Nieuw Vijf en twintig pet. der Duitsche steenkool naar de bevrijde landen evige zege Vrije economie dient voorbeeld te zijn, aldus Truman Frederik IX, uitgeroepen tot Koning van Denemarken Handlanger van Harrebomee voor het Bijz. Gerechtshof VEREENVOUDIGING der bedrijfsmaatregelen in het bloembollenvak? Voor Alkmaar en omgeving En toch niet hopeloos! Voldoening in Frankrijk Protest verwacht van Moskou Joodsche verzets lieden plegen zelfmoord Prinses Elizabeth voor de radio Rantsoenverlaging opgeheven 30.000 Joden naar Suriname De Koning is doodleve de Koning ff Laatste nieuws Oost-Indonesisch parlement geopend Duitschers zijn niet gewenscht Von Papen is niet dood Mgr. Huibers naar Rome Afscheidswoord van dr. Verhage Verboden boek Hc Ie probeerde het ook, doch t te profiteeren van de ge- anjen, want als hij een en- al handelend moest optre de A-doelman den bal hoog eenige meters naast zijn n. rust is de wedstrijd kalm o, alleen een der „vetera- t de Petten vereeniging eet den A-doelman te pas- naar het offensief zakte als voor de rust, en A. t spel stevig in handen, aanvallen gaan verschil len wegens off-side te niet. et de Petten doelman, die st geen krimp gaf, bij een buigen, toen nl. de A.- ten op keurige wijze, den espeelden bal onhoudbaar 1. kwam het einde van de- e beste verstandhouding n wedstrijd. Scheidsrech- nk leidde uitstekend. de Halfweg-doelman den oed onder controle en de 2—0. gooide er een schepje op door het windvoordeel, spel meer naar de Helder- verplaatst. In deze pe- de rechtsbinnen van de blesseerd en moest uitval- aard moest voortdurend op zijn, doch de Halfweg- bleken niet zoo erg ge laar er geen goede schut- tselinge uitval van Helder met moeite corner ge- rect hierop ontsnapte het op wonderbaarlijke een doorboring toen het van den midvoor van opsprong en via het Boogaard over de lat Met een aanvallend ad de rust in. ee kwam Helder weer in Snijders kwam alleen :eeper te staan. Hij wist goed wat hij met den bal en de inmiddels gearri- htsback werkte het leder er ging Rottier er alleen Handig omspeelde hij nstanders en bracht den den keeper (30). kwam weer wat los, zat de heeren niet mee. den ze nu een doelpunt Tenslotte, toen Helder in de meerderheid was, Halfweg-spelers een en het is uiteindelijk aper te danken, die wer- ekend werk verrichtte, met een nog grootere ïaar huis moesten gaan. mnuten voor het einde Krab, die wegens een veld verliet, vervangen Jden favoriet van het Frans Kieservetter. aal kreeg Arie Rottier de voeten; hij kwam den keeper te staan en in de touwen (40). stand floot de scheids einde. zege voor Helder. De en er echter eens aan er nog zooiets als een egel bestaat. Als daar meer op gelet wordt zal zeker ten goede komen. de Schager midvoor het beruchte gebied >e scheidsrechter wijst itte stip en de Ruijter vonnis. alles op alles om de veilig te stellen. Jam- leze periode steeds over werd. Ongeveer een het einde wordt de roor SRC. Wanneer Kok Stikkelman koppen en Iman stompen. Beiden en Sinnige schiet in loei. Wieringerwaard ge- Gesteund door een ;nde middenlinie zet een offensief in, dat einde met een goed len linksbinnen wordt stand is hiermede onder groote span- komt. SRC heeft zwaar bevochten, verdiende punten uit vroolijkte de had het is lekker lang, of de vorm tegenop 'n paard, en hoe bevreesd ;ou HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel DINSDAG 22 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11208 BUREAUX; ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.j, 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank OUD-MINISTER WELTER heeft in Pulchri Studio te den Haag een groote rede gehouden over het Indische beleid van de Katholieke Volkspartij. Deze rede dient blijk baar beschouwd te worden als het contra-betoog van Weiter c.s. tegen over de houding van Fractie en Partijleiding, waarin de Partijraad zijn vertrouwen heeft uitgesproken. Jammer, dat ze niet op den Partij raad van drie weken terug afgesto ken is. Dat kon niet, omdat Weiter c.s. hun onreglementair verklaarde actie niet wilden stopzetten, alvo rens Weiter tot spreken toegelaten werd. Was dat bezwaar nu zoo on overkomelijk, als wij nu hooren, dat de leider van de Haagsche bij eenkomst, generaal Bajetto, en de heer Weiter him-self, verklaarden, en nog wel met klem, dat er geen sprake was van eenige obstructie tegen de partij als zoodanig? Waar om kon deze oppositie, die zich nu nogmaals verklaarde binnen partij verband te willen houden, ter wille van het groote goed der katholieke eenheid, en om allen verkeerden schijn te vermijden, niet ingaan op den eisch van de Partij, dat de on reglementaire actie zou worden op geschort? Dan had deze vergade ring niet in los verband, maar in partijverband gehouden kunnen worden. Wat op de tweede plaats duidelijk geworden is uit de woorden van den heer Weiter, dat is dit, dat het niet gaat om Indië alleen, maar om het geheele politieke beleid. Wij weten, hoe de heer Weiter er over denkt, wij weten het ook van de andere zijde. Thans heeft de heer Weiter nog eens sterk den na druk gelegd op de noodzakelijkheid van een ander Indisch beleid en dit achtte hij mogelijk, indien de sa menwerking tusschen K.V.P. en P.v.d.A. verbroken werd. En „het was, gezien het politieke kli maat in ons land volkomen fout, dat wij, Katholieke Volkspartij, de protestantsch-christelijke groepen van de Regeering uitsloten." Nu kan men natuurlijk ook over de beteekenis van het begrip „politiek klimaat" van meening verschillen, maar wij meenden en meenen nog dat in Mei en Juni 1946, dat politieke klimaat in ons land van ctien aard was, dat sa menwerking tusschen K.V.P. en P.v.d.A. geboden was. En is. En dat, hoe betreurenswaardig dit ook moest worden genoemd, de onmo gelijkheid van een medegaan en sa mengaan daarbij van met name de prot. christelijke groepen voor de hand lag. De heer Weiter heeft de houding van de Katholieke Fractie en daarmede van de partij scherp gecritiseerd. En toch zien wij het geval niet hopeloos in. Immers, hij heeft ook te kennen gegeven, dat het ideaal van de Partij: de Neder- landschIndonesische Unie als reëele souvereine eenheidsstaat, ge bouwd op federale deelen, ook is het ideaal van het Comité van Ac tie. Er is, zelfs op de basis van het accoord van Linggadjati, nog wel iets van te maken. Welnu, wat aar zelt de heer Weiter dan, om zich in constructieven zin bij het K.V.P.- beleid aan te sluiten? Hij zal dan inzien, dat het niet van staatsmansinzicht getuigt, een politieke crisis te forceeren, onder de leuze: laat ze staken. Deze uit roep veroorloofde de heer Weiter zich in verband met een opmer king, dat een eventueele opzegging van de samenwerking K.V.P. P.v.d.A. sociale onrust en conflic ten zou kunnen veroorzaken. Dat heeft de heer Weiter goed gezien. En dit moest hem van het bevorde ren van een politieke crisis weer houden. Het politieke klimaat in ons land en in de wereld is nu eenmaal zooals het is. En de politieke realiteit blijkbaar niet die van Pulchri Studio gebiedt, daarmede rekening te houden. Het is uitgesloten, dat wij de lijn van ons Indische beleid zouden kunnen voortzetten met de partijen der op positie. Wij moeten nu het basis- accoord van Linggadjati uitvoeren, met de formatie die het heeft aan gegaan. De K.V.P. verlangt „een goede uitvoering" van het accoord. Het is ondenkbaar, dat daarvan sprake zou kunnen zijn met mede werking van Schouten en Tilanus, of zij zouden al hun Indische rede voeringen uit de Handelingen moe ten verloochenen. En hoe zou de reactie in Indonesië zijn? De heer Weiter sprak van de goodwill, die wij in 't buitenland, en met name in Amerika moeten ver sterken en terugwinnen. Hoe zou den wij dat kunnen met een zoo demonstratieve wijziging van de tot nu toe gevolgde Indische poli tiek, welke noodzakelijkerwijs het gevolg zou moeten zijn van een nieuw bewind, als Weiter wenscht? Er zouden stellig van Nederland- sche zijde weer andere interpreata- ties komen en die welke er nu zijn, worden door de republiek niet eens aanvaard! Neen, propagandistisch gesproken was het betoog van dhr. Weiter ko lossaal goed, maar van staatsmans realiteit getuigde het niet. En de oud-minister zal bij nader inzien toch moeten beseffen, dat dergelijke propagandistische speeches op zijn tijd erg aardig zijn, maar dat staat kunde toch iets anders vraagt. Mo gen wij alsnog de hoop koesteren, dat een man met de reputatie van oud-Minister Weiter na zijn be langwekkende constructieve ver klaring, die wij releveerden toch hog zal inzien? HE AMERIKAANSCHE, BRITSCHE EN FRANSCHE Regeeringen hebben tezamen bekend gemaakt, dat regelingen zijn getroffen ter vaststelling van de verhouding in den uitvoer van steenkolen uit hun bezettingszones van Duitschland naar steenkoolin- voerende landen van Europa voor de periode van 1 Juli 1947 tot eind 1947 De uitvoer zal worden vastge steld in percentages van de netto verkoopbare steenkoolproductie, te beginnen bij 21%, wanneer de da- gelijksche productie in de westelij ke zones 280.000 ton, en opwaarts tot 25%, wanneer zij 370.000 ton per dag bedraagt. De percentageschaal houdt eenerzijds rekening met de behoefte aan steenkool voor den herbouw der bevrijde landen van Europa en anderzijds met de essen- tieele industrieele en andere be hoeften van de Duitsche economie, aldus de bekendmaking. „Deze re geling zal zoowel voor de invoe rende landen als de autoriteiten be last met de Duitsche economie van gemak zijn. Aan het eind van het jaar zal deze regeling aan een her ziening onderhevig zijn. Tevens is besloten, dat wanneer tot de eco nomische incorporatie van 't Saar- gebied bij Frankrijk zal zijn beslo ten, de Europeesche steenkoolorga nisatie ervan op de hoogte gesteld zal worden, dat Frankrijk voortaan aan deze organisatie zoöwel de hulpbronnen als de behoeften van Frankrijk en het Saargebied als ge heel zal bekend maken. De huidige overeenkomst is na lange discussies tot stand gekomen en door drie mi nisters van buitenlandsche zaken bekrachtigd". De Amerikaansch-Engelseh-Fran- sche overeenkomst over den Duit- schen uitvoer van steenkool is in Fransche regeeringskringen als een „kennelijke stap voorwaarts" be groet. Een woordvoerder van het Fran sche ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde, dat Frankrijk thans de hoop kan koesteren tegen het einde van dit jaar 50 procent meer steenkool uit Duitschland en het Saargebied te ontvangen, dan het in de laatste maanden kreeg. De woordvoerder legde er den nadruk op, dat de overeenkomst zuiver technisch is en zonder poli- De Joodsche verzetslieden Ba- razani en Feinstein, die door een Britsche militaire recht bank tot de doodstraf veroor deeld waren en wier executie ophanden was, hebben zich in de centrale gevangenis van Je ruzalem van het leven beroofd. Barazani en Feinstein hadden zich met een gratieverzoek tot den Hoo- gen Commissaris gewend maar nog geen antwoord ontvangen. Officieus wordt vernomen, dat zij, toen zij zich van het leven beroofden, springstoffen hebben gebruikt. Met ingang van Maandagavond was in de Joodsche wijken van Je ruzalem van zonsondergang tot zonsopgang een uitgaansverbod af gekondigd, dat tot nader order van kracht zou blijven. Volgens onbe vestigde berichten hielden deze maatregelen verband met de op handen zijnde executies van Meyer Feinstein en Mosje Barazani, de twee Joodsche verzetslieden, die een einde aan hun leven hebben ge maakt. „Engeland zal zichzelf moeten redden" In een toespraak tot het Britsche Gemeenebest op den avond van haar verjaardag, heeft Prinses Eli zabeth o.a. gezegd, dat het Engel- sche Kjjk eerst de wereld heeft ge red en thans, nu de strijd is ge wonnen, zichzelf moet redden. De verjaardag van de Britsche kroonprinses is te Kaapstad met groote feestelijkheden gevierd. Bij het ontbijt in het Gouvernements huis te Kaapstad wachtte haar gis terenmorgen, behalve de geschen ken van de huisgenooten, een partij van duizenden gelukwenschbood- schappen uit alle streken van de wereld. Terwijl vuurwerk werd af gestoken boven het verlichte Kaap stad heeft Prinses Elizabeth haar 21-sten verjaardag besloten met 't bijwonen van een besloten jeugd- bal ten Gouvernementshuize. Aller wegen in Zuid-Afrika werd giste ren door de dansorkesten de „Prm- seswals" gespeeld, een compositie van een jongen Zuid-Afrikaan. tiek karakter. Hij zeide, dat men niet overeengekomen is om de Fransche zóne bij de Engelsch-Ame- rikaansche aan te sluiten. Protest van Rusland Waarschijnlijk zal de Sowjet-re- geering haar afkeuring uitspreken over het accoord inzake export van steenkool tusschen Frankrijk, Enge land en de V.S. De critiek zou dan hierop gebaseerd zijn, dat een over eenkomst tusschen drie mogendhe den in strijd is met den geest van Potsdam. Het Fransche communistische blad „Humanite" schrijft ten aanzien van de te Moskou geteekende steenkool overeenkomst, dat Frankrijk hier door een „ondergeschikt deelge noot" van het Westersche blok wordt. „Wij zullen een aalmoes ont vangen, evenredig met onzen goe den wil en onze ondergeschiktheid aan de politieke plannen van onze westersche partners". Van gas en electriciteit Blijkens een beschikking van den minister van economische zaken, wordt de op 15 Januari j.l. vastge stelde verlaging van 20% op de gas- en electriciteitsrantsoenen ingetrok ken. De beschikking is 18 April j.l. met terugwerkende kracht van 1 April 1947 af, in werking getreden. Gisteren is te Paramaribo de re geling bekend gemaakt, die op een verleden week gehouden conferen tie is getroffen tusschen een gou vernementscommissie en een dele gatie van de Freeland League, om „als begin" 30.000 Europeesche Joodsche refugees Suriname bin nen te laten. De commissie en de delegatie waren niet in staat tot overeenstemming te komen over het totale aantal refugees, dat zich eventueel in Suriname zou kunnen vestigen, ofschoon op alle andere punten, op de drie in de afgeloopen week gehouden vergaderingen overeenstemming werd bereikt. Bij zijn terugkeer van de inter-Aziatische conferentie te New Delhi op het vliegveld te Batavia werd de Indonesische premier Sjahrir begroet door dr. P. J. Koets (midden) namens den It. G.G. dr. van Mook en den marine-attaché van de Commissie-Generaal (rechts). (Ass. Press) Frederik IX is Maandagmiddag om vier uur door den Deenschen premier Knud Chistensen uitge roepen tot Koning van Denemar ken. De proclamatie werd voor gelezen van het balkon van het kasteel Christiaansborg, waarna de nieuwe koning op het halkon verscheen en door de op het plein voor het paleis verzamelde me nigte hartelijk werd toegejuicht. In een korte toespraak zeide de Koning, dat hij hoopte, dat het volk hem hetzelfde vertrouwen zou schenken als zij geschonken hadden aan zijn overleden vader. Op speciaal verzoek van koning Frederik zal de eerewacht bij het stoffelijk overschot van koning Christiaan, dat drie dagen in het paleis zal blijven opgebaard, be staan uit Deensche illegale werkers en de militairen en politie, die het koninklijk kasteel op 19 September 1944 tegen de Duitschers verdedig den. Gisteren werden vele rouwtele- grammen ontvangen, waarvan een der eerste van den secretaris-gene raal der V.N., Trygve Lie, afkom stig was. Beide huizen van het Deensche parlement hielden Maan dagmiddag afzonderlijk een her denkingsbijeenkomst. Waarschijnlijk zal de begrafenis van den gestorven vorst de vol gende week plaats hebben. Het stoffelijk overschot van den overle den koning zal worden bijgezet in de kathedraal van Roskilde, de tra- ditioneele begraafplaats van de Deensche koningen. Als gevolg van de drukkerssta king verschenen Maandagmorgen alleen het communistische „Land og Folk" en de „Social-Demokra- ten". Het laatste blad schreef: „Het Deensche volk zal koning Chris tiaan in gedachten houden als een koning, die in de zwaarste beproe vingen van het land het centrale punt vormde, waaromheen het volk NIEUWE VOORZITTER VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR Burgemeester van Hillegom gekozen De algemeene vergadering van de algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur heeft in de plaats van dr. A. Verhage, die af trad, als voorzitter gekozen de heer jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hille gom. De verkiezing geschiedde met 284 van de 350 stemmen. In Zuid-Palestina is heden een troepentrein, komend uit Cairo, op geblazen. De trein is in de tucht gevlogen in de nabijheid van Re- hoboth. Er zijn veel dooden en ge wonden te betreuren. Het revolutionaire vijf jarenplan, dat de President van Argentinië, Peron, zijn volk heeft opgelegd en dat de bedoeling heeft de geheele sociale, economische en politieke structuur van het land om te vormen,' loopt gevaar een tegen- revolutie van de zijde der boeren te verwekken. Daarom naar hoogere levensstandaard President Truman heeft tegen over vertegenwoordigers van de ge heele Amerikaansche pers verklaard dat de binnenlandsche economische problemen moeten worden opge lost om de steunverleening aan de volken, die hun vrijheid tegenover „pressie van buiten af en buiten landsche ideologieën" willen hand haven, beter voort te kunnen zet ten. Uiteindelijk hangt het welzijn van zulke landen samen met dat van Amerika zelf. De vrijheid en inte griteit van Amerika zijn slechts ge waarborgd in een wereld van vrije volken, die in vrede met hun buur staten leven en vrijen handel drij ven. Wij weten, dat ons stelsel van de vrije concurrentie ons de hoogste levensstandaard ter wereld heeft zich samenschaarde ter opkoming voor zijn vitale belangen. De ar beidersklasse heeft alle reden voor gedenken van koning Christiaans regeering, want gedurende die pe riode heeft de arbeidersklasse groo- ten vooruitgang kunnen boeken." „Land og Folk" zeide: „Koning Christiaans houding is niet alleen in politiek opzicht onberispelijk geweest en verder ook in alle op zichten nationaal-waardig, doch heeft ook in critieke dagen getoond, dat de koning een rechtschapen heid bezat, welke ten voorbeeld diende te strekken aan de regeering en alle verantwoordelijke politici." Rouwbeklag van Neder- landsche regeering De minister van buitenlandsche zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft Maandagmorgen een bezoek ge bracht aan den Deenschen gezant, den heer M. A. Wassard, om na mens de Nederlandsche regeering deelneming te betuigen met het overlijden van koning Christiaan. Hedenochtend om 10 uur heeft dè ceremonieele opening plaats gehad van de eerste zitting van het parlement van Oost- Indonesië te Makassar. Door middel van gongslagen werden de opeenvolgende handelingen van het protocol aangekondigd- In zijn openingsrede ging presi dent Soekawati de gebeurtenissen sinds Malino na en releveerde hij de problemen, waarvoor de regee ring van Oost-Indonesië zich ge steld ziet. Voorts zei hij, dat in de ze zitting het ontwerp-besluit kan worden voorgelegd voor de benoe ming van een commissie voor de opstelling van een grondwet. De regeering hoopt van harte binnenkort ook den staat Borneo in de rij der Indonesische staten te mogen begroeten, opdat de federa tie ter hand kan worden genomen, gevolgd door de Unie als sluitsteen. Soekawati bracht dank aan de Nederlandsche regeering voor haar hulp en haar vertrouwen en noem de in het bijzonder den luit.-gouv. generaal. De rust aldaar thans is terug gekeerd. Soekawati besloot r..et de worn- den: De regeering zal bij monde van haar ministers verantwoor ding in het parlement, afleggen, doch zij vraagt daarbij een -pen oog voor het zeer bijzondere ka rakter van ^-mr taak. De Spoorwegen op den herdenkingsavond Op den Nationalen Herdenkings avond op Zaterdag 3 Mei zal het geheele bedrijf der Nederlandsche Spoorwegen en dus ook elke trein van 20.00 tot 20.02 uur stilstaan. Vier jaar eischte mr. J. Besier, advocaat fiscaal aan het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, gisteren tegen den 38-jarigen ex-opperwachtmeester van de Velserpolitie J. L. M. Visser, die onder den corps-chef Harrebo mee als chauffeur heeft dienst gedaan bij de beruchte politieke afdeeling in Velsen. Voordat mr. Besier zijn requisi toir kon uitspreken, verschenen in deze zaak, die den geheelen dag in beslag nam, achttien getuigen a charge en acht a décharge voor het Hof. V. ontkende met groote telheid alle hem ten laste gelegde feiten, waaronder het arresteeren van twee Joden te Velsen, het beletten van een ontvluchtingspoging te Sant poort van een vrouw, die een bij haar ondergebr.vchte Joodsche baby in veiligheid wilde brengen en het deelnemen aan diverse invallen en huiszoekingen. „Een fijne kerel" noemde de on langs ter dood veroordeelde Harre bomee verdachte. Deze uitspraak uit den mond van den vroegeien Velser politiechef achtte de presi dent, mr. F. W. van Schaeck Ma- thon op zichzelf reeds typeerend voor verdachte. V. zelf verklaarde, dat hij in het geheel geen Dunsche sympathieën had en alles gedaan heeft om de arrestaties te bemoei lijken. Hij zou zijn auto veelvuldig cnklaar hebben gemaakt en diver se personen voor razzia's hebben gewaarschuwd. Eenige getuigen a décharge, die destijds door bemid deling van V. zijn vrijgekomen, be vestigden verdachtes verklaringen. Mr. Besier was van meening, dat de scherpe kantjes van de tenlasteleg ging weliswaar waren afgegaan, doch dat z.i. verdachte voor zijn optreden behoorlijk dient te worden gestraft. „Een man" aldus mr. Besier „die van twee walletjes heeft gegeten". verschaft. Door deze nog te verhoo- gen, kunnen wij de levensvatbaar heid en superioriteit van de vrije economie aantoonen en tot voor beeld stellen. Economische moei lijkheden in Amerika zouden agita toren de kans geven, waarop zij wachten. Er hangt slechts één wolk boven de toekomst van Amerika, namelijk de groote en snelle stijging van de prijzen. Als dit zoo voort gaat, zal onvermijdelijk een terugslag of een depressie volgen. Truman ontkende, dat de hooge prijzen van voedingsmiddelen te wijten zouden zijn aan de regee- ringspolitiek. Slechts de enorme vraag van de wereld naar deze pro ducten is daarvan de oorzaak. Opdat zij niet nog meer zullen stijgen, moet de exportcontrole gehandhaafd blijven. De president besloot met een be roep op het zakenleven, de arbei ders en de boeren pril tezamen iftêf de regeering te streven naar een verlaging van het prijspeil. Te Hengelo werden 51 Duitsche journalisten, leeraren en vertegen woordigers van vakvereenigingen, die in Engeland een zesweeksche cursus in democratie gaan volgen, door de Nederlandsche grenspost de toegang tot Nederland gewei gerd. Ofschoon de Britsche officier, die de groep Duitschers begeleidde, protesteerde, hielden de Nederland sche ambtenaren vol, dat de Duit schers geen doorreis-visa voor Ne derland hebben en de groep moest onverrichterzake naar Hannover terugkeeren. Von Papen is niet dood. Vorige week hebben in Duitschland val- sche geruchten de ronde gedaan over overlijden van Von Papen. De Britsche Nieuwsdienst in Duitschland had namelijk een radio-bericht uit New York aange haald, volgens hetwelk Von Papen gestorven zou zijn tengevolge van zijn beroerte van Woensdag j.l. Von Papen is thans in zooverre hersteld, dat hij gisteravond per trein naar Garmisch Partenkirchen overge bracht kon worden. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem is hedenmor gen per trein via ParijsMilaan naar Rome vertrokken voor een bezoek „ad limina" in gezelschap van zijn secretaris H. W. Agterof en van Kapelaan J. C. A. Huibers uit Lisse (Beekbrug) Ter inzage Op onze bureaux liggen ter in zage de passagierslijsten van de m.s. Kota Baroe, m.s. Tarakan en m.s. Celebes, die op 2 April van Batavia vertrokken en vermoedelijk 1 Mei te Rotterdam zullen aanko- DOCTOR VERHAGE is thans af getreden als voorzitter van de algemeene vereeniging voor Bloem bollencultuur. Als zijn opvolger koos de vergadering Maandag den burgemeester van Hillegom, jhr. van Nispen tot Pannerden. Dr. Ver hage is nu voorzitter van het Be drijfschap voor de Bloembolien- kweekerij en in zijn rede voor de vergadering van de Algemeene Vereeniging heeft hij een uitvoe rige beschouwing gegeven over de wenschelijkheid, van een tot in de finesses geordend bedrijf en over de maatregelen, die daartoe tot op het oogenblik genomen zijn, waarbij tot uiting kwam dat de vereenvou diging van die maatregelen niet te bereiken zal zijn zonder bepaalde groepsbelangen op te offeren. Dr. Verhage deed de mede- deeling, dat het hoofdbestuur thans een commissie heeft in gesteld, die zal bestudeeren of men tot vereenvoudiging van maatregelen kan komen. Spr. herinnerde er aan, dat de uitvoer van bloembollen gedurende het jaar 1946 zeer is toegenomen, ondanks de groote moeilijkheden in de afzetgebieden. Wat het belang rijkste gebied, Engeland betreft, valt het te betreuren, dat daarheen nog slechts een gedeelte van onzen voor-oorlogschen uitvoer gaat. In de nieuwe wereld bestaan geen contingenteeringsmaatregelen en er wordt alles op gezet om den export daarheen zoo groot mogelijk te maken. Er wordt een intense recla me-campagne door het bureau van het Centraal-Bloembollencomité ge voerd. Hierbij moet worden opge merkt, dat bij vele landen reeds weer de vrees voor overvoering van de markt opkomt, wat ook geldt voor alle producten van den Nederlandschen tuinbouw. Daarom moet ons bedrijf een zekere regel maat in die markt brengen, willen wij onzen export zonder plotselin- gen tegenslag blijven uitbreiden. Spreker deelde vervolgens mede, dat het overbruggingscrediet, door den minister toegestaan om de marktoverschotten der bloembollen, ontstaan door te kleinen export, aan te koopen, thans spoedig aan het bedrijfschap zal worden Ier be schikking gesteld. Hij drong aan op een nauwe samenwerking tusschen het bedrijfsschap en de vrije orga nisaties van het bedrijfsleven. Dr. Verhage sloot zijn toespraak met woorden van dank voor den steun, die hij in zijn functie mocht ondervinden. Hij verbond daaraan de overtuiging, dat de door hem herhaaldelijk voorgestelde doch nooit tot verwezenlijking gekomen reorganisatie, die ook nu nog nood zakelijk bleef achten, in het belang van de verhouding tusschen hoofd bestuur en de groepen zal tot stand komen. OE VOORZICHTIG men moet zijn met het koopen van boe ken, ook al zijn ze van een beken den, ter goeder faam bekend staan- den schrijver en ook al worden ze door handige reclame aanlokkelijk uitgestald in winkeletalages, heb ben eenige lezers ondervonden, die ons hun verontwaardiging uitten over den inhoud van het onlangs verschenen boek van Jan de Har- tog: Gods Geuzen. Schrijver, titel en uitvoering doen niets kwaads vermoeden, maar als we kennis nemen van den inhoud, blijkt het tot de categorie der vlak weg verboden boeken te behooren. Dit is geen willekeurig particulier oordeel, maar ook de meening van den Katholieken Informatiedienst Inzake Lectuur (Idil) en van de letterkundige redactie van „De Li nie". Hoe betreurenswaardig het ook is, dat de schrijver van „Hollands Glorie" zich derwijze compromit teert" dit boek moet door ons on voorwaardelijk worden afgewezen. Een bekende uitgever zond ons de zer dagen een prospectus voor tal ^an goede boeken onder de slag zin: Het Goede Boek is niet duur. Dat is juist. Een slecht boek is ech ter altijd te duur; men kan zijn geld beter besteden! Er is hier sprake van een roman met een Leger-des-Heils sfeer, van een waanzinnige wereld van psy chopaten, en door erotomanie ver teerden. De obscene passages zijn legio, vloeken en godslasteringen vormen schering en inslag. „De Li nie" vindt het dan ook, na zijn oordeel verder te hebben gemoti veerd, „onbegrijpelijk, dat een schrijver er toe komt, deze zieke lijkheden neer te schrijven, onbe grijpelijk, dat een uitgever ze op kostelijk papier, in een kostelijke band te koop stelt". Inderdaad, waarom moest zoo'n verkeerd boek gedrukt worden in een tijd, dat Nederland, behalve naar materieel, toch allereerst naar geestelijk herstel worstelt, om tot een betere christelijke samenleving te komen? Schrijvers en uitgevers hebben, naar wij meenden, in de zen tijd op dit punt ook een taak!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1