Wij gedenken: vijf dagen oorlog in Nederland m MOEDERDAG 1947 b';:3 1 ,'V Over mantelpakjes gesproken HIRSCHFELD OVER TRIP 'ktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 10 Mei 1947 PAC. 3 VAN 10-15 MEI 1940 Duitse leger kwam op 10 Mei als een dief in de nacht Nederlands leger streed een heldenstrijd, het hart van Holland bloedde •0' Eb «Lr. F 1 Vrouw en mode Tenniswedstrijden van morgen I 4 F. C. Filmkeuring in ons gewest Winston; Michael Stro- 14- jaar; Victoria Miss Min- 14 jaar. [BLIK. Zo lang ik leef, 'r. EN. Royal: Land zonder 14 jaar; Sanders van de ri- 18 jaar. ELDER. Tivoli: Altijd in hart, 18 jaar met voorbehj Vlucht uit de beschaving, ;eftijden. VND. Apollo: Het kleine rstand, 14 jaar; Jericho, 18 [GEN. Cinema de Haan: mt een vriend vanavond, IS t cadeau doen. Het is wel ngrijkste wedstrijd van ae tie in de afd. van de 2de erwachten een zeer span- .'edstrijd en een zeer grote iüpporlers, die getuige wil- van deze wedstrijd en zp le Boys zullen aanmoedi- het weer meewerkt wordt en record-aantal bezoekers it op het Hugo Boys-terr., 2,30 uur. 2 uur speelt het 2de thuis F. C. 4 waarvan we ver- dat ook hier de punten Hen blijven. Ook de adsp. ruis op deze kermis-"ondag tegen Z. A. P. A. Dat is, jre opgaaf voor de Boys- iar Z. A. P. A. op de bo- ilaats staat, maar mogelijk nog een puntje thuis te Jullie spelen waarschijn- het) eerste ITNIEUWS L, S. V. V. 1EDIJK. Schoorl 1—L. 2 uur; LSVV 2—Hollan- 2,30 uur; Schoorl 3LS 2 uur; LSVV1 juri. aHol- 1 jun. a, 12 uur; VZV a 12 uur; KSV a—LSVV c, erdag 10 Mei: Hollandia T r b, 6 utir. van LSVV, Zondag 11 Mei. i jaarlijksche feegtdag ge- 3rger voor de stemming programma te verhogen :rschillende verrassingen, het behalen van zoveel overwinningen. Voor cjes is een bonte avond in el- jezet, aanvang 7 uur. On- pauze zal de trekking inden van de grote verlo- >porters, donateurs en an- adigden kunnen kaarten n bij de opvoorverkoop ui Burg. Bespreek op tijd uw pdat teleurstellingen wor- 'kon\en. VOGELS I—W.S.V. I UITGESTELD <TD De voor morgen Ide voetbalwedstrijd Zee- •S.V. I (Wormer) i& itandigheden uitgesteld. JLIEKE VOLKSPARTIJ ,D. De KVP-afdellng :dorp organiseert op Dins- ;zer een bijeenkomst, waar- ogedelgestr. Heer Th. S. J; Haarlem, lid van de lamer der Staten-Generaal zal houden over zeer be- vraagstukken, meer in het mét betrekking tot Indië. trent deze actuele proble- ■vijls veel mis- of onver- taat, mag worden verwacht auders, ook en vooral van itairen, evenals alle leden Katholieke Jeugdbewegin- deze unieke gelegenheid undige voorlichting hun zullen 'doen. ade aan wild en gevogelte r C. Rueb, secretaris der ersvereniging, schrijft ons: werp- en broedtijd van gevogelte is aangebroken, ïgetwijfeld van groot nut i op de schade, die los- honden berokkenen door oren van" nesten, het op- eieren en het doodbijten wild. doen wij een beroep op luwers en boeren, die zich ld door hun honden laten :n, om deze dieren niet de el te geven en ih het veld akkeren. rzoeken voorts de land- nisaties er bij hun leden dringen, dat zij de hon- hen in het veld vergezel- :lijnd houden, daar anders l en gevogelte het ergste :en. :hade door wild en gevo- landbouwgewassen in het seizoen behoeft geen bij- vrees te worden gekoes- r het ons bekend, is, dat de volle aandacht heeft Ministerie van Landbouw, ren en landbouwers, die algemeen liefhebbers zijn ituur, zullen aan deze op- :r gehoor geven en hun :ing willen verlenen, le wordt een nationaal en belang gediend. 9 Mei. Aardappelen ïazie 818; postelein 43 1.7016; prei 22; witlof 6 ikpeen 5.10—7.20; radijs J; rabarber 912; sla 5. 9 Mei. Aangevoerd: vitlof 23—35; 10640 kg II kg III 7—23. 'M, 9 Mei. Aardappelen witlof 1.26—37; II 16—30; spinazie 1322; radijs 10 er 1318; uien 1416. AR, 9 Mei. Exportvei- Inazie 8—18; postelein 68 >er 12—23; prei 22—33; sperges 642.11; witlof 9 js 1219; selderie 814; a "16—33. ■SCHARWOUDE, 9 Mei. oerd; 4000 kg kroten I 8;, '00 kg peen II 7.40—7.60; 9200 kg witlof I 12—27; !400 kg rabarber 13—14; i 17; llOftkg sjalotten 9. Mei. Zuiderkogge. -34; afw. 226; spinazie •dapp. 10.6012.10; rabar- lotten 12; kroten 4.408; 10 Mei 1940Een vroege dag, zoals er velen zijn in de bloe- menmaand, zacht en geurig. In de Betuwe bloeien de vruchtbo men ©n langs de Hollandse kust schitteren de bollenvelden in allerhande kleuren. En toch.... De verloven voor de militairen zijn ingetrokken, weinigen weten waarom, maar het gevaar is dreigend, zo dreigend zelfs, dat men de vijandelijke colonne's al dichtbij weet. Ze hoeven nog maar op het sein te wachten en dan zullen ze in bloedige gol ven over het land stromen, dat bloeit in de eerste lentenachten. En het sein komt, onverwacht en wreed. Vliegtuigen hangen in de lucht boven Nederland's vliegvelden en de alarmkreet slaat van post tot post. Telefoons rinkelen angstig in de nanachi, ordonnancen schieten over de bedauwde wegen en overal flitsen vliegtuigen over, nog meer en nog meer, tot de hemel een dreunend geweld geworden is van Heinkels, Messerschmidts en Junkers. Dan vallen de bommen, gierend komen ze op de aarde af en slaan alles in puin, hangars, vlieg tuigen, batterijen en mensen. 10 Mei 1940, waarop ieder zich bezint op de komende Pinkster dagen. De zon lokt naar buiten en afspraken links en rechts zijn gemaald. Maar een schaduw valt over Nederland. 's Morgens even over zessen Den Haag is al ontwaakt door het oorlogsgeweld zijn de Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. van Kleffens en de Duitse gezant Graf von Zeek in een diplomatieke woor denwisseling gewikkeld, totdat onze Minister met een stuk potlood op Hat ultimatum leze zin schrijft; is de Nederlandse Regering van oordeel, dat thans een staat van oorlog is ontstaan tussen het Ko ninkrijk der Nederlanden en Duits land." En intussen, uren lang al, wordt er gevochten langs Nederland's grenzen, in het hart van Holland, waar honderden parachutisten neer vallen en op zee, waar de marine haar schepen concentreert en naar bedreigde punten stuurt. In Gelder land zijn de eerste troepen doorge drongen tot in Zutphen en ook in Arnhem verschijnen de Duitsers al, nagestaard door verbaasde mensen, die zoiets niet kunnen geloven. Had Hitier niet gezegd.... Ja zeker, maar Nederland werd immers ver dacht in verbinding te staan met buitenlandse mogendheden!! In Limburg worden de grenssol daten verrast door allerlei eenhe den, die binnentrekken, in alle soorten uniformen, met Oranjeban den om, maar ze worden ontdekt, en ook hier zijn de gevechten los gebrand, hevig en verbeten, nu de mannen begrijpen waar het om gaat. Delfzijl is genomen en na een paar uur is het Oosten van het land al bezet. De eerste stoot gelukt door de ontstellende verrassing, die er mee gepaard gaat. En ook de eer ste doden zijn er, jongens, die ge vochten hebben tot hun mitrailleur witgloeiend stond en weigerde, tot de laatste kogel en de laatste hand granaat was opgebruikt en tot zelfs de bajonetten geen dienst meer konden doen. Niet eerder hebben de Nederlandse soldaten zich over gegeven. Verbetenheid en hevige ontstelte nis vliegt van post tot post, over de veldtelefoons zoemen de bevelen, worden smeekbeden ge-uit om ver sterkingen of vloekt de kazemat commandant in uiterste opwinding op de munitiedragers die niet ko men opdagen. In Zuid-Holland vallen de para chutisten naar benedenbij honder den, om den Haag, in Rotterdam, langs het Scheveningse strand en in de polders van Sl'edrecht en Dordrecht. Maar onze luchtdoel schiet als een bezetene op ieder Duits vliegtuig. En de jongens ra ken ze, bij tientallen vallen ze als brandende fakkels omlaag. Op het vliegveld Ypenburg wordt een dramatische strijd gestreden, officier en soldaat vechten samen ui aanval en verdediging, in storm loop en loopgravengevecht. Er sneuvelen tientallen jongens, maar tientallen anderen rennen vooruit en nemen hun plaatsen in. Helden?? Nee, alleen maar men sen, door de felheid gedreven en door de innerlijke plicht, die hen opzweept alles te doen wat mogelijk is. Hierom toch helden van ons volk. Waalhaven is veroverd door de vijand en op de rivier verschijnt de ,.Jan v. Galen", het trotse schip van de Koninklijke Marine. Het schip danst en woelt op de golven van de vele ontzettende aanvallen, maar het vaart dwars door mijnen velden heen, om Waalhaven onder vuur te gaan nemen. Tot een vol treffer aan alles een einde maakt. De matrozen gaan aan land en on dersteunen de zwarte duivels, de onvergetelijke mariniers van kolo nel Freytag Drabbe, die hier hun geschiedenis schreven in opoffering, hoogstefierheid en heldendom. Zo gaan de uren voorbij en de nacht trekt over Nederland, de eer ste oorlogsnacht. Maar de strijd duurt voort, want wij zullen het niet opgev.e.n. Troe pen trekken terug, van het eiland van Dord, uit de Peelscelling, waar de commandant is gevangen geno men, en uifLimburg. Bij Kornwer- derzand worden krijgsplannen ge maakt door kapitein de Boer en zijn mannen. Zij zullen hun leven tot het uiterste verdedigen en als God wil zullen zij de Hollandse linie beschermen zo lang dat mogelijk is. Hun taak is uiterst zwaar, want wat betekenen een handvol soldaten in een paar bunkers voor de aan stormende horden, die geen levens tellen en geen materiaal! Het hart van Nederland bloedt Triomphantelijk is het langs de stellingen gevlogen: het bericht dat generaal von Sponeck, die in Den Haag op de eerste dag de parade van zijn parachutisten zou afnemen, is neergeschoten. Zijn paard lag vlak naast hem en de residentie vecht nog door in uiterste nood, maar met geklemde tanden en wapens in de vuist. En tromphantelijk zoemt 't langs de draden van bunker tot bunker, Sabotage of oorlogskans? Niemand weet het, maar ieder denkt er over en loert op de verrader, die overal is komen opzetten: in Den Haag, Waar een panserwagen een huis kort en klein moet schieten, in Rot terdam, waar de jongens van kolo nel Scharroo de kogels horen flui ten, afkomstig uif particuliere hui zen, in Dordrecht waar signalen van daken worden gegeven aan over trekkende vliegtuigen en op Pernis, waar een paar Duitsers even komen binnenlopen, om de stelling over te nemen. Wat intussen, dank zij de oplettendheid van de commandant niet gelukte. En op Schiphol staat de mitrail- list, een cigaret in zijn mond, uiterst zenuwachtig, maar ontembaar achter zijn wapen en schiet het leeg, keer op keer op de vliegtuigen, die bru- taal-laag komen overdonderen en juichend slaat hij zijn makker op de schouders, wanneer er veer een ge raakt is. Maar wat heipr het! De Duitsers zijn al over de Moer dijk, de Koninklijke Familie wordt belaagd door de verklede parachu tisten en de vliegvelden worden stuk voor stuk kapotgesmeten door de Heinkels. Wat het helpt? Op de Afsluitdijk wordt Neder land opnieuw groot. Daar wacht ka pitein de Boer, kalm en onverschrok ken als een ras-echte Nederlander op de vijand, die hij door zijn kijker ziet aankomen. Honderden zijn het, met voertuigen, motoren en op fiet sen, zich van niets bewust, omdat Kornwerderzand zwijgt. Uitgestorven ligt het begin van de dijk. Totdat de Duitsers vlak bij zijn en l! r w f' s-r i s- - 4F ■-'X van stelling tot stelling en van mi trailleursnest tot mitrailleursnest, dat de luchtdoel, de onovertroffen Nederlandse luchtdoel en de helden van de lucht, onze vliegers de i/uit- sers neerhalen als rijpe vruchten. De leeuw is ontwaakt als een wil deman. Maar het hart van Nederland be gint te bloeden, de Grebbeherg is 't toneel geworden van verbitterde, en roekeloze, -machteloze strijd. Keer op keer trekt de infanterie vooruit en telkens wordt zij weer terugge slagen. Verliezen aan beide zijden zijn hoog. doch de Duitsers tellen er meer dan de onzen, omdat wij on ze mannen moeten sparen en zij hun mensenmassa steeds weer de hel van de Grebbe insturen. Want dat is het daar voor de Duitsers gewor den. Alles vecht snee, ieder wapen geeft zich, van infanterist tot mili taire politie en veld-artillerist tot ordonnance, die z'n motor opzij ge smeten heeft en met karabijn en handgranaat naast zijn vrienden staat. Iedere man is er nu één. Maar de overmacht wordt te sterk en overal vliegen de bruggen in de lucht bij Hedel, Nijmegen en Arn hem, soms kleine onbetekenende overgangen, die toch van groot be lang blijken, soms trotse bogen, waar Nederland fier op was. De oorlog dwingt er toe en de vrijwilligers kruipen vooruit, worden neergescho ten, anderen komen en helpen, moe dig en onverschrokken. Dan zoemt het weer langs de draden over het land: De Fransen en Engelsen zijn gekomen. Het geeft allemaal nieuwe moed. Maar ook de Grebbe moet het op geven. De artillerie wordt langzaam maar zeker uitgeschakeld en dan moet ook de infanterie terug. Terug op de vesting Holland, nu de water linie niets meer kan tegenhouden. met vaste stem de kapitein „vuur" commandeert. Zo brak daar de hel los over de vermetele vijanden, die in deze klei ne groep mannen hun meerdere moeten erkennen, dank zij de kalmte en moed van deze jongens met aan het hoofd een van de vele dappere Nederlanders, die in die dagen hun naam hoog hebben gehouden voor God, Koningin en vaderland. En met op de achtergrond de moedige steun van de „Johan Mau- rits", die al zijn vuurmonden ge bruikt voor deze jongens in de bun kers. De Afsluitdijk krijgt vanaf dat ogenblik de naam „Dodendijk", zoals de marin. „zwarte duivels" worden gedoopt. Rotterdam heeft het zwaar te ver duren, daar wordt gevochten van man tegen man, met alle middelen en alle wapenen. Hier ook was het verraad groot en de oneervolle oor logvoering van de vijand, die zijn mensen dagen te voren al had aan gevoerd met aken en schuiten. En die zijn soldaten in onze uniformen stak, om zo de kracht van ons kleine leger te breken. Het Prinselijk Paar is vertrokken, want de Duitsers loeren op het Ko ningshuis. De Koningin vertrekt eveneens, om naar Zeeland te gaan, maar de aanleghaven wordt zwaar gebombardeerd en Zij moet de wijk nemen naar Engeland. Het duurde lang voor men in Ne derland begreep waarom. Zo komt de vijfde dag van deze vreselijke oorlog. De Meimaand bloeit heerlijk in de natuur, maar niemand ziet dit, omdat de kennismaking met de dood dichterbij is, dan het groeiende le ven, en omdat velen al rust vinden in de warme aarde. De laatste dag van vijf dagen oor log: 10 Mei15 Mei 1940. Als een brandende fakkel ligt Rotterdam in het groene land aan de zee, kolonel Scharroo heeft de capitulatie gete kend, omdat hij niets anders kon, maar dé Duitser stoorde er zich niet aan en stuurde vliegtuigen om deze stad, waar een klein volk zich had gedragen als helden uit te roeien. De smaad die de wehrmacht was aangedaan moest nu met bommen worden uitgewist. Dat was het einde. 's Avonds om zeven uur bracht Generaal Winkelman, de Opperbe velhebber van land- en zeemacht de capitulatie over aan de Duitsers. Omdat hij, die zijn vaderland niet vernietigd wilde zien, niet anders kon en mocht. Moe klonk zijn stem over 'de zender, moe van verbitte ring en ontgoochelde idealen. Moe om het grote offer, dat hij als Op perbevelhebber moest brengen. Overal in het land liggen nu de graven verspreid van de besten uit ons midden, van officieren en dood eenvoudige soldaten. Begraven op de plaatsen, waar ze zijn neerge stort met hun vliegtuigen, al# bran dende fakkels van vaderlandsliefde, of waar ze ineenzakten achter hun wapens of in hun stormaanvallen te gen de vijand. Een helm en een eenvoudig kruis is hun dekking en het teken van hun offer. Moge God hen allen de belo ning gegeven hebben voor hun z<* moedig uitgevoerde plicht en mo«' zij op het laatste appél voor Ziir Troon de vrede gevonden hebben Maar mogen wij allen hier in Ne derland tot bezinning komen over hun daden en over de noodzaak noe meer te doen voor hun nabestaan den en voor de opbouw van hun en ons vaderland. Ton v. d. Houten WAARSCHUWING VAN MINISTER DREES Tegen elk kopen buiten de distributieregeling om Op de Landdag der U.V.V. te Utrecht sprak de heer W. Drees, minister van Sociale Zaken, een kort en zakelijk woord om uiting te geven aan de waardering van de Regering voor het werk, dat zoveel vrouwen belangeloos voor ons volk gedaan hebben. Terugdenkend aan de periode, toen wij bevrijd werden van bezet ting en honger, somde spr. sum mier op, wat in de kringen van U.V.V. verricht werd, om te ver klaren, dat wij ook in deze tijd mensen nodig hebben, die, met res pect voor eikaars overtuiging, be langeloos de belangen van anderen willen verzorgen. Waar meisjes en vrouwen zijn, die tijd en gelegenheid hebben om in te springen in het massale werk op maatschappelijk terrein, daar doet spr. een beroep op deze krach ten, als zij dit belangeloos kunnen doen, zonder met hun eigen nood zakelijke plichten in conflict te komen. De vrouwenarbeid is van grote betekenis, maar de vrouw met het huishoudboekje heeft ook grote in- VOOR DE VROUWEN fVEGENEN onder onze lezeressen in wier garderobe zich een man telpakje bevindt, weten dit bezit gewoonlijk wel zeer te waarderen. Geen wonder, want is er wel een ander kledingstuk te noemen, dat zich zo goed leent om bij de meest uiteenlopende gelegenheden te wor den gedragen? We kunnen er mee op visite gaan of uit winkelen in de stad; op reis vormt het in com binatie met een regenjas of gewone lange mantel een ideale dracht, en zo zou ik kunnen doorgaan. Wat een mogelijkheden tot varia tie biedt het mantelpak bovendien niet! Het warme jumpertje, dat we er bij koel weer onder dragen, is in een wip vervangen door een luch tige, al of niet geklede blouse; het jasje kan desnoods ook over een zomerjurk worden aangetrokken, al dienen we er natuurlijk goed op te letten, dat het geheel harmonipus Een fantasiepakje, dat zeer zeker niet bij een heel bescheiden garde robe past. Maaraardig is het! Foto Dorvyne. Zo hier en daar is er al werke lijk een mooi pakje kant en klaar te krijgen. Voor een trois- pièces als hierbij afgebeeld zal het de meesten onzer echter wel aan punten ontbreken! Foto Dorvyne. blijft. Zo zou het grijs-wit ge streepte jasje van het afgebeel de fantasiepakje een Parijse creatie van dit seizoen bij voorbeeld al heel slecht passen op een gebloemde of geruite jurk, maar daarentegen wèl op een effen grijze rok. En het kleine zwart-witte ruitje van de andere foto zou ongetwijfeld ook uitstekend voldoen op effen zwart of wit. Zo zijn er moge lijkheden genoeg, maar ze die nen met zorg te worden toege past. Wat de modellen betreft, die ons in de voorjaarscollf cties werden getoond, we zijn zeer vloed op het maatschappelijk leven in het algemeen. Verantwoordelijkheid moeten wij bezitten hij de regeling en verde ling van alle goederen. Te wei nig is hij het Nederlandse Volk het besef aanwezig, dat elke me dewerking aan een kopen buiten de distributieregeling om in strijd is met het algemeen belang van het gehele volk en de Ne derlandse volkskracht aantast. Spr. vertrouwt, dat de U.V.V. zal medewerken om ons land door de zware moeilijkheden heen te hel pen, teneinde een betere toekomst mogelijk te maken. IN het laatst verschenen maandschrilt „Economie", uitgaande van hoogleraren van de Katholieke Economische Hogeschool wijdt Dr. H. M. Hirschfeld, oud-secretaris-generaal van het Depar tement van Handel en Nijverheid en thans een der adviseurs van de Commissie-Generaal, een uitvoerig artikel aan de nage dachtenis van Mr. L. J. M. Trip, oud-president der Nederl. Bank en Javase Bank. De schrijver was een der naaste medewerkers van Trip, toen deze op 15 Novembe,r 1923 optrad als lid van de Javase Bank, om enkele maanden later het Presidentschap van de Indische Circulatiebank te aanvaarden. Daarom bespreekt Dr. Hirschfeld dan ook vooral de Indische jaren van Mr. Trip. Toen Trip, die tot dan toe The saurier-Generaal van het Departe ment van Financiën was geweest, belast werd mét dè leiding van de Indische Circulatiebank, vreesden velen in Indië voor de leiding van een ambtenaar. Doch het duurde niet lang, aldus Hirschfeld, of men zag in, dat Trip geen ambtenaar was in de twijfelachtige zin van het woord. Spoedig gold Trip in Indië als exponent van het „parti culiere", doch met dien verstande, dat bij hem het algemeen belang voorop kwam te staan en dit ook algemeen gewaardeerd werd. Bin nen enkele jaren was Trip in Indië een populair man, die hoog in aan zien stond bij het .bedrijfsleven en bij het Gouvernement. Deze popu lariteit was niet alleen aan zijn kennis toe te schrijven, doch voor al ook aan zijn eenvoud en opge wektheid, die in de Indische maat schappij zeer gewaardeerd worden. Men hield daar niet van geleerde mannen. Trip demonstreerde dan ook geen geleerdheid bij de uit oefening van zijn ambt. Hij muntte uit in het duidelijk en eenvoudig stellen van moeilijke vraagstukken, waarbij wetenschappelijke termino logie met opzet achterwege werd gelaten. De president van de Javase Bank' werd ook buiten het bankwezen een centraal punt. Vrijwel ieder vraagstuk van economische en fi nanciële politiek, dat Indië betrof, kwam bij Trip. De Gouverneur- Generaal, de leden van de Raad van Indië en de departementsdirecteu ren kwamen om raad bij Trip. Wan neer politici of zakenlieden Indië bezochten, was ook vrijwel hun eerste bezoek dat bij de president van de Javase Bank. Zijn onafhan kelijkheid en objectief oordeel werd gewaardeerd. Wanneer Trip een enkele maal in het openbaar sprak, werd daaraan algemene aandacht geschonken. Zijn jaarverslagen wa ren de meest gelezen economische rapporten over Indië. Zijn beschou wingen over de wereldeconomie waren voor de Indische lezer een bron van studie. Zeer interessant is hetgeen dr. Hirschfeld mededeelt over de moei lijkheden, die Trip moest overwin nen bij het streven naar liquiditeit van de Javase Bank, vooral waar het relaties betrof met het Chinese bedrijfsleven. Hirschfeld wijst er op, dat, behoudens een enkele uitzon dering, het Chinese grootbedrijf in Indië geen succes was. De Chinese zakenman was in het algemeen spe culatief en had niet veel begrip van liquiditeit. Trip wist echter ook hier orde op zaken te stellen. Trip ge voelde grote sympathie voor de Chinese kooplieden, ondanks hun zwakke eigenschappen. Hun onder nemingslust was vaak ontembaar. Tussen Europeanen en Chinezen was altijd een grote mate van we derzijds vertrouwen aanwezig, die tot oprechte vriendschap kon lei den. Met de Japanners was het steeds anders gesteld. Dr. Hirsch feld verklaart dan ook, dat hem geen gevallen van vriendschap tus sen Europeanen en Japanners in Indië bekend zijn. De Japanners vormden voor Trip altijd de groot ste zorg. Hirschfeld herinnert hier bij aan de op Java gevestigde Ja panse Bank of Taiwan, die in 1927, in verband met de afkondiging van het bankmoratorium in Japan, haar loketten sloot, maar die door het krachtige optreden van Trip de vol gende dag weer open gingen. Dat Trip nooit aan politiek deed, is algemeen bekend. Hirschfeld schrijft zelfs, dat hij een afkeer had van politiek. Hij was menigmaal teleurgesteld over de politici. Zijn waardering voor Colijn was be paald groot, doch wanneer Colijn om politieke redenen van een finan cieel principe afweek, was dit voor Trip een teleurstelling. In Indië heeft Trip zich echter niet alleen op economisch en finan cieel gebied bewogen. Ook in het verenigingsleven, zowel op charita tief als op wetenschappelijk gebied, speelde hij een rol. Voorts heeft hij veel gedaan voor de goede verhou dingen tussen de leidende persoon lijkheden in Indië. Trip stond be kend om zijn standpunt, dat de gouden standaard gehancfiaafd moest worden, welk standpunt hij bleef verdedigen toen op 1 April 1935 de Belga gedevalueerd werd. Toen minister Steenberghe na de devaluatie van de Belga het mone taire vraagstuk in het kabinet bracht, bleef Trip aan de kant van Colijn staan. In de nacht van 26 op 27 September 1936 verliet Neder land, nadat Frankrijk en Zwitser land voorafgegaan waren, als laat ste de gouden standaard. Omdat Trip echter in de gouden standaard de meest gezonde grondslag voor het geldwezen zag, bleef hij ook na het Verlaten van de gouden stan daard voor muntstabilisatie op ba sis van de gouden standaard ijve ren. Ook streed Trip altijd voor de onafhankelijkheid van de Circula tiebank. Na de bevrijding 'nam Trip tijde lijk de leiding van de Circulatie bank op zich, waardoor aan de Ned. Bank weer haar oude aan zien. werd geschonken. Da) hij slechts korte tijd opnieuw als pre sident van de banlc kon fungeren had als oorzaak zijn slechte gezond heidstoestand. Na zijn aftreden op 1 Mei 1946 genoot hij weinig rust. Hij werd nog steeds door velen geraadpleegd en gaf overal zijn medewerking, waar hij zulks meen de te kunnen geven. Hirschfeld ver haalt, dat hij Trip voor het laatst op 12 Februari ontmoette. Trip was toen niet alleen nog in diepe rouw over zijn echtgenote, die hij kort te voren na een lang lijden verloor, doch bovendien was hij diep onder de indruk van het droeve beeld, dat de wereld vertoont. Degenen, die hem op 8 Maart naar zijn laatste rustplaats brach ten zo besluit Hirschfeld wa ren met anderen diep onder de indruk van het heengaan van dezé grote Nederlander en Bankpresi- dent par excellence. M. P. J. zeker niet aan een bepaald type ge bonden. In de eerste plaats is en blijft er natuurlijk de klassieke, correcte tailleur, het model dat zeer weinig aan de mode onderhevig is, maar daarnaast toch talloze varia- •ie-mogelijkheden blijkt te bieden, "to wisselt het knopenaantal nogal terk, komen er pakjes voor met of eonder kraag en revers, om maar enkele voorbeelden te noemen, dommige jasjes vallen weer een •etsje korter dan we de laatste jaren gewend waren. De rokken zijn ge woonlijk recht en glad, met een of meer platte plooien. Bij de echte fantasie-pakjes zien we vaak hele plooirokken; daarnaast weer zeer nauwe exemplaren met een of twee splitjes, die naar mijn mening et ti ter niet bepaald flatteus kunnen worden genoemd! Wijde, openval lende of gesloten jasjes komen ook veel voor en van zakken wordt veel werk gemaakt. U ziet, er zijn modellen genoeg, althans in theorie, want het is nog steeds niet zo eenvoudig een aardig oakje te bemachtigen. Welk model we echter kiezen, bij een mantelpak komt het vóór alles aan op een goede snit en dit geldt wel heel in het bijzonder voor de strenge tailleur, die ook hoge eisen stelt aan materiaal en aan 't figuur van de draagster, maar waarvan we dan ook jarenlang plezier kunnen beleven. Ik zelf heb tenminste dit voorjaar mijn gestreepte tailleur van vóór de oorlog weer met veel genoegen uit de kast gehaald-en ben er van over tuigd, dat het velen mèt mij zo zal zijn vergaan! Communistische Wethouder te Rotterdam Tot opvolger van de onlangs af getreden communistische wethouder van Halm heeft de gemeenteraad Donderdagmiddag met 24 van de 40 uitgebrachte stemmen tot wethou der van bedrijven benoemd de heer L. W. Schmidt, leider van de com munistische raadsfractie. De katho lieke raadsleden onthielden zich van stemming. P.R.A. arresteert vijf Zaandammers De Alkmaarse P. R. A. heeft gis terennacht vijf Zaandammers, onder verdenking van collaboratie, uit hun bed gelicht en gearresteerd. De ge arresteerden zijn: R. Boekelaar, J. van Rijn, C. Wijngaarden, C. Kluft en H. Vos. Hoofdklasse AKC I—Eindh. LTC I Leimonias IHilv. LTC I Het Spieghel I—Nw. Marlot Club I Leimonias IIDDV I Overgangsklasse Hilverheide IWestrust I DDV ni—Inside I Tweede klasse I. Groenendaal II—Dash II Gooi IIInside II IX. Ready '28 II—Juliana I Enkhuizen I—DDV IV Derde klasse I. Wimbledon ISwift I De Nw. Meer IEnkhuizen II n. Linoleum IMozaiek I DDV VI—Toss I VI. Inside in—Shell in Wimbledon IIGroen Wit HI VII. Beverwijk IIBrederode I Overveen HHeld. T.C. I Vin. Rooswijk IIBloemendaal I Duinlust ISchagen I Vierde klasse I. Held. T.C. IIBloemendaal II Velserbeek IDEM I II. Toss IIReturn V Dash VIIEnkhuizen III IV. DEM II—WKF I Beverwijk III—Held. T.C. in V. Inside IV—Velserbeek II Schagen IIBrederode II VI. Juliana H—KNSM I HBM IWimbledon II Rep. Mary T. Norton ontvangt van Monseigneur Richard J. Cushing, Aartsbisschop van Boston, de Siena Medaille, waarmee ze wordt geëerd als de „katholieke vrouw van het jaar". De medaille werd aan het 72-jarige senaatslid toegekend door Theta Phi Alpha, Nationale Sociëteit van Katholieke Universiteitsvrou wen bij een plechtigheid in Norwood.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3