Nieuuu Speciale zifting van de Vereenigde Naties voor het Palestijnsche probleem IELHUIS Ruslorsd doet een tegenzet is wanhopig Nog steeds demonstraties en stakingen in het Ruhrgehsed De C.V.P. en de Koningskwestie IEZINT EER GE BEGINT I0NGELMANS it N.H., tel. 306 KENDMAKING igste verboden 0 P E N D zijn ARVERVEN rENNISBANEN 0 P E N D eerhugowaard Voor Alkmaar en omgeving Britsche regeering zol rekenschap afleggen van haar bestuur Britten voor de ernstigste crisis sinds de Duitsche nederlaag Inboorling wilde naar den koning AFLOSSING VAN TROEPEN Sterke oppositie in de Labour-partij BRIEF UIT BRUSSEL Is er sprake van te lauw verzet? TRUMAN en de Ver. Naties DE ZESDAAGSCHE TE GENT 6. LapetjieArnold SchutteBoeijen 49 koppels waren 1 tot inden achter. Pelle- i stonden op de 11e .06 punten en tien •stand. tberichten D, 1 April. Veemarkt 1 runderen, 266 vette levering, 437 gelde- 0, handel goed; 26 15725, handel vlug; -310; 9 stieren; 1260 ren voor de levering; :ren 4575, handel varkens voor de le- ;re varkens; 402 big- 6 weideschapen 48 :d; 35 schapen met 115, handel goed; 101 iten 3080, handel bn 3751200, handel veemarkt: 2700 oude len (witte en roode) 400 oude kippen en 3.25—3.75 per kg; ude eenden 3.506 p. nen 218 per stuk. riZEN, 2 April. e kool 18; 2000 kg D; 11000 kg gele kool >ieten 5.70—8.50; 1600 -14.60. 31 Maart. Sjalotten I 8—10; prei 33—52; 9, spruiten 3575; waspeen 42; rabar- K. 2 April. 26000 kg 27500 kg gel kool 16; :che witte kool 11.90; 10.30—16 13000 kg II 5.70; III 4.40; 9200 3, III 5.60—6.20; 1060 II 31.50. :n vraagt eerst JCHTINGEN EN IJZEN BIJ ONS! fd aanbevelend, EN ZOON ikw. en Tuinaanl- O rst. besturen maken id dat het ten den Grebpolder on- Warmen'huizen kiC- ieren te zoeken. :t Bestuur van den ebpolder. :t Bestuur van de iesland te Schoorl- inboiuwver. West- in. IED. BANK N.V.. schap Alkmaar, zal ÏEDEN VRIJDAG 4 .TERDAG 5 APRIL tot 10 uur uitslui- voor verwisseling ankpapier. De Agent !r. P. LANGEVELD elke natuurlijke, of itasiekleur met de ste Fransche verf. schadelijk voor uw ar. KALKSMA, traat 4, TeL 4453 van het entelijk Sportpark en a.s. Zaterdag zijn nog enkele len beschikbaar, rhtingen Stadhuis afd., Alkmaar O 3. J. H. M. NOOT s Benningbroek hierbij bekend dat elhuis ten verzoeke huize van den heer ►LENAAR te Heer- ■aard, Zuid, Oost- 51, inplaats van op rdag 3 April 1947, arden gehouden op ig 8 April 1947 des iddags om 9,30 uur. sZ2£Ji 'lóoA ie oogen- aalcon me te gebrui- :bei hoofd- •ereeniging et er juist weel ruzie niet moest er in alle at zou ze- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel I DONDERDAG 3 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11193 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingea 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank IQE REGEER!NCEN der vijf groote Mogendheden hebben besloten een speciale zitting van de algemeene vergadering der Ver. Naties te beleg gen om het Palestijnsche vraagstuk te bespreken. EIND APRIL OF BEGIN MEI Sir Alexander Cadogan, de Brit sche gedelegeerde bij de V. N., heeft gisteren het formeele Brit sche verzoek aan het secretariaat van de V. N., om de Palestijnsche kwestie op de agenda van de eerst komende regulaire algemeene ver gadering van de V.N. te plaatsen, ingediend. In het Britsche verzoek wordt verklaard, dat de Britsche regeering „aan de algemeene ver gadering rekenschap zal afleggen van haar bestuur over het man daatgebied van den Volkenbond en de algemeene vergadering zal ver zoeken aanbevelingen te doen vol gens artikel 10 van het Handvest betreffende het toekomstig bestuur van Palestina." „Bij het doen van dit verzoek vestigt de Britsche regeering de aandacht van den secretaris-gene raal op de wenschelijkheid van een spoedige regeling in Palestina en op het risico, dat de algemeene vergadering misschien nog niet in staat zal blijken op de eerstvolgen de regulaire jaarlijksche zitting tot een beslissing over haar aanbeve lingen te komen, tenzij tevoren eenige studie van de kwestie is gemaakt onder auspiciën van de V.N. De Britsche regeering ver zoekt daarom den secretaris-gene raal zoo spoedig mogelijk een spe ciale zitting van de algemeene ver gadering bijeen te roepen, teneinde een speciale commissie in te stel len en te instrueeren tot het ma ken van voorbereidingen voor een behandeling van de kwestie ter re- Sow jet-Ambassadeur verlaat Athene De Sovjet-Russische Ambassa deur te Athene, Schout hij Nacht Alexander Rodianof, heeft paspoorten aangevraagd voer zich en zijn gezin en zal morgen met zijn geheelen staf Griekenland verlaten. Tsjer- nitsjef zal als Russische zaak gelastigde te Athene achter blijven. Het aanvragen van paspoorten door den Sovjetrussischen ambas sadeur te Athene, Rodianof, wordt in gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs beschouwd als een voor spel op het afbreken van de diplo matieke betrekkingen tussehen de Sovjet-Unie en Griekenland. Een dergelijke stap, aldus meent men, zou gedaan worden in het kader van een diplomatieke tegen-actie van Sovjetrussische zijde tegen de Amerikaansche politiek in het Mid- dellandsche Zeegebied, zooals on langs aangekondigd in Truman's boodschap omtrent hulpverleening aan Griekenland en Turkije. Twee uitersten. „Pip", een ruim 70 cm. Looge Engelsche dwerg, steekt, zittende op een schoor steenmantel, de sigaar aan van den Nederlandschen reus (2.80 m.) Jan van Albert tijdens de eerste bijeenkomst na den oorlog van de leden der ver- eeniging „Zoudt U het geloo- ven" in de Engelsche hoofd stad. (Ass. Press P.) gulaire zitting van de algemeene vergadering," Het secretariaat van de organisa tie der V.N. heeft 55 leden der V.N. telegrafisch op de hoogte gesteld van het Britsche verzoek voor een bijzondere zitting der algemeene vergadering ter bespreking van het Palestijnsche vraagstuk en aan hun verzocht, hun meeningen hierom trent kenbaar te maken. Binnen 15 dagen na ontvangst van de antwoorden moet een al gemeene vergadering worden bij eengeroepen. Het is daarom moge lijk, dat de speciale zitting eind April of begin Mei aanvangt. REDE VAN GHANDI Tot besluit van de pan-Aziatische conferentie heeft Gandhi een toe spraak gehouden voor een gehoor van twintigduizend personen. Gan dhi zeide: het christendom is mis vormd geworden toen het naar het westen ging. Het oosten moet het westen veroveren met de boodschap van de waarheid .Het westen is in wanhoop ter oorzake van den aan maak van atoombommen. Het ma ken van atoombommen beteekent algeheele vernietiging niet alleen van het westen doch van de gehee- le wereld. De hemel verhoede, dat een dergelijke ramp zou geschie den. Het is uw taak de wereld van slechtheid en zonde te overtuigen. Brengt naar uw landen de bood schap der waarheid, gepredikt door de wijze mannen van Azië, Zoroas ter, Boeddha, Jezus en Mohammed". Door de P.R.A. worden de laatste dagen onderzoekingen verricht in verband met de aanwezigheid van massagraven onder Velp en Roosen daal, waarin een laatste rustplaats zouden hebben gevonden de gevan genen van den „Sicherheitsdienst", die in het najaar van 1944 door de Duitsche moordenaarshanden den dood hebben gevonden. Reeds langen tijd had men een vermoeden van de aanwezigheid van deze graven, maar thans heeft men zekerheid. Na aanvankelijk ge weigerd te hebben heeft thans de in arrest verkeerende S.D.-er Huhn aan de P.R.A. belangrijke mededee- lingen gedaan. Eerst werd op zijn aanwijzingen een lijk opgegraven en bij de laatste opgravingen is een massagraf met zeven lijken gevon den. De dienst identificatie en ber ging zet het onderzoek voort. Men verwacht nog meer ontdekkingen te zullen doen. Sovjet-Russische missie naar Palestina Het Hebreeuwsche blad „Jedioth Aharonoth" meldt, dat spoedig een missie van leden van de afdeeling voor het midden-oosten van het Sowjet-Russische departement van buitenlandsche zaken naar Pales tina zal gaan, om materiaal te ver zamelen in verband met het voor leggen van de Palestijnsche kwes tie aan de V.N. Hoes ter dood veroordeeld Het A.F.P. meldt, dat Rudolf Hoess, de voormalige commandant van het „doodenkamp" Auschwitz, Woensdag ter dood is veroordeeld. De aanvoer van viseh Te Scheveningen wordt practisch geen zeetong meer aangevoerd. De aanvoer van versche visch in de afgeloopen week en in het begin dezer week was wat sommige soor ten betrof, tamelijk bevredigend. Enkele soorten noteerden bene den de maximumprijzen, terwijl de visch ingenomen en bestemd voor export aan den maximumprijs bleef. Met de vangst der fijne soort visch, zooals tong en tarbot staat het zeer slecht. Tong wordt practisch niet meer aangevoerd, hetgeen als een gevolg van de strenge vorstperiode moet worden bezien. Brachten de trawlloggers direct na de vorstpe riode nog enkele honderden kilo's tong aan, nu echter schijnt deze zoo gewilde vischsoort van den zeebo dem te zijn verdwenen of te zijn uitgestorven. Of de tong bii war mer weer bij grootere hoeveelheden wederom te voorschnn komt moet worden afgewacht. Immers zoo'n langdurige vorstperiode is in jaren niet voorgekomen en men weet niet wat de gevolgen hiervan zijn. Al is de tarbotvang^t nog zeer gering, toch ziet men hiervan af en toe nog enkele kisten aan de markt. De vraag naar tarbot is groot. ERNSTIGE STAGNATIE IN TREINVERKEER Amsterdamsch station urenlang stroomloos Woensdagmorgen is door tot nu toe onbekende oorzaak een electri- sche trein bij het uitrijden van het Centraal Station te Amsterdam ont spoord en tegen een mast van de bovenleiding gereden. Deze kwam daardoor stroomloos te staan zoodat de treinen uit de richting Haarlem en Muiderpoort niet binnen konden komen. Met stoomlocomotieven heeft men de treinen naar en van Zaandam gebracht. Toch kon een ernstige vertraging op de lijn Amsterdam Alkmaar niet voorkomen worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en ook de materieele schade bleek gering. Met man en macht werd er gewerkt om de stag natie op te heffen en rond een uur in den middag was het weer mo gelijk, zij het langs één spoor het Amsterdamsche Centraal Station te bereiken. Een moeilijkheid is dat de stroomlijn-treinen niet aan een locomotief gekoppeld kunnen wor den. Daardoor moesten de reizigers in Haarlem overstappen in de oude modellen. Ook te Utrecht treinontsporing Op de lijn UtrechtGeldermalsen ontspoorde des morgens nabij fort Lunette een goederentrein. Eenige wagons beschadigden den spoorlijn en het railverkeer kon slechts via één spoor plaats vinden Nog voor twaalf uur was hier de stagnatie opgeheven. Op het emplacement van het Centraal Station te Amsterdam ontspoorde een wagon van een uitgaanden trein en botste tegen een mast van het electrisch net, dat dientengevolge stroomloos werd, waardoor vertraging in alle richtingen ontstond. (Anefo P.) DE C.C.D. IN FEBRUARI 5235 processen-verbaal Ambtenaren van den C.C.D. heb ben in Februari j.l. 5235 processen- verbaal opgemaakt: 7277 verdach ten waren hierbij betrokken van wie er 215 in verzekerde bewaring werden gesteld. Tegen 2837 ver dachten werd een zaak aanhangig gemaakt bij den officier van justi tie, tegen 4364 bij den ambtenaar voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening en tegen 76 bij een andere gerechtelijke instantie. In 1436 gevallen werden goederen in beslag genomen. Het overgroote deel der delinquenten was in over treding op het gebied van de ak kerbouwproducten, n.l. 2053; op 't gebied van vee en vleesch waren 1794 verdachten in overtreding. In beslag genomen werden o.m. 103.323 kg granen, zaden en peulvruchten en 6562 kg vleesch en spek. De demonstraties en stakingen in het Ruhrgebied duren nog steeds voort. Gisteren hebben te Geïsen- kirchen in de Britsche zone 21000 Duitsche mijnwerkers het werk neergelegd en 8000 van hen mar cheerden door de stad als protest tegen de voedselcrisis. In Remscheid staakten 20.000 arbeiders en ook te Keulen had een algemeene staking plaats. Ook te Bochum, Buer, Herne en Neuss werden demonstraties gehou den en te Wesel en Bielefeld wer den kleine stakingen georganiseerd. A.F.P. meldt, dat Amelunken, de minister-president van Noord Rijn landWestfalen, via de radio 300000 mijnwerkers uit het Ruhr-gebied heeft afgeraden te gaan staken. Na verklaard te hebben, dat een sta king het voedselvraagstuk niet zou oplossen legde de minister-president er den nadruk op, dat de bezet tingsautoriteiten hem de verzeke ring hadden gegeven, dat zij den Duitschen autoriteiten de benoodig- de transportmiddelen voor het ver voer van levensmiddelen ter be schikking zouden stellen. Op de bijeenkomst te Bochum hebben de mijnwerkers verklaard, dat zij „weigeren extra rantsoenen te ontvangen ten koste van de overige bevolking", aldus radio Hamburg. De mijnwerkers verwierpen ab soluut de commissie voor de reor ganisatie van het mijnbedrijf, wel ke door de „North German Coal Control" was ingesteld. De mijn werkers eischten, dat de hoogste bestuursorganen uit vertegenwoor digers van het vakverbond zouden bestaan en dat de bestuurscommis sies van het vakverbond de distri butie van de beschikbare voedsel voorraden tot taak zouden krijgen. Het mijnwerkersverbond heeft te Keulen bekend gemaakt, dat de 19.000 mijnwerkers van het Rijn- landsche bruink.gebied „de eischen van de mijnwerkers in het Ruhrge bied steunen". Een hooge officier van de contro le-commissie, aldus meldt het A.F.P. heeft verklaard, dat „de Britsche autoriteiten tegenover de ernstigste crisis sinds de Duitsche nederlaag staan. Indien wij niet met de mijn werkers kunnen samenwerken, dan wordt geheel onze positie in Duitsch land bedreigd". Deze officier verklaarde tevens, dat het besluit om de extra-rant soenen van de stakende mijnwer kers geheel in te trekken, niet zal worden uitgevoerd en dat slechts over den tijd, dat niet gewerkt is, de rantsoenen zullen worden inge trokken. Toen de auto van tie Britsche Koninklijke familie langzaam rij dend de mijnwerkersstad Benoni in Zuid-Afrika naderde, sprong een inboorling op de treeplank, terwijl hij riep: „Ik wil naar mijn koning." Koningin Elizabeth duw de met haar parapluie den man, die in een stuk jute was gehuld, van de auto. Hij werd onmiddellijk door de politie gearresteerd, en aan een verhoor onderworpen. Volksverhuizing Indonesië in Radio Djokja heeft gemeld, dat volgens welingelichte kringen thans duizend gezinnen gereed staan om van Java naar Sumatra te worden overgebracht. Te Pekalongan wor den thans verdere voorbereidingen getroffen. Voor de hoofdstad van de republiek zal een keuze worden ge daan uit de steden Bandoeng, Ma- gelang en Malang Hulp van V.N. en Unrra gevraagd De legervoorliohtingsdienst te Batavia meldt, dat behoudens on voorziene omstandigheden medio 1947 een begin zal worcen ge maakt met de aflossing van het K. N. I. B. en aan het einde van dit jaar met de aflossing van de oorlogsvrijwilligers bij de Kon. Landmacht en de Mariniersbrigade De Indonesische afdeeling van het Necerlandsche Roode Kruis heeft zich uit naam van 70.000.000 Indonesiërs voor hulp tot de Ver. Naties en de UNRRA (in liquida tie) gewend, zoo wordt heden be richt. Een gezelschap Nederlanders is voor een korte oriëntatie-reis naar Djogja vertrokken. Het gezelschap bestaat o.a. uit den oudsten zoon van het lid der Commissie-Gene raal Max van Poll. t.w. de heer mr. M. van Poll en het Tweede Kamerlid den heer L. N. Palar. Tegen de dienstplichtwet De officieele lijsten van de stem ming over de dienstplichtwet in 't Lagerhuis wijzen uit, dat gister avond 73 Labourleden tegen de re geering en de wet op den dienst plicht stemden. Ongeveer 20 ont hielden zich van stemming. In het algemeen wordt er op ge wezen, dat een verrassend groot aantal leden tegen stemden, in aan merking genomen, dat de wet den gemeenschappelijken steun had van de grootste partijen in het huis Labour en conservatieven. Op het oogenblik zullen er nog *een disciplinaire maatregelen tegen de 73 Labour-leden worden geno men, maar men overweegt een lijst op te stellen van die leden, die, hoewel zij zich tot Labour rekenen, gewoonlijk tegen de regeering stem men, wanneer er maar kans toe is. Het Noorsche s.s. „Titanian", dat bij Terschelling op een mijn liep, kon met zware slagzij naar Rotterdam gesleept worden. Het schip op den Nieuwen Waterweg. (van Rhijn P.) (Van onzen Belgischen correspondent) Prins Bernhard naar Griekenland Onder degenen, die op de begra fenis van koning George van Grie kenland worden verwacht, bevinden zich Prins Bernhard der Nederlan den, kroonprins Olaf van Noorwe gen en kroonprins Frederik van Denemarken, aldus meldt Reuter uit Athene. Geheime wapenfabriek te Warschau Naar Radio Warschau meldt, heeft een lid van de Poolsche on- dergrondsche beweging „Win" (vrij heid en onafhankelijkheid), dat zich ingevolge de amnestie-bepalingen heeft overgegeven, de autoriteiten de plaats gewezen, waar in de Sou terrain van een afgebrand huis in het centrum van Warschau een wa penfabriek en arsenaal verborgen was. In het arsenaal werden 670 ma chinegeweren en een groote hoe veelheid munitie gevonden, die echter door het water van de over stroomingen geleden hadden. Zooals te voorzien, was, is de re actie in de Belgische pers op de vorming van het nieuwe ministerie alles behalve eensluidend geweest. Zekere rechtsche bladen hebben vooral doen uitschijnen dat: le. de C.V.P. aan de regee- rintg deelneemt, zonder dat een voorafgaande oplossing van de Koningskwestie werd bereikt. 2e. de C.V.P. accoord gaat met de opname in de regeering van den heer Huystnans, waartegenover de socialisten hun veto hebben geuit ten overstaan van een der candi- daten der sociaal-democraten. Veto waaraan zich deze laatsten dee moedig hebben onderworpen. Dit tweede feit vooral verraadt eens te meer de lankmoedigheid waaraan zich de C.V.P., helaas, zeer dikwijls bezondigt. De socia_ listen schijnen er bovendien zoo zeer aan gewoon te zijn, dat zij niet aarzelen er profijt uit te trekken en hun wil op te dringen en niet in het minst nota nemen van een weerstand aan hun eischen. Niet alleen is de tegenwoordigheid van den ex Eerste Minister in het hui dige kabinet minder gewenscht doordat hij gedurende zijn beleid niet in de hem toevertrouwde op drachten is geslaagd, doch vooral door de uiterst scherpe houding die hij heeft aangenomen inzake de Koningskwestie en de onkiesche uitlatingen tegenover den Koning waaraan hij zich nog onlangs schuldig maakte. Bovendien kan het de C.V.P. eveneens als lakschheid worden aangerekend dat zij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken niet voor een harer candidaten heeft weten op te eischen. Door deze toegevende houding van de C.V.P. van het begin af, rijst bij velen de vrees op dat het een „toegeven zonder einde" zal worden vooral waar er bij de C.V.P. ministers verschillende nieuwelingen zijn, tegenover de „oude politiekers" van de socialis tische groep. Zoo de C.V.P. ministers zich van dit gevaar bewust zijn, hebben zij eenige kans, het te ontwijken. De algemeen erkende persoonlijke waarde van de verkozenen wettigt eenig vertrouwen. Maar dan nogzelfs de oudsten en de meest ondervindingrijken onder hen hebben nooit een dergelijken post bekleed. Zullen zij zich sterk genoeg voelen om weerstand te bieden aan alle perikelen van de ronde tafel? Maar wat vooral een groote meerderheid der C.VP. kiezers heeft ontstemd, is het feit dat de C.V.P. heeft aangenomen, haar plaats in de regeering in te nemen zonder dat de Konings kwestie voorafgaand werd gere geld. Iedereen herinnert zich nog klaar en duidelijk de gebeurtenis sen van Juni-Juli 1945. Eindelijk bevrijd, zou de Koning terugkee- ren naar de hoofdstad? Al wie te goeder trouw was, verheugde er zich in. Maar de uiterst linksche politiekers beletten het hem. Ont hutst door deze brutale en beleedi- gende houding der anti-konings- gezinden, hebben de politiekers die Zijn verdediging op zich hadden moeten nemen, een eerder lauw verzet laten hooren. Toen het mi nisterie Van Acker in Juni 1945 weigerde de loopende zaken af te handelen indien de terugkeer van den Koning een ministerieele crisis zou teweegbrengen, zetelden er in dat kabinet verscheidene mannen van rechts. In feite is het hun wei felende houding op een beslissend oogenblik die oorzaak is geweest dat 'de Koning in ballingschap bleef. Eenige weken later werden deze zelfde rechtsche ministers ge dwongen tot handelen door de veelbeteekenende reactie die zich in alle lagen der bevolking liet ge voelen. Toen hebben zij zich van hun collega's van links afgeschei den en de regeering verlaten. Op dat oogenblik was het echter te laat en was de fout niet meer te herstellen. In feite liep de Ko ningskwestie in Juli 1945 op een dood punt en staat zij nog steeds daar. Een gevolgtrekking dringt zich op: een eerlijke, loyale en grond wettelijke regeling van de Ko ningskwestie is een eerste ver- eischte voor een goede start in de nieuwe politiek die van deze re geering wordt verwacht. Hiervan moeten de C.V.P. ministers door drongen zijn en er naar handelen. Het is alleen onder die voorwaarde dat de toegeving, welke door de verdedigers van de grondwet en de monarchie werd gedaan, kan worden geaccepteerd. In den loop der onderhandelin gen heeft de heer Spaak erkend dat „de Koningskwestie niet gere geld is en gemakkelijker geregeld kan worden in den schoot der Re- geering zelf, na haar samenstel ling" Laten wij hopen dat de C.V.P. er streng de hand aan zal houden dat deze regeling, welke door den ka binetsvormer werd aangekondigd, inderdaad1 geschiede. M. T. KRONIEK Een der argumenten, waarmede men de plannen van President Tru man tot hulpverleening aan Grie kenland en Turkije bestrijdt, is, dat hierdoor de V.N. zijn gepasseerd. Het is de vroegere minister van Handel, Henry Wallace geweest, die dezer dagen in een rede tot de „pro gressieve burgers van Amerika" weer een ruim gebruik van dit ar gument heeft gemaakt. En dit was niet het eenige argument wat hij hanteerde. Wallace keerde zich op heftige wijze tegen den President, dien hij verweet, dat de voorgestel de hulp aan Griekenland en Tur kije slechts op de tweede plaats komt maar dat het werkelijke doel is: de olie. Reeds lang voordat er communis ten op het Kremlin zaten, aldus zei- de Wallace, vochten groote Naties als Rusland en Amerika om de olie. Voorzoover men kan spreken van een Grieksch- of Turksch vraagstuk gaat dit de V. N. aan. Daarom be toogde Wallace, dat men moest stre ven naar versterking van de organi satie der V. Volkeren en hij rekende voor, dat de begrooting voor dit wereld-lichaam slechts zes millioen dollar bedraagt, een bedrag minder dan dat wordt uitgegeven voor het gezondheidswezen der stad New York. Wallace is echter niet de eenige, die beweert, dat Truman de V. N. heeft gepasseerd. Ook de republi- keinsche voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandsche za ken, Arthur Vandenberg, die zich terstond achter de plannen van Tru man stelde, voelde toch blijkbaar iets meer voor de V. N. Bij de be handeling van het wetsontwerp in de Senaatscommissie stelde hij na melijk een amendement voor, waar in aan de V. N., indien zij dat wen- schen. het recht wordt gegeven bij meerderheid van stemmen in de Assemblee en met zeven van de elf stemmen in den Veiligheidsraad, de Amerikaansche hulp aan Grieken land en Turkije te doen staken. Woensdag heeft de Amerikaan sche Senaatscommissie dit principe aanvaard. Doch alleen het principe. Want alleen dan kunnen de V. N. de hulpverleening van Amerika doen staken wanneer haar eigen handelingen of hulp aan Grieken land en Turkije verdere hulpverlee ning onnoodig maken. Griekenland en Turkije kunnen nu verzexerd zijn van steun, hetzij van Amerika, hetzij van de V. N. Maar ook dit zal zeker niet de instemming heb ben van Wallace, den leider van de ..progressieve burgers van Ameri ka". M. P. J- Wallace zal frankrijk bezoeken De vroegere Amerikaansche min. van handel, Wallace, heeft mede gedeeld, dat hij op uitnoodiging van de leiders der vier Fransche regee- ringspartijen, van 2123 April in Frankrijk zal vertoeven. Generaal de Gaulle op den achtergrond Generaal De Gaulle gaat het lot van vele bevrijders en verzetsstrij ders deelen! Nu hij in een rede te Bruneval Zondag j.l. zich min of meer tegen de regeering heeft ge keerd en een beroep heeft gedaan op de eenheid der Franschen, heeft de regeering besloten, dat niet meer, als tot nog toe, officieele ver tegenwoordigingen van de republiek en van het leger bij redevoeringen van de Gaulle aanwezig zullen zijn. Ook zal de radio niet meer voor uitzending van redevoeringen van de Gaulle beschikbaar zijn. De re geering heeft deze maatregelen prompt genomen op verzoek van socialistische en communistische zij de! Intusschen zal de Gaulle op den Tweeden Paaschdag weer spreken in Straatsburg. Pellenaers moest opgeven Onze landgenoot Pellenaars heeft om half zeven Woensdag avond opgegeven, daar hij zich niet wel gevoelde. Picters vormde daarna een nieuw kop pel met den Belg Van de Vi- vere. Dit koppel werd geklas seerd op elf ronden achter stand op de leiders en met een totaal van 113 punten. Na de sprint van Woensdagavond negen uur was de stand als volgt: 1 Nneyevan Steenbergen met 140 punten; 2. BruneelDebruyker met 88 punten; op één ronde Schul. te[Boeijen met 60 punten; 4. De- kuysscherSercu 188 punten; 5. Thyssende Pauw met 163 punten. Gp 3 ronden: 6. BruyandEngelen 208 punten; op vier ronden: 7. KaersVandenmeerSchaut, 163 punten; op vijf ronden: Lapebie Arnold, 83 punten. Na de sprints van hedenmorgen 2 uur was het klassement: 1. Naeye van Steenbergen 140 pt.; 2. Schulte-Boeyen 61 pt.; met een ronde achterstand: 3. De Kuysscher Sercu 199 pt.; 4. Thijssende Pauw 179 pt.; 5. Bruneel-De Bruyc- ker 100 pt.; met 3 ronden achter stand: 6. Kaers-van den Meer- schaut 180 pt. De overige koppels hadden 4 tot 18 ronden achterstand.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1