„Vorrinkiaansche Kletsmeijerei De soldaat die Jezus kruisigde PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdag 3 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Een Historische dag Aikmaarsche schilders exposeeren in het Gemeente-Museum UIT OUDE TIJDEN RIJKSLANDBOUW- WINTERSCHOOL TE SCHAGEN Ingezonden Hoofdprijzen Staatsloterij Marktberichten c >1 'n Goede Week- novelle V.J Na de Kersttentoonstelling van jonge schilders en beeldhouwers uit Bergen en elders vraagt met Paschen de tentoonstelling van het werk van de beste Aikmaarsche schilders in het gemeentemuseum cnze aandacht. Hielden de veree. nigingen ..Kunst Zij Ons Doel" en „Doorwerken" voorheen afzonder lijk haar voorjaarstentoonstellin gen in minder-geschikte expositie gelegenheden, thans zijn de Aik maarsche schilders, dank zij de medewerking van den heer Th. Wortel, beheerder van het Ge meentemuseum, in staat, om in een bij uitstek geschikte expositie ruimte als dit museum is, geza menlijk de buitenwereld te toonen, wat onze stad aan schilders rijk is. Deze tentoonstelling laat ons niet zien de verzameling rijp en groen, die de voorjaarstentoonstellingen van genoemde schildersgenoot schappen ons pleegden voor te zet ten. Hetgeen hier te zien valt, is zijn plaats in het gemeentemuseum ten volle waard, al kunnen wij voor het eene natuurlijk meer waardeering hebben dan voor het andere. De initiatiefnemers waren n.l. tot de goede idee gekomen, om door een paar deskundige buiten staanders het expositiemateriaal te laten selecteeren uit het door de deelnemers ingezonden werk. Zoo komt het, dat de verschillende schilders kwantitatief niet gelijk vertegenwoordigd zijn, doch kwali tatief niet al te zeer uiteenloopen. Ook schilders buiten vereenigmgs- verband namen aan deze tentoon stelling deel. Het waren de kun stenaars Jelle Troelstra en Ton Meyer, die het materiaal voor deze Paiaschten toonstelling selecteer den; en laten wij er direct bijvoe gen, zij hebben eer van hun werk- het geheel vormt een vrij homo gene expositie die op artistiek verantwoord peil staat Niet minder dan twintig schil ders zijn hier vertegenwoordigd met een aantal werken, varieerend van 1 tot 5. Stikvoort, dien wij wel den grootsten Alkmaarschen schilder van dezen tijd mogen noemen, zond een viertal stillevens en een kin derportret in. Zijn doeken zijn in boeiende tinten gehouden, vallen op door de verantwoorde licht werking en stofuitdrukking en kunnen tot de zoowel aesthetisch als technisch doorgewerkte schil derijen wonden gerekend. Zij ge tuigen van een eigen stijl van een ernstig werkend en waarachtig kunstenaar. Jan Plas is hem na verwant, doch bereikt niet zijn meesterschap. J. de Wolf exposeert naast een knap kinderkopje een uitstekend getroffen portret van den heer D. v. D.; ook zijn winter-stadsgezicht is een pracht-schilderij geworden, dat van knap talent getuigt. Wim Koster, die zich de laatste jaren ook op het schilderen is gaan toeleggen, is vertegenwoordigd met een viertal goede doeken; een geslaagde portretstudie, een stil leven en een tweetal interieurs. Zijn doeken getuigen van kleur gevoel en harmonischen opbouw. Martin Uijtenbosch zien we met eenige forsche olieverfschilderijen; van Theo Groothuizen is er een HOORNSCHE VEER 3 April 1679. P1- Er werd op Hoorn gevaren met de gewcne veerschuit en met een goedschuit, dus personen en goe derenvervoer. Op 26/3 waren de Hoornsche schippers niet met de goedschuit van Hoorn gevaren, omdat zij meenden anders aan de ketting te worden gelegd. Be sloten werd echter te varen als gewoonlijk. Mocht men verhin derd worden of moeilijkheden worden aangedaan, dan zouden Burgemeesteren aanstonds hier van kennis geven aan Gedepu teerden om met de stadsadvocaat te overleggen wat te doen. 3 April 1679 werd besloten de zaak alsnog op zijn beloop te laten. Maar nog ditzelfde jaar werd meerdere keeren over deze zaak met Hoorn beraadslaagd. warm stilleven; van de nieuwe sterren aan de Aikmaarsche schil- dershemel noemen wij Godijn, van wien o.a. een knap portret aanwe zig is, Anton Baten, die eveneens een paar mooie portretten inzond, J. M. Groot, van wien er enkele landschappen en C. Baan, van wien een goed-getroffcn winterland schap te zien is. Bankert is een uitstekend teeke naar met illustratief talent, dat aan Anton Pieck doet denken; zijn aquarel van een oud-Alkmaarsch buurtje is verrukkelijk. D. Nap is met een uitbundig en gloedvol bloemstilleven vertegenwoordigd, waarin hij van een sterk talent blijk geeft. Jaap Kuyper laat proe ven zien van zijn houtsnijkunst, waarin hij het ver heeft gebracht. C. Baard is vertegenwoordigd met enkele doeken, die meer imponee. ren door hun omvang dan door knapheid. H. Heertjes, die een eigen stijl heeft door de gesluierdheid van zijn werk, exposeert o.m. een stadsgezicht, dat aan Breitner doet denken. Dirk Oudes, die niet vrij is van Fransche invloeden, valt op door zijn eigen stijl en den humo- ristischen toon van zijn paneeltjes. Van Lugthart, die zijn kracht zoekt in het visionaire, is een drietal doeken aanwezig, waarvan het „Panfluitje" het meest tot de be zoekers zal spreken. Enkele sprook jesachtige teekeningen zien wij van Jvan Erkelens, naast goede aquarellen van K. de Heer. Ten slotte is er nog Piet Stenneberg, die voor de komische noot in dit gezelschap zorgt. Als Kunst de allerindividueelste expressie is van de allerindividu eelste emotie, dan is het met de emoties van Stenneberg zonderling gesteld; het gaat er bij ons moei lijk in, dat dit eerlijk-bedoelde kunst is; het lijkt ons meer gewild- zonderling. Over het algemeen kunnen wij respect hebben voor hetgeen de Aikmaarsche schilders presteeren en een bezoek aan deze tentoon stelling, die vanaf Zondag voor het publiek te bezichtigen is, kunnen wij van harte aanbevelen. Fr. O. ALKMAAR 28 Juni zal het 375 jaar geleden zij", dat Alk maar zich voor den Prins ver klaarde. Het bestuur van „Oud Alkmaar" heeft het plan opge vat, dit historisch feit te herden ken op een op dien avond te hou den specialen feestavond voor de leden. R.K. ORATORIUM- VEREENIGING ALKMAAR Do repetitie van morgenavond vervalt wegens Goeden Vrijdag. Hiervoor wordt de repetitie verlegd naar Dinsdag avond 8 April 1947, in café Cen traal. Ook de repetitie van Vrij dag 11 April vervalt door buiten gewone omstandigheden. Het bestuur. DE MELKBEZORGING ALKMAAR De Aikmaarsche melkhandel deelt per advertentie mede, dat op Tweeden Paaschdag geen melk wordt bezorgd; de winkels zijn echter tot 12 uur open. BEROEPSKEUZE EN VAKBEKWAAMHEID ALKMAAR Het is jammer, dat vele meisjes vanwege een misverstand, door diegenen die Vrijdagavond jl. de benedenzaal gehuurd hadden van Het Wapen van Heemskerk, zijn terugge stuurd. Daarom hebben we besloten om dezelfde lezing nogeens te her halen op een nog later te bepalen datuim, om al degenen die hier door dezen mooien, leerzamen en interessanten avond hebben moe ten missen, in de gelegenheid te stellen om deze lezing alsnog te volgen. Het districtsfoestuur van de K.A.V.J. te Alkmaar. A.F.C.-NIEUWS Zomertrainingü ALKMAAR De veldtraining is weer begonnen o.l.v. onzen trainer, den heer Hoek. AFC-ers van A-groep of B- groep, senioren, junioren, adspi- ranten en welpen, doet voor uw vereeniging wat noodzakelijk is. Traint op den voor jullie vaslge- stelden avond met een élan, dat wij van jullie verwachten. Niet alleen de eerste malen, maar iede- ren avond deze zomermaanden. (Ingezonden) Tot mijin. zeer groote verbazing en ergernis nam ik kennis van de uitlating vain Koos Vorrink in zijn re-de hier ter stede gehouden (ik neem aan dat deze door u juist is weergegeven) inzake de moeilijk heden die prof. Romtme t.a.v. Linggadjati in eigen fractie heeft moeten overwinnen om de 11 „reactionnairen", dieaaiwankelij k niet mee wilden, stuk voor stuk over de streep te trekken. Het is overbekend, dat de hee- ren van de pers van de P.v.d-A. geen gelegenheid voorbij laten gaarn om de katholieken in twee groepen in te deelen; progressie ven en conservatieven, de laat- sten dan meer speciaal aandui dende als reaciioranairen. Wij kennen dat spellelje. Altijd nog wordt gehoopt op de „doorbraak", een gedachte, die in de practische politiek steeds meer illusoir wordl. Waarom het er nu vain de 32 K.V.P.-Kamerleden 11 waren, die „over de streep" getrokken moes ten worden, is natuurlijk maar een greep; Vorrink had even goed 6 of 15 of 21 of welk aantal ook kuninen noemen. Ons wordt over de heele Indische geschiedenis, óók wat daarover in dé fractie gesproken wordt, de strengste ge heimhouding opgelegd. Wij kun nen dus nooit de zaak uit de doekjes doen, een positie, die verre van aangenaam is en wij kunnen slechts hopen, dat ons volk zal aanvoelen, dat derge lijke dingen, d'ie niets meer of minder raken dan het bestaan van ons koninkrijk, ook niet openbaar behandeld kunnen worden. Maar Vorrink weet precies, hoe het er in de K.V.P.-fractie toe is gegaan: ,,'t ging met hangen en wurgen en 11 moesten er over de streep worden getrokken". Ik geloof, dat ik de vertrouwe lijkheid of geheimhouding niet schend, wanineer ik zeg hoe het niet is. Welnu: het heele verhaal is Vorrinkiaansche kletsmeijerei, dat is Hollandsch en waar. T.a.v. de oppositie heeft Vorrink zich als propagandist heel wat veroorloofd. In de rede van den heer Schouten (Handelingen blz. 1304) citeerde deze een couran- ten-arlikel, waarin het volgende voorkwam: „Het accoord van Linggadjati is geboren uit een grootsche visie op het wereldge beuren. Een zwerm impotente reactionnairen, bekrompen con servatieven, botte egoïsten en verstarde formalisten zijn er op neergestreken om het te bedui melen". De heer Schouten voegde hieraan toe, dat hij dit artikel niet gelezen had in De Waarheid en ook niet in een of ander schendblaadje, maar in het Pa rool en dat het ontleend was aan een artikel, dat in dit blad ge schreven was door.den heer Vorrink. Naar de meaning van den heer Schouten staat dit arti kel niet op een hoog, noch op een normaal, maar ligt het beneden minimumpeil. Als Kamerlid deed de schrijver geen enkele poging om dit ver nietigend oordeel over zijn schrij ven te weerspreken of te recht vaardigen: hij zweeg. Welnu, mijn oordeel over de praterij van Vorrink t.a.v. de K.V.P., een partij, waarop met de zijine onze landsregeering tegen woordig moet steunen, is geen ander. Het moge de argeloozen, die aan de propaganda-redevoeringen van den voorzitter var, de PvdA nog eenige waarde toekennen, iets zeggen. Alkmaar. Y JAC. GROEN Az. Volgt de aanwijzingen en wen ken van den trainer. Ouders van onze Aikmaarsche jeugd, laat uw jongens lid wor den van APC. Zij trainen, onder deskundige leiding en sport is zoo noodig voor de jeugd. U wenscht toch ook, dat uw kinderen een sievige body, ja om het maar eens te zeggen een gezonde corpus krijigen. Dit is zoo noodig als ze eenmaal op gevorderden leeftijd komen. Alle jongens, vanaf de school banken, kuninen zich wederom als lid aanmelden bij RK AFC. De leiding voor de AFC-jeugd berust bij de E.E. Broeders. Dus dat is, ook wat betreft de opvoed kunde, van hooge waarde. Dus, ouders met' uw kinderen, wordt vandaag nog lid van onze R.K. Aikmaarsche Sportvereeni- ging, nl. RK AFC. Met sportgroeten van De PPC-er. LAATSTE BROUWERS PAARDEN BINNEN ALKMAARS VESTE ALKMAAR Het is den be kenden Alkmaarschen paarden- slager G. de Wit gelukt om de laatste paarden van de Heineken's Brouwerij te Rotterdam, waar over wij eenige dagen geleden schreven, te bemachtigen. In com binatie met de andere paarden- slagers zullen deze drie Limburg- sch.e paarden deze week worden verkocht. Ieder paard levert schoon 1100 pond vleesch op, zoodat de Aik maarsche huismoeders met de Paaschdagen een heerlijk stukje paardenvleesch kuinnen bereiden. INSIDE-NIEUWS Wij tennissen weer! ALKMAAR Eindelijk is het dan zoo ver, dat wij onze club leden van harte welkom kuninen heeten op de banen. Vanaf Za terdagmiddag 5 April a.s. zult u weer naar hartelust kuninen spe len! De speeltijden voor de ver schillende afdeelingen zullen op dé banen bekend gemaakt wor den. Voorts deelt het bestuur nog mede, dat de vier competitie teams resp. in de overgangsklasse, tweede, derde en vierde klasse zullen uitkomen, hetgeen voor het eerste team dus een promotie be- teekent. Het bestuur wenscht u allen een prettig speelseizoen en de competitiespelers(sters) veel suc ces! Het bestuur. CIRCUS JOS, MULLENS ALKMAAR Men schrijft ons: Het groote Nederlandsehe twee mastencircus Jos. Mullens komt van 12 tot en met 16 April naar Alkmaar met een wereldpro gramma, waarbij u circuskunst 'zult zien, zooals u in jaren niet hebt aanschouwd. Iedereen her innert zich nog het mooie pro gramma van 1946. Het circus- en paardenrnateriaal is belangrijk uitgebreid en wat men u met de paarden laat zien, grenst aan het ongelooflijke. Trio Mullens, acro baten en voltigeurs te paard, zul len u versteld doen staan van hun stoutmoedige kunsten, terwijl de grootmeester der hoogeschool- ■kunst Schuman met zijn volbloed Arabieren iedereen in spanning brengt. Een géheele collectie van de beste buitenlaindsche artisten is geëngageerd, terwijl dit jaar 8 van dé beste clowns en augusten u zullen doen schateren van het lachen. Luchtsensalies ziet men in den nok van het circus, terwijl die directeur, Jos. Mullens, op treedt met een Oostersche show met zijn staf van assistenten. Het mooie bekende circusorkest van Bert Klasema zal er direct de noodige stemming en circussfeer weten in te brengen. Alles bijeen een programma, dat ieder moet zien. Een circusrevue in snel treinvaart! NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR Maandoverzicht Maart 1947 In den loop der maand Maart werd op de spaarbankboekjes in gelegd f 265.062.01 (vorig jaar f 335.008.79) en terugbetaald f 261.289.49 (v. j. f 305.383.79), alzoo meer ingelegd dan terug betaald f 3.772.52 (v.'j. f 29.625,—) Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bij den aanvang van het jaar f 10.235.063.33, be draagt thans f 10.338.087-99 (v.j. f 10.388.578.06). Het aantal in den loop van Maart nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 211 (v.j. 196). Ingetrok ken werden 97 (v.j. 89) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boek jes, bij den aanvang van het jaar 24.455, bedraagt thans 24.757 (v-j. 22.505). Van dit aantal behooren 16.418 (v.j. 15.126) aan personen of in stellingen te Alkmaar gevestigd; 5.466 (v.j. 5.110) aan personen elders woonachtig en 2.873 (v.j. 2.269) aan schoolspaarders. Onder de in Maart nieurw uit gegeven boekjes zijn begrepen 68 (v.j. 27) boekjes voor jonggebo-, renen, w.o. 33 jubileumboekjes. In Maart bedroeg het aantal posten van inleg 2.509 (v.j. 2.262), dat van terugbetaling 1.718 (v.j. 1.807), tezamen 4.227 (v.j. 4.069). De lediging in den loop der maand Maart van 392 (v.j. 296) spaarbusjes leverde een bedrag van f 5-901.33 (v.j. f 4.062.31) aan kleine besparingen op. Het aan tal in omloop zijnde busjes bij den aanvang van het jaar 3731, bedraagt thans 3716 (v.j. 3696). BUREAU VOOR HUISVESTING ALKMAAR Het gemeente lijk Bureau voor Huisvesting is met ingang van 1 April jl. ver plaatst van Doelenstraat 30 naar Oudegraoht 92. VOOR DEN POLITIERECHTER ALKMAAR Bij controle had Pieter den D. uit Schoorl niet minder dan 600 tabaksbonnen te kort. Naast een sigarenwinkel heeft den D, ook nog een aanne mersbedrijf en om aan het be- noodigde materiaal te komen meende hij dezen en genen wat tabaksartikelen toe te moeten stoppen. „Je stemde de ambte naren altijd vriendelijker met een sigaartje", vond den D. De Offi cier meende echter, dat verd. zijn tabakswinkel gebruikte om zijn aannemerszaak op peil te houden. De uitspraak was f 200 of twee maanden. De Aikmaarsche tabakswinke lier A. S. had, zonder hiervoor de benoodigde bónnen te bezitten, voorraad opgenomen bij zijn gros sier. Hij kreeg een boete van f 20 te vervangen door acht dagen hechtenis. Mevr. M. T. uit Bergen st,cnd terecht, omdat zij bij haar krui denier boter had betrokken voor tabaksbonnen. Zij trachtte zich te redden, door te zeegen, dat zij de tabaksbonnen ruilde bij den krui denier voor boterbonnen, maar de Officier bracht haar aan het ver stand. dat het in feite neerkwam op het betrekken van boter op tabaksbonnen. Zii had dit gedaan ten behoeve van haar zieken man (die bij de politie werkzaam is!), waardoor de boete zoo laag mo gelijk werd gesteld; f 10 of acht dagen. Een inwoner uit Limmen. J. H.. had 14 nakies Belgische shag gekocht a f 2.50 en kreeg f 60 of 36 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen shag. J. H. R. uit A'kmaar had vier kig schapenwol gekocht voor f 27. De eiseh luidde f 20. doch gezien 's mans moeilij-ke levensomstan digheden veranderde de rechter dit in f 5 of twee dagen. Een zwarthandeltje in koffie leverde de volgende straffen op: Pieter R. uit Alkmaar f 100 en twee maanden voorw. met een proeftiid van twee jaar. Klaas V. uit Alkmaar f 100 of 60 dagen en de 22-jarige P. G. S. f 100 of 40 dagen. De gelukkigen, die bij de open bare einldles het waardevolle di ploma ontvingen, waren: B. Aarsen, Oudesluis; P. Aarsen, 't Zand; K. Baken, 't Zand; Th. Bakker, Schagen; Jac. Bas, Oude sluis; H. W. v. d. Berg, Amsterd.; A. Blaauboer, Schagen; E. Bosse- ma, Wieringen; J. D. Bregman, Berkhout; A. M. Bruin, Wieringer- werf; C. R. Bruin, Schagen; P. C. Bruin. Harenkarspel; J. Th. Dek ker, Moerbeek; Joh. Dros, Texel; H. B. Dijken, Slootdorp; C. J. Een hoorn, Oude Niedorp; A. v. Exel, Texel, Th. de Graaf, Callantsoog; H. Grin, Barsingerhorn; A. v. Gro ningen, Texel; M. D. Grootes, Wog- meer; J. Gutker, Slootdorp; N. G. Hauwert, Slootdorp; C. Hopman, Burgerbrug; KI. Houter, Groen veld; D. de Jong, Hoogwoud; G. J. Kater, N. Niedorp; W. C. Kistema- ker, Den Helder; J. J. Klaver, Zwaagdijk; J. Koeten, Winkel; Jb. Koning, Schagen; J. Konijn, 't Zand A. L. Langereis, Anna-Paulowna; J. W. de Leeuw, 't Zand; P. C. Lont, Nieuwe Niedorp; N. Louwe, Schagerbrug; C. H. Mantje, Texel; E. Mulder, Wieringen; G. Hes, Oostwoud; P. Ottens, Wieringen; D. Peetoom. Winkel; J. Ploeger, Dirkshorn; H. J. Raat, Burgerbrug; J. Schenk, Wieringerwaard; L. Schoorl, Eenigenburg; D. Troost, Opperdoes; C. Tijsen, Wieringer- werf; K. Vlam, Burgerbrug; S. A. de Vries, Wieringen; S. P. de Wit, 't Zand; J. v. d. Zaag, Slootdorp; J. A. Zwemmer, St. Maartensbrug; C. Zijdewind, Groenveld. Afgewezen: geen. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: A. Appel, St. Maar tensbrug; E. Aukema, Slootdorp; H. J. v. d. Beek, Mlddenmeer; D. v. d. Berg, Slootdorp; P. Berkhou wer, Dirkshorn; C. J. Blaauboer, Wieringerwaard: B. A. Blijdprp, Lambertschaag; W. A. v. Bohemen, Slootdorp; KI. Borst, Schagen; P. Borst, Wieringerwaard; P. J. Bos- ker, Slootdorp; S. Broers, Wog- num;; C. van Diepen, Callantsoog; J. N. Duinker, Haarlem; D. den Engelse, Middenmeer; C. Geerligs. Anna-Paulowna; O. C. de Graaf, Wieringerwerf; J. W. v. d .Heu vel, Anna Paulowna: C. D. Heij- koop, Den Haag; D. Houter, Groen veld; C. Iwema, Middenmeer; G. Kant, Burgerbrug; J. Klaver te Hoogwoud; J. A. Koomen, Span broek; R. Kreijger, Anna Paulow na; C. Mulder, Wieringen; W. Mo lenaar, Winkel; K. de Lange, Anna- Paulowna: J. A. Nieuwboer, Ha- renkarsDel: F. Nieuwhof, Midden meer; J. Nobel, Lutjewinkel: J. J. Poland, Nieuwe Niedorp; A. Pijper, Winkel; J. J. Roeper, Texel; P. Roeper, Texel; W. Roos, Terschel ling; A. P. Ruiter, Wieringerwerf; G. de Ruiter, Slootdorp; J. v. d. Sar, Oudkarspel; A. Smit, Wierin gen; H. Spaans, Kolhorn; P. Stoep- ker. Texel: H. M. Struik. Slootdorp R. Vader, Dirkshorn J. P. Wiersma Middenmeer. Niet bevorderd: 2. WARMENHUIZEN Woens dag 9 April is er een voorlich tingsavond in dé zaal Slikker, uit gaande van de Staatsmijnibedrij- ven. Een Engelsch spreekwoord zegt: A woman's work is never done en met n variant op dit spreekwoord over de zware taak van de huis moeder zou men kunnen zeggen: 't werk van den opvoeder eindigt nooit. Altijd is hij met zijn klasse bezig en steeds probeert hij van zijn leerlingen te maken wat hij zich als onderwijzer en opvoeder tot taak weet. Door voorbeeld, ijver, plichtsbetrachting, sport, spel, toe zicht, leiding, onderwijs, studie, voorbereiding, correctie, wordt hij door zijn leerlingen en voor zijn leerlingen volkomen in beslag ge nomen. Door deze zware en schoo- ne taak verdient hij ten volle de achting die goede ouders voor hem hebben. Mocht 'n opvoeder in zijn taak te kort schieten dan is dat even pijnlijk en funest als wanneer de ouders zelf in hun opvoedende taak te kort schieten. Iedere ouder weet wat het zeggen wil haar kin deren maar een paar uur nuttig bezig te houden, laat staan ze iets te leeren. Hoe vermoeiend moeten deze gedwongen vacantiedagen voor de moeders niet geweest zijn en met welk 'n zucht van verlichting zullen vele ouders, na de gedwon gen vacantie, hun kinderen niet schoolwaarts hebben zien gaan. Wat zullen de kinderen op achter ko men na al die gedwongen rust. Ik kan mij levendig voorstellen wat een onderwijzer denkt als hij in een dezer dagen een leerling 'n half uur te laat op school ziet ko men omdat hij nog een boodschap voor zijn moeder moest doen of 'n ander knaapje aanhoort die zijn huiswerk niet kon maken omdat.. hij er geen tijd voor had Ik kan mij levendig voorstellen hoe een Hoofd der school zich voelt als hij nog steeds verzuimen moet noteeren waarvan hij wel haast met zekerheid kan vermoeden dat geen ziekte de oorzaak is. Geloof mij geachte inzender dat iedere onderwijzer deze abnormale gang van zaken even afschuwelijk vindt als U en dat hij zich dubbel zal inspannen om de achterstand in te halen. Maar wat U wenscht is absurd. Ik geloof niet dat U na 'n zeer streng diëet van 6 weken uw gezondheid weer zal terug winnen Aoor U te overeten. U zou misschien' 'n maagstoornis oploo- pen en 't gevolg daarvan zou op 'n hernieuwd diëet uitlopen. Vraagt U eens aan iedere arts of hij 't verantwoord acht de kinderen van 912 en van lJ/rSy2 in de banken te laten zitten. Ik zou U 't antwoord durven geven. Zgker zal alles op alles gezet worden om de kinderen tegen de groote vacantie voor de volgende klas of examen klaar te hebben. Laat U dat rustig aan de ervaren leerkrachten over en laten wij ho pen dat Uw zoon en de mijne 't onderwijs met vrucht kunnen blij ven volgen, want 't leerplan is nog steeds te overladen hoe pinodoxaal U dat ook moge klinken. Mis schien is ook deze bewering weer absurd in 'n anders oog. L. Rietveld Onderwijzer BURGERLIJKE STAND GRAFT Geboren: Hendrik, zoon van H. Booij en S. A. Hop; Anna Catharina, dochter van C. J. Sanit en G. A. Nooij; Guurtje, dochter van Jb. Wit en C. Wezel. Ondertrouwd: Th. N. Hooge- boom, Koedijk en Guurtruida Roelofsen. Overleden: Joh. Konijn, 65 j., echtgenoot van M. Stroet; Jansje Houwertjes, 78 j„ weduwe van K. Nat. R.K. VERKENNERS LIMMEN Zondagavond gaf de R.K. Verkennerij, voor een stampvolle zaal, een avond vol ontspanning aan ouders en ge- noodigden. De sympathieke hop man opende en zette het doel van den aovnd uiteen, welke opgezet was niet alleen om het werk van de verkenners te zien, maar meer om de ouders en genoodigden een avond vol ontspanning aan te bieden, om daardoor meer liefde en propaganda voor het jeugd werk aan te kweeken. Het programma bevatte decla matie, zaïrag en tooneel. Er werden zeer mooie stukjes naar voren gebracht. Bijzonder mooi was: „Het avontuur in het bosch". E.H.B.O. CASTRICUM De afdeeling Castricum van de Nederlandsehe Vereeniging E.H.B.O. zal op Woensdag a.s., in hotel Broksma alhier, een nieuwen cursus be ginnen in E.H.B.O. Als er soms nog serieuze ge gadigden zijn, moeten zij zich schriftelijk melden bij het secre tariaat: C. Th. v. Bovene, Bever wijkerstraatweg 70 en den heer S. Veenstra, Dorpstraat 47 alhier. 500ste staatsloterij, tweede klasse: f 5000.—: 3668 f 2000.—: 17556 f 1500.—: 21983 f 1000.—: 3752 4487 9263 f 400.—: 10946 18738 18822 f 200.—: 7119 9388 19742 f 100.—: 2869 8480 12546 15565 20346 21589 ALKMAARSCHE EXP.VEILING, 2 April. Rabarber 86—93; winter peen 2.205.30; Vero 12; spruitkool 1259; roode kool 18.gele kool 15.50! prei 42—53; uien 3.60—12.30; bieten 10.witlof 31.5045.00. ZUIDERKOGGE. Uien 16; id. afwijkend 110; kroten III 4.40; spruiten 6678; witlof 3145; breekpeen II 7.40; idem III 5.60. WOGNUM, 2 April. Witlof 31.50—45.00; breekpeen 2.907.40; spruitkool 1558; uien afw. 6.90— 11.20; roode kool 18.witte kool 8.40—11.09; gele kool 15.50—16.00; prei 40; appelen Jonathan 4194. ZWAAG, „Bangert en O. Aard- apelen 1013.90; uien 2.9014.40; bieten 2.408.10; prei 3641; witte kool 11.50; gele bew.kool 15.50; spruitkool 4960; breekpeen 5.60 7.20; knolseld. A 28—37; id. B 24-28. Goudreinetten 4194; Jonathan 4194: Rambys 28.50—41.00. AVENHORN EN O.. 1 April. 60 kg spruitkool 29.2500 kg roode kool 18.775 kg gele kool 16. 6800 KG Deensche witte kool 11.90; 9800 kg uien groote maat 14.4016; 400 kg idem afwijkend 6.40h-6.50; 550 kg Drielingen 10.1010.50; 50 kg Nep 2.90—3.10; 39000 kg bieten I 8.—; 18.255 kg idem II 5.70; 1850 kg idem III 4.40; 1400 kg Modjo 1.20 2.20; 50 kg Witlof 45.—; 23000 kg peen II 7.407,.50; 27.500 kg peen III 5.606.10; 2450 kg peen IV 5.60. LANGENDIJK, 3 April. 34000 kg roode kool 18; 33000 kg gele kool 16; 39000 kg Deensche witte kool 11.90; 10600 kg uien 13.60—16; 9600 kg bieten I 8.-, II 5.70, III 4.40; 7500 kg peen II 9.40—8.20: 111 5.60—7.50; 1700 kg witlof I 45: II 31.50. WARMENHUIZEN, 3 April. 4800 kg uien 16, drielingen 10; nep 8.10; 4500 kg bieten 8; 1550 kg peen 5-907.40; 33700 kg roode kool 18; 12.200 kg gele kool 16; 14500 kg witte kool 11.90. (Vervolg) IV Een drukte en lawaai van ver schillende schreeuwende stemmen scheurt tegen de muren van de hoofdwacht in de kazerne. Vreemd, dat de Joodsche priesters altijd bij hun vijanden hun twisten moeten uitvechten. De soldaten kijken on verschillig toe. Ze zijn langzamer hand wel gewend aan al die herrie van de schreeuwende Schriftge leerden en Phariseërs. Meestal la chen ze er maar wat om, want ze kennen hun menschen en altijd weer moeten ze vergeefs afdruipen want de commandant is niet ge makkelijk, vooral wanneer het gaat om allerlei gevechten tusschen het volk onderling. Dat moeten ze per s'ot van zaken zelf maar opknap pen. Nu schijnt het toch wel iets bij zonders te zijn en toen de centurio binnenkwam stoven de lawaaierige priesters op hem af en omringden hem hartstochtelijk. Ze trokken een vreemde, bange figuur met zich mee, die zich probeerde te verschui len achter de breede ruggen van de volksleiders, maar men zette hem midden in den kring. „Deze man zal ons vertellen, wie dien misdadiger is, die wij willen arresteeren. Hij kent hem, want het is een van zijn leerlingen en daar om zal deze kans ons niet ontglip pen". door TON v. d. HOUTEN „Maar wat hebben wij er eigen lijk mee te maken?" „Mee te maken, te maken", dat schreeuwen ze door elkaar, die prachtig-gekleede gestalten. Zoo moesten de Joden hem nu eens zien. Zoo in al hun woede en hun opgekropte haat, die losspringt in wilde en hartstochtelijke woor den. Hun oogen staan fel in hun scherpe gezichten en hun harde trekken bijten zich vast in het ge laat van allen, die staan te luiste ren. Hier is geen gewone twist be zig los te breken. Dat voelt de er varen officier en hij is een beetje op zijn hoede. Natuurlijk weet hij, waarom het gaat en wanneer hij die kruiperige kerel voor zich ziét krijgt hij neiging om zijn karwats te grijpen en de riem te laten scheu ren over dat verradersgezicht. Een verrader tegenover een Romeinsch officier en zijn oogen zoeken die van Malchus, die ook in den kring staat. Deze kijkt met verbeten woe de naar de trillende figuur voor hem en hij balt zijn vuisten om er op los te timmeren. Op al dat vuile gedoe en op dat verraad. De woede kruipt hem naar zijn hoofd en de kleur van bloed trekt door zijn aderen. Malchus walgt van zooveel menschelijke haat. En hij zou dien kerel in zijn gezicht wil len spuwen, meer nog hij zou hem willen vernielen met zijn harde vuisten. Er op blijven slaan tot er geen menschelijkheid en geen le ven meer in dat verloopen gezicht meer was. Maar hij draait zich om, spuwt op den grond en vloekt hardgron- dig. Zooals een man vloeken kan, die zich in al zijn eer en al zijn mannelijke fierheid voelt bedrogen door een zelfden man. Omdat de lafheid en het bange verraad heeft gezegevierd. Hij vloekt en kijkt naar den cen turio, die even grimmig en vertrok ken Judas blijft aankijken, tot de zen in elkaar krimpt en wegtrekt achter de schitterende schamelheid van de priesters. Zij schetteren door met hun heesche stemmen tot de centurio er een eind aan maakt en hen allen uit het wachtverblijf laat jagen. En dan laat hij de soldaten de boel schoonspoelen en met dat kleine feit gooit hij al zijn minachting en zijn gekrenkte eer voor de voeten van de hijgende priesters, die op 'n afstand staan te kijken en met hun getwist onderling doorgaan. Maar Judas heeft zijn woord ge geven. Hij zal betalen aan het lot, dat over hem loskomt en hij zal betalen aan de geschiedenis van den centurio en van Malchus en ook van de vele anderen, die straks op trekken naar den Calvarieberg. De Godmensch moet ter dood, dat hebben zij gezworen met woor den, of diep in hun hart. „Hadden we dien kerel niet be ter in zijn kraag kunnen pakken en er uitsmijten", vraagt Malchus aan den centurio, terwijl hij nog natrilt van ingehouden emotie. „Nog meer hadden we moeten doen, maar we staan hier buiten en dat is juist wat ons zwak maakt in de oogen van dit rebellerend volk". „Heeft U nog verdere orders", houdt Malchus aan. ,„Ja, zeker, die zullen morgen be kend worden gemaakt. Bereid je er op voor, dat jij ook orders zult ont vangen", zegt dan de officier en hij kijkt Malchus, den gewonen soldaat diep in zijn oogen. Is dit een woord van man tegen man, of van een officier tegen een mindere? Malchus weet het niet, maar hij denkt het eerste. Hij ver trouwt zijn commandant en hij meent iets te weten van dat, wat in zijn hart groeit. Het zijn immers twee menschen, die boven zichzelf en hun kleine eerzucht uit willen komen. Twee menschen, die geraakt zijn door de Goddelijke vonk, waar men niet aan kan ontkomen, vooral niet, wanneer men zoekt naar dat wat het noodzakelijkste is. Het doel is nog ver, maar hun worstelen met zichzelf en met vele andere oorza ken zal hen leiden naar de lichte heuvelen van de goedheid. Dat weet Malchus nog niet, maar hij voelt het en hij hoopt op een beslissing, die goed zal zijn en de juiste. Hij weet ook niet, dat ergens bui ten Jeruzalem een Man vecht met Zichzelf en met de vele oorzaken, die Hem op Zijn schouders zijn ge legd, maar Die bidt in al de groot heid van een Godmensch: „Niet Mijn wil, maar die van U geschie de". Nog is Malchus niet in dit sta dium gekomen, maar zijn hart wordt getrokken naar het onbeken de doel en zijn oogen zien voortdu rend de oogen, die hem eens ont moetten en die hem nooit meer zul len loslaten, al zal hij nog de ge- heele aarde moeten rondtrekken en al zal hij een zwerver blijven tot zijn dood. V Het onoverkomelijke is geschied. De orders zijn uitgegeven: van nacht om twaalf uur zal Jezus Christus worden gearresteerd door een aantal van onze mannen. Daar onder bevinden zich Malchus, Pom- peius en Flavius. En de centurio zal meetrekken als commandeerend officier. Judas, de verrader, is bij hen in gedeeld. De nacht trekt over Jeruzalem en ergens ver schreit een kind. Het klinkt droef en weemoedig in den avond en de soldaten huiveren, 't Kind snikt door. Zal God in het kind zijn laatste bede tot de menschen richten, om ongedaan te maken, wat in orders en tegenorders is bevolen, of zal Judas zich herinneren, dat hij eens als spelende jongen door de straten van Jeruzalem dwaalde en dat hij eens als visscher over de zee trok, met den einder diep in zijn oogen geborgen. Maar het kind schreit en in de stilte van den nacht ligt een Maagd geknield en snikt. Haar hart schreit met het kind, dat zij niet hoort, maar dat zij voelt, omdat zij Moe der is. En Over Haar schaduwt het wreede zwaard, dat Haar werd voorzegd. De schaduw, die het licht vooraf gaat, want eerst zal deze het leed moeten brengen over een Moeder hart, over een God-mensch en over Malchus en vele anderen. Malchus huivert onder zijn man tel. Hij trekt mee met de stoet, maar voelt niet dat hij loopt. Zijn gedachten zijn scherp afgeteekend achter zijn voorhoofd en hij zoekt de oplossing van dit alles. Hij vraagt in zichzelf naar de nood zaak van het leed, dat komen gaat en hij tast zijn binnenste af naar 't antwoord op de vele vragen die hem overvallen. De angst trilt in zijn lichaam. Niet de soldatenangst. Nee, zuiver en alleen de vrees om als mensch niet juist te handelen en om te pro beren er onder uit te komen. Maar hij weet niet, dat dit alles komen moet. Het staat in de H. Schrift, maar die leest Malchus niet. Hoogstens kan hij nu en dan nog eens over de heuvels van Jeruzalem dwalen, wanneer de eenzaamheid hem benauwt en wanneer heimwee en verlangen door zijn lichaam ploegen. Hoogstens kan hij een nacht wakker liggen en denken aan het vele dat voor hem, eenvoudig mensch, onbegrijpelijk is. Soms zal hij bij het dobbelen plotseling een paar oogen voor zich zien en dan als een dwaas opstaan om te droomen en te staren naar den einder, waar het blauw zich mengt met de grijze lijn van het land en waar de zon zich begraaft in duizenden kleuren. Malchus de droomer en de kleine mensch zal eerst iemand moeten dooden, voor hij de groote waarheid van zijn le ven zal hebben ontdekt. Hij weet dit alles nog niet, nu hij door het donkere Jeruzalem loopt, op jacht naar een Man, die hij diep in zijn hart als zijn vriend be schouwt, maar die de orders heb ben opgeschreven als iemand, die gevaarlijk is en moet worden opge ruimd. De stoet komt nu bij den Olijf berg en Malchus hoort Judas, den verrader, praten. Hij meent zelfs zijn adem over zijn gezicht te voe len strijken en hij huivert en slaat zijn mantel voor het gelaat. De verrader zegt: „Dien ik kussen zal, moeten jullie grijpen, want die is het". Nu gromt Malchus van wilde woede. Nog nooit heeft hij zulk 'n verachtelijk mensch ontmoet en nog nooit heeft zijn wilde kracht zich zoo verzet tegen zoo'n lafheid. „Dien ik kussen zal". „Die woorden kan ik mijn leven niet meer vergeten", mompelt Mal chus „en ook dat valsche gezicht niet meer". Maar hij heeft weinig tijd meer om te denken. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2