TECHNISCH UITSTEKEND VOETBAL RADIO HOE MOEILIJK HET WAS EEN UURTJE TELEX DRIE DAGEN ANTWERPEN mm BLEEF<a 1 Alleen de Hollanders scoorden Rotterdam in en uit te komen Wie spelen er in Glasgow? NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 7 Mei 1947 PAG. 3 60.000 toeschouwers het Feijenoord-stadion I.G. Far ben-industrie beschuldigd Stromen regen, bier en enthousiasme J Belgische export1 neemt toe De heet-gebakerde &ick. /Halvetu Zo direct na een BelgiëNeder land-ontmoeting moet deze oefen wedstrijd van de Rest van. Europa eigenlijk een tegenvaller zijn. Im mers hoe bezoekt men de Holland- België-wedstrijden? Natuurlijk in de stille verwachting dat de onzen zullen winnen, ondanks technische superioriteit van de Belgen. Er zit een sfeer in die steeds wederkeren de voetbalevenementen. Men is enthousiast over een doelpunt, ook al wordt deze gescoord in een pe riode van grote meerderheid van onze naburen. De wedstrijd van gisteren moet men vooropgesteld gaan zien met de idee het voetbalspel te zien ge speeld door de besten van het vas teland. Wie dan ook met dit vooropge steld doel is heengegaan heeft wel genoten, volop genoten, het meest echter van individueel spel, hoewel de combinatie zeker niet beneden het peil der verwachtingen bleef. Eigenlijk is .het jammer, dat het Bondselftal, wat practisch bestond uit het Nederlands elftal met een achterhoede geformeerd uit spelers van de Rest van Europa, nJ. de Franse doelman Darui,. de Zweed Milsson en de Deen Petersen, juist twee dagen tevoren de zeer zware wedstrijd te Antwerpen achter de rug had. Aanvankelijk was dit niet merk baar, want de in- het wit gestoken Bondsspelers waren veel in de aan val. Het ontbrak hun in deze pe riode aan een goede schutter", zodat de Deen Jensen niet zo heel veel gevaarlijk werk te doen kreeg. In de tweede helft echter kwam deze handicap duidelijk naar voren en waren, het de in het blauw gestoken spfelers van de Rest van Europa die de toon aangaven. Het lijkt ons vrij overbodig de wedstrijd als het ware van minuut tot minuut weer te geven. Een over zicht over het spelverloop kan be- trekelijk kort zijn. Om van deze ontmoeting te kun nen geriieten had men deze moeten gaan zien en evenals de bloemen velden, waarlangs de spoorwegen ons op onze reis ngar het Feijenoord Stadion voerde, zich moeilijk al haar pracht laat beschrijven zo was het ook deze ontmoeting. Het meest uitgebreide verslag zou U zeker niet kunnen bevredi- digen. Wanneer dan om even over zes de elftallen binnen de krijtlijnen komen stellen de beide elftallen di rect na de toss op. De Vroet had, daar Schijvenaar Vanwege de stag natie in het verkeer niet op tijd aanwezig was, zijn plaats tijdelijk ingenomen. - De in .het wit gestoken Bondsspe-' Iers weren zich al direct uitstekend. Roozen kreeg -al spoedig een 'kansje maar een Zwitser kwam hem deze op het juiste moment 'ontnemen. Dan probeert Rijvers het, doch de Deense doelman stopt zijn schot. Dan gaan de blauwen er vandoor. De Zweed Nordahl en Wilkes gaan er" keurig samenspelend tussen uit, doch Nilsson somt tussen beide. Even later schiet Prest tegen de paal terwijl kort daarop Nordahl haid inschiet doch de met veel bra- vour spelende Franse doelman Darui stopt keurig. Demberechts geeft dan hoog voor waarna Prest overschiet. Dan werken de witten zich weer los. vooral Rijvers is een en al be drijvigheid. Handig omspeelt "hij menig tegenstander maakt ballen vrij maarkomt zelf zo goed als nooit' tot eett gevaarlijk schot. Toch kreeg hij menig open doek-* je. Snel gaat de strijd van doel tot doel. Zo zien wé Drager overschie ten of direct daarop zitten de blau wen weer voor Darui. De witten blijven het meest aan vallend. Drager geeft eenmaal goed voor doch Roozen kan de bal niet meer halen. Weer komen ze terug en nu schiet Bergman tegen de^.atj Rijvers blijft de aanval steunen als nooit te voren. Angstvallig blijft. Demonstratie te Wenen Ongeveer 15.(jp0 arbeiders hebben Maandag te Wenen gedemonstreerd tegen de voedseldistributié, waarbij de laatste weken aardappelen noch vlees zijn verstrekt, en hebben voor het hoofdkwartier van de itekvere- niging twee uur lang in spreekkoor de woorden „algemene staking" ge roepen. Zij gingen rustig uiteen, toen Honnerx, de communistische minis ter van binnenlandse zaken in de vroegere 'voorlopige regering, voor stelde om tegen Dinsdag 8 uur een vergadering van de Centrale Vak verenigingsraad bijeen te roepen. PROGRAMMA DONDERDAG 8 MEI HILVERSUM n (415 M> 7:00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 9.00 Ochtendconcert; 9.30 -politieberich ten; 9.50 Paderewski speelt; 11.00 Radio ziekenbezoek; 12.00 Angelus; 12.03 Piano-concèrt; 12.30 Lunchcon cert; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Lunchconcert; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Giaconda-ensemble; 14.40 Voor dè vrouw; 15.30 Cello; 16.45 Piano en viool; 17.50 Rijk over zee; 18.00 Orgelconcert; 19.00 Niéuws 19.30 Tenor en piano; 20.05 „Wie gaat mee over zee"; 22.30 Nieuws; 23.00 Nieuwe Nederl. muziek;- 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M): 7.00 Nieuws; 7.1§ Ochtendgym en gr.; 8.00' Nieuws en gr. muziek; 9.30 Handel; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.20 H. M. Gre nadier Guards; 11.45 Fam. berichten; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Voor zie ken eh gezonden; 16.45 over de film; 17.00 AVRO Kaleidoscoop; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Radio Rmlha*monisch Orkest; 21.15 Hoor spel; 22.00 Meiliederen; 22.45 Voor de Middenstand; 23.00 Nieuws; 23.15 Operette-concert. hij echter uit de buurt van de emi nente stopper-spil Parola. Deze im mers is hem te machtig. Even dach ten we hem te snoeten missen want bjj een t?an zijn formidabele scho ten raakte hij de bal verkeerd. Hij is echter al spoedig weer de oude. Doelman Jensèn ontneemt Roozen een kan?. Dan zien we Rijvers tot voor doelman Jensen doorgedron gen. De Deen loopt echter snel uit en voorkomt het gevaar. Zo verstrijkt de tijd en als we een doelpunt verwacht zouden heb ben zouden we deze voor de witten hebben gedacht, 't Zou echter an ders uitlopen en wanneer Nordahl goed combinerend met Wilkes de bal weer aan de laatste afgeeft la veert de Xerxes-man, zwaar gehin derd," langs Stroker en hoog in de hoek, onhoudbaar voor Darui, suist de bal in de touwen. 10 voor de blauwen. Verwoed komen de witten nu op zetten doch wanneef na enige ver geefse pogingen Wilkes het leer weer te pakken krijgt heeft Darui, na een welgemikt 'schot weer het nakijken 20., Spoedig hierop komt de rust. Na de rust, heeft men de beide achterhoeden dus backs en doelman omgezet, zodat Darui nu 't doel van de Rest vSn Europa te verdedigen kreeg en Jensen dat van het Bonds elftal. Dap Was in de witte-voorhoede Roozen vervangen door-de VSV-er van Onselen. De blauwen komen al spoedig 't meest in de aanval. Wanneer we bij een aanval van de witten van On selen langs Parola zien glippen is de VSV-er te haastig. Zijn schot op Darui's doel is wel hard doch te ver om bij deze doelman succes te heb ben. Aan de andere kant schiet Lam- berechts een goede kans naast. Nor dahl tracht telkens weer langs Schij venaar te komen, dpch dit lukt hem maar zelden. Eenmaal kreeg hij de kans. Een goed schot volgt doch Jensen stopt de bal keurig, evenals een kopbal van de Deen Prest. De blauwen zitten* er nu geducht op doch toen bleek dat Wilkes het wat kalm aan ging doen zijn' mede spe lers zich niet eerder aan een schot waagden of ze moesten al heel dicht, voor het vijandelijke doel zijn. Rijvers tracht menig mgal het spel te verplaatsen. Wanneer eenmaal van Onselen de bal verder opbrengt een keihard inschiet gaat de bal rakelings over. Even krijgt Wilkes het weer eens op zijn heupen. Hij krijgt de bal toegespeeld, loopt dan langs enige witte verdedigers, een knaljuigt tegen de staander. Hier had Jensen zeker naast gegre- Rcn. Aan de andere kant dachten we Rijvers de eér te zien redden dpch zijn schot is te zacht. Even later deed Bergman het beter. De Blauw witter kreeg /via Parola, die ver- 'zuimde de bal voor zijn doelman te laten gaan een vrij veld voor zich en passeerde met eèn hoog schot de tevergeefs hoog-op-springende Da rui 21. Veel vermeldenswaard kwam er hierna niet voor, bovendien was de tijd al spoedig verstreken. Het' Bondselftal, dat Dinsdagavond in het Feijenoordstadion een wedstrijd speelde tegen de Rest van Europa. (v. d. Reyken P.) Er waren er die eerst tijdens de rust arriveerden Zon-overgoten lag daar 't Feijen oord Sportpark, het imposante ge bouw van staal, cement en glas, ge heel gaaf als voor de oorlog. 't Was nog vroeg toen we aan het Feijenoord-Stadion aankwamen. De poorten waren echter reeds geopend en enkele duizenden waaronder ve le houders van staanplaatsen, had den hun plaatsje al opgezocht. Geen enkel kaartje Was meer aan de loketten te bekomen zodat het voor degehen die nog geen plaats bewijs hadden het zeer moeilijk was deze te bemachtigen. Een paar maal zagen we hoe opkopers door in burger geklede rechercheurs, wer den opgebracht. 't Viel ons echter op hoe aan het begin van de 'strijd nog Vele plaat-, sen onbezet waren en we vroegen ons af of het stadion toch inderdaad niet was uitverkocht. Gedurende de eerste helft en tij dens de rust echter vulden zich de lege vakken." Naast ons kwam na de rust een collega zijn plaats innemen. ,Wat ben je laat". „.Mijnheer, het hele verkeer m Rotterdam staat stop. Om, vier uur ben ik met de wagen uit Amster dam gegaan. Vlak voor Rotterdam begon de ellende al, doch we re- Plechtigheid op Afsluitdijk Zaterdagmiddag omstreeks drie uur hield op de Afsluitdijk bij Kornwederzand, ter plaatse yan het gedenkteken voor, kapitein C. F. J. Boers en eerste luitenant Q. J. Ham, de commandant der marine te Wil lemsoord, kapitein ter zee eerste klasse W. Reijnierse een toespraak. Hij memoreerde de hevige strijd welke onder' aanvoering van kapi tein Boers en luitenant Ham in de Meidagen op de Afsluitdijk werd gevoerd en waardoor het geen-'en kele Duitser gelukte de. vesting Hol land en Den Helder via 'de Afsluit dijk binnen te dringen. Kapitein Boers gaf zijn levèn in Mei 1942 "te Oraniënburg voor een vuurpeleton. Luitenant Ham in Februari 1044.het zijne in'Mauthausen. E)e burgemeester va& Wonsera- deel, waartoe Kornw'erderzand be hoort, de heer R. Reitsma,- die even als de burgemeester .van Den Hel der, de heer Ritmeester, aanwezig was, eerde namens de gemeente de helden van de Afsluitdijk met een bloemstuk. Een deputatie van de „Vereniging Beroepsschepelingen der Zeemacht" gaf op dezelfde wijze blijk van dit eerbetoon. Onder de marine autoriteiten bevonden zich o.m. Kolonel Barendrecht, directeur van de Rijkswerf; de commandant van het Koniriklijk Instituut van de Marine, de commandant van Hms van Kinsbergen, de comman dant Marine kazerne Willemsoord en een Marva-officier. dén nog, in de stad echter was het hopeloos met als gevolg dat véle honderden misschien wel duizenden veel te laat het Feijenoord Stadion bereikten". Na afloop van de wedstrijd was het al niet veel beter. Omstreeks 8 uur. zouden drie extra treinen van het Feijenoord station vertrekken. Tussen dit station en Rotterdam D. P. was echter storing ontstaan. De, velé duizenden treinreizigers trokken nu naar de trams om zo Rotterdam D. P. te bereiken. De eivolle trams bochten velg, door de nog steeds ..open' binnen stad, naar Rotterdam D. P. Doch daar bleek, de situatie niet veel be ter. Duizenden stonden op de nu over volle perrons te wachten op de trei nen, die veel te laat binnen kwa men. Het lijkt ons onnodig te vertellen hoe vol het was ên hoe warm. In Amsterdam bleek echter dat de meeste aansluitingen trouw ston den te wachten. i Beverwijk 650 jaar stad Het gemeentebestuur van Bever wijk heeft besloten in 1948 het feit te herdenken, dat Beverwijk 650 jaar geleden van Graaf Jan I een ■handvest ontving,- waarbij aan de plaats stadsrecht werd toegekend. Dit jubileum zal in de tweede helft, van Augustus van het volgende jöar feestelijk wonden gevierd in aansluiting op de festiviteiten ver bonden aan het 50-jarige regerings jubileum van H. M. de Koningin. Hoofdmomenten van die officiële herdenking zullen o.m. zijn eén plechtige ontvangst op Scheybeeck, het huidige stadhuis, een historische optocht' en een tentoonstelling „Groeiend Beverwijk". i De Amerikaanse hoofdaankla ger te Neurenberg, generaal- mqjoor Telford Taylor, heeft de 24 leiders van de I.G. Far- ben Industrie, het geweldige Duitse concern voor chemi sche producten, er van be- beschuldigd deel genomen te hebben acm de voorbereiding en het voeren van een aan valsoorlog. Zij worden er voorts van be schuldigd oorlogsmisdaden te hebben bedreven en misdaden tegen de menselijkheid, door deel te nemen aan het laten verrichten van slavenarbeid door millioenen buitenlandse arbeiders en het leegplunderen van bezette landen. bij het Kruithaventje heeft de baggermolen „de Schelde" reeds 406 van de 111 goudstaven naar boven gehaald, jj; 43 leden - van de Deense Akademisk Ar- kitekt Forening maken 'h studiereis door ons land om de bouwkunst en de wederopbouw in ogen schouw te nemen. ïj; 'n Groep van 21' Nederlan ders zullen van 24 Mei af 15 tiendaagse reizen naar Denemarken maken, ter wijl 480 Deense toeristen, verdeeld over 15 tiendaag se trips na 2 Juni in ons land verwacht worden. Ter ontdekking van be langrijke gegevens over de Duitse bezetting in Neder land is door een team van- het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie een onderzoek ingesteld in de te 'Berlijn voorhanden zijn de documenten w.Oi ar chieven van alle nat. soc. ministeries. Het I.F.A.P.- Internationale Federatie van Agriculturele Produ centen) Congres wordt - voorafgegaan door eèn tournee van 60 gedelegeer den uit alle delen der we reld door Nederland, waar veilingen en landbouwbe drijven worden bezocht, Te Den Bosch hield de heer de la Bedoyere, hoofdredacteur van de Cath. Herald een lezing van smokkelaars, teneinde die zich toe te eigenen, sjc Grensarbeiders moeten hun Belgische geld storten op een Ned. deviezenbank. 10% mogen zij houden voor kleine onkosten. Niet tevreden met deze 10% is over de toestand van de Kath. Kerk in Engeland, de opleiding der Kath. Geestelijken, over de gees telijkheid zelf en over het aantal katholieken (nl. 4 millioen)sj; Zuid-Amer. journalisten zijn door de Federatie van Nederlandse Journalistenkringen te Den Haag ontvangen voor een bezoek aan'Nederland om kennis te nemen van de Ned. perswezen. Na bij Roozendaal, in de bos sen van de Wouwse plan tage kwam ijet tot een-ge vecht tussen de grensbe ambten en pseu'do-commie zen, welke laatsten jacht maakten op de goederen men via het diocesane be stuur van de K.A.B. in 't Bisdom Breda bèzig stap pen te ondernemen, om een voor de arbeiders gun stiger regeling te verkrij gen. Tijdens de plech tigheid bij het monument voor "de gevallenen te La ren is een spelend 3-jarig jongetje door een vracht auto overreden en gedood. Een honderdtal mijnwer- wers maakte de traditio nele rondgang per trek vaart door de bollenvel den. Op het plein vOcflr. de .Kathedraal te Haarlem werd door de Katholiek georganiseerde arbeiders te Haarlem een grootse de monstratie gegeven, 'waar bij hoge geestelijke autori teiten tegenwoordig waren, ij; Te Rotterdam is een 5-.jarig meisje, doordat haar kleertjes vlam vatten bij een electrisch kachel tje, in brand geraakt en in ernstige toestand naar het ziekenhuis overgebracht, ïj; Op de vraag van het zoontje van een Staphor ster Wethouder aan de Engelse ambassadeur om sigarenbandjes tijdens diens bezoek aan Stap horst, ontving hij volgens belofte, een heel pak siga renbandjes, waarbij het mooiste exemplaar de handtekening van Winston Churchill draagt. 'Jf. Tij dens balspel is een 14-ja- rige Haagse scholier, op vacantie te Lunteren, door een zandverstuiving over vallen en bedolven. De violist Yehudi Menuhin zal 12 Mei a.s. mét zijn zuster Hepzibah op Schiphol aan komen. sjt In de aula van de R. K. Universiteit te Nijmegên werden Vrijdag de studiedagen over het Indonesische probleem ge- 1 "-"sloten. (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam is Antwerpen niet, vooral niet bij een interlandwed strijd. Om ruzie te voorkomen zal ik hier niet zeggen, dat Ant werpen plezieriger is, 'maar an ders is de Sinjorenstad in ieder geval. Dat is al te zien Zaterdag >De voetbalontmoeting België Holland hangt in het verschiet, dus .regent het pijpestelen. Dat „dus" is bijgevoegd op uitdrukkelijk voor schrift van een aantal Belgische collega's, met wie ik zwierf in de nabijheid van hetCentraal Station. „Dan regent 't altijzeg gen ze- mistroostig. Ze schudden de druppels van hun hoeden en stap pen "weer in alle gemoedsrust door het gordijn van de regen. Centraal Station bij avond. Veel bewegen van mensen. Weinig Neder landers. De weinige Nederlanders mopperen om de regen en cm de kommiezen en om de francs. „itIs triest", schuddebolt fari- zee-achtig 'n Belgische krantenman. „Ja, 't is triest". De Keyzerley bij avond. En de Leystraat en de Meir. De regen maakt bellekes op het asfalt, de regen, spet op de trams en de auto's, de parapluies 'en de plastic regen jassen, de regen regent langs de lichtreclames. Groen wordt de regen en rood en blauw. Century Hotel. Parket; vulpen,, Horlogerie. Hotel de Londres. Océanie. Veel mensen en regen. ,,'t Is triest", zegt de Belgische pers. Ik vind het ook. Ik vind het Belgische bier beter dan de Belgi sche regen. „Gargon, 'n koppel Tuborg". Tuborg verdient een standbeeld om z'n bier. Zondag Zondag, de dag der dagen. Zon dagmorgen ziet het er beter uit, drukker en plezanter. Rond het sta tion een drukte van belang. Einde lijk Nederlanders. Ze komen in de drukte aangestapt, verloren gaande bijna tussen de stromen Belgen. Ze durven niet kijken naar de beurs mensen in zwarte kaarten, die de gigantische sommen vragen van 500 francs en meer. Francs, francs, francs. Pakhuizen frartcs zijn er nodig in Antwerpen en die pak huizen zijn er maar weinig te vin den. Maar /ie Nederlanders zijn er en sze zullen er het beste van ma ken. Het eerste wat ze maken is al de sfeer. Als 's middags de witgehelinde agenten zich in hun machtsvertoon samentrekken om Deurne, als het stadion een belegerde veste wordt, dan is het datgene geworden wat men noemt: „België-Holland", zij het dan- meer België dan Holland. Niet zo vol als in vroeger jaren is het geluid, dat ons aloude Wilhel mus klinken doet en de toejuichin gen uit 3000 Nederlandse kelen ver zinken in het Belgische enthou siasme van geschreeuw en fluitcon certen. En toch winnen we, voor het eerst weer in Antwerpen sinds 1935. We winnen en we genieten van onze jongens, van onze goals, van ons hopeloze en verwoede schreeuwen en van een goede wed strijd. „En er is geen club in 't Zui- 'den, die Holland kan vgrslaaaan joelt uitbundig een trosje landge noten. Misprijzend kijken de Belgen. Verslagen in hun eigen Antwer pen, de stad van torens, havens, volle winkels en pittig bier. t „Pech", zeggen ze. De journalisten zeggen hgt en ze schrijven het in hun gapetten. Pech. Nog maar 'nen. pint bier, om de nasmaak weg te spoelen. „'Ier. pakt gij er ook een, op de overwinning". Nog een en nog een. Op de over winning, op de nederlaag, op de voetballers, op de gazetten en op Antwerpen. „Cheerio, Alex, op de naaste overwinning!" ,,f heerio „De Oceaan", het prettige proef lokaal aan de Keyzerley, blijkt een oceaan. Hij schommelt. Maandag Op Maandagmorgen lijkt Ant werpen een meisje zonder make up. Hard en bedrijvig. Karren bol deren voorbij, mensen met kranten in al hun zakken, boekenstalletjes en bloemen. De Belgen, zij blijven niet" lang stil staan bij één enkel feit. 't Is aan het volgende dat zij denken. Daarom Voelt ge u een beetje over bodig, als- voetbalverslaggever tus sen al deze energie van een Maan dagmorgen. En het gevolg? Nog even dq straten langs slenteren, prinselijk in de zon, met een beetje weemoed om de vorige dagen. Af scheid nemen van de vrienden, van het Antwerpse stadsbeeld en het vlotte. Antwerpse leven. Centraal Station dan. „Cheerio, Antwerpen!" De glanzende trein voor Amster dam in de zon. J. v. d. B. Wederinvoering totalisator Naar wij vernemen kan binnen kort de indiening worden verwacht van het wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de totalisator wederom in te voeren. Ernstige aardbeving geregistreerd Sydney, 7 Mei (Reuter). Seis- mografen van het Riverview Ob servatorium te Sydney hebben een der ernstigste aardbevingen sinds vele jaren geregistreerd. Het centrum van de aardbeving, die enige uren duurde, acht men in Nieuw-Brittanië, mogelijk op een 50-tal mijlen van Rabaul. GROTE STAKING TE BILBAO De Maartdag te Bilbao en omge ving uitgebroken staking van de fa brieksarbeiders, waarbij 20)000 man betrokken zijn, duurt nog voort en heeft zelfs de neiging zich uit te breiden. Dinsdag zijn nog5000 arbeiders meer van het werk' weggebleven dan Maandag. Een aantal bouwvak- en transportarbeiders heeft'zich bi] de stakenden gevoegd. Vooral op'de scheepswerven en bij de ijzer- en staalindustrie breidt de staking zich uit. De autoriteiten hebbeni meege deeld. dat zij, die onmiddellijk het werk hervatten hun recht op ouder domspensioen behouden. Bomaonslas» in bioscoop te Caïro Tijdens eenvoorstelling in de Amerikaanse bioscoop te Cairo is een bom ontploft, waardoor tien personen werden, gewond. Dinsdag werd de elf dé verjaardag ,van ko ning Faroek's troonbestijging ge vierd, De bioscoop staat in een druk winkelcentrum van Cairo Bij de explosie werden twee per sonen gedood en 30 gewond, aldus de officiële cijfers. Tien vrouwen behoorden tot de ppwonden Hoofdprijzen Staatsloterij DEN HAAG, 7 Mei 5p0e Staatslo terij. 5de klasse'. f 25.000 14052. f 1000 7266. 13207, 19321. 21912. f 400 5099, 9436, 12002, 14906. f 100 1023, 2033., 3211. 3728, 3747, 4398, 5648, 5892. 7000,. 11549, 12577, 14093. 16088. 16192, 16429, 17136, '17311, 19504, 20166. BONDSELFTAL: GYGER Zwitserland STROEER Nederland DRAEGER HANSEN DARUI Frankrijk STEFFEN Zwitserland SCHIJVENAAR PROUFF Nederland Frankrijk ROOZEN RIJVERS BERGMAN Nederland Denemarken Nederland Nederland Nederland PREST WILKES NORDAHL GREN LEMBERECHTS Denemarken Nederland Zweden Zweden België PAROLA CAREY LUDL Tsjecho-Slowakije PETERSEN Denemarken Italië Eire NILSSON Zweden REST EUROPA: JENSEN Denemarken De Franse doelman Darui plukt, hoog opspringend, de bal uit de lucht. Een moment uit de Dinsdagavond te Rotterdam gespeelde voetbalwedstrijd BondselftalRest van Europa. De keuze commissie voor de strijd van Zaterdag a.s. te Glasgow beeft nu een overzicht gekregen van haar spelersmateriaal. Vfe hebben het vermoeden dat in het aanvankelijk opgestelde proef- elftal weinig wijziging zal komen. De temperamentvolle Franse doelman Darui lijkt ons n.l. iets beter dan de kalme doch uiterst snel reagerende Deen O. Jensen, ondanks het feit dat de laatste geen en de eerste drie treffers had te in casseren. De middenlinie achten We voor dp Ier Carey, de imposante Italiaan Parola (geheel op het stopperspil- systeem ingesteld) en de Tsjech Ludl. Rekening moet echter worden gehouden met de Oosteiirijker Joksch die niet aanwezig kon zijn. De voorhoede zal ongetwijfeld als volgt worden samengesteld Prest, Wilkes, Nordahl, Gren en de Belg Lemberechts. De laatste om dat de Oostenrijker Melèhior voor de, uitnodiging om naar- Engeland te komen heeft bedankt. De achterhoede hebben we tot het laatst bewaard want ongetwij feld deden die vier weinige voor elkaar onder. Het Zwitserse back- stel Steffen-Gïjger was zowel voor als na de rust geenszins de mindere van de Zweed Nilsson en de Deen Peterson. Inderdaad zullen Lotsy en zijn vrienden uit Slovakije, Denemarken en België hier de meeste zorg over hebben. De beslissing valt 24 uur voor de strijd in Glasgow. Het Belgisch Nationaal Instituut voor de Statistiek deelt mede dat de uitvoer, over de maand April, 5;325 millioen frank bedraagt, tegenover 4.300 mjllioen in Februari en 4.820 miiiioen in Maart. p AT IS het kYuidje-roer-me- niet. Het vat buskruit. De gene die onmiddellijk „Hapt". Die een, twee, drie „rijdt". Er zijn mensen, en we zijn er mis schien zelf ook wel min of meer bij, die terstond vuur en vlam schieten. Bij wie alles bij cfe eer ste slaq of stoot in actie komt. In volle vaart. Zé slaan door, draven door, hollen door. Er is geen remmen meer aan. Er valt gewoonweg niet meer mee te praten. Zij worden beslist onre delijk.. Zij staren zich blind op één punt. Daar houden ze aan vast, kei-hard, koppit). En wee die hen tegenspreken! De weg naar ruzie en twist, naar onenig heid en tweedracht ligt open. Ruim je ruzie bp, zegt de Bond zonder naam. Het. Epistpl van Zondag gaat nog verder, en ge neest de kwaal in haar oor sprong. Er staat voor U en voor mij en voor ons allemaal: „Traag is onZe toorn"! MARCUS - - - door J. S. FLETCHER 37. En natuurlijk zijn 't altijd lui als ik die tenslotte de dupe worden. De mensen komen, merken dat je 'n tere ziel hebt en dan, nou, dan den ken z.e dat ze je wel kunnen nemen als zich een passende gelegenheid voordoet. Ik ben er al wat tussen genomen terwijl ik beter had moe ten weten. O, heel wat keren, tot mijn spijt." „Betekent dit alles, dat mijnheer Richard Malvery u beet nam?" vroeg Atherton. Cuffe haaide een voorbeeldig-ge- wassen batisten zakdoek te voor schijn en wuifde ermee over zijn glanzend voorhoofd. De geur van lavendel doordrong langzaam de at mosfeer. „Ach!" zei hij treurig, „daar kwam ik u nu juist over spreken, commis saris. Ziet u, het zal enig licht wer pen op die verdwijning, tenmin ste naar mijn mening zal hét dat. Ik heb' dat hele verhaal gelezen een heel goed verhaal en 't stond er netjes in in de Argus en natuur lijk denk ik dat u, heren, de kran tenmensen ertoe bewogen hebt dat op te nemen in hun blad. Nu zal het een zeker licht werpen op wat ik kan vertellen en ik kan weer eén zeker licht werpen op wat het ver haal zegt of kan zeggen, alleen is mijn licht wat sterker van karak ter, om het zo eens uit te drukken."' „Mijnheer Blake zal zeer dank baar zijn voor elk licht dat u kunt verschaffen, mijnheer Cuffe, dat kan ik u verzekeren," zei Atherton. „En nu kunnen we, veronderstel ik, wel komen tot de quintessence!" „Zekef," antwoordde Cuffe. ,,Ik zeg altijd tegen mijn meisjes, kom altijd langs de kortste weg tot de kern van de zaak! Laat ons dus ko men tot die van ons en hier is ze dan. Welnu, commissaris, zoals u zich misschien kunt herinneren, is het nu juist zes jaar geleden, dat de jonge Dick Malvery hier de streek verliet en niets meer van zich liet horen, behalve dan in die kwestie van nu. Zes jaar. nietwaar, juist in deze maand October." „Ik ben niet zeker van de juiste datum," antwoordde Atherton. „Ik wel," zei Cuffe grimmig. „Oc tober. Want het was de week van de Cesarewitch-rennen en iedereen weet dat die altijd 'in October wor den gehouden. En het .was twee da gen na de Cesarewitch, om het precies te zeggen, op een Vrijdag omdat de rennen als naar gewoon te op Woensdag Werden gehouden dat de jonge Malvery me komt bezoeken aan mijn privé-adres, op Velodyevsky Lodge (we noemden dat zo omdat ik toen en later nogal succes had met dat paard) in Shil- hampton, om zowat half zeven des avonds, toen ik en mijn meisjes juist bezig waren een hapje te eten. Hij was niet. gewoon, me daar te bezoeken ik zag hem altijd op mijn kantoor in de stad, ziet u maar ik ontving hem. Cuffe, zei hij tegen me, vriendelijk en amicaal, het spijt me, je thuis te moeten- las tig vallen, zegt hij want hij was. altijd een beleefd heer maar ik wilde je vragen of je een cheque kunt verzilveren. Ik kreeg die pas, zegt hij, nadat de bank gesloten was en ik heb het geld vanavond nodig, omdat ik in de stad nog een paar belangrijke zakeh wilde afhandelen Zeker, zeg -ik, ik heb 'het geld in huis en de cheque is goed, zeg ik. Het bedrag, zegt hij, is honderd Pond en het is een cheque van mijn neef, Boyce Malvery, betaalbaar ge maakt aan' toonder. O, dat is in orde, zeg ik, zo goed als de bank, zeg ik. En ik geef hem het geld, een deel in biljetten en een deel in specie en ik kijk even naar de cheque die in orde is en ik leg ze in mijn geld kistje en daarmee was het af. En de jonge Malvery bedankt me en ik zeg, kom er nog even in, en hij komt in, de êetkamer waar ik hem voorstel aan mijn dochters, waar hij heel vriendelijk tegen was. En hij drinkt een glas of twee van mijn sherry en dan vertrekt hij om de expresstrein naar Londen te nemen En niemand heeft hem ooit meer teruggezien,"-besloot Cuffe spijtig. „Niemand meer!" Atherton en Blake, die het ver haal van de bookmaker met grote belangstelling hadden gevolgd, wis selden blikken van verstandhou ding. En de commissaris sprak twee woorden njet scherpe nadruk uit: „De cheque?" Cuffe keek van de een naar de ander en 'schudde het hoofd. „Ach!" zei hij. „Dat moogt u wel zeggen, commissaris, en op zo'n toon De cheque? Wel, ik had er geen twijfel aan of. die cheque was wat ze noemen, bonevide, evenmin als ik zou twijfelen aan uw soliditeit, heren! Ik kende dé jonge Dick al twee of drie jaren als mijn cliënt, zij het in kleine zaken; ik wist wie hij was; ik wist dat hij erfgenaam van een oude titel was en ik ver moedde nooit kwaad. En natuurlijk geef ik die cheque te zijner tijd aan mijn bank. En natuurlijk werd ze stipt gepresenteerden betaald! „Uitbetaald?" riep Atherton uit. „O, maar dan „Wacht u even," zei Cuffe. Ze werd hier aan de bank in Bryches- ter uitbetaald en er werden geen aanmerkingen bij gemaakt. Tot zo ver was alles in orde. Ik hoorde er tV? ln'ü'k verder niets meer over. Wat ik daarna hoorde had niets met mijn zaken te maken en dat was dat de jonge mijnheer Richard Malvery van huis was weggelopen en nooit meer teruggezien werd, sedert die avnd dat hij me had bezocht, mijn geld gekregen had en mijn cherry had gedronken. En er werd een heleboel over hem gepraat, hoe hij zomaar was verdwenen zonder -iemand, ook zijn vader en zijn zus ter, er maar met een woord over te S wi eniiat hij een boel schul den had achtergelaten. Maar omdat hij niet op de debetkant van mijn boeken stond, maakte ik er mii maar geen kopzorg over. totdat ik gen schok kreeg zo plotseling en zo erg dat ik toen pas goed voelde hoe oneerljjk de wereld mensen zo als ik, behandelt. Wordt vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3