0.B- Nieuüj DE TOEKOMST VAN EEN POLITIEK IN KATHOLIEKE GEEST Natsir tegen vorming van de staat Oost-Borneo CNKAABT Welles pleit voor meer hulp aan Italië ■)}l de Goorn Voor Alkmaar en omgeving Onze taak /s, de wederopbouw van de gemeenschap in al haar vormen DIETBANK N.V. TT E N I T Staai-fechniek TIE!! J Opvallende rede van mr. Sassen op K.V.F.-Congres Anders zullen de communisten de nacht in handen krijgen Twintig milliard voor' Europa? fc Plezierboot ging de lucht in Clay wil met zachtheid regeren Incidenten tussen Bataks en Atjehers Verkiezingen in de Franse zone Wat gebeurt er te Heede? f ie orn 1st megen rmerend ermond osendaal echt nray bankwezen kers staan onze om hen voor- n dienst te zijn en onzer N gQUWBAHK ICC - PURMEREND van 94 uur 5 van 10.302 uur Vlkmaar Wij gaan uit Van 9 tot en met 14 Juni a.s. is onze'zaak GESLOTEN ■17 - TELEF. 3464 9 MEI OR v. STRAATEN ISSAGIERSDIENST REEK A'DAM v.v. tot en met 27 Mei). 12,30 17,30 uur. 14,00 19,00 uur! a. Maandag dag 31 Mei le nummers: ille pan ille oi gegalv. er naar keuze i gegalv. teil ille vergiet ille steelpan ille kroes :illè sauslepel :ille schuimlepel 5 prima messen glazen schalen ia! of beslagkom r keuze lg. drinkservies v. Boschstr., Alkmaar f HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum f%50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum f\-\ Fam.ber.-20 c- p. mm.; in alle e'dities 30 ct. Buiten God is.'t nergens veilig Vondel MAANDAG 19 MEI 1947 43e JAARGANG NUMMER 11229 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank OVER DE TOEKOMST van een politiek in katholieke geest sprak op het ieesttongres van de Katholieke Volkspartij het lid der Tweede Kamer mr. E. M. J. A. Sassen, een der onder voorzitters van de paTtij. Wie de, toekomst onder het oog wil zien, moet zich, zo zeide hij o.m., niet bepalen tot vage algemeenhe den, noch tot onwerkelijke fantasieën. De oude wereld is aan het verdwijnen, maar wat moet er weg en wat moet er komen? Velen zijn zo mismoedig, dat zij zich afvragen, of er nog wel toekomst is voor West-Europa, bat defaitisme past ons niet. Wij, die de zekerheid van de rangorde der waarden kunnen kennen, hebben te kiezen, als vrije mensen; en dan niet de dwang van het nazi dom, niet de stof van het marxisme, niet de twijfel van hen, die weten wat ze niet willen en wel zedelijke waarden aanvaarden, maar dat nï^t doen als absolute normen; die offeren de diepte aan de breedte op! Zij spreken over de Westerse be schaving, zonder te denken aan het Scheppingsplan van God. Wij heb ben te kiezen tussen de volstrekte en niet-volstrekte normen en waar den. En onze taak is de wederop bouw van de Gemeenschap in al haar. vormen. Op de eerste plaats de gemeen schap van het Gezin. Het gaat daarbij om de eenheid van het gezin en om de onverbrekelijkheid van het huwelijk.Niet om hetgrote, maar opa het gave gezin, dus niet om bevolkingsovermacht. Het gaat om het gehalte der gezinsgemeen schap en daarin en daardoor om het gehalte der persoonlijkheden. De rechten van ouders en kinderen zijn er om 'de roeping, die God gaf. Op de tweede plaats gaat het om de gemeenschap van het volk. Om de cultuur en om de ontwikkeling van de menselijke geest, die ten ba te van de volksgemeenschap moet beseffen,, dat zij het vermogen om te kennen en lief te hebben, bezit tei wille van de waarheid en de liefde, pe cultuurpolitiek, die dat activeert, kan naar waarheid, actieve cultuurpolitiek genoemd worden. Op de derde plaats gaat het om de gemeenschap van de arbeid. Dit is niet in de eerste plaats een vraagstuk -van organisatie. Het gaat o.a. om het vaststellen en erkennen van de verantwoordelijkheid van de mensen. Wij moeten streven naar vergroting van de welvaart, mits verspreid onder alle mensen. Men' moet, om dit te regelen, beginnen bij 'de onderneming, niet bij het be drijf. Hervorming van de „naamlo ze" vennootschap is primair. De macht der naamloosheid is een hin dernis op de weg der arbeidsge meenschap. -Die macht riep aan de andere zijde de macht van het even naamloze getal op, mdar het mag niet meer 'de vraag zijn, voor hoe veel er gewerkt én geageerd wordt, doch wel voor wie. Het mag er, noch ter eenre, noch ter andere zij de' om gaan, meer te hebben, doch wel, meer te z ij n. Het gaat niet om het getal, maar om verantwoorde lijke1 mensen. Spreiding van bezit moet er komen, om de maatschappij te helpen aan de stoffelijke midde len, om vrije mensen aan verant woordelijkheid te, helpen, en zich dus als vrije mensen te kunnen ont plooien. Tenslotte 'de gemeenschap van de Stajtt. De Staat is niet meer dié volmaèkte gemee,nf#hap in de na tuurlijke orde van de oude staats leer. Geen staat kan zich zelf hel pen. Op de eerste plaats moeten wij terug brengen de erkenning van het subsidiariteitsbeginsel. In de prak tijk komt daar weinig van terecht. Beroepsorganisaties bestaan ér in ons land nog niet en de vrijheid van handelen van provincies en ge meenten wordt steeds minder. Er moet meer rekening gehouden wor den met het verheugende feit, dat de gewesten bezig zijn aan nieuwe bloei en nieuwe vitaliteit tonen. De Grondwet moge in die geest worden Herzien. Zorg voor vrede, veiligheid en .welvaart is nog steeds de taak van de ^taa't. Maar er bestaat eigenlijk geen volstrekt-souvereine staat meer,- Wij moeten nu komen1 tot een passende rechtsvorm van een Volke rengemeenschap. Aan die eis; vol doet de UNO niet. Zij gaat niet van Volkeren, maar van staten uit. Zij erkent ook de rechtgelijkheid van de staten niet, getuige Het veto recht. Ook de opbouw van de vol kerengemeenschap zal moeten ge schieden op het beginsel van .de aanvullende werkzaamheid (subsi diariteit). Bepaalde werkzaamheden en acties zou men moeten overlaten aan bepaalde staten of groepen van staten, maar dit behoeft niet nood zakelijkerwijs te betekenen, dat d| volkeren slechts door middel van de staatsgemeenschap met glkaar in verbinding kunnen komen. In dit verband werd ook gewezen op de werkloosheid, die slechts internatio naal kan worden opgelost. Europa ligt in puin, het kan niet meer uit eigen kracht overeind komen. De taak, die voor ons ligt, is zwaar en hard. Hóé moet zij vervuld worden? Door concreet werken, doelbewust, bezield, overredend en irenisch. Men zal daarbij meer waarde moeten hechten aan de „Summa Theologica" de staatsleer van Sint Thomas dan aan het Statistisch Zakboek, hoezeer ngdig is- een synthese tus sen het algemene beginsel en het feitelijke feit. Ons nieuw beginsel program behoeft de champagne der ideologie. Wij zijn een vooruitstre vende partij, ómdat wij de Katholie ke Volks partij zijn. Er zijn pok „conservatieven" bij ons. Nu moeten wij tot'klaarheid komen ten aanzien van de feiten. Er moet harmonie zijn met de ideologie der partij. De liefde, de naastenliefde, moet het richtsnoer zijn bij het betrachten daarvan, als, we er naar streven, misverstanden op te ruimen en tem peramenten te .verzoenen. Dit ge schiede met waardering en sportivi teit. r - Overredingskracht ga uit van de overtuigende waarde onier gemeen- schapsleer. Ook zij ons werk ire nisch, verzoenend. Onze denkbeel den worden door anderen met meer terughoudendheid bejegend dan ze verdienen ep dat is niet steeds anti papisme. Wij moeten meer de kracht van de idee dan het plan van de- orggmsatie voorop zetten. Het gaat nog altijd om het algemeen belang, ook bij de katholieke staatkunde,- en omdat dat algemeen belang niet ge$ bonden is aan partijgrenzen, dienen wij te zorgen, dat politiek in katho lieke geest ook tot buiten de gren zen van de partij kan reiken: Met veel applaus betuigde de vergadering haar instemming met de voordracht van mr. Sassen. Sumner Welles, voormalig onder minister .van buitenlandse zaken in de V. S., heeft in een radio rede verklaard, "flat de V. S., ten einde te voorkomen, dat fle com munisten in Italië de macht in handen nemen, meer economische hulp aan Italië moeten verlenen en de ratificatie van het Italiaan se vredesverdrag moeten uit stellen. Volgens Sumner Welles zijn de communisten onder Togliatti in verband met de toenemende ernst van de interne economische toe stand van het land en de wrok van Italië tegen de bepalingen van het vredesverdrag, practisch in de gele genheid met geweld of door bij de Octoberverkiezingen de overwin ning te behalen, de macht in han den te nemen. De communistische .partij is de enige politieke partij in Italië, die over ruime financiële middelen be schikt. Sumner Welles is er van verwit tigd, datenkele der hoogste func tionarissen in de Italiaanse rege ring de bewijzen in handen hebben, dat Togliatti direct uit Moskou géiden ontvangt. Onder de politie in geheel Italië bevinden zich voor malige fascisten, die zich thans bij dè communistische partij hebben aangesloten. De enige gewapende macht, waar de regering op kaji vertrouwen, zijn de carabinieri, niet meer dan 65000 in getale. In dien het tot eenopstand zou ko men, kan men moeilijk geloven. dat de troepen van Tito aan de an dere zijde van de grens niét actieve medewerking zouden verlenen. Het terugtrekken van de Britse en Amerikaanse tioepen zal het ge vaar aanzienlijk vergroten, aldus Sumner Welles. Spreker drong er op aan, dat meer dan 120 millioen dollar van het Amerikaanse hulpverlenings programma, waar het Congres over moet beslissen, voor Italië bestemd zou worden, en dat de export- en importbank onmiddellijk, het cre- diet van' 100 millioen dollar, waar over de Italiaanse regering heeft onderhandeld, verhoogt. Te Scheveningen werd de eer ste Hollandse nieuwe haring reeds aangevoerd.,De vis wordt bekeken. (N.F.B. P.) Nieuw plan van Truman Vplgens de New-Yorkse corres pondent van „Daily Mail" heeft president Truman alle diploma tieke vertegenwoordigers in Euro pa opdrachtgegeven vast te stel- 1 len, welk bedrag elk land nodig heeft. Zodra de behoeften be kend zijn, zal het grote Ameri kaanse plan voor financiële steun ten bedrage van ?0 milliard gul den worden uitgevoerd, aldus de correspondent. Rijwielliandendistributie wordt uitgebreid Naar wij vernemen hebben de dis tributiediensten van het C.D.K. op dracht gekregen voorlopig de uitgif te van rijwielbandeilbonnen te sta ken. Alleen personen, die vóór Sep tember 1946 bonnen hebben ontvan gen, kunnen een aanvraag indienen. Deze maafregelen, wijzen op een binnenkort te verwachten wijzi ging van de rijwielbandendistri butie. jHet ligt reeds lang in de bedoeling om een groter aantal personen dan thans in aanmerking te doen komen voor bonnen. Ge dacht wordt aan een règeling, zo- ais deze voor schoenen bestaat, n.I. dat iedere maand aan een wil- JekeUrig gedeelte van de bevol king rijwielbanden ter beschik king worden gesteld. Een defini tieve beslissing hieromtrent kan zeer spoedig worden verwacht. Er komt weer een ei Op 22 Mei a.s. zal wederom voor alle leeftijdsgroepen een bon- voor één ei worden bekend gemaakt. Een overzicht tijdens de bijeenkomst, welke in „Amicitïae te den Haag werd gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig bestaan der Katholieke Volkspartij. Qp de voorste rij v.l.n.r.: mevr. Verschuur, mevr. Goseling, prof. mr. Aalberse en baron van Voorst tot Voorst. (N.F.B. P.) Soekarno gaat op tournee door West-Java De voorbereidingen voor de vor ming van een staat Oost-Borneo op gelijke voet als West-Borneo zijn becritiseerd door de republi keinse minister van voorlichting Moh. Natsir. Hij zeide, dat de Nederlanders daarmede Linggadjati schonden en zelfs -in strijd met de regerings interpretatie van minister Jonk man handelden, zo bericht Antara. Hoewel de vorming van de Dae- rah West-Borneo na ondertekening van Linggadjati doet denken aan het „Balkaniseringsproces", waar tegen tijdens de debatten over Linggadjaati door een Nederlands parlementslid was gewaarschuwd. „Indien de Nederlanders zouden denken aan de proclamatie van de Pasoendan, zouden zij .thans geen* bezwaar mogen maken, wanneer de republikeinen hun de factogeéag over Oost-Borneo zouden uitroe pen." Naar het Franse persbureau AFP meldt, zal Soekarno vandaag een tournee door. West-Java* beginnen. In Verband met de Pasoendanbewe- ging wordt aanNdeze reis gróte be tekenis toegekend. Aanvankelijk is er sprake van geweest, dat Sjahrir Soekarno zou vergezellen, maar de huidige politieke situatie eist .zijn aanwezigheid te Batavia. g Ruys de Beerenbrouck over Linggadjati. In een interview te Batavia heeft het Tweede Kamerlid Ruys de Bee- rertbrouck, di<j destijds tegen de overeenkomst van Linggadjati stem de, medegedeeld, dat zijn hoofdbe zwaar tegen de overeenkomst op siaatsrechtelijke gronden berustte. Tijdens zijn reis door Indonesië is hem opgevallen, dat bij de bevol king het nationaal gevoel ge zond of ongezond 1 diep is gewor teld, al wordt het verschillend uit gewerkt. Toch beschouwt Ruys de Beerenbrouck -het federatieve ver- Iband als de beste oplossing, daar Indonesië niet bestaat uit één volk. Pauselijke boodschap aan het Oostenrijkse volk De nieuwbenoemde nuntius te Wenen, Mgr. Muailius Silvani, heeft "in 'een interview verklaard, dat Z. H. de Paus hem naar Oostenrijk zond om dit volk een blijk van zijn bijzondere liefde te kunnen geven. Het was de vurige wens van de H. Vader, dat Oostenrijk spoedig weel een vrije en onafhankelijke staat zou worden met een staatsbestel," d'at het bestaansmogelijkheid zou verschaffen. Zoals elk ander volk h^eft Oostenrijk het recht om in vrede en vrijheid te leven. Ten slotte' zeide de nuntius, dat de Paus in bijzonderheid voor de Oos tenrijkse krijgsgevangenen bad voor wie hij wenste, dat zij spoedig weer in hun familiekring mochfen te rugkeren. -De grote nood, waariij het' land thans verkeert, gaat Hem zeer ter harte en Hij heeft reeds veel bijgedragen om die zoveel mogelijk te lenigen. Coloradokevers gevonden Op het strand bij Kijkduin zijn vijf levende Coloradokevers ge vonden. Zondagmorgen om half tien is een in het water van de Keizers gracht te Amsterdam liggende pleizierboot van ongeveer 5 me terslang met een hevige klap ge deeltelijk geëxplodeerd, onmid dellijk daarop in brand gevlogen en gezonken. De zich aan boord bevindend? eigenaar van de boot, de 44-jarige G.Huurman, werd door de" kracht van de explosie de lucht in geslin gerd en kwam een zevental meters vérder in hachelijke positie over de kabel te hangen, waarmede het vaartuig aan de brug over de gracht was vastgelegd. De man had het bewustzijn niet verloren en wist zich aan de lijn vast te klampen tot een snel toe'varend roeibootje hem te hulp was geschoten. Hij bleek ernstige hoofdwonden te heb ben opgelopen en is in het Binnen gasthuis opgenomen. De kracht van de explosie was zo hevig, dat in een omtrek van min stens 40 meter talloze ruiten van woningen gebroken -zijn. Zelfs zijn sommige kozijnen ingedrukt. Het geluid der ontploffing werd tot op een afstand van bijna 1 kilometer waargenomen. De oorzaak van het ongeluk is tót dusverre onbekend. De heer Huurman gebruikte de boot voor pleiziertoehtjes met zijn familiele den door de wateren van Amster dam en was" bezig de motor op gang te brengen, toen deze plotse ling explodeerde^ Hr. Ms. Tjerk Hiddes naar Indië Qp Maandag 2 Juni, 's middags 2 uur zal H. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes" uit Amsterdam naar Indië vertrekken volgens bij gaand reisschema: Gibraltar 5 Ju ni, Port Said 10 Juni, Suez 11 Juni, Aden 15 Juni, Colombo 21 tot 22 Juni, aankomst Tandjong Priok 26 Juni: op De „Kortenaér" thuisreis H. Ms. torpedobootjager „Korte- naer", dip afgelost wordt door H. Ms. mijnlegger „Willem van der Zaan", zal op 20 Mei uit Tandjong Priok de thuisreis oarvarrdén. Het reisprogramma luidt als volgt: 26 tot 28 Mei te Colombo, 4 tot 6 .Juni te Aden, 10 Juni te Suez, 10 tot 19 Juni te Gibraltar, aankomst te Den Helder 23 Juni De generaal contra Newman Generaal Lucius D. Clay, de mili- 'taire gouverneur van de Ameri kaanse zone van Duitsland, heeft medegedeeld, dót het niet in zijn bedoeling ligti Duitsland door mid del van terreur te regeren, doch dat het de politiek van de militaire re gering is de samenwerking der Duitsers te winnen. Hij legde deze verklaring af naar aanleiding van de rede van kolonel Newman, de militaire gouverneur van Hessen. Het was diens voorne men geweest te dreigen met het af kondigen van de staat van beleg indien -de Duitsers hun houding ten ranzien van de huidige voedselcrisis niet zouden wijzigen. Clay zeide dat hij op het laatste ogenblik New man telefonisch had verzocht deze bedreiging achterwege te laten, om dat een- dergelijke bedreiging niet de juiste weg zou zijn om de samen werking; van het Duitse volk te winnen'. Generaal Kruis weer teruggekeerd Zondagmiddag is luitenant-gene raal mr. H. J. Kruis, chef generale staf, na een reis per yliegtuig uit Indonesië in Nederland terugge keerd. De generaal heeft 'een in spectiereis van 3 weken langs le geronderdelen- in de Óóst gemaakt. De verstrekking van vloertegels Omtrent dg-gang van zaken bij het, verstrekken vandubbel-hard gebakken vloertegels bestaat wel eens misverstand. Voor hoeveelhe den beneden 20 M2, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede, moet door de leverancier rechtstreeks op een bereidverklaring afleverings vergunning worden gevraagd' aan het Rijksbureau voor Keramische Producten. Voor posten boveit 20 M2 geeft het Bureau voor de We deropbouw een formulier af. Op hetzelfde formulier vult de leve rancier zijn bereidverklaring in en deze- laatste zendt1 het formulier in bij het Rijksbureau voor Kerami sche Producten. De bepaling dat slechts daar dub- bejhardgebakken tegels gebruikt mogén worden, waar deze beslist noodzakelijk zijn en door geen 'an der materiaal vervangen kunnen Worden, is nog steeds van kracht. Te Rotterdam werden Zaterdag onder leiding van burgemeester, wethouders en bouwtechnici de verschillende werkzaamheden voor de wederopbouw der stad, in hef kader van de „Opbouw dag" in ogenschouw genomen. Het gezelschap trekt door de Vogelenbuurt, waar de werkzaamheden reeds flink vorderen. Uit Medan wordt gemeld, dat Ver de laatste weken een onmis kenbare activiteit heerst van zekere Batakgroepen, die er naar streven een soort „Batak- land voor de Bataks'-beweging op gang te brengen en zelfs ge neigd zijn wapengeweld tegen de Atjehers te gebruiken. Orrlangs weigerde de Batak- bevolking de republikeinse gou verneur mr. T. Hassan, toe te staan met een talrijke lijfwacht, bestaan de uit Atjehers vari Siantar naar Fort de Koek te reizen. De Ba- talks zeiden zelf volkomen in staat te zijn de veiligheid van de gou verneur te waarborgen. Zij ontwa penden tie lijfwacht van mr. Has san en d'e gouverneur heeft zonder bewaking -zijn reis voortgezet. \Te '-zelfdertijd werden berichten .ontvangen, dat de Batakbevolking tegen republikeinse strijdgroepen voornamelijk uit Atjehers bestaan de, een afwijzende houding heeft aangenomen en dit zo duidelijk liet uitkomen, dat de Atjehers het raadzaam oordeelden in de richting van de Atjehgrens terug te trek ken. Van Nederlandse zijde worden deze spanningen in het Batakgebied nauwlettend gadegeslagen en ook de republikeinse autoriteiten tonen grote aandacht. Be republikeinse ministers van defensie en binnenlandse zaken, .mr. Sjarifoeodiij en mr. Roem, die thans op gumatra vertoeven, zul len zich zeker nader op de hoogte stellen. Quentemeijer Europees kampioen Onze landgenoot, Hennie Quen temeijer uit Enschedé, behaalde Za terdagavond in Dublin de Europese titel in het half zwaargewicht voor amateurboksers door in de finale op punten te winnen van de Frans man Nowijasz. Eductrd Verkade neemt af scheid van het toneel. De ac teur Eduard Verkade, oprichter van verscheidene toneelgezel schappen, directeur van het Ver. Toneel, zal met een gala voorstelling in de Stadsschouw burg te Amsterdam zijn toneel loopbaan besluiten. Verkade in zijn studeerkamer. Vermist marine-vliegtuig gevonden Het Nederlandse gevechtsvlieg tuig type Firefly, dat sinds Woens dag op Oost*-Java vermist werd, is door een patrouille van het Indo nesische Republikeinse Leger ge vonden. Naar verluidt is het vliegtuig bij de »top van de Andjasmoro in de buurt van Selecta neergestort. Vol gens het bericht zijn de inzittenden van het vliegtuig gewond en naar genrepublikeins militair hospitaal overgebracht. Weer Joods immigranten schip opgebracht Het 1200 ton metende schip Tra- de Winds dat met 1500 Joodse emi granten aan boord, op weg liaar Palestina werd opgemerkt, is door de Britse vloot voor de kust van Libanon aangehouden. Het schip wprdt naar Haifa opgebracht. OudzCommissaris Engelbrecht krijgt 3 jaar De Eerste Kamer van het Utrecht se Tribunaal heeft gisteren advies gewezen tegen de 66-jarige W. B: Engelbrecht, die' van 19411945 commissaris in de pfovincie Utrecht was. Beschuldigde, oud-gezant te Warschau, werd in 1940 lid van de N.SR. Hij geloofde, stellig irj een Duitse overwinning. In 1941 be noemde Seyss lnquart hem tot com missaris voor 'de provincie Utrecht. Voorts werd hij door de bezetters aangesteld tot voorzitter van het Röode .Kruis en president van het college van curatoren van de 'Utrechtse Universiteit. Hij was ook aangesloten bij de Nederlandse S.S. Het Tribunaal adviseerde 3 jaar internerihg met vooraftrek. ontzet ting uit de politieke rechten, het recht om een openbare functie te bekleden, verbeurdverklaring van 30.000gulden van zijn vermogen en Van 30.000 gulden van een te ver wachten erfenis. Tenslotte werden hem alle destijds verleende onder- Ècheidingfen ontnomen en werd zijn radiotoestel verbeurd verklaard. Z.H. de Paus sprak tot Zwitserse pelgrims Ter gelegenheid van de heilig verklaring van Nicolas de Flue, een Zwjtserse heilige, geboren in 1417 en gestorven op zijn 70sten verjaar dag, hield Z. H. de Paus een rede tot de talrijk naar Rome gekomen pelgrims, waarin Hij o.m. zeide, dat de nieuwe heilige de Zwitserse confederatie redde, toen er een grote crisis heerste. In grote lijnen, die ook gij kent aldus de Paus gaf hij de christelijke politiek aan en deze kan men als volgt samenvatten: het verdedigen van de vrede tegen iedere onrechtvaar dige aanval en slechts dan de wa penen opnemen, wanneer het een verdedigingsoorlog betreft. Voert derhalve geen expansie-politiek en brengt uw land niet in gevaar door het gedachteloos in de stormzee van buitenlandse politiek,te wer pen of het onder de politieke macht van potentaten te stellen. Onder houdt de goede zeden en de eer bied voor het door God gesteld" gezag. Chr.-dem. behouden hun leidende positie In de gehele Franse bezettingszon; van Duitsland zjjn Zondag parle mentsverkiezingen gehouden, ter wijl tegelijkertijd over de ontwer pen voor een Constitutie moest ge stemd worden. De resultaten der verkiezingen tonen aan, dat de Christelijk-democraten hun leidende positie hebben behouden, dan vol gen de sociaal-democraten, terwijl de communisten vrij wat achter liggen. Voor de gehele Franse zone zijn de percentages der door de ver schillende partijen verkregen stem men: chr. dem. unie 52,38 pet., soc. dem. partij 25.90 pet., liberale par tij 13.91 pet. en communisten 7.81 procent. ENKELE MAANDEN geleden hebben wij hier iets meege deeld over de verschijningen, die sedert enkele jaren geregeld plaats hebben te Heede. een plaatsje in Noord-West Duits land, even over onze grens, op de hoogte van onze provincie Drente. Maria en nu ook Chris tus Zelf verschijnen er aan en kele schoolkinderen. Van meer dere kanten hebben onze lezers om nadere inlichtingen ge vraagd. Van volkomen 'betrouw bare, officiële zijde, tot welke wij ons gewend hadden, wordt, ons thans alleen dit gezegd, dat ..het onderzoek over de gebeur tenissen nog niet is afgesloten en de tijd tot nadere bekendmaking nog niet is gekomen". Er is dus wel degelijk iets gaande te Heede. Wat? Wit zal de toekomst leren. Maar wel kennen wij reeds de boodschap v<in Heede: gebed en boete! Het bidden van de Rozenkrans! Vooral in deze Mei-maand. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1