V sm NEW YORK het paradijs der Nieuwe Wereld NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 3 Mei 1947 Van alles te krijgen, als men kan betalen iStad en 17-25 ïVlei 1947 Dammen Marktberichten Advert* Mej. Ga Ca G A F W E Een katoenen jurk voor acljt gulden (Eigen correspondentie) De Nederlander, die voet aan wal zet in New York, kijkt zijn oogen uit, want deze stad is een stoffelijk paradijs van de eerste orde. In .de grootste metropool der wereld, in Amerika's geweldige handelsstad, is van alles te krijgenmits men het maar kan betalen. Wie de grpote warenhuizen Ma- cy's. of Gimbel's bezoekt, kan daar van alles vinden wat zijn hart.be-, geert. Textielgoederen van elke soort,inboedels, zoowel meubelen in velerlei stijl, moderne of Bieder- meyer, Empire en anderen. - Vul-* pennen, kousen en nogmaals kou sen, Nylon natuurlijk, levensmidde len in rijken overvloed. Het is overweldigend. En men heeft, afge zien dan van suiker, geen bonnen noodig. En het is een feit, dat de prijzen thans sterk dalen, zoodat men in welingelichte kringen gelooft, dat over enkele maanden het prijspeil veel lager zal komen ta liggen. Ook dan zal het natuurlijk' nog aanmer kelijk hooger liggen dan voor den oorlog, maar dan zal toch ook de gewone man weer heel veel kunnen koopen. Sommige prijzen zijn reeds aardig gedaald en vooral het groote wa renhuis Macy's heeft zich in dit op zicht verdienstelijk gemaakt. Ka toenen jurken kunnen thans weer worden gekocht voor het luttele be drag van 2,65 dollar, dus voor on geveer acht gulden. Voor de hee- ren zijn de prijzen wat costuums betreft, niet zoo voordeelig. Men betaalt 70 tot 80 dollar voor een gemaakt costuum. Confectie is na tuurlijk goedkooper en kost onge veer 30 dollar. Maarde Ameri kaan verdient ook veel meer dan zijn Nederlandsche collega. Wie door de New Yorksche stra-, tejji loopt, staat versteld van de prachtige sprookjesachtige etalages. Het is geen wonder, dat de weinige landgenooten, die het voorrecht hebben de V.S. te bezoeken, van de etalages over het algemeen niet' weg te krijgen zijn. Ook de enorme lichtreclames hebben zeer de aan dacht. Hier bestaat geen stroom- schaarschte!1 Er is wel één moeilijk punt: dat is de automobielhandel. In dit op zicht is de toestand volgens Ame- rikaansche begrippen zeer slecht. Men kan n.l. een wagen ëerst krij gen, wanneer men zes of acht maanden op de aflevering heeft ge wacht. De automobielhandelaar zet den aspirantkooper op een wacht lijst. Het is natuurlijk duidelijk, dat een bankbiljet van 100 dollars won deren kan bewerkstelligen en de gegadigden, die zoo'n toegift niet kunnen betalen, zijn terecht woe dend over de vreemde practijken' van sommige handelaren. Andere handelaren adverteeren weer in de 'kranten en verzoeken het koopen- de publiek bij hen te koopen, omdat zijfatsoenlijk zijn en voor „bribe ries" (omkooperijen) niet te vinden zijn. De voedselsituatiein New York is natuurlijk uitstekend en de Ne derlandsche bezoeker is verwon- De eerste officiële Kaasmarkt ALKMAAR. Werd enkele we ken geleden reeds een klein stapel tje boerenkaas op de Alkmaarse kaasmarkt aangevoerd, gister was het de officiële dag, waarop de Alk maarse kaasmarkt voor het eerst dit jaar werd gehouden. De beslissing op het verzoek van het gemeentebestuur aan het Be drijfschap Zuivel, om evenals vorig jaar een subsidie te verlenen in de markt-onkosten, was nog wel niet afgekomen, doch het gemeentebe stuur had de Bond van op Coöpera tieve grondslag werkende zuivel fabrieken, waarvan de leden de voornaamste aanvoerders zijn, laten weten, dat het, in afwachting van deze beslissing deze marktonkosten voor zijn rekening neemt. Gezien het grote reclamebelang, dat in de Alkmaarse kaasmarkt voor het bij uitstek Nederlandse product, de kaas is gelegen, een re clame, waarvan heel de Nederland se* Zuivelindustrie profiteert, mag aangenomen worden dat het Be drijfschap Zuivel 'ok dit jaar weer in deze marktonkosten zal bijdra gen. De aanvoerders waren op deze eerste marktdag niet in gebreke ge bleven; er was circa 32.666 kg., ver deeld over 32 stapels Fabfteks- Edammer en één stapel Fabrieks- Middelbare. Ook van de zijde van de handel was er 'flinke belangstelling en nau welijks had de Waagtorenklok half elf geslagen, of de markt begon. De handelaren gingen van de ene sta pel naar de andere, om hun blanke boren in de jonge kaas te draaien en de kaas te keuren en te" kopen; de handel was vlug en uit de prij zen 'bleek wel, dat de markt altijd nog wel iets hoger noteert dan de beurs. De notering was f 72—73 per 50 kg. De 32 stapels waren in tijd van 'n minimum verkocht en toen de on danks het koude weer toch al vrij talrijke vreemdelingen om elf uur het Ruitertjes-tournooi op de tinne van de Waagtoren, begeleid door Üe klanken van het Carillon, gadesloe gen, was de meeste kaas alreeds ge wogen. De kaasdragers waren op deze'eerste marktdag in Mei in hun witte kaasdragerspakken gestoken, doch het weer was zo koud, dat ve len er hun donker colbertje over hadden aangetrokkén. Er waren in de binnenstad veel vlaggen en kaaswimpels te zien, maar naar onze smaak veel te wei nig; Alkmaarders denk er om: Vrij dag is onze vlag- en wimpeldag! derd over de vele dingen, die hij hier kan krijgen. Een zeer gewild artikel zijn de „Frankfurter's", de worstjes, die men hier met het broodje voor 10 J Amerikaansche Centen (dus ongeveer 30 Nederl. centen) kan koopen. De Amerika nen hebben, na hiervan enkele ja ren verstoken te zijn geweest weer hun beroemde vruchten in blik te ruggekregen en „fruit salad" vóór het diner als „appetizer" (hors d'oeuvre) is weer als vóór den oor log in zwang. Een goed diner kost in New York ongeveer 1,50 tot 2,50 dollar. Men kan het natuurlijk in een Cafetaria- of in sommige goed- koope restaurants voor veel minder geld krijgen, maar wie gaarne rus tig wil eten moet toch een beetje meer betalen. De Deensche, Zweedsche en Fran- sche restaurants zijn zeer in trek bij de Amerikanen wegens de na tionale gereohten, die daar te krij gen zijn. Helaas is het diner in de „Holland Tavern" op de Rockefeller Plaza geen echt Hollandsche diner, maar zuiver Amerikaansch, wat eigenlijk wel te betreuren is. Wel is de bediening hcht Hollandsch. Tenslotte* nog een onstoffelijke noot over dit aardsche paradijs; er zijn in de Amerikaansche boekwin kels alle soorten boeken te krijgen en de boekenliefhebber heeft een overbluffende keuze. Zijn geldbuil del moet echter goed gevuld zijn, want de boeken zijn duur. Wanneer wij de New Yorksche boekwinkels bekijken, dan kreten wij, wat wij wegens papiergebrek op het oogen- blik in Nederland moeten missen. Hetzelfde geldt ook voor onze dag bladen. R. S. PROGRAMMA L.S.V.V. LANGEDIJK. LSW I speelt wederom thuis en wel tegen Water vogels I, een tegenstander, die niet is te onderschatten. Dus LSW-ers opgepast. Houdt de punten thuis. Aanvang 2,30 uur. LSW 2 gaat naar het Waarland om daar de strijd aan te binden tegen Conzelo I en de be geerde punten mee naar huis te brengen. Want die hebben jullie nog steeds hard nodig." Aanvang è,3ü u. Het derde krijgt de buren op be zoek DTS 6. Aanvang 12 uur. LSW junioren a gaan naar VZV junioren a, "aanvang 12 uur. LSW a aspiranten kfijgen ZAP a. Dit is geen zacht kluifje, jongens, dus op gelet. Aanvang 4,30 uur. Zaterdag 3 Mei; LSW b—Hollan- dia T b, 5 uur. HSV b—LSW c, 1 u. BURGERLIJKE STAND OUDORP Geboren: Nicolaas, zoon van Klaas de Groot en Mar- rigje Broodwinner; Jan Dirk,zoon van Jacob Koning en Jitske Dijk stra; Catharina Maria, dochter van Hermanus van Wonderen en Maria Catharina Dekker; Juriaan Corne- lis Jacobus, zoon van Juriaan Cor-, nelis Smit en Maria Anna Balvers. Gehuwd: Johan Cornelis Swenne, uitvoerder, oud 44 jaar, weduwnaar van Cornelia Neeltje de Regt en Neeltje Kooij, oud 43 jaar, weduwe van Nicolaas Bosman. Overleden: Agatha Duin, oud 63. jaar, echtgenote van Jacobus Jo!- hannes Stroomer; Jannetje Breede- rode, oud 69 jaar, echtgenote van Josef van der Ham; Johanna Jacoba de Groot, oud twee maanden, doch ter van Cornelis Gerardus de Groot en Gertruda Godijn; Izaak Keizer, oud 55 jaar, weduwnaar van Trijntje de Boer. KOLPING BOYS OUDORP Het eerste elftal krijgt Zaterdagmiddag bezoek van A.F.C. II uit Alkmaar. Deze wed strijd is van belang voor de bezet ting van de tweede plaats. Reeds wekenlang houden onze jongens deze plaats bezet, zodat zij deze zeker niet gewillig zullen afstaan. De wedstrijd begint om 5.15 uur. Kolping Boys II gaat Zondag in Heerhugowaard zijn kampioenskans verdedigen tegen S.V.W. II. We houden het op een overwinning. Junioren a gaan het in Castricum tegen Vitesse a nog eens over doen. Werd het verleden Zondag een mooie 41 overwinning, thans zal Piet zelfs zijn doel geheel zien blank te houden. Recordvlucht LondenKaapstad. DeR.A.F. Mosquito, bestuurd door de piloot Martin met Sismore als navigator, maakte een •vlucht van Londen naar Kaapstad in de tijd van 21 uur 29 minu ten. Bovenstaande, per radio overgebrachte, foto toont het vlieg tuig na aankomst op het vliegveld Brooklyn. Op de voorgrond de beide vliegers, die verwelkomd worden. - Op de achtergrond de Tafelberg. T (Reuter/A.N.P. P.) FEESTAVOND L.T.J. SCHERMER Zondag- en Dins dagavond hiéld de L.T.J. haar laat ste feestavonden van dit seizoen. Zij waren verzorgd door het L.T.J. - toneel, dat voor enige aangename verpozing zorgde met het opvoeren van liet blijspel van - Godfried Bo- mans „Dg Huistyran". Èr werd zeer verdienstelijk gespeeld en hartelijk gelachen door de talrijke aanwezi gen om de dolle situaties, waarvan dit stuk .overigens inhoudloos, vol is. De regisseur leidt zijn troepje in goede banen en kan 't het volgend seizoen gerust met iets beters dan het nu gepresenteerde proberen. Leiding en spelers kunnen het zeker aan. Mogen wij op u rekenen? U deed afgelopen .winter verdienste lijk werk met 't verzorgen van goede ontspanning in uw parochie. Wij zijn u daarvoor dankbaar, u dient uw tijd, uw mede-parochianen en uzelf. Ga zo voort. »V BEVRIJDINGSHERDENKING EGMOND-BiNNEN Te Egmond Binnen zal op de vooravond van de bevrijdingsdag een tentoonstelling geopend worden, getiteld „Bezetting en Bevrijding".De tentoonstelling wordt georganiseerd door de KJ.B. en Kath. Thuisfront ten bate van het Thuisfront. Zondagnamiddag om 7 uur zal burgemeester Niele de tentoonstelling openen. Toegangs prijs is maar één kwartje (meer is natuurlijk ook goed). Allen boven de 14 jaar zijn welkom. Ook op Maandag zal de tentoonstelling op bepaalde uren geopend zijn. Wat gaan wij Maandag eigenlijk-vieren? Dat wil de tentoonstelling óns- weef eens duidelijk voor ogen stellen. De herinnering aan de jaren van bom bardementen en Duitse*stemmen op onze straten, van Nazi- en N.S.B.- propaganda, van concentratiekam pen, van het moedig verzet van- de kerk en van de ondergrondse strij ders, van de grote slagen te land, ter zee en in- de lucht (o.a. alle modellen van schepen, die tijdens de oorlog gezonken zijn, zijn te be zichtigen, zo ook de vliegtuigen) staat weer voor ons en de eerste bevrijdingsjubel en wij zullen be seffen dat wij onze vrijheid weer terug hebben en het wefer waarde ren. Onze fanfare zal ook nu weer haar medewerking verlenen met eerst een rondgang door het dorp. Daarom wórden de leden aangera den om 6.30 uur present te zijn voor de rondgang door het dorp op Zon dag 4 Mei en Maandag 5 Mei des morgens om 8.30 uur voor de rond gang met de kinderen, 's Morgens verwacht pastoor ieder ter kerke net als Zondags. Overnamemarkt vbor Rundvee te Alkmaar In- verband met, de nationale feestdag wordt de wekelijkse over- namemarkt voor rundvee in plaats van op 5 Mei op Dinsdag 6 Mei gehouden. NATIONALE NOVENE Ter ere van de kleine H. Theresia De Novene-tot onze .kleine Heilige in de Meimaand, heeft altijd haar eigen bekoorlijkheid en draagt het eigen 'stempel van kinderlijk ver trouwen. Temidden van lentebloe men prijkt aan de voeten van het beeld der Lieve Vrpuw, de beelte nis van dé-kleine H. Theresia. Het kistje met "de vele ingezonden intenties naast haar, zit zij daar zo- rustig en vertrouwelijk als wilde ze ons bemoedigen: „Weest maar ge rust, al wat ik mijn lieve Moeder aanbeveel, komt' héél zeker in orde". We hebben alle reden te veron derstellen, dat ook aan Theresia zelf deze Mei-novene, bijzonder dierbaar is. „Ik heb horen zeggen", zo merkte ze eens op, „dat de glans der Hei lige Maagd alle Heiligen in het duister zet, zoals de zon de sterren doet verdwijnen. Mijn God, wat is dat vreemd! Een Moeder, die de glans van Haar kinderen verdooft! Ik voor mij denk juisthet tegen overgestelde, ik geloof, dat Zij de glans der uitverkorenen des te meer zal doen' uitkomen". Wij stemmen hier graag mee in, dat is het juist, wat deze novene zo aantrekkelijk maakt. De Carmel- Konipgin verhoogt de luister van Haar bevoorrecht kind, haast Zich liefdevol, haar gebeden te verhoren. Heeft Theresia zelf niet getuigd, dat zij door Maria -spoediger verhoring vond? r Gaan wij met vertrouwen tot onze Heilige, met al onze belangen, bid den wij met en voor elkaar. Maria, Middelares aller' genaden, zal haar niet met ledige handen tót ons terugzenden! Wie eên plaatje met novenegebed wenst te ontvangen, gelieve tijdig naam en adres aan ons op te geven. Uw dienstwillige dienaressen in Christus, Zrs. CARMELITESSEN, Egmond aan den Hoef N.H. Gironummer 39730. K. F. C. Filmkeuring in ons gewest HOORN. Victoria: Gaslicht, 18 jr. Winston: De Tweelingbroeders, 18 jaar. MEDEMBLIK. Scala Theater: Met een kwartje de wereld rond. Alle leeftijden. SCHAGEN. Royal: La Symphonie Pastorale, 18 jaar. DEN HELDER. Tivoli: Vloeibaar goud, 18 j. Witte: En toen kwam 'Jones, 14 jaar. BREEZAND. Apollo: Wat weet je van lief de?,18jaar. WIERINGEN: Cinema de Haan. De vrolijke vagebonden, 18 j. ALKMAAR. Harmonie: Het boek der Wildernis, 14 jaar. Victoria: Laura, 18 jaar. Cinema Americain: The North Star, 18 jaar. A.B.T.: De zwarte diamant, 18 jaar. DE BURGEMEESTERS MUTATIE TE HEILOO Afscheid wnd. Burg. J. Vennik Woensdag 14 Mei a.s. zal de edel- achtb. heer burgemeester J. Vennik officieel aftreden als hóófd van on ze gemeente. In de bijzondere Raadsvergade ring, die om 2 uur 15 aanvangt, zal de burgemeester van de Raad en vele genodigden officieel afscheid nemen. .Hierna zullen de schoolkinderen hem vóór het Raadhuis een af scheidslied toezingen. Vervolgens zal de Burgemeester een monumentale bank, als her innering aan iijn ambtsperiode, aangeboden worden. Bedoelde bank is geplaatst in de Verschuir- laan. De onthulling zal geschieden door de initiatiefnemer, de heer J. van Gemeren, voorzitter van de V.V.V. 's Avonds 8 uur wordt in de zaal vair de Rustende Jager een af scheidsreceptie gehouden. Alle plaatselijke verenigingen worden uitgenodigd een of meer afgevaar digden te zenden. Namens elke vereniging wordt één afgevaardigde in de gelegenheid gesteld de scheidende burgemeester toe te spreken. Vervolgens zullen de aanwezigen in de gelegenheid gesteld worden afscheid van de Burgemeester te nemen. Installatie edelachtb. heer J. Kalff Zaterdagmiddag 17' Mei zal om 3 uur de nieuwbenoemde Burgemees ter, de edelachtb. heer J. Kalff, door het Huldigingscomité aan, het station worden ingehaald. Vervol gen zal een rijtoer gemaakt worden lang.s' Stationsweg en Herenweg naar het Raadhuis. Schoolkinderen zullen aan weerszijden van de* weg een erehaag 'vormen. De raadsvergadering, waarin de installatie plaats heeft, begint om 3.15 uur. Na de vergadering wordt door de schoolkinderen een welkomstlied gezongen. Bij voldoende deelname zal door 'de plaatselijke verenigingen een dé- file worden gehouden. Tot slot wordt ten raadhuize .een receptie gehouden. De besturen van de verenigingen welke aan het défilé wensen deel te nemen, moeten de hun toegezon den circulaires zo spoedig mogelijk maar uiterlijk 7 Mei a.s., terug zen den aan: P. F. Kuyper, Zevenhui- zprlaan L 50 a, of aan P. Avis, Wil- librordusweg. De sportverenigingen worden verzocht niet insportcostuum aan het défilé deel te nemen. De opstel ling geschiedt om 4 uür achter de „Witte Kerk". Het publiek zal alles wat in de beide raadszittingen gesproken wordt, door loudspeakers, welke buiten het' Raadhuis zijn opgesteld, 'kunnen volgen. Het défilé wordt opgeluisterd door de beide plaatselijke muziek corpsen. ~|f VIOSNIEUWS Stormvogels IVSV I op Maandag 5 Mei WARMENHUIZEN. Ter gele genheid van het 20-jarig bestaan van Vios komen beide eerste klas clubs een vriendschappelijke voet balwedstrijd spelen op het Vios- terrein. Het behoeft wel geen aan beveling deze wedstrijd te komen zien, daar het niet alle dagen voor komt zulk een sportgebeuren in ons midden te zien. Want wie kent niet Stormvogels met Kraak en VSV met van Onselen. Niemand verzui- me, op deze- dag waarop wij tevens onze bevrijding vieren, naar het Viosterrein te komen. Het feestcomité, dat is opgericht ter viering van het 20-jarig bestaan heeft nog meer punten van actie op haar program. Deze wedstrijd is er één van. Dan volgt op Zondag 11 Mei het Viosbgl in café de Ooievaar met attracties, enkele weken later gevolgd door een grote verloting met vele mooie prijzen. Verdere ac ties zijn nog in voorbereiding, daar over volgende keer. HEERHUGOWAARD. Per .1 Mei a.s. is mej. C. van Langen van wege het Wit Gele Kruis alhier aan gesteld als Sociaal Werkster. Bij genoemde juffrouw kunnen ook aanvragen worden gedaan be treffende Kraamhulp. Het édres is Heerhugowaard, Middehweg D. 58. Binnenkort zal mej. van Langen ook telefoon aan huis hebben. HEERHUGOWAARD. Bij gele genheid van Bet 12'/i jarig ambtsju bileum van de Burgemeester gaf de heer E. N. Klaver, rijwielhandelaar alhier te kennen, de Burgemeester een rijwiel te willen aanbieden. Jammer genoeg was het stalen ros 'nog niet gereed gekomen,, zodat de eigenlijke aanbieding moest worden uitgesteld. Dezer dagen had de aan bieding van de nieuwe fiets plaats. We waren in de gelegenheid het ge schenk te bezichtigen en te bewon deren. Een speciaal gefabriceerd Union rijwiel met 3 versnellings naaf, verder compleet uitgerust met lantaarn, bagagedrager enz. Het behoeft wel niet te verwon deren dat de Burgemeester bijzon der ingenomen was met dit in ver band met zijn ambtsjubileum aan geboden cadeau. ZATERDAG 3 MEI 1947 Correspondentie en oplossingen on der motto „Damrubriek" in te zen den aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 81 en 82 in te zenden tot uiterlijk 14 Mei a.s. PROBLEEM No. 82 van „L. Thoinót (Frankrijk) Stand: Zwart 11 schijven op 3 6 8 tot 12 1.4 20 25 35 en 1 dam op 24. Wit 12 schijven op 21 22 23 27 31 33 34 39 41 tot 44. Wit speelt en wint. •3IJ DE PROBLEMEN Probleem No. 82 Men is de mening wel eens toe gedaan, als zouden problemen met 1 of enkele dammen weer wat i'n de mode komen. Wij künnen hierom trent het volgende mededelen. Er worden zoveel problemen zonder dammen gecomponeerd en bijge volg ook gepubliceerd. Iets wat evenwel een gunstig, verschijnsel genoemd mag' worden. En hier komt de schaduwzijde; het gebeurt hier door meermalen dit althans wat de publicatie betreft, dat bijzonder mooie problemen, waarin een of meer dammen voorkomen, wel 'eens wat in de verdrukking geraken, -en hierdoor komt. het dan ook voor, dat problemisten, die dit genre pro blemen hebben vervaardigd, een mindere bekendheid hebben ver worven. Ook al voor de afwisseling syas het repertoir van een damru briek, en mede nog door hét fijne afgemeten manoeuvre, ressoureg, meerslagspel enz. zoals dat in no. 82 voorkomt, zijn dit genre proble men bij tijd enwijle hun plaatsje volkomen waard. v Probleem No. 83 Vooral de Amerikaanse proble misten hebben steeds een voorliefde gehad voor het componeren van I problemen, waarin een of meer dammen voorkwamen. Zij hebben zich hiermede zelfs een beroemd heid verworven, en wel door de z.g. „schitterende vuurwerkeffec ten", welke in hun problematiek werk voorkomen. Met het oplossen zie men probleem No. 83 er maar eens op na. PROBLEEM No. 83 van Dr. M. Carrier te Lévis (Canada) Stand: Zwart 7 schijven op 3 4 5 13 18 22 27 en 1 dam op 6. Wit 10 schijven op 14 15 20 24 29 31 34 35 40 en 50. Wit speelt en wint. NRD. SCHARWOUDE, 2 Mei '47. 900 kg uien 16.drielingen 7.60; 3800 kg kroten I 8.II 5.70, III 4.40; 1100 kg peen n 7.40, III 6.40; 1000 kg witlof I 16.18.80, II 11.13.50. WARMENHUIZEN. 2 Mei 1947. 650/ kg witlof I 13.30, II 2.10—4.90; 800 kg peen 6.607.50; 2500 kg gele kool 17.50. WOGNUM, 2 Mei. Aardappelen 9.10—10.80; Witlof I 27—36; n 20—26 ni 1019; spinazie 2430; radijs 10.rabarber 10—16; sla II 13. BLOKKER, 2 Mei. Selderij 34; uien 1115.60; spinazie 2632; aardappelen y10.1010.30; postelein 5565; andijvie 5961; raapstelen 1314; rabarber 1617; radijs 9-10; stoofsla 1618; witlof 2536/ ALKMAARSCHE EXP.VEILING 2 Mei. Andijvie' 6471; spinazie 1426; R. Postelein 6365; Rabar ber 8—24; Prei 11—30; Witlof 8—28; Radijs 712; Selderie 69; Selie 38 Sla 4—16. ZWAAG. Aardappelen 11.20 13.00; spinazie H27; 'postelein 5o-64 uien 915.90; prei 822; witlof 13-37 breekpeen 9.30; radijs 6.8010.50; rabarber 618; andijvie x2.3572; sla 6.1020.40; krtolselderie A 33; B 21; rapen 6.206.60; öoudreinet- ten 94; Jonathan 67; Winterjan 44.80 ZUIDERKOGGE. Witlof 20—34 afw. 10—24; prei II 1518; radijs 1011; spinazie 3133; sjalotten 3:207.20; witte kool -712.50; kro ten 4.40—8. LANGENDIJK. 6000 KG rode koöl 19.50; 2700 KG gele kool 17.50; 1450 KG uien 16.—; 2600 KG bieten I 8—8.20; II 5.70; 7500 KG peen II 7.40; III 6.40—7.10; IV 5.50. Senegaleesche ruiters gaven eenige staaltjes van hun rijkunst voor de autoriteiten ter gelegenheid van het bezoek van den Franschen president. Vincent Auriol, aan Senegal. (World Press) Voor M. S. Hij lag, z'm hoofd voorovergfezakt, over de rand van z'n fox-thole. Toen we hem wegdroe gen, sleepten zijn handen slap lamgs de grond, slinge rend over 't gras. en de boterbloe men. Verder weet ik niets meer. Toen z'n baret met het doffe leeuw tje daarop over het scheève kruis hing, verzamelden we alles wat we aan z'n moeder zenden wilden: z'n .polshorloge, z'n vulpen en z'n porte feuille. Ook nog 'n brief; lang gele den geschreven. „Ik moet weer met je praten, meisje. Herinnerjng is een klok, die steeds tikken blijft; soms onhoor baar en ver, maar de slag der uren drijft daverend als een school bom menwerpers ijver m'n hoofd, telkens weer. Nu duurde het lang. Het was altijd daar. Als het boven kwam heb ,ik gebeten, diep en fel in deze ge wijde herinnering. Ik heb het ge zegd, duizend, duizend keer. Alles is voohbij. Ik wilde, dat het voorbij was. Het moest voórbij zijn. Ik wil de het. Hoog heb ik geschreid van witte woede, omdat het vastgeklauwd bleef in mijn hersens. Dit ver drietig en zorgzaam soms. Dit ver driet werd rijper en voller, tot het valt als een roode vrucht voor je voeten. Ik kan niet verder meer. Het is me afgezworen, groene etter uit wreed-omwalde wonden. Het borrelt naar de dag. Nu praat ik. Haastig. Want straks zal er slechts weer zijn het tikken van de klok aan de stinkende wanden van de dagen. Luister, ik zal je alles vertellen. De avond is week van sterren en maan. Morgen zal de dag hard zijn in het wimpelend licht. Dan ben ik leeg, goddelijk leeg. Want nu ga ik je alles vertellen. Je ging weg op een Dinsdagmid dag. Het hout onder je voeten krapte bij iedere stap en de naalden schuurden zich glanzend aan je schoenzolen! Hoog stond de na jaarsdag achter het bosch, waarin de boornen stonden gerangschikt als een Zondagschoolklas op Woensdag middag. Kaal en verlaten. Een blee- ke zon zong vaarwel over de boom toppen. Druppels hingen aan het gele gras langs het pad, Die had de middag geschreid in volle overgave. Een vreemd niet-begrijpen was er rond alles wat je' zei:Het is beter zoo.,.. Alles is voorbij Je zult een andfer vindenToen plotseling de flitsende zekerheid: ik heb een meisje verloren. Je schrei de 'driftig^ omdat .ik blijkbaar niet begrijpen wilde, ik was zoo moe en zoo oud. Wrang heb ik je gevraagd er tenminste geen tienderangs dra ma van te maken. Je begreep toen. Daarom liep je naast me en praatte over je hond. Over stille bloemen, thuis op de vensterbank En over een ziekte van jaren geleden. We aten bij een vriend, die breed lachte om ons jonge - geluk. Toen bracht ik je naar den trein. Zwijg zaam. Ik voelde-het warme van je arm - in de holte van mijn .oksels, fk hoorde het struikelend praten van je mond. Boven óns liep de avond vol als een glas purperen wijn. Ik dronk nog de zoetheid van je ippen. Ik heb verwezen geglimlacht zooals ik eens, maanden geleden een man heb zien doen die ze op- vischten uit de stadsgracht. Dan weer het. zinlooze, -verdofte loopen. In het licht van hefc station héb ik je nog eens gezien. O, het was niet alles zooals ik dat in boeken las. Het was zoo simpel. Je hand in de mijne en kijken. Tot er plotseling een trilling kwam, die golven blééf tusschen jou en mij. Met verwonde ring merkte ik: het zijn tranen. Dun liep het tusschen mijn tanden. Zout. Dat wilde ik niet. Daarom zei ik je naam, die stollen bieéf onder mijn tong: „Dag Mia". Toen keerde ik om en holde weg. Ik wilde, je ooge'n ontloopen.. Je oogen en je stem. Je arm, als een trillende, gespannen lasso rond mijn hals. Ik ben gevlucht. De angst, nu nog te moeten pra ten. Woorden, die klinken zouden als een schilferende fluittoon, heeseh boven de stoomer die den einder bespringt. Vluchten. Rennen voor de razzia der angst. Wat deed ik eigenlijk daarna? Verstand en gevoel trapeze sprin gend. salto's in het luchtledige. Met elke nieuwe dag, tot het gangboord geladen met verpulverde gedachten, kwamen de vorige terug als een boemerang. Ik *was daaraan onder worpen. Thuis en gedurende mijn Werk. Toen probeerde ik het weer. te ontvluchten. Een nacht*-was ik op de hei. Ik, heb gelegen in het zand, tot het ,een goed bed -werd- Boven mijn oogen trilden wat eenzame grassprieten. Ik heb gebedeld, gesmeekt oni slaap. Of misschien wél om dén dood. Maar piets kon bij me kómen. Het was te druk rond me: winkelstraat op spitsuur en 'gedachten, rijdend door de stoplichten. Telkens was daar 'je hand, die .schreef en weerUitwischte. Als ik 't bijna .ontcijferd .had, was het weg. Zoo werden het brokstukken: van gesprekken, 'van wandelingen of ""lange pagina's uit brieven.,Maar als ik het bijna ontcijferd had, was het weg. Boven me wuifden de grassprie ten en nog hooger de dennen. Die nacht heb ik voor het eerst van mijn leven geschreid, mét en kele harde tranen. Zoo is het Voortgegaan, iedere dag en naoht. De zegening van slaap soms, waarvan ik bang was Want dan was het telkens zoo bitter, om het licht van den nieuwgn dag te aanvaarden. Waanzinnig van angst zijn, het kloppen van bloed o, een mensch heeft veel te veel bloed! in mijn hoofd" en handen. Lang geleden was er dezelfde angst. Als mijn broer verhalen zei over spo ken en toovénaars, die murmelend liepen onder de lage binten van het dak. Als hij dan sliep, kreeg de duisternis stem, heel veel stemmen, die rommend praatten aan mijn oor. Zoo angstig zijn. zoo heelemaal al leen.zijn in je angst, dat is hard. Zoo gingen de dagen en nachten. 'Soms geloofde ik, dat het sleet. Als de avond lauw was en een an der meisje verhit praatte aan mijn wimpers. Maar ieder licht dooft ten slotte. En na 'ieder oogst, ligt de ge schonden akker open naar hagel en wind: Ander dagen kwamen. Dan woog alles zoo zwaar, dat ik hef niet meer samenknijven kop in mijn vingers. Juist als vandaag. Dan alleen maar stil zijn. Probeeren te gelooven, dat zoo alles goed is. Je zei: „Het is beter zoo. Ik praat met je. Het milde pra ten en de zegening van woorden. Je foto staat .voor me: lachend meisje op een stralende zomerdag. Maar voor mij ben je anders. Een hélle Vincent van Goghplaat. Geel Met donkere haren. Wandelend door een laan van cypressen. Ik streel je haren en mijn vingers gaaii boetseerend langs je gezicht. Stil zijn nu. De avond is week van sterren en maari. Morgen zal de dag ha*d zijn in het wimpelend licht. Dan ben ik leeg, goddelijk leeg. Want nu heb ik je veel verteld." Zwijgende soldaat onder het sche ve kruis, je moet ons.vergeven. We hebben deze brief verbrand en de asdh gedaan in een kuiltje boven je. T ANNA I Tot onze grote God ons op 1 kindje, dat Doopsel de ns van Anna Maria P. J. Z1 M. ZUU Heiloo, 1 Mei Laarmanstraa! Met grote vri wij kennis var van onze doel MA1 die bij het H, namen ontvini Maria Anna C. J. E A. M. I HANSJ Alkmaar, 2 M Hoómse kade Tijde St. Elisabeth: Op de lie Me onze geliefde Grootouders D. BU M. BUS GR De Weel I57a Niedorp) hun tereniging tc Tevens op de hun Kinderen W. V. d. ,A. d. STEï hun 25-jarig I te herdenken. Dat zij nog li mogen blijver van hun danl ren, Behuwd kinderen. De H. Mis tot te half elf in kerk te Berge Receptie Mole gen N.H., van Op Vrijdag hopen onze ge' en Grootoude] A. VAN W G. C. M. v. V de dag te hert op ze 50 jaai het huwelijk Hun dankb: en Klein Alkmaar, 29 1 Van der Wou( De gezonge) dankbaarheid worden opgec kerk van de 9 uur. Gelegenheid t 's middags var uur in-Paviljc Stationsweg. Op de 7e M( onze geliefde I ter, Oorden T Scharwoude W. OUI CLASINA q hun 40-jarige ging te hë'rder Dat God hei jaren moge sp wënS van de Familie 1 Spierdijk, Mei Op de 8ste Me geliefde Oom A. BIJW CHR. G. BIJ Westerweg C hun 3o-jar. ec te herdenken. D. DE M. DE H< De 6e Mei hoj liefde Oudërs C. DE L A. DË^LE hun 25-jarige ging te herden Hun dankba: CORR* MARII WIM e JAAP CEES 't Zand, Mei 3 Receptie op 8 zaal van BE van 3 ART tot nader a Overige fruisaJ waa bE RESIDENT Het kopen en het inrichten van de wieg en de com mode dat wordt een feest, jonge moeder, als U ziet, wat Schmalz thans wéér kan leveren. Komt U gauw eens ki}kenl S C H A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 6