekort. Toch voeren wij nog uit. Dingen van weelde missen wij niet alleen, om hoogst noodzakelijke levensbenoo- digdheden zitten wij te springen. Toch voeren wij oqjc die nog uit. Uitvoer door een- verarmd land is voor de verarmde bewoners een steen des aanstoots, erger nog als dat land eens rijk was, onverdraag lijk bijna als ze ervan vernemen en besneuren zonder te begrijpen. Wij zijn arm en wanen ons rijker dan wij zijn. De geldruimte van het verloopen jaar droeg tot dien waan helaas bij. 1938. Wij voerden voor 400 millioen gulden meer in dan uit. Het was een weelde die wij ons konden ver oorloven. Nu voeren wij ook in. Maar het is bittere noodzaak, geen weelde. Nu kunnen wij ons dat alleen ver oorloven als wij ook uitvoeren, zoo veel en zoo goed wij maar kunnen. Uitvoer dus, veel en goed. Wilt ge veel uitvoeren, dan moet ge veel produceeren. Daartoe be hoeft ge machines, grondstoffen, ar beiders. Machines gingen. Wij we ten waarheen. Die bleven, sleten. Nieuwe komen niet in overvloed. Voor grondstoffen zijn wij veelal, als voorheen, op het buitenland aan gewezen. Het aantal beschikbare arbeiders is minder dan voor den oorlog. Militaire dienst en zwarte handel slokken een paar honderd duizend op. En de productiviteit van wie na lediggang en sabotage weer aan den gang gingen, is misschien driekwart van weleer. Is dan de roep: „alle hens aan dek" overdre ven? Is dan de hoop op aller in spanning on het belang van ieder en van allen niet gewettigd? Een werk-volk, een sterk volk. Het kan niet korter worden ge zegd, en niet juister. Maar veel moet ditmaal met goed samengaan, ook hiervoor staat de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" op de bres. Gij wilt in den vreemde eer inleggen met uw pro duct. Dan moet ge het ook goed maken. Het gaat om onzen naam. Van een goeden naam hebt ge plei- zier, binnenkort; van een slechten krijgt ge verdriet, terstond. Tot de bevordering van den uitvoer als hier bedoeld, kan ieder een steen bijdragen, reeds door te begrijpen: het moet. Wie durft aan dien steen nog aanstoot nemen? voor het tijdvak van 6 tot en met 19 April 1947 Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 4) 67-6 alg. 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. óf 1500 gram jam, stroop enz. óf 750 gram chocolade of suikerwerk 67-7 alg. 1 ei 67-8 alg. 2 liter petroleum 67-e, 67-1 res. 100 gram gedroogde zuidvruchten Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 4) 68-3 alg.) 250 gram suiker, boter- 68-4 alg.) hamstrooisel enz. óf 500 68-5 alg.) gram jam, stroop enz. óf 250 gram chocolade of suikerwerk 68-6 alg. 1 ei 68-7 alg. 2 liter petroleum 68-t res. 100 gram gedroogde zuid vruchten Bonkaarten MA, MD 704 (bijz. arb., a.s. moeders) (strook no. 4) 67-4 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., óf 500 gram jam, stroop enz. óf 250 gram chocolade of suikerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 704 67-1 tabak 3 rantsoenen tabaksart. 67-2, 67-3 tabak 2 rantsoenen ta baksartikelen 67-1 versn. 200 gr. chocolade en/of suikerwerk óf 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. óf 400 gram jam, stroop enz. 67-3 versn. 100 gr. chocolade en/of suikerwerk óf 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. óf 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 3 April worden gebruikt. De eieren op de bonnen 67-7 en 68-6 zullen in den loop van het tijdvak van 3 t.m. 19 April worden afgeleverd. Men kan niet rekenen op aflevering gedurende de eerste dagen van den geldigheids duur. De bonnen 67-8 en 68-7 alg. voor 2 liter petroleum zijn geldig t.m. 17 Mei a.s. rti, DaGEN, die komen gaan, hebben allen zulk een mooie benaming. Witten Donderdag noemen wij den dag van mor gen. En in het Missaal vindt U „in Cena Domini", d.i. op het Gastmaal des Heeren. Het is de dag van het Laatste Avondmaal, dat ons het blijvende maal gaf van de H. Communie. Voor ons, katholieken, is dit bewijs van Christus' grootste Liefde. __van Zijn Liefde tot het uiterste, het teeken dat ons onderscheidt van anderen. Wij gaan te Communie! Laat het door de ontelbare her haling niet iets worden, dat we „gewoon" gaan vinden. Het blijft altijd het wonder van Gods liefde. En daarom staan er mor gen niet ten onrechte die ern stige woorden in het Epistel over het waardige communiceer en. Wanneer wij van onze kant zor gen, dat alles in orde is, mogen we gerust gaan, vertrouwvol, zoo dikwijls we willen. Laten we vooral morgen gaan en er een feestdag van maken voor onze ziel! MARCUS door J. S. FLETCHER 9) Onbewust nameu allen, die in Bry- chester Precincts woonden een ernst en gereserveerdheid van toon aan, die voelbaar was bij allen die er buiten woonden. De menschen van Precinct waren van een hooge- re wereld, een soort van aristocra tie die daar in een sublieme voor treffelijkheid zetelde. Vredig en rustig inderdaad was de ouderwetsche ontvangkamer, in welke de keurige dienstbode den commissaris binnenleidde. Mr." Boyce Malvery en zijn kleine kring van huisgenooten, bestaande uit zijn moeder en haar gezelschapsjuffrouw Hester Prynne, dineerden om zes uur, verbeuzelden op waardige wij ze den avond tot half tien en ste gen onveranderlijk in bed wanneer de groote klok van den toren tien slagen deed. Zij verkeerden thans in het eerste stadium van den avond lijken vrijen tijd; mevrouw Malvery zat in haar traditioneele armstoel te breien, juffrouw Prynne zat in den hare en hield zich bezig met een handwerkje en mr. Boyce Malvery lag achterover in den zijne terwijl hij de Times las en nu en dan de dames vergastte op een keur van berichten uit de kolommen van het blad. En terwijl de commissaris den drempel van de kamer voor misschien wel de honderdste maal overschreed en een blik op het ge zelschap er binnen wierp dacht hij, hoe goed ze pasten bij het oude ameublement, de kabinetten met oud porselein, de geur van de ge droogde rozenblaren, de algemeene atmosfeer van een afgestorven tijd perk. Mevrouw Malvery, een zeer groote, goed-geconserveerde dame met een vastberaden blik en met een zwart kapsel waarin de eerste zilveren strepen zichtbaar werden, droeg in haar verschijning in hoo ge mate het karakter van het mid- den-Victoriaansche tijdperk; zij ging gekleed zooals haar grootmoe der ook gekleed ging. Juffrouw Prynne, een jnge vrouw die heel aardig moest zijn geweest, had de bescheiden en teruggetrokken ma nier van doen die karakteristiek was voor 'n midden-Victoriaansche gezelschapsdame. Mr. Boyce Mal very was in zijn ouderwetsch avond costuum een merkwaardige herin nering aan de laatste decennia van de vorige eeuw. Zijn leeftijd lag aan de schaduwzijde van de dertig maar hij was veel te vroeg kaal voor zijn jaren. En een lichtgebogen gang, een perkament-getint gezicht en diepliggende oogen deden hem ouder schijnen dan hij was. Een rustige, gereserveerde en scherp zinnige man was dit en niemand wist dat beter dan de bezoeker. De commissaris trad binnen met het gemak en de familiariteit van den regelmatigen gast hij en Boyce Malvery waren goede vrien den, goed althans te verstaan tot de grens welke door zulke sombere heeren als Boyce Malvery nimmer wordt overschreden en mevrouw Malvery glimlachte hem toe terwijl ze wees naar een stoel aan haar zijde. „Precies op tijd voor een spelle tje whist, commissaris Atherton", zei ze. „Ik was al benieuwd of we u vanavond hier zouden zien". De commissaris glimlachte en keek naar Boyce Malvery. „Of van whisten zal komen, weet ik niet, mevrouw Malvery", zei hij. „De zaak is, dat ik eigenlijk be roepshalve even binnenloop, niet dat het erg privé of erg dringend is, morgen zal de heele stad het wel weten. Maar daar het op u betrek king heeft dacht ik, laat ik even aanloopen en het u vertellen. Boy ce, ik heb nieuws over je neef!" Mevrouw Malvery Het haar brei werk en haar naalden in haar zij den schoot vallen; juffrouw Pryn ne, die al begonnen was een speel tafeltje aan te schuiven, bleef staan en keek over haar schouder naar den spreker. Als de andere drie menschen in de kamer naar haar hadden gekeken, zouden zij heb ben gezien, dat ze plotseling erg bleek werd. Maar mevrouw Mal very keek treurig naar een geval len steek en de commissaris keek naar Boyce Malvery en Boyce Mal very bleef nog steeds verscholen achter de Times. En toen hij zijn gezicht vertoonde was dat kalm, koel en onverschillig. „Zoo!" zei hij op een langzamen, temerigen toon. „Kijk kijk! Dat is interessant, Atherton. Welke van mijn neven bedoel je eigenlijk?" „Dat weet je best", lachte Ather ton. „Natuurlijk Richard." Boyce nam zijn lorgnet af en zwaaide ermee over de krant. „Be waar me!" zei hij. „Werkelijk! Nieuws over neef Richard? En eh wat voor nieuws, Atherton?" „Ale je het zou willen classeeren, zou ik het „onbepaald" willen noe men", antwoordde de commissaris. „Maar het is ernstig. Het zou zelfs zeer ernstig kunnen worden. De zaak is dat een jonge man, Blake genaamd, David Blake, blijkbaar een man met een aanzienlijk ver mogen, vanmiddag in Brychester arriveerde op zoek naar Richard". „Ik wed met een allesbehalve goede bedoeling", zei Boyce. „Je hebt 't mis", zei Atherton. „Het schijnt dat Richard Blake's compagnon was, twee jaar geleden, in Canada en dat Richard Februari van dit jaar naar huis kwam met tweeduizend pond op zak om hier zijn schulden te voldoen." „En natuurlijk bereikte hij nooit het doel van zijn tocht", zei Boyce sarcastisch. „Hij bleef natuurlijk in Parijs of Londen hangen." „Alweer mis", zei Atherton. „Ri chard Malvery was den avond van den 27sten Februari in Brychester." Boyce Malvery stond plotseling on, terwijl hij zijn Times op het haard kleedje liet vallen. De cynische, sarcastische blik verdween van zijn smal gezicht en de bUk dien hij op den bezoeker wierp werd scherp en onderzoekend. „Ben jeben jedaar wel heel zeker van?" vroeg hij. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3