BIJ DEN POLITIERECHTER PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Dinsdag 22 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN HET FEEST VAN DEN ARBEID Kerkelijke viering I Levendige vergadering van Schoorlsche IJsclub FEESTAVOND „DE VIERSTATEN" UIT OUDE TIJDEN Kath. Staatkundig Maandschrift Doodelijk ongeval INCEZONDEN Marktberichten In katholieke kringen herleeft de laatste jaren een oude chris telijke traditie, bestaande in de kerkelijke viering van het feest van den arbeid. Hierbij wordt de arbeid niet enkel gezien in zjjn beteekenis voor de natio nale volkswelvaart, maar ge plaatst in een bovennatuurlijk licht, doordat hij tevens als een bij uitstek geschikt middel wordt beschouwd om den mensch den weg naar zijn op gang tot God te vergemakkelij ken. De herleving van deze aloude traditie, gepaard met een zegening van werktuigen en gereedschappen, juichen wij van harte toe. Wat wij echter hierbij wel jammer vinden is, dat deze viering nog teveel tot de kringen van de arbeiders, meer speciaal tot die van de handarbei ders blijft beperkt. Waarom worden hierbij niet de hoofdarbeiders, de middenstanders, de boeren, de werkgevers, de vrije beroepen in geschakeld? Waarom kan dit feest, in katholieke kring gevierd, niet een gezamenlijke getuigenis wor den van alle groepen en standen uit het katholieke volksdeel, onver schillig of zij stoffelijke of geeste lijke, leidende of uitvoerende ar beid verrichten? Het christelijk be grip van den arbeid maakt immers ten aanzien van de waardeering van den arbeid als zedelijke factor geen onderscheid en bovendien heeft elke arbeid, die de stoffelijke of geestelijke rijkdom van de volks gemeenschap vermeerdert, zijn be teekenis. Wij moeten, ook in katholieke kring, veel dichter bij elkaar ko men te staan. Is een gezamenlijk feest van den arbeid, gevierd door alle groepen en standen uit het ka tholieke volksdeel niet een prach tige gelegenheid om te worden aan gegrepen als een middel tot weder- zijdsche toenadering, tot verster king van hét besef der onderlinge verbondenheid en solidariteit Het initiatief tot een viering, ook in Alkmaar, is uitgegaan van de katholieke arbeidersbeweging. Maar dan pas zal dit katholieke feest sla gen, als ook de andere standen meedoen. Vandaar, dat het Koepel comité der sociale organisaties alle standen oproept voor een massale betooging, welke dit jaar wordt ge houden in de St. Laurentiuskerk, a.s. Zondagavond om 6 uur. Het Koepelcomité rekent op de mede werking van alle besturen en op de groeiende gemeenschapsgeest van alle katholieken. HANDEL MET NOORD-AFRIKA Op Woensdag 7 Mei 1947, des voormiddags van 1012,30 uur, zal de directeur van het onlangs op gerichte Nederlandsehe Handels centrum voor Noord-Afri'ka, ten kantore van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noord- holland, Beursgebouw, Damrak 62a te Amsterdam, een zitdag hou den, teneinde belanghebbenden in de gelegenheid te stellen hun even- tueele wenschen, in verband met den handel met Noord-Afrika, b>j hem kenbaar,te maken. Het verdient aanbeveling, dat zij, die van deze gelegenheid ge bruik willen maken, van hun voor nemen doen blijken aan het Secre tariaat van het Kantoor Akmaar, Oudegracht 182 te Alkmaar. WELDADIGHEID ALKMAAR. Blirgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij de Afdeeling Akmaar van de Stichting voor Maatschappelijk Werk op Hu- manistischen Grondslag hebben ge plaatst op de lijst van binnen deze gemeente gevestigde instellingen van Weldadigheid-, bedoeld in ar tikel 3 der Armenwet en deze Af deeling hebben gerangschikt als behoorende tot de instellingen be doeld onder letter C van artikel 2 dier wet. ALKM. KAMERMUZIEK VER. ALKMAAR. Op Donderdag 24 April a.s. geeft de Alkm. Kamer- muziekvereen. haar vierde concert in 't Gulden Vlies. Op dien avond zal optreden de meester-pianist Theo van der Pas met een Chopiïi- programma. Parool schrijft o.a.: Van het uit gebreide Chopin-programma, dat hij ten gehoore bracht, werden de verschillende facetten, die typee rend zijn in het werk van den Poolschen piano-componist bij uit stek in beheerschte en doorleefde vertolkingen duidelijk belicht. Waar het noodig was speelde Van der Pas nu eens met een vir- tuooze bravour, dan weer met een innige teederhejj, zoo-'a' •- behal ve de hartstochtelijke geladenheid ook de poëzie recht werd gedaan Zoo werd- het Largo uit de Sonate op. 58 tot een subtiele verstilde stemming, die men in onze con certzalen niet vaak aantreft. durige applaus aan het einde be wees hoezeer het gepresteerde werd gewaardeerd en het moet gezegd worden, dat sommige nummers het beroepspeil bereikten. Dat dit door een betrekkelijk jonge groep tot stand is gebracht, is een uitstekende prestatie. De proloog werd al direct vlot ingezet en den geheelen avond werd de vaart behouden, waardoor het uitgebreide programma op rol letjes liep. In letterlijken en figuur lijken zin passeerden de revue: dans, zang, ballet, cabaret en wat dies meer zij. Een bijzonder goeden in druk gaven de „Torina's" met hun ongelooflijke staaltjes acrobatiek. Vooral na de pauze kwam het bij hen op spierkracht aan. Zij brach ten de diverse toeren elastisch en volkomen in stijl naar voren en oogstten een dankbaar applaus. Ook „The Three Stars" vielen op. Dit waren drie meisjes (mej. Jager, mej. Bakker en mej. Pijkei, die eenige populaire songs brachten. Zij waren juist zoo goed door de eenvoudige, doch gevoelige manier van optreden en de romantische Zuidzeeliedjes deden velen in droo- men naar Hawaii gaan.De mede werking van „The Musical Players" in dit nummer kwam het geheel sterk ten goede. Het optreden van de beide accor deon-virtuozen uit deze band on dervond ook veel waardeering bij het publiek. Na afloop ontvingen de dames een bouquet, terwijl de aanwezigen als bewijs van instemming een klaterend applaus aanhieven. Onder de vroolijke tonen van „The Musi cal Players" bleven de aanwezigen nog geruimen tijd gezellig bijeen. VERKEERSOVERTREDINGEN Het is noodig gebleken, dat er weer eens nauwkeurig wordt toe gezien op het verkeer. De politie heeft de laatste dagen tal van ver keersovertredingen moeten consta- teeren, die alle meer of minder tot ongelukken aanleiding kunnen ge ven. Speciale controle werd uitge oefend op stuur- en reminrichtin- gen, waarbij bleek, dat er nog heel wat auto's worden gebruikt mot een defecte stuurinrichting. Verder waren tal van motorrijders niet in het bezit van de vereischte papie ren en gebruikten wielrijders niet de voorgeschreven verkeersteekens. Het heeft processen-verbaal gere gend, om de weggebruikers weer te leeren wat „veilig verkeer" betee- kent. Waarschuwingen bij deze overtredingen schijnen toch niet te helpen. BILJART-KAMPIOENSCHAP Eerste klasse Alkmaar In hotel De Nachtegaal zijn Za terdag en Zondag de wedstrijden om het eerste klas kampioenschap van Alkmaar beëindigd. Winnaar werd C. Honingh van Excelsior, die van de zeven par tijen er zes won en één remise speelde. De totaal-uitslag luidt: Honingh 6 1 1595 176 8,94 13 v. Lingen 5 1 1 1504 185 8,12 11 Burger 4 3 1312 186 7,05 8 Wijkhuizen 4 3 1303 209 6,23 8 Buisman 3 4 1377 188 7,32 6 Watertor 3 4 1324 198 6,68 6 Schouten 1 6 1288 228 5,64 2 Zwart 1 6 901 186 4,84 2 Resp.: gew verl., remise, aantal car., aantal beurten, matchpunten. alg. gem. en CE PAASCHTENTOONSTELLING EEN SUCCES De Paaschtentoonstelling van de Alkmaarsche schilders, die in het Stedelijk Museum wordt gehouden, is tot nu toe een groot succes ge weest. Men rekent er op, dat het aantal bezoekers de duizend zal overschrij den. Dit getal beteekent zoo onge veer een record. Zij, die nog een bezoek aan de expositie willen brengen, worden er aan herinnerd, dat Zondag 27 April a.s. de laatste dag is. NUTSSPAARBANK De directie der Spaarbank schrijft ons: De stijging van het aantal spaar ders (het aantal bedraagt thans 24859) noopt tot uitbreiding van de brandvrije bergruimte voor de in leggersrekeningen (cartonnen kaar ten). In Juli 1946 werd aan de firma Lips te Dordrecht de levering van een tweede brandkast opgedragen. Deze kast kwam gereed en zal, on voorziene omstandigheden voorbe houden, Donderdag a.s. worden ge leverd. Door de werkzaamheden aan het plaatsen dezer kast verbonden kan het publiek dien dag niet op regelmatige wijze geholpen worden, zoodat wij ons genoodzaakt zien de Spaarbank Donderdag a.s. voor het publiek te sluiten, waarvan per advertentie in dit blad melding is gemaakt. DE N.I.W.I.N.-ACTIE De N.I.W.I.N. afd. Alkmaar zal deze week een grootscheepsche ac tie ondernemen, om de jongens in Indië te kunnen helpen. Daartoe zal de loco-burgemeester, weth. G. v. Slingerland, Woensdag om 1 uur 's middags over de radio- distributie het woord richten tot de Alkmaarsche bevolking. Verder hebben de bioscoop-ex ploitanten toegezegd, dat zij ieder een avond-recette zullen afstaan aan het N.I.W.I.N.-comité. Woens dag doen dit Cinema-Americain en A.B.T., waarbij de Cinema in de pauze Indische dansen zal laten vertoonen onder begeleiding van krontjong-muziek. Vrijdag zullen de Harmonie en de Victoria het pro gramma ten bate van het comité geven. Er zij nog bij vermeld, dat in de Cinema eveneens een filmpje zal worden gedraaid over het leven van de jongens in Indonesië, getiteld: „Brengers van recht en vrijheid". BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren, Gerhard, z. v. Antonius A. Heeren en W. Karssen; Anna Marie, d. v. Simon P. Wokke en J P. M. Scholten; Petronella T. N., d. v. Arnoldus N. Driesen en T. C. Blom, Maartje, d. v. P'e.er van der Oordt en P. Burgert; Adrianus, z. v. N. P, Bijl en C. de Moei; Pierre J N., z. v. Jan W. Schut en Marie Nelly Commandeur; Toska J. N., d. v. Walter H. Faust en P. G. Kroon; Johanna M. V., d. v. P. M. van de Ven en H Moe-rakker. Overleden: Hendr.ka Knecht, 30 jaa„ gehuwd met C Blom. UITREIKING BONKAARTEN Voor de uitreiking van de bon kaarten 707 (7e en 8e periode) zijn morgen, Woensdag 23 April, aan de beurt, zij wier geslachtsnaam be gint met de letter K tot Koomen. Voor schoenenbonnen zijn aan de beurt de kinderen geboren in April 1932, of later in de maand April, wier geslachtsnaam begint met de letters F en G. DE NIEUWE MENSCHAAP 12 JAAR OUD ALKMAAR. De laatsten tijd werd „De Hout" nogal onveilig ge maakt door de opgeschoten jeugd, die er hun verschillende hoofdkwar tieren schenen opgeslagen te heb ben. De plantsoenwachters hadden handen vol werk om de knapen voortdurend weg te jagen, totdat 't een van de wachters gisteren be gon te vervelen en hij de grootste belhamel te pakken kreeg. Zoeken de naar een veilige bergplaats vond hij de apenkooi leeg staan en stopte de knaap er zoolang in. Ondertus- schen ging hij (misschien wel wat langzamer dan anders) de politie waarschuwen. De jonge menschaap had onder de bedrijven door niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Nadien werd hij nog eens op het politie-bureau onder handen genomen. Vermoedelijk zal hij na deze kortstondige Tarsanrol voor taan wel een omweggetje om de apenkooi maken! R.K. THUISFRONT HEILOO Ook de tweede avond van het R.K. Thuisfront is een vol ledig succes geworden. Het publiek (de zaal was tot in de uiterste hoe ken bezet) heeft weer volop genoten van het verzetspel „De nieuwe da geraad". Aangezien er weer veel belangstellenden teleurgesteld moes ten worden, daar geen plaatsen meer beschikbaar waren, zal op Woensdag 23 April a.s., des avonds 8 uur, de derde en absoluut laatste avond gegeven worden. Er zijn nog een beperkt aantal plaatsen be schikbaar. Naar wij vernemen zal de R.K. Gem. Tooneelvereeniging ,,'t Mas ker" hedenavond in Schoorl optre den voor de soldaten, die daar ge legerd zijn. Dit op verzoek van den aalmoezenier. DE MASKERSPELERS BERGEN. Deze keer kwamen de Maskerspelers voor het voet licht met „Gouden Regen" blijspel in drie bedrijven door J. B. Priest ley. Met de keuze van dit stuk deed men een goed3 greep, hetgeen men niet van alle Amerikaansche en Engelsche stukken kan zeggen. De inhoud van het stuk was niet verward, reeds in het tweede be drijf kwam de onlknooping het geen de toeschouwer deed afvra gen wat het derde bedrijf wel zou brengen. Het 'einde van het stuk was daardoor niet geheel en al bevredigend. De acteurs waren wel zeer goed op dreef en gaven heel goed spel te zien. Het was een uitvoering waarop de Masker spelers met succes kunnen terug zien. TOONEELVER. „PRO DOMO" BERGEN. Zooals wij reeds meldden wachtten de K. A. B. afd. Bergen eenige bijzondere too- neelavonden, verzorgd door de on- derafd'. „Pro Domo". Het tooneel- spel in drie bedrijven van Johan Fabricius genaamd „Onder één dak" had veel belangstelling. Spe lers en regisseur mogen tevreden zijn over het welslagen van de uit voering. De inhoud van het stuk mag alom bekend zijn, Pro Domo heeft het als iets nieuws voor het voeticht gebracht. Jammer, dat de zaal was klein is. Meerderen had den kunnen genieten van het goede spel. De leden van „Pro Domo" en hun regisseur J. Haakman kunnen op eenige goed geslaagde avonden terugzien. SCHOORL Een dertigtal leden van de totaal 465 kwam in de zaal van den heer N. Schuijt bijeen, om te vernemen hoe de jonggeborene het maakte. Het viel mee! Wedstrijd na wedstrijd werd ge organiseerd op de nieuwe schitte rend geleden Schoorlsche ijsbaan. Het jaarverslag van den secre taris, den heer G. Minkema, ver haalt verder de lijdensgeschiedenis voor en aleer de baan voldoende onder water stond. Hierbij werd zelfs gebruik gemaakt van een buis leiding van 700 m, welke als een soort „Pluto" het land onder water moest zetten. Dat een en ander veel geld heeft gekost, behoeft geen betoog. Niettemin was het geluid van den penningmeester, den heer C. H. Kager, niet onheilspellend. De ontvangsten hadden bedragen f 9184.27 en de uitgaven f 8837.02. Een batig saldo dus van f 347.25. Medegedeeld werd, dat de burge meester, mr. C. A. J. Jochems, het beschermheerschap van de Schoorl sche IJsclub had aanvaard. En toen.... toen bleek inderdaad, dat het ijs de Hollanders één maakt, maar een eenheid, die tegelijk met het ijs verdwijnt. Er stond namelijk op de agenda het punt bestuursver kiezing, waarmee een groot ge deelte van het bestuur het niet eens was. De IJsclub Schoorldam had 'n fusie aangegaan met Schoorl, maar had eerst haar kas onder de leden verdeeld. Het voltallige bestuur was toegevoegd aan Schoorl, doch men meende, dat thans een geheel nieuw bestuur gekozen moest worden en dat vond de meerderheid van het Schoorlsche bestuur zeer terecht onjuist. Maar waar het hier een georganiseerde poging was om het bestuur te torpedeeren, kreeg de verkiezing toch haar beslag. Na veel leelijke woorden en onvrien delijke toespelingen werd besloten het bestuur uit te breiden van 9 op Het „Vierstaten-cabaret" heeft Maandagavond in het Gulden Vlies de revue „Wat nou weer?" gebracht en dit tweede optreden tot een succes weten te maken. Het lang- WAAR MOCHT MEN BOUWEN? 22 APRIL 1556. Orde en regel moet er zijn. Wanneer men bang is voor overvallen, dan neemt men daartegen maatregelen. Zoo werd 22 April 1556 besloten dat binnen 100 roe van de stad niet mocht wor den gebouwd. Daarenboven was de bepaling dat huizen buiten de poor ten alleen van licht materiaal mochten worden gebouwd om in geval van nood deze spoedig waren afgebroken of verbrand. Dirk Arian kreeg hiermede te maken tpen hij buiten de Geestpoort zijn timmerije niet verder mocht uitbreiden dan met lichter materialen. Dief en diefjesmaat De politierechter te Alkmaar had tijdens de jongste zitting wederom talrijke diefstallen te vonnissen. De rij van verdachten werd geopend door Hermanus N., die momenteel is gedetineerd in het kamp Wester- bork, wegens samenwerking met den S.D. N. had in Mei '44 in het gebouw van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar alcohol ontvreemd. Naar hij tijdens het onderzoek verklaarde, stond deze diefstal in verband met zijn connec ties met den S.D., hoewel hij zich niet al te duidelijk uitliet, in welk verband dit dan stond. De Officier eischte een geldboete van f 40. te vervangen door 20 dagen hech tenis. Uitspraak conform den eisch. Vrijgesproken werd Dirk A. uit Uitgeest van het ten laste gelegde volgens art. 27 der Visscherijwet. Mej. Catharina M. had zich te Schagen schuldig gemaakt aan di verse kleine diefstallen, zooals een rookerskaart, een armband, een paar wollen wanten etc. De uit spraak luidde een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van 4 maanden, met een proeftijd van 2 jaar, alsmede onder toezichtstel- ling van de reclasseering. Twee inwoners uit Bergen, Jacob B. en Hendrik B., zaten in den af- geloopen winter krap in de kolen en hadden hun toevlucht gezocht in het kappen van boomen. Tegen hen werd resp. f 25.of 10 dagen en f 15.of 10 dagen uitgesproken. Pieter R. uit Bregtdorp had clan destien stroom gebruikt en hoorde f 15.of 10 dagen tegen zich eischen. Uitspraak conform den eisch. Aleida M. te Castricum had zich clandestien laten aansluiten op de radiodistributie. Het werd een duur dg. de radioprogramma: f 20.of 10 Nog twee slachtoffers van kolenschaarschte waren Cornells M. en Petrus D„ beiden uit Heiloo, die gezamenlijk hout hadden ontvreemd. Gok de straf werd broederlijk ver deeld; beiden kregen f 10.of 5 dagen. Van meer ernstig karakter was de zaak tegen Johanna M„ die in haar café van militairen dekens had gekocht. Het spreekt voor zich, dat in dergelijke gevallen de dekens van diefstal afkomstig zijn. De Offi cier eischte een geldboete van f 60 of 30 dagen, doch de president vond de overtreding ernstig genoeg om een boete op te leggen van f 250 subs. 1 maand. De Egmonder Klaas K. was op het origineele idee gekomen om een militaire overjas aan te trekken en een baret op te zetten, wanneer hij met den trein mee moest. Dan be taalde hij maar half geld. In Amers foort liep hij echter tegen de lamp en zijn reisje naar Oldenzaal werd verhoogd met een boete van f 10 of 5 dagen hechtenis. De Alkmaarsche brandstoffen- handelaar Willem W. had van een tweetal militairen uit het kamp Schoorl een partijtje steenkool zwart gekocht voor f 15.per mud, dat van diefstal afkomstig was. De Officier noemde dit vergrijp een zeer lichtvaardige handeling en eischte een boete van f 200 of 40 dagen. Mr. Berkhouwer trachtte in zijn pleidooi aan te toonen, dat verd. recht had op vrijspraak,, op grond van het feit, dat de tenlastelegging niets definitiefs bewees. De politie rechter achtte heling door schuld bewezen en veroordeelde den zwar ten kolenman tot een boete van f 100 subs. 20 dagen. Wegens valschheid in geschrifte werd Gerardus B. uit Harenkarspel veroordeeld tot een boete van f 40. W. v. d. K. uit De Rijp werd we gens beleediging conform den eisch veroordeeld tot f 25 of 10 dagen. Zijn plaatsgenoote, Jitske de V., had zich schuldig gemaakt aan mis handeling door een dorpsgenoote met een emmer om het hoofd te slaan en werd conform den eisch veroordeeld tot f 10 boete of 5 dg. hechtenis. Jan A. uit Amsterdam had zich o.a. in Alkmaar uitgegeven als col porteur van het periodiek „De Prinsenstad". Hp deed het voorko men, als zouden de ex-illegale strij ders van de abonnementsgelden worden onderhouden en wist zoo doende zeer velen een tientje lich ter te maken. Ook in Haarlem had hij dit winstgevend bedrijf uitge oefend en was aldaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden. Mede op grond hiervan veroordeelde de politie rechter hem tot één maand gevan genisstraf (eisch 2 mnd.). Ook twee inwoners van Limmen waren op houtroof geweest. Het waren Cornelis N. en Johannes v. d. E„ die resp. werden veroordeeld tot f 35 of 10 dagen en f 20 of 10 dagen. Jan M. uit Schagen had in dron kenschap een waschbak in Hotel Igesz vernield. Inmiddels heeft hij de schade vergoed. Bovendien kreeg hij een geldboete van f 10 of 5 dagen. Lambertus J. uit St. Maarten zat ook al zonder kolen en was hier door overgegaan tot diefstal van palen, f 15 of 10 dagen luidde de uitspraak. De veekoopman Jacob de W. uit Heiloo had op de markt een ambte naar beleedigende woorden toege roepen en werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 10 dagen. 15 personen! Nu zal 't wel goed gaan. De voorzitter, de heer W. Bant, werd herkozen en de helft van de vergadering in het bestuur opge nomen. Dit bestaat nu uit de vol gende heeren: W. Bant, G. Minke ma, C. H. Kager, M. W. v. d. Garde Jr., J. Schotvanger, P. Bakker, A. van Buuren, P. Blom, F. Mosch, G. Meereboer, Th. J. Schotvanger, W. Sevenhuijsen, P. v. Twuijver, J. J. Siekman en J. v. d. Oord. DE EBBENHOUTEN OLIFANT SCHOORL De R.K. Ontwikke lingsclub is er in geslaagd om de Alkmaarsche Tooneelvereeniging „Cantecleer" bereid te vinden hier een uitvoering te geven van het detectievestuk „De Ebbenhouten Olifant". Over het algemeen vond men het programma iets je zwaar, zoodat het bestuur gemeend heeft de leden tegemoet te moeten komen. We zullen niet zeggen, dat het stuk wordt aangekondigd als een spel vol dynamiek, want dan schrikken de menschen weer. Laat het dan genoeg zijn te vermelden, dat Von del hier totaal onschuldig aan is. Het is een spannend gebeuren en „Cantecleer" staat ons borg voor een prachtigen avond. De uitvoering zal plaats hebben a.s. Zaterdagavond 26 April, in het R.K. Vereenigingsgebouw te Cat- rijp. Toont dus nu uw belang stelling. „HULP IN NOOD" IN HET GOUD SCHOORL. Schoorl staat op het oogenblik wel in het teeken van feestviering. Thans was het de zoo populaire vereeniging „Hulp in Nood", die de belangstelling vroeg. De zaal van den heer Schuyt was op den feestavond gevuld met leden en hun dames, alsmede verschil lende genoodigden. De feeststem ming zat er al in, eer er een offi cieel woord werd gesproken en dat was ook juist de bedoeling. Al heel spoedig werden tractaties rondge diend onder een gezellig stukje muziek en het begon al eenigszins op een bruilof te gelijken, toen de voorzitter, de heer S. G. L. F. Baron van Fridagh, het woord nam om de aanwezigen het welkom toe te roe pen en een kort overzicht te geven op den afgelegden weg. Deze nut tige sociale vereeniging werd op gericht 19 Februari 1897 met 27 leden, op initiatief van de heeren Peeck, Selhorst en den Das. De uit- keering bedroeg toen f 6.per week en de jaarrekening sloot met een bedrag van f 1200. De vereeniging heeft alle ups en downs meegemaakt. De sociale wet ten hadden natuurlijk hun terug slag op dit fonds en met name de invoering van de Ziektewet, maakte voor vele leden hun aansluiting bij „Hulp in Nood" minder noodzake lijk. Toch kunnen de werknemers, die bij ziekte een uitkeering van 1 80 pet. van hun loon genieten, zich voor de resteerende 20 pet. minus f 1.herverzekeren bij deze ver eeniging. Het hoogste aantal leden was bereikt in 1911, namelijk 160. Het ledental bedraagt thans 99, maar de voorzitter wekte alle leden op om propaganda te voeren en vooral jongere menschen te bewe gen als lid toe te treden. Boven dien krijgt elk lid, die een lid aan brengt, f 1.aanbrengpremie. De uitkeeringen bedragen thans f 10.f 15.en f 20.benevens een aanvullende uitkeering voor hen, die ingevolge de Ziektewet 80 pet. van hun loon ontvangen. In deze afgeloopen 50 jaar is zeer veel goed werk gedaan en het fonds kan hier met trots en dankbaarheid op terugzien. Bij de binnenkort te houden bestuursverkiezing zullen de secretaris en penningmeester hun functie ter beschikking stellen. De heer J. Blom kan het secreta riaat door drukke werkzaamheden niet langer voeren, terwijl de heer J. Keete plaats wil maken voor een jongere kracht. De voorzitter wil beide heeren voor deze volle zaal nu reeds hartelijk dank brengen voor het zeer vele werk dat zij in het belang van „Hulp in Nood" hebben verricht. Het Sanatoriumfonds gaf blijk van belangstelling, door het zenden van een fraai bloemstuk. De Burgemeester van Schoorl, mr. C. A. J. Jochems, complimen teerde namens het gemeentebestuur de jubileerende vereeniging. Het 50-jarig bestaan van deze vereeni ging is een wel zeer bijzondere ge beurtenis. Om 50 jaar geleden van een dergelijk sociaal inzicht blijk te geven, daartoe behoorde moed. En hoewel de werkingssfeer van de vereeniging door de sociale wetten is beknot, heeft zij vooral voor de kleine zelfstandigen nog niets van haar bestaansrecht ingeboet. Spr. wilde graag de 100ste zijn, die zich als lid of donateur laat inschrijven. Hierna sprak nog de heer H. G. Rijs, die de jubileerende vereeni ging zijn gelukwenschen aanbood namens den Bond van Ziekenkassen boven het IJ. En toen was het woord aan het gezelschap Wi-Jo, dat er uitstekend in slaagde de zaak te vermaken. Met sneltreinvaart werd een zeer afwisselend non-stop-programma afgewerkt. Het was reeds lang na middernacht toen allen zeer vol daan huiswaarts keerden; het gou den féést was voorbij! JUIST OP TIJD verscheen thans J het eerste nummer van het Ka tholiek Staatkundig Maandschrift van de K.V.P. Juist op tijd om dat de dringende noodzaak van de ze uitgave een der motieven van de actie van het Goseling-Ver- schuur Herstelfonds is, welke actie nu haar beslissende week is inge gaan, want Vrijdag 25 April moet ze voltooid zijn. Het nieuwe maand blad maakt een forschen indruk. Het eerste nummer is een dubbel nummer, het verscheen a.h.w. „met terugwerkende kracht" vanaf 15 Maart. Van de artikelen noemen wij voor vandaag dat van pater Smits van Waesberghe S.J. over humanisme en politiek, dr. van Bil- zen O.F.M. geeft nog eens aan, waarom een katholieke staatkundi ge partij principieel gezien kan be staan en waarom het praclis-n wenschelijk is, dat er hier in Ne derland in onze dagen een katho lieke staatkundige partij bestaat. Interessant is het artikel van ir. v. Ginneken over het technisch onder wijs! Dr. de Kort verzorgt op aan trekkelijke wijze een algemeene parlementaire kroniek, terwijl rnr. Roolvink in een speciale parlemen taire kroniek het Indonesische vraagstuk nog eens van het begin af uit de doekjes doet. Er komen nog verschillende andere rubrieken in het nummer voor. Wij twijfelen er niet aan, of het nieuwe tijdschrift, dat zeer zeker in een lang gevoelde behoefte voor ziet, zal zijn weg onder het katho lieke volk wel vinden. En zeker zal in deze week de kennismaking met ditorgaan, dat met dit doel wijd verspreid is, de actie voor het Goseling-Verschuur Herstel fonds duchtig kunnen stimuleeren! K. V. P. AKERSLOOT. De Kath. Vokspartij hield haar jaarvergade ring, die slecht bezocht was. Het kon niet de schuld zijn van de agenda, die was aantrekkelijk ge noeg. Pater Peters was de spreker. De opkomst viel daarom het be stuur heel erg tegen. Temeer daar het onderwerp zoo bijzonder be langrijk en zoo leerzaam was. Pater Peters zette duidelijk uit een de groei van het communisme en hoe wij als katholieken daar ons tegen moeten verzetten, door het beoefenen van de naastenliefde. Nadat de voorzitter Pater Peters een woord van dank had gebracht voor z'n schoone en leerzame rede, werd de vergadering voortgezet. Blijkens het jaarverslag van dén penningmeester was er een batig saldo van f 12,31. Na een paar puntjes van de rondvraag behan- ded te hebben dankte de voorzitter alle aanwezigen voor hun opkomst vooral de dames en in het bijzonder den zeereerw. heer Pastoor, die als lid van de K. V. P. een blijk gaf van medeleven. V. V. V. AKERSLOOT. Het bestuur van de V. V. V. organiseert op Zondag 6 Juli a.s. een korte baan- draverij. Als alles meeloopt komt de totalisator ook nog, dus kunnen we misschien een kansje wagen. Door de activiteit van het V. V. V.- bestuur zal dit werkelijk een mooie da© worden voor Akersloot. BURGERLIJKE STAND AKERSLOOT. Geboren: Adrianus G., z. v Ni- colaas Krom en Cornelia H. Lee ring; Theo, zoon van Klaas Ton en Adriaantje Akkerman; Johan nes N. J., z. v. Jan Kruijenaar en Hendrika Mulder; Cornelis P., z: v. Jan Blokker en Barendje van Petten; Theresia P. C„ d. v. Ludo- vicus J. Goedemondt en C. van Stee; Grietje, d. v. Nicolaas Blok ker en Gerardina M. Meijer; Lu cia H. M., d. v. Johannes P. Veldt en C. M. van Diepen; Anna J. M„ d v. Nicoaas J. Glorie en Neeltje Jannes; Maria G. J., d. v. Johannes Jak en Helena A. Kors. Overleden: Dirk Dil echtgenoot van Elisabeth Sint. oud, 64 jaar. Gisteren reed de 33-jarige motor rijder B. v. d. Berg, smid te Texel, met een 22-jarigen duopassagier op den Hemweg naar Amsterdam. Bij het passeeren van een voor hem rijdende auto is v. d. B. teveel naar links uitgeweken met het gevolg, dat hij tegen een uit Amsterdam komende gemeentebus opreed. Zwaar gewond werd hij naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De duopas sagier werd slechts licht gewond en kon huiswaarts» keeren. Heilooërdijk, 20-4-1947 P. E. N. EN G. E. B. Nadat ik bij een walmende en onaangenaam riekende petroleum lamp uw artikel had gelezen be treffende het G. E. B. en P. E. N. vraagstuk, rezen bij mij plotseling de gedachten op hieromtrent ook eens iéts onder de aandacht van de geachte lezers te brengen. Het valt eenerzijds ongetwijfeld te betreuren, dat de gemeente de electriciteitsvoorziening moet over dragen, dat voor onze gemeente nog een aardige bron van inkomen vertegenwoordigde, maarzou er nu eindelijk eens een einde komen aan de ellende, die er mo menteel nog heerscht onder de rook van een zoo mooie stad als Alkmaar, waar ieder ingezetene trotsch op gaat en ook mag gaan. Terwijl vele stedelingen profitee- ren van de luxe van het electrisch licht, moeten de randbewoners (met name die van de Egmonder- meer en een gedeelte van den Hei looërdijk) zich behelpen met de primitieve middelen, die de stede lingen tijdens dé bezetting ook eenigen tijd ten dienste hebben gestaan. Weet gij, geachte burgers, wat het zeggen wil, niet het genot te kennen van het gebruik van electrisch licht? Dan zal ik de voordeelen, die daarmee samen hangen zooals radio, stofzuiger, verwarming, kookdoeleinden en als krachtbron, maar niet verder aan roeren, terwijl wij ook gas en wa terleiding moeten missen, terwijl in de stad het gebruik er van zich niet alleen beperkt tot het iiuishou- deijke maar ook in het openbaar behoorlijk van zich laat spreken. (Hierbij denk ik aan de zoo popu laire straatverlichting, de schitte rende neon-verlichting op de St. Dominicuskerk en andere licht- reclame's van bioscopen en vele middenstandszaken). Wij leven hier toch in een land van tegenstellin gen. Vele middenstanders zullen zich nu afvragen: Zijt gij tegen een zoo doelmatige lichtreclame? Neen geachte middenstanders, integen deel, ik voor mij beschouw de lichtreclame als een zeer goede trekpleister, die voor vele zaken onmisbaar is en voor veel jonge middenstanders nog vele perspec tieven biedt. Hopende spoedig een einde, te zien aan deze wantoestanden en den wensch uitsprekende dat de randbewoners ook spoedig kunnen profiteeren van dit economisch zoo noodzakelijk goed tegen billijke voorwaarden, vraag ik aan allen die hierin de leiding hebben, de welwillende medewerking. Mijn hartelijke dank voor de plaatsruimte, N. H. BERGER, Heilooërdijk 30, Alkmaar. VERANDERING KERKBESTUUR LIMMEN. Door mgr. Huibers is aan den heer J. Schoon, wegens het bereiken van den leeftijd eer vol ontslag verleend, als lid van het R.K. Kerkbestuur. In zijn plaats is in het bestuur opgenomen de heer P. Commandeur. Ook het armbestuur heeft een verandering ondergaan. Aan den heer H. Metselaar is eervol ont slag verleend, terwijl voor deze vacante plaats benoemd is de heer N. Bakkum. De heer Jb. Groot is herbenoemd. KOEDIJK. Zaterdagavond werd de 66-jarige J. Hart te Koedijk, toen hij van zijn erf den weg op liep, door een auto, bestuurd door den heer Oudejans uit St. Pancras, die voor 'n tegenligger moest uitwijken, gegrepen, zoodat hij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij des avonds aan de gevolgen is overleden EEN ONDERWIJSJUBILEUM DE RIJP. Vrijdag j.l. vierde de heer Jac Put den dag waarop hij 25 jaar geleden Hoofd der R.K. St. Josephschool werd te De Rijp. Des morgens een H. Mis, gezongen door de kinderen. Na de H. Mis was er een gemeenschappelijk ontbijt op de pastorie, aangeboden door het kerk en schoolbestuur der parochie. De middag en avond werden ge vuld met zang, declamatie en too- neelstukjes, voorgedragen door de leerlingen der school onder leiding van het personeel in de zaal van café Blokdijk. Cadeaux van school bestuur, leerlingen en oud-leerlin gen en personeel werden overhan digd. Het feest droeg een zeer ge animeerd karakter. D.R.E.O.-NIEUWS DE RIJP EN GRAFT In een slecht gespeelden wedstrijd heeft D.R.E.O. een punt moeten afstaan aan Purmerland. De fut was totaal uit de D.R.E.O.-ploeg. Het was niet hetzelfde elftal, dat verleden week met klinkende cijfers P.S.C.K. ver,- sloeg. Dat moet anders worden, mannen. Jullie kunnen het beter. De rust ging in met gelijken stand (11). Na de rust stonden onze mannen al spoedig met 31 achter. Het begon er somber uit te zien. Tot plots het vuur weer op laaide. D.R.E.O. speelde weer als vanouds. Spoedig was de stand dan ook gelijk (33). Bijna was het 43, maar de deklat keerde het schot van Gijs. A.s. Zondag gaat het eerste elftal naar Blauw Wit in Wormerveer. Aanvang 5 uur. Denkt er om, we mogen geen punt meer verliezen. Het tweede maakte een vergeef - sche reis naar Durgerdam. Hier komt a.s. Zondag Purmerland II op bezoek. Denk er om, het kan geen punt meer lijden. Aanvang half 3. Het derde was op bezoek bij Beemster II. Na een 32 voorsprong werd de wedstrijd door een inci dent gestaakt. A.s. Zondag naar de Zuiddijk tegen W.V.S.V. 12 uur. Succes! Ingezonden: Mijnheer de Redacteur, Heden, 17 April, was ik op het Distributiekantoor en merkte daar iets op, wat niet erg prettig aan deed. Onder de vele menschen die daar stonden te wachten om te worden geholpen, bevonden zich ook eenige a.s. moeders, die het lange wachten in den regel bijna niet kunnen vol houden, Maar hoewel de omstan ders dit toch wel kunnen bemer ken, was er niemand, die zooveel fatsoen en voorkomendheid bezat, om deze dames voor te laten gaan. Ik moest onwillekeurig denken aan den Duitschen tijd, toen de a.s. moeders wel voorrang kregen. Toen een van hen beleefd vroeg, of zij eerder mocht worden geholpen, kreeg ze van een der wachtenden ten antwoord: „Daar staat een bank, daar kunt U wel op uitrusten." Ik hoop, dat er ten spoedigste maatregelen worden genomen, om deze vrouwen het al te lange wach ten te besparen. Met dank voor de plaatsruimte. Een abonné H. K. Naschrift: Beleefdheid, dik wijls in de meest eenvoudige vor men, is momenteel inderdaad ver te zoeken. Een van de vele oorlogs erfenissen. Het zal misschien een heele toer zijn de menschen weer te maken tot wezens, die elkaar hel pen, inplaats van dwars te zitten, maar het zal toch moeten. Red. ALKMAAR, 19—21 April. Vee markt. 9 paarden 5001300; 15 vette koeien Centrale; 5 pinken Centrale; 406 nuchtere slachtkalve- ren Centrale. WOGNUM. Aardappelen 12— 14.10; Witlof 31.50—45; breekpeen 2.40—7.40; bieten 2—8; spinazie 3538; uien afw. 5.408.60; prei 11—13. „ZUIDERKOGGE" HEM, 21 April Spinazie 36.uien 13.20; Witlof 45.—; afw. 15.75—31.50; Winterjan- nen 44.80. ZWAAG. Spinazie 3044; uien 99.20; prei 1322; radijs 613; rabarber 73; andijvie 6882; Jona than 94. ZUID-SCHARWOUDE. Het 5- jarig zoontje van den heer K. is Zondagavond spelenderwijs te wa ter geraakt en verdronken. LANGEDIJK, 22 April. Aange voerd: 1500 kg roode kool 19.50: 5000 kg gele kool 17.50; 83.000 kg Deen- sche witte kool 12.90; 2800 kg uien 8.20—14.60; 6600 kg bieten I 8; II 5.70 III 4.40; 4300 kg peen II 7.40; III 5.60 1130 kg witlof 45.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2