Veree comrr Het doel van de Stichting Doorgangshuizen" Gemeenteraad Heerhugowaard Mesman de tweede maal voor het Bijzonder Gerechtshof DE WATERONTTREKKING AAN DE DUINEN Verraad-drama te Ursem CHARLE DAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Vrijdag 11 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Plannen tot daadwerkelijke actie uitgegroeid a Een belangrijk initiatie!, uitgegaan van iemand, die dagelijks met gestraften in aanraking komt, is nu met de „Stichting Doorgangshui zen" omgezet in daden. Daar mede is in Alkmaar het werk begonnen, om hen, die na hun straftijd weer de maat schappij ingestuurd worden, op te vangen en voorzichtig en tactvol te leiden naar een nor maal leven. Zoo is deze Stichting tot stand gekomen, waarin de vereenigingen zitting hebben, die uit hoofde van hun beteekenis het werk van de reclasseering van zeer nabij kennen en die dus zelf begrijpen van welk groot nut deze tehuizen zullen worden voor de vrij-gelatenen. voor hen, die staande aan den zelfkant van het leven, met hun vrijheid dikwijls geen raad weten en daar door weer in verkeer de handen komen. V-. VOOR HET EERST Retraite-club K.A.B. Uitspraken Tribunaal k HAMERSTUKKEN PASSEERDEN DE REVUE UIT OUDE TIJDEN De invloed op den plantengroei A Vijf jaar geëischt Vonnissen Bijzonder X Gerechtshof Het werk is al begonnen Men kan het lot van den gevan gene romantisch bekijken en om zijn leven vele gebeurtenissen we ven, die allen geleid hebben tot zijn aanraking met de Justitie. Het ge volg is, dat er een soort minder waardigheids-verheerlijking ont staat, die tot niets anders leidt dan tot teruggang in het millieu, waar uit de man of vrouw kwam en her nieuwde kennismaking met de rechterlijke macht. Men kan het leven van hem, die zich aan de wet te buiten ging, ook bezien uit het oogpunt van maat schappelijke orde, dat is, nuchter en afgestemd op de werkelijkheid en dan komt men tot de conclusie, dat de tijd, die een mensch moet doorbrengen in afzondering er een is, om zoo snel mogelijk te verge ten. In de goede beteekenis dan. Als de rechter zijn uitspraak heeft gedaan, begint de invloed van de straf en daaroverheen poogt de reclasseering er van te maken wat mogelijk is. En zoolang de goede kern er bij de gestrafte niet uit is wordt die poging bijna steeds met succes bekroond. Maar dan is er het cogenblik, dat men de gevangene weer in de samenleving terugbrengt. En daar juist ligt bet critieke punt, want er zijn er onder hen velen, die staande aan de zelf kant van het leven, met hun vrijheid dikwijls geen raad weten en daardoor weer in verkeerde handen komen, met alle gevolgen van dien. Daarom is het initiatief dat de gevangenis-aalmoezenier Pater Keijser nam, van zeer groote be teekenis, zeker in een stad als Alk maar, waar bijna dagelijks dit soort gevallen kunnen voorkomen. Begaan met het lot van deze zwer vers zonder houvast heeft hij de vereenigingen, die speciaal hun werkterrein vinden onder de ge straften en de door het lot geslage- nen, bijeen geroepen om hen zijn plannen mede te deelen. Er moesten in Alkmaar z.g. door gangshuizen komen voor manne lijke, zoowel als vrouwelijke in vrij heid gestelden, die, zoo gauw de celdeur werd ontsloten, niet wisten waar naar toe te gaan. Men kon deze mensehen dan opvangen en via de geleidelijke weg van goede behandeling en her-opvoeding weer aan de maatschappij terug geven als normale leden van de volkshuishouding. Hoe kon het anders, of deze plan nen werden buitengewoon goed door de vereenigingen van de R.K. Reclasseering, St. Vincentius. R.K. Kinderbescherming, bescherming van meisjes en het inter-parochieel A''•meestuur ontvangen. „Parkzigt" als meisjes tehuis Nu heeft zich uit de Stichting een dagelijksch bestuur gevormd, om de plannen door te zetten en de stichting te beheeren, waarin de gevangenis - aalmoezenier Pater Keijser optreedt als voorzitter, Mr. Stoffels als vice-voorzitter, de heer G. Slinkert als secretaris en de heer v. Helden als penningmeester. Verder zijn als leden uit de onder scheiden vereenigingen vertegen woordigd Mevr. Smal-Tönis en de heeren A. Jacobse, A. Köllmann en Dr. Hofstee. Zooals boven reeds werd geme moreerd, beoogt het bestuur het vestigen van twee doorgangshuizen in Alkmaar, zoowel voor meisjes als jongens. bezig worden gehouden? Ach er is immers werk in overvloed en vele huismoeders zullen hier een hulp kunnen vinden in hun schrikbarende hoeveel heden naai- en vcrstelbeslom- meringen. Dat zal dan een van de bronnen van inkomsten wor den, waar de stichting op hoopt te kunnen voortbestaan. Maar men is er natuurlijk nog bij lange na niet. De Ijve rige promotor van alles heeft cijfers genoemd, die klinken als een klok. maar die tegelijk de groote zorgen van het bestuur openbaar maken. De eerste openbare bekendma king van deze plannen deed Pater Keijser in de kerk van de H. Do- minicus en het gevolg hiervan was, dat de collecte bijna tweeduizend gulden opbracht. Een verheugend cijfer, dat wijst op het nut, wat ieder ziet in deze stichting. Maar Pater Keijser gaat verder, ook in de andere parochie's komt hij ver tellen van het werk onder de men schep, die aan zijn zorgen zijn toe vertrouwd, in de St. Laurentius op 20 April en in de St. Joseph op 18 Mei. Toch zullen er buiten Alkmaar nog velen worden gevonden, die verheugd zijn over deze sociaal en maatschappelijk prachtige stichting. Want ook in de maatschappij gel den immers de H. Schriftwoorden „de hemelen zullen zich meer ver heugen over de bekeering van één zondaar, dan over het leven van negen en negentig rechtvaardigen." Welnu, Pater Keijser woont in de pastorie van de St. Dominicus- parochie Laat, Alkmaar. Men kan met hem praten over zijn werk en over de steun, die men hem wil geven Het zal in de toekomst gemakke lijk kunnen voorkomen, dat de rechter bij het opleggen van een straf e .1 gedeelte daarvan laat uit zitten in een van de doorgangshui zen. En juist deze manier zal er zez veel toe kunnen bijdragen, om den zwakken mensch te helpen bij zijn dikwijls zelf vurig ge- wenschte verbetering. Zoo zullen deze tehuizen een zegen worden voor velen. sinds 1939 komt de Vereeniging voor Zuigelingenbescherming uw belangstelling vragen; wat méér is: uw steun. Voor den oorlog offerde u eens per jaar uw gave in de collectebus, die u aan huis werd aangeboden. U deed het met liefde of uit plichtsgevoel, maar u deed het, omdat u wist, dat het Consultatiebureau voor Zuige lingen toen nog gewoonlijk ge noemd het Consultatiebureau van dokter vain Hilten nuttig, nood zakelijk werk deed, waarvoor u uw deel in de kosten graag wilde bijdragen. Ook kocht u op dien dag op straat het speldje mis schien „om er maar af te zijn", gevrijwaard tegen verdere aan houdingen op uw haastigen gang van of naar uw werk of op uw rondgang langs de winkels voor uw boodschappen. Acht jaar hebt u rust gehad van „de zuigelingen"; nu doet het bestuur, noodgedwon gen, weer een ernstig beroep op u. Het werk van het Consul tatie- toureau voor Zuigelingen is u waarschijnlijk voldoende bekend: moeders van alle gezindten kun nen er gratis den gezondheids toestand van haar baby's laten controleeren door de opvolgster aan het Consultatiebureau van dokter van Hilten: dr. Schoo, en raad ontvangen omtrent de voe ding. De gemeente en de Com missie voor Kinderhygiëne in N.- Hollamd geven subsidie, maar deze subsidies kunnen de kosten niet geheel dekken. De jaarlijk- sche speldjesdag heeft tot nu toe de moeilijkheden uit den weg ge ruimd. Uw gave kan dat ook nu weer mogelijk maken. Namens het bestuur, D. A. HEMELRIJK-DE JONG, voorzitster. ONDERWIJZERS-JUBILEUM ALKMAAR Zaterdag hoopt de heer A. de Ree, onderwijzer aan de St. Willibrordusschool al hier, den dag te herdenken, dat hij vijf en twintig jaar bij het onderwijs is. De jubilaris werd aan de Bis schoppelijke Kweekschool te Be verwijk opgeleid en stond van 1922 tot 1932 aan de R.K. Jon- gensschool'te Oudorp. Vanaf 1932 is hij werkzaam aan de St. Willi brordusschool, waar hij nu zijn jubileum zal vieren. Voorts kan nog worden vermeld, dat de heer de Ree eveneens onderricht geeft op de Ambachtsschool. In het openbare leven vervult hij de functie van lid van de Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs en van secretaris van de Katholieke Uitzending. ALKMAAR Bij deze roepen wij al onze leden op, om zich op te geven aan hun afdeelingsbe- stuur voor deelname aan boven genoemde club. Het comité, het welk door het K.A.B.-bestuur is samengesteld, stelt zich dan ook geheel ten doel en zal niet rusten, voordat al onze K A.B.-leden lid zijn van onze relraiteclub. Ook de afdeelingsbesturen zullen om trent bovengenoemd streven een rondschrijven ontvangen. Vrienden, laat ons toch, nu wij weer pas het lijden van Christus hebben medegemaakt in de vas- tenpredikaties, het voornemen maken om ons direct op te geven bij ons bestuur, opdat wij binnen korten tijd weer eens een mooie retraite kunnen meemaken. Het Tribunaal te Alkmaar zal een nader onderzoek instellen naar de vermogens van de volgende perso nen: Petrus W. v. d. Heiligenberg, Theodorus W. v. d. Heiligenberg; Johan H. v. d. Heiligenberg; Hen drik v. d. Eshof; Albertus A. Vul- ker; Bouwe ten Donkelaar. De einduitspraak zal daarom worden aangehouden tot na deze controle. VEEARTS YPMA SPREEKT VOOR DE L.T. ZUID-SCHERMER Met en kele vriendelijke woorden inge leid door den voorzitter, den heer Jae. Klaver, vertelde de heer Yp- ma een en ander van zijn werk Het was een vrij onbelangrijke agenda, die de gemeenteraad van Heerhugowaard Donder dagavond kreeg te verwerken. Van de veertien agendapunten kwamen er uiteindelijk slechts twee in aanmerking voor be spreking, terwijl de rest werd doorgehamerd. De twee punten, die dan het meeste gewicht in de schaal legden, betroffen de woningbouw en de begrooting. Let wel een verlengstuk van de begrooting. De meisjes hebben inmiddels hun tehuis al gevonden en wel in „Parkzigt" Kennemetpark, waar Zuster de Waard, geas sisteerd door Zuster v. Noord de inwendige werkzaamheden ter hand heeft genomen. Inder daad genomen want de eerste bewoonsters zijn hier al ont vangen. Hoe de bewoonsters COÖPERATIE 11 APRIL 1864. Op den Hen April besprak Jhr. Md. de Jong van Beek en Donk, over Roch dale, de werklieden opwekkend iets dergelijks hier te verkrijgen door oprichting van een Alk- maarsche voorzorg ver. Een dracht maakt macht. De Ver. moest door werklieden bestuurd en in den zomer wegleggen om in den winter te koopen. Voor- loopig moest men zich bepalen tot turf en aardappelen. Opmer kelijk is dat de vergadering al leen bestond uit belangstellenden voor den arbeidersstand, de ar beiders ontbraken, de bazen wa ren er. Men kon zich melden bij J. H. Ibink,, Stoel en Meetz Bur- kunk. Op 17 Juli vond 's mid dags te 12 uur een vergadering plaats waar een uiteenzetting werd gegeven van de bedoelin gen en vooruitzichten. Gedeputeerde Staten hebben me degedeeld, dat bij KB. van 28 Febr. '47 goedkeuring is verleend aan de op 23 Januari j.l. vastge stelde verordening tot heffing van 150 opcenten op de personeele be lasting 1947/48. De woningbouw staat er niet be paald erg gunstig voor. De bouw plannen van 1946 zullen eerst aan het eind van dit jaar gereed ko men, terwijl die van 1947 in '48 klaar zullen komen en zoo vervol gens. B. en W. stelden den raad nu voor te besluiten tot het indienen van een aanvrage voor de bouw van 12 woningen en tot het be schikbaar stellen van de daartoe benoodigde bedragen, alsmede tot 1 het aanvragen en aanvaarden van gelijke voorschotbedragen uit 's Rijks kas voor dat doel Tevens werd voorgesteld een zoo hoog mo gelijke jaarlijksche bijdrage uit j 's Rijks kas in het te verwachten 1 tekort op de exploitatie aan te vragen. Aldus besloten. Ter beveiliging van de gemeen telijke administratie is een brand verzekering aangegaan tot een be drag van flO.OOO.—De kosten hiervoor bedragen fl.per fl.OOG, verzekerd bedrag. Aan den plaatselijk bureauhou der der voedselvoorziening werd een gedeelte van het voormalige raadhuis in huur afgestaan, waar aan Ged. St. bij besluit van 19 Maart j.l. hun goedkeuring hebben verleend. Aanvulling begrooting 1947 B. en W. stelden voor hierbij de volgende punten op te nemen: 1. het aanstellen van een regis trator in tijdelijken dienst ter ge meente secretarie met een wedde van f250.per maand. Gezien deze registrator in 6 maanden zijn werkzaamheden beëindigd kan hebben komt dit dus neer op een bedrag van f1500—, 2. Aan het Witte en Wit-Gele Kruis werden extra subsidies ver leend. Voor het Witte Kruis be draagt dit een subs, van f500, voor den tijd van drie jaren, ter wijl voorts het Wit-Gele in het vervolg een subsidie van fl.50 per lid zal ontvangen. Bovendien werd het Wit-Gele Kruis een extra sub sidie van f500.toegestaan. 3. Voor de rattenbestrijding •werd een bedrag van f200uitge trokken. 4. Daar de B.S. toentertijd een onderkomen had gevonden in de lagere school werden de schoolban ken in de buitenlucht geplaatst, met het gevolg, dat deze banken grondig vernieuwd moeten wor den. Hiermee is een bedrag van f400 gemoeid, doch getracht zal worden dit bedrag terug te krijgen van het Afwikkelingsbureau der B.S. De burgemeester gaf echter al bij voorbaat te kennen, dat op te rugbetaling door de B S. niet al te zeer moet worden gerekend. In verband met de begroot'ng vroeg de heer Groeneveld of het niet mogelijk was de beide muziek- vereenigingen een subsidie te ver- leenen van f100.Eertijds is een subsidie vastgesteld van f50.Dit verzoek zal aan Ged. St. worden voorgelegd. Tot vroedvrouw der gemeente eh tot tijdelijk onderwijzeres aan de onenbaro lagere school te Heer- hugowaard-Zuid werden benoemd resp de dames M. A van Wunnink en J. Schutte- van Ekeris. De commissie tot wering van schoolverzuim werd herbenoemd met de leden, die op 28 Juni '45 in deze commissie zitting hadden. Echter met dien verstande, dat in- tusschen in een drietal vacatures is moeten voorzien. in den veterinairen dienst in In- dië. Is de Indische archipel rijk aan vele producten en mineralen, niet minder blijkt dit te zijn ge steld, tenminste voor den oorlog, met den veestapel, welke door den heer Ypma werd geschat op 40 millioen. Deze veestapel be slaat uit inlandsche koetjes, buf fels, veelal gebruikt voor trek kracht, geïmporteerd Hollandsen Friesch vee, dat uitstekend vol doet op de hooger gelegen pla teau's, b.v. in de omgeving van Malang enz. Verder kent men er nog de Ogkoelen koe, welke van uit Britsch Indië werd geïmpor teerd. Door selectie werden met deze koe, ook zeboe genoemd, pracht resultaten bereikt, zoo zelfs, dat met Egypte en Austra lië handelstransacties werden af gesloten voor uitvoer van dit vee. Legio is het aantal bokken, geiten en pluimvee. De gezondheidstoe stand van het vee is, dank zij de zorgen van het Ned. Gouverne ment, zoo, dat geen miltvuur, vee pest en t.b.c. pra-ctisch meer voor komen. De onkosten worden in zijn geheel door het Gouverne ment gedragen. Vele interessante bijzonderheden vertelde spreker, zoo b.v. over de melkerijen. Deze worden streng gecontroleerd en moeten aan diverse eischen vol doen. Het rendement is dan ook goed. De kostprijs der melk be draagt 7 cent per liter, de ver koopprijs 24 cent. Deze melke rijen waren voor den oorlog prac- tisch in Nederlandsohe handen, omdat deze er geschikt voor wa ren, want de Chmeezen zijn. te zuinig, de Arabieren te vuil, de inlander te lui. Hoe het nu is, weet spr. niet. De heer Ypma, die jarenlang op 't eiland Soembawa was gestationneerd, vertelde nog iets van dit vruchtbare eiland, waar het vee, in tegenstelling met Java, het geheele jaar buiten loopt. Het Ned. Gouvernement stelde den inlander in staat door huurkoop van een stier en 12 vaarzen een eigen bedrijf op te zetten; heeft hij aan zijn verplich tingen voldaan, dan worden deze dieren zijn eigendom. De staat koopt practisoh al het overtollige vee weer op voor doorzending naar andere deelen van den ar chipel. Nederland deed veel voor den inlander, al wordt 't tegen deel heden ten dage nogal eens beweerd. Toch wil de Indonesiër vrij zijn. Karakteristiek was het gezegde van een inlandsch col lega, die hier te lande studeerde: „Wij hebben liever een droge bo terham, maar dan vrij, als een goed belegene, waarbij de Hol landers ons op de vingers zien". Tooh vertrekt de heer Ypma, die de Japansehe bezetting 3% jaar meemaakte, een dezer dagen als inspecteur naar de Groote Oost. Indië is een raadsel. Wij wen- schen hem echter veel succes :n zijn nieuwe standplaats Makas sar. VERGADERING KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING SCHERMERHORN Dinsdag 8 April hield de K.A.B. een alge- meene vergadering. Het voor naamste doel van de vergadering was de oprichting van een ont wikkelingsclub, Credo Pugnoclub geheeten. Credo Pugno beteekent: i'k geloof, ik strijd. Met de op richting van dergelijke clubs zijn de meeste andere plaatsen reeds voorgegaan. De heer Jaarsveld uit Alkmaar schetste in zijn inleiding het doel van genoemde clubs, hetwelk o.a, is: dat onze arbeiders door ge zamenlijke zelfstudie en oefening zich een ruimeren gezichtskring en een dieper begrip omtrent de nieuwe maatschappij eigen ma ken. Hierdoor zal ook geleidelijk kunnen worden voorzien in de groote behoefte aan voldoende ontwikkelde vereenigingsleiders. Volledig begrip toonde de heer Jaarsveld voor de moeilijkheden als gevolg van gebrek aan belang stelling, die speciaal een afdëeling in een kleine plaats ondervindt bij het ondernemen van de nood zakelijke acties. De. Z.E. Heer Pastoor beklem toonde o.a. met voorbeelden het nut en de noodzaak van een hoo ger ontwikkelingspeil en hij zegde voor de op te richten club zijn volle medewerking toe. Ongeveer de helft van de ter vergadering aanwezigen gaven zich als lid voor de nieuwe club op, een resultaat waarover men niet ontevreden was. Besloten werd dat van de eerste samen komst van de club aan alle leden van de K.A.B. bericht zal wor den gegeven, waardoor de niet ter vergadering aanwezigen als nog gelegenheid zullen krijgen met de club kennis te maken en zich als lid op te geven. FLORALIA SCHERMERHORN De ver eeniging Floralia, bekend om het bloemfestijn, dat zij jaarlijks aan richt door middel van de door de leden zelf gekweekte bloemen weelde, vooral echter populair om haar volksspelen, feestavonden, films enz., hield Dinsdag 8 April haar traditioneel slecht bezochte jaarvergadering. Uit het verslag van den pen ningmeester, den heer Dagelet, bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar f 1955.96 had den bedragen tegen f 2157.02 aan uitgaven, zoodat de reserve ge slonken was van f 662.13 tot f 461.07. De groote uitgaven, welke tegenwoordig aan tooneel, film en muziek verbonden zijn, waren oorzaak van het nadeelig saldo. De voorzitter, de heer Klippel, deelde mede, dat de den leden aangeboden planten dit jaar zijn: roode geranium, balsemine en bol-begonia. Voor de kinderen is de petunia gekozen, waarvan de prijs 50 cent bedraagt. Bestellingen voor dahliastekken kunnen, ook door niet-leden, wor den gedaan vóór 22 April bij den heer Molenaar, welke tevens be treffende de afdeeling planten alle inlichtingen verstrekt. Prijs der stekken 30 cent. De bestuursverkiezing deed de heeren Klippel en Boonacker hun bestuurszetel behouden, terwijl in de vacature van wijlen den heer S. Kan de heer G- de Reus werd benoemd. Medegedeeld werd, dat aan de bloemententoonstelling op 5, 6 en 7 Sept. a.s. ook een handwerkten- toonstelling zal worden verbonden VIERING NAT. FEESTDAG HEERHUGOWAARD. Het plaatselijk hoofdcomité inzake her denking van Nationale Feestdagen hield Woensdagavond j.l. haar ver gadering onder voorzitterschap van den Burgemeester. Besloten werd het comité uit te breiden met een vertegenwoordiger van elk der vier buurtcommissies, die bij de bevrij dingsfeesten werden gevormd. Tot wnd. voorzitter werd aangewezen de heer D. Gootjes Czn. Secreta rissen en penningmeesters zullen zijn: de heeren Janssen, Stapel, Verdegaal en Jb. Jongkind. Het comité zal verder worden uitge breid met een vertegenwoordiger van het openbaar lager onderwijs en het hoofd of plv. hoofd der R.K. Jongensschool van de Parochie St. Dionysius. Het voorloopig pro gramma werd als volgt vastgesteld: Zaterdag 3 Mei om 20 uur krans- legging op de graven van de in den oorlog te Veenhuizen gevallen en aldaar begraven geallieerden pilo ten. Van de openbare gebouwen zal vanaf 18 uur de vlag halfstok han gen. Zondag 4 Mei Herdenkings dienst in de kerken, voor hen, die voor de bevrijding van het vader land vielen. Hiervoor zal de mede werking der Geestelijken worden verzocht. Nationale Feestdag 5 Mei: De nog bestaande kerkklokken zul len 8 uur voormiddag gedurende 15 minuten luiden. Daarna in den morgen muziek waarvoor mede werking van de muziekvereenigin- gen wordt gevraagd, 's Namiddags kinderfeesten vanwege de buurt- commissie. 's Avonds in verschil lende café's en zalen een afwisse lend programma, waarvoor de me dewerking van bestaande amuse- mentsvereenigingen zal worden verzocht. Het hoofdcomité zal op Dinsdag 15 April a.s. vergaderen met vertegenwoordigers der buurt commissies. HEERHUGOWAARD Van den Commissaris der Koningin is bericht ontvangen, dat H.M. de Vriendenverraad of toevalligheid. Voor de tweede maal stond A. Mesman te Alkmaar thans voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam terecht. Reeds heeft hij er een veroordeeling van 2jaar ontvan gen wegens jodenoplichting, doch heden kwam er een verraadzaak zijn reputatie bezwaren. Hem werd nl. ten laste gelegd, dat hij in Aug. 1944 aan den toenmaligen luitenant van politie J. Vink te Alkmaar mede- deelingen verstrekte als zou een zekere C. F. de Munk illegale blaad jes uitgeven en verspreiden. Het gevolg van deze mededeelingen was dat De M. werd gearresteerd, doch na een paar dagen door bemidde ling van zijn broer, die oppercom- paan bij de W.A. was, weer naar huis «gestuurd. Volgens getuigenver klaringen van den ex-vaandrig van politie te Alkmaar P. Balkenende beschouwde Mesman zichzelf zoo'n beetje als vertrouwensman voor de politie en voortdurend bracht hij bezoeken aan Vink. waar Baleken- ende de gesprekken aanhoorde. Zoo ook de gesprekken waarin de naam De Munk in verband werd gebracht met de illegale blaadjes. De Munk, die een vriend van Mes man notabene was, had hem eenige geschriften ter verspreiding gege ven, maar hij liep er dan volgens verklaringen mee naar de politie. Het vreemde was bovendien, dat Mesman bij een K.P.-groep bleek aangesloten te zijn en nuttig werk deed. Mr. Keune achtte de feiten, die door verd. werden ontkend, bewezen en hij eischte 5 jaren R.W.I. met af trek. Nadat de verdediger aanhou ding van de zaak had gevraagd, stak verd. zelf een uitgebreid pleidooi af en vertelde o.m. dat hij de weer- wolvenorganisatie op verzoek van den P.O.D. had weten te eliminee- ren. doch de President, Mr. Lamers, onderbrak zijn woordenstroom, door een schrijven van het Hoofd van den P.O.D. voor te lezen, waaruit bleek, dat verd. te kennen gaf de weerwolven te kunnen ontmaskeren maar dat hij dit niet heeft gedaan. Uitspraak over veertien dagen. Te lui om te werken. C. J. Goosens uit Alkmaar was volgens schriftelijke verklaringen rpisdadig van aanleg en te lui om te werken en dat zouden dan de oorzaken zijn geweest, dat hij zich meldde voor de Landstorm Neder land.'Via den Arbeidsdienst kwam hij vrijwillig als arbeider in Duitschland, maar het beviel hem niet zoo erg en daarom ging hij zich maar aansluiten bij de Landstorm. Met zijn compagnie kwam hij in België terecht en raakte er gewond. Mr. Keune eischte 8 jaren R.W.I. met ontzetting van de beide rechten voor het leven. Op weg naar de bioscoop. Tegen J. Liinsveld uit Alkmaar eischte mr. Keune een jaar voor waardelijk met aftrek en toezicht van de Stichting Politieke delin quenten. Deze verd. had zich in April 1944 gemeld bij de Waffen SS, nadat hij bü eerste pogingen via de ronselwinkel in de Langestraat te Alkmaar een pak slaag van zin vader had opgeloopen, die het ge daan kon krijgen, dat het formulier werd verscheurd. Maar zoonlief trok zich van het pak slaag weinig aan, want een paar dagen later teekendfi hij weer een formulier, naar hij meende voor den arbeidsdienst. Met de troepen moest hij na opleiding naar het Belgische front, waarbij hen. zooals hij vertelde, werd ge zegd, dat ze naar de bioscoop gin gen. Het Hof wilde dit echter zoo maar niet aannemen. De Advocaat fiscaal noemde hem een jongen met niet veel ruggegraat en weinig in zicht en eischte de voorwaardelijke straf. Het Hof deed onmiddellijk uitspraak en veroordeelde verd. tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, met een nroeftiid van 3 iaren en toezicht van de Stichting Politieke Delinquenten, afd. jeugdzorg. Koningin bijzonder getroffen was door de gelukwenschen die Haar ter gelegenheid van de geboorte van Haar kleindochter Marijke uit alle gemeenten des lands werden toegezonden; zoowel door ge meentebesturen als van de zijde der bevolking, waarom verzocht werd hiervam aan de ingezetenen der gemeente mededeeling te doen. 1. IEDERE WANDELAAR, die zijn oogen goed de kost geeft, zal op tallooze plaatsen in de duinen kunnen opmerken, dat de plan tengroei beïnvloed wordt door de meer of minder gunstige water voorziening. Dit ligt voor de hand, aangezien door de vrij groote hoogteverschillen in dit terrein de voor de planten beschikbare hoeveelheid vocht sterk uiteenloopt. Toch is deze kwestie, met name van het in de duinen aanwezige water en het profijt, dat verschillende plantensoorten er al dan niet van hebben, niet zoo eenvoudig als het misschien wel lijkt. Iedereen weet natuurlijk, dat bij 't graven in een droogliggende duinpan na het bereiken van een zekere diepte zich in het gat water verzamelt, waarvan de stand het grondwatervlak aangeeft, dat zich in de omringende zandmassa's naar alle kanten voortzet. Waar de bodem van de duinpan of -vallei beneden dit vlak ligt, zal het grondwater in den vorm van een plas of een meer bloot liggen. Nu moet men zich niet voorstellen dat de zandlaag vlak boven het grondwater droog is. Integendeel is deze duidelijk vochtig door, capil laire werking, d.w.z. door aantrek king en opstijging van water in de nauwe ruimten tusschen de zand korrels. De hoogte van deze capil laire laag is niet overal gelijk, maar hangt af van de grondsoort en wel in 't bijzonder van de grootte der korrels. Hoe fijner het zand, hoe breeder de laag. Ook boven de capillaire zóne is het zand niet geheel droog, want daar bevindt zich eveneens nog een heel klein beetje water veel minder dan in de onderliggende laag die een geringe bodemvoch tigheid geeft tusschen het capillair- water bevattende zand en de bo venste, werkelijk droge zandkorst. En tenslotte kan in grond van on gelijke samenstelling nog een zeke re hoeveelheid water tusschen de zandkorrels achterblijven, wanneer de grondwaterspiegel door een of andere oorzaak daalt. Dit water wordt daardoor a.h.w. van de rest afgesnoerd, blijft steeds op dezelfde plaats hangen en wo?V sejunctie- of hangwater genoemd. Dit lijkt nu allemaal wel erg theoretisch, maar is in feite voor de watervoorziening der verschillende plantensoorten van groot belang. Het is b.v. be kend, dat vooral in droge en hoog gelegen zandgebieden, waar het grondwater diep onder de opper vlakte ligt, het sejunctiewater er voor zorgt, dat verschillende ge wassen, die natuurlijk niet al te veel vocht noodig moeten nebben, er nog zoo fleurig bij staan. Het zal niet moeilijk te begrijpen zijn, dat toenemend humusgehalte van den grond het optreden van se- junctie-water zal bevorderen. Het zoete water in den grond wordt uitsluitend aangevuld door den neerslag, maar lang niet alles van hetgeen, voornamelijk in den vorm van regen, in de duinen te recht komt, zal aan het grondwa ter ten goede komen. Een deel wordt door de planten vastgehou den, een ander deel gaat door ver damping verloren. De rest zakt in den bodem en zal, nadat nog een gedeelte aan de bovenliggende vochtige lagen is afgestaan, tenslot te het grondwater bereiken. Daar het water in fijn zand min der snel wegzakt dan in grof zand, zal uit fijne korrels bestaande zand grond meer en langduriger water bevatten en dus voor den groei van allerlei planten, die met hun wor tels het grondwater niet kunnen bereiken, van grootere waarde zijn. We zien dan ook in de duinen dui delijke verschillen in begroeiing, naarmate het gehalte aan fijn zand wisselt. Het gedeelte van het regenwater, dat de hoeveelheid zoet water in den grond aanvult, wordt de „nuttige neerslag" genoemd. Het blijkt heel moeilijk te zijn. dit gedeelte precies te bepalen en de meeningen er over loopen dan nogal uiteen. Met het aannemen van 5060 van den totalen regenval is men waarschijn lijk niet ver mis. De waterleidings bedrijven rekenen ongeveer op een gemiddelde van 10 M3. per H.A. en per dag. Dit geldt dan voor open of weinig begroeid terrein zooals de duinen. Op sterk begroeide plaat sen, b.v. op de Veluwe, zal het per centage lager zijn. Nu bevinden zich op vele plaat sen in den duingrond meer of min der uitgestrekte klei- of veenlagen. Waar veen aanwezig is, kan heel vroeger een duinpias geweest zijn, die later overstoven en met een in dikte toenemende laag zand bedekt werd. Dat is dus opgedroogd moe rasveen, dat tegelijkertijd sterk sa mengeperst en daardoor vrijwel on- doorlaatbaar voor water geworden is. Het regenwater wordt op die plaatsen verhinderd verder te zak ken, verzamelt zich er boven en vormt op die manier een watervlak, (een zgn. schijnspiegel), dat meer of minder ver boven den eigenlij ken grondwaterspiegel is gelegen. Zoo kan men dus onderscheid ma ken tusschen oppervlakte-water, dat boven ondoordringbare lagen en diepte-water, dat daaronder is gelegen. Het spreekt vanzelf, dat het voor een plant heel belangrijk is, waar zich de wortels bevinden. Deze zul len in sommige gevallen het grond water kunnen bereiken, in andere gevallen slechts aangewezen zijn op meer of minder vochtige bodemla gen en op den neerslag. Natuurlijk worden dan ook door verschillende plantensoorten uiteenloopende eischen aan de groeiplaats gesteld, wat betreft de aanwezige hoeveel heid water. Mooie voorbeelden hiervan zijn in vochtige duinval leien te vinden, waar van lagere naar hooge gelegen deelen bepaal de planten in slechts smalle zones of gordels voorkomen. Zoo kunnen we b.v. in het kalkarme Schoorl- sche duin in dergelijke valleien, voor zoover ze er nog te vinden zijn, in de natste gedeelten een weelderige vegetatie zien van gras sen, biezen, enkele orchideeën, zon nedauw, gentianen en andere vochtminnende planten. Iets hooger een rand van dopheide, gevolgd door een gordel van struikheide, die dan weer vrij scherp in de ar moedige flora van het hooge en droge duin overgaat. Zoo kunnen we, naar de behoefte aan vocht, enkele plantengroepen onderscheiden. Dat zijn dan de ech te of zgn. obligaat-grondwaterplan- ten, die het grond- en het capillaire water absoluut niet misSen kunnen en dan ook doorgaans niet hooger dan een cm. of 60 er boven groeien. Dan de minder typische, zgn. facul- tatief-grondwaterplanlen, die dit water wel noodig hebben, als ze in ongunstige omstandigheden verkee- ren, maar het ontberen kunnen, wanneer de bodemfactoren (b.v. hu- musrijke grond, fijn, vochthoudend zand) gunstig zijn. Tot de eerstge noemde behooren verschillende fij ne, vaak zeldzame plantensoorten, zooals bepaalde orchideeën, gen- tiaantjes, Parnassia, tot de tweede groep o.a. dopheide, oogentroost en wintergroen. En als derde groep de planten, die geheel onafhankelijk zijn van het grondwater, vertegenwoordigd door de flora van het hoogere duin, zooals helm, duindoorn, havikskruid, kruip wilg. Het is gemakkelijk in te zien, dat de laatste groep, die veel beter droogte verdragen kan, geen schade In verband met verraad van verschillende dorpsgenooten eisch te mr. Köhne, Advocaat-fiscaal bi) het Amsterdamsch Bijzonder Hóf vijf jaren gevangenisstraf tegen S. P. Koning uit Ursem. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in Juli 1944 aan J. H. Schouten, commandant van de landwacht in Hoorn, de namen had opgegeven van vader en zoon Ruyter, van H. Sloot, Th. Rozendaal, J. Jonker en de Joden A. de Groot en Mevr. De GrootVlessing, omdat zij illegale werkers of onderduikers waren. Het voorspel van dit drama lag in de arrestatie van Koning door de landwacht, toen hij op heeterdaad betrapt werd bij het verbergen van van een radio en 'n motorrijwiel. Overgebracht naar Hoorn werd hij door de landwacht mishandeld en men spiegelde hem vrijheid voor, wanneer hij vijf namen van illegale werkers of onderduikers bekend maakte. In zijn overspannenheid noemde hij namen en hij diende 's nachts als gids bij de overval. Al de genoemde personen werden ge arresteerd en op transport gesteld naar diverse concentratiekampen, 't Gevolg van deze dramatische ge beurtenissen is, dat de beide De Ruyters zijn omgekomen, évenals de Jodenfamilie. Verder is er nog 'n vermiste en de overigen zijn gerui- men tijd van hun vrijheid beroofd geweest. Dat verd. tot deze daad kwam valt te bezien in het licht, waarop de landwacht zich gedroeg ten op zichte van de gevangenen, want 'n mede-arrestant van Koning, 'n ze kere J. Vis, werd in diens bijzijn eveneens mishandeld en mede daar door geraakte hij meer en meer overstuur, tot hij ten einde raad tot zijn uitlatingen kwam. Mr. Köhne wilde van beroep op noodweer niets aannemen en hij kon ook niet tot de overtuiging komen, dat verd. de volle waarheid sprak. Als iemand die zich in illegale krin gen bewoog, had hij daarvan even eens de consequenties moeten aan vaarden en zfch moeten realiseeren, wat hem eventueel zou kunnen overkomen. Hij heeft verschrikke lijk weinig moedbetoond, om niet te zeggen groote lafheid. Hij con cludeerde daarop den eisch van vijf jaren. Mr. v. d. Sluys uit Alkmaar vroeg primair beroep op noodtoestand, subs, 'n psychiatorisch rapport of een zoo mild mogelijke straf. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde J. A. Blokker te Alkmaar wegens toe treden tot de: Waffen S.S. tot 4 ja ren R.W.I. met ontzetting gedu rende tien jaren uit de beide rech ten. Veroordeelde voorts W. F. Butter tot 10 jaren R.W.I. wegens eenzelfde feit met ontzetting uit de beide rechten voor het leven en W. F. de Moor eveneens te Alk maar tot 2 jaren R.W.I. met ontzet ting voor tien jaren uit de beide rechten. BENOEMING 'T ZAND Onze plaatsgenoot A. v. d. Linden Mz. is benoemd tot tweede kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek „Produdent" te Gouda. ondervindt van een verlaging van de grondwaterspiegel, terwijl de grondwaterplanten daarvan natuur lijk in meerdere of mindere mate nadeel hebben, dikwijls zelfs met den ondergang bedreigd worden. Zooals we reeds zagen, wordt de hoeveelheid grondwater uitsluitend aangevuld door een gedeelte van den neerslag, voornamelijk dus door den regenval. Waar dez,e op vele plaat sen, ook in de duinen, nogal uiteen loopt, zal het grondwaterpeil hier door dus sterk beïnvloed worden. Niet alleen dat er meer of minder regenrijke plaatsen in en achter de duinen zijn, maar de hoeveelheid wisselt ook sterk met de jaargetij den. Na droge perioden staat bet grondwater dan ook veel lager dan na natte, zoodat in 't algemeen de hoogste stand omstreeks Maart en de laagste stand omstreeks Septem ber bereikt wordt. (Wordt vervolgd.) G. D. SWANENBURG DE VEYE Toch is 1 (Van PRESIDENT TRU HIJ had In di dan Franklin D. de daden van de volkomen over h inmiddels waren schijnliik een vol in 1944. De nieuv „Trumandoctrine" weren en verwijt bare functies. Roosevelt had zeer veel personen ties benoemd, die lakenrood gekleurt benoemingen ware men begrijpelijk noodzaak, dat de goed moest loopen. deze heeren in te hen tot vijanden aangezien de Sowjt in oorlog was Duitschland en Ita lieden hun best, sche oorlogsproduc ren. Vóór de intred jet-Unie in den 00: luidruchiig betoogd traal behoorde te het een imperial: gold, waarmee de niets te maken had verklaard, dat de 1 sten nu gezuiverd 1 den van alles wat „un-american acth amerikaansche w verdacht zou ku Meer dan 6.000.0C zullen door het F.I oordeeld en gezeei afkorting voor „E of Investigation". 1 trale Amerikaans welke als centrale nog toe veel hee Tijdens den oonoi reau belast met ee rijk gedeelte der contra-spionnage. 1 vreemdelingen verl gesteld, of zij al dar baar waren. Het F. zeer groote ervar: thans met het ooj vangrijken zulveri ongeveer 2.200 am den uitgebreid. De in de Vereenigde wen, dat Truman S.S. heeft ingevo vergeten hierbij ga; rika niets anders w mocratische leven beschermen en de spionnage verbind Russische geheimi NKVD (voorheen ken zij natuurlijk niet en zij spreke van, dat de FBI sle uit openbare func verwijderen en da FBI daarmede ein stapo-methodes is in het geheel geen Op het oogenblik rika scherp gediscu de Communistische niet zal verbieden, de FBI, J. Edgar familielid van zijr den oud-president) langs voor de spet B bij zijn (Van onzen eige De oude „bov< Maastricht was o den Paaschdag vlaggen en maal telijken indruk, punt lag op de ten", de straat schilderachtige g< plex gelegen is, 1 Maastrichtenaren de Bomiefanten- voormalige kloos der Sepulchrijner Op wel heel bij heeft Maastricht er heel Limburg den jaardag van een schilders van het getwijfeld ook van vierd. Honderden v wonderaars, die schilder kennen e delijk gebleken i: hebben op dien Tw dag blijk gegeven ting voor het werl soon van den schilt Servaas werd 's rr. Mis opgedragen dc Mgr. Heezemans, d preek de beteekent voor de kerk toelit wees, dat het kat door de eeuwen he naars had geïnspir gen werd besloten 1 van een der mu: gen. Opening der In den namiddag tentoonstelling van den schilder geoper punt van den dag. sproken door den der stad, Jhr. Mr. Kessenich, die ooi Departement van C gelukwenscrien aa: kende kunsicriticu man, die, zooals hij dan twintig jaren Eyok met groote had gevolgd, gaf overzicht van het schilder in al die presteerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2