Nieuw EEN HALVE EEUW Katholieke Staatkundige Organisatie rHEATEB Voor Alkmaar en omgeving Ook Frankrijk heeft broodgebrek Commissie van onderzoek voor Palestina ingesteld Viermogendhedenverdrag is vitaal en belangrijk MILDERE HEFFING vertraagt de déblokkering Voedsel naar Duitsland SOIREE IDER PUflTEN A. v. Leeuwen, NG iet monster ROGOFF Het werk van Schaepman herdacht J Auriol en Ramadier doen beroep op de boeren Speciale zitting der Ver. Naties gesloten Sultan Hamid II Eden wil desnoods zonder de Sovjets handelen K.V.P.-fractie kiest het eerste Vermogensheffing z.h.st. aangenomen Filmmagazijn te Rome afgebrand irdering van de Land- s'ederiand, Afd. N.H.) JRINGEN AAR, Muziektuin Hout, Itarkt 11.00 uur; MID- uur. (Tevens locale 'K, Kerkbuurt, 17,30 u. £N, Markt, 8,30 uur; ur; ANNA-PAULOW- MIDDENMEER, 14.00 uur; HOORN, café De i als er vooraf aangif- 1UGOWAARD, C. Kui- INGEN en de keuringen voor ar de op 9 Juli a.s. te te Schagen aan mer- gehouden: Sportterrein 10.00 uur. rtpark, 10.00 uur. tterrein, 10.00 uur. reisgeldkeuringen voor op gratis verkrijgbare W. BIESHEUVEL Bzn. 34, Santpoort. VCK SMIT" sdag d. Heiligenberg te anv. 7 uur. Uitslui- irer natuur rubber rering alleen aan ikeliers op factuur 50 verkoop 'orden alle orders omst uitgevoerd. HOORN LANGEDIJK Versnaperingenkaartcn en de Brandstoffenkaart ie stamkaart met Inleg- rt 705 met inwisselings- mulier MD 32315, het- is afgegeven en het irt T 606, waaraan zich tend aan zelfverzorgers i, Obdam, Henshroek en Groenland: Vrijdag 16 5 en F geheel. Van 13 an 1 t.m. 98, Wijk B van g 22 Mei van 912 uur, g; van 13 uur, Wijk B i van 912 uur, Wijk H 13 uur, Wijk G geheel, n: Vrijdag 30 Mei van Donderdag 5 Juni, van dag 6 Juni, van 9.3012 ikingsdatum is het zeer e uit te knippen!! G 16 MEI: (N.V. Nederland) N MARAIS, MAR- :ren. 14 jaar. ikkende film met kkende spanning, m 8 uur; Zaterdag -, 4,30, 7 uur en 9,30; matinée. 11 en 1 uur. G 16 MEI: (Filmtrust) OK, AKIM TAMI- !N en vele anderen. idembenemend :£de kwaliteit. im 8 uur; Zaterdag 4,30, 7 uur en 9,30; matinée. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 et Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 16 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11227 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DAAR WAS EEN TIJD, dat er waren katholieke kiezers, maar geen katholieke kiesverenigingen Zonder leiding stemden de katholieke kiezers ófwel op katholieken, die zichzelf hadden gecandideerd, ófwel op liberalen, omdat zij van deze steun ver wachtten, om voor zich de vrijheid te veroveren. Zo waren er katholieke Kamerleden,, maar er was geen katholieke Kamer fractie. Zowel dus buiten als in de Staten-Generaal was geen organisatie. In 1870 richtte de oud-minister mr. Van Son te 's-Her- togenbosch de eerste katholieke kiesvereniging op. Zo kwamen er meer. Maar onderling verband was er niet. Ook ontbrak een program. Van een katholieke staatkundige partij kon nog steeds niet gesproken worden. Toen kwam Dr. Schaepman, die in 1880 in het district Breda tot lid van de Tweede Kamer gekozen was, in 1883 met zijn brochure „Een Katholieke Partij. Proeve van een Program". WIJ PRIJZEN ons ge lukkig, in dit num mer een artikel te kunnen publiceren van de hand van oud-minister prof. mr. P. J. M. Aalberse, in ver band met het feit, dat deze maand wordt her dacht, hoe door het werk van mgr. dr. Schaepman vijftig jaar geleden de grondslag van de Katho lieke Volkspartij werd ge legd. V. De tijd bleek er nog niet rijp voor. Maar Dr. Schaepman, vast over tuigd, dat voor de katholieken van Nederland een eigen katholieke staatkundige organisatie noodzake lijk was, wilden zij hun rechten handhaven en de invloed uitoefe nen, die hun naar hun getalsterkte rechtmatig toekwam, werkte door, niet alleen met zijn bezielend woord, doch ook door zijn daad: hij richtte alom katholieke kies verenigingen op. Reeds in 1888 werd een „Alge mene Bond van R.K. Kiesvereni gingen" opgericht. Maar hij was verre van algemeen. Nog steeds waren de tijden niet rijp. Nog in 1884 had Jos Alberdingk Thijm aan Dr. Nuyens geschreven: „Ik geloof niet aan de mogelijk heid noch oirbaarheid ener katho lieke Partij". Zelfs Nuyens- stond aanvanke lijk afwijzend. Maar hij begon ge leidelijk tot Schaepman's inzich ten over te hellen. En in 1885 schreef hij aan Thijm: „Thans be grijp ik Schaepman; hij heeft goed gezien wijl hij philosophisch denkt. Wij konden niet anders doen, dan de liberale partij de rug toedraaienzij zijn anti-papis ten gebleven". Maar Schaepman had met zijn „Proeve" .leergeld betaald. Een der grootste grieven tegen de pu blicatie van zijn concept-program was geweest, dat hij er niet vooraf zijn fractiegenoten in had gekend. Vermoedelijk niet, omdat hij niet zonder reden vreesde, dat het dan nooit tot deze publicatie zou ge komen zijn. Hij ging nu anders te werk: de tijden waren veranderd en zijn verhouding tot de andere katholieke Kamerleden was gelei delijk verbeterd. Toch werd het 1896, eer hij een door hem opge steld ontwerp van een Katholiek Staatkundig Program, met slechts geringe wijzigingen, door de ka tholieke Kamerleden aangenomen zag. Van dit program van de gekoze nen wilde Schaepman als goed de mocraat maken een program van de kiezers. Zo kwam op 5 Mei 1897 te Utrecht, door de katholieke Ka merclub bijeengeroepen, de grote vergadering van alle dan bestaande R.K. Kiesverenigingen bijeen, om haar goedkeuring aan het program der Kamerleden te hechten, en tevens een motie aan te nemeri, waarin besloten werd, bij de ko mende verkiezingen met de Anti- Revolutionairen saam te werken. Daarmee hadden de katholieken eindelijk een staatkundig program en een gezamenlijk richtsnoer voor het optreden bii de komende ver kiezingen. Men kan daarom zeggen, dat op 5 Mei 1897 dus thans 50 jaren geleden, de Katholieke Staat kundige Partij tot stand kwam, al duurde het nog tot 30 Mei 1904 dus ruim een jaar na Schaepman's dood eer in beginsel besloten werd tot de oprichting van de Al gemene Bond van R.K. - Kiesvere nigingen, waarvan de Statuten werden aangenomen op 25 Octo ber d.a.v. Helaas was zelfs toen die Alge mene Bond nog niet algemeen, daar de Brabantse Kiesverenigin gen (behalve Breda en Grave) zich nog afzijdig hielden. Had men nog steeds het pro gram van 1897 behouden, in 1918 kwam er een uitvoerig verkie- zings program bij, door Mgr. Dr. Nolens opgesteld, en het was eerst in 1919, dat het reglement werd vastgesteld van men schrikke niet van de naam de „Alge mene Bond van R.K. Rijkskies kringen-organisaties in Neder land", die in 1920 de beter uit te spreken naam aannam van „R.K. Staatspartij". Bij elke verkiezing werd het Program van Actie weer aange vuld en herzien, totdat/ eindelijk in 1936, na ampele voorbereiding, dank zij 't doorzettingsvermogen van mr. Goseling, werd vastge steld het „Algemeen Staatkundig Program" met een daarbij beho rende officiële Toelichting. Vooral belangrijk in dit Program is de aanhef, waarin wezen en doel der R.K. Staatspartij aldus werden omschreven: „De R.K. Staatspartij wil zijn en blijven de zuiver staatkundige ver eniging der katholieke Nederlan ders. „Zij stelt zich ten doel het alge meen welzijn van het Nederlandse volk te bevorderen door in wet geving en bestuur haar beginselen tot gelding te brengen. Die begin selen put zij uit de openbaring, gelijk deze door het kerkelijk leergezag wordt vertolkt, zomede uit de natuurlijke eisen van het persoonlijk- en het gemeenschaps leven in zijn verschillende vor men. In overeenstemming met die beginselen aanvaardt zij voorts nog- een aantal algemene richtlij nen voor haar staatkundige werk zaamheid". Al werd nu in het vorige jaar de naam Staatspartij in Volkspar tij veranderd, daarmee werd noch in het wezen noch in de doelstel ling van de Katholieke Partij ver andering gebracht. Wij herdenken dan nu het vijf tig-jarig bestaan van deze Katho lieke Partij. Na veel moeite en veel strijd eindelijk in 1897 tot stand geko men, heeft zij zich ontwikkeld tot de grootste partij in Nederland. Ook in die vijftig jaren is on derlinge strijd niet uitgebleven men denke aan de N.K.P. en aan de St. Michaëlsbeweging toch mag getuigd worden, dat zij ge leid heeft tot steeds sterker een heid onder de katholieken V3n dit land. Eenheid door steeds duide lijker inzicht in wezen en doel der Partij, eenheid door steeds groter wordende over eenstemming over de hoofd punten van Het te voeren be leid, eenheid ook door het diepe besef van saamhorig heid, omdat wij overtuigd zfln, dat de katholieken in dit land hun rechten en vrijheden al leen dan hecht verzekerd we ten, wanneer ze in hun een dracht hun hoogste kracht blij ven zien. Dr. Schaepman, de eigenlijke grondlegger van die staatkundige eenheid der katholieken, schreef 22 Febr. 1894 aan Dr. Ariëns: „Vriendlief, idealisme is goed, ro mantiek is mooi, maar praktijk is alles". (Slot pag. 3) De voedselnood in Duits land dwingt tot spoedige maatregelen. De hoogste geallieerde autoriteiten zijn vanuit het gewezen nazi rijk naar Londen gevlogen, teneinde de Britse regering van advies te dienen bij het zoeken naar een oplos sing in deze zo moeilijke kwestie. Van links naar rechts: lt:-gen. Robertson, plaatsverv. bestuurder der Britse zone; Sir Douglas, militaire gouverneur; en Sir Cecil Weir, economisch deskundige, bij hun aan komst in Engeland. i Regering vordert maalderijen De president van de Franse repu bliek, Vincent Auriol, heeft in 'n radiorede een beroep op de Fran se boeren gedaan om graan te le veren. „Wij hebben onmiddellijk drie millioen centenaar graan nodig om een leemte in de voor ziening aan te vullen. Lever daar om onverwijld graan, lever al het graan, waarover gij beschikt". Auriol wees erop, dat de aanvoer uit het buitenland slechts beperkt kon zijn, enerzijds wegens een al gemeen graantekort,anderzijds om dat Frankrijk geen deviezen heeft. Auriol deed niet alleen een be roep op het inzicht van de boeren stand maar ook op het solidariteits gevoel. Ramadier, de Franse minister president, heeft in een radiorede tot de Franse boeren gezegd, dat iedere dag zonder brood een stap dichter naar de ellende is. „Het is uw eigen belang tarwe af te leve ren. De burgers zijn hongerig en honger leidt tot onrust. Wie zijn tarwe achterhoudt, riskeert al zijn bezittingen te verliezen". Volgens Ramadier heeft Frankrijk nog 56 Voor het eerst in de geschiedenis van Nederland brengt de mi nister-president een bezoek aan Indonesië. Een historische foto van de aankomst van de premier met minister Jonkman te Bata via. Bij de inspectie van de luchttroepen wordt hij vergezeld door generaal Spoor en vice-admiraal Pinke. millioen centenaren tarwe nodig om dit jaar van een voldoende bloem- distributie verzekerd te zijn. De Franse communistische par tij heeft, in een oproep op de boe ren om hun tarwe ter markt te brengen, de blaam voor de brood- schaarste in Frankrijk geworpen op incompetentie van de regering en verklaard, dat zowel Frankrijk als de verenigde staten de door Frankrijk benodigde tarwe naar Duitsland gezonden hadden. Door welingelichte kringen is daarentegen verklaard, dat er slechts voorschotten, voor egulari- sering van plaatselijke voorzienin gen, zijn uitgevoerd naar de Ffen- se zóne van Duitsland, en dat voor deze voorschotetn reeds weer res titutie-leveringen onderweg zijn. In Parijs was practisch geen brood te krijgen tengevolge van de stakingen bij de maalderijen. In vele andere delen van het land zijn de broodrantsoenen van 250 gram tot 200 gram teruggebracht wegens tekort aan tarwe. Een vijfhonderdtal personen te Chateauvillain, bij Dijon, deden een aanval op een spoorwegstation om het vertrek van twee wagons met tarwe te verhinderen. Er werden boomstammen op de rails gelegd en een der wagons werd geplunderd. Later werd op aanraden van een ambtenaar de buitgemaakte tarwe weer ingeleverd. Evenals de maalderijen van Bo- bigny, waar Woensdagmorgen een staking uitbrak, zijn thans ook de maalderijen van Corbeil van rege ringswege gerequireerd, nadat de arbeiders zich hadden uitgesproken voor de voortzetting van de begon nen staking. Voorts zijn stakingen uitgebroken om loonsverhoging, bij spinnerijen te Seclin en Wambrechies. Adj.-secretaris Tribunaal gearresteerd Mr. van der M., adjunct-secreta ris van het Tribunaal te Leeuwar den, is, naar wij vernemen, vorige week door de gemeente-politie al daar in arrest gesteld, op vermoe den van gepleegde onregelmatig heden in verband met een onder zoek naar collaboratie. Men deel de ons nader mede, dat verd. gel den zou hebben aangenomen onder belofte bezwarende passages uit het dossier van de betrokkene te lichten. De algemeene vergadering der V.N. heeft gisteaen met veertig stemmen bij dertien onthou dingen de samenstelling van de commissie van onderzoek in zake Palestina goedgekeurd. Zij keurde tevens de bevoegd heden welke aan de commissie worden gegeven, met 45 tegen 7 bij 1 onthouding, goed, waarna de speciale algeme ne vergadering der V. N. over het Palesijjnse probleem, die 13 dagen bijeen is geweest, for. meel werd gesloten. Bij het sluiten van de zitting verklaarde de voorzitter, de Brazi liaan Oswald'o Aranha, dat de V. N. nog nooit voor een zo beslissen de proeve zijn geplaatst als door de Palestijnsche kwestie. „De eni ge weg, die thans voor ons open ligt, is de uitdaging aan te nemen en wij zullen haar ten volle moeten aannemen, willen wij haar over leven." De commissie van onderzoek in zake Palestina is gistermiddag in besloten zitting bijeengekomen om enkele details te bespreken, die voor de voorbereiding noodzake- Hoofd van West-Borneo Sultan Hamid II is Woensdag met slechts één stem tegen door de West-Borneoraad gekozen tot „ke- pala daerah" (hoofd van het gebied) West-Borneo. Zijne Hoogheid blijft tevens voor zitter van de West-Borneoraad. lijk zijn. De secretaris-generaal der V. N., Trygve Lie, heeft alle lan den, die in de commissie vertegen woordigd zijn, telegrafisch ver zocht zonder uitstel hun gedele geerden te benoemen. De commis. sie zal uiterlijk in September een rapport-samenstellen voor de alge mene vergadering en zal voorstel en doen voor de oplossing van het Palestijnse probleem. Victor Hoe (China) is tot hoofd van de staf van het secretariaat gekozen. BEVIN IN HET LAGERHUIS: De Britse minister van buiten landse zaken, Bevin, heeft Donderdagmiddag het debat over de buitenlandse ^politiek in het Lagerhuis geopend. Over de herstelbetalingsregeling na de eerste wereldoorlog zeide Bevin, dat hij niet van plan is wederom een politiek te volgen van leningen, die zo groot zijn, dat zij door Duitsland niet terug kun nen worden betaald. Duitsland kon zich weer met moderne fabrieken uitrusten en oorlogspotentieel voor de volgende oorlog opbouwen. „Dit is een weg, die de staatslieden niei weer moeten volgen," aldus Bevin. Bevin verklaarde, dat de Engels- Amerikaanse fusie-overeenkomst functionnerend moet worden ge maakt en ais een dringende econo mische aangelegenheid moet wor den behandeld. In het belang niet alleen van Duitsland, maar ook van Frankrijk en de bevrijde ge bieden, in feite van geheel Euro pa. Het herstel van de economie van Duitschland, Frankrijk en an- van Duitsland, Frankrijk en an- de steenkool, maar men kan geen steenkool, staal of andere nodige producten verkrijgen, indien de arbeiders niet goed zijn gevoed. Hij hoopte en geloofde, dat de 'fusie- overeenkomst uiteindelijk zou lei den tot een Verenigd Duitsland. Ten aanzien van de verhouding van Engeland ten o'pzichteNvan de Sowjet-Unie zeide Bevin, dat hij met Stalin de kwestie dér herzie ning van het Engels-Sowjetrussi- sche verdrag had besproken en In het tennisstadion te Amsterdam werd een aanvang gemaakt met de Davis Cupwedstrijden NederlandZuid-Afrika, welke door het Prinselijk Paar werden bijgewoond. (Van onze parlementaire redacteur) HET GING MERKWAARDIG toe bij de eindstrijd om de Vermo gensheffing. De heer de Wilde (A.R.) bekende bij de replie ken tenslotte ruiterlijk, dat, hoewel hij bezwaren van andere aard onverminderd handhaafde, toch niemand in staat was gebleken om een betere methode van monetaire sanering aan de hand te doen. De heer v. d. Feltz (C.H.), die in eerste aanleg het zwaar ste geschut had laten aanrukken, schaarde zich ook aan zijn zijde met de mededeling, dat hij de bewindsman de noodzake lijke middelen toch uiteindelijk niet wilde onthouden. Hij maakte zelfs excuus voor het geval hij wat grof mocht zijn geweest, waarop de minister niet onaardig met de tekst uit het boek der Spreuken antwoordde, dat „ijzer nu eenmaal met ijzer gescherpt wordt"! Deze koerswijziging hield intussen nauw verband met de door de heer Teulings (K.V.P.) ingediende amendementen, waarvan de belangrijkste een verlaging over de gehele lijn met 25 voorstelde en waarvan men reeds bij voorbaat wist, dat rechts en P.v.cLV. hier een meerderheid zouden kunnen forceren. I ging zou afzien. Dit handeltje liep j echter op niets uit, en beiden plaatsten zich dus in de eindstrijd. Dit conflict in het regeringskamp zagen de Communisten met onver holen genoegen aan. Gerben Wage naar had 'n fijne neus genoeg om een en ander volledig uit te buiten. Kijk, zei hij tegen de heer Hofstra (P.v.d.A.) en de zijnen, dat zijn nu uw coalitiegenoten. Gij hadt een hogere heffing gewild. Het compro mis was de katholieken echter niet voldoende, zij bedongen een geva rieerder percentage en een langere looptijd voor bedrijfsvermogen. Maar nu is het hun zelfs nog niet genoeg. Thans willen zij er ten bate van de kapitalisten nogmaals een vijfde afpingelen! De heer Hofstra (P.v.d.A.) was het daar in zijn hart roerend mee eens en hij wees het amendement dan ook in zeer besliste termen af. Voor kleme \ermogens was het amendement z.i. niet van betekenis en het maakte tenslotte voor een bezitter van 50.000 gulden weinig uit of hij nu f 1625,of f 300, minder moest betalen. En uiteinde lijk zou dit amendement ook tot ge volg hebben, dat de hele heffing weer 400 millioen minder opbracht. De kern van de strijd was dus tenslotte gelegen in het duel van de minister met de heer Teulings. Bei den hadden elkaar in eerste aanleg over en weer als zeer bekwaam ge prezen, maar uiteindelijk bleek dit toch niet meer te betekenen dan het gebruikelijke handje voor de eigenlijke strijd. Wellicht meende men ook er elkander mee te kunnen vermurwen, evenals men er ook in tweede aanleg blijkbaar nog voor terugschrok om de zaken scherp te stellen. De heer Teulings had de minister gevraagd zich duidelijk uit te spreken, waarop de bewinds man de heer Teulings echter weer vroeg alles nog eens ernstig te overwegen. Voor de degen echter definitief uit de schede kwam, deden de par tijen een laatste poging om hel op een accoord te gooien. De heer Teu_ lings lief 5% vallen, de minister wilde het systeem van de spaarbrie- ven opgeven in de hoop, dat de heer Teulings dan van zijn eis tot veria- De minister rammelde niet met de portefeuille, maar noemde het amendement toch wel zeer betreu renswaardig. Dit wetsontwerp was de hoeksteen van zijn sanering en door de voorgestelde verlaging werd deze hoeksteen althans ge schonden. Zijn floret raakte een gevoelige plek toen hij de heer Teu lings, die voor spoedige afwikkeling van de deblokkering gepleit had, onder het oog bracht, dat de voor gestelde verlaging deze afwikkeling nog weer zou vertragen. De heer Teulings moest toen wel kiezen en verklaarde, dat hij dan in elk geval liever een mildere heffing had. In middels waren de neuzen eigenlijk al geteld. Toen het amendement in behandeling kwam, bleek dat men vergeten had de minister er een exemplaar van uit te reiken. De be windsman ontlaadde al zijn slechte zin van deze middag in de opmer- king tot de voorzitter, ..dat het mis schien daarheen geleid zou kunnen worden, dat ook hij alsnog een exemplaar zou ontvangen"! Het om streden amendement werd tenslotte met 49 tegen 34 st. aangenomen, tegen de P.v.d.A. en de Communis ten. De minister was het aan te zien, dat hij zich over het verloop van deze aangelegenheid zeer er gerde, terwijl ook in het kamp van de P.V.d.A. een duidelijke ontstem ming te bespeuren was. In het christelijk kamp zag men natuurlijk tevreden gezichten en ook de Com munisten hadden politiek een goede dag. Twee andere amendementen van aanvaard, de eerste bracht de kin- de heer Teulings werden eveneens deraftrek op dezelfde basis als in de vermogensaanwasbelasting, ter wijl het andere heffing op het be drijfsvermogen uitstrijkt over een periode van acht jaar. De commu nisten waren hier tegen. Ook de heer v. d. Weyden boekte nog en kele succesjes. De minister bleek zich niet te willen binden aan een volledige de blokkering bij het beëindigen van de heffingstermijn. Wel wilde hij dit op dat tijdstip overwegen, klei ne bedragen vrijgeven en voor de grotere zou dan de suggezüe van de heer Teulings ten aanzien van een lening kunnen gelden. Het wetsontwerp werd tenslotte z.h.s. aanvaard met aantekening, dat de P.v.d.V. zich tegen had ver klaard. dat overeengekomen was, dat wij er mee op zouden schieten. Bevin drong er op aan, dat er voor de volgende conferentie der grote vier een atmosfeer zou zijn geschapen, waardoor aan vaarding mogelijk is van het Amerikaanse voorstel voor een viermogendhedenverdrag, dat een voorbereiding is tot iets „dat een verandering in de loop der wereldgebeurtenissen kan zijn." Het is een ongeluk kige omstandigheid, aldus ging Bevin voort, dat de Sowjet- Unie met dit voorstel niet ac coord kan gaan, want het is vitaal en belangrijk voor alle westelijke mogendheden. De conferentie te Londen zal waar schijnlijk de belangrijkste in de wereldgeschiedenis zijn. De Britse regering gaat niet ac coord' met het beginsel, dat Duits land zijn herstelbetalingen uit de lopende productie moet verrichten, wat er op neer zou komen, dat Engeland en zijn bondgenoten de herstelbetalingen zouden doen. Bevin zeide d'e eis om het Ruhr- gebied onder controle der vier mo gendheden te plaatsen onhoudbaar te achten, zolang er geen wezen lijke economische eenheid m Duitsland bestaat. Engeland staat op het standpunt aldus Bevin, dat Polen compensa tie moet ontvangen voor de gebie den, die het aan de Sowjet-Unie heeft verloren. Ook steunt Enge land de Franse aanspraken op het Saar-gebied, zoals die bij het Vre- desverdag van 1919 naar voren waren gebracht. Tévens noemde Bevin de aanspraken op grens correcties van Nederland, België, Luxemburg en Tsjecho-Slowakije. Bevin zeide, dat Engeland vast houdt aan het beginsel van publie ke eigendom der Duitse basis-in dustrieën. De oppositie. Als woordvoerder van dé oppo sitie antwoordde de vroegere mi nister van buitenlandse zaken, het conservatieve Lagerhuislid Eden, die verklaarde, d;at als wij met de Sowjet-Unie niet over Duitsland tot overeenstemming kunnen komen, wij zonder de Sowjets moeten handelen. Sprekende over de Brit se politiek ten aanzien van Polen, vroeg Eden, of de regering stappen zou ondernemen om de uitwijzing van 400.000 Duitsers uit de door Polen geannexeerde Duitse gebie den halt toe te roepen en hij wees op de gevaarlijke gevolgen, die een dergelijke uitwijzing voor het overbevolkte Duitsland en dus te vens voor dé Britse zóne zou heb ben. Eden becritiseerde de beslis sing van de regering om het finan ciële accoord met Polen te ratifi ceren, ondanks het feit dat de voor zieningen van de overeenkomst van Jalta niet zijn nagekomen en er in Polen geen vrijeverkiezigen zijn gehouden. De V.S. zenden speciale noodver- schepingen tarwe van ongeveer 130.000 a 150.000 ton naar Duitsland, teneinde tegemoet te komen aan het voedseltekort in de Engelse bezet tingszone van Duitsland. De zendin gen bestaan hoofdzakelijk uit tarwe of tarwe-equivalenten. In de komen de 7 dagen zullen per dag 2 sche pen van 10.000 ton worden verladen. Voedsel-autöriteiten van de mili taire regering te Berlijn hebben medegedeeld, dat in de komende 3 maanden 450.000 ton voedsel per maand moet worden ^geïmporteerd om een einde te maken aan de hui dige crisis. Over de import in deze maand zijn nog geen cijfers beschik baar, doch men verwacht, dat hij 360.000 ton zal bedragen. De militaire gouverneur der V.S. in Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft medegedeeld, dat de komende drie weken de voedseltoestand in West-Duitsland nog zeer critiek zal blijven. Er is in West-Duitsland niet veel voorraad meer, maar in Mei en Juni zal volgens de generaal vc' doende import plaats hebben. 26 personen gedood Woensdag heeft in een filmmaga- zijn te Rome een hevige brand ge woed. Het vuur verspreidde zich zeer snel door het vijf verdiepingen hoge gebouw en de meeste slacht offers vielen te pletter, toen zij uit de ramen sprongen. Tot nu toe zijn 26 doden te betreuren. Men ver wacht, dat er nog meer slachtoffers- zullen worden gevonden. Donder dagavond heeft de politie een em ploye van de filmmaatschappij Mi nerva gearresteerd, die Heeft bekend een brandende sigaret achteloos te hebben weggeworpen, waardoor de brand zou zijn uitgebroken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1