WJMR BLEEF te Hoorn Het Joden verraad te Ursem FFN UURTJE TELEX 7500 Nederlanders te Aken in moeilijke omstandigheden Nadeelig saldo betalingsbalans geraamd op 600 millioen De invoer is niet onbevredigend Feestelijke viering 40-jqrig bestaan van Middenstandsbond y Hoofdklasse biljart ktberichtén NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Vrijdqg 25 April 1947 PAG. 3 J De juweelen waren het motief Weinig medewerking van de Engelsche autoriteiten Maar driemaal zoo duur als in 1939 Grootsche huldiging van alle kanten Politiek &ick Alalvet Ier van den Ned. Biljart' ser de burgemeester van mr. M. C. Leemhorst, da e opening zal hebben ver- allen zich 5 A 600 belang- :n uit geheel Nederland op iaal daartoe gebouwde tri- 'erdringen, om de verrich- ade te slaan van de spelers kampioenschap Nederland ljart, kader 35/2. Wat is kader 35/2? zullen éven met de handen ïaar zitten over deze tech- litspyaak: 35/2. Wat is dan tl? Op debeide biljarts, al door De Keizerskroon te m een hotel te Schagen, geheel gerestaureerd door r Feller, zullen zich langs randen strooken bevinden m breed. In deze strooken iet geoorloofd zijn slechts tramboles te maken. Zijn e gemaakt,, dan moet I van len (de speelbal niet mee- over de 35 cm-lijn zijn >m opnieuw een carambole en maken. Op het vrije ik kunnen vrije en grooter orden gemaakt: Dit wat e techniek van 35/2. et zal brengen? Wie als dsch kampioen uit de bus n? Nog niets is-met zeker- eggen. Dit zal worden uit- op de groene lakens onder licht in de Parkhotel* te Hoorn. lelast met de vernietiging irculatie ingeleverde glas- ïoewel de man blijft ont- ijn de aanwijzingen tegen anig, dat hij ingesloten is. aan dezen handel circa en hebben verdiend. loord te Haarlem niet opgehelderd arige R. N-, die op 17 de- imsterdarn werd gearres- verband met den rcof- ëlke in den nacht van 6 ril te Haarlem werd - ge-- naar het Rijksopvoe- cht te Amersfoort, waar. rca 8 maanden geleden teruggebracht. Bij zijn :n bij confrontatie .bleek oende bewijs om hem in houden. soenbonnen voor j hpoeder en soda ïtraal Distributiekantoor e, dat met ingang van 25 op de rant$oenbonnen ïpoeder, per rantsoen ver is 250 gram waschpoeder 250 gram so'da. rieuze ontploffing js zijn berichten binnen- over een vliegende bpm, sdagmiddag j.l. te Troyes kilometer tenzuidoosten omlaag gekomen, in gedoken en ontploft - een bom van het type est zijn. Men veronder- t het een experimenteel uit Engeland afkomstig woordvoerder van de ambassade verklaarde it dit onwaarschijnlijk de Britsche proefprojec- Iuite'nd boven de Noord- eerd werden. De politie heeft de zaak in onder- res R.K. Jeugd- rganisaties selijke afdeeling van de St. Andries" te Venray op 15 Augustus a.s. een congres van alle r.k. sorganisaties. Er wordt p ongeveer 20.000 deel- mgen zijn verzonden Kardinaal de Jong, Mgr. immens, Bisschop van en de ministers dr. L. dr. Jos. J. Gielen, mr. tarsseveen, dr. G. W. M. luit.-kolonel A. H. J. Fl. vele andere wereldlijke ie autoriteiten. RME DAGEN ling Klimatologie van te De Bilt deelt als voor de maand Mei. de gemiddelde neerslag irmaal zal zijn. Over de valt niets met vol- irschijnlijkheid te zeg- maand Juni wordt ver- de gemiddelde tempera normaal zal zijn. De neerslag beneden nor- ordt op gewezen, dat .•achtingen betrekking het maandgemiddelde. nt, dat er steeds een kan voorkomen, die ïg naar den anderen ïen. uwe buslijn ig van 4 Mei zal do rneming. NACO een. inleggén op Enkhuizen ik, die om 10 uur van- il starten, N, 24 April. Aan- kg witte kool 12.90; afw. 9; 1150 kg gew. .60—15.60; 825 afw. 3; ten I 88.50; idem II 425 kg modjo 12.40; I 45; 1260 kg idem II idem III 15—34; 12.000 .40; 6900 kg peen III 5 kg peen IV 5.60. De Rotterdamsche melkslijter, Sijbrand van der Dus- sen, is met zijn gezin naar Californië vertrokken per constellation van de K.L.M. Zijn zwager heeft daar ginds een modelboerderij volgens Amerikaansch re cept gekocht. Voor het Bijzonder Hof te Amsterdam stonden gisteren te recht de twee hoofdverdachten in de Jödenverraadzaak te Ur sem, nl. de Eindhovensche agent van politie G. Mosterd en Fr. Weijers, eveneens uit Eindho ven. In ons nummer van 25 April '46 gaven, wij over deze zaak een uit voerig bericht: Ten huize -van bur gemeester v. d. Heuvel waren in Febi-. '44 ondergedoken de Joodsche fam.' Coster man en vrouw een meisje van Joodschen bloede, S. Philips.en J. Bakhuis uit Alk maar, stiefzoon van Mr. Baron Tuyl van Serooskerken. Op 'Dinsdag 22 Februari had een- inval in de bur- gemeesterlijke woning plaats, waar bij deze Joden, die een groote hoe veelheid juweelen' bezaten met den onderduiker door den S.D. gearres teerd werden, terwijl, de juweelen eveneens werden meegenomen. Door ingewijden werd al dadelijk van dit verraad verdacht de zwa ger van den heer v. d. Heuvel, die zoo nu en dan in Ursem verscheen, qm er levensmiddelen te halen en het vertrouwen van de. onderdui kers had weten te winnen. Hij was van de geheele situatie in huize v. d. Heuvel op de hoogte en wist zoowel van schuilplaatsen als juweelenschat alles; op verzoek van den heer Coster had hij eens getracht enkele ruwe diamanten te verkoopen, die hefn in een gla zen buisje werden' meegegeven en later weer werden teruggebracht. De arrestanten werden naar Eindhoven gebracht, vanwaar de Joden via Arnhem en' Westerbork naar Duitschland werden' vervoerd, waar het echtpaar Coster zoo goed als zeker in een vernietigingskamp den dóód vond en tnej. philips na een jaar in Birkenau vertoefd te hebben in Rusland terecht kwam, van waar zij na de bevrijding naar Nederland terugkeerde. De onder duiker Bakhuis keerde na een maand gevangenschap in Amers foort en Duitschland reeds in het land terug. oi ..in beslag genomen" dian an ten zijn echter spoorloos verdwe nen. Bij 'het onderzoek van de zaak Th. v. Gijzen, een V.-man van den S.D. die ook zijn oog op deze Joden en hun juweelen had laten vallen, kwam de P.R.A. op het spoor van Fr. W., die met zijn S.D.-vriendeh van Gijzen nét 'n slag op voor was. In Maart '46 werd W. te Amsterdam gearresteerd; tot driemaal t°e was. hij reeds eerder uit gevangenschap' ontsnapt. Ook zijn mededader Mos terd was al eerder verdacht van andere delicten,* gearresteerd, zelfs tot 4 keer toe; doch telkens wist hij te bereiken, dat hij in vrijheid werd gesteld. Totdat de Alkmaar- sche P.R.A. hem arresteerde en naar Alkmaaroverbracht. Thans stond hij terecht. Een reeds bejaarde 'oud-politieman, wiens haardos in gévangenschap grijs go- worden was. Hij maakte een ze- nuwachtigen indruk, volgde nauw lettend het getuigenverhoor en ont kende meerdere malen op enkele detailpunten. De overval Oud-burgemeester v. d. Heuvel deed het relaas van den overval, waarbij verd. Mosterd 'in burger gekleed zich als „Jansen" voor stelde. Hij bleek van de - situatie volkomen op de hoogte te zijn. Hij dreigde den burgemeester, den pas toor én Kolenbrander, te zullen ar resteeren, als hij niet vertelde, waar de Joden zaten. v. d. HeuVel ont kende echter, dat hij Joden in huis had. Dezen hadden zich intusschen verstopt, doch werden gevonden. De heer v. d. Heuvel vertelde aan Mosterd, dat hij kort tevoren een- anoniem waarschuwingsbriefje had ontvangen, waarop M. hem zei, dat hij dat goed moest bewaren. De verdediger, Mr. A. F. v. d. Meeren uit ".Eindhoven wekte den indruk, alsof hij wilde doen gejooven, dat Mosterd zelf dat briefje had ge schreven. Voorts zou hij tegen v. d. Heuvel gezegd hebben: „Met die Joden b°ef je geen medelijden te hebben, want dat zijn geen men- schen:" Verd. ontkende dit echter. Behalve eenige koffers mei kleeren, namen de S.D.-ers, 1 ook bonbons, twee hammen, knotten wol en 'n lap stof mee, alles toebehoo'ren'de aan de fam. Coster, aldus verklaar-, de Mevr. 'v. d. Heuvel. Haar zoon Constant verklaard, dat M. met de juweelen niet tevreden was; er moest ook hog een glazen buisje met ruwe diamanten zijn. Töèri dit gezegd werd, stond het voor get. vast, dat Fr. Weijers hier de verra der was,- want die alleen wist van dat buisje af. Verd. M. ontkende ook hier naar dat buisje gevraagd te hebben. Ook 'zou hij geen revol ver gehanteerd hebben, zooals meerdere getuigen verklaarden. Get. Bakhuys weet niet waar in Eindhoven de juweelen gebleven zijn. Hij verklaart, dat M. hem la ter in Eindhoven nog verhoord heeft, heigeen verd. ontkent. Mej. S. Philips, die met het echt paar Coster naar Duitschland werd vervoerd, heeft deze het laatst in Birkenau gezien en neemt aan, dat zij vandaar naar het crematorium zijn gebracht. Een minder-betrouwbare getuige was de vertegenwoordiger J. v. d. Echoot uit Vught, die in relatie stond met Mosterd en Weijers en van hen vernomen had, dat zij po gingen wilden doen om het echt paar Coster naar Zwitserland te doen uitwijken. Het leek'„er echter, veel.Op, dat het niet.zoozeer de be doeling was de Joden te helpen ontvluchten dan wel hen een groot bedrag (1 a 2 ton) afhandig te ma ken en de buit samen te deelen. In hoe.verre get. v. d. Schoot hierin betrokken was, kwam niet vast te staan; hij ontkende pertinent in een dergelijk complot betrokken te zijn, doch de Pres., Mr.- Lammers, scheenhem maar matig te geloo- veq. Get. P. Beers uit De Rijp had verd. M. na de affaire in Eindhoven ontmoet en geconstateerd, dat M. hevig geschrokken was, toen het gesprek op de Ursemsche geschie denis kwam. Get. A. Smulders, de vrouw, w"aar verd. Fr.-W. mee samenleefde, ver klaarde, dat W. herhaaldelijk be zoek kreeg van M.; dat W. haar gezegd had dat hij met den S.D., mee moest naar Ursem. Na de Jo- denarrestatië had hij hier echter niets meer over gezegd. yx Temidden van de ruïnes van Aken met zijn thans nog 140.000 Zielen tellende bevolking (voor den oorlog 162.000), wonen on- geveer 7500 Nederlanders, men- schen, die hier voor den oorlog een zaak hadden of wel van Ne- derianascne afstamming zon, voornamelijk Limburgers. Tij dens een onderhoud met een Nedërlandsche autoriteit te *Aken, vertelde deze, dat de ver zorging van deze Nederlanders, die wat de levensmiddelenvodr- ziening'betreft door de Engel- schen met de Duitschers wor den gelijkgesteld, nog met groo te moeilijkheden gepaard gaat. Zij ontvangen, voórzoover zij al thans geen lid zijn geweest van een nationaal-soeialistische organi satie, weliswaar iedere maand een levensmiddelenpakket uit Nederland doch voldoende is dit nog niet. Mén heeft in den afgeloopen wmter vooral het gemis aan brandstoffen en aardappelen gevoeld. Schrijnend vfior de hier wonende Nederlanders is, dat zij geen pakketten van hun familieleden in Nederland mogen Krijgen, terwijl iedere Duitscher deze, zonder dat hem moeilijk heden® in den weg worden gelegd, uit Engeland, Canada en Amerika Tenslotte werd nog gehoord de adj. van Politie A. P. Maas, die voor de Illegaliteit nog- vóór de bevrij ding in Eindhoven eén: onderzoek had ingesteld en van Inspecteur v. d. Staal vernomen'had, dat iemand, die in verbinding stond met "den S.D. (hetgeen verd. 'Mosterd ge weest zou zijn) een anoniem briefje aan burg. v. d. Heuvel geschreven had; ook had deze %etuige van v. d. Staal vernomen, dat Weijers van den S.D.-er Weber f300 had ontvan gen als Judasloon, waarmee W. maar matig tevreden was. Deze Weber, "die Vermoedelijk de juwee len in ontvangst had genomen, was ook als getuige opgeroepen, doch niet verschenen. Daar het Hof het noodig oordeel de deze getuige te hooren en dé ver dediger van Mosterd er op aan drong dezen Weber te hooren, het geen een heel ander,licht op de schuld van zijn cliënt zou werpen, werd het verder onderzoek uitge steld tot 22 Mei a.s. Pondenbalans staat er gunstiger voor De Betalingsbalans voor 194T, opgesteld op basis van de laatst beschikbare gegevens van het Centraal Planbureau en van de Nederlandsche Bank, vertoont een deficit van f2.234.000.000.- voor de goederen- en diensten balans, welk deficit grooten- deels door kapitaalsmutaties ge dekt kan worden. Echter res- teert dan nog een passief saldo van f609.000.000.-. Door de internationale prijsstij ging, welke sedertdien is opgetre den, is dé toestand thans ongunstf- ger dan aan het begin van Ket jaar kon wordep voorzien. Een groot deel van het bestaande tekort op de betalingsbalans is te- Eere-doctoraten Gemeentelijke Universiteit1 In een plechtige zitting van den senaat der Amsterdamsche Ge meentelijke Universiteit op 20 Mei te 15 uur in de aula der universi teit ter gelegenheid van de P. C. Hooftherdenking zullen de eere- dóetoraten in de letteren en wijsbe geerte worden verleend aan. prof. mr. P. N. van Eyck, Henriëtte Ro land Holst, Camjlle Huysznans en Herman Teirlinok. Frits Lugt, die aanvajikelijk even eens het eere-doctoraat zou ver werven heeft den senaat medege deeld, dat hij om principieele re den dit eere-doctoraat niet wen%cht te aanvaarden. rug te voeren op een tekort aan dol lars, of daarmede gelijk te stellen valuta.Het dollarprobleem voor 1947 zal een te nijpender karakter, krijgen, doordat tal van posten, welke onder het programma van 1946 zijn besteld, tengevolge van de destijds lange levertijden eerst ge durende 1947 worden afgeleverd en in dit jaar dienen te worden betaald. Er bestaat goede hoop, dat in de naaste toekomst de eerste tranche van 100 millioen dollars van het crediet van 500 millioen dollars, dat bij de internationale bank voor hér- stel eq wederopbouw is aange vraagd, ter beschikking komt, ter wijl uit hoofde van vrijwillige li quidatie van Amerikaansche effec ten door omzetting van het provenu in een binnenlandsche dollarleening op een tweede 100 millioen dollars wordt gerekend. Ook de deviezenbegrooting voor Canada sluit met een tekort. Relatief gunstiger is het beeld van de pondenbalans. Terwijl in 1946 de pondenvoorziening nog een financieringsprobleem van de eerste orde vormde en het -slechts met dè grootste moeite geluktp met behulp van credie- ten hel niet - gedekte gedeelte van het invoerprogramma te financieren, is voor 1947 het evenwicht in den civielen sector naaf alle.waarschijnlijkheid met eigen middelen bereikbaar. Voor de financiering van de mili taire aankoopen van 1 Maart 1947 af zulleh, zoodra de herziene mili taire programma's ter beschikking staan, onderhandelingen met de Britsche treasury worden aange knoopt. De ontwrichte handel en de enorme transportmoeiiijKneoen in aanmerking genomen was de invoer van goederen in de laatste vier maanden van 1945 volgens de Deviezennota zeker niet onbevredigend te noemen. Met een hoeveelheid van 700 a 800 ton per maand werd ruin! een derde gehaald van de hoe veelheden, die men voor den oorlog placht in te voeren. Dit niveau werd voortgezet tot Juni 1946. Daarna steeg het aan zienlijk en schommelde tot het eind van dat jaar tusschen de 1000 en 1300 ton per maand, een cijfer, dat tegenover een maandgemiddelde van ca. 2000 ton in 1939, de omstan digheden- in aanmerking genomen, zeker geen al te slecht figuur slaat. Hierbij moet er in de eerste plaats op worden gelet, dat de prijzen zeer sterk zijn gestegen: de invoergoede- ren'-zijn thans ca. driemaal zoo duur als in 1939. Over het geheele jaar 1946 is ongeveer de helft ingevoerd van de hoeveelheid van 1939, ter wijl het bedrag, dat in 1946 betaald moest worden, ongeveer anderhalf maal zoo hoog was als dat in 1939. De invoer gedurende 1945 en 1946 was overigens nog verre vanvol doende om in de bestaande behoef ten te voorzien. Uitgedrukt in percentages van de waarde van den totalen invoer kan voor de oncferlinge verhouding van de vief hoofdcategorieën het vol gende worden opgemerkt: voor grondstoffen en half-fabrikaten be droeg het aandeel in de jaren 1937 tot 1939 gemiddeld 56% van "het to taal, terwijl in 1946 deze categorië was teruggeloopen tot 49% van het totaal. De categorie productiemid delen steeg daarentegen van gemid deld 15% tot ruim 21o/0, tengevolge van de groote behoefte aan outil lage en de sterk gestegen'prijzen io deZen sector. De percentages -van consumenten goederen en hulpstof fen bleven op ongeveer hetzelfde niveau met resp, 15o/0 én 14%. De betaling van de hierboven genoem de importen in 1945 en 1946 moest grootendeels uit saldi, Credieten en uit de opbrengst van exporten ge schieden. kan ontvangen. Ook de schoenen positie der Nederlanders in Duitsch land is zeer' precair,' daar dè .ver deeling hiervan geheel bij de Duitschers berust. Langdurige zuivering Onmiddellijk na de capitulatie van Duitschland hebben alle in Aken en Keulen Wonende Neder landers hun passen moeten inleve ren. Pas nadat gebleken is dat zij niets op hun kerfstok hebben, ont vangen zij deze tefug. Deze zuive ring, die geschiedt onder leiding van den Centralén Raad voor de Zuivering te Berlijn, zal, naar het zich laat aanzien nog twee jaar in beslag nfemen en tot nu toe heeft b.v. in een stad als Keulen slechts 5% der Nederlanders een nieuwe pas ontvangen. Veel kwaad bloed heeft het evenwel gezet, dat zij, die dan eindelijk in het bezit zijn ge steld'van'een "pas, van de Engel sche autoriteiten geen toestemming krijgen een bezoek van enkele da gen dan hün familieleden in Ne derland te .brengen. Dit geldt zelfs voor sterfgevallen. Het" gevplg van deze strenge houding is, dat velen de grens op clandestiene wijze over schrijden. Volgens de Nederland sche autoriteiten in West-Duitsch- land zou het gewenscht zijn dat de Nederlanders in" de grensstreek, die in het bezit zijn van een pas, ten minste éénmaal in de gelegenheid worden-gesteld hun familieleden in Nederland te gaan bezoeken. Onder de Nederlanders in de Duitsche grensstreek zijn vele mijnwerkers en textielarbeiders, die op het oogenbiik dp wacht geld staan. Aan de andere zijde van de grens, in Nederland, zijn deze menschen broodnoo- dig, doch tot heden werd door de Engelsche autoriteiten ieder verzoek om naar Nederland te mogen vertrekken geweigerd. De gezondheidstoestand van vele Nederlanders laat te wènschen óver en het zou mogelijk,moeten zijn, dat b.v. twee Nederlandsche artsen uit Vaals, enkele keeren per week naar West-Duitschland. kwamen. Er bestaat op het oogenbiik een groot gebrek aan versche groente en volgens zegslieden zou een klein aantal auto's met groente uit Ne derland reeds een groote vërlich- 'ting kunnen brengen., Primitief onderwijs Het onderwijs aan de Nederland sche kinderen is nog zeer primitief en er is een groot gebrek aan leer krachten en leermiddelen. Daar men niet over leesboekjes beschikt wordt b.v. leesles gegeven aan dt hand van in België gekoehtc Vlaamschè krant,en. Ook het gemis aan Nederlandsche literatuur en kranten doet zich onder de Neder landers in West-Duitschland zeer gevoelen. Een diplomatiek ambte naar in Keulen, vertelde dat hij de laatste drie maanden geen Neder landsche krant onder de oogen had gekregen. Positie Ned. Passagiersschepen Donderdag 24' April: „Aalsdijk", 23-4 van St. John .(N.B.) naar Rotterdam. „Arkeldijk", RotterdamGolf van Mexico, 24-4 te - Antwerpen. „Axeldijk", VancouverRotter dam, 22-4 van San Francisco naar Los Angelos. „Celebes", Batavia—Amsterdam, 23-4 Van, Port-S»id. „Nieuw-Holland", Amsterdam Batavia; 23-4 van Suez. „Valerius", New OrleansRotter dam, 24-4 te Antwerpen. „Veendam", New-York—Rotter dam, 26-4 v.m. te Southampton ver wacht. Prijscontrole in de confeetie-industrie De prijscontrole heeft sedert Maart in Amsterdam en omgeving 17 coniectie-industrieën gi.-ndlg onderzocht. Het bmek dat tegen 16 bedrijven procesverbaal moest wor den opgemaakt, in verband met .overtreding van de prijsvoorschrif- ten. Het overtredingsbedrag bedroeg in twee gevallen 1 resp. f 130.000.- en f 126:000.-. Het onderzoek In deze branche wordt met krhcht voort gezet. Dezer dagen is uit het kanaal bij de Tweede Dongensche Sluis té* Til burg het lijkopgehaald van een onbekenden man. Het lijk is thans geïdenti ficeerd als dat van den 42- jarigen L. van Hest uit de Staringstraat* te Tilburg, die sedert een maand ver mist werd. Twee scha renslijpers kregen gister- Op Zaterdag 3 Mei a.s. geheel afgebrand. De Koningin zal een bloem- des namiddags te kwart brand ontstond in een hou- stuk leggeft bij het geder.k- voof zes zal in de bovenhal ten mét riet bedekte teeken voor de gevallenen van het Bossche Stadhuis schuur. Door den sterken en een rede uitspreken. een bijzondere plechtig- wind sloeg het over op de De 18-jarige landbouwers heid plaats hebben. In het woning met aangebouwde daartoe opgerichte efjiitaaf, schuur en een stroo-klamp. knecht A. Kievit te Haar lem was met een wals, welke door een paard .werd getrokken, op weg naar een weiland. Door een mankement aan het voertuig schrok het paard en sloeg op hol, waardoor oogenblikHen K. van den bok werd ge- avond, nadat zij te Hilva- door de burgerij' tot stand In e*hkele renbeek een flesch spiritus gebracht, zal een rijk be- stond het geheele complex slingerd eq onder de 300- hadden leeggedronken, ru- werkt schrijn» met herin- in liéhterlaaie. Aan blus- kg zware walscylinders te- zie. Het geyolg was, dat er" neringen aan gesneuvelde schen viel niet te denken.'recht kwam. Hij was op een vechtpartij ontstond, Bosschenaren worden, S6" Het grootste deel van den slag dood. Het Ameri- waarbij een hunner, tenge- plaatst. Dit schrijn bevat inboedel ging verloren, kaansche s.s. „Robert H. volge van een slag, voor naast brieven en persoon- terwijl twee paarden en Harrison" groot 7181 brt. de wielen van een juist lijke eigendommen Van de eenige varkens in de vlam- en eigendbm van de Alas- passeerende vrachtauto te- gesneuvelden een do»u- men omkwamen. De scha- ka S.S. Co, Ine te Seattle, recht kwam. De man, de mentatie van 's-Hfertogen- de is aanzienlijk. 3 Mei dreef gisteren beneden' bosch in oorlogstijd. Ver- a.s. des namiddags om 3 Plymouth in het Kanaal moedelijk is dit het eerste uur wordt nabij de Woeste roqd. Het schip had zijn documentaire gedenktee- -Hoeve een -plechtige her- schroef verloren en seinde ken, dat in Nederland tot denking gehouden ter na- stand is gekomen. J.l. gedachtenis van hen, die den van ons land, werd op Woensdagmiddag, is. de vielen als represaille voor slag gedood. De dader A. landbouwschuur „Het Va- den aanslag op Rauter. van Balkom, tut St. Oeden- gevuur" van de familie H.M. de Koningin is voor rode werd gearresteerd. De Timmermans te Lepel- nèmens bij deze plectitig- 46-jarige P. Meyboom, wo nende te Rotterdam, voor heen stoker op de groote vaart, doch deii laatsteh tijd .zwervende in het Zui- om assistentie. Daarop is de „Zwarte Zee?' t Van L. Smit Co's internationale sleepdienst van Plymouth uitgevaren, teneinde de „Robert H. Harrison" bin- chauffeur treft gèen schuld straat bij Bergen op Zoom heid aanwezig te zijn. De nen te sleepen. (Van onzen eigen redacteur) TER GELEGENHEID van het veertigjarig bestaan heeft de Katholieke Diocesane Middenstandsbond in Haarlem een Congresdag gehouden, die werd bijgewoond door honderden leden van den bond en 'opgeluisterd door de aanwezigheid van talrijke kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Niet alleen hierdoor werd deze feestdag een schoone herinnering in de annalen van het Katholiek vereenigingslevën, ook niet alleen door de be geesterende woorden van onderscheiden sprekers, maar vooral werd deze viering tot een heerlijk leest door den wil en de blij moedigheid van allen, om in vollè vertrouwen en met onver- flauwbaren moed door te gaan op den vrijwillig gekozen weg en wel zoo- door te gaan, dat het ledental van elfduizend georga- niseerden bij den N.R.K.M.B. bisdom Haarlem bij hei gouden .jubileum aanzienlijk zal zijn vergroot. van Haarlem, vertegenwoordigers van velschillende Katholieke orga nisaties, de bondsvoorzitter en vele andere autoriteiten, ook uit .het Katholieke politieke leven. Allereerst gaf de voorzitter, de heer v. d. Brule, een overzicht over de afgeloopen perioden, waarin hij verschillende behartigenswaardige woorden wist te zeggen over het le ven in het kader van den Midden standsbond en waarin hij o.m. aan drong op kadervorming, die nu zeer nodzakelijk is geworden, nu meer dan ooit. Eerlijk in handel, Christelijk in wandel. Het geheele Bisdom was vertegenwoordigd. Dat was de gedachtengang die •door dit lustrum liep als een gouden- draad van Katholieke opvatting, tot uitdrukking gebracht in de vele wenschen die werden geuit in den -loop van den dag. Reeds den avond tevoren waren talrijke leden in reünie bijeengeko men, om met elkaar, kennis te ma ken, die van alle hoeken van het. Diocees waren komen opzetten naar de Bisschopstad Haarlem, terwijl gistermorgen het feest werd begon nen met een plechtige H. Mis, op gedragen door denBondsadviseur Rector Kraakman, in de trotsche St. Bavokerk, waarbij hét koor o.l. van Dr. Kat de gezangen uit voerde. Een' waardig begin dus van dezen glorierijken dag, er op wijzend dat het bewustzijn van Gods onont beerlijke steun in het verenigings leven levendig is onder.de Katholiek georganiseer.den. De Centrale vergadering, die hier na werd gehouden, stond in het teeken van- hardnekkige,* maar vriendschappelijke debatten, oger de verschillende regeeringsmaatregelen en over allerlei besluiten, die tot on tevredenheid van den Middenstand werden en worden genomen. Maar dit is een feestelijke weergave van een feestelijken dag en daarom el-, ders iets- meer over deze debatten. Hiér zij echter gememoreerd, dat op voorstel van den voorzitter den heer H. E. v. d. Brule, de oud-bonds voorzitter de heer E. J. M. Stumpel tot eerelid van den Diocesan en bond werd benoemd, als een kleine palm tak voor de,vele en ongekende ver diensten, die hij in deze organisatie op zijn naam heeft staan. De groote .feestvergadering. Na de -ontvangst op het prachtige Stadhuis, waar de wnd; burgemees ter de heer/Geluk den afgevaardig den eenigp mooie gedachten meegaf over het vereenigingsleven van den Katholieken middenstander en waar hij hen voorts opriep om gezamen lijk mede te werken aan het na leven'van de door de overheid 'ge geven voorschriften, ging de groote stroom van deelnemersop naar de Concertzaal, waar de fêestvergade- ring zou worden gehouden. Hier wareq ook -de vele -autoritei ten aanwezig. Zijne Hoogw. Exc. de Bisschop van Haarlem, die in Rome is, had zich laten vertegenwoordigen door den Vicaris-Generaal Mgr. N. A. Ammerlaan, voorts was aanwezig da Deken van Haarlem, Rector Brans van de K.J.M.V. en apdere geestelijke autoriteiten; waaronder wij nog opmerkten, Deken Kuijs, vroeger van Schagen. Verder gaven blijk van hun belangstelling o.a. de Commissaris van de Koningin in Noordholland, Z.E. Baron de Vos Van Steenwijk, het College van B. en W. Dan nam Dr. A. Olierook, de oud- geestëlijk adviseuy, het woord, om 'de aanwezigen en over hun hoofden heen alle georganiseerden en hen, die dit nog niet zijn toe te spreken en richtlijnen mee te geven hoe zich te hoqden in een wereld, die niet gelukkig kan zijh zonder princi- .pieele menschen en zonder karak ters, die weten waar het op staat.- Hij ontvouwde de doelstellingen van de Katholieke -organisatie's in het algemeen en de redenen, waar om een Katholiek alleen ,in zijn eigen organisatie zich op zijn plaats kan voelen, ook al worden van den anderen kant dikwijls veronderstel lingen fffeuit, dat de eenheid in de zen tijd boven alles moet gaan. Hij wijdde voorts gevoelvolle woorden aan, zooals hij dat uit drukte „de mannen van het eerste uur", die met voorbijzien van eigen belangen „zich geheel en al opoffer den voor het idealistische werk-en met namen herdacht hij zijn oude schoolvriend Chris Jansen, die zijn leven lang trouw ble'ef aan zijn principe en zijn organisatie tégen alle stormen, tegenkantingen en moeilijkheden in. Hij, de fiere strij der, heeft nu zijn levend monument „schoot in zijn doelstellingen, God welgevallig om haar principe," Dan riep spr. allen op, om de we reld gelukkig te maken en te her vormen, „eerlijk in- handel en Christelijk in wandel" te hervor men n.l. door de wet van Christus zelf. En /hij besloot met de aanwezigen er op te wijzen, dat dit feest niet alleen was een mediteeren over het verleden, maar het moest .een ba- zuinstoot zijn om met kracht te werken naar het-gouden jubileum toe. Niet alleen stoffelijke welvaart Mgr. N. A. Ammerlaan wenschte namens den Bisschop de jubilee- rende bond geluk met dit lustrum, hij noemde dit een feit van betee- kenis en voldoening. Ook Mgr. sprak vérder een wóórd van dank aan al len; in het verleden en heden, die zich gegeven hebben met al hun krachten voor hun eigen organisa tie. Hij wees er op, dat stoffelijke welvaart niet alleen de prmnsch ge lukkig kon maken, maar dat er een levensbeschouwing moet zijn, zon der welke een wereld niet kon ge dijen. Als laatste bijzonderheid vertelde Mgr. Ammerlaan, dat een verzoek naar Rome onderweg was, om den voorzitter de eereteekenen „Pro Pontifice et Ecclesia" te overhandi gen, welk verzoek de Bisschop nu wel persoonlijk zou onderstreepen. Dit ontlokte een groot enthousias me aan de vergadering. Tenslótte bood de heer J. Bakker namens alle leden het geschenk van de afdeelingen aan, n.l. 15.000. voor hét Chris Jansenfonds, terwijl hij als tweede geschenk -ruim elf duizend ledën kon afdragen aan het Hoofdbestuur. Verschillende spreker, o.w. den bondsvoorzitter, namen nog het - woord, om dén jubileerenden Dio- cesanen bond te complimënteeren. Ook waren tal van schriftelijke fèlicitati'e's binnengekomen, o.a. van den Minister-President, van de; Ministers Gielen, Fievez, v. Maars- seveen en een zeep uitvoerig van Minister Huijsmans, die wees op' de groote noodzaak van een princi pieele organisatie. Ook de bloemen ontbraken niet, deze waren van alle kanten binnen gekomen, waarbij in het bijzonder dient te worden gereleveerd- de prachtige altaarversiering door de afd. Eisse. Deze feestvergadering werd opge luisterd door het knapenkoor, dat diverse prachtige liederen zong, waarbij men de mooie stemmen van eenige jongens volop kon be wonderen. Deze mijlpaal was een waardige in de geschiedenis van de Dioce sane Hanze, die een krachtige aan sporing zal zijn op den weg naar het gouden lustrum over tien ja ren.^ Vr Noorsehe soldaten naar Amsterdam Van begin Mei af zullen gedu rende twee maanden telkens voor vijf -dagen 200 Noorsehe soldaten van de bezettingstroepen In Duitschland hun verlof in Amster dam -komen doorbrengen. Circa 2000 Noren zullen dit voorjaar on ze hoofdstad 'bezoe-ren. fVT IS een van de wooidtn aie de menschheid het meest irj den mond heeft en iedereen meent daarvan verstand te héb ben. Terwijl het meestal toch zoo is. dat men van dit begrip nog niet de geringste voorstele ling heeft. De inhoud vail dit woord behoort voor de meeste menschen tot het meest vage en onduidelijke van hun kennis. Het is vermakelijk te hooren wat er zooal aan wijsheid ver kondigd wordt. Gewoonlijk komt het hier .op neer. dat geen enkel openbaar bestuurslichaam deugt en dat iedereen zich in zijn persoonlijke belangen bena deeld waant. Oplossing van pro blemen', middelen ter verbete ring, maatregelen om te voorko men of te bestraffen worden met gemak en wonderlijke een voud aan de hand gedaan: Ook hier staan, zooals overal de beste stuurlui aan wal. Maar deze 'primitieve politici 'van den kouden grond kunnen er mis schien voofloopia hun voordeel mee doen, wat voorzichtiger te zijn in hun uitspraken. door J. S. FLETCHER 28. Hij nam de portefeuille op en maakte de leeren band los, die haar gesloten hield. „Natuurlijk enkele papieren," zei hij. „Wat is dit eer ste? Een rekening van het Minerva Hotel, in Londen-City. Daar nam Dick toen zijn intrek. Dit kan ,ons van nut zijn. Ik was al benieuwd hoe'we hem in Londen zouden kun nen naspeuren als dat noodig zou worden. Nog meer papieren. Die zullen we later wel eens nakijken. En hierzijn bankbiljetten! Uit een der vakjes haalde hij een pakje bankbiljetten van de Bank van Engeland. Hij spreidde ze uit en toonde ze aan Rachel, die terug deinsde. >- „Net wat ik dacht," vervolgde Blake. „Hij kwam hier om ze in veiligheid te brengen. Dat zou er al dan niet op kunnen duiden dat hij zich in gevaar ging begeven. Laat ons ze -nu eens tellen." Rachel bleef als verlamd zitten, terwijl Blake de biljetten, krakend van nieuwheid, telde. „Er zijn hier tien biljetten van vijftig Pond, veertig van tien Pond en twintig van vijf Pond", ant woordde hij tenslotte. „Dat maakt samen een bedrag uit van duizend Pond. Hij nam er vijftien honderd op bij de bank in Lombard street. Dus verliet hij hier de kamer met vijfhonderd Pond op 2ak. „Wat beteekent dat?" zei Rachel fluisterend. „Dat toont duidelijk aan dat h(j hier gauw terug wilde komen, dien nacht, zoU ik zoo denken," ant woordde Blake terwijl hij de bank biljetten weer samenvoegde en ze in de portefeuille stak. „En het pro bleem dat we moeten oplossen is nog altijd hetzelfde oude. Waar ging hij diep avond heen en waarom ging hij? Ziet u? We moeten Terug, terug, terug! De oplossing van het mysterie ligt niet in - het heden, noch in Februari, maar vóór uw broer Dick van hier verdween. Een ding kunnen we misschien al di rect navorschen. We weten, dat hij hier in de omgeving schulden had. Is hier iemand in,de onmiddellijke omgeving die hij kon bezoeken om zijn zaken direct af te handelen? Rachel schudde het hoofd. „Ik weet het,niet-, ik weet. het echt niet," antwoordde zij. „Ik "weet weinig van zijn zaken af. Ik weet dat, toen hij vertrokken was, de menschen mijn vader lastig vielen, maar ik weet niets van de details af. Waaróm zou hij overigens zoo ge haast zijn geweest, dep eersten avond van zijn aankomst? En als hij alleen iemand betalen wilde, waarom kwam hij dan niet terug? Neen! Het komt me voor dat, wan neer hij Werkelijk vijfhonderd Pond bij zich hield toen hij dien aVond deze kamer verliet, het voor een heel speciaal doel was en dat hij zich in gevaarlijk gezelschap ging begèven. Ennu ja, u begrijpt Wel wat ik ver,der denk." ,|Zeker!" zei Blake. ,,Wel, we we ten nu in iéder geval iets. Laat ons nu eens-naar die papieren kijken." Een snelle blik op den verderen inhoud van de portefeuille toonde Blake, dat de eigenaar ervan er niet Veel van documentaire waarde in had opgeborgen. Er was een brief Van hemzelf, geadresseerd aan Ri chard Malvery, poste restante Li verpool, een program van een con cert aan boord van den oceaanstoo- .mer waarmee-Richard van Montreal "was vertrokken, verder twee of drie betaalde hotelrekeningen en heèl wat winkelbonnen voor kleine aan schaffingen in Liverpool en Londen. En dan was er een stevige gele enveloppe waar Blake een telegram uit haalde. Hij floot zachtjes toen hij het las. „Dit zou een spoor kunnen betee- kenen," zei hij. „Dit is een, telegram dat naar Dick in Londen werd ver zonden. Kijk, ziet u uit welke plaats het afkomstig is?" Rachel keek naar de aangeduide plaats. „Shilhampton!" riep ze Uit. „Precies, Shilhampton, en op den zelfden dag dat Dick hier is ge weest," zei Blake. „Alstublief. Zoo duidelijk als 't maar kan. Afgezon den vanuit Shilhampton om half 9 's morgens en ontvangen in Londen om kwart over 9 op 27 Februari. Een korte boodschap, nietwaar? Vijf woorden: „Uier steeds op ge wone plaats". En geen onderteeke- ning. Welnü, „hier" beteekent Shil hampton; „steeds" beteekent van daag of morgeh, op welken tijd ook in de onmiddellijke toekomst; „ge wone plaats" toont aan, dat er vroe ger ergens een plaats in Shilhamp ton was waar Dick gewoon was, iemand te ontmoeten. Kunt u zich nu misschien iemand herinneren, dien hij daar gewoon was te be zoeken?" „Nee," zei Rachel. „Ik herinner me niet, dat hijiemand in' Shil hampton kende. Ik heb nooit zijn' vrienden gekend. Hij ging altijd daarheen, waar hij zin had heen te gaan; hij deed waar hij idee in had en. Ik geloof, dat hij enkele onge- wenschte relaties had." „Klaarblijkelijk wel," zei Blake. „Nu, wie dat telegram dan ook mag hebben verzonden, hij moest op het opgavebiljet zijn naam en adres zétten, al liet hij het telègram dan ook ononderteekend, dus kunnen we misschien langs dien Weg den afzender te weten komen. Maar dan rtog, wat verhindert een afzender 'n valschen naam en een valseh adres op te geven? De menschen van het postkantoor weten dat. niet." „Het ziet er hopeloos uit," zei Rachel vermoeid. Ze stond uit den stoel' op en keek droefgeestig naar de- portefeuille en den inhoud er van. „Wat bent u van plan met deze dingen te gaan doen?" vroeg ze. „Ik zal de hotelrekening en het telegram bij me steken," antwoord de Blake. „Ik zal naar Londen gaan en zien of ik iets te weten kan ko men in dat hotel; daar ligt een kans Ik zal nu even de nummers van de bankbiljetten noteeren en dan sluit u alles weg, de bankbiljetten ook. U heeft toch een brandkast in huis?' Wordt vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 7