Amerika scheldt onze schulden voor het grootste deel kwijt Republiek laat Madoerezen verhongeren Missie-Jdenburg door Soekarno ontvangen iNed.-Ind. regering veroordeelt het gebeurde te Buitenzorg Nationale gebedsactie Goed nieuws voor Den Helder Voor Alkmaar eh omgeving 67,5 millioen van ruim 300 millioen moeten worden betaald Gemakkelijke aflossing Commissie-Generaal gearriveerd Bestuursraad voor Buitenzorg Moeilijkheden in Hongarije? Von Papen door v S.S/er mishandeld Maar stuurt wel rijst naar Brits-lndië Ned. soldaat door Duitser gedood Gratie verleend Met de wensen der bevolking zal rekening worden gehouden De 12e Volkstelling is begonnen Eén-partij regering in Italië? Hier is Amerika Drie marine-instellingen worden- hier gevestigd HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Ot^en. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergensqeilig (Vondel) DONDERDAG 29 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11237 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 "(red.), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank - TE WASHINGTON is gisteren door Generaal Marshall en de Nederlandse ambassadeur, dr. A. Loudon, een overeenkomst getekend, waarin de schulden en vorderingen uit hooide van de Leen- en Pachtwet en andere wederkerige leveringen van goe deren en diensten gedurende de oorlogsperiode, definitief en vol ledig worden geregeld. Bij deze overeenkomst wordt het grootste deel van onze schuld aan Amerika vrijgescholden. 19.500.000 dollar op de schuld van 07.500.000 dollar. Het is de bedoe ling, dat van de dan resterende schuld van 48.000.000 dollar nog een bedrag vannaar schatting 13.700.000 dollar zal kunnen worden afgedaah door het beschikbaar stellen van guldensbedragen en gebouwen zo wel aan de Amerikaanse buiten landse dienst in Nederland en Ne- derlandsch-West-Indië als tën be hoeve van een programma van cul turele uitwisseling, dat iri onderling overleg tussen de beide regeringen zal worden vastgesteld. Amerika leverde aan Nederland voor circa 180 millioen dollar op basis yan de Leen-- en Pachtwet. Hiervan was ongeveer. 2/3 aan goe deren en diensten voor de Neder landse strijdkrachten in Engeland, Australië en West-lndië, in hoofd zaak materiaal bestemd voor de luchtstrijdkrachten alsmede hun op leiding, ongeveer 1/3 werd besteed aan goederen voor de burgerbevol king in Nederland. De Verenigde Staten hadden ver volgens een vordering wegens leve ringen van goederen door de gealli eerde legers aan de burgerbevol king in Nederland en Ned,erlandsch Indië. De Amerikaanse regering schatte haar aandeel indit pro gramma op 190 millioen dollar. Daarnaast waren er nog diverse -ïéinere wederzijdse Verplichtingen te regelen, voortvloeiende uit het gebruik door Amerika van bepaalde Nederlandse schepen en de afwik keling van de guldens-rekeningen vqn Amerikaanse militaire instan ties. Voorts was door de Amerikaanse regering nog een hoeveelheid munt- zilver destijds ter waarde van 40.000.000 dollar aan de Nederlandse regering geleend. Als tegenprestatie, z.g. „reverse lend lease", leverde het Koninkrijk aan de Amerikaanse strijdkrachten goederen en diensten, ijj Curacao, Suriname" en "ïn Nederland' én bo vendien zekere scheepvaartdiensten tot een geschat totaal van 37 mil lioen dollar. In de gisteren afgesloten over eenkomst blijft de verplichting tot het terugleveren van dit zil ver (binnen ca. 5 jaar tfids) ge handhaafd, doch alle andere hierboven genoemde schulden en vorderingen worden in de overeenkomst verrekend door de vaststelling van het netto to taal door Nederland aan Ame rika verschuldigde bedrag op 67.500.000 dollar, hetgeen in feite betekent dat de Neder landse schulden voor het groot ste gedeelte werden kwijtge scholden. Bij de vaststelling van dit bedrag is tevens rekening gehouden met de door de Nederlandse regering aan vaarde verplichting tot het afdoen van bepaalde categorieën particu liere vorderingen op de Amerikaan se r.ëgering resp. op de Amerikaanse strijdkrachten. - De betaling Een aantal in de overeenkomst génoemde Nederlandse vorderin gen, o.a. wegenp de overdracht aan de Amerikaanse regering m 1942 van door Nederland,resp. Neder - lands-Indië in Amerika gekocht oorlogstuig, Zullen alsnog door de Amerikaanse regering worden be taald. De aldus ter beschikking- ko mende dollarbedragen zullen door de Nederlandse regering worden aangewend voor het verrichten van een eerste afbetaling van Een industrie, welke vermoede lijk enig in ons land is, bestaat in Midden-Beemster, nl. de ver vaardiging Van gekleurde ve ren bloemen, waarmede de goochelaars opereren. Deze bloe men worden geleverd aan goo chelaars over geheel Europa. De laatste hand wordt gelegd aan een enorm bloemstuk be stemd voor een afnemer in Ko penhagen. Het merkwaardige van dit werkstuk is, dat het ge heel kan worden opgevouwen en in de binnenzak kan wor den gestopt. De dan nog resterende 34.300.900 dollar plus hetgeen van de hier boven genoemde 13.700.000 5oI- lar niet in guldens betaald wordt, zal in dollars moeten worden afbetaald in 30 jaarlijk se termijnen, te beginnen 1 Juli 1951. De interest is vastgesteld op 2% per jaar voor het eerst betaalbaar op 1 Juli 1947. Dezelfde tegemoetkomende ere? dietvoorwaarden worden door de huidige overeenkomst tevens van toepassing op de reeds bestaande credieten van 30.000.000 dollar, aan Nederland en 100.000.000 clollar aan Nederlandsch-Indië voor de aan koop van Amerikaanse legervoorra- den. Minister Lieftincl^ dankt Minister Lieftinck heeft gisteren avond voor de radio de overeen komst toegelicht en tevens dank ge bracht aan de Regering der Ver. Staten en aan het Amerikaanse volk voor het edelmoedige stand punt, dat zij bij de afwikkeling van onze schulden hebben ingenomen. In tegenwoordigheid van Prins regent Karei vond te Mechelen de plechtige inwijding plaats van de Bevrijdingsklok dpor Z. Em. Kardinaal van Roey. Een overzicht tijdens de plechtigheid. Djokjakarta, 29 Mei (Aneta) Het republikeinse persbureau An- -tara meldt, dat een groep van Ï2. Nederlandse ambtenaren onder - leiding van dr. P. J. ,A. Idenburg, die per vliegtuig uit Batavia^ wa ren vertrokken, heden in Djokja karta zijn aangekomen en door Soekarno zijn ontvangen. Dr. Idenburg'deelde bij aankomst aan Antara mede, dat naar alle waarschijnlijkheid de Nederlands- Indonesische kwestie op- vredelie vende wijze kan worden .opgelost, mits de Indonesiërs kans zien hun goede wil te tonen. Gevraagd naar de oorzaak van de impasse, waarin de besprekingen zijn geraakt, wilde dr. Idenburg geen positieve ant woorden geven, omdat hij het resul taat wilde afwachten van de be sprekingen, die nu tussen djt gezel schap en de republikeinen zouden worden gehouden. Dr. Idenburg be twijfelde het, of men binnen een week tot overeenkomst zou kunnen komen. Betreffende de economische vraagstukken gaf de heer J. Bosch, van het departement van economi sche zaken, als zijn mening te ken nen, dat over deze vraagstukken niet eerder gesproken kon worden, dan na het plaats hebben van dé besprekingen met de republikeinse ambtenaren en de waarnemingen, die door hen zijn gedaan. Het Ne derlandse gezelschap verwacht, dat er morgen besprekingen zullen worden gevoerd met een aantal ambtenaren, onder wie de wnd. minister van financiën. De bespreking der Ned. Nota Naar Aneta verneemt, zal de Ka binetszitting van Zondag a.s. te Djogja zich uitsluitend bezighouden met de bespreking van de Neder landse nota, die twintig pagina's be slaat. De nota formuleert voorstellen, die aan de orde waren bij het-vast lopen van de besprekingen op ver schillend terrein. Tevens zijn in de nota voorstellen vervat voor het instellen van een tussentijdse rege ring en voor het verminderen van de troepen. Er zijn nog geen gezag"- hebbende stemman voorhanden over de waardering van de inhoud van de nota. Deze nota wordt beschouwd als een laatste poging aan Neder landse zijde om op basis van on derhandelingen, zoals die tot dus verre zonder veel resultaat gevoerd zijn, tot de uitvoering van. de over eenkomst van Linggadjati te komen. Welingelichte kringen hebben Ane ta medegedeeld, dat in ieder geval met bëtrekking tot de nota in repu blikeinse kringen geen enkele wan klank is gehoord. De leden van de Commissie- Generaal, Prof. W. Sehermer- horn en M. van Poll zijn giste renmiddag per K.L.M.-vliegtuig op Schiphol aangekomen. Zij werden op Schiphol begroet door "prof. dr. J. H. A. Logemann, J. M. Kiveron, secr. generaal van htet Min. van Overzese Gebiedsdelen, Koos Vorrink, W. F. Goedhart en Jhr. m'r. v. d. Goes van Naters. Ge vraagd naar de publicatie door een buitenlands persbureau van dc nota aan de republikeinse delegatie, ^eide Prof. Sclïermerhorn: „Het gewone procédé, hier en daar wat opgevan gen. Inderdaad zijji verschillende punten, juist, zoals het instellen van een federale regering. Dé publicatie over het valuta-vraagstuk is echter pure fantasie". Prof. Schermerhorn zeide verder, dat de grote moeilijkheid is geweest, dat men „gebonden was aan de pro- blemén van alle dag. Wij zaten vast aan de financieel-economische pro blemen en van de andere kant werd het zwaartepunt gelegd op het inci dent Modjokerto". Het lid van de Republikeinsede legatie Soepeno heeft Woensdag te genover Aneta verklaard, dat voor Buitenzorg een bestuursraad zal worden gevormd, bestaande uit ze ven leden, en wel drie Republikein se,- waaronder de Republikeinse re gent, ep vier leden van de Pasoen- dan-bêweging. Het regentschapskan toor zou worden1 heropend als „sta- tus-loze" instelling, waarmede men het echter van Republikeinse zijde niet eens is. LONDEN, 29 Mei (Reuter). Fe- renz Nagy, de Hongaarse minis ter-president, die met vacantie in Zwitserland vertoeft, is door de Hongaarse regering met spoed te ruggeroepen, aldus meldt radio Bern. Er zouden namelijk moei lijkheden gerezen Zfin tussen de Hongaarse regering en de Sovjet- russische bezettings - autoriteiten over de arrestatie van Bela Ko- vacz, de voormalige leider van de partij der kleine boeren, door de Sovjets. Koek van eigen deêg Von Papen, die thans in een werk kamp verblijft, is op 21 Mei door 'n SS-man in de waszaal van het kamp neergeslagen. Het incident werd Woensdag medegedeeld door de zoon van von Papen, die optreedt in het proces tegen de nazi-indus triëlen te Neurenberg. Toen von Papen was neergesla gen bleef zijn aanvaller hem nog enige tijd schoppen. Andere gedeti neerden zagen toen kans von Papen te ontzetten. Von Papen is in ern stige toestand naar het ziekenhuis van het kamp overgebracht. Toch zijn zoon hem bezocht kon deze zijn vader niet herkennen door de ver wondingen, die hem waren toege bracht. Naar gisteravond werd verklaard is von Papen thans „buiten gevaar". Kunstmatige voeding blijft echter noodzakelijk. N De soldaat G. J.,.in dienst bij de Kon. Marechaussee en gedetacheerd bij Beek te Nijmegen, vertoefde de zer dagenin de omgeving van de Duitse douanepost van het grens dorp Wijier. Hij werd door de Duit ser gesommeerd mee naar het kan toor te gaan. J. voldeed aan dit ver zoek maar kreeg tijdens de visita tie woorden met de Duitser. Een van hen greep zijn geweer en loste enige schoten op*J., die dodelijk ge troffen werd. J. is afkomstig uit Nij megen en vader van vier kinderen. Wens naar zelfstandigheid logisch gevolg De republiek is verantwoor delijk voor de hongertoestand op Madoera. Om redenen van prestige exporteert de republiek liever rijst naar Voor-Indië, dan deze ter beschikking van de eigen onderdanen te stellen. Elke republikeinse zending van voedsel naar Madoera, mits ge dekt door behoorlijke papieren en niet gebruikt als camouflage voor munitie en dergelijk oor logsmateriaal, kan de Neder- Iandse patrouilles ongehinderd passeren, aldus sprak Dinsdag een woordvoerder van de rege- ringvoorfichtïngsdienst voor de radio. De republiek heeft alle kans ge had de Madoerezen voor zich te winnen. Het lijkt echter alsof zfj deze mensen bewust van zich af stoot. Wanneer de republiek zich aan deze volksgroep niets gelegen laat liggen, is afscheiding de enige consequentie. De Madoerezen zijn werkelijk wel slim genoeg dit zelf te bedenken, maar wanneer een- dergelijke stem weerklinkt zijn het opeens de Nederlanders weer, die separatistische acties stimuleren. De woordvoerder zeide voorts, dat de eerste massavergadering reeds had plaatsgevonden en dat het precies dezelfde richting uitgaat als de Par- tai Rakjat Pasoendan had verkozen. Modjokerto Over de situatie bij Modjokerto sprekend, zeide -de woordvoerder o.'m. dat deze aangelegenheid met veel hoop en góede verwachting was begonnen, maar dat de zaak ook hier vrijwel mislukt is. Het re publikeins'bestuur is verantwoorde lijk voor het handhaven van de rust en de veiligheid maar er vin den infiltraties door subversieve elementen op grote schaal plaats. Er wordt geschoten met geweren en mortieren, terwijl het spelletje van de inundaties weer wordt gespeeld. „Hqt is een vrij triest beeld, dat eigenlijk karakteristiek is voor alle gebieden waar Nederlanders en re publikeinen met elkaar in verbin ding staan, hetzij in het open veld, hetzij achter de conferentie tafel. De toestand van het ogenblik, biedt een verward beeld. Linggadjati is twee maanden'oud. Er mpet iets ge beuren". H. M. de Koningin heeft aan P. America, die door het -bijzonder ge rechtshof te Ameterdam ter dood was veroördeeld, gratie verleend. De doodstraf werd veranderd in een gevangenisstraf van 15 jaar. Stations en bedrijven pnder Nederlandse bewaking De Ned. Ind. regering heeft haar standpunt ten aanzien van de gebeurtenissen te Buitenzorg bekend gemaakt. De Ned.-Ind. regering zal zich niet recht streeks mengen in het thans nog zeer moeiljjk scherp te stel len geschil betreffende de voor ziening in het tot dusver aan de republiek overgelaten aandeel in hef bestuür. Zij zal evenwel het hare doen om tot een oplos sing te geraken, die in de prac- tjjk aan de positie van de re publikeinse ambtenaren recht doet ervaren .en in voldoende mate aan de wensen van de be volking tegemoet komt. Het ligt met name in de bedoeling zorg te dragen dat het overheidsap paraat te Buitenzorg voor ver dere plotselinge ineenstortingen wordt behoed en tegen onbe voegd ingrijpen wordt bevei ligd. Voorts zal aan Koestomo c.s. duidelijk worden gemaakt, dat een optreden zoals dat te Buitenzorg bepaald onder geen voorwaarde geduld zal worden. Voor zover tijdens de gebeurte nissen te Buitenzorg strafbare fei ten zijn gepleegd zal daartegen óp normale wijze worden opgetreden. Het officiële communique van d'e R. V. D. besluit; Het verwonder ons echter ten zeerste, óat juist'het republikeinse ministerie van voorlichting met zo veel nadruk op deze strafbare fei ten heeft gewezen. De moeilijkhe den liegen immers dieper en kun nen niet met enkele vonissen uit de wereld geholpen worden. Wat zijn deze strafbare feiten vergeleken met de ruim 150 merendeels meest weerzinwekkende moorden, waar mede de totstandkoming van het VAN MOOK ONTVANGT MADOEREES Een Madoerees, die kortgeleden van Madoera naar Soerabaja is over gestoken en zich aldaar in kringen bewogen heeft van de door de Ma doerezen onlangs Opgerichte vereni ging tot afscheiding van de Repu bliek, is Dinsdag door dr. van Mook ontvangen. Woensdag zijn in een groot aantal gemeenten in ons land de tellers voor de 12de volkstel ling gestart. In tegenstelling tot de vorige telling in 1930 toen in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar regen- en sneeuw buien elkander afwisselden en de teller met koude vingers zijn potlood hanteerde, Wordt het werk thans door zonnig weer begunstigd. Uit rapporten, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag reeds uit verscheidene ge meenten heeft ontvangen, blijkt dat de telwerkzaamheden op deze eer ste teldag een vlot verloop hebben gehad. Vandaag zal het werk in* weer andere gemeenten worden aangevangen, terwijl in de meeste grotere de uitreiking der telformu- lieren aan het eind van deze week zal plaats hebben. De bevolking wordt er aan herin nerd, dat iedere teller zich aan de hand van zijn telregister, voorzien van het gemeentestempel, kan legi timeren. De tellers zijn verder in, het bezit van uit te reiken telmate- riaal èn zij zullen de woning nimmer verlaten zonder, voor ge zinshoofd en gezinsleden de beno digde telformulieren ter invulling te hebben achtergelaten. Onder leiding van de Gasperi De Gasperi, de leider der Chris telijk Democraten, heeft president de Nicola ervan in kennis gesteld, dat hjj in staat is een nieUw kabinet te vormen. Dit betekent het einde van de Italiaanse regeringscrisis, die nu zeventien dagen heeft geduurd. Men verwacht dat de Gasperi eén kabinet zal' samenstellen bestaande uit léden van zijn eigen partij en enkele deskundigen. De Italiaanse communistische lei der, Togliatti, verklaarde gisteren na een bespreking met de Gasperi, dat hij de leider der Christelijk -De mocratische partij had medegedeeld niet de noodzaak in te zien van een regering van een enkele partij. In geval een dergelijke regering de enige oplossing zou blijken te zijn, moest niet een partijleider aan het hoofd staan, maar een partijloze, al dus Togliatti. republikeinse bewind te Buitenzorg gepaard is "gegaan. Daarover werd noch van de zijde van het- republi keinse ministerie vair voorlichting noch van de zijde van een andere instantie enig woord van misprij zen 'vernomen. Ned. wachten. Een Nederlandse militaire woord-, voerder heeft gisteren, om onge regeldheden tussen de republiek en de Pasoendan te voorkomen, verklaard, i dat op verscheidene punten, waar moeilijkheden te ver wachten zijn, Nederlandse wach ten zijn geplaatst. Er zijn op 2'4 Mei posten geplaatst bij het kracht station te Depok, op 25 Mei bij de onderneming Kaumpandak en op diezelfde dag ook bij verschillen de spoorwegstations. De maatrege len zijn slechts genomen, hangende verdere beslissingen van de rege ring te Batavia. tot bekering der communisten Het Landelijk Secretariaat van de Katholieke Actie is een natio nale gebedsactie begonnen met als tweevoudig doel: Levensvernieu wing onder christenen en bekering van dé communisten. Er wordt momenteel reeds in geheel Neder land een kort gebed met toelichting gratis verspreidt door de plaatse lijke Katholeke Actie. De kloosters en seminaries worden afzonderlijk voorzien dbor het Secretariaat der Derde Orde. Seminarie te Voor scholen. Er bestaat voor deze. alge mene actie een grote belangstel ling. 'Moge iedere katholiek in Ne derland haar metterdaad steunen. De plaatjes met gebed wrage men aan bij dé plaatselijke afdelingen der Katholieke Actie. Voor het eerst sinds negen jaar vond- te Mans in Frankrijk weer een internationale 'ballonwed strijd plaats, waaraan ook door de Nederlandse ballonvaarder Boesman werd deelgenomen. Een overzicht van het startveld, waar juist de ballon van Boes man opstijgt. {World Press P.) ZEKERE, juffrouw Judy Barden, die een Amerikaans journaliste schijnt te zijn, van de New Yorkse Sun, schrijft in dat blad diverse nonsens over ons lan'd, zoals dat vroeger nogal eens gebruikelijk was in een periode, die wij over wonnen waanden, sinds Nederland aan de oorlog heeft deelgenomen en medegedaan heeft om de wereld van het nazi-barbarisme te bevrij den. De Amerikaanse regèring denkt anders en beter over ons. Zij heeft ontdekt', dat Nederland meer is dan een land van Volendammer klom pen en Marker costuums. De Amerikaanse regering heeft eén groot gebaar gemaakt. Zij heeft ons van de schulden ingevolge de Leen- en Pachtwet ongeveer 700 millioen cadeau gedaan. Dat is een groots gebaar, waarvan de be tekenis ver uitgaat boven de waarde van het toch stellig niet geringe bedrag! - De Amerikaanse geste verhoogt zonder twijfel in niet geringe mate onze internationale good-will. Zfi betekent, dat Amerika nog vertrou wen heeft in de mogelijkheden, welke, ons land biedt. Zjj is een stimulans voor de binnenlandse pessimisten, die denken dat het toch nooit wat wordt. Zij betekent een erkenning vah ons aandeel bovengronds zowel als ondergronds! in de strijd tegen de Duits-Ja panse bedreiging. En zij zal ten slotte ook niet mis verstaan mogen worden ten aanzien van dé gebeur tenissen in onze overzeese gebieds delen, die toch nog altijd „onze" overzeese gebiedsdelen zijn. Hét woord van dank, dat minister Lief tinck gesproken heeft, mag door' het gehele Nederlandse volk onder schreven worden, Enwij zijn niet alleen een volk, van klompen én mooie pakjes, maar vooral een volk, dat wil leven en- werken en aan zijn toekomst bouwen en dat ook internationaal zijn bijdrage aan de nieuwe ordening van zaken* wil blijven geven. Bovendien mogen wij van harte onderschrijven, wat Jhr. Loudon, onze scheidende gezant, naar aan leiding van de schone transactie van Washington heeft verklaard: na de bevrijding heeft vooral Amerika ons land. door zijn directe hulp voor een ramp behoed. En dat hét nu heeft verhinderd, dat de schone herinnering daaraan overschaduwd zou worden door de jarenlange af lossing van een zware schulden last, betekent in elk geval, dat de vriendschapsbetuigingen tussen Ame rika en Nederland geen zinledig gebaar zijn! BETER BROOD Het percentage maïs in het brood, dat momenteel 20 procent bedraagt, zal binnenkort tot op de helft worden teruggebracht. De samenstelling van de brood- bloem wordt dan: 20 procent in landse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 65 procent buitenlandse tarwe. Van de bloem, bereid uit bovengenoemde granen, wordt 75 pet. genomen en bijgemengd met 10 pet. maisbioem en 15 procent buitenlandse bloem. Men dient er echter, zo deelt men van bevoegde zijde mede, wel rekening mede té houden, dat eerst de Voorraden broodbloem van oude samenstelling opgemaakt zul len worden, zodat het nog wel enkele weken zal durén alvorens de broodbloem van nieuwe samen stelling bij de bakkers komt. Reden tal juichen DEN HELDER. Er is over de toekomst van Den Helder na de oorlog al het nodige geschreven en gesproken. Niet altijd waren de meningen optimistisch, omdat sommigen onzer betwijfelden of Den Helder haar vroegere plaats als belangrijke marinebasis weer zou mogen vervullen. Maar er wa ren ook minder pessimistische klanken te beluisteren.' Burge meester Ritmeester sprak in zijn rede tijdens de eerste vergadering van dè Helderse gemeenteraad reeds de verwachting uit dat de marine hier weer zou terugkeren in een omvang, die de stad haar bef,taan en verdere groei zou ver zekeren. En we hebben ons kunnen over tuigen dat in de loop van de na-oor. logse maanden de marine niet ver-, dween, maar weer 7n toenemende mate haar stempel op Den Helder ging drukken. De nog. bestaande dienstgebouwen werden in gebruik genomen en uitgebreid, schepen kwamen de haven binnenlopen, de adelbortstenopleiding werd hervat. Minister Schagen van Leeuwen deed tijdens de behandeling Van de ma rine-begroting de mededeling, dat het niet in het voornemen, der re gering lgg, een nieuwe marinebasis te stichten. Als sprekend bewijs van de op vatting der regering om Den Hel der als marinebasis aan te houden, kunnen worden gerekend de be langrijke beslissingen welke thans zijn genomen en die voor onze stad van uitzonderlijke betekenis rfiogen worden beschouwd. Van bevoegde zijde verhemen wij dat de minister van Marine heeft bepaald: 1. Het Centraal Marine-Magazijn zal alhier worden gevestigd. 2. De auto-pool der Koninklijke Marine zil naar Den Helder wor den overgebracht. 3. Een nieuw ziekenhuis voor de Koninklijke Marine zal hier wor den gebouwd. Wat wil dit alles zeggen? Dat Den Helder dé'-zeer gunstige gevolgen van deze beslissing zal ondervinden. Dat meer personeel van de Ko ninklijke Marine naar onze stad zal worden overgeplaatst en dat de bouw van het nieuwe marine-hos pitaal een verdere uitbreiding van de marine in onze stad in het voor uitzicht stelt. Ongetwijfeld zullen al deze mededelingen met grote vreug de worden ontvangen. Den Helder is marinebasis; zij wil. dit blijven en zij zal dat ook blijven. De banden die de stad met de Koninklijke Ma rine binden worden niet verbroken, maar versterkt. Een grote' en goede "traditie wordt voortgezet!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1