TECHIs Fietsendieven en een „normale dief Tien Amsterdammers werden gefusilleerd in Zijpersluis PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag-7 Mei 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Burgemeesters staan terecht Onthulling van een monument Marktberichten 60.000 toes DE HEFFING INEENS Alleen voor Katholieke Nederlanders Schrik niet, lezers, het gaat niet over een aparte belasting vap min. Lieftinck, speciaal voor de katho lieke Nederlanders. Deze heffing in eens is geen officiële, verplichte belasting. Het is een vrijwillige, pecuniaire aderlating, waaraan allen, die het goed menen met de Kath. Volkspartij, zich gaarne aan zullen onderwerpen. Dezer dagen krijgt u bezoek van een- afgezant van de K.V.R., die om uw daadwerkelijke belangstelling zal komen vragen voor ,onze poli tieke organisatie, in de vorm van een geldelijke bijdrage voor het Goseling - Verschuur - Herstelfonds, dat als de feestgave van alle katho lieke Nederlanders op 17 Mei aan geboden zal worden aan 't Partij bestuur, ter gelegenheid "van het halve-eeuw-feest van oiize politieke organisatie; en wel ter vervanging van het door de bezetter aan de i Partij ontroofde Dr. Schaepman- fonds, waaruit het Partij-apparaat gefinancierd werd. 35o'n 5Ó-jarïg jubileum viert de Partij maar eens; daarom ook deze heffing ineens. Niet ieder jaar wordt deze gave van u gevraagd; alleen maar dezer dagen. Laten wij er niet lang over pra ten, maar doen. Legt uw feestgave klaar, de K.V.P.-propagandist kómt ze vandaag of morgen afhaleiir. De opvoering van „Beatrijs" ALKMAAR. Zoals reeds eer der werd geschreven wilde men-, juist in de Meimaand ten bijzon dere daad stellen, ook op het fo- •neelgebied, waar dit voor dilettan ten nu en dan dringend nedig is. Het mysteriespel „Beatrijs" is daarvoor bij grote uitnemendheid geschikt, zowel om het feit, datr we nu in de maand van Maria zijn als om de durf dit'uiterst-moeilijke stuk op te voeren. Het vraagt óeeï van spelers en' regisseur, njaar wanneer het besef er is„ dat men er iets mee bereikt dan is deze durf meer dan beloond. De generale repetitie werd ge speeld voor de Lyceumvereniging en' daar waren leraren, zowel als leden van Z.O.S.N.O. enthousiast over deze vertolking. De dank woorden die er gesproken zijn zul len we niet herhalen, omdat Cah- tecleer, die het stuk- brengt, dit niet wenst. Immers de bedoeling is, bijna naamloos iets te willen ge ven, dat mooi is en dat een cultu- rele durf meebrengt. Ook in het toneelleven wil men nu en dan de innerlijke activiteit.' omzetten in daden, die voor zichzelf spreken. De uitvoering van hedenavond is al volgeboekt, "dus zij, die dit stuk willen zien, doen goed zo spoedig mogelijk een plaats te "krijgen voor morgenavond-, JonglistoV super mysterie Show ALKMAAR. „De man met het tweede gezicht", Jonglisto. trad j.l. Zondagavond in h<jt Gulden Vlies op voor een gering aantal toeschou wers. De gehele avond heeft deze artist, want dat blijft hij toch, op het podium gestaan en geen der aan wezigen zal er nog aan twijfelen of Jonglisto verstaat de kunst der te lepathie wondergoed. Wanneer men zijn experimenten objectief blijft volgen komt wel sterk naar voren, dat het geheel be rust op de z.g. gedachtenlezing. Im mers steeds weer moest' Jonglisto antwoorden op vragen door het pu bliek gesteld. Verschillende'staaltjes hoorden de aanwezigen met open mond aan. Hoewel er niet aan mag worden getwijfeld, dat Jonglisto als telepaath een hoge trap van ont wikkeling heeft bereikt, komt het ons toch voor, dat zijn voorspellin gen goeddeels op bravour berusten. Overigens was het een interes sante avond, waaraan, velen nog wel „griezelige"' herinneringen zul len bewaren. „KLIMOP" Donderdag 8 Mei a.s. wordt in Paviljoen „Kinheim" de prachtige film vertoond: „Koningin Louise". We verwachten die avond een1 massale opkomst van al onze leden met hun verlopfde, of vriend of vriendin. Ook belangstellenden zijn welkom „Klimop" is een club van jonge blijde mensen en we verwachten een ieder die met oris blij en jong wil zijn. 't Wordt pen pracht-avond! Daarom tot a.s. Donderdag in Paviljoen „Kinheim". I I .1 DE SCHUTTERIJ 6 Mei 1888. De ouderen onder de' lezers hebben hen nog gekend, de schutters. "Het niet toestaan van f 200.voor een Lt. Adjudant "was aanlejding tot een ongeken de agitatie tegen het gemeente bestuur. Een dezer agitators liet zich als volgt op 6 Mei 1888 uit. Ik noch mijn collega's zijn niet in staat op straat de mensen te kunnen vertellen waarom het zo geliefde schouwspel, na genoten wintervacantie, niet wederom aanvangt op dezelfde tijd en- ge lijke wijze als Zij, hunne ouders en vooroyders het beleefden.' Het geliefde schouwspel was het trekken der schutterij van hef Döelenveld naar de Kroft bij de gevangenis en de oefeningen al daar. Het behoorde tot een der- vermakelijkheden van Alkmaar. Nu trad de schutterij alleen op als helse machten, brand en op roer losbraken om als politie dienst te doen of het geweer ge bruikend als speer, optreden als een stam uit de binnenlanden van Afrika. Dat was de schutterij ge tekend door een'meerdere. laatste abonnements, voorstelling in het gulden vlies. ALKMAAR. Als laatstê abon nementsvoorstelling van de derde serie wordt Vrijdag 9 Mei door het Residentie Toneel uit Den Haag „Als ik wilde" het 'bekende toneel- stuif van dè, Franse schrijver Paul Géraldy ten tonele gebracht. Het Handelsblad van- 22 April schreef over de première: Paul Gé raldy verstaat het vak van toneel schrijver door en door. Nog pnlangs heeft ëen Frans gezelschap „Si je voulais" hier gespeeld en de inhoud mogen we dus als bekend veron derstellen. Zouden "Wq een verge lijking willen trekken russen de Franse vertoning en die welke het Residentie-toneel gaf, dan valt die zeker niet in het nadeel van de Nederlandse troep uit. Geraldy is een geestig man en met dezè eigen schap gewapend heeft hij een co rned ie geschreven, die vrijwel van het begin tot het einde doet lachen. Paul Steenbergen' en Ida - Wasser man vormen het gelukkige echt paar. In alle opzichten charmant, bekoorlijk en bovenal aanvaard baar. Niet minder verdienstelijk spel gaven Jan Retel als vriend en Enny Meunie als vriendin. Het talrijke publiek'heeft zich volko men aan deze comedie overgege ven en er intens van genoten. Zon der enig voorbehoud kan men zien gewonnen geven. Het was toneel spel van het beste sobrt, waarvoor het Residentietoneel alle' lof .ver dient. MET PENSIOEN Mét ingang van 1 Mei jl. is door de burgemeester eervol ontslag ver leend aan de hoofdagent van politie S. Agricola, in verband met het be- rejken .van de pensioengerechtigde leeftijd. - NOG EENS: HET ZWEMSEIZOEN Van de zijde van de Alkmaarse Bad- en Zweminrichting ontvingen wij naar aanleiding van ons protest tegen de zomerdienstr'egeling van de zwembaden een schrijven, waarin de fout op rekening geschoven wordt van diegenen, die gescheiden willen zwemmen en van' de daarvoor be schikbare urente weinig gebruik maken. Zodra'de cijfers van het ge bruik der baden op die uren zouden uitmaken, dat er werkelijkbehoefte is aan gesepareerd zwemmen, zou den er'mogelijkheden-.zijn voor een royaler gebaar. Maar daar zit 't em juist dn. Wij hadden betoogd,, dat die uren voor velen niet tegebruiken zijn, zodat zij het .zwembad in het 'geheel niet kunnen bezoeken. Wordt daaren tegen/een hele dag beschikbaar ge steld dan heeft men zelf de gelegen-' heid 'het uur te bepalen, waarop men zwemmen wil» Het gebruik gedurende de thans beschikbare uren zal nooif een vol ledig beeld .geven van de behoefte aan gescheiden zwemmen; Vandaar ons verzoek óm een andere ruimere regeling. CONTACT MET ONZE JONGENS Ift INDIë P Naast de brieven die onze jongens van hun familieleden ontvangen, is het zo prettig, als zij ook; een meer uitgebreide brief uit eigen omge ving krijgen. 'Zo'n brief is onze speciale Indië-krant, die voor slechts f 3.40 per kwartaal per luchtpost verzonden wordt. Door het betalen van een abonne ment wordt, de band verstevigd en u maakt er 'iemand blij mee. Blijft daarom niet achter en geeft u van daag nog op aan ons Bureau: tweede beethoven-concert Op Maandag 12 Mei a.s. zal de Haarlemse Orkest Vereniging in ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar haar tweede en laatje Beethoven-concgrt geven. Het staat ditmaal o.l.v. Mari- nus Adam, terwijl onze meester- pianist Willem Andriessen als solist zal optreden mét het vierde piano concert. Dit Beethoven-concert wordt geopend melr de Ouverture Prometheus en zal worden besloten niet de Vierde Symphonie. Onderlinge Alkmaarse glasverzekering In de gister gehouden algemene vergadering Van de Onderlinge Alk maarse Glasverzekering werden de bestuursleden F. H. Ringers en G. ter Hoeven herkozen. De heer Ch. Vennrk werd herkozen als lid der Commissie van Onderzoek vóór 1947, namens welke commissie dé heer A. Hildering,,rapport uitbracht en adviseerde tot décharge van de •penningmeester voor zijn. beheer over" 1946. Het salaris van de Boekhouder werd met f 100.verhoogd. Aan diens «jaarverslag ontlenen wij het volgende: De breuk bedroeg over 1946 f 2691.46, "waaronder begrepen de vernieuwingen, welke nog voor 1945 waren aan te brengen. Door de voortdurende schaarste aan glas was het helaas niet1 mogelijk alle schade in 1946 te herstellen en moestmeermalen met een nood-, voorziening worden volstaan. Ook nu is de glaspositie nog verre van gunstig,, doch maatregelen zijn ge troffen om zo goed en snel mogelijk in alle schadegevallen te voorzien. Hettotaal verzekerd' bedrag péf^ 31 Dec. 1946 bedroeg f 85786".— tegen f 85780.per gelijke datum in 1945, verdeeld over 565 deelne mers met 613 percelen. In 231 per celen (ruim 1/3 van het totaal aan tal) werden rujten vernieuwd. De inlegbasis bleef nagenoeg ge lijk en bedraagt thans f 6422. In verband met de nog te" vergoe den schade en de vervanging van noodvoorzieningen door definitieve herstellingen stelde het beStuur voor dezelfde premie te heffen als over 1945 en wel 80 pet.; hiertoe werd besloten. Deelnemers, dié vóór 1937 toe traden betalen, niét meer aan het reservefonds, voor hen bedfaagt de premie dus- slechts 70 pet. De omslag zal als volgt worden aangewend: Breuk 60 petf 3853.20 Onkosten .10 pet- 642:20 Reservefonds 10 pet. - 149.60 f .4645.— Door deze heffing' benevens de gekweekte rente stijgt het Reserve fonds tot f 11343.24. Nog steeds wordt veel schade veroorzaakt door de baldadigheid van de jeugd, doch ook nu weer kondén de daders dikwijls worden achterhaald en, kwam een, schade regeling tot stand. Uitspraak Bijzonder Gerechtshof Het Bijzonder Gerechtshof tè Amsterdam veroordeelde A. D. Cornelisse uit Alkmaar tot 6 jaar R.W.I. Cornelisse was lid van de Landwacht Nederland, in welke functie hij verschillende Nederlan ders had gearresteerd en' naar de Feldgendarmerie te Amsterdam had overgebracht. D.# tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis, werd in mindering gebracht en als bijko mend vonnis kwam ontzetting, uit alle burgerlijke en politieke rech ten voor het leven. burgerlijke stand Geboren: Catharina W., dochter van Joh. Winder en A. v. Dijk; Cor- nelis N. J„ zóón van j. N. Buur en G. M: Bot; Theodorus M„ zodn van, Franciscus C. Oostdijk en A. M. Ottenbros; Jan,-zoon yan Jan Kieft en A. C .D. Asjes; Johannes S. M., zoon van Gerardus J. .Vreeker en J .A. M, Janssen; Alida S. M„ doch ter van Willem öoedhhrt en M. Kingma; Theodorus J. A., zoon van Theodorus J. A. Kueter én M. T. A. Groothuizen; Maria A. e„ dochter van Cornelis J' de Vries en A. M. Louwe; Nellie P. J., dochter van Wilhelmus J. Bieman en G. 'Jonk man; Tineke, dochter 'tan Klaas Horjus en E. Vijselaar; Bart H., zoon van Antoriius J. C. M. v. Gulik en R. Piers; Willem, zoon van Her- nianus Hemels en A. M. G. M. Hof man. Gehuwd: Dirk Kortrijk en Lamke Gol; Christiaan P. v. Eeghen en Marg. A. C. Langeveld. Overleden: Jan Strooker, 79 jaar, gehuwd met B. Modder; Pieter S. van Waning, 54 jaar, gehuwd met M. Brammertz; Johanna C. 'Koehlér. 73 jaar. wielrenveren. „alcmaria" De Wielrenvereniging „Alcmaria Victrix" hièld Zondag een recordrit over 36 KM als laatste wedstrijd van de voorjaarscompetitie. Onder zware omstandigheden reed Jan Ottenbros in een regelmatig tempo zijn ronden en won in een tijd van 1.2.40; 2e werd J. Hennink in 1.4.58. In de B-klasse was dé uitslag: 1. H. Kokkes 1.9.5; 2. J. Peereboom De opkomst was door het slechte weer njet groot en na deze rit is de eindstand van de voorjaarscompe titie: A-klaSse: 1. J. Ottenbros 12 pt.; 2. J. Hennink 9 pt.; 3. K. Eenhoorn 5 pt. B-klasse: 1. H. Kokkes 16 pt.; 2. J. Peerebom 5 pt. slachters werden slachtoffers De economische dienst van de Alkmaarse politie.heeft ,in samen werking met de Rijkspolitie te Heiloo ton Oterleek een 4-tal ge vallen van frauduleuze slachting opgespoord. 4 personen' werden aangehouden, terwijl een partij vlees én slagérsgereedschappen in beslag werden genomen, razzia op kleine kinderen Bij een door de politie op Maan dag j.l. gehouden controle in café's dancings etc., werden zeef vele personen berieden de vastgestelde leeftijd verwijderd. het mes snijdt aan beide kanten Tegen een handelaar* in metaal waren is proces-verbaal opge maakt wegens prijsopdrijving, van scharen, messert en andere ge reedschappen. - aangehouden ALKMAAR. Op verzoek van de Groepscommandant van de Rijkspolitie te Westerbork is door de recherche alhier in een loge ment een man aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van' een bedrag aan geld, alsmede aan gen zedenmisdrijf. waar bleven de honderden guldens? Door de rééherche is een persoon gearresteerd die zich het vorige jaar te Alkmaar had schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van enige honderden guldens. Hij is overgebracht naar het Huis van Be waring alhier. hij rookte een viezé pijp Voorts is de recherche gelukt de dader te achterhalen van enige tijd- geleden gepleegde diefstal van 80 kg importtabak.. Na onderzoek is deze man ter beschikking gesteld van de Hoofdcommissaris van poli tie te Amsterdam. Twee burgemeesters moesten voor het Tribunaal terecht .staan. De een, die zijn leven lang in de ge meente-administratie. werkzaam was geweest moest bekennen, dat zijn carriere als zodanig was. mis lukt, orgdat hij er niet. tegen op gewassen was, terwijl van de an der, dig in een ommezien de functie kreeg, in diverse verklaringen werd gezegd, dat het jammer was voor deze N.S.B.-er, omdat hij als bur gervader helemaal geen slecht fi guur sloeg. Hoe het ook,zij, goede of slechte capaciteiten, ze moesten allebei verschijnen en van beiden liep de dagvaarding nogal breed uit. Q. Bax, voormalig gemeente secretaris uan Graft, daarna vanaf 1942 origeBstalleerd burgemeester van Barslngenhorn, had in de laat ste gemeente tamelijk huisgehduden met nasporingen naar verdachte personefi, huiszoekingen naar ra-, dio's,. verhoren afnemen van gear resteerden en opgeven van hen, die in aanmerking kwamen voor uitzending naar Duitsland. Ondanks de vele schrifttelijke verklaringen bjeef -Bax ontkennen ooit iets verkeerds te hebben ge wild, terwijl hij alles op de politie' schoof ó.a. owm. Bruinissé, die' in enige onderzoekingen vrij naar' het beeld van dé 'S.D. optrad, als een soort spiegelbeeld tenminste. Deze naam is al in meer dossiers terug gevonden en maar al te yaak komt -zijn persoon in allerlei zaakjes te voorschijn. Naar verluid is deze owm. echter weer in dienst, na tweemaal geschorst te zijn. De sympathie voor de N.S.B. kreeg hij, na de ontdekking, dat he; met de tuin- en landbouw niet. goed ging en daarom helde hij naar de ze partij over.' Daarop kreeg hij functiës bij de Landstand naast zijn gemeentewerk en, ook heeft hij een poos les gegeven op de burge meesters-spoedcursussen, die ook in Alkmaar werden gegeven.- 1 Na zijn benoeming ging hij rustig in Barsingerhorns eerste zetel zit ten, zonder installatie en zonder in- stallatiered'e. En toen begon hét lieve leventje van huiszoekingen in verband met illegale lectuur, waar door een viertal, mensen werden gearresteefd, door hem en, Bruipis- se werden velhoord en door de laatste naar de S.D. in Amsterdam overgebracht, waarbij hij „al,hak kenklappend en handepgevend" aldus de schriftelijke' verklaringen) zijn arrestanten uitleverde. Verder liét hij mensen bij zich komen tij dens de bekende Meistakingen en zocht hij naar radio's. Maar alles was nu niet zijn werk,'hem werd dit en dat opgedragen of verzocht en dan kon hij niet anders dan het doen. Men kon uit de zitting op maken, dat hij door het dorp, al thans door enige groepen werd1 ge bruikt als stroman voor htm éigen kwade' bedoelingen. Het eiland der tragedie's Al wat er aan leed over Texel gekomen is, zal' meermalen zijn verwéten aan de N.S.B.-er R. de Vries, die via de handel ziéh ge drongen voelde burgemeester te worden, dan ook een dergelijke functie kreeg en geplaatst werd op het eiland Texel, vaaar de bevol king, naar elkaar gegroeid,door toet isolement van eilandbewoners, deze vreemdeling met" zeer ge mengde gevoelens ontving. Het eiland heeft in de loop der oorlogs jaren veel moeten doorstaan. Het begon met algehele isolatie doordat het tot sperrgebiet werd verklaard, toen'kwam -de tragische deportatie van de mannelijke bewoners en tenslotte het drama ,van deRus sen-opstand, met als einde de be-.-, vrijding, maar- gepaard-.met veel verdriet en materiële verwoestin gen. Het kon niet anders of dit alles moest weerspiegeld liggen in het uitgebreide dossier van deze besch. Het waren eerst de gewone rou tine beschuldigingen, van lidmaat schap en mensen individueel lastig vallen, o.a. een onderduiker vanuit •Gelderland meeilemen naar Am sterdam, daar voor de procureur- fiscaal Feitsma brengen en daarna weer loslaten. Dit geval werd door besch. zelf teruggeleid tpt woord breuk van de onderduiker, die hij- op diens verzoek had willen hel-, pen, maar die zijn hulp „beloonde" met onderduiken. Alsof wat d'e voorzitter terecht opmerkte de N.S.B. -en aanhang niet de ergste Woordbreuk had gepleegd, die dn eén land mogelijk is. - Trien kwam de kwestie van de massa-deportatie, waarvoor lijsten door hem waren aangelegd van personen, die er Voor in aanmer king kwamen. En toch werkte hij later weer hard, om zoveel moge lijk mannen' los te krijgei? eh wist te bewerkstelligen, dat de leeftijds grens van 55 op 35 kwam. Ook wist hij een regelmatige koeriers dienst tot stand te brengen tussen Assen waar de mannen bij de Todt terechtkwamen en het eiland, waarbij dient te worden opgemerkt, dat verschillende men sen in den lande van de diensten gebruik gemaakt hebben, om -hun verwanten pakjes te sturen e.d. Ook bij de Russen-opstand heeft hij zich, zo goed hij kon,, gedragen en heeft de ambtenaren, en andere, mensen beschermd- voor maatrege len van Duitse zijde. Enige getuigen kwamen een en ander bevestigen, o.a. dé voorma lige illegaliteit, waarbij zij opmerk ten, dat besch. wel wist dat er drie tot vierhonderd onderduikers, op toet eiland zaten en ook waar ze 'zo oggeveer verborgen waren. 'Uitspraak 13 Mei a.s. uitspraken tribunaal Jn. Buis te Den Helder, internen- ring voor de duiur van detentie, vrij. v G. Kuipers te Medèmblik, inter nering tot 7 Aug. '47, verbeurdver klaring f 1000,—. H. Groenewoudt te Hoorn, za'ak^ aangehouden. A. Volkers te Heerhugowaard, ex-burgemeester, internering tot 8 Mei''48, verbeurdverklaring f 1000 D, v. d-. Werf te Texel, interne ring v.oor dè duur van détenlie, vrij. W. Jonker te Wognum, interne ring voor, de duur van detentie, verbeurdverklaring f 450. A. Scholtens te Alkmaar-Dirks. horn, internering voor de.,duur van detentie, heden vrij, verbeurdver klaring f 5000,—. J. v. Petten te Hoorn, internering voor de duur van detentie, heden vrij. C. v. d. Hoven te-Oudkarspel, in ternering tot 4 Aug. '47. de kleren maken de man (niet) In de nacht van 'Zaterdag op, Zon dag is ingebroken in een kleerma kerswinkel aan' de Schoutenstraat alhier, waar "werd optvreemd een Egyptisch linpen regenjas en heren- costuum. Uitspraken Tribunaal ALKMAAR. P. van Diepen te Bergen, 3 jaar internering tot 30 September 1948, verbeurdverklaard ,f 4000.—. P. J. de Groot te Bergen, 4 jaar internering tot 7 Mei 1949. E. Chattillon te Alkmaar, 3*/2 jaar internering, tot 8 November 1948. D. Dolman te Castricumi 2'/j*jaar internering tot 13 November 1947. F. Janssen, 3'/s jaar internering tot 5 November 1948. Chr. Roos, ex-burgemeester van Warnienhuizen, 2 jaar internering', (had hiervan.'reeds 14 maanden ge- zeteft). Wera vorig jaar in vrijheid gesteld na vonnis van het Bijzon der Gerechtshof, doch Werd nu door het Tribunaal opnieuw gevonnisd, waarbij hij nog 10 maanden inter nering kreeg. Dit t.z.o. aanhouden- yanonderduikers. bestuur van de veiling vereniging b.p. en o. BEEMSTER. Tot directeur van de Groentenveiling' B.P. en O. is; voorlopig aangewezen de heer K. van Zijp, thans hoofdboekhouder van B.P. en O. Dé heer M. E. Bleke- molen is aangew.ezen voor de func tie van onder-directeur. ongeluk op het voetbal- j veld DE RIJP De heer A. kreeg tij dens een voetbalwedstrijd een bal zodanig -tegen het lichaam, dat zijn linker sleutelbeen brak »- aanbesteding ZUID- EN NOORD-SCHERMER iHet gemeentebestuur heeft aan besteed: het piaken van een ophaal brug over de Schermer Ringvaart te Driehuizen. Uitslag: O- Kuipers, Hoogwoud, De Weere, f-24.000 (hoogste). 3 laagsten:A. C. van Bezooijen f 16.820; E. Woud te Wormer f 16.535; N. J. Glorie te Zuid- en Noord-. Schermer f 16.478. Herdenking gevallenen en bevrijdingsfeest BERGEN.' In een indrukwek kende stoet herdacht de burgerij van Bergen door een stille tocht naar 3e begraafplaats de gevallenen voor de bevrijding-. De verschillende kerkdiensten op Maandagmorgen hadden veler be langstelling. Bergen's jeugd legde bloemen bij de bevrijdingsboom, waarna de bur gemeester Dr. Huygens .een toe spraak hield. De -regen dreigde de bijeenkomst in het openluchttheater letterlijk gn figuurlijk ip het water te doen val len. Velen trokken op naar het thea ter om de verschillende plaatselijke verenigingen als Ned.. Padvindsters, Gilde, R.K. Gidsen, en Gymnastiek vereniging „Be Quick" en Kath. Verkenners te zien optreden, ieder in hun eigen stijl. Medewerking werd nog verleend door Henk Schaer die o.a. „de Geuzen" en „De Bruid" declameerde. Bergen's harmonie had door haar medewerking een groot aandeel in het slagen van de feestelijkheden. •Een muzikale rondgang met fak keloptocht besloot de dag. twee kanjers BERGEN. De heer S. J. Schou ten, veebouder aan de Baakmeer.- dijk, raapte gisteren 2 kippeneieren waarvan één met een gewicht van 138 gram en één met een- gewicht van 108 gram. r.k., kerkkoor BERGEN. In een daarvoor spe-* ciaal belegde vergadering werd of ficieel afscheid genomen van de heer Druiven, als directeur van het zangkoor. Bij deze gelegenheid werd de heer Druiven het ere-lid- maatschap aangeboden. De heer Druiven die gedurende 23 jaar directeur van het Kerkkoor is geweest,, heeft deze functie om gezondheidsredenen móeten neer leggen. De heer C. Molenaar is thans tot directeur benoemd welke functie door hem voor de tijd van één jaar werd aangenomen. In verband met dezg benoeming zal dezer dagen een waarnemend secretaris worden gekozen. gemeenteraad tl BERGEN Vrijdag 9 Mei a.s. om 2.15 uur komt de raad alhier in zitting bijeen. Op de agenda staat o.a. Vermeld: behandeling der ge meentebegroting 1947, eeii voorstel van B. en W. tot aanvulling der vermakelijkheidsbelasting, in ver1 band .met speelautomaten e.d., aan-, vulling óp de algemene politiever ordening inzake kampeervergunnin- gen, in dier voege, dat opgetreden kan worden tegen ongewenste toe standen in' boerderijen, stallen en schuren. Bevrijdingsfeesten HEILOO. Dooldat de regen 's morgens spelbreker 'was, konden de 1500 schoolkinderen ook de trac-- tatie 'niet in ontvangst riemen. Het Bevrijdingscomité, liet de ver; snaperingen echter 's middags uit delen. 't Was een kostelijk gezicht de kinderen heerlijk aan hun ijsje te zien smullen, terwijl ons de ril lingen over de rugliepen!! Ook kreeg ieder kind nog 'P grote room soes. 's Avonds was het prachtjg voor jaarsweer en zodoende werd de culturele avond toch nog in de'Mu- ziektuin gehouden. Er was zéér veel belangstelling. Het grote program ma werd'» zeer vlot afgewerkt. De heer H. Groot heette de aan wezigen namens het B'evrijdings- comité hartelijk welkom en» .wenste een ieder een pleiMerige avond. Hierna kwam het R.K. Fanfare corps „St. Caecilia" voor „het voet licht" met als eerste nummer het Wilhelmus en vervolgens Neerlands Jubelmars van S. P. v. Leeuwen, Ouverture Gelria van F. Bischnese, Lucrece Ouverture van J. Watelle. Het geheel werd1 onder leiding HET BLIJVEND gedenkteken, dat door de commissies Zijpe en Schoorl te Zijpersluis ter eeuwig durende. herinnering aan deze mis daad van de bezetter in de uitge strektheid van Hollands vruchtbare polderlanden is geplaatst, draagt de volgende inscriptie: VOOR HEN DIE VIELEN 1940—1945 HUN VOORBEELD ONZE KRACHT 11 April 1945 Werden gefusilleerd op deza plagjs D. Bons, A. P.' Bons, J. P. van Kan, B. Hollander, J. A. J* van Heeren, G. Cijfer, D. Botterweg, A. 'Prins, D. Blom, G. Hoog- - straten. Duidelijk spreekt de symboliek van dil gedenkteken, dat Vervaar digd werd door de beeldhouwer W. L. ^teyers te .Amsterdam, tot ieder 'die de heuvel langs de Rijks weg passeert. De onthulling van dit monument ging Zondagmiddag met groet j cere monieel gepaard. Behoudens de dui zenden toeschouwers waren daar ficn schare -familieleden van de ge- fusilleerden uit Amsterdam, het detachement politietróepen uit da Rijkshoofdstad, waar verschillenden hunner deel van uitmaakten, onder aanvoering van commandant vari Blitterswijk, oüd-commandant der illegale strijders van Amsterdam, burgemeesters en wethouders van Schoorl en Zijpe, bestuursleden van de verenigingen van oud-illegale werkers van Amsterdam en Hollands Noorderkwartier en de leden der organiserende, commissies. Na koraalmuziek van Schoorl's Harmoniekapel hield de heer J. Keuris, voörzitter van het comité, een toespraak. Hij richtte zich o.a. tot de nabestaanden met der vol gende woorden: „Wij denken allen met grote eerbied aan hen, die in de donkere bezettingsjaren het licht van de vrijheid brandende hielden. Wij éren hen voor alles wat zij voor ons allen hebben gedaan". De heer Bons, familielid van 2 4er gefusilleerden, onthulde het monument. Enkele minuten aandachtige stilte. Het Wilhelmus klonk. Dan werden- de talloze kostbare ,en eenvoudige bloemstukken tégen de -heuvelhel ling gelegd. Tóen was hét ogenblik daar, dat de heer Keuris met enkele welge kozen woorden het monument aan de gemeente Schoorl overdroeg, opr dat zij het voortdurend in goede staat zou kunnen houden. Mr. C. A. Jochems, burgemees ter van Schoorl, aanvaardde het •monument en deed>de gelofte, dat zijn gemeente deze, voor velen zo dierbare, plek zo zou onderhouden, dat het een waardige gedenkplaats van helden zou blijven. Mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe, zei o.a.: „Met trots zult ook gij, nabestaanden, deze helden gedenken! In hun hart leefde even wel de toekomst van óns volk. Aan hen zijn wij verplicht, dat wij wer kelijk al het mogelijke doen voor het herstel van ons vaderland. Tenslotte voerde nog de £ieer vap Dorp, voorzitter van de vereniging van oud-illegalen het woord. Met een défilé van allé aanwezi gen kwam het einde van deze aan grijpende plechtigheid. van de dirigent de heer L. Oly zéér ^verdienstelijk uitgevoerd. Dan kwam de R.K. Gem. Zang vereniging „Nieuw Leven" aan de beurt. Zij Bracht onder de bezielen de leiding van de heer. P. Groot de nummers „Ave Verum" van W. A. Mozart, „De Molenaar" van. Jac. Hamel en „Den uil" van Ai'Diepen- brock" ten gehore. Vooral het laat- gte nummer oogstte een geweldig applaus. De Optimisten namen de plaats in ;.van de zangeressen en zangers. Dit Heiloër cabaretgezelschap, met' als conferencier nic. Akkerman, gaf enige cabaretliedjes ten gehore. Bob v. d. Waay, die op de vletigel be geleidde, gaf nog 'n Feest-Potpourri ten beste, waarbij alle aanwezigen mede konden zingen.' Behoudens 'n zwakke poging kwafti. er echter van deze community Singing niets te recht. Hiervoor schijnt Heiloo nog niet rijp te zijn. The Red, white and blue Sisters brachten Jungle Bells, terwijl Jaap v. d. Kommer veel succes oogstte niet zijp liedje „Schoonmaak". Tiny en Klaas Komen hadden met „Love old sweet'Song" veêl succes. Het R.K. Kerkkoor zong vervol gens „Jfibilata" van Joh. Algra, -Kyrie en Benedictus van Bartholo mew en Domine Salvam fgc van Giessen. Dit koor. gaf onder leiding van de dirigent de heer P. Groot een goede vertolking. Tot slot speelde het Fanfarecorps „Eensgezindheid": „Engelandvaar ders". van W. Schild, „Carmen gyl- va" van P. J. Molenaar, „Vrolijke- Dauwtrappers" van F. B. Bisselink en „Kabouterfeest" van A. Meyns, onder leiding van haar dirigent A. Meyns. De aanwezigen gingen voldaan huiswaarts. Het Bevrijdingscomité kan op een goed geslaagde avond terugzien. opening bedevaartseizoen o. L. .vrouw ter nood HEILOO. Zondag werd het Be- devaartseizoén officieel geopend. De Sint Wilhta°rthis Parochie hield haar eerste bedevaart. De Solemnele Hoogmis werd opgedra gen door de Zeèreerw. Heet Pastoor J. van Muyen, geassisteerd door de Weleerw. heren Kapelaans A. v. 'd. Voorn (diaken) en G. Lagenberg (Sub-diaken). Ook 't Solemnele Lof werd gece lebreerd door de Zeereerw- heer Pastoor met zelfde assistentie. De Weleerw. Heer Pleunisvan Brak- kensteyn hield de predikaties. Deze bedevaart trok, ondanks het slechte weer, zéér veel belangstel ling. Herdenking gevallenen LANGEDIJK. Zaterdagavond aan de vooravond van de dag van de bevrijding, vond bij het monu ment aan de Nieuwe ,weg te Noord- Scharwoude, de herdenking plaats, van 'de gevallenen uit orize gemeen te. Te circa 8 uur hadden de auto riteiten, en de jeugdverenigingen met talrijke belangstellenden zich verzameld aan het kruispunt Nieu we Weg-«-Dorpsstraat. De harmonie Excelsior en het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" brachten onder leiding van Direc teur P. Pranger enige nummers ge- dachtenismuziek ten gehore, waar na de voorzitter van het Oranje- comité de heer B. J, Wilmink, een rede uitsprak. Spr. zeide dat we hier tesamen waren gekomen orp te gedenken allen die te land, op het water of in de luéht waren gesneu veld om onze vrijheid te herwjli nen. We- gedenken de talloze geal lieerde strijders die hun leven lie ten, we gedenken de soldaten en burgers uit ons eigen vaderland, maar speciaal gedenken we de bur gers* uit onze gemeente, die, ofwel strijdend met de wapenen tot hun dood hebben gevochten, ofwel door ondergronds verzet ofwel anders zins hun leven lieten en thans niet meer in ons midden zijn. Spr. las hierna de namen af die gegrift staan in het monument eri hun leven ga ven voor onze vrijheid. Tot hun ge dachtenis werden 2 minuten stilte gehouden. Hierna wqrd namens het gemeentebestuur van Langedijk en namens de 'burgerij* kransen gelegd aan het monument terwijl familie en belangstellender! nog 'ri schat van bloemen neerlegden. Na de kranslegging werd langs, t het monument gedefileerd. Na de autoriteiteri en - de ledgn van het Oranjecomité defileerden de fami lieleden, de jeugdverenigingen met vlaggen en vaandels en tenslotte de belangstellenden. Hierna wasdeze indrukwekken de plechtigheid ten einde. Bezetting en Vrijheid EGMOND-BINNEN. Zondag middag werd alhier een tentoon stelling geopend door Burgemeester Niele, welke- op initiatief van de R.J.B. en Thuisfront georganiseerd was in he,t kader der bevrijdings- feesten. De heer Niele herinnerde aan de strijders van het 'verzet, die hun leven gaven voor Koningin en Vaderland'en wees er vervolgens f op, dat de wereld alleen door naas tenliefde en Godserkenning een betere wereld kan .worden. Spr. eindigde mét een opwekking onze jongens in Iridië niet te vergeten. Door „Eensgezindheid" werd dan het Wilhelmus gespeeld, waarna de heer Beerepoót het' doel der ten toonstelling uiteenzette en opwekte om onze jongeren in den vreemde in gebed en offer niet te vergeten. Terwijl verder het fanfarecorps vrolijke muziek liet horen,! was er gfelegenheid dë tentoonstelling te bezichtigen. O.m. waren aanwezig de Z.E. Heren Pastoors Kók en De Boer en de W.Eerw. Kapelaan de Jong; behalve exemplaren van tijd schriften en foto's gaf de tentoon stelling een overzichtvan vliegtui gen em schepen, die in de oorlog een rol speelden. De baten vah de tentoonstelling .komen ten goede aan Thuisfront. volksspelen Ondanks het sleohte weer op de bevrijdingsdag, werd toch nog een optocht gehouden, -waaraan de jeugd en' toet fanfarecorps medewerking verleenden; de kinderen werden in school getracteerd, waar ook dè prijzen werdén uitgereikt. Des mid dags konden de kinderen, dank zij het goede weer, genieten yan de draaimolen. Verder werden er volksspelen gehouden, voor jóng en oud, waarvoor veel animo bestond. Des avonds kon ét een dansje wor den gemaakt. bonte avond EGMOND-BINNEN. Op 8 en 9 April jl. gaf; het Cabaretgezelschap de Balfa-Tjacgarlars, onder leiding van Ab. Weda, voor een uitverkoch te. zaal een bonte avond in Hotel Borst te Bakkum. Deze avond be stond uit muziek, zang -en toneel en er werden dan ook niet minder dan 21 nummers, in een vlot tempo eri op uitstekende wijze naar voren ge bracht. Als eerstvolgende plaats waar dit gezelschap nu gaat optreden, is Egmond-Binnen. Zondag 11 Mei a-s. .komen zij in Cafe Zwart, 'savonds 8 uur. Gezien hun succes op andere plaatsen, zullen' zij ook te Egmond- Binnen hun gezonde humor voor jong en oud naar voren brengen, zodat wij dan ook een ieder kunnen aanraden, deze avond vrij te houden om plaats te nemen in Café Zwart. - AVENHORN EN O., 5 Mei. 450 KG Bevelanders 9.209.30; 550 KG uien gew. maat 16.200 KG pre; 15.10; 80 KG Witlofstek 5—9.10; 600 KG peen III 7.—; 2125 KG witlof I 30.70—37.50; 1530 KG witlof II 21— 29.90; 888 KG witlof III 9—15.60; 660 KG witlof I afw. 25—32; 180 KG witlof II afw. 20.50—20.60; 60 KG witlof III'afw. 10.40. LAN&ENDIJkN— 200Ö kg gele kool 17.50; 7600 kg witlof I 24—51.10 II 5—11; III 4.20; 3200 kg bieten I 8.—; II 5.70! III 4.40; 3500 kg peen II 7.40; III 5.60—6.60; 'IV 5.60; 200 kg uien 16.—; 400. kg prei 17.30; 1700 kg rabarber 12.90. HEM, 6 Mei. Zuiderkogge Witlof 2527; afw. 215; spinazie 3133; kroten 8; sjalotten 11. ALKMAAR, 3 Mei. 14 Pink- stieren (stamboek) 400—900. ALKMAAR, 6 Mei. Veemarkt Aangevoerd: 14 vette koeien en 176 nuchtere'kalveren (slacht), allen ge leverd aan de" Centrale. Zo direct na een land-ontmoeting mo wedstrijd van de R eigenlijk een tegen mers hoe bezoekt n België-wedstrijden? de stille verwachtin zullen winnen, ond superioriteit van d« een sfeer in die ste< de voetbaleve'neme enthousiast over eei al wordt deze gescc riode van grote mi onze naburen. De wedstrijd van men vooropgesteld de 'idee het voetbal speeld door de best teland. Wie dan ook me steld doel is heengc genoten, volop gem echter van individu' de combinatie zekei het peil der verw: Eigenlijk is toet j Bondselftal, wat pr; uit het Nederlands achterhoede geformi van de Rest van E Franse doelman Da Milsson en de Deen twee dagen tevoren wedstrijd te Antwe rug had. Aanvankelijk was baar, want de in h Bondsspelers waren val. Het ontbrak h riode aan een goede de Deen Jensen nii gevaarlijk werk te de tweede helft ech handicap duidelijk waren, het de in het spélers van de Rest de toon aangaven. Het lijkt ons vrij wedstrijd als het w tot minuut weer te g zicht over het speh trekelijk kort zijn.- Om van deze onti nen geriieten had m gaan zien en evena velden, waarlangs ons op onze reis naa Stadion voerde, ziel haar praeftt laat bes het ook deze ontmoe Het meest uitge zou U zeker riiet k digen.' Wanneer dan oin de elftallen binnen komen stellen de be reet na de toss op. daar Schijvenaar Va natie in het verkee aanwezig was, zijn ingenomen. De in Ret wit gest Iers weren zich al d: Roozen kreeg-al spo maar een Zwitser k ,op het juiste mom Dan probeert Rijvei Deense doelman sto Dan gaan de blau1 De Zweed Nordahl er" keurig samenspe doch Nilsson xomt Even later schiet paal terwijl kort d haid inschiet doch d vour spelende Frans* stopt keurig. Eembei hoog voor waarna I Dan werken de w los. vooral Rijvers i drijvigheid. Handig menig tegenstander vrij maarkomt nooit' tot een gevaa Toch kreeg hij m< je. Snel gaat de str doel. Zo zien we Di ten of direct daarop wen weer voor Dar De witten blijven vallend. 'Drager geei voor doch Roozén h meer halen. Weer 1 en nu schiet Bergm. Rijvers blijft de als nooit Jke voren. A Demonstratie Ongeveer 15.<JOO ai Maandag te Wenen tegen de voedseldist de laatste weken aa vlees zijn verstrekt, het hoofdkwartier v niging twee uur lanj de woorden „algeme roepen. Zij gingen rusti; Honnerx, de commü ter van binnenlands* vroegere 'voorlopige stelde om tegen Din vergadering van de verenigingsraad bijé DONE HILVERSUM II Nieuws; 7.15 Och Morgengebed; 8.00 Ochtendconcert; 9.3( ten; 9.50 Paderewsk Radio ziekenbezoek; 12.03 Piano-concert; eert; 13.00 Nieuws ei 13.20 Lunchconcert; vrouw; 14.00 Giac 14.40 Voor dè vrouw 16,45 Piano en viool; zee; 18.00 Orgelconce 19.30 Tenor en pia gaat mee over zee" 23.00 Nieuwe Nederl Sluiting en Wilhelm* HILVERSUM I (3< Nieuws; 7.15 Ochte 8.00v Nieuws en gr. Handel; 10.30 Voor c voor de kleuters; 11 nadier Guards; 11.45 13.00 Nieuws; 13.15 IV 14.00 Voor de vrouw; ken eh gezonden; 16. 17.00 AVRO Kaleidos SKymasters; 18.00 Ned. Strijdkrachten Philhaymonisch Ork* spel; 22.00 Meilieder de Middenstand; 23.0 Operette-concert. ■éhaalIL MÊm

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2