Zei N.V. Alkmaarsche Exportveiling van land- en tuinbouwproducten Ledenvergadering Afslagvereen, Beemster en Akersloot staat er goed voor Leve PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 15 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Ledenleening aanvaard UIT OUDE TIJDEN Marktberichten Avond over teerd, niet om den inhoud, die dik wijls cynisch en defaitistisch was, maar om het spel en de mensche- lijkheid, die in de diverse rollen werd gelegd. Fie Carelsen als de vrouw die uiteindelijk nog het men- schelijk ideaal het naaste bij komt, toonde hier weer haar bewonderens waardig en uitzonderlijk talent, dat in alles stem mimiek en stille spel iets grootsch had. Alleen jammer was het. dat Piet Bron (Robert Chatfield) zichzelf teveel vei^at en «daardoor in dikwijls on verstaanbare orakeltaal de toehoor ders naar de woorden liet raden. Een ontdekking bliift nog steeds de jonge Jack Grimberg, die in dit „routine-gezelschap" zijn plaats ver diende. De inhoud is eenvoudig, omdat de menschelijke waarden er scherp in worden gesteld; het gaat om de waarheid, de zuivere bekentenissen van ieders leven, ook van den man en de vrouw, die door eeuwige wet ten ziin verbonden, ook van broers onderling, die zichzelf niet kennen, of vergeten hebben. Dat Priestlv tot zulke stukken in staat was. valt niet te verwonderen en dat het Residentietooneel zich zelf bijna overtrof, was niet enkel de invloed van dit sterke stuk, maar vooral van de knappe regie en de persoonlijke talenten. T. v. d. H. ZIT LIETEN ZICH DE KAAS VAN HET BROOD ETEN De economische dienst van de Alkmaarsche politie heeft tegen een caféhouder en -houdster pro cesverbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben van een groo- te hoeveelheid kaas, welke zij met een kaasfabrikant te Alkmaar heb ben geruild voor drank. Ook tegen dezen laatste is procesverbaal op gemaakt. De kaas werd in beslag genomen. ALWEER TEATTELOEZWENDEL Tegen een Amsterdammer en een Haarlemmer werd procesver baal opgemaakt wegens verkoop van valsche textielpunten. KATH. THUISFRONT HEILOO. Zondagavond werd ten bate van het R.K. Thuisfront, 't verzetsspel „De Nieuwe Dageraad" gespeeld door het R.K. Gem. Too- neelgezelschap ,,'t Masker". De zaal van het Bruno-gebouw was geheel gevuld met belangstellenden (velen moesten teruggestuurd worden, om dat er geen plaats meer was). De voorzitter, den heer W. van Don gen, heette allen hartelijk welkom, zeer in het bijzonder de Aalmoeze nier, de Zeer Eerw. Heer Pastoor van Huyen en de Weleerw. Heeren Kapelaans. Tijdens de pauze sprak de Aal moezenier een opwekkend woord. Over het stuk, spel en spelers wil len wij nog niets schrijven anders is de spanning voor de belangstel lenden die a.s. Zondag komen, er uit. Wij komen er nog nader op te rug. Wel kunnen wij verklappen, dat het verzetspel geweldig insloeg en kunnen ook met 'n gerust geweten iedereen aanraden dit te gaan zien. Het is de moeite ten volle waard! K.A.B. HEILOO. De Eerw. Pater En- gelbertus komt Donderdag 17 April te 8 uur in het Gezellenhuis. De Eerw. Pater stelt zich tot doel de arbeidersstand te verheffen en ont wikkeling bij te brengen, die noo- dig is tot beter begrijpen van het waarachtige levensdoel, hij is de leider van de „Credo Pugno". Dan zijn er verbondsspeldjes verkrijg baar, brieflezing van onze militairen uit Indië. Op deze avond kunnen voorstellen voor de verbondsverga dering worden ingediend van 28 Juni a.s. Het Goseling—Verschuur fonds HEER-HUGOWAARD. Een dezer dagen komen de propagan disten op huisbezoek en zullen kwitanties aanbieden voor het Goseling-Verschuurfonds. Dit fonds is voor de Katholieke Volkspartij onontbeerlijk, daar 't Dr. Schaep- manfonds door den bezetter is leeggeroofd. En wil onze Katholie. ke Volkspartij tot volle ontplooi ing komen, dan moet zij kunnen steunen op een goeden financieelen basis. De kwitanties zijn vanaf f 0,25 en verder f 1,f 2,50 en f 10 alzoo voor elke beurs een kans. Stelt den jongens niet teleur, maar steunt dit zeer nuttige werk. Het komt uwzelf en uw gezin ten goe de. SPREEKUUR BURGEMEESTER HEERHUGOWAARD. De bur gemeester zal a.s. Woensdag geen spreekuur houden, a.s. Zaterdag is dit van 1113 uur. BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD Geboren: Ludgera C. M., dochter van M. Dek ker en J. Beers; Johannes M. J„ zoon van J. Oudhuis en R. C. Vis ser; Petrus W. A., zoon van J. van der Gragt en C. M. Blokdijk; Frede- rik C., zoon van A. Liefhebber en N. Zwakman; Engelina J. M., doch ter van A. L. Vlaar en M. G. Kla ver; Petrus J„ zoon van P. Eeken en J. P. M. Brantjes; Simon J., zoon van A. Smit en C. P. Berkhout; Anna Th., dochter van Th. de Jong en A. Zuurbier; Anna M., dochter van N. Bakker en J. M. Roozendaal; Hans, zoon van H. W. A. E. Bouma en A. F. Mienis; Johanna Catharina, dochter van P. A. Zut en E. M. Bommer; Adrianus P., zoon van P. A. Zut en E. M. Bommer; Henricus J. J., zoon van H. J. M. Jansen en W. A. Witte; Arie, zoon van K. Mod der en G. van Twisk; Hendricus P. J., zoon van G. P. J. Scholten en G. Groot; Cornelis M,. zoon van S. Bakker en A. de Boorder; Jacobus J., zoon van J. J. Baars en C. A. Portegijs; Jasper J., zoon van J. Ko men en B. Stet; Adrianus J., zoon van J. Snoek en H. Tamis; Helena A., dochter van J. Snoek en H. Ta- mis; Johanna M. Th., dochter van Th. Groot en B. G. Stoop; Mathilda P. M., dochter van A. de Boer en P. Th. M. Klingen; Annie, dochter van A. Klomp en M. Bakker; Jozef, zoon van J. Th. Karp en M. Bos; Johannes J. G. A., zoon van S. J. Groot en M. Th. Duivesteyn; Johan na E. M., dochter van W. H. Pom- merel en W. J. Venneker; Johanna M. W., dochter van J. de Groot en W. Dekker. Onedrtrouwd; Jac. Wester en A. M. Borst; Corn. Meerhof (Sijbe- karspel) en A. Stuurman; Joh. Corn. Schouten en A. E. Tesselaar; Fr. Boerhave.en M. Bruin; Nic. Metse laar (Alkmaar) en M. A. Groenveld P. C. Neefjes (Obdam) en'A. Wijn- ker; Nic. Joh. Schouten en C. Kop- pes. Gehuwd: Joh. van Kleef (Lange- dijk) en A. Beers. Overleden: Dieuwertje J. Wuis, 66 jr., geh. met K. van Twisk; Fre- derik C. Liefhebber, 3 dgn., zoon van A. Liefhebber en N. Zwakman; Cor nelis Wester, 64 jaar, echtg. van Tr. Kuypers; Jan van Stralen, 70 jaar, echtg. van E. Blokdijk; Anna de Goede, 71 jaar, echtg. van S. Stet; Cornelis M. Bakker, 11 dagen, zoon van S. Bakker en A. de Boorder. HEERHUGOWAARD Op Don derdag 17 April a.s. wordt er een mooie film vertoond in de zaal van den heer Jb. Groenland te Heer- hugowaard-N. De Katholieke Ac tie heeft beslag weten te leggen op de beroemde film „Onze Lieve Vrouw van de Sloppen". Deze film speelt in de achterbuurten van Pa rijs en is reeds eenige honderden malen in ons land vertoond. Het is een geluidsfilm, die vertoond wordt door de filmexploitatie Colifex. Zoolang heeft de K.A. reeds ge tracht iets moois op filmgebied machtig te worden en dit is nu eindelijk gelukt. De toegang is van af 16 jaar. U zult zeker veel missen als u verzuimt deze film te komen zien. PLANNEN DER V.V.V. DE RIJP Het bestuur van de plaatselijke afd. V.V.V. is be zig met het uitwerken van plan nen voor een race met hazewind honden. Contact met de Alkmaar- maarsohe Hazewindhonden Retn- club is gezocht. Dit onbekend sportevenement zal stellig be zoekers trekken. Bij een even- tueele goedkeuring komt het Gem. Sportterrein in aanmerking. Data worden nog nader vastge steld. DE RIJP Tot opziohter-tee- kenaar aan het architectenbureau J. en F. Fixeboxe te Almelo is m.i.v. 1 Mei a.s. benoemd onze plaatsgenoot de heer G. de Jong Hzn. DE RIJP Het woonhuis van mevr. de wed. Glij-Appel, gele gen aan de Rechtestraat, is on derhands verkocht aan den heer G. Slot. O. In het Gulden Vlies hield boven genoemde N.V. Zaterdag haar jaar- lijksche algemeene vergadering van aandeelhouders. De voorzitter, de heer R. Wognum opende deze ver gadering met een woord van wel kom, in het bijzonder den heer Nijssen, voorzitter van de Prov. Commissie uit de veilingen. Nadat de notulen onveranderd waren goedgekeurd, werd mede gedeeld, dat reclame wordt voor bereid in het buitenland ten be hoeve van het product. Deze re clame zal door het Centr. Bureau georganiseerd worden. Het bureau zal zich ook met diepvriezen bezig houden. ,Voor deze doeleinden zal 1 procent van den omzet moeten worden ge reserveerd. De heer Mak merkte hierbij op, dat het bedrag is geraamd op f3,000,000. Voor dit jaar zou hij geen vast veilingspercentage wil len vaststellen. Spr. zou aan het percentage van het vorige jaar (3 pet.) willen vasthouden om zoo mogelijk op 2 pet. uit te komen. Aan het einde van het jaar zal dan wellicht een terugbetaling kunnen plaats vinden. Met deze regeling ging de ver gadering accoord. Het bestuursvoorstel om 1/10 pet., terug te betalen aan de kas van de aangesloten vereenigingen wierd aangenomen, mits de kas dit toelaat. Daarna werd een bespreking ge houden over tuinderspensioen. Aan de invoering van een pen sioenregeling bleken groote be zwaren verbonden, vooral voor de ouderen. Maar voor de jonge tuin ders zit in een pensioenregeling veel goeds. Maar. zooals men mededeelde, is deze zaak in Den Haag nog lang niet voor elkaar. De 'heer Mak stelde voor deze zaak voorloopig te laten rusten, verplicht zal het niet zoo spoedig worden. De heer Nijssen wilde de tuin ders er op wijzen dat er op den duur toch iets zal moeten komen. De tuinder dient voor zichzelf te zorgen en hij moet, evenals zijn personeel, verzekerd zijn van een onbezorgden ouden dag. Uit het verslag omtrent den toestand van de N.V., uitgebracht door den directeur, den heer E. Mak, bleek, dat de tuinbouw en daarmede samenhangend het leven en de bedrijvigheid op de veiling zich in 1946 weer in zooverre had hersteld, dat gesproken kan worden van een voor-oorlogsche activiteit. De tuinder heeft in 1946 weinig gepraat, maar hard' gewerkt. On danks de vele moeilijkheden heeft hij het zijne er toe bijgedragen om de bevolking van voedsel te voor zien en ons land aan de deviezen te helpen. Op 1 April mochten alle produc ten weer vrij verkocht worden en kon de veiling haar normale func- weer vervullen. De prijzen we. ke over het algemeen werden ge maakt, waren een stimulans om de productie zoo hoog mogelijk op te voeren en bewogen zich, door eengenomen, op een hooger niveau dan de voorheen vastgestelde maximumprijzen. De van Regeeringswege vast gestelde bodemprijzen hadden wel niet den kostprijs als basis, maar waren toch redelijk. Zgn. overschotproducten werden in overleg met de geallieerde autoriteiten, afgenomen ten behoe ve van de Duitsche burgerbevol king. Vanuit Alkmaar werden hoofdzakelijk naar het Ruhrgeoied peen. bloemkool, sla, tuinboonen, roode kool, andijvie en snijboonen tot een totaalbedrag van f 13.184.91 geëxporteerd. Die omzet in 1946 aan de veiling bedroeg f 1,389,980,85 (f 472,714,59 hooger dan vorig jaar). Op Vrijdag 13 Sept. werd de omzet van één millioen gulden bereikt, webt feit eenigszins feestelijk werd her dacht. Tengevolge van de hoogere prijzen werd in 1946 het respecta bele bedrag van ruim f 1,800,000.- ontvangen en afgedragen. In 1946 werden 24,062 nieuwe bakken aangeschaft; aanvulling was drin gend noodzakelijk. Het verslag besluit met de con clusie, dat 1946 voor de Vennoot schap een bevredigend jaar is ge weest. De winst- en verliesrekening suit met 'n bruto batig exploita tie-saldo van f22,684,73. Na de vereischte afschrijvingen kan 'n bedrag van f 1900 voor de winstverdeeling worden aange- wend. Het dividend werd bepaald op 5 pet. De heer J. Meijer te Bergen werd als bestuurslid' herkozen. Bij de rondvraag deelde de heer VEILIGHEID VOOR ALLES 15 April 1559 Weet U wat een nachtwacht, de man was geheel ongewapend, moest doen? Zij die rabouwden of gestolen hadden, achterna gaan en de gestolen goederen zooveel mogelijk afnemen. Van arresteeren werd niet gerept. Bij inbraak moest hij de bewoners opkloppen en waarschuwen en als de Schout er achter zat dezen helpen. Zag hij ergens licht branden dan opletten en luiste ren of men iemand hoorde lezen of preken. Ook moest men letten of er in een huis Menisten gin gen, mannen of vrouwen, zoo dit het geval was dan den volgen den dag dit melden aan Burge- meesteren. Er waren 2 routes: le MienteinbrugKruiswerk, Hout- til tot H. Geesthuis; 2e Stadhuis Koorstraat tot de brug. Zoo was het 15 April 1559. Mak mede, dat de houtpositie zeer precair is, waardoor het moeilijk is aan kisten en krat,en te komen. Niettemin zal de heer Mak alle moeite doen om deze zoo ncodige artikelen los te krijgen. Hij merkte op, dat het kappen van bloemkool wel veel tijd vraagt, maar dat men daardoor voor dit product ook goe de prijzen heeft gekregen. Wat de tuinders allen het meeste interesseerde, n.l. de gang van za ken wat de prijsregeling betref: van dit voorjaar, daarop kon de heer Mak geen antwoord geven, omdat alles nog op losse schroe ven stond'. Het vorige jaar is met groote moeite een grondprijs verkregen voor de hoofdproducten, maar of dit nu ook zal lukken is de vraag. Er is met den minister druk over deze zaak geconfereerd, maar er is nog geen resultaat bereikt. De heer Nijssen, die deze zaak ook nog even belichtte, voorzag, dat er in de toekomst veel strijd voor de belangen der tuinders zal moeten worden gevoerd, want alles wordt in het werk gesteld om de prijzen te drukken. Spr. meende wel dat het in de bedoeling ligt, de vroege aardappelen vrij te la ten, maar dit hangt in nauw ver band' met de oude aardappelen. Wat de aankoop van kisten be treft, was spr. wat optimistischer dan de heer Mak. Uit Tsjecho- Slowakije waren er onlangs een millioen aangekomen. Spr. wees er nog op, dat alle moeite gedaan zal moeten worden om den verkoop aan de bezettingslegers in Duitsch- land te behouden. Op het oogenblik koopen de Amerikanen in Italië en belang rijk goedkooper. Daarna sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst en den heer Nijssen voor zijn aanwe zigheid deze jaarvergadering. PIONIERSTERSKRING ST. LAURENTIUS De Pioniersterskring II van de St. Laurentius groep is actief. Na dat zij voor hare léden met mede werking van de V.V.V. te Enk huizen op den 2en Paaschdag een uitstapje had! georganiseerd naar Enkhuizen om daar de verschil lende oude gebouwen te bezichti gen, heeft zij op Dinsdagavond 15 April des avonds om half acht in het jeugdhuis een Paaschavond georganiseerd, niet alleen voor hare leden, maar voor alle meisjes boven de 16 jaar in de parochie. Het programma vermeldt o.a. zang, een klein paaschspelletje De vrouwen aan het graf en ook een alleraardigst stukje van de K.A., geheel toepasselijk op het jeugd werk; „De droom aan de hemel poort". De pioniersters, die de avond verzorgen, hopen dan ook vele meisjes van de J.V.G., van de pioniersterhuizen en congrega tie te zien. UITREIKING BONKAARTEN Voor de uitreiking van de bon kaarten 707 (7e en 8e periode) zijn morgen, Woensdag 16 April, aan de beurt, zij wier geslachts naam begint met de letter B tot Blom. A.F.C.-NIEUWS In verband met den filmavond van hedenavond wordt de training voor de A Groep gehouden op Woensdagavond. De Eerw Broeder Alexius wordt vanaf deze plaats al vast van harte gefeliciteerd. De P.P.C.-er GYMNASTIEKVER. „TURNLUST" Zaterdagavond gaf de gymn. ver. Turnlust de eerste van haar beide jaarlijksche uitvoeringen. De zaak van het Gulden Vlies was geheel met donateurs en genoodigden be zet. Deze uitvoering vormde wel 'n frappant verschil met die van an dere jaren. Het was een bont aller lei, dat aan het oog van den toe schouwer voorbij trok. Vanzelfspre kend was een groot gedeelte aan het doel der vereeniging; de be oefening der gymnastiek, toegeme ten, maar men zag ook balletten en er was ook cabaret. Het was inder daad „elk wat wils", dat geboden werd en we moeten zeggen, dat de nieuwe weg, welken Turnlust met haar uitvoeringen heeft gekozen, een goede is geweest. Zoo'n non stop uitvoering staat en valt echter met het tempo, waarin deze wordt uitgevoerd. De energieke leiding van den directeur, den heer J. van Zoonen, was echter een waarborg voor de vlotte afwerking van het programma. Het is niet mogelijk het uitgebrei de programma te bespreken, maar op enkele nummers willen wij toch even de aandacht vestigen. De ope ning zelve was reeds iets bijzonders. Daar was een Stedemaagd, begroet door herauten, die de verschillende groepen medewerksters en mede werkers aankondigde. Het was uit stekend verzorgd en voldeed bij zonder. Voor de pauze zagen we goed werk van de dames aan de brug. Ook de heeren waren aan de brug goed op deef. De knotsoefe ningen van de meisjes worden altijd door de toeschouwers zeer gewaar deerd, zoo ook nu. Veel succes mochten ook de balletten oogsten. Deze waren keurig verzorgd en werden ook uitstekend uitgevoerd. Noemen we vooral Goud en Zilver en de Schaatsenrijderswals. Het ballet Hongaarsche Rhapsodie vorm de door zijn uivoering een waardig slot. Van de nummers na de pauze noemen we nog het werk van de heeren aan het hoogrek en de per soonlijke vrije oefeningen dames en heeren. Deze vrije oefeningen en de oefeningen der dames en meisjes aan de brug vielen bepaald op. Voorzitter de Rie opende op de hem eigene wijze dezen avond en heeft aan het einde met welgekozen woorden dank en hulde gebracht aan den heer van Zoonen en mej. van Zoonen voor het vele werk, door hen verricht om deze uitvoe ring te doen slagen. Deze hulde was alleszins verdiend. Ook de overige medewerkenden als de heer en mevr. Groot, die de sketches verzorgden en mej. J. Christofoli en de heer Schats, die de zangnummers voor hun reke ning namen, deelden in de hulde. De muzikale begeleiding was bij het orkest onder leiding van Tonny Willemse in goede handen. Turnlust en ijn directeur, de heer van Zoonen, kunnen op een welge slaagde uitvoering terugzien. RETRAITE IN DE STRAFGEVANGENIS ALKMAAR. In de strafgevan genis alhier werd van 9 tot 13 April de jaarlijksche retraite ge houden. Leider was de Zeereerw. Pater Lector A. van Groenewoud O.P. Op enkele uitzonderingen na namen alle R.K. gedetineerden er aan deel. Woensdagmiddag werd de retraite geopend met lof en preek. De gezangen werden uitge voerd door de Eerw. Broeders. Ka pel en altaar waren feestelijk ver sierd. De oefeningen van de re traite bestonden 's morgens uit een H. Mis met preek en 's middags uit een lof eveneens met preek. Priesterstudenten zongen het lof. Gedurende den dag werd den ge vangenen ruimschoots gelegenheid gegeven om met den leider der retraite te spreken. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om hun leven te herzien. De sluitingsplechtigheid op Zon dagmorgen droeg een feestelijik ka rakter. Na de H. Mis, waaronder het eigen zangkoor St. Petrus Ban den, onder leiding van den heer J. de Boer op uitnemende wijze de 3-stemmige Mis in honorem St. Ma- thildae van H. Cuypers ten gehoo- re bracht, spoorde Pater van Groe- newoudt de retraitanten tot vol harding aan. Daarna werd de Pau selijke zegen gegeven. De aalmoezenier der strafge- stichten Pater G. Keijser O.P. sprak een woord van dank tot allen, die aan het welslagen der retraite had den medegewerkt en verrichtte de toewijding aan het Allerheiligst Hart van Jezus. Nu volgde het Te Deum en tot slot het lied Aan U o Koning der Eeuwen, dat door alle aanwezigen werd gezongen, Bij de plechtige opening en slui ting van de retraite gaven blijk van belangstelling zr. A. de Waard, di rectrice van 't doorgangshuis voor meisjes „Parkzigt" en de heeren M Zondag, directeur der strafge vangenis. B. Dellevoet, onder-di recteur, P. A. de Lange, lid van het college van regenten, M. Koppen Th. Sluijter. bestuursleden van de R.K. Reclasseeringsvereeniging. „GEVAARLIJKE BOCHT" Is het niet kostelijk en tegelijk angstwekkend, om de samenleving, gebonden in een bepaald gezin, te zien uitgebeeld? Met daarin ver werkt alle schijnheiligheid, pose, houding en bedekte decadentie (zelfs immoraliteit), die er te vinden is, waar men ook maar even zijn oogen laat gaan. Kostelijk om je zelf te zien gepersonifieerd op een manier die weinig woorden meer behoeft angstwekkend, omdat wij allemaal zooals we in deze samenleving zijn neergezet niet vaker op onzen borst slaan en moeten zeggen, dat wijzelf de Peels en de Chatfields, de White- houses en de Stantons zijn. De auteur J. B. Priestly heeft zijn „Gevaarlijke bocht" tot een gran- diooze satyre gemaakt op alles wat mensch heet, meer nog, hij heeft de wereld in het klein uitgebeeld, zoo erg. dat deze van afgrijzen eigenlijk zichzelf maar opzij moest zetten en het eenigste blijft er dan over, om te vragen, of er niets anders meer is dan alleen maar schijn en maske rade. Gelukkig ontdekte zelfs Priestly, dat er in den mensch ook iets an ders leeft, dan innerlijke corruptie, als hij de vrouw laat ontdekken, dat de waarheid wel goed is, maar dat de menschen van deze waarheid een halve hebben gemaakt en de andere helft tot leugen promoveerden. En dat is de ondergrond van de „ge vaarlijke bocht", die zooals Frieda Chatfield tot den dief, bedrieger en verleider Stanton zegt, „er velen zijn in het leven". Zoo is het immers. Het Residentietooneel heeft met deze opvoering iets goeds gepres- BEEMSTER De leden van de afslagvereeniging B.P.O. kwamen in vergadering bijeen onder voor zitter Chr. van Hoek, die bij de opening de leden verwelkomde, levens een welkomstwoord sprak tot J. Ootjes, secretaris van de Prov. Commissie van Veilingen in Noord-Holland en tot mr. R. M. van Reenen, rechtskundig ad viseur van het Centraal Bureau van Veilingen ia Nederland. De voorzitter deelde allereerst mede, dat de ledenleening van f 500.000 ten behoeve van een nieuwe veiling een teleur stelling is geworden. Velen konden geen geld er voor missen en men heeft dus uit gezien naar andere wegen. Het bestuur vraagt aller ver trouwen, aller medewerking. Op 1 Juli a.s. zullen de veilin gen hoogstwaarschijnlijk worden vrijgesteld van omzetbelasting, wat producten betreft. Hiertegen over staat, dat van 1 April 1947 tot 1 April 1948 de bruto-op- brengst met 1 pet. zal worden belast ten behoeve van een fonds ter bevordering van den afzet. Deze gelden moeten worden af gedragen aan een Centraal Bu reau. Daarna leest de secretaris van B.P.O.de heer J. H. Woelders, het jaarverslag over 1946 voor. De geldelijke omzet bedroeg in 1946 f 1.514.831.74 meer dan in 1945. Een belangrijke stimulans hier toe was de overeenkomst met Engelsche en Amerikaansche be zettingsautoriteiten in Duitsch- land. Daaidoor werden 50.000.000 kg. doorgedraaide groenten afge nomen. Per 1 April '46 was de oude wijze van verkoop per klok ingevoerd; het stelsel der vrije prijsvorming was weer terug. De vrije fruithandel ging niet door. De export naar Engeland loste diverse moeilijkheden aardig op. In 1945 werden afgegeven 334.303 stuks emballage minder dan in een gemiddeld vóór-oorlogsjaar; in 1946 31.932 stuks minder. Het vooroorlogsche peil is ongeveer weer bereikt. Aangekocht van 19401946 17252 stuks; verloren gegaan in dienzelfden tijd 45.000 stuks. In 1946 werden 100.000 zakken aangekocht; op dit gebied beslaat dus geen tekort. Het aan tal leden steeg met 42 tot 515. Bij het boekhoudbureau zijn 83 leden aangesloten. De winst 1946 be droeg f 5219.66- de veilingprovisie f 95.864.27. De geraamde' omzet over 1947 is f 1.000.000. Dan wordt de be groeting over 1947 behandeld. De heer J. Konijn is voor afschaffing van het abonnement op Groenten en Fruit. Dit blad is overbodig, wijl alle vakbladen hetzelfde ge ven. Van bestuurszijde sprak men zich sterk uit voor handhaving van het collectieve abonnement. Het voorstel van den heer M. Reuzenaar tot opzegging hiervan werd met 51 tegen 26 stemmen verworpen. Er was een ontvangst geraamd van 4 over f 1.000.000. De heer Konijn wees er op, dat dit het vo rig jaar 3 was. De voorzitter zei dat zulks moest i.v.m. de kloppende begrooting. Anderen vonden de omzet te laag ge raamd. Toch werd de begrooting 1947 z.'h.s. goedgekeurd. De behandeling der voorstellen tot wijziging der statuten verliep eveneens zeer rustig. Deze wijzi ging komt hierop neer: ieder lid neemt deel in de ledenleening van de vereeniging, waarvoor 2 pet. rente vergoed wordt. Het be drag, waarvoor een lid deelneemt in deze algemeene ledenleening is opeischbaar drie maanden na dat de rekening en verantwoor ding over het boekjaar, waarin of aan het einde waarvan het lid maatschap is geëindigd, zijn goedgekeurd, behoudens het ge val, waarin het lidmaatschap door ontzetting is geëindigd, in welk geval het aandeel in deze ledenleening vervalt. Het bedrag der ledenleening is tevens op eischbaar drie maanden nadat de rekening en verantwoording over het boekjaar, waarin het lid den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, zijn goedgekeurd. Voor ieder lid zal boven het gewone veilings percentage 1 extra worden ge heven voor het bedrag, van wel ke heffing hij deelneemt in de ledenleening. De ledenvergadering kan voorts besluiten een eventueel voordeelig saldo ais een te hoog ingehouden veilingspercentage aan de leden te restitueeren. Dit kan geschieden in contanten of door bijschrijving op de ledenlee- leening. Een eventueel nadeelig saldo wordt geheel of gedeelte lijk gedekt uit de reserve en ver der door een hoofdelijken omslag over leden en oud-leden met dien verstande, dat ieders nadeel in het tekort niet hooger mag zijn dan f 1500.Voorzitter Chr. v. Hoek gaf nog nadere uitleg. Daarna werd dit voorstel z.h.st. goedgekeurd. In de dezer dagen gehouden gemeenteraad maakte de wnd. burgemeester bekend, dat deze gemeente In staat is haar schul den geheel af te lossen. Zoo breekt er dus voor Akersloot een gulden tijd aan en behoort dit dorp tot de rijksten van Nederland. Voorts maakte de wnd. burge. meester bekend, dat burgemeester G. v. d. Heuvel langzaam op den goeden weg naar algeheel herstel is. doch het zal wel Augustus wor den, alvorens hij zijn ambtsbezig heden weer zal kunnen hervatten. Hem werd namens de raad dé beste wenschen overgebracht voor zijn herstel. Tot de behandeling van de agen da overgaande keurde de raad het voorstel goed1 tot aanschaffing van een brandweerauto met dien ver stande, dat deze voortdurend ter beschikking zou moeten blijven, dus niet voor andere doeleinden kon worden gebruikt. Van de St. Jacobus en St. Mi- chaelschool was een schrijven bin nengekomen, inhoudende verzoek om voorschot op subsidie ten be drage van resp. f 3833,56 en f 1379,44, waarbij de heer Ofte het advies gaf, om ook eens te den ken aan de openbare school, daar de toestanden en de leermiddelen veel te wenschen overlieten. Op voorstel van B. en W. werd voorts aan den pontwachter J. Vennink een subsidie verstrekt van f200 gezien de 'geringe inkomsten, die deze in den afgeloopen winter heeft gehad. Ook de jachthaven-kwestie werd in deze raadsvergade ring aangeroerd, te meer, om dat binnen afzienbaren tijd het seizoen weer gaat begin nen. Van den technisch advi seur den heer Erdsieck was een schrijven binnengekomen, waarin deze ontslag vroeg van WREEDAARDIGE SLACHTING ONDER SCHAPEN DE RIJP In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hielden hon den een wreedaardige slachting onder schapen, die, meest nog met lammeren, liepen op het D.R.E.O. veld. Den eersten nacht telde men 18 doode schapen De heer P. Bakker 9 stuks, de heer D. Blok dijk 6 stuks en de R.K. kerk 3 stuks. Het vleesch werd afge keurd; schade ong. f 1000,-. On middellijk stelde men pogingen in het werk de daders te vinden. Vele hondein onderwierp men aan 'n minutieus onderzoek, want verdere schade viel te duchten. Niels hielp. Enkele dagen later kwam het gemeentebevel, dat honden van 11 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens niet op straat mochten loopen. Dit bracht geen uitkomst, want reeds den nacht erop werden nieuwe aanvallen op schape gemeld .Er ontstond nu een ware klopjacht. Gewapend met hooivorken en stokken, de bloedsporen volgende, kon men twee honden, die hoogswaar- schijnlijk beide slachtingen heb ben aangericht, onschadelijk ma ken. Een opluchting. Toch is tnog waakzaamheid geboden, aldus deelt men ons mede. 25 JAAR HOOFD DER SCHOOL DE RIJP Vrijdag 18 April a.s. zal men den dag herdenken, waarop de heer Jac. Poot 25 jaar geleden hoofd der R.K. St. Jo seph school werd te De Rijp. Des morgens een gezongen H. His met algemeene H, Communie en des middags een groot kinderfestijn in de zaal van „Het Stadhuis van Amsterdam". De kinderen zullen er zelf optreden en hun beste beentje voorzetten. We komen op dezen kindermiddag nog nader terug. DE RIJP Te Amsterdam slaagde voor het diploma ana- lyste onze dorpsgenoote mej. A. Spaarman. zijn functie, dit met het oog op z(jn gezondheidstoestand. Ge zien den langen winter wilde hy afzien van salaris vanaf Januari. Aldus werd besloten. De voorzitter gaf zijn tevreden heid te kennyi dat deze haven kwestie eindelijk tot een oplos sing was gekomen. lil de vacature van de Stichting Jachthaven werd nu benoemd de heer M. Groot Gz. Nadat de voor zitter er op had gewezen, dat net bestuur der stichting nu bestond uit vier leden, iets wat een vreem de verhouding gaf, werd op aan raden van den heer Otte een vijf de lid benoemd en wel in den per soon van den heer F. Kessens, die deze benoeming gezien het tij delijk karakter aannam. Honden-plaag. De afd. bloembollencultuur had in een schrijven zich beklaagd over de overlast, die de cultuur werd bezorgd door de vele losloopende honden. De voorzitter deelde hier op mede, dat het in de gemeente Akersloot verboden is honden te laten losloopen. de politie is ge machtigd deze honden op te vangen en desnoods te dooden. De honden belasting werd gehandhaafd op f 3 en f 6,Aan de diverse borden zal een en ander nog eens worden gepubliceerd. Wanneer eventueele honden niet door de houders wor den aangegeven-, zal men overgaan tot het innen van dubbele belas ting. De heer Putter bracht tenslotte B. en W. dank voor de snelle wij ze waarop het sneeuwprobleem in de afgeloopen maanden is opge lost. (Behalve dan op de verschil lende wegen in de gemeente waar bijna dagelijks het verkeer vast liep. Red.) Zijn verzoek, om inwoners, die een jacht bezitten voorrang te ver. leenen in den haven zou nog eens in de stichtingsvergadering wor den behandeld. WAARLAND Zondag 13 April had in onze kerk een voor onze parochie bijzondere plechtig heid plaats. Onze jonge parochie telt drie priesterzonen, nl. de H.E. Pater A. Stam, missie-overste in Afrika, de W.E. Pater W. Jong kind A.A., leeraar in België en de W.E. Pater J. D. Bakker S.S.S., leeraar in Limburg. Wat nog nim mer voorgekomen was, was het feit, dat deze drie geestelijken ge lijktijdig in Waarland aanwezig waren. Dit was voor onzen pas toor een gelegenheid om dit feit passend te vieren. Van de pasto rie werden deze drie paters door dë bruidjes afgehaald en langs een haag, gevormd door verken ners, welpen, gidsen met hun leidsters en leiders, werden zij de kerk binnengeleid. De Hoogeerw. Pater A. Stam droeg de plechtige Hoogmis op, geassisteerd door den Weleerw. Heer Jongkind, dia ken en den Weleerw. Heer Bak ker, subdiaken. Het koor zong de vierstemmige Missa Sanctae Tri- nitatis van Hubert Cuypers. De Zeereerw. Heer Pastoor N. Velze- boer hield een korte maar tref fende predicalie. Z.E. Heer zei, dat onze parochie deze week twee bijzondere gebeurtenissen viert, nl. dat voor het eerst de drie priesterzonen van de parochie St. Wulfram gezamenlijk een plech tige mis opdroegen en ten tweede dat Dinsdag 15 April a.s. het feit herdacht wordt dat vóór 25 jaar terug onze kerk in gebruik is ge nomen. Op 15 April 1922 werd ons Heer in plechtige processie uit de noodkerk naar deze kerk over gebracht. Spr. schetste in enkele trekken de hooge waardigheid van het priesterschap en hoopte, dat uit de parochie St. Wulfram nog meerdere priesterzonen mo gen voortkomen. De pastoor spoorde allen aan om daarvoor goed te bidden. Tenslotte verzocht hij allen a.s. Dinsdag de vlag uit te steken. Vermelden wij nog, dat onze priesterstudenten als mis dienaars fungeerden bij deze plechtige H. Mis. GOSELING-VERSCHUUR HERSTELFONDS LANGEDIJK. De afd. Lange- dijk van de K.V.P. heeft ook de ac tie voor het Goseling-Verschuur- herstelfonds ingezet, overtuigd van de noodzaak van een gezonde finan- cieele basis voor onze partij. De Langedijk is verdeeld in 'n 20-tal wijken. In iedere wijk is 'n propa gandist werkzaam om vVor dit mooie doel gelden bijeen te verzamelen. Het beroep dat de propagandisten doen op de portemonnaie van onze burgers zal zeker niet te vergeefs zijn. IJSCLUB PROPAGANDA-AVOND ST. PANCRAS. Dezer dagen werd in zaal Bouwstra een propa ganda-avond gegeven ten bate van de ijscub. die 'hoewel kort in be staan, toch bewezen heeft tot iets in staat te zijn. Zooals bekend werd de ijsclub opgericht op initiatief van eenige inwoners uit St. Pan- cras en Koedij'k-Zd'. De beginmoeilijkheden, waarme de iedere vereeniging te kampen heeft, heeft men pogen te over bruggen door het geven van eenige avonden. De eerste avond mag al leszins geslaagd heeten. Het geheel stond onder leiding van den heer Beers, die ook de aanwezigen toe sprak. Opgevoerd werd het too- neelspel" in drie bedrijven ,.Tot wederdienst bereid" dat zeer goed werd gespeeld en dat bij de toe hoorders in ruime mate insloeg. Hierna hield men een verloting. De prijzen waren spontaan door verschillende personen beschikbaar gesteld, zoodat de kas behoorlijk kon worden verstevigd. Op 18 April a.s. is er weer een dergelijke avond, waarbij ieder wordt uitgenoodigd, die bij de eerste uitvoering nog niet aanwe zig was. Pensioenwetten Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet, strek kende tot wijziging en aanvulling v. d. pensioenwetten voor de land en zeemacht en van de pensioen wetten voor het reserve-personeel der landmacht en het personeel der koninklijke marine-reserve. LANGENDIJK, 15 April. 2400 kg roode kool 19.32.000 kg gele kool 17.63.600 kg Deensche witte kool 12.60; 2500 kg uien 8.60—14.70; 5800 kg bieten I 8.—; II 5.70; III 4.40; 560 kg witlof 45. WARMENHUIZEN. 2800 kg uien 6.9010.60; grove 711.70; driel. 2.304.00; 12.400 kg bieten 4.408.00; 300 kg peen 7.40; 8900 kg roode kool 19.6100 kg gele kool 17.—; 32.000 kg witte kool 12.60. WOGNUM. Witlof 15.20—45.00; uien 5.2012.30; spinazie 5660; breekpeen 2.507.40; bieten 4.408; aardappelen 13.6044.00. ZWAAG. Aardappelen 8. spinazie 4266; uien 510.40; bieten 8.prei 29—42; spruitkool 69; wit lof 45; breekpeen 5.60; andijvie 64 I.01; rapen 2.203.00; Jonathan 67 94; Converance 67. ALKMAARSCHE EXP.VEILING, 11 April. Rabarber 7585; spina zie 36-^50; koolrapen 7.20; roode kool 18; gele kool 16; prei 2033; uien II.2016.00; knolselderie 1935; radijs 40; selderie 814; selie 33. ALKMAAR, 12—14 April. Vee markt. 9 paarden 5001300; 15 vette koeien Centrale; 4 pinken Centrale; 410 Nuchtere slachtkalve- ren Centrale. (Va ten van gegi puin en de gebro! schen, langzaam rustig en tevrede auto's en tanks w pinkten langs de worden. Maar als het licl harder en meedot dingen dringen zie naaktheid. De me niet vrij van v noodwoningen nat tisch, de bunkert vochtig. Dan blijk marteki en nee plaatsjes verwoest, touristencentrum, baar, voor 80 pr Eede voor 95 pro Aardenburg, Sch< zand, Breskens vo procent. Er blijkt zijn, mooi, geel-go! al elders, maar zo „En zullen krijgen?" vraagt Cadzand. Van noodwonin „Noodwoning lossing, mijne he< we eens op een Kom het hier ve zullen u uitlache: gen? Kom kijken, In Oostburg staa Aardenburg bezit derd, Breskens r Maar woon er in. hoorlijk groot gezi Eenigen tijd gel< verzoekschrift gez< minister door eer ners van Breskens daken te doen i Declamatie) P. C. H Door Ons Leek sum werd ter gele herdenking van h jaar geleden de Hooft stierf, een strijd uitgeschrevei Deze wedstrijd worden te Delden Haarlem op 31 Mi op 7 Juni, te Utr< en op 21 Juni te Ei de slotzitting gehot te Amsterdam op slotzitting zal de j Claudine Witsen Sweers, Eduard Oomes en Henk Si Inschrijving staa bij Ons Leekenspe waar ook nadere i deze prijskamp ve Rechtshers ambten Eind vorig jaar ten-Generaal eet aangenomen, waai nen, die tijdens di overheidsdienst vt dwongen hebben andere wijze teng< vaderlandslievende den benadeeld, ree toegezegd. Naar w zijde vermennen, waarschijnlijk tej werking treden. Ten behoeve var initiatief van de en reizende lees! ter beschikking i breiden en een nen koopen. vit-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2