v\ De groote derby in Amsterdam RADIO West-Frisia ontvangt de leiders Nieuwe spelling 1 Mei een feit EEN UURTJE TELEX DE Tluit- SPEIER Burnley of Charlton Athletic? Reeo 'AG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Zaterdag 26 April 1947 Forward ontvangt Q.S.C. Schagen—Hollandia Ook in de krant! De beslissende strijd in Limmen H' Wie wint vandaag de Engelsche cup-final? of Eis f Spannende eindspurt onder de staartclubs OVERZICHT Morgen hebben we alweer den laatsten Zondag van April en nog tellen we geen enkele beslissing in de Ie klasse -waar we anders al aan de kampi oenswedstrijden toe zijn. Dan komt 4 Mei dus volgende week BelgiëNederland er nog tusschen. Dit zal nu wel niet zoo veel afbreuk aan de competitie doen maar Stormvogels bijv. dat na morgen nog zes wedstrijden te spelen heeft zal verstek moeten la ten gaanen Stormvogels staat onderaan de ranglijst. We willen maar zeggen dat we nog lang niet aan de promotie- en degradatiewedstrijden toe zijn in enkele afdeelingen. En toch wan neer in District I het een beetje mee wil loopen en AjaxDWS wordt de algemeen verwachte thuisclubzege, dan kun nen de wedstrijden om het lands kampioenschap half Mei wel'eens een aanvang kunnen nemen temeer daar men in het zuiden ook al voor de beslissing staat. ADO, Emma en Sparta vormen de staart in deze afdeeling. Ze spe len alle drie morgen thuis. We kun nen er dus wel van op aan dat Feijenoord, VSy en 't Gooi, hun respectievelijke tegenstanders op 'n warme ontvangst kunnen rekenen. District II Hier zien we in Stormvogels Haarlem den strijd Kraak-Roozen. De een mag niet verliezen vanwege de onderste en de andere vanwege de bovenste plaats. Blauw-Wit zal o.i. van Neptunus winnen en DHC van DFC. Excelsior geven we bij DOS weinig kans. District III NEC speelt niet dus wanneer Go Ahead in AGOVVGo Ahead wint zien we de Deventenai^en weer eens aan de spits. Lukt dit Go Ahead niet dan heeft NEC de eere- titel voor het grijpen. Ook onder aan de ranglijst spant het geducht, zoodat we met belang- Ex-kapitein ter zee Ter Poorten krijgt 15 jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde Vrijdag den ex-kapitein ter zee C. ter Poorten, wonende te Naarden, tot 15 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten voor het leven en ontneming van het recht de hem verleende onderscheidingen te dra gen. De thans 64-jarige ter Poorten heeft tijdens de bezetting de benoe ming aanvaard tot inspecteur-ge neraal van het loodswezen. De pro cureur-fiscaal had 14 dagen geleden een gevangenisstraf van 10 jaar tegen ter Poorten geëischt en hem een schandvlek genoemd voor het corps officieren der Koninklijke Marine. PROGRAMMA ZONDAG 27 APRIL Hilversum II 415 M.: S.00 nieuws; 8,30 Kerkdienst uit Haarlem; 9,30 nieuws; 9,45 inlei ding Hoogmis; 10.00 Hoogmis; 11,30 piano en viool; 12.00 Angelus; 12.03 orgel; 12,15 boekbespreking; 12,30 Lunchconcert; 13,00 niéuws; 13.15 lunchconcert; 13,45 Apologie; 14.05 Over de atoomenergie; 15,45 Over de nieuwe spelling; 16,00 opera muziek; 16,30 ziekenlof; 17,00 Kerk dienst uit Bunschoten; 19,30 nieuws; 19,45 Reportage: BWNOAD; 20,00 „De gewone Man"; 21,15 „De zwarte soep" hoorsp.; 22,00 Nieuws en Kalholiek Nieuws; 22,35 Vaders Dagboek; 22,40 Kareol-Septet; 23,15 Radio Philharmonisch Orkest. Hilversum I (301 M.): m 8.00 Nieuws en muzek; 8,30 Voor 't Platteland; 8,45 Jan Corduwener; 9,15 Lezing; 10,30 Kerkdienst uit Amsterdam; 11,45 Toespraken; 12,00 Gram. muziek; 12,40 Kcor en vleu gel; 13,00 Nieuws; 13,15 orgel en piano; 13,50 De Spoorwegen spre ken; 14,05 Boekenhalfuur; 14,30 Omroeporkest; 16 00 „The Skymas- ters"; 16,40 Reportage over sabel- schermen te Den Haag en voetbal: ADO'Feijenoord; 17,30 Oome Keesje; 18,00 Nieuws; 18,30 Ned. Strijdkrachten; 19,30 Cabaret; 20.45 Hoorspel; 22,05 Cabaret; 22,30 Or kest; 23.00 Nieuws en gram. muz. MAANDAG 28 APRIL. HILVERSUM II 1415 m.): 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 8.00 nieuws en gr. muziek; 9.15 zieken bezoek; 9.30 politieberichten; 10.30 morgendienst; 11.15 van Oude en Nieuwe Schrijvers; 11.35 piano; 12.00 muziekcorps Amsterdamsche Politie; 12.25 orgel; 13.00 nieuws; 13.15 Holanda sextet; 14.00 voor de jonge moeders; 15.00 strijkkwartet; 16.00 Bijbellezing; 16.45 kameror kest; 17.45 gram. muziek; 18.00 sport 18.30 Metropole-orkest; 19.00 nieuws; 19.40 piano; 21.10 de Nieuwe Spel ling; 22.00 nieuws; 23.00 gram. mu ziek. HILVERSUM I (301 m.T: 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 8.00 nieuws en gram. platen; 9.15 morgenwijding; 10.30 voor de vrouw; 11.00 „De dans in de mu ziek"; 11.45 familieberichten; 12.35 gram. muziek; 13.00 nieuws; 13.15 Renova-septet; 14.20 Zuid-Afrikaan- sche poëzie; 14.40 cello en piano; 15.00 „Bonbonnière"; 16.30 „Grepen uit de Opera"; 17.00 The Ramblers; 18.00 nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.45 over den landbouw; 20.20 viool, piano en orgel; 20.40 over de geneeskunde; 21.30 hoorspel; 22.15 piano; 23.00 nieuws; 23.15 jazzmu ziek. stelling de resultaten van Tubantia, Be Quick en Vitesse tegemoet zien. District IV Hier slechts vier ontmoetingen o.a. BWHelmond. Met te winnen staat de Bossche club uiteindelijk bovenaan want NOAD heeft rust. RKTVVHelmondia gaat om de onderste plaats en evenals Willem IIDe Baronie, althans voor wat de laatste betreft. O.i. hebben de thuisclubs de beste papieren. District V In het Noorden, waar de acnter- stand het grootst is, hebben de lei ders uit Heerenveen juist ccn vrijen dag. Nu kan Be Quick met in Veen- dam te winnen wat op halen. Op vallend is dat we hier morgen reeds de returnwedstrijd hebben van vorige week in Velocitas—Fri- sia. Wanneer Frisia ook nu weer wint dan gaat het in de onderste regionen ook nog spannen. Jammer dat in District VI de leaders dé oud-IVCB-ciub Sitt. Boys'niet van de partij is. We zou den dan zoowaar de mogelijkheid hebben de eerste le klasse-kampi oen te kunnen begroeten. Nu gaat dit niet ook al verliezen MVV zoo wel als PSV in hun resp. lastige uitwedstrijden bij Maurits en Juli anaBrabantia, ook al oud-IVC3- er staat er minder gunstig voor en wanneer ook morgen van de kam- pioensploeg wordt verloren begint het er donker voor haar uit te zien. De Boys naar W.F.C. Succes—Helder OVERZICHT Vorige week dan zijn de eerste beslissingen gevallen. Maar nu is de koek voorloopig op ook en zal het heel hard moeten meeloopen willen we op 18 Mei nieuwe eindresultaten verwachten. Dat is dus over drie weken!!! Inmiddels is in de 2e klasse afdeeling A de kampioensclub van het vorig jaar, AFC, aan de spits gekomen enheeft West-Frisia altijd nog een kansje om den eere- titel te bereiken, zoodat West-Fri siaAFC morgen de groote strijd is in deze afdeeling. Zeeburgia en ZFC zien niets liever dan een West- Frisia-zege en zullen ondertusschen trachten hun uitwedstrijden, resp. tegen Hilversum en De Spartaan, tot een goed einde te brengen. De. Boys gaat naar WFC. Kansloos zijn ze geenszins, maar de resultaten tegen De Kennemers en De Spar taan waren zoo teleurstellend, dat we nauwelijks op een heropleving durven hopen. In afdeeling B is KFC vrij. Volen- dam kan in Velsen dus twee punten inloopen. HBC en ZW geven we weinig kans tegen resp. Vrienden schaar en Watergraafsmeer. 3e klasse In afdeeling A is SuccesHelder de hoofdschotel. Ondanks het feit dat het gaat tusschen de hekkeslui- ters en de leiders, gelooven we niet dat de witjakken zich heel gerust gevoelen, 's Is dan ook maar goed, dat in Krommenie de derby GVO KW voor de deur staat. In afdeeling B gaat het dus uit sluitend om de bovenste plaats. De beide bovenste clubs, Kmheim en QSC, staan morgen tegenover de staartclubs, Rapiditas en Forward. Ofschoon deze staartclubs niets meer te vreezen hebben, zijn we er van overtuigd, dat ze er een eer in zullen stellen de leidende clubs te doen struikelen. Vooral in Forward QSC zal het spannen. In afdeeling D is SchagenHol landia de groote strijd. Onderstaan de stand van de staartclubs spreekt boekdeelen: Hollandia 11 3 2 6 8 ADO 13 3 2 8 8 Schagen 12 2 3 7 7 ADO ontvangt WMS. HRC zien we van APGS winnen, terwijl Alcmaria verplicht is thuis revanche te nemen op de in Amsterdam tegen OWO geleden eenige nederlaag. 4e klasse In afdeeling A zal het ook Water vogels niet gelukken het ongeslagen record van BKC te breken. LSW Texel gaat om de goede tweede plaats, terwijl we van Grasshoppers een zege in Wieringerwaard tege moet zien. Uitzending bekerwedstrijd Engeland Hedenmiddag zal de K.R.O. van 14.45_16.20 uur over den zender Hilversum II (415 m) een verslag uitzenden van de tweede helft van den eindstrijd om den Engelsche voetbalbeker tusschen Burnley en Charlton Athletic, welke hedenmid dag in het Wembley-stadion in En geland wordt gespeeld. Van de eventueele verlenging bij gelijk spel zal eveneens een verslag wor den uitgezonden. In afdeeling B krij^ DES in Purmerend natuurlijk geen schijn van kans. WW moet ophouden met punten weg te geven, al zijn de nederlagen dan ook met oneven goal. Schieten, VVW-ers! Eén doel punt in twee wedstrijden lijkt ner gens op. SEW geven we tegen An- dijk een zeer goede kans en ook Zouaven moet thuis van Westfrie zen kunnen winnen. Deze ontmoe ting begint om 3 uur. St. George gaat in Edam een zeer lastigen uit wedstrijd tegemoet. In afdeeling C zullen de leidende ploegen, Assendelft, WSV en Vi tesse, elkaar wel weer weinig toe geven. Toch zal het de eerste in Alkmaar tegen de club van dien naam niet meevallen. Zeevogels geven we thuis tegen CSV wel een kansje. HSV is vrij. Gemeente Rotterdam stelt Wijkraden in Rotterdam is dé eerste Neder- landsche gemeente, die het initia tief heeft genomen tot het instellen vdn wijkraden, waartoe door den Rotterdamschen gemeenteraad Don derdagmiddag in principe werd be sloten. Deze wijkraden zijn com missies, welke uit de burgerij door den gemeenteraad worden benoemd en waarin geen gemeente-ambtena ren zitting mogen hebben. Zij be oogen de burgerij meer intensief in de gemeentelijke huishouding te doen inschakelen, eenerzij ds door dat het college van B. en W. den wijkraad over voorstellen ten aan zien avn die wijk kan hooren, an derzijds door het doen van voor steilen en aanbevelingen van de zijde van den wijkraad aan het college van B. en W. en aan den gemeenteraad. Zij zullen worden ingesteld in die wijken, welke door eigen karakter of door ligging daar voor in aanmerking komen. De kerkelijke, politieke en verdere maatschappelijke schakeeringen zul len zooveel mogelijk in den wijk raad tot uitdrukking gebracht worden. Met het oog op het a.s. badseizoen stelde de gemeenteraad Donderdag middag reeds in Hoek van Holland een wijkraad in, terwijl Pernis, IJseelmonde. Hillegersberg(met Schiebroek) en Overschie zoo spoe dig mogelijk zullen volgen. Rouwdienst voor Koning Christiaan Op 1 Mei a.s. zal des morgens om 11 uur in de Waalsche kerk aan het Noordeinde te Den Haag een rouw dienst worden gehouden naar aan leiding van het overlijden van ko ning Christiaan van Denemarken. jet ligt in de bedoeling, beiders. ;j; Bij het IN REGEERINGSKRINGEN en op I scholen wordt de nieuwe spelling l Mei een feit. Als gevolg daar van zal ook in het particuliere en het zakenleven de rieuwe spelling meer en meer worden ingevoerd, opdat geleidelijk aan eenheid op dit gebied in ons land bereist wordt. Ook de pers gaat 1 Mei aan de nieuwe speHing doen. Het Nrd- Holiandsch Dagblad wordt dan het Noordhollands Dagblad. Onze krantenloopers worden dan lopers. Onze drukker* en zetten zijn gqpn rr.enschen meer, maar worden men sen. En de meening van de re dactie wordt de me'.mg van de redactie. De befaamde naamvals-n werdt in de stukl-.jn van de Regeering die trouwens Regering wordt niet geschreven, dat doet alleen de eigenwijze Eerste Kamer, die dan ook Eerste Kamer blijft, zooals de Tweede Kamer de Tweede. Ais u de Regeering en de Redactie vol gen wilt, dan komt u op den goeden weg, ai zal dat dan voor taan op de goede weg zijn. Dan schrijft men niet meer aan meneer den, maar aan meneer de Minister en aan meneer de, en nier meer aan meneer den redacteur Het is eenvoudig de kwestie, dat we. on danks het streven naar meer ont wikkeling e.d., een beetje minder „geletterd" worden Een taal- en spellingsmedewerker heelt de be- teekenis (worijt straks betekenis!) van de veranderingen hieronder als volgt systematisch (dat blijft syste matisch!) omschreven' I (S-regel) Schrijf geën sch meer, als de ch daarvan niet wordt uitgesproken. Geen visch, visschen, maar vis, vissen. Geen visehschotel, maar visschotel. 1 Uitzondering: In woorden op isch, dat als ies uitgesproken wordt, blijft de oude spelling isch. Logisch blijft logisch; tragisch blijft tragisch. II (O-regel) Schrijf geen oo meer op het eind van een lettergreep of woord, maar o. Niet zóó, maar zó; niet vroolijk, maar vrolijk. Uitzondering: Oo blijft in goochelen, goochem en loochenen en in de afleidingen en samenstellingen daarmee, zoals goochemerd, goocheltoer, verloo chenen. Uitzondering 2: Bij de woorden op o, die niet zijn afgebroken, blijft oo behouden. Stro, strootje, maar stro-tje auto, autootje, maar auto-tje Vergelijk: papaatje, parapluutje maar: papa-tje, paraplu-tje Hl. (E-regel). Schrijf geen ee meer op het eind van een lettergreep. Niet leeren, maar leren Niet intellectueelen, maar intellec tuelen. Uitzondering: ee blijft op het eind van een woord, ook als dit een deel uit maakt van een ander woord. B.v.: dictee, twee, tweede, zee, zeevis, onderzeeër, overzeese IV. (N-regel). Schrijf geen wien, dien, den weledelen enz. met de zo genaamde „naamvals"-n, maar wie, die, de weledele enz. Opmerking: Deze z.g. „naamvals"- n mag in niet-regeringstukken behouden blijven. Uitzondering: In een aantal vaste verbindingen, oude 2de en 3de naamvallen, waarin de n ook wordt uitge sproken, behouden de bedoelde woorden hun n. B.v.: in koelen bloede, van goe den huize, des heiligen Geéstes, met al de gevolgen van dien. V. (De aardrijksknndige-namen- regel). Aardrijkskundige namen b.v. van steden, dorpen, rivieren enz. in Nederland, in België en in bei der koloniën behouden hun oude schrijfwijze; die uit andere landen volgen de nieuwe! spelling. 's-Hertogenbosch blijft 's-Herto- genbosch Waterloo blijft Waterloo Hollandsch Diep blijft Hollandsch Diep Grootebroek blijft Grootebroek Weenen wordt Wenen Opmerking 1: Namen van straten, pleinen enz. worden niet als aardrijkskundige namen beschouwd. Groote Noord wordt dus Grote Noord Heerengracht wordt dus Heren gracht Opmerking 2: Wanneer een afleiding gevormd wordt van een Nederlandse aard rijkskundige naam, volgt de laat ste lettergreep de nieuwe spelling, de daaraan vooraf gaande behou den hun oude spelwijze. Bijv. Hollandsche haring wordt Hollandse haring Grootebroeksche veiling wordt Grootebroekse Veiling Sneeker schaatsen wordt Sneker schaatsen Uitzondering: sch en ssch van een Nederlandse aardrijkskundige naam blijven altijd behouden. Dus Oudenbossche kwekers, Bos sche koek, de Hesche jeugd (uit Heesch) P.S. Er komt nog een „volledige woordenlijst" samen te stellen door een Nederlands-Belgische commissie, waarin aanwijzingen voor het gebruik van hij óf zij, zijn óf haar, des óf der. Voorlopig blijven de thans daar voor geldende regels van kracht. Jaar- aangebracht in den gevel beursbezoek werden door van „De Groote Club'1 op de Spoorwegen te Utrecht den Dam. Donderdag- 19.944 plaatsbewijzen inge- avond is de 18-jarige doch- nomen. Het aantal officieel ter van de familie Plet te geparkeerde auto's bedroeg Wormer op den dorpsweg 1638. De Rivierpolitie te in de nabijheid van haar Rotterdam heeft bij de Ko- woning door een vracht- ninginnebrug het lijk op- auto van een expeditie dat Nederland op het filmfestival te Brussel, dat van 8 tot en met 30 Juni zal plaats hebben, uitkomt met een journaal van Poly goon en de film „Zes ja ren", vervaardigd door Jo- sephson, terwijl wellicht nog eenige andere Neder- landsche films zullen wor den ingezonden. Een on derzoek te Luik heeft uit gewezen, dat er een lichte pokken-epidemie is uitge- broken, die echter prac- gehaald van den 50-jarigen onderneming gegrepen en tisch tot het ziekenhuis J- W. Bron. Deze was op 8 op slag gedood. Vrijdag beperkt bleef. Er zijn geen April j.l. ten gevolge van heeft een groep Belgische sterfgevallen. Deze ziekte behoort tot de meest be smettelijke, en kan een kwaadaardig karakter aan nemen. Op 27 April a.s. zullen in geheel België plechtigheden worden ge houden ter "gelegenheid van de repatrieering der nomen naar de Philips- fabrieken. ':Jc Zondag 27 April zal de school voor politieke en sociale weten schappen van de Leuven- sche Universiteit haar 50- jarig bestaan herdenken. Op deze zitting zal o.a. aanwezig zijn mr. dr. L. Deckers, Nederlandsch ex- minister. ;jj Vrijdagochtend hebben circa 140 man, be- hoorende tot de 3e en 4e divisiecompagniën der dienstplichtige marechaus see voor het Paleis het Loo langs H. M. de Koningin gedefileerd. ;j; Donder dagmiddag ongeveer 18.30 uur brak brand uit in de met riet bedekte woning een aanvaring overboord gendarmerie officieren on geslagen en verdronken. der leiding van kolonel Op initiatief van de veree- Koppenol uit Antwerpen niging van zakenlieden een bezoek gebracht aan van den mandenmaker W. Nieuwendijk, Damrak en Eindhoven, waar zij onge- Samuel „op 't Hof" te omgeving te Amsterdam, veer 12 uur door den divi- zal burgemeester d' Ailly sie-commandant van de 3e op 7 Mei a.s. een gedenk- divisie Koninklijke Mare- plaat onthullen ter nage- chausse, kolonel Jhr. de lijken van de in Duitsch- daehtenis van de op 7 Mei Beer-Poortugaal op het di- land omgekomen politieke 1945 door bruut geweld visiebureau werden ont- niet te denken: De ii^boe gevangenen, krijgsgevan- gevallen burgers van Am- vangen. In den middag dels en veel landbouwma- genen en weggevoerde ar- sterdam. Deze plaat wordt werd een excursie onder- teriaal ging verloren. Waalwijk. Aangewakkerd door de felle wind stond het woonhuis en de boer derij spoedig in lichter laaie. Aan blusschen viel OVERZICHT De vele verrassende uitslagen van vorige week zullen ongetwij feld de belangstelling voor de wed strijden van morgen verhoogen. In middels zal in de Ie klasse afdeeling A, Broek in Waterland wel oppassen voor een tweede ver rassing. Of zal W.B.S.V. er anders over denken? Westzaan gaat een lastigen uitwedstrijd bij P.S.C.K. tegemoet, terwijl we van D.R.E.O. nu weer eens een zege verwachten. In afdeeling B. zijn de leiders uit Onderdijk vrij. Dindua kan dus wat inloopen, doch daarvoor zal ze in Goorne moeten winnen. K.G.B. achten we in staat in Hoogkarspel te winnen. Of Valken het in Me- dqmblik doet, moeten we nog af wachten. In afdeeling C hebben we prac- tisch de beslissende strijd. Het gaat er in LimmenBerdos om, althans practisch, want beide clubs hebben hierna nog enkele wedstrijden te spelen. Met onderstaanden stand is de belangrijkheid van de ontmoe ting voldoende weergegeven. Limmen 15 12 2 1 26 Berdos 16 13 0 3 26 In Bergen wist Limmen op 29 September met 10 te winnen. Verder zal St Bavo natuurlijk haar uiterste best doen Meervogels beide punten afhandig te maken en St. Victor met de volle buit uit Bergen thuis te komen. In afd. D. verwachten we dat R.K.A.F.C. bij Zeemacht wint en S.V.W. beide punten thuis houdt nu Winkel op bezoek komt. In V.Z.V.- Petten verwachten we een thuis club-zege. Z.A.P.Geel Zwart is hier de meest belangrijke ontmoeting. De thuisclub mag geen enkel puntje meer versnoepen, Suszal Geel zwart "wel heel goed uit den hoek moeten komen wil ze succes boe ken. 2e klasse In afdeeling E heeft Spartanen vorige week haar kansje versnoept en ook al winnen ze morgen, dan nog zal de strijd om den eeretitel gaan tusschen H.O.S.V. en Zwaag- dijk, die beiden een lastigen uit wedstrijd in respectievelijk Obdam en Hoogwoud tegemoet gaan. In afd. E ziet men belangstellend uit naar Zouaven 2. De roodbroe- ken immers staan morgen al direct voor de returnmatch tegen M.F.C. 2 waarvan vorige week in eigen huis werd verloren. Het meest was Wit- Rood met die nederlaag gebaat, aan de spits gaat, was deze neder laag niet onwelkom, zoodat niet alleen de strijd in Medemblik maar ook Wit-RoodBlokkers doorslag gevend kan zijn. Men zie onder staanden stand maar eens: Blokkers 13 9 0 4 18 Wit-Rood 11 8 1 2 17 Zouaven II 10 7 1 2 15 Woudia 12 6 3 3 15 In afdeeling H verwachten we overwinningen van Hugo Boys en Hollandia op resp. Winkel 2 en Nieuwe Niedorp. Inmiddels was 't keurig werk van de Boys om vori ge week in Dirkshorn te winnen. Jammer, dat een der Dirkshorn- spelers zoodanig geblesseerd ge raakte, dat hij voorloopig uit den strijd is. In afd. I gaat het met S.R.C. nog steeds crescendo. Jammer dat ze zoo laat gestart is, want nu hangt het er maar vanaf wat Callantsoog en Succes 2 verder doen. In ieder geval zal de club uit Schagen bij Z.A.P. wel winnen. Ook van de Boys op Texel verwachten we een ^overwinning. door IOOP VAN DEN BROEK „And now: Swinging on a star....!" Vier tikken op den muziekstan daard. De band op het podium, ©mkransd met leege lampj eseogen, begon'fel gesyncopeerd de foxtrot. Hel rhythme van den druimmer, moe en eindeloos eender, tempte door, terwijl clarinetten en trom pet trillend gespannen serpetines van geluid! wierpen van muur lot muur. Als een scherp geslepen stolp paste de mueiek over het gezoem der stemmen, dat tusschen de^ tafeltjes hangen bleef. Het maak-' te de bar eenzaam. De zaal werd een afgesloten ding, een kajuit, dobberend over het niets. Het verdwijnen van de menschen door de draaideur maakte dit gevoel onherroepelijker. Zij leken drieste avonturiers, springend van de veilige beslotenheid van buffet- muziek-tafeitjes naar het duistere onbekende van straten en lan taarns. Nog sterker dan de vorige avon den doorvoelde de clarinettist deze verlatenheid. Star ineengedoken achter de chroom^blikkering van den muziekstandaard, de zijden pochette gedachteloos wrijvend over het hout en de nikkelen grepen van de clarinet, besprong het hem, taai en vasthoudend. Het maakte hem moe en ziek. Zijn gedachten zwierven van vroeger: het meisje.moeder-mu- ziekschool, over naar de weten schap, d'at de volstrekte eenzaam heid van den dood misschien nog het beste was. Toch kwam het wonder, dien. avond. „Op verzoek: Indian mar ket...." zei de bandleader. De jongen mikte de clarinet in den standaard en greep de fluit. Toen wachtte hij op de solopartij. De lippen voor het mondstuk, de vingers zwevend boven de toon gaten, wachtte hij. Toen kwam de solo. Mei verbazing merkte hij, dat het na de gewone trillers anders werd. „Improvisatie", fluisterde de bandleader in de richting van de drum. „Doorspelen". De jongen gaf zich over aan de fluit, die melodie geworden was. De drummer begreep 't rhythme niet en stopte. Toen zong alleen de fluit. Er kwam een landschap, dat hij vaag herkende. Meisjes liepen zingend de vel den rond. Aan hun voeten ont sprongen boterbloemen en made lieven. Zij vlochten kransen van larwe-aren en korenbloemen, en zij zongen een lied van de Mei. Paarden renden voorbij en een ridder boorde zeven speren in het hart vande zon. Langs najaarsluchten trokken vluchten herfstvogels en de zo mer stierf onder een bosch van koperen eikeboompjes. De kinderen liepen achter den rattenvanger langs gTachten en hooggerugde bruggen over. De fluit zong van heimwee en een verloren paradijs. De stoet .werd gesloten door den dood. Achter zijn voetstappen vervielen hui zen tot puin. Ergens ver marcheer den, luid zingend, colonnes sol daten. Tusschen de scheuren van de asfaltwegen groeiden wonder lijk snel roodachtige, puntige grassen. Schorpioenen kleefden aan de deurstijlen en blauw-door. aderde kwallen dreven in giftig- groene plassen. Driftig joelde de fluit het lied van den dood aan scherven. Zij riep ten opstand. Zij scheurde de Het 40-jarig bestaan van de R.K. Dioc. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem. Het hoofdbestuur en de dagelijksche besturen der afdeelingen werden op het stadhuis te Haarlem door het gemeentebestuur ontvangen. De voorzitter, de heer E. van Brule, dankt den waarnemend burgemeester, wethouder Geluk, voor zijn woorden van welkom en zijn gelukwenschen (De Boer P.) renpaarden, ploegen, die misschien in totaal een vijfduizend pond heb ben gekost. De duurste speler van het geval is Don Welsh. Hij kostte jaren geleden 3000 pond en hij heeft thans al bijna geen haar meer op zijn hoofd. Hij is de oude. gerouti neerde rot geworden in de Charl- ton-voorhoede, waarbuiten Seed het nog niet kan stellen. League-voetbal# kent vele prima managers. Neem Majoor Buckley, neem George Alison van Arsenal, maar naar mijn meening is Jimmy Seed de beste van allen. Geen van zijn collega's kan ook maar in de verste verte op zoo'n staat van dienst bogen als Seed. Kijk maar eens wat hij in de laatste twaalf seizoenen met Charlton heeft ge daan, nadat hij in Chapman's Arse nal had geschitterd en vervolgens de 3e-divisie-club Charlton Athle tic ging managen. Van de derde divisie kwam Charlton in twee sei zoenen in de eerste divisie! Twee maal verscheen Charlton in de oor logsjaren op Wembley in een War- final. vorig jaar wilde Jimmy de „doublé" verrichten, door zoowel league-kampioen te worden als cup winnaar. Hij deed het bijna, zakte echter tusschen beide stoelen, want het slot bracht een plaats in de kopgroep en een verloren Wembley- eindstrijd. Seed's team had in te korten tijd te veel wedstrijden moe ten spelen, met als gevolg blessu res bij de beste spelers. En thans heeft Charlton, dit jaar weer de beker-finale bereikt, als altijd met een ploeg, die geen cent heeft ge kost: eigen kweek of resultaat van schrander inzicht, wanneer Seed een speler van formaat in ontdekte alvorens een ander dat had gedaan. Seed heeft steeds kans gezien een ploeg-eenheid te vormen, die effi ciënter werkt dan een ploeg van sterren, die niet gestroomlijnd is.. That's that over Charlton. En thans de tegenstander Burnley, die dit jaar van plan is de „double" te verrichten, welke Charlton vorig seizoen miste. Burnley zal namelijk tenzij er nog wonderen zouden gebeuren de top van de tweede divisie bezetten en dus (dat gaat in de league automatisch) naar de eesrte divisie promoveeren. De ploeg van Britton de oude inter nationaal van Everton heeft ver der de finale van de Cup bereikt en de eerzucht der Burnlianen is zeker niet geringer dan die van de Athletic. Na wat ik zoo dit seizoen in de league van Burnley heb ge zien, zou ik zelfs zeggen, dat ik deze ploeg de beste kansen in dezen eindstrijd geef. Maar ja, de Cup- football is nog altijd heel wat an ders dan league-balgetrap. Ook Burnley heeft een team, dat weinig of geen geld heeft gekost. Home-made, wat men noemt. Brown, hun midhalf, is een prima speler, wel de beste van de achterhoede. In de voorhoede bezit Burnley in linksbuiten Peter Kippax een schit terend speler, die de eenige ama teur in beide ploegen is. 't Is lang geleden, dat in een Cup-final een amateur binnen Wembley's lijnen stond, maar Peter verdient het, want hij is ontegenzeggelijk de beste amateur-voetballer van het land op dit oogenblik. Dit Burnley- team in de Bordeaux-roode jerseys en blauwe broeken de kleuren van het in league-voetbal zoo be roemde Aston Villa kon nog wel eens voor de verrassing van Wem- bley-1947 gaan zorgen! (Over een. paar uur zullen we het weten!) (Van onzen Londenschen sportcorrespondent) EDEN ZATERDAG is het hoogtijdag iiWBritsch' voetbal. Dan zullen weerden honderddui zend toeschouwers uit heel Enge land naar Wembley uitzwermen, om daar den grooten eindstrijd om den beker mee te maken. Ze zullen er weer hun werkelijk mooie „community singing" laten hooren en het slechts bej treuren, dat zjj den koning thans op een goodwill-tour door Zuid-Afrika niet kunnen ont vangen bij zijn entree in het Stadion met het „God save the King". Thans zal Attlee wel de honneurs waarnemgp en het tra- ditioneele handje geven aan de twee-en-twintig knapen, die daar den strijd van hun leven, het hoogtepunt van hun voetbalcar rière, gaan strijden. Wat Holland-België voor het Ne- dertendsche voetbal beteekent, is de Cup'final in de Engelsche voetbal maatschappij, en men zal er in Ne derland een indrukt van kunnen krijgen door de radio-uitzending, welke van de tweede helft voor een Nederlandschen zender zal worden gegeven. Ongetwijfeld zal de radio reporter sfeer en stemming in dit machtig Stadion welsprekend schet sen, want niemand kan zich ont trekken aan den ban, welke van dit gebeuren uitgaat. Tusschen wie gaat het? Tusschen Burnley tweede divisie en Charlton Athletic eerste divisie of zoo men wil tusschen Cliff Britton, manager van Burnley, en Jimmy Seed, manager van Charl ton. Twee managers, die één ding zeker gemeen hebben, namelijk dat zij er in geslaagd zijn ploegen bij een te brengen, die practisch geen geld gekost hebben. Er loopen ploe gen in dé league rond, die een mil- lioen Nederlandsche guldens heb ben gekost, voorhoeden, die gouden beenen hebben tien beenen, die een half millioen kosten! Maar hier bij deze Cup-finalisten geen dure gele luchten open. Toen sneeuw de het. De wereld weixf een huis van glas met op de daken pakken sneeuw. Op de moede boornen kwamen schilferende draden en gelenhaar, van tak lot tak en van boom tot boom, een lange gang van licht lot aan de verloren einders. De kruinen werden vol gehangen met sterren. De weg werd een glinsterende baan naar geluk voor den jongen en het meisje. Zij gingen door de laan, tot de enkels wegzakkend in de weelde van de versch-gevallen sneeuw. Verborgen fonteinen kla terden op. Hand in hand liepen zij, onder het extatisch zingen van een fluit. Daar brak het lied. Ademloos merkte de jongen, dat hij het was, onder de poort vgn engelenhaar en sterren. De jon gen stond half op. Toen klapten trage handen en iemand riep om een cocktail. Het meisje, recht voor de band, knikte. Zij applaudisseerde luidruchtig. Om den jongen en de fluit, als een dood ding half geschoven lig gend over den muziekstandaard. De band begon een nieuw num mer. „In the mood. De wereld sloeg een halve slag om. WAARC Amst De Procuri dit vraags een Eufopx dit verban groot Gerit meestersch geboden, j en meer Zij, die Vo vandaag zul! Mr. Sikkel 2 een andere handelwijze f sprak over Voute was g formaat; maa de het schijn met het besc •Stille Strandt wondering d< omdat de bev aanstaanden hem werd o: hem op. groi ook niet toe. Zijn ijdelhe irt de bezettii en in zijn-ij de zich niet vol geven van de Hij streefde ambt van b Hoofdstad en van den aar Tonningen zij ger Mr. Kym: van de popul die de Hoofds vox populi w£ tiae. Het Bijz een zitting va goede daden, goede en Mr. scherp, maar minder geluk! sitoir tot een waarna de vei spreken als d; mer een V£ zei hij con van rechtsven concreets ten 1 v. ezen was. Aan Voute v hulpverleening de aanneming als nat. soc. et nacificperin^ v: stuur en daare het verzet, in gemeente-ambt ling van den vijand. Rost pros Na DoJJen Dii mali ge burgème J. Voute aan c een geschrift, i verdediging var gemeester. In net voorkomen, veling van een met wien Voüt het Aardrijkst kennis had gem schen bezetter om een bestuur den. Tegen Dr. aldus dit rappoi dat hij dat wel geen lid van de wilde worden, politiek wenscl) bood hem toen schap van Den weigerde' pertini baasde hem. Op de vraag procureur-fiscaa Sept. '44 dat stelde, zei Voüt met het oog op ging. Mr Sikkel: C heid? Toen hem het van A'dam were Voute nog ste port bedenkt niet en Dr. W Duitsch Regeer: zullen benoemer. niing niet aannai Toen accepteer wisseling door van 1940 met R< gevoerd, door lijk bij het mak vergeten wer ander licht op van deze benoem '41 afkwam. Wél bleek hier meesterschap vai aangebbden, doch Rost, dat hij in i menwerking in staat was. Hij be njet; hij bleef li tentje te Bergen, gedonderjaag op Hjj ging tegen zijn A'damsche klaarde zich op Rost tenslotte oc gemeesterschap aanvaarden. Blijkens dez< schreef hij ook voor J. Fijn uit I meester van Pur hij Fijn liever me bracht, om- daar den" te vervange brieven had hi „waardelooze fij meester De Vlug Nadat dè Presit mei er aan berin Vlugt het in zijn aan te blijven -tot vroeg hij aan Vo zelf geschikt en om deze misse tigste post in Ned meester in de ho vullen. Voüte, die deze nee moest beantw kortaf: „Nee". To

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4