Geest in het leger beslissend voor Nederlands toekomst Voor Alkmaar en omgeving Een levenskwestie voor ons volk MARSHALL TE WASHINGTON TERUGGEKEERD PALESTIJ NSC HE KWESTIE HEDEN VOOR DE VER. NATIES Schoorl wil Romme behouden voor de Partij Hoofdaalmoezenier Van Straelen: Wat gedaan werd en nog gedaan moet worden Geheime conferentie op het Witte Huis Na den aanval van Attlee Churchill antwoordt Bericht Martin Bormann in Egypte? Politieke toestand in België normaal Sovjets aan den kant der Arabieren? Discussie op de Kringvergadering van de K.V.P. Contributie, reglementen en jongeren De strijdkrachten der U.S.A. Dollarleening aan Nederland? Een milder oordeel Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpél Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1:20 pej: maand; I incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; mioimyum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 28 APRIL 1947 L 43e JAARGANG - NUMMER 11213 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.'), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, .Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ^|U, GENOOPT DOOR DE OMSTANDIGHEDEN, duizenden jon gemannen ver van huis en haard het Vaderland dienen, is de geestelijke zorg voor onze militairen een probleem van de eerste orde geworden, dat uiteraard de belangstelling heeft van de ouders, echtgenooten en verloofden van onze jongens, maar dat tevens niemand onverschillig mag laten, wien de toekomst van Nederland ter harte aat. Het is daarom, dat wij den Hoofd- aalmoezenier Kolonel Van Straelen, di§, zooals wij reeds meld den, dezer dagen van een reis van twee maanden door Indo nesië is teruggekeerd, hebben gevraagd-naar wat er gedaan is len wat er nog gedaan moet worden, voor de soldaten in Indië. Wanneer binnenkort de jongste divisie naar Indonesië zal zijn ver trokken, zullen er in totaal 93 aal moezeniers werkzaam zijn bij de overzeesche troepen. Dit getal zal nog dienen te worden uitgebreid en pas volkomen bevredigend zijn, in dien het op ongeveer 110 is gebracht. Het is van het grootste ''gewicht, dat deze aalmoezeniers bijtijds bij de troep worden ingedeeld, zoodat er reeds in Nederland een nauwe band ontstaat tusschen hen en de troep en bij ook op de hoogte zijn van het milieu en de huiselijke omstandig heden van de soldaten. Het vervoersprobleem is voor de aalmoezeniers in Indië van bijzon dere beteekenis. Ongeveer de helft van de aalmoezeniers in Indië be schikt over een voertuig. Een af doende oplossing zou zijn, indien dit probleem reeds in Nederland werd opgelost, zoodat het voertuig tege lijk kan worden verscheept. Er zijn aanwijzingen, dat de vervoersmoge lijkheden belangrijk zullen worden verbeterd. Kolonel van Straelen had gegronde hoop, dat dit ook zal ge beuren, - Be zielzorg onder de troepen in Indië verschilt vanzelfsprekend van die in het moederjand en, eischt een bijzondere scholing der aalmoeze niers. Daartoe wordt allereerst in Nederland een apart tweemaande lijks orgaan „Contact" voor hen uit gegeven,' waarin zij de noodige voorr lichting en geëigende artikelen vin den, alsook gegevens over bepalin gen en verordeningen, die zij dienen te kennen. Daarnaast verschaft Ka tholiek Thuisfront hun leesporte feuilles met dag- ep weekbladen, waarin 'artikelen die hun terrein betreffen, en met tijdschriften van cu'tureolo, godsdienstige en theolo gische strekking. In- Indië worden door aalmoezeniers conferenties ge geven over orthologie en over prac- tische zielszorg inde Tropen. In we- kelijksche bijeenkomsten komen de aalmoezeniers, die elkaar gemakke lijk kunnen bereiken, bijeen, om de methode der zielzorg op elkaar af te stemmen; maandelijks wordt een aalmoezeniers-conferentie gehou den na&r Eet territorium waar de divisie of brigade zich bevindt, ter wijl om cjjs twee of drie maanden de aalmoezeniers der divisies en de zelfstandige brigades in Batavia sa menkomen. Methode der zielzorg Om de zielzorg onder de troepen zoo efficiënt mogelijk te doen zijn, wonden de namen van alle Katho lieke soldatén op kaart gesteld, zoo dat de aalmoezenier in staat is met iederen soldaat afzonderlijk contact op te nemen. Prachtig' werk ver richt de „Kruis-brigade", die men kan zien als een voorlooper der" Katholieke Actie. De leden van de Kruisbrigade verplichten 'zich tot gebed, reinheid, nuttigheid, eerlijk heid en gehoorzaamheid. Het is de bedoeling uit deze groep de Katho lieke Actie-kernen te vormen. Een unicum in de geheele wereld is een retraitehuis uitsluitend voor militairen in Lombang bij Bandoeng gevestigd in het voormalig klooster der Zusters Carmelitessen. Dit mi litair retraitehuis is gerestaureerd met gelden van de aalmoezeniers en de troepen. Het thans nog aan de in richting ontbrekende wordt aange vuld door Katholiek Thuisfront. En daarnaast worden dok in Palem- bang retraiten gegeven, waaraan wekelijks 2 x 40 Katholieke mili tairen deelnemen. Het is verheu gend, dat bijna 50% der jongens aan deze gesloten retraiten, die gewoon lijk door mgr. Mekkelholt worden geopend en gesloten, deelnemen. Katholieke Militaire Tehuizen In Indië zijn thans zes Katholieke Militaire Tehuizen: in Batavia, Sóe- rebaja, Tjimahi, Makassar, M. Medan en Palembang. Drie zijn er in op richting en wel in Jleester Cornells, Padang en Buitenzorg. Het, is ge- wenscht, dat deze ook zullen worden opgericht in Bandoeng, en^emarang. Het centraal orgaan voor de Katho lieke Militaire Tehuizen is de Pas toor Verbraakstichting, waarvan de oud-aalmoezenier, Pastoor Madlener S.J., voorzitter is. De aalmoezeniers in Indië zijn eensgezind van mee ning, dat irf alle centra, waar K.L.- groepen gelegerd zijn, Kath. Mil. Tehuizen moeten worden opgericht. De geest onder de troepen Wat de officieren betreft, zijn er zeer velen hoewel helaas niet al len die geheel en al met hun troep meeleven dag en nacht bij de troep zijn. 'n Opmerkelijk voor beeld is wel een commandant, die zijn eigen kamer voor Katholieke en niet-Kathplieke jongens beschik baar stelt om er te kunnen bidden. Dezelfde commandant noodigt de jongens, als zij jarig zijn, uit, om op zijn kamer te komen praten en correspondeert ook zelf 'met de ouders van zijn soldaten. Wat de manschappen betreft, kan \en algeméene indruk als volgt wor den samengevat: Wat goed was in Nederland, wordt in Indië beter) die per en vooral ook rustiger. Wat in Nederland slecht was is veelal in In dië slecht gebleven, doch een deel van hen wordt beter, vooral als zij bij bepaalde acties of operaties in aanraking zijn gekomen met het ge vaar of door den dood en de uit vaart van een hunner kameraden tot nadenken en bezinning worden ge- brachj;. Opvallend is dat de schei dingslijnen tusschen goed en slecht zoo scherp zijn getrokken. Voor de lauwen iè. bij de troepen in Indië geen plaats. Wat slap was in Ne- derland, wordt in Indië goed of het valt af. Velen echter worden beter. Ook het aantal catechumenen onder de soldaten in Indië is opmerkelijk groot en hier gaat het nu eehs niet om het mftsje. Doopsel, Eerste H. Communie van deze soldaten wor den steeds met groote plechtigheid gevierd. Resumeerende kan men zeggen, dat het moreel der manschappen goed is. Zij kennen geen menschelijk opzicht, valsche schaamte of lafheid, doch komen rustig en overtuigd voor -hun geloof uit. Nederland kan bewondering hebben vóór wat zij presteeren en trotsch zijn op deze jongens, vooral ook gezien de om standigheden. waarin zij verkeeren en hun onbekendheid met wat er politiek gebeurt, hetgeen zij dikwijls niet kunnen doorzien en -begrijpen. Het zijn pracht kerels, die geweldig én uitstekend hun best doen, die ge zamenlijk bidden en regelmatig communieeren. De geestelijkheid van Padang en andere plaatsen moést dan ook getuigen:: „Zij zijn de beste kolonistenen onze beste missionarissen. Zij hebben vele slechte indrukkenva'n vroeger weg gevaagd. (Slot volgt) Bij zijn terugkeer uit de Sowjet- Unie werd Marshall, de Amerikaan- sche minister van buitenlandsche za ken, door President Truman en dui zenden toeschouwers verwelkomd. Zondag werd op het Witte Huis 'n geheime bijeenkomst gehouden, die geleid werd door Truman en waar aan deelnamen Marshall en de Re- publikeinsche en democratische fractieleiders. Officieel is verklaard, dat de bijeenkomst werd gehouden ter bespreking van Marshall's rap port over de conferentie van Mos kou. Er is echter ook reden aan te nemen, dat bovendien de hulp aan landen, die „bedreigd worden door communistische infiltratie en druk van buiten" ter spr^e is ge komen. Dq geheime conferentie duurde 1 uur en 50 minuten. Marshall ver klaarde tegenover verslaggeyers, dat hij qep beeld had gegqyen van den internationalen toestand zooals deze zich te Moskou bad ontwikkeld. Op (Je vrhag of hij hierover optimistisch gestemd was antwoordde hij: „de tijd alleen zal het leeren". Naar verluidt zou Marshall voor 't eerst sinds het eind van den oorlog hebben laten uitkomen, dat hij tij dens de onderhandelingen met de Sowjet-Unie een consequente en on- j buigzame houding had aangenomen ,j en dat de geschilpunten tusschen de twee landen te Moskou kristal helder tegenover elkaar gesteld wa ren. f Bij' de aankomst van Marshall zeide Truman, dat hij zeer tevreden wasover het werk, dat Marshall tijdens de conferentie had gedaan. Hij was er zeker van dat wanneer Marshall Maandagavond zijn rede gehouden had voor de Amerikaan- sche radio hejt Amerikaansche volk eveneens tevreden zou zijn." Marshall dankte voor deze vrien delijke woorden en zeide later, dat zijn reis naar Moskou zeer belang rijk was' geweest en dat hij niet slechts gedaan had wat hem het beste leek voor de Vereenigde Sta ten, maar voor de geheele wereld. DE VIERDAAGSCHE De populaire vierdqpgsche wan- delmarschen, die telkenjare met Nijmegen als middelpunt worden gehouden, zullen dit jaar van Dins dag 22 t.m. 25 Juli plaats vinden. Te Leiden vond Zaterdag de inhuldiging van den Apost. Vicaris Z. H. Exc. Mgr. Buis, plaats. Mgr. Buis arriveert aan de parochie. Anefo P. Winston Churchill heeft Zondag een verklaring gepubliceerd, waar in hij antwoordt op (Jpn aanval van den Britschen premier, Clement Attlee, j.L Vrijdag, toen deze Chur chill „den slechtsten minister van financiën van deze eeuw" noemde. Churchill verklaart, dat de feiten aantoonen, dat, toen hij van 1924 tot 1929 minister van financiën was, ,de werkelijke loonen der werkende klasse gestadig en aanzienlijk om hoog gingen". Verder werden de kosten' van ^levensonderhoud lager, terwijl hetgeld en de loonen sta biel bleven. .Churchill besloot zijn verklaring: „Attlee moet zich zeer ill het nauw hebben gevoeld om bij na een kwart eeuw terug te gaan om excuses te vinden voor het wan bestuur en de blunders, waaraan hij zijn regeering blijkbaar schuldig acht," Er z(jn berichten binnengekomen, die doen vermoeden, dat men op' 't spoor gekomen is van Martin Bor mann, de rechterhand van wijlen Hitier. Het Fransche persbureau A.F-.P. meldde gisteren uit Cairo, dat officieel hekend Is gemaakt, dat de Egyptische politie Bormann had ge arresteerd. Reuter echter deelde la ter mede, dat het bericht van A.F.P. aangaande arrestatie van Bormann door gezaghebbende zijde is ont kend. Wel wist Reuter te melden, dat de Egyptische politie, op aanwij zing van Scotland Yard uitgebreide maatregelen heeft genomen, die tot aanhouding van Bormann kunnen leiden. Scotland Yard had reden om het mogelijk te achten, dat Bprmann op weg is naar Egypte of zich daar reeds bevindt. A.F.P. meldt nog, dat volgens som migen Bormann zich gevoegd zou hebben bij joden, die naar Palestina trachten uit te wijken. Regeering in Konings kwestie neutraal De Belgische minister van justitie, Struyve, heeft Vrijdagavond in een redevoering voor de Kath. Volkspartij verklaard, dat de po litieke toestand in België thans normaal is en het land een gun stige ontwikkeling tegemoet kan gaan. Met betrekking tot de konings kwestie zeide de heer Struyve, dat de Katholieke Volkspartij niets puijs heeft gegeven. Voor een den koning vijandig gezinde regeering ïs ee.n regeering in de plaats getreden, die een correcte neutraliteit in deze aangelegenheid in acht zal nemen. Wat de bestraffing der politieke delinquenten betreft, merkte spr. op, dat iedereen, zich moet neerleg gen bij de. beslissingen, die de rech terlijke macht neemt. Het gerecht zal een onderscheid maken .tusschen de groote oorlogsmisdadigers en degenen, die slechts lichte vergrij pen' op hun geweten hebben. Aan deze laatsten zal men de gelegen heid bieden wederom hun plaats in de gemeenschap 'in te nemen. Heden wordt te Lake Success de speciale zitting geopend van de algemeene vergadering der Vereenigde Naties voor het be handelen van het Palestijnsche probleem. De algemeene vergadering zal besluiten moeten nemen ten aanzien van drie hoofdkwesties. Deze zijn: Het Britsche verzoek om een commissie van onder zoek, het verzoek der Arabische staten om onainanKenjKneitt voor Palestina en het verzoek oer joaen-ziomsten en niei- zionisten om aan de besprekin gen deel te mogen nemen. De groote mogendheden zijn het eens over de samenstelling van de algemeene commissie der vergade ring van de V.N. in verband met de bijzondere zitting inzake Palestina. Er zullen vëertien leden zijn met als vermoedelijken voorzitter Os- waldo Aranha (Brazilië). Vice- voprzitters zouden zijn een Brit, een Chinees, een Columbiaan, een Franschman, een burger van de Sowjet-Unie, een burger der V.S. en een Voor-Indiër. De correspondent van Reuter bij de V. N., Michael Fry, schrijft, dat de Sowjet-Unie, naar men verwacht, den ëisch voor een onafhankelijk Palestina zal ondersteunen, wan neer deze zaak op de bijzondere zit ting van de Vereenigde Naties zal wordeij, behandeld. Tot dusver'heeft de Sowjet-Unie officieel nog geen standpunt inge nomen en derhalve niet bekend ge maakt, of zij de Arabieren dan wel de Joden wil steunen. Slechts heeft de Sowjet-ambassadeur te Washing ton, Nikolaj Novikof, te kennen ge geven, dat Palestina of onafhanke lijk moet worden verklaard of onder het beheer van de Vereenigde Na ties moet komen. In kringen, die nauwe betrekkin gen met de Sowjet-delegatie onder houden, meent men, dat de USSR nog gekant is tegen de eischen der Zionisten. Bovendien brengt het strategisch belang van de Sowjet- Unie in het Midden-Oosten alsmede ?de aanwezigheid van de petroleum aldaar mee, dat zij eerder de vriend schap van de Arabieren dan van de Joden zal zoeken. De Zionisten, zoo meent de USSR, staan voorts onder controle van de Amerikaansche ka pitalisten. Volendam naar de bollen. Ondanks het vrij gure weer waren Zondag velen naar de bollenvelden getogen om van de veel kleurige bloemenpracht te genieten. Ook Volendam was van de partij. Anefo P. Het smokkelen is een euvel, dat steeds ernstiger vormen' begint aan te nemen en dat voor Nederland ernstig gaat worden. Vooral de smokkelhandel met Duitschland, dat wel niet over geld, maar Wel over goederen beschikt, is zeer sterk. Het beruchte Viefhuus bij Glanerbrug, een groot smokkelcentrum, de wanhoop der kommiezen. (A.N.P. P.) De algemeene Vergadering van den kring Den Helder der K.V.P., Zaterdagmiddag gehouden in het Gulden Vlies te Alkmaar, zou volgens de agenda langdurig ge worden zijn, maar dank zü krach tige voorstellen van enkele afdee- lingen kon met spoed alles wor den afgewerkt. Speciaal voor de bespreking van het contributievoorstel en wijzi- ging van het reglemen't werd door de bestuurstafel een uitge breid debat verwacht, malr het liep allemaal nogal vlug van sta pel, zoodat binnen enkele uren vrij veel den voorzittershamer passeerde. Voorop moet worden gesteld, dat veel afdeelingen aanwezig waren, maar dat ook verschillende met of zonder bericht van verhinde ring zich niet hebben laten zien. Hoewel het dikwijls zijn nut kan hebben regelmatig en zeer ze ker de algemeene vergaderin gen hij te wonen. Zooals de voorzitter, burgemees ter H. Nolet, het in zijn openings woord releveerde, stond deze bij eenkomst in het teeken van het werkprogramma, met dien verstan-, de, dat mr. Rutten, 2e secretaris van het P.B., was uitgenoodigd om een korte explicatie te geven over de Jongerenorganisatie met daarbij aansluitend het Jongerenreglement. Door ernstige ziekte kon de pen ningmeester, de heer C. P. Jong, riet aanwezig zijn. Na de gebruikelijke opening en het even gebruikelijke voorlezen van de notulen kwamen de inge komen stukken en de nfbdedeelin- gen aan de orde. O.a. was mede- deeling binnengekomen, dat voor het a.s. congres op 17 Mei ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van de Katholieke Politieke Partij voor den kring Den Helder 50 plaatsen beschikbaar waren gesteld. De voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat de afdeelingen, die" het meeste - belang stelden in het werk van den kring, niet mochten worden vergeten bij het verdeelen van dezeplaatsen over den kring. Het schrijven 'van de afd. Schoorl, waarin vervat was, dat._prof. Romme in het land niet kon worden gemist als fractieleider en politiek woord voerder, m.a.w. dat de afdeeling van meening was, dat prof, Romme niet tot gouverneur-generaal in In donesië benoemd moest worden, ontlokte nogal veel discussie. Over het algemeen was men van meening, dat het landsbelang voor dat van een partij ging, al is het dan waar, dat, wanneer mén zijn partij goed dient, men ook het landsbelang dient. Ook de gradUs „onmisbaar heid" kwam ter sprake, waarbij kon worden opgemaakt, dat onmisbaar heid betrekkelijk was. Zoo niet, dan hadden de kiezers niet goed hun plicht gedaan. Tenslotte formuleerde de secretaris, 'dé heer H. N. Smits, de meeningen op die wijze, dat de afgevaardigden op de a.s. vergade-" ring van den partijraad deze kwes tie op voorzichtige wijze konden kenbaar maken, wat tegelijk een kwestie was 1 van vertrouwen in prof. Romme als fractieleider. Ten slotte meende de af£. Enkhuizen, dat prof. Romme juist wel een even- tueele benoeming moest aanvaar den, omdat Indië en Nederland groot belang bij elkaar hebben. Voorts kwam van de afd. Alkmaar een schrijven binnen, of de moge lijkheid bestond de drie Staten- kringen op te heffen en er een kring van _te maken met een gebied gelijk aan dat van den kieskring. In een uitvoerige nota lichtte de heer H. N. Smits deze kwestie toe, als resul taat van de studie van 8 commissie leden, die dit onderwerp grondig hadden doorgenomen. De werkzaamheden voor het Go- selirig-Verschuur-herstelfondg waren nog lang niet door alle afdeelingen beëindigd. De voorzitter drong op spoed aan en stelde den uiterlijken termijn van 10 Mei a.s. vooraf dracht. (Vervolg op pag. 2) Leverworst' en leverkaas weer op de bon Met ingang van 28 April a.s. zul len Berliner en Saksische lever worst en leverkaas, artikelen, waarin behalve lever ook vleesch verwerkt wordt, uitsluitend weer op bon verkrijgbaar zijn. De zgn. Haagsche leverworst, die geen vleesch bevat, zal men zonder bon kunnen blijven koopen. Het C.D.K. deelt naar aanleiding hiervan mede, dat met ingang van Maandag 28 April een bon voor 100 gram vleesch zonder been des- gewenscht recht geeft op het kom pen van 300 gram Berliner, Sak sische leverworst of leverkaas. Het hoofd van de senaatcommis- der V.S., Senator Chan Gurney, heeft de sterkte der Amerikaansche strijdkrachten op een millioen man geschat. 400.000 behooren tot de luchtmacht, 200.000 tot de land-, macht. De senator geloofde, dat lange-af- standbommenwerpers en bestuurba re projectielen groote verwoestin gen in de Amerikaansche industrie kunnen teweegbrengen. Ook sabo tage achter het front vormde een gevaar, ter.wijl voorts met een in vasie van luchtlandingstroepen re kening moet worden gehouden. Daar de papierfabricage over slechte kwaliteit grondstoffen be schikt, ontvingen wij, evenals an dere dagbladen, voor onze krant papier van mindere kwaliteit. Wij hopen, dat deze „grauwe" periode zoo kort mogelijk zal duren. DE DIRECTIE In sommige kringen te New York is men van meening dat de 25 mil lioen dollarleening aan Nederland door bemiddeling van het Kuhn Noeb syndicaat, waarvan reeds eer der sprake was, thans spoedig te verwachten is. Men leidt dit tevens af uit het feit', dat de 10-jarige Noorsche leening Donderdag reeds kort na openstelling der inschrij ving te New-York overteekend was. Benoemingen in het bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) den Wel- eerw. Heer N. Buurman, te Amster dam (H. Willibrordus binnen de Veste) .den Weleerw. Heer H. A. f?. Snelders, te Leidschendam den Wel eerw. Heer A. A. van 'der Voort, te Zaandam den Weleerw. Heer C. A") van der Ham, die kapelaan was te Hoorn. Vervolgens tot kapelaan te Delft (H. Hippolytus) den Weleerw. Heer M, J. M. Wuyster, die kapelaan was. te Lisse (H. Agatha). ELK VOGELTJE zingt, zooals het gebekt js, zei Koos Vorrink op den tweeden dag van het congres van de Partij van den Arbeid en hij zêi "dit in een opmerking over 'de tactiek tegenover het commu nisme, dat hij fel en hartstochtelijk bestreed: dit moet hem tot zijn eer worden nagegeven. Zijn opmerking over het anders-gebekte vogeltje is echter ook "van toepassing op het verschil in spreken en ook in denken? dat tusschen Vorrink, den partij-voorzitter, en Jhr. v. d. Goes van Naters, den fractie-vópr- zitter, tot uiting kwam, waar het de beoordeeling van de samenwer king tusschen K.V.P. en P.v.d.A. betrof. Van der Goes was heel wat mil der gestemd dan Koos, die meer in het negatieve bleef. Het. program- Beél wordt met groote loyaliteit uitgevoerd. 'Van eenigen geestelij ken dwang van de zijde der K.V.P. is niets gebleken. De Partij is ge matigd tevreden over de samen werking, die niet mislukt is. Een meer werkelijk verband tusschen beide werd van <3e vergadering uit wenschelijk geacht en dien wensch onderschreef de fractieleider. Merkwaardig was ook, dat v. d. Goes de verantwoordelijkheid van de P.v.d.A. voor de befaamde motie- Romme-v. d. Goes van "Naters niet wilde loslaten. Het aandeel van de P.v.d.A. in diq motie is, zeide hij, positief: de Partij behoeft zich over de motie, die een politieke nood zakelijkheid was, niet te schamen. Zoo geestdriftig heeft mr. Joekes er zich bij het laatste debat over Ling- gadjati niet over geuit en het was trouwens niet de fractieleider, die toen het woord voerde. Ook een politieke noodzakelijkheid?, Overi gens wilde Jhr. v. d. Goés de sa menwerking tusschen K.V.P. en P.v.d.A. hechter maken en nog meer wederzijds van elkander leeren. Zoo ziet het er dus nog niet naar uit, dat de idealen van zekere oppositie, v/elke tusschen K.V.P. en P.v.d.A. stookt, verwezenlijkt zullen worden. Terloops wijzen wij in dit ver band op een belangwekkend punt, waarop men elkanders krachten als het ware nog aan het verkennen is. Van socialisatie van het mijnwezen laten wij ons niet afbrengen, zei v. d/* Goes op den derden congres dag in een rede over het streven van de Partij. En dienzelfden avond schreef prof. Romme, in verband o.a. met de jongste nota van minis ter Lieftinck, dat het practisch in Nederland zoo staat, dat men er op het stuk der socialisatie niet verder zal komen, dan zoover als de K.V.P. wil. Dit brengt zeker een groote verantwoordelijkheid voor de K.V.P. mede, zouden wij willen zeggen! Een ander punt, waarop de strijd binnenskamers yolop aan den gang is, betreft het toekomstige finan- cieele beleid en de ordening. In den georganiseerden landbouw, waar sterkér dan elders vaak behouden de krachten leven, 'dringt men aan op het doorzetten van de publiek rechtelijke organisatie, met sterken invloed van de bestaande vrije orga nisaties, die gereed zijn om deze taak öp zich te nemen, maar mi nister "Mansholt wil, evenals zijn collega Vos dat vroeger wilde, over wegenden invloed van dë overheid, en daar stokt de zaak nu. Hét is, voor de gezonde progres sieve ontwikkeling van de politiek in het algemeen en voor de spoe dige ontwikkeling Van de ordening, ook voor den landbouw in het bij zonder, te hopen, dat de samenwer-» king tusschen de beide regeerings- partijen zich zoo constructief mo gelijk openbarep zal

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1