Een dief met grote allures P. Adolf voor het Tribunaal r opening Kath. Militair Tehuis Tussen Tl 'AC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 14 Mei 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Het Dr. van Hiltenfonds De derde maal in Alkmaar LOTERIJ STEUNACTIE Stand bij V. en D. Wai- doet gij voor onze jongens in Indië? UIT OUDE TIJDEN Opheffing sociale diensf Dep. van Oorlog EEN GOEDE TIP van T. I. P Een keuvelavondje DE WEDEROPBOUW VAN BERGEN EN BERGEN AAN ZEE Bericht Ketting van 28 diefstallen De concurrentienijd speelt een grote rol x Laatste Abonnements uitvoering „Vitesse" in het zilver Uitspraken Tribunaal Promotie - degradatie Alcmaria VJ HET NIEUWE DORP PETTEN Plechtigheden in het vooruitzicht KONINGIN VERLEENT GRATIE Marktberichten Franse soci Een dreigende Extra trein: Hemelvaar Reeds eerder bezat Alkmaar een Katholiek Militair Tehjiis, dat was tijdens de mobilisatie van 1939, toen in de Langestraat een groot pand ter beschikking kwam, waar toen de militairen hun avonden en andere vrije tijd konden doorbrengen. De be zetting maakte hieraan een ein de, tot na de bevrijding een tij delijk tehuis werd gevonden in café Beemster. Het was al be- i kend, dat dit tijdelijk zou zijn en dat ijverig werd uitgezien naar een definitieve behuizing. Het gelukte de toenmalige di recteur, thans pastoor van Leeu wen op de Laat 221 een huis ter beschikking te krijgen, dat aan doelmatigheid en gezellige sfeer niets te wensen over liet. Na tuurlijk moest er veel aan ge daan worden, zoals dat bij iede re normale vestiging gaat. Ilicr echter nog wat meer, immers er moest voor de militairen vol doende te beschikking zijn, om - zich hun vrije avonduren aan genaam en nuttig te maken. Het gelukte allemaal wonderwel, dank zij het werken van vele stille weldoeners uit de stad; die er te veel zijn om op te noemen, dank zij ook de hulp van vele krachten, die het huis in minimum van tijd maak ten tot een gezellige, prettige en sfeervolle woning voor de soldaat, die, wanneer zijn dienst is afgelo pen iets anders om zich heen wil zien, dan kampement en kazerne muren. Voor de officiële opening waren verschillende genodigden aanwezig, o.w. de Hoogeerw. Deken Jacobs, de garnizoenscommandant Majoor Schouman, commandant en officie ren van de Westerweg, de oud-di recteur Pastoor v. Leeuwen, de te genwoordige, kapelaan Buurman, aalmoezenier Verhoeks, leden van Katholiek Thuisfront en niet te ver geten de wnd. Hoofdaalmoezenier Majqor Schoonebeek, die door ver hindering van de Hoofdaalmoeze nier kolonel v. Straelen de opening zou verrichten. Verder vooral niet te vergeten verschillende soldaten voor wie dit huis toch eigenlijk be stemd is. De voorzitter van Katholiek Thuisfront de heer J. Berkhout, memoreerde de voorgeschiedenis van deze nieuwe aanwinst voor de Katholieke militairen en bracht dank aan geestelijke, militaire en burgerlijke overheid voor hun steun en bemoeiingen. Hierna zegende Deken Jacobs het huis in, terwijl hij de gebeden in het Latjjn zowel als in het Neder lands voorbad. Aan het woord ko mend wekte de Hoogeerw. Deken in een geestige speech de jongens op cjit, hun, huis trouw te blijven bezoeken nadat hij er op gewezen had, dat hij dit nu voor de derde maal in Alkmaar- meemaakte. De wnd. Hoofdaalmoezenier Ma joor Schoonebeek herinnerde aan het feit dat met deze opening het een en veertigste Katholiek militair Tehuis in gebruik werd genomen, nadat men oorspronkelijk de me ning was toegedaan ook in deskun dige kringen, dat zulke verblijf plaatsen niet meer gewenst waren in een modern leger, om de geest van kameraadschap en eenheid be ter te kunnen bewaren. Van welke gedachte men al spoedig terug kwam. Ook hij spoorde de jongens Stichting Nederland helpt Indië Dat de Stichting Nederland helpt Indië veel en goed werk verricht, mag algemeen bekend worden ge acht. In verband met een binnen kort hier ter stede te houden Lo- terij-steunactie, hebben mevr, Dijk- mans en de heer van Dinter in een persconferentie, welke ten kantore van de firma Vroom enDreegmann werd gehouden, een en ander over het werk der stichting verteld en over de Loterij-Steunactie. De Stichting Nederland helpt In dië beoogt het verschaffen van hulp en steun aan gerepatrieerden, meer speciaal de burger-repa- trierenden. Daar de steun, welke deze mensen van regeringswege ontvangen, niet toereikend is om in alle noden te voorzien, poogt de Stichting te helpen door het ver strekken van huisraad, kleren, de kens enz. Vooral werden b.v. veel mantels verstrekt, omdat het gebrek hier aan voor de mensen uit Indië zich wel heel erg deed gevoelen. Ook wordt getracht de mensen in Indië te helpen door 't zenden van ge condenseerde melk, pap en rijst, al is het laatste artikel zeer schaars. Maar voor dit alles is geld no dig en om de geldmiddelen te stijven is een Loterij-steunactie op touw gezet. Aan deze loterij zijn mooie en attractieve prijzen ver bonden en zo mogelijk zal de trek king plaats hebben vóór 1 Juli. In verschillende grote plaatsen in ons land werd in een groot winkel bedrijf een stand ingericht, waai de loten werden verkocht. Nu is Alkmaar aan de beurt en de firma Vroom en Dreesmann verklaarde zich direct bereid in haar bedrijf i een plaatsje in te ruimen voor de stand van de Loterij-steiinactie. Men deelde ons nog mede, dat al het werk, dat door de leden van het pomité wordt gedaan, geheel belangeloos wordt verricht en dat de U.V.V. zal worden verzocht de verkoop der loten te willen ver zorgen. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen van 19 t.m. 31 Mei de stand van de Loterij-steunactie bezoeken en door het kopen van loten dit sympathieke werk willen '-uwen. Met de heer v. d. Weyer, de be- 1 drijfsleider van V. en D. hopen we. dat deze actie een succes mag wor- 1 den. evenals dit het geval was in vele andere plaatsen. aan tot trouw bezoek en tot het be waren van hun principe in alle om standigheden, terwijl hij er voorts op wees, dat allen hier welkom wa ren. Nadat aalmoezenier kapitein Verhoeks nog even tot zijn jongens had gesproken, bracht de garni zoenscommandant majoor Schou man in een krachtige toespraak zijn dank over aan de verschillende in- stantie's en personen voor het in richten van dit huis voor zijn jon gens, te meer dank, omdat hem als officier de morele opvoeding van de jongens bijzonder nauw aan het hart lag en omdat hij eeh 'leger wenste met Christelijke beginy'len. Hierna was het offidrqle gedeelte ten einde en kon men de werkelijk uitermate gezellig ingerichte ka mers bewonderen, conversatie-, speel- en schrijf/studeerkamer waar de jongens in alle opzichten gebo den wordt, wat zij maar enigszins kunnen Wensen, boeken, gezellig heid, een prettige omgeving met mensen, die hun sporen in de om gang met de soldaten rijkelijk ver diend hebben, de fam. de Winter, en in het bijzonder de huiselijkheid, die ze in hun diensttijd nu eenmaal niet te veel kunnen krijgen. Het huis is 's avonds van tot 10 uur geopend, terwijl dit ook kon- dags zal zijn, wanneer de jongens over moeten blijven, waarbij de uren steeds worden bekend ge maakt. Nog steeds bijstaat er grote be hoefte aan lectuur. Hebt gij nog geen abonnement voor uw rekening genomen? De kosten kunnen toch geen bezwaar zijn. Voor slechts f 3.40 per kwartaal ontvangen zij regelmatig per luchtpost het nieuws uit eigen omgeving, waarnaar zjj hunkeren. Geeft u dus spoedig op aan ons bureau. BUURTVER. DE LAMORAAL- SLUIS Bovengenoemde buurtver, heeft haar jaarlijkse feestavond in het Gulden Vlies gevierd. Vooral de Proloog viel op, door de originele manier, waarop het bestuur zich die avond aandiende. Op de ach tergrond een treffende imitatie van de Lamoraalsluis, waaronder een kano te voorschijn kwam met het voltallige bestuur. Nadat het pro gramma was afgewerkt, bleven de aanwezigen nog bijeen voor een dansje. SCHOUTENDIENAARS 14 MEI. Door de eeuwen heen is de politie steeds met zorg behan deld. Natuurlijk, want er hing van dit overheidsapparaat veel af, waarom dan ook vaak het perso - neel der gemeente een zorg was. Wij herinneren ons nog hoe vroe ger de agenten mochten wonen, daar waar de C.v.P. dit goed vond en dachten, dat dit een uitvinding van deze autoriteit was. Niets is gebleken minder waar te zijn, want reeds op 14 Mei 1574 werd dit geregeld. Op die datum werd het loon der 4 schoutendienaars bepaald op f 50.per jaar. De schout moest dit loon uitkeren en kreeg van de stad hiervoor een tegemoetkoming van f 134.— per jaar. Elk der dienaren kreeg te vens een vrije kamer (kleine wo ning) in de Zakkenstraat, natuur lijk met de bepaling, dat er in die kamers geen herberg of kwaad „reguard" mocht worden gehou den. Na het overlijden van Dr. van Hilten namen enkele Alkmaarders be#t initiatief om gelden in te zame len voor een blijvende nagedachte nis aan deze geliefde kinderarts. Daar het echter meer in de lijn van Dr. van Hilten lag deze gelden ter beschikking van hulpbehoevende kinderen te stellen, werd besloten om, na aftrek van een klein bedrag voor een te zijner tijd te onthullen plaquette in het Consultatiebureau voor Zuigelingen, een fonds te stich ten, dat de naam kreeg „Dr. van Hiltenfonds uit de opbrengst waar- yan enige kinderen naar herstel lingsoorden zullen gezonden worden. De stichting beschikt reeds over een bedrag van meer dan f 6500. Het spreekt vanzelf, dat hoe groter deze stichting wordt, des te meer kinderen uitgezonden kunnen wor den. Kinderen van ouders uit die gemeenten, die aan het fonds bij gedragen hebben, komen, zonder enderscheiding des geloofs, voor uitzonding in aanmerking. Het stichtingsbestuur heeft zich als volgt gevormd: voorzitter: mr. G. van Hilten; secretaresse: mevr. Sloel-Roos; penningmeesteresse: mv. Oli, van Houtenkade 5; leden: mevr. de Burck en Zr. Falkena. Bijdragen zijn van ganser harte we.lkom bij de penningmeesteresse en kunnen ook gestort worden bij de Twentse Bank, kantoor Alkmaar. Het ligt in de bedöéling reeds deze zomer met de uitzending een aan vang te maken. Het stichtingsbe stuur hoopt op aller medewerking tot het bereiken van dat bij uitstek liefdadige doel. J.V.G. ST. LAURENTIUS De toneelclub van de J.V.G. geeft Maandag en Dinsdag 19 en 20 Mei, des avonds om 8 uur, in het Jeugd huis aan de Nieuwstraat haar -jaar lijkse voorjaarsuitvoering. Op voor treffelijke wijze zal het blijspel „Levenselixer" worden opgevoerd, de komische tragedie van twee oude dames, die weer jong willen worden. Als de leden van de J.V.G. u dezer dagen kaarten aanbieden, moet u ze niet weigeren of zeggen: dat komt Maandag wel. Het is een mooie ontspanning, die u niet mag missen. De J.V.G. is er borg voor. Op Dinsdag 27 Mei organiseert de J.V.G. een uitgaansdag naar Hoorn en Enkhuizen. Op het programma staat o.a. bezoek aan verschillende historische gebouwen, het bèklim- men van de Drommedaris en vooral een tochtje met een vissersbotter in zee. Vertrek 's morgens 8 uur en. 's avonds om 10 uur terug. Geef u tijdig op bij de bestuursleden mej. J. Winder, Frieseweg of mej. B. Buissink. R.K. WANDELSPORT VERENIGING H.V.Z. Lezers, is het u bekend, dat Alk maar weer een nieuwe r.k, vereni ging rijk 'is. Er is nl. onlangs opgericht de Wandelclub H.V.Z., die morgen (Hemelvaartsdag) met een aantal leden deel zal nemen aan de be kende Stertocht. De leden, die zich voor deze tocht opgegeven hebben, moeten uiterlijk half twaalf bij het Gulden Vlies aanwezig zijn. Verder bestaat er gelegenheid om zich als nieuw lid op te geven bij het secretariaat: Oudegracht 198. Sportvrienden, het is de eerste maal, dat wij aan een officiële tocht deel nemen. Houdt je haaks.... GESLAAGD ALKMAAR Aan de rijksuni versiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. N. Degenaar te Alkmaar. In verband met de reorganisatie van de Sociale Dienst van het Mi nisterie van Oorlog zal het Gewes telijk Kantoor van deze Dienst, dat gevestigd is Huize „Voorhout", ka mer 62, Alkmaar, met ingang van 12 Mei 1947 worden opgeheven. De sociale- belangen van de mili tairen en de achtergebleven betrek kingen zullen voortaan worden be handeld: voor allen die in do Zaan streek wonen door het Bureau te Amsterdam, Koningslaan 12, en voor de rest van Noord-Holland door het Bureau te Haarlem. Frans Hals plein 10. Dit Bureau zal tevens twee maal per week zitting houden te Alkmaar. Kennemerstraatweg 103, n.l. Dinsdag en Donderdag van 912 en van 1417.30 uur. ZONDAG-AVOND reserveren voor „ALLES VOOR ADRIAAN" 'n Gevoegelijke toneel avond en 'n gezellig bal! Zie raambiljetten. Wat is er gezelliger dan babbelen met je vrienden? Zo'n gemoedelijk onderonsje, waarbij je je kunt ver oorloven 'n beetje lui te zijn en met smakelijk geruis je lippen aan een bedauwd bierglas te plakken. Geen officieel „ik heet u hartelijk wel kom, in 't bijzondermaar: „Hallo volk, klets maar raak". Een tijdje, dat je jezelf bent en geen toneelspeler. De K.J.M.V.-Woensdagavond zal bewolkt zijn met mannelijke gelui den. Oproerige elementen nemen dan hun kans waar om hun hart uit te storten. Anderen gaan in de oppositie tegen de oppositie en toch blijven we de beste kameraden. Kerels. Woensdagavond om 8.30 u. in Kinheim. 4 BENOEMD ALKMAAR Onze oud-stadge noot, de heer Th. J. C. Verduin, commies ter secretarie van Culem- borg, is benoemd tot hoofdcommies redacteur waarn. secretaris van de gemeente Noordwijk. Wegens het Hoogfeest van 's-Heren Hemelvaart zal het N.N.H.D. morgen niet verschij nen. BERGEN. Langzamerhand heeft Bergen zich volledig hersteld van de schade welke gedurende de bezetting werd aangebracht. De tankgracht is gedicht, de tankmu ren zijn grotendeels reeds gesloopt, versperringen, bunkers, etc. veelal verwijderd. Ook het herstel aan de woningen is zo goed als beëindigd, zelfs is men, zij het in bescheiden omvang, reeds begonnen de ontsta ne achterstand in te halen. Een zes tal arbeiderswoningen is reeds in' aanbouw. Bovendien ligt het in het voornemen nog dit jaar te begin nen met de bouw van een hofje, bestaande uit 25 kleine woningen, terwijl ook door particulieren reeds initiatief is genomen voor het doen bouwen van woningen.. Niet alleen echter het woningvraagstuk had de aandacht, ook het zakenleven her stelde zich, vooral het hotel- en pensionbedrijf, waaraan Bergen een groot deel harer inkomsten dankt. Nog slechts enkele weken en alle bedrijven, welke voor de bezetting bestonden, zullen in exploitatie zijn, uiteraard geldt dit hoofdzakelijk voor Bergen-binnen. Voor Bergen aan Zee was het vraagstuk van de wederopbouw veel zwaarder. Een reeds ontwor pen plan', hetwelk wij reeds eerder publiceerden, werd in principe aan vaard. Sindsdien zijn echter nog vele moeilijkheden gerezen. Ver- sctollende instanties waren be vreesd voor het snelle teruglopen van onze kustlijn, vooral in Bergen aan Zee. Sedert 1848 is deze lijn 60 m. landinwaarts teruggelopen. In 1845 mat men 12 m. uit de strand- paal, in 1940 mat men 72 m. en in 't a.fgelopen najaar echter 92. De gra fische voorstelling geeft aan dat se dert de bevrijding, door het niet uitvoeren van de vereiste werkzaam heden de kustlijn 10 M. extra is te ruggelopen. De door Duitsers aan gebrachte betonblokken op de dui nen, liggen thans op het strand. Prof. Tijssen en prof. Jansen, de leiders van het waterloopkundig laboratorium te Delft hebben een studie gemaakt van de grafische tekeningen van metingen vanuit de strandpalen gedurende de laatste 100 jaar verricht tussen IJmutöen en Petten. Een wetenschappelijk rapport is samengesteld. Van de beoordeling hiervan door bevoegde instanties zal afhangen of de be staande ontwerpen ongewijzigd kun nen uitgevoerd of dat het noodza kelijk is het meer landinwaarts te projecteren. De schade is voor een Enige tijd geleden werd Alkmaar en omgeving onveilig gemaakt door diefstallen, die dan weer hier, dan in een andere hoek werden gepleegd. De gang van zaken werd bijna onrustbarend, maar intussen zat de Alkmaarse recherche niet stil. totdat een zekere M. werd gegrepen en ver hoord, doch weer moest worden vrijgelaten. De diefstallen her haalden zich, tot opnieuw de 22- jarige C. M. uit Alkmaar werd gegrepen en bekende zich aan deze misdrijven te hebben schul dig gemaakt. Tegelijk met hem volgden enige andere arrestaties, zodat in totaal vier man achter slot en grendel kwam. Het volgende bedrijf speelde zich af voor de Meervoudige Kamer, waar dit span in verschillende re- De Alkmaarse grossier in groenten en fruit, P. Adolf, is een van de ve len die gedurende de oorlog goede zaken maakten, doch een van de weinigen, die wegens leverantie aan de Duitsers terecht stonden. Hij was nooit NRB-lid, doch hij werd op 9 Mei 1945 onder verden king hiervan gearresteerd en ge ïnterneerd tot 25 Oct. van dat jaar. Behalve leverantie aan de Weer macht was hem ten laste gelégd, dat hij beheerder geweest was van de cantine op het Vliegveld; dat hij twee man van zijn personeel, die koffie enz. gestolen hadden, aan de S.D. had bekend gemaakt; dat hij om leverantie aan de D. had verzocht; Joodse percelen had gekocht en een boekhouder gedreigd met Duitse instanties. Besch. verklaarde op vorderings- bewijs te hebben geleverd, waartoe zovele anderen verplicht waren. Volgens 'n schriftelijke verklaring van C. Strooker had Adolf aanstoot gegeven aan zijn collega's; Adolf verdedigde zich door te zeggen, dat Strooker e.a. zeif altijd aan de Duit sers leverden. De Pres.: Had u omgang met Schansz? Besch.: Zakelijk en om anderen te helpen. Hij ontkent voorts tegen Strooker gezegd te hebben: ik zal je brengen, waar je niet graag bent. De heer Niele wijst besch. op de verklaring van Strooker en De Waal dat Adolf de gemeente 70 ton min derwaardige aardappelen wilde ver kopen, doch besch. verklaarde in tegendeel, dat de gemeente om aard appelen voor de bevolking verlegen zat en door zijn bemiddeling 70 ton goede aardappelen uit Duitse voor raad kon kopen. Get. G. de Munk, die contactman was tussen gemeente en Ortscommandapt, bevestigt zulks en zegt geprotesteerd te hebben, toen Strooker tegen burg. v. d. Sluis waar Adolf niet bij was gezegd had, dat Adolf aardappelen van in ferieure kwaliteit had geleverd; get. vond dit niet eerlijk van Strooker. Voorts verklaarde De Munk, dat besch. steeds zijn bemiddeling ver leende voor ausweisen en bij wo ningvordering. Als de Pres. voorts een brief ci teert van 24 Juni 1940, waarin besch. om de leverantie vroeg aan de D.. zegt besch. dat hij van deze brief niets weet en dat het hem een raad sel is, hoe die in het dossier komt! rtit raadsel blijft onopgelost. Gedurende een jaar had besch. voorts het beheer van de cantine op het Vliegveld. Hij had dit geaccep teerd, omdat hij enkele duizenden guldens te vorderen had van een afd. die wegging en dit geld alleen te recht zou komen, als hij ook aan de afd. die in de plaats zou komen, zou leveren. De Pres. vond dit geen reden het beheer op zich te nemen. N.a.v. de opmerking van de heer Niele. dat in deze cantine ook tcx-_ tiel, paling enz. werd verhandeld, zei besch., dat dit buiten hem omging. Koffiediefstal. Een zak koffie en andere artikelen waren door een Duitser, .die toegang had tot de opslagplaats in de Leer fabriek te Oudorp, aldaar onder stro verstopt, doch al spoedig gesto len door twee bedienden van besch. nl. W. en B„ die meenden, dat het eigendom van Adolf was. Deze kna pen, die regelmatig levensmiddelen van Adolf kregen, ontkenden de diefstal, toen Adolf hen ernaar vroeg. De Duitser had nl. om ophel dering gevraagd over de verdwijning ervan. Daar hij de jongens niet kon verstaan, werd er een andere D. bij gehaald, waarna de daders door de mand vielen; 'n gedeelte van de koffie kon nog achterhaald worden. Van aangifte bij de S.D. bleef alzo niets over. De jongens bleven in dienst van besch. en ondrrvonden van de D. verder geen last. De Pres.: Waarom ging u niet naar de Alkm. politie? Besch.: Ik-vreesde dat het dan in verkeerde handen zou komen en w'lde het liever zelf opknappen. Vervolgens kwam de verkoop ter sprake van n partii appelen aan de Duitsers. Besch. zei. dat deze hnoe- len ongeschikt waren voor opslag, dat hij een deel ervan aan stadge noten verkocht en voor de aan de D. verkochte partij weer andere kon kopen. Dit feit werd door.de Vak groep gefiatteerd. De Joodse huizen had hij voor "eldbeleggirg gekocht op advies van Not. Roos, doch nog vóór de bevrij ding, toen hij het verkeerde hiervan inzag, deponeerde hi) bij de Notaris 'n verklaring, dat hii er ten allen tiide afstand van wilde doen. De beschuldiging, dat hij ziin kan toorbediende Bruin met ontslag ge- digigd had wees Adolf verre van zich. Hij had zich tot tweemaal toe tegen diens ontslagname verzet, toen. er 'n kaart van hét Arbeidsbureau kwam en Br. naar Hannover ge stuurd dreigde te worden. Bruin had later verklaard, dat hij zijn leven aan Adolf te danken had. De beschuldiging, dat hij het beste fruit en de beste groenten aan de D. gaf, werd door meerdere verklarin gen, o.a. de Veilingdirecteur Mak, bestreden. De Pres. verweet besch. voorts geldbejag, doch besch. wees er op, dat 2/3 van zijn omzet de Nederl. bevolking betrof en 1/3 de Weer macht. Zwarte prijzen werden niet Lvkaald. Door )n abuis van een boek houder werd eens 'n te hoge prijs berekend. Ofschoon de D. aandron gen personeel boven de 40 jaar aan te nemen, wist besch. zijn jonge mensen te houden en te voorkomen, dat zij naar D. moesten. Getuigen a décharge. Get. M. Spruit was even van 'n bruiloft weggelopen, om te verkla ren, dat 12 arrestanten, w.o. zijn drie broers en mr. Leesberg Jr., in Aug. 1944 door tussenkomst van Adolf bij de Ortscommandant, spoedig weer thuis kwamen. De heer E. Mak vertelde, dat de dreigende arrestatie van de heren Heuseveldt en Voorthuysen door be middeling van Adolf werd voorko men. De heer Fels, die .als Hoofd van de Centrale Keuken en M.H. veel met besch. in aanraking kwam, ver klaarde dat hij nooit vergeefs een beroep op hem deed en Adolf steeds hielp met fruit e.d. voor zieken en kinderen. Na de razzia van 12 Dec. wist Adolf velen vrij te krijgen. Get. J. Breek kwam als opspo ringsambtenaar van de C.C.D. vaak in aanraking mqt Adolf, omdat diens pakhuis door de Voedselcommissa- ris als opslagplaats was aangewezen. Hij noemde de onderlinge verhou ding tussen de groentehandelaren hopeloos; allen leverden aan de Duitsers; Romar en Adolf waren wel de grootste leveranciers, al le verde Romar via de groenteboeren. Ook Strooker leverde aan de Duitsers en was er kind aan huis. Van een schuit met in beslaggeno men levensmiddelen wist Strooker 'n partij aardappelen direct aan het Marine-lazaret te verkopen; een partij tarwe werd bij Adolf opgesla gen en bleef daardoor behouden voor de kindervoeding van de Iko. Voorts verklaarde get. Breek, dat 2 employé's van Adolf, nl. Buis en Burger, direct na de bevrijding bij M.G. vroegen om beheerder van de zaak te mogen worden en dat het meeste personeel van besch. thans bii diens concurrenten werkt. De zaak werd hierop aangehou den voor onbepaalde tiid: dan zullen n.m. Strooker. Snr-nr. Wevmenga en Pander alc - ,—anr, ge_ hoord. quisitoirs van mr. Meischke behoor lijke straffen tegen zich hoorde eisen. C. M. had de serie diefstallen ge pleegd, ja waarom eigenlijk? Hij was zonder werk en vond dit schijn baar de gemakkelijkste manier om aan geld en spullen te komen, want alles was van zijn gading en de rechtszaal leek nu wel een tweede/ handszaak, waar mantels, voeringen, antiek, wekkers en allerlei andere waren als overtuigend bewijs op -en voor de groene tafel lagen. Negen inbraken te Alkmaar wer den hem ten laste gelegd, maar toch genoeg, om de maximum straf van drie jaren tegen zich te horen eisen, waarbij mr. Meischke zich verder afvroeg, waarom het zo lang moest duren, tot deze dief in het groot werd gepakt. Hij beschouwde hem verantwoordelijk voor alles, van daar de hoogste eis. Mr. Buers vroeg een strafmaat vermindering eventueel straf in een jeugdgevangenis, omdat zijn cliënt volgens hem een psychische zwakte had overgehouden van al de bom bardementen in Duitsland. Zijn zwager, de 40-jarige P. IC., heeft de dief geholpen met allerlei handelingen van verkoop. Niet be wezen kon worden, dat hij M. had aangezet tot al de diefstallen, hoe wel hij bekend staat als een zwarte handelaar, die het niet nauw neemt met de te verkopen waren. Tegen hem werd de eis 2jaar, waarbij mr. v. d. Sluis een voorlichtings rapport vroeg. Vader fe. M. stond hier ook al voor verschillende feiten, zoals schuldheling, omdat hij diverse goe deren van zijn zoon in huis had en kon weten, dat dit alles van dief stal afkomstig was. Immers zijn vrouw waarschuwde haar zoon voortdurend en ging hem 's avonds dikwijls opzoeken, om hem maar in huis te kunnen houden, maar hoe langer zij bleef, hoe later in de nacht hij op pad ging links en rechts in de omtrek. Pa- had bij arrestatie nog een vulpen op zak, die afkomstig was van een dame een herinnering aan zoveel jaren onderwijs op een Zondagsschool. Volgens verklaringen stond B. M. voorheen niet ongunstig bekend. De eis tegen hem werd 6 maanden. Tenslotte nog een heler, de kleer maker C. T., die als kostganger bij B. M. in huis was. Hij had mantels en een byouteriedoosje van C. M. overgenomen, dit, zoals hij zeide, om het aan de rechtmatige eigenaar te kunnen teruggeven. C. M. getuigde, dat hij T. van de diefstallen verteld had, maar deze bleef ontkennen. Hij bood .zelfs aan de mantel met bontkraag weer hele maal te herstellen, als daar prijs op werd gesteld. Totdat nog een pro- ces-verbaal werd gevonden, waarin vermeld stond, dat T. van C. M. nog vijf mantels had gekocht, alle af komstig van diefstallen in Bergen. Hij ontkende iets van diefstallen te hebben geweten. De Officier, die al acht maanden had geëist, keek zeer bedenkelijk bij het horen van deze nieuwe feiten en zo werd de zaak aangehouden tot a.s. Dinsdag te 3 uur. Over de overige drie zal op 22 Mei a.s. uitspraak gedaan worden. groot gedeelte reeds hersteld, de bunkers op het strand zijn nage noeg verwijderd. Zodra de resten en het beton van het strand zijn af gevoerd, wordt onmiddellijk begon nen met de werkzaamheden, welke voor de zandwinning noodzakelijk zijn, men hoopt namelijk door zand winning de gebogen lijn weder recht te trekken. Het is dan ook de plicht van de bevolking en de gas ten hierin medewerking te verle nen, door de duinvoet te ontzien, opdat de aangebrachte helm en de stromatten datgene kunnen ver richten wat ervan verwacht worat. Men kan ervan overtuigd zijn, dat er in Bergen en Bergen aan Zee in de afgelopen 2 jaar hard aan de wederopbouw is gewerkt en dat onder de bezielénde leiding van de burgemeester dr. Huijgens alles wordt gedaan om deze seizoenplaats bij uitstek, zo spoedig mogelijk ge heel te doen herrijzen. BERGEN De Berger Kunst kring had voor de laatste Abonne mentsvoorstelling de keus laten vallen op het Éngelsche griezelstuk „Het-Huis aan het Moeras" van E. Percy en R. Denham. Wat de inhoud betreft, deze komt veel overeen met die van een keukenmeidenroman, al moet gezegd worden, dat' deze inhoud in een acceptabele toneel vorm gegoten was. De inhoud na vertellen lokt ons niet. Het is de geschiedenis van een opofferende gezelschapsdame, die haar vriendin en meesteres vermoordt om haar zwakzinnige zusters te helpen en zolang door gewetenswroeging en 'n gewetenloos neefje wordt ver volgd, tot zij zich bij de politie gaat aangeven. Op één na waren het alle vrouwenrollen en de Start beschikt hiervoor over goede krach ten. Hetty Beck heeft de volle zaal heel de avond geboeid -weten te houden door haar ontroerend spel. Stine Lerou en Marie Hamel maak ten van haar rol als zwakzinnige zusters iets bijzonders. Maar ook de overige rollen genoten een goede vertolking. Mevr. Royaards-Sand- berg als juffr. Fiske, Marie Faassen als de non en Jenny van Maerlant als het dienstmeisje gaven uitste kend spel. Daarom, al mocht de in-, houd velen niet bekoren, over het SDel was er niets dan lof. Aan het décor van Richter was zorg be steed. Het was alleen wat laat af gelopen. STILLE OMGANG BERGEN Zondag a.s. zal de Stille Omgang worden gehouden. Om kwart voor vijf wordt vertrok ken vanaf de Ruïnekerk. Na de om gang een H. Mis, welke aanvangt om 6 uur. Het bestuur van de Stille Om gang verwacht, dat velen aan deze omgang zullen deelnemen,' om ook in deze stille tocht onze dankbaar heid te betonen aan het H. Sacra ment voor de bijzondere wijze waarop Bergen Ongetwijfeld in de afgelopen oorlog is beschermd ge worden. DE PARADIJSVLOEK IN HET OPENLUCHTTHEATER BERGEN Naar wij vernemen zal in Augustus door een groep ka tholieke toneelamateurs in het openluchttheater worden opgevoerd „de Paradijsvloek", drama v. Alph. Laudy, die zelf dit werk voor de executanten heeft voorgelezen; de regie is in handen van J. Haakman. CASTRICUM De R. K. Sport- ver. „Vitesse" viert haar 25-jarig bestaan en het bestuur houdt ter gelegenheid van dit gedenkwaar dig feit een receptie in Hotel Keel rema. Ongetwijfeld zal het deze sympathieke sportvereniging, die in de afgelopen 25 jaar zovéél voor de R. K. sport deed, niet aan be langstelling ontbreken. We komen op dit jubileum, als mede op het feestnummer, dat ter gelegenheid van het zilveren be staan verscheen, nog nader terug. GERECHTVAARDIGDE CRITIEK HARENKARSPEL. De gem. Harenkarspel heeft de verzorging over slechts weinige km's wegdek, n.l. een paar honderd meter straat weg te Kerkbuurt en het z.g. Pos- tenpad ter lertgte van 1 km. De er varing leert dat de zorg voor het goed berijdbaar houden van deze wegen vooral de laatste tijd, veel te wensen overlaat. De klinkerbe strating te Kerkbuurt, die evenals de meeste wegen door de opdooi nogal veel te lijden heeft gehad, ligt al weken lang vol heuvels en kuilen," hoewel het euvel met een paar kruiwagens zand en wat ar beidsloon tijdig hersteld had kun nen worden. Het Postenpad met zijn 13 bruggen en zijn tegelpad is al maanden lang een ware marte ling voor de rijwielen en hun be rijders. Bij iedere brug moet een sprong van enige cm. genomen worden om het brugdek te berei ken en bij het afrijden der bruggen vallen fiets en berijder weer in de diepte. Dat een fiets niet gebouwd is voor dergelijke klim- en duik- partijen, is menige wielrijder tot zijn schade al aan de weet gekomen. Ofschoon het Postenpad de kortste verbinding is tussen Kerkbuurt en Dirkshorn, zodat het in berijdbare toestand praktisch nooit zonder be rijder is, prefereren velen hu de langere weg over Kalverdijk. De overheid wordt wel eens becriti- seerd, maar in dit geval gebeurt 't niet zonder reden. Wat meer zorg zou zeker gewaardeerd worden. Geertje Leegwater, Hensbroek (nader onderzoek gelast). W. Hofkamp, Amsterdam, 2 jaar en 3 mnd. internering. B. H. M. Schouten, Castrieum, 3 jaar internering, met aftrek van preventief (tot 29 Mei '48). Th. Beemsterbper, Harenkarspel; internering voor de tijd van deten tie (vrij). R. de Vries, Texel; 3 jaar interne ring met aftrek. W. L. Bakker. Amsterdam; inter nering voor de tijd van detentie. S. Alkema, Hoorn; 2 jaar en 3 mnd met aftrek (tot 13 Aug. 1947). In alle gevallen ontzetting uit rechten en eind beheer 1 Sept. '47. Dp initiatief van Alcmaria Victrix heeft te Amsterdam sen bespreking plaats gehad met belanghebbenden voor de indeling van het program der promotie- en degr, wed strijden voor de 2e klasse B. ^an het K.N.V.B.-bestuur zal worden voorgesteld de eerste helft der comp. als volgt te doen verspelen: !6 Mei (2e Pinksterdag): H.B.C.Alcmaria D.E.C.—Holland Zondag 1 Juni: Alcmaria—D.E.C. Holland—H.B.C. Zondag 8 Juni: HollandAlcmaria D.E.C.—H.B.C. (n deze eerste bespreking had H.B.C. de eerste keuze bij de /aststelling van het program ma en is overeengekomen, iat bij het opmaken van het programma van de tweede ïelft de vereniging met het minste aantal punten de eer ste keuze zal hebben. TER GELEGENHEID van de stichting van het nieuwe dorp Petten, welk dorp, dat tweemaal door de zee en een keer door de vijand is verwoest en dat dus het vierde Petten zal worden, ligt het in de bedoeling van het gemeente bestuur van Zijpe in de.loop van dit jaar (het stichtingsjaar) een eenvoudig gedenkteken op te rich ten. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft zich bereid verklaard dit gedenkteken te zijner tijd te onthullen. Aan deze plechtigheid zal echter voorafgaan het vastleggen van Ret feit, dat het eerste huis in 't nieuwe Petten wordt gebouwd, ter gelegen heid waarvan door de ontwerpster van het wederopbouw- en uitbrei dingsplan Petten, mej. ir. v. d. Ban te Haarlem, de eerste steen zal wor den gelegd. Deze plechtigheid zal, wegens verhindering van de Com missaris der Koningin, worden op geluisterd door de tegenwoordig heid van een lid van Ged. Staten, nl. mej. mr. Ribbius Peletier. WESTWOUD Bij het in Mei te Amsterdam gehouden examen voor het Administratief Diploma voor de Land- en Tuinbouw slaag den de volgende cursisten van In stituut Koopman, Westwoud: W. Reus, Hoogkarspel; M. Dol, Wervershoof; N. Hauwert, Wervers- hoof; P. C. Breg, Andijk; P. Karsten, Bangert, Blokker; A. Sijm, Wierin- gerwerf; A. v. Diepen, Weere; W. J. Groeneveld, Weere; W. J. van Schaik, Abcoude; B. Looyenstein, Breezand; J. Th. Stadegaard, Ob- dam; R. C. Laan, Berkhout; J. v. d. Géést, Texèl; S. N. Paauw, Weere; C. S. Paauw, Weere. UITSPRAKEN MEERV. KAMER De --Meervoudige Kamer te Alk maar deed gisteren de navolgende uitspraken: P. KL, uitgever (dood door schuld), eis 14 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor één jaar. Uitspraak f,250 of 25 dg. (reeds gepl.). KI. A., Enkhuizen (oplichting) eis 9 mnd. gev., waar van 3 mnd. voorw. met een proef tijd van 3 jaar. Uitspraak 12 mnd. hechtenis, waarvan 6 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. H. S.; Den Helder (heling bij scha pendiefstal) eis 3 mnd. met aftrek, uitspraak 55 dgn. met aftrek (voor arrest bedroeg 55 dgn.). Jacoba K., Hoorn (diefstal), eis 5 mnd. m. aftrek, en ter beschikking stelling van de regering. Uitspraak con form de eis. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan D. E. Buter, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, van 10 December 1946. De doodstraf is in het gratie-besluit verwisseld met een levenslange ge vangenisstraf. OBDAM. 13 Mei. 22150 kg witlof I 15—30; 15740 kg id. II 10—22; 4300 idem III 10. AVENHORN, 13 Mei, 995 kg sja lotten 14—15; 60 •tg rabarber 4.-; 9855 kg witlof I 15—37; 12086 kg id. II 10—27.50; 1840 kg id. Ill 10— 18.50; id. I afw. 1.3—29wortelen!nen 18.50; 2070 kg id. I afw. 13—29; 2720 kg id. II afw. 10—19; ltfo kg id. Ill afw. 1011. LANGEDIJK, 14 Mei. 8200 kg wit lof I 1012.40; 2900 kg rabarber 4; 650 kg prei 13-18.70; 5,00 kg bieten 8. WARMENHUIZEN, 14 Mei. 4400 kg witlof I 10—13.10, id. II 10—12.90, 8100 kg rabarber 4.-. PURMEREND, 12 Mei. Aange voerd op de Voorjaarsrundermarkt: 1258 runderen, waarvan 926 gelde- koeien 325—850 per stuk, handel vlug; 264 melkkoeien 400—775, han del vrij goed; 48 pinken 185—275, handel kalm: 20 jonge stamboek stieren 600—1100. handel vrij goed. PURMEREN. 13 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 728 funderen^ 21 vette koeien, 3 stieren, 550 nuchtere kal veren en 17 vette varkens voor de levering; 461 geldekoeien 350—580; handel goed; 213 melkkoeien 450 775, handel kalm 20 pinken 190— handel matig; 10 stieren 600— 1100, handel vrij goed; 20 mag. var kens 50—65. handel goed; 200 biggen 2";H5.5, hpndel goed; 564 schapen 42 —115 handel kalm; 542 lammeren UT38' handel goed! 146 bokken en geiten 10 80, handel vlug; 51 paar den 4001100, handel stil. PURMEREND, 13 Mei. Pluimvee- 'uarkt. 2200 oude kippen en hanen (witte en rode) 3.75—4 per kg.; 100 Idem (blauwe) 4.- per kg; 200 ben nen 6.- per stuk; 150 jonge hanen (blauwe) 4.50 per kg; 3200 jonge hanen (witte en rode) 3.50 per kg; 400 jonge en oude eenden 5.- p. st.; 350 konijnen 2—IS p. stuk; 75 gan zen 7.50—8 prr stuk. NOORD-SCHARWOUDE, 14 Mel. 500 kg peen 15; 7000 kg rabarber 4.-, 2000 kg peen II 7 40: III 5.70; IV 5.60: 27000 kg witlof I 10—20' II 10—13.' (Vc sluit van de N huidige regering zc der stemming (45 van dit besluit gek het is geworden politiek toneel, zc RAMADIER, die i begint te winnen, ka ken. Hij is reeds doe bij Renault ertoe te aan het werk fè gaai ten stappen worden niging van de voeds verder het zenden Monnet naar de Ve: aandacht vraagt. Stakingen, voedse Monnet, communistisi Moskou.se conferentie men met elkaar in verband brengen. De ten dele een gevolg nood en schaarste in waardoor de prijzen de lonen onvoldoenc prijzen kan eerst vei £ls het goederenvolu maar daarvoor is n nodig en dit laatste kolen. Het plan-Mot de Franse economie ii grondig wil hervorme uit, dat het land zelf de kolen kan voortl ze dan vandaan te ha heeft kort voor zijr tracht ze van Bevin moest zich echter ir toezegging tevreden beurt heeft daarop I probeerd, en inderda: Moskou een- aardig k kolen meegebracht, van de Russen over: een aansluiting van wilden horen omdat zi en Bevin geen toega de Ruhr en derhalvi waren. Alles bijeen' zal d< kolenimport in Frank peil van 600.000 ton bracht, genoeg om all koop in Engeland en bodig te maken. Breuk tussei De communistische in de pers over de Molotow nogal wat 1 kregen. De communi zich daartegen met dat de heer Bidault derhorig maakt aan sche landen en het Is een Westers blok dat zal gericht zijn. Deze verdediging i: jes en in elk geval om bij de massa de nemen, dat de comm welzijn van Frankrij spel spelen. Hun vol: legenheid van de stak heeft zelfs voor de maat doen overloP' Frankrijk eerst kolen weigerd probeerde 1 me hier ook de loon heersing nog op lossi zetten, met alle gevar en devaluatie daarfaE Vandaar dat zij ten ben gedaan wat enl geleden nog een voi gelijkheid moest wori hebben (zij het na strijd) de communiste ring gezet, waarbij risico's hebben aai daaruit in de tOek voortkomen. Dat de tegenwoordi anti-communistische 1 rika en de terugkeer in de actieve politiek het nodige hebben bij nauwelijks betwijfeld De terugkeer i Vooral de lange gei de socialisten schrik lioenen Fransen is t een idool, vandaar Y De Ned. Spoorweg Hemelvaartsdag, beha van de normale dier voortreinen laten lopc te verwachten drukk voer het hoofd te vk Tévens zal, voor zovel positie dit toelaat, w. de volgens de dienstr de treinen naar bei sterken; in de regel ken geschieden door van rijtuigen, doch i kelijk. zullen de N.S. overgaan gesloten g te gebruiken. Bovendien zullen d wegen ten gerieve aan de landdag van ren te Rijsen, een aai nen van en naar Ri leggen. Een kijkje op een i stelling, welke in 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2