JAARVERGADERING 8 OCTOBER-VEREENIGING Vernieuwing van de wereld Philip: Marshall op spoc PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdag 23 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN St. Joris en de Roode Bioem Motorwedstrijden INGEZONDEN Marktberichten Puttend De gisteravond onder voorzitter schap van Mr. C. de Lange gehou den jaarvergadering was door 13 leden bezocht, w.o. 6 bestuursleden. De voorzitter herdacht in zijn ope ningswoord twee verdienstelijke leden, die de vereeniging den laat- sten tijd zijn ontvallen, n.l. de heer B. Hoek, oud-directeur van Plant soenen en den heer N. Andriesma; beiden hebben in hun maatschappe lijke functie de vereeniging steeds groote diensten bewezen, zoodat hun nagedachtenis bij de 8-Octoberver. in T'ere zal blijven. Blijkens de door penningmeester en secretaris uitge brachte jaarverslagen was het le dental met ca. 200 afgenomen: het bedraagt thans 2746 plus 650 huis- genooten. De jaarrekening 1946-'47 sloot met een batig saldo van 76.17 bij een eindbedrag in ontv. en uitg. van 14.030.56. Het reserve-saldo be draagt thans 3.931.40. Na eenige discussie en toelichting door den voorzitter werd met alge- meene stemmen besloten tot ver hooging van de contributie van 1 tot 1.50; die voor huisgenooten van 0.5Ö tot 0.75: deze contribu tie was noodig om het risico van de steeds kostbaarder wordende feest viering te dekken; mede ook gezien de algemeene stijging der onkosten. Het bestuur vertrouwt, dat deze geringe contributieverhooging voor de leden geen aanleiding zal zijn tot bedanken. De bestuursleden H. Stikkel, A. Middelhof en H. K. de Wild werden met resp. 12. 10 en 8 stemmen her kozen; voorts waren uitgebracht op de heeren Slinger 4. Kosters 2 en Hartong- van Ark 1 st. Na décharge van den penning meester voor zijn over '46 gevoerd beheer, werden de heeren Kieft en Slinger in de kascommissie-'47 be noemd. Bij de rondvraag vroeg de heer Kieft de medewerking voor de vie ring van het Bevrijdingsfeest, dat niet naar zijn wensch zich in de al gemeene belangstelling van de be volking mocht verheugen. De voor zitter had geen bezwaar tegen ver tegenwoordiging van de 8-October- JONGENSCONGREGATIE Heden, Woensdagavond, Jongens congregatie K.A.J., K.J.M.V. en Verkenners, om half acht in Kapel van de zusters op de Oudegracht! DE Nil VIN CANTINEWAGEN KOMT! Alkmaar gaat de militairen een cantinewagen schenken. Dat is al een uitgemaakte zaak, zooals dat reeds bekend gemaakt is. Een mo del daarvan zal Vrijdag en Zater dag door do stad rijden, zal tevens heelemaal in gebruik zijn, d.w.z. met muziek en met verkoop van cacao, koffie enz. De benoodigdhe- den hiervoor zijn gratis door de fa. Holsmuller beschikbaar gesteld. Zaterdag zal dan een huis aan huiscollecte worden gehouden, want de wagen komt natuurlijk, maar het geld moet nog even bij elkaar wor den gehaald. Maar ook dat zal voor elkaar komen, daar twijfelt nie mand aan. Misschien zijn er nog dames en heeren, die zich beschik baar willen stellen voor deze huis aan huis-collecte. Laten zij zich dan even opgeven bij den heer Hart kamp, Kennemerstraatweg 103. A.F.C.-NIEUWS A.F.C. 1 speelt Zondag tegen Zeemacht 1 uit den Helder. De ploeg der Jantjes is niet een van de gemakkelijkste tegenstanders; dat wordt uitkijken. Daarom, U die vol belangstelling deze laatste wedstrij den van A.F.C. volgt, geeft hun een moreelen ruggesteun. Dit kan als U a.s. Zondag meegaat om hen aan te moedigen. De treinenloop is als volgt: Heen 11.15 of 1.25, aan komst Den Helder 12.23 of 2.23. Te rug vanuit den Helder om 5.48 uur. Aankomst Alkmaar 6.50 uur. Alkmaar rekent op A.F.C., maar A.F.C. rekent op Alkmaar! De P.P.C.'er BENOEMING Onze oud-stadgenoot, prof. dr. W. J. Lutjeharms, hoogleeraar in de botanie te Bloemfontein, die thans met verlof in Nederland vertoeft, is benoemd tot vertegenwoordiger van de Unie van Zuid-Afrika in de Permanente Commissie van de In ternationale Associatie voor Micro biologie en zal als zoodanig het 4e Internationale Congres voor Micro biologie, dat in Juli a.s. in Kopen hagen gehouden wordt, bijwonen. Jubileum bij de Spoorwegen De depötchef bij de Nederland- sche Spoorwegen alhier, de heer Doornwaard, vierde gisteren zijn 40-jarig jubileum. Om dit te her denken, had zich een groot deel van de employé's in de 2e klas wacht kamer verzameld om den jubilaris te huldigen. Namens Alkmaar sprak de stationchef, de heer Kuster, hem toe en roemde zijn werklust en zijn kameraadschappelijk gevoel tegen over zijn collega's en minderen. Ook werd de jubilaris toegesproken door den hoofdingenieur, den heer Heiligens. Tenslotte kwamen de geschenken los, nl. een prachtig schilderij en een siervaas, terwijl verder vele bloemstukken werden aangedragen. DE SPOORWEG 23 APRIL 1859. In Alkmaar had op 23 April een bespreking plaats over de daarstelling van een spoorweg in Noordholfand. Een comité bestaande uit Mr. P. A. de Lange Oud-Burg.; Dieu Fontein Verschuir en P. A. v. d. Drift (Sta tenleden), Mr. J. J. H. v. Reenen te Bergen, Hk. Coster lid v. d. Raad, J. C. de Leeuw Dijkgraaf te Anna IJaulowna en W. J. Hidde Bok No taris te Helder (secretaris) was het resultaat hiervan en dit comité zou alles doen om den spoorweg te krij gen. Er is over dezen spoorweg heel wat te doen geweest eer hij er was, want onze naburen poogde den weg over Ursem te krijgen met het sta tion te Alkmaar nabij de Boompoort vereeniging bij den Stillen Herden kingstocht, doch meende, dat het bezwaarlijk was, behalve het 8- Octoberfeest nog een tweede stads feest te organiseeren, dat zich in de algemeene belangstelling mag ver heugen. De heer Kosters gaf het bestuur in overweging het lidmaatschap at tractief te maken door. den leden iets aan te bieden, zooals gratis entree bij diverse attracties, of door een Bonte avond te organiseeren. De voorzitter wees op de gratis toe gang tot het vuurwerk en zegde toe het houden van Bonte avonden in de eestvolgende bestuursvergadering in bespreking te zullen brengen. Een zilveren directeur Dezer dagen herdacht de heer A. J. Klaver, directeur van de Neder- landsche Credietbank N.V. (voor heen Nederlandsche Landbouwbank N.V.) den dag, dat hij 25 jaar ge leden bij deze financieele instelling in dienst trad. Om 9.30 uur werd de jubilaris en zijn echtgenoote door het perso neel in de Directiekamer, welke in een waren bloementuin was her schapen, ontvangen, waarna bij monde van de procuratiehoudster, mej. F, Mulder, eenige hartelijke woorden werden gesproken, waar bij zij vooral wees op de aangena me samenwerking, welke er steeds heerscht tusschen directie en per soneel. Deze huldiging ging ge paard met het overhandigen van eenige boekwerken als blijvende herinnering aan dezen dag. Om pl.m. 12 uur maakte de Hoofddirectie van de Bank haar opwachting, die eveneens eenige woorden van hartelijke waardee ring sprak en deze deed vergezeld gaan van een geschenk. Zeer velen maakten des middags van de gelegenheid gebruik om den Jubilaris persoonlijk te komen feliciteeren. Haarlemsche Orkestvereeniging ALKMAAR. Op Maandag 28 April a.s. 20.00 uur zal de Haarlem- sche Orkestvereeniging in de Con certzaal van 't Gulden Vlies het eerste Beethovenconcert geven» On der leiding van Kees Hartvelt zal worden uitgevoerd het Vioolcon cert en de Vijfde Symphonie. Solist is de eerste concertmeester van de H.O.V. Gijs Beths. Het tweede concert dat onder leiding staat van Marinus Adam en waar als solist medewerking ver leend Willem Andriessen zal op Maandag 12 Mei a.s. gegeven wor den. WIM SONNEVELD'S CABARET Een van Neerlands meest beken de cabaretgroepen is ongetwijfeld die van Wim Sonneveld. In het Leidschepleintheater is hij in den loop der jaren een zeer geliefde persoonlijkheid geworden, die zijn sporen op cabaretgebied ruim schoots heeft verdiend. Met zijn nieuwe programma onder den titel van „Vanavond om 8 uur" heeft hij daar groote successen geoogst en het is prettig voor de liefhebbers van dit genre kunst, te vernemen, dat hij op zijn tournee door Neder land ook Alkmaar niet vergeten heeft. Zondag 27 April kan men in 't Gulden Vlies enkele uren genie ten van deze zeer geslaagde Voor stelling. Medewerkers zijn Sophie Stein, Cissy van Bennekom, Lucie Bor, Wim de Vries, Wim Sonne veld, May Vollenga, Henk v. d. Horst en Lawrence Taylor. De kaartverkoop begint Vrijdagmor gen om 11 uur. UITREIKING BONKAARTEN ALKMAAR. Voor de uitreiking van de bonkaarten 707 (7e en 8e periode) zijn morgen, Donderdag 24 April, aan de beurt zij wier ge slachtsnaam begint met de letter K vanaf Koomen tot einde letter K en L. Voor schoenenbonnen zijn aan de beurt de kinderen geboren in April 1932, of later in de maand April, wier geslachtsnaam begint met de letters H. I. en J. Uitspraken Tribunaal Dc Tweede Kamer van het Tri bunaal te Alkmaar deed de navol gende uitspraken: Elisabeth Koning interneering gelijk aan den in de tentie doorgebrachten tijd, ontzeg ging van de kiesrechten en het recht om eenig ambt te bekleeden, alsmede verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 500,—. Cornelis Zuidema, zelfde uit spraak, echter geen verbeurdver klaring. Cornelis Schoen, interneering voor den tijd van 2 jaar en 3 maan den, vrij op 7 Aug. '47, voorts ont zegging van de kiesrechten voor het leven en verbeurdverklaring van het radiotoestel. Gerrit Peetoom interneering voor den tijd van 2 jaar en 2 maanden, vrij 8 Juli '47 en ontzegging van de kiesrechten voor het leven. Gerrit Jan Brevé, interneering gelijk aan den in detentie doorge brachten tijd, heden vrij. Voorts verbeurdverklaring van het radio toestel en van het vermogen tot een bedrag van f 1000, Jacob Landman interneering voor den tijd van 2 jaar en 3 maanden. Vrij 8 Aug. '47. Voorts ontzegging van de kiesrechten voor het leven en het recht om eenig ambt te be kleeden. Jantje Berkhout, interneering voor den tijd van 2 jaar en 3 maan den, vrij 8 Aug. '47. (Dit is conform dc uitspraak van de le kamer, -waarvan zij in appèl was gegaan). Tevens ontzegging van de kiesrech ten voor het leven en het recht om eenig ambt te bekleeden De Joden-arre$taties te Ursem Morgen zullen voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht staan G. Mosterd en Fr. Weyers te Eindhoven, die destijds met behulp van eenige politie-ambtenaren de bij den oud-burgemeester D. v. d. Heuvel ondergedoken Joden de fam. Coster arresteerden en daarbij een groote partij juweelen, waar het hen om te doen was, in beslag hebben genomen. Het echt paar Coster heeft in Duitscbland den dood gevonden, terwijl hun dochter langen tijd van haar vrij heid werd beroofd, evenals zekere J. Bakker, die mede hier was on dergedoken. Een groot aantal ge tuigen is gedagvaard. Ex-burgemeester van Heerhugowaard voor het Tribunaal Voor de Tweede Kamer van het Tribunaal te Alkmaar had zich Dinsdag de ex-burgemeester van Heerhugowaard, Ariën Volkers, te verantwoorden. In 1941 was Vol kers als lid toegetreden tot de NSB en zijn fanatieke activiteit bezorgde hem drie jaar later het burgemees terschap. Behalve het NSB-lidmaat- schap werd Volkers nog ten laste gelegd het toetreden tot het Ned. Agrarisch Front en de Ned. Land stand. Verder had hij vele personen opgeroepen voor werkzaamheden ten behoeve van de Duitsche weer macht. De voorzitter, mr. Wind- hausen, noemde dit geval een van de zwaarste aanklachten, die voor het Tribunaal worden behandeld. In Januari 1944 moest burge meester Sutman Meijer onderdui ken, omdat hij weigerde zijn mede werking te verleenen bij het aan wijzen van mannen, die voor de bezetters werkzaamheden moesten verrichten. Toen zag Volkers zijn kans schoon om over Heerhugo waard den scepter te gaan zwaaien. Dat hij dit in de oogen van de be zetters tot volle tevredenheid heeft gedaan, zal voor insiders geen openbaring zijn. Volkers, beter be kend nog als „Arie Surrogaat", trad met den Commissaris der provincie in overleg over de houding van den toenmaligen secretaris, den heer Wildenberg. Deze Tmmers weigerde resoluut om zich beschikbaar te stellen bij de aanwijzing van jonge mannen, die naar Duitschland zou den worden gestuurd of hier te lande slavenarbeid moesten ver richten. Ook was Volkers mede plichtig aan de deportatie van de vrouwen van de ondergedoken ambtenaren. De verdediger, mr. dr. Berkhou wer, stelde Volkers in het licht van iemand, die had gehandeld in het belang van de gemeenschap. Toen verd. het burgemeesterschap op zijn schouders kreeg, was dit een gevolg van de bij deze menschen heerschende gedachte: „Befehl ist Befehl", waardoor Volkers het zich als een plicht stelde, dit ambt te aanvaarden. Mr. dr. Berkhouwer verzocht dan ook de uiterste cle mentie in acht te willen nemen. Uitspraak 6 Mei a.s. EEDS VROEG in den ochtend ging de roep van jonge welpjes door Alkmaars straten, die elkaar vroolijk meesleurden, om dat het een bijzondere dag 'was in hun kinderleven. En verder kwamen van alle kanten de verkenners, voortrekkers, leiders en leidsters te voorschijn, om den St. Jorisdag te beginnen met een H. Mis in de St. Dominicuskerk. Intusschen luidden in den jongen dag de feestklokken over de hui zendaken, om ook de rest der be volking er aan te herinneren, dat er iets bijzonders was. St. Joris is dat nu eenmaal in het leven van iederen verkenner en ze zullen de zen dag niet ingaan zonder de ver nieuwing van wet en zonder het voornemen te hebben gemaakt het verkennersleven nog rijker voor henzelf en anderen te maken. Om half 7 droeg de districts-aal- moezenier H. J. v. d. Hoek de H. Mis op voor het jeugdwerk, nadat eerst de welpen-, verkenners- en voortrekkerswet was hernieuwd. Onder de H. Mis sprak hij al'en toe, naar aanleiding van den Goe den Herder en wees allen van den kleinsten welp tot den oudsten lei der op hun plicht als verkenner. Na de H. Mis was de wijding en de uitreiking van de St. Jorisbloem. De „roode bloem" verzinnebeeldt dat het meisje of den jongen zal sterken in zijn voornemen en zijn ideaal. Feestelijk sch'.en de zon over de groepen, toen ze later op- 1 trokken naar de Bergerhout voor de vlaggenparade. Daar kwamen allen bijeen, katholie.v en niet-ka- tholiek om samen in één gedach te en met één ideaal wet en be lofte nogmaals te hernieuwen on der de vlag van land en stad. Geen wonder dat er veel belangstelling bestond van de bevolking, want wie leeft er niet mee met de spontane jeugd, die zonder bijbedoelingen of omwegen hun eigen ideaal en dat van alle menschen willen verwe zenlijken. Zooals ook loco-burgemees.er v Slingerland dat zei, toen hij de lei ders, leidsters en jongens toesprak en hen toewenschte dat hun ge dachten zouden worden verwezen lijkt niet alleen voor henzelf, maar ook voor de geheele menschheid, omdat op deze manier de wereld weer goed en gelukkig zou kunnen worden. Moge zij, die deze woor den in zich opnamen dit alles uit dragen overal waar zij in bet le ven werdén neergezet. Goed pad! ALKMAAR. Geboren: Carolus M., z. v. Charles C, P. Pacilly en B. A. J. M. van Aken; Alida J., d. v. Engelbertus G. Boots en A. J. Kaan dorp; Adriana D., d. v. Hendrik W. Holsmuller en D. J. van Amstel; Cornelia M., d. v. Cornelis J. Tromp en C. M. E. de Wildt; Pieter, z. v. Jan Steenhuis en G. C. de Groot. Gehuwd: Hendrik J. van Essen et; Cornelia H. de Jong. Overleden: Dirk B. Ergers, 63 j.; Klaas Wit 78 jaar, gehuwd met M. de Heer. DAT KWAM GOED AF GRAFT In volle vaart is mo torrijder S., die veel te snel de bocht nam, in botsing gekomen met de Naco-bus uit de richting Alk maar. Wonder boven wonder kwam hij nu met den schrik vrij. Dit is het tweede ongeluk op Graft in 14 dagen tijds. De toestand der wegen laat nu eenmaal een te harde vaart niet toe. Te smal en te slecht! Ver der te zeer te speelplaats van de jeugd. Voorzichtigheid is dus ge boden. HEERHUGOWAARD S.V.W.-NIEUWS Er was Zondag weer heel wat publiek op het S.V.W.-torrein Het eerste speelde thuis tegen Zee macht 1. Er is door beid; partijen hard gewerkt en de punten wer den broederlijk gedeeld. De uitslag was 11. Het had inderdaad ad ders kunnen zijn, n.l. met een overwinning voor S.V.W., als er maar schutters geweest waren, maar het ging nu eenmaal niet. We willen alleen nog even vermel den, dat de keeper van het eerste wegens een blessure niet kon mee spelen. Hiervoor was Jaap Luken opgesteld. Jaap blijft eeuwig jong en verricht zijn taak naar behoo- ren. Enfin S.V.W.'ers, volgende week weer beter. S.V.W. 2 nam revanche van de onlangs geleden nederlaag tegen Hugo Boys 2 en stuurde haar plaatsgenooten met een 40 neder laag naar het Noordeind toe. Het tweede was over alle linies de meerdere van haar tegenstander. Goed zoo, jongens, jullie zijn vecht jassen. Het derde leed een eervolle nederlaag tegen Dirkshorn 2 en moest met 10 man den strijd aan binden. De uitslag was 42 voor Dirkshorn 2. De aspiranten a waren naar Te xel en wisten een gelijk spel te be vechten tegen Texelsche Boys a, voorzeker een mooie prestatie, aangezien Tex. Boys a als sterk be kend staat. De b-tjes speelden thuis tegen haar plaatsgenootjes K.S.V. a en wisten met 10 te winnen. Al met al geen onverdienstelijke dag voor S.V.W. De drie thuiswed strijden der S.V.W.-elftallen werden gefloten door den heer P. C. v. d. Aakster, die oorspronkelijk alleen het eerste zou fluiten, maar omdat de scheidsrechter voor het tweede niet was gekomen, deze ook voor zijn rekening nam en vooraf ook de aspiranten b floot. Een woord van lof voor zoo'n arbiter is zeker op zijn plaats. Het S.V.W. bestuur verzoekt ons, aan de leden te willen meedeelen dat iedereen Vrijdagavond a.s. op het terrein verwacht wordt. Er zul len dan zeer belangrijke mededee- lingen worden gedaan. Dus tot Vrijdag dan. BURGERLIJKE STAND BERGEN Geboren: Liesbeth Wilhelmina, d.v. Hugo Kurt Fin- kensieper en Elisabeth Wilh. Kerk- meer. Ondertrouwd: Hubert Conrad Johannes Marie Stienen en Corne lia Hendrika Musch. Getróuwd: Jo hannes Petrus Martin en Jacoba Maria van Diepen; Johannes de Waard en Anna Catharina Vink; Pieter Bakker en Berendina Aga tha Blaauw. Overleden: Jan de Graaf, 2 dagen; Albertus Wokke, 70 jaar, echtgen. van Catharina Schol. HEERHUGOWAARD De bur gemeester zal a.s. Zaterdag geen spreekuur kunnen houden. Spreekuur volgende week uit sluitend Maandag en Zaterdag tel kens van 1112 uur. UITVOERING VAN „BATO" DE RIJP. Zondagavond traden de leden van Bato's Gymnastiek-, Turn- en Athletiekclub voor het voetlicht in Hotel „De Eendracht". Een bont programma van turnen, zang en muziek vulde den gezelli- gen avond. 25 JAAR KASSIER VAN DE BOERENLEENBANK BEEMSTER. De heer Woeïders herdacht deze deek zijn 25-jarig jubileum als kassier van de Coöp. Boerenleenbank „Beemster" te Z.O. Beemster. UITVOERINGEN VAN T.I.O.L. DE RIJP. Men meldt ons: Op Zondag 27 en Dinsdag 29 April a.s. geeft „Tiol" in samenwerking met „Benedictus XV" enkele feestavon den in de zaal van den heer C. Blok dijk. Turnen, reidansen, muziek en tooneel zullen de beide avonden vullen. Dit is 't eerste openbare op treden van „Tiol". BOOMBEFLANTING HEERHUGOWAARD. Van be voegde zijde vernemen wij, dat door het polderbestuur van Heerhugo waard aan het onderwijzend perso neel der scholen het verzoek is ge daan de kinderen er op te wijzen, de jonge en nog dunne boomen niet heen en weer te schudden of te be schadigen. Dit verzoek geldt ook de ouders van de schoolgaande kinderen en vooral niet te vergeten de rijpere jeugd, want laatstgenoemde maakt zich ook nog wel schuldig aan bal dadigheid. De Basserweg is beplant met kastanjeboomen en de Middenweg is gedeeltelijk beplant met essen- boomen, terwijl de andere gedeelten spoedig zullen volgen. Voorwaar dus een verfraaiing voor de gemeente. Als ieder mee werkt deze jonge boomen te spa ren, kunnen we binnen afzienbaren tijd weer schaduwrijke wegen krij gen. "r twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Daarna vertrekt men op dezelfde wijze als waarop men gekomen is. In overeenstemming met den geest die onze gevallen helden, die naam loos streden, bezielden, zullen geen toespraken gehouden worden. De weg naar de begraafplaats zal slechts te voet en in volkomen stilzwijgen, zonder vlag of vaandel, worden af gelegd. Het brengen van een een voudige hulde door het 'strooien van bloemen op de plaats der herden king, door elk der deelnemers, is toegestaan. De stille tocht kenne Fang noch stand. Alleen de rechtstreeks nabe staanden der gevallenen, zullen een bijzondere plaats hebben aan het hoofd van den stoet. Op Maandag 5 Mei, den Nationa- len Feestdag, zal 's ochtends in de Ruïnekerk een Interkerkelijke Her denkingsdienst plaats vinden en in de R.K. Kerk een gezongerf*H. Mis. Daarna zal Bergen's jeugd in de ge legenheid zijn bij den bevrijdings boom bloemen te leggen en zal de Burgemeester aldaar een toespraak houden. 's Middags heeft de Oranjever- eeniging een bijeenkomst in het Openluchttheater georganiseerd, waarvoor verschillende jeugdver- eenigingen weder hun medewerking hebben toegezegd, evenals de Gym nastiekvereniging „Be Quick". Bo vendien zal de voordrachtkunstenaar Henk Schaer aldaar gedichten voor dragen, toepasselijk voor dezen feestdag. 's Avonds zal een fakkeloptocht met muziek gehouden worden, waarvoor een aantal fakkels per vereeniging beschikbaar gesteld zul len worden en eventueel meerdere tegen den kostprijs verkrijgbaar zullen zijn. Tevens zal de' Ruïne met Bengaalsch «vuur verlicht worden. BURGERLIJKE STAND PURMEREND Geboren: Maria Magdalena Anna Cammiela, doch ter van D. J. Martens en Z. A. C. Lammens te Beemster; Petrus Jo hannes Cornelis, zoon van A. E. Jorritsma en F. G. M. Groot; Nico- laas Jacobus Gerardus, zoon van J. Veerman en S. Mol te Edam. Ondertrouwd: Jan Kiers, 37 jaar, te Smilde en Johanne Drenth, 26 jaar. Getrouwd: Johannes Beemster- boer, 25 jaar en Wilhelmina Maria de Koning, 25 jaar. Overleden: Cornelis Jacobus Co- nijn, 9 mnd., zoon van C. J. Conijn en P. C. Duivens te Barendrecht; Maria Agens Piët, 83 jaar, weduwe van D. H. Stevens; Dirkje Groen- hart, 87 jaar; Pieter Beunder, 79 jaar, weduwnaar van J. Koster. VEILINGSVER. KENNEMERLAND BEVERWIJK. Prijsnoteering en overzicht 21 April. Spinazie 29—41; asperge 1.002.00; rabarber 27-54; radijs 9-13; raapstelen 35-38; prei 2538; boerenkool 429; wit lof 45; sjalotten 3—7; kroten 2—7; schorseneeren 48. De aanvoer begint weer langza merhand van beteekenis te worden. De winterproducten moeten plaats maken voor voorjaarsgroenten. He den werden de eerste asperge en de eerste spinazie van den kouden grond aangevoerd. De spinazie werd aangevoerd door den heer A. Docter Rzn. te Heemskerk en de asperge door den heer G. Spil te Beverwijk. Er bestaat voor de producten zoo als spinazie, rabarber en raapstelen Veel belangstelling, al zijn de prij zen van glasspinazie niet daverend te noemen, slecht kunnen wij ze toch ook niet noemen. Vandaag werd van 27 tot 41 ct. besteed. De aan voer van rabarber wordt al iets grooter. De prijzen van dit product varieeren van 27 tot 54 cent p. kg. Witlof wordt nog steeds voor den maximumprijs, dit is 45 ct. per kg, verdeeld. Radijs bracht van 9 tot 13 ct. per bosje op. Raapstelen no- teeren van 35 tot 38 ct. per kg. De aanvoer van prei heeft niet veel meer te beteekenen. De opbrengst was van 25 tot 38 ct. per kg. Voor de overige winterproducten bestond heel weinig belangstelling. HERDENKING VAN DE BEVRIJDING BERGEN. Op Zaterdag 3 Mei zullen vanaf 's avonds 18 uur van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok gehangen worden, terwijl ook den inwoners verzocht wordt, alsdan halfstok te vlaggen. Om 19.30 zal vanaf het parkeer terrein aan de Karei de Grootelaan een „stille tocht" gehouden worden naar de begraafplaats, waar zij, die voor ons in den strijd vielen, begra ven zijn. Deze stille tocht is door de Commissie Nationale Herdenking 19401945 voorgesteld. Te 20 uur zal, nadat 30 seconden van te voren door de gemeentelijke sirene dit tijdstip is aangekondigd, te Callantsoog Dezer dagen hield de V.V.V. te Callantsoog een algemeene leden vergadering. Uit de door den voor zitter gedane mededeelingen ver melden wij o.a. dat vóór het a.s. badseizoen getracht zal worden een reddingvlet aan te schaffen, terwijl een reddïnglijn zal worden gekocht. Om het baden in zee zoo veilig mo- lijk, te maken, worden pogingen in het werk gesteld om uit de inwo ners van Callantsoog een redding brigade op te richten. Een onderhoud met de NACO heeft tot resultaat gehad, dat op de stopplaatsen haltebordjes zullen worden geplaatst; betere aansluitin gen op de treinen en andere bus lijnen bleek, in verband met de nog steeds heerschende materiaal- schaarschte niet mogelijk. Men heeft voorts geschikt hout weten te be machtigen om hiervan een strand- trap de vorige is door de bezet ters geroofd aan te leggen. Ook de „Badbode" zal het a.s. zomer seizoen weer verschijnen. Uit het jaarverslag van den se cretaris bleek, dat, ondanks de ge ringe mogelijkheden om badgasten onder te brengen, tijdens het vorig seizoen plm. 150 gasten Callantsoog hadden bezocht. Jammer is het, dat de zomerwoningen nog niet door de badgasten kunnen worden gebruikt, daar zij voorloopig nog wel in ge bruik zullen blijven door de in woners. Het gemeentebestuur dringt er echter toch bij de bevoegde in stanties op aan de voorgenomen herplaatsing zooveel mogelijk te bespoedigen. Uit het verslag van de financieele commissie bleek, dat de inkomsten over 1946 hebben bedragen f 1462.71 en de uitgaven f 492.1J; het batig saldo over 1946 bedroeg aldus f 970.60. De kas en boeken van den penningmeester zijn in orde bevon den. Daar dit jaar nog al eenige belangrijke bedragen zullen worden uitgegeven, werd besloten a.s. zo mer een verloting te organiseeren, waartoe een verlotingseommissie werd benoemd. Een van de belangrijkste bespre kingen dezen avond waren wel de plannen om, in samenwerking met de K.N.M.V., dezen zomer te Cal lantsoog motorwedstrijden te hou den. Men heeft hiervoor als terrein uitgezocht de z.g. „Heetnollen", dat reeds door het hoofdbestuur van de K.N.M.V. is goedgekeurd. Bij wijze van proef zullen dit jaar eerst club wedstrijden worden verreden en vervolgens nationale wedstrijden voor nieuwelingen. Voldoet een en ander, dan komen volgend jaar de nationale wedstrijden voor de di verse zwaardere klassen aan de beurt. Verwacht wordt, dat deze wedstrijden veel bezoek zullen trekken. OVERPLAATSING ANNA PAULOWNA. De heer N. Barten, werkzaam op het sta tion der N. S. alhier, is met ingang van 21 Apfil overgeplaatst riaar Amsterdam. In zijn plaats is be noemd L. W. G. de Wit, afkomstig van Gouda. WIERINGEN Gevonden: een grijs-wollen heerenhandschoen, een portemonnaie inhoudende eenig geld en een paar textielpunten, een por temonnaie inhoudende eenig geld en een distributiekaart. Verloren: een schooltasch, een zak grasmengsel, een inlegvel no. 17321 en twee doosjes inhoudende plm. f 15. Inlichtingen gemeentebode. VOOR Z.A.P. EEN SLECHTE DAG BREEZAND Zondag j.l. wer den van de acht wedstrijden zes met een overwinning bekroond. Koedijk I—Z.A.P. I 2—3; ZAP 2— Tex. Boys 1 3—2; ZAP 4BKC 4 5—1; ZAP 5—Kaagv. 4 3—2; Jun. VZV a—ZAP b 5—0; Adsp. Holl.T. a—ZAP a 0—10; ZAP b—VZV b 3—0; LSVV b—ZAP c 2—0. Do.or de overwinning op Koedijk blijft ZAP I in de running! De strijd om de hoosgte plaats zal wel op het Z.A.P.-terrein uitgevochten moeten worden. Zondag a.s. bijv. komt Geel-Zwart op bezoek Ook ont vangt ZAP nog thuis RKAFC. Man nen van ZAP 't kan bereikt worden.'t kampioenschap, maar dan ook alles op alles. (S.v.p. vroe ger inzenden; kwam eerst Dinsdag avond in ons bezit. Sp. red.) THEORIE EN PRAKTIJK IN HET BLOEMBOLLENVAK BREEZAND A.s. Donderdag avond om 8 uur zal de heer Krab bendam, wnd. Dir. van de Rijks tuinbouwschool te Hoorn, in het N.K.J.B.-gebouw alhier spreken over „Theorie en praktijk in het Bloembollenvak" en „Schuurbehan- deling", voor alle leden van onze N.K.J.B., voor hun ouders en voor andere belangstellenden uit de bol- lenwereld. Laat deze gelegenheid niet voorbij gaan, om over uw vak te hooren spreken. Komt dus allen naar het clubgebouw van onze jon gemannen. ZIJDEWIND. Maandagmorgen raakte een aanhangwagen van de L T. B., beladen met ca. 4 ton kunstmest, tengevolge van het af breken der veer van de koppeling geheel los van den motorwagen en belandde in het aangrenzende slootje. Een groot gedeelte der la ding verdween onder d'e water spiegel. Persoonlijke ongelukken hebben zich hierbij niet voorge daan. BEURSPRAATJE De handel op de Effectenbeurs te Amsterdam was gisteren minder omvangrijk dan eergis- - teren. De stemming was prijs houdend, maar groote variaties vielen niet op te merken. Toen de hoofdkoersen werden vast gesteld waren de industrie- aandeelen meerendeels een kleinigheid hooger dan de vo rige slotprijzen en hetzelfde kon worden vastgesteld van Koninklijken en de meeste scheepvaartwaarden waarbij erop dient te worden gewezen, dat de verschillen echter maar heel gering waren. Ook de cultuuraandeelen en dé' Indische fondsen waren hetzelfde of iets beter, maar veel teekening zat er toch niet in de markt. De bankaandeelen waren goed prijs houdend en de aandeelen van de groote instellingen waren wat be ter. Toen de vrije hancel begon was het ook spoedig duidelijk, dat er niet veel te doen was. Wel vorm den zich in enkele aandeelen open hoeken, maar de belangstelling kwam toch niet tot uiting in veel transacties. De stemming bleef prijshoudend en diverse aandeelen vertoonden nog een kleine neiging tot verbetering, maar ook tijdens het vrije verkeer was de markt, hoewel de stemming prijshoudend bleek, toch vrij stationnair. De be- leggingsmarkt was kalm. De nieu we conversieleening opende heden iets lager, op 98 15/16. Doch liep naderhand toch weer naar boven tot 99 1/16. De oude schuld was goed prijshoudend. De 3 procents Indische leeningen waren wat hoo ger. De koersen van de gemeente lijke- en provinciale obligatiën on dergingen zoo goed als geen ver andering, maar de omzetten waren verhoudingsgewijze bevredigend. De pandbrieven waren kalm, bijna ongewijzigd. De waarden der bui- tenlandsche hypotheekbanken wa ren hier en daar iets hooger. In Amerikaansche waarden was vandaag minder te doen dan gis teren en de affaire was dan ook klein. De koersen waren conform Wallstreet, over het algemeen frac. tioneel hooger. Prolongatie 2JA pet. Looncontract in den tuinbouw Naar wij vernemen, is het loon contract in den tuinbouw voor Noordholland thans na overleg tus schen werkgevers en werknemers definitief goedgekeurd. Het loon is vastgesteld op f40.per week, ge baseerd op een uurloon van 80 ets. per uur. De arbeidsweek eindigt Zaterdags om 12 uur. Op 8 Zater dagen zal een heelen dag worden gewerkt, met overuren, te betalen door den werkgever. Voor de losse arbeiders geldt het zelfde collec tieve contract, met eenige wijziging. Kweekersvakgroep L.T.B. De kweekersvakgroep van de L.T.B. vergadert op Dinsdag 6 Mei te Haarlem, ter behandeling van verschillende belangrijke bollen- kwesties. Ook is de verkiezing van een nieuwen voorzitter aan de orde. Candidaat is de heer J. Elders burgemeester van Bovenkarspel. NIEUWE EXPLOSIE TE TEXAS Een week na de ramp te Texas City is een opslagplaats met ammo nium-nitraat in brand gevlogen. Naar verluidt kunnen er ieder oogenblik nieuwe explosies plaats vinden. De burgemeester van Texas City zeide later, dat het zakenkwartier van de stad geen gevaar liep op nieuw door een explosie te worden getroffen. SCHEEPSRAMP Bij BIRMA? Het schip „Sir Harvey Adamson" van de British India Steam Navi gation Company is naar men vreest met 250 passagiers verloren gegaan nabij de Mergui Archipel langs de kust van Birma. Het schip heeft 17 April Rangoon verlaten en is, naar men gelooft, daarna in een cycloon geraakt. Dakota's van de RAF hebben een onderzoek inge steld. Amerikaansch superfort neergestort Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft thans bekend ge maakt, dat Zaterdag in den Stillen Oceaan een superfort met 16 per sonen aan boord is neergestort. Alle inzittenden kwamen oip het leven. Geachte Redactie Naar aanleiding van het raads- verslag uit Akersloot van 15 April zag onderget. gaarne een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voor baat mijn dank. Waar onderget. dank bracht aan B. en W. voor de snelle wijze, waarop het sneeuw- probleem is opgelost, wordt door U, red., dezen dank teruggebracht tot nihil, met de opmerking „behal ve dan op de verschillende wegen in de gemeente, waar bijna dage lijks het verkeer vastliep". Dit is w^j in de gemeente betreft een leu gen. Is het de Red. bekend, dat de weg langs het N.H. Kanaal tot aan het Schouw, de Pontweg tot de kom van het dorp en niet te ver geten de betonweg KanaalHeiloo resp. in onderhoud zijn bij den Waterstaat, Hoogheemraad en ge meente Heiloo? Indien U dit niet bekend is, acht U het dan niet be ter, zich eerst op de hoogte te stel len? Geen enkele gemeente in onze nabijheid had- zoo vlug zijn wegen sneeuwvrij en dan.moest het verkeer wachten totdat het Hoog heemraad enz .ook hun wegen vrij hadden. Geheel Akersloot is er van overtuigd, dat deze kwalificatie niet op het beleid van B. en W. van toepassing is en verwacht van U, Red., een betere beoordeeling. Nogmaals dankend voor de plaats ruimte, hoogachtend P. PUTTER Julianaweg 202, Akersloot. Naschrift: Wanneer een auto mobilist op onbegaanbare wegen vastloopt, gaat hij niet rustig op de treeplank zitten, om uit te zoeken wien eigenlijk precies het onder houd van dien weg is opgedragen. Met ons heeft het zeer velen be vreemd, dat bij uitersten nood de verschillende organen zoo halsstar rig vasthouden aan het wegenplan en op die manier de boel laten vastloopen. Dit geldt overigens niet alleen voor Akersloot. Ook bij de overheidsinstanties maken vele handen licht werk. Red. N.N.H.D. AVENHORN, 22 April. Aange voerd 250 kg witte kool 12.90; 80 kg rapen 6.60; 250 kg prei 711.80; 1075 kg gewone maat uien 7.4014.40; 50 kg dubbele 5.20; 375 kg afwijkend 7.20—9.60; 38.000 kg bieten I 8—8.20; 24300 kg II 5.70; 4575 kg III 4.40; 1000 kg modjo 12.50; 360 kg witlof 45; 40 kg II 31; 10.500 kg peen II 7.40; 16.000 kg III 5.60—6.30; 1775 kg IV 5.60. NOORD-SCHARWOUDE, 23 April 1000 kg roode kool 19.50; 6500 kg gele kool 17.50; 32000 kg witte kool 12.90; 4000 kg peen II 7.40—7.60; id. Ill 5.60—5.70; 14.000 kg kroten I 8; id. II 5.70; id. Ill 4.40; 1000 kg wit lof 45; id. afw. 31.50. PURMEREND, 22 April. Vee markt. Aangevoerd: 951 runderen; 87 vette koeien; 35 pinken; 14 stie ren; 1221 nuchtere kalveren en 37 vette varkens voor de levering; 537 geldekoeien 270525, handel matig; 278 melkkoeien 450275, handel stroef; 36 vette varkens voor de zou- terij; 26 magere varkens; 366 biggen 3050, handel stug; 548 schapen 38 65, handel iets vlugger; 159 lam meren; 146 bokken en geiten 3080, handel matig; 62 paarden 4001200, handel matig. Pluimveemarkt: 2400 oude kippen en hanen (witte en roode) 3.504 per kg.; 100 idem (blauwe) 44.50 per kg.; 3700 jonge hanen (witte en roode) 3.254.25 per kg.; 200 jonge en oude 3.505 per stuk; 200 konijnen 116 per stuk; 75 ganzen 7.per stuk. LANGEDIJK, 23 April. Aange voerd: 1000 kg roode kool 19.50; 4000 kg gele 17.50; 338.000 Deensche wit te kopl 12.90; 2000 ruim 8.4014.50; 6700 kg bieten I 8; II 5.70; 3000 peen II 7.40; III—IV 5.60; 420 kg witlof 45 Emmeloord, de 1 gaandeweg uit. stadsreinigingsdi beloofden vuilnis Wie het groote aan het Vreeburg nenkomt, ziet ree( neer hij vanuit d naar binnen werj Fhilips „PhiliShav ters op eefi lichtg En dat is dan me contact van eiken ker met deze opv zorgde manifestat: kunnen op schier willen ons in dit i bij hetgeen deze i kijkgragen bezoek trokken door de gi die in een stand ting in ingericht. De voor velen n bekende TL-buiz< rende apparatuur onmiddellijk gev overzichtelijke c film-, foto- en pri den verdiepten verder, indirect 1 luidsprekermodelk een interessante v vice-instrumenten reparateur aan, nische meetappart ke in laboratoriur Daarnaast zien w. cer-deelen uitgest doeld voor gebruik werkplaats en al waarna we word een complete ins projectie van gelu Dan staan we waarin een overzi ven van welhaast die door Philips ceerd. Dat men zien met dit allf wijze naar vore daarvan getuigen opgevangen verbs van bewonderenc blijkbaar niet wi: naast gloeilampen Met Het Am< hulpprog George Marshall, sche minister van zaken, heeft in ee Moskou aangedrong lijke goedkeuring van het voorgestel ma voor Griekenla De Amerikaansch van den Berg deeli mede, dat Marshall den senaat, hoe zi. dit programma is de conferentie te woord heeft, dat h trek naar Moskou heeft genomen aan de formuleering, n man na zijn boodsc gres heeft doen wi volle instemt met Generaal Krul Naar wij vernen mr. H. J. Kruis op Schiphol naar Bat De generaal zal on in Indonesië blijve Korte golv< Van 19—24 Juli Amsterdam een in tegolvencongres ge stuur is samengest Beaumont, Londen Stockholm, Prof. 1 Napels, Prof. Dr. 1 go, Prof. Dr. W. F npn, Dr. P. Liebesn J. Meyer, Parijs, D. pest, Dr. J. Saidm Samuels, Amsterd; Scheminzky, Inns! E. Schliephake, Wi Posi Ned. Passag „Axeldijk", vai Londen en Rotter San Francisco; van New-Orleans „Gaasterkerk", 21 bane naar Rotte: tein" van Beira i 21 April te Mars ten", thuisreis, 21 te- Suez; „Kota I Rotterdam, passee 4 uur Pantellar land", Anvurda April te Port-Saic sterdamBatavia, Suez; „Sinigkep" Beira, 21 April te rakan" Batavia- April van Port-S- AmsterdamBata Aden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2