NIEU Heel gezelschap illegale werkers verraden f PAG. 2 'NIEUW NOORDHOLLANDSCH DACBLAD- Dinsdag 29 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN De arbeid is een zegen Ned. Verbond van gerepatrieerden De heer Fr. Ringers 60 jaar UIT OUDE TIJDEN De ZeerEerw. Heer W. Zijlsfra MVz Rector Muzikale rondgang Beefhovenconcert van de H.O.V. VOOR VEILIG VERKEER Jubileumfeest Schaakvereniging D.O.S. Tafeltennis-wedstrijd Eisch twintig jaar 1 GEMEENTERAAD VAN LIMMEN Wegen worden verbeterd Ondergrondsche watergeleidingen en waterafvoer INGEZONDEN Marktberichten Bevolkin in de De maart- Slechts t belang 4 KorStlooze I jeugdige p Hoofdprijzen S Positie Neder passagierssi Zooals overal elders in hei land, had ook alhier gisteren de kerke lijke viering» plaats van het feest van den arbeid. Werksters en werkers van hoofd en handen, van allen rang et) stand vulden de dekenale kerk van, Sint Laurentius; bestuurders van de ge meente, ambtenaren, middenstan ders en beoefenaren van alle am bachten, «jrbeiders uit fabrieken en van het land, boeren en kantoor bedienden, allen vereenigden zich om Gods zegen over hun»arbeid te vragen op het beschermfeest van Sint Joseph, den timmerman van Nazareth. De Weleerw. Heer B. van Hoek hield een korte toespraak, waarin hij wees op de beteekenis van den arbeid in 't leven van den mensch; hij herinnerde aan de Pauselijke woorden van Leo XIII in diens encycliek Rerum Novarum, waarin de weg werd gewezen naar den sooialen vrede, naar de opheffing van den klassenstrijd, door samen werking van alle standen. Voor ons katholieken is de arbeid heilig, Wen plicht "ons door God opgelegd. Maar voor hoevelen is de arbeid een aanleiding tot zonde; midden; standers,, die in plaats van de ge meenschap te dienen, zich inlaten met zwarten handel, ambtenaren, die zich meer gelegen laten liggen aan hun papieren dan aan de men schen,'die zij dienen, arbeiders, die niet presteeren wat zij kunnen en behoorden te presteeren, zij, die oneerlijk zijn in handel, bedrijfs- en zakenleven, jonge vrouwen, die de kantoren overbevolken en liever haar handen bruin rooken dan er het eelt op te laten komen van plichtsgetrouwen arbeid in de ge zinnen, al deze werkers hebben een verkeerd begrip van den arbeid. Onze werken móeten zóó zijn, dat zij den Heer lqven. Vervolgens werd door den pries ter, samen in gebed met de aan wezigen, Gods zegen over onzen, arbeid afgesmeekt op de voorspraak van St. Joseph en werden, de voor het altaar neergelegde werktuigen gezegend. Na een kort Lof, gecelebreerd door den H.E. Deken J. Jacobs, werd 'de plechtigheid gesloten met het lied van de katholieke arbeiders beweging. ALKMAAR. Do afd. Alkmaar van het N.B.V.G., dat onlangs de Koninklijke goedkeuring verwierf hield gister in 't Wapen van Heems kerk een liefdadigheids-cabaret avond. Vooraf sprak een Bondsbe- stuurder uit Amsterdam een propa gandistisch woord; hij herinnerde aan de onderlinge vriendschap, die in oorlogstijd tusschen de gedepor teerden in Duitschland, ongeacht p'olitieke of Godsdienstige overtui ging, ontsatan was en wees op de behoefte, om na den oorlog djen vriendschapsband te bestendigen. Maar dit is niet de eenige reden van de oprichting van het Verbond, dgt bij de Regeeringsinstanties strijd voor de sociale 'verzorging, waar noodig onder de deportatie slachtoffers. Dank, zij het groot getal, dat zich bij het Verbond aan sloot.' kon iets bereikt worden; eén reden waarom spr. de nog niet aangesloten ex-gedeporteerden op wekte zich alsnog bij het Verbond aan 'te sluiten. Vervolgens werden de vele aanwezigen vergast op een cabaretprogramma, waarin muziek, zang, voordracht en goochelpresta- ties elkander afwisselden; de mu zieknummers waren meest van •Amerikaanschen inslag, terwijl ook de romantische Hawaï-songs niet ontbraken. Het gezelschap' oogstte een warm applaus. In de pauze had een verloting plaats ten bate van de Stichting Deportatie-slachtoffers. Gisteren vierde de heer Frans Ringers, de commandant van de Brandweer zijn zestigsten» verjaar dag. Het spreekt, dat de Brandweer dezen -da\* voor zijn - commandant niet onopgemerkt liet voorbijgaan; reeds in den loop 'van den dag werd hem. namens het corps een fraaie bloemenmand en een mand fruit bezorgd, en tegen den avond maakten de hoofdlieden ten huize van den commandant hun opwach ting. Obk de oud-brandmeesters gaven van hun belangstelling blijk. De heen Lutjeharms herinnerde aan de capitulatie van het Duitsche le ger, waardoor de datum van 28 Februari, den verjaardag van den heer Ringers eer historische datum is géwordén. De wnd. "comman dant, de heer P. Maarleveld maak te zich de tolk van het corps, door den heer Ringers de hartelijke ge- lukwenschen aan te bieden op zijn 60-sten verjaardag,, die voor een brandweer-officier daarom van be lang is. omdat deze voor hem be- teekent, dat zijn afscheid van' hét corps aanstaande is, spr. hoopte echter, dat als de heer Ringers eens als commandant moeht zijn heen gegaan, hij opgenomen zou wor den in het corps van oud-brand meesters en zoo het contact met 't corps zou bewaren. Ook de dijkgraaf van de Scher- meer. de heer J. Posch was met den secretaris van dit waterschap aan wezig; hij maaktezich de tolk van de .Schermeerbewoners en bracht den heer Ringef? dank voor' zijn energiek optreden tijdens 'de be zetting, toen door het optreden van den bezétter de assistentievan de Alkmaarsche brandweer enkele malen gewenscht wgs. Hij'overhan digde den heer Ringers een zilve ren legpenning ygn het waterschap met inscriptie eti voegde daarbij eenzelfde penning voor het brand weercorps, waarvoor de heer Rin gers hem namens het corps dank bracht; hij zeide deze1 onderschei ding niet verwacht te hebben, orn aat hij en de manschappen van zijn corps niets anders dan hun plicht hadden gedaan. Namens de Kamer van Koophan del, waarvan de heer Ringers lid is, sprak nogde heer \V. Arntz woorden van gelukwenseh;- namens dit college was den heer Rir.gers reeds' in den loop van den dag 'n boakwerk over architectuur aange boden. Ook van burgemeester Mr. Koel- ma was een schrijven van geluk wenseh ontvangen. De heer Ringers sprak den wensch uit voor een spoedig en algeheel herstel van den burgemeester, waarmede de corps leden en de andere aanwezigen den. Vele bloemstukken mocht de- door een hartelijk applaus instem- ze verdienstelijke, Allernaarder in den lóóp van den dag ontvangen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Christina W. J. <S„ dochter van Wilhelmus Bruin en C. 'J. Zutt; Elisabeth W., dochter van Gerardus P .van den Berg en W. E. van Halderén; Elly, dochter van Arend Prins en H. Werksma; Margaretha E., dochter van Fran; ciscus G. Hageman en E. M. de Boer; Johannes, zoon van Johannes Nu- man 'en E. Bussen; Aitze W. en Jakob, zoons van Egbert Bouma en R. van der Veen; Carla E, W„ doch ter van Derk M. Vos èn A.. J. M. Thesing; Eduard, zoon van Chris- tiaan Absil en M. van der Molen.' Overleden: Gerardus F. de Munk, oud 69 jaar, weduwnaar van E. R. van Woerden. pEM. MUSEUM De Paaschtentóonstelling in het Gem. Museum h'eeft bijna 1200 b.e- zoekers gehad; voor Alkmaar een succesvol aantal. Een teeken dés tijds is, dat er geen werken ver kocht zijn. Op 24 Mei wordt de Eere-ten- toonstelling geopend ter gelegen heid van den 80sten verjaardag van J. M. Graadt van Roggen. DE SLUIS TE ZAANDAM 29 APRIL 1632. In het -belang van haar inwoners had Alkmaar in 1544 medewerking verleend aan den bouw van de' sluis te Zaandam. O.a verkreeg men hierdoor dat de Alkmaarsche schippers voorrang hadden bij het schutten. Natuurlijk kostte- dit geld en rezen er af en toe moeilijkheden. Op 2'9 April 1632 wès er weer eens verschil en hieruit blijkt dat Alkmaar vol gens het Keizérlijk octrooi van 17 Dec. 1544 boven haar deel in den omslag ook nog f 3750 gaf. De regeling werd nu zöo dat dé Alkmaarsche schippers bij nacht passeerende de gestelde 10 stui vers nfet behoefden te betalen maar konden volstaan met den sluiswachter 2 stuivers te geven voor zijn moeite. ALKMAAR. 2 Mei a.s. hoopt de ZeerEerw. Heer W. Zïjlstra den dag te herdenken waarop hij 12 Vj jaar geleden benoemd werd tot Rector van- de Pius-stichting. VERKEERSONGEVAL Gisterenmiddag is een motorrij der die met een vaart van- ruim 60 KM over den Bergerweg reed, tegen eèn auto Opgebotst. Hij kwam te vallen waarbij bij êen zeer ern stige hoofdwonde opliep en'tevens een gecompliceerde beenbreuk. Hij is in 't Centraal Ziekenhuis opge nomen. Ter gelegenheid van den verjaar dag van Prinses Juliana zal de Postharmonie morgen een musicalen rondgang maken door de stad. De 'route gaat door het centrum en door de naaste omgeving vano't centrum. Begin- en eindpunt is het Kerkplein. FANCY-FAIR R.K. GIDSEN EEN SUCCES! De fancy-fair, die de r.k. gidsen tijdens het algeloopen weekend héb ben georganiseerd, is een groot suc ces geworden. Vele honderden be langstellenden brachten in den./loop van Zaterdag of Zondag een bezoex aan de miniatuur-kermis in het gymnastieklokaal in de Emmastraat. Er 'waren talrijke attracties en de organisatie was tot in de puntjes verzorgd. Het geheel deed werkelijk aan een heusche kermis denken en de organisatoren komt een woord van waardeering toe voor de wijze waarop dit alles tot stand is ge bracht. Vrijwel de meeste bezoekers lie pen even bij de waarzegster aan, die het daardoor vrij druk had en in het belang van de vereeniging „goede zaken" heeft gedaan. Gok de beroemd geworden figu ren van Pa Pinkelman en Tante Pollewop hadden over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Verder troffen we op ,'t „kermis terrein' aan: het vroolijke rad (waarvoor 600 prijzen waren gere- 'serveerd), een prachtige theetuin in oud-HolIandsche stijl, de vroolijke keuken enz. enz. Kortom, de fancy-fair is het enorme bezoek ter) volle waard ge weest en wat de gidsen betreft: zij hopen in de toekomst op een derge lijke wijze nog meer van zich te laten hoo'ren! EERSTE STEENLEGGING A.s.. Dönderdag om U uur zal de heer G, v. Slingerland, loco-burge meester van Alkmaar, den eersten steen leggen van den nieuwbouw aan het eind van de Uitenbosch- ftraat. Dit is'de eerste maal na den jongsten wereldoorlog dat in Alk maar, een eerste steenlegging zal plaats vinden. BENOEMD ALKMAAR. De heer M. Mar- bus, ambtenaa'r ter Secretarie alhier, is benoemd tot commiès, Hoofd afd. Algemeene Zaken 'te Langendijk. EINDEXAMEN MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL ALKMAAR. Gisterenavond vond in het Stadhuis de jaariijksch'e uitreiking van diploma's plaats aan geslaagde leerlingen der Handels avondschool. Behalve gecommitteer den en leeraren waren aanwezig de loco-burgemeester, de secretaris van de C.v.T. op het. M.O., en de ver tegenwoordiger van de -Kamer van Koophandel. Na een kort woord van den Direc teur voerden nog het woord de hee- ren v. Slingerland, D. Margadant Mr. Josephus Jitta.en H. Lind. Een der leerlingen bedankte voor het genoten onderwijs. De eerste diplo ma's, welke tevens vrijstelling ver- leehen voor het Middenstands examen werden daarng uitgereikt aan: J. S. Beemsterboer, J. S. Blees (Heiloo), Coba Buren, Ida Buren, P. Hauwert (St. Pancras), J. Molen kamp, Th. Stuurop en J. van Veen. BONKAARTEN ZELFVERZORGERS Zelfverzorgers dienen hun bon kaarten af te halen morgen, Woens dag 30 April, tusschen 9 en 11 uur. ALKMAARSCH BEVftlJDINGSCOMITp Op Donderdag 17 April 1947 kwam het Alkmaarsch Bevrijdingseomitê 1945 in algemeene ledenvergadering bijeen. Aanwezig waren de afge vaardigden van 14 buurtverenigin gen. V Voorzitter drukte zijn spijt uit dat zoo weinig bifurtvereenigingen van interesse blijk gaven, olschoon het bestuur, gezien de opgedane onder vinding, niet anders, had verwacht. In den loop van het jaar is wei- gebleken, dat de werkzaamheid van de indertijd zoo spontaan opgerichte buurtvereenigingen danig aan het tanen was en dat het centrale punt, „Het AjB.C.", als het ware geen steunende organisatie meer achter zich had. Het duidelijkst is dit wel geble ken bij de aan de buurtvereenigin gen gevraagde medewerking voor de inzameling van gelden voor een te Alkmaar te stichten monument Het resultaat hiervan kan zeer -be droevend genoemd worden. Het A.B.C. heeft dan ook gemeend op deze wijze niet verder, te kunnen werken en in geen geval risico's mag aangaan zónder voldoende 'door haar leden gesteund te zijn en heeft dan ook besloten op 5 Mei a.s. geen feestelijke herdenking te organisee- ren. De aanwezige leden konden zich mét het door het A.B.C. ingenomen standpunt volkomen vereenigen eri betreurden het zeer, dat door laks heid van een groot deel der leden deze organisatie voor Alkmaar ver loren gaat. Als laatste taak zal het A.B.C. haar werkzaamheden t.b.v. het stichten van een monument voort zetten en na afloop daarvan hèt A.B.C. ontbinden. Tevens zal de mogelijkheid" nog onderzocht worden tot het vormen van een bevrijdingscomité op 'bree- dere basis, samengesteld uit perso nen van verschillende organisaties. Niettegenstaande de bekendheid van Beethoven's viool-concert 't volmaakte onder de viool-concer ten was het toch wel een zeld zaamheid dit hier ter stede 'met orkest-begeleiding te kunnen be luisteren. De concertmeester van de H.O.V. Gijs Bethê had de taak ons dit wenk voor tespelen. "Wij ge- looven stellig dat hij hier zich zelf heeft overtroffen, het werd 'n ech te boeiende Beethoven-vertolking, vol spanning en soms met prachti ge toongeving. Zijn succes was dan ook groot en verdiend. Dirigent Hartvelt liet het orkest de begelei ding voortreffelijk spelen. Zoo spe lende, wenschen we deze violist nog meer te kunnen beluisteren. Na de pauze de Vijfde symphonfe, Beethoven bouwt niet alleen uit 'n kort rhythmisch motief'een reuzen werk op, maar opent voor ieder hoorder perspectieven van schoon- heid's-werelden, die- wel niet on der woprden zijn te brengen. Maar men voelt-,de emotie's van" een diep en onstuimig menschenhart. We vinden er iets van ons zelf in te; rug, en dit zal wel de bron van.on uitsprekelijke aantrekkingskracht vormen. Hoewel een grootere be zetting voor dit werk is te prefe- reeren, vooral bij de strijkers, heeft dirigent tHartvelt toch een boeiende en spannende vertolking van dit werk weten te bereiken. Opvallend was de objectieve interpretatie van de partituur. De talrijke' aanwezige luisteraars lieten het aan tevredenheids-betui gingen niet ontbreken. De dirigent werd teruggeroepen, en liet het or kest zeer gul in het succes deeïen. Op deze geslaagde Beéthoven- avond zal er nog een volgen, en dan hopen we maar dat in het volgend seizoen, pok de andere symphonie- komen. en van feeethoven aande beurt De zaal van het Gulden Vlies was vol, en er is groote kans dat het laatgte concert plaats heeft voor 'n uitverkochte zaal. W. Schreurs Eqnlgen tijd geleden ken men langs de straten van Alkmaar een jeep zien .rijden, waarin een geüni formeerd filmoperateur opnamen maakte van het verkeer en waarbij door' oen meisje de rol werd' ge speeld van'voetgangster en wiel- rijdster, met goede en verkeerde begrippen over het verkeer, Deze filmoperateur was de opper- •wachtm. Etzes, commandant van de verkeersgroep Alkmaar, die het rayon Noordholland boven het IJ bedient. Het meisje was Nicolien Bakker van de Julianaschqol. Het filmpje werd voor'eenige ge- noo'digden gedraaid en het jjleek dat het in alle opzichten geslaagd is, d.w.z. dat het zal beantwoorden aan het doel, waarvoor het gemaakt is. Immei-s juist de jeugd moet nog heel wgt worden bijgebracht op het gebied van de verkeersveiligheid. Daartoe zullen er door de onderwij zers lessen worden gegeven en daar na wordt een examen afgenomen, waarna de geslaagden een fraai ver- keers-diploma ontvangen. Dat dit nuttig moet zijn en .effectief zal werken lijdt geen twijfel. De verkeersgroep en de vereeni- ,ging voor veilig verkeer beijveren zich, om het publiek, dat in alle mogelijke vormen' gebruik' maakt van de wegen, weet te leeren hoe zich langs den weg te gedragen. Het is noodzakelijk, dat dit pu bliek het zelf langzamerhand ook gaat inzien, want nog steeds gebeu ren eri te veel ongelukken, die met eenige voorzichtigheid en kennis van zaken, hadden kunnen voorko men worden. Dikwijls is het eigen schuld. Welnu het filmpje, dat ook als film uitstekënd geslaagd is, zal, te beginnen in Noordholland, op de scholen worden vprtoond, met daar aan verbonden de noodige uitleg en de verschillende lessen en het groote publiek kan zich opgeven bij Inspecteur Haverlag, om lid te wor den van de Vereeniging Veilig Verkeer. Op deze wijze zal ook op den weg weer de zoo noodige discipline gaan heerschen, waardoor heel veel on gelukken niet meer zullen voor komen. In het knusse bovenzaaltje van den heer Haring heeft de Schaak vereniging D.O.S. haar 15 jarig be staan op feestelijke wijze, herdacht. Omstreeks 8 uur opende de Voor zitter, de heer Willems dezen feest avond, en liet de revue passéeren van wat D.O.S. in deze 15 jaren heeft .meegemaakt. Twee van de beste krachten ontvielen de Ver., namelijk: de heèren J. van Rlel en R. Godijn, beide bestuursleden van D.O.S., beiden zijn slachtoffers vaii den oorlog, doch zij leven in onze 'herinnering voort, omdat ze eens waren de .steunpilaren /van onze vereeniging, aldus de Voorzitter. Daarna was het woord aan het Cabaretgezelschap de Buitenkanters onder leiding van den heer Maier, dat er de feeststemming uitmunténd in wist te houden, Om 11 uur werd het zaaltje ruim gemaakt, en onder de bekwame leiding van den heer Engelsman met dansen begonnen. Ook de muziek was in goede han den. D.O.S. kan weer op een zeer goed geslaagden feestavond terug zien. Velen zullen ongetwijfeld weieens iets gehoord of gelezen hebben rover tafeltennis. Weinigen echter zijn zoo gelukkig geweest ooit eens een eerste klas tafeltenniswédstrijd te zien. Tafeltennis, geen ping-porig wordt hier bedoeld. Ping-pong hebben wij allemaal welêeps gespeeld. Neen, het mooie tafeltennis met zijn lange forehandaanval, zijn flitsende back hand en stijlvolle verdediging is een spel, dat tot nog toe maar door en kelen gezien, is. Nu wordt u de ge legenheid geboden om er kennis- mee te maken. zult versteld staan. Zondag 18 Mei worden door H.T. l'.C. „Luto" de Open Alkmaarsche kampioenschappen georganiseerd. ■Den geheelen dag wordt dan in het Gulden Vlies gespeeld. De finales worden om ongeveer {ïalf 5 ver speeld. Vergeet niet dezen dag vrij te houden. Schrijf nu even dén da tum op: 18 Mei in het Gulden Vlies. Het is uw belangstelling ten vojle waard. A.F.C.-NIEUWS Zeemacht I—AFC I 1—3. AFC II—Zeevógels II' 0—1. Egmondia II—AFC IV .3—2. AFC jun. a—Zeevogeis jun. a 3—1. Adspiranten: AFC aMeervogels a 00. Vitesse a—AFC b 40. AFC c—ADO c 7—0. AFC f—SVW b 13. AFC e—KSV a 1—0. Het eerste heeft de lastige klip bij „de Jantjes" weten te omzeilen. Het ging niet vanzelf, maar de punten.zijn er. De jun. a, adsp. c en adsp. e brachten eveneens de volle buit mee. De *adsp. a speelden gelijk tegen de favorieten! Houdt vol! Hedenavond clubavond bij Beem- ster op de Kaasmarkt! Komt allen! Voor a.s. Zondag ZAP IAFC I. Allen, die dezen wedstrijd willen bijwonen, kunnen zich opgeven bij Br. Alexius, Broederhuis, Nassau- laan; P. de Graaf, Laat 187; H. Kaag, Oüdegracht. Doet het spoedig. De P.P.C.-er. 'T ZAL JE GEBEUREN HEILCfc) Een- inwoner hiér ter plaatse moest met zijn gezin, be staande uit vier personen, eenige dagen van huis en stopte voor alle Zekerheid zijn distributiebescheiden in een kartonnen doos Cde textiel- en levensmiddelenkaarten .staken er juist nog even uit!) onder een vloer van zijn huiskamer. Bij zijn terug keer werd de „schat" weer opge graven en u kunt zich de ontstel tenis van het echtpaar voorstellen, tóén de textiel- en levensmiddelen kaarten verdwenen bleken te zijn. Onbegrijpelijk maar waar! De po litie werd in het geval gekend maar deze wist ook niet anders te doen dan een rapport samen te stellen. De Echtgenoote echter adviseerde haar Vian, eens een courant' op de zelfde. plaats te deponeeren en in derdaad,' den volgenden morgen was de heele courant verdwenen! Ratten hébben de courant maar Pok de distributiebescheiden medegeno men natuurlijk naar het nest. De distributiedien'st was heel cou lant en vergoedde aan den gedu peerde 50 pet. van de levensmidde lenkaarten enniets van de tex- tielkaarten-. Wat zei u? te betrachten. Door trommélgerof- fel wordt het einde van deze ctilte aangegeven. Hierna wordt namens d'e burgerij een krans gelegd, waarna een ieder in de gelegenheid gesteld zal wor den bloemen neer te leggen.- De besturen van diverse vereeni- gingen worden uitgenoodigd aan den „Tocht" deel 'te nemen met even- tueele vaandels. Tijdens de 2 minu ten stilte wordt dé vaandelgroet ge- bracht. Op Zondag 4 Mei worden in ver schillende kerken .diensten gehou den voor hen die vielen. Maandag 5 Mei: Nationale feest dag. Een ieder steekt de vlag uit. 9 uur Kinderspelen op hetGem. Sportterrein. Des middags spelen voor ouderen en eventueel een veteranen- of ge- gecostumeerde voetbalwedstrijd. 's Avonds wordt, evenals verleden jaar, in den Muziektuin weer een cultureel, programma gegeven. KA^TH. VEREENIGINGSLEVEN BURGERBRUG. In onze pa rochie is een opbloeiend 'vereeni- gingsleven te constateeren. Zoo is er Woensdagavond om 8 uur in het parochiehuis De Boer een bijeen komst van hoofd en hapdenarbei- ders. Zoowel landarbeiders als tim merlieden, slagersbedienden en smidsgezellen en andere werkne mers komep dan bijéén. De heer v. Jaarsveld uit Alkmaar komt spre ken over de taak van den arbeiden den mensch in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Het- beloofd een leerzame ep interessante avond te worden. NA 12 JAAR KOEDIJK Dezer dagen werd dóór den heer G. Slotemaker bij het omploegen van een stuk land een gouden ring gevonden. - - Door den naam, die er in gegra veerd. Was, kon de eigenaar worden opgespoord. Het bleekde heer H. Koning te zijn, die een paar dagen na zijn huwelijk den ring verloren had op dit 'stuk grónd. Dat was in Mei 1935. UITVOERING VAN TIOL DE RIJP EN GRAFT De R.K. Gymnastiekvereniging Tiol gaf in samenwerking met Benedictus XV een ontspanningsavond op Zondag 27 April jl. Benedictus XV voerde op „Papa strijkt de vlag". Dit le verde een lachbui opvan 't begin tot het einde. Hieromheen gaf Tiol haar demonstraties. Prachtige scè nes werden vertoond op-brug, rek stok en standoefeningen, 't Dames team met matrozen-song en rei dansen heeft eveneens het hart'der zaal gestolen, 'n Verloting tusschen- door verhoogde de stemming. De succesvolle avond wordt Dinsdag 29 April. a.s. herhaald. De éénjarige turnclub -Tiol- geeft ons goede, ge rechtvaardigde verwachtingen voor de toekomst. R.K. BIBLIOTHEEK DE RIJP EN GRAFT Met in gang van 1 Méi a.s. is.de bibliotheek geopend wegens "zomerseizoen alleen de* Zondags van 10.3012 uur in de school. Het plan bestaat om a.s." winter ook weer Donder dagsavonds uitleen te houden, - DREO-NIEUWS DE RIJP EN GRAFT Uitsla gen: BI. Wit IDreo 2—2; Dreo II P'land II 2—0; Dreo III—WVSV III 5—1. Alzoo geen slechte dag. Alleen ons eerste viel wat tegen door een ge lijk spel. Hier dient 'bij opgemerkt te worden, dat dit gelijke, spijl niet het gevolg was van hetfalen van ons eerste, integendeel. Onze jon gens hebben een goede partij voet bal gespeeld. BI. Wit wist echter ook wat voetballen was, 'met als gevolg een gelijk spel. Wel-jammer, maar geef den moed niet op, eerste Eind 1944 reed de Duitsche S.D.- er Viehbahn met zijn gevolg dè stad Alkmaar binnen en' arres teerde er een reekj illegale wer kers, n.l. Annie v. Berkum, Witri en Jan Kok, Johan Asjes, Ben Eppinga, Anton Michels, Henk Knuistingh-Neven, Jan Leewer- ke, Rens Rempt, 'Mien Hollander, Riek Visser, Dick Jupijn, Eddie Arends en Jan Brasser. Velen werden geruimen tijd vastgehou den en Dick JupUn, een der ac tiefste ondergrondsche werkers, moest bij een fusillade op 17 Dec., 1944 te W.ormerveer het jonge leven laten. Hoe kwam de S.D. aan zoo'n lan ge lijst van n'amen uit de illegali teit met de juiste adressen,er bij? Een kleiqe, onbeduidende jónge- món, die voor zichzelf moeilijkhe den vreesde, hoewel nóg niemand elftallers! Ook onze mede-candida- ten kunnen struikelefi. Het tweede ging op den goeden weg voort door P'land met 2—0 te slaan. Ook het derde bewees niet alleen te kunnen verliezen. Met 51 leg den, ze beslag op beide punten. Zondag de big-match Dreo. I Broek -in Waterland. Het" zal dus spannen aan den Zuiddijk. Supporters van Dreo, laat uw club niet in de steek. Komt aller;. VEILINGSWEEKOVERZICHT LANGEDIJK. Wanneer ik mij thans zet om 'n overzicht te geven van het verloop aan onze veilingen over de afgeloopen week, dan moge ik allereerst constateeren, dat deze Week het einde is gekomen van on ze winterproducten. Vrijwel alle voorradige stapelproducten zijn ge ruimd. De schuren zijn we^r leeg, de kuilen met peen of biet en de uienhoopen zijn verdwenen. Neder land en het buitenland zullen wel dra zijn aangewezen op de nieuwe jonge grrjenten. Winst heeft het lange bewaren van de stapelproduc: ten niet gebracht aan onze tuinders. Integendeel. De laatste weken heb ben de producten geld gekost. In vroeger jaren hadden de „ov.erhou- wers" nog wel eens 'n buitenkansje, maar thans zijn zij het beste af ge weest die vroeg geruimd hebben. De tuinders, die, .figuurlijk gesproken, het onderste uit de kan wilden heb ben (dus den hoogsten prijs), heb ben het lit op den neus gekregen. De koolsoorten werden deze week verkocht voor den maximumprijs, nl. ropde kool f 19,50, afw. f„ 13,60, gele kool f 17,50, afd. f 12,20; Deen- sche witte kool f 12,90, afw. f 9 Alle sooyten zijn zoo goed als geruimd. Maandag gaan de laatste wagons witte kool weg voor export naar Duitschland en dan is het op. Bie ten werden allemaal verladen vóór export naar Duitschland voor den vastgestelden exportprijs n-1. I f 8, II f 5,70, III f 4,40. Peen II werd eveneens geëxporteerd voor f 7,40 per 100 kg. Peen III en IV werd meestal afgenomen voor den bin- nenlandschen handel voor f 5,60 per 100 kg of 'n dubbeltje hooggr. Uien hebben 'n paar slechte we ken medegemaakt, De prijs zakte: plotseling tot op de helft va?r den rrjax. prijs. Later herstelde de prijs zich even, maar het bleef ver bene den den maximumprijs. Thans bij het scheiden der markt werd het plafond weer beréikt en werden de uien weer afgenomen voor f lg, per 100 kg. Witlof wordt nog zeer weinig aan gevoerd: De perspectieven voor dit product zijp zóówel wat opbrengst als prijs betreft zeer onzeker. HERDENKING BEVRIJDING HEILOO- Dé inwoners worden verzocht op Zaterdag 3 Mei vanaf 's avonds 6 uur de vlag halfstok te hangen. „Stille Tocht"-om 19.15 vanaf Ber- geonstraat naar- het Monument voor de gevallenen. Om 20 uur zal daar de vlag half stok geheschen worden, wat het De gemeenteraad van Limmen kwam op Vrijdag 25 April j.l. in openbare vergadering bijeen. Door B. en W. werd ter onder zoek aangebeden d'e gemeenfereke- .ning. Voorloopige vaststelling, dienstjaar 1945. De» rekening sloot met een batig saldo van f 8417,59. Voor onze gemeente'een zeer nut-^ tig resultaat,' Aangenomen werd een voorstel: Veilhooging verzekerd bedrag voor Frauderisico Onderlinge van Ge meenten van f5000 op f6000. In de begrootihg 1947 werden eenige wijzigingen aangebracht. Een verzoek was-ingekomen van Gebr. S. en P. Koot om over te gaan van verlegging beek perceel sectie A^13 no. 189, aan den-Dus- seldorperweg achter dé haag. Evehzoo een perceel aan - den Vischwég, in eigendom zijnde van A. Zonneveld. Dit' werd. aangenomen. Besloten werd over té gaan tot aankoop van beide per'ceelen. Perceel koot '28 c.A. grond, koopsom f28; perceel Visweg 88 c.A. grond koopsom f 88. Een regeling zal worden getrof fen mét den heer M. Winder Pz., aangaande een sqhadevergoedings-, eisch-voor de van eenige jaren te rug gehuisveste Centrale Keuken. Uitgekeerd "zal worden f200 voor de door den gem.-opzichter ge- taxeerde schade aan .het dakhout. Terwijl een bedrag van f 233,ge maakt-voor opknappen en'vernieu- wing van diverse deelen, geresti tueerd zal wordem. De Burgemeester zeide dan gé- komen ie zijn in het schuitje van het raadslid Pepping. (Ik denk dat 'het wel het schuitje is van alle .ge meentenaren,' behalve -hen, die hon den hebben). Voorstel wij^ging verordening heffing hondenbelasting. Hét wordt door velèn steeds nog niet begre,- pen, hoeveel schade de losloopende honden veroorzaken aan de bloem- bolkweekerijen - en tuindersbedrij-' ven.- Dat de haat tegén de honden grooter wordt, bewijst wel, dat er ■fn de afgeloopen week reeds een doodgeschoten is. Moge- dit een waarschuwing zijn. De nieuwe "V» -vo» waarseuuwing zijn. ue nieuW' teeken zal zijn om 2 minuten' stilte J hondenbelasting wordt f 10. Nut tige honden- voor den landbouw enz. f7.-. Honden die blinden ge leiden, zijn vrijgesteld-. Vastgesteld werd. 't voorstel aan vulling Algemeene Politieverorde ning inzake de sheeuwruiming. In 't vervolg heeft de burgemeester bij eventueele noodzakelijke sneeuw- ruiming, de bevoegdheid, wanneer vrijwilligte hulp niet voldoende is, en de.gemeente niet in staat is het financieel te regelen, om de. bur gers hiermede' -te belasten, van meerderjarigen leeftijd "tot 50 jaar. De heer Kroone stelde voor om in vastgestelde tayons een blok hoofd te benoemen voor dén goe den gang van zaken. De bevolking aan den hoofdweg, (welke door het Rijk wordt schoongehöuden) zal dan belast wórden met de ge meentewégen buiten de bebouwde kom. Hetkardinale punt - was wel de aanlegverbetering- van de wegen. Door B. en W. werd een 'tech nisch en financieel geregeld plan aan den Raad aangeboden,Wan neer de .weersomstandigheden in Mei het toelaten, zullen de wegen over een lengte van 1600 M. en een breedte van '4 M. van een teerdek wdtden voorzien, omvattende Hoo- geweg, vanaf Heilöo tot Molenweg, 't Stuk Dusseldorperweg en Visch wég,. terwijl de bestaande paarden- paden zullen worden uitgebroken. De kosten hiervan worden begroot op f 5750", welke gedekt zullen moe ten worden door eén leening. 'Bij eventueel gebrek'aan werkkrachten stelde de he,er Commandeur vOor een beroep te doén op de bollen- kweekers tot het beschikbaar stel len van personeel" tegen de gebrui kelijke normen. De maand Mei is Meryoor de meest gunstige maand Dit zal voor Limmei een groote verbetering zijn .aangezien onze met al te harde en stoffige wegen zich niet meer aanpassen aan het tegenwoordige verkeef. In de rondvraag werd uitvoerig besproken de woningbouw in onze gemeente. De algemeene coneliisie was, dat men te veel gebonden is aan de organisatie van den We deropbouw. Het particulier initia tief wordt hierdoor geremd, ten koste van den nieuwbouw.. Vastgesteld werd, om, wanneer de gem. opzichter weer- zitdag houdt, diverse aannemers uit te nóodigen ter bespreking. hem in het nauw had gebracht, was de eenige verrader van al deze ver dienstelijke menschen. Het .was een zekére Gerard de Jong uit Alkmaar. Hij kwam uit een goed gezin, dat vele^ onderduikers herbbrgdc, hij had ook goede vrienden, die hem in hun illegale arbeid betrokken. Maar toen De Jong voor een klein vergrijp vreesde met den Neder- landschen strafrechter in aanraking te komen, poogde hij zich daaraan te onttrekken door in de Duitsche krijgsdienst te tröden. Hij nam dienst bij de Wehrmacht in Noor- wegen. En tóen hij, met verlof thuis, niet de moed had weer m 't léger tefug te gaan, toendekte hij zich voor zijn desertie, door naar de S.D. te gaan en er iedereen te verraden, die hij van deAlk maarsche illegaliteit kende. Voor'liet Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam gaf hij dit alles ook grootendeels toe. Hü ontkende het zelfs niet te hebben opgegeven, dat Annie van Berkum, die het centrale punt van vele werkers vormde, én Wiiii Kok zouden ca:tn trouwen. De datum van het hu welijk vond hij een geschikte dag, om de jongelui door de S.D, te doen arresteeren. Gewillig zocht hij voor de S.D.- er Viehbahn de onderduikadressen van de verschillende menschen uit. De S.D. had' het tenslotte alleen nog maar voor het ophalen. Dick Jupijn zouden zij maar voor een dag of drie medenemen, zeiden zij. Hij heeft het met zijn leven moeten be talen De procureur-fiscaal, mr. Keune, noemde De Jong een miserabele slappeling, die uit vrije wil een zoo groote groep ondergrondsche wer kers aan den vijand heeft uitgele verd. Spr. eischte twintig jaar ge vangenisstraf tegen hem, daarbij 't Hof aanbevelend een onderzoek naar de geestesvermogens te doen instellen.' f-, ANNA PAULOWNA. Op a.s. Woensdag 7 Mei, des namiddags te 2 uur, zal prof. M. F. Visser, Hoog leeraar aan de Landbouwhooge- school, tevens directeur van het in stituut voor Landbouwwerktuigen en -gebouwen te Wageningen op verzoek van Anna Paulowna's Pol derbestuur in de groote zaal van Veerburg 'n inleiding hóuden over Vervanging van slooten door on- - dergrondsche waterleidingen en wa terafvoer j Gezien het feit, dat juist de wa terproblemen zoowel vqor akker bouwers als veehouders en bloemis ten, om niet eens te spreken van polderbesturen) dadelijks weerkee- rende zorgen meebrengen,, zal deze inleiding zonder twijfel een onge kende .belangstelling trekken. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR.1 Geboren: Anto- nius P. M., zoon van Theodoras C. Wildènburg en G. A. Veltman; Geertje A„ dochter van Nicolaas Hoekmeyer en E. Boueman; Petrus A. M., zoon van Johannes P. van Hoye en A. Venneker; Nicolaas, zoon van Nicolaas Wiese en C. M. de Boer; Jacques H. W., zoon van Willem H. Jansen en M. G. v. d. Zwart; Zwaantje C., dochter van W. Reudering en L. jensma. Gehuwd: Jacobus J. H. de Winter en Maria S. Wagenaar; Wilhelmus B. Ory én Maria A. Blankendaal. Overleden: Neeltje J. A. Doel man, 34 jaar, geh. met J. P. van - der Pluym; Hielkje van der Waal, 77" jaar, geh. met W. J. v. Randwijk. NUU EENS DE DKUUGMAK1NU ONZER LANDERIJEN In antwoord op het schrijven van den heer Baltus, inzake, de water onttrekking van de duinen, wil ik nog eens mijn meéning uiteenzetten over deze zaak. Mijnheer Baltus ik kan U op mijn beurt verzekeren, .dat ik verstomd heb gestaan over Uw meéning. Ik had verwacht, dat U er beter mee op de hoogte zou zijn geweest. Deze droogte is toch eerstens te wijten aan de tuinders zelf en tweedens aan de pompen. Dat de voormalige (25 jaar geledén) natte gronden, nu droog zijn komt omdat de afwate ring té goed is. In de z.g. natte maahden worden er te diepe grep pels gemaakt door de" tuinders, die grenzen aan de polders, waardoor de achter hen hooger gelegen landerijen veel te snel uitdrogen. Als de toestand blijft ?ooals ze nu 'isx en er" aan het onoordeelkundig greppelen geen paal e"n perk gë- steld wordt, zullen de' landerijen, die het westelijkst liggen, eerst ver drogen, Dag in, dag uit wordt_ er door duizenden greppels water af gevoerd van plaatsen waar het vroeger bleef zitten. Dat de pompen veel schade aan onze gew&ssen be rokkenen staat bij mij ook vast. Ik 1 ben bereid met eeniederrond te .gaan en hem te toonen hoe ons wel water zich beweegt, hoe het rijst en daalt, dan zal men mij wel gelijk moeten geven. Met dahk voor plaatsing, M. Genet. HOORN, 28 April, -r Voorjaars- markt. Melkkoeien 400—700; gel de koeien 350550; pinken 150250; stiferen 6001000, Aanvoer 811 st.; handel stug. ZWAAG, 28 April 1947. Aard appelen 6J0; spinazie 3341; poste lein 4665; uien 11.30; bieden 8.—; prei 1139; witlof 14—43, radijs 5.909.rabarber 2426; andijvie 4555; sla 8.6016.40; knolselderij A 32; Jonothën -94. LANGEDIJK, 29 April. Aan gevoerd: 5200 kg gele kool 17.50; 25.300 kg Deerische witte kool 12,90; 17.200 kg bieten I 8—8.20; II 5.70; III 4.40; 1300 kg peen II 7.40; III 5.60 3250 kg uien 16; 5800 kg witlof I 34.80; II 5.50—13.20. ALKMAAR, 28 April. Vee markt. Aangevoerd: 23 vette koeien; 1 graskalf en 335 nuchtere kalveren) (slacht) voor de Centrale. niet te ke< thans allermïn de in het ind eerder toe gel welljks een m zoo sterk, dat opnieuw oplev In kringen de verwacht men, nieuwe stakingen een wilder karal dan die van Maa vakbonden geluk heel de'protesten banen te houden de bezettende ma spattingen tot enk beperkt bleven. Welke ernstige stakingen zouden voor de ontWikki kolenpröducfie en geheele econom van de Westelijke ken uit den teru; nen perken gehoi ging gehad heeft. de in drie moeilijl door een uiterste bereikte verhoogli sche productie tot ton is weer teniet ook, wanneer nieu zouden uitblijven, voor deze achterst haald en er word gen twijfel geuit lijkheid, het voor minimum doel va van 300.000 ton pei Wanneer men spre schen hier en in de vindt men schier dat nieuwe stakinf lossing voor de pi brengen en alleen het land nog diépe: Dat desondank; voor hoogst risk mlngen zoo groo geweten aan de toenemende apatl tot het absolute ken vertrouwen i gingen van de oi de bezetting als i stanties. Zoo heeft het bij: seerend gewerkt, d autoriteiten na de Het Centraal D deelt mede, dat pe in een der jaren 1! aanmerking komen hoeveelheid vap 10 looze en/of smeerk hiertoe den bon B B 07 reserve uiterlij bij een handelaar ren.De aflevering en/of smeerkaas za mogelijk plaats hebl 's-GRAVENHAGE, 500ste Staatsloterij, f Ï.OPO.—6861 12 f 400.—: 200.—: 100.—: 2978 5' 14282 8099 13: 1354 4: 0042 10' „Albadi, Buenos-A: 27 April te Rio de i na", Rotterdam-Zd.. April te Antwerper Witt", Batavia-Amste van Port Said; „Kota terdam-Java, 26 Api te Genua; „Kota Bi April om 8 uur Dov< aan den Hoek van wacht; „Kota Inten" dam, pass. 28 April braltar; „Nigerstroom 'West-Afrika te Am wacht; „Nijkerk", 2 Mombassa naar Amst dam", 27 April van Rotterdam. WOENSD, HILVERSUM I (3 Nieuws; 7.15 Ochtend; nieuws en gr. muziek; vrouw; 10.00 Morgen: Voor de vrouw; 10.35 J 11.45 Fam. berichten; 12.30 The Ramblers; 12 orkest; 14.00 Voor de Omroep kamerorkest; jeugd; 15.45 Ziekenb Reportage over de 17.35 Malando en zijn orkest; 18.00 Nieuws; Strijdkrachten; 19.00 I Nationaal program. Zi versum II. HILVERSUM II <415 Nieuws; 7.15 Ochter Gr. ifcuziek; 8.00 Nieuw ziek; 9.15 Ziekenbezoë tieberichten en gr. mi Vaderlandsche liederen hemsche Orkestvereen. Kamerkoor; 13.00 Ni Mandolinato; 14.00 Car in den Bosch; 14.15 Rh tet; 16.00 Voor Postz laars; 17.45 Indonesisc 18.00- Orgel! ,19.00 Ni. Engelsche les; 20.05 de marinierskapel; 20.3. vraag; 21.00 Kinderca „De Kroon in het Vo v. Duinkérken; 21.35 R; monisch Orkest; 22.20 22.35 Feestbouquet 23.00 Nieuws en gram. i Sluiting en Wilhelmus.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2