Nieuw Commissaris-Generaal de Boer vertelt de waarheid ASTRONOMISCHE EXPEDITIE NAAR AFRIKA Orkaan in de Golf van Biscaye eischt vier slachtoffers r Koor Alkmaar en omgeving Inbreker schiet vader van acht kinderen dood Parmentier, 20 jaar bij de K.LM. Schagen r BEEMSTER gen ;er Wij hadden niet moeten afwijken van onze oorspronkelijke eischen Ons grootste feest Nationalisatie op groote schaal Internationale belangstelling Dr. Gani over buitenlandsehe" ondernemingen J HELGOLAND 18 April de lucht in Droeve thuisreis van de OranjeJ Drama te Arnhem Twee nieuwe rubrieken v__ J De vlieger heeft thans een bureau-baan Welke staatsvorm krijgt Duitschland? Pensioen voor landarbeiders SPRAATJE den vooravond van vacantiedagen de meestal lusteloos onderdag geenszins was goede publie- ling, daarbij open- linke vraag en de a uitgesproken vast iemd, voor enkele lfs bepaald willig, sen, welke tot stand en algemeen hooger idene gevallen aan- ger. ider werd de aan- n door de Philips- ïrvoor bij een vori- 347 een hoofdkoers and kwam, klaarblij- and met geruchten psconcern kapitaals- i overwegen. Ook de ngevende industrie- en belangrijk hooger. •aandeelen kwam 'n stand van 261; voor tl 131 bij een vorigen en van A.K.U. van vorigen prijs van Koninklijken waren loger en voor dit i een vorigen prijs ofdkoers vastgesteld scheepvaartaandeelen aunten beter; in het was de stijging van loot, waarvoor de rd vastgesteld van ultuuraandeelen wa ar hier waren de aersverschillen min- Toen de vrije handel am, ontwikkelde zich e fondsen een opge- Olies stegen tot 410, t 264, en* A.K.U. tot kei tot 135. Van de deelen gingen Ja- boven tot 143'/! en e tot 166'/!, terwijl fondsen nog een nei- >en aan den dag leg- trad tegen het ein- rkt een kleine ver- naar aan het einde ;en toch in alle sec- boven die van giste- andeelen waren wei- ongeveer prijshou- aatsehappij steeg tot ïltuurbanken waren r en Indische Bank Ier courante indu- waren eveneens goed ismarkt was kalm. sche staatspapieren dend; niet noemens- lerd. Dit gold zoo- ongere leeningen als schuld. De affaire in n gemeentelijke en iligatiën bleef van Dok de omzetten in fondsen waren niet ■sen waren weinig eerder een fractie itie 2 1/4 procent. ïen boodschap- en reistasschen handtaschjes ;n regenpijpen portefeuilles chaartjes.etui's horlogebandjes mmetjes inleg. voor naaimachi- choensmeer, enz., 5 bijzonderen arbeid, ers, voor de 5e en 6e overlegging van de 'ende personen. -4 uur lijp, Graft en West- rr letters AK, 1 30 uur. 2 uur letters AK, 912 uur uur -12 uur letters AK, 912 uur letters A- - 911,30 uur letters RMA O L T E JEN ire gemoeds- d het hoofd- Lfje" echter w van Rib- en slingerde eitje wentel- n precies om Dat was te HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in ale editie-s 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel ZATERDAG 5 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11195 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.j. 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank F' >ASCHEN is ons grootste feest Het feest der Verrijzenis. Niet alleen een der voornaamste waarheden van ons Heilig Geloof, maar tevens als historisch feit het eerste en het sterkste bewijs voor dit geloof. In onsterfelijke heerlijkheid is Hij in den vroegen morgen uit het Graf opgestaan. Uit eigen kracht en daardoor leverde Christus het onweerlegbare bewijs van Zijn Godheid en van Zijn Leer. Was Christus niet verrezen dan ware ons Geloof ij del. Hij is verrezen en verschenen aan Petrus en aan de twaalf, aan meer dan vijfhonderd broeders te gelijk, aan Jacobus, aan alle Apos telen, aan Paulus, zooals de Apostel der Volkeren 25 jaar na Christus' dood getuigde. De Verrijzenis bewees de God heid van den Zoon van Maria, Zijn verschijningen bewijzen Zijn ver rijzenis. Zender veel moeite konden de schriftverklaarders en kencvaders Jezus' Verrijzenis als geschied kundig feit bewijzen. En daarmee het bewijs leveren van de waarheid van het fundament van ons leven. De Verrezen Christus geen ander fundament dan Hij. Geen ander fundament dan Zijn geloof, dan Zijn leer van recht en liefde. Het feest van den Verrezen Christus onze hoop, onze troost, onze verwachting, ons vertrouwen. Cnze èènige hoop, ons èènig ver trouwen, onze eenige verwachting. Voortdurend hebben de men- schen. ondanks de roem der men- schelijkheid ons bedrogen, en zij doen het eiken dag nog Haat woekert voort, wantrouwen spookt rond, tweedracht en onver draagzaamheid splijten de mensch- heid, egoisme en hebzucht verdrin gen de liefde en de rechtvaardig heid. De blijde boodschap van Chris tus' lee^ jooals de vrouwen, die Hém ""gezien hadden, verVuld van groote blijdschap naar de stad ijlden, waar de apostelen samen waren wordt niet geloofd, zoo als de apostelen, berispt om hun ongeloof en verstoktheid van hart, niet geloofden, maar de Waarheid van het Licht der Volkeren aan zagen voor beuzelpraat. De leugen wordt omgekocht tot de waarheid, zooals toen ook de wachters zich lieten omkoopen, tot het onzinnig getuigenis dat Jezus' leerlingen Zijn Lichaam des nachts hadden gestolen, terwijl zij sliepen. En de kleingeloovigen zijn als Thomas, die slechts wilde gelooven, als hij had gezien en betast. Maar eens zal de wereld verblind worden door het Licht van Zijn Stralende Godheid, en Goedheid en Wijsheid en Liefde, eens zal het waarlijk Paschen zijn, zooals in het hart van elk oprecht Christen, die elk jaar Paschen als het grootste feest, als het feest van de Waar heid der Verrijzenis erkent en be leeft. Laten wij God danken voor hit groote geluk, dat ons jaarlijks in herinnering wordt gebracht. Christus is verrezen en heeft de wereld overwonnen. Hij is ons fundament, waarop wij kunnen bouwen Hij alléén. Aan Hem moeten wij ons vast houden aan Hem alléén. Hem moeten wij volgen Hem alléén. Hem moeten wij liefhebben en vereeren en dienen Hem al léén. De verrezen Christus geen an der fundament. Bij al ons werken en streven en strijden en lijden. Mettterdaad er, niet met het woord en met de lippen alleen belijden wij het geloof in den ver rezen Christus. Met Hem gaan en staan en strij den en sterven, beteekent ééns met Hem, verrijzen. In de verwachting van dat grootste Feest wenschen wij al onze lezers een ZALIG PASCHEN Voorjaarstentoonstelling jonge schilders. Kunsthandel M. L. de Boer, Keizersgracht, Amsterdam JAAP MIN „Freule" (olieverf) TOEN DE HEER DE BOER, het veelbesproken lid van de Com missie-Generaal, ontslag vroeg, kwamen er vooral van extremistische zijde ook in Nederland zijn extremisten onder de progressievenverzachtende (of misleidende commenta ren los. De Boer was gedeprimeerd, hij kon de critiek niet aan: er was geen sprake van, dat hij het oneens was met de weinig- elegante beslissing, die de Regeering nam, enz. Nu heeft de Boer gesproken. Gisteren, nadat hij op Schiphol was aangekomen. En zijn verontrustende verklaring was: „Mijn meening is, dat niet afgeweken had moeten worden van de oorspronkelijk door ons gestelde eischen, er bleef mij geen andere keuze dan heen te gaan". tenlandsche eigendommen door de Indonesische republiek". (Nu moe ten wij eerst even opmerken, dat artikel 14 in het geheel niet spreekt over „buitenlandsehe" eigendom men. Die zullen er ook wel zijn, maar het gaat hier natuurlijk in hoofdzaak over Nederlands.-.he ondernemingen. Dat de heer Garn dit, nu al, „buitenlandsehe" onder nemingen gelieft te noemen, is, om met den heer de Boer bovenge noemd te spreken, „kenschetsend voor de situatie"!) Indien dr. Gani inderdaad alles zoo heeft gezegd, als Agence France Presse het ons gisterenavond via A.NP. uit Bata via seinde, dan is het niet te boud, om van alarmeerend te spreken. En dan vraagt men zich af ,of er bij de uitvoering van het accoord van Linggadjati alleen maar van „moei lijkheden" kan worden gesproken, dan wel, of het erger moet worden genoemd. Na de chicanes over de buitenlandsehe vertegenwoordiging, die van den beginne af aan twist punt is geweest, klinken de uitla tingen van dr. Gani allesbehalve bemoedigend! DE REPUBLIEK „ZAL"! Dr. Gani yerklaarde 0.a. het vol gende: „De republiek Indonesië zal zich den eigendom voorbehouden van goederen als spoorwegen, publieke De heer de Boer zag er heele- maal niet gedeprimeerd uit, al de kletspraat daarom en daarover noemde hij onzin. Het is precies zooals hij indertijd in Batavia al aan Aneta heeft verteld en wat men toen ook al weer in twijfel heeft getrokken: de oorspronke lijke eisch van de Regeering en de overeenkomst, zooals deze is onderteekend, liggen te ver uit elkaar, om daarmede accoord te kunnen gaan. Voor minister Jonk man kwam mijn ontslagaanvrage niet onverwachts, aldus voegde de heer de Boer daaraan nog toe! De heer de Boer heeft zijn ont slag nog niet gekregen, „herrie" is er in de C.G. niet geweest, alleen „zuiver zakelijk verschil van in zicht". (Dit is ook veel belangrijker dan herrie! red.). Het incident bij Soerabaja achtte de heer de Boer kenschetsend voor de situatie en voor de houding van vele jonge re publikeinen in het bijzonder. De toekomst ziet hij niet gemakkelijk, ja zelfs heel moeilijk, vooral omdat het heen en weer geschrijf de over eenkomst niet heeft verhelderd. Mijn wensch is, aldus de heer de Boer, dat niet afgeweken had moe- etn worden van de oorspronkelijk door ons gestelde eischen. Er bleef mij geen andere keuze dan heen te gaan. Ik ben te lang in Indië geweést en keft de toestanden. Met dit oordeel van den heer de Boer kunnen Schermerhorn en de andere progressieve extremisten, die een heel andere voorstelling van zaken gaven, het voorloopig doen. Met het Indië-vliegtuig arriveerde op Schiphol de heer F. de Boer, ex-lid van de Commissie-Generaal. Nadat de douane-formaliteiten waren vervuld, werd de heer de Boer direct in beslag genomen door de aanwezige journalisten. (Anefo P.) gebouwen, drukkerijen enz., die worden aangeknoopt met Austral i Merkwaardig en wel een beetje verontrustendzijn vervol gens de verklaringen van dr. Gani, de republikeinsche minister van Economische Zaken, afgelegd in een interview met het republikeinsche persbureau Antara „over artikel 14 van het accoord van i .inggadjati, inhoudende de teruggave van bui- Technici van de Royal Navy zijn thans bezig het rotseiland Helgoland stormrijp te maken voor den grootsten dynamiet- aanval, dien de krijgsgeschie denis tot nog toe beleefd heeft. Op 18 April zullen, zooals bekend, de onderaard- sche versterkingen en maga zijnen der Duitsche marine, die in de rotsen zijn uitge houwen, met een lading van 6700 ton dynamiet worden opgeblazen. De hoeveelheid dynamiet, die men voor het experiment gaat gebruiken, komt overeen mei de lading van twintigduizend bom men van eenigsziins gangbaar ka liber. Potentieel moet de kracht, die in het binnenste der rotsen ontwikkeld zal worden, gelijk slaai^ met die van een atoom bom. Dit wil evenwel niet zeg gen, dat dit ook in de practijk zoo zal zijn. Het zal, naar de mee ning vam deskundigen, namelijk niet mogelijk zijn deze massale hoeveelheid springstof in een maal lot explosie te brengen. Dat de te verwachten explosie noch tans wel van ongewonen aard is, moge blijken uit de omstandig heid, dat de seismografen van Rome en Moskou de trillingen waarschijnlijk zullen kunnen op- teekenen en dat een aardtrilling kan worden verwacht, die tof honderd meter in den bodem dringt. De fabels, dat het geheele eiiand naar den bodem der zee zal gaan verdwijnen, zijn reeds lang uil den tijd. Slechts de zui ver militaire inrichtingen zullen worden opgeblazen en het be woonbare deel van het eiland zal gespaard blijven. De Helgolanders verwachten, dat zij na de vernie lingen weer in de gelegenheid zullen worden gesteld hun huizen te gaan opbouwen en het eiland in te richten voor diensten aan de scheepvaart- wettelijk en automatisch vallen onder het gezag van de „de facto" regeering, zijnde de republikein sche regeering. De republikeinsche regeering zal ook den eigendom tot zich trekken van vitale onderne mingen, die onteigend zullen wor den en waarvoor den vroegeren eigenaren schadevergoeding zal worden betaald, alsmede van on dernemingen, behoorende aan de Japanners, die geconfisceerd züllen worden." De minister verklaarde dat de rechtmatige eigenaars niet op hun ondernemingen zullen kun nen terugkeeren, voordat over de volgende punten overeenkomst is bereikt: Loonen en voldoende ga ranties voor de arbeiders, opname van Indonesisch personeel in de directies van de ondernemingen, belastingen op onroerende goederen en ondernemingsb'clastingen, invoer van grondstoffen, productie, distri butie en andere .-cwesties, die het belang van den staat raken. Dr. Gani legde er den nadruk op, dat de republike nsche regeering niet van plan war de vrijheid van beweging van depj'igenaren te, hin deren en dat hjjw&iiets zal kunnen doen om den aan. pop te verhinde ren van noodza ,elijk materiaal voor de ontwikkeling van hun on dernemingen, anderzijds verklaarde de minister, dat op verschillende manieren handelsrelaties zullen gTEN HEVIGE STORM, die Donderdag in de Golf van Biscaye woedde, heeft tot gevolg gehad, dat drie leden van de bemanning van het m.s. Oranje", dat met enkele honderden repatrieerenden aan boord, op weg was naar het Vaderland, door de overboord slaande golven zijn medegesleurd, terwijl de vierde stuurman zulke zware verwondingen opliep, dat hij daaraan spoedig is bezweken. De „Oranje" zou aanvankelijk heden te IJmuiden arriveeren, doch thans verwacht men het schip den Eersten Paaschdag, 'smorgens zes uur, te IJmuiden. De ontscheping is vastgesteld op twaalf uur. De vier slachtoffers zijn: chef hofmeester G. W. Meyer uit 's-Gravenhage, hofmeesteres mej. J. Broer uit Blaricum, verpleegster mej. H. J. G. A. Schimmel uit Amsterdam en vierde stuurman S. A. Fris uit Beverwijk. Hei m.s. „Oranje" bevond zich midden in de Golf vain Biscaye toen Donderdag omstreeks het middaguur dé reeds sterke wind tot de hevigheid van een orkaan aanwakkerde. Nog eenigen tijd koerste hei 20.000 ton metende schip stampend op de woedende golven voort, tot kapitein I. Bak ker het bevel gaf bij te draaien tot de storm was geluwd, omdat verder varen te groote risico's op leverde. Uren achtereen vocht de be manning op het d'ek van h.et schip tegen den orkaan, tot deze tegen den avond in kracht minderde. De vierde stuurman, S. A- Fris, zou daarbij door de iucht zijn geslin gerd en liep doodelijke verwon dingen op, waaraan hij korten tijd later overleed. Eerst in de vroege avonduren zakte de orkaan tot een sterken zuidelijken wind af, waarna bij een appèl tot ieders ontzetting bleek, dat Fris niet het eenige slachtoffer van den orkaan was geworden. Drie andere leden der bemanning, waaronder twee vrou welijke, waren spoorloos verdwe nen, hoewel niemand kon beves tigen, dat zij overboord waren ge- Zonnevlek De afdeeling aardmagnetisme van het KNMI bericht: Aan den oostelijken rand van de zon is een buitengewoon groote zonnevlek verschenen. Het is dezelfde vlek, die een maand geleden de aandacht trok en met het ongewapende oog zichtbaar was. slagen. Een nauwkeurig onder zoek door het geheele schip le verde echter geen resultaat op, zoodat men tenslotte tol de treu rige conclusie moest komen, dat zij door overboord zwiepende gol ven waren medegesleurd. Voor zoover bekend hebben d'e passagiers (het zijn er in totaal 743, waarvan er Vrijdagavond 140 in Southampton van boord zou den gaan), die zich tijdens den orkaan angstvallig in hun hutten en kajuiten ophielden, geen van allen verwondingen van ernstigen aard opgeloopen. Voor-Indië, China, Malakka en de Ver. Staten van Amer'ka en voegde er aan toe, dat vele andera landen nog aan deze lijst zullen worden toegevoegd. Binnenkort vertrekt een Ned. wetenschappelijke expeditie voor drie jaar naar aequato- riaal Afrika, om tusschen Nairobi en het Vicloriameer astronomische metingen te verrichten, om zoodoende ge gevens te verzamelen, die kunnen leiden tot grootere kennis en zekerheid over de samenstelling van het heelal. De expeditie bestaat uit dr. G. van Herk van de Sterre- wacht te Leiden en den luite nant ter zee der eerste klasse W. H. van Zadelhoff. Zij zullen vergezeld zijn van hun echtgenooten. Voor deze expeditie bestaat, zoowel hier te lande als inter nationaal, groote belangstelling. Men gaat namelijk een nieuwe methode van plaatsbepaling van een groot aantal sterren volgen. Tot dusver werd hiervoor de ver ticaal draaiende telescoop ge bruikt. Bij metingen met behulp van deze telescopen ontstaan al tijd afwijkingen in berekeningen, Donderdagavond is te Arnhem een vader van acht kinderen door een inbreker doodgeschoten. Om ongeveer half negen werd de hoofdagent van politie Van E. te Arnhem, bij zijn thuiskomst, door zijn vrouw opmerkzaam gemaakt, dat er bij de buren hevig gestom mel te hooren viel. De hoofd agent ging kijken en ontmoette in het huis een man, die in groo te haast via de keukendeur pro beerde te ontsnappen. zDe politieagent greep den man en er ontstond een hevige worsteling, waarbij de inbreker een automa tisch pistool te voorschijn haalde en daarmede, al rollende over den grond met den agent, den laatsten een schot in den buik en het bo- vendijbeen toebracht. De agent riep om hulp, waarop ook een andere buurman, de 47-jarige H. J. van Dijk, op het terrein van den strijd kwam. Ook van Dijk werd door den inbreker neergeschoten. Hij werd in de hartstreek geti...fen. Nog een andere buurman kwam op het lawaai af, n.l. de heer V., die grooten persoonlijken moed toonde, door ondanks het schieten een stok te grijpen en daarmee den inbre- IN DIT NUMMER, dat ter ge- tegenheid van het Hoogfeest van Paschen acht bladzijden telt, zijn voor de eerste maal twee nieuwe rubrieken opgenomen: een mode-rubriek en een rubriek voor de jeugd. Zij zullen geleidelijk aan met de medewerking van eigen krachten en oorspronkelijke bij dragen in velerlei vorm, worden uitgebreid. Wij verwachten, dat onze lezers dit zullen waardjeeren en van hun kant zullen medewer ken. het NNHD omhoog te werken, het abonnementental zoo mogelijk uit te breiden. Het zal verder overbodig zijn te zeggen, dat het NNHD Maandag, Tweeden Paaschdag, niet verschijnt Dinsdag zijn we weer op het appèl, met 't laatste nieuws overal van daan. Maar hij gaat liever de lucht in x Op den Tweeden Paaschdag zal Koene Dirk Parmentier 20 jaar verbonden zijn aan de KLM. Gedurende deze 20 jaar heeft hij zoo vertelde hij Vrijdag van achter zjjn schrijf bureau in een der hulpgebouw- 'jes op Schiphol meer dan 20 duizend vlieguren gemaakt. Waarom hij thans achter dat bu reau zit? .,Dat moet je aan den baas vragen," zegt Parmentier. „Er bestaat nu eenmaal zooiets als chef vliegdienst en tenslotte, iemand moet de vuile wasch doen. Parmentier zit liever in de lucht dan op kantoor en daarom ver geet hij dan ook niet ondanks zijn kantoorbaantje van tijd tot tijd te vliegen. „Om het niet te verlee- ren," zegt hij. De eerste vtucht bij de KLM maakt hij op 2 Mei 1929, dat was naar Parijs met een Fok ker F 7a, waarin 12 passagiers mee konden. En de bemanning was de piloot en niemand meer. „Dat is tegenwoordig een beetje anders,, zegt Parmentier. „De sport is er wel een beetje af." In 1930 vloog hij voor de eerste maal op de In- dië-route, het volgende jaar was hij op denzelfden dienst reeds ge zagvoerder. Na de Melbourne-race, waarmee zijn naam onverbreke lijk is verbonden, werd hem de Or de van Oranje Nassau verleend. Ook in den oorlog vloog Parmen tier voor de KLM en na de bevrij ding was zijn eerste taak de route AmsterdamBatavia te vliegen en te verkennen. Thans is zijn taak de organisatie van den vliegdienst en alles wat daarmee samenhangt, zooals het beoordeelen der piloten en de zorg voor de opleiding van het personeel. Parmentier is nu 43 jaar en heeft een der belang rijkste posten in de Ned'erlandsche luchtvaart. Maar al zit hij nu ach ter een bureau hij denkt er toch niet aan het vliegen vaarwel te zeggen. „Ik heb tenslotte nog altijd een geldig vliegbewijs," zegt Par mentier. ker te lijf te gaan. Met een harden klap kliefde hij hem bijkans den schedel. De inbreker was daarmee onschadelijk gemaakt. Zoo snel mogelijk werd medische hulp voor de drie gewonden ge haald. Zij werden naar het alge meen ziekenhuis vervoerd. Onder weg is de heer van Dijk, die vader is van acht kinderen, overleden. De dader, de 30-jarige F. J. G., die als handelsreiziger te boek staat, doch zich in feite, aldus blijkt de politie, met allerlei ongure prak tijken schijnt bezig te houden, was gewapend met een automatisch pistool, dat hij aan 'n koppel droeg. Koppel en pistool waren afkomstig van een op 25 Januari j.l. bij een inspecteur van politie gepleegden inbraak, waar' behalve het wa pen, o.m. geld gestolen werd. G. is een oude bekende van de politie. Hij heeft onlangs geruimen tijd vast gezeten, verdacht van diefstal van schrijf- en telmachines, maar de politie moest hem vrijlaten we gens gebrek aan voldoende bewij zen. De verdachte heeft vroeger ook al eens een jaar in voorarrest gezeten, verdacht van roofmoord, maar werd toen vrijgesproken. De toestand van den gewonden politieman was gisteren naar om standigheden gunstig. Ook de in breker, die in het ziekenhuis onder constante bewaking staat, zal er waarschijnlijk niet het leven bij inschieten. Vermiste Dakota bij Bandoeng waargenomen BATAVIA, 5 April (Reuter) Het wrak van de Nederlandsche Da kota van den dienst Batavia Bandoeng, die sinds 12 Maart vermist wordt, is heden vanuit de lucht door 'n ander vliegtuig van denzelfden dienst 16 km Noord noordwest van Bandoeng waar genomen. Het toestel schijnt tegen den berg Boerangrang opgevlogen te zijn. Men zag, dat de romp in tact was; de vleugels waren af gebroken. Geen spoor van vuur of leven werd waargenomen. Een reddingspatrouille heeft Bandoeng voor een onderzoek verlaten. 14 millioen voor wederopbouw van Schiphol B. en W. van Amsterdam heb ben den gemeenteraad een voor stel doen toekomen tot verhoo- ging van het voorloopig crediet, groot f 7.500.000, op 8 Mei 1946 toegestaan voor den wederop bouw van de luchthaven Schip hol, met f 6.500.000, zoodat voor dit doel een voorloopig crediet wordl verleend van in totaal f 14.000.000. die bij vergelijking van resultaten van diverse waarnemingsposten te sterker opvallen. Bij de waarnemingen van de heeren van Herk en Zadelhoff zal een horizontaal draaiende teles coop worden gebruikt. Hierbij wordt de doorbuigingsfactor ge ëlimineerd. De telescoop draait op een horizontale schijf, waarop, met behulp van kleine microsco pen, de juiste richting haarfijin kan worden afgelezen. Observatie van sterren kan alleen onder een bepaalden hoek geschieden. Het is daarom noodzakelijk zoo „hoog" mogelijk bij den aequator te zit ten. Men krijgt dan alle sterren, die van het noordelijk of zuide lijk halfrond af te zien zijn, „on- dPr schot". Bovendien waarborgt een dergelijke plaats zoo klein mogelijke afwijkingen, veroor zaakt door de bovenvermelde straalbreking. Het Nederlandsche initiatief tot deze expeditie heeft in de wereld der astronomen verbazing en be wondering gewekt. Men had niet gedacht, dat ons land zoo kort na de bevrijding reeds een dergelijk hoogst belangrijk initiatief zou kunnen nemen en uitvoeren. Van vele zijden uit het buitenland wordt dan ook steun verleend, nadat men begonnen was met een subsidie uit het Pieter Langerhui- zenfonds, dat 10 procent van de totale kosten waarborgde. Be halve cteze bijdrage van de Hol- landsche Maatschappij voor We tenschappen gaf de Internationale Astronomische Unie een bijdrage, waarna eenige Amerikaansche fondsen eveneens steun verleen den. K Het rijk zal de salarissen van de leden der expeditie doorbe talen, Nog slechts f 15.000 is noo- dig, om het budget van 5e expe ditie sluitend te maken. Men hoopt, dat zich een thans nog on bekende bron zal openen, om de financieele moeilijkheden uit den weg te ruimen. Molotof wil een volksstemming De Sowjet-minister van buiten landsehe zaken, Molotof, beeft, tijdens een interview met John Steel, den Amerikaanschen radio commentator, verklaard, dat hij het mogelijk acht, dat er een compromis bereikt wordt tusschen het Russische voorstel voor een Duitsche eenheid en hef Ameri kaansche voorstel voor een fede raal Duitschland. Hierbij zou aan het Duitsche volk de mogelijk heid moeten worden gegeven dit vraagstuk bij plebisciet op te los sen. Op een vergadering van Akker bouwers in den Beemster heeft de secretaris van de Stichting van den Landbouw, afd. Akkerbouw de heer Smeenk, medegedeeld, dat het wetsontwerp voor de pensioen regeling voor de landarbeiders binnenkort in behandeling zal worden genomen. Het ligt in de verwachting, dat deze regeling 1 Mei a.s. in werking treedt. Ikcnen in Utrecht Het instituut voor religieuse en kerkelijke kunst te Utrecht is door een legaat in het bezit ge komen van een collectie Russi sche ikonen. De waardevolle schil derstukken zullen deze maand tentoongesteld worden in het ge bouw achter St. Pieter 14. De Zweedsche Spoorwegen hebben aan Nederland een twintigtal rijtuigen geleend, die met de Paaschdagen reeds in gebruik ge nomen zullen worden. In de Centrale werkplaatsen te Haarlem worden de Zweedsche bordjes en opschriften verwisseld voor die met Nederlandsche tekst. (De Boer P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1