FILMS VAN DE WEEK Een F Sch NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 17 Mei 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN uitvoering van T. I. P. Ingezonden Marktberichten Advertenties f T. G. de Wilde, Röntgenoloog AFWEZIG H. A. SWART Brouwerstraat 15 Tegensft kamp c K.A.B. Door de K.A.B. worden twee be langrijke bijeenkomsten gehouden, nl. op Donderdag 22 en Vrijdag 30 Mei 1947 in de grote zaal van het „Gulden Vlies", 's avonds 3 uur, voor alle leden van de K.A.B., afd: Alkmaar, waarin medewerking verlenen: de R.K. Toneelvereniging „Vondel" met het bekende toneel spel in drie bedrijven „Blank en Zwart" en Godfried Bomans, de schepper van Tante Pollewdp en Pa Pinkelman, met een voordracht over: !.De wereld gezien door het oog van een Meikever". Gezien de populariteit welke Godfried Bomans met zijn schetsen over Tante Pollewop en Pa Pinkel man heeft mogen oogsten, verwacht het bestuur van de K.A.B. een grote belangstelling voor deze zeer be langrijke avond, welke op Vrijdag 30 Mei as., zal plaats hebben, terwijl de bijeenkomst op Donderdag 22 Mei, waarin de R.K. Toneelvereni ging „Vondel" het bekende toneel spel „Blank en Zwart" zal opvoe ren, zeer zeker de volle belangstel ling zal hebben. Gezien de beperkte ruimte zijn deze avonden alleen toegankelijk voor leden van de K.A.B. Toegangs bewijzen voor beide avonden kun nen, op vertoon van lidmaatschaps kaart van betreffende vakafdeling worden afgehaald op Maandag 19 en Dinsdag 20 Mei a.s., 's avonds van 7.309 uur in de zaal van de heer A. Haring, Oudegracht 130, alhier tegen betaling van f0.30 per avond. Om teleurstelling te voorkomen wordt men verzocht op de aange kondigde avonden de kaarten af te komen halen. Zegt het voort. VOORJAARSTENTOONSTELLING JAAP DE CARPENTIER Een ernstig talent De sedert enkele jaren in Bergen wonende en werkende jonge Zaaqge kunstschilder Jaap de Carpentier houdt in Kunsthandel „De Spinbol" te Zaandam een voorjaarstentoon stelling van het werk, dat hij de laatste jaren maakte. Wij vestigden al eerder de aan dacht op deze jonge kunstenaar, die met een klein, maar fijn schilde rijtje ook deelnam aan de expositie van jonge schilders in Kunsthandel De Boer te Amsterdam. Zijn inzen ding daar was zeer bescheiden, maar het trok de aandacht van ver schillende kunstcritici, die er zich waarderend over uitlieten. Merkwaardig is, dat dit schilde rijtje van de Carpentier: „De twee flesjes" het enige is, dat op die ten toonstelling is verkocht. Bescheiden is de Carpentier ook in zijn werk op deze eigen tentoon stelling. Hij denkt er niet over, om mee te doen aan de mode van Pi casso- of Braque-imitatie. Hij streeft naar eerlijke en ernstige kunst en dit werk getuigt van de eenvoud, die het kenmerk is van 't ware. Over 't algemeen is zijn palet licht van toon, waarin de vrolijkheid 'van zijn karakter resulteert. Vooral zijn bloemstillevens Fleur - Zonnepit- ten, - Chrysanten en Hortensia mogen geslaagd genoemd worden. Zijn composities zijn van rustige harmonie en iets warmer van tooon en stofuitdrukking. Dat ook het landschap van duin en polder in Bergen hem trok, be wijst hij in menig geslaagd doek, waarvan vooral het winterland schap en Texel goed getroffen zijn. Dat deze schilder ook ernstige momenten heeft, blijkt uit zijn „Kruisiging", die donker van toon is en origineel van visie. Ook zijn zelfportret getuigt hiervan. Over 't algemeen draagt het hief geëxposeerde nog de kenmerken van een jeugdig talent; maar dan toch meer van talent dan van jeugd. Tot Pinksteren is men hier in de gelegenheid nader met het werk van deze jonge Bergenaar kennis te maken. Fr. O. DISTRICTSWEDSTRIJDEN MODELVLIEGTUIGEN R.K. Alkmaar vooraan Donderdag 15 Mei werden over 't hele land districtswedstrijden met modelvliegtuigen gehouden, georga niseerd door de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Lucht vaart. Voor het district Noord-Holland boven het IJ werden ze gehouden in de duinen bij Zandvoort, daar er in de omgeving van Alkmaar geen geschikt terrein te krijgen is. Door de goede zorgen van de Ned. Spoorwegen kwamen de mo dellen goed over en kon de wed strijd omstreeks 12 uur onder on gunstige weersomstandigheden, te sterke wind, een aanvang nemen. De., oftervaren vliegers werden al gauw uitgeschakeld door het bre ken van vleugels en stabile's." Van de deelnemende clubs: R.K. Alkmaar, Alkmaar, Bergen. Hoorn en Zaandam wist R.K. Alkmaar door het behalen van het hoogste aantal punten, het kampioenschap te behalen en mag nu op de eind- wedstrijd uitkomen om het kam pioenschap van Nederland. J. v. d. Aakster van de R.K. Alk- maarse L.C. noteerde de langste vlucht en behaalde ook het hoogste aantal punten en werd in de indi viduele klasse kampioen. Voor een prijs kwamen in aan merking: le prijs J. v. d. Aakster, R.K. Alkmaar, 2e prijs J. Asjes, Alkmaar, 3e prijs W. Düncker, R.K. Alkmaar, 4e prijs W. v. Egten, Hoorn, 5e prijs H. Erkamp, R.K. Alkmaar^ NAAR DE H. LANDSTICHTING Voor deelname aan een excursie naar de H. Landstichting op Zondag 15 Juni a.s. hebben zich reeds vele liefhebbers opgegeven. Het comité deelt ons echter mede, dat nog een aantal plaatsen voor de extra trein beschikbaar is en dat deze excursie onder goede leiding geschiedt; be halve het bezoek aan de schone H. Landstichting staat op het pro gramma een bezoek aan de begraaf plaats der bij de slag om Arnhem gesneuvelde Canadezen, aan een tentoonstelling en enkele busritten in de omgeving. Voor overige bij zonderheden verwijzen wij naar de •dvertentie in dit nummer. TRAGISCH ONGEVAL ALKMAAR. In de St. Lauren- tiuskerk aan het Verdronkenoord had gisterenmiddag een tragisch on geval plaats, juist voor het Lof der eerste Communicantjes. Mevrouw C. Stamvan der Mey, afkomstig uit Zijdewind was in de kerk aangekomen en zakte plotse ling van haar stoel neer en over leed aan een hartverlamming. Slechts het H. Oliesel kon haar nog toegediend worden. Zij had de dag doorgebracht bij de fam. En gels aihier, die ook een eerste com municantje had. ERNSTIG ONGELUK Gisterenmiddag omstreeks 5 uur is een vijfjarig jongetje, K. D„ door het spelen met een projectiel, dat tot ontploffing kwam, ernstig ge wond geraakt. In de tuin, achter het huis aan het Oudorperdijkje, was hij bezig met een hamer op een on- bekrtid voorwerp te slaan, dat la ter een gevaarlijk projectiel bleek te zijn. Plotseling kwam de .helse machine tot ontploffing, met het ge volg, dat het knaapje zeer ernstig werd gewond. De heer Roos ver leende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het ziekenhuis werd vervoerd. LEDENVERGADERING „HET WITTE KRUIS" In café „Central" vergaderde Vrij dagavond de afdeling Alkmaar van „Het Witte Kruis". De voorzitter, de heer D. G. G. Margadant, druk te in zijn openingswoord zijn spijt uit, wat de opkomst betrof. Door verhindering van bestuursleden wa ren slechts de' voorzitter en de secretaris aanwezig en ook de leden waren zeer minimaal vertegenwoor digd. In zijn jaarverslag wees de secretaris, Mr. G. A. de Lange, er op, dat het afgelopen jaar weder om een aanzienlijke uitbreiding van de afdeling heeft gebracht,- Opnieuw wordt overwogen om het aantal le dikanten met toebehoren op te voeren. Per 1 Januari 1947 bedroeg het ledental 7473 (v. j. 7468). Er zijn plannen gemaakt, om nog dit jaar tot een groots opgezette leden werving te komen. Nu men bijna overal heeft te kampen met een ernstig tekort aan ziekenhuisruimte, is het niet overbodig er op te wij zen van welk een groot belang deze instelling is. Het is mede daarom te hopen, dat de wervingscampagne goede resultaten zal afwerpen. Vrijdag 27 Juni a.s. zal de jaar lijkse speldjesdag worden gehou den. Reeds nu verzoekt het bestuur hierop de aandacht te willen ves tigen, vooral voor wat betreft de collectrices. Zij kunnen zich vanaf heden opgeven aan het magazijn, Gasthuisstraat 4. Als tegenprestatie stelt het bestuur naar gewoonte voor de collectrices aardige surpri ses in het vooruitzicht, zodat mag worden verwacht, dat een flink aan tal meisjes zich voor dit mooie werk zullen opgeven. ZONDAG-AVOND in het GULDEN V J. I E S Gezellig bal na. Kaarten en plaatsbespr. van 11-1 u. a. d. zaal „DE TOKKELAARS" De zaal van het Gulden Vlies was Vrijdagavond bijna geheel be zet,. toen het Alkmgarse Mandoline Orkest „De Tokkelaars" hier een uitvoering gaf. Begonnen werd met een viertal vlotte liedjes, die wer den gezongen door een kinder clubje. Vervolgens voerde het Man doline Orkest een vijftal werken uit, waarvan vooral de mars „Naar Buiten" was geslaagd. Ook de ove rige nummers werden correct en voor eert aandachtig publiek uitge voerd. Hierna kwam de .Hawaiian- band van Wim Hanraadts voor het voetlicht. Het was jammer, dat do electrische guitaar de zang over stemde, waardoor van de tekst veel verloren ging. Overigens was het een geslaagd optreden. Na de pauze, waarin de traditio nele lootjes werden verkocht, voer de de toneelver. D.E.S. het klucht spel ,,'t Slippertje" op, een enigszins gezocht gegeven, dat echter op de juiste manier werd vertolkt. De spelers en speelsters deden wat het spel betreft niet veel voor elkaar onder. Het vormde een aantrekke lijk besluit van deze feestavond. Tot slot werd o.l.v. de band van Wim Hanraadts nog gelegenheid ge geven tot het maken van een dans je. BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodorus zoon van Jo hannes Zonneveld en F. M. Koning; Ellen d. v. Cornells de Grand en J. G. Snoek; Maria P. d. v. Mattheus M. Tameris en M. C. H. Neidhöfer; Hans z. v. Jacob de Meyere en J. J. van Zandbergen. Ondertrouwd: Johannes B. Prijn en Guurtje Mazereeuw; Jan C. Reu vers en Klasina A. Hoekmijer; Hendrik A. Roth en Louise H. Fran sen; Adolf W. H. Fischer en A. Krijgsman; Adriaan de Oude en Johanna S. Folkers; Johannes Rot en Bregitta E, M. Brinkman; Klaas P. J. Akkerman en Nelly C. Groe- neveld; Petrus A. Ooyevaar en Alida T. Leek; Johannes L. Brink man en Antonia E. Schilder; Petrus Janson en Maria A. G. Bakker; Hugh A. G. Watt en Aaltje Plas. Overleden: Maria M. de Jong oud 84 jaar, weduwe van D. de Jong. APOTHEKEN In de week van 18 tot 25 Mei zal de Zondag- en nachtdienst worden waargenomen door de apotheek SchoutenOcle, Koorstraat 47. FAILLISSEMENT Uitgesproken het faillissement van L. G. M. Schakers, Alkmaar; r.c. mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake; cur. mr. S. D. Sluis POLITIERECHTER ALKMAAR. A. V. uit. Alkmaar had tijdens 'n periode van schaars te aan grondstoffen zijn personeel minder laten* werken, doch normaal 'loon uitbetaald, waardoor hij een proces-verbaal opliep. De officier, de verdediger en de President kwa men alle drie tot vrijspraak, zij het dat er verschillende argumenten naar voren kwamen. Cornelis van T. handelde regel matig in tabaksartikelen op de zwarte markt en kreeg f 60 of 24 dagen plus een maand voorw. met een proeftijd van 2 jaar. De inbe- slag genomen tabak werd verbeurd verklaard. Ook W. J. B. uit Alkmaar stond wegens ongeoorloofde handel in ta bak terecht. Vorige week was W. al veroordeeld voor eenzelfde feit, waardoor de Officier thans een boe te eiste van f 25 of 25 dagen. Ultsp. conform. Dirk de J„ die aan W. tabak had verkocht, was niet verschenen en werd bij verstek veroordeeld tot 'n boete van f 100 of 60 dagen. Ook Margaretha J. uit Krommenie had aan W. tabak verkocht. Zij werd bij verstek veroordeeld tot een boete van f 50 subs 30 dagen. De Egmonder Jacobus A. van D. had 4 gelten geslacht en het vlees voor schapenvlees verkocht. Verd. zei, dat hij niet wist, dat het verbo den was om geiten te slachten, om dat geitenvlees zonder bon is. De Officier wilde dit nog wel aanne men, maar het feit, dat verd. het vlees voor schapenvlees verkocht, bewees toch wel daj, van D. niet zo onschuldig is als hij zich voordeed. De Officier eiste f 200 boete'te ver vangen door 2 maanden hechtenis. Hierop zei verdachte dat hij zo'n moeilijke winter had gehad en bij na niets had verdiend. „Als ik nu nog f 200 moet betalen ga ik hele maal naar de haaien". De uitspraak luidde f 150 of 1 maand hechtenis. Afra Maria V. uit Wognum had SO kg zachte zeep zonder bon ge kocht. Ook had zij een kennis van haar zeep „geleend" omdat bedoelde kennis had gezegd, dat verd. zulke lekkere „soppies" had. De zeep werd in beslag genomen en verbeurd verklaard. Voorts moet zij een boete van f 60 betalen, te vervangen door 24 dagen hechtenis. FILMAVOND VAKGROEP DETEX Voor textieldetaillisten en hun personeel wordt Dinsdag 20 Mei a.s. om half 8 in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar een spe ciale textielfilm vertoond, die zeker iedere textieldetaillist zal interes seren. De film behandelt de mis standen bij het z.g. „overnemen" van textielzaken, de vestigingseisen en de examens ter verkrijging van het vestigingsbrevet en bedienden brevet, alsmede de vakopleiding. De avond is gratis voor vakgeno ten toegankelijk tegen vertoon van entreekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de fa. Böttger, Huigbrou- werstr., Putman, Spaander en Spruit, Langestraat, Alkmaar. R.K. SCHOOLVOETBAL- TOURNOOI Begunstigd door prachtig zomer weer vonden op de verschillende sportterreinen de schoolwedstrijden plaats. Broeders, onderwijzers en de jongens waren er op uitgetrokken per bus, per fiets, per vrachtwagen, te voet. Allen waren present en öp tijd, sommigen al uren vóór dat hun wedstrijd zou gespeeld worden. Bravo, 'n Goed begin is 't halve werk. Hier volgen de uitslagen en levens 't programma voor de twee de ronde. Wie verloren heeft, be hoeft nog niet te treuren. Er is nog 'n verliezersronde en probeer dus om kampioen te worden van de verliezers. De winnaars geven zich tot 't uiterste, om ook in deze ronde als winnaar te voorschijn te komen. Vooral in de hoogste afdeling waar 't Lyceum de strijd aanbindt tegen Beverwijk zal 't geducht spannen. Wij zijn nieuwsgierig naar het B- elftal en volgen met spanning de prestatie van het C-elftal. De St. Joseph U.L.O. was al zeer onfor tuinlijk en moest over de gehele linie nederlagen slikken, maar 't volgend jaar nemen zij revanche. Verder spreken* de uitslagen voor zich zelf. In Afd. D. doen de jon gens van de O.L.V. van Lourdes- school hun intrede. Veel succes jon gens. Uitslagen van Woensdag 14 Mei (le ronde). Afd. A: St. Joseph Ulo bLyceum b 11 (na penalties 2—3) Afd. B.: Adelb. Bergen I—VGLO I 0—4 Heiloo ISt. Joseph U.L.O. d 10 St. Jos. Ulo c—Ulo Beverw. c 13 St. Joseph Ulo dLyceum d 06 Afd. C.: St. Jos. Oudorp IV.G.L.O. II 32 Willibrordus IAloysius I 0—2 Heiloo IISt. Bavo I i 13 Adelb. Bergen IAdelb. Beiden II 4—0 Afd. D.: Willibrordus IIAloysius II 10 Adelb. Bergen IIISt. Bavo II 04 Adelb. Alkm. IISt. Josef Oudorp II 20 Programma voor Woensdag 21 Mei: Afd. A.: Lyceum bULO Bever wijk b 2.30—3.30 B, P. v. d. Aakster. Afd. B.: VGLO I—Heiloo I 2.30— 3.30 A, Br. Alexius. U.L.O. Be-, verw. c—Lyceum c 3.304.30 B, W. G. Rupert. 2e ronde verliezers: f. Adelbertus Bergen ISt. Joseph Ulo d E. 2—3 uur H. de Wit. g. St. Joseph Ulo cSt. Joseph Ulo e 2.303.30 uur H. v. d. Kamer. 2e ronde, afd. C. e. St. Joseph Oudorp IAloysius I D 1.30—2.30 uur, Br. Amandus. f. Bavo IAdelbertus I Alkmaar A. 1.302.30 uur L. Rietveld. 2e verliezers: e. V.G.L.O. II—Willibrordus I A. 4.305.30 uur A. Smorenberg. f. Heiloo IIAdelbertus Bergen II A. 3.304.30 uur Br. Alexius. 2e ronde afd. D: e. Willibrordus IIO. L. Vrouw van Lourdes I B. 1-.302.30 uur, T. Kager. f. St. Bavo IIAdelbertus Alk maar II D 3.304.30 uur Br. Aman dus. 2e ronde verliezers: g. Aloysius II—Adelbertus Bergen III E 34 uur Br. Marcjanus. Jaarvergadering Langedijker Groenten- Centrale De veilingsvereniging. Langedijker Groenten Centrale te Broek op Lan- gendijk hield haar algemene jaar vergadering j.l. Woensdag in café Blokdijk te De Rijp. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz. heeft deze drukbezochte verga dering geopend met een rede, waar in hij een terugblik wierp op het jaar 1946. Over de uitkomsten van het proefjaar 1946 kunnen de tuin ders tevreden zijn, terwijl men de regering dankbaar kan ziji) voor de medewerking voor de export van tuinbouwproducten naar Duitsland. Het Centraal Bureau voor de vei lingen in Nederland heeft thans bo demprijzen ingesteld voor verschil lende producten, opdat voorkomen worde dat de producten tegen te lage prijzen worden verkocht. Van de vergoedingsprijs, die lager ligt dan de1 minimumprijs betaalt het C. B. de helft en de veiling de andere helft. Voor spinazie is de bodem prijs 8 cent per kg., de vergoedings prijs 4 cent, voor rabarber resp. 4 om 2 cent cn voor witlof 10 om 4 cent per kg. Dit is een begin van een regeling, die tot voor kort nog onmogelijk werd geacht. Wanneer er maar geld in het fonds komt zul len de vergoedingen kunnen wor den verbeterd. De heer W.' Visser, 'die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn en heeft bedankt als secretaris, werd benoemd tot ere-lid. Hem werd een pensioen van f 200 per jaar toege kend. Het jaarverslag werd na enige op merkingen goedgekeurd. De omzet was in 1946 voor de groentenveiling f 5.006.433.42, voor de bollenveiling f 444.045.53. De rekening van den penningm. werd goedgekeurd met een winst saldo van f 20.656.03 voor de afd. groentenveiling en een nadelig sal do van f 3.852.94 voor de bloembol lenveiling. Men besloot een zgn. ledenlening aan te gaan, waarop eventueel teveel betaalde veilingkosten zullen wor den teruggeboekt. Het voorstel van De Zuid te Sint Pancras om te bepalen, dat de pro ducten in dg onmiddellijke omge ving van de veiling gelost moeten worden werd aangenomen. Ook zal de hand gehouden worden aan de bepaling, dat dezelfde dag wordt gelost. Vóórdat de fabrieken inma ken, zal de andijvie in kisten wor den aangevoerd. Labelle et la béte Er was eens.Een schoon meis je, dat thuis Assepoester was; er was ook een betoverde prins, die er uit zag als een vreselijk monster en alleen door de glimlach van een meisje, dat behalve schoon van lijf cn leden ook schoon van karakter was, van zijn betovering kon wor den bevrijd. Jean Cocteau verwerkte dit sprookje tot een sprookjesachtige film, waar men met genoegen naar kijkt, öm aart het slot tot de ont dekking te komen, dat men voor het lapje gehouden is, omdat Tiet maar een sprookje was. De muzikale illu stratie vooral boeit in deze film, waarmee menigeen zich zal amuse ren. Het voorprogramma is interes sant en gevarieerd. Cinema Americain De film „Reap The Wild Wind" is een Amerikaans product in Techni color. Een filmwerk groots van op zet met een rijk gegeven. Het ver haalt van Amerika's vroegere strijd om de heerschappij ter zee. Een strijd tegen de piraten die de kost bare ladingen van de koopvaardij schepen stelen, wanneer deze ver gaan langs de rotskusten. De lading is het wat hun interesseeert, maar de bemanningen laten ze rustig om komen. Ray Milland geeft hier prachtig sterk spel, want hij zal de piraten ontmaskeren. Tijdens zijn duiken, tezamen met de vroegere kabitein naar het schip dat moed willig op een rots gezet werd, volgt men met spanning hun belevenissen op de bodem van de zee. Een ge vecht met een intkvls voert de spanning op. Ray weet óp het nip pertje te ontsnappen en levert het bewijs tegen de piraten van Key- West, waarna het happy end niet ontbreekt. Kortom een film met een behoor lijke spanning, met prachtige opna men en zeer sterk spel. Victoria Naar het over-bekende boek „Michael Strogofi, de koerier van de Czaar", vervaardigde George Nichols een gelijknamige film. Groots opgezet en groots uitge voerd wordt deze tot een boeiende geschiedenis van de militaire koerier die er alles, zelfs bijna zijn leven cn dat van zijn moeder voor over heeft, om als soldaat d£ gegeven opdracht uit te voeren. Hij slaagt, zoals men uit het boek weet, met ere en ontvangt met een handdruk van de grote Czaar tevens rangbevordering en de hoogste onderscheiding. Er komen machtige taferelen in de film voor, die allen boeiend zijn gehouden, door de grote tegenstel lingen en ook de nodige spanning ontbreekt niet. Vooraf veel nieuws en een mets- beduidend filmpje. Alkmaars Bioscooptheater Het is wel een spannende en sen sationele film, dio het Alkmaars Bioscooptheater zijn bezoekers deze week biedt. Het begin, een oponthoud aan een station,"" ten gevolge van een inge sneeuwde trein, is vrij gemoedelijk. Fas wanneer de trein de reis voort zet beginnen de verwikkelingen. Er blijkt een geheel complot in de trein te zijn om een vrouw onschadelijk te maken. Deze vrouw, een vrien delijke oude dame, wist te veel, waht zij was, zoals later bleek, een Engelse spionne. Een jonge landge note en haar helper weten haar weer te vinden en het complot te ontmaskeren. Na een hevig vuurge vecht wordt de beschermende grens bereikt. In Londen volgt 't weer zien met de oude dame en vinden de twee geliefden elkaar ook. In 't voorprogramma nieuws en een filmpje van Chaplin, dat Inder daad uit de oude doos was. Bezoekers boven 18 jaar, die van een spionnagefilm houden, kunnen in A.B.T. terecht. Nadat ir. Van Beekom, rijksland- bouwconsulent voor Zeeland een in teressante uiteenzetting had gegeven over het vervroegen van uien, waar voor het nodig is, dat het ene jaar plantgoed wordt geteeld, dat na op een bepaalde wijze te zijn bewaard (pl.m. 80 graden Fahrenheit en een relatieve vochtigheid van 60 a 70%) in het voorjaar wordt gepoot en daardoor een vroege oogst geeft, die bovendien groot is en bedrijfszeker, besloot men het bestuur nog geen machtiging- te geven, een bewaar plaats daarvoor te bouwen, maar eers eens te onderzoeken, hoe groot de belangstelling hiervoor was. De heer Thoma, hoofd van de ac countantsdienst van het Centraal Bureau hield vervolgens een inlei ding over de pensioenregeling voor tuinders, die door de studiecommis sie van het C. B. is uitgewerkt en die er op gebaseerd is, dat 2% van de omzet tot van maximum f 20.000 per jaar, als premie wordt ingehou den door de veilingkantoren. Nadat enige vragen hierover wa ren beantwoord en bij de rondvraag nog enige onderwerpen van minder belang waren behandeld, volgde de sluiting der vergadering. K. J. B. HEILOO. Het was Woensdag geen luidruchtige clubavond. Hoe zo? De KJB herdacht de gevallenen in de oorlog, <le helden, die voor ons vaderland gestorven zijn. Met declamatie en zang werd deze avond opgeluisterd. Vooral de bloe menhulde trok ons allen aan. Voor Woensdag 21 Mei staat ons een interessante en leerzame lezing te wachten. Een van de uiterst zeld zame heren, die de kunst van de „wichelroede" verstaan en boven dien iemand, die met zijn causerie ep demonstraties op gezellige wijze een avond vullen kan, komt in ons KJB gebouw bijdragen tot ons al gemene ontwikkeling. Dit mag toch zeker niemand missen. De betref fende spreker begint precies 8.15 u. daarna zijn we genoodzaakt de hoofddeur te sluiten, daar dit te veel lawaai met zich meebrengt. Mocht er toch iemand na 8.1$ uur komen, laat deze dan gebruik maken van de gang achter het buf fet. Wij hopen echter, dat alle KJB leden op tijd aanwezig zijn. Voor de niet-leden kan tegen een kleine bijdrage toegang verleend worden. H. S. V. Supporters die a.s. Zondag mede willen gaan naar Assendelft kunnen zich hiervoor bij de bekende adres sen opgeven tot Zondagochtend 11 uur (fl.per persoon). Vertrek vanaf garage Ruiter 13.15 uur. Deel nemers worden verzocht de plaats bewijzen welke uitgereikt worden bij de plaatsbespreking, mede te nemen. SCHOORSTEENBRAND BERGEN. Qisterenavond brak een ernstige schoonsteenbrand uit in het woomhuis van de heer H. aan de Loudelsweg alhier. Door het onmiddellijk ingrijpen en actief op treden van de Bergense brandweer kon worden voorkomen dat de bo venverdieping van het huis door brand werd vernield. Een gedeelte van het rieten dak werd een prooi der vlammen. AKERSLOOT UITVOERING ST. CECILIA De R.K. Harmonie St. Cecilia al hier gaf Zondag 11 Mei een uitvoe ring voor haar donateurs. Deze uit voering stond op een hoog peil. Wat muziek betreft kan Akersloot groots gaan met een harmonie als deze. Het toneelwerk was buitengewoon aardig. Ook het Hawaiï-oflcest viel zeer in de smaak. Kortom het was voor de geheel gevulde zaal een uiterst mooie en genotvolle avond. St. Cecilia ga zo door! KATH. MIDDENSTANDSBOND De Katholieke Middenstanders kwamen Dinsdag in de zaal Verduin ter vergadering bijeen. Het was jam mer, dat zo weinigen van hun be langstelling blijk gaven, temeer daar er zeer belangrijke punten op de agenda stonden, o.a. de kadervor ming voor de juiste leiders in de toekomst; het Chris Jansenfonds, voorschotinstituut enz. Het bestuur hoopt dat de volgende vergadering weer eens flink zal worden bezocht. De rondvraag leverde niet veel op. Alleen bevreemdde het de mid denstand dat het werk in de Jacht haven is gegund aan Alkmaarders, doch hierin hoopt men in de toe komst verandering te krijgen. TENTOONSTELLING Zondag werd in de Naaischool van de Eerw. Zusters een tentoon stelling gehouden van het naaiwerk der leerlingen. Het was de moeite waard om eens een kijkje te komen nemen. Alle meisjes, die aan het éxamen hebben deelgenomen, zijn geslaagd, een uitstekend resultaat. De belangstelling was goed. HEER-HUGOWAARD. De heer H. J. Schut, hoofd der O.L.School te Heerhugowaard-N„ is -met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot hoofd der O.L. School in Donkerbroek (gefneente Weststellingwerf), een 5-mansschool. HEERHUGOWAARD. De heer N. A. J. Albers, ambtenaar ter Se cretarie alhier, is per 15 Juli a.s. benoemd tot ambtenaar ter Secre tarie van Geertruidenberg. HEER HUGOWAARD. De Burgemeester zal volgende week uitsluitend spreekuur houden op Za-, terdag van 1113 uur ten Raad- huize. AANBESTEDING De dienst Wederopbouw Wierin- germeer besteedde, overeenkomstig het Aanbestedingsreglement W.B Vrijdagmorgen om 10 uur in het kantoor te Wieringerwerf aan: het herbouwen van de Wieringermeer- school aan de Terpstraat no. 42 te Wieringerwerf. Ingeschreven werd uitsluitend in percelen. Voor perceel a, beton-, metsel-, timmer- en stucadoorswerk, was de laagste inschrijver fa. Willekes te Harlingen voor f 48.952; daarop volg de P. Bakker te Den Oever voor f-49.200. Hoogste was fa. Revers te Haarlem voor f 66.000. Perceel 2, de electrische installatie. Laagste fa. Ruiter te Bergen voor f 1500, vervolgens fa. Nijman te Alkmaar voor f 1862 en de hoogste N. van de Bent te Wassenaar voor f 2500. Perceel 3, het glas- en verfwerk. Laagste N.V. „Flevo", schildersbe drijf te De Haukes, Wieringen f 2843, dan N. van de Bent te Wassenaar f 3620 en hoogste inschrijver was Wolff's Schildersbedrijf te Amster dam voor f 5943. De gunning werd aangehouden. DE ZAAK P. ADOLF M. de R„ Gaarne wenst ondergetekende ge bruik te maken van uw blad om te protesteren tegen de uitlating van een der getuigen a décharge J. Breek, CCD-ambtenaar. Deze doet het voorkomen alsof alle groenten- handelaren aan de moffen leverden. M.deR. Juist tegen deze uitlating wil ik als groentenhanöelaar, maar vooral als Nederlander protesteren. Ik wpl toegeven, dat er onder ons waren, die zich verlaagden om dit wel te doen. Dit geschiedde altijd uit winstbejag. Ook al deed men het Voorkomen alsof men daartoe door de moffen gedwongen werd. Ook il? zelf h.eb dat persoonlijk mee gemaakt, maar ik maakte mij daar niet bang voor en leverde niet. Ik wenste ook mijn brood te verdienen maar niet door spandiensten voor do vijand. En juist daarom M.deR. wens ik mijn protest te laten horen tegen een dergelijke getuigenver klaring in die vorm. Dit protest laat ik ook horen namens velen van mijn collega's, die gehandeld hebben ge durende de bezetting, gelijk ik ge daan heb. Ik wens niet op één lijn gesteld te worden met collaborateurs. M. de R„ mijn dank voor de ver leende plaatsruimte. W. ADMIRAAL, Alkmaar, Lindenlaan 3 WOGNUM. Aardappelen 7.20 11.80; 'Witlof I 25—36; II 15—24; III 1013; rabarber 47; spinazie 815 aardbeien 46.20; bospeen 26; radijs 3—6. BLOKKER 16 Mei. Sla 24—37; witlof 2434; postelijn 5258; spi nazie 1520; babarber 46; radijs 68; selderie 2—4; uien 12.1015.70 aardappelen 11.5012.10. SCHARWOUDE. 1000 kg prei 210; 1000 kg rabarber 4; 18.000 kg witlof I 18—32; II 10—25. ZWAAG. Aardappelen 8.9012 spinazie 812; postelein 2432; peen 10.80; bieten 33.70; prei 9-12; rode kool 10; witlof 1135; breek- peen 5.806.20; radijs 5,1011.10; rabarber 46; andijvie 3941; sla 12.20—27.50; bloemkool 3590; aard beien 1.402.70. ALKMAAR, 16 Mei. Rabarber 1 10; spinazie 818; postelein 38—47; raapstelen 6rl7; Asperges 34125; bloemkool I 5077, idem II 1830; witlof 1027; radijs'216; selderie 9—16; selie 48; sla 420. ')p 24 Mei hopen onze lieve ouders C. v. d. GRAGT en M. v. d. GRAGT- VERDUIN hun 25 jarige echtvereni ging te herdenken. Dat God hen nog lang voor ons moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkind. Annie Gerard Hansje Arie Annie Piet Frans Kees Lida Jac Nellie Rie Jan Gerardje Receptie vgn 35 uur Café Spóorzicht St. Pancras, Mei 1947 Op 24 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders P. GOUDSBLOM en J. GOUDSBLOM—MEYER hun 25-jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinde ren. M. BoerdijkGoudsblom IJ. Boerdijk G. Boerdijk G. Molenaar-Goudsblom S. Molenaar Simon (N.O.I.) Piet Annie Hannie Nellie Tiny Mina Warmenhuizen, Mei 1947. Oudewal 59. Receptie van 45 uur Heden overleed plotse ling, nog voorzien van het H. Oliesel, onze lieve, zorgzame Echt genote, Moeder, Be- ui wd- en Grootmoeder CATHARINA LOSSIE in de ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam: M. GOMES Warmenhuizen, Dorpstr. 211, 15 Mei'47 Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze Broer, Zwager en Oom, de Heer DIRK BERGERS, betuigen wij onze harte lijke dank. Uit aller naam: Fam. BERGERS Alkmaar, 17 Mei 1947. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de grote belangstelling, die wij bij ons 65-jarig huwe lijksfeest mochten onder vinden. In het bijzonder de fam. Molenaar van Café „Du Passage", voor de keurige bediening. Uit aller naam: W. LIGTHART A. LIGTHART—LEEK Alkmaar, Mei 1947. Westerweg 6. van 17 t.e.m. 26 Mei. NET MEISJE gevraagd voor de ochtenduren. M. VOS, Slemppad 165, Heiloo NET R.K. MEISJE z.z.g.g. als verkoopster. Nog niet als zodanig werk zaam geweest. Br. onder n. 110, Dorpsstraat 120 te Zd.-Scharwoude. Gevr.: R.K. Dienstbode, zo spoedig mogelijk, we gens huwelijk der tegenw. in gezin met kleine kinde ren bij JAC. MUNSTER, Wierweg F 63, Slootdorp Wieringermeer. Direct gevraagd: R.K. MEISJE voor dag en nacht, niet be neden 20 jaar. Met vrije kamer en huiselijk verk. ALKMAAR TUINDERSKNECHT gevraagd bij J. HAARMAN Westdijk 4 II, Alkmaar Op de 24ste Mei hopen onze geliefde ouders A. TESSELAAR en TESSELAAR-HUIBERS 'aun 25 jarige echtvereni ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen Rie J. Schouten A. Schouten-Tesselaar Candida en verloofde Tiny Gerard Wim Kees Jopie Nellie. Receptie van 34.30 uur Café Veenboer te H.H. Waard 1922 1947 Op 30 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders J. HOOGLAND M. HOOGLAND—PRONK de dag te herdenken, dat zij zich voor 25 jaar in de echt verbonden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinde ren. PIET DIRK JO WIM en COR Harenkars pel. Laarweg E 13. DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan allen die hun belang stelling hebben laten blij ken, bij gelegenheid van ons 50-jarig huwelijksfeest Ook aan het Fanfarecorps „Hou en Trou" en de heren koorzangers onze oprechte dank. J. WEEL T. WEEL—DE MOEL Heerhugowaard Noord, Molenweg, Mei 1947. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan familie, buren en beken den voor de belangstelling bij het Huwelijk en 't 25- jarig Huwelijksfeest on dervonden. P. BLOM A. BLOM-ROSKAM en kinderen Oudorp, Mei 1947 Hiermede betuigen wij, mede namens onze kinde ren, onze hartelijke dank aan familie, buren, vrien den en kennissen voor de vele blijken van belang stelling bij ons 25 jarig Huwelijksfeest ondervon den. S. KRAMER M. KRAMER-ZIJP Waarland, 17 Mei 1947 Kerkweg Gevraagd: Een BOEREN KNECHT of arbeider. W. BA-tTUS, Westdijk 9 te Alkmaar. GEVRAAGD: EEN R.K. KRUIDENIERS BEDIENDE bij JOH. LOUTER, Heren weg B 51, Schoorl. Wij vragen voor bezoek particulieren: Actieve vertegenwoordiger Salaris, provisie en Ino.- prev. Br. no. 16204 bur. van dit blad. OPENLIJK DANK aan God voor verkregen gunst op voorspraak van de Moeder van Altijddu rende Bijstand. C. P. O. H.H.W. Te koop gevr.: linnenkast 2-deIig; 2 binnen- erJ2 bui tenbanden 28xl'/i of bon nen. Brieven onder no. 16147 bur. v. d. blad. AANGEBODEN: 2 makke PAARDEN voor de hooi bouw. A. C. KOS, Schenkeldijk C 2, Post 't Zand. Te koop aangeboden: 3 Auto-buitenbanden 500-16 nieuw gecovered. Billijke prijs. A. J. VERBEEK, Kenn.singel 25, Alkmaar. Te koop aangeboden: STUIT PAARDENMEST Te bevr. K. v.DUIN, Sluis- weg 2, Schoorldain. Te koop aangeboden: beste studiepiano in prima staat. L. v. d. Velden, Egmondermeer, gem. Egm. a. d. Hoef. Te koop: 10.000 vroege Rode- en 10.000 herfst Witte koolplanten; pluk- klaar. P. BLEEKER, Hasselaarsweg B 221, .te Heerhugowaard Nrd. Te koop: KETTBNWAGEN met tuig. bij J. STET, He renweg F 272, Heiloo. Te koop: 4-jarige Belg. schimmel, ruin, inak m alle tuig, desgew. op proef Adres: P. Vlaar, N 52 te Noorddijk Ursem. Te koop Handnaaimachine f 50.Reparatie-inrich ting voor alle merken naaimachines. Naalden en onderdelen verkrijgbaar. G. KBüNNEN, Hofdijk straat 13, Alkmaar. Te koop van particulier: Eikenhouten Gotisch zit- 'iamer-ameublement, electr ijskast, hoog 1.50 M„ Re mington schrijfmachine oortable, als nieuw. Br. lo. 16134 bur. v. d. blad. Te koop: Een 1-jarige Stier gekeurd met P; opbr. M. als 4-jarige 4364 Kg. melk net 3.71 pet. vet in 295 lagen, bij N. KAAG, Groet Te .koop: Een z.g.a.n. mo dern Crème Emaille For nuis, met circulatie voor ovenverwarming. Tevens twee vleugelpompen, een no. 4 en een no. 5, TH. IOLLANDER, Westerweg 12, Limmen. Te koop: 2 z.g.a.n. markie zen o. kw. een lang 2.70 M en een lang 3.70 M. Akerslaan 47 Alkmaar Te koop: z.g.a.n. grijs He- rencostuum, m. 48; z.g.a.n. Damesrijwiel met banden. Br. Bur. van dit blad on der no. 16193. Te koop: Een driewielige INVALIDEWAGEN zon der banden en een Radio toestel. Burg. Bosstr. 44 Alkmaar. Te bezichti gen Maandag de gehele dag. BEST WERKPAARD te koop, 6 jaar oud, we gens beëindiging der werkzaamhéden. P. GOOTJES, A 204 te Oud karspel. Paard voor hooibouw JO BLAUW, Slootgaard C 98, Harenkarspel. Heer zoekt NET KOSTHUIS geen .beroeps. Br. onder no. 16173 bur. v. d. blad. HEER, b.b.h.h., zoekt te Alkmaar voor direct: ZIT- SLAAPKAMER m. voll. pension. Week-end afwe zig. Br. onder no. 18188 Bur. van dit blad. Gevraagd te Alkmaar of omgeving: 2 Kamers met keuken of gebruik van keuken. Br. onder no. 16184 bur. v. d. blad. Nieuwe buitenboord moto ren, 1 cyl. 4 PK. Beperkt uit voorraad leverbaar. Firma BRUIN EN ZONEN St. Pancras. r- TE KOOP AANGEBODEN een rijwiel 26 inch prima banden merk BSA; een wegraceframe z.b. merk Lapëbie; een studieboek boek Handboek Eleetrci- teit v. Weiter; een studie boek Rechtskundige Ency- zlopaedie. Gerard Dou- jtraat 18, Alkmaar. DE VIERINi een eige waartoe zovf gepaste gele Doctor nader doen wannee tor, als de mi vjm gelooisg nisatie om h ons land te li want behalve een man van rechten van Schaepman Met de kard Manning verkl stander van vc Kerk had te 1 geleden om de Democraat toor in zijn politiek in de lange pei den werd voor Sinds de Gron paald had, da! stemrecht kon derlanders, die waren van de bi schapsrechten stens f 20.tot directe belastin; de strijd voor tot 1917 als een staatkundige ge Vaderland. Die band tuss lasting betalen in het oog. H« liberalen, toen den en later de den voor uitbre recht. Het ging leien dak. Het Grondwet o.a. kiesrecht gewij jaar werd de ba en belasting bet Grondwet en ken. Bepaald we wet „kentekenei en maatschappeli vaststellen, waar waarde voor s! Hoewel krachte bepaling het a: dan verdubbeld negen jaar, vo( Grondwet voorg stand kwam. De: de „kieswet van de vijf categorie tigden, nl. belasti spaar- en exame tingkiezers vorn negentig procent tal kiezers, zodat nog in hoofdzaak bleef. In feite was schil met de r< Grondwet van Dat kwam wel door, dat een kr en buiten de Ka breiding van het zet. Schaepman democraat, hoew terrein een fel! eigen geloofsgent ren. In 1893 verd in de Kamer het „Vergeet het noo „dat volksgeest tiger zijn dan De katholieke de Maasbode weer fel van le< de Kamer uit. V durven zeggen: krottenbewoners v.-il hebben, dan ten opruimen", man, zoals hij een half jaar wolk; want dat het bestaan van arme huurder, huurder gaf, le „fatsoenlijke" m tend gemeens. IV zich, ook al stc„ uit het veld slaa zijn tegenstander ment, dat zij, d fel bestreden, critiek op het de democratische ten. Hij ging rusti de werkelijkheid om de waarheid eens de klacht „Ja, als het op hebben we geen het om loonsverh hebben we toch Schaepman wa: maar hij was teg kwam op, niet ten van de volk maar ook voor Hij zag de juis wetgevende en Wat hij in Het 1892 hierover democraat van democraat in h< goed in zijn o en op zijn vei inwerken. „De gezonde tutionele, steeds mocratische staa schreef hij, „dat in haar hande! grenzen der wet: belemmerd in wetten, die haar de volksvertegenw binnen haar bevoeg ken tot het tot Wetten; toezicht oefening van het king tot de rechti belangen des volk: Vertegenwoordiging bonden blijve met zers; dat de volk

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2