Nieuw ontmoeting PM A 6700 ton munitie bracht het einde van de vesting Helgoland Rusland wil UNO-contröle op de hulp aan Griekenland HAD DE „GRAND CAMP" MUNITIE AAN BOORD? IEATEB riplaten Joodsch verzet op Cyprus Republikeinsche instemming met de ministerieele reis op het Rembrandtsplein tomen ÏK HOORN lag: /ING EERD Voor Alkmaar en omgeving De grootste ontploffing die Europa ooit heeft meegemaakt STRAATROOF ZEEP!! VJ Balkan-commissie blijft bestaan Cadogan goed op 1 dreef Twee vliegtuigen neergestort Der helden asch is hier vergaard Ik sprak met Dov Gruner VAN MOOK neemt geen ontslag Bestaat Helgoland nog r Wijl I tar staat tegenover, dat aming van de Vereeni- den Effectenhandel de jor een waarde van on- milliard zal moeten „los- zoodoende de vermo- ineens te kunnen be- jou het onmogelijk ma len ten behoeve van het n uit te geven. Voorts oordeel, dat wat minder moeiing en wat meer >r zelf-financiering der >en kwaad zou kunnen. >R. A. ABAS 5ND. Te Amsterdam igen leeftijd overleden eertijds leeraar Fransch S. alhier. De heer Abas ikend gemaakt door zijn gen op het gebied der Senige prijzen heeft hij ven. Marseh Marsch erdamsche Politie Decca Melodians- o be. la. No. 2 in G Minor ra Op. 22. rchestra by War- LKMAAR, Tel. 2626 n geen oude platen [cm. Victrix Jun. a. Fictrix 1 Kassa open 'half 12 Ukmaar: De Grand, Veemarkt; Mus, Koe- 5. de Groot, Gr. Noord van een EN KA BE-rebus. Wij be ide oplossingen 30 it de Loterijwet te an Justitie worden mende oplossingen ag genomen en de Zeer tot spijt van -kruideniers in het derkwartier. middags van 2 tot 3 J. Zwart te Stompe- ;n ter verkiezing van 3randwaarborg-Maa- - Brandeontract" van icature als zoodanig, van den Heer C. gemaakt volgens art. erboer, 2 K. Korver. Groot Cz., secretaris. 8 APRIL: Joan Fontaine ne du Mqurier >s knap verfilmd, ot de laatste min. r; Zaterdag 7 uur 7 uur en 9,30; itinée. 1PLOOPERS" HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p, mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 19 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11206 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank QE GROOTSTE ONTPLOFFING, die Europa ooit heeft meegemaakt had Vrijdagmiddag plaats toen precies om twaalf uur Ned. tijd de militaire versterkingen van Helgoland werden verwoest. Door een enkelen druk op een knop bracht luitenant Fran ces Mildred van de Britsche vloot ongeveer 6700 ton munitie en ontplofbare stoffen in de onderaardsche gangen van Helgoland tot ontploffing. Tegelijkertijd werd de ontploffing ook teweeg gebracht door den torpedojager Bleasdale, door middel van draad- looze telegrafie. Welke uitwerking de ontploffin gen precies hebben gehad, zal men op zijn vroegst Zondag te weten kunnen komen, omdat het eiland eerst dan betreden mag worden. Zondag zullen experts van de Britsche vloot de eersten zijn, die dan een overzicht van de resultaten krijgen. Commander Colver, die de ge- heele actie heeft voorbereid, ver klaarde, dat de zuiver militaire in stallaties, zooals de batterijen, de onderaardsche tunnels en de duik bootkazemat, in elk geval volledig vernield zullen zijn, omdat daar vooral de ontplofbare stoffen waren opgestapeld. In welke mate het eiland zelf echter heeft geleden, kan men slechts gissen. Een andere Britsche marine-officier verklaarde, dat het niet aan te nemen is, dat het eiland uiteengereten zou zijn. Waarschijnlijk hebben de noord- en de zuidwestpunt van het eiland het meeste geleden. Een verslaggever van den Deut sche Presse Dienst, die zich op een schip ongeveer 9 zeemijl van Helgo land bevond, meldt, dat het sein tot ontploffing in de grootste span ning werd afgewacht. Het hijschen van een signaalvlag gaf dit sein. Eenige seconden later deed een on-4 beschrijfelijke ontploffing de lucht trillen, waarna het geluid der ex plosie zich dof en rommelend over de zee voortplantte. Het geluid van de ontploffing der Duitsche versterkingswerken op Helgoland is door de B.B.C. uitge zonden. Volgens een ooggetuige, die voor de B.B.C. een reportage gaf, werd het eiland na de explosie aan het gezichtsveld onttrokken. „Het is de grootste rookkolom, die ik ooit gezien heb", aldus de waar nemer. Zoodra de ontplofbare stof fen tot ontbranding waren ge bracht, stegen ontzaglijke walmen de rookkolommen tot wolkenkrab berachtige hoogte op. Onmiddellijk daarop zag men twee geweldige wolken in paddestoelvorm als bij de atoomproef op de Bikini-Atoll- eilanden. Zes minuten na de ont ploffing was de wolk meer dan 2400 meter hoog en 1600 meter lang en breed. 10 minuten na de explosie werd het volgen'de officieele communique door de radio gepubliceerd: De operatie is volgens het plan ver- loopen. Te Cuxhaven heeft men nauwe lijks iets gemerkt van het explo- deeren der versterkingen op Helgo land. Men hoorde slechts een zwak gerommel. Wel zag men een zwarte lookkolom opstijgen, welker hoogte op 1200 meter geschat werd. Voorzorgsmaatregelen Het geheele gebied om Helgoland heen, tot op ongeveer 9 zeemijlen, was tot gevaarlijke zóne verklaard, Officieel wordt medegedeeld, dat geïnterneerde Joodsche immigran ten installaties van het kamp Ca- raolos op Cyprus in brand hebben gestoken en pogingen hebben ge daan uit te breken. De kampbe waking opende het vuur, waar door een jood gedood en zes ge wond werden. De ongeregeldheden zouden hun oorsprong gevonden hebben in het feit, dat bij het nieuwe transport naar Palestina slechts 350 van de kampbewoners konden worden ver voerd, terwijl, volgens de vastge stelde immigratiequota, er reeds 750 moesten zijn vertrokken. De verlaging van het immigratie quotum moet worden toegeschreven aan het feit, dat onlangs van een schip met illegale immigranten naar schatting 400 personen in Palestina aan land zijn gezwommen. Dit zou aan de geïnterneerden van het kamp te Caraolos tijdens afwezigheid van den kampcommandant zijn medege deeld, waarna de opstand uitbrak. Een vrouw lokte Donderdag in de omgeving van de Rijswijkschestraat te 's Gravenhage een vierjarig jon getje met een „ijsje" mee naar een straat. Zij trok het kind daar zijn jasje uit en maakte zich daarmede uit de voeten. Binnen een week is dit reeds het derde geval. zoodat er zich naar menschelijke berekening sedert Donderdag geen schip heeft opgehouden, dat niets met de operatie uitstaande had. Bovendien vormden de torpedo jagers en andere marinevaartuigen een soort waarschuwingsgordel. Voorts vloog een vliegtuig voort durend om het eiland, om te voor komen dat visschersvaartuigen zich in de gevaarlijke zóne zouden be geven. Aan boord van eenige sche pen hebben een tachtigtal journa listen uit Duitschland, Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Zwe den, Polen, Zwitserland, Australië en de Vereenigde Staten de ont ploffing bijgewoond. Eenigen tijd voor de groote ont ploffing werden twee explosies teweeg gebracht om de vogels van het eiland te verjagen, die in dezen tijd van het jaar op den trek naar het Noorden in grooten getale Helgoland bevolken. Wat De Bilt registreerde De seismografen te De Bilt regis treerden 53 seconden na de explosie op Helgoland een zeer zwakke trilling, die ruim een minuut duurde. Een Scheveningsche reederij zal een viertal visscherssche- pen in de vaart brengen, die allen den naam zullen dragen van een onzer prinsesjes. Een der schepen, afkomstig uit Frankrijk, wordt van den naam van prinses Margriet voorzien. Dit is voor het eerst in de ge schiedenis der Scheveningsche visschersvloot, dat een vis- schersschip den naam van een der prinsesjes krijgt. (N.F.B. P.) „Geen bloemen, gaarne zeep!" zette een origineel Venlooscb vader in de geboorte-annonce van zijn zoon. Teeken des tijds of een nieuwe stijl in de traditioneele feestgebruiken? De Veiligheidsraad heeft gis teren het debat voortgezet over het Amerikaansche voor stel, dat waarnemers van de Vereenigde Naties toezicht moeten blijven houden op de Grieksche grens en over het Russische voorstel, volgens het welk de Amerikaansche hulp verleening aan Griekenland door een commisie van de Ver eenigde Naties zou moeten worden gecontroleerd. De Fransch 2 vertegenwoordiger, Parodi, stelde voor, dat de Ver. Staten de Vereenigde Naties pe riodiek op de hoogte zouden stellen van de vorderingen der hulpver leening en deze hulp vergezeld zouden laten gaan van een advies aan de Grieksche autoriteiten, waardoor de democratie in Grie kenland tót stand gebracht zou kunnen worden. Nacat Brazilië en Syrië zich voorstanders van de Amerikaan sche hulpverleening aan Grieken land verklaard hadden, sprak Ca dogan, de Britsche afgevaardigde zich uit tegen het Russische voor stel voor een commissie van toe zicht. „Wat de V. S. voor Grieken land doen is niet' meer dan wat de Sowjet-Unie voor Po len, Joego-Slavië en andere landen doet. Wij verkeeren in een engunstige positie, daar de Sowjet-Unie de V. N. niet van haar plannen op de hoogte ge steld heeft. Wel weten wij, dat op 8 Juni een RussischJoego slavische overeenkomst is ge- slo'en, krachtens welke de Rus sische regeering erin toestemt, op langen termijn speciale wa penen naar Joegoslavië te zen den. Wij zonden geen speciale commissie naar Joego-Slavië om toezicht op de Russische hulpverleening uit te oefenen. Daarom zie ik niet in, waarom de Sowjet-Unie beweert, dat de Amerikaansche hulpverlee ning aan Griekenland anders moet worden behandeld", aldus Cadogan. Vervolgens diende de Poolsche afgevaardigde een amendement op het Russische voorstel in, volgens hetwelk de Amerikaansche steun niet als politiek wapen mag wor den gebruikt en zonder onderscheid van ras, godsdienst of politieke overtuiging moet worden verleend. Het Amerikaansche voorstel om d'e commisie van onderzoek der V. N. in Griekenland te handhaven werd door den veiligheidsraad goedgekeurd met 9 stemmen ter wijl de Sovjet-Unie en Polen zich van stemming onthielden. In Zoutkamp, de Noordelijkste haven van ons land, waar de be volking in hoofdzaak bestaat van de garnalenvisscherij, heerscht momenteel groote drukte, daar de garnalenvisscherij weer be gonnen is. De gevangen garnalen worden direct gekookt en naar den vischafslag gebracht. (A.N.P. P.) Achttien personen gedood Een Ventura van de Zuid-Afri- kaansche luchtmacht is 60 kilo meter ten Zuid-Westen van Khar toem neergestort, waarbij alle in zittenden 11 passagiers en een bemanning van 4 koppen om het leven zijn gekojnen. Uit Parijs wordt gemeld, dat Vrijdagavond een Fransch militair vliegtuig op een oefenvlucht bij Aix-en-Province in Zuid-Frank rijk is neergestort. De piloot en de twee-andere leden der bemanning kwamen om het leven. De toestand van Koning Christiaan Volgens het officieele bulletin van Vrijdagavond is in den toestand van Koning Christiaan van Denemarken gisteren geen verandering ingetre den. Uitputting en kortademigheid duren voort, hoewel het hart nog krachtig functioneert. Weer „zwarte" eieren te Deventer achterhaald Bij een controle op de Schipbrug te Deventer hielden ambtenaren van den C.C.D. een vrachtauto aan, die ruim 26000 eieren en 19 kg boter clandestien bleek te vervoe ren. Deze goederen waren voor den zwarten handel bestemd. In de verzendformulieren, die het eieren- transport moesten dekken, was ge knoeid, teneinde deze zwarte transactie mogelijk te maken. De laatste uren van Tiso Nadat zijn advocaat Donderdag avond laat de cel had verlaten, bracht Tiso den geheelen nacht in gebed met den priester door. Behal ve twee artsen hebfcen alleen zijn 2 advocaten, een rechter van het hooger gerechtshof en enkele offi cieele personen de terechtstelling bijgewoond. Degenen, die den ver oordeelde in zijn laatste oogenblik- ken hebben bijgestaan, vermelden, dat Tiso bijzonder rustig was, maar weigeren iets uit te laten over zijn laatste woorden. De dood trad na 7 minuten in. Eerst 5 minuten later vielen het crucifix en de rozenkrans uit de handen van den gehangene. Technisch personeel Radio-Unie stelt ultimatum Het technisch personeel van de Ned. Radio-Unie heeft telegrafisch den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen verzocht, vóór 25 April het voorgenomen sa larisschema vast te stellen, zoodat verdere maatregelen van het per soneel achterwege kunnen blijven. Earn noodigt Wallace uit De Earn, de linksche coalitie in Griekenland, heeft Henry Wallace, voormalig vice-president der V S. uitgenoodigd voor een bezoek aan Griekenland om den toestand zelf te bestudeeren. 10 Mei herdenking te Overveen Tijdens de 10-Mei-herdenking, die de Nederlandsche vereeniging van ex-politieke gevangenen in bezet tingstijd op de eerebegraafplaats in Overveen zal organiseeren, zal de minister van justitie, mr. J. H. van Maarseveen namens de regeering een herdenkingsrede uitspreken. Na mens de ex-politieke gevangenen in bezettingstijd zal mr. B. W. Stomps het woord voeren. Dezen zomer zal op het terras van de eerebegraafplaats te Over veen een urn geplaatst worden, waarin zich de asch bevindt van 300 slachtoffers van het verzet, die op Westerveld na hun terechtstel ling gecremeerd werden. De directeur van het crematorium Westerveld heeft deze asch inder tijd op een apart stuk grond laten uitstrooien, zoodat ze bewaard kon blijven. De urn is vervaardigd door Prof. L. O. Wenckebach en wordt op het oogenblik in Leiden in brons gegoten. Het is een vaas van 2'/s me ter hoog met op het voetstuk de in scriptie „Der helden asch is hier vergaard, hun geest blijve in ons hart bewaard". De plaatsing van deze urn op de eerebegraafplaats zal zonder eenige plechtigheid ge schieden. Besprekingen over de buitenlandsche vertegenwoordiging Het Republikeinsche Nieuwsblad zegt in een artikel over de reis van de ministers Beel en Jonk man naar Indonesië o.m. het vol gende: „Indien deze ministers eerder waren gekomen, zouden er geen groote bokken geschoten zijn, zooals in de laatste 5 maan den. Ook thans staat men op het punt misschien den grootsten bok te schieten. De benoeming van Romme zou een onvergeeflijke fout zijn. De Indonesische harten, die zich thans voor de Nederlan ders beginnen te ontsluiten, zou den weer hermetisch gesloten worden door deze benoeming." Vier van de zes overlevende leden van de bemanning van de „Grand Camp", die zich thans in het zie kenhuis te Galveston bevinden, hebben verklaard, dat de brand, die aan de explosie voorafging, ontstaan was in het ruim, waar het ammonium-nitraat lag. Zij ontken den, dat het schip kruit vervoer de. Daarentegen heeft een hooge douane-ambtenaar voor de com missie van onderzoek der Ameri kaansche kustwacht verklaard, dat het schip 16 kisten munitie aan boord had. Volgens een mededeeling te Chi cago zal de ramp te Texas den ver zekeringsmaatschappijen minstens 50 millioen dollar en misschien wel het dubbele van dit bedrag kosten. Al leen de chemische fabriek was reeds voor 15 millioen dollar verzekerd. Nog levenden in de Monsato-fabriek? Volgens onbevestigde berichten heeft men in de smeulende ruïnes van de reusachtige Monsato-fabriek te Texas-City, die bij de ont-plof- fingsramp in de lucht vloog, nog levende personen aangetroffen, die 48 uur in het puin gevangen hebben gezeten. Reeds eerder waren brandweerlie den in asbestpakken behoedzaam de ruïnes van de chemische fabriek binnengedrongen, waar zij zich een weg baanden over verwrongen bal ken en massa's puin. Gisteren zijn -soa opuojnacus Sou op ui uojtfn SS ten gevonden. Plaatselijke autori teiten zijn ervan overtuigd, dat vele lijken onder de puinhoopen verbor gen liggen. Gisteren is de wind van richting veranderd, waardoor de rook 280 km landinwaarts gedreven wordt. Functionarissen van de kustwacht te Galveston, 24 km. van Texas City, zijn een onderzoek begonnen naar de oorzaak van de explosie op de Grand Camp. De burgemeester van Texas-City heeft verklaard, dat men de meeste branden niet meester is. Zijn plaats vervanger achtte het gevaar voor verdere grootere branden zeer ge ring. Naar schatting zijn 650 perso nen om het leven gekomen en dui zenden gewond geraakt. De ontploffing op Helgoland werd op het K.N.M.I. te de Bilt ge registreerd. Dit geschiedde met behulp van de undograaf. Prof. Vening Meinesz, directeur van het K.N.M.I. (geheel links) met zijn assistenten bij het apparaat. JULI 1946. Onverstoorbaar staat Rembrandt op zijn hooge voet stuk in het grasperk. Langs hem glijdt de drukte van de groot stad; trams rijden voorbij, volgepropt met passagiers die zich noodgedwongen aan de koesterende zonnestralen hebben ont trokken. Auto's, fietsen, haastige voetgangers gaan langs, in een onafgebroken stroom. Maar Rembrandt deert dat alles niet. Hij kent de betrekkelijkheid van alle materie en heeft minachting voor het mechanische bestaan van de tegenwoordige mensch- heid. Voor hem heeft slechts waarde de onvergankelijke kunst waarin hij zich onsterfelijk heeft gemaakt. jood. Een magere gebruinde soldaat' van het Britsche leger. Hij drmkt zijn bier met welbehagen en likt het schuim uit zijn snor. Als de straat muzikant ons tafeltje is genaderd en onderdanig aan z'n pet tikt, krijgt het gezicht van den soldaat een wre velige uitdrukking. Hij gooit onwil lig een geldstuk neer en zegt: „En waarom werkt die man toch niet? In Palestina zijn geen straatmuzi kanten. Daar is wel wat beters voor hen te doen". Als m'n tafelgenoot bemerkt dat ik naar hem luisteren wil, wordt hij zoowaar vertrouwe lijk. Gelukkkig de mensch die in de gelegenheid is om op het terras van een der café's die het plein omzoo men een kleintje koffie te drinken, of er de stralen van de zon op een goudgeel pilsje te laten schijnen. Wat een voorrecht om al is het maar voor een half uur te kunnen zitten en alleen maar te kijken; naar de menschen, het verkeer en de breiende juffrouw voor haar bloemententje. Een havelooze kerel blaast op een mondharmonica een oude deun. Hij drentelt langs de ter rassen, een beetje schuw omdat hij weet dat z'n optreden bij de Amster damsche politie geen waardeering kan vinden. Maar het publiek geeft met milde hand. Waarom niet? Ten slotte moet ook een straatmuzikant zorgen dat hij bij moeder in de Go- vert Flinck een paar centen binnen brengt. Naast mij zit een Palestijnsche Hfi stelt zich voor als Gruner cn begint dan een lofrede af te steken op zijn geboorteland. Hfi bezingt de moderne stadswijken van Jeruzalem, Haifa en Tel Aviv, waar de stra' I n en gebouwen schooner zijn dan in alle Europeesche landen die hij heeft bezocht, van Sicilië tot Noorwegen. Dan spreekt hij over de Arabieren die hij veracht. Onontwikkelde woestijnbewoners. Zij voelen zich sterk door de halfslachtige houding van Engeland. „Als de Engelschen Het blad constateert het begin van een nieuwe strooming onder d,?_ Nederlanders en haalt aan het her stel van het Indonesisch bestuur in Mordjokerto en Buitenzorg. Men zou echter een groote spontane te genactie ontmoeten, in geval van een benoeming van prof. Romme tot Gouverneur-Generaal. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat vertegenwoordigers van de Nederlandsche en de republi keinsche regeering besprekingen hebben gevoerd over de wijze, waarop de Nederlandsche buiten landsche dienst gereorganiseerd zou kunnen worden, zoodat een Indone sische afdeeling als onderdeel van den Nederlandschen dienst, wordt ingeschakeld. Volgens Indonesische bronnen bestaat de verwachting, dat door deze besprekingen voor de repu bliek een weg geopend zal worden om vertegenwoordigers te zenden naar landen als Australië, India, Malakka en Egypte op een wijze, die voor de Nederlanders aanvaard baar is en in overeenstemming met den geest van samenwerking, vol gens de overeenkomst van Ling- gadjati. De a.s. republikeinsche kabinetszitting. De republikeinsche minister van voorlichting, Mohammed Natsir, heeft aan Aneta medegedeeld, dat in de kabinetszitting te Djogja tal van zaken aan de orde zullen kot men, o.m. de besprekingen tusschen de Commissie-Generaal en de In donesische delegatie, de buitenland sche vertegenwoordiging en mili taire en economische zaken. Natsir deelde nog mede, dat in het alge meen de militaire, politieke en eco nomische vraagstukken nauw met elkaar samenhangen. Voorts zeide hij, dat men verwachtte, dat op economisch terrein binnenkort nog tastbare resultaten bereikt zullen worden. Dr. van Mook heeft naar aanlei ding van berichten in de Neder landsche pers tegenover journa listen verklaard, dat, voor zoover hij wist, van benoeming van een nieuwen Gouverneur - Generaal geen sprake was. „Van mijn kant is er geen sprake van, dat ik ontslag neem en het verhaal, dat ik Nederlandsch ambassadeur te Washington wordt, is nieuw voor mij," aldus dr. van Mook. ons vrij spel laten, zullen we too- nen dat Palestina joodsch is en niet Arabisch. Maar John Buil bemoeit zich met zaken die hem niet aangaan en. daarom zullen we onszelf moeten redden". De Palestijn kijkt strak voor zich uit. „We zullen onszelf moeten red den", herhaalt hij somber. Hij neemt een slok uit zijn glas en vervolgt verbeten: „Jullie hadden toch een onder- grondsche beweging? In Palestina hebben wij die ook; beter georgani seerd dan in welk Europeesch land tijdens de Duitsche overheersching. Ik was nog maar een schooljongen toen ik vrijwillig dienst nam om de Hunnen te bestrijden. En het was goed om te vechten voor recht en vrijheid. Nu is hier de oorlog voor bij. Maar als ik over een paar we ken in Palestina zal terugkeeren, gaat voor mij de oorlog verder. Ik moet weer vechten voor dezelfde idealen. Ondergrondsch. Tegen de Engelschen". Hij wenkt den kellner en rekent af. Dan steekt hij het plein over en verdwijnt in de massa Is de zaak waarvoor deze man zich gaat geven rechtvaardig? Kunnen de joden in Palestina zich werkelijk vergelijken met de volkeren onder de Duitsche bezet ting? Niet zoo lollig voor de Engel schen, om soldaten af te richten die ze later zelf moeten bestrijden. 't Wordt me te warm hierAan- neme! Dov Gruner, de joodsche verzets man is Woensdag in de gevangenis van Acre opgehangen. Mij schiet de naam te binnen van den jood die in Juli van het vorig jaar op het Rem brandtsplein een biertje zat te drin ken. J. T. Nadat de rookwolken van de ex plosie waren opgetrokken, kon men, zooals tevoren, de contouren van het rotseiland Helgoland we derom waarnemen. Het eiland schijnt dus, voorzoover dit op een afstand is te zien, als geheel den schok doorstaan te hebben. De explosie is een minuut en veertig seconden daarna door de seismografen te parijs opgeteekend. De seismograaf te De Bilt regis treerde een zeer zwakke trilling, welke ruim een minuut duurde, en wel 53 seconden na de ontploffing. Geen ongerustheid over de Krakatau Naar aanleiding van de berichten over verhoogde activiteit van de Krakatau deelt de Vulkanologische dienst te Batavia mede, dat er geen redenen voor ongerustheid bestaan. Practisch is de „Anak Krakatau" ieder jaar in werking, zoodat ook dit jaar eenige activiteit was ver wacht. jzigingen in de Britsche Regeering Attlee heeft de volgende veran deringen in zijn kabinet aange bracht. Lord Pethick Lawrence ver dwijnt. Hij wordt opgevolgd als minister voor India en Burma door den graaf van Listowel. Greenwood wordt minister zonder portefeuille en Lord Innan volgt hem op als Lord-zegelbewaarder. John Hynd verlaat den post aan het „Control Office" en wordt minister van pen sioenen, terwijl Lord Pakenham Hynd als kanselier van het hertog dom Lancaster opvolgt. Deze geringe verschuivingen in de samenstelling van het kabinet zijn noodig geworden, doordat Lord Pethick Lawrence den wensch te kennen had gegeven om wegens zijn hoogen leeftijd te willen af treden. De politieke lijn van het kabinet blijft ongewijzigd. Weer een scheepslading gevorderd BATAVIA, 19 April (Aneta) Bij besluit van den directeur van eco nomische zaken is krachtens ver ordening „medewerking bedrijven" de lading van het te Priok liggende schip „Dan Hoe Ling", welke lading ongeveer 300 ton fabriekssuiker groot is, door het land' gevorderd. Passagierslijst1 m.s. Kota Inten Op onze bureaux ligt ter inzaj een passagierslijst van het m.s. „Kota Inten", dat vermoedelijk op 5 Mei a.s. te Rotterdam zal aanko men.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1