Dr. Douwes Dekker in SjahriYs kabinet MINISTER NEHER OVER INDUSTRIEHERSTEL 1 Aanvaarding der Russische voorstellen zou leiden tot Duitschen ondergang In 1940 verdacht van nat.-soc. sympathieën Korea Mei massa-betoogingen tegen de Gaulle Amerika moet ons helpen bij den wederopbouw van Indië h 'h. V oor Alkmaar en omgeving Indonesische delegatie uitgebreid Tekort aan kader wordt meer voelbaar Individueele beslissingsvrijheid moet worden uitgeschakeld Nieuwe Fransche regeeringscrisis op komst? Arabieren dreigen met opstand REICHENTHAL IN HET ZWARTE WOUD HELPT ONS AAN'HET KOST'LIJK HOUT Marshall brengt rapport uit Stalin verwacht overeenkomst in de toekomst PRINSESSE-DAG Bollen brengen vriendschap Dr. Kortenhorst brengt dank aan België II m XJm >rters even stil hebfce® ingst, toen linksbuiten arlton den bal uit een rachtig voor het doel ér stond niemand op m deze prachtige kans Burnley Jjreeg een ;oen linksbinnen Potts schoppunt een gewel- jnd, waarbij het leer le lat in het veld te- t doelpunt zou op dat illeszins verdiende be- het spel van Burnley spelval van Charlton ;y opnieuw een prach- ot doelpunten, maar het harde schot van larrison nog juist on- ken. Zoo verstreek de speeltijd en deze enals het vorige jaar den. Duffy scoorde het int voor het einde Hurst had daarvoor den en een zwerm harlton trachtte in de het doel het leer te jgen, dat bij den vrij- 'y kwam, die zonder ken een schot inzond, Btgestrekte armen-van ïg in het doel beland1 -.eerende minuten wist ley in toom te'houden oodoende de cup met elpunt van den strijd. oor broeiende aderen! een rieten dak, ge- met broeiende blade- ktè te Laren een groo- arbij een landhuis en gel in asch werden e bladeren, die op den en vlam vatten, spron- :kerd doof de wind, op het laag overhan- ik; dat terstond in stond. De rechter- in een kapel en een de geheel uit. Boven- de vlammen over op egen landhuis, dat in ing, een gedeelte van n de bibliotheek wer- DEN 6.85 PADEN 6.— 2.40 2.71 1.58 1.15 eel: tvoering 3.95 tinen slijtbaar, pracht j en voor electr. NDER PUNTEN maar Tel. 4114 schoorsteen cundig vegen 11 8, Alkmaar n bij den heef VAN Telefoon 3785 -\ d, want hij ml eens op zonder de eer Pimpel it en zei: xld: de ket- reffl deugde lang wach ten betaal!" HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 pér kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct- Buiten God is 't nergens heilig (Vondel) DINSDAG 29 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11214 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank IJ ET REPUBLI KEI NSCH E KABINET heeft Zondag avond besloten Sjahrir als hoofd vön de Indone sische delegatie, welke de onderhandelingen voert met de Commissie-Generaal, te handhaven en de sa menstelling van de delegatie te verbreeden. Enkele adviseurs zullen aan de delegatie worden toege voegd. Voorts heeft het Republikeinsche kabinet Dr. E. F. E. Douwes Dekker benoemd tot minister zonder portefeuille In Nederland wordt" Douwes Dek ker als agitator beschouwd. Hij heeft verschillende scholeA in Nc- derlandsch-Indië gesticht en is op journalistiek terrein werkzaam ge weest. Verdacht van natio'naal-socia- listische sympathieën, werd hij door de Ned.4 Indische regeering in Mei 1940 gearresteerd dn te Ngawi ge ïnterneerd. Kort voor de Japansche invasie werd hij met een aantal N.S.B.-ers naar Suriname overge bracht. Na de bevrijding keerde hij papr Nederland terug, maar in De cember 1946 vertrok hij naar Java om zijn diensten aan de Republiek aan te bieden. Ruys de Beerenbrouck sprak te Ambon- In een redevoering voor politieke groepen te Ambon heeft het Tweede Kamerlid Jhr. Ruys dé Beeren brouck o.a. gezegd, dat hij, ofschoon hij vrijheid en verwezenlijking van het nationale verlangen voorstond, niet kon inzien, dat dit beslist altijd een afzonderlijk staatsverband moet meebrengen; dit moet slechts daar tpt stand worden gebracht, waar het beslist vereischt kan worden geacht. Hij schetste een constructie, waarin volledig „Merdeka", waarbij aan het behoud van de rijkseenheid ge dacht is, zou kunnen worden ver kregen. Indien de samenwerking gelukkig zou mogen worden ge noemd, dan zal het verband posi tief moeten zijn en meeningsver- schillen moeten uitsluiten. „Wij moeten samenwerking heb ben van vrije volken, op voet van gelijkwaardigheid en onder de op perste hoogheid van het Huis van Oranje", aldus Jhr. Ruys de Bee renbrouck. Spreker drong ten sterkste aan öp het herstel van de oude situatie, waarbij deze gewesten door den gouverneur-generaal van de Kroon vertegenwoordigd waren, hetgeen SOEKARNO: Sprekende op een- Indonesisch stuüentencongres te Maiang, heeft president Soekarno ver klaard: ,.Het tekort aan kader wordt iederen dag meer voel baar. Vooral de jeugd moet be denken, dat een volk tot den ondergang is gedoemd,' indien het geen vooruitgang op zede lijk gebied bereikt." Van zijn kant heeft Sjahrir de noodza kelijkheid onderstreept van de bevrijding van den geest ten- einde de nagestreefde idealen te verwerkelijken. Sjahrir hef ft in een onderhoud-, dat hij met een correspondent van het republikeinsche persbureau Antara in den trein tusschep Djok- ja en Malang heeft gehad, mede gedeeld, dat het 'terugtrekken van de Nederlandsche troepen uit repu blikeinsche gebieden steeds een der hoofdpunten bij dé besprekingen tusschen de beide delegaties is. Met betrekking tot de buiten- landsche vertegenwoordigers van de republiek merkte Sjahrir op. dat deze thans in staat van voorberei ding is. Tenslotte verklaarde Sjahrir, dat van regeeringszijde te veel aandacht wordt besteed aan artikel 15 (handelende over de staat9- en volkenrechtelijke posi tie van het Koninkrijk der Neder landen in -den nieuwen toestahd - red. A. N. P.) .van de overeen komst van Linggadjati, alsof dit een van-de fundamenteele kwesties is .terwijl inderdaad vele andere aangelegenheden veeL-belangrijker moeten worden geacht. Rijksdiensten op 5 Mei gesloten De rijksdiensten zullen op 5 Mei, den nationalen feestdag, voor zoo ver de belangen van den dienst dit toelaten, gesloten zijn. Minister Gielén naar Frankrijk De minister van onderwijs, k. en w., dr. Gielen, is door de Fransche regeering uitgenoodigd een bezoek aan dat land te brengen. De minis ter is voornemens op 8 Mei aan deze uitnoodiging gevolg te .geven en tot het midden der maand in Frankrijk te blijven. hijzoo'wel voor Indonesië als voor Nederland met het oog op het bui tenland gewenscht achtte. Spreker sprak zijn teleurstelling er over uit, dat, terwijl d'e regee- ringsverklaring van Oost-ïndönesië alle belangrijke vraagstukken be1 handelde, daarin de kwestie van samenwerking in grooter velband niet .ter sprake 'kwam en een posi tieve bereidheid voor een vaste samenwerking met aanhankelijk heid aan het Huis van Oranje niet werd geformuleerd. Republikeinsch schip aangehouden De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat de „Banckert" op 26 April een kilometer buiten de havenhoof den van Cheribon een motorboot van de republikeinsche marine, welke bewapend was met een Hotchkiss mitrailleur, heeft aange houden. De ongeuniformeerde be manning van de boot wist over te springen op vier laadprauwen, welke langszij de Britsche vrachtboot „Empire Mayrover" lagen, 't Bleek onmogelijk hen te herkennen,» om dat zij zich tusschen de koelies van de prauwen mengden. De beman ning was êr tevens in geslaagd de patroonbanden van den mitrailleur op één na over boord te werpen. Op het in correcte bewoordingen gestelde verzoek van den achterge bleven machinist tot teruggave van de boot antwoordde de commandant van de „Banckert", dat dit onmo gelijk was, aangezien in de Indi sche wateren geen bewapende vaar tuigen of leden van strijdorganisa ties der republiek mogen worden toegelaten. Hij deelde voorts mede,- dat het vaartuig naar Semarang zal worden overgebracht. Nieuwe bron van tegenstellingen Charles Eaton, dé voorzitter van de commissie voor bultenlandsche zaken van het Amerikaansche huis van afgevaardigden, ver klaarde Maandag dat hij niet wist hoe de V. S. een „ernstige botsing" met de Russen in Korea zouden kunnen vermijden. In een toespraak tot een parle mentaire commissie zeide Eaton: „In Korea staan - wij tegenover precies dezelfde situatie als in Tur kije en Griekenland. Het land is niet slechts verdeeld in twee ge deelten door Rusland en Amerika, maar de laatste tijd is de infiltratie van de communistische philosophie in de Amerikaansche zóne voort gegaan. Ik weet niet hoe wij een ernstige botsing met de Russen zul len kunnen vermijden". Vooruitzichten van den opbouw nog slecht De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, de heer Neher, heeft Zaterdag in de jaarvergadering van de Gel- dersche Industrieele Club te Arnhem een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat bjj den wederopbouw overwogen moet worden waar het zwaarte- pünt ligt, het belang van de plaats en de belangen van het maatschappelijk en economisch leven van ons volk. Wij moeten ons daarbij realisee- ren, dat onze industrieele productie Het Centraal Bestuur van de Fransche communistische par tij heeft de arbeiders van Frankrjjk opgeroepen, in het bijzonder op 1 Mei, te demon- streeren en in het algemeen actie te voeren tegen de par tij van De Gaulle, de R. P. F. Het algemeen vakverbond, de C. G. T„ waarin de communis ten de leiding hebben, zal op 1 Mei op de Place de la Concor de te Parus en in andere ste den massa-betoogingen houden. S 9 De Fransche bladen voorspellen, dat binnen enkele dagen na de opening van de Fransche nationa le vergadering, die heden plaats vindt, een politieke crisis zal zijn uitgebroken. Het onafhankelijke blad der verzetsbeweging, Com bat, meent, dat het zeer waar schijnlijk tot een regeeringscrisis zal komen, indien de regeering niet in staat is in de vergadering bij het beantwoorden van vragen over dé voornaamste kwesties: De Fransche Unie, stabiliteit van de prijzen voor landbouwproducten en de c'redietreserves een eenslui dend antwoord te geven. Het orgaan van de M. R. P. Azzam Pasja, de secretaris-gene raal der Arabische Liga, heeft tij dens een persconferentie; te New York een verklaring afgelegd, waarin hij zegt: „De tijd is nu ge komen om het vraagstuk op té los sen. De oplossing is een onafhan kelijke staat jin Palestina. Door het Zionistisch terrorisme is de toestand aldaar onhoudbaar. Er zouden van den anderen kant ook moeilijkhe den kunnen komen: De Arabiefen zouden in opstand kunnen komen". Azzam Pasja voegde er aan toe, dat de Arabieren een onafhankelijk Palestina wilden, waarin Joden en Arabieren gelijke burgerrechten zouden genieten. Publicatie van deze verklaring van Pasja in de Palestijnsche pers is door de censuur niet toegestaan. l'Aube, schrijft, dat niemand er aan gelooft, dat een compromis zooals op 22 Maart ten tWeeden male zou kunnen worden bereikt. De communistische partij zal niet langer met een voet in de regee ring en met de andere er buiten kunnen staan. De onafhankelijk links-georiën teerde Franc Tiréur schrijft, dat de reactie in de eerste plaats een re geeringscrisis wil uitloken, waar van verwacht'wordt; dat'zij de po sitie van generaal De Gaulle zal versterken. De Rotterdamsche familie van der Dussen, bestaande uit man, vrouw en elf kinderen, die per vliegtuig naar Amerika is vertrok ken, bij aankomst op het vliegveld La Guardia te New York. Het doel van de reis is Balflower in Californië. (A.N.P. P.) Duitschland zou zoo zwaar in de schuld zijn gekomen, dat het een groot deel van zijn productie als herstelbetaling had moeten afstaan, voornamelijk aan de Sowjet-Ume. Amerikaansche steun zou tqjt het oneindige noodig zijn geweest met ails eenig resultaat de verslechtering van 't economisch leven in Duitsch land en Europa en een onvermijde lijke noodtoestand van dictatuur en strijd. Marshall verklaarde verder, dat Stalin hem de verzekering had ge- Een der materialen, waaraan Nederland bij den opbouw bij zonder behoefte heeft, is hout en dit hout is overvloedig aan wezig in het Zwarte Woud. In het dorpje Reichenthal bevindt zich momenteel een groep Ne derlandsche - houthakkers ten getale van 375 man, wier taak het is vóór 1 Dec. 1947 honderd duizend kubieke meter hout te hebben gekapt en verzonden te hebben. Daarna zal men trach ten van de Fransche regeering, die dit deel van Duitschland onder haar bestuur heeft, toe stemming te verkrijgen tot het kappen 'van nogmaals honderd duizend kubieke meter hout. Het hout wordt van R.eichenthal per vrachtauto naar Karlsruhe! ver voerd en overgeladen op Neder landsche Rijnaken, die het vei voer naar ons land verzorgen. Binnenkort hoopt men een productie van 600 kubieke meter of wel een Rijnaak per dag te verkrijgen. Het dorpje Reichenthal in den avond, als de „oogst" binnen komt. geven, dat in volgende bijeenkom sten van de- Ministers van Buiten- landsche Zaken overeenstemming bereikt kon worden omtrent ontwa pening, de politieke structuur van Duitschland, herstelbetaling en eco nomische eenheid. Marshall zeide te hopen, .dat Sta lin gelijk zoü krijgen, maar dan zou de' Sowjet-Unie meer medewerking moeten topnen, dan thans het geval is geweest. In een overzicht van de resul taten der conferentie wees Marshall' er op, dat ondanks de vele moeilijkheden, wellichtgroo- tere vorderingen gemaakt waren, dan men besefte. De afgevaardig den wisten nu precies de stand punten van de respectieve regee ringen in zake de verschillende vraagstukken. Daardoor zouden zij eventueel enkele geschillen kunnen oplossen. Door een ver dere bestudeering van de punten van overeenkomst en verschil zou zeker eenige klaarheid geschapen kunnen worden. Dit duidde op vooruitgang, hoe pijnlijk lang zaam overigens ook. Marshall wilde niet om wille van het bereiken van overeenstemming tot een compromis in belangrijke kwesties besluiten. Wel moest ge tracht worden het standpunt van de tegenpartij te begrijpen.' Hierna weidde Marshall uit over „de fundamenteele vraagstukken waarvan de oplossing zou kunnen leiden tot een snelle regeling van andere geschilpunten". Jn de eerste plaats het tekort aan steenkolen in Europa en de noodzakelijkheid de Duitsche mijnindustrie te herstel len. Behalve Frankrijk, waren alle aan Duitschland grenzenden landen, Groot-Brittannië en de Sowjet Unie bij dit herstel betrokken, daar de steenkool vereischf is voor de Duit sche exportproductie, noodig voor den invoer van levensmiddelen, die door de I JUIARSHALL heeft in een radiorede meegedeeld, dat in Moskou geen overeenstemming kon worden bereikt onr^at de Sovjet-Unie vasthield aan voor steller^ welker aanvaarding een gecentraliseerde re geering in Duitschland tot gevolg zou hebben gehad en 'tevens de volledige controle over een land, dat economisch ten ondergang gedoemd zou zijn momenteel grootendeels V.S. werd bekostigd. Het tweede belangrijke pifnt was de vorming van de zware industrie in Duitschland, die misschien weer een bedreiging van den wereldvre de zou kunnen beteekenen. De kwestie Duitschland hield niet al leen verband met de veiligheid yan Europa en de wereld maar tevens met de Europeesche welvaart. De Amerikaansche delegëtie moest aan den eenen kant haar aandacht wij den aan een verdrag voor vele ja ren en aan den anderen, kant reke ning houden met de nooden van de volken van Europa.' De volken van Groot-Brittannië en de V.S. konden niet voortgaan met de ver strekking van henderden millioenon dollars voor Duitschland. Marshall oefende critiek uit op een sterke centrale regeering voor de voorkeur der Sowjet-Unie voor Duitschland en zeide, dat de V.S. en Groot-Brittannië zich daartegen verzetten, omdat -h.i. een dergelijké regeering zou kunnen worden ver anderd in een regiem gelijk aan dat van de nazi's. Ook op grond van geheel andere redenen bestond er 'n gerechtvaardigde vrees voor de her opleving van de Duitsche militaire macht en bezorgdheid over geuite of verborgen verlangens. Het vraagstuk van de Duitsche economie had zeer grooteamoeilijk heden opgeleverd, vooral door het feit, dat de Russische zóne practisch onafhankelijk van de andere zones werd bestuurd. Marshall was van meening, dat de overeenkomst van Potsdam, de herstelbetalingenuit de loopende productie niet inhield. De Russen bestreden dit standpunt en veron derstelden, dat dé overeenkomsten te Jalta dergelijke herstelbetalingen rechtvaardigden. Hierdoor zou het herstel van Duitschland's economie zeer vertraagd worden en Amerika finanqieelen steun moeten blijven verleenen. Indien het Russische voorstel in zake de Duitsche activa in Oosten rijk zou,zijn aangenomen, zou het te betwijfelen zijn geweest of Oos tenrijk ooit weer een zelfstandige staat zou zijn geworden. Het -zou veeleer een marionet-staat gewor den zijn. Alle pogingen voor deze kwestie een compromis-oplossing te vinden hadden gefaald. Zondagsche dienst bij de spoorwegen op 5 Mei Op Maandag 5 Mei, den nationa len feestdag, zullen de Nederland sche Spoorwegen hun diensten uit voeren als op Zondagen. moet worden opgevoerd en er naar gestreefd moet worden v,oor onze agrarische producten afzetgebied in het buitenland te vindeii. Van deze export moet de import van voor dén bouw noodzakelijke materialen mogelijk maken. Bouw van wonin gen en industrieele bedrijven js ur gent, daarnaast ook die van hotels, religieuze gebouwen en vereeni- gingsgelegenheden. De vraag is dan welke van de twee zal men doen en tot welk per centage. •De noodzaak van industrialisatie. Is men het eens over den bouw van industrieele bedrijven, noodza kelijk omdat wij bij de sterke toe neming van de bevolking in toe nemende mate mpeten industriali,- seeren, omdat ons agrarisch, «areaal en rendement nu eenjnaal ontoerei kend is en omdat wij aller schulde naar zijn, dan moet dit ook krachtig worden aangepakt. Wij moeten daarbij ook bedenken, dat zich over de geheele wereld een sterke indu strieele ontwikkeling voltrekt en dat, wie 't laatst op de wereldmarkt verschijnt", geen kans heeft. Daarom is er in ons land een streven naar industrieherstel, waarbij natuurlijk ook komen persoonlijke behouds- drang en herscheppingsdrang van het eigen bedrijf. De beslissing omtrent herbouw en nieuwbouw, of' deze of een andere industrie preferentie moet hebben of niet, dient aan de overheid te worden overge laten. Het is daarbij onvermij delijk de individueele beslis singsvrijheid af te remmen of zelfs uit te schakelen. Met nadruk wilde spreker zeggen dat dit niets te maken heett met geleide economie. De vooruitzichten Sprekende over de vooruitzichten van den opbouw zeide spreker: „De calculatie van benoodigd staal en ijzer voor het geheele bouwplan 1947 geeft ,een hoeveelheid aan van 340.000 ton voor. dit jaar. Blijft de. toestand, zooals die, thans is, dan wordt in de versie verte de helft nog niet bereikt De consequentie hiervan zal zijn, dat aan reeds goedgekeurde werken dan niet kan worden begonnen. De minister hoopte, dat reeds aange vangen werken niet stil gelegd be hoefden te worden. Overschakeling naar andere constructiemateriaal is uitermate moeilijk, vereischt veel tijd en voorbereiding. Het vorige jaar, toen er 'n schro melijk houttekort was, is overge schakeld op beton en .ijzer. Uil-dit alles blijkt wel, dat de toestahd in hooge mate ernstig is. Met de mid delen, die ons ter beschikking staan, hebben wij de taak* iets tot stand te brengen, waarvan het nageslacht zal kunnen getuigen, dat wi. uit de puinhoopen iets hebben opgebouwd, waarin wij hen durven laten ver blijven. ORGEN is het weer Prin- sesse-dag. Nederland ver heugt zich in den acht-en-der- tigsten verjaardag van zijn Kroonprinses, H. K. K. Prinses Juliana. Nederland leeft mee met den Prin'selijken Gemaal eii de vier kleine Prinsesjes, nu er feest is in het Prinselijk Ge zin. Nederland vlagt morgen ter eere van Prinses Juliana en wenscht en bidt, dat geluk en zegen haar beschoren mogen zijn. Amerikaansche en Russische ambassadeurs samen aan de lunch Ook den buitenlanders trekt de kleurenpracht van' onze bollenvel den. Zoo bezochten Zaterdagmorgen broederlijk de Amerikaansche en de Russische ambassadeur de kleu renpracht achter Holland's duinen. De twee excellenties genoten zeer van het kleurrijke panorama en gaven uiting aan hun bewondering voor de kleurenschoonheid in .4 dit vroege jaargetijde. De Amerikaan sche ambassadeur, dr. H. B. Baruch en de Russische ambassadeur, de heër V. A. Valköv, gebruikten sa men de lunch in een restaurant aan de pittoreske Haarlemsche markt. In allerijl werden' vlaggen van de twee naties geheschen! De Russische vlag leverde moeilijkheden op, daar deze niet voorhanden was. De eigenaar van het restaurant zond een ijlbode uit, die spoedig met het roode dundoek terugkeerde en wel dra wapperden de twee vlaggen in den voorjaarswind. De loco-burge meester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, de belangrijke in ternationale ontmoeting in zijn stad vernemende, spoedde zich der waarts. sprak ten overstaan van de beide ambassadeurs de hoop uit, dat de vriendschap van de beide excellenties zich zal uitstrekken over de twee volkeren. Dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, heeft Maan dagmiddag voor leden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de partement 's-Gravenhage ge sproken over „De economische politiek van het Koninkrijk". In zijn lezing besprakde heer Kortenhorst o.a. de beteekenis van Indië voor Amerika. Ame rika Heeft niet alleen een eco nomische, maar ook een strate gische belangstelling voor In dië. Spr. hoopte, dat Amerika voldoende realiteitsbesef zal toonen, teneinde ons land daad werkelijk te helpen met den wederopbouw van Indië, aan gezien Indië hiertoe zelf niet in staat is. Vervolgens helichtte de heer Kortenhorst den economfschen toe- Stand in Nederland. Door het wég- vallen van Duitschland als han delspartner is een economisch va cuum ontstaan: Duitschland im mers aldus spreker is van de allerhoogste beteekenis voor ohze economie. Voor den oorlog was de welvaart in Nederland voor 15—25 procent afhankelijk van Duitsch land. Door het wegvallen van den export van onze agrarische- en tuinbouwproducten, alsmede door het ophouden van het transitoverC. keer derven wij inkomsten, welke moeilijk gecompenseerd, kunnen worden. In dit verband bepleitte mr. Kortenhorst de wenschelijkheid van een nieuw oriënteeren van Nederland op nieuwe markten en afzetgebieden. Spreker betreurde het in hooge mate, dat vele van onze tegenwoordige handelspart ners niet tot het dollar- of sterling - blok behooren. Was dit wel het geval, dan zou Nederland de over schotten in de landen kunnen be steden- die tot dit blok behooren. Uitvoerig memoreerde de heer Kortenhorst de moeilijke firianci- eele positie van ons land-, waarbjj hij wees op de mogelijkheid om van particuliere Amerikaansche zijde eredieten te krijgen. Amerika toont een toenemende neiging om zich hij het Nederlandsche be drijfsleven te interesseeren, waar bij niet als eisch wordt gesteld, meerderheid van aandeelen te be zitten. In verband met de verstrek king van buitenlandscheeredie ten uitte spreker woorden van l warme erkentelijkheid aan Bel gië. Van Belgische zijde heeft Nederland enorm veel steun ontvangen, wat misschien wel eens te weinig wordt beseft. Steeds wanneer Nederland pen beroep op België deed hiel pen- onze Zuiderburen ons zoo veel zjj konden. Van de douaneovereenkomst die Woensdag a s. in de Tweede Kamér zal worden behandeld, verwaohrte spreker gceds, mede omdat hiermee een eerste schrede wordt gez^t tot de uiteindelijke verwe zenlijking van de„ economische unie tusschen de drie landen. Mr. Kortenhorst eindigde zijn uiteenzettingen met op de groote zuinigheid te wijzen, welke in Ne derland, gepaard aan een streven naar efficiency, moet worden be tracht. Willen,wij in Nederland de huidige smalle basis kunnen hand haven, dan zullen door allen offers, moeten worden gebracht. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1