De krui De soldaat die Jezus kruisigde ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Stierenkeuring trekt belangstelling ONZE PRIJSVRAAG Marktberichten 'n Goede Week novelle NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Vrijdag 4 April 1947 Comité's tof uitwisseling van kinderen Binnen en buitenlandsche contacten sv ALKMAAR Op uitnoodiging van den burgemeester was in het gemeentehuis een dertigtal inge zetenen bijeengekomen, om de mogelijkheid te bespreken ook dit jaar weer tot uil wisseling van kinderen te kunnen overgaan. De wnd. burgemeester, wethou der G. van Slingerland, presi deerde deze bijeenkomst, zijn leedwezen daarbij uitsprekend, dat burgemeester Koelma door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Hij zette het doel dezer samen komst uiteen, namelijk het vor men van één of meer comité's voor de uitwisseling van Alk- maarsohe kinderen met die uit het buitenland en ook uit het bin nenland, daar contact was ver kragen met Amersfoort en Lei den, waar men gaarne leerlingen uit Alkmaar zal ontvangen en eigen jeugdige siadgenooten in de kaasstad wil laten logeeren. De heer G, A. M. Snijders zette uiteen, dat een comité voor het buitenland tot dusver vaak over belast was en dat men door de W.F.A. zooals ook dezer dagen was gebeurd soms voor ver rassingen gesteld wordt, welke alleen een niet te groot maar ac tief comité zal kunnen oplossen. Er komen hier dezer dagen kin deren uit Ealing, waar ook Alk- maarsche kinderen reeds op be zoek zijn geweest, maar het ligt in het voornemen dezen zomer weer uitwisseling met Bath te doen plaats vinden. Uitvoerig werden daarna di verse vragen besproken, b.v of men al dan niet in schoolverband tot uitwisseling zou overgaan, of het riiiet beter was kinderen wier ouders geen vrij kostbare reizen kunnen betalen en over hel alge meen kinderen, die zich met vreemde talen niet of nog niet kunnen redden, allereerst voor uitwisseling in het binnenland te bestemmen. Bovendien werd de mogelijkheid van het maken van diverse trips onder het oog ge zien, waarbij b.v. lichamen als de Spoorwegen, reisverecinig ing of de V.V.V.'s zich verdienstelijk kunnen maken. Tenslotte werd het verstandig geacht de binnen- en buitenland sche uitwisseling te scheiden in zooverre, dat er twee comité's worden opgericht, welke dus elk een eigen en geheel afgescheiden taak zullen krijgen. Voor de uit wisseling met Amersfoort en Lei den zal men zich nader met de autoriteiten ter plaatse in verbin ding stellen. In het buitenland-comité wer den benoemd de heer G. A, M- Snijders, de dames M. P. Scheffel- Thomas, G. A. A. Holsmuller- Teengts en E- de Viies en de hee- ren A. Sietsma en P. L. J. Joos- ten. In het binnenland-comité wer den benoemd de heer C. J. Mol, de dames M. W. de Groot en J. J. van Don, de heeren A, Kleijmeer, A. Greuter, C. Knaap,' J. A. van Oeffeit, benevens een nader aan te wijzen leeraar van de am bachtsschool. Nadat de bijeenkomst door den RUIM 1/6 WERD ONDERSTEUND. 4 APRIL 1771. Een volkstelling door de buurtmeesters gehou den, eindigde op 4 April 1771. Er bleken 2097 bewoonde en 98 ledige perceelen te zijn. 363 pakhuizen en 135 stallen. Het aantal zielen bedroeg 7865, ver deeld als volgt: 4783 Gerefor meerden, 2257 Roomschen, 480 Luthersen, 226 Doopsgezinden, 92 Remonstranten en 21 Israëlieten. Van dezen werden ondersteund in dezelfde volg orde: 577, 209, 20, 16 en 10. Geen Israëlieten. Door het Aalmoeze niershuis werden 451 gesteund of totaal 1283, waarvan 860 bin nen en 423 buiten de stad wa ren geboren. Hoeveel er nu zijn is ons niet bekend, maar in 1771 waren er 420 lantaarns. heer van Slingerland met dank voor aller medewerking was ge sloten, gingen de comité's dade lijk tot onderlinge besprekingen over. In de buitenland-commissie werd de heer G. A. M. Snijders tot voorzitter benoemd en werd besloten de keuze van een secre taris en desnoods nog van een adjunct-secretaris nog even uit te stellen. In de binnenland-com missie werd de heer C. J. Mol tot voorzitter benoemd en mej. M. W. de Groot tot secretaresse. N. ANDRIESMA De heer N. Andriesma, wiens ge zondheidstoestand de laatste dagen achteruitgaand was, is gisteren van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. KORTE PAASCHVACANTIE De meisjes- en jongensscholen zullen Woensdag 9 April weer be ginnen, terwijl het Lyceum op 8 April alweer met de lessen door gaat. EERETENTOONSTELLING J. H. GRAADT VAN ROGGEN Binnenkort zal in het Stedelijk Museum een retrospectieve eere tentoonstelling worden gehouden van werken van den bekenden Bergenschen kunstschilder en etser J. M. Graadt van Roggen, thans Alkmaarder, zulks ter gelegenheid van diens 80sten verjaardag. Dammen ALKMAAR. Woensdagavond speelden beide eerste tientallen van de Alkmaarsche Damclub „W.D.O." hun laatsten wedstrijd voor de com petitie van den Kennemer Dam- kring. De R.K. Damclub „D.C.H." trad ditmaal als gastvrouw op. Beide tientallen waren.met het vaste voornemen naar Heemskerk getrok ken om de competitie op waardige wijze te besluiten en dit is hun vol komen gelukt. Het eerste tiental nam revanche voor de destijds in Alkmaar gele den nederlaag en behaalde thans 'n fraaie 155 overwinning. Het 2de tiental behaalde het kampioenschap van haar afdeeling door het tweede tiental van Heemskerk een 200 nederlaag toe te brengen; een uit slag. die wel unicum is in de dam sport. De gedetailleerde uitslag is als volgt: le tiental W.D.O.Heemskerk H. J. Timmerman-W. de Ruyter 11 A. BurgertJ. W. Vendel 20 H. KruiderO. Bleyendaal 20 G. SmitH. Zonneveld 11 M. v. d. Pavert—-J. Beentjes 11 J. van BeekumN. Vonk 20 Jb. Hartog—C. de Ruyter 11 C. BooyJ. Steengs 11 C. FokJ. Koper 20 W. VrolingB. Vrenegoor 20 15—5 2e tiental W.D.O.Heemskerk E. HofmanN. Boon 20 J. KaalJ. Tuyn 20 P. Noom—C. v. d. Kolk 20 J. SchipperA. Zonneveld 20 (w.n.o.) C. DammerW. Beentjes 20 B. LuitjesP. Dam 2—0 R. W. ZaadnoordijkH. Bruin 20 D. Davelaar—F. Fabels 20 Jb. StrijbisP. Bruin 20 G. J. OosterbroekS. de Wit 20 20—0 BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren Philo- mena J. A„ dochter van Frits Brinkhof en P. E. Bernaert; Hans G., zoon van Joannis C. Porrey en M. G. van den Berg; Hendrika M. D„ dochter vain Dirk Vennik en D. M. van Baal; Patrick, zoon van Dirk de Waard en A Popken; Agatha C. M„ dochter van Chris- lianus H. Dekker en J. M. Bie laars. Gehuwd: Gilles P. le Feber en Arina de Jong; Jacobus Verver en Petronella C Keysper; Ad'rianus Heesbeen en Geertje Bakker. N15XJWE NIEDORP Zeifis vandaag den dag zijn er nog jongelieden, die niet weten wat zij in de wereld worden willen. Zoovele baantjes of werkkringen doemen er voor hun oogen op, dat zij welhaast door de boomen het bosoh niet meer zien. Eens zal de dag echter komen, dat zij noodwendig een richting moeten kiezen. Voor hen heeft de voorlich tingsdienst der Slaatsmijnen le Heerlen dan ook een serie voor lichtingsavonden met lichtbeelden georganiseerd. Het kan nooit geen kwaad als zij, of hun ouders, eens weten wat daar van hen gevraagd zal wor den of wat de voorwaarden zijn die een dienstverband hen daar kan opleveren. Donderdag 10 April is er nu zoo'n avond in Prins Maurits. Ga eens hooren, jongeman, je weet nooit waar hel goed voor kan zijn. EGMCTND-BINNEN. Dinsdag avond 1 April werd de eindles ge geven van de 2-jarige land- en tuinbouwcursus te EgmonduBin- nen. De belangstelling voor deze eindles was zeer groot, hetwelk bleek uit de aanwezigheid van den zeereerw. heer A. M. Kok, pastoor te Egmond-Binnen, den Burgemeester van de Egmonden A. Niele, drie heeren van het Rijkslandbouwconsulentschap en 5 vertegenwoordigers van de com missie van toezicht en de bestu ren van de LTB-afdeelingen ter plaatse. Het hoofd van den cur sus, de heer A. van der Berg, open de den avond met een welkom aan de aanwezige belangstellen den en behandelde vervolgens met de cursisten enkele onderwerpen uit de bemestingsleer en de aard appelteelt. Daarna besprak de hr. J. Jager, leeraar aan den cursus, de teelt der tulpen. Namens den Rijkslandbouwcon- sulent rei'kte de heer Smit aan 16 cursisten een diploma uit en wekte de leerlingen op zich zoo mogelijk nog verder te bekwamen. Tenslot te werden de cursisten nog toege sproken door den zeereerw. heer Kok, door Burgemeester Niele en door den voorzitter van de Com missie van Toezicht, den heer Ros kam. Het hoofd van den cursus sloot daarna de openbare eindles met een dankwoord aan alle aan wezigen en sprak de hoop uit, dat de leerlingen het geleerde in de praktijk zullen toepassen en er profijt van trekken. HEERHUGOWAARD. Wegens den slechten toestand van het ter rein ging de wedstrijd van SVW tegen Petten niet door. Maandag, 2en Paaschdag speelt SVW 1 om 12 uur den uitwedstrijd tegen VZV 1, 't Veld. Jullie weet wat er is afgesproken. Deze wedstrijd is voor jullie aanvoerder, d. w. z. probeert minsens één puntje mee mee naar de Waard te brengen en dat kan als je den heelen wedstrijd speelt voor wat je waard bent. Voor het tweede en derde kre gen we nog geen opgaaf. Adspiranten a is eindelijk inge deeld en met adspiranten b gaan ze naar LSVV a en b. Jongens houdt de eer van je club hoog. Allemaal veel succes. PRIJZENCOMMISSIE HEERHUGOWAARD. Dinsdag 1 April 1947 werd de plaatselijke prijzencommissie door den Burge meester geïnstalleerd. Een van de belangrijkste taken dezer commis sie is, het in ontvangst nemen van klachten van het publiek voor te hooge prijzen van allerlei artike len. De commissie heeft '-esloten om het nieuwe prijzenboekje 1947. dat 128 bladzijden beslaat, tegen kostende prijs voor het publiek beschikbaar te stellen. Ingezetenen van Heerhugowaard kunnen dit prijzenboekje voor sechts 20 cent bekomen bij het lid der commissie den heer A. van Tooren, ten Gemeentehuize Heer hugowaard. Het publiek kan klachten indie nen bij de leden der plaatselijke prijzencommissie t.w. de heeren C. Kok B 148, A. Strooper, Holweg G 298, A van Tooren, Middenweg G 132, J. Kuiper, Middenweg D 105, C. de Ruiter, Middenweg G 172, G. Jonker, Middenweg D 72 en de dames Mw. Tromp-v. d. Pal, Mid denweg G 173, Mw. Geusebroek- Van Schelven, Middenweg B 62 en mej. Tr. van Langen, Midden weg D 58a. Voorzitter is de heer C. Kok, secretaresse Mw. Geuse broek van Schelven, BBEMSTER. In Juni a.s. zal het Beemster Fanfarecorps deel nemen aan het concours te Bergen en uitkomen in de eerste afdeeling. PURMEREND. Op verzoek heeft de beeldhouwer Roosenburg te Eisden een ontwerp gemaakt voor het oorlogsmonument dat in Purmerend zal verrijzen. Het ont werp berust thans bij de commissie voor advies op dit gebied te Haar lem. Het geldtekort hoopt men te overbruggen door het in handel brengen van een album, getiteld: „Laarzen in Marktstad". PURMEREND. Er is een actie op touw gezet om op 29 en 30 Augustus a.s. het 325 jarig be- staansfeest v. d. Purmerpolder feestelijk te gedenken. HEILOO AANBESTEDING Burgemeester en Wethouders van Heiloo hebben op 1 April j.l. in het gemeentehuis openbaar aanbesteed het maken van rioleeringswerken in de gemeente. Hiervoor werd als volgt inge schreven: P. Buijs, Oudorp, f243 900; H. v. d. Berg, Maarsen, f242.000; P. Kuijer, Blaricum, f239.700; Joh. Dienaar, Santpoort, f201.400; J. H. de Vilder, Beverwijk, f198.353; A. de Zaler en Smallegange, Oegst- geest f189.941; N.V. Bazalt My., Zaandam f187.000. OPENBARE V'ERKOOPING Notaris G J. v. Leersum heeft Donderdagmiddag in de „Rustende Jager" publiek verkocht het huis met erf aan de Sch. Hondsbossche- laan No. J 87 te Heiloo. De huur prijs bedraagt f5.per week. Voor f3800.is het huis gegund aan den heer J. P. Meus te Alk maar. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: André Klaas, zoon van K. Kool en D. Otter; Jacobus Petrus, zoon van P. Roet en M, E. Nibbering; Cor nells Johannes, zoon van G. Tuint en J. Boots; George Florimond Anna, zoon van A. J, van der Sijpt en M. R. Braem, geboren te Purmerend. Ondertrouwd: Jan Wals, oud 30 jaar en Marijlje Rus, oud 27 jaar; Johannes Cornelis Boots, oud 25 jaar en Margaretha Maria Tamis, oud 21 jaar. Overleden: Pieter Langeberg, oud 62 jaar, zoon van S. Lange berg en G. Zwaan; Nicolaas Boots, oud 73 jaar, weduwnaar van D. Bijvoet, overleden te Purrperend; Cornelis Beets, oud 52 jaar, we duwnaar van T. Breeuwer, over leden te Alkmaar; Wilhelmina Meijer, oud 72 jaar, echtgenoole van J. Laan. BURGERLIJKE stand SCHOORL Geboren: Gerar- dus Joseph, zoon van J. Winder en E. E. Wittebrood; Agatha Anna Maria, dochter van F. J Rietveld en A. Bakker. Gehuwd: Cornelis Zandvliet en Adriana Timmer. Overleden: Guurtje Hofdijk, oud 70 jaar, gehuwd met A. Mod der; Johan Herman Coolhaas (overleden te Alkmaar), oud 59 jaar, gehuwd met L. Th. H. Koop- mans. De „Noordermarktbond" NOORD - SCHARWOUDE. Woensdag 9 April a.s. wordt de 34e alg. vergadering van de veilingver- eeniging „De Noordermarkbond" gehouden in „Concordia" te Nrd.- Scharwoude. Uit het Jaarverslag van den Secretaris, den heer P. Duijves, stippen we aan dat 1946 voor de tuinders 'n behoorlijk goed jaar is geweest. Het omzetcijfer be reikte 'n hoogtepunt en bedroeg f5.276.206 63. Over het jaar 1929 bedroeg de omzet ruim f5.100.006. Andere jaren kon men nimmer de 5 millioen halen. Het leeuwendeel van de omzet komt op rekening van de poters, nl. f2.079. 314 33. Dan volgen consumptie - aardappelen f769.462.50, Witte kool f577.593.10, Roode kool f570,214.11 en Gele kool f339435.20, Slaboonen f225.415.—, Uien f158.836.44 en Peen f104.407.32 De omzetten in kilogrammen van deze hoofdproducten was: Po ters 1344 wagons van 10.000 kg.; Aardappelen 788 wagons; Witte kool 968 wagons; Roode kool 560 wagons; Gele kool 341 wagons; Slaboonen 65 wagons; Uien 154 wagons en Peen 147 wagons. Het aantal leden van de N.M.B. bedroeg per 31 Dec. 1499 (1440) waarvan 1230 (1224) stemgerechtigde leden. De cijfers tusschen haakjes zijn de resp. getallen op 31 Dec. 1945. Stemgerechtigd is het lid dat over het geheele jaar voor min stens f100 omzet aan de veiling Het jaarverslag geeft 'n nauw gezet overzicht van de diverse be sluiten welke in den loop van het jaar zijn genomen. Deze besluiten zijn in de verslagen van de diverse vergaderingen steeds uitvoerig in onze eourant uiteengezet. Dank wordt gebracht aan de lei dende figuren aan de veiling, aan den betaalmeester en personeel en aan het veilingpersoneel voor hun juiste plichtsbetrachting. Het jaarverslag eindigt met de wensch dat onder Gods zegen het jaar 1947 'n vruchtbaar jaar mag worden voor den Bond en de leden. NIWIN-COMITE LANGENDIJK. Dezer dagen vond ten Raadhuize te Noord- Scharwoude onder leiding van Bur gemeester Schelhaas een bijeen komst plaats van het Niwin-comité. Vele Nederlandsche soldaten ver blijven thans in Indië en een ieder zal er van overtuigd zijn dat een goede verzorging en een gepaste ontspanning voor hen van groote beteekenis is. Daarnaast is het leven van talrijke landgenooten in Indië nog uiterst moeilijk, zoodat het voor de hand ligt, dat uit het moederland steun in allerlei vorm geboden wordt. De heer Windt, vertegenwoordi ger van het Landelijk Comité, gaf in deze vergadering een duidelijke uiteenzetting over doel en werk wijze, waaruit bleek dat de Niwin zich voornamelijk op materieel ter rein beweegt, terwijl het geestelijk werk in het bijzonder door aalmoe zeniers, legerpredikanten en kerke lijke instanties wordt verzorgd. Alle aanwezigen verklaarden zich bereid hun krachten voor dit werk te geven, opdat onze jongens en andere landgenooten in Indië zich ook gesteund zullen weten door de bevolking van Langendijk. De bedoeling is verschillende ac ties te voeren, o.a. inzameling van gelden, boeken enz. Het comité splitst zich in een sub comité voor elk dorp. De samenstelling van het comité is als volgt: H. Schelhaas, Voorzitter. G. G. Post, secretaris. Noord-Scharwoude: Mevr. M. KriekBaas; Kapelaan N. J. Don kers; A. Reek; E. Vonkeman; M. Piersma; J. IJff; D. Dirkmaat. Oudkarspel: A. J. Kramer; D. Wa genaar; A. Rijkes; J. van Hout; Mv. N. BlauboerGlas. Zuid-Scharwoude: S. Beets; J. Woldhuis; C. Swart; S. de Boer; K. Kos; P. de Lange; W. Slot Pzn.; J. Rutsen. Broek op Langendijk: J. Stins Jr.; G. Groen; J. Vijzelaar; K. Bak; A. v. d. Gragt; H. v. Zuijlen Jr. HEERHUGOWAARD. Woens dagmiddag had te Heerhugowaard, nabij Café „De Hengstman", de jaarlijksche stierenkeuring plaats, waarvoor groote belangstelling be stond. zoowel wat het aantal dieren betrof, als veehouders en andere be langhebbenden. De uitslagen luiden (tusschen haakjes) Driejarige en oudere stieren: Lo- dewijk Frans 19, eig. P. Plauw Jz. te Heerhugowaard (niet opgek.). Tweejarige stieren: Janke 2, eig. C. Mantel Az., H.Hugowaard (NH); Zwaantje's Frans, H. Stuyt, H.Hu gowaard (P); Frans P 9, P. Hes, H.Hugowaard (NH); Oudhuis Henk A. Oudhuis, H.Hugowaard (NRS); Kapertje's Frans, N. Beers, H.Hugo waard (NRS); Frans I van de Lies- bethhoeve, P. de Boer, H.H.Waard (NH); Bontje's Constantijn, C. van Stralen, H.Hugowaard (NRS); An- tje's Simson, P. van Langen Jac.z., H.Hugowaard (NH)Frans van Haukeshoef, M. Spaan, H.H.Waard (NRS); Kuiper's Frans A 18, N. J. Blauw, Berkmeer, H.Hugowaard (NRS 82.2 b+); Kuiper's Frans A17 D. Appel, Veenhuizen H.Hugowaard (NRS 78); Marie's Arema, S. Bruin, Heerhugowaard (P) Éénjarige stieren: Maartje's Frans eig. A. Bos, H.Hugowaard (NRS 26865); Frans van Sijtje 30, F. van Breugel, H.Hugowaard (NH); Fri- da's Klaver, F. van Breugel (NH); Rubbert Douglas 30. H. Bruin, Veen- huizen (P); Frans 3 van Catrijp, P. de Moei, H.Hugowaard (afg.); Frans Adema 40. C. Dekker, Haringhuizen (afw.); Frans D 21, Jn. Donker, H.Hugowaard (NH); Antje's Frans, A. Oudhuis, H.Hugowaard (NH); Jeltje's Tarzan, A. Oudhuis, H.Hu gowaard (afw.); Max 21, P. v. Stra len, H.Hugowaard (P); Adema 11. Erven Konijn. H.Hugowaard, prod, voldoet voor R.P. (NH)Frans van Maartje, A. Kuiper, Veenhuizen (NRS 26860); Antje's Apollo. S. Borst, H.Hugowaard (afw.); Vera's Frans, Joh. Paauw, Veenhuizen, blauw model (P); Corrie's Frans, D. Appel. Veenhuizen, blauw model (NRS 26862); Bertha's Frans, A. Lont, Berkmeer (NH)Geertje's Frans, J. van Stralen, H.Hugowaard (NRS 26863); Meinoutje's Adema, N. Beers. H.Hugowaard (NRS 26864) Willy's Tarzan, P. van Langen Jac.z. H.Hugowaard (NH); Jaantje's Frans eig. P. Blauw Pz., H.Hugowaard (P) Maartje's Frans. C. Kuiper, H H - Waard (NRS 26861). LANGEIDIJK Dezer dagen is de 2-jarige landbouwcursus voor volwassenen, welke georga niseerd was door den L.T.B., be ëindigd. Deze cursus was begon nen met 40 deelnemers, waarvan 34 de finish bereikten, die allen een diploma ontvingen, deels met de bemerking „zeer veel vrucht" en deels met „veel vrucht". Alzoo een groot succes. Nadat verschillende cursisten op hun kennis waren getest door den onderwijzer, den heer J. H. Wolters van Sint Maarten, werd deze namens de leerlingen toege sproken door den heer G. Koop man. De groote waardeering der cursisten voor hun onderwijzer kwam in dit dankwoord ten volle tot uitdrukking en werd nog be krachtigd door een stoffelijk blijk, Er is groote belangstel ling voor onze prijsvraag. Van verschillende kan ten bereiken ons echter verzoeken om enkele in lichtingen. Daarom gelieve men van onderstaande mede- deeling kennis te nemen: le. Namen van plaatsen en voornamen van personen e.d. tellen mede; 2e. Afkortingen als N.H.D. H.R.D. enz., tellen niet mede; 3e. Alleen abonnee's kun nen meedoen. waarvoor de cursisien om. een tabaksbannetje hadden geofferd. Namens het bestuur van den L.T.B. sprak de heer Jac. Weel. Deze drukte zijn voldoening uit over het feit, dat door de groole volharding en toewijding van on derwijzer en cursisien, ondanks de stagnatie van sneeuw en koude deze cursus tijdig tot een goed einde gebracht is. De vertegenwoordiger van den Rijkstuinibouwcansulent, de heer Smit uit Alkmaar, bestempelde den cursus als een zeer bijzon dere. Een landbouwcursus voor volwassenen in een tuinbouw streek is wel een unicum. Voor de hooge vervoerskosten is bij het departement een grootere tege moetkoming bepleit en met suc ces. Spr, prees in deze ook de offervaardigheid der cursisten en vain den L.T.B. De heer Wolters toonde zich onder den indruk door de harte lijke woorden tot hem gerioht en was zeer verrast door het mooie geschenk. Met een welgemeend dankwoord aan allen, die hebben meegewerkt aan het welslagen, besloot meester Wolters deze eindles, die doorspekt was met tintelende humor. uitstel eerste oefening SCHAGERBRUG -— De Minis ter van Oorlog heeft aan O. C. Zomerdijk te Stolpen, dienstplich tige van de lichting 1947, uitstel van eerste oefening verleend tot een tijdstip dat zal vallen na 1 November 1947. Aan A. v. Stra ten te St. Maartensbrug werd als dienstplichtige der lichting 1945 voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens per soonlijke onmisbaarheid. artsendienst noordhollands noorderkwartier tijdens de paaschdagen Van Zaterdag 5 April te 16 uur tot Maandag 7 April 8 uur zijin bij geen gehoor bij den eigen arts alleen voor spoedgevallen aan wezig de artsen: Olree, Beeker, Werner, Tamsma, van der Sluis, de Boer, Groenihart, van Slooten en Swaters. Vain 7 April 8 uur tot 8 April 8 uur vm. zijn bij geen gehoor bij den eigen arts aanwezig de artsen: Veenis, de Groot, Spits, Bouwman, Hoogkamer, Brand, Koning, Sehreuder en Boerma. Van Zaterdag 12 April 16 uur tot Maandag 14 April 8 uur bij geen gehoor bij den eigen arts alleen voor spoedgevallen aan wezig de artsen: Olree, dé Groot, Werner, Tamsma, van der Sluis, de Boer, Groenihart, van Slooten en Swaters. Van 19 April 16 uur tot 21 April 8 uur: Veenis, Beeker, Spits, Bouwman, Hoogkamer, Koning, Brand, Sehreuder en Boerma. Zoo wisselt het weer gewoon elke week, Bijz. Gerechtshóf Een halsstarrige houding Het was wel een heel uitzon derlijk geval, wat het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te be handelen kreeg in den persoon van F. J. A. Merks uit Limmen. Deze had nl. in November 1943 aan den Sicherheitsdienst verteld, dat bij zijn vader in Heiloo een Joodsch gezin was ondergedoken. Volgens hem was de man er van lastig voor zijn vader en deze scheen daar hinder van te onder vinden. Het gevolg van dit ver raad was logischerwijze, dat de Joden, bestaande uit man, vrouw en dochter, werden weggehaald door den S.D. en terecht kwamen in Polen. Van hen is niets meer vernomen, zoodat mag worden aangenomen, dat zij door de Duit- schers zijn vermoord. Ondanks zijn tweejarige gevan genisstraf was verd. nog steeds niet tot het inzicht gekomen, dat zijn daad verfoeilijk was geweest en dat hij in feite den dood van drie menschen op zijn geweten had. Ook voor het Hof beriep hij er zich op, zijn vader te hebben willen helpen en zelfs de presi dent, mr. de Gaay Fortman, die toch ook niet van menschenken- nis verstaken is, kon het hem niet aan zijn verstand brengen, dat dit alles niet meer en minder dan gruwelijk verraad heeft betee- kend. Door deze houding begrijpelij kerwijze niet mild gestemd tegen over verd., eischte mr. Köhne, de advocaat-fiscaal, 13 jaren R.W.I met ontzetting uit dé rechten voor het leven. Het Hof zal over 14 dagen uit spraak doen. UITSPRAKEN ARR. RECHTBANK (Meervoudige Kamer) P B., Bergen (verduistering verzekeringsgelden), 7 mnd. ge vangenisstraf met aftrek (eisch 9 mind.). G. K„ dienstbode (diefstal), 10 mnd. gev. met aftrek en voorw. tér beschikking stelling der regee- rinig met een proeftijd van 3 jaar. (eisch iy2i jaar). P B., Alkmaar (rijwielverduis tering), 5 mnd. gev. met aftrek (eisch 8 mnd.). N. T., Harenkarspel (rijwiel diefstal)! gev gelijk aan voor arrest en ter beschikking gesteld, conform eisch. W. Sch. (dood door schuld; aan rijding onder St, Maarten), vrij gesproken (eisch f 100 sub. 40 dg.). (Ingezonden) DE WATÉRONTTREKKING AAN DE DUINEN In Uw blad van 1 April heb ik met verbazing het ingezonden stuk gelezen van den heer M. Genet, die op de protestvergadering tegen de wateronttrekking uit de duinen een soortgelijk betoog heeft gehou den. Het is, dat geoemde heer een té eerlijk man is, anders zou ik denken, dat er wat aan verdiend wordt. Maar de vrees, die de heer Genet uit over het in cultuur bren gen van het land' van Gebr. de Wit, waardoor dan de 20 a 30 bunder van de Bleek het slachtoffer zou den worden van het teveel afvloei en van overtollig water, is volgens ondergeteekende niet gemotiveerd. De bewijzen hieromtrent kan de heer Genet in Egmond Binnen ko men zien, omdat er tot aan den Heerenweg, en verder, in cultuur staande tuinen zijn met een goede afwatering. Zelfs is er schouw op de slooten. Dit is om het overtol lige water van de tuinen, die meer naar den duinkant liggen, vol doende weg te voeren. Wat doen de pompen nu? Die nemen eerst het overtollige water weg, maar daarna het water dat de tuinders zoo broodnoodig hebben. Dat dit een ramp is voor de landen in de omgeving, behoeven wij niet te verbloemen. Wanneer er straks werkelijk wordt gepompt, ben ik bang heer Genet, dat er over een paar jaar weinig vetzaad meer te koop zal zijn. Met dank voor plaatsing, Corn. Baltus MEDEMBLIK EN O. Bieten I 8—8.30; id. II 5.70; id. Ill 4.40; peen II 7.40—7.80; idem III 5.60—6.60; id. IV 5.60; uien 16.—; id. afw. 7.10— 13.30; idem nep 12.40; witlof I 45. idem II 32.rapen 6.50; Bevelander 11.30. AVENHORN, 3 April. 30 KG spruitkool 44.—; 2400 KG witte kool 11.90; 3000 KG roode kool 18.1500 KG gele kool 16.525 KG uien dubbele 8.40—11.60; 18.450 KG uien gr. maat 16.7925 KG afw. 2.30 11.20; 400 KG drielingen 11.6014.00 50 KG Nep 11.50; 36050 KG bieten I 8—8.10; 18025 KG bieten II 5.70; 2450 KG bieten kl. III 4.40; 2200 KG Mod- jo 1.204.20; 950 KG witlof I 45.—; 17725 KG peen II 7.40; 20.975 KG peen III 5.60—6; 3775 KG peen IV 5.60. (Vervolg) Hij ontmoet de oogen van den centurio, die hem droevig aanzien. En hij ontdekt dezelfde angst en dezelfde kleine vrees. Zijn hart zwijgt nu in dit uur van grooten nood en alleen een paar milde oogen zweven voor hem uit. „Moet het nu gebeuren?" denkt hij nog, maar dan staan ze voor den Man, die fier rechtop wacht op wat komen gaat. Malchus hoort een droeve stem en dan ineens slaat hij tegen den grond. De stilte is ont zagwekkend. En over den Olijfberg waait een zachte wind, die fluistert in de boo men. Dan is het weer over en de Man wordt geboeid. Plotseling ziet Malchus een verwilderd gezicht voor zich, een zwaard glinstert in het maanlicht en dan snerpt een pijn langs zijn wang. Hij voelt, dat hij gewond is en wil zijn zwaard grijpen ter verdediging. Maar de Man komt op hem af, raapt iets op en strijkt over zijn wang, waar de snerpende pijn was, maar weer het nu weer kalm is. En hij ziet weer twee milde oogen in de zijne staren. Een snik stijgt in hem op. Waar om? Och, een soldaat is maar een gewoon man, maar ook hij kent nu en dan de menschelijke ontroering, wanneer de Goddelijke schoonheid door TON v. d. HOUTEN een oogenblik bezit neemt van zijn geheele wezen. Een mensch, die ontroerd wordt, is als een kind, omdat dan zijn hart de goedheid draagt en het stille, schoone verlangen naar de waar heid om zich heen. Gods goedheid strijkt soms in het zwaarste oogenblik over het ge laat van den mensch. Dat ondervindt Malchus nu en daarom voelt hij een snik in zijn keel. En hij wil de eenzaamheid in, om na te denken en om naar zijn verlangen te luisteren, dat steeds maar trilt en dat een oplossing zoekt naar een duidelijken weg. Malchus zoekt het geluk. IV Vannacht heeft een man in de kazerne van Jeruzalem bitter en hartstochtelijk geschreid in de een zaamheid van den nacht. Hij heeft, zijn hoofd diep weggeborgen in de slaapzak, geklaagd als een gewond dier en hij heeft zijn handen ge nomen en daarmee zichzelf gesla gen, tot hij moe, doodmoe van al de ellende, weggekropen was in de duisternis van den nacht. En daar in de stilte van de grauwheid heeft hij zichzelf be schuldigd, omdat hij zichzelf verge ten heeft. Malchus ligt in hevige angst in den nacht te staren. Zijn handen voelen nog de zware slagen, die hij heeft doen neerkomen op den weer- loozen Christus, die gevangen is ge nomen en nu den spot heeft gedra gen van Pompeius, Flavius en an deren. En daartusschen was ook Malchus, de man, die zichzelf niet kende en die geslagen heeft tot alle spanning uit zijn lichaam was weg getrokken en tot hij machteloos in een hoek van het vertrek eenige bokalen wijn heeft leeggeslurpt. Wat kan een mensch, die zichzelf vergeten heeft, wreed zijn en harts tochtelijk. Maar de spanning maaljt dan plaats voor bitterheid en groote weemoed en daarom heeft Malchus uren lang gezworven door het prachtige heuvelland van Jeruzalem en de echo herhaalde zijn klacht, terwijl de lucht boven hem te tril len hing van ingehouden droefheid. In zijn groote hulpeloosheid is Malchus de kerker ingegaan, waar de wacht zich bezig hield met het bespotten van Jezus Christus, Die nu als een vertrapte worm, stil in de donkerte zat en alles over Zich liet komen. En Malchus heeft daar gestaan in de duisternis en heeft gekeken naar de lichte vlek, waar de koningsman tel hing en hij wist zich zelf schul dig aan al de droefheid, die over den Godmensch was gekomen. Even heeft hij Hem hooren kreu nen, toen de wachters hun ruwe handen op den doornenkroon druk ten. Hij rilt nog in hevige angsten, als hij denkt aan alles, wat voorbij is. Een moment heeft de soldaat Mal chus zich gelukkig gevoeld en de tijd stond stil in groote verbazing. Het was toen hij in het zwakke licht van de kaars een traan zag glijden over de bebloede wangen van Jezus. Deze traan gleed voor zichtig naar beneden en de opwel ling bij dezen Romeinschen soldaat was even spontaan en ontroerd, zooals hij alles in diepe ontroering kon doen. Hij had zijn doek gegre pen en daarmee voorzientig, o zoo teer en zacht, de traan opgevangen. En uit de oogen van den God mensch blonk het milde licht. Liefde en dankbaarheid gingen samen in het oogenbliK, toen de tijd even stil stond en de Engelen hun vleugelen voor het gezicht vouwden, omdat eon mensch, een eenvoudige Romeinsche soldaat, zichzelf vooroverboog cn deze traan, vol leed en droefheid, opving. En snikkend is Malchus toen weg gegaan, de duisternis in. Zijn hart als een brandende fakkel van be rouw. Daarna had hij een lang gesprek met zijn centurio, van man tegen man. Eerlijk hebben ze elkaar ver teld van hun zoeken en hun heim wee en Malchus heeft hem toege fluisterd, dat hij in de groote angst van zijn klein menschenbestaan be gonnen is aan dezen Mensch te denken, wanneer de leegte hem overviel en angstdroomen zijn rust verstoorden. „Soms heb ik het gevoel, of Hij steeds bij mij is, ook wanneer ik hem geesel, of wanneer ik zwerf door het heuvelland en aan Hem denk." Maar de nacht heeft plaats ge maakt voor een dag, die veel in zich zal bergen en die ten laatste Malchus de redding zal brengen uit al zijn vragen en problemen. Hij vindt zijn kameraden terug op den Calvarieberg, waar de God mensch is heen gestrompeld, val lend en opstaand, en waar de pries ters, met hun schreeuwende kleedij en hun oogen vol brandende bevre diging, alles van nabij komen be kijken. De centurio heeft hen laten weg jagen, omdat hij al die protserige maniakken haat en omdat hij weet, dat zij de oorzaak zijn van veel el lende in het hart van den Man, Die zal worden gekruisigd. Dan brengt hij de rok van Chris tus naar de drie soldaten Flavius, Pompeius en Malchus en zij grij pen hun dobbelsteenen en loten om het bezit ervan. Malchus bidt zonder het te weten en vraagt: „Als een laatste herin nering zal die rok van mij moeten zijn." Nerveus schudt hij de kroes en als de steenen over den berg rollen, weet hij, dat de rok zijn eigendom geworden is. Bijna wil hij zingen van geluk, een triomphaal soldatenlied, zooals wordt gezongen wanneer de legers zegevierend een land binnentrek ken, maar hij ziet overal op het kleed het donkere bloed klevén en hij weet, dat ook hij heeft gesla gen, hard en onverbiddelijk, met groote uithalen. Dan zwijgt hij en hangt de rok op. Op dit oogenblik staan de hemel bewoners in grooten vrees bij el kaar en buigen zich diep in het stof, want over den berg van Cal- varie daveren de hamerslagen en zij dreunen door langs de luchten en over de aarde, waar de vogels in panische schrik gevlucht zijn in het loover. De aarde bezint zich over deze miuuten. Malchus hamert als een bezetene, hij heeft zijn oogen afgewend en voelt het bloed in wilde gutsen over zijn vingers stroomen, maar hij slaat en de hamer dreunt in zijn handen. Hij slaat de spijkers in het teere vleesch van den Man, Die hem heeft achtervolgd met Zijn diepe oogen en Die hem de onrust in zijn lichaam heeft gegoten vanaf het eerste moment, dat hij Hem ont moette. Dat was eenigen tijd terug in den tempel en Malchus ziet alles voor zich. Maar hij slaat steeds harder en luider nog klinken de dreunen over den berg en echoën de geheele aarde rond. Het diepst dringen ze door in het hart van Malchus, waar de groote wonden trekken in zijn binnenste en hij voelt zijn hart nu en dan stilstaan. In grooten nood schreeuwt hij het bijna uit, maar zijn handen gaan automatisch op en neer en de ha mer beweegt zich fel in de benau wende lucht. Malchus weet: vanaf dit oogen blik zal hij als een geslagene de wereld rondzwerven, met diep in zijn hart de wonden, die hij kerfde in deze gezegende handen. En in zijn eigen handen zullen de hamer slagen voor altijd harde groeven getrokken hebben, die hem zullen achtervolgen, ieder uur, dat de nachtelijke eenzaamheid zich over hem zal uitstrekken. Zijn oogen branden, terwijl hij opziet naar den Christus, Die in triomph is geheven tusschen de aarde en de zon. Totdat Zijn stem over den berg gefluisterd heeft en Malchus in een laatste hevige ontroering Hem de spons toegereikt heeft en Zijn dorst probeerde te lesschen. (Wordt vervolgd) LJET IS VOOR C die in het Kru zien van genade en zegen en overwint moeilijk om ons rr in te denken en v hoe in de dagen v Christus het kruis dere beteekenis ha derdaad het „sch bestemd voor misd ven, voor zedelijk e lijk ontspoorden, vc sel van de samenle ging was een straf. De Assyriërs r< machtigste volkerer die ook in den Bijt len, brachten hun dood door hen, op wijze, levend op eei den, puntigen paal dat deze door het 0 in de borstholte 1 beeldingen op mc nog bewaard zijn deze straf dikwijls in het Oude Testa wijze van „palen" dan ook minder w hier geschiedde, slachtoffer ter doo< De kruisiging in vorm, zooals wij wordt voor het eer een ander voor-Az Perzen Naderhand der de Groote en Uit het Oosten, dat heid berucht was, t niërs, die talrijke k aan de Noordkust te Carthago, de 1 naar het Westen. 1 ook de Romeinen ben overgenomen 1 hen de gewone m rechtstellen was vo degenen die daanr weiden. De boeren van L streek rond Rome ouds het practische den om hun slaaf, zich misdroeg, te si den hem de gaffel, ten om er den diss gens op te leggen, boniden dan de a slaaf aan de beide gaffel vast. Op die ongelukkige geheel en kon hij des te gegeeseld worden, dat hij er dood bij een slaaf had in d gens de toenmalige pen geen persoonli geen rechten, zelfs leven; hij was een: een ding, waarove naar willekeur k Vandaar dat deze dige rechtelooze het minste of geri zonder eenige ree werden. Was er geen gafl wezig, dan legde nr sluitboom van de h gelukkige op den armen aan vast ti ook bond men hem houding, bovendier een rechtopstaande kruisvorm ontstond Het is tot deze sc dat Pilatus, de Rc voogd, op het aan Joden Jesus veroor We weten uit he Onze Heer met nag touwen aan het kri tigd. Er is geen ei te veronderstellen, PAASi HILVERSUM I, I Nieuws; 8.15 Paasch het Augustijner kit gen; 9.50 Kamermu: dioziekenbezoek; 12 komen terug uit Ror concert; 13.00 Nieuw concert; 13.45 Toone Gramofoonmuziek; ziek; 15.10 Jonge kt Fransch-Spaansch p Gregoriaansch; 17.00 rusalem; 18.00 Piano falo-Bill hoorspel; orkest; 20.00 Nieuws ken; 21.00 Gev. prt Passie-gedichten. HILVERSUM n, Nieuws en gramofoc 11.00 Voor de fabriel lieberichten uit I Voor de militairen; tet; 14.30 Radio-orkt orkest; 17.00 Stafrr damsche politie; 18.( Voor de strijdkracht en weerbericht; 20.1 kest; 21.15 Brieven Ï1.40 Hoorspel; 22.1C ma.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2