Vermogensheffing in eens wordt aangenomen CONSUMENTENCREDIET EEN UURTJE TELEX morgen PY-END kan weer worden aangevraagd DUITSERS HEBBEN HONGER maar komen niet om van gebrek De bonnenlijst Metamorphose NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 14 Mei 1947 PAG. 7 Noorderzon Anti-Rev. en Vrijheidsbond aarzelen nog C.H.-beroep op encyclieken Sociale hervormingen betekenen méér dan anti-communistische actie De vissersvloot vaart uit Roken kweekt oersterke harten LICHTING 1948 Keuring begint op 20 Mei Lawn-tennis NEDERLAND TEGEN Hemelvaart J Derde klasse B *EA—QSC 'urmersteijnDTS CinheimDEM Uw. Forw.WZ Derde Klasse D ZaandijkADO '20 LPGS—Hollandia /ïerde Klasse A rvc—Texel Grash.Water v. JFCSchoorl jSVVN.Niedorp DudesluisBKC /ierde klasse B lijbek.EVC De RijpZouaven MonnikendamSEW 5t. GeorgeAndijk 3urmerendWestfr. /ierde klasse C JSVU—Vitesse '19 VssendelftZeev. VSV '30—HSV froneRanders 1SVUitgeest issar had met grote ammed Abdulkadir (Anefo F.) i en daarop opdrach- jeugdige, niets ver- npagnon te Tegelen n, zo stuurde hij nu irief van een gefin- in Maastricht, mede- jan zijn adres twee rembours waren afge- ioende om zijn ge- jtwaardigheid weer te een goedgelovige Te- enkele honderden gul- e maken. Tenslotte zodanige financiële dat hij 'ten einde gram fingeerde „Moe- Overkomst naar den id gewenst". lïij liet sen zien en verdween ;en naarzijn pen- Tegelen. Weinige da- Jen K. zich nog even id laten zien, was K. erzon verdwenen. De geheimzinnige K. is het werk van een •jarige jongeman, die •me bespraaktheid er mensen om de tuin te al meermalen met de m aanraking geweest, ling van de reclasse- in 1944 op de inrich- ist bij Venlo. In de maanden kwam hij op maar viel in handen rs, die hem in het yn in de Peel opslo- door de Engelsen be- verzeilde K. in het pje Oirlo, waar hij ireau „De Pijl" op- de boeren daar wei verkopen hadden dan oor zijn radde tong ioedig een der „nota- t plaatsje en leidde sleven. Toen op ze gestolen schrijfma- in beslag genomen lij de plaat. In Tege- heen trok werd hij steerd en voor negen de Roermondse ge- X'bracht. 146 kwam hij vrij en operatieterrein in Leiden, waar hij zich adiohandelaar en fir- etvloeren. Toen het irlijk voor hem be nam hij de wijk Het onderzoek naar ille gang. üng van het aardse n energieverspilling,, mergie de menselijke lerkt. Alle beweging, die "van de geringste even door uit atoom- De Tweede Kamfer heeft een be gin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp vermogens heffing ineens. De heer Teulings (K.V.P.) on derwerpt een drietal hoofdpunten aan een nadere beschouwing en wel de sociale zijde van het wetsvoor stel, de economische kant ervan, be zien uit de productie sector van het bedrijfsleven en de monetaire kant en in verband daarmede de afwik keling der geldsanering. De verarming dient omgesla gen te worden over alle bevol kingsgroepen. Gegeven de geld sanering zegt mr. Teulings zich verantwoord te achten langs de door de minister aangegeven weg zijn medewerking te ver lenen. Hij beschouwt het ont werp niet als een stuk vermo- gensverd'lingspolitiek. De inkomstendaling behoeft een vermogensaantasting niet uit te slui ten. Kleine vermogens dienen te worden ontzien. Wat de economische zijde betreft geeft de heer Teulings te kennen het niet op alle punten eens te zijn met de minister. Bezwaar heeft hij o.m. tegen de opvatting, dat als de bedrijven in liquiditeitsmoeilijk heden verkeren, zij op anderen en bedoeld worden de banken een beroep moeten doen. Het is een goede mentaliteit van de onderne mers, dat zij niet onder de banken willen zitten. Het grootste practische argument voor de aanvaarding van het wets ontwerp is hierin gelegen, dat het inderdaad het sluitstuk der geldsa nering vormt en zal moeten vormen. Wanneer de minister zijn heffing ineens heeft, laat hij dan de geld sanering zo vlot en zo spoedig mo gelijk afsluiten en liquideren. De heer Teulings concludeerde, dat hij op sociale overwegingen de algemene heffing kan aanvaarden als een noodmaatregel, geboden door de noodtoestand van het land, in concreto als onmisbaar sluitstuk der geldsanering. Aarzelen doet mr. Teulings in ernstige mate of het economisch aanvaardbare door de heffing niet zal worden overschre den. Hij dringt erop aan, dat de be paling, volgens welke belasting schuldigen wier vermogen voor tenminste een derde gedeelte als bedrijfsvermogen moet worden aan-, gemerkt, het recht hebben een ge deelte van de aanslag te voldoen in vijf gelijke jaarlijkse termijnen, ge wijzigd wordt in deze zin, dat deze termijn van vijf jaren verlengd wordt tot acht jaren. Hij stelt ten deze een amendement in het voor uitzicht. Voorts bepleit hij matiging van het tarief; hij denkt aan een verzachting met 25% op de gehele lijn van het thans voorgestelde ta rief. Het oordeel van de minister hi.eromtrent zal de heer Teulings afwachten. De heer van der Feltz (C.H.) bestrijdt het ontwerp, ook in het belang van de arbeiders, die bij een financiële ineenstorting het eerst kind van de rekening zullen wor den. De heer van der Feltz betoogt, dat deze heffing geenszins een sluit steen is in de blokkering van het geld. Het gevaar voor inflatie is geenszins bezworen. Wat men be oogt. kan ook. op andere wijze bij voorbeeld door een gedwongen le ning. Zijn ernstige economische bezwa ren tegen het wetsontwerp betref fen vooral het bedrijfsleven, welks liquiditeit in. gevaar wordt ge bracht. Z.i. kunnen de katholieken, wanneer zij aanvaarden, wat de en cyclieken leren omtrent het eigen domsrecht en dat doen ze zetter, moeilijk medegaan met de minister. De heer de Wilde (A.R.) acht het oordeel over 's ministers maat regelen niet in allen dele gunstig. Er is al een heffing ineens geweest, nl. de vermogensaanwasbelasting. Als de twee milliard eenmaal zijn opgebracht, dan is de toestand nog niet verbeterd. Is het wetsontwerp uit algemeen gezichtspunt en in het raam der verhoudingen gerecht vaardigd of niet?- Officiële lichamen brengen ernstige bezwaren naar voren; deze waarschuwingen van het bedrijfsleven mogen z.i. niet in de wind worden geslagen. Uit economisch oogpunt bezien is het moeilijk nog eens te komen met een heffing van twee milliard uit het particulier bezit. Het sterkste argument van de minister is dat. het hier geldt het sluitstuk der geldsanering. Maar de hele methode der geldsanering is buiten het par lement om tot stand gekomen. Tenslotte verklaart de heer de Wilde, dat het standpunt van zijn fractie nog niet bepaald is; zolang mogeljjjk wil zij de minis ter steunen. De heer B i e r e m a (Vrijh.) be toogt dat de nadelen groot en zwaarwegend zijn. Het ontwerp is z.i. lijnrecht in strijd met dè sociale rechtvaardigheid. Mr. Bierema is echter bereid af te wachten of er nog verbeteringen worden aange bracht. Dë heer Schilthuis (Arb.) merkt o.m.. op, dat de heffing voor een groot deel wordt toegepast op gelden, die hun normale functie toch niet vervulden. Het investe ringsvermogen wordt niet opnieuw aangetast. Spr. bepleit tegemoetko ming ten aanzien van degenen, die oorlogsschade geleden hebben, zo mede ten behoeve van hulpbehoe venden, als blinden e.d. Overigens stelt hij enige vragen, o.m. over het verrichten van de te verwachten werkzaamheden. Hij is van oordeel, dat er geen bezwaren voor de liquiditeit van de onderne mingen aan de heffing verbonden zijn; hij gelooft niet, dat er onover- komenlijke bezwaren voor het be drijfsleven zullen blijken te zijn. De aangevoerde nadelen zijn eens deels ongegrond, anderdeels over dreven. Het ontwerp dient naar sprekers mening aanvaard te wor den. De heer van der We ij den (K.V.P.) stelt de vraag, of de hef fing billijk is ten opzichte van hen, die een klein vermogen bezitten. Hij is van oordeel, dat de verminde ring der staatsschuld van 27 tot 25 milliard een onvoldoende rechtvaar diging voor deze belasting is. De tering zal naar de nering gezet moeten worden; productie-verho ging in verbetering van de export zullen z.i. de oplossing moeten brengen. Een tijdelijke verhoging der ver mogensbelasting acht de heer van der Weijden meer aanvaardbaar. De voorgestelde heffing za^z.i. tot zeer harde gevolgen aanleiding geven, gelijk spr. met voorbeelden illu streert. Redelijk lijkt hem vermindering toe te passen bij medewerking van meerderjarige kinderen; de loonbe- sparing komt in het boerenbedrijf het vermogen ten goéde en zouden er onbillijkheden ontstaan. Hij be pleit een soortgelijke regeling als voor de vermogens aanwasbelasting is getroffen. Tenslotte bespreekt hij 'de oude dagsvoorziening; te dezen aanzien is z.i. een verbetering noodzakelijk. Te zes uur schorst de voorzitter- de vergadering tot des avonds acht uur. De heer Hoogcarspel (CPN) gaf in de avondzitting als zijn oordeel, dat de minister een hogere heffing nodig acht, welke hem echter door zijn coalitiegenoten niet mogelijk wordt gemaakt. Hij bepleit de wen selijkheid meer contact te zoeken met de landen in het Oosten van Europa om de dollarsupprematie te breken! Als enige oplossing ziet hij een heffing ineens van een zodanige hoogte, dat de ongedekte schuld is afgelost. De heer Hofstra (Arb.) verklaar de natuurlijk onvoorwaardelijk met het ontwerp te kunnen medegaan. Besparingen kunnen niet het be drag van de heffing ineens opleve ren. Een gedwongen lening is geen oplossing, de heffing ineens is de enige mogelijkheid en onafwijsbare voorwaarde tot regeling van de oorlogsschade. De heer van den Heuvel- (A.R.) is van mening, dat het volk er meer mede gebaat zou zijn, als de gelden bij hun bezitters gelaten werden. Als de heffing het sluitstuk wil zijn van de* geldsanering, dan moet z.i. daaruit volgen, dat zodra de heffing geschied is, het uit moet zijn met de sanering. Kan de minister een toezegging in deze doen? Dat zou veel bezwaren wegnemen. De grote bezwaren, die in sprekers kring be staan tegen het ontwerp, zullen ver minderen indien de tarieven ver laagd zouden worden in de geest als door de heer Teulings bepleit. De in bloei staande vruchtbomen in de Beemster oefenen een buitengewone aantrekkingskracht uit op de kunstschilders. Verstrekking formulieren van 16 tot 31 Mei Het is gebleken, dat vele perso nen geen consumentencrediet heb ben aangevraagd toen de gelegen heid hiertoe open stond, omdat zij ondanks de uitvoerige voorlichting, om diverse redenen, w.o. onjuiste raadgevingen, de geboden gelegen heid niet hebben aangegrepen. En achteraf zijn talloze verzoeken om een consumentencrediet ingediend, welke echter niet meer in behan deling konden worden genomen omdat de termijn hiervoor was ver streken. Met het oog op het grote sociale belang dat met het consumenten crediet wordt gédiend, hebben de ministers van financiën en van so ciale zaken besloten om op grond van art. T van de wet indiening en behandeling van aanvragen na de sluitingsdatum voor bijzondere ge vallen goed te keuren. Voordat tot verlening van consu mentencrediet wordt oveygegaan zal thans evenwel een nog nauw keuriger controle op de aanvraag plaatsvinden. Verlening van een consumentencrediet zal slechts ge schieden in die gevallen, waarin naar het oordeel ^an de districts- raad ernstige behoefte aan het cre- diet bestaat. Het spreekt vanzelf dat zij wier aanvraag in het ver leden reeds werd afgewezen, niet opnieuw een aanvraag kunnen in dienen. X o Overigens zullen de thans te ver lenen credieten uiteraard naar de zelfde maatstaven worden toege kend. terwijl ook de afbetalingsre geling, welke voor de reeds lopen de credieten geldt, toepassing zal- moeten vinden. De uitreiking dezer credieten zal in Juli plaatsvinden. Aangezien de Studiedagen voor priesters Ter voortzetting van een traditie zullen van Maandag 11 tot Woens dag 13 Augustus a.s. studiedagen worden gehouden voo.- priesters in het Missiehuis te Stein (L.). Het vqernaamste onderwerp der besprekingen zal zijn: De spiritu aliteit van de Priester, een nadere bepaling en omschrijving* van het priesterlijk levensideaal. Dit punt heeft de laatste jaren tot allerlei uiteenzettingen aanleiding gegeven en men zal trachten de verschillen de zijden van het vraagstuk nader te belichten en tot - praktische be sluiten te komen. Voor nadere inlichtingen, en uit voeriger program wende men zich tot de Redactie-Secretaris van Ons Geestelijk leven, Missiehuis Stein in Limburg. reeds verstreken afbetalingstermij nen niet op deze credieten kunnen worden ingehaald, is besloten om een evenredige vermindering in de credietverstrekking toe te passen, zodat per vel waardebonnen vijf der reeds geldig verklaarde waar debonnen niet zullen worden ver strekt. In verband met het bovenstaande zullen met ingang van 16 Mei 1947 door de districtsraden voor 't con sumentencrediet nieuwe aan /raag- formulieren worden verstrekt. De verkoop van aanvraagformu lieren wordt op 31 Mei 1947 beëin digd. Van 19 Mei 1947 tot en met 7 Juni 1947 is er gelegenheid de in gevulde formulieren, zo nodig met een door de werkgever getekende werkgeversverklaring, bij de dis trictsraden voor het consumenten crediet in te leveren. De aandacht wordt er op geves tigd dat na 7 Juni 1947 onder geen enkele voorwaarde aanvraagformu lieren door de districtsraden wor den geaccepteerd. Ook na deze da tum met de post binnengekomen aanvragen worden terzijde gelegd. In Rotterdam werden 9 mannen en een vrouw gearresteerd die door de politie met roulettespel werden aangetroffen. Bij fouillering werd op een hunner een bedrag van f2.335 gevonden. Op de Wolf-Ruilse weg bij Nij megen werd de 58 jarige postbode Jansen door een vrachtauto gegrepen en ge dood. ;Jc Het 11 jarig doch tertje van de fam. v. K. te Nijmegen viel in een teil met waswater en ver dronk. De rivierpolitie heeft in het Noorderka naal het lijk opgehaald van de 70-jarige N. uit de Leliestraat te Koog a. d. Zaan. Van de 14 perso nen die meegewerkt heb ben aan de clandestiene slachting van een koe, die men per taxi trachtte te vervoeren, zijn enigen voor in verband met de afwe zigheid van Min. Gielen, de definitieve goedkeuring van het wetsontwerp tot goedkeuring van het ver- de officier van justitie in Haarlem geleid. De ge broeders V„ per motor rij- .dende naar de Boxtelse weg in de gemeente Vught werden door een passa giersbus gegrepen. K. V. werd op slag gedood, A. V. in het ziekenhuis opgeno men. ik De 2e Kamer heeft na enige discussie, roede drag betreffende de cultu rele 'en intellectuele be trekkingen tussen Neder land en België tot nader order aangehouden. Van IJmuiden uit zijn Dins dagochtend een dertigtal Katwijker haringloggers uitgevaren om hun deel bij te dragen in de voorzie ning van het Nederlandse publiek met het „geurige zeebanket", In Grave worden plannen ontwor pen om op 11 Juli a.s. de 100ste sterfdag van Le Sa ge te Broek, „de eerste katholieke journalist" op waardige wijze te herden ken. Van 14 Mei tot 15 September zal iedere Don derdag, en Zaterdag van 9 tot 17 uur de toren van de vermaarde, gedeeltelijk verwoeste abdij te Mid delburg voor het publiek ter bezichtiging open ge steld zijn. Ook de gedeel telijk afgebrande Lange Jan-toren zal voor belang stellenden opengesteld worden. Duizenden tonnen graan gearriveerd Het Amerikaanse hoofd van de Duitse voedselvoorziening, kol. Hester, heeft medegedeeld, dat de. grootste verscheping voedsel, die tot dusver naar bezet Duisland is gezondeh, op weg is of reeds in Duitse havens is aangekomen. 430.000 a 450.000 ton graan wordt thans verwacht en de aankomst van gelijke hoeveelheden in Juni en Juli zal realisering van het broodrantsoen weer mogelijk ma ken. Hester zeide, dat er geen reden voor paniek bestond. Er is voed selgebrek en de mensen hebben honger, doch zij komen niet van gebrek om". Een officiële woordvoerder van 't gemeenschappelijk bureau voor de voedselvoorziening in de Britse en Amerikaanse zones te Stutgart heeft verklaard, dat er nog geen uitzicht bestond op verhoging van de rant soenen in de Britse zóne, welke op het ogenblik een waarde van onge veer acht honderd calorieën per dag vertegenwoordigen. jMen verwacht dat het huidige broodrantsoen van vijftienhonderd gram per week ge handhaafd kan worden. -Volgens de woordvoerder lag de verantwoorde lijkheid voor de huidige voedsel- crisis voor zeventig procent bij de Britten en de Amerikanen n.l. door het uitblijven van invoer en voör dertig procent bij de Duit sers, n.l. door het niet inleveren van binnenlandse voorraden. Het gebrek aan vlees voor realisering van de rantsoenen vindt volgens de woordvoerder zijn oorzaak in niet efficiënte werking van het Duitse bestuur. Berichten over aftreden van de Duitse voedselvoorzienings-autori- teiten voor de gefusieerde zones te Stutgart werden goor de woord voerder tegengesproken. Op de waarschuwing door de vakverenigingsleiders van Dussel- dorf is nog geen officiële reactie gekomen en deze wordt ook niet verwacht. Langzaam-aan-aetie Een woordvoerder van het Duitse contröle-bureau voor de steenkool industrie te Essen verklaarde, dat bijna 300.000 mijnwerkers klaarblij kelijk spontaan een langzaam-aan- actie begonnen waren. De produc tie is in de afgelopen weken dage lijks duizenden tonnen omlaag ge gaan. De christelijk-democratische Unie in Neder-Saksen (Britse zone) heeft geweigerd deel te nemen aan een coalitie regering, wanneer niet een rantsoen van 1550 calorieën per dag voor de rest van dit jaar ge waarborgd zou worden. De sit-down-staking bij de kogel- lager-fabrieken te Cannstadt, een voorstad van Stuttgart, welke j.l. Maandagavond uit protest tegen de voedselschaarste was begonnen, is opgeheven nadat de verzekering was gegeven, dat de huidige extra rantsoenen gehandhaafd zouden worden, ook bij een werkweek van 40 in plaats van 45 uren. Een beroep op Hoover Dr. Amelunxen, eerste minister van Noordrijn-Westfalen, heeft zich tot Herbert Hoover, vroeger presi dent van de V.S. gewend met het verzoek om hulp bij de ondraaglijke toestand op voedselgebied. Hij ver- De Katholieken aansporend tot actieve deelname aan de strijd voor sociale rechtvaardigheid, vestigen de Bisschoppen van Chili in een herderlijk schrijven de aandacht op de beginselen, die aan hun actie ten grondslag moeten liggen. De brief geeft in grote lijnen de Christelijke sociale leer weer en vat haar samen in. de volgende vijjj punten: 1. Het hoofddoel is de verlossing van het proletariaat en de hervor ming van het sociale leven overeen komstig het Evangelie. 2. Arbeid is een menselijke daad, omdat de arbeider een mens is, en meer dan dat. een Christen. De op vatting van de arbeid als middel tot stoffelijk voordeel, onderworpen aan de concurrentie door de wet van vraag en aanbod, is een beledi ging van de essentie van het Chris tendom. Arbeidsbetrekkingen kun nen niet worden gevestigd op een enkel economische basis, noch be paald worden door de grillen van de werkgever en aangewend tot onrechtvaardig optreden 3. Het kapitaal is bestemd voor de productie en de productie is be stemd voor het verbruik. Dit bete kent een grondige wijziging van de economische orde en eist, dat de vergoeding van de arbeid boven alles gegrond moet zijn op een hu mane opvatting, zodat het aan de arbeider mogelijk gemaakt wordt, zichzelf en zijn gezin een bestaan te verzekeren en vooruit te komen. 4. Dat de mens aardse goederen zou bezitten is in overeenkomst met de rechtvaardigheiden in de vorm van persoonlijk eigendom is dit een voorwaarde voor de practi sche uitoefening van de menselijke yrijheid. Deze vorm moet echter niet worden verward met enig ge geven economisch stelsel, noch met een bepaalde, verstarde vorm van eigendom 5. In overeenstemming met deze beginselen, moeten wij in onze on derrichtingen nadruk leggen op lo nen, arbeidshuisvesting en alge mene verbetering van de levens standaard van ons volk.... Het loon moet een bestaansloon zijn, niet enkel .voor de arbeider, maar ook voor zijn gezin.... slechte be huizing werkt vernietigend op het leven, op de geestelijke gezondheid en op de morele standvastigheid van het gezin. Terwijl het herderlijk schrijven der Chileense Bisschoppen op het communistisch gevaar wijst, bena drukt het vooral, dat een dergelijk programma niet moet worden be schouwd als „enkel een middel om het communisme te vermijden". De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze brief onafhankelijk van welke partij dan ook. tot stand kwam. Voorts roept het herderlijk schrijven op tot een moedig offen sief, teneinde de huidige onrecht vaardigheden te vervangen door de rechtvaardigheid van een nieuwe orde, die uit zal istijgen boven de haat. welke bestaat tussen de ver schillende systemen, en uiteindelijk alles in liefde zal verenigen". klaarde, dat de Duitse kolenexport voor de wederopbouw van Europa zal verminderen. Millioenen wor den met de hongerdood bedreigd. Ons volk wenst slechts vrede. Hij verzocht de „grote Amerikaanse filantroop", aan wie Duitsland reeds, zoveel te danken heeft, zijn invloed aan te wenden bij president Tru man en het Amerikaanse congres. Besprekingen te Londen Te Londen zijn Dinsdagmorgen vroeg de belangrijke besprekingen over de ernstige voedselpositie in Duitsland hervat. De besprekin gen zouden de gehele dag voort duren en haar hoogtepunt berei ken bij de behandeling van de rapporten van de Britse zonale be windvoerders, die in de loon var. de dag te Londen verwacht wer den. Deze bewindvoerders zijn Sir Sholto Douglas, bevelhebber van de Britse strijdkrachten in Duits land, lt. generaal Robertson, plaats vervangend militair gouverneur en Sir William Strang, politiek advi seur van Sir Sholto Douglas. De strekking van de te Londen ontvangen berichten uit de Britse zóne is, -dat de toestand wanhopig is en de mensen honger lijden. Men verwacht, dat Robertson vandaag verslag zal uitbrengen over zijn on derhandelingen met de Amerikaan se autoriteiten in Duitsland over de voorgestelde maatregelen voor een hechtere vereniging van de twee zones. „Wie niet in staat van Genade is Ter voorbereiding van de in 1948 te houden Iberische bedevaart naar St. Jacobus van Compostella, kwa men 6000 Spaanse jongeren van de Katholieke Actie' bij het heiligdom van Santa Maria de la Cabeza bij een. Velen hadden daartoe barre voets een verre tocht ondernomen, terwijl zij baden voor de wereld vrede. Aan de voet van de berg, waarop het genoemde heiligdom ligt. was de volgende aankondiging aangebracht: „Wie niet in staat van genade is, kan deze weg niet vol gen." Na de- besprekingen in ver band met de voorgenomen bede vaart, hernieuwden de jongeren hun geloften, alles in het werk te stellen tot de herchristening van Spanje. Spoedig weer „Hollandse nieuwe" Op dc rimpelloze zee zijn ze gis terenmorgen weer uitgevaren, de vissersboten met de bekende na men als „Frieda", „Henny", „Hen drik" en „Jan". De jacht op de haringscholen is begonnen en het zal niet lang meer duren, of de „Hollandse nieuwe" zal in binnen- en buitenland haar vermaarde naam weer alle eer aandoen. Begunstigd door prachtig weer en een rimpelloze zee* is de Scheve- ningse haringvloot uitgevaren. Tien minuten over zeven, bij 27 dM. water stak de Sch 248, de „Prinses Mar griet", haar neus buiten de pieren en zette vervolgens koers in Noord westelijke richting. Met koste tus senpozen verlieten de andere loggers, de haven, telkenmale luide toege juicht door de bevolking, die in een dikke rij op de havenhoofden stond. Zodra de schepen de buitenhaven bereikt hadden zetten zij de sirenes aan en klom de bemanning in het want om de achterblijvers een laat ste vaarwel toe te zwaaien. Zo koos logger na logger het ruime sop. Reeds zeer vj-oeg heerste in de binnenhavens een levendige drukte. De bemanningen van de haringlog gers maakten de laatste toebereidse len voor de reis en de achterblij vende familieleden waren meegeko men om afscheid te nemen. De Scheveningse jeugd, die van ochtend vrij had van school was eveneens naar de haven gekomen, om vader cn grote broers te zien vertrekken. Om 5.30 reeds was ook Vlaardin- gen in rep en roer. Het was immers ..buisjesdag" en om 6 uur precies zou de vissersvloot uitvaren. Niet alleen de familieleden van de opvarendc-n waren tegenwoordig, duizenden ver drongen zich op de kade om van dit schouwspel te kunnen genieten. Even voor 6 uur gaven de stoom fluiten en sirenes 't signaal tot ver trek en stuk voor stuk voeren de schepen de mond van de Koningin Wilhelminahaven uit. Er zal „gejaagd" worden, d.w.z. enkele snelle schepen zullen de vangsten van andere schepen over nemen en als het meeloopt bestaat er kans, dat reeds a.s. Zaterdag de Hollandse nieuwe er is, of anders beslist Maandag. De Zweedse dokter Bertil von Ahm heeft te Stockholm een onder zoek ingesteld naar de invloed van het roken op het hart. De eerste reeks experimenten werd verricht met zware rokers, onder wie een 67-jarige zakenman, die 50 jaar lang dertig sigaren per dag had gerookt, en een 49-jarige onderwijzeres, die dertig sigaretten per dag rookt. Het bleek dat zij oersterke harten hadden en zij kon den een ongelimiteerd aantal res pectievelijk sigaren en sigaretten roken zonder nadelige gevolgen. De tweede serie onderzoekingen had betrekking op lichte en niet- rokers. Zij moesten een tijdlang kettingroken: zij werden wat bleek en wat slap, maar hun harten werk ten normaal door. Het kettingroken had geen merkbare ifitwerking op de lichamelijke prestaties bij mid delzwaar werk. „Hoe de proefper sonen gereageerd zouden hebben op straffere proeven, bijvoorbeeld een hindernisren, kon niet worden vast gesteld", aldus het j-apport van dr. van Ahm. Zou dit geen reden zijn om de rantsoenen te verhogen? Wederom zullen straks de dienst plichtigen naar de keuringslokali teiten stromen. De lichting 1948 is nu aan de beurt en 20 Mei a.s. zal de keuring reeds een aanvang ne men, tot ongeveer medio Juli. De lichting 1948 bestaat uit jongeman nen, geboren in 1928, en zal in haar geheel worden "opgeroepen. Wanneer de nieuwe lichting precies in actieve dienst zal komen, is nog niet definitief bekend. De lichting '47 komt deze zomer onder de wa penen, aangevuld met een gedeel te van de lichting '44, Vermoede lijk volgt de lichting '48 in Novem ber van dit jaar, doch alle zeker heid hieromtrent ontbreekt nog. Door de legervoorlichtingsdienst is een boekje uitgegeven, dat de dienstplichtigen gelijk met hun keuringsoproep krijgen thuisge stuurd. Hierin vindt de a.s. soldaat, velerlei gegevens, die hem in zijn militaire loopbaan van pas kunnen komen. De verschillende onderde len van onze strijdkrachten wor den hierin belicht, waardoor de jongens zelf zo'n beetje een keus kunnen maken. Hier moet echter direct bij worden vermeld, dat alle wensen lang niet in vervulling gaan. Tijdens de keuring wordt de gelegenheid gegeven om op te ge ven bij welk onderdeel men het liefst geplaatst zou worden. Bij de laatste lichting werden er van de 100 man 64 ingedeeld naar eigen keuze. In het hierboven aangehaalde boekje „Een ander pakje aan 'kan de soldaat-in-spé zich enigs zins letterwijs maken over hetgeen voor hem in de militaire dienst is weggelegd en we kunnen niet an ders dan iedereen aanrader, dit boekje grondig te lezen. Voor het tijdvak van 18 t.m. 31 Mei 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie C) C-04 alg. 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., óf 1500 gram jam, stroop, enz., óf 750 gram chocolade of suikerwerk C-05 alg. 2 liter petroleum C-06 alg. 1 ei Bonkaarten KD, KE 705 (serie C) C-14, C-15, C-16 alg. 250 gr. sui ker, boterhamstrooisel, enz., óf 500 gram jam, stroop enz., óf 250 gram chocolade of suikerwerk C-17 alg. 2 liter petroleum C-18 alg. 1 ei Bonkaarten MA, MD 706 (byz. arb., a.s. moeders) (serie C) C-21 suiker 250 gram -Uiker, bo terhamstrooisel enz., óf 500 gram jam, stroop, enz., óf 250 gram choco lade of suikerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 73-1 tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen 73-2 73,3 2 rants, tabaksartikelen 73-1 versn. 200 gram chocolade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooi sel enz., of 400 gram jam stroop enz. e 72-3 versn. 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooi- enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Mei worden gebruikt. De bonnen C-05 en C-17 algemeen blijven geldig voor het kopen van petroleum t.m. 28 Juni 1947.' ZUID-AFRIKA Prinselijk Paar toont belangstelling Morgen, Donderdag, de eerste dag van de driedaagse wedstrijd in het kader van de Davis-beker zullen zeer waarschijnlijk Prinses Juliana en Prins Bernhard aanwezig zijn in het D.D.V.-stadion te Amsterdam. Het programma, dat volgens loting moest worden vastgesteld is als volgt: Donderdag: 14 uur Wilton tegen Strugess, gevolgd door van Swol tegen Fannin. Vrijdag: 16.30 uur van Swol en Rinkel tegen Strugess en Fannin. Zaterdag: 14 uur Wilton tegen Fannin, gevolgd door van Swol te gen Sturgess. Alle partijen gaan, zoals bij de wedstrijden om de davis-beker zijn voorgeschreven, om drie gewonnen sets en kunnen dus tot vijf sets lo pen. tyAT zeggen U de Christelijke feestdagen? Is in onze dor pen en steden, in onze omgeving in Uw gezin, bij U zelf de gèest van geloof nog levendig genoeg om te weten en bijgevolg ook te waarderen, wat een „feestdag" is? Het is Hemelvo"tsdag mor gen. Christus, onze Verlosser, is na Zijn glorievolle verrijzenis uit de doden, opgestegen ten Hemel en Zijn heerlijkheid bin nengegaan. Hij is de verheerlijk te „Heer". Maar waar Hij, ons Hoofd is, moeten ook w.ij, Zijn ledematen zijn. Christenen, Ka tholieken leven wel in deze we reld, maar niet voor deze we reld. Met de geest, de beginse len en praktijken van de wereld, van het moderne heidendo.m la ten wij ons niet in. Daar willen wij niets mee te maken hebben. Wij houden ons aan ons geloof. Dat willen wij eerlijk en oprecht beleven. MARCUS VOOR DE VROUW „Ja", zegt de spiegel ons, dat jurkje heeft een metamorphose nodig. Die jas kun je zo niet meer aan. Dus gaan we de lappen- kast uithalen en combineren. Als we van de twee kledingstukken één maken, of een oud kledingstuk met een rest stof verwer ken tot iets nieuws, zijn er verschillende punten, die we niet mogen vergeten. Op de eerste plaats moeten we de oplos sing zoeken óf in een fel contrast óf in harmonie en overeenstemming. Zwart ma teriaal leent zich het best om in combina tie met iets anders gebruikt te worden. Als we het model met de geruite mouwen be- bekijken, blijkt het jurkje oorspronkelijk een simpel zwart zomerjurkje van slagers linnen te zijn geweest. Van voren loopt een knoopsluiting van boven tot onder. Dit jurkje is gemetamorphoseerd door vleu gelachtige mouwen, die als het ware heel diep zijn aangezet. Zodoende vallen ze tot op het schootachtige draperietje, dat in een achteloze strik geknoopt, tevens de cein tuur vervangt. Dit' is een uitstekende op lossing voor het veranderen van een zwart of donker gekleurd jurkje. Een mantel ver anderen is beslist moeilijker. We kunnen niet al te veel kleine stukjes en pasjes toepassen op dit kledingstuk, dat altijd strenger en gekleder moet aandoen dan een japon. Toch kan het verwerken van twee stoffen of twee resten speciaal voor zomerjassen of complets een aardig effect opleveren. Zo zien we een wijd jasje van lichte stof, op een donkere, rok. Het pasje van zwarte stof loopt in een punt over de wijde mouw, die aan de onderzijde een donkere inzet vertoont. Zo'n jasje, elders een butcher-boy jasje genoemd, draagt heerlijk licht. Als regel moeten we bij het veranderen van kledingstukken nooit te veel kleine inzetstukjes. pasjes of zakjes toepassen. Grote vlakken, die doelmatig en nuttig zijn toegepast, in goede verhouding ten opzich te van elkaar, zullen altijd het juiste en gepaste effect geven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 7