Nieuw Economische besprekingen te Batavia gisteren voortgezet Communistisch vakverbond bij' Ramadier WORDT LINGGADJATI EEN MISLUKKING? Lord Pakenham confereerde te Dusseldorf Voor Alkmaar en omgeving Beel en Jonkman zijn verheugd over het Statuut West-Borneo Samenwerking is mogelijk gebléken Acheson afgetreden Eisen tot loonsverhoging uitgesteld tot I Juli Nieuwe aanslag te Jeruzalem Noord-Alaska militair steunpunt Russische invloed in Abessynië Het Haarlemse bonnen-concern Nog 19 millioen man Het is de Republiek die tegenwerkt De voedselnood in Duitsland Gemeenteraden en Vakverenigingsleiders dreigen hun functie neer te leggen Britse Kon. Familie weer thuis Banckert vuurt op Republik. vaartuig Hpoic"redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur E. ,J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 ,per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; niinimum 2.50; in -alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.;- in alle edities 30 ct. Buiten God is t nergens peilig Vondel DINSDAG 13 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11225 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm-), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank NAAR HET Franse Persbureau A.F.P. bericht, zijn de Neder landsRepublikeinse besprekingen tussen dr. Ganï, minister van economische zaken, en mr. J. E. van Hoogstraten, directeur van het Nederlands-Indische departement van economische za ken, Maandagmiddag voortgezet. Dr. Gani verklaarde tegen over een vertegenwoordiger van A.F.P., dat in' de loop van de avond een Republikeins communiqué, als antwoord op het Nederlandse communiqué van gisteren, zal worden gepu bliceerd. Na hun terugkeer te Batavia hebben de ministers* Beel en Jonk man tegenover Aneta verklaard, dat zij zeer verheugd zijn met de ondertekening van het statuut voor West-Borneo. Zij omschreven deze gebeurtenis als een mijlpaal in de wordingsgeschiedenis van de Ver. Staten vaft Indonesië. In West-Borneo is, aldus de ministers, opnieuw de reële mogelijkheid gebleken om op basis van wederzijds vertrou-' wen een hechte samenwerking van in clit gebied zelfs zeer onderscheiden bevolkingsgroe pen op democratische wijze tot stand te brengen. Dit weder zijds vertrouwen zal niet al leen in West-Borneo, maar ook in de overige delen van Indor nesië de juiste grondslag zijn van een voorspoedige toekomst voor de Verenigde Staten van Indonesië, in unie-verband sa menwerkend met Nederland. De ministers yerklaarden verder dat zij ten'zeerste onder dé in druk waren van de hun bereide ontvangst, welke meer dan als symptoom is te beschouwen van de waardering van West-Boïheo voor de plaats, die het thans in het ko*- ninkrijk der Nederlanden heeft.ont- vangèn en straks in de Nederland- Indonesische Unie zal innemen. De ministers wëzen er tenslotte nog op, 'dat het contact met talrijke te Hij kan particulier meer verdienen De Amerikaanse plaatsvervangend minister van- buitenlandse zaken, Dean Acheson, is afgetreden. Pre sident Truman heeft in.zijn plaats benoemd de New Yorkse bankier Eobërt A. Lovett, oud-ondermi nister van oorlog voor de lucht macht. Acheson zal tot eind Juni in func tie blijven. Acheson, die 55 jaar is, kwam bij het ministerie van buiten landse zaken in 1941,toen Cordell Huil minister was. Door zijn werE gedurende de oorlog heeft hij de reputatie van een bekwaam be stuursambtenaar gekregen. In Augustus 1945 werd Acheson onderminister van buitenlandse za ken. De laatste tijd heeft hij grote activiteit ontplooid in het belang van Truman's plan tot hulpverle ning aan Griekenland en Turkije. Zijn aftreden werd reeds lang verwacht. De reden hierv.oor is van financiële .aard. Acheson verwacht als advocaat meer te kunnen ver dienen dan als onderminister. GEHEIM KAMERHEER VAN Z. H. DE PAUS Plebaan Filbry -en Regent Kenning benoemd Het heeft Z.H. de'Paus behaagd te benoemen tot Geheim Kamer heer de hoogeerw. heer mgr. F. B. J. M. Filbry, plebaan van de Kath. Kerk „St. Bavo'" te Haarlem en Proost ,van het Hoogwaardig Ka pittel en de hoogeerw. heer mgr. C. J. Henning, regent van (het Kl.- S.eminarie Hageveló te Heemstede. Stakingen te Tilburg en té Zwolle Gistermiddag is een proteststaking uitgebroken bij drie firma's te Til burg. De staking omvat ongeveer 250 personen, die het werk hebben neergelegd uit protest tegen de te lage brood- en vleesrantsoenen. Uit- .drukkelijk werd verklaard, dat de staking niet gericht is tegen de directi'gp Zij heeft een rustig ver loop. Het werk zal vermoedelijk vandaag weer wordei) hervat. Onder de arbeiders van de beton- fabriek -^Koppenrade te Zwolle is een sympathiestaking uitgebroken. Een der werkers was nl. volgens de stakers op dhredelijke wijze door de uitvoerder behandeld. Ongeveer 40 arbeiders hebben het werk neerge legd. Pontianak 'aanwezige vooraan staande figuren uit vele delen van de archipel in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de oriëntatie, die een der doeleinden van hun reis uitmaakt. Deze week naar Makassar. Aneta verneemt, dat het in de bedoeling ligt, dat de ministers Beel en Jonkman, nog deze week, waarschijnlijk Donderdag of Vrij dag, naar Makassar vertrekken. Verklaring Ruys de Bee- renbrouck. Het katholieke kamerlid jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft tegen over de pers in Djogjakarta ver klaard, dat de Nederlandse troepen niet naar Iifdo'nesië gezonden wa ren om tegen het Indonesische'volk te strijden, maar omdat Nederland de verplichting op zich had geno men orde en veiligheid te handha ven. Hij betreurde het, dat er nog geschillen zijn bij de ten uitvoer legging van het Nederlands-Indo nesische accoord en zeide tenslotte: „Wij moeten tot de oplossing van het probleem oprecht samen-wer ken." De aankomst van de Nederlandse minister-president, dr. L. J. M. Beel en de minister van overzeese gebiedsdelen, mr. J. A. Jonk man te Batavia. V.l.n.r.: Minister Jonkman;de luit.-gouvernéur- generaal, dr. van Mcok; prof. W. Schermerhorn en, minister president, dr. Beel, kort na de aankomst op het vliegveld 1400 arbeiders bij Renault staken door De leiders van het onder mmmu- nistische controle staande Alge meen Vakverbond (C.G.T.) heb ben tijdens een ondërhoïid met de Franse minister-president, Rama dier, vijf eisen gesteld. Deze eisen zijn: 1. verhoging van het minimum inkomen der arbei ders van de huidige 60.000 frs per jaar tot 84.000 frs.; 2. uitbreiding van het' premiestelsel bij de pro ductie; 3. vaststelling van een loon- standaard voor een minimum le vensonderhoud; 4. verbetering der voedselsituatie en 5. snelle goed keuring door de regering van de door het verbond tot - stand ge brachte overeenkomsten over alge mene arbeidsvoorwaarden. De besprekingen werden ver daagd, zonder dat men tot. defini tieve overeenstemming was geko men. Ramadier ging in principe ac coord met verlening van premies van hogere productie, maar drong er op aan, dat 'de premies met een werkelijke Verhoging moeten over eenkomen en niet slechts een ge camoufleerde loonsverhoging mo gen zijn, welke in strijd, is met de lonen- en prijzenpolitiek der rege ring. Dep vertegenwoordigers van de O.G.T. stonden op hét standpunt dat er onmiddellijk premies moe ten'worden verleend op basis van de reeds bereikte productieverho gingen. Zij stemden er in toe hun eisen tot loonsverhoging tot 1 Juli uit te stellen. Ramadier beloofde alle mógelijke maatregelen tot beëindiging van de brood- en vleesschaarste te zullen nemen. Daniël Mayer, de pas-benoemde socialistische minister van '.arbeid die ook aanwezig was, verzekerde de arbeiders, dat hij het tekenen van een algemeen collectief ar beidscontract ten aanzien van de arbeidsuren en voorwaarden en het instellen' van lagemene beroeps categorieën zou bespoedigen. Arbeiders van de Renault-fabriek staken weer 1400 arbeiders van twee fabrie ken van Renault zijn Maandag, na dat zij nog geen 12 uur het werk hervat hadden, weer in staking ge gaan. Met 17000 andere arbeiders van de Renaultfabrieken waren zij gisteren weer aan het werk ge gaan, terwijl het plaatselijke sta kingscomité de overeenkomst tussen d'e regering en het centrale sta kingscomité, waarbij overeengeko men werd een loonsverhoging van drie franc per uur toe te staan,'hl overweging nam. Kort voordat de overeenkomst tussen de regering en het centrale comité Vrijdag j.l. tot stand kwam besloten de arbei ders van de bovengenoemde twee fabrieken eenstemmig hun oorspron kelijke eis tot 10 franc loonsverho ging per uur te handhaven. Giste ren besloten zij dan de 3 francs loonsverhoging niet te accepteren. Twee Britse politieagenten gedood Op èen der drukste kruispunten in Jeruzalem hebben onbekend gebleven Joodse verzetslieden 2 leden der Britse politie neerge schoten. Het «eerste slachtoffer overleed onmiddellijk, terwijl het tweede in de loop van de avond is gestorven. Brigade-generaal Roberts heeft in een radiorede bekend gemaakt, dat, indien de aanslag op de Britse poli- tle-agenten niet geschied was, de veiligheidsmaatregelen in het voor naamste Joodse gedeelte van Jeru zalem verzacht zouden zijn. Het is thans noodzakelijk dit uit te stellen, zei hij en hij verklaarde verder, dat de soldaat buiten de politiek staat en wet en orde moet helpen handhaven. Daarbij komt de Brit tegenover hem onbekende men sen te staan en „ónder die mensen zijn bandieten, die elke gelegen heid te baat nemen om hem van het leven te beroven". Roberts zegde toe, dat hij alle klachten over het gedrag van dé troepen te Jeruzalem zou laten onderzoeken. Het Amerikaanse departement van oorlog heeft aangekondigd, dat in Noord Alaska, twee uur vlie- gens van de Sowjetruss'scn Ameri kaanse grens in de Beringstraat, ccn basis voor zware Amerikaanse bom menwerpers zal worden gebouwd. Enkele dagen1 geleden'werd bekend gemaakt, dat In de staat Maine, aan' de' andere flank van de noordelijke verdedigingslinie, 'n dergelijk vlieg veld wordt aangelegd. - J' Volgens een correspondent van de „Daily Telegraph" te Addis- Abeba toont de Sowjet-Unie op merkelijk veel belangstelling voor Abessynië. „Een propaganda-actie is begon nen en de Sowjetlegatië te Addis Abeba heeft een herhaaldelijk wis selende staf, die naar verluidt tal rijker is dan, die van enige andere diplomatieke missie. Deze actie lijkt echter snel op touw te zijn gezet als vlagvertoon van de Sowjet-Unie -onder dat er rekening wordt ge houden met plaatselijk protest. Een aiidere opmerkelijke reclame voor de Sowjet-Unie is de vestiging van een nieuw ziekenhuis te Addis-Abe- ba. Waarnemers geloven,, dat de be langstelling van de Sowjet-Unie voor Abessynië allereerst politiek is en dat mogelijkerwijs het, plan bestaat alhier een 'basis te vestigen voor het uitbreiden van de invloed •der Sowjet-Unie in geheel oo'st-Afri- ka", aldus de correspondent. Staaf van beleg ta Irak In de aan Perzië grenzende streek van de Iraakse provincie Eïbil is de staat van beleg afgekondigd. Deze afkondiging is geschied in verband met het feit, dat ledèn van de Koerdische - Barzani-stam, die een jaar geleden tegen de Iraak se regering in opstand zijn geko men en daarna naar Perzië vlucht ten, in grote getale naar Irak te rugkomen. Langzamerhand komt er licht in de bonnenzwendelaffaire, die C.C.D.-ambtenaren kort geleden in de Spaarnestad op het spoor zij» gekomen. Deze zwendel- affaire is reeds in September '46 begonnen. Van een hoofdkantoor der bende in Haarlem en een fi liaal in Amsterdam uit konden detaillisten, die bonnen te kort kwamen, hun tekorten aanzuive ren. Duizende boter-, suiker- en tabaksrantsoenen zijn op deze wijze van eigenaar gewisseld. De bonnen waren hoofdzakélijk afkomstig uit, Brabant, waar het „concern" een agent had aange steld,- die het platteland afstroopte en de bonnen van minder draag krachtige personep opkocht. Deze methode -bleek echter geen vol doend aantal textielpunten op te leveren, zodat de bende er toe over ging valse textielkaarten te laten maken en in omloop te brengen. De opsporingsambtenaren hadden reeds 13 personen in deze zaak aangehouden, van wie er inmid dels negen alle kopers weer op vrije voeten zijn gesteld. Dezer dagen is men er in geslaagd de hand te leggen op de hoofddader, een zekere W. H. J. uit Haarlem. Het complot blijkt zich over het gehele Westen van Nederland te hebben vertakt en de mogelijkheid bestaat, dat nog meerdere arresta ties, zullen volgen. onder de wapenen Over de gehele wereld zijn bijna 39 millioen man onder de wapenen veertig landen geven gezamen lijk 82.000.00Q.000 gulden per jaar uit aan bewapening, aldus Hanson Baldwin, de militaire deskundige van de New York Times. Ongeveer ?5 milliard gulden wor den per jaar meer aan bewapening uitgegeven dan voor de oorlóg.. En bij deze bedragen is niet inbegre pen wat ten koste wordt gelegd aan de ontwikkeling van de atoombom, bacteriologische oorlogvoering, ra ketprojectielen en andere nieuwe wapens. Hoofdprijzen Staatsloterij DEN HAAG, 12 Mei, 500e- Staats- loterij, 5e -klasse. f 5000.- f 1500.—: f 1000.—: f 400.—: f 200.—: f 100.— 20504 19153 1585 (19589 8215 10958 8572 6177 10334 12389 1486 2227 9195 (10820 18621 6375 6594 12916 13673 2297 3102' mei 13166 LINGGADJATI dreigt te misluk ken. Tot deze conclusie komt men wanneer men het verzet waar neemt, dat uitgaat van de Republi keinse leiders als Soekarno, Sjahrir, Sjarifoeddin en Gani tegen het stre ven van verschillende volken van de Indische Archipel naar zelfstan digheid, naar een federatief Staats verband, waarvan de zelfstandige staat Oost-Indonesië, de autonome staat West-Borneo en de Pasoendan- beweging v-orbeelden zijn. De Re publikeinse gezagsdragers, Soekarno en Sjahrir, om bij deze twee te blijven, steken hun wens: een de gehele Archipel omvattende een heidsstaat, niet onder stoelen en banken. Het was Sjahrir die ver klaarde, dat Oost-Indonesië geen levensvatbaarheid heeft en dat deze staat een onding is en Soekarno heeft zich dezer dagen, openlijk ge keerd in een redevoering tegen, de Pasoendanbe wèging. Beide heren lieten Maandag verstek gaan bij de plechtige ondertekening van het Statuut voor West-Borneo, waarbij dit gebied als autonome staat met zelfbestuur wordt erkend. Deze houding van de Republiek is lijnrecht in strijd, met de artikelen 2, 3 en 4 van het basis-accoord van Linggadjati. Immers artikel. 2 zegt, dat de Nederlandse regering en de regering van de Republiek samen werken tot de spoedige vestiging „van een souvereine, democratische staat op federatieve grondslag" En het volgend artikel geeft de bevol king van elk gebiedsdeel het recht langs-democratische weg te kennen te geven niet of nog niet tot de Ver enigde Staten van Indonesië te wil len toetreden en bepaalt, dat in zo'n geval .voor dat gebiedsdeel een bij zondere verhouding tot deze staten zen het Koninkrijk der Neerlanden in het levën kan worden geroepen. Het wordt nu de taak van Neder land op te komen voor de rechten van de volkeren, van Indonesië, die uitdrukkelijk in het basis-accoord zijn gegarandeerd. Het is in Indo nesië geen geheim meer, dat de mi- --nisters.Beel en Jonkman,-hun uiter ste best doen aan deze ongewenste houding der Republiek een eind te maken. Dit is te meer nodig waar ook andere bevolkingsgroepen zui len vragen om zelfbestuur. Reeds werd gisteren te Pontianak ver klaard, dat ook de Dajaks zullen verzoeken een afzonderlijke staat te mogen vormen. En dan is er nog Sumatra. Het is algemeen bekend, dat ook daar bij grote groepen van de bevolking afkeer bestaat om të leven onder de Republikeinse ge zagsdragers. Deze week weer een.ei In de bonnenlijst, die Woensdag a.s.' wordt bekend gemaakt, zal weer een bon voor een ei worden opge nomen. Deze bonaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen gelden. 665 millioen lire schade in Zurd-ltalië Volgens een bericht van het Romeinse dagblad „II Message- ro" uit Catanzaro zijn bij de hevige aardbeving, die van Zondagmorgen af gedurende 24 uur met 12 schokken Zuid.Ita- lië geteisterd heeft, 3 perso nen gedood, 47 gewond en 1029 gezinnen daglocs geworden. De materiele schade wordt op 665 milloen lire geschat. BOEREN HOUDEN 20 pet VAN HUN PRODUCTEN ACHTER Lord Pakenham, de verantwoor delijke minister voor de Britse zóne, heeft Zondag te Dusseldorf drie uur lang geconfereerd met Hans Luebke, minister van voed selvoorziening van Noord-Rijn- land-Westfalen. Na de conferen tie begaf Lord Pakenham zich on middellijk naar Londen. In de voedselpositie van- 't Ruhr- gebied schijnt weinig verbetering te komen, daar millioenen arbei ders Maandag hun vierde week zijn ingegaan met een levensmiddelen- rantsoen, waarvan de calorische waarde minder dan de helft van het officiële aantal van 1550 'per dag is. De sociaal-democratische meer derheid van de gemeenteraad van Wuppertal heeft gedreigd haar functie neer te leggén, indien de voedselpositie niet verbetert. Enke le waarnemers "wijzen er op, dat de communistische fracties van ge meenteraden in het gehele Ruhr- gebied waarschijnlijk evëneeris jets dergelijks zullen doen, nadat Don- defdag a.s. een grote, partijbijeen komst zal fcijn gehouden. De leiders van alle vakvereni gingen in- Dusseldorf hebben Maan dag de 'Britse bezettingsautoriteiten doen weten, dat zij hun functie zul len neerleggen, wanneer nic-t bin nen tien dagen een definitieve waarborg ten aanzien van de voed selvoorziening wordt gegeven, en dat zij zich niet verantwoordelijk stellen voor de gevolgen van .dien. Het besluit tot deze houding werd genomen op een stormachtige bij eenkomst van ongeveer vijfhonderd vak'^prenigingsleiders. Volgens de aan de bezettingsautoriteden- geda ne verklaring zouden de partijle1- ders en Duitse bestuursautoriteiten- eventueel het voorbeeld van de vakverenigingsleiders gaan volgen Taylor Ostrander, hoofd van het bureau voor prijscontrole van het Amerikaanse bestuur, heeft ver- Haard, dat sommige Duitsers op de boerderijen in d'e Britse en de Amerikaanse zones twintig pro cent van het inheems geprodu ceerde voedsel achterhouden om prijs- en veiiingcontröle te ont duiken. Ip zijn rapport aan het militaire bestuur 'wijst Ostrander er op. dat onder de huidige omstandigheden van overvloed van waardeloos geld de kanalen der voedselvoorziening bedreigd worden. Generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, en generaal Sir Brian Robertson dé plaatsvervangend mi litair commandant voor de Britse zóne hebben tezamen, een telegram over de voedsel-situatie in Duits land naar Washington gezonden, al dus heeft de Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne medege deeld. Tweeduizend employés van de gemeente Wuppertal, een stad met textiel-industrie ten oosten van Dusseldorf; hebben verklaard, dat zij van heden af geen geregelde voorziening met water, gas en eiectficïteit meer kunnen waarbor gen, daar ongeveer dertig procent der employées ziek is door gebrek aan voedsel. De in de laatste week in Wupper tal uitgereikte rantsoenen hadden slechts een waarde van 65 calorieën per dag. terwijl op het ogenblik, bij een lichte verbetering, niet meer dan 850 calorieën gegarandeerd kon worden. De burgemeester van Kromme nie, de heer J. Kalff, heeft, na negen jaar zijn ambt te heb ben bekleed, afscheid geno men uit zijn functie. Een der wethouders spreekt de schei dende burgervader toe. SCHACHT KRIJGT ACHT JAAR Een Duits zuiyeringshof te Stutt gart heeft heden dr. Hjalmar Schacht, Hitler's financiële adviseur veroordeeld tot acht jaar werk kamp, ingaande op de datum van zijn eerste arrestatie. Dit betekent dg,t hij reeds twee jaar van zijn straftijd heeft uitgezeten. Schacht werd tevens uitgesloten- van het bankbedrijf. Na zijn straf tijd te hebben uitgezeten, zal hij als arbeider moeten werken. Lijn vermogen werdop 10.000 mark na verbeurd verklaard. Kostbare hengst omgekomen Toeh de heer P. A. Meinardi, - een bekend paardenfokker uit Den Hoorn(Gr.) met zijn luxe auto,- waarachter een aanhangwagen was gekoppeld, huiswaarts keerde, be merkte hij, dat de hengst „Jonk heer", welke zich in de aanhang wagen bevond, tekenen van onrust gaf. Het bleek, dat het stro in deze wagen vlam had gevat. De hengst was niet meer te red den. De driejarige „Jonkheer" was een zeer goede fokhengst. Voor het dier was onlangs de somma van f 30.000 geboden. De oorzaak van de brand is onbekend. Deze ondemocratische houding van Sjahrir- en de zijnen geeft te denken. Het is mogelijk, dat zij, die een andere weg dan die van Ling gadjati wilden volgen en die daar bij gebruik maakten van het argu ment, dat de Republiek geen demo cratische maar een communistische instelling is, gelijk krijgen. Linggadjati dreigt te mislukken. Tot deze conclusie komt men ook nu, na wekenlange, intensieve be sprekingen sinds de ondertekening van Linggadjati, de economische onderhandelingen geen enkel tast- - baar resultaat hebben opgeleverd. Zoals gisteren officieel is medege deeld, hebben de Indonesiërs de in stelling van een centrale controle op de in- en uitvoer onder leiding van een gecombineerd controle lichaam alsmede de stichting van een gemeenschappelijk deviezen- fonds verworpen. Dit is in hoge ma te te betreuren waar de wereld een groot gebrek aan de Indiscne pro ducten heeft, terwijl ook in Indo nesië zelf een jproot tekort is op elk gebied. Zoals bekend laat de rege ling- van 28 Januari 1947 de export van alle bevolkingsproducten met uitzondering van de uitvoer'van on dernemingsproducten vrij. Deze maatregel is bedoeld om de uitvoer van ondernemingsproducten, die an ders zonder medewerking en goed keuring van de wettige eigenaar naar het buitenland zouden worden gesmokkeld, te voorkomen. Na de ondertekening van Linggadjati wer den' door de Ned. Indische regering onmiddellijk voorstellen gedaan om het goederenvervoer weer in nor male banen te brengen. Hierbij werd ook gestreefd naar uitvoering van art. 14 van het basis-accoord, waarin de Republiek de aanspraken erkent van alle niet-ïndonesiërs op herstel in hün rechten en teruggave van hun goederen. Dr. Gani ver klaarde echter, dat de buitenlandse ondernemingeii niet zouden -worden teruggegeven voor het definitieve terugtrekken van de Nederlandse troepen. Deze houding- van de Republiek' heeft grote ontstemming verwekt in Nederlandse kringen. En ook de Amerikaanse regering heeft zo als men weetreeds uitdrukking gegeven aan haar ongeduld over het achterwege blijven van het herstel der rechten van de Amerikanen op hun ondernemingen gevestigd op het Republikeinse gebied. Dit stre ven der Amerikanen naar een spoedig herstel van hun rechten be hoeft niet als een machtstreven te worden gezien. Het is nu eenmaal zo, dat, wanneer het mis mocht gaan in Indonesië ook de Ver. Staten een belangrijke bijdrage zouden móeten leveren voor het herstel van de orde en rust, nu de Nederlanders hun goede wil hebben getoond. Voor Nederland zelf betekent de ze houding der Republiek een ern stige tegenslag. Immers het staat te bezien of het' nu mogelijk is onze troepensterkte te verminderen, wat feitelijk, gezien onze huidige finan ciële positie, meer dan nodig is. Het is niet onmogelijk, dat de Indone siërs hierop speculeren. Ma3r dan is het te hopen, dat Nederland spoedig een- krachtige houding zal aannemen. M. P. JANSSEN Het Britse slagsohip „Vanguard" is Zondagmiddag van zijn reis met- de Engelse koninklijke familie naar Zuid-Airika in de haven van Portsmouth teruggekeerd. Bij het binnenvaren vaii de „Van guard" hadden zich honderdduizen den mensen aan de haven verza meld, die de Britse koninklijke fa milie oorverdovend toejuichten. Incident te Sibolga Op de rede van Sibolga heeft de Nederlandse torpedojager Banckert tot tweemaal toe. moe ten antwoorden op een levendig mitrailleurvuur van de wal. Beide malen werd het vuur van de aanvallers na een actie, die een uur duurde, tot zwijgen ge bracht. De marinevoorlichtings- dienst deelt mede, dat in de stad een vrij grote brand is waarge nomen. Men vreest, dat het aantal slachtoffers en de schade niet onaanzienlijk ken. zullen blij- Het eerste incident, ontstond toen een republikeins marinevaartuig geen gehoor gaf aan een driemaal herhaald bevel tot stoppen. Nadat het republikeinse vaartuig zijn weg vervolgde, loste de Banckert een waarschuwingsschot, dat vanaf de wal met een levendig vuur werd beantwoord. De Nederlandse torpe dojager schoot terug en eerst na ge ruime tijd kon de actie worden ge staakt. r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1