WAAR BLEEF IN HET BOMVRIJE SALZKAMMERGUT Amerikaanse tenniskoningin wordt beroepsspeelster 83.544 GEVALLEN VOOR DE TUCHTRECHTER dfimonsMiés qeqev&n Be eerstse „-HoUondsc mM weel \iwmpiwA <m gekeurd r Potteaen pannen dktMievaj De i^w'ictbandèadistcibiitliz woKlluiigetoi nededaMvecloordeiMus- mfftcfi tegen Zuid-Afrika Europees kampioen...Hf Alt-Aussee, de laatste hoofdstad van het Derde Rijk NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD, - Zaterdag 24 Mei 1947 PAG. 5 De epiloog van het Groot-Duitsedrama ai) Excellenties, generaals, filmartisten en andere gewichtige lieden op vlierinkjes en in koestallen Dammen JÈ. fm mum m m*w m w m W "Piel Aiali vet W: m m m m m „Godsgeloof (L)" Overzicht prijsovertredingen in 1946 in het Arrondissement Alkmaar A Uierum Qui2JÜjejTi£giLC werd DE UNIE-BOM VAN OPA RIPARATO IN ATTNANG-PUCHHEIM, de toegangspoort naar het gebied van de Traunsee en het Salzkammergut. stoomt het wereld verkeer van het Westen naar het Oosten: Wenen, Budapest, de Oriënt. Wie naar het Zuiden, het Salzkammergut wil reizen, moet hier een bergtreintje met supertractie bestijgen. Het is een gewichtig overlaadstation en daarom hebben de geallieerde bommenwerpers het finaal in de prak gegooid. Wanneer men uren lang door streken spoort, die de lugubere kenmerken van de totale oorlog tonen, is een reis door deze wonderschone we reld een tocht als op een vreemde planeet. Dartel hobbelt het lokaaltje langs Gmunden met zijn Esplanada aan de idyllische Traunsee naar Bad Ischl, de gedistingueerde sole badplaats, waaraan keizer Franz Josef, Aartshertog Johann, Lehar en andere grote Oostenrijkers hun namen verbonden. Dan sluipt het treintje omzichtig om de hang van de Pötschenpass en slingert zich door de kloof van het Ausseeër ge bergte langs het fantastisch gelegen Hallstadt en Hallstadtersee, met zijn rijk geornamenteerde houten hui zen als uitgestrooid over de rots wand, om dan langs de oever van de altijd wild opbruisende Traun opwaarts te snellen naar het pre- tentieuse Bad Aussee. Hier laten we de trein verder aljj.cn zijn weg vervolgen naar het Zuidelijke Enns- dal, naar Steinach Irdning. Wij volgen het hoge gezelschap, dat een menigte van sleden bestijgt en laten ons glijden naar het, in de omslotenheid van een krans van bergreuzen onder dominantie van de 3000 meter hoge Dachstein met zijn eeuwige witte muts gelegën dorpe Alt Aussee. Als Doornroosje uit de slaap gewekt. Hier zijn we aan een „finis ter- rae" gekomen. De enige toegangs weg slingert zich in wilde bochten langs de uitlopers van het gebergte, gepaard aan een snelle bergbeek en loopt tenslotte dood tegen de mas sieve, loodrechte wanden van het „Totes Gebirge", een in waarheid dood gebergte met voorwereldlijke holen en spelonken, waar de sneeuwvelden zich in het "oneindige lijken uit te strekken. Nietig ligt het dorpje in de diepe dalkom.en toch verheft het zich 1000 meter boven de zeespiegel. De bevolking leefde er sinds eeuwen onopge merkt door de wereld, van de zout- bergwerken, van schrale landbouw en magere veeteelt en van zomer gasten. Het telde honderd jaar ge leden goed 1800 zielen, het telt ze nu nog. tn deze weinig opwindende levensstaat ware oolj nimmer ver andering gekomen, indien niet de alle dimensies van menselijk-moge- lijke overtreffende gebeurtenissen van de oorlog hier hadden ingegre pen. Want dit sluimerende berg dorp, waarvan zelfs vele Oostenrij kers de naam niet eens kennen, promoveerde in de laatste maviden van de oorlog plotseling tot de dui zelingwekkende hoogte van de laat ste ..hoofdstad van het Groot-Duit se Rijk". Toen het nog niet bezette deel van het Reich, vogral na de val van Berlijn, feitelijk nog slechts bestond uit enige Oostenrijkse pro vincies, trok het zich nog in vrij heid bevindende kader van de Duitse leiding zich in deze van na ture bijna bomvrije omgeving terug om van daaruit „de laatste weer stand" te leiden. Zo steeg de be volking van Alt-Aussee in korte tiid van 180(1 tot ruim 6000 koppen. Men hoorde er alle talen ter we reld, want zelfs Turken, Brits-In diërs en Jappen waren er terecht gekomen. Excellenties met een melkkannetje. Ministers met driedubbele doc torstitels, generaals en diplomaten, mitsgaders ega's, .kinderen en klein kinderen, woonden er' op vlierink jes en in koestallen. Excellenties stonden voor de enige melkwinkel ter plaatse urenlang in de rij om een kwart litertje melk of dromden voor het raadhuis voor 'n schoenen bon of onderdak. Het leven takelde af tot een weinig aanlokkelijk be staan, magr daarvoor in xuil was men beveiligd tegen de duizeyden witte vogels, die elke dag van" Ita lië kwamen aangevlogen recht op de Dachstein af, om zich daar dan in de richting van de doelen te verdelen: Wenen, Linz, Salzburg, Passau, Regensburg, spoorweg knooppunten, fabrieks- en bevol kingscentra en de Donaubruggen. Weliswaar waarschuwde ook daar de koekoek, dat er geallieerde vlie gers op komst waren en draaide een banketbakkersvrouw de enige handsirene, maar wezenlijk gevaar was er tussen deze machtige rotsen niet. De invasie van de verfluchte Auslander" Het hele dorp staat overhoop, als nu op een mooie Februaridag de officiële invasie van die „verfluchte Auslander" plaats vindt. Er is zó al geen plaats meer, waar moeten die nu weer ondergebracht worden? Altenburg, belast met de verzor ging zijner onvrijwillige gasten, be geeft zich naar het raadhuis, wor stelt zich door de veeltalige menig te heen, welke des .burgemeesters bureau onder de handwijzer „Zum Bürgermeister" belegeren. De bur gemeester is een jong bestuurs ambtenaar, speciaal vanuit het pro vinciale gouvernement gezonden om de buitengewone toestanden in het dorp te bemeesteren. Hij heeft al lang de moed opgegeven om iets ervan terecht te kunnen brengen. De vreemdelingen puilen al aan alle kanten uit en nog steeds ar- riveren nieuwe gasten met speciale verblijfsvergunningen der aller hoogste regeringsinstanties, waar voor hij maar heeft te bukken. Nau welijks heeft hij gisteren een uit gebreide kolonie van troetelkinde ren van Goebbels, de film- en' to neelsterren aan goedgemeubileerde villa's moeten helpen of nu weer zegt hem deze vertegenwoordiger van Buitenlandse Zaken het bevel aan, dat hij heeft te zorgen voor onderdak voor leden en families van de nationale Rumeense, Bul gaarse en Kroatische regeringen. En dat, waar Buitenlandse Zaken zelf met een uitgebreide staf is binnengerukt, het Reichssicherheits- hauptafhbt onder de persoonlijke leiding van Kaltenbrunner zich in een villa heeft geïnstalleerd, de Gestapo het hotel „Zum Hirsehen" in beslag genomen heeft, de Hon gaarse rijksbestuurder von Horthy met familie in hotel „Am See" is geïnterneerd en de Kroatische poglavnik Pavaldo zijn familie en hof in het moderne pension van de enige plaatselijke slager heeft on dergebracht. Daarenboven heeft de laatste dictator van het nog niet bezette deel des Rijks, Eigruber van Linz zijn tenten opgeslagen in een van een Joodse eigenaar geroofde villa en heeft ook al een sleep van ambtenaren meegebracht. Volksverschuiving naar randorde. Op het raadhuis tracht de bur gemeester duidelijk te maken, dat de grens bereikt is: „Herr Alten burg. het gaat niet meer." „Niet gaan, het m o et gaan. Daar, die grote villa, daar kunnen er toch nog heel wat in?" „Is reeds bezet. Die is Dr.' Mae, de staatspresident van Estland, met gevolg toegewezen." „Zet hem dan eruit. Wat hebben we nu nóg aan Estland?" „Neen, neen, dat is al te grof, dat gaat niet!" Des avonds vindt de zoveelste volksverschuiving plaats. De min ste goden moeten hun vlierinkjes verlaten, om in koestallen in te trekken, hogere goden worden uit de hotels naar de pensionvertrekjes bij de zoutbergwerkers getranspor teerd en de hoogste autoriteiten van diverse nationaliteit delen broe derlijk de hotelkamers met twee en drie. De burgemeester heeft het ge voel, de baas van een gekkenhuis geworden te zijn Pauline Betz, de 28-jarige Ame rikaanse tenniskoningin, „the first lady of tennis", Bobbie Betz, of hoe dc Amerikaanse pers in haar en thousiasme dit tennisfenomeen mag noemen, een elegante verschijning, soepel, een en al gratie zelfs tijdens de meest opwindende momenten van een wedstrijd, heeft stormen derhand het flegmatieke Wimble- don-publiek veroverd. Pauline Betz, drie jaar kampioene van de Ver enigde Staten, bereikte haar doel: de titel van Wimbledon. Doch toen Pauline na haar overwinning in de finale op haar landgenote Brough met een innemend lachje het cen- trecourt afliep, stormachtig toege juicht door het publiek, zal zij zelf noch het publiek hebben durven dromen, dat het de laatste maal was geweest, dat Wimbledon Pauline en Pauline Wimbledon zag. Immers, zij heeft nadien schromelijk de regels van het amateurisme overtreden. En daar is heel wat over te doen geweest. Zij moest kiezen of delen en zij koos tenslotte: prof worden. Zij bedong25.000 dollars voor het eerste jaar, dat' zij als profes sional zal optreden, hetzelfde bedrag dat een andere tennisster, Alice Marble, in 1941 ontving. De eerste manager, die zij raadpleegde, vond de som te hoog, maar de tweede, Harris, voelde wel iets voor een contract op die basis. En zo is Bob bie Betz beroepstennisspeelster ge worden. Wimbledon zal het elegante figuurtje niet meer terug zien. Ten- tij men tot een open kampioenschap overgaat. Maar een strijd tussen profs en amateurs, neen, dat gaat tegen alle principes van de Brit in. ZATERDAG 24 MEI 1947 Correspondentie en oplossingen onder motto „Damrubriek" in te zenden aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 88 en 89 in te zenden tot uiterlijk 5 Juni a.s. Probleem No. 88 van Dr. M. Belinfante te Amsterdam «f m W 'sH m ii is ij fj g§ m S3 Stand: Zwart 13 schijven op 1, 6, 8, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 23, 25, 30 en 35. Wit 13 schijven op 17, 22, 27, 28, 32, 33, 34, 39, 42, 44, 47, 49 en 50. Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN Probleem No. 88. Deze compositie is uit de tijd toen Belinfante nog student was in de wis- en natuurkunde. Later, toen hij leraar in deze tak van onderwijs was geworden, heeft hij meer pro blemen van klein formaat met fraaie dwangspelontknopingen ver vaardigd. Zeer waarschijnlijk plaat sen wij binnenkort een dergelijk probleemstukje van hem. Probleem No. 89. De Franse problemist Pelé weet in veel van zijn problemen iets raadselachtigs te leggen. Zo ook met dit probleem. Ten opzichte van de stand van de witte schijven op 45 en 50 meent men de tekstzet reeds te kunnen gissen. Maar het is ech ter gehe'el anders dan men denkt, en met de tweedé inleidingszet is dit in niet mindere mate het geval, terwijl de sleutelontknoping eerst met de laatste zetten iets vaag be gint door te schemeren. Kortom het is een probleem met onverwachte verrassingen van het begin tot het einde. OM NA TE SPELEN Onderstaand volgen enkele partij fragmenten, welke zijn voorgeko men met de wedstrijd U.D.I.De Kroonschijf, welke op Zondag 18 Mei jl. te Den Bosch gespeeld werd. Partijfragment No. 1. Zwart (N. Smit, De Kroonschijf) 10 schijven op 3, 4, 6, 9, 14, 17, 18, 19. 23 en 29. Wit ,(G. Emons; U.D.I.) 10 schij ven op 26, 27, 28' 30, 32, 35, 36, 39, 44 en 48. In deze partij zijn vooral van zwart veel dreigende combinaties voorgekomen, die door goed ver dedigend spel zijn afgewend. In bovenstaande stand ging wit door 2621 tot een schijfoffer over, om daarna 2822 te spelen. Door drei gingen enz. zal wit hiertoe wel zijn beweegredenen hebben gehad, even als zwart, die hierna door 2934 en 34 25 het spel, wat het mate rieel betrof, weer op een gelijke basis bracht. Het is intussen nu de vraag of wit buiten het schijfoffer 26—21 met voor hem gunstig spel- verloop een andere zet had kunnen doen, terwijl verder zwart door de aansluitingszet 9—13, nadat wit 28 22 speelde, allicht eveneens aan kwaliteit zou hebben verloren, als hij met het winnen van een schijf zou hebben gewonnen. Hiervoor is vrij zeker tijd en studie nodig. Wat denken de lezers er van? Partijfragment No. 3. Met de partij H. v. d. Pol met 5 schijven op 8, 16, 17, 24 en 26 en wit (Wagenaar) 5 schijven op 23, 25, 27, 32 en 35, die een spelverloop van 77 zetten heeft gehad, kwam het tegen U.D.I. tot de volgende afwikkeling: 1. Wit 23—19. Zwart 24 13. 2. 25—20. 16—21. 3. 27 16. 26—31. Zonder het terugwerpen van de zwarte schijf van 31 naar 22 wordt het spel vrij zeker remise. 3. 32 27. 31 22. 4. 20—15. 22—28. 5. 15— 10. 28—33. 6. 10—4. 13—19. 7. 4—10. 1722. Een onverwachte en verras sende resource-zet, waarbij zwart met een slotstand van 1 tegen 3 dammen nog juist remise-spel kan bereiken. 7. 103. 3338. Remise. Had de witte schijf 16 op 26 ge- door J. S. FLETCHER 51. „Misschien zou ik nog een belo ning kunnen bieden," zei hij. „Ik zou bijvoorbeeld duizend Pond kun nen uitloven voor hem, die mij op het spoor van die mensen zou kun nen zetten. Wat zou u daarvan zeg gen?" Daniel Pyke lachte en vervolgde zijwaarts zijn weg door de straat. „Ik moet lunchen," zei hij en liet Blake staan waar ze elkaar hadden ontmoet, terwijl de laatste zich af vroeg, hoeveel de Pykes eigenlijk wel zouden weten. „En tenslotte," mijmerde hij, ter wijl hij naar de Cardinal's Hat te rugkeerde, „tenslotte weten ze mis schien helemaal niets. Ik geloof, dat ik zelf maar eens voor nieuws moet gaan zorgen." Dit besluit stond vast in zijn geest, toen hij die namiddag op pad toog naar Malvery Hold en het werd versterkt toen hij met Rachel Malvery over de jongste ontwikke ling sprak. In stille bewondering luisterde Rachel naar zijn verslag over de voortgang van de laatste twee dagen: het nieuws over de cheque vervulde haar klaarblijkelijk met verbazing. Maar ietwat tot Blake's verwondering toonde ze geen verrassing toen hij haar ver telde van Athertons verdenking met betrekking tot Boyce's tegen woordigheid in de hut van de Clents op de vorige avond. Ze lach te wat, bitter en sarcastisch. „Dat kan best," zei ze. „Heb ik het niet altijd gezegd, dat het ge heim van Dicks verdwijning daar ligt?" Ze wandelden het terras op en neer, aan het einde van de ver waarloosde tuin van Malvery Hold en terwijl zij sprak, wees ze over de inham naar de hut van de Clents gemakkelijk te zien 'op ruim ander halve kilometer afstands. „Daar is het, daar, daar!" herhaalde ze hartstochtelijk. „Zoek achter alle geheimen van die plaats, hoe klein en onbetekenend ze ook lijkt en u zult alles vinden wat u weten wilt." „Maar wat denkt u van Boyce Malvery's bezoek, gisterenavond, tenminste als hij daar was?" zei Blake. „Als we al het andere eens terzijde laten. Waarom zou Boyce daar zijn? Wat heeft hij tè maken met de Clents?" „Hoe kan ik dat weten?" wierp Rachel tegen. „Al wat ik over Boyce Malvery weet is, dat hij de titel be geert die mijn vader al spoedig zal achterlaten en dat piets hem zoveel vreugde zou verschaffen als de we tenschap, dat Richard er nooit in zou kunnen opvolgen. U zou Boyce nooit vreugdevoller nieuws hebben kunnen geven dat dat Dick dood en volkomen uit de weg was. Hij heeft Dick altijd gehaat, omdat Dick hem in de weg stond. Hij was er steedg op uit een gelegenheid, te vinden, Dick kwaad te berokkenen; die kwestie van die cheque is na tuurlijk niets anders dan een of ander gemeen plannetje om Dick te schaden. Maar dat is tenslotte niets. De kwestie is: wat kan er worden gedaan om dit vraagstuk op te lossen? Het mat mij af, ik kan 's nachts niet slapen doordat ik mij telkens afvraag waar hij is, dood of levend. Dikwijls denk ik, dat ik in het holst van de nacht aan de deur hoor kloppen en ik ben dik wijls naar beneden gegaan om te zien of er iemand was!" „Neen!" riep Blake uit. „Dat moet u niet doen. U moet proberen, niet aan die gedachten toe te geven. Ik vraag me af. wat het best gedaan kan worden. U zegt, dat het geheim bij die Clents ligt. Maar hoe kan ik er dan achter komen? Ik kan niet eenvoudig hun huis binnendringen en het onderzoeken. Als ik ze al leen maar in het oog kon houden, Als ik een aanwijzing tot iets zou kunnen ontdekken, hoe klein die aanwiizlng ook maar zou zijn...." Rachel, die droefgeestig over de inham had staan staren, waar de eb langzaam was ingetreden, trok zich plotseling terug van de terrasmuur, op welke ze gedurende l"\t gesprek hadden geleund. „Kom deze kant uit," zei ze. „Ik zal u een plek laten zien, van welke ik dijkwijls de hut van de Clents in staan, dan had De Kroonschijfspeler nog op de volgende mooie wijze winst kunnen forceren, nl. door 8. 314 (belet hiermede 3842 te spe len wegens 1437 enz.). Zwart 38 43 en 9. Wit 1428. Met damhalen op 4338 volgt 2837 en op 4339. Wit 28—44 enz. Probleem No. 89 van G. Pelé te Orleans. 1 SS 1 g§ JU Ui JL- 1 1 n 1 s a i SS 5 a S i§ 71 3 B s SR Stand: Zwart 14 schijven op 6, 8, 9, 10, 13 tot 16, 18, 19, 24, 26, 29 en 33. Wit 14 schijven op 17, 21. 25, 27, 30, 32, 36, 37, 41, 42, 43, 45, 46 en 50. Wit speelt en wint. - Positie Nederlandse passagiersschepen „Boissevain", 21-5 van Amster dam te Batavia; „Delftdijk", 22-5 van Vancouver naar §an Francis co; „Modjokerto", Batavia-Rotter- dam, 22-5 om 17 uur te Aden; „Noordam", 23-5 van New York te Rotterdam; „Sibajak", Rotterdam- Batavia, pass. 23-5 2 uur Kaap Finisterre. D6 Tannenbergbund, een stich ting van generaal Ludendorff (de thans overleden profeet van de „to tale Krieg"), behoorde tot de Duitse organisaties, die met fanatieke haat ook streden" tegen het christendom. In het bijzonder vervolgde deze bond Joden, Jezuieten en Vrijmetse laars. De geestelijke en persoonlijke band tussen Tannenbergbund en nationaal-socialisme is genoegzaam bekend. Mathilde Ludendorff, de verkondigster van het „Duitse Gods geloof", denkt evenwel dat de bond nog kans heeft, al is het nationaal- socialisme afgeschreven. Zij begint dan ook nu voorzichtig pogingen in Ret werk te stellen en schreef in een circulaire aan haar aanhangers: „De overwinnaars uit deze wereld oorlog hebben Rlechtig godsdienst vrijheid beloofd. Zodoende blijft onze godsdienstige overtuiging, de door ons erkende waarheid, een on aantastbaar en onaangetast goed en zullen onze kinderen niet tot het volgen van godsdienstonderricht verplicht worden. Het is dan ook een der wezenlijkste rechten, dat wij onze kinderen in de ernstige moraal van onze geloofsbekentenis opvoeden, en ik hoop, dat ons gods dienstonderricht overal weer opge nomen of opnieuw georganiseerd wordt. Op alle ondervragingsfor mulieren en in alle ambtelijke pa pieren beantwoorden wij sinds 30.3. 37 de vraag naar onze godsdienst met .Godsgeloof (L)' Het zal nog wel een tijd duren voor wij weer zullen kunnen vergaderen en rede voeringen zullen houden". Intussen moest Mathilde Ludendorff voor een Beiers gerechtshof verschijnen we gens nazi-propaganda. het oog heb gehouden. Waarom ik dat deed, zou ik niet kunnen zeg gen." Ze ging hem voor langs de mos- begroeide treden van het terras naar een dikbegroeid stuk grond, dat van Malvery Hold langs de rand van de inham liep. Er was een looppad door de onderbeplanting, maar het was klaarblijkelijk zo weinig gebruik dat het moeilijk was er doorheen te dringen; het leidde naar een vierkante, half in puin ge vallen toren, die daar tussen wat geboomte op een kleine hoogte stond. Rachel duwde de deur ervan open en beklom een wenteltrap die naar een kamer leidde, waarin enkele antieke meubelstukken ston den. „Mijn grootvader liet dit bouw werk optrekken als een sterrewacht en een wachttoren." zei ze. „Zoals u ziet zijn' er hier vensters die uit zicht geven op het noorden, het oosten, het zuiden en het westen. Deze twee geven uitzicht on 't Ka naal; dat op Brychester. En dit," ging zij voort, wijzend naar het vierde raam. „beheerst de monding van de inham. Kijk!" Blake ging naar het openslaand venster, waar het stof als een korst op zat. en keek wat hij er door kon waarnemen. Hij bemerkte, dat hij op de inham neerzag, op de dam aan de begrenzing van de zeezijde, op de SUHe Kolk. ziedend en brui send in het grauwe zand, en op de rotsgroep aan welker einde het vreemde bouwwerk stond dat hij en Atherton de vorige avond had den bezocht. Wordt vervolgd. Voor het arrondissement Alk maar verscheen een overzicht over de prijsovertredingen, welke in het jaar 1946 werden genoteerd, waarbij een en ander moet ge zien worden als aanvulling van de Ministeriële antwoorden n.a.v. de interpellatie Joekes in de Tweede Kamer. De cijfers heb ben uitsluitend betrekking op prestaties van de organen van het Directoraat-Generaal van de Prij zen. Een absoluut totaal-beeld geven ze dus niet, doch zij geven een voldoende exposé van de huidige ernstige toestanden op dit gebied. Geldstraffen In 1946 is aan geldstraffen door de gezamelijke Tuchtrechters voor de Prijzen een totaalbedrag van 10.674.473.85 opgelegd. Een bedrag van 2.251.601.36 hiervan wordt ge vormd door z.g. „Schikkingen". (Een schikking is een voorstel tot beta ling van een bepaald bedrag. Dus een vorm van afdoening buiten rechterlijk vonnis. Het Arrondissement Alkmaar heeft in dit totale bedrag een aan deel van 114.419.40 of ruim 1%. In dit cijfer zou men de strijdMot uitdrukking mogen brengen die in dit arrondissement tegen prijsop drijving wordt gevoerd. Zaken Door de gezamelijke Tuchtrech ters voor de Prijzen in Nederland, 19 in getal, zijn in het afgelopen jaar 83.554 gevallen van prijsover tredingen behandeld. In 3047 geval len is de veroordeelde in Hoger Be roep gegaan bij de Bijzondere Po litierechter.. Omtrent de laatste za ken zijn mij geen concrete samen gevatte resultaten bekend. De Tuchtrechter te Alkmaar, Hoorn en Den Helder heeft 2663 za ken afgedaan of ruim 3% van het totaal. In dit cijfer kan men geen activiteit van de betrokken Tucht rechter lezen, omdat de diverse za ken onderling zeer ver uiteenlopen. Men heeft ingewikkelde zaken en eenvoudige enz. enz. Dit cijfer geeft inderdaad slechts een gedeelte weer van de werkelijk begane prijsovertredingen, daar niet alles ter kennis van de Tucht rechter komt. Andere straffen dan geldstraffen In 328 gevallen, dus 13% van het totale aantal zaken heeft de Tucht rechter volstaan met het geven van een waarschuwing. Daaruit blijkt, dat het er niet om te doen is de be trokkene kost wat kost geld uit de zak te kloppen, doch een zodanige situatie te verkrijgen, waarbij de prijsvoorschriften volledig worden nageleefd. Direct mag hierbij gewezen wor den op de nieuwe branche voor lichting, die thans door het Direc toraat-Generaal van de Prijzen in praktijk wordt gebracht. Daarbij wordt van de meest gebruikte prijs voorschriften een voor een ieder be grijpelijke uiteenzetting gegeven. Intussen zijn reeds een zevental van dergelijke brochures verschenen. Het mag bij een dergelijke uitge breide en duidelijke voorlichting volkomen redelijk worden geacht, dat de Tuchtrechters er in het ver volg van uitgaan, dat iedereen in de gelegenheid is op voldoende wijze kennis te nemen van de voor zijn branche geldende prijsvoor schriften. Verontschuldigingen als „ik wist het niet", „ik begreep het niet" enz. enz. verliezen hun geldigheid vol komen. Die weten wil, kan weten! Dij bijkomende straffen, zoals sluiting bedrijf, verbod uitoefening beroep, publicatie e.d. zijn door de Tuchtrechter ook herhaalde malen gehanteerd, n.l. als volgt: Sluiting van het bedrijf in 12 ge vallen; verbod uitoefening van het beroep in 6 gevallen; verbeurdver klaring in beslaggenomen goederen in 310 gevallen; openbaarmaking vonnis in 30 'gevallen; totaal in 358 gevallen of ruim 1% van het totale aantal zaken. In vergelijking met het aantal berechte prijsovertredingen n.l. 83.554 is de medewerking van het publiek, die zich uitdrukt in het aantal ontvangen klachten van ruim 23.000 gering. Hiervan zijn er in het arrondissement Alkmaar ingediend 877; Alkmaar 274, Hoorn 292, Den Helder 311. Uit een en ander blijkt dus dat men nog te veel aan de speurders kwaliteiten van de opsporingsamb tenaar overlaat gepleegde prijsover tredingen te achterhalen of niet. Het is dus nog lang niet voldoende tot het publiek doorgedrongen dat met een volledige naleving der voorschriften ieders belang wordt gediend en dat het dus de gewoon ste zaak van de wereld is, dat iedereen daaraan zijn volle mede werking geeft. Het is voor het pu bliek nu toch zo gemakkelijk be zwaren kenbaar te maken. Het kan dit op de allereerste plaats bij men sen uit eigen middelen, n.l. de Bur gerlijke Prijzencommissies, daarna bij de opsporingsdiensten van de Prijsbeheersing enz. enz. Conclusie Het gegeven cijfermateriaal heeft natuurlijk maar een betrekkelijke waarde. Zoals reeds opgemerkt, stelt het aantal door de Tuchtrech ters behandelde zaken slechts een gedeelte voor van het werkelijk be gane aantal prijsovertredingen. Het boete-bedrag geeft voor het meren deel de omvang weer van de strijd die door de betrokken overheidsin stanties tegen de prijsopdrijving en het daaruit voortvloeiende infla tie-gevaar wordt gevoerd. Het be drag dat bij de geconstateerde over tredingen onrechtmatig is verdiend, althans voor zover men het heeft kunnen vaststellen) komt hierbij ook enigermate tot uiting. De cijfers geven in ieder geval wel een globale indruk van hetgeen er op de zwarte markt gebeurt. Dat het echter cijfers ziju die ieder rechtgeaard Nederlander tot waarschuwing mogen dienen en tot nadenken kunnen brengen staat vast. Een stimulans, over de gezameljjke strijd tegen de prijs opdrijving, of duidelijker gezegd, tegen de aantasting van de toch al geringe koopkracht van een groot gedeelte van onze bevolking nog verbetener en gemeenschap- pelijker te voeren, kan er zeer zeker in gevonden worden. vrouwen..-.rYviór..„ ami nvuuum (S) 11. Boze tongen beweren, dat hij de ongelukkige aarde voorgoed verlaat en dat hij voor een slordige paar millioen de Woningcommissie omgekocht heeft voor een passepartout naar een andere planeet. Wie zal nu de nieuwe overbuur van de Riparato's worden? Het zal ge ringe atoomenergie vergen, om de openggkomen ruimte snel op te vullen met een geriefelijke hypermoderne woongelegenheid, waar echter, als overal op aarde, „angst" zal heersen. Opa spreekt vermoeid. Van zijn levenswerk, zijn laat ste onderzoekingen, weten slechts enkelen af. Daartoe behoren zijn jongste assistenten, zijn kleinkinderen Novella en Silvio. In de garage, die ter misleiding van dwarskijkers zo genoemd wordt, maar in werkelijkheid een super privé lab voor de allerparticuligrste proeven van de prof is, staat een metalen bal met een middellijn van ongeveer elf meter. Eén druk op een knopje en de bol opent zich, om 5(c mens binnen te «laten. Binnen in bevindt zich een Kunstig samenstel van haarfijne instrumenten, met, zwevende aan een overgevoelige magneet: een paraplu- vormig voorwerp.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5