SOENDANEZEN BEZETTEN DE SPOORWEGSTATIONS LANGZAAM-AAN-STAKING BEGONNEN De boycot van Nederlandse schepen in Australië ACTIE BIJ BUITENZORG kan koloniale oorlog tot gevolg hebben Aartsbroederschap H. Familie bestaat honderd jaar r i TIEN GEBODEN Alkmaar iie Alkmaar N C O U R S kverenigingen A ifé MULDER (3e Pinksterdag) aan de start! r-RIT! lis 1947 café Oudejans Vlies, Alkmaar O N C E RT Voor Alkmaar en omgeving SJAHRIR OVER DE ACTIE Meeting van Madoerezen te Soerabaja Eén costuum of mantel in 3 jaar Sombere vooruitzichten voor onze.textielpositie De Gasperi heeft nog geen succes REVOLUTIE IN NICARAGUA SIGARENFABRIEK STOPGEZET Wegens overproductie Franse Regering requireert personeel der gas- en electriciteitsfabrieken Nederlanders en Indonesiërs verzoeken opheffing Rusland schaft doodstraf af PALAR VERTELT OVER ZIJN REIS Mr. Meynen in de Comm.-Generaal Qok als opvolger Van Dr. van Mook genoemd LAATSTE NIEUWS Driemaal de doodstraf Pinksterdrie VOOR DE 12e VOLKSTELLING Koningin-Moeder Mary 80 jaar. J plichten van een lid erbruiksvereniging ïedebeslissen over alle ie Uw belang en dat andere leden-verbrui- U hebt een stem U beslist mede over It bij alle beslissingen chten sociale fondsen, lat voor U en door .U. en verschaft U zich, storten van een inleg- U, wanneer dit voor U is, met een zeer e leden hebben belang jperatie; het is immers houwen zij het als hun srbruiksartikelen bij de hun gezinnen genieten plicht dusl JEenvoudig door melden bij de plaat- ^operatieve Verbruiks- j. Kent U het adres n briefkaartje aan de ned. verbruiks- ■nstraat 25. den U het gevraagde U in het Verenigings- Tuitjenhorn op Zonda? idag 2 Juni, het aangrij- isch drama: bedr. van Bob Bertina, 1 worden opgevoerd- door R.K. Gem. Toneelclub Vermaak" te 't Veld1, alen trekt en te 't Veld d succes werd vertolkt, iilijkheden in Ned Oost- jpen. Thuisfront. Geen teeg. ben. 14 jaaf. vr\j entrée. j J. van Duin, Tuitjen- i 's avonds aan de zaal. 1947 STERDAG in ALKMAAR Toegang f 0,60 le gehele dag geldig Zwolle, Deventer Den Haag, Leiden ar nemen deel 1947 ie. Muziek van v. Straten vier. DINSDAG- iek en borreluurtje. ■re bezoeker borrels be- :n. Fietsenstalling aanw. Beleefd aanbevelend, Jb. MULDER. "ELBAAN (660 M.) uur. ONSTREERT EEN D Waagplein, Alkmaar, f 2,50, f 2,— en f 1,— VAN 12 UUR AF I 1 a d d e parketvloer JITTERBUGS If vier des namiddags, uur 's morgens met een i avonds. Prima con- en. I 1947, 20,00 UUR: ees Hartvelt. Bouter, piano clusief belasting, 'espreken bij de Muziek- bert, Mient 22 Alkmaar, >ER LOTEN collectrices ten 2 JUNI A.S. e 7 JULI A.S. op de vijfde klasse op en Donderdag. Directeur. Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; ƒ1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. iipp.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.her. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 27 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 112&5 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 IK 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Werk aan de suikerbieten. In de Haarlemmermeer is men thans druk bezig met 'het verzorgen der suikerbietenplantjes. Het wie den der velden. (Anefo P.) De Partai Rajat Pasoendan heeft acht spoorwegstations tussen Mr. Cornelis en Buitenzorg bezet. Ook hebben zij Zondag bezit ge nomen van twee spoorwegstations ten zuiden van Buitenzorg, in de richting van Soekaboemi. Alle stations zijn ter bescherming aan de Nederlandse troepen over gedragen. Te Kali Beta, een van de stations tussen Batavia en Buitenzorg maak- maakten de Soendanezen zich mees ter van twee locomotieven en 20 wagons. Sjahrir heeft naar aanleiding van de Soendanesë acties gezegd, dat de activiteit van Pasoendan „Weer eens onze bezwaren, om aan de genade van de Nederlandse troepen te zijn overgelaten, heeft duidelijk ge maakt". Aan het Republikeinse bestuur, aldus vervolgde Sjahrir, waren geen middelen gegeven zijn gezag in het Buitenzorgse tot gelding te maken, De vermindering van de Nederland-, se strijdkrachten was nog steeds es sentieel voor de daadwerkelijke uit voering van de overeenkomst van Linggadjati, aldus verklaarde hij verder. Generaal Soedirman heeft Zondagavond zijn manschappen de order gegeven naar hun posten te rug te keren en de bevelen van hun commandanten te gehoorzamen. 'Hij deed verder een beroep op het pu bliek om morele en materiele steun te verlenen aan de Indonesische de- ■Tijdens een vergadering van de Ned. Bond van detailhande laren in textiel en mode-artike len te-Twenthe heeft drs. Vro- mans lid van het dag. bestuur der vakgroep voor de textiel handel in Nederland, aan de 'hand van cijfers de toestand ge schetst waarin onze textielpro- ductie verkeert en vergeleek hij deze met" de behoefte aan tex tiel, die momenteel groter is dan ooit te voren. De binnenlandse textielpositie vertoonde volgens de heer Vromans een zeer somber beeld. Na een pe riode van vijf oorlogsjaren is de be hoefte groot en de aanvoer gering. De export is groter dan officieel wordt bekend gemaakt, aldus spr. De kwaliteit van de textiel, die op de binnenlandse markt komt, is vol gens -de heef Vromans belangrijk minder dan die van de stoffen, die voor de export bestemd zijn. Het is met onze textielpositie zo, aldus spreker, dat we bij iedere stap die We zetten drie stappen terug gaan. Volgens de officiële cijfers van de huidige productie zal per manne lijke inwoner in een periode van drig jaar één costuum en in een pe riode van vier jaar één jas beschik baar zijn;' per vrouwelijke inwoner in een periode van drie jaar één japon en één mantel,aldus de ,heer Vromans. Dit zijn' weinig optimistische klan ken, maar het ware beter, wanneer ons volk van deze harde waarheid op de hoogte werd gebracht, ,zo be sloot spr. De leider der christen-democra ten, Alcide de Gasperi, die belast is met de vorming van een nieuwe Italiaanse regering heeft tegenover de pers verklaard, dat een regering van „nationale concentratie" nog nigt gevormd kon wor<3en wegens zoji derhalve nieuwe wegen moe- bezwaren van rechts en links. Men ten inslaan. Nenni heeft medege deeld, dat er zo spoedig mogelijk verkiezingen worden gehouden. legatie bij haar onderhandelingen met de Nederlanders en waarschuw de, dat het land nog steeds in ge vaar was. Zopdag heeft de. onlangs opge richte vereniging van Madoerezen te Soerabaja een massa-meeting ge houden- waar circa 2000 Madoerezen aanwezig waren. De voorzitter, de heer Anorojoedo, schetste het lijden van hgt Madoerese volk en zei o.m.: „terwijl Madoera hongert, roept Djogja Merdek'a". Nad?t nog enige andere sprekers het woord gevoerd hadden, werd een grote optocht met rood-blauwe Madoerese vlaggen, ge vormd. NEW-YORK 26 Mei (Reuter- ANP) Uit San José in Costa Rica wordt gemeld, dat in Nica ragua het leger zich aan het hoofd van de regering, heeft gesteld. Door de actie van het leger is een eind1 gekomen aan het presi dentschap van Leonardo Arguello, die op 3 Februari gekozen is. Hij aanvaardde zijn ambt op 1 Mei als opvolger van generaal Anastasio Somoza, die tien jaar staatshoofd was geweest. Volgens .de nieuwe grondwet van 1939 blijft een pre sident zes jaar aan. Het ministerie van buitenlandse zaken der V. S. heeft officeel me dedeling gedaan van het feit, dat de voorganger van dr. Aguello, ge neraal Somoza, Managua heeft be zet en zijn strijdkrachten om hét paleis van dé president gegroepeerd heeft. De* New-Yorkse Telefoonmaat schappij heeft verklaard, dat de hoofdstad van Nicaragua, Mana gua, niet telefonisch te bereiken is tengevolge van censuur". Het consulaat van Nicaragua te New- York heeft te kennen gegeven, dat deze omwenteling yolkomen onver wacht moét heten. De sigarenfabriek Reinders te Oud-Marsum is voorlopig stop gezet wegens overproductie. In de fabriek liggen 200.009 siga ren opgeslagen, waarmee men geen raad zou weten. In een te Batavia verschenen officieel communiqué wordt me degedeeld, dat de Nederlands- Indische regering en de regering van de Indonesische republiek een gemeenschappelijk verzoek aan de Australische regering hebben gericht om haar invloed aan te wenden teneinde de boy cot op Nederlandse schepen on middellijk op te beffen. Het communiqué voegt hieraan toe: „Dit gemeenschappelijk verzoek vestigt de aandacht op het feit, dat de onmiddellijke opheffing van de boycot in het belang is van de ge hele Indonesische bevolking, omdat de in Australische havens opgesla gen Nederlandse goederen ook ge bruikt zullen Worden ten behoeve van de republiek. Betreffende het republikeinse aandeel in deze goe deren zal nader onderhandeld wor den. Er bèstaat alle hoop, dat dit verzoek door de Australische rege ring zal ingewilligd worden". Het betreft hier een aantal goederen ter waarde van 40 millioen gulden. Twee leiders van de Australische vakvereniging-' van havenarbeiders, Roach en Healey,' die aanwezig zijn geweest op het congres van de In donesische vakverenigingen te Ma- lang, hebben bij hun aankomst te Singapore verklaard, dat zij niets wisten van voorstellen om de Australische boycot van Nederland se schepen op te heffen en dat zij geen deel hadfien gehad aan enige onderhandelingen hierover. Volgens de berichten in Singapore is op Java echter de suggestie gedaan dat de Australische havenarbeiders even tueel de boycot, waartoe besloten was als een teken van sympathie voor dé Indonesische republikeinen, zouden opheffen; indien 75% van de goederen, die in Australië worden opgehouden,, naar de republikeinse havens en 25% naar de Neder-, Bjj decreet van 26 Mei heeft de Opperste Raad der, U.S.S.R. de doodstraf in dé Sovjet-Unie af geschaft. Voor misdrijven, die volgens de bestaande wetten met de dood bestraft kupnen wor den, zal gevangenisstraf wor den gegeven of verblijf in een werkkamp tot een maximum van 25 jaar. In het decreet wordt gezegd, dat de overwinning op de vijanden der Sovjet-Unie de toegenomen macht van het land-, alsmede de toewij ding van hft volk heeft getoond. Voorts toont de internationale toe stand na Duitslands capitulatie, dat de zaak des vredés voor lange tijd veilig is „ondanks de pogingen van agressieve elementen 'om een nieu we oorlog te ontketenen".. Dit alles in aanmerking genomen en reke ning gehouden met de wensen der vakverenigingen, regeringsinstan - ties en andere organisaties, die de publieke mening weergeven, is, al dus het decreet, toepassipg van de doodstraf in vredestijd niet ver eist landsch-Indische. havens werd gedi rigeerd. Als antwoord op het gemeen schappelijk Nederlands-Indonesisch beroep op de Australische regering om de reeds twintig maanden be staande boycot op de Nederlandse schepen óp te heffen is - Maandag officieel verklaard, dat dit een zaak was, welke „nog altijd in dë eerste plaats de vakvereniging der haven arbeiders aanging." Het beroep wordt „nutteloos" genoemd, tenzij de vakvereniging het accepteerde. Chiefley, de Australische eerste mi nister, heeft in een interview de ontvangst van hét beroep bevestigd; hij kon echter geen mededeling doen over de, volgende stap van de Australische regering. Officieel werd echter vernomen, dat onder handelingen zouden worden begon nen met de vakvereniging der ha venarbeiders. Op last van het Franse Vakver bond van arbeiders in de elec- triciteits- en gasbedrijven is de druk van de gas- en electrici- teitsvoorziening van Frankrijk Zaterdag verminderd. Hierdoor is het dreigement, een ,|lang- zaam-aan-staking" te procla meren, indien de eis tot loons verhoging van 23 procent niet zou wprden ingewilligd, ten uit voer gelegd. Een.communiqué van het boven genoemd vèrbond luidt„Aan de arbeiders van het verbond in ge heel Frankrijk is opdracht gegeven onmiddellijk dé druk van het gas te verlagen, behalve tijdens de etensuren. Wat de electriciteits- voorzienipg betreft, willen wij deze overdag beperken." Op Woensdag zullen slechts de strikt noodzakelijke gasleveranties, waarbij die voor kookdoeleinden niet zijn inbegrepen, worden ver zekerd. Electriciteit zal alleen én dan nog in beperkte mate voor het Vervoer en de industrie beschik baar gesteld worden. In alle an dere electriciteitsbedrijven zullen leden van het vakverbond met dë armen over elkaar voor hun ma chines zitten. Men zal er evenwel op toezien dat de machinerieën geen schade ondervinden., Rcquisi tie-deer eet. Ramadier, heeft een decreet on dertekend waarbij alle gas- en elec- triciteitsfabrieken en het personeel gerequireerd worden, Volgens - het reqqisitie-decreet kunnen arbeiders, die weigeren'aan het werk te gaan veroordeeld wor den tot een gevangenisstraf van maximaal 5 jaar. Pinksterrede van Ramadier In een Pinksterrede heeft de NIEUWE KONINGINNE -ZEGELS ONTWERPER S. L. HARTZ ZEGELGROOTTE21 x 25 m.m KAMTANDING 13 Vl x 12 WA TER MERK CIRKELS 5 cl GEELGROEN 20 ct DONKERBLAUW S cl BRUINZWART 22 Jict SEPIA 7 Vl ct RoqPBRUIN 25 ct LICHTBLAUW IO ct ROODVIOLET 30 ct ORANJE 127» et ROOD 35 ct BLAUWGROEN 15 ct PAARS 40 ct BRUINROOD -I^WYPMl Het lid van de Tweede Ka mer, de heer Palar, die Vrijdag van zijn studiereis van drie weken door de Republiek en de Malino-gebieden in Nederland terugkeerde, heeft in eten onder houd het ëen en ander over zijn ervaringen verteld. Betreffende de Republiek zeide de heer Palar, dat deze alle moei lijkheden van,een jonge organisatie ondervindt. Men moet in de Repu bliek werken met veel onervaren krachten. Er is een groot tekort aan leiders en gebrek aan gelegenheid tot kadervorming. Daarbij komt, dat de Republiek moet werken zonder credieten. Er is een gevoelige blok kade tegen producten, die gebruikt kunnen worden bij de oorlogvoe ring. Het spreekt vanzelf, dat deze blokkade de in- en uitvoer van pro ducten, die geen contrabande zijn, sterk belemmert. De Pasoendanbeweging Over de Pasoendanbeweging zei- \de de heer Palar, dat dit eigenlijk geen beweging is. Het hele geval wordt in Nederland sterk opgebla zen. Ten aanzien van de actie bij Buitenzorg, had spr. bij zijn vertrfek de indruk, dat de zaak reeds was doodgebloed. Dit blijkt echter niet zO te zijn. Ik kan echter wel zeggen, aldus de heer Palar, dat Kartalega- wa wordt gesteund door zeer be langrijke Nederlands-Indische auto riteiten, De Soendanezen hebben thans met behulp van -Nederlandse militairen Buitenzorg-bezet. Men vreest, dat er een kolo niale oorlog zal kannen ontbran den als gevolg van deze onver kwikkelijke ontwikkelingen. Hierbij zullen honderdduizen den Indonesiërs worden wegge maaid. Ze hebben wel wapens. doch ljunnen onmogelijk tegen de Nederlandse, bewapening op. Zij hebben echter de „vrijheid" geproefd en willen daaraan vast-, houden. Zij zullen zich verzetten en vechten zich liever dood, dan prijs te geven wat zij thans als het hoog ste goed hebben leren kennen. Meynen en Romme Indien de Nederlandse regering mocht besluiten figuren als Romme en Meynen als "exponenten van de Nederlandse politiek ten 'aanzien van Indonesië te doen optreden zal er geen mogelijkheid meer zijn tot een Oplossing te komen, meende de heer Palar. Mén heeft mij verzocht, zo ging de heer Palar verder, Ne derland te adviseren een dergelijk besluit niet te nemen, want ook zij, die hun uiterste best doen de zo be geerde oplossing te vinden, zouden ook dan geen kans meer zien deze te krijgen. Men heeft wel critiek op van Mook, doch in Republikeinse kringen is hij desondanks zeer ge zien en men beschouwt hem'als de „méést gewaardeerde figuur" in In donesië. Het leger geen bedreiging De heer Palar zeide voorts, dat de aanwezigheid van een sterk Neder lands leger in Indonesië als een gro te bedreiging wordt gezien. Dien tengevolge is de stemming zeer slecht. Elk Nederlands voorstel wordt reeds dadelijk met wantrou wen begroet. De heer Pglar besloot met zijn grote waardering uit te spreken voor de pogingen van de lu'it-Gouv.-Generaal en de Commis sie-Generaal. Hij was het echter eens met de Indonesiërs, die van oordeel zijn, dat hetgeen van, Mook en de Com.-Generaal bereiken en aan goeds willen, teniet wordt ge daan, omdat'de wijze van uitvoeren de waarde van hetgeen overeenge komen is verminderd, zodat er vaak negatieve resultaten uit voortkomen. Franse eerste minister Ramadier nogmaals een beroep op het vólk gedaan om in de huidige critieke toestand de discipline te bewaren. Tot zijn socialistische partijgenoten zeide hij later, dat de socialistische partij dë laatste hoeksteen van de democratie in Fankrijk is. Over het conflict tussen regering en arbeiders zeide Ramadier, dat het niet aangenaam voor hem was de arbeiders een „neen" toé te roe pen, temeer daar hij zijn leven lang onvermoeid voor hun belangen heeft gestreden. Een loonsverho ging zou echter onmiddellijk de kosten van levensonderhoud doen stijgen en- dat zou het ergste zijn wat kan gebeuren. Uit doorgaans 'welingelichte bron in Nederland is in Batavia vennomén, dat het geenszins uit gesloten is, dat de vacature in de Commissie-Generaal zal wor den vervuld, voordat de heren Schermerhorn en van Poll naar Batavia terugkeren. Het ligt, ai- dus deze bron, in de bedoeling in de vacature-de Boer, mr. Meynen te benoemen, die moge lijk met Schermerhorn en van Poll naar Batavia zal gaan. Voorts meldt deze bron, dat er geen plannen bestaan een spoedige verandering met betrekking tot het ambt van de luitenant-gouverneur generaal aan te brengen. De rege ring zou er de voorkeur aan geven dr. van Mook te handhaven. Te zij ner tijd, als de ontwikkeling van de omstandigheden de overdracht van verantwoordelijkheid gemakkelijker zal maken en wellicht de staatkun dige reconstructie zover gevorderd is, dat aan de functie Van de luite-, nant-gouverneur generaal een ande re inhoud en betekenis kan worden gegeven, zal mé. Meynen waar schijnlijk als opvolger van dr. van Mook in Indonesië blijven als verte genwoordiger der Kroon. Met be trekking tot Prof. Romme wordt'uit dezelfde bron vernomen, dat de mi nisterraad, na de terugkomst van de ministers Beèl en Jonkman, zich waarschijnlijk zal beraden- over de reconstructie van het ministerie van overzeese gebiedsdelen, waarbij de afdeling „voo'rhereiding staatkun dige hervormingen" als zelfstandig departement zal worden afgesplitst. Als hoofd van deze afdeling zou Prof. Romme als minister komen te staan. Soebrandio, de secretaris-gene raal der Indonesische Republiek, die Zondag op Schiphol is aangekomen, zal in Nederland een republikeinse voorlichtingsdienst openen. De obligaties der Nederlandse lening in de Ver. Statep van 20. millioen dollar worden heden aan 't publiek aangeboden tegen een koers van 99 pet. Reeds thans zijn- inschrijvin gen op deze lening ontvangen tot een totaal bedrag Van 16 a 17 mil lioen dollar. Een jongen van zes tien jaar wordt er van verdacht een veertienjarige jongen en zijn drie zusjes van resp. twee, dertien en zestien bij een boerderij te Imlay City in Michigan te hebben dood geschoten. 8.000 bloeiende struikenen bomen werden als uiting van dankbaarheid voor hetgeen Gr.- Brittannië in de oorlog voor Ne derland heeft ge daan, door hef Nederl. Nationaal Comité aan Co ventry geschon ken. Baron Ben- tinck, die de Ned. gezant in Enge land vertegen woordigde, planf in Broadsgate, 'i centrum van Co ventry, de eerste zilverberk. De bur gemeester. kijkt toe. Reuter/ANP Uiterlijk onberoerd"hoorde Bran ca Simons, de 29-jarige Joodse vrouw, die tijdens de Duitse bezet- tiijg ontelbare land- en rasgenoten aan de S.D. uitleverde, hét dood vonnis aan, dat het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof conform de eis over 'haar uitsprak. Ook haar echtgenoot, de niet- Joodse 45-jarige Amsterdamse chauffeur W. J. H. Houthuys, werd hedenmorgen, eveneens conform de eis, ter dood veroordeeld. Evenals de reeds ter-dood veroor deelde Ans van Dijk heeft Branca Simons in samenwerking met haar echtgenoot zioh als V-vrouw in dienst gesteld van de S.D., nadat ze in de zomer van 1943 was gear resteerd, Branca Simons woonde in de Kerkstraat in Amsterdam en boven haar woonde de beruchte SD-er Schaap. De „operaties" van Branca Simons, Ans van Dijk en Houthuys hadden zoveel succes, dat ze bijv. op een enkele dag niet min der dan 35 joden in handen van do Duitsers Speelden, die allen in Duits land zijn omgekomen. Het verraad werd goed betaald: in een periode^ van Vijftien maanden verdienden Branca Simons en Ans van Dijk twintig duizend gulden. „De ernst van de bedreven misdaden heeft het Hof doen besluiten", aldus de sen tentie, „al betreft het hier een vrouw, doch een, die elk gevoel schijnt te missen, de hoogste straf op te leggen." De derde doodstraf, die het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam uitsprak, was tegen de 39-jarige Am sterdamse schilder J. A.-Bujters, die op het Leidseplein en Rembrandts- plèin te Amsterdam afspraken maakte met illegale werkers en deze dan aan de S.D. in handen speelde. VOLKSMOND heeft veel uitdrukkingen ook deze bewaard, die het bewijs zijn, hoe het leven der Kerk in de Li turgie Zijn stenlpel heeft ge drukt op ons gewone doen en laten van elke dag. zelfs op ons denken en spreken. Dit getuigt van de goede christelijke geest, die ons volk van huis uit door dringt en bezielt. Die geest moe ten wij vasthouden, die bewaren en verdiepen bij ons zelf, die verdédigen tegen aanvallers. On beschaamd dringt zich allerwege een niet-christelijke, heidense, godloze geest op: als een dief tracht hij binnen te sluipen en zijn slachtoffers te rnalcen. La ten wij waakzaam wezen en al leen Christus volgen, de Goede Herder, onze enige Verlosser. Alleen door Hem hebben wij het leven, voor eeuwig. Doch enkel, als wij zijn geboden onderhou den. MoTgeh en van de we,ek is het Quatertemper. Denkt U er aan? MARCUS LJ geleden zijn, dat Paus Pius IX de H. Familie tot Aartsbroederschap verheven heeft. Gesticht door de Venlose officier Kapitein Henri Belletable, op Pinkster-maandag 1844, kreqg de H. Familie al spoedig populariteit in België en ver daar buiten. Eenvoudig en bescheiden was het begin. Haeken, een -24 ja rige kleermaker en dé bankwerker Jongen, 35 jaar oud waren de trou we gezellen van het eerste uur. Belletable zelf was toen nog pas 31 jaar oud. Maar reeds na 3 jaar, in 1847, mocht Belletable's stichting de Kerkelijke verheffing tot Aarts* broederschap"verwerven en werd zij met veel aflaten en voorrechten verrijkt, terwijl de Paus getuigde: „Zo'n vereniging heb ik reeds lang gewenst" Nu, na 100 jaar, telt de H. Familie alleen in Nederland reeds bijna 1300 afdelingen, met een paar honderdduizend leden en ié de 1.- Ontvangt de teller welwillend. Hij komt niét voor zichzelf, doch in het algemeen belang. 2. Verstrekt de door dè teller over uw woning gevraag de inlichtingen zo nauwkeurig mogelijk. Deze irilichtingen zijn niet bestemd voor woningvordering of inkwartiering doch als grondslag voor algemene verbetering der volks huisvesting in ons land. 3. Bewaart de door de teller voor u en uw gezinsleden afgegeven telformulieren zorgvuldig en laat ze niet vuil worden. 4. Vult de formulieren duidelijk leesbaar in. 5. Raadpleegt bij de invulling de toelichting, welke op de binnenzijde van de gezinsomslag bij iedere vraag is gegeven. 6. Verzuimt vooral niet de aard van uw beroep nauw keurig te vermelden, alsmede aard, naam en adres van het bedrijf, waarin gij werkzaam zijt. 7. Zorgt, dat de ingevulde formulieren gereed liggen, zodat de teller niét behoeft te wachten, wanneer hij ze terug komt halen. 8. Vraagt de teller raad indien u twijfelt of uw beant woording van bepaalde vragen wel juist is. 9. Luistert op Zaterdagavond 31 Mei naar de radio uitzending van kwart voor acht tot kwart over acht over beide zenders. Alsdan zal een gemeenschappelijke invul ling der formulieren plaats vinden. 10. Beseft, dat deze 12de volkstelling een land- en volks belang is van de eerste orde. Werkt dus allpn mede om haar te doen slagen. 4 grootste godsdienstige vereniging voor volwassenen. De viering van het eeuwfeest vindt plaats op Zondag 27 Juli te Luik, waar Belletable begonnen is en de Hoofdzetel gevestigd werd en te Hoei, waar Belletable begraven ligt. Men verwacht, dat deputaties van de H. Familie van geheel Ne derland daarbij tegenwoordig zullen zijn. Inlichtingen voor deze reis zijn te bekomen bij de Directeuren der plaatselijke afdelingen en bij het Secretariaat der H. Familie, St. Jo- zefskerk, Den Bosch. Ongetwijfeld zal de gezamenlijke viering van dit Eéuwfeest er toe bijdragen, het ideaal, dat Belletable voor ogen stond weer nieuwe ge stalte te geven in een tijd, waarin dit minstens even hard nodig is,als in de zijne; ..Queen Mary, de mpeder van ko ning George VI van Engeland, heeft 2e Pinksterdag haar 80ste verjaar dag gevierd. Zij nam persoonlijk kennis van de telegrammen en an dere gelukwensen, welke op Marl borough-house binnen kwamen. Ambassadeurs.en andere persoon lijkheden uit de diplomatieke we reld maakten de Koningin-moeder hun opwachting.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1