EDIE LAREN Nieuu/ Langzaam-aan-actie in de Franse gas- en electriciteitsbedrijven De „Staatsgreep" te Buitenzorg Vsvcs Peron,- Viva Franco Doet alles wat Hij u zeggen zal Jhr. de Geer in cassatie? J Sir - - 300TfES ria Boekhouden idiploma met de bevoegde IEVINC Voor Alkmaar en omgeving Revolutie zonder bloedvergieten De Bilt is niet optimistisch v__ J Beel en Jonkman vertrokken Geruchten rond de reis der ministers Het gaat nu om voedsel voor de wereld Eerste koienbonnen aangewezen Wèl beroemdheden - geen wonderknapen! DE STRIJD OM HET LOONPEIL Kabinet Ramadier zal gebruik maken van het leger WOENSDAG VOLGT STAKING Arbeiders hebben op alles gerekend i Laatste nieuws Aanstonds De onderzeedienst bestaat 40 jaar om 7 uur een tweetal If tallen. ioneel van „De Prinses" in witte overalls en de in blauwe. P. Witte zal bij deze wed- iheidsrechter fungeren en ;ze gelegenheid zijn voor- ïbrengen. r doet er goed aan steeds jetten in het oog te hou- mogelijke veranderingen, rensen wij iedereen een wedstrijd toe en prettige :n. ID CLUB PERSEVERANTIA 13 8 4 1 20 13 8 3 2 19 13 8 i 3 18 jijden 13 6 4 3 16 13 5 5 3 15 rboer 13 5 5 3 15 13 7 1 .5 '15 13 6 1 6 13 13 5 2 6 12 :rg 13 4 4 '5 12 na 13 4 2 7 10 13 3 4 6 10 *g 13 3 2 8 8 13 3 1 9 7 man 13 1 2 10 4 VRAAGT HET TER INZAGE! lil punten i AooSJ.V 0^ liv»l P- s 3.7*V - 2;40 i ,40 4.W. laW etalages' J r onze HAARLEM-UTRECHT TeL 2881 E CLUBS VOOR 1 uur t de Onderlinge Brand- r Gebouwen, genaamd van 1813. op 2 Juni ran den heer J. Zwart te rekening over het jaar iming ter verikiezing van orziening in de vacature .g tot Directeur van de ilverboer. De alfabetische acature Kening: W. Bal- loning; voor de vacature de Geus en D. Kramer imens de directie, GROOT Cz.. Secretaris. 14 Mei-tot 31 Mei ter in-* enningmeester. deheer ■erkant, wat gesnor, en de van de overburen als een foetschi! is echter geen regel, want ge-bewoners. Doch hier i^ nde een multiplex-millio- dus totalitair verhuizen. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30* ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 24 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11234 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Van een der hellingen van Van Diepen's scheepSwerf aan het Winschoter Diep is met goed gevolg de 600 ton metende kust vaarder Bill-S te water gelaten. Het Winschoterdiep is zo smal, dat de schepen alleen zijwaarts tewater gelaten kunnen worden. Het moment waarop het schip tewater valt. Het is bestemd voor de Rotterdamse Kustvaart Centrale. (Anefo/Hof) MR. KOESTOMO, secretaris van de Pasoendanpartij, die de hoofdleiding had bij de acties te Buitenzorg, heeft in een onder houd met Aneta verklaard, dat enige partijleden wel vuurwape nen bij zich hadden, doch dat daarvan geen gebruik behoefde te worden gemaakt. De actie be gon om vijf uur 's ochtends, zo dat de republikeinse ambtenaren bij aankomst op hun kantooren deze reeds door Pasoendanleden bezet vonden. Koestomo zeide, dat het hier een geheel spontane ac tie gold, hoewel hij toegaf, dat wel enige voorbereiding nodig was geweest. Het lag in de bedoeling, de be zette diensten en bedrijven zo spoe dig mogelijk onder Soendanese lei ding weer in bedrijf te brengen, waarbij het aanwezige personeel voor het merendeel kon worden gebruikt, aangezien er vele sympa- thiserenden met de Pasoendanbe- weging onder waren. Op een vraag van Aneta, of nu nog voedselaan- voer uit het republikeinse gebied te verwachten was, antwoordde mr. Koestomo.- dat hiervoor reeds maat regelen genomen waren. Hij kon ephter nog niet op details ingaan. Van republikeinse zijde wordt voorlopig nog een volkomen pas sieve, afwachtende houding aange nomen. De republikeinse resident heeft krachtig protest aangetekend. De politieke adviseur van dr. van Mook, Raden Abdoelkadir, is naar Buitenzorg vertrokken om contact te zoeken met allen, die bij de jongste gebeurtenissen betrokken zijn en daarover bij de Ned. Indi sche regering rapport uit te bren gen. Nederlandse troepen zijn op geen enkele wijze tussen beide geko men en de gisterochtend vanwe ge het republikeinse ministerie van voorlichting uitgegeven ver klaring, dat deze staatsgreep het werk van de Nederlanders was, is van iedere grond ontbloot. De republikeinse burgemeester en resident van Buitenzorg hebben zich eigener beweging onder be scherming van de Nederlandse troepen gesetljl. Tijdens de staats greep is geen schot gelost en zijn geen slachtoffers gevallen. Kolo nel Thomson, de militaire com mandant, is van mening, dat de toestand tegen Zondag weer nor maal zal zijn. Te Buitenzorg was het Vrijdag avond rustig, daar Nederlandse sol daten de wacht betrokken hadden bij alle openbare gebouwen. De stad wacht op de beslissing van Ba tavia, wie het bestuur over de zes tigduizend inwoners zal' uitoefenen. In de tussentijd zullen de republi keinse functionarissen en de Soen- danezen zich neerleggen bij de maatregelen, die de Nederlandse commandant ter handhaving van orde en rust heeft genomen. Mr. Koestomo heeft verklaard, dat de actie te Buitenzorg be doeld 'was als stap bij de vorming van een Soendanese staat, die geheel West-Java omvat. Voor vijf uur 's ochtends waren zes republikeinse functionarissen gevangen genomen, doch de machts overname geschiedde zonder bloed vergieten. Over het aantal leden van de Pasoendanpartij, dat aan de staats greep heeft deelgenomen, variëren de schattingenvan 250 tot 1500. Heden zullen de Nederlandse Ie- go-autoriteit en trachten een nor maal bestuur te vestigen. Voorlo pig hebben zij de leiding in de stad op zich genomen. De vlaggen der republiek Indone sia, Welke Donderdagavond op nor- rpale wijze weeden gestreken, zijn Vrijdagmorgen niet meer gehesen, t-rwïjl ook in de stad de wit-groe- ne vlaggen wo.-Vn vertoond. De Partai Rakjat Pasoendan heeft in een verzoekschrift aan de luitenant gouverneur-generaal ver zocht het uitsteken van rood-witte vlaggen in de Nederlandse gebie den van West-Java te verbieden. Als motief hiervoor wordt opgege ven, dat het robd-wit in de door Nederlandse strijdkrachten bezette gebieden, waar volgens het ver zoekschrift de bevolking merendeels achter de pasoendan beweging staat, aanleiding zou kunnen geven tot verstoring van rust en orde. WIJ kunnen over het weer met de Pinksterdagen niet optimistisch zijn, schrijft het K.N.M.L in een speciale weerbeschouwing. Gerekend mag worden op vrij veel be wolking met nu en dan re genbuien, plaatselijk verge zeld van onweer, afgewisseld wel is waar door tijdelijke opklaringen. De wind wordt daarbij variabel, zowel van kracht als van richting, de temperatuur gaat niet verder meer naar boven, zal integen deel later wat lager worden, vfloral aan de kust. We zou den het weer dus het beste kunnen karakteriseren met de term: wisselend. De kersenoogst in de Betuwe belooft dit jaar zeer groot te zullen worden en reeds zijn de kersenbazen begonnen met het gereedmaken van de hoen- derikken, dat zijn de mandjes, waarin de geplukte kersen worden gedaan. Indien nodig worden de hoenderikken gere pareerd. Een kersenbaas aan het werk. (v. Mourik P.) - Elf Belgische Gestapo- leden gefusilleerd Hedenmorgen tussen 5 en 6 uur zijn elf Belgische leden van de Gestapo in de citadel van Namen gefusilleerd. De jongste was 25, de oudste 54 jaar oud. Meer dan 2000 mensen woonden de execu tie bij. Opper-adjudant van Himmler gearresteerd De SS-generaal Erich Neumann, voormalig opperadjudant van Himm ler, is gearresteerd. Hij werd ge vangen genomen in, een Beiers dorp in de buurt- van Berchtesga- den, waar hij als boerenarbeider was ondergedoken. Neumann was chef van de Sicherheitsdienst en de Sicherheitspolizei in Nederland en België. De Nicola zoekt een kabinetsformateur De Nicola, de Italiaanse presi dent, heeft Torracini, voorzitter van de wetgevende vergadering, ontvangen. Volgens Torracini is het thans niet meer een kwestie van personen, maar van partijen en moet de sterkste partij, m.a.w. die van de christen-democraten, de verantwoordelijkheid op - zich ne men van de regeringsvorming. Uitgeleide gedaan door de hoog ste autoriteiten zijn de ministers Beel en Jonkman gistermiddag om 15 uur Java-tijd per Dakota naar Singapore vertrokken. Van repu blikeinse zijde was ter uitgeleide aanwezig dr. Ali Boediardjo, secre taris van de Indonesische delegatie. Gisteravond zijn de ministers te Singapore gearriveerd. Zij zijn de gasten van de gouverneur-generaal Malcolm MacDonald. Van bevoegde zijdewordt het volgende medegedeeld: „Het is waarschijnlijk onvermijdelijk, dat de reis van de minister-president en de minister van overzeese ge- biesdelen aanleiding geeft tot het verspreiden van talrijke verwar ringwekkende berichten. In dit verband wordt het volgende cate gorisch van bevoegde zijde ver klaard: Primo: Het is nimmer de bedoe- Hng van de minister-president en de minister van overzeese gebieds delen geweest om tijdens hun ver blijf in Nederlands Indië enig be sluit van ingrijpende aard te ne- mgn. Het doel hunner reis was oriënterend en beoogde daarnevens met de Commissie-Generaal en Lui tenant Gouverneur Generaal en an dere autoriteiten, Nederlandse zo wel als Indonesische, in persoonlijk contact te treden. Secundo: Na de terugkeer van de ministers zullen zij hun indrukken aanstonds aan het kabidt mede delen. Tertio: Eventuele besluiten zullen niet worden genomen voor het hier boven bedoelde overleg heeft plaats gevonden. Berichten, die hierop vooruitlo pen, kunnen niet anders -dan een speculatief karakter dragen." Gejuich te Buenos Aires Een menigte van verscheidene duizenden, tezamen gekomen op de Plaza del Mayo te 'Buenos Aires, juichte: „Viva Heron! Viva Franco!" ter begroeting van 'de nieuwe Spaanse ambassadeur in Argentinië, dr. José Maria de Areiza, die Vrij dagavond zijn geloofsbrieven aan president Peron kwam overhandi gen. De ambassadeur had een on derhoud van anderhalf uur met Peron. Volgens kringen, die in nauw verband met de regering staan, zou een van de punten van bespreking geweest zijn een aan staand bezoek aan Spanje van Se- nora Peron. Zij zal op 6 Juni uit Buenos Aires vertrekken. Weer een ei Naar wij vernemen zal in de bcrnenlijst van de volgende week voor personen van alle leeftijds groepen weer een* ei beschikbaar worden gesteld. L.T.B. TER BEDEVAART MET ACHTHONDERD zijn de leden van de L.T.B. gisteren naar de jaarlijkse voorjaarsprocessie naar Maria's heiligdom in Heiloo getogen, om na de plechtige Hoog mis, die pater Gerritsen van de Eg- monder Benedictijnen opdroeg, te luisteren naar een sterke predicatle van kapelaan Hammerstein uit Lisse, die op de tekst van het Sint Jans evangelie over de bruiloft van Kana' „En Zijn Moeder zeide tot de be dienden, doet alles wat Hij u zeg gen zal", de katholieke boeren, tuin ders en kwekers opwekte, naar Ma ria te gaan en, te luisteren naar het woord, dat Zij door anderen tot ons spreekt. Hij herinnerde aan de in vloed en de kracht, die van Maria uitgaat, zoals blijkt uit het wonder van Fatima: in Portugal voltrekt zich de laatste tientallen van jaren een omwenteling op sociaal-gods dienstig gebied, waarvan in alle rangen en standen de invloed merk baar is. Gaan wij aan de hand van Maria naar Christus, aan de hand van Christus verenigen wij ons met de Kerk. Maria toont ons Christus, Zij is de brug tussen Christus en de Kerk. Zij zegt ons voortdurend: doet alles wat Hij u zeggen zal. Wij beleven weer een critieke toe stand. Het gaat niet, als op de bruiloft van Kana, om wat wijn, maar om voedsel voor de wereld. Doet wat Hij u zeggen zal. Houdt u aan het woord, dat de Paus onlangs tot het Landbouwcongres te Rome sprak: de boeren en tuin ders vormen een onmisbare so ciale stand in de maatschappij, mits gezond georganiseerd, zullen zij op de eerste plaats kunnen meehelpen aan het geestelijk her stel van de wereld. In de boerenstand vindt men de sterke karakters en de grote begin selvastheid om te weerstaan aan de demonische zuigkracht van de be geerte naar winst. Daarom moet men ook de kindëren niet te vroeg atm de handenarbeid zetten, maar hen tijd geven Voor ontwikkeling. Voor het bereiken van een juiste verhouding tuêséf. stad en land is een hecht aangesloten organisatie van boeren en tuinders van groot belang. Smeek 'in deze dagen om licht en kracht, opdat Gods geest over ons allen, over ons volk, over onze regering, over onze leiders moge komen. De processie had verder het ge bruikelijke verloop. De middagpre- dicatie werd ditmaal in het lof ge houden en niet bij het rustaltaar. Zij was gewijd aan de Pinkstertekst uit de Handelingen der Apostelen: „En zij bleven allen eensgezind vol harden in het gebed, tezamen met de Moeder van God". Pater Toebosch, de rector van het genadeoord, sprak een woordje van aanbeveling voor het weer-versche- nen tijdschrift van O.L. Vr. ter Nood en wees daarbij terecht op de nauwe band, die tussen Heiloo en de L.T.B. sinds 1930 is gegroeid. In het prach tige bos van Runxputte droeg pas toor Goes, omstuwd door de hoofd bestuursleden van de bond, het Allerheiligste rond, terwijl de bloei ende bomen de bloesem als levende confetti van Ons Heer deden neer dalen. Het wekte bij velen ontroe ring, te horen hoe bij de vele inten ties, welke werden opgegeven, er talloze waren voor een behouden thuiskomst naar ziel en lichaam van zoons uit Indië en voor zegen over onze jongens in de landen overzee. Met een plechtig lof met Te Deum werd deze L.T.B.-bedevaart weer besloten. Naar wij vernemen, heeft jflr. mr. D. J. de Geer zich, behoudens de vereiste toestemming van het bijzonder gerechtshof te Amster dam, voorzien vgn beroep in cas satie,' tegen het door dat hof over hem uitgesproken vonnis. Amsterdams begroting vastgesteld 1 De gemeenteraad van Amster dam heeft Vrijdagavond laat de be groting voor het jaar 1947 met al gemene stemmen onveranderd aan genomen. Het begrotingstekortbe loopt bijna 43 millioen gulden. Met ingang van 27 Mei a.s. zijn geldig verklaard de bonnen 71 en 75 van de brandstoifemcaart TA 707. Zoals bekend, wordt deze kaart thans door de distributie diensten uitgereikt. Op elk dezer bonnen zullen drie eenheden vaste brandstoffen worden gele verd. Om te bereiken, dat de ge zinnen voor de aanvang van het nieuwe stookseizoen over brand stoffen kunnen beschikken, moe ten de bonnen zo spoedig moge lijk bij de brandstoffenhandel in geleverd worden. Van officiële zijde legt men er de nadruk op, dat de handel niet uit sluitend kan worden bevoorraad met de meest gewenste huisbrand soorten, doch slechts met die soor ten, welke beschikbaar komen. Dit betekent, dat de handel genood zaakt is een gedeelte der' toegewe zen zes eenheden in door sommigen minder begeerde soorten af te le veren. Men verlange dus van zijn handelaar geen prestaties, waartoe deze niet in staat is. Over de voor uitzichten van de huisbrandvoorzie- ning valt thans nog niets positiefs te zeggen. Er zijn echter geen tq- kenen, die wijzen op toekenning van een hoger rantsoen dan dat voor de afgelopen winter. Voor hen die om enigerlei reden niet in het bezit zijn van bon 72 van de oude brandstoffenkaart, zal in de loop var Juni een regeling bekend ge maakt worden. ZO STAAN WIJ DAN voor de uitvoeringen van de Oos- terhoutse Nachtegalen. Heden, Zaterdagavond, in het Gulden Vlies te Alkmaar, morgen, op de avond van de Eerste Pinksterdag, in de Parkzaal te Hoorn, en Maandag, Tweede Pinksterdag, des middags in de enorme zaal van de Bloembollenveiling te Bovenkarspel. Het beroemde jongenskoor oogstte grote successen in het buitenland, boven de Moerdijk kon het zich nog niet laten horen. Een beroemd koor, maar toch zijn het geen „wonderknaper". De leiding, die in bevoegde opvoedkundige handen is, past daar wel voor op. Bij de opleiding van de jongelui met uitgezocht stemmateriaal wordt het zingen aangewend als een opvoedingsmiddel bij uitstek, dat hen vormt tot gave kunstzinnige mensen. En met groot succes. Zy hielden de naam van cultureel Nederland in het buitenland hoog en laten nu ook, dankzij het initiatief van het „Nieuw Noord hollands Dagblad", voor het eerst Noordholland van hun schone kunst genieten. Daarna staan, naar wij vernemen, uitvoeringen in niet minder dan het Scheveningse Kurhaus op het program, en dan volgt een tournee door Engeland, nadat Zwitserland pas weer een beurt gehad heeft. Wat in Alkmaar, Hoorn en Bovenkarspel te horen valt, is dus wèl iets bijzonders. Wij kunnen mededelen, dat de concerten in Alkmaar en Hoorn vrijwel uitverkocht zijn. In Boven karspel is de ruimte echter tweemaal zo groot als in Alk maar en in Hoorn tezamen. Hoewel Westfriesland dus niet bevreesd behoeft te zijn, dat er in de tot concertzaal gepro moveerde veilingruimte geen plaats meer zal zijn, is het toch zaak, niet tot het laatste nippertje te wachten. De regering is besloten zo nodig gebruik te maken van het leger ter waarborging van de gas- en electriciteitslevering. Wij hebben op alles gerekend HET EERSTE GRO^E CONFLICT tussen de Franse regering en de vakverenigingen over het loonpeil is uitgebroken. De Franse nationale bond van arbeiders bij de gas- en electriciteits bedrijven heeft Vrijdagavond besloten tot een „langzaam-aan- actie" in het gehele land, waardoor de levering van gas en electriciteit met vijftien a vijfentwintig procent verminderd zal worden. Woensdag zal geheel gestaakt worden, op de productie van een veiligheidskwantum na. Voorts is besloten tot een even- tuële latere algehele staking voor onbepaalde tijd, naargelang de ontwikkeling van de situatie in andere industrieën. Na het doen van zekere beperkte concessies, zoals eerder gemeld, had de regering verklaard, niet bereid te zijn tot het in overweging nemen van enige algemene loonsverhoging voor December aanstaande. In over eenstemming daarmede werden de eisen van de arbeiders bij dc gas- en electriciteitsbedrijven om een loonsverhoging van vijftien procent van de hand gewezen, Nu volgt de aankondiging door de bond van de langzaamaan-actie. In het betref fende communiqué van de vakbond wordt de regering er van beschul digd het conflict uitgelokt te heb ben, terwijl de eis van vijftien pro- Cent loonsverhoging wordt vervan gen door een eis van drie en twin tig procent. „De bond is vastbeslo ten zich door. niemand een wijze van optreden te laten voorschrij ven". Wanneer de langzaamaan-actie zal beginnen is nog niet bekend. Nadere orders hieromtrent worden per posf rondgezonden. Men vreest dat deze actie zal leiden tot stillegging van andere industrieën of tot een alge mene actie van het algemeen ver bond van vakverenigingen. Regering neemt maatregelen In antwoord op de aankondiging van de „langzaamaan-actie" door de bond van arbeiders bij gas- en electriciteitsbedrijven heeft het Franse kabinet Vrijdag kort voor middernacht besloten tot require- ring van alle gas- en electriciteits- fabrieken in het land wanneer de aangekondigde actie tot uitvoe ring wordt gebracht. Een woordvoerder van de bond van arbeiders bij de gas- en elec triciteitsbedrijven Verklaarde naar aanleiding van de beslissing van de regering tot requirering ingeval van staking: „Het besluit van de rege ring maakt voor ons geen verschil. Wij hebben op alles gerekend en wij zullen doorgaan volgens ons plan tot het bittere einde". De minister-president heeft de chefs der staven van leger, vloot en luchtmacht uitgenodigd bij een kabinetsvergadering, waarop maat regelen in verband met de toestand in het gas- en electriciteitsbedrijf besproken zullen worden. Na de vergadering van de minis ters zei de minister van binnenland se zaken, dat alle nodige stappen om tot het requireren van de*' in de gas- en electriciteitsbedrijven werk zame arbeiders over te gaan, waren genomen. De regering heeft hiertoe het recht op grond van de wetge ving ten tfjde van oorlog, die nog steeds geldt. De Franse gas- en electriciteits bedrijven zijn genationaliseerd en een van de maatregelen, die de re gering kan nemen tqgen arbeiders, die zich niet aan de orders houden, is hen ontslaan. In kabinetskringen neemt men aan, dat het' grootste deel van de arbeiders de regering zal gehoor zamen. De requisitie-maatregelen zullen, naar verwacht wordt, a.s. Dinsdag van kracht worden. Henny Möring, de stopperspil van h"et Nederlands elftal, die onlangs een lelijke blessure op liep, wordt dagelijks door de masseur der voetbalclub „En schede" onderhanden geno men. De masseur, de heer H. Kaptein, is ervan overtuigd, dat Möring voor de voetbalwed strijd tegen Frankrijk weer ge heel fit zal zijn. (A.N.P. P.) DE GASPERI, leider der chris ten-democraten, heeft de opdracht een nieuw Italiaans kabinet te vor men, aanvaard. De ministers Beel en Jonkman zgn heden, op weg naar Nederland, uit Singapore naar Bangkok, de hoofdstad van Siam, vertrokken. Volgens joodse kringen te Jeru zalem is weer een schip met 1500 joodse immigranten aan boord door de Britse marine aangehouden. In de Franse nationale vergade ring werden de Franse verliezen aan mensenlevens in de periode van 19391945 geraamd op 620.000. IVE JOURNALISTEN, die op de I— persconferentie bij generaal Kruis aanwezig waren, toen hij een en ander vertelde over zijn In dische reis, hadden zich gespitst op politiek nieuws. Wel een beetje ten onrechte misschien, want een generaal is een soldaat, en geen politicus dat wordt ons ten min ste in alle toonaarden voorgehou den. Verschillende kranten zijn een beetje teleurgesteld, omdat de ge neraal niet veel positiefs gezegd heeft over de aflossing, c.q. de te rugtrekking van de troepen. Dit terugtrekken, en de kwestie van de troepenregeling in het al gemeen, is echter op het ogenblik allereerst een politieke zaak. Men kan dat betreuren, het is nu een maal zo. En nu schijnt het ons on nodig, noch tactisch, van bepaalde zijde te schrijven over het handha ven van een- bepaalde troepensterk te „als een stok achter de deur", om een goede uitvoering van het accoord van Linggadjati af te dwin gen. En nog meer dom is het, daar aan toe te voegen, dat het nu toch tijd wordt, tot die terugtrekking over te gaan, omdat immers in het accoord is opgenomen, dat dit „uanstonds" na de ondertekening van de overeenkomst zou geschie den. Dat Republikeins-Indonesische kranten zoiets beweren, kunnen wij verstaan, dat Nederlandse, kranten het zeggen, lijkt ons, zacht gezegd, bevreemdend. Wij hebben immers te maken met een Nederlandse interpretatie, en wij verwachten van Nederland se kranten, dat zij achter die inter pretatie staan. Welnu, volgens deze uitleg is vastgesteld, dat „aan stonds" moest worden verstaan als „zo dra mogelijk". Dus, zo gauw als het mogelijk is. En dat is het nu eenmaal nog niet. Rust en orde en veiligheid zijn in Indonesië nog niet verzekerd. De laatste berich ten hebben er ons sterk van over tuigd. Nu is het wel zeer te be treuren, dat over een zo belang rijke zaak als deze tussen de beide partners geen voldoende overeen stemming in de uitleg bestaat, maar wij weten toch ook, dat zelfs de republikeinse delegatie te ken nen heeft gegeven, dat zij kennis genomen heeft van die Nederland se interpretatie en dat zij derhalve niet zou doen, alsof deze „lucht" was. Het gebrek aan voldoende overeenstemming over de inter pretatie wreekt zich hier wel heel sterk, maar het gaat niet "aan, dp* Nederlandse kranten het publiek voorlichten op een manier, alsof er helemaal geen Nederlandse inter pretatie zou zijn. Niet elk woorden boek zou 'wellicht beweren, dat „aanstonds" hetzelfde is als „zodra mogelijk", maar de Nederlandse re gering heeft die uitleg tot de hare gemaakt, en dit wel zeer met re denen omkleed. Wij houden het, gezien bovendien de recente feiten, dus maar op „zodra mogelijk". En wij hopen, dat het spoedig zal zijn! EXTRA RANTSOEN SIGAREN? Vrijdagmorgen hebben de siga renfabrikanten, die op het ogen blik allen een grote overschotvoor- raad hebben, een bericht ontvangen van de Vakgroep Sigarenindustrie, dat de minister in de week na Pinkster een beslissing zal nemen omtrent de distributie van sigaren. Van geheel vrij geven zal wel geen sprake zijn, daar de sigarenindus trie nog slechts 40 pet. produceert van de vooroorlogse productie, doch er bestaat grote kans op een extra bon voor sigaren. Het Ministerie van Economische Zaken waarschuwt uitdrukkelijk tegen het verkopen van sigaren zonder de distributievoorschriften in. acht te nemen. Wel is waar wordt overwogen de distributie van sigaren op te heffen, doch indien zulks onmogelijk zou blijken, ko men betrokkenen in grote moeilijk heden. In verband hiermede is de centrale dienst voor de economische controle „Cedec" geïnstrueerd de controle in belangrijke mate te ver scherpen. NIEUWE BONNEN CONSUMENTEN- CREDIET De Minister van Financiën heeft bepaald, dat de bonnen 13, 17 en 21 met ingang van 21 Mei besteed kunnen worden voor het Consu- mentencrediet. De Onderzeedienst van de Kon. Marine zal in Juni 40 jaar bestaan. Dit jubileum zal worden gevierd met een grote jubileum-reünie van het onderzeedienstpersoneel op de basis in Waalhaven te Rotterdam, op Donderdag 19, Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Juni, waarvoor een uit gebreid programma is vastgesteld. De Donderdag is gewijd gan een vaartocht voor de reünisten, een bezichtiging van de basis en van de onderzeeboten. Op Vrijdag zal door Z.K.H. Prins Bernhard een monument onthuld worden voor het gevallen onderzeedienstperso neel, 's avonds volgt een receptie en een feestavond in de Rivièra Hal. 's Zaterdags zijn er wedstrijden gn 's middags een grote duikdemon- stratie op de Maas met aan de Parkkade bezichtiging van onder zeeboten door het publiek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1