Marshal! der wil commissie tot herziening Duitsch-Poolsche grens Koffie-verbruik moet omlaag Knoeierijen bij ^Textielfabriek Geen sociale gangster politiek, geen economische onzin Lente-offensief tegen Grieksche guerrilla-strijders begonnen DE MACHT VAN DE PERS De strenge eischen der waarheid Reeds definitief te Potsdam geregeldmeent Molotof Bidault komt op voor de kleine naties Groote strop voor Strassburger Carmen Mory en Dr.j Treite plegen zelfmoord De thee staat er gunstiger voor Fraude in kampen Goudschat in de Nieuwe Waterweg Andriessen over loon- en prijspolitiek u Salarisregeling onderwijzers Tornado in de Ver. Staten Nieuwe uitbarsting van de Krakatau? Telefonisten-staking ten einde? De Vastenbrief van onze Bis schoppen, die dit jaar uitvoerig en onbevreesd handelde over het groo- te gevaar, dat ons van den kant van het goddelooze Communisme bedreigt, zal eenmaal een docu ment van belangrijke waarde blij ken te zijn, wanneer men eens de geschiedenis van het Katholieke verzet tegen dit verderfelijke stel sel zal schrijven. Geheel in den geest van onze Kerkelijke leiders willen wij hier een aantal artike len gaan geven, die op hun manier mogen bijdragen tot den opbouw eener nieuwe wereld op de grond slagen van de naastenliefde en de rechtvaardigheid. Met name hebben de Bisschop pen gewezen op de beteekenis van de pers ten opzichte van de pogin gen in deze richting. Zij zijn daar bij niet anders dan een echo van hetgeen onze H. Vader de Paus reeds het vorig jaar gezegd had, toen hij in de laatste week van April een groep Amerikaansche journalisten in audiëntie ontving en hen wees op de macht en de verantwoordelijkheid, die de pers bezit. Zij is een wapen der waar heid! Maar wat is dan die waarheid, welke de pers moet verkondigen? De Paus noemt haar de zichtbare waarheid d.w.z. de pers moet de gebeurtenissen weergeven, zooals ze zich in werkelijkheid hebben voorgedaan en zooals zij verklaard moeten worden volgens de beginse len van het recht en de liefde. Daaruit volgt, dat de waarheid vrij is van hartstocht. Zij is in het geheel niet partijdig. Zij moet zich houden aan de feiten en niet aan hersenschimmen. De waarheid is derhalve iets zakelijk-objectiefs, onafhankelijk vanpersoonlijke ge voelens of opvattingen. Dat geeft haar een wezen en karakter, dat boven alles uitstaat en dat steeds veilig en onaantastbaar is. De waarheid kan niet verdraaid of ontkend worden, want daardoor ontstaat juist de leugen, het bedrog, de misleiding. De waarheid ook is ni t te koop. Geld of eenig ander machtsmiddel mag de waarheid geen geweld aandoen. Zij moet al tijd zich zelf blijven en niet vree zen gekend te worden. Zij vraagt niets anders dan cm duidelijk te worden voorgesteld, zóó gelijk zij is, in het licht der objectiviteit, zonder dat vooroordeelen of louter veronderstellingen eenigen invloed op haar doen gelden. Zoo heeft de waarheid haar strenge eischen, waarvan zij geen afstand kan doen, zonder dat zij daardoor tegelijkertijd haar eigen karakter zou verliezen en niet lan ger meer waarheid zou blijven. Wij moeten daarom naar het woord van Sint Paulus steeds de waar heid betrachten, haar nastreven, haar verwerkelijken in onze han delingen. Maar, voegt de Apostel er aan toe, „doet de waarheid in de liefde". De waarheid vraagt ook een zekere voorzichtigheid, een tact. Het is niet goed, om er zoo maar in het wilde weg op les te trekken. De waarheid is behoed zaam en weet, dat de werkelijk heid moet worden omringd met een zekere reserve, dat het kwaad niet duidelijk mag worden aange wezen, wanneer tegelijkertijd het goede wordt verdoezeld. De waar heid is nooit half, onvolledig. Zij overziet het geheel, en daarom is zij bescheiden, bezadigd. Zij laat zich nooit opwinden. Zij hitst ook zelf nooit op, zij is niet revolution- nair. "uist waar deze eischen van de waarheid uit het oog worden ver loren, waar men ze met opzet ver acht en bewust terzijde stelt, wor- ocn de meest verschrikkelijke on heilen in de maatschappij aange richt door een amoreele pers. De ondervinding toont dit helaas aan. Wie denkt b.v. niet aan de propa ganda van het nationaal-socialisme of aan de verdraaiing en vermin king der waarheid zooals die gere geld geschieden door een Commu nistisch blad, dat geheel en al ten onrechte den schoonen naam van „Waarheid" draagt, maar in feite velen misleidt? Deze woorden zijn ook een ern stige waarschuwing voor ons. Wij hebben, zoo zegt de Vastenbrief der Bisschoppen, in ons land een degelijke katholieke pers. Laten wij onze katholieke pers krachtig steunen en lezen we onze katho lieke bladen. Er zijn helaas te veel katholieken, die beweren dat zij z.g. op de hoogte moeten zijn en dus de neutrale couranten moeten lezen die naar zij zeggen op hen geen verkeerden invloed uit oefenen: zij kunnen er wel tegen. Dit is niet waar. De geest van de z.g. neutrale pers zal op den duur haar lezers van den materialisti- schen geest doordringen en ten slotte rijp maken voor het Commu nisme. Gnze katholieke pers heeft dus tot taak den goeden geest van het Christendom, van onze katholieke beginselen te verspreiden en te ver diepen. Het is daarom onze bedoe ling, hier geregeld bijdragen te doen leveren door onzen nieuwen medewerker Jos van Dalhem, die voor verdieping van onzen gods dienstzin en algemeen-kathojlieke ontwikkeling nuttig kunnen zijn. JUSARSHALL heeft gisteren te Moskou een grens- commissie voor Duitschland voorgesteld, welke commissie aanbevelingen moet indienen tot herzie ning van de vooroorlogsche Duitsch-Poolsche grens, welke grens voor Polen compensatie zal moeten be- teekenen voor het aan de Sowjet-Unie afgestane gebied. Ook moet deze commissie voorstellen doen omtrent een doeltreffende economische re geling, welke zal moeten waarborgen, dat de ruwe grondstoffen en zware indus- trieele hulpbronnen vau het eventueel bij Polen te trekken gebied, welke vitaal zijn voor de Furopecsche economie, in de behoette van deze econo mie zullen voorzien, waarbij echter in het bijzonder met Polen rekening zal moeten werden gehouden. Marshall stelde voor, dat deze commissie onder leiding van de plaatsvervangers zal moeten func- tionneeren en samengesteld uit vertegenwoordigers van de Sow- jet-Unie, Enigeland, de V.S., Frank riik. Polen en een aantal andere geallieerde staten, welke door den raad van ministers van bui- tenlandsche zaken dienen te wor den aangewezen. Tevens stelde Marshall voor, dat de commissie een onderzoek zal instellen naar en een rapport zal opstellen over het opnieuw, vestigen van Polen en de vestiging van Duitschers in dit gebied en de beste middelen om het doeltreffend gebruik van dit gebied voor het economische- welzijn van het Poolsché en Duit- sche volk en geheel Europa te waarborgen. Marshall zeide van meening te zijn, dat het zuiden van Oost- Pruisen en Opper-Silezië Poolsch moeten worden en hij wees er op, met betrekking tot de resteeren- de gebieden, die een overwegend agrarisch karakter hebben, dat deze, welke thans voorloopig on der Poolsch bestuur staan, in een vijfde van de Duitsche voedsel voorziening voorzagen en als Duitschland zou worden gedwon gen dit voedsel voortaan uit het buitenland te importeeren, zijn economie nog sterker zal moeten worden geïndustrialiseerd, wil het land niet geheel verarmen, Molotof bracht als het stand - van de Sowjet-Unio naar voren, dat de Poolsch-Duit- sche grens te Potsdam defi nitief geregeld is. doch zoo wel Bevin als Marshall leg den er den nadruk on, dat de tekst van de overeenkomst van Potsdam duideliik maakt, dat de uiteindelijke beslissing over de grenzen op de Duit sche vredesconferentie zal worden genomen. Ruim één ton schade Een onderzoek heeft vastge steld, dat de schade, die het circus Mikkenie-Strassburger door het verloren gaan van de groote vier- masterient heeft geleden, op ruim f 100.000 moet worden begroot, waarbij rekening is gehouden met de bedrijfsschade in de eerstvol gende weiken. Het circus kon zich tegen schade als deze niet verze keren, zoodat zij geheel ten laste van hel bedrijf komt. Ten aanzien van de grenscom- missie. welke Marshall had voor gesteld, verklaarde Molotof, dat deze in het huidige stadiuim niet noodzakelijk is. Bidault poneerde den Franschen eisch, dat, welke procedure ook zal worden aan vaard, er geen bestudeering van territoriale herzieningen in com missies zal plaats vinden zonder de volledige deelneming der on middellijk betrokken landen Bi dault verklaarde, dat de territo riale eischen van Tsjecho-Slowa- kije, België, Nederland, Luxem burg en Frankrijk door veilig heidsoverwegingen en door het gerechtvaardigd verlangen om hun door den oorlog getroffen landen verder op te bouwen zijn ingegeven. Bidault stelde voor, dat de minis Iers de eischen van Duitschland's buurstaten zouden bestudeeren en na een eerste uit wisseling van gezichtspunten be slissingen in principe zouden ne men, waarna de deskundigen met de gedetailleerde uitwerking van de beslissingen kunnen worden belast. Twee sadisten van het kamp Ra- vensbrueck, Carmen Mory, de „zwarte engel van Ravensbrueck" en Dr. Treite, een dokter van het kamp, die beiden behoorden tot de 11 ter dood veroordeelden in het proces te Hamburg, heb ben zelfmoord gepleegd. Carmen Mory, die de Zwitsersche regeering verzocht had stappen te doen tot verzachting van het von nis zij was een Zwitsersche werd in een plas bloed in haar cel aangetroffen. Zij had een der pol sen opengesneden en was doodge bloed. Dr. Treite pleegde zelfmoord door inneming van vergif. Een woordvoerder van de con trolecommissie verklaarde naar aanleiding van deze zelfmoorden: ..Het eigenliike onderzoek naar deze voorvallen en nieuwe in structies betreffende strengere voorzorgsmaatregelen tegen het plegen van zelfmoord zijn zaken van den opperbevelhebber van de Britsche zone". Carmen Mory is gestorven, ter wijl men reeds besloten had haar executie uit te stellen Toen de ge vangenisautoriteiten Mory de be vestiging van haar doodstraf voor lazen. nam zij het nieuws kalm op, doch later sneed zij haar polsslag aders door. Zij wist echter niet, dat het verzoek van de Zwitsersche regeering om uitstel van haar exe cutie was ingewilligd. Aangezien de vooruitzichten van dejrlnnnenlandsehen—oogst 1947 tamelijk onzeker zijn en veer den aankoep van aanvul lende voorraden in het buiten land deviezen in beperkte, mate beschikbaar zjjn, heeft de re geering, zooals bekend, versobe- ringsmaatregelen in voorberei ding. Het ligt in de bedoeling het verbruik van koffie sterk te verminderen. Het burgerrant- soen zal belangrijk omlaag ge bracht moeten worden en daar bij zal het café-verbruik onver mijdelijk moeten volgen. Men overweegt thans om, wan neer tot beperking van de koffie- verstrekking wordt overgegaan, de bestaande toewijzingen te doen ver vangen door gelijke hoeveelheden koffiesurrogaat. Dit laatste zou wel licht reeds kunnen gebeuren voor het publiek minder koffie krijgt. Voor de invoering van dezen maat regel is eenige aanlooptijd noodig, zoodat nog niet bekend is wanneer de koffie in het café vervangen wordt door surrogaat, dat, naar men ons verzekerde, van uitstekende kwaliteit zal zijn. Daar een verla ging van de melk- en suikertoewij- zingen, vooralsnog niet in de bedoe ling ligt, zal het publiek zijn sma kelijke kopje koffie niet behoeven te missen. Thee. Met de thee staat het er wat gun stiger voor. Te zijner tijd zal wor den bepaald in welke verhouding de theetoe wij zingen tot die van koffie surrogaat zullen worden gebracht. Aan het maken van theesurrogaat wordt niet gedacht. Vleesch en vet. Tot verlaging van het vleesch- rantsoen in de restaurants zal niet aanstonds worden overgegaan, doch men moet er rekening mede houden dat in den loop van den zomer de bestaande toewijzingen van 50 gram per warmen maaltijd noodgedwongen iets verminderd moet worden. Omtrent de vetvoor- ziening aan de restaurants is nog geen beslissing genomen. Voorloopig blijft de toestand dus ongewijzigd. Door den zworen regenval der laatste dagen is de Geul buiten de oevers getreden en heeft op verschillende plaatsen overstroo mingen veroorzaakt. Het Walramplein te Valkenburg werd in een groote waterplas herschapen. (Van Els P.) Vleeschlcoze dagen. - -In verband met de vleeschpositie overweegt de regeering, de bepa ling, dat voor alle eetgelegenheden, dus ook de broodjeszaken e d, twee dagen zullen worden aangewezen, waarop geen vleesch of vleesehwa- ren noch wild of gevogelte mogen worden verstrekt. Deze inrichtin gen zijn dan aangewezen op visch of vischconserven. Over deze bepa lingen zijn de besprekingen nog gaande. Welke dagen vleeschloos zullen worden is nog niet bekend, maar de regeering blijkt bereid om de regeling hiervan aan de betrokken bedrijfsgroep over te laten. Dit opent de mogelijkheid om plaatse lijke belangen te doen prevaleeren. Niet iedere ondernemer kan het op eigen houtje bepalen, maar de zaak dient plaatselijk te worden gere geld. Op de restaurants en het daar aanwezige publiek zal t.z.t. streng worden toegezien dat dit voor schrift wordt nageleefd. De centrale dienst van economi sche controle afdeeling textiel heeft bij een textielfabriek te Enschede knoeierijen ontdekt. Uit het onder zoek is komen vast te staan, dat de procuratiehouders J. H. S. en J. A., beiden thans gedetineerd te Alme lo, zich groote hoeveelheden ga rens hebben toegeëigend, welke in een textielfabriekje te Haaksber gen, toebehoorende aan H. G. B., een zwager van S., tot textielgoe- deren zijn verwerkt, waarna deze ten eigen bate' werden verkocht. voor polit. delinquenten In kampen voor politieke delin quenten in de mijnstreek is een niet gering geval van fraude ontdekt. Reeds geruimen tijd de den geruchten over ernstige on regelmatigheden in de mijnstreek de ronde. Na een langdurig on derzoek is de politie er thans achter gekomen, dat aanzienlijke hoeveelheden goederen uit de kampmagazijnen zijn achterge houden. Door fictieve opgaven, waardoor meer goederen konden worden verkregen dan voor het werkelijke aantal gevangenen noodig was alsmede door niet of niet volledige uitreiking der voor distributie be schikbaar gestelde kwanta, heeft men flinke hoeveelheden goederen, waaronder levensmiddelen, kunnen verduisteren. Een achtttal personen w.o. 't hoofd van de kampendistri butie in de mijnstreek, den chef- inkooper dezer kampen, een twee tal adjunct-kampcommandanten, de beheerder van het centrale kamp magazijn, personeel van den staf der kampen en een kruidenier werden gearresteerd. Het onder zoek duurt echter voort. Verdere arrestaties kunnen worden ver wacht. Het onderzoek in deze zaak zal, naar men aanneemt, nog meer onregelmatigheden aan het licht brengen. 24 staven naar boven gebracht Hef was gisteren een goede dag voor de Ned. Bank. Niet min der dan 24 goud-staven zijn bij het baggeren in den Nieuwen Waterweg door de zandzuiger „Sliedrech 9" naar boven ge bracht. Bij het lossen van de bagger in de Merwehaven werd de eerste staaf gevonden, waarna later nog 23 staven volgden. Deze goudstaven behooren tot de kostbare lading goud, die door een loodsboot in de eerste oor logsdagen van 1940 naar Engeland in veiligheid moest worden ge bracht. De loodsboot werd echter door de Duitschers tot zinken ge bracht. Er liggen nog verscheidene bak ken met opgezogen riviergrond in de Merwehaven en iedereen wacht nu gespannen af, wat de lossing zal opleveren. Er waren destijds met de gezonken loodsboot 111 staven naar den kelder gegaan en het ziet er nu naar uit, dat thans eindelijk de plaats bereikt is, waar het hoofddeel van de schat is 'e- recht gekomen. Een nieuw twee-zitter tandem zweefvliegtuig werd dezer dagen voor het eerst te Rochester in Engeland gedemonstreerd. Dit nieuwe type, de Short Nimbus, heeft lage vleugels, dubbele be sturingsapparaten, remmeri en kan zoowel door vliegtuigen als door kabels van den grond worden gestart. De dubbele stuur- organen bieden de mogelijkheid van practische instructie tijdens de vlucht. (Fox P.) „We zijn nog ver verwijderd van zelfs de voorwaarden, die nccdig zijn om te komen tot het welvaartspeil van 1940. Dat is niet onze schuld, doch die der omstandigheden. Van de landen, die dit welvaartspeil thans wel bezitten, mag wor den verwacht, dat ze hiervoor een open oog hebben. Wanneer die landen in gebreke zouden blijven de kleine staten, die toch een groote rol hebben ge speeld bij het winnen van den oorlog, bij te staan, dan is er geen sprake van solidariteit tusschen de volkeren.'' Aldus besloot de heer W. J. Andries sen, voorzitter van de Katho lieke Volkspartij in zijn rede, die hij hield in een vergade ring van de K.V.P, afd. Am sterdam. De heer Andriessen wijdde zijn betoog geheel aan het vraagstuk van loonen en prijzen en begon met een overzicht te geven van de toe stand. waarvoor Nederland zich na In het eerste communique van iiet Grieksche leger over het lente-offensief, dat gisteren werd ingezet tegen de guerillastrijders, wordt verklaard, dat de operaties op bevredigende wijze voortgang vinden en volgens plan verloo- pen Volgens een officieus be richt had de eerste botsing plaats te Agrafa in Midden-Grieken land, 45 km ten zuiden van Trikkala. Volgens berichten uit Athene treKken 1500020.000 man regee- ringstroepen op tegen 10—15000 door de communisten geleide gue rillastrijders in de bergen van mid den- en Noord-Griekenland. Men is van meening, dat deze veldtocht bedoeld is om eens en voorgoed met de guerillastrijders af te reke nen. Een hooge woordvoerder der Grieksche regeering verklaarde „Dit is de eerste belangrijke stap voor het herstel van Griekenland." Van het vooruitgeschoven hoofd kwartier te Larissa rukten solda ten in militaire auto's, gesteund door pantserwagens gp veldartille rie op naar de schuilhoeken der guerillastrijders in de bergketens van den Olympus, Ossa en Kam- voenia en het lage massief van den Pindus. Tezelfdertijd zetten torpe dojagers, mijnenvegers en lan dingsschepen op verscheidene pun ten aan de Oostkust tusschen Vo los en Katania voor een flankope ratie troepen aan land. Omstreeks twaalf uur werden te Larissa ka nonschoten gehoord. Verder is het grootste deel van de nas met nieuw materiaal uitge ruste Grieksche luchtmacht inge zet. BON VOOR SCHEERZEEP Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon „tabak 2 reser ve" der tabakskaart is aangewezen voor het koopen van 50 gr. scheer zeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrème. Manne lijke personen van 18 jaar en ouder die niet in het bezit van een ta bakskaart zijn, moeten zich onder overlegging van hun tweede distri butie-stamkaart tot den plaatselij ken distributiedienst wenden, wel ke hun een rantsoenbon voor scheerzeep zal uitreiken. Men moet deze bonnen bij een detaillist in scheerzeep inleveren. Aflevering zal geschieden, zoodra de detaillis ten bevoorraad zijn. de bevrijding geplaatst zag. Tegen dezen achtergrond moeten wij aldus spreker het loon- en prijs- probleem zien. Doen wij dit niet, dan voeren wij een sociale gang- sterpolitiek, die tegenover land en volk niet verantwoord is. De heer Andriessen wees In dit verband op ons verouderd productie-apparaat, het wegvallen van vele vooroorlog sche afzetgebieden en het vermin derd transitoverkeer. „Economisch bezien is de nabije toekomst uiter mate donker," aldus spreker. Voor al ook omdat bijv Amerika, dat een grcfbte markt heeft en waar over een veel grooter koopkracht beschikt wordt, een uitstekend productie-apparaat heeft, zoodat de mogelijkheden voor ons daarheen te exporteeren aanzienlijk zijn ver minderd. In 1946 importeerden we ter waarde van 2.2 milliard gulden. Daar tegenover stond een export van 0.8 milliard. We hebben daar mede een schuld op ons geladen, waarvan we de beteekenis steeds meer gaan voelen. Geleend hebben we 2.1 milliard. Het feit, dat de Nederlandsche regeering op de In ternationale Herstelbank een be roep heeft gedaan zou er op kun nen wijzen, dat de leeningsmoge- lijkheden minder gunstig zijn ge worden dan onmiddellijk na de be vrijding. Wij zullen dus moeten exporteeren en wel zoo, dat we kunnen concurreeren. Ons loon niveau is dus aan grenzen gebon den. Dit beteekent echter ook, dat er een beheersching van de prijzen moet zijn, want gebeurt dit niet, dan ontstaan er spanningen, die onherroepelijk tot uitbarsting zul len komen. Spreker betoogde, dat de leuze „loonsverhooging en prijs daling" economische onzin is. Hij besprak vervolgens de door de re geering genomen maatregelen om de spanning tusschen loonen en prijzen op te heffen. De K.V.P. heeft aldus spreker de doon- en prijspolitiek van de regeering aan vaard, doch zal dit in zooverre en zoolang doen, dat het reëele inko men van ons volk niet zal dalen. Zou dit --*el het geval zijn, dan be houden wij ons voor, ons stand punt ten aanzien van de regee- ringspolitiek te herzien. Bioscopen op 3 Mei gesloten Evenals het vorige jaar zullen de Nederlandsche bioscopen op verzoek van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond, in verband met de herdenkings plechtigheden, op Zaterdagavond 3 Mei a.s. van 6 uur af gesloten zijn. DE HEER DE BOER EERVOL ONTSLAGEN Bij Kon. besluit van 8 April 1947 is aan den heer F. de Boer op zijn verzoek, gerekend van 21 Maart 1947, eervol ontslag ver leend als commissaris-generaal voor Nederlandsch-Indië, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. Deze week teekening van het K.B. In een gisteren te Nijmegen ge houden vergadering van het Kath. Onderwijzersverbond, deelde dr. Wesselings, als vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede, dat H. M de Koningin nog deze week haar handteekening zal zet ten onder het K.B. voor de nieuwe salarisregeling voor onderwijzers. Een tornado heeft het dorjye Glazier met den grond gelijk gemaakt. Tot dusverre wordt melding gemaakt van 10 doo- den en 19 gewonden. De 10 geïdentificeerde slachtoffers verloren hun kleeren door den geweldig krachtigen wind De tornado ging in vliegende vaart over vier staten heen. Uit Oklahama wordt gemeld, dat de wervelstorm het stadje Woodward in dien staat ten dee- le heeft weggevaagd. Het zieken huis aldaar lag vol gewonden. Glazier telt 200 inwoners, Woodward 5426. De zwaarst getroffen plaatsen zijn Higgins en Glazier in Texas met elk 20 dooden en Woodward (Oklahoma) waar al 12 dooden zijn geteld en nog velen waar schijnlijk onder het puin bedolven liggen. De ziekenhuizen in de nabijgelegen plaatsen zijn over vol. Volgens een beschrijving van de verwoestingen te Wood ward zouden de geteisterde wo ningen als luciferhoutjes opge stapeld zijn. BATAVIA, 10 April. (Aneta) Er dreigt weer een uitbarsting van Java's beroemden vulkaan, de Krakatau. De Amerikaansche vulkaanexpert, dr. Jagger van Hawai, heeft reeds voorspeld, dat Java in 1947 een reeks uitbar stingen verwachten kan. Eergisteren heeft de Amerikaan sche archeoloog en schrijver Arthur Lawrence Griswold met een klein gezelschap den vulkaan bezocht en vastgesteld, dat hij wederom zeer actief is. Griswold deelde Aneta mede, dat zich een nieuwe krater had gevormd en dat bijna iedere 45 seconden groote massa's gassen ontsnappen, gepaard met geyser- achtige erupties van basaltblokken en andere gesteenten Een blok, dat op deze wijze werd weggeslingerd, moet meer dan een ton zwaar zijn geweest en het bereikte een hoog te van zestig voet, voor het neer viel. Binnen een uur werden twee zware onderzeesche ontploffingen gehoord. Het eiland Krakatau in Straat Soenda (tusschen Java en Suma tra) is in 1883 met verschrikkelijke kracht tot uitbarsting gekomen. Hierbij verloren dertig duizend menschen het leven en werd een wolk van kosmisch stof gevormd, die meer dan een maand lang de stralen van de zon verduisterd heeft. De vloedgolf, door deze uit barsting veroorzaakt naar schat ting duizend maal sterker dan die van de atoombom heeft alvorens haar kracht te verliezen, drie maal de aarde omspoeld. Het eiland zelf verdween bijna geheel en thans bestaat er nog slechts een enkele wand van den kolossalen krater. In 1928 verscheen er ongeveer vijf kilometer van de Krakatau een nieuwe kegel boven den zeespie gel. Deze werd „Anak Krakatau kind van de Krakatau" genoemd. Thans verheft zich de Anak Kra katau ongeveer 500 voet boven de zee en meet van den zeespiegel tot den bodem van den oceaan onge veer duizend voet. Na een vergadering, die acht uu. duurde, hebben de American Tele graph and Telephone Company en de Amerikaansche telefonisten voor het interlocale verkeer overeen stemming bereikt inzake een ba sisregeling van het stakingsgeschil. De voorwaarden dezer regeling moeten nog aan de bestuurscom missie van het Nationale Vakver bond van telefonisten voorgelegd worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1