Bij den schrijver van „Mamaken en (Jod" RADIO Philips en de voorjaarsbeurs Marshall dringt op spoed aan EEN UURTJE Sterk gehavend Nederlandsch elftal NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD.-Woensdag 23 April 1947 PAC. 5 )NDEN ktberichten Puttend uit een hoorn van overvloed Wie wordt Gouver neur van Triëst? Nederlandsch elftal samengesteld Lotsy biedt zijn verontschuldigingen aan verliest met 4-1 van de eerste divisieclub Huddersfield Town De zonnige kant MET PIETER VAN DER MEER DE WALCHEREN mcontract in den tuinbouw wij vernemen, is het loon- in den tuinbouw voor lland thans na overleg tus- i'erkgevers en werknemers f goedgekeurd. Het loon is :ld op f40.per week, ge- op een uurloon van 80 ets. De arbeidsweek eindigt s om 12 uur. Op 8 Zater- al een heelen dag worden met overuren, te betalen werkgever. Voor de losse 5 geldt het zelfde collec- ïtract, met eenige wijziging. ^ersvakgroep L.T.B. weekersvakgroep van de srgadert op Dinsdag 6 Mei lem, ter behandeling van ende belangrijke bollen- Ook is de verkiezing van uwen voorzitter aan de ididaat is de heer J. Elders :ster van Bovenkarspel. VE EXPLOSIE TE TEXAS eek na de ramp te Texas en opslagplaats met ammo- raat in brand gevlogen, srluidt kunnen er ieder nieuwe explosies plaats gemeester van Texas City- er, dat het zakenkwartier itad geen gevaar liep op- or een explosie te worden HEEPSRAMP Bij BIRMA? ip „Sir Harvey Adamson" Sritish India Steam Navi- mpany is naar men vreest lassagiers verloren gegaan Mergui Archipel langs de Birma. Het schip heeft Rangoon verlaten en is, l gelooft, daarna in een Geraakt. Dakota's van de ben een onderzoek inge- kaansch superfort neergestort merikaansche ministerie heeft thans bekend ge- t Zaterdag in den Stillen »n superfort met 16 per- boord is neergestort. Alle i kwamen on^ het leven. Redactie nleiding van het raads- Akersloot van 15 April ;et. gaarne een plaatsje Igelezen blad. Bij voor dank. Waar onderget. it aan B. en W. voor de :e, waarop het sneeuw- is opgelost, wordt door 5zen dank teruggebracht iet de opmerking „behal- de verschillende wegen eente, waar bijna dage- '•erkeer vastliep". Dit is gemeente betreft een leu- de Red. bekend, dat de het N.H. Kanaal tot aan v, de Pontweg tot de iet dorp en niet te ver- >etonweg KanaalHeiloo iderhoud zijn bij den Hoogheemraad en ge- iloo? Indien U dit niet acht U het, dan niet be rst op de hoogte te stel- enkele gemeente in onze ad- zoo vlug zijn wegen en dan.moest het ichten totdat het Hocg- nz .ook hun wegen vrij heel Akersloot is er van dat deze kwalificatie beleid van B. en W. mg is en verwacht van i betere beoordeeling. ankend voor de plaats- gachtend P. PUTTER ianaweg 202, Akersloot. ift: Wanneer een auto- onbegaanbare wegen iat hij niet rustig op de tten, om uit te zoeken ijk precies het onder- ien weg is opgedragen, eft het zeer velen be- bij uitersten nood de organen zoo halsstar- len aan het wegenplan manier de boel laten Dit geldt overigens niet Akersloot. Ook bij de tanties maken vele t werk. Red. N.N.H.D. :N, 22 April. Aange- witte kool 12.90; 80 kg >0 kg prei 7—11.80; 1075 iaat uien 7.40—14.40; 50 5.20; 375 kg afwijkend 000 kg bieten I 88.20; 5.70; 4575 kg III 4.40; 0 12.50; 360 kg witlof 31; 10.500 kg peen II g III 5.60—6.30; 1775 kg :HARWOUDE, 23 April ie kool 19.50; 6500 kg 50; 32000 kg witte kool peen II 7.40—7.60; id. 14.000 kg kroten I 8; III 4.40; 1000 kg wit- v. 31.50. ID, 22 April. Vee- ivoerd; 951 runderen; ?n; 35 pinken; 14 stie- :htere kalveren en 37 voor de levering; 537 70525, handel matig; ien 450275, handel e varkens voor de zou- re varkens; 366 biggen 1 stug; 548 schapen 38 iets vlugger; 159 lam- kken en geiten 30—80, 62 paarden 400—1200, Pluimveemarkt: )en en hanen (witte en 1 per kg.; 100 idem .50 per kg.; 3700 jonge en roode) 3.254.25 ionge en oude 3.505 konijnen 116 per Jn 7.per stuk. i, 23 April. Aange- roode kool 19.50; 4000 338.000 Deensche wit- 2000 ruim 8.40—14.50; I 8; II 5.70; 3000 peen 5.60; 420 kg witlof 45 Emmeloord, de hoofdstad van den Noord Oostpolder, breidt zich gaandeweg uit. De aanbouw van een winkelstraat. Ook de stadsreinigingsdienst is druk in de weer. In afwachting van den beloofden vuilniswagen doen de mannen hun taak op deze wijze. Wie het groote Jaarbeursgebouw aan het Vreeburg te Utrecht bin nenkomt, ziet reeds dadelijk, wan neer hij vanuit de hal een blik naar binnen werpt, de woorden Fhilips „PhiliShave" in blauwe let ters op eeh lichtgelen achtergrond. En dat is dan meteen' het eerste contact van eiken Jaarbeursbezoe- iker met ceze opvallend goed ver zorgde manifestatie van Neerlands kunnen op schier elk gebied. Wij willen ons in dit overzicht bepalen bij hetgeen deze onderneming den kijkgragen bezoekers toont, aange trokken door de groote Philipsshow die in een stand van royale afme ting in ingericht. De voor velen nog weinig of niet bekende TL-buizen met bijbehoo- rende apparatuur openen de rij, onmiddellijk gevolgd door een overzichtelijke opstelling onzer film-, foto- en projectielampen. In den verdiepten wand treffen we verder, indirect verlicht en door luidsprekermodellen geflankeerd, een interessante verzameling ser vice-instrumenten voor den radio- reparateur aan, alsmede electro- nische meetapparatuur ten gebrui- ke in laboratorium en industrie. Daarnaast zien we een serie on- cer-deelen uitgestald, zoowel be doeld voor gebruik in de reparatie werkplaats en als handelsartikel, waarna we worden geboeid door een complete installatie voor de projectie van geluidsfilms. Dan staan we voor een ruimte waarin een overzicht wordt gege ven van welhaast alle artikelen die door Philips worden gefabri ceerd. Dat men juist heeft ge zien met dit alles hier op deze wijze naar voren te brengen, daarvan getuigen de bij herhaling opgevangen verbaasde uitroepen van bewonderende kijkers, die blijkbaar niet wisten, dat Philips naast gloeilampen en radio-ont- Met het Amerikaansche hulpprogramma George Marshall, de Amerikaan sche minister van buitenlandsche zaken, heeft in een telegram uit Moskou aangedrongen op onmiddel lijke goedkeuring door het congres van het voorgestelde hulpprogram ma voor Griekenland en Turkije. De Amerikaansche senator Arthur van den Berg deelde in den senaat mede, dat Marshall op de vraag van den senaat, hoe zijn houding t.a.v. dit programma is in het licht van de conferentie te Moskou, geant woord heeft, dat hij voor zijn ver trek naar Moskou niet alleen deel heeft genomen aan het opstellen van de formuleering, maar tevens Tru man na zijn boodschap aan het con gres heeft doen weten, dat hij ten volle instemt met deze politiek. Generaal Kruis naar Indië Naar wij vernemen, zal lt. gen. mr. H. J. Kruis op 26 April a.s. van Schiphol naar Batavia vertrekken. De generaal zal ongeveer een maand in Indonesië blijven. Korte golvencongres Van 19—24 Juli 1948 wordt te Amsterdam een internationaal kor- tegolvencongres gehouden. Het be stuur is samengesteld uit: Dr. W. Beaumont, Londen, Dr. A. Gjertz, Stockholm, Prof. Br. C. Guarini, Napels, Prof. Dr. D. Kobak, Chica go, Prof. Dr. W. Kowarschik, Wee- npn, Dr. P. Liebesny, New-York, Dr. J Meyer, Parijs, Dr. L. Rósa, Buda pest, Dr. J. Saidman, Parijs, Dr. J. Samuels, Amsterdam, Prof. Dr. F. Scheminzky, Innsbruck, Prof. Dr. E. Sehliephake, Würzburg. Positie Ned. Passagiersschepen ,,Axeldijk", van Tacoma naar Lenden en Rotterdam, 21 April te San Francisco; „Edam", 19 April van New-Orleans naar Rotterdam; „Gaasterkerk", 21 April van Bris bane naar Rotterdam; „Klipfon tein" van Beira naar Amsterdam, 21 April te Marseilles; „Kota In- ten", thuisreis, 21 April om 6 uur te Suez; „Kota Baroe", Batavia Rotterdam, passeerde 22 April om 4 uur Pantellaria; ,Nieuw-IIol- land", Am'ii rdamBatavia, 21 April te Port-Said; „Oranje", Am sterdamBatavia, 19 April van Suez; „Singkep", Amsterdam Beira, 21 April te Kaapstad; „Ta- rakan" BataviaAmsterdam, 21 April van Port-Said; „Tjikampek" AmsterdamBatavia, 20 April van Aden. vangtoestellen een zoo groote ver scheidenheid van producten ver vaardigt. Het bovendeel van deze overzich telijke shew bestaat uit een helder verlichten opbouw der ondersthei den fabriekscomplexen, waarvoor een nietig afstekend, volkomen gelijkend- model van 't fabriekje, waarin het Philipsbedrijf in 1891 den grondslag legde voor het wereldconcern van thans. Het ge'heel baadt hoe kan het anders! in een zee van licht, dit met regelmatige tusschenpoozen langzaam uitgaat, waarna een stem uit verdekt opgestelde luid sprekers den toeschouwers die nu luisteraars zijn geworden den ontwikkelingsgang van het bedrijf vertelt. De stem, door mid del van het Fhilips-Miller-systeem op den geluidsband vastgelegd, be reikt een climax in betoogkracht, wanneer hij aan het eind van het overzicht een opsomming geeft van de door Philips vervaardigde pro ducten waarbij het opvalt, hoe het tempo hier bij elk woord wordt opgevoerd. Het geheel wordt ge- ruggesteund door stijlvolle muziek en culmineert in de beklemtooning van het onveranderlijke Philips- streven slechts kwaliteitsproducten te leveren! Nu richten we onze schreden naar de overzijde, waar groote groepen belangstellenden zich om de demonstrateurs verdringen, die in afzonderlijke scheercabines de baarden der bezoekers met behulp van de Philips „PhiliShave" droogscheerapparaten vlot naar de eeuwige jachtvelden der zware, lichte, blonde en zwarte baarden doen verhuizen. Dat deze aan trekkelijke wijze van electrisch scheren meer dan oppervlakkige belangstelling trekt, doet het beste voor de productie van dit artikel verwachten. Voor de industrie. Deze woorden kenmerken den aard van hetgeen de Philipsstand in het gebouwencomplex aan de Croeselaan herbergt. En het is heel wat, van 20 kilowatt H.F.-genera- tor via droogstraaloven en hocg- spanningsoven naar meetapparaten en meetbruggen. In gebouw M van het Jaarbeurs complex zijn de bouwmaterialen ondergebracht en ook hier is Phi lips aanwezig. Hier zijn de Philite-artikelen uit. gestald, die in het bouwbedrijf toe passing vinden. We zien er deur knoppen, brievenbusplaten, jas- haken, bedieningsarmaturen voor electrische bellen, espagnoletten, WC-zittingen, kortom een massa practische producten van Philite in een bonte mengeling van aan trekkelijke kleuren. Met deze Philips-vertegenwoor- diging kan vooruit getreden worden zoowel in binnen als in buiten land. In geheime zitting hebben heden vertegenwoordigers van China, Én- geland, Frankrijk, de Sowjet Unie en de Ver. Staten te Lake Suc cess de benoeming van een gouver neur voor Triest besproken. Naar vernomen wordt zijn zij echter niet tot een beslissing gekomen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat zoowel Engeland als de V.S. tegen de benoeming van den door de S. U. gestelden eandidaat, den Zweed Branting, waren. In welingelichte kringen werd verklaard, dat de Zuid-Afrikaansche gezant in Nederland, Leif Egeland, als de meest geschikte eandidaat wordt beschouwd. Uitspraak. Bijz. Gerechtshof Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft de S.S.'er J. Reening uit Purmerend, die in België en in de Betuwe tegen de geallieerden heeft gevochten en tegen wien de doodstraf was geëischt, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek van voorarrest en ont zetting uit beide kiesrechten voor het leven. DE MEUBELFABRIEKEN IN CULEMBORG Gaan heden weer werken 12 van de veertien meubelfabrie ken, die 17 Maart op last van het Rijksbureau voor Hout voor onbe- paalden tijd waren gesloten, zullen Woensdag weer gaan werken. De fabrikanten hadden de distributie bepalingen overtreden. De arbeiders hebben geen financieel nadeel van de gedwongen stopzetting onder vonden, daar op last van het G.A.W. de loonen zijn doorbetaald. De keuzecommissie van den K. N. V. B. heeft het Nederlandsche Elftal, dat Zondag 4 Mei te Ant werpen tegen België speelt, als volgt samengesteld; Doel: Kraak (Stormvogels); Achter; Van Bun (M.V.V.) en Van der Linden (Ajax); M.óden: Stroker (Ajax), Mórmg (Enschede), De Vreet viVuen- oord) Voor: Drager (Ajax), Wilkes (Xerxes)Roozen (Haarlem) Rijvers (N.A.C.) en Bergman (Blauw-Wit). Reserves zijn van de Vliet (ODS) de Vos Quick Nijmegen), Stoffe- len (Ajax) en van Onselen (VSV). DONDERDAG 24 APRIL HILVERSUM I (301 M) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Mu ziek bij ontbijt; 8.00 Gram. muziek; 10.00 Fragment uit „Handen Ineen" van U. Sinclair; 10.50 Congres P. v. d. A. te Utrecht; 12.15 Musette- orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 „The Ramblers"; 14.00 Chopin (piano); 14.40 Fragment uit opera „Carmen"; 16.00 Omroep kamerorkest; 16.40 Voor d,e jeugd; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Lezing over agrarische vraagstukken; 20.20 Metropole-orkest; 20.50 Fragment uit het Congres P. v. d. A.; 22.15 Reportage over wederopbouw van de haven te R'dam; 22.35 Malando en zijn tango-rumba orkest; 23.00 Nieuws, waarna gram. muziek. HILVERSUM II (415 M): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Mor gengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Opge wekte melodieën; 9.00 Aria met or- gelbegel.; 9.30 Politieberichten; 9.50 Gram. muziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Strijkorkest; 11.00 Radio-zie kenbezoek; 11.45 Koorzang; 12.00 Angelus; 12.03 Viool en piano; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 13.45 Vrouwenvaria; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Gram. muziek; 15.30 Vleugel en hobo; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Amati-trio; 18.00 All Round-sextet; 19.00 Nieuws; 20.05 Ontspanning na inspanning; 22.00 Nieuws; 22.35 Ned. Kamerkoor; 23.00 Nieuwe Ned. muziek; 23.30 Tschai- kowski. Nieuwe candidaqt voor Spaansche troon Prins Francisco Xaver Bourbon Parma, een neef van ex-koning Victor Emmanuel van Italië, is door den voorzitter van de vereeniging voor Spaansche traditie, Manuel Falconde, op een bijeenkomst te Montserrat eandidaat gesteld voor den Spaanschen troon. Dit is in strijd zoowel met het ontwerp van Franco ten aanzien van de Spaan sche troonopvolging als met de verklaring, welke te dien aanzien door Don Juan is afgelegd. Op zijn verzoek is de heer Lotsy, voorzitter van den Kon. Neder- landschen Voetbalbond, Maandag avond ontvangen door kanunnik F. Dessain, voorzitter, en den heer A. Verdijck, algemeen secretaris van den Koninklijken Belgischen Voet balbond. De heer Lotsy heeft spon taan verklaard, dat door zijn bond vergissingen zijn begaan en dat hij speciaal naar Brussel is gekomen om namens de K.N.V.B. zijn ver ontschuldigingen aan te bieden. Hij heeft den Belgischen bond verzocht er verzekerd van te willen zijn dat vanwege de bestuursleden van den K.N.V.B. geen kwetsende bedoeling bestond en heeft verder uitdrukking gegeven aan het verlangen, dat de beide bonden ten spoedigste schik kingen zullen treffen om te voor komen dat de wrijving nadeeligen invloed zal uitoefenen op de toe komstige betrekkingen. De Belgi sche afgevaardigden hebben geant woord, dat de gevoelens van den Belgischen bond overeenstemmen met die, welke de heer Lotsy na mens den Nederlandschen bond heeft vertolkt. De „Tjerk Hiddes" naar Indië Hr. Ms. Torpedobootjager „Tjerk Hiddes" zal op 2 Juni uit Amster dam naar Nederlandsch-Indië ver trekken. Het schip dat na een ac tieven staat van dienst in de oor logsjaren een groote reparatiebeurt heeft gehad, zal in de tropen Hr. Ms. „Piet Hein" gaan aflossen. De reis naar Indië zal ongeveer 24 da gen duren. PROTEST VAN KARDINAAL GRIFFIN Tegen de kerkvervolging in joego-Slavië Kardinaal Griffin, de Aartsbis schop van Westminster heeft op een vergadering te Londen een krachtig protest doen hooren tegen „de ver volging van de Katholieke Kerk in Joego-Slavië, waar de bepalingen betreffende de rechten van den mensch uit het handvest van de V. N. volkomen belachelijk worden gemaakt". Hij vond het noodig dat de V. N. een onderzoek instellen. De „Pieter Florisz" wordt politiekruiser Naar de Marinevoorlichtings dienst mededeelt, zal Hr. Ms. Mij nenveger „Pieter Florisz" van 3 Mei af als politiekruiser gebruikt wor den. Het schip dat onder bevel staat van dèn luit. ter zee der eer ste klasse Jhr. P. L. M. van Geen, en in den Helder gestationneerd zal worden, is belast met ^het toezicht op de Noordzee-visscherij. De melkprijs voor den veehouder De Minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening heeft den melkprijs voor het komend pro ductiejaar 1947-1948 met ingang van 27 April a.s. voor den producent op 14 cent per kg. melk met 3.3 procent vet gesteld. Deze prijs zal tot en met 25 October gelden. Deze verla ging van den prijs voor den produ cent zal geen verandering van den melkprijs voor den consument tot gevolg hebben, daar de door de re geering verstrekte subsidie uit het Landbouw-Crisisfonds op den melk prijs verminderd zal worden. DRIE Iersche veeteelt deskundigen kwamen gisteren in ons land aan in verband met plannen om in Ierland een nieuw in stituut op te richten, dat overeenkomt met de Rijks- seruminrichting te Rotter dam, en om verder in het land onderzoekingslabora toria en kleinere institu ten op verschillende plaat sen te stichten. Zij maken een studiereis door Enge land, Nederland en Zwe den. In ons land zullen zij o.a. bezichtigen de Rijks- seruminrichting te Rotter dam, het Staatsveeartsenij- kundig Onderzoekingsin stituut te Amsterdam en de veeartsenijkundige fa culteit van de UtrechUche Universiteit. De minis ter van Wederopbouw L. Neher zal Vrijdag a.s. een bezoek aan Venlo brengen en aldaar een bijeenkomst hebben met o.a. burge meesters van Noord- en Midden-Limburgsche ge meenten over de wederop- bouwmoeilijkheden in de oorlogsgetroffen gebieden. :j; Gisteravond omstreeks half acht is een 51-jarige man, die op de tweede etage van een perceel aan te Tiel noodzakelijk. Bij on derzoek bleek, dat het ventje door een kogel in den buik geraakt was, ter wijl tevens een long en zijn maag zijn geraakt. Zijn toestand is zeer ern- den Prinsengracht te Am sterdam woont, van den trap gevallen. Hij werd stervend op den overloop van de eerste etage aan getroffen. Bij aankomst in het Wilhelminagasthuis kon slechts den dood ge constateerd worden. Toen Maandag j.l. drie kinderen te Geldermalsen naar school gingen, hoor den zij plotseling een knal. Een van hen, de zevenja rige T. van Est, zakte zwaar gewond ineen. Een dokter achtte overbren ging naar het ziekenhuis stig. Het vermoeden be staat, dat het slachtoffer door een projectiel is ge troffen. Men weet echter niet of het kind het pro jectielen zijn zak heeft ge had of dat het er op straat op getrapt heeft. Op Donderdag 8 Mei a.s. om 14 uur, zal in een openba re senaatsvergadering in de aula van de Economi sche Hoogeschool te Rot terdam, de promotie plaats hebben van den heer Th. Limperg, hoogleeraar aan de universiteit van Am sterdam, tot doctor in de economische wetenschap pen honoris causa, Dooi de Stichting Tegelsche Passiespelen is een totaal bedrag van f 15.500,be schikbaar gesteld voor liefdadige doeleinden o.m. voor de Stichting 1940 1945 f 3000,— en getrof fen kerken in het bisdom Roermond f 3000,De Stichting is hiertoe in staat gesteld door de ruime in komsten, welke het bezoek aan de Passiespelen in 1946 met zich bracht. Maan dagmorgen werd ten stad- huize van Sneek door den heer mr. H. P. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in Friesland de Martini-Show, een ten toonstelling op het gebied van handel, industrie, nij verheid, watersport, land bouw, veeteelt annex ju bileum pluimveetentoon stelling, geopend. Spr. fe liciteerde Sneek met dit initiatief van de Sneeker Zakenliedenvereeniging. Het voorloopig Ned. Elftal dat gisteren te Rotterdam tegen Hud dersfield Town speelde was als volgt samengesteld: Doel: van Raalte. Achter: van Bun en van der Lin den. Midden: Stroker, Möring en de Vroet. Voor: Drager, van Onselen, Roo zen, van der Tuyn en Bergman. Herhaaldelijk fanatiek opdrin gend, dwingen de Nederlanders eenige hoekschoppen af. Er zijn 22 minuten gespeeld, als Drager een nieuwen aanval onderneemt, naar Roozen passeert, waarna een boog- balletje van dezen van Onselen in staat stelt een hard diagonaal schot te lossen, waar Clegg geen kijk op heeft (1—0). Vijf minuten later zwenkt de En- gelsche middenvoor Whittingham naar den rechtervleugel, zet op -manshoogte voor doel en stelt Do- herty in de gelegenheid met een kopbal gelijk te maken (11). Potharst komt dan van Bun ver vangen en verwisselt met van der Linden van plaats. Wij noteeren dan nog een onverwachte doorbraak van Een prae-Saksische lira met een omtrek van 1.10 meter en een hoogte van 36 cm. werd door een landman bij het zand graven in de omgeving van Oldenzaal gevonden. Men ver wacht nog meerder urnen te vinden bij de opgravingen, welke onder deskundige lei ding van dr. Hijszeler, geolo gisch medewerker van het Rijksmuseum Twenthe, zullen plaats vinden. (Archifoto) Doherty, welke hem alleen tot voor den doelmond brengt. Kalm wil hij om van Raalte heenspelen, maar onze doelman werpt zich resoluut op den bal. Na de rust is Drager door Engel van Willem II vervangen. Er zijn nauwelijks enkele minuten gespeeld als een blunder van van Raalte ons een doelpunt kost. Doherty lost van verren afstand een kogel en er is oogenschijnlijk geen vuiltje aan de lucht, want de bal komt recht op borsthoogte op onzen doelman aan. het leer verdwijnt echter tusschen zijn armen door in het net (12>. De Nederlanders vallen hierop fel aan. Uit een goed door Engel genomen hoekschop schiet Bergman keihard tegen de lat. De terugsprin gende bal wordt door van der Tuyn te hoog gemikt. Nieuwe Nederland sche aanvallen volgen, .nu en dan met aardig combinatiespel, maar Barker en Happlewhite maken in laatste instantie aan alle illusies 'n eind. Even later is een kopbal van van der Tuyn uit een voorzet van Bergman voortreffelijk gericht. Met een tijgersprong weet Clegg het ge vaar te keeren. Na een periode, waarin Nederland schijnbaar eenig overwicht heeft, krijgt Mc. Shane bij de zijlijn een vrijen schop te nemen. Hij plaatst hoog en schuin voor het doel, waarna opeens het hoofd van Doherty opduikt, die met een achterwaartschen kopbal de score vergroot (31). Na ruim een half uur spelen zien we vrij onverwacht een tweetal En- gelschen op een throughpass van Boot doorloopen. Ze hebben zich volkomen vrij gespeeld en Whit tingham voltrekt het vonnis (1--4) en daarmede komt het einde. Het was jammer, dat door ver- sqhillende omstandigheden het voor loopig Nederlandsch elftal niet vol ledig kon aantreden. Kraak had last van een oude enkelblessure, Wilkes was nog steeds niet hersteld van de verwonding, opgeloopen op Paasch- Maandag tegen de Belgen. Van Bun liet zich ook vervangen, terwijl Draeger in den wedstrijd zelf werd gewond en na de rust door Engel van Willem II werd vervangen. En dan ontbrak ook Rijvers op het appèl, die met zijn vereeniging op weg naar Italië is. Een aardige ver rassing bezorgde de keuzecommissie pers en publiek- door het opstellen van Van Onselen, den VSV-er, die in de Zwaluwenploeg, onlangs in Den Haag, een aantrekkelijken wed strijd had gespeeld, maar niet als rechtsbinnen, maar als.... midvoor. Nu stond hij op de plaats van Wil kes en voor de rust vormden hij en Draeger een gevaarlijken vleugel, waaraan Barker de handen vol had Het gevaar kwam voortdurend van dien kant en het eenige Nederland sche doelpunt kwam van den voet van Van Onselen, met een fraai schot. In de tweede helft was, zoo als wij reeds schreven, Draeger Roozen belaagt de Engelsche achterhoede uitgevallen, terwijl Roozen en Van Onselen van plaats verwisselden. De kracht van de voorhoede was er niet grooter op geworden. Als rechtsbin nen vonden wij Van Onselen'beter dan op de midvoorplaats. Evenals Roozen had de VSV-er bitter weinig in te brengen tegen den Engelschen stopperspil, Happlewhite en later Boot. Trouwens, de eerste is een speler met groote capaciteiten. Was het vertoonde spel van het Neder landsch elftal voor de rust van be hoorlijk gehalte, in de tweede helft was het bepaald zwak. Onze achter hoede vertoonde hiaten en onze voorhoede bleek onmachtig te zijn door de zware dekking der Engel schen heen te komen. Bergman speelde zeer matig. Stroker was voor de rust in prima vorm, daarna speelde hij te zelfzuchtig. De Vroet was er daar-en-tegen na de rust bij zonder goed in. Moering speelde zijn gewone spelletje. VX/AAR DONKER IS, is nood zakelijk ook licht, want an ders zou de tegenstelling niet kunnen uitkomen. Een zelfde ding kan van twee en meer kan ten bekeken, éénzelfde gebeur tenis op twee en meer manieren beleefd worden. Waarom zou men dan altijd juist de zwartste, donkerste kant moeten zien? Het is toch nog anders ook mo gelijk, doordat men in de zon .gaat staan en een blijden, opti- mistischen kijk heeft. Men maakt zich zelf daardoor niets wijs- Men blijft met twee voeten op den grond. Maar het is de toon. die de muziek maakt. En die toon, die ondergrond, die zonnige kant van hét leven is voor ons, die gelooven, dat ster ke, onverwoestbare Gods-ver trouwen. Wij gelooven in God, maar wij hopen ook op Hem. Wij verwachten alles van Hem. En wij weten, dat wij in deze hoop, in deze verwachting nooit worden teleurgesteld. Dit is de zon van ons leven. MARCUS HET HUIS aan den boschrand, ergens bij Breda, een huis in de rij van burgerlijk-nette villa's, baksteen tegen het levende groenbruin der mastenboomen. De deur is niet gesloten, maar staat open voor de vrienden, die hier komen praten. En veel ko men er, want er kan iets moois zijn, een nieuw aspect van het leven, dat hier kiemkracht krijgt. Zoo is het huis. Hiervoor leeft de mensch, die hier woont: Pieter van der Meer de Walcheren, zwerver, spreker, schrijver. BOEKEN SCHILDERIJEN PARIJS MONNIKEN DIETER v. d. Meer de Walche- renSla een of andere letterkunde-gesehiedenis na op dezen naam en wat feitelijke ge gevens stroomen u tegemoet. Pieter van der Meer de Wal cheren, geboren in 1880. Afkom stig uit Utrecht bezocht hij de gymnasia te Maastricht en te Amsterdam. Aan de Gem. Uni versiteit behaalde hij den titel van eandidaat in de klassieke let teren, waarna hij de wereld in ging. Hij woonde eenigen tijd in Brussel en reisde door Duitsch- land, Italië en Frankrijk. Tijdens zijn Parijsche verblijf van 1909 1911 kwam hij in nauwere aan raking met het katholieke geloof, waartoe hij zich in laatstgenoemd jaar, naast God dank zij den Franschen schrijver Leon Bloy, bekeerde. Tijdens den eersten wereldoorlog was hij Parijsoh correspondent van de Maasbode. Daarna woonde hij te Oosterhout, waar hij veel verkeerde in het klooster der Paters Benedictijnen. Als redacteur van kunst en let teren van de Nieuwe Eeuw in 1921 bepleitte hij onophoudelijk de uiting van positief katholi cisme in de werken van katho lieke schrijvers en betuigde steeds als zijn meening, dat slechts uit het katholicisme een nieuwe kunst kan opbloeien fn den wa ren zin van het woord. Ook in andere bladen bepleitte hij deze stelling. Na eenige jaren vertrok hij weer naar Frankrijk, van waaruit hij in 1939 in Nederland terugkeerde. Voeg hierbij de ti tels van zijn boeken: Van het verborgen leven, Branding, Hel Witte Paradijs, Mijn Dagboek, Menschen en God, en ge zult al les weten^an zijn leven en wer ken, Maar den mensch kent ge niet. De mensch De mensch Pieter van der Meer de Walcheren, hij is, buiten zijn boeken, te vinden in de lichte werkkamer, de lamp mild bran dend boven de tafel, de boeken, de schilderijen en de bloemen. Met forsche, onderstreepende ha len beweegt hij zijn hand. Zijn gezicht is intens luisterend, als iemand spreekt en dan praal hij zelf weer, fel, even-lachend soms naar den bezoeker of naar zijn vrouw. Zoo vond ik hem, dien.Zondag avond. In de journalistiek voelt ge den hartslag van het leven kloppen, dicht naast het eigen leven, maar niet dikwijls voelde ik zoo nabij den hartslag van hej schoone, het werkelijk schoone leven. Niet dikwijls was ik mij bewust, dat het leven zoo schoon is t Wij praatten over de schilde rijen, die een vriend had mee gebracht, Hij was jong, deze schilder en daarom was het goed om over zijn werk te pralen, over zijn kleuren en zijn composities, over zijn ideeën en plannen. Een vriend van het schoone sprak er over. Christine, zijn vrouw, ook zij wees met enkele woorden op het goede en minder-goede. Com posities en voorschetsen werden voor den dag gehaald van de dochter Benedictinesse in Oos terhout en dan weer praten, vergelijken, praten. Van de schil derkunst op Parijs, de vele ken nissen en beroemdheden daar, van Parijs op Frankrijk, op hel katholicisme, op monniken, kloos ters, boeken, schrijvers. Zoo voort te gaan en steeds nieuwe bron nen aan te boren van het goede. Het werk Dan eindelijk het eigen werk, het laatst uitgekomen 'boek: het tweede deel van „Menschen en God". „Nog een derde deel bij deze twee? Na mijn dood misschien. Nee, direct werken kan ik niet; van de feiten afstand nemen en ze later, veel later soms, bewer ken naar aanteekeningen". Dus geen derde deel van „Men schen en God". Maar deze twee geven al veel, veel van het lich tend avontuur van een leven en een huwelijk, van God en de goede dingen rondom. Prachtige gedeelten zijn er in (La Salette, een nachtmis, de wonderschoone brieffragmenten van Pater Pie- lerke in het tweede deel!), die deze boeken maken tot de meest belangrijke katholieke proza-pu- blicaties van den l^isten tijd- „En welk boek hij zelf het beste vindt....?" Even nadenken op de vraag en dan zeggen zijn vróuw en hij het terzelfder lijd; „Het Witte Para dijs", het verhaal over het Kart- huizerklooster waarover Dr. Mol- ler schreef: „In dit schoone proza straalt nog altijd 't warme licht van zijn diepe overtuiging, brandt nog altijd die mannelijke liefde voor het innerlijk katholiek le ven, dat in zoo sterk beheerschje spanning geleefd wordt onder die witte pijen in 't klooster." „Wat denkt U van de jong ste letterkunde?" vraag ik. „Eigenlijk heb ik niet alles kunnen volgen. Ik had het te V:1 - ,'V "IV7 ÉJSfeiSi. fis LEON BLOY druk in Parijs. Ik ken de namen wel, maar ze hebben geen gestal te voor me. De poëzie van Her mans heeft me wel het meest ge troffen." „En hebt U zelf nog plan nen?" Plannen. „Ja, plannenPieter van der Meer lacht even. „Er zijn er zooveel, maar een van de eerste is wel de reis naar Zuid-Ameri- ka die wij, mijn vrouw en ik, dit najaar gaan ondernemen. Mijn boeken werden vertaald in het Fransch, Duitsch, Engelsch en ook in het Spaansch. En hij toont „Het Witte Paradijs" met den vloeienden Spaanschen titel „El Paradiso Blanco". ,Naar aanleiding van die Spaansche vertalingen ben ik uit- genoodigd om in Zuid-Amerika lezingen te komen houden. Eerst naar Buenos Aires en vandaar naar alle Zuid-Amerikaansche re publieken. Lezingen in 't Fransch. Dit najaar gaan we weg. Eerst zon hier, dan zon in Zuid-Ameri ka en dan weer in Nederland, waar wede zwaluwen, weer zul len zien terugkomen." Hij lacht. En praat- 't Is zoo schoon te luisteren en rustig te worden, zijn vertrouwen te ade men in de wereld, die weer goed zal worden als God wordt terug gevonden. En als ik buiten sta, onder de sterren en de mastehbooipen, z'n sterke handdruk nog voelend in mijn hand, dan weet ik, dat ik het leven beluisterde, dat mooi en goed is. Ik was dicht bij het goede. Ik was bij Pieter van der Meer de Walcheren JOOP VAN DE BROEK Cliché's „De Stem"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3