Men vergeet graag de maandelijkse radiogulden te betalen RADIO SEN THEATER Ruim honderd controleurs voor een kwart millioen woningen Republikeins blad brengt hulde gan Dr. van Mook Gaat ook West-Borneo zich zelfstandig verklaren? Zware slag voor onze Tuinbouw NIEUWE DIENSTREGELING NED. SPOORWEGEN MORGEN BEGINT DE TENNIS-COMPETITIE-1947 1 i :hacen IUFFROUW t WILDERNIS f Een boete-ontwerp in de pen Inbraak in Ministerie van Marine Beel en Jonkman naar Pontianak Engeland Wenst geen bladgroenten meer Station Noord-Scharwoude opgeheven De Provincietegen de stad i Clasina M. Nuijens; Fieter ihaap en Victorina M. Pijcke; i C. Joor en .Margaretha J. ar. 'en: Olga M. dv Wiggert de l M. de Boer; Jaeoba C. dv G. Kaiij .én C. AJprmeulen; s P. G. zv Albertus P. G. van n en S. Duijn;. Alex zv Cor- Sparripga en A. de Graait; zv Theunis ten Kate en D. r; Johanna G., dv Johannes ijs en T. G. de Jong; Catha- M. dv C.ornelis van Ginkel 3. Rempt. eden: Johannes A. Graftdijk jaar; Simon Krom, oud 73 eduwnr. van A. Schotsman; Hollenberg, oud 85 jaar, in W. Koopman. 5EVRIJDINGSAVOND ÏAAR. Ter gelegenheid herdenking van de bevrij- >rdt Maandag 5 Mei des 8 uur in 't Gulden Vlies een nd in de vorm \*an een Len- georganiseerd, waarbij Dixi- oldi en Jim Day's Dans- 'eor de dansmuziek zullen ILEUM BOUWBEDRIJF RINGERS LAAR. Van de zijde van ioneel ontvingen wij de vol- nededeling: De 21ste Mei in het Bouwbedrijf van de 3. Ringers en Zoon te Alk- irdacht worden dat J. van i, bedrijfsleider, 50 jaren, H. irdijk, timmerman, 46 ja- Bijl, uitvoerder, 45 jaren en ch, timmerman-voorman. 30 dat bedrijf werkzaam zijn. wil het personeel die dag patroon, de heer F. H. Rin- geschenk aanbieden ter ing van het 100-jarig be- ran het Architecten- en reau Fa. F. H. Ringers en eiwelk plaats had op 3 Fe- 1944, maar waaraan toen izettingsomstandigheden de ïeid en lust ontbrak, igenoemde herdenkingen laats vinden c.p 21 Mei as. ihouwburg Gulden Vlies"' Koorstraat te Alkmaar, al ii 45,30 uur gelegenheid de jubilarissen te compli- n. - ANDELSFORTVEK. H.V.Z. [AAR. Zondagmiddag a.s. :ies drie uur start bovenge- club voor de wekelijkse >cht vanaf de Paarden- ïet is van het grootste be- alle leden hierbij aanwezig ijn omdat er -éoor de a.s. t op 15 Mei nog danig ge- ient te worden. Tippelaars nder uitzondering en.... p tijd. RGERLIJKE STAND 5TER Geboren: Cornells oon van J. B. Ceelie en A. ge; Wijnanda Margaretha ochtor van S. P. Wittebrood J. Smit; Clasina Agatha, van Jacob Hartög en E. Anna Ltlcia Maria, doch- J. Stam en A. G. Stam; a Jeanne Maria, dochter A. vgn Overbeek en C. A. likhuis. rouwd: Floris Bierhaalder, aar en Beryl Audrey Ash, aar. wd: Johannes Cornells ad 25 jaar en Margaretha amis, oud 21 jaar; Simon i 28 jaar en Maria Noome, aar; Jan Wals, oud 30 jaar tje Rus, oud 27 jaar; Cor- rus Klaver, oud 25 jaar en bmmandeur, oud 24 jaar. len: Aaltje van Beem, oud weduwe van Klaas Hop- Weigert Uw Naaimachine? We repareren deze vak kundig. Naalden en onder delen verkrijgbaar. Adres: G. Klünnen, Hofdijkstr. 13 Alkmaar. Te koop: Hand en Trapnaaimachine. VUOC UvV INffWlÉUP slaü- rtlmmvi te/eu\ A VERDRONKENOORD 4S Ter ruiling aangeboden: 6 electrische pannen en 2 melkkokers (nieuw) voor gaspannen of vergunning met bijbetaling. Br. onder no. 15787 bur. v. .d blad. 4 MEI, G 5 MEI ('Nat. feestdag) r. van 't prima dansorkest i C o o m a n s" aanvang half acht. gangbeneden 18 jaar. ÏDELENBEDRIJF eL Avenhorn 26 vraagt een flinke ol.m. 25 a 28 jaar, ge negen om <fe overige tijd in te huishouding behulpzaam te zijn.' A E ?l.m. 18 jaar. Voor ■vijk- en winkelwerk; Liefst met rijbewijs. (14 jaar) vond 2 voorstellingen ur, 4,30, 7 en 9,30 uur. 11—1 uur NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD -Zaterdag 3 Mei 1947 - TOEN OP l NOVEMBER 1945 het aangeven van radiotoestellen opnieuw werd verordonneerd en met zegelplakken moest worden begonnen, stroomden de aangiften binnen. De P.T.T., die als incasseerder van de bijdragen optreedt, legde een schier onfeilbare karthoteek aan en daarmede leek de zaak al een heel eind gezond. Al spoedig bleek echter, dat controle op „onder duikers" nodig was. Langzamerhand groeide het leger der con troleurs tot ruim honderd aan. Zij kunnen de twee en een kwart millioen woningen in ons land per jaar gemiddeld eenmaal' be zoeken. Bij deze bezoeken worden enige duizenden overtredin gen per week geconstateerd. DE WET vordert een gulden pet maand van iedere radiobezitter als bijdrage voor de omroep. Men moet zijn radio aangeven, ontvangt een kaart en dient daar op iedere maand een ze gel te plakken, Dit voor schrift wordt échter veel vuldig overtreden. Meh vergeet gréag de maande lijkse gulden te betalen. Bij con trole heeft men dan het toestel „pas aangeschaft". Daarbij moet men dan maar eens een kwitantie overleg gen. Bij gebreke daarvan zit men vast aan betaling van 1 November 1945 af. Allerlei smoesjes Dan èijn er toestellen, die bij con trole niet werken. Voor defecte toestellen wordt vrijstelling ver leend. Maar de controleur heeft vaak in de gaten, dat speciaal tot zijn misleiding een stroomloos stopcon tact bij het toestel is geplaatst. Op een ander contact draait de radio best. Veel fraudegevallen worden ach terhaald tijdens uitzendingen van Bonte programma's. Totaal defecte of afwezige radio's schijnen eigen schappen te bezitten om die pro gramma's. uitgerekend wel te ont vangen. De controleurs worden van zeer vriendelijk tot zeer onheus beje gend. Er zijn boeren, die de mest» vork willen hanteren, er zijn lie den, die wel een fooitje willen ge ven; enfin, de waardering over het controleursbezoek loopt wel zeer uiteen. Niet vaak wat nieuws De heren D. E. de Rapper, hoofd van de dienst der radioluisterver- gunningen en E. W. Wayenberg, chef van de controledienst, horen wel veel, maar niet vaak wat nieuws op het gebied van luistervergun ning-fraude. Ernstige gevallen wor den vervolgd? waarbij de kanton rechters hun medewerking verle nen. Er zijn lichtere overtredingen, waarop bij administratieve afdoe ning geen straij volgt. Er is echter een boete-ontwerp in de pen. Op een vraag, of de fraude in bepaalde bevolkingsgroepen voor komt, werd ontkennend geant woord. Zowel burgemeesters, veld wachters, dokters, ambtenaren als metaalbewerkers, boeren en land arbeiders, om maar enkele voor beelden te noemen, vormen de dagelijkse buit van de controle. Men ontziet zich niet zegels uit de bezettingstijd van oude kaarten los te weken en op nieuwe te plak ken. Zulks wordt meestal ontdekt bij'het doorlichten van alle binnen komende kaarten. Het binnenkomen LUIERBONNEN g Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat .aanstaande en jon ge moeders, die lussen 1 October '46 en 1 Februari '47 een bon hebben ontvangen voor 6 of 9 luiers, nog tot en met uiterlijk 17 Mei a.s. op door de distributiedienst bekend te ma ken dagen, twee boniien resp. een bon voor drie luiers op aanvraag in ontvangst kunnen nemen. Na 5 Mei a.s. zullen aan aanstaan de moeders door, de distributiedien sten geen bonnen C 82 voor 12 lui ers meer worden uitgereikt. Met in gang van die datum zullen alle soor ten luiers verkrijgbaar zijn tegen in levering van vier speciale of textiel- kaart-punten per stuk. In verband hiermede zullen na 5 Mei aan aan staande moeders in plaats van bon nen voor 12 luiers speciale textiel punten voor hetzelfde aantal worden verstrekt. De bonnen art. J (9 lui ers), B 081 (6 luiers), AC (3 lpiers), C 82 (12 luiers), behouden hun gel digheid, doch moeten voor 31 Mei a.s. bij de winkelier zijn ingeleverd. PROGRAMMA DINSDAG 6 MEI HILVERSUM I (301 M). 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws en gr. muz.; 10.30 Voor de vrouw; 11.45 Fam. berichten; 12.40 Concertorgel; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skymasters; 14.20 Strijkorkest; 16.40 Over .Nicolo Paganini; 17,00 Voor de jeugd) 17.45 Voor de rij pere jeugd; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Reportage: slot Ned.Rest van Europa; 20.15 De Bonte Dinsdagavondtrein; 22.15 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws en gramm. muziek. HILVERSUM II. (415 M). 7.00 Nieuws; 17.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 9.30 Herhalirig Lichtbaken; 9.30 Politie berichten; 10.15 Ned. Vrouw, com ponisten; 10.40 „Maria te Nazareth"; 11.30 „Als de Ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Saxophopn en piano; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest; 13.50 Van de „Kath. Bond v. d. Gezin"; 14.00 Concert; 15.00 Voor de vrojiw; 16.00 Radio-ziekenbezoek; 16.45 Gr. muz.; 18.00 Diner-muziek; 19.00 Nieuws en Kath. nieuws; 19.20 Amusements orkest; 20.05 „De gewone man"; 20 20 Mysteriespel „Maria Boodschap"; 21.50 Vervolg mysteriespel; 22.50 Avondgebed; 23.15 Vader Dagboek; 23.45 Weense walsen. der kaarten voor omwisseling gaat nu niet bepaald vlot. Vaak laat de helft verstek gaan. Men stuurt we kelijks duizenden waarschuwings- kaarten. In „hardnekkige" gevallen gaat een controleur omwisselen. Hij krijgt dan soms een kopje koffie en „dankjewel". Maar de kosten voor al deze omwisselingen zijn' enorm. Het ligt dan ook in het voornemen bij niet omwisselen een boetesysteem op de manier als bij de belastingen, in te stellen. Wellicht worden trage inzenders hierdoor wat actiever. De luisterbijdrage is niet popu lair, dat erkent men bij de dienst volkomen. De wet vereist haar ech ter en daarom moeten de ambtena ren hun plicht doen. In bepaalde omstandigheden kan vrijstelling voor de luisterbijdrage verleend worden. In enkele plaat sen krijgen bijvoorbeeld gezinnen met drie kinderen en inkomsten beneden f 40.per week vrij stelling. Zulks moet echter wor den aangevraagd. In principe is iedere bezitter voor ieder radiotoestel de luisterbijdrage verschuldigd. Handelaren zijn ver plicht op te geven, aan wie zij een toeftel verkopen. 800.000 radio-ontvangers Ook voor* distributie is men de bijdrage verschuldigd. Men weet, dat er plm. 800.000 radio-ontvangers in ons land zijn. Het verzadigings punt ligt over het millioen. Er zijn echter nog lang geen 800.000 radio aangiften binnen. De controleurs speuren dus naarstig verder. „Men spreekt wel eens over dure ambtenaren", aldus de heer de Rap per. „Zolang echter zoveel fraudes worden gepleegd en zo enorm veel mensen niet behoorlijk aan hun verplichtingen voldoen, moet een dergelijk corps voor de uitvoering der wet gehandhaafd blijven. Men moet de luisterbijdrage tenslotte beschouwen, zoals men de rekenin gen van gas, water en stroom be schouwt. Het is in dit geval een .vast recht zonder extra kosten. Pro beer maar eens uw stroomrekening niet te betalen Naar .aanleiding van de, inmid dels tegengesproken, geruchten over mogelijk ontslag van dr. van Mook drukt het te Batavia ver schijnende republikeinse blad „Minggoe Merdeka" een foto van de luit. gouverneur-generaal af, met het onderschrift: „Een stille, stoere werker, een oprecht kame raad van het Indonesische volk. Indien de geruchten van de laat ste tijd waarheid bevatten, dan zal niet alleen het Indonesische volk, doch ook de republiek een ware vriend verliezen". Harris Sitompoel" schrijft in een bijgaand artikel: „Toen H.M. (Ie Ko ningin op 7 December 1942 haar historische rede over Indonesië uit sprak, wisten maar weinig mensen, dat die rede geïnspireerd werd door dr. H. J. van Mook. Dit komt duide lijk tot uiting in de passage: „Het oplossen van de moeilijkheden iri de toekomstige betrekkingen zal ge schieden in vrij overleg en op basis van volle gelijkberéchtigdheid". Het is de oprechtheid van deze Sama- ranger, die in het Nederlands-Indo nesische geschil een betere sfeer heeft gebracht. Hij stond voot een moeilijke taak. Vaak stond hij al leen. Van de Nederlandse j.die hards" heeft hij vaak scherpe critiek moe ten horen, doch uiteindelijk h#eft hij het zover gekregen, dat door Neder land en Indonesië de overeenkomst van Linggadjati werd geaccepteerd. Ofschoon dr. van Mook in Neder- lands milieu werd opgevoed, leefde hij daarbuiten. Hij had vrije om gang met Indonesiërs en Chine zen. Dit schijnt de oorzaak te zijn, dat hij liefde heeft opgevat Voor Indonesië, dat ook zijn leven be heerst. Tijdens de onderhandelingen met de Japanse delegatie onder leiding van Kerikichi Joshizawa.' jachtte de hele wereld met spanning af, welke houding dr. van Mook zou aannemen. De onderhandelingen zijn geheel afgesprongen, omdat hij op alle eisen van de Japannezen „no" heeft durven zeggen. De Amerikaan se bladen hebben hém toen de naam „lyvizard" gegeven en in hele kolom men zijn strijd op economisch ge bied gereleveerd. Gedurende de Ja- GEEN GEVECHTEN OP MIDDEN-JAVA De Republikeinse minisetr van voorlichting, Moh. Natsir, heeft het bericht, dat in midden-Java en in de omgeving van Djogjakarta ge- vechetn zouden plaats hebben tus sen wtee Soendanese divisies, tegen gesproken.De incidenten, die zijn vorgevallen utssen Cheribon en Ba tavia, zo verklaarde de(minister na der, staan in geen enkel verband met de Soendanese beweging. De toestand in deze streek was trou wens reeds gestabiliseerd. Brif-se industrie krijgt meer kolen Sir Stafford Cripps, de Engelse minister van handel, heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat tussen 1 Juni en 3l October de steenkool toewijzingen aan elke Britse indus trie verhoogd zullen worden tot het verbruiksniveau van de vorige zo mer. Hoewel de regering zich be wust is, dat dit een aanzienlijk ri sico betekent, heeft zij deze maat regel genomen, omdat zonder deze verhoging de industrie in de zomer zeer ontwricht zou worden. Een te kort aan materiaal en aanverwanten zou dit meebrengen met alle scha delijke gevolgen voor de winter. In dien de firma's er niet in slagen om eind October uit de lopende produc tie een wintervoorraad van drie we ken te hebben gevormd, zal men bij het berekenen van de toewijzingen toch van de veronderstelling uit gaan, dat deze voorraad bestaat. panse bezetting had hy een zeer zware taak, daar hij tegelijk als luit. gouverneur-generaal en minister van overzeese gebiedsdelen fun geerde, zodat hij de enige persoon was, die de Nederlandse politiek vaststelde en ook tot uitvoering bracht. Na de capitulatie van Japan had hij bij- de oplossing van het Neder lands-Indonesische géschil vele moeilijkheden te overwinnen van de' kant van de Nederlanders zelf, nl. van de „kolonialen". Maar door zijn standvastigheid en oprechtheid heeft hij alle belemmeringen kun nen overwinnen. Nu het accoord is getekend en de sentimenten tot rust zijn gekomen, ziet het Indonesische volk in dr. van Mook „een groot en eerlijk Nederlander*'. Mocht het waar zijn, dat hij heen gaat, dan zal het Indonesische volk een ware vriend verliezen", aldus .besluit de „Minggoe Merdeka". „ZWARTE VAN MEEL" Voor de vierde maal ontvlucht De Bergen op Zoomse recherche wist in de eerste helft van Februari de han te leggen op de beruchte „zwarte van Meel" een SS-er, die reeds driemaal uit een internerings kamp wist te ontsnappen. Zaterdag j.l. gelukte het hem voor de vierde maal te ontkomen. Hij was van uit het kamp Laren overgebracht naar' Heerle (nabij Roosendaal) om de begratenis van zijn moeder te kun nen bijwonen. De SS-er ontsnapte toen een bewaker hem toestond van het toilet gebruik te maken. De fa milie van de ontvluchtte belette de bewaker de vuurwapenen te rich ten op „de zwarte". De Bergen op Zoomse politie werd gewaarschuwd, die op haar beurt de grensposten alarmeerde daar vermoed werd, dat dé 'voortvluchtige naar België zou uitwijken. Tot nu toe heeft men hem echter nog^niet kunnen arresteren. Jonge verzetsman op Aruba begraven De militaire begrafenis van de jonge verzetsheld uit Aruba, Ecury, die door de Duitsers in 1944 in Ne derland is doodgeschoten, heeft j.l. Woensdag op Aruba in tegenwoor digheid van gouverneur Kasteel en andere autoriteiten plaatsgevonden. 180.000 ontvreemd Gisterennacht werd ingebroken in het gebouw van het ministerie van Marine aan, de Hoge Nieuwstraat te Den jfïaag. De daders verschaften zich toegang via een garage, waar-! na een verbindingsdeur werd open gebroken, zodat zij in het jgebouw konden komen. Vervolgens gingen de inbrekers naar de kamer van de kassier, waar een brandkast werd géforceerd. Vermist wordt een be drag van f 180.000.welk bedrag gedeeltelijk bestond uit nog uit te betalen salarissen aan gedemobili- seerden. Joods Bureau niet op de UNO-vergadering De Commissie van Orde heeft zich gisteren met 8 tegen 3 stemmen en 3 onthoudingen uitgesproken tegen het toelaten ener vertegenwoordi ging van het Joodse Bureau op de plenaire zitting der Algemene Ver gadering der V. N. ter bespreking van het Palestijnse probleem. Aneta meldt uit Fontiak, dat de West-Borneoraad met 33 stem men voor, drié blanco en geen' tegen het beleid hebben goedge keurd van zijn gedelegeerden, die de wensen van de Raad naar vo ren hebben gebracht bij en be sproken hebben, met de Commis sie-Generaal In samenwerking met de Commissie-Generaal is een document opgemaakt, waarmede de West-Borneoraad zich accoord 'hééft verklaard. Uiteraard zijn er verder nog geen beslissingen ge nomen omtrent vorm en karakter van het realiseren van de wensen van de West-Bofneo-Raad. De totale bevolking van het be trokken gebied bedraagt 850 duizend zielen, waarvan 45 pet. Dajaks en voorts 125 duizend Chinezen. Het gebied beslaat vier maal de opper vlakte van N.ederland. De economische betekenis wordt gedemonstreerd door-een jaarlijkse productie van 18 duizend ton rub ber, 19 duizend ton copra, 20 dui zend tón sago en 3 duizend ton peper. Waarschijnlijk zal dr. van Mook met dir. Beel en mr. Jonk man de nadere uitwerking van en kele maatregelen te Pontiak kpmen bespreken. Het bewind zal vermoe delijk berusten bij een gouverneur, die door de West-Borneo-raad zal worden benoemd en die aan dat college verantwoordelijk zal zijn. Hij zal staatssecretarissen naast zich krijgen voor bepaalde bestuursza ken. Het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat de keuze voor de post VREES VOOR DE COLORADOKEVER Met ingang van 15 Mei a.s. zal in Engeland een invoerverbod Van bladgroenten van kracht worden, zodat de Nederlandse uitvoer van deze producten de voornaam ste export-artikelen zijn radijs, sla, bloemkool en bospeen zal stopgezet moeten worden. Het Engels invoerverbod geldt niet slechts- voor Nederland, doch ook voor de andere Europese lan den, die groenten naar Engeland uitvoerden, als België, Frankrijk en Italië. Het verbod is uitgevaardigd in verband met het optreden van de colorado-kever. Het was geble ken, dat in Engeland uit Frankrijk zendingen sla' waren aangekomen, waarin de keVër voorkwam. De coloradokever kan met de warme winden uit het Zuiden overwaaien eti al treedt hij thans hier fe lande niet op, men wenste'ieder risico te vermijden en zo werd de maatregel genoraèn ter bescherming van de eigen cultuur in Engeland. De order is gegeven, dat de in voer met ingang van 15' .Mei ver boden is, tenzij de zendingen ver gezeld gaan van eén certificaat van de Plantenziektenkundige Dienst, dat de groente gegroeid is in een gebied met een straal van 50 kilo meter, waarin geen coloradokevers voorkomen. Dergelijke verklaringen zijn practisch niet af te. geven, zo dat men hier te doen heeft met een totaal uitvoerverbod. Meloenen, druiven, komkommers en tomaten vallen buiten het ver bod, omdat 'deze geen gevaar op leveren van het overbrengen van de kever. De Engelse regeling .geldt voor het gehele jaar 1947, doch naar men ons van bevoegde zijde mededeelde zullen de winterproducten er waar schijnlijk buiten vallen. Oud-studênten Cadier j en Keer Op 25, 26 en 27 Juli a.s. zal in het Missiehuis te Cadier en Keer -een reünie worden gehouden van oud studenten. Het doel is door onder ling contact de oude vriendschaps banden weer te vernieuwen en te verstevigen. Hiertoe werd de Ver eniging van Oud-Studenten opge richt. Voor het verkrijgen van na dere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot de heer M. Bastiaens, van Akenweg 82, Maastricht. Engeland en Duitsland waren voorheen de belangrijkste afnemers van de Nederlandse tuinbouwpro ducten. Daar er geen overeenkomst met de geallieerden in Duitsland is voor de export van groenten en thans ook de afzetmogelijkheid in Engeland wegvalt, betekent de En gelse maatregel een zware slag voor de tuinbouw, temeer daar het moei lijk zal vallen een nieuw afzetge bied te vinden. De Nederlandse con sumptie kan de productie niet op nemen. De moeilijkheid wordt uiter aard nog vergroot door het féit, dat ook concurrerende landen, die ook nief meer naar Engeland kunnen exporteren, zich op andere gebieden zullen werpen: van gouverneur zal 'vallen op Ab- doel Hamio II, sultan vgn Pontia nak. Bandjermasin wil niet achterblijven In de Borneo Post schrijft H. Ab- doel Rachmad Sidik als Üd van het K.N.I.P. over zijn standpunt ten op zichte van de politiek van Borneo o.m.: „West- Oost Borneo en Groot- Dajak hebben de Nederlandse re gering reeds verzocht zo spoedig mogelijk een staat Borneo te vor men, gebaseerd op de overeenkomst van Liiïggadjati. Slechts wij in Bandjermasin blijven, achter en dat moet, gezien van de zijde van het internationale politieke schaakspel, als een verloren zet worden be schouwd, De gehele bevolking be hoort aan te dringen, dat de Negara Borneo zo snel mogelijk in het le ven wordt geroepen. De Republikeinse minister Roem heeft met' alle gouverneurs van de buitengewesten geconfefeerd en er werd besloten een einde te maken aan het ambt van gouverneur, het welk een diepe betekenis heeft. Opdat in de toekomst de gouver neurs tot staatshoofd van hun eigen Negara in de buitengewesten zul len worden gekozen, moeten zij het politieke spel spélen, totdat de een heid van de staat is 'verkregen", ai- dus besluit dé heer Abdoel Rach mad. Positie Nederlandse Passagiersschepen Aalsdijk, St. John (.N. B.)Rot terdam, 1/5 'te Antwerpen; Abbe- kerk, '1/5 van Adelaide naar Mel bourne; Aldabi, 2/5 van Rio de Ja neiro te pahia; Alhena, Rotterdam Zuid Amerika, pass 2/5 Ouessant, Andijk, New OrleansRotterdam, 29/4 van Havana; Averdijk, 2/5 van Rotterdam te Coatzacoalcos (Mexi- .co); Boissevain, AmsterdamBata via. 1/5 gesignaleerd bij. Bizerta, Edam, 5/5 van New Orleans te Lon den verwacht; Gaesterkerk, 1V5 vgp Port Kembla naar Sydney; Johan de Witt, BataviaAmsterdam, pass 1/5 Algiers; Kota Agoeng, Rotter damBatavia pass 30/4 18.30 uur Kaap del Armi; Kota Inten, 2/5 ca. 14.30 uur van Batavia te Rotterdam; Nieuw Holland, AmsterdamBata via, 1/5 op 9'44" nrd en 65'18" oost; 'Oranje, 1/5 van Amsterdam te Ba tavia; Roepat, Amsterdam—Batavia, pass 1/5 Kaap Bon; Rotti, Bombay Rotterdam, 1/5 van Port Said; Ruys, PenangRio de Janeiro, 30/4 van. Mauritius naar Durban. N Belangrijke wijzigingen De nieuwe dienstregeling van de •Ned. Spoorwegen, die 4 Mei zal ingaan, heeft, voor wat onze pro- vlncje betreft, belangrijke wijzi gingen ondergaan. Zo zullen de treinen Alkmaar Amsterdam, die voorheen om 15 minuten over het hele uur vertrokken, nu om 10 min. over 't hele uur vertrekken Op werkdagen loopt de eerste trein naar Amsterdam om 5.10 uur, dus ruim een uur eerder dan volgens de oude dienstregeling. De laatste trein vertrekt om 23-10 uur en komt 4 min. voor twaalven in Amsterdam aan. Minder prettig voor de inwo ners van Noord-Scharwoude- en omgeving is de opheffing van het station Noord-Scharwoude. Slechts voor goederenvervoer zal dit sta tion in de toekomst nog worden -gebruikt. AlkmaarAmsterdam v.v. De vertrektijden uit Alkmaar zijn als volgt: 5.10 6.10') 7.10 7.45') 8.10 9.10 10.10 11.10 12.10 13.10 14.10 15.10 16.10 16.23 n) 17.10 18.10 19.10 20.10 21.10 22.10 23.10. De vertrektijden uit Amsterdam zijn: 6.15') 7.15 8.15 9.15 10.15 11.15 12.15 13.00 n) 13.15 14.15 15.15 16.15 17.15 17.30') 18.15 19.15 20.15 21.15 22.15 23.15 0.00. alléén werkdagen, n) alléén 's Zaterdags. Alkmaar—-Den Helder v.v. Zoals reeds vermeld is het station Noord-Scharwoude opgeheven. De vertrektijden uit Alkmaar paar Den Helder zijn: 5.18') 7.15- 9.25 11.15 13.25 14.00n) 15.23 17.25 18.27 w) 19.10 21.25 0.06 (deze laatste trein loopt alléén in de nacht van Zohdag op Maandag en in de nacht na een feestdag).1 De vertrektijden uit Den Helder zijn: 6.40') 7.47 9.§1 11.47 13.50 15.25 n) 15.51 17.25 20.07 21.57 22.51p) alléén op werkdagen; n) alléén 's Zaterdags; w) alléén op werkdagen, behalve 's Zaterdags; p) dagelijks, behalve 's Zaterdags. AlkmaarHoorn v.v. - Vertrek Alkmaar: 5.56') 6.35") 8.08') 10.50 18.08') 14.32') 16.2o 18.45 20.20, Vertrek Hoorn: 7.57') 9.11 11.30 13.11 15.30') 17.11') 19.33 21.11. alléén op werkdagen; alléén op Zon- en feestdagen. TRAMVERKEER MET BERGEN UITGEBREID Met het oog op het a.s. zomersei zoen is het tramverkeer met Bergen belangrijk uitgebreid. De laatste tram uit Alkmaar naar Bergen aan Zee gaat om 21.10 uur, terwijl de laatste verbinding uit Bergen aan Zee gm 22.10 gaat. De volledige dienstregeling luidt als volgt: AlkmaarBergen Bergenia. Zee v.v. Alkmaar vertrek: 6.20's) 6.30 7.30') 8.10s) 8.45 9.10 10.10 11.10 12.10.13.10 14.10 15.10 16,10 17.10 18.10') 18.30') 19.10 20.10 21.10 22.10s) 23.10 zs). Van Bergen naar .Bergen aan Zee steeds 16 minuten later, dan ver trektijden uit Alkmaar, s) gaat niet verder dan Bergen. Bergen aan Zee vertrek: 7.29 8.10') 9.29 10.29 11.29 12.29 13.29 14.29 15.29 16.29 17.29 18.29 19.29 20.29 21.29 22.10 Uit Bergen naar Alkmaar steeds 17 minuten later dan vertrektijden uit Bergen aan Zee. Uitgezonderd de trams; die.'vertrekken^om 8.10 uur en om 22.10 uur, die uit Bergen ver trekken resp. om 8.24 en 22.26 uur. Verder gelden nog de volgende vertrektijden op het traject Bergen- Alkmaar: 6.46') 8.46 22.46 en 23.46z) alléén op werkdagen; alléén op Zon- en Feestdagen; z) alléén op Zon- en Feestdagen en 's Zaterdags; AlkmaarSchoorlWarmen- huizen bijna onveranderd Bovengenoemde tramdienst heeft bijna in het geheel geen wijziging ondergaaft. De "laatste verbindingen lopen slechts 10 minuten later dan voorheen: Alkmaar vertrek: 6.40') 8.20 12.43 16.20 18.33 21.20 w) 22.40 zL Schoof! vertrek: 7.00') 8.40 13.03 10.40 18.53 21.40 w) 23.00z). Warmenhuizen-Schoorl-Alkmaar Warmenhuizen vertrek: 7.26') 9.26 13,26 17.26 19.26 22.26w) 23.2flz). Schóorl vertrek: 7.36') 9.36 13.36 17.36 19.36 22.36w) 23.36z). alléén op werkdagen; w) alléén op werkdagen, behalve 's Zaterdags; z) alléén op Zon- en Feestdagen en 's Zaterdags. Volgende week twee eieren In de bonnenlij st, die volgende week Vordt bekendgemaakt, zal een bon voor twee .eieren worden opge nomen. Deze bonaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen gelden. België is er toe over gegaan, de stoffelijke resten van de verzets helden, die in Duitse concentratiekampen gestorven zijn, oji te laten graven teneinde hen in het vaderl'and te lbten bijzetten. •Dezer dagen arriveerde er in Brussel een transport van vier-en- twintig kisjen met de lichamen van deze moedige Belgen. Treu rende familieleden brengen een laatste groet alvorens hun hel den eindelijk op vaderlandse bodem zullen worden bijgezet. o ALHOEWEL de competitie in de uit slechts 8 ploegen bestaande hoofdklasse al enkele weken geleden begon, kunnen we zeggen, dat de eigenlijke tenniscompetitie-1947 morgen een aan vangt neemt. Dan immers zullen zo goéd als alle 730 ploegen, die voor deze' eerste normale na-oorlogse competitie hebben inge schreven, elkaar op de witbelijnde rode banen bestrijden om in sportieve strijd zoveel mogelijk punten „binnen te halen". Dat zijn in de hoofd- en le klasse 10, in de lagere afdelingen 8 par tijen per wedstrijd. In tegenstelling met de voorbije jaren, toen alle afdelingen zoveel mogelijk plaatselijk Werden gehou den, zijn nu ^e clubs ingedeeld, zo dat we gerust kunnen spreken van ontmoetingen tussen de provincie en de stad, i.e. hoofdzakelijk Am sterdam. Bepalen we ons tot de verenigin gen in ons gewest. Een record aan tal deelnemers! "In alle steden van Noord-Holland-Noord, zoals dit dis trict in de Tennisbond heet, wordt getennist en meer dan vóór de oorlog meegedaan aan de com petitie, van Castricum tot Den Hel der, van Alkmaar tot Enkhuizen. Gewoontegetrouw in alle .takken van sport beginnen we ook hier bij de sterksten. En, ere wie -ere toe komt, „Inside", de grote Alkmaarse vereniging, bezet de hoogste sport van de Noordhollandse, tennislad- der. Als enige club boven het IJ in de overgangsklassè (welke volgt op de hoofd- en le klasse), wacht haar deze moeilijke opgave: zich te hand haven in deze klasse, welke taak vervuld zal moeten worden* door mevr. Schuurman, mej. Koppen en de heren 1 Schuurman, Deetman en Dr. de Jong, welke .laatste ook het voorzitterschap van deze actieve vereniging op zich genomen heeft. Zij begint met een thuiswedstrijd en ,o.i, niet tegen de sterkste, nl. Hilverheide I. De beide andere clubs in haar afdeling zijn Westrust I en D.D.V. III. "In de 2e klasse zien we Inside II eveneens een thuiswedstrijd hebben tegen Groenendaal II, die met Dash II en Gooi II.de afdeling I .vorhien. De heren Schmidt en Esendam zul len wel een dubbele taak te ver werken krijgen, daar de dames v. Amerongeh, Teer en mevr. v. Baas- bank het zwaar te verantwoorden zullen hebben. Juliana I (Hoorn) ontmoet in, het, Wilhfelminapark Enkhuizen I, mèt de Amsterdamse clubs D.D.V. IV en Ready '28 II afd^ 9, 2e klasse. De Hoornse vereniging, bestaande uit mevr. Buiskool, mevr. Hoving en de herep Buiskool, de Ronde' en Bos, zullen o.i. niet veel meer dan twee partijen hoeven te verliezen. Éen aanmoediging te méér voor Enkhuizen óm er alsnog een gelijk spel van.te maken, wat mej. de Wit alleen niet zal kunnen bolwerken, maar ook tot de taak behoort van mevr. Postma en de heren Postma en Reekers. Alle steden van ^Noord-Holland zijn vertegenwoordigd in de 3ê kl. In Enkhuizen een wedstrijd van het 2e team tegen het vernieuwde Wim bledon uit Hoorn, dat dit jaar uit komt, met de dames V. Böuchier en A. Luyckx en de heren T. fjtumpel en P. Luyckx. Voor Wimbledon zul len de grootste moeilijkheden wel in Amsterdam liggen, nl. tegen Swift I en De Nieuwe Meer I. De start kan met een Hoornse over winning beginnen. In afdeling 2 3e klasse zal Toss (Hoorn) moeite hebbén enkele pun ten te veroveren. Morgen, tegen Linoleum Krommenie, is er mis schien nog de meeste kans op suc ces. Tegen de Amsterdamse clubs Mozaiek I en D.D.V. VI ziet het er o.i. minder hoopvol üit voor de dames de Nijs en Beemster en de heren de Nijs en v. Wijk. Se klasse, afd. 6: Groen-Wit III Inside III en ShellIII—Wimbledon II (Haarlem). Inside III met dé da mes de Lange, v. Loon en Kroon en de heren Ubrkhouwer, Adolf en Haasbroek. 3e klasse, afd. 7: Helder IBe verwijk II en Brederode IOyer- veen II. De Helderse T.C. met de dames Flotat, de Zeeuw en Kuiper en de hpren Teitler, de Vries en Bakker. 3e klasse, afd. 8: Schagen I Rooswijk If en Bloemendaal I Duinlpst I. Verre en zware reizen voor de Schager dames Brondër en Room en de heren Niestadt en Teriep. 4e klasse, afd. 1: D.E.M. l-^-Hel- derse T.C. TI; Bloemendaal' IIVel- serbeek I, 4e klasse, afd. 2: Enkhuizen III Toss II; Return VDash VII. 4e klasse, afd. 4: Helderse T.C. III D.E.M. II; W.K.F.Beverwijk III. 4e, klasse, afd. 5: Brederode II Insfde IV; Veiserbeek II—Schagen II 4e klasse, afd. 6: Wimbledon II Juliana II; K.N.S.M. IH.B.M. I (beide Amsterdam). NederlandZd.-Afrika Dit tennis-overzicht zouden wij niet willen besluiten zonder even te wijzen op de b'elangrijke internatio nale wedstrijden, die voor de deur staan. Op Hemelvaartsdag, 15, 16 en 17 Mei nl. zal na 1938 weer de eerste thuiswedstrijd gespeeld worden voor dp Davis Cup en wel tegen dezelfde tegenstanders als onmiddellijk na de vorige oorlog: Zuid-Afrika. Al leen de spelers zijn wel even anders dan toen; zij hebben de vraag te beantwoorden of het huidige Neder landse team eenzelfde eervolle posi tie in het internationale tennis zal weten te veroveren als toen Diemer Kool, van Lennep en later Timmer. Hoe nu de Nederlandse' 'ploeg zal worden s'a'mengesteld, is nog niet helemaal zeker. - Van Swol zal er wel in worden opgenomen, terwijl verder alleen Rinkel en Wilton in aanmerking komen, misschien zelfs beiden*wordén opgenomen, een drie- mansploeg dus. Als oefenwedstrijd voor het team staat voor mórgen op het programma een wedstrijd tegen Nieuw Zeeland, evenals de Davis Cup te spelen in het Amster damse D.D.V.-stadion. f; i I I r in €l I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3