WAS VOUTE FOUT? Record-zitting van het Bijzonder Gerechtshof n Athletic? Was hij een landverrader Spaak wil niet dansen Herziening van de Armenwet? NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Zaterdag 26 April 1947 PAG. 5 Ische cup-final? of alleen maar een ijdele streber? Eisch 5 jaar DE STILLE OMGANG VAN ALKMAAR 24.000 melkrantsoenen v gestolen Bosch- en heide branden Naar de pijpen der communisten Doodstraffen Bevin en Bidault uit Moskou vertrokken DE ROOFOVERVAL TE MARSSUM Noordhollanders de daders SPANNING IN HET BAKKERSBEDRIJF Personeel verandert van. betrekking DOOR DE LUCHT NAAR INDIE Voortaan vijfmaal perweek AMBTENAREN OMGEKOCHT K. F. C. Filmkeuring in ons gewest Marktberichten Advertenties g kinderen, behuwd- en g kleinkinderen. FLAGSTONE L. O. P. GEROUTINEERD BOEKHOUDER wenscht vrijen tijd rendabel te maken H.H. KAPPERS B. z. a. prima le bediende TYPISTE STENO-TYPISTE en JONGSTE BEDIENDE l nomen naar de Philips- fabrieken. Zondag 27 April zal de school voor politieke en sociale weten schappen van de Leuven- sche Universiteit haar 50- jarig bestaan herdenken. Op deze zitting zal o.a. aanwezig zijn mr. dr. L. Deckers, Nederlandsch ex- minister. jJ; Vrijdagochtend hebben circa 140 man, be- hoorende tot de 3e en 4e divisiecompagniën der dienstplichtige marechaus- i see voor het Paleis het Loo langs H. M. de Koningin gedefileerd. Donder- dagmiddag ongeveer 18.30 uur brak brand uit in de i met riet bedekte woning i van den mandenmaker W. Samuel „op 't Hof" te Waalwijk. Aangewakkerd door de felle wind stond het woonhuis en de boer derij spoedig in lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken: De iijboe- dels 'en veel landbouwma- teriaal ging verloren. Middenstandsbond in het le dagelijksche besturen is te Haarlem door het n, de heer E. van Brule, wethouder Geluk, voor wenschen (De Boer P.) len, ploegen, die misschien een vijfduizend pond heb- ost. De duurste speler van il is Don Welsh. Hij kostte leden 3000 pond en hij heeft bijna geen haar meer op fd. Hij is de oude. gerouti- -ot geworden in de Charl- hoede, waarbuiten Seed het kan stellen. :-voetbab kent vele prima s. Neem Majoor Buckley, eorge Alison van Arsenal, ar mijn meening is Jimmy beste van allen. Geen van ega's kan ook maar in de «erte op zoo'n staat van ogen als Seed. Kijk maar t hij in de laatste twaalf met Charlton heeft ge- dat hij in Chapman's Arse- geschitterd en vervolgens visie-club Charlton Athle- managen. Van de derde wam Charlton in twee sei- n de eerste divisie! Twee- scheen Charlton in de oor- op Wembley in een War rig jaar wilde Jimmy de verrichten, door zoowel impioen te worden als cup- Hij deed het bijna, zakte sschen beide stoelen, want bracht een plaats in de en een verloren Wembley- Seed's team had in te id te veel wedstrijden moe- in, met als gevolg blessu- le beste spelers. En thans ïarlton. dit jaar weer de ale bereikt, als altijd met die geen cent heeft ge- ;n kweek of resultaat van inzicht, wanneer Seed r van formaat in ontdekte een ander dat had gedaan, ft steeds kans gezien een heid te vormen, die effi- verkt dan een ploeg van lie niet gestroomlijnd is that over Charlton. En tegenstander Burnley, die 'an plan is de „doublé" te welke Charlton vorig tiste. Burnley zal namelijk er nog wonderen zouden de top van de tweede «zetten en dus (dat gaat gue automatisch) naar de ivisie promoveeren. De Britton de oude inter- van Everton heeft ver- nale van de Cup bereikt rzucht der Burnlianen is geringer dan die van de Na wat ik zoo dit seizoen gue van Burnley heb ge- ik zelfs zeggen, dat ik de beste kansen in dezen geef. Maar ja, de Cup- nog altijd heel wat an- league-balgetrap. rnley heeft een team, dat geen geld heeft gekost, ie, wat men noemt. Brown, alf, is een prima speler, este van de achterhoede, jrhoede bezit Burnley in i Peter Kippax een schit ter, die de eenige ama- iide ploegen is. 't Is lang lat in een Cup-final een binnen Wembley's lijnen iar Peter verdient het, is ontegenzeggelijk de ateur-voetballer van het it oogenblik. Dit Burnley- e Bordeaux-roode jerseys broeken de kleuren n league-voetbal zoo be lton Villa kon nog wel de verrassing van Wem gaan zorgen! (Over een sullen we het weten!) (Van onzen eigen verslaggever) WAAROM liet Voute zich benoemen tot burgemeester van Amsterdam en waarom bleei hij aan tot aan de bevrijding? De Procureur-fiscaal, Mr, Sikkel, wist maar een oplossing van dit vraagstuk. Voute, zoo redeneerde hij, was voorstander van een Europeeschen Statenbond onder Duitsche leiding en zag in dit verband Amsterdam als een belangrijke Rijnhaven van dit groot Germaansche Rijk; daarom ambieerde hij niet het burge meesterschap van Den Haag, dat vacant was en hem werd aan geboden, maar wèl dat van Amsterdam, waar hij relaties h«d en meer in den geest van de nieuwe orde dacht te bereiken. betoogde, dat hij voornemens was na de bevrijding direct weer plaats te maken vöor De Vlugt, waarvan hij zich slechts a:s procuratiehouder beschouwde, vroeg Mr. Sikkel hem, wat voor figuur hij zich zelf* 'wel vond, als hij zich procuratienouder noemde van een waardelqoze fi guur. Voute bleef hierop' het ant woord schuldig. Uit cjp citaten uit deze correspon dentie kwam dos wel degelijk vast te staan, dat Voüte gestreefd heeft naar hqt burgemeesterschap van Amsterdam. Dat hij -geen N.S.B.-er was, was' d'en Duitschers met het oog op deze benoeming heel aangenaam. Zij dachten met een niet-N.S.B.-er meer te bereiken dan met een N.S.B.-er. Als -Voüte tracht zich té dekken échter namen als Dr. Frederiks, Karnebéek, Snouck Hurgronie en Six, hooge anjjstenaren in Den Haag, wien hij vooraf om advies gevraagd had, wijst de Voorzitter hem er op, dat hij zelf verantwoor delijk is voor eigen daden. Trouw aan den Führer? Verd. Voüte ontkent voorts den eed te hebben afgelegd in handen van Seys Inquart, doch de Pres. Wijst op de foto's eii verslagen in de kranten, waaruit het tegendeel moest blijken. Als de Pres. ook een brief van Rost v. Tonningen aan Voüte citeert van 23 Jan. '44 waarin stond „gezien uw verzekering van trouw aan deft Führer, die u des tijds den Rijkscommissaris deed toe komen", zegt Voüte, dat deze uitla ting voor rekening komt van Rost v. Tonningen en dat hij in een amb telijk schrijven aan Dr. Frederiks .hiertegen geprotegeerd had. Deze brief is echter nooit gevonden en de Pres. erop wijzende, dat Rost en Seys dood zijn, vraagt, of hij nog 'n an'der bewijs heeft van dit pro test en hij voegt er aan toe, dat het Hof geen hoogen dunk had van zijn waarheidsliefde. Voüte beweert dan de eed afge legd te hebben in handen van Dr. .Frederiks; het Hof is .echter van meening dat hij zulks in handen van Seys deed, aangezien Frfederiks de eedsformule voorlas. Ket Hof nam het verd. voorts kwalijk, dat hij aanbleef, toen in Aug. '41 de wethouders werden ont- slageiP en in hun plaats NSB-ers werden genoemd, waarvan Prof. Oranje zei: „Hij heeft samenge werkt met t:\ndieten als wethou ders". Zijn politieke instelling Het Hof neemt dan Voüte's poli tieke instelling onder de loupe; in zijn correspondentie, redevoeringen en toespraak geeft hij er blijk van voorstander te zijn van een Groot Ge'rmaansch Rijk, een Europeesohe Statenbond: onder Duitschland. Hij gaat opi met Duitsche en Neder- landsche nazi's, wordt begunstigend lid van de S.S., naar hij zegt uit ambtelijke overwegifigen deed ook pogingën (in Jan. '42) om ge woon lid van de Ned. S.S. te wor- "den, doch hij werd geweigerd; Mus- sert had gezegd, dat hij eerst maar eens lid van de NSB moest worden. Voor de Duitsche Kultuurgemein- schaft, wamvan hij lid was tot Dollen,Dinsdag, houdt hij zelfs voordrachten. In het Amsterdam- sche cultureele leven, waar de Di hetinitiatief namen, speèlde Voüte een actieve rol. Voor Winterhulp en Jeugdstorm m'aakte hij propaganda. Met Rauter „wiens handen dropen van het bloed van jonge Amster dammers", aldus Prof. v. Hamel, in specteerde hij de politie, ter gele genheid van de installatie van Commissaris Tulp, 'h- NSB-er, op wiens begrafenis hij in tegenwoor digheid van SS-ers 'n lijkrede in nazi-stijl hield. Bijzoftder pijnlijk was. Prof. van Hamel getroffen door het acceptee ren door Voüte van uitnoodigingen van Lages voor een Kameraad- schap^avond met den S.D. in de :Euterpestraat; vo'or een Herdenking van de Machtsaanvaarding van Zij, die Voüte langer kennen dan vandaag zullen deze jiagnose van Mr. Sikkel zeer gezocht vinden en een andere verklaring voor Voüte's handelwijze geven. Prof. van Hamel sprak over 'n „ijdelheidSconiplex". Voüte was geen man* van groot formaat; maar hij was ijdel en wil de het schijnen. Hij was ^fevleid met het beschermheerschap van de "Stille. Strandvereeniging, met de be wondering door den Kleinen man, omdat de bewondering van de voor aanstaanden in de maatschappij hem werd onthouden. Die kwam hem op. grond van zijn prestaties ook niet toe. Zijn ijdelheid bracht hem er toe irt de bezetting zijn kans te wagen en in zijn- ijdelheid was hij zoo dom zich niet voldoende rekenschap te geven van de toekomst. Hij streefde al direct naar het ambt van burgemeester van de Hoofdstad en bereikte met behulp van den aartsverrader Rost van Tonningen zijn doel. Zijn verdedi ger Mr. Kymmel noemde hem een van de populairste burgemeesters, die de Hoofdstad gehad heeft. Maar- vox populi was hier niet vox justi- tiae. Het Bijzonder Hof woog in een zitting van ruim 10 uur zijn goede daden af tegen zijn niet- goede en Mr. Sikkel kwam na een scherp, maar naar onze meening minder gelukkig gefundeerd requi sitoir tot een eisch van 5 jaar, waarna de verdediger, die zeide te spreken als .dankbaar Amsterdam mer een van de vele duizenden zei hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, omdat niets concreets ten laste gelegd, noch be wezen was. l»q tenlastelegging Aan Voüte werd ten laste gelegd hulpverleening aan den vijand door de aanneming van zijn benoeming als nat. soc. en/of Duitsch-gezinde; nacificgering van het burgerlijk be stuur en daardoor het breken van het verzet, in het bijzonder van de gemeente-ambtenaren en benadee ling van den Staat tegenover den vijand. Rost van Tonningen zijn promotor Na DoJJen Dinsdag begon de toen? malige burgemeester van A'dam, E. J. Voüte aan de samenstelling van een geschrift, dat bedoeld was als verdediging van zijn beleid als bur gemeester. In dat rapport deed hij net voorkomen, alsof hij op aanbe veling Van een Duitschen Professor, met wien Voüte als Secretaris van het Aardrijkskundig Genootschap kennis had gemaakt, door den Duit schen bezetter zou zijn aangezocht om een bestuursfunctie te aanvaar den. Tegen Dr. Wimmer zou hij aldus dit rapport gezegd hebben, dat hij dat wel wilde, doch dat hij geen lid van de N.S B. was, dat jiiet wilde worden, omdat hij niet aan politiek wenschte te doen. Wimmer bood hem toeri het burgemeester schap van Den Haag aan, doch hij weigerde- pertinent. Het aanbod ver baasde hem. Op de vraag van Mr. Sikkel, den procureur-fiscaal, waarom hij na Sept. '44 dat verweerschrift op stelde, zei Voüte, dat hij dit deed met het oog op zijn latere verdedi ging. Mr Sikkel: Of voelde U nattig heid? Toen hem het burgemeesterschap van A'dam werd aangeboden, vroeg Voüte nog steeds volgens dit rap port bedenktijd; hij kreeg dien niet en Dr. Wimmer dreigde 'n Duitsch Regeeringscommissaris te zullen benoemen, als hij de benoe ming niet aannam, v Toen accepteerde Voüte. De brief wisseling door hem in den zomer van 1940 met Rost van Tonningen gevoerd, door Voüte vermoede lijk bij het maken van dit rapport vergeten werpt echter een heel ander licht op de voorgeschiedenis van deze benoeming, die op 5 Maart '41 afkwam. Wèl bleek hieruit, dat het burge meesterschap van Den Haag was aangeboden, doch Voüte schreef aan Rost, dat hij in A'dam beter tot sa menwerking in nieuwen geest in staat was. Hij begeerde dat baantje niet; hij bleef liever bp zijn bui tentje te Bergen, dan dat hij al dat gedonderjaag op zijn hals haalde. Hij ging tegenover Rost prat op zijn A'damsche relaties, doch ver klaarde zich op aandringen van Rost tenslotte ook bereid het bur gemeesterschap van Den Haag te aanvaarden. Blijkens deze correspondentie schreef hij ook een aanbeveling voor J. Fijn uit Bergen voor burge meester van Purmerend, ofschoon hij Fijn liever mee naar Amsterdam bracht, om- daar „een der vele Jo den" te vervangen. In een dezer brieven had hij het ook over „waardelooze figuren als burge meester De Vlugt". Nadat dè President Prof. van-Ha mel er aan herinnerd had, dat De Vlugt het in zijn hoofd gezet had aan te blijven -tot na de bevrijding, vroeg hij aan Voüte, of deze Zich zelf geschikt en deskundig achtte, om deze misschien wel gewich tigste post in Nederland van burge meester in de hoofdstad te ver- v uilen. Voüte, die deze vraag met ja of nee moest beantwoorden. Zei hierop kortaf: „Nee". Toen hij even later Hitler in het Concertgebouw en een Heldengedenkfeier - op het Duitsche Ehrefriedhof. In de middagzitting kwam Voüte's beleid als Politiepresident ter sprake en zijn samenwerking m&t den S.D. Met den beruchten Lages stond hij op vriendschappelijken voet. Politiepresident was hij van April tot December 1942. Aan den S.D. had hij diverse namen doorgegeven en bij zijn aftreden bracht Rauter hem dank. Zjjn goede daden. Uit de getuigenverklaringen kwam echter ook vast te staan, dat Voüte zijn relaties met-den S.D. gebruikte, om voor Joden en anderen te inter- venieeren, Prof. v. Hamel gaf als de meehing van het Hof. dat vele goede daden waren terug te brengen tot een po ging om zich te dekken, dat vele po gingen om iets te berèikén als „schuimklopperij" gekwalificeerd kunnen worden en die goede daden mee# in de laatste periode van zijn loopbaan vielen, dan in het begin daarvan. Een groot aantal getuigen dé charge was gedagvaard; hoofdzake lijk ambtenaren! Oud-Wethouder Rustige, die op verzoek van Voüte aangebleven was tot September, toen de wethouders ambtenaren werden, getuigde van de algemeene waar deering, die de ambtenaren voor Voüte hadden; hij was tegen benoe mingen van NSB-ers. De oud-Gemeentesecretaris Jan sen vertelde dat Voüte bij de aan vaarding van z'n functie tegen Burg. De Vlugt den wensch te ken nen gaf, dat hij de stad spoedig on beschadigd aan hem mocht overdra gen. Na Dollen Dinsdag liet Voüte De Vlugt halen uit Bloemendaal en vroeg hij hem de teugels weer in handen te nemen. De Vlugt wilde echter instructies van Londen af wachten, doch bleef 10 dagen in de hoofdstad. Toen zijn arrestatie dreigde belde Voüte Lages op, om hem mee te deelen, dat De Vlugt om gezondheidsredenen in de stad was. Voüte trad niet dictatoriaal op en gaf zijn wethouders te kennen, dat hij in het College geen Houzqe- of Hitlergroet wenschte. 'n Andere getuige verklaarde, dat Voüte 'n NSB-ambtenaar ontslagen had, die 'n collega aan den S.D. ver raden had. Tot tweemaal toe had hij de arrestatie van Mr. Franken kun- _nen voorkomen. Ook de C.v.Politie 'Voordewind en de illegale werker legden gunstige verklaringen af. Lages kwam vertellen, dat Voüte een arrestatie wegens politieke on betrouwbaarheid boven het hoofd had gehangen en zeer sterke pogin gen had aangewend razzia's te voor komen en voor tal van personen in tervenieerde. Op 'n vraag van Prof. v. Hamel zei hij, dat hij „gesellschaftllch" mét Voüte o'mging. De havenmeester getuigde, dat Voüte met succes getracht, had ha venvernielingen te voorkomen. i V Requisitoir. Mr. Sikkel wilde buiten beschou wing laten, of het aanwijsbaar was, dat Voüte het verzet gebroken en het Bestuur genazificeerd had. Bij zijn benoeming was hij verdacht als niet-deugend en 'n instrument voor den bezetter. Door de benoeming van NSB-wethoüders werkte hij mee aan de nazificeeriqg van het bestuur. Rekening'houdend met de straffen aan anderen opgelegd, eischte hij 5 jaar met ontzetting uit-rechten enz. Pleidooi. Mr. A. W. Kymmel -betoogde "dat over 50 jaar anders over de burge meester geoordeeld zal worden dan nu. Uit alle lagen der bevolking werd PI. steun toegezegd voor zijn pleidooi. Hij wil dedagvaarding ontzenuwen en alleen overhouden het feit, dat hij burgemeester werd. De beschuldigingen zijn abstract en daar kan geen veroordeeling op vol gen. PI. wees er op, hoe Voüte zich steeds door zijn goede hart liat lei den. Hij hief het ghetto op. Tegen de Duitschers tradhij autoritair op; sloeg met de vuist op tafel en met succes. Zijn daden zijn groot en er zijn honderdduizenden dankbare Alp- sterdammers. Hij is een zeer popu lair burgemeester geweest. Uitvoe rig gaat PI. na het goede, dat Voüte voor de bevolking deed. Na de moordpartij op de Weteringschans wilde hij heengaan, doch PI. heeft hem ervan weerhouden. Bij zijn ambtsaanvaarding ontving hij tal van felicitaties van vooraan staande Amsterdammers en 'velen zijner tegenstanders leerden hem tenslotte kennen als anti-Buitsch en als 'n goed Nederlander. PI. herinnert aan de woorden van Mgr. Van NoOrt, dat het jrestuur van Voute een zegen was voor Amster dam en de Amsterdammers en be sloot met 'n variatie op 'n bekend gezegde: God was Amsterdam ge nadig en gaf ons Voüte. Mr. Sikkel vond, dat Mr. Kymmel Voüte wel wat erg opgehemeld had. Fr. O. De Stille Omgang ter eere van het H. Bloed te Alkmaar zal dit jaar weer op den 2den Zondag in Juli (13 Juli) worden gehouden e'n besloten met een plechtige H. Mis in den Muziektuin. Op Zondag 4 Mei zal het feest kerkelijk gevierd worden in de dekenale kefk van St. Laurenlius aan het Verdronkenoord, waar des avonds om 6 uur een plechtig Lof met processie en feestpredikatie zal worden gecelebreerd. Het bestuur van het 'Genootschap van den Stillen Omgang te Alkmaar belegt voorts Zondag 18 Mei, oni 3 uur 's middags, iii het Gulden Vlies een vergadering met de be sturen van de afdeelingen in de buitengemeenten, waar de H.E. Deken Jacobs een toespraak zal houden. Onder de aandacht van de buitengemeenten wordt voorts ge bracht, dat het adres van den Secre taris is: R. J. Scheltinga, Nieuwe- sloot 99, Alkmaar. Controleurs van de" C. C. D. con stateerden bij een controle op een -zuivelfabriekin Noord-Brabant 'een belangrijk bonnentekort. Een nader onderzoek bracht aan het lieht, dat eert melkventer ongeveer 24,000 rantsoenen aan melkbonnen van de fabriek had gestolen.. De bonnen had deze melkventer ver kocht tegen 30 a 40 ct. per rantsoen Ook had hij een 70 kg. boter- zwart gekocht en dezq weer doorvefkochl tegen f 20 per 'kg. De melkventer en een van zijn opkoopers zijn in verzekerde be waring gesteld. Tegen acht mede verdachten is proces-verbaal op gemaakt. De bosch- en heidebranden rond Ommen in Óverijssel-hebben het de laatste dagen wel zwaar te verduren gehad. Nadat dezer dagen nabij de buurtschap Giethmen een prachtig natuurgebied ter groote van ruim 50 ha. in vlammen opging, ontstond Donderdag een groote heidebrand op het landgoed Vilsteren. De .felle wind wakkerde het vuur geweldig aan en hoewel zeer spoedig enkele •omwonenden ter plaatse waren, ko'n men de brand toch eerst veel later bedwingen. Toen een ruim 40-jarig grove-dennénbosch vlam vatte - en het vuur hier meters hoog opbrulde scheen het blusschingswerk hope loos. Dat de brand midden in dit bosch langs een wegje toch werd bedwongen is voor een groot deel te danken aan het optreden van de militairen uit het kamp Laarbrug te Ommen, die in de verstikkende rook en verzengende hitte een kra nig stuk blusscljingswerk verricht ten. Ruim 30 ha heide met vliegden nen pl.m. 10 ha. bosch gingen ver loren. De brand is waarschijnlijk ontstaan door vonken uit de loco motief van den trein, die tevoren in de richting Zwolle was gepas seerd. „Ik ben niet voornemens aan anti-communisme te doen, maar ik ben er ook niet op gesteld naar de pijpen der communisten te dansen", aldus sprak Spaak, de Belgische eerste minister, tijdens een vergadering te Laken. Het zou beter zijn, zoo voegde Spaak er aan toe, de socialistische' partij te ontbinden, dan zich op sleep touw te laten nemen door de communisten. Sprekende over de jongste kabi netscrisiszei Spaak, dat de libera len zijn programma hadden afge wezen omdat het te vooruitstrevend was, terwijl de communisten om andere redenen hadden geweigerd. Met betrekking tot de economi sche politiek verklaarde de heer Spaak, dat er geen-sprake van kan zijn naar de onbegrensde vrijheid van den vooroorlogschen kapitalis- tischen en liberalen maatschappij- vorm terug te keeren. Een zeker dirigisme blijft noodzakelijk om het economisch leven van het land in zijn groote trekken, te 'consoli- deeren en de economische crisis van het verleden te vermijden. Vervolgens gaf hij een overzicht van de sociale vraagstukken, waar bij hij er den nadruk op legde, dat de arbeidèrs het beter moeten krij gen dan voor den oorlog. „De ar beidersklasse", zoo voegde «hij er aan toe, „zal in de toekomst de ge lijke zijn van de klasse der werk gevers. Zij zal in het onderzoek van alle economische vraagstukken in elke faze worden betrokken door haar aanwezigheid in den nationa- len economischen, raad". De advocaat-fiscaal bij het bijzon dere gerechtshof te Arnhem, zitting houdende te Almelo, heeft de dood straf geëischt tegen den 66-jarigon Jan van Limburg, een brigadier- rechercheur van politie uit Ensche de, die in de oorlogsjaren ter plaat se en elders in Twente berucht was door zijn medoogenlooze jacht op ondergedoken joden. Hij had de bij namen „Jan met de kappen" en ,de jodenslagér". De adv. fiscaal stelde verdachte aansprakelijk voor den dood' van 22 jooSsche personen. Tot de doodstraf veroordeeld werd Eykelboom te Zwolle wegens mishandeling en hulpverleening -aan den vijand. L. G. de Noo, fabrikant te ZwolL", die als commandant van den .and- wacht verschillende zware misdrij ven had begaan, werd eveneens tot den doodstraf veroordeeld. Om middernacht heeft de Brit- sche delegatie bij de conferentie der vier ministers van buitenlandsche zaken Moskou verlaten. De Sow- jet-Russische plaatsvervangend^ mi nister van buitenalndsche zaken Wysjinsky, deed Bevin aan liet-sta tion uitgeleide." It. een kortetoespraak voor de Sowjet-Russisclre radio zeide Bevin, dat de ministers op de conferentie in hun werk werden aangemoedigd, omdat zij Wisten,, dat de oogen van alle" volken der wereld op hen, die balast zijn met de taak een duur- zamen vrede te stichten, gericht waren. Georges Bidault, de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken, is Vrijdag per 'trein uit Moskou ver trokken. Wysjinski, de Sowjet-Rus- sische vice-minister van buiten landsche zaken, Begoihilof, SowjoW ambassadeur in Frankrijk, 'en atY- dere functionarissen deden hem aan het station uitgeleide. Bij zijn vertrek verklaarde Bi dault onder meer: „Wij hebben in dé afgéloopen weken gedaan wat wij konden, om ovevc-ënstemming te bereiken over de kwesties, die met den vrede in Europa ten nauwste samenhangen. Onze pogingen zijn nog niet geëindigd en" de hoop heeft het laatste woord" I Eenige dagen geleden heeft des avonds een gewapende overvai plajats gehad op de Coöp. Zuivel fabriek te Marssum- bij Leeuwar den. De daders drongen met Èten- guns het kantoor binnen. De over- -val mislukte evenwel, doordat de directeur om hulp riep en de aan wezigheid van onderscheidene per sonen op he,t kantoor, de aanval lers blijkbaar te riskant was. Zij verdwenen overhaast weer in het duister, daarbij eenige klee- dingstukken aohierlatende. Een di rect door de rijkspolitie ingesteld onderzoek had niet'het gewensch-, •te resultaat, maar de zaak werd niet uit'het oog verloren. Thans gelukte het de districts-recherche in Npord-Holland een spoor te vin den, dat' leidde naar Assendelft, waar zekere R., veehouder aldaar werd gearresteerd. Hij bleek eed- bekend zwarthandelaar te zijn. In Beverwijk werd de fabrieksarbei der K. en te IJmuiden de fabrieks arbeider Z. in arrest gesteld. Na dat zij naar Leeuwarden waren overgebracht legden zij een volle-1 dige bekentenis af. Het onderzoek wordt voortgezet vooral in verband met meerdere in den laatsten tijd gepleegde overvallen. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren; Ca- tharina Elisabeth, d. v. J. de Groot en, T. ce Jong; Jeanevte* Wilhelmina Maria, d. v. A. V. Lippens en M. L. Pouwels. Ondertrouwd: Cornelis Tuyp, 28 jaar en Margaretha Maria Ger trude Poel, 25 jaar. Overledenr Christiaan Reuzenaar oud. 79 jaar, wediuwnaat van A. Hovenier, ov'erl. te Oterleek.' De vertrouwensmannen uit het Haagsche bakkersbedrijf hebben, in verband met den gespannen toestand in het bakkersbedrijf, in hoofdzaak veroorzaakt door het groote verloop van vakkundig personeel, de overmatige arbeids prestatie en het uitblijven van een definitieve vacantiercgeling voor 1947, Donderdag in een ver gadering een motie aangenomen, welke o.m. ter kennis zal wor den gebracht van. het College van Rijksbemiddclaars. In deze motie wordt betreurd, dat de werkgeversorganisaties het ver zoek van de bedrijfsunie tot een gezamenlijk onderzoek naar dè ar beidsproductiviteit niet hebben aan vaard. Vastgesteld wordt, dat vele vakarbeiders het bedrijf verlaten en elders een betere positie vinden, waardoor de ovêrblijvenderi, ten einde de broodvoorziening normaal te doen functionneeren, boven hun krachten moeten werken. Aangedrongen wordt op het be trachten van spoed inzake het tot stand komen van een collectieve prestatie of "productie-premie, waar door de achterstelling bij andefe categorieën van arbeiders teniet zal worden gedaan. Verder wordt een spoedige* be slissing gevraagd inzake "de vacan- tieregeling 1947. Kan. met ingang van 1 Mei de vacantieregeling niet tot uitvoering kom'en, dan'zal door de sterke onderbezetting, in vele gevallen, uitvoering van de vacan- tieregeling in gedrang komèn. De frequentie van den luchtdienst naar Batavia, door de K.L.M. in opdracht van den Nederlandschen regeerings-luchttransportdienst uit gevoerd, zal in het vervolg in bei de richtingen vijfmaal per week bedragen instede van viermaal, zoo als tot dusver. Deze verhooging van de frequentie komt echter nog nau welijks tegemoet aan de enorme vraag naar luchtpassage op deze route. Een lederverffabrikant, die een grootere toewijzing voor chemica liën wilde ontvangen, steldé in den zomer van 1946 zijn vertegenwoor diger f 900 ter beschikking. Een ge deelte van dit bedrag gebruikte deze, aldus deelt de persdienst van het ministerie van economische za ken mede, om de desbetreffende ambtenaren van het rijksbureau vöor chemische producten om te ko'open. De fabrikant kreeg inder daad grootere toewijzingen,- dte ephter weer inkrompen, toen de betrokken ambtenaren ontslag had den genomen. Deze gang van zaken kwam ter kennis van de directie van het rijksbureau, die onmiddel lijk den centralen dienst voor de economische controle inlichtte. Een onderzoek had tot gevolg, dat de oneerlijke vertegenwoordiger en de corrupte ex-ambtenaren ter be schikking van de justitie zijn ge steld. Bij K.B. van 12 April is ingesteld de in de Troonrede van verleden jaar aangekondigde staatscommis sie tot herziening van de Armen wet. De of/icieeie opdracht iuidt: het instellen van een onderzoek omtrent dé wettelijke voorzienin gen. w.elke op het stuk van de sociaal-charitatieve zorg zullen dienen te worden getroffen. In deze staatscommissie zijn be noemd: tot lid tevens voorzitter: jhr. dr. C. *G. C. Quarles v. Ufford, Commissaris der Koningin in de pr vine ie Gelderland; tot secretaris: M. j. Hoytink, inspecteur in alge-, meenen dienst bij het Centraal Bu reau verzorging Oorlogsslachtoffers. Gelijktijdig met deze staatscom missie is ingesteld een sub-commis sie, welke' tot taak heeft: a. in aansluiting aan .de. werk zaamheden van eerstgenoemde commissie na te gaan op welke wijze de taakverdeeling tusschen de ministeries van binnenlandsche zaken en van sociale zaken' daarbij zal behooren te worden geregeld;, b. aanstonds^ aandacht te schen ken aan diè op het terrein van de taakverdeeling liggende vragen, -welke ongeacht de nadere wette lijke voorziening op jjet stuk van de sociale^ charitatieve zorg, tjr- stond een oplossing «vragen. SCHAGEN. Royal:. Het teeken van Zorroj 18 jaar. HOORN. Winston: Ongeweten lief de, 18 jaar met voorbehoud. Victoria: Jane Eyre, 14 jaar. WIERINGEN. Cinema de Haan: Van den regen in den drup, alle leeft- DEN HELDER. Tivoli: Lenteparade alle leeft.; Witjt: Ha«l Paul Tem ple er bij, 18 jaar. BRÉEZAND. Apollo: Door dik en dun, alle leeft. LANGËDIJK. 25 April. 7250 kg roode kool 19,50; 6600 kg 'gele kool 17,50; 32.600 Deensche witte kool 12,90; 400 kg uien 16; 2000 kg bie1 ten I 8; II 5.70; 3700 kg. witlof 45; 200 kg rabarber 30. OBDAM. 110.000 kroten 4.40— 8; 23000 breekpeen 5.607.40; 450 kg witlof- I 0.45; id. II 0.35. BLOKKER. uien 11.20—11.30; .spinazie 3575; witlof 31.5045; radijs 1116; kroten 5.708; worte len 5.607.40; koolrapen 3.80—5.50. ZWAAG. aardappelen 912.70; spinazie 4958; postelein 6063; uien 912.80; prei 1630; witlof, 45; breekpaen 6.207.70; radijs 7— 12; rabarber 4563; andijvie 59 66; sla 7.8020.30; jonathan 4.90. WOGNUM. aardappelen 10.90 12.60; spinazie 4855; Witlof 45; id. afw. 31.50. N.-SCHARWOUDE, 25 April. Aanvoer 4000 kg. gele kool 17.50; 41.000 kg witte kool 12.90; afw. 9.-; 4000 kg peen II 7.40, IV 5.60; 8000 kg kroten I 8.10Ó0' kg uien 15.40; drielingen 6.40; nep 1.80; 670 kg witlof 4*5. „ZUIDERKOGGE'HEM, 25 April Witlof 45.afw. 1131.50; spi nazie 3846; aardappelen 10.20 13.60; sjalotten 5.30. ALKMAAR, 25 April. Rabar ber 1949; Spinazie 3053; Spruitkool 33 ct.; Prei 1028; Uien 11.20—16 per 100 kg.; Wit lof 1035 per 100 stuks; Radijs 15—19; Selderie 310; Selie 35 37 per 1Ó0 bos; Sla 18 p. 100 vkrop. KENNEMERLAND. Spinazie 4066: witlof I 3045; rabarber 10 34; sla I 14; sla fk.g. 4060; radijs 812; aspeft-ge 1—3; prei I 2236; kroten 24; slajotten 26; waspeen 10—11. ■■■■■■■■•■■■■■■■■■■■■■■■a S 1882 1947 J Den 2den Mei hopen J onie dierbare Ouders, Behuwd- en Groot- ouders W. LIGTHART LIGTHART-LEEK J hun 65-jarige Echt- S vereeniging te mogen herdenken. Dat God hen nog vele jaren voor ons moge sparen, is de wensch g g van hun dapkbare g g Alltmaar Westerweg 6 Op 3 Mei a.s. hopen onze' geliefde ouders en groot ouders D. SCHUIJT N. SCHUIJT-LOUTER hun 55 jarige echtvereeni- ging te herdenken. De H. Mis uit dankbaar heid zal worden opgedra gen in de Parochiekerk te Limmen om 9.30 uur. Hun dankbare kinde ren en kleinkinderen Receptie .des middags van 34 uur in „St. Maria- Oord" te Limmen Op den 2den Mei a.s'. ho pen onze geliefde pleeg ouders J. WEEL en Tr. WEEL-MOEL hun 50 jarige echtvereeni- ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hu.n dankbare pleeg en kleinkinderen. H. A. SMIT en C. SMIT-RIJS t en kinderen H.H. Waard, 26 April 1947 Op Zaterdag 3 Mei a.s. hopen onze geliefde ouders en grootoude'rs J. DUDINK en TRIJNTJE VLAAR hun 50 jarige echtvereeni- ging te herdenken. Te hunner intentie zal er des morgens te 9.30 uur een Plechtige H. Mis worden opgedragen in de Parochie kerk van den H.Dionysus te Heer Hugowaard Zd. Hun dankbare kinde ren en kleinkinderen. Heer Hugowaard. April '47 Receptie 3 Mei *1947 van 23.30 uur in café Veenboer Op Woensdag 30 April a.s. hopen C. BLANKENDAAL en M. BLANKENDAAL— NIEUWBOER deri dag te herdenken dat zij 40 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dat de goede God hen nog lang moge sparen is de wensch van hun dank bare' huisgenooten OPA DEKKER 'JOH RT?UIN Mz. en FIEN Waarland, 26 April 1947. Op 30 April a.s. hopen onze geliefde Broer en Zuster. Oom en Tante CORNELIS BLANKENDAAL en 'Marijtje BLANKEND A AL- NIEUWBOER hun 40-jarige Echtvereeni- ging- te herdenken. Dat de goede God hen nog vele jaren moge spa ren is de wensch van hun broer. Zuster, neven en nichten. De Familie NIEUWBOER Waarland, 26 April 1947. Op 7 Mei a.s. hopen onze geliefde ouders J. LIEFTING en c. LIEFTING- GERRETSEN hun 40 jarige huwelijksdag te herdenken., Alkmaar: P. Rolie A. Rolie-Liefting en kinderen C. de Jong M. de Jong-Lieftïng en kinderen" Beverwijk: Th. Liefting T. Liefting-van Hooft en kinderen Alkmaar: C. Liefting A. Liefting-Jurjus en kinderen Utrecht: J-. Liefting Bergen: G. Klemkerk "M. Klemkerk-Liefting Alkmaar: J. Bruin T. Bruin-Liefting Soerabaia (N.O.I.): P. Liefting A. Liefting-Veel Bekassie (N.O.I.) G- Liefting ,Dat God hen nog lgng moge sparen is de wensch van hun dankbare kinde ren en kleinkinderen. De H. Mis uit dankbaar heid wordt opgedfagen te 9.30 uur in de parochie kerk St. Jozef, alhier. Receptie van 3—4 uur in ■café ..'t Tunneltje", Bergerweg Alkmaar, April 1947. Op Zaterdag 3 Mei is het 25 jaar gelgden waarop' onze lieve Ouders JAN STOOP AFRA STOOP-KLAVER het H. Sacrament van het Huwelijk hebben ontvan-, gen. De plechtige H. Mis uit dankbaarheid wordt opgedragen Dinsdag 3 Juni te 9.30 uur in de Pa rochiekerk St. Laurentius te Oudorp. i Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hun dankbare kinderen. t Annie en verloofde Jan - Piet Ali Arie Marietje Heerhugowaard Zd. H 73 Op 4 Mei a.s. .hopen onZe geliefde Ouders C. blank en h. blank-goudsblom hun 25rjarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hün dankbare kinde ren BERTUS en ALIE CORRIE Harenkarspel. 26 April '47 Slootgaard 207. Op den 7&en Mei a.s. hopen onze geliefde ouders JB. BLANK en CORNELIA BLANK-OUD hun 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat God hen nog Vele 'jaren moge sparen is de wensch van hün dankbare kinderen Emma Sijvert Marie Dirk Piet De gezongen H. Mis uit dankbaarheid om 9.30 uur in de H. Bavo-kerk te Ursem. Meizon, M 16. Op_ den 4en Mei hopen onze geliefde broeder en zuster a. groot en m. groot- groothuizen hun 25-jarige echtvereeni- ging te herdenken. Namens de fam. GROOT H.H.Waard, April 1947. Den 4en Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders en behuwd-ouders j. beers Kzn. en c. beers—broersen den dag te herdenken, dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hun dankbare kin deren. J. Schilder Vera Schilder-Beers Jan, Tini, Klaas, Riet Rustenburgerweg G 293 Heer Hugowaard Zuid. Op Vrijdag 9 Mei a.s. ho pen onze geliefde kinde ren, broer en zuster w. ligthart en c. ligthart-boekel den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in 't huwelijk traden. FAMILIE LIGTHART Heiloo Alkmaar Rustenburg Op 18 Mei hopen onze geliefde ouders n. C. bruïn h. j. bruin-oudejans hun 25 jarige echtvereeni- ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hun dankbare kinde ren, Tini en Verloofde Piet Femma Nico Jan Johan Gonny- An toon Ben Alkmaar, April 1947 Pr. Hendrikstraat 34 Receptie: 35 uur Op Woensdag 30 April a.s. hopen onze lieve Oudqrs C. Slijkerman a. Slijkerman-Raatgers hun 12'/!-jarige echt ver eeniging te herdenken. Dat God hen nog Vele jaren vóór ons moge sparen is de wensch van hun dank bare kinderen., 1 Annie Nelly Woutje Pietje De Weel, Oude Niedorp April 1947 Receptie van 35 uur in café Burger aan de Weel Op 30 April hoopt onze geliefde Dochter, de Eerw. Zuster MARIA PAULO (Annie Admiraal) haar Eeuwige Gelofte te doen iri de Congregatie der Eerw. Zrs. Augustines- sen te Delft. Haardankbare Ouders: W. ADMIRAAL A. M. ADMIRAAL— VAN KESSEL Broers en Zusters. Limmen, 30 April 1947. (tuintegels) van gele zandsteen. Direct uit voorraad levert: SVV ARTS STEENHOUWER» Ritsevoort 15, Alkmaar Tel. 4157 (K 2200) Te koop een 3-jarig onbe tuigd paard, Oldenburg type. J. Koopman, Ursem Te koop aangeb.: 1000 kg Bevelanders 45-60; 34 bak Bevelanders 35-45; 750 kg. Eerstelingen 25-28, alles gekeurd in klasse A. Adres: J. DE JONG. Mid denweg D 113 Heer Hugo waard. Te koop: Ringspoeltrap- naaimachine; handnaai machine 50.Naalden en onderdeelen. Vakkun dige reparatie-inrichting. G. Klünnen, Hofdijkstraat 13, Alkmaar. Gooi het oud papier niet weg. Bewaar het voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een eoed werk mee. vlot correspondent, jarenlang in levens middelen-export werkzaam geweest, Brieven onder no. 15484, bur. v. d. blad (gehuwd), wil per 12 Mei veranderen van betrekking. Örieven mét voll. opg. van salaris enz., o. no. 15456, 'bur. v. d. bl. 1 Gevraagd; Brieven onder no. 15181 aan het bureau van dit blad-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5