Katholieken winnen in het Rijnland Christiaan X van Denemarken Zondagavond overleden Vaticaan had gehoopt, dat Tiso zou worden begenadigd Ministers vertrekken 29 April naar Indonesië Polderwegen door te zwaar verkeer vernield NKEURING UIZEN Vild, J LOS m<^' IV ER KE N "ECLEER Voor Alkmaar en omgeving Verkiezingen in de Britsche zone Socialisten overheerschen Sleeswijk - Holstein Poging tot revolutie in Portugal ontdekt Ned. kloosterzusters in China gedood Flick, de rijkste man van Duitschland Overeenkomst over Duitsche steenkool Conferentie van Moskou eindigt deze week Houding van den ex-president echter opnieuw afgekeurd Bezoek op initiatief van Comm. Generaal De Boer wordt vervangen Rotterdamsch gezin vliegt naar Californië Explosie te Fiume eischt 40 dooden Debacle in den Anna Paulowna Polder I1 Waarom tegen het Communisme? ■aw\ v-fnAHivt} WORDEN iORAMAS: 9 te Koning n Bond van Rundvee- l Noord-Holland, wor de Veemarkt, op de Markt, p het Waagplein. PRIL OUT te ALKMAAR. i Stieren, goed- rov. Reglement, ir Jb. J. BAKKER, 134, is aanwezig voor IES L 2482 >len in kl., 100 Mont- 0 Oxalis, 5 Begonia's, s 2 witte Lelies, voor 43. H. SIJSENAAR Jr. tel. 5860. 7 TELEF. 3464 A GESORTEERD de komende ng, kaarten •oken plaats, 3EN op 7 en 8 MEI. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 21 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11207 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 22901 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Zondag zijn de Duitschers in de Britsche zone voor de derde maal na den oorlog, thans voor de OelangrijKste verkiezing van de regeering van den „Landtag" ter stembus gegaan. Meer dan twee derde der stem gerechtigden wordt door vrou wen gevormd. Slechts 60 tot 70 procent der stemgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht. Hedenmorgen vroeg was een derde deel der stemmen geteld. De Christen-democraten leidden toen in het Rijnland en de sociaal-demo craten in de provincie Hannover. Partieele resultaten uit het Ruhr- gebied gaven eenige winst voor soc. democraten en communisten ten koste van de Chr. Dem. aan. Ohlings, 16 kilometer ten zuiden van Dusseldorf, behoorde tot de ste den, die een communistische meer derheid te zien gaven. Een gedeeltelijke telling voor Slees- wijk-Holstein luidde hedenmorgen: Soc. Dem. 341.113, 27 zetels; Vrije Democraten 43.393, Zuidsleeswijk- sche partij (Deensch) 71.847, Com munisten 32.814. Volgens de onvolledige uitslagen van twee van de drie staten leidden de Sociaal-Democraten, op den voet gevolgd door de Christen-Democra ten. Radio Hamburg gaf de volgende resultaten van 31 van de 150 dis tricten van Noordrijnland-Westfa- len: CDU 377.666, Soc. Democraten 228.162, Communisten 190.566. De resultaten van 54 van de 95 districten van Neder-Saksen zijn: Soc. Democraten 721.943, 35 zetels, CDU 572.337, 18 zetels, Nedersaksi- sche partij 82.371. Zondagavond De Sociaal-Democraten hadden Zondagavond de leiding bij de eer ste uitslagen der verkiezingen in de Duitsche staten in drie provincies van de Britsche zone. In 142 dis tricten wonnen zij 16.113 stemmen, gevolgd door de Christelijk-Demo- cratische Unie met 7.261 stemmen. De Communisten behaalden tot dus- De Portugeesche minister van oorlog, Santos Costa, heeft me degedeeld, dat in iVlidden-i'or- tugal een complot is ontdekt ter voorbereiding van een re volutie door eenige garnizoenen van het Portugeesche leger. Verklaard wordt, dat „een gering aantal" lieden met medewerking van burgerlijke agitatoren een „linksgerichte revolutie" voorberei den ter omverwerping van het hui dige Portugeesche regiem. Deze poging mislukte en „men kon slechts twee officieren en twee an dere militairen, die zich aan mis dadig gedrag schuldig gemaakt hebben, opsporen." Tenslotte wordt nog medege deeld, dat op 10 April ongeveer 20 legervliegtuigen moedwillig be schadigd werden en de twee sabo teurs nog voortvluchtig zijn. Onlangs werden 4 vooraanstaande officieren van het Portugeesche leger overgeplaatst naar de Kaap Verdische Eilanden en Madeira, terwijl andere officieren van hun functie ontheven werden. De sta king van havenarbeiders te Lissa bon is mislukt en de arbeiders zijn weer naar hun werk teruggekeerd. Er werden talrijke arrestaties ver richt en een aantal stakers verban nen. Ook enkele bekende leiders der oppositie, o.w. studenten, die tot de „democratische eenheidsbe weging" behoorden en officieel als „door Moskou geïnspireerden" wor den betiteld, zijn eveneens gear resteerd. ver 2.564 stemmen. De kiezers toonden niet veel be langstelling voor de verkiezingen. Een incident. De Britsche Nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat de luidspre kers van het bureau der Sociaal- Democratische Partij te Aken Zon dagmiddag werd beschadigd, toen een aantal personen het bureau binnendrong. Bij hun arrestatie ver klaarden zij, dat de luidspreker den dienst in een kerk in de nabijheid had gestoord. Later verzamelde een groep jeugdige personen zich weer voor het gebouw en dreigden met geweld verdere uitzendingen te be letten. Hierop nam de politie de be waking van het gebouw op zich. Het Centrale meuwsnureau meldt, dat vier Belgische pries ters en zes Nederlandsche kloosterzusters bij de plunde ring van de stad Soengtsjioet- sjieoe (provincie Jehol) door cnmeescne „communisten" ge dood zijn. Door plaatselijke missiekringen wordt het bericht bevestigd. Een onderzoek is aan den gang en men tracht de namen der slachtoffers te we ten te komen. Voor het Tribunaal in Neurenberg Zaterdag is voor een Ameri- kaansch militair Tribunaal te Neurenberg het proces begon nen tegen Friedrich Flick, den Duitschen ijzer- en staalkoning en rijkste man van Duitschland. Hiermede is het eerste massa proces sinds den oorlog tegen Duitsche industrieelen geopend. Ok staan terecht vijf medewer kers van Flick en de SS-gene- raal Otto Steinbrick, de verbin dingsman tusschen Goering en de Duitsche industrie. Generaal Clay, opperbevelhebber van de Amerikaansche strijdkrach ten in Europa en militair gouver neur van Duitschland, woonde de opening van het proces bij. Generaal Telford Oaylor, eerste Amerikaansche aanklager in dit proces, deelde mee, dat in 1934 op het Partijcongres voor Flick c.s. een tafel was gereserveerd met de aan duiding: „gereserveerd voor de vrienden van den Reichsfuehrer". Volgens den aanklager hebben zij ieder jaar meer dan 1 millioen mark in de fondsen van Himmler gestort De aangeklaagden verklaren zich niet schuldig aan het gebruik ma ken van slavenarbeid, het plunde ren van eigendommen in bezette landen en het in beslag nemen van Joodsche bezittingen. „De grootste Koning van het kleinste Koninkrijk" Koning Christiaan van Denemar ken is Zondagavond omstreeks elf uur te Kopenhagen overleden. Koning Christiaan X van Dene marken stamde uit het sedert het einde van de 15e eeuw in Denemar ken regeerende Huis Sleeswijk-Hol- stein-Sonderburg-Gluecksburg. De overleden koning werd 26 September 1870 op het kasteel Char- lottenlund bij Kopenhagen geboren. Op 14 Mei 1912 volgde hij zijn va der, Koning Frederik, op. Op 26 April 1898 was hij in het huwelijk getreden met Prinses Alexandrine van Mecklenburg-Schwerin (geb. 24-12-1879). Hij had twee zoons: Kroonprins Frederik en Prins Knud. De koning was een broeder van koning Haakon van Noorwegen en een neef van koning Gustaaf van Zweden. Christiaan X werd door het in 1918 gesloten bondsverdrag ook ko ning van IJsland. Het verdrag is in 1944 door IJsland opgezegd, toen het zich tot zelfstandige republiek verklaarde. Gedurende de regee- ringsperiode van koning Christiaan heeft Denemarken zich door de in voering van het vrouwenkiesrecht en de verovering van de meerder heid in het parlement door de so ciaal-democraten in sterke mate tot een parlementair-democratische monarchie ontwikkeld. De wijze, waarop de koning zijn taak heeft vervuld, heeft hem niet alleen de sympathie, doch ook een hooge per- s.oonlijke autoriteit bij zijn volk doen verwerven. Zijn waardige houding tijdens de Duitsche bezet ting heeft hiertoe nog bijgedragen. Hij was toen practisch een gevan gene van de Duitschers in zijn eigen hoofdstad, doch weigerde eenige persoonlijke concessie te doen. Toen men vermoedde, dat de Duitschers van plan waren de koninklijke fa milie als gijzelaars naar Duitsch- 2nd verkrijgbaar bij Jrogisten. GROOTE SCHOONMAAK IN BUNSCHOTEN Archfoto Krijgt Frankrijk zijn zin? Volgens berichten van betrouw bare zijde te Moskou is een overeenkomst geteekend tus schen Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten en men verwacht dat de tekst van de overeen komst aanstaanden middernacht tegelijkertijd te Londen, Parijs en Washington, bekend gemaakt zal worden. Naar verluidt zou de overeen komst een regeling inhouden van de toekomstige export-kwanta van Duitsche steenkool uit het Ruhrge- bied naar Frankrijk en andere lan den in West-Europa. Naar men aan neemt houdt de overeenkomst te vens een glijdende schaal in wat betreft de steenkoolproductie van het Ruhrgebied en den export naar Frankrijk, alsmede een regeling, volgens welke Frankrijk het exclu sief gebruik van de steenkoolpro ductie van het Saargebied krijgt. Prinses Elizabeth van Engeland viert heden haar 21 sten ver jaardag. Ter gelegenheid hier van is zij benoemd tot kolonel van de Argyll and Sutherland Highlanders en van een afdee- ling lanciers. land te brengen, werd een geheime lijfwacht georganiseerd, die afdoen de beschermingsmaatregelen had getroffen. In October 1942, toen de koning, der gewoonte getrouw, 's morgens vroeg een rit door Kopenhagen maakte, viel hij van zijn paard. Er deden zich complicaties voor en men was over zijn herstel ten zeer ste bezorgd. In Februari van het vorige jaar kreeg hij longontste king, doch herstelde na behande ling met penicilline. Dezelfde be handeling kreeg hij tijdens zijn laatste ziekte: een longaandoening tengevolge van gevatte koude. Koning Christiaan werd soms „de grootste koning van het kleinste koninkrijk" genoemd. Hij was nl. meer dan 1.92 m lang. Waarschijn lijk was hij de eenige koning, die voor zijn eigen paleis op schild wacht heeft gestaan, toen hij als kroonprins alle militaire rangen wenschte te doorloopen. De nieuwe Koning De nieuwe koning, Kroonprins Frederik, werd in 1899 geboren. In 1935 huwde hij Prinses Ingrid van Zweden. Uit dit huwelijk werd in 1940 Prinses Margrethe geboren. De nieuwe koning zal heden morgen crn eed op de constitutie afleggen. De proclamatie zal heden middag plaats hebben. Het overlijden van Koning Chris tiaan werd op verzoek van de Ko ningin aan duizenden voor het pa leis medegedeeld. Het Hof zal 24 weken rouw in acht nemen. De conferentie te Moskou zal waarschijnlijk 22 of 23 April a s. eindigen, aldus meldt het A. F. P. Een volgende zitting zal, naaf men aanneemt, in Juli a.s. plaats vinden. Waarschijnlijk zal Woens dagavond, 23 April, een speciale trein met de Franscne delesatie uit Moskou vertrekken Het is thans wei duidelijk ge bleken, dat de gereserveerde houding welke het Vaticaan heeft aangenomen ten opzichte van het proces tegen mgr. Tiso, werd ingegeven, door de ver wachting, die men koesterde, dat men den ex-president van de Slowaaksche republiek op het laatste oogenblik nog zou willen begenadigen. De „Osservatore Romano" schrijft, dat men inderdaad verwachtte, dat den veroordeelde gratie zou wor den verleend, vermits bevoegde kringen dit verzekerd hadden. Dit wil geenszins zeggen, dat men de houding van Tiso zou willen recht vaardigen. Het blad „Quotidiano" teekent hierbij nog aan, dat men thans kan verklaren, hetgeen tijdens den-loop van het proces minder delicaat zou geweest zijn, nl. dat de Heilige Stoel het gedrag van Tiso veroor deeld heeft. Deze toch wijdde zich aan de politiek en nam openbare ambten aan, welke zich van den beginne af weinig in overeenstem ming waren met zijn priesterlijke roeping. De omstandigheden brach ten mee, dat hij in conflict kwam met den christelijken geest en de door de Kerk aangenomen houding. Dit was met name het geval toen het Duitsche Hïtlerdom aan Slowakije een sterk anti-se- mitisme voorschreef. Hoewel Tiso volgens het blad als hoofd van den staat dit had kunnen verzachten, heeft hij het niet verhinderd. Evenmin als men dit tijdens den loop van het proces deed, wordt ook thans de wettigheid van het vonnis niet betwist. De „Quotidiano" erkent dan ook, dat het proces onpartijdig en vol gens de bestaande, regelen gevoerd werd; niettemin maakt men zich in het Vaticaan bezorgd over den te rugslag, die deze executie zoowel in het binnenland als in het buiten land kan teweegbrengen. Het blad schrijft, dat niemand straffeloosheid verwachtte, doch men hoopte wel op het verleenen van gratie en dit niet alleen uit een politiek oogpunt. Het ophan gen van iemand, die de priesterlijke waardigheid bezit, zal niet nalaten een pijnlijken indruk op de ge- heele katholieke wereld te maken. Men zou het van den president van de republiek een daad van wijs be leid gevonden hebben, indien hij Een staaltje van oud-Hollandsche ondernemingsgeest is wel het voor nemen van de Rotterdamsche fami lie van der Dussen, bestaande uit man, vrouw en elf kinderen (waar van de oudste "17 jaar is en de jongsten een tweeling van 6 maan den zijn), die Donderdag 24 April per K.L.M.-Constellation naar Los Angeles (Californië) zal emigree- ren. Reeds lang koesterde de heer van der Dussen de wensch om naar Californië te gaan en noch zijn groot melkdepöt in de Maasstad, noch zijn groote gezin vormen voor hem een beletsel hieraan te vol doen, temeer waar zijn zwager, de Amerikaansche farmer Vanderham, die 26 jaar geleden uit Nederland naar de Vereenigde Staten emi greerde, een prachtige farm voor van der Dussen heeft aangekocht. Nu de zaak dan ook zoo voor el kaar is, wil de heer van der Dus sen zoo snel mogelijk naar zijn nieuwe woonplaats vertrekken zoo dat hij passage aanvroeg bij de K.L.M. Al de vrienden en kennis sen van de familie van der Dussen (honderd in getal) zullen in drie autobussen naar Schiphol gaan om het ondernemende gezin vaarwel toe te roepen. van Tiso geen martelaar gemaakt had. Uit het geheele verloop dezer zaak blijkt, dat het Vaticaan zich daarmede, als zijnde een zuiver binnenlandsche aangelegenheid, niet heeft willen bemoeien. Tiso heeft zijn gevoerde politiek tegen over zijn rechters moeten verant woorden en hij is veroordeeld voor daden die reeds vroeger door het Vaticaan gelaakt zijn. Desondanks heeft de ex-president niet opgehou den priester te zijn en de Heilige Stoel is pijnlijk getroffen, omdat men daar geen rekening mee ge houden heeft. Kerkelijk begraven Te Praag is officieel medegedeeld, dat het stoffelijk overschot van dr. Josef Tiso, den voormaligen presi dent van den staat Slowakije, ter aarde besteld is volgens de gebrui ken van de Katholieke Kerk. Benoemingen in het' bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Eere Kanun nik van het Hoogwaardig Haarl. Kathedraal Kapitjel, den Hoogeerw. Heer H. J. Ch. Haver, Pastoor van de Parochie van den H. Lambertus te Rotterdam. Vervolgens tot Pas toor te 's Gravenhage (H. Willi- brordus) den Weleerw. Heer J. J. Middelburg; te Wormerveer den Weleerw. Heer J. P. van Houten; te Zuid-Zijpe (Burgerbrug) den wel eerw. Heer W. N. van Leeuwen, die Kapelaan was te Alkmaar (H. Lau- rentius) Verder tot Pastoor te Rotterdam (Christus Koning) den Weleerw. Heer S. H. Linthorst; te Bovenkar- spel, den Weleerw. Heer A. Boekei; te Middelharnis, den Weleerw. Heer E. L. J. M. Meynders, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Agnes). Tenslotte tot Pastoor te Hans- weert, den Weleerw. Heer H. P. J. Figelet, die Kapelaan was te Delft (H Kippolytus). Indien het voornemen van de ministers Beel en Jonkman, om naar Batavia Ie gaan tot uit voering komt (alleen wijziging in de omstandigheden zou ver andering in dit voornemen kunnen brengen), zal het ver trek ongeveer 29 dezer plaats hebben. Het is de bedoeling dat beide minister in 14 dagen uit en thuis zijn, zoodat zjj niet langer dan omstreeks een week in Indonesië zullen verhoeven. Tegenover een aantal journa listen heeft dr. Van Mook mede gedeeld, dat de bedoeling van de komst van de ministers Beel en Jonkman naar Indonesië was, het noodzakelijke contact ditmaal te Batavia inplaats van te Den Haag op te nemen. Hij had geen enkele aanduiding over de verschillende speculaties, welke betreffende het programma van de te voeren be sprekingen naar voren zijn ge bracht. De opzet was zoo zeide Dr. van Mook de bestaande vraagstukken van alle mogelijke gezichtspunten te bezien en te be spreken. Het bezoek geschiedt op initiatief van de commissie-gene raal. Het staat nog niet vast, of dr. Van Mook samen met minister Lieftmck naar Amerika zal reizen of dat hij dezen in Amerika zal ontmoeten. Het is mogelijk, dat dr. Van Mook op den terugweg een kort bezoek aan Nederland zal brengen. Dr. Van Mook zeide nog, dat tijdens zijn afwezigheid dr. P. J. A. Idenburg, directeur-generaal voor algemeene zaken, zijn plaats ook in de commissie-generaal, zal innemen. Aneta verneemt van de zijde van de commissie-generaal dat de Ne derlandsche berichten, volgens welke in de vacature van commis saris-generaal na het vertrek van den heer De Boer niet zal worden voorzien, op geen enkele redelijke basis steunen. Bij wet is bepaald, dat de commissie-generaal uit drie personen betaat. Het lijkt dus heel onwaarschijnlijk, dat men zal be sluiten het aantal leden blijvend op twee te stellen. De zegsman zeide voorts, dat men van de zijde van de commissie-generaal de benoe- In het station te Fiume (Italië) is Zaterdagavond een spoorwagon, die met 18 a 20 ton explosieven gela den was, in de lucht gevlogen, waarbij 40 personen gedood en meer dan 200 gewond werden. Reizigers, die uit Triest te Rome aankwamen, verklaarden, dat de ontploffing buitengewoon hevig was en dat ieder binnen 150 meter door de weggeslingerde stukken werd getroffen. Zelfs in het midden van de stad, op honderden meters afstand van het station, werden brokstukken van den wagon ge vonden. De stationsgebouwen en installa ties werden beschadigd. ming van iemand van een „De Boerskaliber" ten zeerste zou toe juichen. Men acht het geenszins onmoge lijk, dat de ministers Beel en Jonk man een of meer besprekingen van ce commissie-generaal en de Indonesische delegatie zullen bij wonen. Omtrent de uitbreiding van de bevoegdheden van de commis sie-generaal wordt nog medege deeld, dat deze er op gericht was het de commissie-generaal moge lijk te maken snellere beslissingen te nemén. Op economisch-financieel terrein zullen de heeren Hirsch- feld en Albarda de commissie-ge neraal van advies dienen. N DE VERGADERING van den Anna Paulownapolder is bij de behandeling van de begrooting voor 1947 ter sprake gekomen, welke fantastische sommen het onder houd en de vernieuwing der wegen eischt. Dit loopt in de tienduizen den. Hoe komt dat? Op een desbetreffende vraag van den heer V. Kaan gaf Voorz. de volgende uiteenzetting die ook voor omliggende waterschappen van be lang is: De wegen in Anna Paulowna waren voor den oorlog geheel ver nieuwd. De slijtlaag was echter nog vrij dun. Toen in de oorlogsdagen de troepen echter afgevoerd wer den langs deze, hiervoor geheel niet berekende wegen, werden ze in één week totaal in de soep gere den. Maar dan is er nóg een algemeene klacht, die alle polderbesturen uiten: de Polderwegen zijn meestal zgn. B. wegen waar het Rijk zelf een wet voor maakte. Maar hoe in consequent is diezelfde regeering, die enorme Engelsche en Ameri kaansche vrachtwagens kocht en maar plompverloren op deze wegen los liet. Wat er nu over gaat is al- zoo een veelvoud van het B.-maxi mum 2400 kg. asbelasting. Maar daar komt nog bij, dat het Rijk over de afsluitdijk een groote snel- verkeersweg maakte, alsmede langs het Noordhollandsch kanaal en Balgzand, maar beide snelverkeers- banen zonder verbinding liet. De wachters bij het eenige pri mitieve vlotbruggetje aan „de Kooij", die deze verbinding moet verbeelden, letten er n.l. nauwge zet op dat geen enkele zware wa gen kan passeeren. Zoodoende krij gen Anna Paulowna's polderwegen heel het ontzaggelijke verkeer van en naar de Noordelijke Provincies te verwerken. Jaren geleden is reeds toegezegd dat de nieuwe snelverkeersweg Stolpenv. Ewijcksluis onverwijld zou worden gemaakt. Maar bij al hetgeen ook is gebeurd, dat echter niet. Dijkgraaf en Heemraden houden echter niet op, Rijk zoowel als pro vincie te appèlleeren. Thans is evenwel toegezegd, dat het Rijk een gedeelte (welk deel?) van de onderhoudskosten der pol derwegen zal vergoeden, DE KERN van de tegenstelling, die er besaat tusschen ons Chris tendom en het Communisme, is hierin gelegen, dat dit laatste stel sel het bestaan van God ontkent. Het communisme is in zijn wezen goddeloos. Wij moeten wel beseffen wat dit wil zeggen. Want juist dit bepaalt onze houding en wettigt ons verzet. Wij zijn tegen het ccmmmunisme, niet omdat wij bang zijn, zekere voorrechten te verliezen. Een der gelijk anti-communisme weigeren wij als systeem te aanvaarden en in practijk te brengen. Wanneer wij stelling nemen tegenover het com munisme, dan is dat niet, en dan mag dat in geen enkel opzicht ge schieden wegens klassebelangen. Zij die zich tot propagandisten opwer pen van een dergelijke campagne, zien in het communisme alleen een bedreiging voor hun persoonlijke situatie, een vertroebeling van hun eigen enge opvatting over orde en samenleving, een gevaar voor hun egoisme. Indien men den strijd zou willen aanbinden of volhouden op een der gelijk slecht terrein, kan de uitslag ervan op den duur niet twijfelach tig wezen. Juist naar dit terrein heeft Marx het conflict willen over brengen: de klassenstrijd is voor het communisme het doel zoowel als het middel om hun ideeën te ver werkelijken. Maar voor ons is deze klassen strijd onaanvaardbaar. Wanneer wij ons derhalve tegen over het Communisme stellen, voor zoover dit een leer, een theorie, een wereldbeschouwing is, moeten wij er ons met zorg voor in acht nemen, ons niet te plaatsen tegen over een arbeidersbeweging, waar mede deze leer verbonden is, alleen om het feit, dat wij deze arbeiders beweging niet willen en daar afkee- rig van zijn. Dit standpunt zou niet zuiver zijn. Onze houding als oppo sant, als tegenstander, kan alleen dan sterk en solide zijn, wanneer zij volmaakt zuiver en juist is. Welk is dan dit juiste standpunt? Het is duidelijk, dat wij het atheïs me, de goddeloosheid, die er schui len in het communisme, niet kunnen aanvaarden. Wij aanvaarden ook niet zijn geloof, dat het einddoel van den mensch hier op aarde ligt. Noch maken wij zijn overtuiging tot de onze, alsof de herschepping en her nieuwing van de menschheid slechts van economische voorwaarden zou afhangen. Wij verwerpen bovendien de gedachte van het communisme, alsof het doel de middelen heiligt. Hieruit blijkt dus, dat in den grond het verschil en de tegenstel ling ligt op religieus terrein. Het standpunt, dat wij tegenover het Communisme moeten inne men, is dat van ons geloof aan het bestaan van een persoonlijken God. Van God, die ons heeft geschapen en die ons aller einddoel bepaald heeft; die ons daarbij tegelijkertijd de middelen heeft aangewezen om dit einddoel ook daadwerkelijk te bereiken, en die de wetten heeft vastgesteld, volgens welke wij onze handelingen op dit einddoel moeten richten. Alleen dit standpunt is het juiste, het eenig-zuivere. De oplossing van 't geschil is bij gevolg niet gelegen in een verschrik- kelijken strijd of in een soort ver nietigingswedloop. Ook moeten wij die oplossing niet zoeken in een verzoening, die fundamenteel en principieel onmogelijk is, juist naar de mate, waarin elk van beide leer- Verschillende hoofdingelanden stellingen, Christendom en Commu- dringen er op aan, dat dan eerst alle I njsme. geheel en al trouw bliift aan polderwegen behoorlijk in orde ge maakt zullen worden, zoodat daar na een volledige nota kan worden opgemaakt. Het Rijk heeft immers de wegen laten vernielen; het Rijk kan ze dus ook betalen. Voorz.: De Hoofdingenieur kan dit billijken. Laat ons hopen dat het inderdaad nu niet bij vage be loften blijft." Wieringermeer heeft voor f6221. de Oosthoekweg aan Anna Paulow na overgedragen. Voor dit geld moet de polder den weg thans on derhouden. Radiorede H.M. de Koningin Op den Nationalen Herdenkings avond van 3 Mei a.s. zal H.M. de Koningin zich te 18.45 over beide radiozenders met een toespraak tot het Nederlandsche volk richten. nisme, geheel en al troir\V blijft aan zichzelf. In feite zal het zóó zijn, dat de een den ander op een of andere ma nier zal absorbeeren, in zich zal op nemen. De krachtigste zal overblij ven, de rijkste aan eigen inwendige levenssappen zal het meest kracht dadig werkzaam zijn. En daarom ligt ons lot geheel in eigen handen. Ja, durven wij het te zeggen: de oplossing is ni<st gelegen in een anti-communisme van strijd, dat slechts een bedriegelijke schijn overwinning zal opleveren. Neen, zij is gelegen in een taaie en edelmoedige verdieping van ons Christendom! Hier sluit de Vastenbrief van onze Bisschoppen geheel bij aan, wan neer zij zeggen, dat de strijd niet beslist wordt door uiterlijke maat regelen, maar alleen door geeste lijke wapenen, die tevens genees middelen zijn. Vervolg pag. 2

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1