mm 1947 Nieuw TEXAS-CITY GETROFFEN DOOR GROOTSTE RAMP SEDERT TIEN JAAR IN DE VER. STATEN Explosie aan boord van Fransch schip geladen met kunstmest JL Geen overeenstemming inzake de Duitsche steenkool CONSUMENTENCREDIET WORDT ONJUIST BESTEED DE NIEUWE SALARISSEN DER ONDERWIJZERS FONDSEN, Voor Alkmaar en omgeving Ook een chemische fabriek vloog de lucht in MEER DAN 1200 DOODEN EN DUIZENDEN GEWONDEN Vredesverdrag met Oostenrijk aan de orde Het Vaticaan en het vonnis over Tiso Marshall en Bevin verlaten Moskou v 4 - k*/ WmÊÈsHÊm WwmÈ .4.'. ISH Van Kleffens over misverstanden Laatste nieuws De textielknoeierij te Enschede 2nwedstrijd I Huddersfield oefenwedstrijd tegen Town, die Dinsdag Rotterdam zal wor- d, is het voorloopig a elftal als volgt ik (Stormvogels), n Bun (MVV) en van (Ajax). Jtroker (Ajax), Mci- lede) en de Vroet ■ger (Ajax), Wilkes ozen (Haarlem), Rij en Bergman (Blauw /an Raalte (B1 Wit), jax), Smit (VUC), NEC). ktberichten J, 15 April. 2800 kg 19; 100 kg gele kool gele kool afw. f 11.90; i groote maat f 7.80 5 kg afw. f 1; 1150 kg .50—f 10; 475 kg dub- 10; 50000 kg bieten X kg II f 5.70; id. 4050 id. 700 kg modjo f 1.40 g witlof I f 45; 25000 1.40; 23000 kg peen III 75 kg peen IV f 5.60. 15 April. spina- kg; rabarber 70 per 18 per kg; breekpeen •oten 26 per kg; uien ihorseneeren 516 per C, 15 April. 11300 17; 28200 kg Deensche 50; 2000 kg uien 6.60 peen II 7.40; id. Ill kg bieten I 8; id. II witlof 45. oop aangeboden of te n voor Voerbieten: 10 a 15 ton KOEMEST ruim vaarwater of en weg, bij K. DEK- Eenigenburg A 21, Burgerbrug. zenden U geïll. boekje «SCHETSEN voor elke BEDRIJFSLEIDER" ontvangt van f 1,90 postw. of op giro 1714 tuut KOOPMAN, 0 Westwoud 'INANCIËN iNE KENNIS: overgaan en rs, ember 1946 i berustende sedertdien 7 af op aan- verkoop ver- lemen in de •oot he DOLLARS /0; de dollar 10 jaren 1% aar. Versterkte 1 Mei 1957 hoofdsom en geschieden in rs op het tijd- e verkoopers r of op 7 Mei binnen tsluitend doot n de Vereeni- idel (Bedrijfs- riens tusschen- ïijn verkocht, voorbe- t deelneming de leden van Iffectenhandel. b£D toch, en de r vergeten. dag heer- n kwamen, as, ging hij koeken ge- eentje ex- ant hij was HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fani.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 17 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11204 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHA GEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HAVENSTAD TEXAS CITY (Ver. Staten) is getroffen door een ramp, die tot de ernstigste uit de geschiedenis van Amerika wordt gerekend. Het 7000 ton metende Fransche Liberty-schip „Grand Camp", dat in de haven van Texas een lading ammonium-nitraat (kunstmest) had ingenomen, bleek plotseling in brand te staan. Toen maatregelen om het vuur meester te worden faalden, werd begonnen met het schip uit de haven te sleepen. Voor het schip echter geheel naar buiten kon worden gebracht, had de eerste verschrikkelijke ontploffing plaats welke zich bij wijze van ketting-reactie in een serie ontploffingen voortzette tot de gebouwen van de Monsato-fabriek, waar chemische preparaten worden ver vaardigd, bereikt werden, welke op hun beurt in de lucht vlogen. Volgens de laatste berichten zijn ongeveer 1200 personen om het leven gekomen. ONMIDDELLIJK na de ontploffing verspreidde zich een giftig gas door de stad, waarom de autoriteiten der stad alle be schikbare gasmaskers opvroegen. De rookkolom boven de stad gelijkt volgens waarnemers op de paddestoelvormige rookwolk van een atoombomontploffing. De landelijke telefoonstaking dreigde de hulpverleening te be lemmeren, doch de vakgroepver- eeniging heeft het onmisbare perso neel bevolen voor dit geval het werti op te nemen. Dé chemische fabriek, die aan de haven stond en geheel /erwoest werd, had een waarde van millioe- nen dollars. Stukken staal /an de fabriek en het schip werden meer dan 23 kilometer weggeslingerd. Er was geen water beschikbaar om vele der branden te blusschen en uren na de ontploffingen waren de straten nog gevuld met menschen die als verdwaasden niet wisten waar te gaan. De haveninstallaties te TexasCity zijn geheel verwoest. De voorzitter van het Amerikaan- sche Roode Kruis heeft onmiddellijk 250.000 dollar voor hulp aan de ge troffen stad beschikbaar gesteld. Een vliegtuig, dat op het oogenblik van de ontploffing boven Texas- City vloog, werd door den lucht stoot getroffen en stortte neer. De twee inzittenden kwamen om het leven, aldus Radio New-York. De schok van de explosie werd kilometers ver aan de kust van Texas gevoeld en in de stad Claijve st on braken ruiten van winkels en viel kalk van de plafonds naar be neden. Onmiddellijk werden met speciale vliegtuigen verslaggevers en mate riaal naar Texas-City gezonden. Zelfs steenen gebouwen in het mid den van de stad gingen tegen den grond. In de geheele stad is geen PROCES TEGEN BATA Het proces tegen den bekenden Tsjecho-Slowaakschen schoenmag naat Jan Antonin Bata, zal op 28 April bij afwezigheid van beklaag de beginnen. Bata, die zich in Bra zilië bevindt en Braziliaansch bur ger is, wordt ervan beschuldigd, tijdens den oorlog schoenen aan het Duitsche leger te hebben geleverd en plannen te hebben beraamd om het geheele Tsjechische volk naar Patagonië over te brengen. Hoofdprijzen staatsloterij 's-GRAVENHAGE, 16 April. 500e Staatsloterij, 4e klasse, 2e lijst: f 5.000.—: 17337 f 2.000.—: 14186 f 1.500.—: 1918 f 1.000.—: 1317 3756 f 400.—: 11479 f 200.—: 16871 f 100.—: 1285 14107 21858 9968 15085 4906 12377 raam meer heel en in het havenge bied staat niet veel meer overeind. Honderden gewonden komen elke minuut binnen in de stad Houston. Een verslaggever van de „Colum bia Broadcasting" verklaarde, dat 'n schip geladen met 8 a 10.000 vaten olie, door de kracht van de explosie in zijn geheel uit het water werd gelicht en een 100-tal meters land inwaarts werd geslingerd. De in de lucht gevlogen Monsato- fabriek was 90 meter van de „Grand Camp" verwijderd toen de ontplof fing plaats had. Volgens de laatste berichten be gint men thans het vuur geleidelijk meester te worden. Tot dusver heeft men 500 dooden geborgen. Van officieele zijde wordt het aantal dooden op 1200 geschat. De materieele schade loopt in de millioenen dollars. De olieraffinade rijen en schepen in de haven staan nog in brand. De laatste berichten: Een radio-uitzending van de ABC uit Texas-City werd plotseling ver broken. De omroeper deelde mede, dat de stad moest worden ontruimd. De brand aan boord van een tank schip breidt zich snel uit in de richting van een schip met munitie. Volgens de laatste schattingen be draagt het aantal gewonden een 5000. Volgens het hoofd van de brand weer te Texas-City bestaat er geen gevaar meer, dat het schip met de munitie in de lucht zal vliegen. Een omroeper van de NBC heeft mede gedeeld, dat hij op last van de autoriteiten naar een plaats op 5 km afstand van de haven moest evacueeren. Hedenmorgen vroeg woedde een heftige brand op het ruim 6.000 ton metende Amerikaansche vracht schip „Higflyer", dat met meer dan 900 ton ammonium-nitraat geladen in de haven van Texas ligt. Het leven' van 200 arbeiders, die bij de reddingswerkzaamheden be hulpzaam zijn, loopt gevaar, wan neer door dezen nieuwen brand op nieuw een explosie zou plaats vin den. In de vergadering van gisteren hebben de Groote Vier twee uur gewijd aan het rapport van de commissie voor de Duitsche steenkoolindustrie, waarna men begon met een bespreking van het Oostenrjjksche Vredesverdrag. De besprekingen van het rapport der steenkoolcommissie gingen als een nachtkaarsje uit. Molotof dien de een plan in voor toewijzing en productie van Duitsche steenkool voor export en herstelbetalingen, ten tweede stelde hij een speciale controlecommissie voor der Vier Mogendheden voor de steenkoolin dustrie in het Ruhrgebied, onder supervisie van den geallieerden be stuursraad. Bevin en Marshall herhaalden de uiteenzetting van hun standpunt, dat zij niet in staat zijn eenig voor stel voor viermogendheden super visie over de steenkoolindustrie te aanvaarden, zoolang er nog geen volkomen overeenstemming over de economische eenheid is bereikt. Het vredesverdrag met Oostenrijk. Molotof zeide dat de Russische delegatie er naar streefde, het Oos- tenrijksche vredesverdrag tijdens de huidige conferentie af te handelen. Er werd een begin gemaakt met de Koning Christiaan van Denemarken De laatste foto van koning Christiaan van Denemarken, welke werd ver vaardigd kort voor zijn ziekte. bespreking van de 55 artikelen van het verdrag, waarbij vorderingen werden gemaakt t.a.v. enkele be trekkelijk ondergeschikte kwesties. De ministers toonden zich eenigs- zins genegen, te geven en te nemen. Met de preambule werden 15 clau sules bestudeerd, waarvan er ne gen, die tevoren reeds door de plaatsvervangers waren goedge keurd, zonder discussie werden aan genomen. In principe werd men het eens over 3 andere clausules. Twee clausules leverden geen overeen stemming op, terwijl de clausule betreffende de Oostenrijksche gren zen niet eerder zal worden bespro ken dan nadat de Oostenrijksche en Joegoslavische delegaties zijn ge hoord. Joego-Slavië zal heden gehoord worden, daarna Oostenrijk voor zoover de tijd het toelaat; is dit niet het geval, dan komt Oosten rijk Vrijdag aande beurt. De af gevaardigden van beide landen mo gen eikaars verklaringen aanhooren. De punten, waarover de minis ters het heden voor het eerst eens zijn geworden, zijn: 1. het verbod van aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. 2. regeling betreffende naturali satie, immigratie en verblijf van Duitsche staatsburgers in Oosten rijk. 3. regeling betreffende uitlevering van oorlogsmisdadigers. Over de volgende punten kon ook heden geen overeenstemming worden bereikt: 1. de nauwkeurige definitie, ver vat in de preambule, van Oosten rijks schuld aan den oorlog. 2. de actie, welke de V. N. of de geallieerden zouden dienen te voe ren bij een mogelijke toekomstige bedreiging van Oostenrijks territo riale, politieke en economische on afhankelijkheid. REEDS 17 POMPEN IN ENGELAND Woensdag zijn te Norfolk 17 ver plaatsbare pompen uit Nederland aangekomen, die in de door over stroomingen geteisterde gebieden in Engeland zullen worden gebruikt Twee van de pompen wegen elk 25 ton en kunnen 100 ton vater per minuut oppompen, de overige 50 ton per minuut. Zes van de kleinere pompen zullen per boot over de Ouse naar Ely gevoerd worden voor het fen-district, de rest zal over land naar het gebied van Gainsbo rough gebracht worden. In de kringen van het Vaticaan heeft het bericht van de terdood- veroordeeling van Mgr. Tiso geen bijzondere beroering gewekt. Men wijst er trouwens op, dat het pro ces tegen het voormalig hoofd van den Slowaakschen staat daar steeds beschouwd werd als een zuiver binnenlandsche aangele genheid en bovendien, dat Tiso slechts als politiek leider en met als priester terecht stond voor feiten, welke niet tot het terrein der kerk behooren. Voorts merkt men op, dat de veroordeelde, dien men gewoonlijk met den titel van Monseigneur aan duidt, sedert 1922, toen Benedictus XV, die hem tot geheim kamerheer benoemde, stierf, geen recht meer op dezen titel had en dat hij der halve als gewoon priester moet worden beschouwd, over wiens po litiek het Vaticaan herhaaldelijk zijn misnoegen had betuigd. De al- gemeene indruk in bevoegde krin gen is, dat men geen stelling neemt tegen een zaak van zuiver binnen landsche aangelegenheid, hetgeen niet wegneemt, dat men zich hier, zooals bij alle andere terdoodver- oordeelingen om politieke redenen, laat leiden door den christelijken geest der kerk. Von Papen hacf een beroerte Franz von Papen, Hitler's vroe gere eerste diplomaat, is Dinsdag door een beroerte getroffen. Geen Viermogendhedenverdrag? De berichten, dat de Britsche minister van buitenlanüschc zaken, Bevin, aanstaande Dins dag of een of twee dagen daar na per trein uit Moskou zal vertrekken, zijn In gezagheb bende kringen te Londen be vestigd. Ook Marshall en de andere Amerikaansche afge vaardigden treffen voorberei dingen voor een vertrek tezelf dertijd per vliegtuig. Uit Moskou is gisteren gemeld, dat Marshall en Bevin gisterenmor gen een bespreking hebben gehad naar aanleiding van het bezoek van Marshall aan btalin, Dinsdagavond op het Kremlin afgelegd. Het voornaamste onderwerp van de bespreking op het Kremlin was waarschijnlijk het Viermogendhe denverdrag terzake van Duitsch land, waaromtrent de ministers van buitenlandsche zaken niet tot over eenstemming konden komen. Er van afgezien of het falen der mi nisters om een verdrag op te stel len van invloed is geweest op de Britsch-Sowjetrussische besprekin gen over herziening van het Allian tie-verdrag, een feit is het, dat die besprekingen tot stilstand zijn ge komen. Volgens Britsche bronnen is het thans aan Wisjinsky om even tueel een volgende bespreking te arrangeeren. Er schijnt weinig mogelijkheid te bestaan, dat er voor het einde van de conferentie een verdrag tot stand zal komen. 1 i— i i WÉ 1 1 Schout-bij-Nacht J. A. Gauw heeft Woensdag het commando Zeemacht Nederland overgedragen aan kapt. ter Zee J. J. L. Wil- linge voor het hoofdkwartier der Koninklijke Marine te Scheve- ningen. De Schout-bij-Nacht toont zijn opvolger het geschenk, dat hem werd aangeboden, bestaande uit een verkleining van de mast van Hr. Ms. Van Speijck. (N.F.B. P.) Koop rtieuwe maar geen luxe artikelen In een mededeeling van het Ministerie van Financiën wordt gezegd, dat nu sedert eenigen tijd de waardebonnen van het I onsumentencremet voor uen aankoop van goederen kunnen worden aangewend, gebleken is, dat de credietnemcrs, deels te goeder trouw, hun waardebon nen besteden niet overeenkom stig de bedoeling, welke bij de instelling van het consumenten- crediet heeft voor oogen ge staan. Het komt voor, dat men zich ar tikelen aanschaft, welke weliswaar op de lijst van onontbeerlijke duur zame gebruiksgoederen voorkomen, doch die een zoodanig luxe karak ter dragen, dat zij niet in het kader van het consumentencrediet passen. Ook komt het voor dat men artike len koopt, welke buiten de lijst van duurzame gebruiksgoederen vallen, terwijl in enkele gevallen zelfs is gebleken, dat de bonnen gebruikt worden voor het betalen van huis huur en dergelijke. Teneinde ook dit onjuiste ge bruik zooveel mogelijk tegen te gaan, zijn in de eerste uitvoe ringsbeschikking op de wet op het consumentencrediet eenige aanvullingen aangebracht waar door de districtsraad in staat is om een reeds in beginsel toege zegd crediet onder beheer te stellen of bij ernstig misbruik zelfs in te trekken. Dit laatste kan voor den credietnemer on aangename gevolgen hebben. Door het intrekken van het crcdiet wordt dit nl. terstond tot het volle bedrag opeisch- baar, behoudens door den di recteur van het Centraal Bu reau te stellen uitzonderingen. Voorts is het in het belang van de credietnemers, dat zij nieuwe artikelen koopen met hun waarde bonnen en deze niet besteden om tweedehandsch artikelen aan te schaffen, welke dikwijls van min dere kwaliteit zijn. Ook hierin is voorzien door uitdrukkelijk te be palen, dat slechts nieuwe goederen tegen de bonnen mogen worden verhandeld. Detailhandelaren zijn met de bepalingen van de wet op het consumentencrediet bekend en zullen zich derhalve ervan dienen te vergewissen, of daaraan in hun bedrijf de hand wordt gehouden. Van belang is b.v. dat alleen de geldig verklaarde waardebonnen in ontvangst worden genomen en geen andere goederen worden geleverd dan zijn toegestaan. Er is thans in voorzien, dat de verklaring van den districtsraad aan den detailhandelaar, dat hij voldoet aan de door den directeur van het centraal bureau te stellen eischen, kan worden ingetrokken, indien daartoe aanleiding bestaat. Maandag verloving van Prinses Elizabeth? Volgens het Canadeesche blad „Ottawa Citizen" wordt van hoogst- gezaghebbende zijde te Ottawa ge- meldt, dat de verloving van Prinses Elizabeth met luitenant Philip Mountbatten vroeger Prins van Griekenland Maandag a.s. bekend zal worden gemaakt. Deze te ver wachten bekendmaking zal door Koning George zelf in Zuid-Afrika worden gedaan, misschien na de rede, die Prinses Elizabeth op haar 21sten verjaardag zal uitspreken. Echter van de meest bevoegde zij de is dit bericht in het Canadeesche blad categorisch tegengesproken. INDIë is NIET ONMISBAAR „Iedere Nederlander in de Vereenigde Staten kan in zijn dagelijkscne leven zeer veel doen voor Nederland door Ame rika voor te lichten omtrent het tegenwoordige Nederland. Kr wordt in de Vereenigde Staten veel over Holland gesproken en over het algemeen in sympa thieken zin, ofschoon er wel zekere misverstanden bestaan, die de Nederlanders kunnen wegnemen" aldus sprak Mr. E. van Kleffens Dinsdagavond op een afscheidsdiner te New York aangeboden door de Nederland- sche club te New York. Als voorbeeld van dergelijke mis verstanden noemde Mr. van Klef fens allereerst het incident met de „Martin Behrmann". „Ook bestaat hier het misverstand", aldus spr., „dat de Nederlandsche investeerin- gen in de Vereenigde Staten de hoeksteen van de Nederlandsche economie vormen. Indien de som van deze investeeringen een mil liard dollar bedragen tegen een rente van 4 pCt. dan is het jaarlijk- sche inkomen hiervan slechts 40 millioen dollar. Dit bedrag is onge twijfeld belangrijk, doch niet door slaggevend." Een ander misverstand noemde mr. van Kleffens de Ame rikaansche meening, dat Neder- landsch Indië een onmisbare factor is voor de Nederlandsche welvaart, terwijl volgens een onderzoek van prof. Tinbergen het in het gunstig ste geval slechts vijftien procent van het Nederlandsche inkomen verschafte. Mr. van Kleffens be sloot met de woorden: „Nederland heeft nog altijd een groote taak in Indië". Binnenkort zal mr. van Kleffens naar Nederland terugkee- ren. De partij van De Gaulle Meer dan 10.000 Parijzenaars heb ben zich reeds aangemeld als lid van de nieuwe partij van generaal De Gaulle, de „Rassemblement du Peuple Francais". De eerste drie in- schrijvingsbureaux zijn te Parijs geopend. Het juiste aantal leden in de provincie is nog niet bekend. De Gaulle wordt dezer dagen te Parijs verwacht. In Nootdorp is de molen van molenaar Jongste weer in ge bruik genomen, nadat de wie ken waren verbouwd volgens een nieuw systeem, een uitvin ding van ir. P. L. Fauel uit Was senaar. Aan den onderkant der wieken zijn borden gemon teerd, die de stand van een fok hebben, waardoor het ren dement belangrijk wordt ver hoogd. (Anefo/Hof P.) Te New York is telefonisch be richt ontvangen van den directeur der Biliton tinsmeltery te Texas, waar ook enkele Nederlanders wer ken, dat de smelterij practisch geen schade heeft opgeloopen en de ar beiders hoogstwaarschijnlijk allen ongedeerd zijn. Dr. Ostrowsky, sociaal-democratisch burgemeester van Berlijn treedt heden af. Veld maarschalk Milch, voormalig nazi minister van Luchtvaart, is te Neu renberg tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Heden is verschenen Staats blad H 116, besluit van 12 April 1947 tot herziening van de salarissen van de onder wijzers bij het lager onder wijs. Deze herziening geldt met terugwerkende kracht van 1 Juli 1946 af. De jaarwedde van den onder wijzer, die niet de akte als hoofd onderwijzer bezit, bedraagt f 1710, na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren telkens te verhoogen met f 90, na 6 en 8 dienstjaren telkens te verhoogen met f 180, na 10, 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren 'telkens te verhoo gen met f 90. De jaarwedde van den onder wijzer, die de akte als hoofdon derwijzer bezit, bedraagt f 1980, na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren telkens te verhoogen met f 90, na 6, 8, 10, 12 en 14 dienstjaren telkens te verhoogen met f 180, na 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhoo gen met f 90. Nieuw is de bepaling dat de tijd, dien de onderwijzer na 10 April 1939 en vóór 15 Juni 1940 in militairen dienst heeft doorge bracht, voor zoover hij in het be zit was van een akte van be- In aansluiting op de berich ten, welke over een textielver- duistering en zwarten handel te Enschede werden verstrekt, wordt van bevoegde zijde ge meld, dat uit een verder onder zoek van den centralen dienst voor de economische controle kwam vast te staan, dat niet alleen de firma B. te Haaksber gen, doch ook een weverij in Enschede van de gestolen ga rens heeft gekocht. Deze laatste firma heeft eenige duizenden kilo's garen verweven tot gabardinestoffen. Hiervan werd een hoeveelheid van circa 4.000 meter in beslag genomen. De eige naar van de weverij werd in ver zekerde bewaring gesteld. Tijdens het onderzoek werd, behalve de genoemde gabardinestof, nog een bedrag van ruim f17.000 in contan ten in beslag genomen, welk bedrag door een der arrestanten, buiten medeweten van de directie, in de kluis van de bestolen N.V. Menko was opgeborgen. Dit geld was een gedeelte van de opbrengst van de malversaties voor drie der delin quenten, die evenals de andere be trokken employes inmiddels door de N.V. Menko zijn ontslagen. Het onderzoek wordt door den C.D.E.C. met kracht voortgezet. kwaamheid als onderwijzer, mede als diensttijd4 wordt aangemerkt. Ook is gehandhaafd de in bezet tingstijd tot stand gekomen be paling, volgens welke ook als dienstlijd wordt aangemerkt de tijd, dien de bezitter van de akte van bekwaamheid als onderwij zer na 31 December 1933 als zelf standig kweekling met akte is werkzaam geweest. Aan de bepaling inzake den z,g. fictieven diensttijd is een ruimere redactie gegeven, Het toekennen der extra beloo ningen bij het gewoon lager on derwijs heefi thans geen vasten vorm meer. Daartegenover kan de Kroon bepaalde bevoegdheden, die van bijzondere beleekenis zijn voor het lager onderwijs, afzon derlijk beloonen. De jaarwedde van het hoofd en den onderwijzer eener school voor voortgezet gewoon lager onder wijs wordt verhoogd met f 180 indien hij, behalve de akte van hoofdonderwijzer, de bevoegdheid bezit tot het geven van lager on derwijs in tenminste een der vol gende vakken: Fransch, Duihsch, Engelsch, handenarbeid, lichame lijke oefening (akte S), handels kennis, landbouwkunde, tuin bouwkunde, vrouwelijke hand werken of eenvoudige huishoud kunde, mits dat vak als verplicht in het leerplan is opgenomen. De marges voor de hoofden en onderwijzers aan Uio-scholen zijn afhankelijk van de akten, welke zij bezitten De hoofdmarge voor alle soor ten van scholen is dezelfde, ge differentieerd in twee groepen naar gelang het aantal onderwij zers, dat aan de betreffende school verbonden is. Voor de toepassing van deze bepaling wordt hij, die aan een openbare school een betrekking van hoofd of van onderwijzer tij delijk waarneemt, zoomede hij, die aan een bijzondere schooi voor een bepaalden tijd tol hoofd of tot onderwijzer is benoemd, ge lijkgesteld met een onderwijzer die voor vast is benoemd. Voor de scholen voor buiten gewoon onderwijs gelden dezelfde salarissen als voor die voor ge woon lager onderwijs, met dien verstaride, dat de extra marge verhoogd is van f 270 tot f 360. In het algemeen moeten deze grondsalarissen verhoogd worder met de extra toelagen, welke he Staatsblad G 13 toekent, Nieuwe ontploffing in Texas NEW-YORK, 17 April (Reuter) Volgens een telefonische mededee ling uit het bij Texas gelegen Gal veston, werd de omgeving heden morgen vroeg opgeschrikt door een nieuwe ontploffing.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1