Nieuw Het Binnenhof in de Wieringermeer Stalin pleit voor meer samenwerking tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie Morgen stemming over de vertrouwenskwestie If ASS E N Spanningen tussen Javanen en Soendanezen nemen toe BEEL EN JONKMAN rktberichten (N.-H.) tdag 5 Mei in alle cofé's. sn Ververij Alkmaar aterdag 3 Mei E'SLOTEN voorraad Tel. K 2202-214 maèkt? ion op uw werk! lapkamerschaal - ALKMAAR Voor Alkmaar en omgeving Meer dan vijftig Kamerleden bezoeken het geteisterde Nieuwe Land Hier wordt veel gebouwd, maar de financiering is de moeilijkheid Wij verschijnen Maandag niet Anders kan oorlog het gevolg zijn De crisis in Frankrijk Denken wij er aan? Nieuwe looneisen der Parijse arbeiders Bevrijdings gedachten naar Indonesië vertrokken irigen leeftijd aan long gestorven. iiant van Hope, die 44 egt, Jieeft eéfi lange ge- als ongelukssteen. «Hij ar, geleden uit een tem- ma gestolen zijn van eeri i. Een Fransche juwelier aem aan Lodewijk XIV rijk en stierf kort üaar- geru'ineerd man.' ns zojj Lodewijk XVI lijn koningin, Marie An- sbben gegeven, die onder ne stierf. int dook later op in Am- raar hij door de familie I gekocht en zoo onder „Diamant van Hope" be- i. De diamant wisselde jk van eigenaar. Een be- 1 krankzinnig en pleegde en een Fransche actrice noord op den eersten zij het kleinood droeg, itgemaakt te hebben van xweelen van den Turk- an Abdoel ïïamid II, die oon werd gestooten, wer# it van Hope voor 60.000 ng het eigendom van den schen millionair McLean. zijn familie scheen de igeluk te brengen, want m later kwam mevrouw Lean's zoon door een uk om het leven en haar ierf aan een te groote :en slaapmiddel. )RN, 1 Mei.' Aangevogrd: sten I 8—8.10; 3375 kg II g witlof 3141; witlof II -26; 370 kg witlof I afw. cg witlof afw. 12;. 3000 kg I5.80; iI.TK, 2 Mei. -Aange- kg rode kool 19.50;' 5400 7.50; 2000 kg uien 14.90 bieten I 8—8.10; II 5.70; 10 kg peen II 7.40; III witlof I 14.20—24; II 3.80 0 Okg rabarber 712. f6000. Huis, Huisinr. f6000, Vnzeelkeukena, Bontman tels 3N. Just. 2A 1166. Fostwissel v. Luchtvaart. Koopt b/d e. sigm. giro 141.000 i hage ilt. Koopman, ZLLKM&fiR: sla. Bode- Groot, bur. dezes, BERGEN: HEILO. gar. Ruller, Lava-loten Stuyfbergen, NW, NIEDORP. colf. RL: sig Bakker, URSUM café,dè Graaf. SLLING voor de kinder n café De Wit. :ING in café De wit en rée voor de ingezetenen ilopening 7 uur. Precies JRWERK op de 'Kanaal- t verzocht plaa'ts te ne- aan het einde van Iksluis. ocht de vlag uit te steken Het Feestcomité. n onze fabriek en itoren wegens sterf- ral 1TTE NGE MOUW 1 95 20 textielpunten. moeite getroost heeft om en behaaglijk te maken iterieur een ander aan- rootste sortering t latsen van latnpekappen TEL. 2462 val", zei hij, na rd te hebÉen ïuurder als ge-" i door de twee aak was al ge- aardoor hij nog ij heb me een ben ik van de hij. Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr, Otteh- Directeur E. J. M.Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maar.d; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig fVondel ZATERDAG 3 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11218 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN; Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 4^9 (K 2240). ank: Noorderbank Pelgrims vereren h®t kleine meisje, Maria Goretti, dat haar le ven gaf vdor haar eer en vorige week in de Sint Pieter zalig werd verklaard. TOEN VRIJDAG ongeveer vijftg leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal de zwaar-geteisterde Wieringer meer bezochten, scheen het op sommige ogenblikken wel, alsof het Binnenhof naar dit om herstel-worstelende nieuwe land I was verplaatst. Op aandrang van en in overleg met ja, in vereniging met! de vijf politieke partijen in de Meer, waren dè Kamerleden -uitgenodigd tot deze visite: de voornaamste be doeling was, om de Hoogedelge strenge dames en heren de bizarre gevolgen van de onvoldoende oor logsschaderegeling onder het oog te brengen. Dit is het grote probleem, waar Ministers en Kamerleden op het ogenblik mee zitten. Minister Lief- tinck zou een lief ding geven voor een doelmatige oplossing van het geval,waarin zóveel elkander te genstrevende krachten werken! Het probleem is ook op' de storm'- achtige middag in de Wieringer meer niet opgelost, maar de sug gestieve wijze, waarop men ver schillende moeilijkheden heeft aan getoond, zal er toch wel toe bijdra gen om de Kamerleden te overtui gen dat men er niet is met te zeg gen: vergoeding op Vervangings waarde is onmogelijk. Toch is het de vraag, of de stelling verde digd door de voorzitter van de Stichting Rechtvaardige Ooriogs- schadevergóeding Wieringermeer wel juist is, 'dat „integrale schade vergoeding óp vervangingswaarde recht .ia", De rechtvaardigheid immers heeft twee zijden. Maar al zou, desnoods minder „integraal", vergoeding op vervangingswaarde theoretisch wel „recht" zijn, dan .nog is .het de vraag, of dit recht in de practijk toepassing kan vinden. Daar gaan we hu maar niet verder op in O Het bezoek van de Kamerleden is zeer indrukwekkend geweést en dus zal het zonder twijfel ook vruchten dragen. Indrukwekkend was bijv. het bezoekaan de plek, waar de Duitse misdadigers op 17 April 1945 op twee plaatsen de d,ijk lieten springen. Het moge leerzaam ge weest.zijn voor vele politici, dat de gevolgen van een grote „doorbraak" soms ontzettend kunnen zijn O In hotel Smit in Middenmeer zijn We bij elkaar gekomen. Daar heeft een leerzame tentoonstelling van kaarten en foto's nog eens een en ander van de Wieringermeer-op- bouw in beeld gebracht. En tal van foto's, van voor en na- de ramp heb ben ons laten zien, hoe erg het toch wel was, wat hier gebeurde. Een zinloze daad, eén oorlogsmisdaad in optima forma Burgemeester Loggers heeft het gezelschap o.w. president mr. van Schaik, mr. Joekes, Jhr. v. d. Goes van Naters, onze Kamerleden Groen, v. d. Weijden en Hooij en enige vrouwelijke Kamerleden welkom geheten. Hij mocht terecht zeggen, dat op die verschrikkelijke dag van 17 April 1945 in weinige uren 'een van de schoonste land bouwgebieden van ons land verlo ren ging. De Wieringermeer ïs een van de zwaarst-getroffen gebieden. Eén cijfer maar, als U het soms vergetenmócht zijn; van de 512 boerderijen zijn ér 400 totaal ver woest. Het dorp Wieringerwerf is practisch geheel verdwenen, met Sloótdorp en Middenmeer' stond het1 practisch niet veel beter. Maar gro ter dan de verslagenheid was de verbeten wil van 'de .bevolking, om er weer boven-op te komen. De overheid hielp mee; op ij Decem ber 1945 woei de vlag van het Do mein-kantoor, dat als een rots in de branding had stand -gehouden; de polder van 20.000 H.A. was weer droog en in de loop van 1946 was hij •weer volledig in cultuur!! Maar al wonen de boeren en de arbeiders 10 a 40 K.M. van hun werk af, éen jaar na de ramp was er weer een vouedige oogst! De be volking keert geleidelijk aan terug, voornamelijk in noodwoningen van allerlei soort- en soms in snel-her- stelde panden. O En toch vreest de bevolking dat aan haar problemen niet voldoende aandacht wordt geschonken. Dui- zende stenen zijn her en der opge tast, er zijn vele huizen én wijken in opbouw, wij zien zelfs stapels hout, het zeldzame artikel in het berooide Nederland van 1847. Dat lijkt alles heel goed en beter dan elders al kan, naar ons verzekerd werd, het arbeidstempo wel wat sneller zijn; de juiste vertaling van het begrip arbeidsproductiviteit moeten vele arbeiders nog teren. O Maar waar het vooral Dip gaat, dat is de kwestie van de schadever goeding. Financieel is de situatie voor demeesten uitzichtloos. Ten slotte is ook hier het geld de zenuw van alles. De financiële moeilijk heden voor de- middenstand zijn on rustbarend. De bestaande schade- .v'ergoedingsregeling is ook hier ab soluut onvoldoende. De oorlogsgetroffenen gaan ge bukt onder zulke financiële zorgen, dat de toestand onhoudbaar wordt en schade berokkent aan de nood zakelijke economische herleving. Zeer sterk troffen de geldelijke moeilijkheden voor de landbouwer. Een paar cijfers van een- akker bouwbedrijf van 40 H.A. Benodigde inventaris (trekkracht, rij- en voér- tuigen, grote werktuigen, ploegen en eggen en kleine inventaris)aan koopprijs op 1 Mei 1940 f14.131, op 1 Mei 1946f 40.940. Laat, uit rechtvaardigheidsoogpunt, de eis van vergoeding op vervangings waarde te hoog zijn, de regerings basis van Mei 1940 is te laag! De arbeiders staan er al evenzeer slecht v.oor. Ook zij verloren hun bezit, maar ook hun ontbreekt de mogelijkheid, om 'dit opnieuw te verwerven, omdat"de uitkering, die zij van het Rijk ontvangen, ontoe reikend is, om zelfs het noodzake lijkste weer aan te jschaffen O e Blijkens het slotspeechje van de Kamerpresident, mr. van Scbaik, heeft het bezoek zeer veel indruk gemaakt op dé. Kamerleden. Zij hebben een nieuw faeet ontdekt van het schadëvergoedingsprobteen., dat zich helaas niet tot de Wierin germeer beperkt. Want juist het brede nationale karakter van dit pijnlijke probleem maakt het zo moeilijk, vanwege de .vér-gaande financiële consequenties.... Maar er zal toch iets meer geaaan ipoeten worden, dan de Regering tot nu toe van plan is. De Wierin germeer heeft, ondanks de overdre ven legendarische verhaten over „zwarte" boeren, ook moreel beter verdiend. Want dit Nieuwe Land was toch ook het land, dat een A. -€. de Graaf en een KoolhaéÉ offer de, een land, dat de bij de Mans holten en de Knibbes en de Gies- sens -en "zoveel anderen, duizenden onderduikers verborg en honderden Nederlanders het leven redde. Het te Batavia verschijnende blad de „Nieuwsgier" van Donderdag acht de actie van Pasoendan van veel belang en zegt daarover, dat, ook al vechten de Soendanezen niet tegen de Javanen (dit naar aanleiding van de United-Press berichten terzake aldus het blad)-het toch duidelijk is dat de spanningen toenemen. Indien Soe ria Kartalegawa inderdaad zal overgaan tot het proclameren van de onafhankelijkheid hoe die er dan ook precies zaLuitzien zou de kans op grote moeilijkhe den zeker niet uitgesloten zijn. Deze overweging heeft .blijkbaar ook een RVD-woordvoerder bewo gen om met nauwelijks verholen misprijzen over deze „separatistische beweging" te spreken, ofschoon 'hij zich te juister tijd het artikel van de overeenkomst vat} Linggadjati herinnerde, dat nadrukkelijk en dui delijk het zelfbeschikkingsrecht van de Indonesische volkeren erkent. De grote moeilijkheid in dit geval is, dat.het kleinste deel van het toe komstige Pasoendan aan deze, en verreweg het belangrijkste deel aan de andere kant van de demarcatie lijn ligt. Het komt ons overigens voor, dat annexatie bijv. van Bantam door Pasoendan ook zijn merkwaardige kanten zal hebben, want het moge waar zijn dat de Soendanezen de Javanen „niet lusten", dót Bantam- mers op Soendane: ;en gesteld zijn is niet eens als propagandaharidigheid- je bruikbaar, aldus het, blad. Na de aanhaling van de mening van deskundigen, zoals die. door Aneta is weergegeven, zegt de „Nieuwsgier" verder, dat iedereen er wei reeds achter is, dat het streven van Pasoendan een zeer werkelijke ondergrond heeft. *Dit is ook bij de Republiek het ge val, zo gaat het blad verder, gezien de felle woorden die Soakaroo bij zijn bezoek aan West-Java aan de beweging wijdde, met zijn toespra ken had hij in het hart van ae Soendalanden zeer veel succes naar gemeld werd, evenveel als Soeria Kartalegawa 'met zijn pleidooi voor eeri zelfstandig Pasoendan. De demarcatielijn schijnt vrijwel samen té vallen met de belangstel ling voor de onafhankelijkheid van Pasoendan en het verzet daartegen, en - als dit zo is, dan heeft Soeria Kartalegawa weinig kans. Over de botsingen in het Krawangse, schrijft de Nieuwsgier, dat deze ongetwijfeld plaats hebben gehad tussen voorna melijk Soendanezen -en hoofdzake lijk Javanen, maar paar het oordeed van het blad kan men moeilijk zeg gen, dat zij een politieke ondergrond hadden. ZO JUIST vernemen wifc dat het aanvankelijke be sluit van de nationale dagbla den om niet te verschijnen op a.s. -Maandag gewijzigd is. Sommige bladen ?ullen wel, andere zullen niet uitkomen. In verband met dit ^bericht is besloten, dat'het, Nieuw Noord hollands Dagblad niet zai ver schijnen. Ons bedrijf is dan dus gesloten. Een aantal leden van dé Tweede Kamer heeft een bezoek ge bracht aan de Wieringermeer, teneinde zich" óp de hoogte te stellen van de moeilijkheden, waarmede men bij de opbouw in deze streken te kampen heeft. De Kamerleden tijdens hun rondgang. |N HET ONDERHOUD, dat generalissimus Stalin op 9 April met de republikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Harold Stassen; had, heeft Stalin gepleit voor meer samenwerking tussen de beide landen, ongeacht hun economisch •systeem, doch hij waarschuwde, dat als de wil tot samenwerking niet aanwezig, zou zijn, even als dit met Duitsland het geval was, dit eert oorlog tot gevolg zou kunnen hebben „Laaf ons niet wederzijds onze systemen becritiseren" - m Stalin verklaarde, dat het verschil tussen de. economische systemen van beide landen een harmonisehe sa menwerking tussen ben niet hoeft te verhinderen. „Wij hebben geen oorlog tegen elkaar gevoerd en de Sow jet-Unie is dit ook niet van plan. Als wij tijdens de oorlog kon den samenwerken, waarom dan ook nu niet?" „Wanneer een der partijen niet" wil- samenwerken", zo zeide Stalin, betekentdit, dat 'n aanval dreigt". Stalin zeide, dat de USSR met Duitsland had kunnen samenwerken even goed als met ieder ander land, doch Duitsland wilde niet en het gevolg was oorlog. Toen Stalin er de nadruk op legde, dat' de samen werking wederzijds moet zijn, ver zekerde Stalin plechtig, dat de Sow- jet-Unie. wil samenwerken. Verschillende maten werd de dis cussie met vuur gevoerd. Stalin ver klaarde: „La&t ons niet wederzijds onze systemen becritiseren. Ieder heeft het recht zijn eigen systeem te volgen en de geschiedenis zal uit maken welke het beste is. Sommige mensen no'emen het Sowj et-systeem totalitair en de onzen noemer} het Amerikaanse systeem monopolie-ka- pitalisme. Wij zullén geen samen werking bereiken, als wij elkaar uitscheldep en voor propagandisti sche doeleinden becritiseren. Ik ben geen propagandist, doch een zakelijk man. Toen wij met Roosevelt samen kwamen om oórlogskwesties te be spreken, scholden wij eikaars- niet uit. Wij werkten samen.en slaagden erin de vijand te verslaan". De atoomenergie Stalin toonde zich hoopvol ge stemd ten aanzien van de vooruit zichten op een overeenkomst voor 'n vreedzame ontwikkeling van de atoomenergie. Hij verklaarde zich bewust te zijn van' de grote ver schillen in standpunt, die er tussen de V.S. en de USSR zijn, doch hij sprak' de hoof) uit, dat men op de duur tot overeenstemming zal ko men. Hij zeide van mening te zijn, dat internationale controle zal wor den ingesteld en van groot belang zal'zijn. „Het vredelievend gebruik van de atoomenergie, zal grote tech nische veranderingen brengen en wat het gebruik voor oorlogsdoel einden betreft, dit is een probleem, dat op de duur tot het geweten van de mensheid zal spreken en dit mis bruik zal worden verboden", zo be sloot Stalin. Doodvonnis voltrokken Het doodvohnis tegen J. Berend- sen, wiens gratieverzoek door H.. M. de Koningin is afgewezen, is gister ochtend voltrokken. DE RONDE VAN ZAANDAM Als 5. Mei, de nationale feestdag, met al zijn glans én glorie, zijn in trede in de wereld heeft gedaan, gaat de motorclub „Zaandam" zich opmaken om die dag alle luis ter, bij te zetten. In fleurige kleurige pakjes, alle verschillend, zullen dé deelnemers een rondrit maken door de volgende plaatsen: Wijk aan Zee, Alkmaar, Hoorn, Purmerend en weer terug naar Zaandam. Op alle plaatsen, waar deze kleurige stoet zal komen, zal een jüfy beoordelen wie zich het meest origineel voor deze blijde tocht heeft aangekleed. Zij, die de meeste punten halen, komen in aanfnerking voor prijzen-. Tegen 11.30 komen ze in Hoorn aan en zullen daar een drietal rond jes rijden om beoordeling mogelijk te maken. t WAARDEBONNEN CONSÜMENTEN- CREDIET Op 6 Mei a.s. zullen weer'enige waardebonnen van het consumen- tencrediet worden geldig verklaard én wel de bonnen 09 en 10. Dit hangt samen met het feit, dat kort geleden nieuwe textielpunten zijn aangewezen, zodat- de credietnemer thans in de gelegenheid zal zijn deze te besteden. Het ligf ih de bedoe- ling binnehkorf - wederom enkele bonnen aan te .wijzen.. De behoefte voor aanschaf doét zich het meest gevoelen in het voor- en najaar, zo dat na deze bonaanwijzing eerst te gen het najaar opnieuw bonnen zul len worden geldig .verklaard. ,In de Franse Assemblee - heeft de. socialistische premier, Paul Rama- dier, voorgesteld over een motie van vertrouwen in zijn loon- en prijspolitiek te stemmen. Als de Assemblee het met mij eens is, zo zeide hij, laten we dan op de in- - geslagen weg voortgaan, zo niet, laat dan iemand anders de ver antwoordelijkheid overnemen. Ramadier zeide, terwijl hij de ver trouwenskwestie stelde, dat er dit maal geen 'dubbelzinnigheid moet zijn, zoals enige weken geleden bij de kwestie Indo-China, toen de communistische ministers de rege ring steunden en 4e communistische kamerleden zich van stemming ont- jhielden. De ministeriele solidariteit gaat 'voor alles en dat zal zo blijven. Ik doe een beroep op allen, want het 'lot van de Republiek staaf op het spel. Ramadier herinnerde er aan, dat de vakbeweging zich er vorig jaar mee accoord heeft verklaard, dat er voor 1 Juli geen verandering in de lonen zou worden gebracht. Een val van de franc zou de import ernstig m gevaar brengen. Ramadier. werd luide toegejuicht, behalve door de cbmmunistën. Vervolgens sprak de -communist Jacques Duclos, tijdelijk voorzitter van de Assemblee. Hij betoogde, dat het een eerste plicht is, de belangen .van de arbei ders te verdedigen, de economische politiek der regering diëne te wor den; herzien, daar het prijspeil in- plaats van 10 procent in feite sléchts 3.3 procent was gedaald. Alles zou in het werk gesteld moeten worden de productie te verhogen. De vergadering werd vervolgens verdaagd. Over.de, vertrouwenskwes tie, die dé eerste minister na de vergadering heeft gesteld, zal Zon dagmorgen worden gestemd. \aANDAAG is het de hér- denking der gevallenen. Danken wij er aan, heden, uiterlijk zes uur vanavond, de- vlag halfstok te hangen? En denken wij aan de deel name aan de „Stilte Tochten", dife overal gehouden worden? Men neme losse bloemen mee, om dié neer te leggen bij de monumenten of herdenkings tekens, of andere plaatselijke aangegeven punten. 'Neder land denkt vandaag aan zijn gevallenen, aan de gesneuvel den, aan de ware helden van het verzet, aan de slacht-- offers van de terreur, aan alten, die door. oorlogsgeweld .getroffen zijn. Nederland her denkt hen, waardig en alge meen! Vk Z. H. de Paus ontvangt Mgr. Huibers De Bisschop, van Haarlem, mgr. J. P Huiberts, die dezer dagen de ge bruikelijke reis „ad Limina" naar Rome ondernam, is Vrijdag door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. Staking dreigt zich uit te breiden In navolging van. de Renaultfa- brieken, heeft de Franse vakver eniging van arbeiders in de ijzer en staalindustrie, die 300.009 lei-m, telt en waarin de communisten grote invloed hebben, besloten on middellijk een verhqging van 10 franc per uur op de pi;oductiepre- mies te eisen. De eis zal heden aan de werkge vers worden voorgelegd en Dinsdag wanneer hun beslissing bekend is, zal worden overwogen hoe te han delen; Naar wordt aangenomen, zal een afwijkende houding van de werkgevers leiden tot een algemene staking van de 300.000 st-uvlarbeiders in Parijs en omstreken. De emplóyè's van de Renaultfa- brieken hadden bij stemming beslo ten hun staking voiir loonsverhoging voort te zetten. 11.354 waren er voor en 8.015 tegen de voortzetting. In totaal staken er ongeveer 30.000 ar beiders, van wie er slechts 21.000 aan de stemming deelnamen. Ruim 1500 stemmen werden blanco uitge bracht* of waren ongeldig. Landdag oud-strijders op Hemelvaartsdag Ter gelegenheid van dg landdag van oud-strijders te Rijss.en op He melvaartsdag a.s. zal een afdeling van de Nederl. luchtstrijdkrachten een demonstratie geven boven het metingsterrein. Voorts zal een aan tal kanonnen saluutschoten lossen. Het comité verwacht, dat ongeveer 90.000 oud-strijders aan de landdag zullen deelnemen. OOK DOLLARS VOOR INDONESIË? Dr. H. J. van Mook heeft mede gedeeld, dat hij, wanneer hij voor éen kort bezoek in Amerika is, be sprekingen zal voeren óver 'n Ame rikaanse lening voor de wederop bouw van Indonesië. Hij dacht, dat ongeveer 300.000.000 dollar nodig zouden zijn. MAANDAG waait de halfstokse vlag weer vrij-uit. Dan mogen wij een dag weer volop denken aan het feest der Bevrijding. Hoe op 5 Mei 1945 de berichten van de vorige 1 nacht bevestigd werden en de vreugde een uitlaat vond in en thousiasme en blijdschap. Waar waren wij van bevrijd, wat was die bevrijding? Wij waren weer vrij. De Duitse knechten en hun handlangers verdwenen of kwamen achter slot. De tyrannie der oor logsmisdaad was verdreven. Het oorlogsgeweld had opgehouden. Wij ademden weer vrij. En wij konden beginnen, puin te ruimen en de grondslag te leggen voor geestelijke en stoffelijke heropbouw. Sommi gen maken balans. Zijn wij daar al aan toe? Wij menen van niet. Er is nog te veel verwarring en onvolko menheid. Er is nog veel verduisterd 'en onbestemd. Voor velen lijkt de bevrijding veel langer dan slechts twee jaar geleden geschied. Er is zoveel ge beurd in deze twee jaar, dat het wel tien jaar lijkt. Voor anderen, die nog in de geteisterde gebieden zitten, zal het wel anders zijn. Velen zuchten nog bij de puinhopen van hun maatschappelijke en geestelijke illusies, voor hen is er vaak nog weinig uitzicht. Bevrijd .zijn wij van de ergste ge volgen dgr overheersing van een duivels systeem, dat èn de levens beschouwing èn de politieke en so ciale structqur wilde beheersen en dit alles daartoe radicaal onder groef. De laatste resten van de nazi- leer zijn nog niet verdwenen. In de politiek sluipen nog teveel dicta tuurmethoden in. Wij waren er, on danks onszelf en onbewust, toch mee besmet en wij hebben dat nog niet alles van ons afgeschud. De restauratie van ons land gaat te langzaam. Wij hebben de om standigheden tegen, heel de wereld heeft van alles tekort. En wij kun nen gemakkelijk de schuld geven aan „de politiek", maar wij mogen ons wel eens afvragen, wat we zelf gedaan hebben en doen, om die po litiek beter te' maken. Twee jaar na de bevrijding is lang nog niet alles geklaard. Laten wij onszelf eens be zinnen, wat we gedaan en niet ge daan hebben, om aan die opklaring mee te doen? Er zijn leuzen en propagandaslag- woorden genoeg. Er is menselijk egoisme nog veel te veel. Wij kij ken nog altijd te veel naar anderen en te weinig naar ons fcelf. Ofte veel naar ons zelf en te weinig naar anderen. Wij waren, vooral aan Onze Lieve Heer, twee jadr geleden ontzettend en ontroerend dankbaar. Maar hoe lSng hebben wij dat vol gehouden? Wij zijn weer vervallen in de oude tred. Het scheen lang goed te gaan. Maar het gaat niet goed. Stoffelijk noch geestelijk. Daarom mag de feestdag van Maandag ook een dag van bezin ning zijn,s om ons hét besef bij te brengen, dat we betere vaderlan ders moeten .zijn. Dat wij minder moeten kankeren. Dat wij meer. he hulp en steun moeten vragen daar, waarvan ze allereerst moet komen: bij de Vader in de Hemel. En dan samen werken met anderen. Ver draagzaam zijn. Niet in de leer, die niet verwateren mag, maar in de omgang van mens tot mens. Het derde jaar na de bevrijding gaan wij, óndanks alles, in met ver trouwen op .God, en op degenen, die over ons gesteld zijn, wier verant woordelijkheid wij niet kunnen en niet mogen overnemen, maar van wij dan ook verlangen, datzij de vrijheid waarvoor immers zo lang gestreden is zullen ontzien, ip zoverre dit met het werkelijke algemene belang overeenkomt! Hedenmorgen om vijf minuten qver zes zijn de minister-presi dent dr. Beel en de minister van overzeese gebiedsdelen mr. Jonk man vanaf Schiphol naar Indone sië vertrokken. Dr. Beel was reeds om kwart voor vijf gearriveerd en tien minuten later reed de auto voor van mi nister Jonkman. Ook zagen wij de heren Albarda en Hirschfeld, die als financieel-economische adviseurs meereizen. Het gezelschap werd uitgeleide gedaan o.a. door de ministers Fie- vez, Schagen van Leeuwen en Ne- her en prof. Ropime, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. Vóórts warën er vele fami lieleden, onder wie het dochtertje van minister Beel en eeh heel leger journalisten en fotografen in de. koude morgen naar Schiphol ge togen om het gezelschap éen goede reis toe te wensen. Op vragen van de aanwezige jour nalisten zeideminister-president Beel te verwachten, dat de reis ca. drie weken zal ffüren. „Ik kan in dit stadium natuurlijk geen ver klaringen afleggen" aldus dr. Beel' „ik sluit mij Volledig aan bij de. uitlatingen van minister Jonkman tegenover het A.N.P. Wan neer ik terug kom, hoop ik u echter het een en. ander over ons- werk in Indonesië te kunnen vertellen". Dr. Beel zeide desgevraagd, dat behalve Java ook bezoeken aan Makassar op Celebes en Pontianak Het vertrek van Schiphol. op Borneo op het programma staan. „Of we deze plaatsen zulten bezoe ken hangt van de .omstandigheden af", aldus dr. Beel. Voor zijn vertrek schreef dr; Beel jn het K.L.JM.-gastenboek: „Ik ben van trots vervuld over de prestaties van de K.L.M.", Om vijf minuten over zes kwam hét toestel van de grond los.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1