HEEFT DOLLARS NOODIG Onze buitenlandsche effecten zullen wij ten deele moeten verkoopen I Walm Onze beste klant is België Conferentie van Moskou ten einde D GEEN OPHEFFING VAN HET PARTIJENSTELSEL 1847 millioen gulden crediet r R.K. MEISJE 'E POSITIE «oratie-artikelen R DER PAROCHIE H. LIDUINA ENHAGE rE VAN pCt. OBLIGATION Voor Alkmaar en omgeving Deviezennota aan de Tweede Kamer Internationale credietverleening nog niet volledig op gang Invoerprogramma zal worden herzien Ons bezit aan goud Ook minder hulp aan Wij kregen en namen hiervan reeds 1389 milloen op De „Willem Barendsz" half Mei thuis r Communisten roeren zich in Portugal Voorbereiding algemeene staking MASSA-ARRESTATIES IN SPANJE Fransche doktoren staken DE GAULLE VERKLAART Fransche partijen beraden zich AMERIKA KOMT ACHTERAAN TRAAN VOOR NEDERLAND Oostenrijksche kwestie niet voor de UNOmeent Molotof In November te Londen opnieuw bijeen Schrijfwijze bij examens ons leven l Denkt os van onze prille I van oom Tont* en. De bezetting )r-blokjes en blok- is dié tijd voorbijl blökkeering;. voor dan het been-, 'landjes en de Ne* ok goed hun best kranten leest men tONiG heeft sedert U gevormd. Zelfs OKJES zijn er nit en sausenLeert ONiG-merk het beste thuis i Zuiden van'het land een te idealen, genegen een kelderen in de huishou- >d loon en prettig huise- no. 4438, bur. v. d. bl vakman, grondig bekend alle, zowel in de banket- ïocolade-industrie voork. indeel in dè winst.' ;t betreffende bedrijf is ieze oproep. Brieven on- Benjamin, Stad'houders- 1000,—, f 500,— en ffl toonder. ten, dat de inschrijving op ovengenoemde uitgifte zal x t 8 MEI 1947 tDIETBANK N.V. te kantoor 's-GRAVENHAGE oren, te 's-HERTOGENBOSCH HOLLAND-INDIË UCLERK Co.) van 100 pCt. vingsbiljetten zijn bij de verkrijgbaar. KREDIETBANK N.V. tERTS. ÜK HOLLAND-INDIË BEAUCLEEK Co.) il 1947. 1? De fietsenver- eert paar verstuik- ivrichte kaak nog dacht niet anders, hem een beentje nheer Pimpel ge- het politiebureau vail moordaan- de! HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4,-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 25 APRIL 1947 43e JAARGANG NUMMER 11211 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank N EEN UITVOERIGE NOTA aan de Tweede Kamer over onze deviezenpositie zegt de Minis ter van Financiën, dat, gezien de omvangrijke im port, die noodig is voor den wederopbouw, een groote behoefte aan dollars bestaat. Aangezien de mogelijkheden om credieten op te nemen eng be grensd zijn, zal het, om het tekort op het dollar programma voor 1947 te dekken noodzakelijk zijn eep deel van het Amerikaansche effèctenbezit al dan niet vrijwillig te liquideeren Tijdens een te 's-Gravenhage ge houden persconferentie heeft mi nister Lieftinck de ingediende de viezennota nader toegelicht. Deze nota aldus de minister moet nlen vooral niet zien als een sensationeel document. De geopperde veronderstellingen, als zou in deze nota het standpunt van de Nederlandsche regecring ten aanzien van de deviezenposi tie uiteengezet worden, waren onjuist. Beleidsvragen zijn inde- ze nota niet aan de orde gesteld. De deviezennota moet men als een achtergrond zien, waartegen de beleidsvragen gesteld zijn. In dit verband verklaarde de minis ter i dat de regeering haar stand-' punt ten aanzien van Het beleids vraagstuk nog niet heeït bepaald. Een mededeeling hieromtrent kan echter binnenkort worden ver wacht. Prof. Lieftinck legde cr den na druk op, dat de deviezennota een beeld wil geven van de situatie, waarin wij tegenwoordig verkeerenv Daarnaast openbaart de nota waar aan de tot dusverre gebruikte de viezen zijn besteed. Verder wil de nota een overzicht geven omtrent de ontwikkeling van den toestand in ons land sedert de bevrijding, waarbij een vergelijking wordt ge maakt met den toestand voor den oorlog. Reeds voor den oorlog zoo ver klaarde prof. Lieftinck had Ne derland in zijn handelsverkeer 'n tekort aan dollars. Aangezien ech ter toen een belangrijk deel van de producten uit dè Overzeesche ge bieden via Nederland naar Ameri ka werd verkocht, kregen wij de beschikking over de noodige dol larbedragen, mede uit hoofde van inkomsten van het scheepvaartver keer en anderediensten. Verder konden wij voor den oorlog in het buitenland producten köopen met onze eigen nationale valuta. Thans zijn deze mogelijkheden Voor een aanzienlijk deel weggevallen, waar door ons land zich voor ernstige moeilijkheden ziet geplaatst. Dollartekort: wereldprobleem Lang stond vervolgens prof. Lief tinck stil bij het vraagstuk der buitenlandscne credieten. Een wereldprobleem van de eer ste orde is gelegen in het dollar tekort, een probleem, waarmede alle landen hebben te kampen. Dit geldt ook voor Engeland on danks het groote crediet dat van Amerikaansche zijde wordt ver strekt. Maar zoo verklaarde de minister alle landen moé ten zich door deze moeilijkheden hecnworstelen. Ook Nederland, alhoewel het naar verhouding het zwaarst door den oorlog ge troffen land is, zal moeten trach ten een uitweg te vinden. Hoe groot de moeilijkheden zijn, belichtte prof. Lieftinck aan de hand van enkele cijfers. Over 1946 bedroeg het invoersaldo 1.36 mil liard gulden, tegenover f 400 mil- lioen in 1937en f 375 millioen in 1938. Voor 1947 wordt met een nog grooter tekort op de Nederlandsche betalingsbalans rekening gehouden. Op basis van de laatst beschikbare gegevens, ontleend aan die van het centraal planbureau en van de Ne derlandsche bank, wordt een tekort verwacht van 'f 2.2 milliard. De kapitaalsbalans van deze raming toont aan, hoe dit saldo door kapi taalsmutaties grootendeels gedekt kan worden. Er zal evenwel een passief saldo van meer dan f 600 millioen overblijven. Met een ver dere stijging moet rekening worden gehouden, in verband met de in ternationale prijsstijging welke na het opmaken van deze raming zijn opgetreden. Indien wij geen verdere credie ten krijgen aldus prof. Lief tinck zullen wij moeten over gaaf tot liquidatie van kapitaal bezit in het buitenland. Wij kun nen niet werken zonder zekerhe den, op het oogenblik leven wij van de band in den tand. Het totaal aan liquideerbare Amerikaansche effecten raamde de minister op 571 millioen dollar.. Voor de dekking van het tekort op het dóllarprogramma voor dit- jaar, zal het noodzakelijk zijn een deel hiervan vrijwillig of onvrij willig te realiseeren. Handel met Duitschland onbevredigend Als middel omde bestaande, de- viezenmoeilijkheden te boven te komen ziet de minister slechts een oplossing: opvoering van den Ne- derlandschen export. Dit is vooral daarom noodzakelijk omdat Duitseh De deviezennota vermeldt, dat aan den vooravond van den Duit- schen inval de Nederlandsche Barik bezat aan goud in Nederland 192360, kg en in het buitenland 362923 kg, in v totaal uitmakende 555283 kg met een boekwaarde van ruim f'1.115.500.000. Op 2 Juli 1945 bedroeg de goud voorraad van de Nederlandsche Bank rond 240.000 kg fijn. De staat bezat op dien datum circa 123500 kg goud, dienende als onderpand voor het bankierscrediet in de Vereenigde Staten en een kleine hoeveelheid vrij goud, béloopende ongeveer 3700 kg. In verband met goudóverdrach- ten, voortvloeiende uit de uitvoe ring van de overeenkomsten van Bretton-woods en als gevolg van enkele andere goudtransacties, is de goudvoorraad van de Neder landsche Bank inmiddels tërugge- loopen tot circa 175.000 kg goud per IQ Maart 1947, vertegenwoordigen de een waarde van ongeveer 620.000.000 gulden. De fokveedag, welke ter gelegenheid van de Martini-show te Sneek werd gehouden, mocht zich in buitengewoon groote be langstelling' verheugen. Dit was tevens de eerste fokveedag in het Noorden des lands. Een overzicht van de expositie. land, voorheen een steunpilaar van onze economie, voor Nederland een dollarland is geworden. In dit ver band merkte de minister op,'dat het Nederlandsche handelsverkeer met Duitschland onbevredigend blijft. Tenslotte merkte prof. Lieftinck op, dat de huidige' situatie in ons land wordt vérzwaard door het op raken van onze voorraden. Aanvul ling hiervan is dringend noodzake lijk. Een groote mate van strategie is noodig, om zich aan te passen aan een zich snel veranderend too- neel. Men moet niet verwonderd zijn, wanneer plotseling geen de viezen meer beschikbaar zijn, zoo verklaarde de 'minister met nadruk. Invoerprogramma besnoeid In het licht van de zorgelijke de viezenpositie van Nederland in de komende jaren gezien, is het dan ook noodzakelijk gebleken, een re geling te ontwerpen, welke ten doei heeft nog scherper dan tot dusverre toe te zien op een zoo nuttig mo gelijk gebruik van de beschikbare deviezen. Hieraan zullen maatrege len worden verbonden, die er op gericht zijn de deviezen-inkomsten zooveel mogelijk op te voeren. Met dit doel worden onder de persoon lijke leiding van den- minister de prioriteiten opnieuw onder het oog gezien en wordt onderzocht op wel ke wijze het invoerprogramma 1947 verder kan worden besnoeid, opdat hij aan zijn ambtgenooetn dienover eenkomstige voortellen zal kunnen doen. Daarbij "worden de deviezenbe- grootingen van de departemen ten eveneens herzien, met inbe grip van die van marine en oor log. Hierbij zal vooral de nadruk die nen te-worden gelégd op aankoo- pen, welke ertoe leiden, dat onze exportcapaciteit wordt opgevoerd. Meer dan ooit zijn 'de deviezen te beschouwen als de brandstof waar op de Nederlandsche machine loopt. Het herstel van ons land is even wel een.zaak waaraan het geheele volk zal moeten medewerken en waarvoor van een ieder een offer mag worden gevraagd. In zijn nota beschrijft de minister het groots belang van de Indische inkomsten voor de betalingsbalans van Nederland op grond dat deze valuta-betalingen door Indië in be langrijke mate het sluitstulk vorm den van de passieve handelsbalans van Nederland. Het behoeft wel haast geen nader betoog, dat de oorlog en de gebeurtenissen daar na ingrijpende wijzigingen in deze situatie hehben gebracht. Hiernaast dienen in dit verband nog te wor den genoemd de aanzienlijke de- viezenoffers, welke Nederland zich in verband met de militaire krachtsinspanning in Indië heeft moeten getroosten. Uit het voren- gaande moge blijken, dat Neder land, gezien den deviezennood waarin het zelf mede door het weg vallen van de Indische inkomsten is komen te verkeeren, eventueele verdere hulp aan Indië van de vervulling van zeer bondige voor waarden afhankelijk zal moeten stellen. De wereldberoemde Engelscbe pianiste Moura Lympany, die onder auspiciën der N.V. Int. Cone. Dir. Ernst Krauss bin nenkort een tournee door ons land zal maken. De Deviezennota bevat ook een staalkaart van door Nederland opgenomen credieten met hun onderling uiteenloopende condi ties en termijnen. Deze staalkaart wijst uit, dat in totaal tot dus verre een bedrag van circa f 1847 millioen aan credieten is ver kregen, waarvan per 31 Maart 1947 was opgenomen circa f 1389 millioen. Stelt men dit cijfer tegenover de f 5 milliard, welke Nederland in het buitenland (exclusief Indië) had ge ïnvesteerd, dan is men geneigd aan te nemen, dat de érediteurspositie, hoewel noodgedwongen ondergra ven, nog is gehandhaafd, ware het niet, dat hier zooveel onzekere fac toren in het spel zijn, dat de minis ter zich niet in staat acht over de netto-positie een uitspraak te doen. Dit temeer, daar de cijfers' der ver kregen en opgenomen credieten nog niet bevatten de schuld aan Groot- JJjrittannië uit hoofde van militaire leveranties, waarvan het bedrag nog niet vast staat. Men dient hierbij evenwel te bedenken, dat voor de eerste jaren geen evenwicht in de betalingsbelans kan wórden ver wacht. Gedurende dien tijd zullen de reserves in het buitenland verder dienen te worden aangesproken. Neemt men in aanmerking, dat de normale invoer voor den oorlog ca. f 1,5 milliard bedroeg, hetgeen op het tegenwoordige prijspeil een be drag vertegenwoordigt van ongeveer driemaal zoo hoog, zijnde f 4,5 mil liard, dan blijken de opgenomen credieten van ca. f 1,4 milliard slechts vier maanden import op vooroorlogsche basis uit te maken. Gezien de groote behoeften voor den wederopbouw tengevolge dèr verwoestingen, die aan den im port in deze jaren zulk een ab normaal karakter geven, kan van een excessief steunen op credie ten in het geval van Nederland zqker niet worden gesproken. Anderzijds zal men goed doen de lasten dezer credieten niet te licht te schatteff Het wereldprüsp%il beweegt zich nog steeds op een abnormaal hoog niveau, zoodat de op crediet aangekochte goederen duur zjjn. Daar redelijkerwijze valt aan té nemén, dat'het wereldprijspeil zich in de komende jaren in neder- waartsche richting zal bewegen "en de aflossing dezer credieten zal moeten geschieden uit de opbrengst van Nederlandsche exportgoederen tegen lagere prijzen dan de huidige, verschuift de ruilvoet zich te onzen nadeele en zullen de lasten dezer, credieten zich in de toekomst dus sterker doen gevoelen. De „Willem Barendsz" heeft, na een vierdaagsch oponthoud te Kaapstad, op 23 dezer de thuisreis voortgezet. Tussche.i 15 en 20 Mei wordt het schip in de hoofdstad verwacht. De correspondent vari Reuter te Lissabon deèlt mee van Cas tro Fernandes, onderstaatssecre taris van het Portugeesche cor poratieve systeem, te hebben vernomen, dat de Portugeesche regeeriilg inlichtingen beeft ontvangen omtrent een alge meene staking en een sociale protestbeweging, welke geor ganiseerd worden door „een in ternationale communistische organisatie". Naar Fernandes zei, hebben een aantal stakingen uit den laatsten tijd een communistisch' karakter gedragen. Er zijn manifesten ver spreid, die onderteekend waren met „de Portugeesche communis tische partij". Officieel wordt toegegeven, dat de beweging in sommige onder- deelen van het leger weerklank heeft gevonden, evenzoo onder de studenten, 200 stakers zijn gearres teerd en 40 stakingsleiders e-d. zijn naar de Kaap Verdische Eilanden overgebracht, waar zij hun be rechting moeten afwachten. Een golf van arrestaties van de linksgeorienteerden is gevolgd op de verhoogde politieke activiteit in Spanje veroorzaakt door de publi catie door Franco van zijn ontwerp vaneen opvolgingswet. Hoeveel links-georienteerden op het oogenblik in de, gevangenis vertoeven is niet te zeggen. Er- zijn geen cijfers van gegeven en zelfs de clandestiene organisaties kun nen geen definitieve inlichtingen verschaffen. Op 2 Mei zulleh 30.000 Fransche doktoren gedurende 24 uur een ad ministratieve staking houden als 'n protest tegen de, naar hun meening, onvoldoende toewijzing van auto's Deze staking houdt slechts in, dat de doktoren op dien dag zullen weigeren attesten te teekenen. De wrakstukken van dè „Samtampa", de tankboot, die tijdens den hevigen storm langs de Engelsche kust, doormidden brak. De-42-koppige bemanningvan het tankschip is vermist alsmede de uit acht man bestaande bemanning van de reddingsboot, die tevergeefs getracht had hulp te bieden. f Generaal de gaulle heeft tijdens een persconfe rentie verklaard, dat het niet in zijn bedoeling ligt door het instellen van zijn „Vergadering van het Fransche Volk" een een-partrjenstelsei in IranKryR ingang te doen vinden; docb slechts het Fransche volk „een vrije eij algemeene stem te doen hebben in de Fransche regee- ring". Gevraagd naar zijn plannen in de toekomst voor zijn beweging zeide Het aandeel in de export van de verschillende landen van be stemming wijkt Blijkens ae nota sterk af van het vroegere beeld. In het tweede halfjaar van 1945 nam België naar waar de gerekend niet minder dan 26o/0 van den uitvoer af, tegen over 11% voor den oorlog. Het aandeel van de Véreenigde Sta ten steeg van 5 tot 15o/0. De overige belangrijke exportlan den in dit. halfjaar zijn Groot- Brittannië en Zweden elk met ca, 14% en Frankrijk met ea. I30/0. In totaal bracht de export van Augustus tot en met De cember 1945 ca. .181 millioen op. Ook gedurende 1946 nam België de eerste plaats in onder de landen van bestemming met een aandeel van den totalen export van ca. 21%. Groot-Brittannië kwam op de twee de plaats met een aandeel van l'lo/0. Zweden, dat in 1938 de zevende plaqts innam, verschoof nu naar de derde plaats met 8%. Daarna volg den: Frankrijk, Zwitserland, Duitschland, allen met ca. 7% en de Vereenigde Staten van Amerika met ca. 5o/0. De totale uitgevoerde hoeveelheid I goederen in 1946 bleef, zooals te verwachten was, belangrijk achter bij het peil van voor den oorlog. Zij bedroeg naar gewichten onge veer een vierde vanhet cijfer van 1937 en nog geen derde defl van de geëxporteerde hoeveelheid van 1939. Door de gestegen prijzen was de op brengst niettemin ruim f800 millioen (inclusief diamant) tegenover een opbrengst in de laatste jaren van voor den oorlog van ruim fl mil liard. De dienstensector bracht; in 1946 volgens ruwe schatting ca. f300 mil lioen op, voornamelijk bestaande uit seheepvaart, rente-inkomsten en bedrijfswinsten. t Donderdagavond om kwart voor zeven is het ruim 10.000 brt groote Noorsche tankschip „Aristophanes" de Nieuwe Waterweg binnen geloo- pen. Het schip is geladen niet wal- vischtraan, waarvan een belangrijk kwantum men spreekt van 2000 2500 ton door de Nederland sche regeering is aangekocht ter verbetering van de vetpositie". De „Aristophanes", die wegens de storm gedurende een groot deel van,den dag buitengaats heeft ge legen is opgestoomd naar de „Nieu we Matex" te Vlaardingen, om de traan te lossen. e fcE CONFERENTIE van de Ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier, die 45 dagen geduurd heeft, is gisteren te 19.35 uur Moskousche tijd geëindigd. De ministers hebben be sloten in November te Londen weer bijeen te komen. Indien zij voor dien tijd nog te New York zouden zijn voor de algemeene vergadering der Vereenigde Naties die voor September is vastgesteld zal nog een kleine conferentie door de vier mi nisters worden belegd. Tijdens hun laatste vergadering werd het Russische voorstel tot het benoemen van een commissie, be staande uit afgevaardigden van de Groote Vier, ter overweging van de niet-overeerigekomen punten van het Oostenrijksche vredesverdrag, aangenomen. De speciale commissie voor Oostenrijk ?al 1 Mei te Wee- nen bijeenkomen. De ministers spraken vervolgens over Ijet door Byrnes te New York gedane, en tijdens deze conferentie door Marshall herhaalde, voorstel betreffende de vermindering der bezettingstroepen in Duitschland. Molotof stelde voor, dat de Sow- jet Unie 200.000 man troepenzou mogen houden, de V.S. en Engeland samen eenzelfde aantal. Bevin stelde 145.000 man voorde 'Britsche ,zöne voor, welke de dichtst bevolkte zóne is. Molotof verwierp dit en drukte zijn verwondering er over uit, dat de andere geallieerden zooveel troepen in Duitschland wil den houden, daar het plan toch 'een vermindering beoogde. Iedereeri wist, zoo zeide Molotof, dat de reden, waarom de Sowjet Unie tweemaal zooveel troepen in Duitschland moest houden als de V.S. en Engeland, was, dat de Sow jet Unie de eenige der drie grootste mogendheden was, welke door de Duitschers was bezet. Men kwam overeen, dat de ge allieerde bestuursraad te Berlijn zal worden geïnstrueerd deze kwestie te bespreken en vast te stellen, i£elke de sterkte der bezettings troepen der groote mogendheden op I September van dit jaar moet zijn. De bestuursraad moet aan de vier ministers n^et later dan 1 Juni ver slag uitbrefigen over zijn besluit ten aanzien van deze cijfers, teneinde den militairen autoriteiten tijd te geven eventueele troepenbewegin gen uit te voeren. Molotof antwoordde qp Marshali's Woensdag afgelegde verklaring over het viermogendhedenverdrag voor ontwapening van Duitschland en over het verdrag voor Oostenrijk. Hij herhaalde bijna geheel zijn gis teren gedane uitspraken over het viermogendhedenverdrag. De Sow- jet-amendementen beteekenen. geen verwerping van het idee van zulk een verdrag, maar een correctie van het Amgrikaansche ontwerp. Hij geloofde nog steeds, dat de uiteen loopende meeningen op dit punt zullen worden verzoend. Molotof wees Marshall's voorstel len om de kwestie Oostenrijk naar de algemeene vergadering der V.N. te yerwjjzen van de hand als „absoluut ongegrond". Deze kwestie viel niet onder de competentie van de V.N. de generaal, dat hij zonder over haast nog wilde handelen. „Eerst vragen Wij wie ons wil helpen". Ten aanzien van de verhouding tot de andere partijen zeide de Gaulle, dat zijn beweging de expe rimenten die in voorgaande jaren met een enkele, partij te zien waren gegeven, niet wilde herhalen. „Een enkele partij" zei hij, „dat is be lachelijk. Wij willen geen dictatuur maar een democratie van het Fran sche volk, dat stemt met een vrij en algemeen stemrecht". De Gaulle verklaarde voorts dat hij niet ver baasd was door de „doctrinaire rede" van Truman .voor het Con gres. Hij zeide dat hijzelf te Strass- bourg in denzelfden geest gespro ken had namelijk de rechten van de natie en van het volk om zich zelf te regeeren, veilig te stellen. Gevraagd, waarom hij zijn ge zichtspunten omtrent de constitutie niét in 1945 had uitgesproken, ver klaarde de Gaulle, dat hij van mee ning was, dat het nog te kórt na den oorlog was voor een aangele genheid, die zooveel reacties zou kunnen uitlokken. De Gaulle zeide voorts, dat Frankrijk op economisch gebied de meeste aandacht moet besteden aan het weer in evenwicht brengen van; de uitgaven en inkomsten. Deze kwestie zou, evenals de sociale, im periale en buitenlandsche politiek, boven de partijpolitiek moeten staan. „Wij kunnen onze republi- keinsche gemeenschap niet vormen op het principe yan een strijd tus- schen de klassen. Wij moeten een practische en gelijke gemeenschap van allen vormen." Op de vraag: „Waarom denkt u, dat oorlog tusschen de V.S'. en de Sowjet Unie onvermijdelijk is"? antwoordde de- Gaulle: „Oorlog is nöoit onvermijdelijk. Wij moeten altijd, trachten den vrede te bewa ren, maar het wordt reeds laat." Als zijn politiek zou zijn ge slaagd, zouden Engeland en Frankrijk een centrum hebben kunnen vormen voor de vor ming van een vereenigd Europa, dat een bufferstaat had kunnen zijn tusschen de V.S. en de Sow- jet-TJnie. Op het oogenblik scheen het hem toe, dat de. practische gelegenheid om deze- rol te vervullen voor deze beide landen voorbij is. Mogelijk zullen zij dit later kunnen, wanneer elk zijn economische kracht heeft teruggevonden. Duitschland moet deel. uitmaken van een vereenigd Europa, wanneer zijn vermogen tot agressie teniet is gedaan. De Fransche Socialistische Par tij heeft de Communisten, de M.R.P. en de radicale partijen uitgenoodigd om gezamenlijk te spreken over de wijze, waarop de partij van de Gaulle, de R.P.F., het best kan worden be streden. 'Het politieke bureau van de Fran sche Communistische Partij heeft heden een oproep tot alle partijle den gericht om een „Rassemble- ment" van arbeiders en republikei nen te organiseeren tegen iedere poging om de macht aan één per soon te trekken. De minister vah onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft be paald, dat bïj dé in, het jaar 1947 te houden toelatings- en eindex amens der scholen van voorberei dend hooger en/of middelbaar on derwijs en de in dat jaar te houden examens ter verkrijging van ^akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs de officieele schrijfwijze van de Nederlandsche taal zal worden gevolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5