HET HEILIG TRIDUÜM RADIO Landschap en plantengroei in de Berger duinen HET LIJDEN VAN CHRISTUS IN DE MUZIEK Spiegel DER SCHOONHEID De jonge generatie van schilders rktberichten lRSCHE exp.veiling, NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdag 3 April 1947 Goede Vrijdag Door de plantengroei ontstonden de duinen ROOFOVERVAL OPGEHELDERD S.S.'er de hoofddader Goede Vrijdag Anfroon Molkenboer 75 jaar J n li/»51/2 in de banken ten. [J 't antwoord durven 1 alles op alles gezet x de kinderen tegen de antie voor de volgende amen klaar te hebben, at rustig aan de ervaren n over en laten wij lio- w zoon en de mijne 't met vrucht kunnen blij- want 't leerplan is nog verladen hoe paiodoxaal c moge klinken. Mis- >ok deze bewering weer n anders oog. L. Rietveld Onderwijzer 1ERLIJKE STAND Geboren: Hendrik, H. Boo ij en S. A. Hop; aarina, dochter van C. 1 G. A. Nooij; Guurtje, n JÏd. Wit en C. Wezel. >uwd: Th. N. Hooge- >edijk en Guurtruida :n: Joh. Konijn, 65 j., van M. Stroet; Jansje s, 78 j., weduwe van VERKENNERS I Zondagavond gaf Verkennerij, voor een zaal, een avond vol ïg aan ouders en ge- De sympathieke hop te en zette het doel van uiteen, welke opgezet lleen om het werk van ïers te zien, maar meer ers en genoodigden een l ontspanning aan te 1 daardoor meer liefde landa voor het jeugd- te kweeken. gramma bevatte decla- en tooneel. Er werden e stukjes naar voren Bijzonder mooi was: tuur in het bosdh". E.H.B.O. CUM De afdeeling van de Nederlandsche ïg E.H.B.O. zal op a.s., in hotel Broksma 1 nieuwen cursus be- E.H.B.O. soms nog serieuze ge- zijn, moeten zij zioh melden bij het secre- Th. v Bovene, Bever- tweg 70 en den heer a, Dorpstraat 47 alhier. ijzen Staatsloterij .tsloterij, tweede klasse: 3668 L7556 11983 li 3752 4487 9263 0946 18733 18822 7119 9388 19742 2869 8480 12546 15565 1346 21589 Rabarber 8693; winter- 5.30; Vero 12; spruitkool le kool 18.gele kool 42—53; uien 3.60—12.30; witlof 31.50—45.00. :OGGE. Uien 16; id. 10; kroten III 4.40; i678; witlof 3145; [I 7.40; idem III 5.60. I, 2 April. Witlof breekpeen 2.907.40; .558; uien afw. 6.90 kool 18.witte kool gele kool 15.50—16.00; leien Jonathan 41—94. „Bangert en O. Aard- 13.90; uien 2.90—14.40; -8.10; prei 3641; witte gele bew.kool 15.50; 1960; breekpeen 5.60 d. A 28—37; id. B 24-28. en 4194; Jonathan ïbys 28.5041.00. RN EN O., 1 April. 60 ol 29.2500 kg roode 775 kg gele kool 16. lensche witte kool 11.90; a groote maat 14.4016; n afwijkend 6.402-6 50; ingen 10.1010.50; 50 kg .10; 39000 kg bieten I rg idem II 5.70; 1850 kg 0: 1400 kg Modjo 1.20 Witlof 45.—; 23000 kg -7.50; 27.500 kg peen III 150 kg peen IV 5.60. 3IJK, 3 April. 34000 kg 18; 33000 kg gele kool Deensche witte kool kg uien 13.60—16; 9600 8.-. II 5.70, III 4.40; 7500 9.40—8.20; 111 5.60—7.50; of I 45: II 31.50. THUIZEN, 3 April. 1 16, drielingen 10; nep bieten 8; 1550 kg peen 3700 kg roode kool 18; ele kool 16; 14500 kg 11.90. t voor hem, eenvoudig legrijpelijk is. hij bij het dobbelen m paar oogen voor zich als een dwaas opstaan men en te staren naar waar het blauw zich de grijze lijn van het ar de zon zich begraaft 1 kleuren. Malchus de de kleine mensch zal d moeten dooden, voor 5 waarheid van zijn Je- ben ontdekt, lit alles nog niet, nu hij nkere Jeruzalem loopt, ir een Man, die hij diep als zijn vriend be- iar die de orders heb- reven als iemand, die en moet worden opge- ',omt nu bij den Olijf- Ichus hoort Judas, den aten. Hij meent zelfs /er zijn gezicht te voe- en hij huivert en slaat voor het gelaat. De t: „Dien ik kussen zal, e grijpen, want die is Malchus van wilde nooit heeft hij zulk 'n mensch ontmoet en ;eft zijn wilde kracht zet tegen zoo'n lafheid, cussen zal". den kan ik mijn leven xrgeten", mompelt Mal- k dat valsche gezicht heeft weinig tijd meer n. (Wordt vervolgd) Palmzondag-processie in Jeruzalem. De processie, voorafgegaan door de hoofden der verschillende Katholieke ordes, begeeft zich langs den Olijfberg door den tuin van Gethsemane naar de ommuurde stad Jeruzalem (radiografisch overgebrachte foto) ii. De gebeden, die na de Passie gezongen worden, hebben be trekking op de omstandigheden, waarin de christenentoenmaals leefden. Soortgelijke uitvoerige gebedsgodsdienst ging vroeger altijd aan de offergodsdienst (de Canonvooraf, verbonden met lezing en gezangen uit de H. Schrift, een gebruik, dat de eerste christenen meebrachten uit de Synagoge. Menig kerk boek geeft honderd en meer bladzijden slap aftreksel van deze prachtige gebeden, die we ook buiten de Goede Vrijdag, met succes kunnen bidden. Of zuchten er nu ook niet velen on schuldig in de gevangenis, wordt er geen honger geleden, bedrei gen barbaren niet de bescha ving en is het Joodsche pro bleem niet zeer actueel? Te Jerusalem werd in de vier- De brand te Haifa Technici van de Shell hebben vastgesteld dat 7.000 ton olie bij den brand te Haifa verloren is ge gaan. Brandweerlieden zijn bezig het vuur van zeven andere onbe schadigde tanks verwijderd te houden. Vijf tanks staan nog in brand, terwijl twee andere vlam gevat schijnen te hebben. GOEDEN VRIJDAG 4 APRIE HILVERSUM I (301 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Plechtigheden uit het Augustijnerklooster te Nijmegen; 10.53 Muziek van Sweelinck; 11.00 Radio-ziekenbezoek; 11.45 Strijk orkest; 12.30 Hendrik Andriessen, orgel en Helène Ludolph, sopraan; 13.15 Middagconcert; 14.00 Stabat Mater van D'Astorga; 15.00 Kruisweg van Paul Claudel; 16.00 Bachmuziek 16.45 Oratorium „der Messias"; 18.00 Kamermuziek; 18.25 Passie-gedich ten; 19.00 Nieuws; 19.50 Toespraak Hoofdaalmoezenier der Vloot, Kol. De Sain; 20.00 Nieuws en gram.muz. 20.30 Donkere Metten; 22.00 Passie hoorspel. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws en gram.muziek; 10.45 „Christuslegende" van Selma Lager- lof; 11.30 Bachconcert; 13.00 Nieuws 13.15 Kamerorkest; 14.00 Goede Vrijdag in Griekenland; 14.30 Pas siemuziek; 15.15 „Het Avondmaal" door Julia de Gruyter; 17.00 Orgel; 18.00 Nieuws; 18.30 Voor de militai ren; 19.15 Gram.muz.; 21.00 Gram. muz.; 22.15 Schubert-programma. de eeuw op het uur van Chris tus' dood het heilig Kruis ver eerd. Via Constantinopel kwam deze devotie met een groote re liek naar Rome. Hoor den ge kruisigden Verlosser spreken: „Mijn volk, wat heb Ik u mis daan of waarin heb Ik u be droefd? Antwoord Mij!" „Ons aller leven zij Christus tot troost temidden van het vele leed, dat Hem nu nog in Zijn martelaren, Zijn vervolgd Lichaam, wordt aangedaan. De roofoverval, waarvan op 3 Februari j.l. een banklooper van de kasvereeniging A. P. Moerman het slachtoffer werd en waarhij de daders naast effecten een be drag van f25.000 in handen viel, is door de Amsterdamsche re cherche opgehelderd. Het geld is echter grootendeels verdwenen. Van de drie daders is gearres teerd de 32-jarige expediteur A. van der V. uit Amsterdam, die zijn auto voor de berooving beschikbaar stelde en hiervoor bijna f-8000. opstreek. De hoofddader blijkt een nog steeds voortvluchtige SS'er te zijn, de 38-jarige ex-kantoorbe diende Harmen Bosscher.V die de plannen smeedde voor de' beroo ving en besprak met zijn vriend A. van der H. Onvoorzichtigheid hier bij is den overvallers noodlottig ge worden. De geheele familie van van der H. was op de hoogte en ook de expediteur, die er bij werd gehaald voor zijn auto, schijnt aan loslippigheid te hebben geleden. Zeer betrouwbare aanwijzingen leidden naar het huis van Van der H.. Het gevolg was, dat de moeder, die f 1000 van haar zoon had ont vangen, snoedig door de mand viel. De expediteur kon toen worden ge arresteerd. De zoon zelf maakt een kans door de mazen van het net te glippen: korten tijd na den overval monsterde hij als tweede machinist op het m.s. ..Erna", dat inmiddels naar Indonesië is ver trokken en zich thans in de Mid- dellandsche Zee bevindt. Of de re cherche er in zal slagen den man te achterhalen alvorens hij van 't onderzoek lucht heeft gekregen, om dan in een vreemde haven te verdwijnen, wordt betwijfeld. Men gelooft, dat ziin familie hem thans reeds telegrafisch heeft gewaar schuwd. Voor „Oud. Alkmaar" hield de heer G. D Swanenburg de Veye een lezing met licht beelden over het ontstaan en de ontwikkeling van het duinlandschap. Vergeleken bij het noordelijk, oostelijk en zuidelijk deel van ons land, dat in het diluviale tijdperk van 40.000 jaar vóór Christus ont stond, kan het westelijk deel van ons land de duinkust zeer jong genoemd worden. Dit ge deelte ontstond in het alluviale tijdperk van 20.000 vóór Christus. De Noordzee lag toen voor een groot deel droog en de Doggers- bank was een heuvelrug. Enkele smeltwaterrivieren voerden zand en grint uit de door gletschers meegevoerde brokstukken van het Scandinavische bergland aan en zetten dit af in het zuidelijk Noordzeebebken. Ook de rivieren voerden daar zand en griint aan uit het Midden-Europeesch berg gebied. Door het smeltend ijs van de .gletschers steeg het peil van de Noordzee, waarin ook water werd aangevoerd uit een stroom die vanuit de Atlantische Oceaan ten N.W. van Schotland over Doggers- bank in de Noordzee uitmondde, om bij Texel op een diluviale kern (De Hooge Berg) te stooten. Deze stroom voerde het zand' van Doggersbank naar de Nederland- sche kust; de zandbanken werden daar steeds hooger en daarachter kwam het fijne zand1 van Dog- .gersbank tot bezinkiing, waaruit het Waddengebied ontstond, waar toe ook Noord- en Zuid-Holland gerekend kunnen worden. Door het stijgend niveau van de Noordzee ontstond een ope ning bij het tegenwoordige Nauw van Calais, waar vroeger een vaste verbinding tusschen Frank rijk en Engeland bestond. Het zand en grint uit het zui delijk Noordzeebekken werd door dien stroom weggevoerd en langs de kusten van Nederland, België en Frankrijk gedeponeerd, waar het een tweede strandwal vorm de, waarop de duinen ontstonden, nadat de eerste strandwal door de strooniinigen grondig was ver anderd. In 't Waddengebied van Noord en Zuid-Holland voerden de ri vieren slib aan; de kustafsluiting door duinvorming nam toe en daarachter verminderde het zout gehalte van het water, dat ten slotte zoet water werd; de ver schillende meren, die later droog gelegd zijn. In de jaren 1000 yóór tot 500 na Christus zijin heele duingebie den weggeslagen en verplaatste de kustlijn zich naar 't Oosten. Uit overblijfselen van Romein- sche nederzettingen, voor Dom burg en Katwijk in zee gevon den, kwam dit vast 'te staan. Over stroomde bosehgebieden vormden de veenlaag van later en binnen wateren als Flevomeer en Frie- sche Wad ontstonden toen. Ontstaan der duinen De oervorming van de duinen was het z.g. sikkelduin, door den wind gevormd op een vochtige onderlaag; de z.g. loopers, die weer door den wind werden weg geblazen en dan ook zelden tot echte duinen uitgroeiden. Op grond van eigen onderzoe kingen stelde dr. v. Dieren vast, dat de eigenlijke duinen hun ont staan danken aan den planten groei op de strandstrook in de buurt van de vloedlijn, waar zij in slib, stikstof en kalk een dank baren voedingsbodem vonden. Vooral het zeeraket en het loog- kruid speelden hier een rol. Ver der waren biestarwegras, zand- haver en helm, die met hun wor telgestel steeds met het duin mee groeien, voorname factoren bij de duinvorming. De duinen, die het tegenwoordige Zwanenwater bij Callantsoog van de zee scheiden, zijn na 1600 gevormd; voordien lag het Zwanenwater nog aan zee. De duinrand groeide sindsdien in westelijke rich,ting, dank zij de strand- en duinplanten, die zoo doende het achterland tegen de zee beschermden. De Rijkswaterstaat, die aan vankelijk met kunstwerken den duinkant beveiligde, is dat in gaan zien en past nu ook duin- beplantimg toe, In het duingebied, waar de wind door onvoldoende plantengroei nog vrij spel had, ontstonden duinpannen en soms meertjes met begroeiing, waaruit later weer veen ontstond. Om het duinzand vast te hou den ging men de duinen beibos- scihen; de natuurrijke vegetatie van het duingebied vormen de berken, eiken en populieren. In het midden van de 19de eeuw deed het naaldhout zijn entree en het is vooral dr. Staring, die de grondlegger van deze duinibeplan- ting genoemd moet worden. Na een proefnemmg van 8 jaar bleek de grove den ongeschikt; de zee den deed het ook alleen op voor den zeewind beschutte plaatsen; meer succes leverden de Oosten- rijksche en Corsieaamsche den, die in de duinen van Bergen en Schoorl veel voorkomen, al schenkt de wijze van aanplant niet steeds bevrediging met het oog op het natuurschoon. 't Duinfoosch van nature wordt gevormd door het loofhout, d'at naast naaldhout dan ook veelvul dig wordt aangeplant; het is be vorderlijk voor humusvorming en den vogelstand en vrije planten groei. Men gaat imzien dat naald hout als voorbereiding van het loofhout zeer gewenscht is. Het verschil in plantengroei komt overeen met het verschil in kalfcrijkdom van de duinen. Het gebied benoorden den Zeeweg r\e Amsterdamsche Uni- versiteit bestaat 315 jaar. Naar aanleiding daarvan zal het Arnster- damsch Studentencorps in Juni groote festiviteiten organiseeren. Lezingen, tentoonstellingen, concer ten en sportdemonstraties staan op het programma. Op den hoek van de Walenburgerweg en Spoor- singel te Rotterdam dwarrelden op 1 April spiksplinternieuwe rant- scenbcnnen in coupures van 10. Er werd druk ge grabbeld en druk gehan deld. De politie greep echter in en kon bij scho lieren en burgers 44 rants, melk, 45 margarine en 107 vleesch achterhalen. De politie tast wat herkomst betreft in het duister. Moppig maar geen mop. De onlangs benoemde missie-bisschop van Me- nado, Mgr. Nic. Verhoe ven is geboortig uit Oister- wijk, en met hem heeft Oisterwijk reeds twee bisschoppen voortgebracht. Het zal echter voor de eerste maal zijn in de ge schiedenis van Oisterwijk, dat aldaar een bisschop tot 14 September worden gehouden. ïH Zaterdagmid dag is brand uitgebroken in de Sint Maitinuskerk te Aalst. De kunstschatten, ter waarde van verschei- wordt gewijd. Deze plech tigheid zal nl. in de maand Mei plaats hebben in de parochiekerk van St. Pe trus. Dan zal de nieuwe bisschop mgr. Nicolaas Martinus Verhoeven al daar plechtig worden ge consacreerd. Het stads bestuur van Brugge deelt mede dat op 5 Mei de Heilig Bloed processie zal plaats hebben. Het H. Bloed spel zal vertoond worden op 3, 7, 10, 14, 15 en 17 Augustus. Ander zijds zal een tentoonstel ling van Belgisch kant werk, van de 16de eeuw tot heden, van 3 Augustus dene millioenen, onder meer de beroemde Sint Rochus van Rubens kon den worden gered. De schade wordt op 25 mil- lioen francs geschat. Ondanks het feit, dat het betreden van Oostenrijks grondgebied aan de fami lie Habsburg verboden is, hebben twee leden van deze familie, wier namen als George Salvator en Marie Valerie werden op gegeven, zich heimelijk van Zwitserland naar Oos tenrijk begeven, waar naar verluidt, zij den i.yacht te Hall bij Inns bruck in de Fransche zone K hebben doorgebracht. De „Taliwang" en „Ta- remba", twee 185 br. reg ton metende KPM-ers, zijn gisterenmorgen om streeks twaalf uur vanuit de Schiehaven te Rotter dam, na overgedragen te zijn aan het Ministerie van Overzeesche Gebieds- deelen, de 70-dagen lange reis naar Indië begonnen. Hc Naar uit Rome wordt gemeld, zal op 17 April as. bet half-openbaar consistorie worden gehou den waarin de a.s. heilig verklaringen worden be handeld. Tot dit consisto rie zijn alle bisschoppen welke hun residentie bin nen een straal van dui zend mijlen van Rome hebben, uitgenoodigd. De overige Italiaansche bis schoppen hebben een uit- noodiging ontvangen, ter wijl volgens het gebruik de bisschoppen buiten Ita lië een kennisgeving ent- vingen. naar Bergen aan Zee is meer kalkanm dan het zuidelijk ge deelte. De veronderstelling, dat deze duinen ouder zijn en de kalk daarin meer is uitgeloogd, is on juist. De duinen zij.n overal even oud. De oorzaak zit hem in meer of mindere kalkaanvoer door schelpen uit zee, die in het zui den grooler is dan ten N. van Bergen aan Zee. Het duinzand in het noorden is witter dan dat in het zuiden, dat geelachtig en meer ijzerhou dend1 is; de oorzaak hiervan is onbekend. Voorts is het zand rijk aan mi neralen ais kwarts en granaat. Uit de duimen van Bergen en, Schoorl wordt een bepaald kwart^ houdend zand na d'en laatsten oorlog naar Engeland uitgevoerd voor de glasindustrie, zoodat hier deviezen uit zand worden ge kweekt. Aan de hand van een serie lantaarnplaatjes vertelde de heer Swaneniburg vervolgens een en ander over de mooie duinflora en de vorminig van de z.g. hoefijzer- duinen. De voorzitter, ae heer H. Rin gers, sprak namens een dankbaar gehoor woorden vara waardeering voor de interessante causerie. VEERTIG JAAR! Katholieke Middenstands bond in Bisdom Haarlem Donderdag 24 April a.s. zal de Dioc. R.K. Middenstandsbond in 't Bisdom Haarlem het 40-jarig be staan feestelijk herdenken. De avond tevoren zal men reeds van heinde en verre in gezellige reünie bijeen komen te Haarlem. De feestdag vangt aan met een plechtige H. Mis aan het eigen al taar in de Sint Bavo. De gezangen zullen worden uitgevoerd door een mannen- en knapenkoor o.l.v. dr. de Kat. Na een korte centrale raadsver gadering; de gezamenlijke koffie maaltijd en een officieele ontvangst ten stadhuize, zal de middagfeest viering aanvangen in het Concert- f'boiiw. Als sprekers zullen optre den Pater Borromaeus de Greeve en de Bisschop van Haarlem. Namens alle afdeelingen zal daarna de heer Bakker, directeur van het bureau, de feestgave aan bieden. De omlijsting zal worden verzorgd door een mannen en een knapenkoor onder .leiding van den heer P. Q. Wolff; aan het orgel Jan Nibbering. Na een gemeenschappelijk diner zal als waardig slot van een mooie dag een Bonte Avond worden be legd in de Stadsschouwburg. Aan deze avond werken mede; De Ghesellen van de Speleweij; 't Amsterdams matrozenkoor, en als mucisi de heer en mej. van der Vooren. Reorganisatie bij O. K. en W. De Minister van O., K. en W. heeft een afdeeling, genaamd „vor ming buiten schoolverband" inge steld ter vervanging van het opge heven directoraat-generaal van de vorming buiten schoolverband; de per 1 Januari 1947 opgeheven rijksdienst voor de lichamelijke opvoeding en de sport is vervan gen door een bureau voor de licha melijke opvoeding en sport, resr sorteerende onder de afdeeling „vorming buiten schoolverband" belast met de voortzetting der werkzaamheden van genoemden rijksdienst. De zorg voor de licha melijke opvoeding op de lagere scholen is overgebracht naar de afdeeling lager onderwijs. Vleesch in schoonheidssalon Ambtenaren van den C.C.D. ont dekten in een kelder onder een schoonheidssalon te Amsterdam 'n geslacht rund. De trap, welke van de zaak naar den kelder voert, bleek verstevigd, van een planken schot was een soort loopbrug ge maakt, waardoor het mogelijk was een koe via den salon in den kel der te brengen. De eigenaar van den salon werd in hechtenis geno men. Hij verklaarde den kelder te hebben verhuurd aan een persoon, wiens naam hij niet wenschte te noemen. Ruim 250 kg vleesch, vet, beenderen en afvallen, benevens slagersattributen werden in beslag genomen. Het vorderingsbesluit woonruimte Het lid der Tweede Kamer, de heer Beernink heeft den minister van binnenlandsche zaken de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend,, dat verschillende burgemeesters, die tot vordering van woonruimte zijn overgegaan, in verband daarmede in rechten worden aangesproken en verweer moeten voeren? 2. Is het den minister bekend, dat verscheidene burgemeesters weifelen om tot vordering over te gaan, omdat niet vaststaat, dat de aan zulk een verweer verbonden kosten voor rekening van het rijk worden genomen, terwijl anderzijds bezwaar wordt gemaakt tegen het opnemen er van in de gemeentebe groting? 3. Is de minister niet van mee ning, dat de aan het voeren van dat verweer verbonden kosten voor re kening van het rijk dienen te wor den genomen? 4. Indien vraag 3 bevestigend be antwoordt wordt, is de minister dan bereid te bevorderen, dat die kos ten uit 's rijks kas aan de gemeen tebesturen worden vergoed? BEURSPRAATJE De Effectenbeurs te Amster dam had Woensdag een tamelijk kleurloos verloop. Wel werd voor verscheidene fondsen nog goede belangstelling aan den dag gelegd, maar toen de hoofd- koersen werden vastgesteld, bleek dat de noteeringen van de meeste fondsen op de locale aandeelenmarkt niet veel ver schilden bij die van Dinsdag. Enkele soorten waren iets hoo ger, andere daarentegen wat lager. De cultuuraandeelen waren alge meen lager, zij het dan ook dat de verschillen niet groot waren. De tabakken, in het bijzonder Deli- Maatschappij, kwamen eenige pun ten lager te liggen. Toen de vrije handel een aanvang nam legden de koersen aanvankelijk een neiging tot verbetering aan den dag, doch daarna kon een kleine afbrokkeling worden geconstateerd. Koninklijken die daags te voren 399 werden ver handeld, zagen een hoofdkoers vast gesteld van 399 3/4. In het vrije ver keer steeg de koers tot 401, maar daalde daarna tot 398. De meeste industrieele aandeelen bleven op ongeveer het peil der laatste koer sen, hetzelfde kon worden vastge steld van de Scheepvaartaandeelen. De Rubberwaarden waren algemeen lager. HVA's gingen bij een hoofd koers van 217 achteruit tot 216. De minder courante industrie-aandeelen waren onregelmatig. De bankaan- deelen waren luier. De aandacht werd getrokken door certificaten Handel Maatschappij waarvoor de hoofdkoers werd vastgesteld on 123, bi.i een vorige noteering van 130. In het vrije verkeer werd naderhand 127 betaald. De Staatsfondsenmarkt was kalm. De Nederlandsche Staatspaniemn verkeerden lichtelijk in herstel. De nieuwe convers!oleening steeg tot 99 1/16. De staffelleening werd te gen 99 1/4 afgedaan de oude schuld was hooger. De belangstelling voor gemeentelijke en nrovinciale obli gation en pandbrieven was niet groot. De omzetten in Amerikaansehe waarden waren van geringen om vang. De koersen lagen over het algemeen iets hooger. Prolongatie 21/4 procent. Aannemer betaalde zwarte loonen Naar aanleiding van looneischen, die arbeiders bij meerdere werkge vers stelden, kwam de inspecteur van het college van rijksbemidde laars te Groningen tot de ontdek king, dat de aannemer K, die al daar een werk uitvoert, loonen uit betaalde, die niet in overeenstem ming waren met de voorschriften van dat college. De boekhouding, die aan de ambtenaren getoond werd, klopte op het eerste gezicht uitstekend. Daar echter vaststond, dat er zwarte loonen in aparte loon zakjes werden uitbetaald, werd 'n nader onderzoek ingesteld. Toen bleek, dat deze zwarte loonen on der een valsch hoofd werden ge boekt en dat over deze bedragen in 1946 geen loonbelasting noch sociale lasten waren betaald. De fiscale re cherche van 's rijksbelastingen heeft de boeken in beslag genomen. Tegen K. is een strafvervolging in gesteld. Poesjenellenkelder te Delft Het Keerlenvendel der Delftsche padvinders heeft zich weten te verzekeren van een soort Poesje nellenkelder aan het Oude Delft, dat met eigen middelen werd ge transformeerd tot een lokaal dat het den naam Uilenspiegeltheater gaf en waarin het voorstellingen geeft met marionetten. Op het oogenblik speelt het het verhaal vaty Dr. Faust, in de bewerking van Karl Simrock. IA WAARLIJK, „goede" Vrij- J dag! Beseffen wij wel Gods liefdevolle erbarming over ons? Het is een onvergelijkelijk voor recht, Christen, Katholiek, kind van God te zijn! Dit verdiende Christus als onze Middelaar voor ons op het Kruis. Dit moet ons aangrijpen tot in het diepste van onze ziel. Omdat dit het eenigste is, dat van belang is voor ons geluk, nu en altijd. La ten we met vreugde putten uit de bronnen van onzen Verlos ser! Morgen viert de Kerk Goe den Vrijdag: laat Uw parochie kerk morgen vol zijn! En onder houdt de Vasten-wet. Het is ■niet veel dat gevraagd wordt, maar juist hierin moet blijken, of het ook U wat waard is. Mor genmiddag, om drie uur, on derbreek dan even Uw werk en richt Uw aandacht en liefde een enkel oogenblik in dankbare aanbidding naar het Kruis, dat alleen redding brengen kan aan U en heel de wereld. MARCUS ZOOALS de geboorte van Christus vele componisten uit alle rangen en lagen heeft geïnspireerd tot het schrijven van onvergetelijke muziekwer ken, zoo heeft ook vooral het lijden van Christus de ziel van vele en groote toonkunstenaars uit de historie in beroering ge bracht en dezen ertoe bewogen dit verschikkelijke en toch zoo prachtige gebeuren in klanken cm te zetten. Reeds in de Middeleeuwen, toen het volk nog met lijf en ziel de godsdienst beleefde en heel het dagelijksch leven ervan doortrok ken was, werd de heilige lijdens geschiedenis als deel der liturgie op dramatische wijze door pries ters en volk uitgebeeld en voorge steld. Dit was in dein tijd van de openbare mysterie en volksspelen. Naast de prachtige polyphone lij densmotetten en de motetten-pas sie,, komt omstreeks 1600 de reoi- tatieve stijl op, die de liturgische passie langzamerhand vervormt tot de z.g. oratorische passie die voor al in de zeventiende eeuw tot groo te ontwikkeling komt. De geloovi- gen nemen aan de uitvoering deel door het zingen van toepasselijke kerkliederen en koralen. Handel en Telemann gingen nog verder en maakten van de passie een soort opera totdatmen langzamerhand weer terugkeerde tot eenvoudiger vormen en soberder verklanking van de bijbeltekst. Het hoogtepunt van deze geleidelijke ontwikkeling werd bereikt in de passie-muziek van J. S. Bach. Een volkomen ge ïsoleerde plaats neemt de beste toonkunstenaar van de zeven tiende eeuw in, het is Heinrich Sohütz, de groote voorlooper van Bach vooral op het gebied der geestelijke muziek. Hij schreef o.a. 5 belangrijke Passiemuzieken en zeer vele an dere werken. Verder is algemeen bekend de passiemuziek van Graun „der Tod Jesu", een stan daardwerk ten tijde van Bach veel gespeeld, een werk echter, dat volkomen verbleekt tegen de mach tige en diepe Passionen van dien Atlas der toonkunst Johan Sebas- tiaan Bach. Het grootste en meest aangrijpende werk van dezen meester is wel zijn Matthaeus Passie, die meer dan zijn Johannes Passie op vele plaatsen in het land jaarlijks wordt uitgevoerd. Een beter werk op dit gebied is nog niet geschreven. Het is een gewel dige getuigenis van Bach's diepe innerlijke beleving van het Chris tus drama en het kan ons niet ver wonderen, dat, zooals in het dag boek van zijn vrouw vermeld staat, dit werk onder tranen ge schreven is. Wie luistert naar de alt-aria „Erbarme Dich" met obli gaat-viool zal dit kunnen begrij pen. Het ontroert tot diep in de ziel. Zij, die niet in de gelegenheid zijn de beroemde Passies te be luisteren, kunnen echter ruim schoots volstaan met de schoonste muziektaal van de aloude Moeder kerk, het Gregoriaansch. Soberder, welsprekender, ongekunstelder mu ziek is er niet. Het is de muziek van Popule meus, Vexilla Regis, Christus factus est, enz. waarvan Mozart eens gezegd heeft graag al zijn werken voor te willen geven. Al deze Passies, motetten, Gre- Antoon Molkenboer, die op 8 April 75 jaar word', werd' te Leeu warden geboren. Hij volgde te Am sterdam de Rijksnormaalschool voor teekenonderwijs en de Rijks academie voor beeldende kunsten onder prof. Allebe. In 1897 deed hij in den Stadsschouwburg een po ging tot betere tooneel-ensceneering met het door hem zelf geschreven en aangekleede symbolische spel „Mincelijn". Dit had in 19001902 Molkenboer's medewerking aan de Wagner-Vereeniging ten gevolge (mise-en-scene, costuums en de cors). Ook kreeg hij de artistieke leiding van de Lustrumspelen der studenten van Delft en Leiden. In 1906 vertrok hij naar New York en Los Angeles waar hij verschillen de tooneeldecors tot stand bracht. In 1917 had zijn St. Franciscus Gebarenspel in Den Haag plaats. De monumentale schilderkunst bracht hem tot wandschilderingen goriaansche gezangen hebben als eerste en voornaamste bedoeling de geloovigen en toehoorders die per door te laten dringen in en in tenser mee te laten leven met dit wereldhervormende drama waarin Christus de Redder en Vrijmaker der wereld is geworden. Simon Vlekke voor het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam, tot transep'ramen in Den Haag en vooral tot mozaïeken het groote mozaïek in de kerk van St. Antonius Abt te Scheveningen, kruiswegstaties, de grafkerk van St. Francois de Sales in Annecy. Cok profane werken: bijvoorbeeld een Gijsbrsght-mozaïek, die nog in bewerking, is. Voorts vervaardigde hij een mo zaïek voor de Rotterdamsche Lloyd, het Juliana-mozaïek voor de Cite Universitaire te Parijs en kleinere stukken in New York, Pa rijs en ons eigen land. Behalve dat teekende Molkenboer vele portret ten en hield hij exposities in Ro me, Brussel en Parijs. Molkenboer, die lector is aan de Amsterdamsche Academie in de costuumkunde is Officier de Tln- struction Publique en bezit de Oranje Nassauorde. Niet van Gogh, maar Cézanne w Een beperkle selectie van de jonge schilders, die rond de Kerst dagen in het Alkmaarsche Stede lijk Museum exposeerden, houdt, thans een voorjaarstentoonstel ling in Kunsthandel M. L. de Boer Keizersgracht 542, te Amsterdam. Voor den oorlog maakten wij ons ongerust aldus Jelle Troel stra in zijn openingswoord over do toekomst van de Beeldende Kunst in Nederland. Wij zagen opvallend weinig werk van de opkomende generatie. Waren er nog begaafde jongeren en zoo ja, zou dan h.un geestdrift nog be stand blijken tegen de geestelijke en materieele ontwrichting van de oorlogsjaren? Met spanning, aldus Jelle Troelstra, zagen wij het debuut van de jongeren tege- „Niet de heroïsche figuren maken school, maar de stille bouwers aan nieuwe vor men." moet en het is bijzonder verheu gend, thans te constateeren, dat in stad en provincie begaafde kun stenaars leven en werken, die iets beloven voor de toekomst. Op deze tentoonstelling wordt geen bepaald gloednieuwe leuze aangeheven van een z.g. nieuwe richting. Het zijn nog de vroegere vormen van expressionisme, cu- bisme, surrealisme en abstrac tionisms, die hier zij het als gezamenlijke basis van een hier uit geserveerde coctail tot uit drukking zijn gebracht. Er zijn ook invloeden van voorgangers als Picasso, Ma tisse, Braque en altijd nog van Cézanne. Vooral Picasso schijnt een magnetische aan trekkingskracht uit te oefenen en het is opvallend, dat vele jongeren hem slechts op een bepaald spoor volgen en te weinig aandacht schenken aan het essentieele van Picasso's kunst; zijn classieke, pure lijn waar Picasso altijd opnieuw weer tot terugkeert. Voor vele na-oorlogsehe jongeren is Picasso dé heroï sche figuur, zooals Vincent Van Gogh dat was voor ons aldus Jelle Troelstra. Zijn brieven waren voor ons als 'n evangelie. Maar het zijn niet de he roïsche figuren als Vincent en Picasso, die school maken; maar de stille bouwers aan nieuwe vormen als Cézanne. Het werk, dat hier geëxposeerd is, geeft blijk van eerlijke pogin gen tot zoo overtuigend mogelijke uitbeelding van eigen belevenis sen, Dat deze jongeren open staan voor invloeden van buiten, is een gelukkige omstandigheid, temeer daar blijkt, dat zij ze kunnen ver werken. De schilders, die hier exposee- ren, zijn: Jaap de Carpentier, Hans Engelman, Friso ten Holt, David Kouwenaar, Jaap Kuyper, Jaap Min, Constant Nieuwenhuys en Hans Wiesman, Voorts de beeldhouwers Jeanne Kouwe naarBijlo, H. en N. Radecker, W. Reyers en Henk Zweerus. Enkelen kwamen met wat nieuw werk, doch overigens was er hetzelfde te zien als op de Alk maarsche Kersttentoonstelling, waarover wij destijds uitvoerig schreven. Van het succes van deze „Comedia" naar Indonesië Het gezelschap „Comedia" zal in Juni a.s. voor drie maanden naar Indonesië vertrekken en daar in verscheidene steden „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet" van Coward en „Candida" van Shaw opvoeren. Bij de vertrekkende zijn o.a. Mary Dresselhuys, Gijsbert Tersteeg, Fons Rademakers, Cor Hermus, Ellen de Tbouars en Jack Dixon. Openluchtspel in Delft wordt traditie Het succes dat het vorige jaar werd behaald met de opvoering van het openluchtspel „Zeven Eeuwen", ter gelegenheid van het zevenhon derdjarig bestaan van Delft, is aan leiding geweest te trachten van deze soort opvoeringen een traditie te maken. Daarin is men althans voor dit jaar geslaagd. In de Delftsche feestweek van 31 Mei tot 7 Juni zal wederom op de markt een spel worden opgevoerd, dat tot voorloopige titel draagt: Delftsch Marktspel 1947, een spel van ge rechtigheid". De schrijver is Hanno van Wagenvoorde. Men is nog druk bezig met het uitwerken der scènes, maar wel kan worden me degedeeld, dat Hugo de Groot en Tijl Uilenspiegel hun stempel op net stuk zullen drukken. Het ver beeldt den strijd tusschen misdaad en gerechtigheid en geeft een over zicht van Nederland onder dicta-^. tors: Alva, Napoleon en Hitier. Dp* uitvoeringen hebben ptaats op Maandag 2, Woensdag 4, Donder dag 5 en Vrijdag 6 Juni a.s. tentoonstelling is deze Amster damsche expositie een gevolg. Moge onze jonge schilders en beeldhouwers in Amsterdam een zelfde belangstelling ten deel val len als in Alkmaar. Zij verdienen het. Fr. O. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3