Doelp All 1 ALKMAARS POLITIE CHEF VOOR HET TRIBUNAAL ALKMAAR EN OMSTREKEN Ik weet, dat ik dit spelletje verlies" Voor het Bijzonder Gerechtshof Marktberichten Lawton -PAG. 2 Het was te verwachten, dat voor dp zaak tegen de voormalige corps chef van de Alkmaarse Politie J. J. Sauer belangstelling zon bestaan, omdat de beschuldigingen tegen hem ingebracht wel eens van be hoorlijken 'aard zouden kunnen zijn. Inderdaad was de dagvaarding zorgvuldig opgesteld, doch viel te gen in dat wat Waarschijnlijk de publieke opinie er van gedacht had. Niet, dat het helemaal een dood doener was, integepdeel, want er bleven toch altijd nog een vijftal punten van beschuldiging over. Was het in het begin van' "het verhoor nogal dragelijk wat beken tenis en houding van besch. betrof, hoe langer de zitting duurde en hoe meer getuigenverhoren loskwamen, des te gecompliceerder werden zijn antwoorden eh des te onzekerder ook zijn'optreden en correctheid In het najaar van 1940 was besch., toen nog inspecteur te Haarjem lid ge worden van de N.S.B., dit in een ogenblik van woede tegen zijn chef, waarmee hij toen overhoop lag. Dit lidmaatschap duurde maar acht we ken. Wel had hij daar omgang met Duitse militairen en hij stond als pro-Duits aangeschreven bij allen die hem kenden. Zijn oudste doch ter was trouwens verloofd met een Duitser, deze is later ook in Duits land getrouwd, terwijl haar vader bij dit huwelijk aanwezig was, dit omdat hij volgens eigen zeggen zijn vaderhart had laten spreken, waar op hem door.de voorzitter van het Tribunaal van repliek gediend werd, dat in bepaalde tijden het vader land boven het vaderhart ging. Arresta'tie van Jo/din In October 1943 werd Sauer be noemd tot corpschef kapitein van politie te Alkmaar, waar hij door' zijn voorganger werd ingelicht over de houding van het politie-perso- neel, zodat hij ongeveer op de hoog te was van de pro's en anti's "onder de ambtenaren. In December 1943 kreeg' hij van de S.D. een bericht dat ten huize van de heer Eriks een Jodin moest worden gè'arrestc erd. Hij heeft zich toen beraden, wat te doen en belde bedoelde E. op, om te informeren, of hij thuis was: f-ij kreeg te horen dat E. niet meer aanwezig was en concludeerde toen, dat de mensen door dit telefoontje voldoende gewaarschuwd waren. Een minuut Of tien later gaf hij lui tenant Ten Benzei opdracht de vrouw te gaan arresteren, die dit oolf gedaan heeft. Via het bureau is zij naar Amsterdam' 'overgebracht, en daarna naar Polew, waaruit zij niet meer is teruggekomen. Sauer gaf toe niet de juiste -hou ding te hebben aangenomen, want hij durfde de consequentie's voor zijn gezin niet aan. De geheimzinnige radio. Van de ingeleverde radio's (2400, wat het Tribunaal voor een stad als Alkmgar een schande vond) had hij er enkele op de bureaux gelaten en een ervan in zijn kast gezet. Toen hij het toestel wilde gebruiken ble ken de goede lampen verwisseld te zijn voor oude. Hij kon zich dat niet begrijpen, daar toch steeds zijn ka mer op slot ging. Maar de heer Weel, als getuige gehoord hielp hem uit de droom, wantode illegaliteit had ze nodig en zo verwisselden ze van eigenaar. Nadat het toestel opnieuw was na gezien, liet bëgch. het door Ruder bij de Duitsers ruilen, voor levens-' middelen, doch die zijn nooit geko men. Het toestel Bleef hoe kan het anders weg. - Hierna kwaA de ten lastelegging, dat besch. de hoofdagent Aarts zou hebben bedreigd met de S.D. Sauer had eenanoniem schrijven ontvan gen, dat bij een zekere v. Oostrum een illegale drukkerij was, waar lectuur werd vervaardigd. Na over leg met Vedder gaf hij Staats op dracht een en ander.te gaan onder zoeken, doch dit werd onderschept door de heer Weel, die Aarts ervan in kènnis stelde en deze op zijn beurt liet v. Oostrum waarschuwen, zodat alles goed konaflopen. Door Staats echter die de lekken op het bureau Wilde gaan uitzoeken, kwam dit alles Sauer weer ter ore en Aarts werd" bij zijn chef ter verant- wobrding geroepen, die hem er op wees, dat hij gevaarlijk' spel speelde, maar in een volgend onderhoud gaf hij te kennen de zaak te laten rus ten. Sauer bleef, ook na getuigever- hoor van A., volhouden, dat dit alles een vermaan was geweest, om er op te wijzen, dat het- gevaarlijk werk was, wat door de politie werd ge daan, want als de S.D. drt door had, zou het mis zijn, doch getuige bleef bij zijnverklaringen, vooral omdat hij had gezegd: „wanneer ik bij de S.D. kom, dan volgen .er meer", doelend op het ingepikt^ radiotoe stel door Sauer. Hij had de indruk, dat besch. deze bedreiging begrepen had en daarom was teruggekrab beld. De Stadhuis-overval Het tragische bi> deze zitting was vooral de behandeling van de over val op het stadhui^, waarbij Jan Hoberg onmenselijk door de S.D. op het politiebureau, is mishandeld en later daaraan is ovgrleden. Hier kwam de ongekende bestialiteit juist van Nederlandse S.D. mannen tot volle uiting, o.a. van de beruchte Maarten Kuiper, die hu als getuige werd gehoord en ook bij dit punt van beschuldiging werd. de zaak voor Sauer zeer bezwarend. Op een gegeven ogenblik werd ten huize, van toen neg secretaris Koelman een jonge man gearres teerd, verdacht van diefstal. Later kwam uit, dat hij betrokken was bij de overval op het stadhuis. Sauer, opgebeld over deze zaak, spoedde zich naar het politiebureau en heeft (laar de jongen geslagen, volgens verschillende getuigen enige malen, vplgens eigen uitlating een, keer, -rwijl hij hem verder door elkaar id geschud, om hem aan het pra- n te krijgen. Dit slaan vormde een punt van gebreide discussie tussen presi dent, getuigen, besch. en verdedi ging, omdat het gin'g. over eenof meer klappen of vuistslagen. S. gaf toe de jongen een keer te hebben geslagen, Waarbij hij ,,de volgende dag zijn spijt betuigde tegenover agent v. Dijk over zijn onbeheerst optreden. Get. v. - Dijk bleef echter bij zijn verklaring, dat Sauer meermalen geslagen had, waarop besch. antwoordde „hij ver gist zich, al weet ik nu, dat ik dit spelletje verliezen moet.". Ook get. Weel en Doiman hadden het slaan gezien. De eerste getuige had hem zelfs horen zegg/i: „Ein delijk hebben we er een, meestal ontsnappen ze allemaal." Tenslotte b/.*iep besch. zich er op, dat hij niet veronderstelde, dat een illegaal werker' door de Alkmaarse politie zou worden gearresteerd, vergetend, dat hij oorspronkelijk voor een inbreker werd aangezien, én zich niet wilde Uitlaten, zelfs niet," toen de goede agenteri zich aan hem hadden bekend gemaakt. Later werd Jan Homan op een vreselijke manier met een wandel stok mishandeld door inmiddels ge arriveerde S.D. sadisten, dit in te genwoordigheid van Sauer en Ten Bemmel, zo erg, dat de wandelstok in splinter^ later werd teruggevon den en er overal bloed op de grond lag. En bij dit alles had Sauer geen protest laten horen, wel volgens eigen verklaringen, die echter door de beruchte S.D.er Kuiper een van de mishandelaars, werden ontkend. Vooral dit laatste, waarbij, door een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden niets meer voor Jan Hoberg kon worden ge daan, zal een zwarte bladzijde wor den op de debetzijde van deze voor malige kapitein van politie, die om-, ging met de Duitsers en wiens vrouw de Ortskommandant cadeau tjes gaf. Na raadkamer besliste het Tribu naal op verzoek van Mr. A. V. M. Leesberg om een nader onderzoek. De zaak werd daarop geschorst tot 25 Juni a.s. voor het horen van, verschillende getuigen, omdat tij dens deze zitting was gebleken, dat enkele eertijds afgelegde verklarin gen nu weer herroèpén werden, of als niet gedaan werden beweerd. De ontdekking van het menselijke Een andere tr.eurige geschiedenis vormde de zaak tegen Eva v. Ginkei uit Alkmaar, die in haar omgang met het lid van de Feldgèndarmerie Paul Heer allerlei zaken had door gegeven, dit tot nadeel van ver-, schillende landgenoten. Eerst was zij werkzaam als buffetjuffrouw in het Wehrmachtsheim, later als lid van de Duitse luchtbescherming op de Ortskommandantur, dit alles in samengaan met haar Duitse vriend. Zij vertelde hem naast het gewone,' waarbij zij „hem als mens leerde kennen en waarderen", ook, dat de N.S.B.-er Verbeek uit de Schermer bang was voor de illegalen. Deze als Duitser, heeft dit doorgegeven naar de S.D., met gevolg dat Viebahn een' grote razzia ontwierp in de Rijp, waardoor verschillende" personen werden gearresteerd. Later zag zij vanuit haar woning een Duitser een burger met een re volver dreigen. Bang voor ruzie en schietpartijen, zoals zij hét Tribur naai vertelde, was zij uit het raam gesprongen, naar de feldgendarme- rie gerend en had hulp gehaald. Het gevolg was, dat de burger werd gepakt en later Is gefusilleerd. Het was n.l. een illegaal werker, de lui tenant ter zee 2e klasse Bottema„die kans had gezien te ontvluchten ,uit de Ortskommandantur, achterna werd gezeten door de bewuste re- volVerdreigenae-Duitser en toen na tussenkomst van deze Eva v: Ginkel opnieuw de vrijheid ontnomen zag met alle vresejijke gevolgen ervan. Het Tribunaal zal 21 Mei a.s. uit spraak doen. Uitspraak Tribunaal E. Halff uit Egmond, nader on derzoek gelast. P. Swidde uit Alkmaar, interne ring 3 jaar tot 7 Mei '48. G. Koopman te Alkmaar, interne ring 2 jaar tot 17 Maart 1948. K. de Vet te Alkniaar, internering duur van de detentie, vrij.' Wijlen R. Holmah, nader onder zoek gelast. G. P. Groot te St. Pancras, be schuldigingen worden geheel ver vallen verklaard, zodat hij in alles wordt vrijgesproken. Installatie léden Tribunaal Door de President van het Tribu naal te Alkmaar, mr. A. Schenke- veld, werden de leden, die onlangs hun benoeming ontvingen tot plaats vervangend lid van het Tribunaal, geïnstalleerd en beëdigd. Het zijn de heren Mr. E. H. J. Wynne als plv. voorzitter, te Alkmaar; H. Riem, gepens. Hoofdofficier K.M. te Heiloo B. J. Leeuwenberg, arts te Alkmaar en C. Haack, oud-schoolhoofd te Alkmaar als leden. Hierbij hield de President een korte installatierede, waarbij hij wees op het feit, dat volgens ge ruchten de Tribunalen ook meer zware, gevallen, o.m. van collabora tie te behandelen zullen krijgen. Alkmaarse. bedrijfs- voetbalverenigingert De - bedrijfsveetbalverenigingen in de gemeente Alkmaar hebben voor het komende seizoen een zo mercompetitie samengesteld, waar aan deelnemen de volgende Alk maarse bedrijven: B.H.B., brand weer, fa. Holsmuller, fa. Huls kamp, Landbouwhuis, Lichtbedrij- •ven, Melkboeren, Plantsoenen, Po litie, P.R.A., RASA, Reiniging, Sla gers, fa. Stoel. - Deze verenigingen zullen elkaar in 2 afdelingen gaan bekampen om de kampioenstitel van Alkmaar. Enkele instellingen hebben voor deze competitie reeds prijzen be schikbaar gesteld. Er zal speciaal op gelet worden, dat in de be drijfsvoetbalverenigingen geen ac tieve spelers worden opgenomen van bestaande voetbalverenigingen zoals Alcrharia, Alkm. Boys', Ran- dei-s enz. De competitie v.0or do komende week ziet er als volgt uit: Afdeling A: 12 Mei Gem. Lïcht- becr.—Landbouwhuis. Woensdag 14 Mej, 18.30 u., terr. Gem. Sportpark V.V.K.Gem. P'iantsoenen. Vrijdag 16 Mei 18.30 u., terr. Go Ahead: Brandweer-P.R.A. Vrij zijn: Slagers. Afdeling B. Maandag: Holsmul ler—B.H.B. Dinsdag 13 Mei 18.30 u., terr. Ran- ders: fa. Hulskampfa. Stoel. Donderdag 15 Mei .18.30 u., ter- rein Go Ahead: RASA-Melkboeren. Vrij -zijn: Politie. KATH. JONGEMANNEN "boven 17 jaar van de St. Domini- cus Parochie worden a»s. Woens dagavond om 7.45 verwacht in de kapel, van het Zusterhuis op de Oudegracht., R.K. FANFARE RT. GREGORÏUS OPENSTELLING PHÏLATELISTENLOKET De Directeur van het Post- en 'Te legraafkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat bij wijze van proef een afzonderlijk loket voor de verkoop van postWaarden aan verzamelaars zal werden geopend op elke eerste en derde Woensdag van de maand, van 1416 uur, te beginnen met a.s. Woensdag 21 Mei. j. Hof krijgt zeven jaar Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam veroordeelde Maandag de Alk maarse koetsier J. Hof we'gens jo- denverraad tot zeVen jaar gevange-' nisstraf met aftrek van voorarrest enontzetting uit de beide kiesrech ten voor de tijd van 15 jaar.' De eis Was tien jaar. ALKMAARSE ROEI- EN ZEIL VERENIGING A.s. Donderdag, Hemelvaartsdag, organiseert de A. R. en Z. V. haar traditionele toch naar Alkmaar. De zeil- en motorboten vertrekken om 11 uur uit de jachthaven te Aker sloot. Aan de Bierkade windt dan om ca. 12 uur het samentreffen plaats met de roeiboten en kano's. Gezamenlijk wordt daarna terug gevaren naar Akersloot, waar des middags op feestelijke wijze het geheel gerestaureerde clubhuis in de jachthaven geopend wordt. OPENING R.K. MILITAIR TEHUIS Het niéuwe R.K. Militair Tehuis op de Laat 221 zal hedenavond in gebruik genomen worden. De offi ciële openingsplechtigheid zal ver richt worden door de kolonel hoofd aalmoezenier H. J. M. yan Straelen. Het cojnité van het Kath. Thuis front doet eën-beroep op de inge zetenen om haar wérk te steunen. Voor het nieuwe tehuis ontbreken nog enkele wanddoeken. Wie kan hier met spoed helpen? Een paar bloemstukjes zullen bij de opening ten zeerste op prijs gesteld -worden. BURGERLIJKE STAND - ALKMAAR. Maria G. T„ d. v. Jacob J. van der Heijden en E. Z. Bikker; Maria T., d. v. Wenceslaus G. Rupert en F. H. M. van de Wiel; Leonard J. z. v. Jan D. Frerichs en J. Wagter; Johanna E. M„ d. v. Ni- colaas C. Bijl en M. A. E. Annegarn; Johanna G. M. H., d.'v. Hendrikus T. Smorenberg en A. 3'. J. Langen- dijk; Geertruida, d. v. Adrianus Hoekmeijer en J, C. Segaar; Pieter z. v. Klaas Valk en P. van Tiel; Willem H., Z. v. Johahnes Halm en A. Doorn; Cyrillo F. H- M. z. v. Hendrikus A. Swart en C. Ligthart. Overleden: Teunis Wolzak, oud 69 jr, geh. met A. J. Hoogeveen; Antje Brakenhoff. oud 81 jr., wed. van" C. Bleekerj Dirk Koeman, oud 97. jr. weduwn. van T. Bierman; Sijtie Hemelman, oud 78 jr. geh. met L. Teensma; Hendrika de Bruin, oud 41 jr. geh. met P. H. Romer: Abel J. Smith, oud 73 jr, gehuwd met G. Groot. Beethovens Concert van de H.O.V. aALKMAAR. De Ouverture „Prometheus", kernachtig en vitaal uitgevoerd, vormde de inleiding van dit zeen mooie Beethoven-concert, waarop twee bekende en geliefde grote werken van de meester tot uitvoering kwamen. Het vierde piano-concert heeft een romantisch en lyrisch karakter en is'zeer boei end, ook wat de instrumentatie be treft, geschreven. Be pianist Willem Ahdriessen schijnt dit werk zeer goed te lig gen en het was weer zijn altijd zo boeiende en genuanceerde voor dracht welke weer onmiddellijk de luisteraars in de ban sloeg van zijn meesterlijk klavier-spel. Wanneer hij een melodie op de vleugel als 't ware uitzingt of technischepassa ge's brillant speelt, het blijft altijd „muziek" het heeft diepte en gees telijke inhoud. En dit zijn wel factoren welke Andriessen als een groot pianist zul len blijven kenmerken. De kunstenaar had een ovationeel applaus in ontvangst te nemen en werd verscheidene malen terugge roepen. Een zeven-jarig concertbezoek- stertje zeide: „Zó möoi als die mijn heer speelt zal ik het 'wél nóóit "le ren". Op zo'n jeugdige leeftijd een treffende bescheidenheid tegenover de ware kunst: v Dirigent Adam zorgde voor een voortreffelijke orkest-begeleiding", en deelde met zijn ensemble wel- De 59-jarige Alkmaarse kapper- S. Visser, die in '34 reeds N.S.B.-et werd, zag tengevolge van 'zijn 'poli tieke gezindheid zijn zaak verlo pen; zo werd hij concierge van het N.S.B.-kringlruis, agent en colpor teur van Vova- en geldophaler voor het N.A.F. Wat erger was, hij encanailleerde zich met de Landwachters gn nam deel aan hun razzia's; o.a. te Scher- merhorn, waar huiszoeking werd gedaan bij Bram Vroegop, waar f 262 aan zilvergeld, een motorcar rier en .een partij aardappelen in beslag werd genomen. Ook nam hij dqel aan een huiszoeking bij de 54- jarige Alkmaarder B. Kolkman, waar een geheime drukkerij moést worden, opgespoord en ook een ra dio „in beslag" werd genomen. Voorts was Visser betrokken bij de arrestatie van J. Wiese èn A.' Kos ter, welke geschiedde o.l.v. de agent Balkenende. De getuigen verklaar den, dat Visser bij deze huiszoekin gen en arrestaties met het geweer in de aanslag liep. De proc.-fiscaal schetste Visser als een fel N.S.B.-er, die ongunstig bekend stond en in zijn Vrije tijd deel nam aan (je mensenjacht door de Landwacht. Hij eiste -10 jaar R.W.I. met aftrek en ontzetting uit de rechten vóór het leven. Mr. dr. C. Berkhouwer was van mening, dat verd. niet vrijwillig met de Landwacht collaboreerde; hij stond overigens guristig bekend. PI. voerde verzachtende omstandighe den aan -en bepleitte een lichtere straf. Uitspraak 22 Mei. De Heilooër chauffeur H. Rol, die in '34 reeds lid van de N.S.B. was, stond voor het Bijz. Hoi terecht, om zich voor zijn gedrag tijdens de be zetting te verantwoorden. Achter eenvolgens was hij Werkzaam ge weest als chauffeur bij het Marine lazaret,' als monteur bij .de S.S., als lid van de buitenbewaking van kgmp Amersfoort en als wacht van het gijzelaarskamp te Haaren. Op de vraag van de president, mr. La- mers, of hij daar geen bezwaar te gen had, zei vèrd., dat hij er wel tegen geprotesteerd had. Tenslotte was hij bij de Duitse waterpolitie geweest. De proc.-fiscaal èiste 8 jaar Rijks werkinrichting met ontzetting uit de rechten voor het leven. Verd. vroeg hem nog een kans te geven, daar" hij graag zijn verleden wil 'goedmaken. Uitspraak 22 Mei. Razzia in Wogmeer De vroegere kruidenier Jb. Sloo- ten uit Rustenburg had in Nov. '41 zijn zaak wegens gebrek aan be langstelling gesloten, nadat het ge meentebestuur van Ursem hem nog financiële steun had verleend .en werd .toen' landarbeider in Groot- Schermer, waar hij introk bij zijn schoonvader, evenals Hij 'n NTS.B.- er. Hij kwam later bij de .Vrijwil lige Hulppolitie en tród in Schalk haar tpe tot het Vrijwilliger Batal jon Niederlande. Wachtdienst ver richtte hij bij het gemeentehuis, G.A.B. en distributiebureau te Alk maar, maar, wat erger w.as, hij nam deel aan de razzia in de Wogmeer in Aug. '43, waar enkele onderdui- Kérs werden gearresteerd. De K.P. te Ursem' o.l.v. opperwachtmeester Kolenbrander was voornemens de arrestanten te ontzetten," doch deze werden via een landpad naar Qb- dam'vervoerd, waar ze aan de poli tie werden overgedragen, doch prompt de eerstvolgende nacht wer den vrijgelaten, zoals wachtmeester Th. Borst mededeelde, die daarop genoodzaakt werd ook onder te dui ken, hetgeen tot gevolg had, dat diens vrouw en kinderen werden gearresteerd en tot Jan. '44 van hun vrijheid werden beroofd. Ook werd als getuige gehoord zijn collega uit die dagen, J. Meeldijk, die door het Tribunaal tot-2 jaar interfering was veroordeeld en deze straf al had uitgezeten. Dit was voor de verdediger aan leiding om aan te dringen op een lichtere straf voor 2ijn cliënt, tegen wie de proc.-fiscaal .12 jaar had ge- eist. Uitspraak 22 Mei. Politiek treingesprek In Juli '43 werd in de trein Enk huizen-Alkmaar een politiek ge sprek gevoerd, waarbij C. Druif uit Hauwert (de president van hej; Hof had nooit van dit dorp gehoord) de opmerking maakte/ dat alle Neder landse' vrijwilligers, die naar het Oostfront gingen, moesten worden verzopen. Deze onvoorzichtige, woor den kostten hem een jaar in Vught. De Enkhuizer N.S.B.-er C. Besseling, die, zoals hij verklaarde," omdat hij katholiek was en fel anti-commu nist, groot respect Had voor de. Oost frontstrijders, die volgens hem te gen de communisten vochten, wilde dat Druif die woorden zou intrek ken. Hij volgde hem, zag, dat hij in Alkmaar café Nettenbreijers binnen ging en stapte toen naar de Alk maarse politie, om Druif ^aan te ge ven. Volgens get. v. d. Brink ging de agent' Troost mee naar genoemd café, waar verd. Druif aanwees, die werd gearresteerd en voor een jaar naar* Vught gestuurd werd, welk gevolg verd. B. niet had voorzien. Deze zei N.S.B.-er te zijn geworden (in Nov. '40) omdat hij, na, 6 jaar bij de. fa. Mantel te hebben gewerkt, ontslagen werd, geen werk had en door N.S.B.-er te worden kon Voor komen, dat hij naar Duitsland moest. Ook was hem ten laste gelégd, dat hij in Dec. '43 de N.S.B.-politie- man Mifchielsen te Enkhuizen had medegedeeld, dat regelmatig tegen de ramen van zjjn woning werd" gespuwd en deze M. in de gelegen heid had gesteld zich in zijn woning op te houden, teneinde de dader P. Huisman op te sporen en deze aldus had blootgesteld aan-vrijheids beroving. Dit laatste werd tijdens de zitting echter niet bewezen. De proc.-fiscaal, die verd, een fel N.S.B.-ertje noemde, waartegen zijn verdediger protesteerde, eiste 7 jaar R.W.I. De verdediger betoogde, dat bij verd. geen kwade opzet heeft voor-» gezeten en schetste hem als een zwakke figuur. Hij bepleitte een lichtere straf. Verd. vroeg hem terwille van zijn gezin geen langdurig^ straf op te leggen en wees op zijn goede daden tijdens dg bezetting voor onderdui kers-e.d. Uitspraak 22 Mei. tegen G. Dijkstra, veehouder te Zaandam, die als landwachter aan huiszoeking en opsporing van pilo ten had deelgenomen en tegen J. Schoen ,uit Zaandam, die. bij de Waffen S.S. was' geweest, werd 10 jgar geëist. verdiend in de hulde Willem An driessen gebracht. Met de vierde symphonie na de pauze heeft de H.O.V. zich- zelf wel overtroffen, dit was een zeldzaam boeiende uitvoering. In het adagio en het 'scherzo wérden momenten bereikt, waarin het ensemblevol maakt op elkaar bleek ingesteld te zijn. De groep blazers leverde prach tig werk en waren tegenover de strijkers zeer goed afgestemd wat de klankverhouding betrof. Dirigent en orkest musiceerden kennelijk met" volle overgave. Een bijzondér verheugend feit was ér dat de con- certgeveys wel zal hebben gestimu leerd n,l. de enorme belangstelling. Zowel in de zaal als óp het balcon' was niet een plaatsje meer onbezet. Een uitverkocht huis vopr 'n Beet hoven-concert; dat gaat de goede kant uit en doet zowaar een cul turele vooruitgang vermoeden., Het publiek. Was zeer enthousiast en ging dankbaar huiswaarts met de herinnering aan een wël schone Beethoven-avond. W. Schreurs, UITSPRAAK P. KL, uitgever, 'die het vorig jaar op de' Bergerweg een man aanreed, waardoor deze is overleden", werd door dè Meerv. Kamer te Alkmaar f 250 boete of 25 dagen opgelegd. KINDERVOORSTELLING Woensdagmiddag half 2 wordt in het Gulden Vlies eefi opvoering van „Sjors van de Rebellenclub" gege ven, naar het bekende verhaal uit het „Panorama". i BURGERLIJKE STAND Geboren: Gërrit J., zoon van Ger- rit van L&arléveld en E. Luijt; Gijs- bertus J., zoon van «Gijsbertus J. Hulskamp en M. G. Rams; Marina G.,N.. dochter van Herman J.,J. Bak en M. M; Schouten; Rudolf, zoon van Berend Keizer en- M. Mizee; Roswitha P. E. J., dochter van Chris- ,tiaan L. Widijk en p. M, Raat; Joan na M. L., dochter van Cornells F. de Munk en A. A. Baas. Gehuwd: Antonius W. M. Spruijt en Anna H. Jacobse; Leendert Slot eh Agatha A. Visser; Gerrit Duin- meijer. en Cornelia Engelyobrt;' Cor nells J. Th. Pinster en Émmerentia M. S. Blommaert. Overleden: Pieter Langeveld, oud 59 jaar, gehuwd met W. J. Holle man. Meer dan 50 p£t. der wereldbevolking is ondervoed In het „Cinema Americain" hield Ir. W. J. Zaayer Zaterdagmiddag 'n voordracht over internationale sa menwerking op landbouw- en^voed- selvoorzieningsgebied. In tegenstel ling met de vooroorlogse jaren, al dus, spt., baart de nationale voedsel- voorzieningq vele zorgen, hoewel de productie van granen, aardappe len en -suikerbieten bijna weer bp het vooroorlogse peil staat. Door de tekorten in het ene land en de overproductie in het andere is men ten behoeve van de landen, die door de- oorlog hebben geleden, overgegaan tot het stichten van een Internationale Voedselraad. die tot een zo rechtvaardig mogelijke ver deling moet komen. Het lichaam is gevestigd te Washington. Alle grote exporterende landen beschouwen 't als een plicht aan deze instelling volledige medewerking te verle nen, behalve Rusland en Argenti nië. Dit laatste land echter houdt de Int. Voedselraad wel op de hoogte van haar in- en uitvoer- transacties, terwijl Rusland in het geheel geen medewerking wil ver lenen. Voor de oorlog nam de over productie geweldige vormen 'aan. Zo was de priis van 1. kg levend varkensvlees f 0.24. Ondanks de veel besproken overproductie was de voeding in sommige landen bij lange na niet toereikend. Meer dan de helft van de wereldbevolking was ondervoed. Dit vond zijnoor zaak in de onjuiste verdeling- der goederen. Het is daarom toe te jui chen. dat een instelling als de Int. Voedselraad in, h-t leven is geroe pen. Deze organisatie moet maat regelen' treffen om herhaling te voorkomen. In de eerste plaats moet er voor wordengezorgd, dat de grote massa beter wordt gevoed. Men heeft nagegaan, dat voor een betere verdeling onder de, wereld bevolking o.a. de wereldgraanpro- ductie met 27 pet. moet worden verhoogd en melk zelfs met 100 pet. HEILOO Zoals wij eerder ge meld hebben, doet de nieuwe Bur gemeester Zaterdag 17, Mei zijn in-, trede. Alle inwoners worden ver zocht die dag de vlag dit te steken. HEILOO L.T.B. Alle LTB'ers komen a.s. Vrijdagavond 16 Mei des avonds 20 uur te samen bij ingang „Ter Coulster". Zij gaan dan, een proefveld (grasland) bekijken. De heer Zuurbier zal deze klein, maar uiterst interessante excursie leiden en de nodige explicaties geven. Geen LTB'er verzuime hieraan deel te nemen. Het is ook voor u van véél belang. ONTSPANNINGSAVOND L.T.B. HEILOO De leden van de LTB met hun dames waren in grote ge tale' Zondagavond opgekomen, om de door de LTB afd. Heiloo georga niseerde ontspanningsavond mede te maken. De voorzitter, de heer J. Schuyt wijst erop, dat ook de ver gaderingen goed bezq.cht moeten worden en dat de contributie op tijd moet worden voldaan. Hij roept hier voor de hulp. in vgn de echtgenoten der leden!! Vervolgens geeft spr. 'n korte beschouwing over de toe komst in het boeren- en tuindersbe- drijf. Hij concludeert, dat allen schouder aan schouder moéten „vechten" om resultaten te berei- ken, die voldoening zullen geven. (Appl.). Vervolgens gaf de voorzit ter het woord aan de L.T.J.'ers. Zij kwamen voor het voetlicht met het Amerikaanse blijspel in drie bedrij ven „Tot wederdienst bereid". Het gezelschap deed zijn best en wist de verschillende komische scènes ver dienstelijk weer te geven. Heel aar dig waren „Olly Smith" en „Char ley". De aanwezigen hebben volop genoten en spelers en speelsters mochten een daverend applaus in ontvangst nemen. De heer Schuyt dankte de LTJ'ers voor 't gebodene. HEILOO Begunstigd door zeer mooi weer hebben de Kinderspelën plaats gehad, die vanwege 't slechte weer op de Bevrijdingsdag moesten worden afgelast. De kinderen van 6 t.rh. "15 jaar deden allen aan ver schillende spelen mee, waarvoor ve le mooie prijzen waren beschikbaar gesteld. Tevens werden dè kinderen nog getracteerd op Ijs en koek. De zeer vele medewerkenden aan deze kinderspelen hebben hen een pret tige middag bezorgd, waarvoor wij hen namens de kinderen hartelijk dank zeggen. Des avonds 7 uur be gonnen de spelen voor ouderen. Zo wel vaiv.de zijde der deelnemers als van het publiek was er grpte be langstelling. Vooral het kussenge vecht trok aller aandacht. TRAINEN H.S.V. Woensdagmiddag-trainen de Wel pen en Juniioren. Aantreden 14.30 u. 's Avonds 18.30 uur worden alle Senioren verwacht. Heren: bestuur en trainer rekenen op u! EGMOND AAN ZEE. Het scheen Zondag in Egmond aan Zee of het badseizoen reeds was aange- f broken. De autobussen voerden stèeds strandbezoekers aan en wij schatten hun aantal wel op enige duizenden. •Het bezoek aan het strand werd meestal gecombiheerd met 'n tocht je. langs de schitterende bollenvel den te Egmond Binnen en de Hoef, waar de tulpen thans volop in de bloei staan. Een bezoek hieraan is ook in de eerstkomende dagen nog volop aan te hevelen. EGMOND AAN DE HOEF. —J.l. Zondagmiddag vónd in de Ned. Her. Kerk te Egmond aan de Hoef de plechtige bevestiging plaats van Ds. E. A. J. Plug. Bij dé plechtigheid waren o.m. tegenwoordig Burgem. M. Nie]^, wethouder van der Reep en vele notabelen. WAARLAND. Bovengenoemd muziekcorps zai onder 'leiding van zijndirigent, de heer E. Peetoom uit Alkmaar, deelnemen aan het Groot Nationaal Muziekconcours, dat op Hemelvaartsdag te Lisse zal worden gehouden. Alsdan zal St. Gregorius in de eerste afdeling uitkoméft. Wij wensen ons corps veel |ueces toe. POLDERVERGADERING NOORD-SCHARWOUDE Vrij dagavond vergaderden de stemge rechtigde ingelanden van de polder Noord-Scharwoude in „Goncordia" alhier. f De voorzitter, de heer Y. Kaan, opende met een woord van welkonT, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. De rekening 1946, welke hierna- door de penningmees ter, de heer F. Moeijes, Werd voor gelezen, sloot |in ontvangsten ',met f 2474.65 en in uitgaven met f 2370.57 zodat er een voordelig saldo was groot f 104.08. Het beginsaldo was f 460.46. Dit jaar zjjn de financiën van de polder sterk achteruitge gaan. Enige postSn, o.a. brand- en molesfverzekering en onderhoud, resp. groot f 342.48 en.f 489.04, druk ten zwaar op 'de rekening. Dit jaar komt de eerste post te .vervallen. Namens de controle-commissie bracht de heer A. Swager verslag uit. Boeken en bescheiden waren in orde bevonden, waarnade pen ningmeester onder dank decharge werd verleend. In de controle-commissie 1947 werden gekozen deheren K. van Dijk, J. Heeringa en S. Worms- becher. De begroting 1947 sloot in ont vangsten en uitgaven met f 2852.S0. De post onvoorzien was f 191.05. De brandverzekering was tengevolge van dé huidige tijdsomstandigheden verhoogd. Het verzekerde bedrag was thansf 20.500. Het bestuur werd gemachtigd om een -kasgeld- lening aan te gaan tot maximum f 500. De omslag werd verhoogd tot f 25.per ha. Het bestuur hoopt, dat een verhoging .van f 2.vol doende. zou zijn. Hierna sluiting. SCHOORL I—L.S.V.V. I 5— Het spel gaat vlug over eh weer. 'Uit een goede aanval neemt Schoorl de leiding en kort voor de rust krijgt vSchoprl een strafschop te ne men. 20. Na dë thee is de stand al 'spoedig 30. Als Schoorl door een foed schot de stand op 40 brengt, an pas dringt hettot LSVV door, dat het zo toch niet gaaat, maar dan is het te laat, want eer de goed lei dende scheidsrechter het einde aan kondigt, is het Schoorl mogen ge lukken de stand op 50 te brengen. L.S.V.V. 2—HOLLANDIA T I 0—7 Er was'ongeveer een kwartier ge speeld, toen de midvoor van Holl. zijn club de leiding gaf. Holl. werd steeds sterker en was steeds in de aanval. Uit een goede aanval maakt de linksbinnen-vn.H. met een hard schot 20. Kort voor de rust werd het 30 uit een strafschop. Na de rust hetzelfde spelbeeld. In buiten spelpositie maakt H.'s midvoor nr. vier. Het vijfde doelpunt nam de linksbuiten voQr zijn rekening. De zesde goal was een herhaling van de vierde. Holl. legde het toen wat kalmer aan én zo weet dan LSW zich enigszins los te -werken. Jn. Oudhuis krijgt uit een goede aan val de kans om het door de keeper verlaten doel te doorboren,maar zijn schot gaat jammerlijk naast. Dan een tegenaanval' van Holl. en de stand werd óp 70 gebracht. NOORD-HOLLANDSE DAMBONDSDAG Dam-tentoonstelling. De provinciale Njoid-Hollandsè Dambönd organiseert op 15 Mei- a.s. (Hemelvaartsdag) zijn jaarlijkse damreunie met de daaraan verbon den eerste Nederlandse damtentoon- stelling in Alkmaar. Met .welwillende medewerking van B. en W. heeft zij die dag de- be schikking gekregen over het Mur- mellius gymnasium in de. Berger hout. Het poolse damspel wordt reeds vanaf 1710 in onze provincie ge speeld, dus wij mogen wel aanne men, dat de bakermat onzer sport in Noord-Holland ligt, reden waar om éen zo groot mogelijk aantal dammers die dag in Alkmaar bijeen komen. Gespeeld wordt in groepen van 4 spelers, de eerste' ronde vangt aan 's morgens om 10.30 en om 2 uur de slotronde. Voor de eregroepen zijn o.a. uit genodigd de ons alle bekende' spe lers: (eregroep A): Keller, Beers, Ligthart en Dukel en (eregroep B): H. de Jongh, H. Kruider (kampioen van Alkmaar 1946), C, de Boer Cz. (Knrnpioon West-Friesland 1947) en J. J. de Wit (eyelid Prov. Nrd. Holl. Dambond). De winnaars der ochtendronde komen tegen elkaar uit in de mid-, dagronde, evenzo de verliezers. Als prijzen zijn zeer mooie damwerken beschikbaar gesteld. NOG VIJFTIEN JAAR! IN EEN REDE te Véfihuizen, voor de Partij van de Arbeid, heeft minister Mansholt gezegd, dat wij zeker nog wel vijftien jaar met de deviezenmoeilijkheden zitten. Hij noemde het feit, dat Rusland zich afzijdig houdt van de internationale voedselorganisatie „de grootste te kortkoming van de Russische inter nationale politiek". De'politiek van onze Regering is er z.i. op gericht, de kleine bedrijven ook in staat te stellen pm te kunnen concurreren, men zal zich in de toekomst ook meer op fruitteelt en tuinbouw moe ten toeleggen, want er blijft een vraag naar fruit, nu we maar weinig bananen en sinaasappelen kunpen - importeren. De termijn van 15 jaar noemde de minister ook „voor het verwezenlijken van de plannen Voor bedrijfsrationalisatie, verkaveling, egalisatie, beter afwatering, en be tere landbouwwerktuigen. Het ligt, Wat de prijzen betreft, in de bedoe ling, ook dit jaar weer een bodem in de markt te leggen. - h. t Internationaal bezoek aan beroemde stal Enige, deelnemers aan het inter nationale landbouwcongres, dat vandaag in Dén Haag dóór minister Mansholt is geopend, brachten Za terdag een bezoek aan) de' befaamde stal van de vermaarde veefokkers Gebrs. Ruyter te Oosterblokker: De afgevaardigden kwamen uit Canada, Engeland, Frankrijk, Ierland, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Met grote belangstelling heeft men de inrichting en het prachtige fokma- teriaal bezichtigd. Over de tentoonstelling nog het volgende: Ér, wordt getracht door het Samen- brengen van allerlei damattributen op het gebied van deze Sport? bij de bezoekers van deze. tentoonstelling meer belangstelling voor de dam sport op te wekken en een kijk .te geven, wat er zoal in de loop der jaren is tot, stand gekomen, door wie dit is bereikt en weike middelen daarbij zijn gebruikt. Alles wat in ons land en daarbjil- ten vöor intéressants te Vinden is, wordt, de belangstellende getoond, te weten; damperiodieken, portret ten van bekende en overleden dam mers, foto's van belangrijke damge- beurtenissen, manuscripten, legpen ningen en medailles, uitgebreide damliteratuur, gedichten (o.a. van de pionier Joseph Blankenaar, on der zijn psèudoniem van.Mr, Zwar- tenhalrn), tekeningen', kopergravu- rès, damborden met historische cor respondentiepartijen epz. De "belangstelling voor deze ten-^ toonstelling is alom inde lande enorm en allerwege werden interes sante inzendingen toegezegd. De reünie en tentoonstelling is voor iedere belangstellende gratis te bezoeken. DIOCESAAN FILMBUREAU K.F.A. Op 16 Mei a.s. zal het Dioc. Co mité voor K.F.A. in het Bisdom Haarlem over een eigen bureau' kunnen beschikken. Het Diocesaan Bureau voor Kath. Filmactie zal gevestigd worden in de Paul Ga- briëlstraat 24-32, den Haag (tel. 774402). Voorlopig zal het geopend zijn op Maandag, Woensdag en Vrij dag, 's mórgens van 9 tot 1 uur. De bedoeling is van dit bureau uit de algemene propaganda voor de goede •en tegen de slechte film in ons Bis dom te leiden. Tevens zal het dienst doen als informatiebureau. Ieder- ,een, die op het gebied van film in lichtingen wil hebben, kan zien dus op die dagen tob gendemd bureau wenden. Dit bureau zal tenslotte ook de' plannen uitwerken om op korte termijn te komen tot de op richting van het Katholiek -Instituut voor Filmopleiding, waarvan reeds op het Diocesaan Filmcongres van 13 Februari j.l. sprake .was. Het is de bedoeling, dat het Instituut zijn werkzaamheden op 'l September a.s. aanvangt. ESPERANTISTEN-MOTIE Het 14de Congres van de Nederr landse Esperantisten *- Vereniging „La Estonto Estas Nia" heeft een ;motie aangenomen, waarin er bij de Nederlandse regering en alle be trokken instanties óp aangedrongen ■wordt:- le.' Het onderwijs van Esperanto op de kweekscholen voor onderwij zend personeel in overweging te nemen en het onderwijs van Espe ranto in-de hoogste klassen van de lagere school mogelijk te maken; 2e! De mogelijkheid te onderzoe ken van een internationale conven tie betreffende de aanvaarding en het gebruik van Esperanto. ALKMAARSE EXPORTVEILING 12 Mei. Rabarber. 4-'18; spinazie 816; postelein 6171; gele kool 16;- prei 16—33; witlof 936; radijs 5-17 selderie *511; sla 420. ZUIDERKOGGE HEM, 12 Mei. Witlof I 16—23; II 10—11; spinazie 924; aardappelen J2.4012.60; ra barber 4:9. HOORN, 10 Mei. Lammeren 20-30, schapen 508b; stellen met lam 90120; schaap met lam 50—75; stieren 1000—2800; paarden 1150 1200; handel stug. ALKMAAR, 12 Mei.. Veemarkt. Aangevöerd. 12 vette koeien cen trale; 208 nuchtere slachtkalveren centrale.. OBDAM, 12 Mei. '11800 kg witlof - I 28—38; 980 "kg idem II 20—33; 1240 kg idem III, 10—23. WOGNUM, 12 Mei. Aardappelen 1010.60; witlof I 2232, idem II 11 21, idem III 210; spinazie 711; radijs 910; rabarber 912. ZWAAG, 12 Mei. Bieten 11; spi- nazie 8,14; poételein 3545; uien 15.80—15.90; prei 27—29; witlof 12 36; brgekpeen 9.909.50; radijs 10.60—12.90; rabarber 611; andij vie 22, sla 12.60—33.10. BEVERWIJK, 9 Mei. Spinazie 825; rabarber 413; witlof I 14-33; witlof II 1018; .radijs 813; sla I 20—32; stoofsla 70; prei I 8—25; sja lotten 821; asperge wit 1.352.05; idem blauw; 1.051.25; idem dun wit 6595; peterselie }620; selderij 18'; rode kool, 18.60. LANGENDIJK, 13 Mpi. 210Ö0 kg witlof I 22—27.J0, II 10—13.30; 7600 kg rabarber 4—4.60; 1100 kg uien 16. WARMENHUIZEN, 13 Mei. 12300 kg .rabarber 44.20; 5000 kg witlof I 14.70, II 10.10—13.40; stek 5.0Q. Toen de-„Rest" Swift, bp de kni iets te laat bij Burg« IN HAMPDEN de wereld,. d( heeft Groot-Brittc minuten duurde, van,het woord i bal volkomen k zoals dit treffer heeft evenals n met 3f) het h Groot-Brittannië talen, leerlinger lingen zijn geza af 36 minuten. tannië een voe zó fijngeslepen van het vastelc knoeiwerk g^lee Hef' falen In dat ene half meesters rn de doelpunten op J die «tuk voor heid.' van het A bal demonstreerde te Gróót Britta lijke strijd tegen ploeteraars, die o fniskenbare indivi en capaciteiten, ir se lager stonden i regie. Na'de.rust voetbalnjatadoren het géven van. ee show,' welke zijn in een Lawtori-c de gehele magisi Engeland's voe tb: Een doelpunt, dat maal in zijn lever dat men nimmer de wijze, waafop 1 'structuur werd v gemeten. Hief zag een doelpunt orit: kant, en klaar wa dat de bal adhte'r manvirtuoys in hi een korte sóhets volmaakt voetbal, Brittannië de Cor besloot. De kléine en fanatiek, met een filmacteur, s1 bal, een schot in Parola, de Italiaa dribbel ,vlug als strakke pass naar thews, de man m nen. Stanley, die zaam met de han streek, daarna me van zijn reohterv bijna niét te zien mende kanthalf 1 verbazing .voorbij Matthews dieMne wegstartte,zo ra; reuzesprongen 'vai lijke .kinderpasje Willy Steffen,.de back, die de. Stol de hoekvlag tracl snijden, werd vo< er geeia Steffen bf En dan-volgde galoos zuiver, vol gestemd', dat hier een doelpunt moè het kwam ook. T bal over de wan blauwe verdedigin kleur der Contii die blauwe menig Lawton, doodbede vallend. Hij wach Tommy, nog beplt al te forse wedstr rijk, keek naar b WOl HILVERSUM J Nieuws; 7.15 Och Nieuws; 8.50 Voor Fam. berichten;li Nieuws; 13.20 „The Voor de Vrouw; 15 de jeugd; 15.45 Zii Voor de jeugd; L herstel spreekt;' 18 Ned. Strijdkrachte '19.30 Cursus „Ons loöf"; 20.15 Metro; Het bombardémeni 21.15 Le Roi Davi. 23.15 Omroep p Malando" en zijr orkest. HILVERSUM II Nieuws; 7.15 Och Nieuws; 9.15 Zie ■politieberichten 11. orgel; 12.00 Orgel 14.00 Engelsche i Röntgen-strijdkwar postzegelverzamela de jeugd; 17.30 M< waï; 18.45 Over pi ken; 19.00 Nieuws; ta met zang; 20.0! 21.20 Uit de gesch Beschaving; 22.40 Orgel; 23.57 Sluiti!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2