DE GEER VOELDE ZICH NA ZIJN AFTREDEN NIET MEER VERANTWOORDE LIJK Was de opdracht voor Indië serieus Gerbrandy js voorzichtig met antwoorden &E UniiBO*, Geen nieuwe politieke koers van de K.V.P. r Treinen .reden op elkaar in Staatsraad Kan overleden AMERIKA HEEFT BELANG bij de uitvoering1 van Linggadjati Van Opa Riparato: Bom van 1000 kilo ontploft bij vervoer naar de Leusderheide Voor Alkmaar en omgeving v - Flitsen uit de Londense tijd in de rechtzaal Zal het hard tegen hard gaan in Indonesië? Truman's plannen goedgekeurd De Unie-bom van Opa Riparato Openingsrede van Partijvoorzitter Andriessen Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; ƒ1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4:-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle^edities 30 cti Buiten God is 't- nergens veilig Vondel ZATERDAG 10 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11223 BUREAUX: ALKMAAR: Lqngestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DÉN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank - v - i B^E EERSTE DAG van de behandeling van de zaak tegen de oud-minister-pre sident Jhr. de Geer werd in hoofdzaak besteed met het horen van be langrijke .getuigen. Drie ministers uit het jiondense Kabinet en twee van pnze diplomatieke vertegenwoordigers legden verklaringen af. Uit de op schrift gestelde verklaringen van wijlen Von Ribbentrop en de mondelinge ge- tuigênis van Otto Bene, de vroegere gemachtigde van de Düitse regering te Den Haag, bleek, dat de Duitsers politieke munt trachtteh te slaan uit de terugkeer van de Geer naar Nederland. Onze Ambassadeur te Brussel had uit gesprekken met yerdachte in 1941 te Lissabon, de indruk gekregen,, dat deze overtuigd was, dat Duitsland de oorlog zou winnen. Dé landverradèrs Voorhoeve en Goedewagen hadden hun bemiddeling verleend bij het verschij nen van verdachte's brochure „Synthese in de oorlog". De 76-jarige ver dachte maakte een kalme indruk en antwoordde op 'n vraag van de'President, dat hij zich zelf zou verdedigen DE OUD-MINISTER was ten laste gelegd, dat hij zich door des tijds de Nederlandse bodem, te betreden, begevèn heeft in de macht van de vijand" en daardoor bij de bevolking van het bezette gebied de indruk moest wekken, dat hij als gewezen minister-president geen heil meer zag in de voortzetting van de strijd en daarmede de vastbeslotenheid van het Nederlandse volk de oorlog voort te zetten, aan het wankelen dreigde te bren gen. Ten aanzien wan de brochure is de Geer ten laste gelegd, dat hij door het pubhceren van dit door^de Duitsers goedgekeur de boekje (de vrije meningsuiting was toen streng aan banden gelegd) een gedachte propageerde, die lijnrecht in strijd was met de ideologische gr.ondslagen waarop de Nederlandse staat berustte. Het getuigenverhoor Nadat de president allereerst en kele vragen, had gesteld aan de he ren Posthuma, oud-hoofdcommissa ris en Heyink, hoofdinspecteur van politie te Amsterdam, betreffende liet vooronderzoek, kwam als ge tuige voor de heer J. G. Sillem, tij dens de oorlog Nederlands gezant te Lissabon. Deze verklaarde, dat toen het aan het gezantschap bekend werd, dat de Geer van plan was naar Nederland te reizen, de heer van Pallandt verdachte dit had ont raden, Kort voor' hij naar Neder land vertrok, waren de heren Sil-< lem èn-van Pallandt bij dei Geer in zijn hotel te gaSt. Er werd toen niet over zijn reis naar Nèderland gesproken en ook niet over Indië. Wij kregen de indruk, aldus de heer Sillem, dat de Geer zich verzoend had met de gedachte naar Neder land te gaan. Op de vraag van de President, waarom niet over'Indië werd ge-' sproken, antwoordde getuige, dat men te Lissabon meende, dat de Geer .te oud was voor een verant woordelijke zending naar Indië. Men dacht meer, dat het een opdracht was om hem bezigheden te ver schaffen. Getuige vertelde verder,dat op 3 Februari 1941 de Geer bij hem ge- komeh was met de mededeling, dat hij na rijp beraad toch besloten had naar Nederland terug tê gaan. Hij verlangde er naar zich bij de ove rige leden van zijn gezin te voegen. De heer Sillem had de oud-minister toen gewezen op de omstandigheid dat zijn terugkomst in Nederland de geestkracht van het Nederlandse volk nadelig zou beïnvloeden.- Im mers men zou het in Nederland kunnen opvatten als een soort vlucht, een gebrek aan vertrouwen in de kracht van de geallieerden. Of verdachte tijdens zijn verblijf t,e 'Lissabon contact heeft gehad met de Duitse gezant aldaar, kon getui ge niet met zekerheid zeggen. De heer' Sillem nam echfgr aan, dat zulk eeh contact er Wel geweest is, omdat verd. een Duits visum-nodig had om naar Nederland te reizen. Uitvoerig liet het Hof zich door de heer Sillem voorlichten over het vertrek van Jhr. de Geer uit Por tugal. Op de vraag van de militaire raadslieer, gen. majoor A. R. v. d. Bent, of verdachte bij aankomsten Portugal nog het plan had naar Indië te gaan, antwoordde.-deze be vestigend. De getuige mr. B, Ph. v. Rarinxma tkoe Slpoten, Nederlands ambassadeur in Brussel, verklaar de, dat hij in Ljssabon met verd. gesproken heeft. Rij kreeg daar de indruk, dat Jhr. de Geer overtuigd v/as, dat Duitsland de oorlog zou winnen. De getuige kon met zeggen of Jhr. de Geer. een eventuele Duit se overwinning aangenaam zou vin den. Wel zeide gétuige, dat Jhr. de Geer, sprekende over zijn reis naar Nederland, gezegd had: „ik ben geen minister meer en heb de vrijheid als privé burger te gaan waarheen ik wil". t Dit heeft verdachte ook aan an deren. gezegd. Uit de voorgelezen getuigenverklaringen blijkt dit ook steeds weer. •Gerbrandy aan het woord Oud-minister, prof. dr; P. S. Ger brandy is de volgende getuige. Over het ontslag van Jhr. de Geer als minister-presidept vertelt prof. Gerbrandy, dót dit niet geheel vrijwillig is geschied. Hij wenst zich echter niét uit te laten over de redenen, die tot dit ontslag de aanleiding hebben gegeven. Pres.: „In Augustus 1940 vroeg ihr. de Geer, toen hij nog minister president was, verlof om een va- cantiereis naar Zwitserland te ma ken, hoe vond u dit verzoek? Be vreemde -ü dat?" Prof. Gerbrandy, die na elke vraaS Van dp president lang aarzelt en de indruk maakt, dat hij niet gaarne de interne dingen uit de diploma tieke sfeer in het openbaar behan deld ziet, antwoordt: „ja dit be vreemdde. mij". En dan vervolgde hij, op aandrinf^n van de president: „de plaats van de minister-presi dent was natuurlijk bij' de rege ring". Pres.: „Is het plan gerezen Jhr. de Geer naar Indië té zenden. Künt u daar iets van zeggen?" 'Get.: „Het leek ons een onpret tige situatie, dat een ambteloos oud minister in Engeland vertoefde, en zonder speciale taak. Wij meenden, dat het wenselijk was hem bezig te houd,en en besloten hem met een opdracht naar Indië te zenden". Pres.: „Wat weet u van de radio rede d.d. 20 Mei 1940 van Jhr. de Geer, waarin hij de ambtenaren in Jhr. de Geer in de beklaagdenbank. Nederland aanmoedigt, zoveel mo gelijk met de Duitsers samen te werken en door ^kalmte en waardig heid de eerbied van de bezetter af te dwingen?" Get.; „Ik was het er niet mee eens. Jhr. ^de Geer heeft niij ér niet in gekend Ten aanzien van de Indische "op dracht van Jhr. de Geer vertelde prof. Gerbrandy, dat volgens rap port van minister Weiter,, de ver dachte er mee instemde. Pres.: „Toen verdachte naar Indië' vertrok, lag het in de bedoeling van de Nederlandse regering de oorlog door te zétten tot het bit tere einde. Is dat zo?" Get.: „Absoluut. Jhr. de Geer was eenandere mening toegedaan. Kort voor zijn aftreden zeide hij op, een ministerraadvergadering, dat hjj geen eerste minister kon blijven als ik doorging het aan te sturen op het doorzetten van de oorlog". -De president vraagt aan prof. Ger brandy of hij nog van mening is, - dat'de terugkeer van een hoogge plaatst ambtenaar naar Nederland in die tijd, verkeerd geacht moet worden. Prof. Gerbrandy: „Ik acht het fu nest, als iemand, die zovéél van de politiek wist als Jhr. de Geer,- naar een door Duitsland bezet gebied ging, bestond natuurlijk groot ge vaar, dat de Duitsers bepaalde ge heimen in handen zouden krijgen". De opdracht naar Indië was reel Pres.: „Was de opdracht naar In dië een reële opdracht?" Prof. Gerbrandy: „Zeker. In het belang- van Nederland en ook van Jhr. de Geer zelf. Er moest goed contact komen met Indie. Met die opdracht ging Jhr de Geer weg 'en daarom kreeg hij ook het - visum, dat hem zekef niet .zou zijn gege ven als hij zich naar een andere, plaats' wilde begeven". Pres.r „Er is Sprake van geweest -van Duitse zijde zou dit zijn ge zegd dat een Nederlands gouvér- nement onder leiding van Jhr. de Geer het de Duitsers gemakkelijker zou maken hun bewind in Neder land te voeren. Lijkt het u waar schijnlijk, dat Jhr. de Geer een der gelijke functie - zou hebben aan vaard?" t Prof. Gerbrandy: „Zeker niet. Daar was hij natuurlijk tegen". Op eèn desbetreffende vraag van dé president vertelde, prof. Gerbran dy dat hij kort voordat verdachte's brochure jn druk verscheen, er een gestencilde copie van in handen kreeg. De publicatie van deze bro chure in Nederland droeg natuurlijk 'niét de goedkeuring van de Ko ningin pe o'chtendzitting was hiermede afgelopen. (Vervolg op pag. 5) Een spoorwegongeval tussen' Zwolle en Apeldoorn heeft gistéren een zwaar gewonde en vier licht gewonden geëist. De machinist van de personen trein ZwolleApeldoorn, dig om 13.32 uur uit Zwolle was' vertrokken zag tot zijn grote schrik om onge veer twee uur op hetzelfde spoor een goederentrein vanuit tegenover gestelde richting naderen. Hij rem de zo Sterk mogelijk doch een bot sing was niet te voorkomen., Met - no'g vrij grote vaart reed de loco motief op de goederentrein in. Pe locomotief en drie rijtuigen van de personentrein vlogen uit de rails evenals de locomotief en twee wa gens van de goederentrein. Een reizigër, de heer L. Kroon uit Apeldoorn, werd zwaar gewond. Drie reizigers en de machinist van d.e personentrein liepen 'lichtere verwondingen op. - De overige reizigers, die met de •schrik Vrij kwamen zijn met auto bussen verder vervoerd. v De heer L. Kroon is naar het R.K. ziekenhuis in Apeldoorn overge bracht. Later vernemen wij nog, dat de goederentrein -een snelheid van on geveer 20 km. had. De ravage is groot. Van twee Zweedse personen wagens werd de lichte houten bo venbalk nagenoeg geheel vernield en ook de beide locomotieven wer den zwaar beschadig;!. De eerste wagon van de personentrein werd tegen de locomotief opgedrukt, waarbij dp heer Kroon, die op het voorbalcon stond, zwaar werd ge wond, o.m. brak hij beide benen'. Officiëel is medegedeeld: De zer dagen heeft'de Amerikaanse ambassade in pen Haag het vol gende mondeling aan het Mi nisterie van Buitenlandse Za ken ter kennis gebracht: - „Gedurende de maand, dip verlopen is sedert de onderte kening van de overeenkomst van Linggadjati heeft dé rege ring der Verenig'de Staten uit gezien naar een aankondiging, dat de .voorziening in het ac- coord, die betrekking heeft op het herstel van Amerikaanse rechten en eigendommen -binnen hét republikeinse gebied, van kracht zou zijn géworden. De Amerikaanse regering acht on verwijlde maatregelen tot het bereiken van overeenstemming inzake de economische en finan ciële aangelegenheden als ook' de uitvoering van artikel 14 noodzakelijk, niet alleen als wettelijke verplichting, maar ook als voorwaarde voor de re habilitatie van de economie van Nederlands Indië. De Amerikaanse regering dringt derhalve bij de gemeng de commissie, verantwoordelijk voor de Uitvoering van de eco nomische en financiële clausu- W-van het accoord van Ling gadjati aan op effectieve en prompte maatregelen". Aan de chef van de directie Verre Oosten van het ministerie van bui tenlandse zaken te Batavia is op dracht gegeven he£ bovenstaande ter kennis te brengen vaA de rege ring der republiek Indonesia. Hard tegen hard? ]Het republikeinse „Nieuwsblad" schrijft in een hoofdartikel o.m.: „Van Nederlandse zijde is men al gemeen overtuigd, dat thans binnen afzienbare tijd belangrijke beslis singen tegemoet kunnen worden gezien. Wij kunnen hierop slechts zeggen dat dit volkomen van de houding der Nederlanders afhangt. Indien de Néderlanders aan onze redelijke eisen een gewillig oor le nen,, zullen inderdaad in de komen de dagen spijkers met koppep wor den geslagen. Moet het echter aan de andere kant hard. tegen hard gaan, dan zijn „wij daartoe volko men bereid." Het blad gaat dan verder: „Als illegale daden, in strijd met de' overeenkomst .van Lingga djati, worden o.m. beschouwd: 1) Het gebeuren in Makassar,' waarin de republiek niet „is gekend. 2) De vorming van de staat West-Borneo. 3) De steun aan de Pasoendan-^be- weging. Het valt niet te ontkennen, dat de overeenkomst van Lingga djati tot stand is gekomen onder druk van buiten. Nadat de Neder landers getracht hebben bij monde van minister Jonkman en doorde stunt van Prof. Romme met zijn verschillende Linggadjatfs ons een eenzijdige interpretatie op te leg gen, was het weer de buitenlandse druk, die de Nederlanders dwong tot ondertekening van het accoord. 'over te gaan." Het blad besluit: „Zoals wij de situatie zien_ zal het hoogstwaarschijnlijk wel hard tegen hajd gaan." Deskundigen haar Indonesië De heren G. C. van Waveren, accountant-van het ministerie van financiën, A. Mey, adviseur van het ministerie van financiën en direc teur van de rijksbegroting, en J. P. van~Marle, accountant Van de gene rale thesaurie, zijn Vrijdagmorgen per' Skymaster naar Indonesië ver trokken. MOEDERbAG Naar eerst thans bekefid ia ge maakt is Donderdag te Den Haag in de ouderdom van 73 jaar over leden Staatsraad Mr. J. B. Kan. Mr. J. B. Kan studeerde te Lei- cjen en promoveerde in 1896 cum laude op het proefschrift, „Üe comptabiliteit in het Staatsbestuur" en werd daarop benoemd tot ad junct-commies aan het Departe ment van Financiën. In 1904 ging hij over naar Binnenlandse Zaken, van welk departement hij op 34- jarige leeftijd secretaris-gengraal werd. Op 8 Maart 1926 werd hij minister van Binnenlandse Zaken in het kabinêt-de Geer. Als zoda nig Was hij werkzaam tot 10 Aug. 1929 toen- het ministerie aftrad. In 1939 trad hij op als voorzitter van het Algemeen Steuncomité terwijl hij in de loop der jaren ook? veel werk heeft verzet op het gebied van publiceren. Van zijn hand ver schenen verschillende' opstellen in tal van wetenschappelijke vakbla den. Mr. Kan_die een populaire fi guur, was, stond- bekend als een en thousiast beoefenaar! van onder scheiden takken van sport. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het pro gram van President Truman voor financiële steun aan Grie kenland en Turkije met 287 tegen 107 stemmen goedgekeurd. "Tekst- RelnVdlkhcÖ llkstmtics (JealWcwroj ANDAAG loopt Ret Kinderverhaal over Pa Pimpel af. Het verbaal is vooral door de kleinen zeer gewaar-, deerd, dat hebben wij wedervarenNu iö er weer een ander verhaal gereed. Hét zal vooral de groteren interesseren, maar dat behoeft de kleintjes nog niet af te schrikken. Het is een origineel verhaal, dat speciaal voor het Nieuw Noordhollands Dagblad is geschreven door de letterkundige Rein Valkhoff uit Alkmaar, met tekenin gen van onze tekenaar Gerard Wanroij. Het behandelt de fantastische geschiedenis van de atoombom van- Opa Riparato en de avonturen, welke hij met zijn geniaal afweerwapen de wereld deed doorleven. Maandag a.s. gaat het scherm op voor deze nieuwe geschiedenis: KOMT, ZIET EN HOORT TWEE PERSONEN GEDOOD Gevaarte werd gesleept over het wegdek Gistermiddag om 3 uur heeft opnieuw een ontploffing van mu nitie, die onschadelijk gemaakt zou worden, en daartoe naar de Leusderheide werd vervoerd, twee doden en een gewonde geëist. Een 1000 kg bom van Duits fabricaat, die door een drietal soldaten van de opruimings- en bergingsdienst van Maarn over de provinciale Weg, die van Doorn naar Amers foort loopt, naar de Leusderheide werd gesleept, explodeerde plot seling met grote kracht. Twee der soldaten, de 30-jarige NI Niesink uit' Amsterdam, en de even- oude M. de Regt uit Haarlem liepen op dat moment ieder aan een kant van hét gevaarte. Niesink.werd door de -luchtdruk opgenomen en enkele tientallen meters weggeslin gerd, maar bekiyam wonder boven wonder slechts lichte verwondingen. De Regt wérd op slag gedood. Het duurde ruim twee uur voor men er in slaagde zijn stoffelijke resten te vinden. In de auto, die onmiddellijk in brand vloog, kwam de 19 jaar oude chauffeur W. de Jong uit Delft om hei levén. De explosie*geschiedde vlak voor de theetuin van het Café-Restayrant „Bergzicht", dat dichtbij de Pyra- midevan Austerlitz staat. Flinke schade werd er door de ontploffing veroorzaakt. In de weg is een gat geslagen van ong. 3 M. diep met een diameter van 10 M. tSpoedig na de ramp was de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, ter plaatse, evenals officieren van de O.B.D., de geneeskuhdige dienst en de brandweer uit Amersfoort. Militairen van Üe O.B.D. hebben verklaard, dat de zware bom in Maarn was gedemonteerd. Daar het gevaarte te zwaar was voor de auto, had men het er aan vast gebonden en slêeptè het over het wegdek. Het was de laatste van ruim ,180 bom men, die van Maarn uit naar de Leusderheide zijn gesleept en daar onschadelijk zijn gemaakt. IJET VEEL PAPERASSEN en zware tassen beladen, zijn de hfgevaardigden van de Partijraad der K.V.P. gisteren naar Utrecht, getogen, om daar Vrijdag en Zaterdag de belan gen van de Katholieke Volks partij te behartigen, Contribu-, tiekwesties en reglementeii -pro blemen vormden de hoofdzaak van de beide eerste zittingen Een gewichtige zitting noemde voorzitter Andriessen deze bijten- komst. Hij wees baarbij op het "be lang van goede reglementen, diè formeel de grondslag van de I'artij- organisatie vormen. In verband met de contributievoorstellen wees rde yoorzitter op de noodzaak van 1 betere financiën; in de .hiërarchie der waarden neemt de K.V.P. een gelijke plaats in als de sociale, cul turele en jeugdorganisaties, maar dit brengt dan ook consequenties mede tep opzichte van de contribu tie-plicht. De K.V.P. is klaar voor de nieuwe tijd, zij beseft, dat na de grote schokken van de oorlog een drang naar vernieuwing aanwezig is. Die drang is over heel de wereld merk baar. Diepgaande Spanningen gaan door alle landen, er is alom drang naar diepgaande''hervormingen, ook in ons land. Europa gaat een moei lijke tijd tegemoet. De beginselen zullen daarbij een grote rol spelen. Ook dus onze partij, gezien haar principiële basis. Om haar taak te volbrengen yioet de Partij groeien aan innerlijke kracht De partij zal haar politieke koers welke zij tót nog toe volgde, handhaven. Deze is,- blij kens de resolutie van 1945, dat een vooruitstrevende politiek in christelijke zin moet worden gevolgd, zij zal zich daarvan Biet laten afdringen, noch door druk van links, noch van rechts. Er is geen sprake van dat de Partij loopt aan de leiband van de Partij van de Arbeid, Ons eigen program is toetssteen voor de daden der fractie. Wij, aldus" de voorzitter, willen in de politiek idealen verwezenlij ken; wij willen een herkerstende maatschappij, een christelijke* sa menleving.' Niet alleen encyclieken citeren, maar ook in practijk breb- gen. Dit vraagt aller krachtsinspan ning. Een tegenstelling tussen in- telligentia en partij ziet spr. niet Het P.B. is zich van geen Schuld bewust. Het houden van de vroe gere politieke bijeenkomsten 'in Amersfoort wordt weer overwogen. De/*medewerking der intellectuelen kan niet worden gemist. De partij erkent natuurlijk de vrije menings uiting wat men wel eens betwij feld heeft maar de partij is geen discussiegezelsehap! Zij is een con structief apparaat, dat stabiel wil en moet werken. Na deze -rede, die met applaus begroet werd, deed de secretaris mededeling van enige moties infcake de vergoeding der'oorlogsschade. Dé voorzitter deelde mede, dat later tef vergadering een uitspraak van de Partijraad gevraagd zou worden, om zich te verenigen met het standpunt, zoals dat uiteengezet is door mr. Teulings' op de- bekende persconferentie: uitgaan Vhn het beginsel der integrale vergoeding op basis der vervangingswaarde, met inachtneming van de rechtvaar digheid en de naastenliefde. Een viertal vragen van de kring Den Helder werden door .de voor zitter beantwoord. Een vraag inihke de positie der emigranten in Frank rijk zal behandeld worden met ir. Heijmeijer. De klacht over absen teïsme wordt doorgegeven" aan de fractie. Inzake de kinderbijslag aan gezinnen, waarvan de vader over/ leden is, is de regering dilligent. Het vierde punt, de verkavelings- politiek van minister Mansholt, heeft, zei de voorzitter, de scherpe aandacht van de fractie. Nadat nog van enige moties ken nis genomen was, werden enige op merkingen gemaakt over de begro ting-1947, die een eindcijfer geeft van f 193.750. Vooral werd critiek geoefend op de post van f 30.000 voor het Staatkundig Centrum. Ge vraagd werd hoe de positie van het Centrun; is (waarover ook amende menten zijn ingediend)Met warmte werd gepleit voor een post voor hét Indische Do'cumentatiebureau. De penningmeester, de heer Alberts, die de begroting met vaardigheid verdedigde, hoopte dat deze- post het eerste gevolg zou zijn van de inkomsten van Het Goseling-Ver- schuur-herstelfonds. Pater Stokman lichtte de betekenis van het Staat kundig Centrum toe. De situatie is anders dan in 1945. Een ontmoetingspunt als toen is nu' niet meer zo nodig. Het betreft nu ^en verband, dat zorgt voor de po litieke „planning". Leden van ande re partijen zijn er geen lid meer van, maar er wordt niet persé ge- eist dat alle medewerkers lid van de partij zijn. De partijleiding heeft lyngs verschillende kanten invloed op de gang van zaken in het cen trum'. De post is vooral nodig voor het apparaat van het Bureau van 't centrum, waaraan enige vaste krachten verbonden zijn. Hier wordt ook veel wetenschappelijk werk gedaan, maar mén werkt ook mét een dosis- idealisme. De post van het centrum woi-dt intussen aangehouden' tot de regelèmentswij ziging. Alvbrens het Voorstel inzake de cont'ributieheffing wordt" behandeld,' ging dé vergadering over in 'n huis houdelijke zitting waarin de finan ciële toestand van de partij bespro ken werd. In de discu&ie kwam 'overigens vooral naar voren, dat de partijraad niet verder mocht gaan dan voor stellen, hoe groot het bedrag zou moeten zijn, dat aan de centrale partijkas moet worden afgedragen; verder kringen en afdelingen in de bepaling der contributie vrij laten. Er werd o.a. op aangedrongen, ook de plattelandsafdelingen iets meer te bieden over de act. vraagstuk ken van het platteland, dan betaalt men een goede contributie veel ge makkelijker. De penningmeester had tegen de suggestie geen bezwaar en het voor stel van het P.B. kwam dan qok te luiden: de afdracht aan de partij bedraagt 80 cent per lid. De kringen en afdelingen betalenverder hun eigen contributie, maarmoeten dit dan ook doen! Het nieuwe bestuursvoorstel is Tenslotte bij acclamatie aangenomen, waarna dé vergadering werd geslo ten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1