Comité's Drinkwater uit het duingebied PAG. 2 NIEUW-NOORDHOLLANDS DAGBLADDonderdag 29 Mei 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Het Vierde Beest Volksdans en cultuur-beleving UIT OUDE TIJDEN Kaasmarktbezoek Groot Lentefeest ST. MAARTEN HEEFT EEN AMBTSWONING NIEUWS UIT SCHAGEN N.S.B. FUNCTIONARIS STAAT TERECHT Hij geroofde niet in democratie BEURSPRAATJE Voorstellen bij de Provinciale Staten Katholieke Landdag van Noorderkwartier Gidsen-demonstratie Marktberichten Jongeren-Landdag Poging tot doodslag te Venlo?. „Nederland-Indonesië" zendt telegrqm Mijnontp|offing doodt 15-j. jongen Handelsovereenkomst mét de' Russische zone Belgisch trampersoneel dreigt met staking Huizen of tuinbouw producten? ALKMAAR. Voor de zesde maal was Pater Henri de Greeve gister avond naar Alkmaar gekomen om daar zijn meesterstuk „Het Vierde Beest" op te voeren. De directeur Van het Nieuw Noördhollands Dag blad, de heer E. J. M. Stumpel, sprak vooraf een kort woord,, waarin hij de spreker welkom heette. Ook sprak hij de wens uit, dat deze avon den er toe mochten bijdragen, de. band tussen lezer en krant te ver stevigen, waardoor Katholiek Alk maar een katholieke krant zal krij gen, die aan dé moderne eisen kan voldoen. Hierna begon Henri dé Greeve zijn zesde opvoering in Alkmaar, die gezien de spontaniteit van de aan wezigen, wederom een groot suc ces is geworden. .Moge het de beroemde radiospre ker zijn gegeven, nog vele opvoe ringen te laten volgen. - Er is hier in .Alkmaar een klein gezelschap, dat zichzelf heeft inge steld op het zoeken naar wegen, die leiden tot een zuiver en fris beleven van eigen idealen. Het beoogt daar mee niet alleen eigen voldoening, want dit komt .vanzelfsprekend, rnaar meer nog wil het anderen winnen om de ook in hun hart lévende gedachten te uiten iri vor men, die de cultuur en de schoon heid dienstbaar maken aan het juist opgevatte leven. Begonnen als een clubje, dat de volksdansen beoefent, zoekt het ge zelschap steeds verder naar andere mogelijkheden en uitingen. Daartoe worded nu en dan sprékers uitge nodigd. die komen vertellen over het leven zoals het zich openbaart in b.v. litteratuur of kunst in het algemeen, die ook beschouwingen geven over" andere stromingen in de samenleving ert dat' alles over koepelt door een frisse en beginsel vaste vriendschap. Zo kwam ergens, tijdens een weekend van djt gezelschap, de dichter Gabriël Smits spreken over Maria in de letterkunde. Het was er stil an rustig in de omgeving, wa?r dit weekend werd gehouden. In een kleine dorpsgemeenschap op genomen, waren de deelnemers des morgens naar de kapel geweest en hadden daar-de wijze lessen van de priester voor die dag en voor de komende tijden meegekregen. Hij vertelde hen over de H. Maagd en als omlijsting daarvan over het moederschap. Daarna volgden enige uren van dans, van de dans zoals die al van oeroude tijden bestaat en zoals die ontstond uit het volk, om de vreugde en de blijdschap over alles te uiten. Zoals die nu nog zijn overgebleven in de talrijke volksdansen van bin nen- en buitenland, met allemaal hetzelfde rhythme en de eendere cadans, maar in de inhoud van iede re dans afzonderlijk leeft toch de bepaalde stemming, de aandoening van Vreugde of 'weemoed. Toen sprak in de kleine kring de dichter over het vele, wat er is ge schreven over de H. Maajfd, ook al in binnen- "én buitenland! sproken en legenden, balladen en gedichten, allen eenvoudig, maar allen dién- ontroerend van rust,- eerbied en kin derlijke gedachten. Het was een •frisse wandeling door het vele schoons, wat er te genieten valt over dit onderwerp. Hij las er van voor en hij vertel de erover, zoals een man dat doet, die er in leeft en die er zijn taak van heeft ge-naakt het te scheppen en uit'te urugen aan ad-n, die er iets van willen weten. Gabriel Smit heeft daarmede dit gezéischap weer iets rijker kur.nën maken in hun idealen en misschien zullen er op deze wijze nog meer worden ge vonden die er iets voor zichzelf in zullen zien en die zich ook nu en dan willen verrijken aan dit alles, dat soms kan inwerken als een geestelijke verademing na alles, wat er zo de dag te gebeuren valt. NOG EENMAAL SNIP EN SNAP In verband met het feit, dat op de beide Pinksterdagen honderden voor de Snip en Snap Cabaretrévue „Cheerio" moesten worden teleur gesteld, wordt Zondag 1 Juni, des dvonds 8 uur, nog een herhaling hiervan gegeven. Het publiek heeft weer eens écht-ouderwets vrolijke avonden meegemaakt. Zoals bekend staat het geheel onder leiding van René Sleeswijk, Hollands meest be kende revue-producer, terwijl de voornaamste medewerkers zijn: Willy Walden, Piet Muyselaar, als Snip en Snap; Berrie Kievits, Ge rard Walden, Clara Bettina. Minny Bracke, Peter Strock en Cas Rus aan de vleugel. De Kaksloot 29 Mei 1560. De Breedstraat, in 1493 Luttike Nieuwesloot genoemd, liep als wa ter door tot aan de Kraanbuurt. Het deel Payglop—Kraanbuurt was reeds lang gedempt, toen op 31 Mei 1560 besloten werd dé sloot welke toen via VlaancWrhof in (de Laat liep en, de Kaksloot werd genoemd, te dempen. De naam Kaksloot was ontstaan, omdat de privaten van bewoners der Lan- gestraat boven of bij de sloot stonden. Die bewoners werden nu gedwongen privaten op eigen erf te houden" en hiervoor kelders te maken. Aan weerszijden van de sloot was een "pad van 8 voét breed, terwijl voor de KrebJ>e- steeg een 'brug lag. Ten westen van de brug stonden reeds huizen. De toegang van uit Payglop werd in 1562 verbreed door aankoop van een huisje. ALKMAAR. Na' afloop van hun congrés te Haarlem zullen 150 van de spoorweg-onthouders een bezoek brengen aan de Alkmaarse kaas markt op Vrijdag a.s. De afd. Alkmaar heeft dit agen dapunt ter sprake gebracht en het werd met algemene stemmen aan genomen, Misschien is dit wel iets voor andere congressen, waaraan Alkmaarse afdelingen deelnemen. Op deze wijze zal de belangstelling voor onze kaasmarkt nog sterker uitgroeien. 1 WERK GEGUND Door de Dienst Wederopbouw Wie- ringermeer is het .herbouwen en uitbreiden der Christelijke Nationa le, School aan de Langeweg nr. 1 te Slootdorp opgedragen aan- de aan nemer P. C. Tuin te 't Zand (N.H.) voor f60.900. S. O. s. ALKMAAR. Het rommelt de Jaatste tijd in ons KMJV-landje omdat rommelen modern is. Ik weet niet hoeveel j5apferleden we hebben maar wel zou ik met een kunnen zeggen hoe groot het aantal goede actieve leden is om dat deze laatste soort lieden een belachelijk 'kleine partij vormen. Het béstuur lijdt zichtbaar door de slechte opkomst en ten einde raad heeft het besloten ©en nieuwe be- stuurverkiezing te houden. Of de KJMV-regeningnu een minderwaardigheidscomplex heeft of dat deheren. een poging 'van machtswellust gaan wagen is niet te zeggen. Ik, man uit 't „volk" voel met m'n klomp aan, dat de achteruitgang van onze vereniging- ,niet aan het bestuur te danken is maar aan de leden die meer lid zijn van de jongerenvereniging, ,die maar 3 soorten idealen kent n.l. kettingroken, dansen en zonneba den dan van de KJMV. Ik voel er het meeste voor oml aan te nemen .dat de nieuwe be stuursverkiezing een. trucje is, dat ten doel heeft .het vertrouwen in het bestuur groter te maken dan ooit te voren .omdat het bestuur er van overtuigd is, dat alle led-en ten slotte zullen moéten toegeven dat er geen beter dan het huidige be stuur denkbaar is. Och, kerels waarom zo'n her- rie?NGa oodr op de weg die je hebt ngeslagen, want die was, globaal bekeken, goed. Eh denk er aan dat de kapitein z'n in noodverkerend schip niet mag verlaten want in de moeilijke tijden he'eft de leider de mooiste taak. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Cathari- na M„ dochter van Adr'anus C. v. d. Veer en C. Braak; Petronella, dochter van Gerardus Hogerheyde en L. Moorman; Jacobus P., 'zoon v. Paulus.Raak en A. Th. van Vessel; Antonia M., dochter van Petrus J. Termaat en E. P. Leeuwenkamp; Veronica J. M„ dochter van Pieter Burgaring en F. Zonneveld. Gehuwd: Hermanus C. Paulissert en Maartje M. "Raat; Jan M. Smit en Margaretha M. Hoogeboom; Wil lem Schaaper en Aafje van Leyen; Adrianus Eelings en Justina van der Mèulen; Johannes B. Prijn en Guurtje ^Mazereel; Johannes van der Veer en Anna I. de Goede; Jan C. Reuvers en Klazina A. Hothfneyer; Simon Roodt en Johanna' J. Peters. ONDERNEMEND BAASJE Dinsdagavond arriveerde met de trein van 11 uur een 13-jarjge jon gen uit Noordwolde, die bij de po litie om nachtverblijf verzocht.Hij gaf. voor zijn zuster te willen be zoeken, maar geen adres te weten. De politie, die de zaak niet ver trouwde, voelde de knaap eens aan de tand en ontdekte, 'dat. hij te Noordwolde had ingebroken tijdens de Pinksterdagen. De veelbelovende knaap werd de volgende- morgen op transport gesteld naar de plaats van herkomst. AANRIJDING Op de hoek Helderse weg-Singel botste Woensdagavond tegen 10 uur een nieuwe vrachtauto tegen een luxe wagen, welke laatste ernstig beschadigd werd. Van het geval werd procésverbaal opgemaakt. HEERHUGOWAARD Op Zon dag 1 Juni ,a.s. organiseert de Kath. Jeugdkring In Blijde Vlucht, 'Paro chie St. Dionysius te Heerhugo- waard-zuid, op het gemeente sport terrein een gróót Lentefeest. Op deze dag wordt het Zomerfeest der parochiële jeugd geopend onder het' motto: Wij willen een waardige zpmerviering. Voor alle.jeugdgroepën begint men des morgens om 8 uur met een ge- •zamelijke H. Mis in de Parochie kerk, waaronder de dioc. Aalmoe zenier, Rector H. Brans over ge noemd onderwerp zal spreken. Om l uur 's middags is er Lof, wederom voor allé jeugdgroepen. En na zo geestelijk gesterkt te gijn, begint daarna op het zo mooi gelegen sportterrein van HeerKugo- waórd het Lentefeest, hetwelk naar men hoopt, een prachtige manifes tatie zal worden van goed en ge zond volksvermaak. We hebben ons licht eens opge stoken wat betreft de voorbereidin gen en vernemen dat deze vlot ver lopen. De medewerking is prima. 's Middags begint men met- het planten van de Meiboom, waar rondofn volkszang en volksspelen zullen, plaats vinden, waaraan ook de jeugd der buurtparochies zal deelnemen. Tegelijkertijd is er op het sportterrein een voorjaarsker- mis, enkel en alleen geëxploiteerd door de jeugd en ten bate van het Jeugdwerk. Men kan op die kermis vortr een Paar centen zijn hart op halen. Wat er allemaal zal komen, verklappen we maar niet. De opzet is: een goed en vrolijk Lentefeest vor iedereen en een massale op komst. Lage entreeprijs <10 cent pér persoon)ook, bij de diverse verma kelijkheden weinig uitgaven maar als uitkomst eén batig saldo ip de kas van het jeugd werk! De voorbereidingen zoals ze nu zijn, waarborgen een waardige zo- merviering. We verwachten dan ook 's middags bij het planten ,van de JVleiboom en Volksspelen, als des avonds in de theetuin, bij het dansen in de open lucht, het* concert en de muzikale rondgang tot besluit, vele bezoekers, niet enkel uit' de Sint -Dionysius Parochie, maar ook velen uit de buurt parochies. Aan de Aal moezenier en Stijn helpers veel suc ces. GROOT NIEUWS HEILOO Het zal zeker voor zeer velen, waaronder speciaal de vereerders en vrienden van O.L.Vr. tér Nood, zeer welkom nieuws zijn. Het is ons nl. mogen gelukken, door bemiddeling van de Ned. Spoor wegen, een stopplaats te verkrijgen van de 'autobusdienst Haarlem- Alkmaar, uitgevoerd -door de Naco, op de hoek RijksstraatwegKapel laan, Heiloo, zodat men slechts on geveer. 5 minuten te lopen heeft naar de bedevaartplaats van O.L.Vr. ter Nood. Deze autobusdienst rijdt' elk uur in beide richtingen. Namens het bestuur, G. H. S. TOEBOSCH, rector. Woensdagmiddag vergaderde de raad van St.- Maarten. Voorzitter, Burgemeester s Kor ver, deélde mede, dat de heer G. C. Sloof oritslag genomen'heeft als Wethou der en raadslid. Het Stembureau heeift als zijn opvolger aangewezen! de heer P. Breed. De geloofsbrieven van de 'nieuvy- b.enoemde werden door de raads leden Klavër, Baas en Paarlberg ge controleerd en in orde bevonden. De heer Breed zal nu in de eerstvolgen de raadsvergadering beëdigd worden Op voorstel van B.- en W. besloot de raad om voor -het dienstjaar 1947'48 150 opcenten op de Perso nele belasting te heffen. 1 De rekeningen over 1945 werden goedgekeurd. De gewone dienst laat een voordelig saldo van f 15.185.46 zien, de kapitaaldienst een nadelig van f 3.395.50. Hét Burgerlijk Arm bestuur had winst noch verlies. De trekker van de Brandweer staat nog steeds in de garage van mr. Kooi.iman's huis. In de eigenlijke brandweergarage zijn nog enkele cellen. Wanneer een daarvan wot-dt gesloopt komt'er een prachtige stal lingsruimte vrij. De kosten worden op f 540.be groot. Hiérbij is het laten aanbren gen .van grote garagedeuren inbe grepen. Daarboven moet eigenlijk ook 40 Meter straatweg naar de garage toe worden aangelegd, wat minstens f 400.zal vergen Waar het terrein echter van de' polder is en deze 'de gehele weg van een nieuw dek,moet voorzien, zijn B. en W. van oordeel, dat dit beter kan worden afgewacht. In de vorige raadsvergadering is in principe tot de aankoop van mr. Kooiiman's ambtswoning besloten. De heer Koniiman heeft indertijd echter aanzienlijk meer bouwkosten gehad dan de nu getaxeerde prijs (f 12.000.—1. De voorzitter is echter met hem tot gen vergelijk gekomen voor f 14.000.op voorwaarde dat de centrale verwarming zonder gebre ken wórdt opgeleverd. De raad wilde het voorstel aan vaarden onder het uitdrukkelijk be ding van garantie voor de verwar ming. In de rondvraag verzocht de heer Paarlberg handhaving van de Zon dagswet. Tn Groenveld zün nogal veèl tuinders gewoon 's Zondags te werken, .maar anderen ergeren zigh hieraan. Voorzitter deed dé toezegging dé pohfie hierheen te sturen. De heer1 Baas vestigde nog even de aandacht on de vier nieüw gekochte vlaggen, die na eenmaal gebruikt/te ziin met weinig wind, reeds ernstig zijn gehavend, DE RIMBOE TUITJENHORN. Vele malen gingen .tijdens de oorlog onze ge dachten uit naar onze vrienden en kennissen die in Ned. Indië in él- lende en ontberng zuchtten onder de druk van de bezetters. We .wis ten ze daar ergens in de binnen landen, in de rimboe en we "tracht ten ons voor te stellen onder wel ke omstandigheden en moeilijkhe-- den ze daar leefden. De tijden zijn veranderd en zij d-^è leefden in'het door de Jappen bezette gebied ke ren terug" naar het vaderland! ten einde herstel van krachten te vin den. Maar met de vrede brak voor menige Jongeman de tijd aan dat "hij voor een paar jaar moest schei den van zijn dierbaren, om in Indië zijn dienstplicht te gaan vervullen. En weer gaan onze gedachten uit naar de binnenlanden van Jé va, naar de rimboe, waarvan we öns sledhts een vaag beeld kunnen vor men. Weten wij voor welke ge weldige moeilijkheden de Europe aan en de inlander zicli geplaatst zien om de ongekend vruchtbare .rimboe in cultuur^te brengen? De afd. Tuitjenhorn van Kath. Thuis front weet dat velen zich voor de ze dingen interesseren en heeft daarom de R.K. Gemengde To neelclub Nut en Vermaak te 't Veld utgenodigd om het aangrij pend Indisch drama „Rimb.oe" van Bob Bertina tén tonele te brengén. Dit stuk dat overal volle zalen trekt en te *t Veld driemaal met ~steeds stijgend-'succes werd' opge voerd, geeft een duidelijk beeld van het leven in d'e rimboe. Hét zai worden 'opgevoerd in riet Verenigingsgebouw op Zondag 1 .en Maandag 2 Juni. De baten ko men onze 12 jongens in Indië ten goede via Kath. Thuisfront. Wij wijzen er nog op dat militai ren in uniform vrij toegang heb ben. Niemand vèrzuime dit stuk te gaan zien, het is een unieke gele genheid om een goed begrip te krij gen van het leven in de rimboe. 'T VEI/D. De dit jaar gehou den Pinksterfeesten zijn, zowel wat betreft de organisatie 'als het ver loop hiervan wel een buitengewoon succes geweest. T,weezomerse da gen is jong en oud op de been ge weest om deel te nemen aan, of ge tuige te zijn van de meest interes sante volksspelen, als sprietlopen, blaastrapperi, tobbetje steken enz; ent., om des- avonds een dansje te doen in de dikwijls te goed bezette danstent. Buitengewoon was de be langstelling vqor het acrobatenge- zelschap „Bob Kion", hetwelk tot driemaal toe voor een steeds talrij ker publiek hun inderdaad adembe nemende hoogdraadkunsten uitvoer de op een hoogte van 20 meter. Meerdere voetbalwedstrijden wer den gespeeld om een herinnerings medaille. V.Z.V. 1 zag geen kans om een overwinning op Liramen te behalen en moest de medaillé met een gelijke stand van 22 aan de sportieve gasten overhandigen. Elf oud-strijders hebben in ëen vetera- nenwedstrijd tevergeefs hun kroch ten gemeten met Z.A.P. Ook voor de schoolkinderen, die per auto werden afgehaald en thuisgebracht, was weer een inte ressant programma samengesteld, waarvan Williams Poppentheater wel de hoofdschotel was. Op de' avond van de derde Pinksterdag had zich voor de laatste maal een grote-menigte op, het sportterrein vérzameld, waar een -schitterend vuurwerk werd afgestoken. Ook dit jaar kan 't Veld Weer op een goed geslaagd feest terugzien. BREEZAND Vrijdag en Zater dag gaan de tellers hun eerste rond gang maken. Huis aan huis wordt bezocht, formulieren moeten wor den ingevuld betreffende woning, aantal personen enz. enz. Het is daarom zaak, dat 't publiek zich er op voorbereid houdt; elk der tellers heeft een legitimaliebé- wijs bij zich. De medew/erking van het publiek wordt ingeroepeh, ten einde de gang vanjzaken te bespoe- digerp leg dus b.v. trouwboékje en distributie-stamkaarten bij de hand! 't Gaat om de stand van^zaken^op 't ogenblik van 31 Mei 's nachts 12 uur. Zondag kunt u op uw gemak de diverse formulieren invullen en a s. Maandag en Dinsdag komen de tellers weer, ten uwent, /óm de for mulieren op te halen. Luistert a.s. Zaterdagavond naar dè radio .en-vult goed in. K.A.B.-ERS TER BEDEVAART SCHAGEN. Op 1 Juni a.s. vindt de grote bedevaartnaar. Heiloo plaats. Een groot, deel- der léden heeft reeds toegezegd hieraan deel te zullen nemen, enkelen nemén nog een afwachtende houding aan. Toch durven we een ieder het maken van de tocht in alle gemoeds rust aan te bevelen. eHt programma voor de afdeling Schagen luidt: 's Morgens 7 uur algemene H. Communie, waarna een ieder de kerk verlaat om hetzij thuis of in „De Rode Leeuw" te ontbijten. Dit met het oog op de trein die te 8.20 uur vertrekt. De buitenleden en de leden van Kolhorn, die dus niet naar huis zul len kunnen gaan om -te ontbijten, ontvangen in „De Rode Leeuw" gra tis koffie maar dienen zelf brood mee te nemen. Voor hen die zich opge ven worden plaatskaarten besteld. Uitdrukkelijk zij vermeld, dat ook niet-leden vafi de fe.A.B, en de ge zinsleden van K.A.B.-ers aan de be- devaart mogen deelnemen. Ook zij gelieven zich op 4e geven bij secretaris Pater, Markt E 117, Vóór Zaterdag a.s. 5 uur. - Voor de goede orde wo»dt ieder een verzocht de ploeg intact te hou den We blijven' dus bij elkaar en houden ons aan de regels die het bestuur voorhoudt. WERK GEGUND 't ZAND. Aan de fa. P. 'C. Tuin, aannemer alhier, is opgedragen, het bouwen van de Christelijk Nationa le School te Slootdorp. De heer Tuin was laagste inschrijver met f 60.900. van het Katholieke Thuis front, doet wat andere co mité's' reeds deden en geef ons de adressen van alle militairen uit Uw pa rochie die nu in Indië ver blijven. Wijzenden hen dan iedere week per lucht post de speciale Indië- krant, van het N.N.H.D. BRITS KATHOLIEK ACTEUR NAAR NEDERLAND. Roriert Speaight een van de be kendste toneelspelers in Engeland, zal begin Juni naar Nederland ko men om in .het kader van het „Zwaard van den Geest" te Haar lem, 'Amsterdam en Nijmegen te spreken over „Contemparary No velist in England" gevolgd ,door declamatie. Robert Speaight,gebo- ren in 1897, is in 1930 in de Katho lieke Kerk opgenomen en werd een der leidende toneelspelers in Enge land1. Hij is een vermaard Shakes- peare-vertolker (o.a. Hamlet). NAAR NIEUWE ZALIGVERKLARINGEN In het Apostolisch Paleis van het Vaticaan kwam de Congregatie der, Riten bijeen om een onderzoek in' te stellen naar de (heldhaftige deug den van de volgende" dienaren Gods; Giuseppe Mara Yerovi. O. F. M., Titulair Bisschop 'van Cidonio en Coadjunctor van de Aartsbis schop van Quito; Maria Francesca della Croce, Sflcheres van de Orde der Zusters van Maria, Moeder van Smarten; Pater Michele Pro, S. J-, Mexicaans Priester, gefusileerd tij dens de christenvervolging in 1927 en prof. Guiseppjj Toniolo (1845 1918) beroemd socioloóg en econo mist, professor aan de universi-, teït van Pisa. Voor het tribunaal te Deventer Stond dezer dagen de uit de oorlogs jaren bekende N.S.B.-er Mr. de Rijke terecht die van 1040 tot 1943 procureur-generaal bij het gerechts hof te .Arnhem was, nadien tot April 1945 pommissaris der Provincie 'Overijssel was. Beide functies had hij aanVsard uit de handen der be-, zetters. Er 'wordt hem ten laste ge legd dat hij, vooral in de eerste functie de rechtspraak ten gunste van de Duitsers en hun satellieten beïnvloedde en verscheidene goede advocaten ,en justitie-ambtenaren deed ontslaan of schorsen. Daarbij kwam nog zijn steun aan de joden-/ maatregelen, adviseurschap van de leider, lidmaatschap van rechts front, 4N.S.B. en S.S. ^lsmed'e het houden van een natiorfaal-socialis- tisch gezinde radio-toespraak. Óp de zitting bleek dat de be schuldigde reeds in 1933 .tot de N.S.B. was toegetreden omdat hij, naar 'hij zeide, zijn geloof in de de mocratie verloren had. Als procu reur generaal zou hij juist Duitse invloeden geweerd hebben! De ver dediger vroeg onmiddellijke invrij- heidsstelling en wees op de vele verklaringen van burgemeesters en justitie-ambtenaren die zeer gunstig voor beklaagde luidden. Mr. de Rijke zelf zeide nog dat de tegen standers der N.S.B. vaak met hand tastelijkheden begonnen waren, zo dat hij wel eensrmoest ingrijpen. Voorts hadden de Duitsers al Zijn goederen geroofd na de strijd om Arnhem, Met het .oog op zijn gezin ©n ook omdat hij zijn politieke dwalingen' betreurt riep hij de cle- mentie van het tribunaal in. Uit spraak over twee weken. De Effectenbeurs te Amsterdam had Woensdag pen ongeanimeerd verloop. De publieke belangstel ling was maar matig en de hoe- veelheid opdrachten was niet om vangrijk, zodat de affairen van be perkte afmetingen was. Dit nam niet. weg dat, op Be méeste afde lingen enig aanbod kon worden opgemerkt. Wat de Indische fondsen,, en de cültuuraandelen betreft, werd de lichtelijk gedrukte stemming in ver band' gebracht met de ministerieele verklaringen omtrent de verhou dingen in Indië, terwijl de koers- vérslechtering vaij de industrie aandelen, pétroleümwagrden en scheepvaartpapieren w.erd toege schreven aan liquidaties op beschei- 'den voet uit hoofde van de heffin gen, terwijl de zwakke houding van de bankaandelen hieraan eveneens werd toegeschreven. In het vrije 'verkeer voltrok de affaire zich op rustige wijze. Bepaald drukke hoe ken .waren nergens te ontdekken en' tevens bleef het aanbod aanvanke lijk nog aanhouden, tengevolge waarvan de koersen merendeels nog een paar punten beneden de höofd- 'koersen. kwamen te liggen, voor zo ver tenminste in de actieve fondsen zaken wérd gedaan. Tegen het slot echter kon enige steun worden op gemerkt. Het verlaagde koerspeil gaf klaarblijkelijk aanleiding tot enigg aankopem zodat een licht her stel intrad, maar aan- het einde van .de rekening waren de koersen vrij wel algemeen lager dan de slot- prijzen van gisteren! en zo leden ko ninklijken biivoorbeeld. met een koers van 383'A ten opzichte van' 't vorige slot verlies'van een tien tal punten. Hoewel koninklijken .verhoudingsgewijze een vrij groot verlies leden en meer achteruit gin gen dan de meeste andere fondsen, was de ontwikkeling van de toon aangevende petroleumaandeien toch in. ieder- geval' illustratief voor de gehele markt. De minder courante industriëlen vieren in vele gevallen, eveneens wat lager. Be Amerikaans.e markt was stil, de koersen waren onregelmatig, over het algemeen iets luier' De beléggingsmarkt was stil. Van de Nederlandse .staatspa- nieren was hét alleen de converéie- lening die enige affaire te aanschou wen gaf. waarbij de koers nagenogg onveranderd bleef. Ook de andere staatspapieren vertoonden vriiwel geen mutaties. De; belangsetplling voor pandbrieven en eemeenteliike en provinciale obligation was mini maal. Het koerspeil bleef ongeveer gehandhaafd. Prolongatie 2 1/4 In de eerstvolgende vergadering van de Provinciale Staten van Nobrdholland,.zal de kwestie, van winning van drinkwater uit hét duingebied nader worden bezien. Hoewel ernstige plannen bestaak om opk het water uit het IJselmeer voor de drinkwatervoorziening te gebruiken zal de uitvoering dier plannen Voorlopig nog geen voort gang kunnen vinden. Daarom is waterwinning uit de duinen nog steeds nodig. Steed? hebben Gede puteerde Staten van Noord Holiafid in hun voorstellen tot aankoop van duinterrein er tevens de nadruk op gélegd dat het duin niet alleen moet dienen als waterwinplaats, doch dat het ook als reqreatie-gebied Voor het gewest vani eminent belang is. In een zo dicht bevolkte provincie als Noord Holland behoort naar ver meerdering van recreatie-mogelijk heden te worden gestreefd. Daarom moet ook \de financiering van eén gedeelte der, uitgaven uit de pro vinciale kas geschieden. Immers men mag de afnemers i»n het .pro vinciale waterbedrijf niet belasten mét kosten die niet voor waterwin ning, dóch voor recreatie worden gemaakt. Ged. Staten van Noord-Holland, delen thans mede, dat hun een aan bod heeft bereikt voor het kopen van duinterrein dat hun alleszins aannemelijk voorkomt. Het betreft het duinterrein in Bergen, vanouds in eigendom van de familie v. Ree- nen en thans voor het grootste deel toebehorende de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee. Het terrein is totaal ong. 810 H.A. groot en bestaat globaal bere kend uit rónd 115 HA duin en 17 H.A. strand. De bebouwde kom on der Bergen aan Zee met'enig duin terrein aldaar, die wordt geacht nog voor bouwterrein ih aanmerking te komen, is niet in het aanbod begre.- pen. De geo-hydraulogische .gesteld heid van'de terreinen is op grond van gegeven gegevens met zeker heid gunstig te noemen. De prijs van 450.000. of rond f 550.— per H.A. achten Ged. Staten niet hoog en licht beneden de prijs die voor overeenkomstige terreinen vóór de oorlog is betaald. Naar wij vernemen, wordt bin nenkort wederom een landdag ge houden vanwege het comité voor de Katholieke Landdag voor Noord hollands Noorderkwartier. Van dit 'comité - is burgemeester Bosma van Oude Niedorp voorzitter en notaris Pinxter van Schoorl secretaris. Als moderator treedt -op de hoogeerw. deken A. H. Harst te Den Helder. Het ligt in de bedoeling, de Land dag als vanouds weer' op 15 Augus tus .te, doen plaats Rebben en wél dit jaar te Schagen. Intussen zal -het velen interesse ren te vetnemen, dat 4e Katholieke Westfriese Landdag dit jaar 'voor de 27ste maal gehouden wordt en wel op a.s. Zondag 1 Juni te Bovenkars- pel. Als sprekers treden op de her ren prof. Anton van Duinkerkén en prof. -A. Cleophas. Het algemene on derwerp is: Westfriesland trouw aan God en Vaderland, het bijzondere onderwerp: Katholiek. Middelbaar Onderwijs. De Landdag wordt be sloten met een Lof in de open lucht. Op Zóndag 15 Juni zullen de Ka tholieke Gidsen van het district Westfriesland een gemeenschappe lijke bijeenkomst houden te Hoorn, waaraan een défilé verbonden is voor het Kerkelijk Gezag, Deze me dedeling geldt als een voorlopig be richt. Nadere bijzonderheden zullen volgen! INGEZONDEN i In uw blad van 21 Mei 1947 staat een ingezonden stuk: „Over het li turgisch bijwonen der Misdoor E. J. J. A, Klinkum. In dit stuk lijken me nog al ge- w'aagde beweringen tè staan. „Onkunde moet het wel zijn, indien een katholiek tijdens de Mis b.v. de Rozenkrans bidt in pléats van de officiële gebeden dér Kerk. Begrijpen deze mensen dan niets van hetgeen er gebeurt aan het al taar: - Wéét 'schrijver niet, dat Paüs Leo XIII in Supremi Apostolatus schrijft: „Het is onze wens, dat bij het samenkomen, van het volk voor deze gebeden (de rozenkrans) tege lijkertijd het H. Offer aan het al taar wordt opgedragen". Paus Leo XIII wenst dus hier. onder de H. Mis het rozenkransgebed!! Onkunde? 2e „Och, ik weet het wel, degenen die op „hun eigen wijze" jnishorep; en dus niet deelnemen aan het gé- bed der feerk, zijn er zich niet van bewust, dat zij egoïsten Zijn". Dan is Z. H, de Paus toch wel heel wat gematigder in zija uit drukkingen. 13 Maart 1943 sprak Paus Pius XII tot de Vasténpredi- kers: „Maar ondet alle praktijken van vroomheid is de hoogste, de meest werkdadige eh heilige gods vrucht het deelnemen der gelovigen aan het heilig Óffer, voor wie als aanwezigen de priester zelf bidt bij de daad van het1 opdragen van het Goddelijk Slachtoffer. .Dit kan op Verschillende wijzen gebeuren, vol gens da bij verschillende gelovigen zeer verschillende aanleg, bevat tingsvermogen, voorbereiding en onderricht, tegenover welke gij be grip en wijdte van blik aan de dag zult trachtèn te leggen". Dus geen kwestie van egoïsme!! Hoogachtend, F. WIJNANDS C.M.R. Directeut St. Petrus - Canisius .Retraitenhuis Bergen N.H. MARKTOVERZICHT BEVERWIJK De hausse van de spinazie is weer achter de rug. Wel komt er nog een flinke aqnvoer, maar de kwaliteit wordt er niet béter op. Goede kwaliteit bracht van 1'25 cent per kg op. De handel in rabarber is stug, de prijzen varieer den van 49 cent per kg. Een be langrijk kwantum kon echter de minimumprijs niet opbrengen en draaide door. Sla is'nog schaars, met goede prij zen^ Voor dit product werd van', 13 tot 20 ct! per lttop besteed. Het zelfde geldt voor bospeen; geringe aanvoer, góede prijzen: 45--60 et. per bos. Het aanbod van postelein wordt Jets groter; van 2232 cent per kg werd er voor dit product besteed. •Aardbeien komen er iets meer. Nog enkele weken en de opgst kan beginnen. Over het algemeen staat het gewas er goed voor, en als er geen .-nachtvorsten tussen komen, kunnen we een goede oogst ver- wachten.- Heden werd er van 70 1.05 pér doosje besteed,Asperge noteerde voor de blanke 801.25 per bos. Bloemkool is nog schaars met uitstekende prijzen; voor de eerste soort werd van 751.10 per stuk betaald. De aanvoer van witlof loopt snel terug, de kwaliteit is over hét algemeen niet best, de prijzen va rieerden van 2540 per kg. WOGNUM, 28 Mei. Witlof I 10— 45; aardbeien I 2.50-r-3.40, II 1:60 1.90; radijs 23.40; sla 1419; ra barber 4.20—(5.40. ZWAAG, 28 Mei. Vroege aard appelen 1.70; spinazie 828; poste lein 3552; prei 38; witlof 45; ra barber 911; sla 10.2022.50; bloem kool 0.511.07; komkommer 90; aardbeien 33.80. ALKMAAR, 28 Mei. Export veiling. Andijvie 6"8—73;. spinazie 832; postelein 3540; asperges 68 1.68; raapstelen 5—9; rabarber 10 21; aardbeien 70100 per doos; prei 1123; prei 11—23; bósuien 6—14; peulen 270; bloemkool IA 70114; idem I 45—65; 1115—25; witlof 15— 45; worteltjes 28—68; selderie 58, sla 620. BLOKKER, 28 Mei. Aardappe len 9: spinazie 818; bindsla 4550 snijsla 3941; witlof 3245; poste lein 20—38; selderij 2sla 1520 HEM, 28 Mei. Zuiderkogge Spinazie 1213; rabarber 4.505; aardbeien 2.603.20; idem II 1.60— 1.90. LANGENDIJK, 29 Mei. 1000 kg witlof I 45, II 24.90—36.70, III 14.6Ó; 900 kg prei I 12—13.70, II 2.00; 3800 kg rabarber '44.5(4 ENKHUIZEN, 28 Mei. 62 vaar tuigen voerdeh aan 16.601 pond kuil- aal 1,271,43;' 2098 pond lijnaal 2.162.64 per pond. De Katholieke Jongeren van West- friesland organiseren voor de derde maal sinds de bevrijding hun Jon geren-landdag op het terrein van 't Sint 'Bonifatiusmissi'ehuis te Hoorn. Als spreker zal optreden de hopg- eerw. heer mgr. dr. C. J. Hennipg, régent van het klein seminarie „Hageveld" te Heemstede. Voorts is. men in onderhandeling over de op- vpering van een spel. Als datum voor deze Jongeren-landdag is vast gesteld Zondag 7 September. Te Venlo is een man 'gearresteèrd - die er van verdacht wordt in de avond van 25 September 1946 tij dens de najaarskermis, zijn Yrouw van de hoge Maasbrug 'te Venlo te hebben geworpen. Door zich im de hevige stroom aan een peiler vast te klemmen, wist de vrouw zich boven water te hoUden tot hulp kwahi opdagen. Zij werd bewuste loos naar het ziekenhuis te Venlo gebracht. Dé vrouw woonde in Duitsland èn had -een bezoek aan haar man te Blerick gebracht. Uit verwarde uitlatingen op te maken scheen het, alsof zij doqr haar man van de brug was geworpen, maar bij een later verhoor verklaarde zij uit eigén beweging omlaag ge sprongen te zijn. Haar man bevond zich tijdens' het gebeurde op de brug.. Aangezien tegen hem inmid- dels een zodanige verdenking is gerezen, is de man thans in arrest gestéld. Ook Kupers terug Methetzelfde vliegtuig, waarme de de heren Schermerhorn en Van Poll naar Nederland terugkeerden, kwam ook de voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kjrpers, naar ons land. De hegr Kupers, die op Java het Eobsi-congres te Malang heeft bijgewoond, zeide bij zijn aankomst op Schiphol,dat hij nergens, ook niet bij de republikeinen, een vijan dige houding ten opzichte van de Nederlanders had kunnen waarne men. V v' Het bestuur van de Vereniging Ne derlandIndonesië heeft gistermid dag het volgende telegram, gete kend door de vice-voorzitter prof. mr. W. F. Wertheim. en de secre taris, de hr. J. W. E- Riemens, ge zonden aan Z. Exc. dr. L. J. M Beel: „Het bestuur van de Vereniging Nederland-Indonesië, erhstig veront rust (voor het verder afglijden naar een oorlogssituatie tussen Nederland én Indonesië) door de geweldaddige staatsgreeppogingen, gepleegd door de leiders van de Parti Rakjat Pa- soedan in het, onder Nederlands be wind gtaand gebied' van Buitenzorg, zotider dat deze militairen tegen de verstoorders van rust ..en orde di rect maatregelen hebben genomen, constateert ernstige plichtsverzaking van de verantwoordelijke militaire bevelhebber kolonel Thomson en vraagt daarom bestraffing van deze verantwoordelijkepersonen en on- middéllijke ontheffing van kolonel Thomson uit zijn functie, - evenals herstel van de toestand, zoals deze vóór de staatsgreep was, ingevolge een overeenkomst tussen Nederland-. ?e en 'republikeinse autoriteiten". Woensdagavond te kwart over zeven bevond het visserscheepje ZVT 2 zich opongeveer 150 meter uit de kust ter hoogte van Bad Zuid, toen even achter het scheepje een hevige explosie plaats had. Er r bleek een mijn ontploft' te zijn, die een ware ravage aanrichtte .a,an boord van het bootje, dat later met een groot lek op het strand gezet, kon worden. Van de -twee leden der bemanning werd niemand gewond. Van de drie passagiers echter.was. de 15-jarige Völkert Sc'haap uit Zandvoort door de luchtdruk ge dood, hoewel er geen uiterlijke ver wondingen te constateren waren. Personeel van Bad Zuid bracht be manning en passagiers aan'lapd. Deonderhandelingen 'tussen, Ne derland en de Russische zóne van Duitsland hebben geleid tot de pa rafering van een handelsovereen komst. Deze wordt, wanneer ze ge tekend zal zijn, op 1 Juni a.s. van kracht. Nederland zou o.a. haring en superfosfaat leveren en van Rus land o.a. kali ontvangen. Het bestuur van de Belgische Cen trale yan Tram- en Autobusperso- ineel heeft beslist op Maandag 2 Juni een algemene staking van 24 uur van, de trams en autobussen te doen plaats hebbep. Deze staking, zo heet het in een desbetreffend communi que, moet beschouwd worden als 'n eerste waarschuwing aan de rege ring ais gevolg van het feit, dat deze. totop heden geen antwoord heeft gegeven »op het verzoek om aanpassing der lonen. Een door burgemeester mr. B. Berger, in de gemeenteraad van Venlo gedaan Voorstel tot, de bouw van 83 woningen in het Krekelveld te Vènlo wer<L,door de raad met 15 tegen 11 stemmen verworpen. Ondanks de nijpende woningnood heeft de gemeenteraad de waarde van vruchtbare tuindersgrond blijk-, baar hoger geacht dan de bouw van 83 woningen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2