EN Nieuw Onze troepen in Indonesië Clay begint nu ook anders te praten COMMISSIE-GENERAAL UITGESCHAKELD N' De oud-Vlootaalmoezenier ten grave gedragen hebben begrip van hun taak tberichten ndel Rühland KATROLLEN - Zand N.H. jvenkarspe! Voor Alkmaar en omgeving DE OOSTERHOUTSE NACHTEGALEN Beei en Jonkman bezochten Soera ba ja Polar is niet meer De Republiek en de Pasoéndan optimistisch Binnen vier weken beslissing over taak der troepen Nitti niet geslaagd Wat is er met Zhoekof Parochie gaf de Marine de eer De dollar-aanvrage van Klederland Willem Barendsz gearriveerd 6000 ton walvistraan voor Nederland Luiienant-Generaal Kruis: Voeding en ontspanning: de problemen I EN O., 17 Mei. en 17—17.70; 7780. kg -45; 7875 kg witlof IX kg witlof III 10—42; if I afw. 45; 1320 kg 2845; 165 kg witlof •9; 335 kg witlof stek 19 Mei. Rabarber e 15.10—16.10; witlof ■in 2436; sla 2535; radijs 68; aardappe- '0. Witlof I 45; idem II 1322; idem afw. II ifw. III 11—16; spinazie en I 5.406;-aardbeien barber 4—6.50; radijs itelein 26. Aardappelen 6.20-10.10 postelein 2247; bie- 416; witlof 1245; 107.20; radijs 3.10 811; andijvie 36; sla iloemkool 5488; aard- 30. i Mei. 18.600 kg wit- >000 kg witlof II 0.45; f III 0.29—0.44; 1000 kg IK, 17 Mei. 8800 kg i34.90; 3740 kg witlof Eigenheimer 8.90. 17 en il9 Mei. Vee- angevoerd: 12 paarden vette koeien en 279 'eren (slacht) voor de 'K, 20 Mei. Aange- kg witlof 45; 2400 kg 10; II 6; 3000 kg rabar- IUIZEN. 60 kg prei I 500 kg rabarber 5.30: of I 44.80—45; idem II m III 10.90; idem Iafw. ifw. 34.10; stek 13. 5 LOTERIJ N, 14252 - 1 4Wh 11430: 12201 - H 4431j 5102; 5323; 5974; 7360; 151 17743: 18957 21988 10 2644 13 1581 2670 - 4073 i65i mi 2714 2809 9819 16 6005 6027 6097 5179 15 6815 13 7718 19 8723 16 ,9698 15 10562 12 11543 >4 12879 12 14118 !4 15223 13 16133 li 17098 >9 18291. 16 19466 >6 20546 të 21507 •7751 8724 9731 11561 12918 14264 15227 1 106 11909 11944 13090 13129' 14424 14482 15233 15278 16341 16470 17336 17515 18586 18657 19770 19914 20579 20622 21794 20.706 171? 2863. 4366 5181 6291 7091 7994 9052 9903 10793 11963 '13390 14570 15281 16597 17541 18663 19930 20941 21837 'OOR IJZERWINKELS 0,35 per kg. 2257, DEN HELDER v. maten en gewichten en St. Maarten maken ïerijk van maten en ge- ahouden in het Consul- Schagen, op Woensdag u.; Donderdag 29 Mei idag 30 Mei v. 912 u. 30 Mei v. 13—16,30 uur 1947. KHANDEL flinke voorraad Bloc- aorboeken,enveloppen, schoolschriften, labels, ipeelkaarten inkt, Glu- persenz. enz. Levert alie Aanbevelend, SIJER, Tel. (K 2249) 252 ht aan en koelte waait r Opa blijft puffen en vraagt Novella snibbig, ooft! Je overwerkt je. Je net dat gezweet. Eén half t houdt immers geen mo- m, Bovenkarspel, Ooster-Blokker, vershoof, Andijk, ;rs uit alle andere aan ons Bureau adressen. .50 it. Lidwina-vereni- :en X.; Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editife 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 2Q c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 21 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11231 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-); K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240)- Bank: Noorderbank RINGENDE MONDEN, ZINGENDE HARTEN, dat zou het devies van de Oosterhoutse Nachtegalen kunnen zijn.- De laatste jaren zijn de speciaal-opgeleide en speciaal- verzorgde jongenskoren in ons land in verheugende möte toegenomen en vaak verklanken zij de roem van onze Nederlandse kunstzin en kunstmin in het buitenland. Zo ook de Oosterhoutse Nachtegalen. In Oostérhout bestond al eer een belangwekkende muzikale traditie, die ephter onder de gevolgen van de eerste wereldoorlog zwaar te lijdefi had. In de dertiger jaren nam rector Fick, een jonge Oosterhou- ter met muzikaal-opvoedkundige talenten, een nieuw initia tief. Ondanks tegénkanting en teleurstelling slaagt hij in 1939 in zijn opzet, een zangschool te stichten, hij'kiest uit de jeugd van Oosterhout de beste elementen en plaatst in het kader van een algehele jeugdopvoeding het zang- onderricht. Het zingen wordt een opvoedingsmiddel bij uit stek. Zo ontstaat een koor van gave stemmen van jonge kunstzinnige mensen, vefvuld van smaak voor het schone en goede. Onlangs heeft men in de „Katholieke Illustratie", die een aairdige fotoreportage van de Oosterhoutse Nach tegalen gaf, de vraag gesteld, of het niet mogelijk zou zijn, dit prachtige koor, dat al een en Onder maal in het buiten land optrad, ook eens boven de Moerdijk te doen horen. Dit gebeurt thans. Dank zij het initiatief van het „Nieuw Noordhollands Dagblad", heeft Noord-Holland er, in drie uitvoeringen,. te Alkmaar, Hoorn en Bovenkarspel, de pri meur van. Wij zijn overtuigd van de enthousiaste belang stelling van onze lezers Maandag hebben de ministers Beel en Jonkman een bezoek aan Soerabaja gebracht. Zij heb ben daar met ca. dertig kop stukken van leger, marine en bestuur, en vertegenwoordigers van handel en cultures openhar tig gesproken. Daarna hebben de ministers een autotocht gemaakt naar de onlangs door inundatie getroffen gebieden, waar zij aanwezig zijn geweest bij het verstrekken van voedsel en kleding door het Rode Kruis aan de teruggekeerde bevolking, die destijds door de TRI uit de kam pongs is verdreven. Vervolgens hebben - de mirSste^s het gebied van Porong bezócht, en zijn zij via Krian en Blirip naar de stuwdam Lenkong gereden, waar van <fe sluizen op 17 Maart door de Nederlandse troepen zijn bezet en geopend, zodat aan \de overstroming een einde kwam. De ministers heb ben daar enkele graven van bij -deze actie gesneuvelde marfniers.bezocht. In Soerabaja teruggekeerd, volgde een bezoek aan het marine-etablis- s'ement, zo'dat de tournee gelegen heid hééft geboden zich- te oriënte ren aangaande maritieme, militaire en sociale problemen. Het Kamerljd Palar is plotseling en veel eerder dan aanvankelijk het plan was, Dinsdagmorgen per Skymaster naar Nederland vertrokken. Palar heeft aan de „Nieuwsgier" medegedeeld, dat hij ten aanzien van het accoord van Linggadjati nog wél hoop heeft op een oplossing, doch over het geheel genomen is hij geenszins optimistisch. Aan beide zijden zijn te weinig mensen, die bereid zijn het accoord uit te voeren en de capaciteit daar toe bezitten. Het reactionaire ele ment, dat van Linggadjati niets wil weten, is in de republiek zwakker dan in Nederland. Palar zeide voorts, dat een gewapend conflict ten koste van alles moet worden vermeden-Hij verklaarde een warm voorstander te zijn van een duur- zame samenwerking tussen Neder- land en Indonesië, Wat, volgens hem, Nederland ook wenst. Tenslotte deelde Palar mede, dat hij de repu bliek krachtiger had aangetroffen dan hij voor zijn vertrek verwacht had. Hij erkende, dat de republiek nog veel te leren heeft, maar sprak het vértrouwen uit, dat zij het ook wel leren zou. (Speciale berichtgeving) AAR WIJ VERNEMEN, worden de besprekingen van de Ne derlandse ministers Beel en Jonkman in Indië mét grote intensiteit voortgezet. De onderhandelingen met de Republiek geschieden thans zonder de Commissie-Generaal'en rechtstreeks met Sjahrir en via hem met Soekafno. De ministers handhaven het Standpunt, dat een loyale en spoedige uitvoering van Ling gadjati noodzakelijk is en wijken niet van het eenmaal ingeno men standpunt af. Verwacht wordt, dat wanneer de beide minis ters Batavia zullen verlaten, de leden dér Commissie-Generaal hengelaar Nederland zullen vergezellen. algeméne ontevredenheid over de De* ministers constateren, dat, hoewel de geest onzer troepen-in Indonesië goed is tenoemen, dé Zal hij het nog eens proberen? Francesco Nitti, de leider der Italiaanse liberalen en kabinets formateur, heeft vergeefs ge poogd een nieuwe regering te vor men. Hij heeft rapport uitge bracht aan President Nicola, waarna hij aan de pers verklaar de, dat hij de opdracht om een nieuw kabinet te vormen aan vaard noch verworpen heeft. Nitti zou gisterenavond met de be jaarde Italiaanse staatsman, Or lando, overleggen, wat hem te doen staat. Deze plotselinge verergering van de politieke crisis in Italië is te wijten aan de vasthoudendheid van de kleinere linkse partijen, die er op stonden, dat Nitti haar econo misch program zotf aanvaarden als voorwaarde voor de medewerking dier partijen bij de samenstelling van het nieuwe kabinet. Nitti streefde naar formatie van een re gering van de centrum- en linkse partijen. De kleinere linkse par tijen yensten een „economisch ka binet" binnen de regering en wil den haar eigen vertegenwoordigers benoemen. Volgens berichten zou maarschalk Gregory-Zhoekof, de befaamde be-, •velhebber van het tweede Oekrain- se leger tijdens de oorlog, die tharts bevelhebber is van het garnizoen te Odessa, wegens het beramen van een complot tegen de Sovjet- Unie tot 15 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Men heeft prac- tisch niets meer van Zhoekof ge hoord, sinds in November te Mos kou officieel werd bevestigd, dat hij als opperbevelhebber van alle Sovjet-Russische strijdkrachten - 'op he,t vasteland door maarschalk Iva Konjef was opgevolgd. In Maart deed een gerucht de ronde, dat hij ontslagen was, omdat hij klaagde dVer inmenging van politieke com missarisseri. Enkele dagen geleden kwam uit Wenen het bericht, dat Zhoekof aan eeri ernstige leverziek te leed. Te Londen kon men geen bevestiging'van deze berichten krij gen. Franse importrijwielen vrij Bij beschikking van de minister van economische zaken vallen de Franse import-rijwielen niet meer onder de bepalingen van de Rijwiel- distriijutiebeschikking 1942 i. Franse importrijwielen kunnen dus van 21 Mei a.s. af vrij worden gejcocht en verkocht. OP indrukwekkende wij ze is de oud-vlootaal- moezenier Pastoor Alink gisteren ten grave gedragen Om 9 uur begonnen de Landen, waarbij Agens was de President van het Groot-Seminarie te Rijsen- hurg, de HoogEerw. Heer Hartman. De Bisschop van Haarlem, Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers gaf van zijn grote waardering voor de overleden priester blijk door zijn aanwezigheid. Vooraan in de kerk had de vertegenwoordiger van de Minister van Marine, de Kapitein ter Zee Cikot plaats genomen. Ook zagen wij Mgr. La ger wéy, de oudste pastoor van Amsterdam, Kanunnik De Jong en een grote schare van priesters. Een grote deputatie van de Marine was aanwezig. Daaronder merkten we op niet alleen ouderen, die de overleden pastoor als Vlootaalmoezenier had den medegemaakt, maar ook een groot aantal jonge matrozen, die met vijf aalmoezeniers,- de grondlegger van de marinezielzorg, wilden eren- Het viel bijzonder op, hoeveel Hel- derse burgers de reis naar Amster dam hadden gemaakt om hun vroe gere vriend uitgeleide te doen. In de bank', waar de andere vloot- aalmoezeniers hun plaatsen hadden, zagen wij ook de vriend en vroegere collega van de vlootaalmoezenier te Den Helder, senior vlootpre'dikapt Ds. J. H. Vaandrager. Toen de Plechtige Uitvaart, die werd gecelebreerd door de Deken van Amsterdam, begon, was de kerk geheel gevuld. Meerderen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Het mannen- en knapenkoor der Parochie zong op verdienstelijke wijze de meerstemmige- Requiemmis van Perosi. Na de Plechtige Requiem besteeg Kapelaap Dijsselbloem de-kansel om ingevolge laatste wilsbeschikking een eigen brief van de overleden herder aan zijn parochianen en ma rine-vrienden voor te lezen. In deze brief, die met grote ont roering door alle aanwezigen werd aangehoord, verklaarde pastoor Alink, dat hij geen lijkrede wénste, omdat de gewijde redenaar, gedach tig het woord: „van de doden niets dan goed", alleen het goede van de pverleden priester zou memoreren. Vervolgens gaf Pastoor Alink in grove tfekken een beeld van zijn teven. Hoe hij een eervolle positie kreeg, welke hij, die een middeD matig student was geweest, niet ver diend had. Als vlootaalmoezenier, belast met de taak de marineman nen tot de kerk terug te brengen, ontzonk mij vaak de moed. Het wa ren dan echter lekeri, manrien, die Pastoor Alink nu nog met name noemde: korporaal-timmerman An- genent, Sergeant Moester en Adju dant Stoops, die hem aanspoorden door te zetten. De gróótste teleur stelling in mijn leven was, dat ik als vlootaalmoezenier moest heengaan, aldus Pastoor Alink. Maar dank zij mijn kapelaans, het kerkbestuur en de parochianen, ben ik, die voelde nooit een echte pastoor te kunnen worden, over deze teleurstelling heengekomen. Gód zegene U allen, aldus besloot Pastoor Alink zijn eigen lijkrede. Hierna Wefd door allen gebeden het Parochiegebed tot O.L.Vr. vhn Altijddurende Bijstand. Nadat de absoute was verricht stelden de Marinemannen zich in carré op, vanaf het portaal, vande kerk tot aan de lijkauto. Onder klok gelui en militair saluut werd de kist gedragen door een marine-officier, onderofficieren- en metrozen, aldus symboliserende, dat Majoor Alink 'een man voor allen was geweest, naar de lijkauto gebracht- Dan stelde dè stoet zich in beweging. Onmidde- lijk achter de lijkauto volgden de marinemannen. De parochie gaf daarmede .de eer aan de Marine. Dan een lange stoet van gidsen, verken ners, schoolkinderen en vertegen woordigers van de parochiële orga nisaties met vaandels. Overal langs de weg, 'die de stpet naar de be graafplaats „St, Barbara" volgde, brachten velen hun herder een laat ste groet. Op ,;St. Barbara" was de belang stelling overweldigend. President trage uitvoering dér afspraken, te leurstelling hééft verwekt. Men mag aannemen, dat binnen vier weken een beslissing zal worden genomen 8ver de taak van onze troepen. Indien de Republiek op haar standpunt blijft staan en de Uitvoering van het accoord. blijft tegenwerken, zullen maatregelen moeten worden genomen. De mi nisters weten zich gerugsteund door de houding der Regering der Verenigde Staten, die onlangs in Den Haag een zeer duidelijke stap ten aanzien van de Amerikaanse eigendommen ondernam. Over de positie van Mr. Meynen, die tot gouv-.géneraai zou worden benoemd, vernemen wij, dat de be noeming van deze vertegenwoordi ger voor de Kroon ggenszins vast staat. ,Het kabinet heeft ook nooit de bedoeling gehad hem onder deze omstandigheden definitief te benoe men. Na de terugkeer van de mi nisters in Nederland gal de Rege ring zich op louw beraden-over de samenstelling van het opperbestuur in Indië. SOEKARNO EN HATTA OP REIS DOOR WEST-JAVA Maandag zijn president Soekarno en vice-president Hatta met een groot gevolg; waarin zich o.a. Sjari- foedin bevindt, hun voorgenotnen tournee door West-Java begonnen. De heren Suurhoff, Vijlbrief en Blokzijl (de Vertegenwoordigers van de vakverenigingen N.V.y. en E.V.C. te Malang), die naar Hatta aan Anetamededeelde de eerste Neder landers zijn, diè 'de Preanger na het uitroepen van dé republiek bezoe ken, maken de reis mee. Op het sta tion verschenen Soekarno en Hatta voor het coupéraam van de presi dentiële trein, terwijl ook Blokzijl voor het raam verscheen en de Me'r- dekagroet bracht. Hun wérden ova ties gebracht. Te Tasikmalaya wa rén spandoeken aangebracht met „Hét Soendanese volk voelt zich be ledigd door de actie van Kartale- gawa". De naamva!suftgang-n Nu de regering besloten heeft, dat de naamvalsuitgang-n zal worden weggelaten in allestukken, uit gaande van rjjksinstanties, heeft'zij de gemeentebesturen in overweging gegeven, ter wille van de gewenste eenheid, dezelfde gedragslijn te volgen. COMMENTAAR VAN DE R.V.D. Een woordvoerder van de R.V.D. te Batavia heeft Maandag in een extra-ccfmmentaar gesproken over de verhouding van de republiek ten opzichte van de Pasoendan-bewe- ging. De „Nieuwsgier" noemt dit "commentaar opvallend door zijn on gewoon scherpe toon, die de indruk ge.eft, dat men aaji Nederlandse zijde het geduid begint te verliezen. De woordvoerder noemde de wijze, waarop de republiek zijn bezwaren kenbaar maakte tegen de beweging, weinig democratisch. Ten. aanzien van de verklaring van Soekarno „de eenheid van Indonesië kan niet meer verbroken worden", zeide de commentator, dat, als de president alleen gesproken had van J*ava en Sumatra, hij nóg vrede met deze uitdrukking had gehad. Thans was deze uitspraak volkorrien autoritaif en misleidend. „Wanneer men Kar- telegawa en zijn mannen wil dood verven als Japanse collaborateurs, loopt men gevaar, dat Kartelegawa een apart woordje gaat wijden aan de collaboratie in de republiek". Het republikeinse persbureau meldt, dat in een officieel republi keins communique, waarin het com mentaar - van deze,, woordvoerder van de R.V.D. worflt becritiseerd, o.m. wordt gezegd, dat behalve het feit, dat hét commentaar is uitge sproken door een woordvoerder van een officieel regeringsorgaan van een regering, die de republiek Indonesië erkent, het commentaar onbelangrijk zou zijn geweest, ware Onderhandelingen verlopen stroef Black, de Amerikaanse executive director van de Internationale Her- stelbank heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen inzake de Neder landse dollarlening ten bedrage van 535 millioen dollars en met een loop tijd van 3 jaar, nog niet zijn vol tooid. Het is niet waarschijnlijk dat he,t noodzakelijke onderzoek' -zal worden beëindigd voor de eigen ob ligaties van de bank zijn geplaatst. Men verwacht, dat dit nog verschei dene maanden zal duren. Hij zeide, dat alleen de Luxemburgse- en Deense leningen een kans maken om verstrekt te worden vóórdat de eigen obligaties van de bank zijn geplaatst. Een extra bon voor 1OQ gr. suikerwerk Donderdag a.s. zal voor alle leef tijdsgroepen een extra bon worden bekend gemaakt voor 100 gram suikerwerk. Deze bon zal uitsluitend voor suikerwerk en nlfet voor cho- coladeverSnaperingqn, jam enz. kunnen worden besteed, daar hét de bedoeling is de te grote voorra den suikerwerk bij de handel op deze wijze te verminderen. Dit zal slechts éénmaal gebeuren, zodat de handel daarmede rekn.ing dienst te houden bij het aanleggen van nieu we voorraden suikerwerk. Ophef fing of vergemakkelijking van de distributiemaatregelen voor suiker, 'jam, chocolade, suikerwerk en der gelijke liggen echter niet in de be doeling. het niet, dat het commentaar ge vaarlijk is en een implicatie vërbor- gen houdt. Hr. Ms. Ambon beschoten Op 19 Mei ontdekte H. M. Ambon te Merak (kustplaats aan de Straat Soenda) het onder Chinese vlag varende vaartuig „Soon Hong", dat zonder toestemming van de Neder landse autoriteiten bezig wris oncier- nemingsproducten te laden. Toen het schip door de Ambon" werd opgebracht, werd de Ambon" van de wal- uit beschoten, wélk vtiur werd beantwoord:'Aan Nederlandse zijde werden geen verliezen gele den. De Marvo meldtr dat dit de zevende maql is in negen dagen dat h,et vuur op een Nederlands oorlogs schip werd geopend. 100 Oorlogsmisdadigers aa.n België uitgeleverd 300 oorlogsmisdadigers, die door de Bqlgen werden gezocht, zijn in de Amerikaanse zone opgespoord. Een 100-tal, onder wie dr. Canaïis, het hoofd van de Gestapo in Bel gië en generaal Reeder, werd reeds aan België uitgeleverd. Bovendien wefd /een groot aantal leden van de „Adóif Hitler"-divisie, die zich aan moordpartijen in België schul dig maakten, naar België overge bracht. Om tien minuten voor bgli acht ishedenmorgen de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz", die bijna 7 maanden aan de Zuid pool op de walvisvaart is geweest, gesleept „door de „Nestor" en de „Elisabeth Goedkoop" van de fa. Wijsmuller, de IJmuider sluizen binnengevaren. Burgemeester Arn. J. d'AilJy van Amsterdam was ter begroeting aanwezig. Om vijf minuten over acht heeft het schip, gesleept door de „Chur chill" en de „Roosevelt" van de fa. Goedkoop,, de IJmuider sluizen verlaten en koers gezet naar Am sterdam. I De Internationale Noodvoedsel- raad heeft een tussentijdse toewij zing bekend gemaakt voor copra uit de Philippijnen en voor walvistraan uit Noorwegen en Japan. Hierbij werd aan Nederland 6000 tfe wal vistraan toegewezen. Hartman van Rijsenburg, geas sisteerd door twee neven yan de overledene, verrichtte de absoute in de kapel. Dan- trok de lange stoet onder het-zingen van het In Para- disüm' naar het priestergraf. Ook hier liep de vertegenwoordiger van de Minister van Marine onmiddelijk achter de kist, gevolgd door de vlootaalmoezeniers en de Vlootpr-e- dikant Ds. Vaandrager. Met het bid den van vijf Onze Vaders werd de plechtigheid besloten. „Het moreel van de Nederlandse troepen overzee is buitengewoon goed", zo deelde lt. generaal Kruis, die een inspectiereis langs de verschillende Nederlandse on derdelen in Indonesië heeft ge maakt,-in een persconferentie als zijn voornaamste indruk mede. Met deze reis heeft generaal Kruis gehoopt te tonen, dat de jon gens door het moederland niet worden vergeten. Met drie a vier honderd soldaten had de generaal persoonlijk gesproken en in Neder land zal hij zich 'voor zover moge lijk met hun familierelaties irt ver binding stellen. Zowel voor de geest onder de oorlogsvrijwilligers als voor de houding der 7 December- divisie en der bewakingsbataljóns, die slechts een zeer korte opleiding in Nederland hebben ontvangen, had generaal Kruis alle lof. Proble men vormen echter nog de voeding en de ontspanning.Tot begrijpelijke critiek geeft vooral heft gemis aan aardappelen aanleiding. Men moet zich behelpen met aardappelpuree, die uit aardappelpoeder wordt be- .réid. De behoefte aan ontspanning kan, aldus generaal Kruis, door het geregeld uitzenden van artistenge- zelschappen nooit geheel bevredigd worden. Er zijn veel meer midde len tot zelfontspanning nodig. Spel len, dagbladen en tijdschriften. Kranten, zo zeide de genefaal, heb ik bijna nergens aangetroffen en de tijdschriften zijn' doorgaans twee of drie maanden oud. Een geliefkoosde bezigheid van de jongens is het corresponderen met Nederland. En men is zeer In een gezamenlijke verklaring hebhen de Britse militaire gou verneur in Duitsland, RAF-maar- schalk Douglas, en de Ameri kaanse militaire gouverneur, ge neraal Clay, te kennen gegeven, dat het „nutteloos en kinderach tig" is de geallieerden verant woordelijk te stellen voor de ont beringen, die de Duitsers op het ogenblik lijden. De militaire gouverneurs verwij ten de Duitse politieke leiders, dat zij in uren, dat er gewerkt moest worden, demonstraties doen plaats hebben. Dit kan slechts een nade lige invloed hebben op de voedsel toestand. Geheel West-Europa leeft tengevolge van de oorlog op rant soenen, die'niet veel beter zijn dan de huidige Duitse. Queues in Dusseldorf Na een mededeling van Britse en Amerikaanse zijde, dat dfe brood- toewSjzing niet geheel gehorioreerd zal kunnen worden, ontstonden bij de bakkerswinkels in Duesseldor'f queues als nooit tevoren. Tot nu tóe; was het mogelijk geweest het broodraritsoeri van 1500 gram pêr week ook inderdaad te verstrekken, doch een officiële mededeling heeft de arbeiders er voor gewaarschuwd dat het duidelijk is, dat de graan voorraden in de Britse en Ameri kaanse zones geen- volledige brood distributie .zullen toelaten. Volgens een vertegenwoordiger van het departement van land bouw van de Britse sectie van de Duitse controlecommissie, is er in de Britse zone momenteel nóg een voedselvoorraad voor twee weken. Voorraden voldoende voor een week zullen binnenkort in de Duit se havens aankomen. Het hoofd van 'het militair be stuur in Wuertteijiberg-Baden ver klaarde voor radio Muenchen, dat de voedselnood eventueel nog zes wekenzou duren. Daarna zou het mogelijk zijn, dpt het volle rant soen 'van 1550 caloriën zou kunnen worden toegewezen. teleurgesteld, wanneer er niet voldoende op hun brieven wordt geantwoord. ,,'Y Er zijn klachten over de verve lende dienst. Menis o.m. het pa trouille lopen moe. Hoewel de troe- pen geenszins oorlogszuchtig zijn, mag men wel zeggen, dat zij bereid zijn aan alle vereisten te voldoen, zelfs al zou hiermede de termijn van de dienstplicht worden over schreden. Men mag uit .deze klach ten dus niet concluderen, dat men terug wil voor het werk gedaan is. Generaal Kruis had de indruk ge kregen, dat er bij de troepen in 'het algemeen wei begrip was voor haar taak na de ondertekening 'van Linggadjati. Na raadpleging van geestelijke verzorgers en officieren van gezondheid was de generaal gebleken,dat de in Nederland ver spreide geruchten over morele los bandigheid, vermindering van gods dienstzin schromelijk overdreven zijn. Er kan geen sprake zijn van ongerustheid qp dit gebied. Het aantal geslachtszieken is zeer laég en alle geruchten over het tegen deel doen de troepen alleen maar kwaad. Net verlangen tot blijven is bij sommige onderdelen zeer groot. Soms wil ineer dan vijftig pro cent na afloop van de diensttijd een bestaan in Indië zoeken. Het is echter de yraag, of er in derdaad voor zovele gegadigden mogelijkheden zijn. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag ont kende generaal Kruis stellig, dat na afloop van de diensttijd de onder officieren en officieren zouden moeten blijven of voor verdere dienst in Nederland in aanmerking zouden komen. Men heeft zich hier ten onrechte volkomen verkeerde voorstellingen van gemaakt, c Tenslotte memoreerde generaal Kruis nog hét werk van de inter departementale commissie, in Ne derland, die zjch in samenwerking met de Stichting van de Arbeid en de Arbeidsbureaüx beijvert de ge- demobiliseerden wederom in het burgerléven te werk te stellen. Een uitsluitend-ambtelijke regeling, zo besloot generaal Kruis, is echter gedoemd te falen. Medewerking van Nederlandse werkgevers is on misbaar: men moet hier in Neder land beseffen, dat het in deze gaat om de ruggegraat vari ons volk. Lord Mountbatten, de onderkoning van Brits-Indië, is, ver gezeld van zijn vrouw en enkele adviseurs van New- Dehli naar Londen gereisd, om met het Britse kabinet de maatregelen te bespreken, welke met het oog op de critieké situatie in Bengalen en de Pendsjaab (men denke aan de con troverse tussen Hin does en Mohamme danen) zullen wor den genomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1