II BLEEF De kruisiging van Christus HET HEILIG TRIDUÜM HOLLAND-BELGIë RADIO door een Belgischen bril bekeken 'kiberichten Paasch-Zaterdag Duitsche opvoeders naar de Ver. Staten Stille Zaterdag Pt'cl Atalvety si hem was de man er oor zijn vader en deze hinder van te onder- t gevolg van dit ver- logischerwijze, dat de aande uit man, vrouw werden weggehaald D en terecht kwamen ran hen is niets meer zoodat mag worden 1, dat zij door de Duit- vermoord, zijn tweejarige gevan- was verd. nog steeds inzicht gekomen, dat 'erfoeilijk was geweest in feite den dood van :hen op zijn geweten oor het Hof beriep hij zijn vader te hebben ien en zelfs de presi- ie Gaay Fortman, die iet vain mensohenken- :n is, kon het hem niet rstand brengen, dat dit meer en minder dan verraad heeft betee- :e houding begrijpelij- et mild gestemd tegen- eischte mr. Köhne, de scaal, 13 jaren R.W.I tting uit de rechten ïven. zal over 14 dagen uit- n, TSPRAKEN RECHTBANK /oudige Kamer) Bergen (verduistering jsgelden), 7 mnd. ge- af met aftrek (eisch ienstbode (diefstal), 10 met aftrek en voorw. tóng stelling der regee- ;n proeftijd van 3 jaar. iaar). ikmaar (rijwielverduis- mnd. gev. met aftrek ad.). Harenkarspel (rijwiel- ;ev gelijk aan voor- er 'beschikking gesteld, sch. dood door schuld; aan- .er St. Maarten), vrij- eisch f 100 sub. 40 (Ingezonden) rÉRONTTREKKING lN de duinen lad van 1 April heb ik ing het ingezonden stuk n den heer M. Genet, irotestvergadering tegen ttrekking uit de duinen lijk betoog heeft gehou- dat geoemde heer een man is, anders zou ik it er wat aan verdiend ir de vrees, die de heer ver het in cultuur bren- t land van Gebr. de Wit, ian de 20 a 30 bunder ;ek het slachtoffer zou- van het teveel afvloei- rtollig water, is volgens jende niet gemotiveerd, n hieromtrent kan de in Egmond Binnen ko- omdat er tot aan den en verder, in cultuur nen zijn met een goede Zelfs is er schouw op Dit is om het overtol- van de tuinen, die meer duinkant liggen, vol- g te voeren. Wat doen nu? Die nemen eerst llige water weg, maar water dat de tuinders ïoodig hebben. Dat dit s voor de landen in de behoeven wij niet te I. Wanneer er straks wordt gepompt, ben ik Genet, dat er over een weinig vetzaad meer te jn. voor plaatsing, Corn. Baltus LIK en O. Bieten I [I 5.70; id. Ill 4.40; peen idem III 5.606.60; id. n 16.id. afw. 7.10 nep 12.40; witlof I 45. -; rapen 6.50; Bevelander RN, 3 April. 30 KG 4.2400 KG witte kool IG roode kool 18.1500 >ol 16.525 KG uien 1—11.60; 18.450 KG uien 7925 KG afw. 2.30— G drielingen 11.6014.00 II.50; 36050 KG bieten I 5 KG bieten II 5.70; 2450 :I. III 4.40; 2200 KG Mod- 950 KG witlof I 45.—; >een II 7.40; 20.975 KG 0—6; 3775 KG peen IV e hem de onrust in zijn sft gegoten vanaf het ent, dat hij Hem ont was eenigen tijd terug >el en Malchus ziet alles slaat steeds harder en klinken de dreunen g en echoën de geheele Het diepst dringen ze hart van Malchus, waar ronden trekken in zijn hij voelt zijn hart nu taan. n nood schreeuwt hij maar zijn handen gaan op en neer en de ha- ;t zich fel in de benau- veet: vanaf dit oogen als een geslagene de Izwerven, met diep in wonden, die hij kerfde egende handen. En in inden zullen de hamer- altijd harde groeven ebben, die hem zullen ieder uur, dat de eenzaamheid zich over strekken. i branden, terwijl hij den Christus, Die in geheven tusschen de zon. in stem over den berg leeft en Malchus in een ge ontroering Hem de eikt heeft en Zijn dorst lesschen. :rvolgd) NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Vrijdag 4 April 1947 IJ ET IS VOOR ONS, Christenen, die in het Kruis het teeken zien van genade en verlossing, van zegen en overwinning, wel altijd moeilijk om ons met levendigheid in te denken en voor te stellen, hoe in de dagen van Onzen Heer Christus het kruis een geheel an dere beteekenis had. Hoe het in. derdaad het „schandhout" was, bestemd voor misdadigers en sla ven, voor zedelijk en maatschappe lijk ontspoorden, voor het uitvaag sel van de samenleving. De kruisi ging was een straf. De Assyriërs reeds, een der machtigste volkeren der Oudheid, die ook in den Bijbel een rol spe len, brachten hun gevangenen ter dood door hem, op zeer wreede wijze, levend op een rechtop staan- den, puntigen paal te zetten, zoo dat deze door het onderlichaam tot in de borstholte doordrong. Af beeldingen op monumenten, die nog bewaard zijn gebleven, geven „moordenaars" die tegelijk met Hem gekruisigd werden, op an dere wijze aan het kruis gehecht werden. Ook zij werden daar aan genageld, ofschoon sinds den ker kdijken schrijver Tertulliaan (ge storven na 220) de voorstelling is opgekomen, dat zij met touwen werden vastgebonden: men wilde daardoor het lijden van Christus des te gruwelijker uitbeelden. Wanneer de veroordeelde op de plaats van terechtstelling was aan gekomen, werd hij aan den dwars balk, dien hij gedragen had, vast genageld, terwijl hij op den grond werd uitgestrekt. Op de bekende Lijkwade van Turijn blijken de nagels niet door den handpalm, die gemakkelijk kon uitscheuren, ge slagen, maar door de gewrichten van de pols. Dan werd het slacht offer omhoog geheven en schrijlings op het zitblok gezet dat zich aan den opstaanden paal bevond, me steeds ter plaatse bleef opgericht. deze straf dikwijls te zien en ook in het Oude Testament is deze wijze van „palen" bekend, zij het dan ook minder wreed, omdat het hier geschiedde, pas nadat het slachtoffer ter dood was gebracht. De kruisiging in den eigenlijken vorm, zooals wij dien kennen, wordt voor het eerst gevonden bij een ander voor-Aziatisch volk, de Perzen Naderhand ook bij Alexan der de Groote en Zijn opvolgers. Uit het Oosten, dat cm zijn wreed heid berucht was, brachten de Pu- niërs, die talrijke kolonies stichtten aan de Noordkust van Afrika, o.a. te Carthago, de kruisiging over naar het Westen. Zoo is het, dat ook de Romeinen deze straf heb ben overgenomen en dat het bij hen de gewone manier van te rechtstellen was voor slaven en al degenen die daarmee gelijkgesteld weiden. De boeren van Latium, de land streek rond Rome, hadden van. ouds het practische middel gevon den om hun slaaf, wanneer deze zich misdroeg, te straffen. Zij leg den hem de gaffel, die zij gebruik ten om er den dissel van hun wa gens op te leggen, op den nek en bonden dan de armen van den slaaf aan de beide armen van de gaffel vast. Op die manier was de ongelukkige geheel en al weerloos en kon hij des te gemakkelijker gegeeseld worden, soms zelfs zoo, dat hij er dood bij neerviel. Want een slaaf had in de Oudheid vol gens de toenmalige rechtsbegrip, pen geen persoonlijkheid, dus ook geen rechten, zelfs niet op het leven; hij was eenvoudig een zaak, een ding, waarover zijn meester naar willekeur kon beschikken. Vandaar dat deze beklagenswaar dige rechtelooze menschen voor het minste of geringste of zelfs zonder eenige reden mishandeld werden. Was er geen gaffel in huis aan wezig, dan legde men den rechten sluitboom van de huisdeur den on gelukkige op den nek om er zijn armen aan vast te binden. Soms ook bond men hem daarna, in die houding, bovendien nog vast aan een rechtopstaande paal, zoodat de kruisvorm ontstond. Het is tot deze schandelijke dood, dat Pilatus, de Romeinsche land voogd, op het aandringen van de Joden Jesus veroordeeld heeft. We weten uit het Evangelie, dat Onze Heer met nagels, en niet met touwen aan het kruis werd beves tigd. Er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat de beide (Fragment uit Isenheitnei altbar te Colmar-Matthias Grünewald) De dwarsbalk werd dus bevestigd aan den opstaanden paal Soms gebeurde dit daarboven op, zoodat het kruis den vorm kreeg van de hoofdletter T. Soms ook wel in den paal, zoodat deze een stuk boven den dwarsbalk uitstak. Op deze laatste manier is het gebeurd bij Cnnstus, want we we ten, dat boven Zijn Hoofd nog. het opschrift was aangebracht, Het was ook geen Romeinsche ge woonte, dat het kruis een voetblok bezat, om er de voeten op vast te spijkeren. Pas sinds de 6e eeuw, met name sinds den kerkelijken schrijver Gregorius van Tours, vindt men dit gewoonlijk bij Jesus zoo voorgesteld. De voeten werden zonder meer aan den staanden paal vastgespijkerd, waarschijnlijk ieder afzonderlijk met een nagel. Dat beide voeten met één enkele spij ker werden vastgenageld, vindt men eerst vanaf de 13e eeuw voor gesteld. In welke mate onze tegenwoor dige kruisafbeeldingen dus aan de historische werkelijkheid beant woorden, kan men met deze zekere, onbetwistbare gegevens zelf uit maken. Herman van Croneburgh PAASCH-ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. 8.00 Nieuws; 8.15 Paaschplechtigheid uit het Augustijner klooster te Nijme gen; 9.50 Kamermuziek; 11.00 Ra dioziekenbezoek; 12.00 De klokken komen terug uit Rome; 12.30 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunch concert; 13.45 Tooneel en film; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.45 Dansmu ziek; 15.10 Jonge kunstenaars; 16.00 Fransch-Spaansch progamma; 16.30 Gregoriaansch; 17.00 Jongens in Je rusalem; 18.00 Piano-duo; 18.30 Buf falo-Bill hoorspel; 19.00 Nieuws en orkest; 20.00 Nieuws; 20.30 Lichtba ken; 21.00 Gev. programma; 22.40 Passie-gedichten. HILVERSUM H, 415 m. 8.00 Nieuws en gramofoon 10.35 Viool; 11.00 Voor de fabrieken; 11.45 Fami lieberichten uit Indonesië; 13.00 Voor de militairen; 13.45 Miller sex tet; 14.30 Radio-orkest; 15.45 Dans- orkest; 17.00 Stafmuziek Amster- damsche politie; 18.00 Nieuws: 18.30 Voor de strijdkrachten: 20.00 Nieuws en weerbericht; 20.15 Metropole-or- kest; 21.15 Brieven van Wim lbo; 21.40 Hoorspel; 22.10 Gev. program ma. Positie Nederlandsche passagiersschepen „Abbekerk", Rotterdam-Australië, pass. 31 Maart Aden. „Abbekerk", 2 April van Portland (Ó.R.) te San Francisco. „Gaasterkerk", Rotterdam Australië, 1 April van Adelaide. „Gerard Dou", 2 April van Amster dam te Batavia. „Johan van Olden- barnevelt", Java-Amsterdam, pass. 2 April Gibraltar. „Johan de Witt", Sydney-Amsterdam, 2 April te Ba tavia. „Kota Sagoeng", 2 April 11.15 van Rotterdam naar Batavia. „Kota Baroe",, 2 April van Batavia naar Rotterdam. „Oranje", Java-Amster dam, pass. 2 April Gibraltar. „Rand- fontein", 1 April van Amsterdam te Beira. „Westerdam" wordt 4 April 19 uur van New York voor den Nieuwen Waterweg verwacht. Repafrieering tijdens de Paaschdagen Tijdens de Paaschdagen kan de aankomst van niet minder dan, vier schepen met repatrieerenden uit Indië verwacht worden. De „Oranje' zal Vrijdagavond 4 April te Amsterdam binnenloo- pen; de debarkatie zal den vol genden dag plaatsvinden. Op eer sten Paaschdag volgt de debarkatie van de „Johan van Oldenbarne- veldt", die eveneens op Zaterdag avond te Amsterdam wordt ver wacht. Het derde te Amsterdam aankomende schip, de „Poeloe I.aut", arriveert den tweeden Paaschdag, terwijl de „Tosari" als vierde schip te Rotterdam binnenloopt en ver moedelijk Dinsdag 8 April aldaar wordt gedebarkeerd. De regeling van de ontvangst en afvoer van deze repatrieerenden zal hooge eischen stellen aan den re- patrieeringsdienst - Indië en haar medewerkers, zoomede aan de be trokken scheepvaartmaatschappijen Alle gerepatrieerden worden met een of ander vervoermiddel naar hun plaats van bestemming ge bracht. Gewoonlijk geschiedt dit met autobussen. De organisatie van dit vervoer berust bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Geeft een en ander onder gewone omstandigheden al moeilijkheden, de te verwachten Paaschdrukte en de voetbalwedstrijd Holland-België zullen in deze dagen bijzondere eischen stellen aan het vervoerswe zen. In verband hiermede moet het niet uitgesloten worden geacht, dat particuliere belangen zullen moeten wijken voor algemeene belangen. Het wordt nogmaals onder de aandacht gebracht van hen, die fa milieleden of vrienden wenschen af te halen, dat zulks niet kan worden toegestaan. De eerste walvischtraan aangekomen Strak wapperden de vlaggen Donderdag van de Nieuwe Matex te Vlaardingen in den wind toen getrokken door drie sleepboot-en het tankschip „Nacèlla" van de Koninklijke Shell, dat de eerste traan, een hoeveelheid van 5700 ton van de Willem Barendsz naar ons land bracht, aan de kade meer de. Aan boord bevond zich tevens de vlieger van Donkelaar, die eeni. ge maanden geleden in de Baai van Kaapstad met het verkennings vliegtuig van dé „Willem Ba rendsz" was neergestort. Onmiddellijk nadat het schip ge. meerd was, begaven zich eenige officials van de Nederlandsche Maatschapp ijvoor de Walvisch- vaart aan boord, terwijl het per soneel voorbereidingen trof om het schip te lossen. Een gedeelte van de traan zal worden opgeslagen, terwijl een ander deel met lichters naar de verwerkende industrie zal worden afgevoerd. HET ONGELUK IN DE TAFELBAAI Vliegenier van „Willem Barendsz" vertelt^ De vliegenier van Donkelaar, die enkele maanden geleden met een verkenningsvliegtuig van de „Wil lem Barendsz" in de Baai van Kaapstad neerstortte, heeft bij zijn thuiskomst verklaard, hoe het on geluk gebeurd was. Hij steeg bij vrij woelige zee op, met drie mede inzittenden. Een van hen heeft hem toen naar hij later vernam een telegram willen aanreiken. Deze verloor daarbij het evenwicht en viel over de handen van Donkelaar heen, die juist de machine wilde optrekken. Hierdoor verloor de vlieger de controle over zijn stuur en de machine stortte in zee, waar bij zij over den kop sloeg. „Ik werd door de glazen koepei geslingerd, doch kan mij er verder niet veel van herinneren", vertelde de vlieger. Later vernam hij, dat een der inzittenden omgekomen was en dat de twee anderen er vrijwel ongedeerd afgekomen waren. De heer van Donkelaar had tijdens den val zware verwondingen opgeloo- pen n.l. een schedelfractuur, een gebroken neus, een op twee plaatsen gebroken kaak en inwendige kneu zingen, terwijl ook beide sleutel beenderen en zijn armen en beenen op twee plaatsen gebroken waren. Zeven weken had hij in een der ziekenhuizen van Kaapstad gelegen, waar hij nog geruimen tijd voor herstel moest verblijven. Hij is weer volkomen hersteld, terwijl hij ook geen nadeelige gevolgen van zijn avontuur ondervond. „Ik ben alleen wat smaller geworden", voegde hij er lachend aan toe, „doordat mijn beide sleutelbeenderen over elkaar vergroeid zijn" Norbertinessen drie eeuwen in Qosferhout Zondag 15 Juni zai in het St. Ca- tharinadal te Oosterhout op plech tige wijze herdacht worden het 300- jarig verblijf van de zusters Norber- tinessen te Oosterhout. Dien dag zal waarschijnlijk door mgr. Hopmans, bisschop van Breda, om 10 uur een pontificale H. Mis worden opgedragen in de kerk van St. Catharina. Er zal een jubileum boekje worden uitgegeven waarin in groote lijnen de geschiedenis van St. Catharinadal zal worden weer gegeven. ^"•isterenmiddag is de 44- jarige motorrijder W. E. S. B. uit Deelen bij het links nemen van een bocht in Hoenderloo, op een militaire vrachtauto gereden en op slag ge dood. Binnenkort zal een nieuw contingent Ne derlandsche zeelieden naar Amerika vertrekken, ten einde aldaar gekochte schepen naar Nederland over te brengen. jJj Een royalistisch parlementslid, Dedoessis geheeten, is in Midden-Griekenland in een gevecht tegen guerilla, strijders gedood. Tot onder-directeur van het Internationaal Arbeidsbu reau is benoemd de Franschman Marius Viple. Het Fransche ministe rie van buitenlandsche za ken heeft gisterenavond medegedeeld, dat te Parijs portschip gebruikt Be- onderhandelingen gevoerd langrijk is de lading, die zijn tusschen vertegen- de beide schepen uit Sin- woordigers van de Fran- gapore nebben meege- sche en de Nederlandsche bracht, nl. rails van de regeering ter hernieuwing van de Fransch-Neder. landsche handelsovereen komst van April 1946. Aan de Genua-kade in de haven van Soerabaja ligt op het oogenblik net ge wezen Japansche schip „Fuyu Maru". De „Fuyu Maru" had op sleeptouw een andere gewezen Ja- pansch schip, nl. de „Kan- to Maru" Beide schepen, resp. ongeveer 4500 en 3000 ton groot, zijn door de Ja- panneezen gedu1 er.de den oorlog als troepentrans- S.S. en van particuliere spoorwegmaatschappijen. In totaal zijn 2700 ton rails meegenomen. Het geen overeenkomt met on geveer 6 k.m. spoorbaan. :j: Het groote munitiedepot bij Westerveld, waarvan eenigen tijd geleden een bunker tot ontploffing werd gebracht, zal binnen 8 maanden door den mijn- opruimingsdienst worden geliquideerd. Een sneller tempo van de liquidatie zou gevaar voor de omwo nenden kunnen opleveren K Generaal Orsborn, de internationale leider van y het Leger des Heils die tijdens de Paaschdagen ons land bezoekt, wacht een druk programma. Op diverse plaatsen zal hij spreekbeurten houden, o.a. ook voor de radio. Twee Britsche soldaten zijn op een bergweg in de buurt van Haifa op een electrischen mijn gereden. Beiden werden zwaar ge wond. De Braziliaan- sche regeering heeft een rouwtijd van drie dagen afgekondigd, in verband met het overlijden van kening George van Grie kenland. tis Bij ongere geldheden in het district Gurgacn in het Oosten van de Pendsjaab zijn tien personen gedood. Vier dorpen werden, nadat de bevolking was geëvacu eerd, in brand gestoken Lang geleden was er op den dag van Christus' grafrust geen Litur gie. In de nacht van Paschen be gonnen de plechtigheden: dan pas hadden de lichte-ceremonies volop zin. De Kerstnacht bleef bewaard, de Paaschnacht ging verloren. Als u in de tekst het woord „nox" (nacht) tegenkomt, verplaatst u dan naar de nacht van Zaterdag op Zondag. De ceremonies van het nieuwe vuur en licht alsmede van de Paaschkaars verzinnebeelden de verrijzenis van Christus, „Ik ben het Licht der wereld". „Het Licht schijnt in de duisternis" Voor ons geldt: „Vroeger waart ge duister nis (erfzonde, doodzonde), nu ech ter zijt ge een licht ;n den Heer." „Uw licht schijne voor de men schen opdat zij uw goede werken zien en uw Vader verheer lijken die in den hemel is." Dan volgt de dooo der catechu menen (hun Verrijzenis!). Dezer aanwezigheid moeten we er althans bijdenken, indien we den zin der ceremonie willen vatten De luister waarmee de Kerk het doopwater wijdt, herinnert ons aan het geluk In het Stedelijk Museum te Amsterdam is de tentoonstelling „Als de steenen spreken", georganiseerd door de vakgroep steen- en offsetdruk, officieel door den burgemeester, mr. Arn. de Ailly, geopend. De burgemeester bezichtigt een offset drukpers (kleu rendruk). Anefo P. De Belgen zijn zeer tevreden over de keuze van hun interland- ploeg en toch zien ze echter met een zekere teleurstelling dat spe lers als Bob Paverick, Vercammen en een Devos die jarenlang de trots van hun elftal uitmaakten, werden ver vangen. De ingrijpende wijziging be schouwen de Belgen als een uit vloeisel van een nieuwe keuze- taktiek. Werd voorheen met veel omzichtigheid een enkele wijzi ging in de nationale elf gebracht, nu kiest men de spelers die op het moment in de beste conditie zijn. Met veel belangstelling zien de Belgen den komenden strijd tegen hun oude rivalen, de Nederlan ders, dan ook tegemoet. Hieronder laten we een be schouwing volgen van onzen Bel gischen medewerker en hoe deze over de Hollanders denkt. De beste verdediging, doch zonder Paverick. De keuze van Daenen als doel wachter liet om zoo te zeggen geen twijfel. Niet alleen tegen London en CORT was hij onfeil baar, maar ook is het grootendeels aan hem te danken dat zijn club, die vorig jaar degradeerde, thans een goede kans maakt om terug in de eereklasse te komen. Wie Daenen noemt, denkt meteen aan Pannaye, eveneens aan Tilleur. Oorspronkelijk meen de men dat deze laatste minder op dreef was dan verleden jaar en noemde men als mogelijken can- didaat v. Boven van Beerschot. Maar een kwetsuur van dezen en een paar minder gelukkige com petitiewedstrijden vielen samen met den goeden vorm van Pan naye in de laatste wedstrijden. Zoodat de keuze tenslotte nog ge makkelijk werd. Op één man na is de Belgische verdediging deze van het vorig jaar. Want de Nederlanders zullen Bob Paverick, die zoovele malen als rechterback en aanvoerder fungeerde, thans nog alleen als toeschouwer vinden. Het geval Paverick is een artikel op zichzelf waard. Ofschoon Bob momenteel volledig hersteld is van een kwets uur, welke hij vóór Nieuwjaar opliep, wordt hij noch in de na tionale ploeg, noch in het le elf tal van Antwerpen opgesteld. On derzoeken waar het paard gebon den ligt zou ons te ver leiden, of schoon de publieke opinie niet te spreken is over de manier waar op men een dergelijke figuur aan den dijk zet. Intusschen is men toch tevreden over de keuze van Aernoudts, die reeds in 1939 een Roode Duivel B was en zoo lang in de schaduw van Bob Paverick bleef. Eindelijk zal hij dus in de A-ploeg zijn kans krijgen, die hij ruim verdiend heeft. Het meest besproken deel van het Belgische team is de halflinie. Deze was geruimen lijd PuttaertVercammenDevos, maar wordt nu PuttaerlVer meulenDe Buck. Het moet ons uit de pen dat de spil en de links half van eerstgenoemde samen stelling tegen CORT uit den toon vielen. Toch vond men dit geen reden om de twee helden van Glascow aan kant te zeiten, te meer daar een avondwedstrijd als deze tegen de Franschen nog geen afdoende test mag heelen. Maar op hetzelfde oogenblik dat Ver cammen duidelijk in dalende lijn is, komt Vermeulen in daveren den vorm. En waar De Vos het zware gewicht op zijn schouders torst van zijn club die in degra datie is, is ook De Buck in schit terende conditie. Beide hooger- genoemde formaties zijn elkaar (en volle waard en indien de laat ste werd verkozen, dan houdi dit vooral verband met de voorhoede die de kern der kampioenen 1946—1947 in het veld brengt. Ongetwijfeld zullen de Mechelsche voorhoede spelers, waarvan Lemfoereehts momenteel de regelmatigste speler van h.et land is, het de Neder landsche verdediging zeer lastig maken. Daarnaast komen dan Chaves en Thirifays, zooals alge meen verwacht werd. Want bei den hebben op het oogenblik weinig tegencandidaten, De eerste omdat hij te briljant is, de tweede omdat ons land zeer arm is aan linkerwingposten van gehalte. Ons kijkje op de NederlaJidsche ploeg. Naar onze meening zal het Zwaluwen-elftal, dat te Gent speelde, slechts een schim zijn van de Nederlandsche ploeg van 7 April- Wij vinden nl. in grooie lijnen het team van vorig jaar, waarin Kraak, Van der Linden, maar vooral Rijvers en Wilkes ons zoo'n uitstekenden indruk lieten. De anderen zijn ons minder be kend. Maar als Potharst het moest afleggen legen Van Bun, dan moet deze laatste wei van allerbeste klasse zijn. Ons inziens hebben de Nederlanders ook wel eenige on zekerheid aangaande hun half linie. Want wij zien Stroker en Mohri/n.g, waar te Gent v. Buyte- nen en Vermeer stonden en het vorig jaar Kuppen en Paauwe in Antwerpen optraden. Lakenberg hebben we reeds op Beerschot gezien met de militairen of met Rotterdam. Hij is ons zeer beval len. Roozen zagen wij eveneens met cte soldaten en ofschoon hij zich als een uitstekend strateeg ontpopte, is hij echter lang niet zoo gevreesd als destijds Bakhuys Zoo ook heeft Bergman ten onzent lang niet de faam van Drager. Maar.we kennen onze vrienden-Noorderburen! Zij heb ben steeds een verrassing voor ons in hun mars! M. T. van eigen Doopsel (onze Verrijze nis!) Thans wordt ook het water voor buitensacramenteel gebruik ge wijd. Dit „wijwater" mag in geen enkel christelijk gezin ontbreken, „opdat al hetgeen in huizen of plaatsen der geloovigen met dit water besprenkeld wordt, behoed worde voor alle schade". Daarna wordt de Paascrrms ge celebreerd die eigenlijk de dage raadsmis was van de volgende dag Christus s verrezen tot een nieuwl even De pcioofsleerlmgen, de zondaars, wij allen zijn nu of eerder met Hem verrezen tot het nieuwe leven. „Indien ge verrezen zijt met Christus, zoekt dan wat omhoog is!" ZWEDEN VORDERT PAPIER OP Een tijdelijke maatregel De Zweedsche regeering heeft alle voorraden papier en daarvan vervaardigde artikelen in het bezit van fabrikanten en handelaren op gevorderd. Het besluit tot dezen maatregel werd genomen na on derhandelingen tusschen het natio nale bureau voor de brandstofvoor- ziening en de papier, en cellulose- verwerkende industrieën De op vordering is een tijdelijke maatre gel, die ten doel heeft de voorzie ning van den binnenlandschen markt van papier en aanverwante producten te reduceeren tot het verbruikspeil van 1944-'45 en het surplus voor den export te bestem men. Komt er een derde Benedietijnerklooster? De Benedictijnen van Oosterhout hebben na den oorlog in het kas teel „Slangenburg" bij Doe incheni een voorloopige nederzetting ge. vestigd, een z.g. „Cella". Onder handelingen over een definitieve vestiging der monniken in die tsreek hebben nog geen resultaten afgeworpen, doch dezer dagen is een stuk grond in de nabijheid van het kasteel door de monniken aan gekocht, hetgeen doei vermoeden dat de plannen vastere vorm aan gaan nemen en er spoedig in Ne derland een derde Benedictijner klooster zal worden opgericht. De Amerikaansche ministeries van buitenlandsche zaken, oorlog en marine deelen mede, dai uitgeko zen Duitsche leeraren, predikanten en deskundigen op het gebied der voorlichting een bezcek zullen brengen aan de Ver. Staten om daar het werk, dat op de respec tieve gebieden wordt verricht, te bestudeeren. Desbetreffende Ame rikaansche specialisten zullen een bezoek brengen aan Duitschiand om leidende Duitsche figuren te adviseeren over de nieuwe poli tiek, welke men voornemens is ie voeren om de democratische her- oriën'atie van het Duitsche volk 1e bevorderen en de cuhureele ban den tusschen de beide landen te herstellen. De Duitschers zullen zes tot twaalf maanden in de V. S. verblijven. Steenkoolproductie in het Ruhrgebied dooit De steenkoolproductie in het Ruhrgebied is met twintigduizend ton per dag verminderd tengevolge van het wegblijven van Duitsche" mijnwerkers, die in staking zijn gegaan vanwege den honger Het aantal stakende mijnwer kers wordt geschat op ongeveer vijftienduizend. Zij zullen hun extra rantsoenen voor de komende periode moeten derven. Spoorwegen krijgen Zweedsche wagons ter leen Nadat de Nederlandsche Spoor wegen uit Denemarken een deriig. tal spoorwegwagons in den afge- loopen winter in bruikleen hadden gehad, welke wagons inmiddels grootendeels weer geretourneerd zijn, arriveerden gisteren een 20- ta] Zweedsche passagierswagons via Oldenzaal in ons land. De rijtuigen werden in den loop van den dag naar de Centrale Werkplaats te Haarlem doorgezon den. Het zijn roodbruin gekleurde wagens van eenvoudige construc tie, waarin veel glas is verwerkt. Aan voor- en achterzijde zijn zij van balcons voorzien. De Neder landsche Spoorwegen hopen de nieuwe rijtuigen nog voor de Pa schen gereed te hebben voor den dienst op verschillende trajecten. Tweede tournee Mariemma De Spaansche danseres Mariem ma, die bij haar eerste komst naar Nederland groot succes heeft be haald, zal nog een tournee door ons land maken. Zij zal optreden o.a. in: den Haag, Amsterdam, Eind hoven en Utrecht. Voorts zijn on derhandelingen gaande over voor stellingen in het Zuiden des lands. De Spaansche pianist Luzzeriaga en een Spaansch guitarist zullen medewerking verleenen. MU IS HET in _onze kerken anders dan gewoonlijk: het is er zoo kaal en koud, zoo leeg en ijzigHet hoofdaltaar, waar heen zooals altijd onmiddellijk onze aandacht getrokken wordt, is nu ontdaan van alles, het tabernakel staat open. Wat zijn wij, katholieken, vergroeid met het altaar! Gelukkig. Want het is het middelpunt van heel ons geestelijk leven. Het altaar is de ziel van onze kerk. Ook voor ons persoonlijk. Het altaar on derscheidt ons van andere ker kelijke genootschappen. Een kerk zonder altaar is voor ons ondragelijk kil en huiverig. Nu is het „stille" Zaterdag, zooals men vroeger zei. Ónze Heer rust in het Graf. Maar nu de plech tigheden van den Paaschnacht verlegd zijn naar den vroegen morgen van dezen Zaterdagmor gen, mogen we onze parochie kerk niet „stil" laten zijn mor genochtend! Gaat ook U mor genochtend naar de kerk en vier de plechtigheden mee! MARCUS door J. S. FLETCHER id De commissaris liep naar het buf fet en mengde zich een glas uit een karaf en een syphon. „Een nogal koele manier van af handelen, hè Malvery?" zei hij. ,,'t Is mogelijk", antwoordde Boyce „maar ik ben nogal koel van na tuur. Ik heb hoegenaamd geen last van gevoeligheid, zooals je nu toch langzamerhand wel moet weten. Ik wil je ronduit bekennen dat, als Richard Malvery dood is, ik geen droefheid zal voorwenden die ik niet voel. Naar mijn meening was Richard Malvery een nietsnut, een losbandige, doortrapte jonge deug niet en het zou maar het beste zijn geweest, wanneer hij als jongen ge storven was. Waarom denk je. dat zoo juist Hester Prynne flauw viel?" „Goeie hemel!" riep Atherton uit. „Je wilt toch niet zeggen, dat „Ik bedoel dat zij, zooals zooveel andere jonge meisjes hier in de om geving. gek op dien kerel was", ant woordde Boyce. ,,'t Is altijd hetzelfde liedie, alle vrouwen worden ver liefd op onnutte, lompe deugnieten." „Volgens Blake had je neef zich volkomen gebeterd", zei Atherton. „Hoe het ook zij. hij toonde zijn goeden wil door hierheen te komen om zijn schulden te betalen. Het spijt me voor juffrouw Prynne. Ik zou zoo niet hebben gesproken, als ik had kunnen veronderstellen „Maak jezelf geen verwijt", zei Boyce koel. ,,'t Zal zoo voorbij zijn. Maar ik wil je wat zeggen, Ather ton. Een- was het die meid van de Clents. En als er moord in 't spel is „Ja", zei Atherton. „Ik weet 't. Je denkt aan Judah Clent?" „Als Judah Clent toen juist niet op zee was geweest toen Rifard ver trok, zou hij hem vermoord hebben", antwoordde Boyce. „Dat zei hij. En Judah Clent is een man van z'n woord. Je moet in die richting eens zoeken." „Dat zei ik al tegen Blake", stem de Atherton toe. „Ik zal morgen de zaak op gang brengen. KalmDjes-aan natuurlijk. En als Judah Clent die bedreiging deed. valt natuurlijk de verdenking op hem." Boyce knikte en wierp zijn cigaret weg. „Ga mee naar de Cardinal's Hat", zei hij. „Ik wilde dien Blake meteen maar eens bezoeken. Jij moet me aan hem voorstellen." David Blake zat juist bij de haard van ziin privé-zitkamer de plaatse lijke gids te bestudeeren, toen zijn twee bezoekers binnentraden. Hij en Boyce Malvery taxeerden elkaar toen de commissaris hen aan elkaar voorstelde. En Blake onderdrukte, na een snellen blik op den neef van zijn vroegeren compagnon zijn voor nemen hem de hand te schudden. Instinctief nam hij een antipathie op tegen Boyce en die werd nog ver sterkt door diens eerste woorden. „De commissaris heeft mij op de hoogte gesteld van de belangrijkste gegevens omtrent de verdwijning van mijn neef", zei hij. „Wat ik u nu wilde vragen is dit: was Richard gehuwd? GREGGY ABINETT 'OORLOOPIG liet Blake deze vraag onbeantwoord. Hij nood de zijn gasten uit, plaats te ne men en terwijl hij William belde, voorzag hij hen van ververschingen en sigaren. Eerst nadat zij op hun gemak gezeten waren wendde hij zich tot Boyce en keek hij dezen recht in de oogen. „Richard Malvery heeft mij nooit verteld, dat hij gehuwd was", ant woordde hij. Boyce beantwoordde den blik. „Weet u of hij gehuwd was?" vroeg hij. Ik heb u mijn antwoord al ge zegd, mr. Malvery". zei Blake rus tig. „En als ik eenmaal een ant woord heb gegeven ben ik nooit gewoon dat de vraag mij opnieuw wordt gesteld." Boyce, die voor Blake's aanbod, iets te gebruiken en een sigaar op te steken, had bedankt, stond or>. „Dat is al wat ik u te vragen had" zeide hij. „Zooals ik u al zeide, vertelde commissaris Atherton mij de belangriikste feiten Heb ik goed begrepen dat u van plan bent, een onderzoek in te stellen naar het verblijf van mijn neef?" „Ik zal Dick Malvery óf levend terugvinden óf de volle waarheid te weten komen over de wijze waarop hij aan zijn eind kwam", antwoord de Blake. „Als dat noodig is, zal ik daar mijn laatste shilling aan beste den. En als hij vermoord is, zal ik niet rusten voor zijn moordenaar zijn gerechte straf te pakken heeft." „Juist", zei Boyce effen. „Ik mag u hierbij wel onder de aandacht brengen, dat Richard Malvery's vrienden even benieuwd zijn naar de oplossing van dit mysterie als u. Goeden avond, mijnheer Blake." Hij draaide zich om en verliet de kamer. Blake. die slechts een kort antwoord had gegeven op zijn af scheidsgroet, keek naar Atherton. die wat talmde. „Is dat alles waar hij voor kwam?" vroeg hij. „Alleen maar om dat eene te vragen?" Atherton vertoonde teekenen van verlegenheid. „Mr. Boyce Malvery is een beetje moeilijk te begrijpen, mijnheer Bla ke", zei hij. ,.U als vreemdeling eh.ziet u... „O, ik had hem wel door!" riep Blake uit. „Ik begreep onmiddellijk waar het hem om te doen was. Hij wil weten of er iets staat tusschen hem en den titel. Dat was vast en zeker zijn drijfveer." Atherton haastte zich van onder werp te veranderen. Hij vertelde Blake. dat het aanplakbiljet op de pers lag en dat het "den volgenden ochtend vroeg zou worden aange plakt. Hij vroeg Blake. hem mor gen direct na het ontbijt aan zijn bureau te willen bezoeken en ver dween qm Boyce Malvery in de hall te vinden. Samen liepen ze de rustige straat op. „Je was nogal aardig op den man af met je vraag", merkte Atherton op. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3