En wat gebeurt er in de Wieringermeer? Den Helder staat voor een nieuw tijdperk Castricum wordt een mooi dorp In Camperduin verrijzen weer de paviljoens J opbouwdag van Rotterdam Hier gaan de zaken vlot en de geest is goed! Cijfers spreken duidelijke taal Werkweek der Schoonheid Fouten uit het verleden worden hersteld En, juffrouw.... waf den kt u van de wederopbouw? Nederlandse bollen in Zwitserland Eens de sterkste stelling tussen den Helder en IJmuiden W; Grootse plannen voor wederopbouw iggj MRbÊ*j£tesS£&~ssé3'êi& 3 niet zo verwonderlijk, toekomst van ons land s een hersteld verkeers- en een nieuwe cultive- on?e bodem eiste. Dat dikwijls geschied, met n, welke aan de wo- v werden onttrokken- hard, maar in de gege- itandigheden onvermij- ;ering heeft nu besloten woningbouw voorrang >ben en dat de beschik- nende materialen in de aats voor uitbreiding uisvesting dienen te 'ebruikt! En nog be ider is het, de nadere ng te lezen, welke de daarbij geeft: „de wo- n Nederland gelukkig een schuilgelegenheid, t omhulsel, waarbinnen leeft, waarin zich het 'en kan ontwikkelen, woningtoestanden, sa- ngen zonder tal, ver- het gezinsleven, dat de de kracht is van ons taan". verheugend, dit alles zo Zo wordt de bouw van a niet alleen gezien als nisch probleem, maar pelangrijk en inderdaad igst onderdeel van een gezinspolitiek. Daar- gedaan moeten worden elijk is.' juden daarbij open oog werkelijkheid, die mi- sher aan het slot van :el nog eens in het licht Fij hebben in de maan- achter ons liggen, veel Wij zullen in de tijd, die ligt, meer moeten doen, »r. Maar wij moeten legrip tonen voor de omstandigheden, die aan onze werkmogelijk- i zullen klaar en duide- ten beseffen, dat wij een land, dat een zware de oorlog heeft betaald loor en door arm is ge- We zullen niet al te veel vertrouwen op hulp uit enland, wij zullen ss onze hoop moeten p de eigen werkkracht, ononderbroken harde het neerzetten van een or de St. Laurenstoren zal opbouwdag op 17 Mei de 3l worden geslagen van triegebouw aan de Goud- Ie eerste steen worden ge- de eerste woningen bp en een eerste paal wor- ïen van het eerste Neder- 'erzamelgebouw voor de el bij het Station D. P.. I in de Carnissebuurt met cbtigheid de 500e woning etrokken. In tegenwoor- an minister Neher zal des n het museum Boymans de Hing „Rotterdam Straks" urgemeester worden ge- iarna ir. C. van Traa een zal geven en een kamer- semble van het Rotterd. kest' muziek van de he- Rotterdamse componisten ren. In de aula van het tal ten slotte de onlangs vertoonde film over Rot- in de „Stichting Havenbe- 'orden vertoond. •meester Oud sprak hier ndelijk woord. Als wij iden moeten antwoor den wij dat gedaan dcor een variant op Vondel n: ie stad, die tweewerf plofte in d'asse, werf weer uit rook in top gaan wassen F God zijn gunst n macht door vlam ntvouwde in Rotterdam noeras en water opgetogen, iteren kroont uit hoog gewelfde hogen rlands kroon, van goud en diamant, kusten spant! H. N. S. 1 j OEN DRIE WEKEN voor de Duitse capitulatie, de wrede bezet ter van verbeten wraakgevoelens bezield, Nederlands twaalfde provincie aan de golven prijsgaf, ontstond ook in dit uitgestrekte, tot dan voor directe oorlogshandelingen nog gevrijwaarde ge bied, een verwoesting drie vrijwel nergens haar weerga vindt. Volgens betrouwbare gegevens ging ruim 80 van alle gebou wen verloren. Reeds direct na het droogmolen, wat niet langer dan 4 weken had gevorderd, toog iedereen vastberaden aan het herstellen. Maar alleen de goede wil van de getroffenen is niet genoeg. Al te talrijk zijn immers de hinderpalen die heden ten dage het wederopbouwwerk belemmeren, en helaas in sommige gevallen onmogelijk maken. Toch zou uit bovenstaande niet de conclusie getrokken moeten worden, dat in de Wieringermeer nog slechts weinig hersteld is. luist het tegendeel is waar. De grote handicap voor het herstel van particuliere bezittingen vormt de absoluut onbevredigende finantiële regeling voor oor logsslachtoffers, waar wij onlangs over spraken. De Wieringermeer verkeert even wei in de uitzonderlijk gelukkige omstandigheid, dat bijna 90 pet. van alle gebouwen staatseigendom zijn, ofwel toebehoren aan het woning bouwbureau „Wieringermeer" dat met staatskapitaal werkt. Waar nu de particulieren, ook in de Wierin germeer, practisch in de onmoge lijkheid verkeren om hun zaken en bedrijven weer op te bouwen, zijn reeds vele tientallen rijksgebouwen hersteld, opnieuw gebouwd ofwel reeds grotendeels gereed. Bovendien zijn al hele complexen aanbesteed of worden dit zeer binnenkort. Dit vormt wel een zeer schrille tegen stelling tot het particulier bezit. Het. herstelde gedeelte hiervan is in slechts enkele procenten uit te drukken. Zo zijn er zakenlieden, die hun winkels alleen hebben laten repa reren, of slechts een gedeelte daar van. Deze ruimte delen zij dan bo vendien dikwijls nog met een even eens getroffen vak- of standgenoot. Dat overigens de wederopbouw in zijn geheel zo bewonderenswaardig vlot verloopt Minister Neher drukte hierover zijn onverbloemde tevredenheid uit kan volgens in siders verklaard worden door het feit, dat bestaande diensten voor 't wederopbouwwerk konden worden gecöordineerd. Noemen wij hiervoor b.v. de technische .dienst van het Rentambt, dat vanaf het begin de plannen heeft verzorgd en dus de gehele polder op zijn duimpje kent. Hetzeïïde kan op waterstaatkun dig gebied gezegd worden van de lechn. Dienst van het Heemraads schap „de Wieringermeer" en het gemeentelijk Bouwbureau. Door deze gemakkelijke samen werking is een aanlokkelijk voor deel op andere getroffen gebieden ontstaan. Verre reizen. Hoezeer de bevolking in alle lagen doordrongen is van de wederop- bouwgeest moge blijken uit het feit, dat arbeiders die te Ursem, Span broek of in de Zijpe wonen, dage lijks de verre reis naar de Meer ondernemen. Het zou voor hen im mers een koud kunstje zijn, om in hun eigen woonplaats passend werk te vinden. Toch moet niet over het hoofd gezien worden, dat ook de Wieringermeer nog met moeilijk heden in de arbeidersvoorziening heeft te kampen. Zo stagneert een groot tekort aan metselaars op het ogenblik het bouwen van arbeiders woningen te Wieringerwerf. Het bouwen heeft in de Wieringermeer 10 jaren gevraagd en dat terwijl destijds het materiaalvraagstuk niet bestond. Niemand zal daarom nu mogen verwachten dat het herstel werk b-v. in 3 jaren zal zijn vol tooid. Het herstel buiten de dorpen moet dan ook als z.g. grof herstel worden gezien. De woningen der pachters worden vrijwel niet opge bouwd, doch alleen de boerderijen worden rondom dichtgemetseld en van een dakbedekking voorzien. In deze bedrijfsruimte wordt echter dikwijls een sortement woonruimte gemaakt, óm de bewoners althans een onderdak te bezorgen. Verder zullen hier en daar jongveestallen of varkensschuren gebouwd worden die dan eerst als noodwoningen worden ingericht. Op deze wijze hoopt men voor de a.s. winter de nog buiten Wieringermeer wonen de 100 pachtersgezinnen weer op hun bedrijven terug te hebben. Dat reeds zoveel tot stand gebracht is, kan verder óp rekening van enkele zeer voorzichtige en niet genoeg te waarderen maatregelengeschoven worden. De dienst Wederopbouw heeft nl„ direct na de bevrijding, een massa bouwstenen aangekocht en het grootste deel der dakpannen en houten bouwmaterialen uit de watersnood gered. De meeste aan nemers zijn dan ook verplicht zoveel mogelijk het bruikbare goed hier van te gebruiken, of in geval het niét helemaal bruikbaar meer is, het een zodanige bewerking te laten ondergaan dat het zulks wordt. De enorme opslagplaatsen van dit oude materiaal te Kolhorn en Wieringer werf slinken dan ook zienderogen. Als een niet te onderschatten on derdeel van het wederopbouwwerk moet ook van gemeentewege plaat sen van 188 Zweedse noodwoningen voor de pachters gezien worden. Bovendien hebben nog 125 pachters zelf zulk een noodwoning aange schaft. Weer anderen zijn inmiddels in de gereedgekomen arbeiderswo ningen buiten de bebouwde kom men ondergebracht. Enkele weken geleden is ook het complete nood woningendorp te Wieringerwerf ge reed gekomen en goeddeels met ar- beidersgezinnea bevolkt. In Juni zullen de eerste 40 herbouwde ste nen arbeiderswoningen in dezelfde plaats door de gegadigden worden betrokken. Voorlopig zal niet overgegaan worden tot het bouwen van een nieuw raadhuis. Het noodraadhuis te Kolhorn voldoet aan redelijke eisen, terwijl verder in het domei nenkantoor te Wieringerwerf een soort hulpsecretarie is ingericht. Slechts dan, wanneer de verwach ting gerechtvaardigd is, dat een groot naar de eisen des tijds inge richt representatief raadhuis tot de uitvoerbare mogelijkheden gaat be horen, zullen hiervoor plannen wor den ontworpen. De wederopbouw in cijfers.' Van de 387 beschadigde bedrijven waren er 383 voor meer dan 75 pet. verwoest. Hiervan zijn thans reeds 118 pachtbedrijven hersteld en 8 in bewerking. Van de 127 verwoeste en 111 zwaar beschadigde schuren werden inmiddels 104 schuren her steld, terwijl nog een groter aantal, nl. 113, op het ogenblik onderhan den is. Van de 37 verwoeste dubbele arbeiderswoningen zijn er reeds 13 weer bewoonbaar en 2 in uitvoering. Van de 40 houten vee kapschuren liggen er nog 3 totaal verwoest en 7 zwaar beschadigd. 12 kwamen ge reed en 18 zijn in vergevorderde staat. De 22 lïchtbëschadigde ijzeren kapschuren zijn weer allen hersteld en in gebruik. Hetzelfde kan gezegd worden van de 31 gehavende graan- kapbergen. Van de 21 verwoeste en 4 zwaar beschadigde gecombineerde jongvee-varkensschuren kwamen inmiddels 8 stuks gereed en 5 bijna. 21 van de 72 verwoeste varkens- schuren kwamen klaar. Het zwaar beschadigde Domein kantoor werd reeds in Augustus 1946 betrokken door de diensten: Domeinbeheer, staatslandbouwbe- drijven, Wederopbouw, Heemraad schap „De Wieringermeer", Land- bouwvoorlichtingsdienst, Gemeente werken en Hulpsecretarie. De rentmeesterswoning kwam se dertdien ook kant en klaar, hetgeen ook gezegd kan worden van de ver nielde magazijnen. Aan de totaal vernielde 18 ambtenarenwoningen is nog niets gedaan. Van de 298 nog te bewerken schuren zijn er sedert 1 Januari weer 15 in bewerking ge nomen, terwijl er zeer binnenkort 55 worden aanbesteed. In de loop van deze week J30k zal het restant van de vernielde dubbele arbeiders woningen worden aanbesteed en niet lang daarna de 18 ambtenaars huizen. Dit alles behoort tot de staatsbe- zittingen. Minister Neher heeft ge zegd dat de wederopbouw van de Wieringermeer niet op materiaal tekort mag blijven steken. Derhalve worden nu alle, reeds langer tijd be staande, herbouwplannen met be kwame spoed in uitvoering ge bracht. De toestand in de dorpen. Wieringerwerf. Hoe schril het contrast is tussen de stand van het wederopbouwwerk aan Staats- en particuliere eigen dommen, blijkt uit het volgende. Van de 34 middenstandswoningen waren 32 totaal verwoest en 2 zwaar beschadigd. Alleen deze 2 bescha digden zijn tot heden hersteld. De anderen repareren wat bedrijfs ruimte, om de zaak niet geheel te laten verlopen, maar verder wordt maar afgewacht. Bij de huidige, volmaakt onaan nemelijke, financiële regeling zou den de middenstanders zich immers in de meest letterlijke zin van het woord „ophangen". De 99 met overheidsgeld gebouw de arbeiderswoningen zijn op 4 na in bewerking en grotendeels klaar. De resterende 4 worden niet opge bouwd omdat het uitbreidingsplan dat niet meer toelaat. Feitelijk is dus 100 pet. van de verwoeste arbei derswoningen hier in bewerking. Had de strenge vorst geen stagnatie veroorzaakt, alles zou reeds klaar zijn gekomen. Van de 10 verwoeste particuliere woon- en winkelhuizen zijn 2 stuks gedeeltelijk in bewerking. Van de 5 grotendeels verwoeste garages zijn er 2 in uitvoering, 1 in bewerking en 1 in voorbereiding. 1 van de 3 verwoeste kerken is in bewerking, 1 in voorbereiding* Voor de Katholieken is een noodkerkje gearriveerd, maar nog niet in ge bruik genomen, omdat hier nog te weinig parochianen zijn. Beide ver woeste scholen zullen bij de aan vang van het nieuwe schooljaar en gebruik genomen kunnen worden. In het gereedgekomen -gym- nastiekgebouw is het kantoor van de P.B.H., de P.T.T. de N.A.K. en Distribütiedienst ondergebracht. Middenmeer. De toestand in andere dorpen is in grote trekken hetzelfde. 16 van.de 25 middenstandswonin gen waren verwoest en 4 zwaar be schadigd. 7 zijn inmiddels hersteld geworden, 1 is er in uitvoering en 2 in voorbereiding. De 13 zwaarbeschadigde woon- en winkelhuizen (totaal 21) zijn her steld. Van de 8 verwoeste is er slechts 1 in uitvoering. Het gebouw der Coöp. Boerenleenbank kwam klaar. De 6 vernielde garages en werkplaatsen komen dit jaar op 1 na gereed. Van de 18 pakhuizen werd inmid dels een 12-tal in gebruik genomen, tot laag. Nergens in het land is reeds zoveel tot stand gebracht als hier; nergens in Nederland waren ook de plannen voor alle bouw werken werkelijk beschikbaar als er gebouwd moest worden. Deze uitingen van volle tevre denheid van onze hoogste Ma gistraat gingen vergezeld van toe zeggingen dat het materiaal voor de Wieringermeer er kost wat kost moet komen, omdat vertra ging van de wederopbouw als ge volg van tekort aan deze goede ren niet voor mag komen. Het herstel moet zo snel en zo gron dig mogelijk voltooid worden. Zo staan de zaken In Wieringermeer. Neerlands twaalfde provincie zal ongetwijfeld een der eerste gebie den zijn waar de herinneringen aan de donkere oorlogstijd, door het onvermoeide werk van hoofd en hand, worden weggewist. Hoe lang het evenwel zou duren, daar durfden onze zegslieden, hoofd ambtenaren van de dienst „Weder- opbouw Wieringermeer", geen peil op te trekken, omdat dit van teveel onzekere factoren afhan kelijk is. Van 27 tot 31 Mei zal op het ge meenschapsoord „Drakenburgh" te Hilversum door „Ons Leekenspel" een werkweek worden georgani seerd voor declamatie, voordracht en spel. De cursusstaf zal bestaan uit Anton Sweers, Joop Biekmann, Frans 't Hoen, Annie Sweers en Matthieu van den Heuvel. In de avonduren zullen de cursisten gele genheid vinden, verschillende uit voeringen mee te maken, o.a. „Jo zef in Dothan" van Vondel en „De Drievoudige Wijsheid van Vader Wang" van Henri Gheon. Tevoren ontvangen de cursisten een opgave van verschillende voordrachteh, de clamaties en spelfragmenten, welke dpor hen moeten worden bestu deerd, teneinde de lessen zo profij telijk mogelijk te doen zijn. EEN INSTITUUT als de Wederopbouw is 'n halve eeuw te laat gekomen. Tot deze conclusie komt men, als men kennis neemt van de wederopbouwplannen voor verschillende gemeen ten, waar in het verleden zoveel dorps- en natuurschoon ver knoeid werd door de besluiten van verpolitiekte gemeenteraden, die vaak meer rekening hielden met de wensen van bouwspe- culanten dan met het algemeen belang. Laren, waar t.z.t. ook een nieuw Raadhuis zal verrijzen. De kern van het dorp zal naar dit gedeelte verlegd worden. Er werden tijdens de bezetting ca. 280 woningen afgebroken, lig gend in een brede strook aan weerszijden van de spoorbaan, tén W. waarvan ook een tankkanaal gegraven was, dat thans gedicht is. In het kader van de sanering van het bouwplan zullen hier en daar nog enkele bestaande gebou wen verwijderd worden ten behoe ve van het verkeer. Het geval Castricum is daarvan een voorbeeld. Vóór de oorlog werd de strook grond, begrensd' door spoorlijn, Rijksstraatweg en de duinen bebouwd met weliswaar flinke middenstandswoningen, waarin zich vele forensen vestig den. Er is over de bebouwing van dit. tegen de duinveet gelegen dorpsgedeelte destijds in de ge meentepolitiek van Castricum heel wat te doen geweest. Wat geen tien gemeenteraden ooit zoud'en hebben bereikt, zal thans dank zij de ge zonde plannen van de wederop bouw tot stand komen. Bedoeld terrein, de Puikman genaamd, zal onbebouwd blijven om bet schone uitzicht op de begroeide duinhel ling ongerept te laten. Slechts sportvelden, 'n zomerbad en tuin derijen zullen in dit gedeelte ko men, met hier en daar 'n. lande lijk gebouw. Ook is hier een par keerplaats voor autobussen gepro jecteerd, die via een tunnel onder de spoorbaan bereikbaar zal zijn, zodat de dagjesmensen die het strand gaan bezoeken, niet „meer de spoorlijn behoeven te passeren. .Deze grootse oplossing moge dan niet naar de zin zijn van de bouw- speculanten, die hier wilden bou wen, er wordt door deze herzie ning der dorpsbebouwing, een al gemeen belang gediend. Ook de strook langs de spoorbaan zal een andere bebouwing krijgen. Vele woningen, die aan Kramersweg, Mient, Vinkebaan en Stetweg afge broken werden, zullen niet her bouwd worden. Er komt een brede plantsoenstrook langs de spoorlijn en de reizigers zullen niet meer te gen de achter-uitjes van woningen aankijken. In de toekomst zal het verkeer rond het dorp worden geleid; aan de duinkant via een nieuwe pro vinciale weg, beginnende op de Beverwijkerstraatweg, ongeveer ter hoogte waar de betonmuur stond en uitkomende op de Heren weg in Bakkum; aan de Oostzijde zal de Rijksweg, ongeveer terzelf der hoogte beginnend, worden om gelegd, om zich bij d'e secundaire weg naar Bakkum weer met de bestaande Rijksweg te verenigen. Aan de Noordzijde heeft het we- deropbouwplan zich aangepast bij het bestaande uitbreidingsplan. Hier zullen moderne woonwijken verrijzen rond een Groene Brink, naar het model van de Brink te In Bazel, de gelukkige stad, 4ie een maand eerder lente heeft dan wij, staan talrijke bedden met tul pen, die samen het opschrift „Ne derland dankt Zwitserland" vor men. De vroege tulpen en narcissen zijn daar reeds uitgebloeid, de dar- wintulpen echter vertonen nu hun volle glorie. Op ieder uur van de dag ziet men groepjes mensen deze kleine bollenvelden bewonderen. Het bouwplan 1946, dat voorzag in de bouw van 37 woningen voor de woningbouwvereniging „St. Jo seph" is thans in uitvoering in het Schoutenbos. Het worden wonin gen van 300 tot 360 M3 inhoud die in September van dit jaar gereed zullen komen. Van de bouw van de 40 woningen van het bouwplan '47 zal vermoedelijk dit jaar nog niets komen. Deze zullen gebouwd' worden door de woningbouwvereniging „Goed Wonen", óf ook in het Schoutenbos, óf in Bakkum, waar deze vereniging reeds woningen heeft. In de voormalige Zanderij onder Bakkum is voor de toekomst een villa-wijk geprojecteerd met open bebouwing. Men ziet, de plannen voor de toekomst van Castricum liggen ge reed; veel ervan is toekomstmuziek. De uitvoering wacht op de wel vaart van ons land, waaraan te werken ons aller plicht is. 'ANNEF.R men Camperduin, eigenlijk niet meer dan een gehuchtje van een 25-tal woningen, binnenkomt en de zee nadert, is de eerste aanblik ruïneus. De versper ringen en andere vreemde smetten ontsieren nog de omgeving. Een paar uitgewoonde huizen, een bijna geheel afgebrand huis, bunkers en wat dies meer zij, dat is het uiterste puntje van het mooie Schoorl. Het eertijds zo riante café-restaurant van de heer Minkema is totaal ver dwenen, evenals het keurige zomer huisje van oud-burgemeester von Fridagh. De duinen, die vroeger de toe gangsweg naar het strand op hun blonde hoofden torsten, zijn ver dwenen om plaats te maken voor een grasbegroeide dijk, die bunkers en onderaardse gangen maskeert. De plaats van het café-restaurant is ingenomen door de marine, die hier thans een opslagplaats heeft. Ondanks het pogen van het ge meentebestuur en de ijverige WV „Groet-Camperduin", is men er tot dusver niet in geslaagd de herin neringen aan de oorlog te doen ver dwijnen. Maar eindelijk begint er schot in te komen. Het afgebrande huis-zal vermoedelijk spoedig worden opge bouwd. De wederopbouw is bezig de gehavende huizen te Kerstellen. De bunkers en gangen worden ge slecht, al gaat dit langzaam. Dit is echter niet te verwonderen, wan neer men weet dat Camperduin de sterkste stelling was tussen Den Helder en IJmuiden. Metersdikke muren moeten worden opgeblazen, al is het wel aardig om te horen, dat er sommige stukken bij zijn, die moesten bestaan uit gewapend be ton en die thans met één hamer slag ineenstorten, omdat het geheel uit niet veel meer dan zand be stond! Maar zo is het helaas niet overal. Op het punt waar voorheen de strandtrap lag, staan een paar mas sieve bunkers, die in hun soort juweeltjes zijn van bouwkunst en constructie, ja zelfs van architecto nische waarde zijn. Deze obstakels, want dat blijven het toch, maken het intussen onmogelijk om de oude strandtoegang te handhaven. Het gemeentebestuur heeft zich daarom voorgenomen deze toegang te ver leggen en een weg te projecteren, die uitkomt op de z.g. nieuwe dam, die op zijn beurt tevens de schei ding zal zijn van de twee verpachte strandgedeelten en die tevens zal aansluiten op het te herstellen rij wielpad van Schoorl naar Camper duin. De gelden voor dit pad zijn reeds aangevraagd en het ligt in de bedoeling dit werk, na goedkeuring, zo vlug mogelijk uit te voeren. Op het strand verrijzen reeds de paviljoens met de bekende bad hokjes, terwijl de heer Minkema een nood-café-restaurant zal stichten, ook al is dit op de vroegere plaats thans nog niet mogelijk. Zodra de omstandigheden dit toelaten, zal een geheel nieuw gebouw verrijzen. De marine zal hoogstwaarschijn lijk nog wel enige tijd haar bivak hier willen behouden, hoewel het voor Camperduin beter zou zijn, dat alles zo spoedig mogelijk weer in zijn oude toestand wordt her steld. Intussen is Camperduin weer gereed de zomergasten te ontvan gen. Alles wordt in het werk ge steld. die accomodatie te verlenen, die traditie was geworden, zonder dat het specifiek landelijke verlo ren gaat en al is het niet in een tempo, zoals wij dat graag zouden zien; Camperduin herrijst! anders., had de oogst niet geborgen kunnen worden. Het plan voor de R.K. kerk is thans ter beoordeling aan de Bis schop gezonden. Ook aan de beide andere ver woeste kerken is nog niets gedaan, evenmin als aan de gymnastiekzaal en het postkantoor. Slootdorp. De 6 zwaarbeschadigde woon- en winkelhuizen zijn weer in gebruik genomeh, van de 8 verwoeste zijn er 2 in voorbereiding. Ook de 10 be schadigde middenstandswoningen zijn weer bruikbaar, doch van de verwoeste is nog niets in bewerking. De wederopbouw van het Hotel, de 7 garages en werkplaatsen is nog in voorbereiding. Slootdorp had 103 vernielde arbeiderswoningen, waar van inmiddels 6 hersteld zijn ge worden, en 96 in voorbereiding zijn. De 66 hiervan reeds goedgekeurde plannen zullen weldra worden aan besteed. Van de 3 herstelde pakhui zen zijn 2 hersteld en 1 in voorbe reiding. De 3 zwaarbeschadigde kerken worden allen weldra her bouwd; 1 kwam inmiddels al ge reed. De vernielde scholen zijn ge deeltelijk in uitvoering en in voor bereiding. Om de vloed van de 1200 terug kerende schoolkinderen, die Wie ringermeer had, van stond af aan op te vangen, is direct na de droog legging een houten noodschool ge bouwd. Deze blijft in gebruik tot de herbouw der scholen gereed is ge komen, èn zal daarna een andere bestemming, b.v^ als baarak, vinden De hóógste lof. Minister Neher heeft bij zijn bezoek aan de Wieringermeer Vrijdag jl. de hoogste lof voor de vergevorderde staat der weder opbouw toegezwaaid aan alle amb tenaren en werklieden van hoog ""N Oud den Helder, moedwillig in een woestenij herschapen. (Foto Krul) HET WORDT de inwoners van Den Helder wel eens vreemd te moede, wanneer zl) in kranten en tijdschriften artikelen lezen die een beschrijving geven van de materïël verliezen ten gevolge van oorlogshandelingen. Zij lezen van Walcheren, Noordbrabant, Limburg, Den Haag en Rotterdam. Maar over de berokkende schade in Den Helder lezen zij weinig of niets. Het is alsof men in den lande niet weet, dat in de kop van Noordhol land een stad met 40.000 inwoners 5 jaar lang frontgebied is ge weest; de verschrikkingen van een luchtoorlog heeft moeten ondergaan en bovendien in hevige mate werd getroffen door de grenzeloze zucht tot vernietiging van de Duitsers. Zonder de schade-omvang van andere geteisterde gebieden te miskennen, verlangt Den Helder een weinig meer begrip voor de problemen waarvoor zij zich ziet geplaatst en.... die zij met optimisme tot een oplossing wil brengen Verwonderlijk was de gemoeds rust waarmee de Helderse bevol king de oorlogsdagen van Mei 1940 doormaakte. Zij was er zich kenne lijk niet van bewust welke gevaren haar bedreigden in een stad, die zozeer als militair object voor de Duitse bommenwerpers kon gelden. Klaarblijkelijk heeft de vijand de stad ontzien, overtuigd als hij was dat de papitulatie niet lang meer kon uitblijven, waarna alle instal- laties hem ongeschonden in handen zouden vallen. Toch vielen er nog Duitse bommen in de stad en wel nadat de capitulatie reeds een feit was. Een „misverstand" heette het, waardoor de eerste burgers als slachtoffer van het do'delijk lucht- wapen vielen. De eersten van de tientallen, die gedurende de smar telijke jarën van 19401945 zouden volgenHet past niet in het raam van dit artikel, te schrijven over de lijdensweg, die de Helderse bevol king moest afleggen, voordat de Duitse nederlaag haar in staat stelde de geestelijke, lichamelijke en mate riële verliezen te overzien. Beper ken we ons dus tot het geven van een opsomming van de aangerichte schade aan woningen en gebouwen, in een stad die het doel was ge weest van 117 luchtaanvallen, waar bij 179 doden en 168 gewonden on der de burgerbevolking werden betreurd. Veertig procent verwoest Hoe zag de bevolking de stad terug toen de bevrijding haar ein. delijk in staat stelde naar huis en haard terug te keren? Niet alleen de 117 bombardementen en de 32 zeemijnen, die tegen de dijk waren ontploft, hadden hun vernietigende uitwerking gehad, maar ook door moedwillige vernieling was de stad geschonden en haast onherkenbaar geworden. Met het argument dat zulks om militaire redenen nood zakelijk was, hadden de Duitsers uitgestrekte stadsgedeelten met de grond gelijk laten maken. Oud Den Helder was in een puinhoop ver anderd, evenals de Kanaalweg en de Hoofdgracht. Op 5 Mei waren er van de 9950 woonhuizen, die Den Helder voor de oorlog bezat, 4000 afgebroken of door bombardementen totaal vernield. Kapitale gebouwen, zo als het nieuwe hoofdbureau van politie, het R.K. Tehuis voor Mi litairen, de Twentse en Rotter damse Bank, het Postkantoor, het nieuwe gebouw van de Dienst voor Sociale Zaken, de Ambachts school, een fröbelsohool en een Ned. Herv. Kerk waren wegge vaagd, evenals de duizenden wo ningen waaraan zo velen de dier baarste herinneringen bewaarden. Den Helder wordt weer opgebouwd! Met grote voortvarendheid heeft het gemeentebestuur de plannen tot wederopbouw besproken en uitge werkt, waarbij de stedebouwkun- dige Wieger Bruin zijn adviezen gaf. Deze plannen zijn inmiddels uitge werkt en door de gemeenteraad goedgekeurd. Naar mag worden ver ondersteld zal over 10 jaar een nieuw Den Helder zijn verrezen, schoner en moderner dan vóór de oorlog. Voor het door de bezetter afgebroken Oud Den Helder is een plan geprojecteerd, dat de bouw beoogt van 950 woningen, die een rustige wiik zullen vormen met goede verbindingen naar 't overige gedeelte van de stad. Hier komen schoolgebouwen en een Ned. Herv. Kerk en er is voorts nog plaats ge reserveerd voor twee kleuterscho len en twee bijzondere scholen. De afgebroken Kanaalweg, Hoofdgracht en Weststraat zullen eveneens op nieuw worden bebouwd met wo ningen, modern van inrichting. Zeer ingrijpend zijn de plannen, die voor het centrum zijn "gedacht. JBinnen niet al te lange tijd hoopt men een begin te maken met de afbraak van het perron, dat de stad in twee gedeelten splitst, 't Station zal zuidwaarts worden verplaatst en op de vrijkomende gronden zal zich aan een complex van pleinen een ruim en modern stadscentrum kunnen, ontwikkelen. Aan de zuid zijde van dit pleinencomplex zullen het station, het P.T.T.-kantoor en een schouwburg kunnen worden ge sticht, aan de andere zijde denkt men zich het raadhuis, een reeks grote zakenpanden, woonhuizen en een aantal gebouwen met bijzon dere bestemming, zoals bioscopen, hotels, bankgebouwen, een openbare leeszaal en bibliotheek, kantoren enz. Naar het noorden is dan nog ruimte gereserveerd voor een zwem bad, een hoofdbureau van politie annex brandweerkazerne en een oud-katholieke kerk, afgewisseld met groen, flatgebouwen, flinke woonhuizen en zo nodig een of meer schoolgebouwen. Buiten de stad zal eenmaal een groot sportpark wor den aangelegd, dat daji een einde zal maken aan de terreinmisère, waarmee de plaatselijke sportver enigingen thans hebben te kampen. Voordat echtermet de wederop bouw een begin kan worden ge maakt, moeten eerst de sporen van vijf jaar vernieling worden uitge wist. Dit reeds betekend een werk waarmee enorme bedragen zijn ge moeid. De totale kosten kunnen worden geschat op,f 700.000! Met de puinruimingswerkzaam- heden worden goede vorderingen gemaakt en weldra zullen de steen hopen uit het stadsbeeld zijn ver dwenen. Ook zijn er nog huizen, 313 in getal, die moeten worden af gebroken omdat zij ofwel vallen binnen het saneringsplan, ofwel in zodanige staat verkeren dat het financieel -niet verantwoord zou zijn ze weder bewoonbaar te maken. Voor deze afbraak heeft de ge meenteraad een bedrag van f 105.000 beschikbaar gesteld. Het spreekt vanzelf, dat het momenteel Jiiet mogelijk is de kosten van de weder opbouw te begroten. Dat het bij dit „tienjarenplan" om millioenen zal gaan is duidelijk. Nog is er heel weinig van nieuw bouw te bemerken. Aan de Prof. Blokstraat naderen 54 woningen hun voltooiing, maar overigens wacht Den Helder af. En zij wacht met smart. Want de woningnood is groot en nog altijd verblijven dui zenden stadgenoten buiten de ge meente, -omdat hier ter stede voor hen geen woongelegenheid is. Nieuwediep, marinestad! Met enige bezorgdheid heeft men zich na de bevrijding in Den Hel der afgevraagd: „wat zal de marine doen?" Want zozeer is de bevolking op de marine ingesteld, dat, mocht de regering besluiten een andere havenstad als marinebasis te Ver kiezen, Den Helder een dode stad zou worden. Het staat nu wel vast dat de marine Nieuwediep niet zai verlaten, zodat de stad van haar voornaamste bestaansbron verze kerd blijft. De Spoorstraat in den Helder, na één detf 117 bombardementen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5