WAAR BLEEF Zankoff, de realist; Horea Sima, de idealist RADIO EEN UURTJE TELEX Discours in de villa van wijlen Jacob Wqssermann over Hitler's „neue Waffen" 10 jaar geëist iri de zaak Weinreb H.M.de Koningin naarMargraten Fruitoogst belooft goed te worden De bonnenlijst tot doodslag Venlo?. mtpioffing 15-j. jongen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 29 Mei 1947 PAG. 3 De epiloog van het Groot-Duitsedrama Göebbels/ crediet is geschokt, doch de Gestapo handhaaft het protocol au) Misdadig spel met levens van andéren Smokkelaars in vulpennen Grootse plechtigheden op Amerikaanse kerkhoven Zomer "Pick Alalvetsj ren-Landdag ;ke Jongeren yan West' aniseren voor de derde e bevrijding hun Jon- X Op het terrein van 't usmissiehuis te Hoorn, zal optreden de hogg- igr. dr. C. J. Hennipg, het klein seminarie 5 Heemstede. Voprts is. rhandèling over de op een spel. Als datum igeren-landdag is vast- ag 7 September. een man 'gearresteerd verdacht wordt in de 5 September 1946 tij- larskermis, zijn Yr°uw Maasbrug 'te Venlo te rpen. Door zich in de a aan een peiler vast wist de vrouw zich te hoüden tot hulp in. Zij werd bewuste- t ziekenhuis te Venlo vrouw woonde in had -een bezoek aan Blerick gebracht. Uit latingen op te maken Isof zij door haar man was geworpen, maar ar verhoor verklaarde beweging omlaag ge- :ijn. Haar man bevond het gebeurde op de ien tegen hem inmid- lanige verdenking is e man thans in arrest (upers terug 'de vliegtuig, waarme- Schermerhorn en Van iderland terugkeerden, e voorzitter van het er E. Kjipers, naar ons f Kupers, die op Java igres te Malang heeft eide bij zijn aankomst dat hij nergens, ook publikeinen, een vijan- ten opzichte van de had kunnen waarne- and-lndonesië" It telegram h van de Vereniging Ne- nesië heeft gisterpiid- [ende telegram, gete- e vice-voorzitter prof. fertheim en de secre- J. W. IJ. Riemens, ge- Exc. dr. L. J. M Beel: ir van de Vereniging lonesië, ernstig' veront- t verder afglijden naar uatie tussen Npderland door de geWeldaddige ;ingen, gepleegd door n de Parti Rakjat Pa- onder Nederlands be- gebied' van Buitenzorg, fze militaben tegen de van rust .,en orde di llen hebben genomen, nstige plichtsverzaking ïtwoo'rdelijke militaire kolonel Thomson en n bestraffing van deze lijke personen en on- ntheffing van kolonel zijn functie, - evenals Ie toestand, zoals deze isgreep was, ingevolge )mst tussen Nederland- ieinse autoriteiten". rond te kwart over d het visserscheepje ip ongeveer 150 meter er hoogte van Bad en achter het scheepje xplosie plaats had. Er in ontploft' te zijn, die vage aanrichtte .aan t bootje, dat later met op het strand gezet. Van de -twee leden der rerd niemand gewond, passagiers echter .was. Völkert Séhaap uit or de luchtdruk ge er geen uiterlijke ver- 1 constateren waren. 1 Bad Zuid bracht be- >assagiers aan'land. ereénkomst mét ssische zone ndelingen tussen, - Ne- e Russische zóne van iben geleid tot de pa- een handelsovereen- vordt, wanneer ze ge- n, op 1 Juni a.s. van Tand zou o.a. haring it leveren en van Rus- ontvangen. trampersoneel met staking van de Belgische Cen- m- en Autobusperso- ist op Maandag 2 Juni staking van 24 uur en autobussen te doen Deze staking, zo heet isbetreffend communi- chouwd worden als 'n huwing aan de rege- ilg van het feit, dat heden geen pntwoord ,pp het verzoek om r lonen. of tuinbouw- jducten? lurgemeester mr. B. s gemeenteraad van voorstel tot de bouw ;en in het Krekelveld ..door de raad met 15 men verworpen, nijpende woningnood enteraad de waarde e tuindersgrond blijk-, icht dan de bouw van HANDEN op de rug, het moede hoold, met het grijze punt- L/ baardje naar de grond gebogen, ploft professor Asef Zankoff, menigmaal chef van een Bulgaarse regering, thans dito der schijnregering, door de met een dik. sneeuwtapijt bedekte hoofd straat van Alt Aussee. „Grüss Gott", groeten hem de inwoners, voor wie hij reeds een bekend straatbeeld is geworden. De oude man is in gedachten verdiept. Uit gewoonte kijkt hij om. Ja, dacir sluipen ze weer, die kerels met hun Steirerdracht en de bepluim- de hoedjes met de rinkelende medailles op hun welgedane kop pen. Of je er zo de Gestapo-agenten hief uit proeft! Sluipen jullie maar, wat zouden we hier nog uitspoken De gastvrijheid is immers reeds' een volmaakte internering gewor den! De auto's zijn voor alle. zeker heid „opgeborgen", de benzinepomp tapt nog alleen maar voor Duitse functionarissen. Dat die Horea Sima nog altijd die praatjes van een wen ding van de oorlog door nieuwe wapens gelooft. Wat eén eeuwige idealist. Die zit me daar in de Was- sermannvilla de hele dag te stude ren en te regeren. Wat zouden die Rumenen toch in hun schild voe ren? Steeds maar dat geheimzinnige gaan en komen van vreemdelingen. Uit eigen land hoort hij niets, maar Horea Sima schijnt voortdurend öp de hoogte te zijn van de gebeur tenissen inRumeniIk zal toch eens met hem gaan praten De „Führer", steeds meer de „Führer". In de Wassermann villa zitten' ze tegenover elkaar, de leiders van de exilregeringen, die zich de regerin gen van het nationale verzet noe men. Ze weten beide, dat het spel uit is. De Russen hebben hun bei der landen stevig in hun macht, en de inheemse communisten hebben er voor een kerkhofrust gezorgd. „Collega,is u hu werkelijk steeds" ervan overtuigd, dat er van de Duitse zaak nog ooit iets terecht komt?" Horea Sima kijkt dromerig door ■de ramen naar het Witte, bergland schap. Dan wendt hij de blik: „De „Führ'er" heeft meH pas geleden nog verzekerd, dat de neue Waffen spoe dig uitkomen en -voor een sensatio nele oorlogswemjing zullen 'zorgen. „Maar gebruik toch uw verstand. Direct vliegen er weer minstens drieduizend vliegtuigen over ons hoofd, die volkomen ongehinderd hun bommen zullen gaan uitgooien, waar ze willen. Aan dit nutteloos gedoe hier moet een einde komen. Altenburg zelf gplöoft niets van al dat gewauwel van Berlijn. Trou wens weet U, dat sinds enige' tijd von Ribbentrop nergens meer te vinden is? Die moet al onderge doken zijn. Hitier schijnt hem als landverrader vogelvrij verklaard te hebben." jDat kan wel zijn, maarik houd de» eed, welke ik' de „Führer" gezuforen heb." „Ook als men U bedriegt? Als men U misbruikt? Wat voor belang heeft deze comedie van pnze schijn- regeringen ïjog? Van Duitsland is voor de bevrijding van onze landen niets meer te. verwachten.De over winning van de geallieerde^ is" nog Slechts een kwestie van dagen, en zij alleen zullen orde in het Zuid oosten kunnen scheppen, tenminste als de Russen „En toch kunnen we niets'meer doen. We mofeten nu eenmaal mee- mfercheren tot het einde." Hopeloos geval, denkt Zankoff en sloft weer tprug haar zijn hotel. Toch werken c}e woorden van de zoveel oudere en ervarener man in igorea. SimVs, brein naKTj moest- eens gelijk hebben. Zouden de waarschuwingen van zijn eigen ministers dan toch geloof verdie nen? Je moet rekening houden met hun stiekeme anti-Duitse gezind heid. Komaan, we moeten zeker heid hebben. Rrrrt gaat de huistelefoon. Of Generaal Christeanu even bij me vil knmen. Die heeft als minister van ooidog' goed entré in Berlijnse kringen, die moet' maar eens op in formatie uitgaan Grote woorden en een valse ondertoon. Veertien dagen later. Generaal Christeanu heeft zijp verslag uitge- PROGRAMMA VRIJDAG 30 Mei HILVERSUM II (415 M) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Mor gengebed; 8.00 Nieuws en gram. mu ziek; 9.30 politieberichten; 9.50 Radio Philharmonisch Orkest; 10.15 Uit 't Boek der Böeken;'11.00 Radio ziekenbezoek; 11.35 „Als de ziele luistert"; 12.00 Angelus; 12.03 Orgel en Zang; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Zingende Filmsterren; 15.10 Bont allerlei (gr. pl.)16.45 Russische, gram.'muziek; 17.45 Wat het buiten land leest; 18.00 Amusements orkest; 18.55 Mariagedichten; 19.00 Nieuws; 19.15 De departementen spreken; 19.30 Soldatenlol; 20.05 De gewOne man; 20.20 Omroep-orkest; 21.45 10 dagen in de Britsche zone; 22.15 Avondgebed: 22.30 Nieuws en Kath. Nieuws; 22.55 Vaders Dagboek; 23.00 Gram. muziek. HILVERSUM I, (301 M) 7.00 Nieuws; 7.15 Och'tendgym; 8.00 Het Nieuws; 8,50 Voor de Vrouw; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Ziekenbezoek; llal5 Voor de Vrouw; 11.45 Fam. berichten; 12.30 AVRO'sReportage- dienst; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skymasters"; 14.00 Kookkunst; 15.10 Boekenscb/mw; 16.00 Voor zieken en gezonden; 16.30 Voor de Jeugd; '17.00 The Ramblers; 18.00 'Nieuws; 18.30> Ned. Strijdkrachten; 19.30 De Mens in 1947; 1955 Volkstellin'g 1947; 21a30 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Jazz; 23.00 Nieuws; 23.15 Sym- phonisch Vrijdagavond-concert. bracht. Het is kort en knap, maar veelzeggend geweest. Goebbels had hemeen uur lang de fraaiste toe komstbeelden' voor ogen getoverd. Er waren sensationele gebeurtenis sen op komst, er zouden nieuwe wapens in de lucht verschijnen, die de tegenstanders gewoonweg zouden Verdelgen, ais sprinkhanen-voor een vlammenwerper. Maar Christeanu had een valse' ondertoon in Goeb bels' eenzijdige discours beluisterd, hij had zoiets van opkomende waan zin geproefd. Toen had ,hij wetén door te dringen -tot een paar oude bekenden van het oppercommando, die hem van elkè illusie liadden be roofd en hem hadden duidelijk ge maakt, dat alleen nog maar een stelletje waanzinnigen tegen alle rede en verstand in de tactiek van „après nous, le déïuge" doorzette Als zijn woorden in de stampvolle hotelkamer, waar de vooraanstaan de leiders der verschillende exil- groepen heimelijk zijn bijeengeko men, verklonken zijn, heerst gerui me tijd een'doodse stilte. Zo is dus het einde gekomen. Het gespartel kan nog enkele weken, nog enkele maanden duren, maar „comoecjia fi- nita est". Er blijft nog slechts één vraag te ^beantwoorden: Waar zui len we de oorlog over ons heen la ten rollen? Wie zal dit oord te zij ner tijd bezetten? Voor zover de gegevens bekend zijn, ligt het in de toekomstige bezettingszone der Amerikanen, dpèh de Russen stoten op hun zegevierende opmars door Nëder-Qostenrijk en t Burgenland thans door in de richtihg van Stier marken -en wie zal ze tegenhouden, wannepr ze hun zinnen op dit ge bied gezet hebben?- De heren .be grijpen -zeer wel, dat zijzelf en dat de milliarden welke in de - Salzberg liggen opgeborgen, een grote attrac tie voor Iwan vormen Vele wegen leiden naar de Amerikanen In de volgende dagen maakt Zankoff -zijn traditionele wandeling door het dorp als steeds "tevosen. Horea Sima zit verder aandachtig gebogen over zijn studieboeken in de Wassermannvilla en de leden avan hun kabinetten slaan de dagen kapot mét sneeuwruimeii en hout hakken en toch, dag na dag wortjt het gezelschap kleiner, totdat nog slechts diegenen overblijven, die de zeer speciale aandacht 4'er Gestapo genieten en deswege geen kans zien het dorp langs heimelijke wégen te verlaten. De overigen zoeken al lengs eeWveilig heenkomen; meest in dë richting van Beieren, waar de Amerikanen reeds zijn aangekomen. De angst voor de naderende Ru'èsen overtreft alle benauwdheid voor het komende examen van Amerikaanse zijde. Weg, weg uit dit oord der vallende grootheden De 12de Volkstelling in Nederland. In verschillende delen van ons land is Inen reeds begonnen met het ophalen van de formu lieren voor de volkstelling. Vooral in de kleinere gemeenten, waar de' volkstellers de formulieren huis aan huis moeten oplaa ien, is dit een moeizaam karwei, daar men dikwijls een heel eind moet omlopèn, om van het ene huis naar het andere te komen. (Anefo P.) o A Woensdag werd de zaak tegen Weinreb Voor het Haagse Bijzonde re. Hof voortgezet met een aantal voor verdachte bezwarende getui genverklaringen. Zo had een zeke re L. f 600 betaald om op de .ilijst Weinreb". te wordengeplaatst. Hij had echter argwaan gekregen en' zich op een andere wijze veilig ge stéld. Nadat nog een andere getui ge gesproken had over verklaringen die Weinreb had gedaan over een onderhoud met dr. Goedewaagen, tengevolge waarvan dertig joodse families zouden mogen efnigreren, hetgeen echter niét gebeurd schijnt te zijn, kreeg de Procureur -fiscaal! 't woord. Mr. de Gruyter sprak uitvoerig over de „tragedie Weinreb" zoals hij het noemde. lipt was voor duizenden .een ontgoocheling om na maanden van wachten, hpop en vrees, plotse ling'op transport naar Polen gesteld te wórden. Deze mensen zijn allen jammerlijk bedrogen uitgekomen. Hij -noemde de gehele affaire een zv)ende_l van ongekende, afmetingen. Het ergste was wel het feit dat door verdachte's handelingen de meeste slachtoffers geen gelegenheid meer_ kregen zich op andere manier te redden. Verdachte fnqet tonnen heb ben verdiend, immers er waren reeds in September 1942 meer dan 300 mensen op de beruchte' lijst ge plaatst. Later moet de toeloop nog ■groter zijn geweest- De procureur fiscaal vond dat verdachte een mis dadig spel had gèspeeld met de le vens .en de gelden van anderen. Ve le verraadgevallén zijn zeer over tuigend. IJ at de verklaringen van de SD-ers nu veel' gunstiger voor verdachte waren» schreef mr. dg 'Gruyter toe aan het feit dat deze lieden ruimschoots gelegenheid had den gehad met verdachte over deze zaak fe spreken. De ene .hand wast cïe andere schoon. Verdachte heeft EDUARD VERKADE ONDERSCHEIDEN Bij de huldiging gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg van Eduard Verkade, die na een '40- jarige toneelspelersloopbaan af scheid neemt van de planken, heeft de vertegenwoordiger van de Mi nister van O.K. én W., de Ré'er G. Pippel, de scheidende» jubilaris me degedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. zich op geraffineerde wijze verrijkt ten koste van het leed van anderen. De procureur-fiscaal eiste in déze zaak een' gevangenisstraf, van tien jaren met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. De verdediger mr. dr. C. Smit be toogde dat verdachte de gelden die hij ontving heeft aangewend voor behoeftige ondergedokenjoden. Hij meende dat Weinreb zeer goed werk heeft gedaan en vele mensen heeft behouden. Bij zijn arrestatie door de SD is verdachte zwqar mishandeld en voor de keus gesteld verraad 'te plegen of naar Mauthausen gestuurd te worden. Dat Weinreb toch kans hééft gezien zijn gedwongen taak zo goed mogelijk te .volvoeren moet hem eer tot een verdienste worden aangerekend. Mr. Smit •vroeg hier om dan ook onmiddellijke invrij heidstelling Waarvoor het Hof echter geen termen aanwezig achtte. Uitspraak op 10 Juni. Ambtenaren van de prijscon-r trole hebben een aantal zwen delaars én smokkelaars aange houden, op wie de douanere cherche reeds jarenlang een oogje had «n die met het ver handelen van gesmokkelde vul pennen buitensporige - winsten maakten. Zij verzorgden bestelformulieren, per post en wachtten dan af,, wife op hun aanlokkelijk 'aanbod inging" Er moeten ongeveer 2000. slachtof fers gevallen zijn-. Hun leveranciers bleken twee •Belgen te zijn en een '„kunsthande laar" te Meerssen, die.de vulpennen op zijn beurt' weer van een onbe kende hotelgast .te Rotterdam had gekocht. Van het geld werden auto's ge kocht en maakte men\goede sier. De financier van de onderneming, die lid van "de Amsterdamse dia mantbeurs is, wordt verdacht van smokkel in diamant en verdovende- middelen. De kunsthandelaar-vul-, penleverancier heeft geen noemens waardige bron van inkomsten, maar leidde desondanks een zeer vrolijk leven. De prijscontrole heeft tégen zés betrokkenen proces-verbaal opge maakt, terwijl de politie vier van hen om andere redenen iri bewa ring -heeft genomen. Ren van, hen- werd aan de P.R.A.'uitgeleverd. In- 't -Kerkegasje te Nijmegen stortte onverhoeds een huis in. Een 60-jarige vrouw, die zich op een trap bevond, stortte met trap en al naar beneden, doch kop wonder boven wonder be houdens enige schrammen on gedeerd van ónder het puin te voorschijn worden gehqald. Heerlense politie agenten smokkelden Dezer dagen hebben grenskom- miezen té Epen (L.) een -auto aan gehouden, waarin drié peré&nen za ten, waarvan een in politie-uniform was. Twee der mannenbehoorden 'tot de politie van Heerlen, nl. de hoofdagent Th. V. en de agent J. G. Het drietal had-vanuit België 50 M. couponstof over de grens gesmok keld en deze in deauto verborgen: De textiel werd in beslag genomen én de drie mannen zijn ingesloten en ter beschikking van de' Officier van Justitie gesteld. •i DE CZAAR PETER FEESTEN In heterecomité voor cte viering van het feit, dat 250 ja,ar geledén Czaar Peter van Rusland in de Zaanstreek vertoefde, zullen zitting hebben de Russische' ambassadeur, de heer Valko'f, -de minister van 'buitenlandse zaken Baron-van Boet- zelaar- van Oosterhout en de Com missaris van de ICortingin der pro vincie Noord-Holland. De herden- kringfeesten zullen worden gehou den van 18 tot 24 Augustus a.s. 5 Nederlandse architec ten zijn in Londen aange komen ten einde de jaar vergadering van het insti tuut' voor stedenbouwte Torquae bij te wonen en een, bezoek te brengen aan de in opbouw zijnde wij ken. Een van de groot ste vulkanen der wereld, de herg Aso op het Japanse eiland Kloesfoe is voor het eerst sedert 14 jgren tot uitbarsting gekomen. ;j: De 32-jarige motorrijder G. J. Hagmeijer uit Zaandam, die 2e Pinksterdag op de Rijksweg Naarden-Bussum tengevolge van een lekge slagen band tegen de grond sloeg is hedenmorgen in het ziekenhuis te Bussum overleden, oj; Op de nieuwe 's GraVelanase weg te Bus sum is de 21-jarige B. van Bremen uit Bussum met zijn motor tengevolge van slippen tegen een uit de tegenovergestelde richting komende, auto gesmakt. Hij„ zelf kreeg geen letsel doch zijn broertje die op de duo zat is' aan de bekomen.ver concerten gegeven welker opbrengst, nl. f15000, zal worden besteéd voor de aankoop van piano's ten behoeve van onze jongens in Indië. >j; Verwacht kan worden de benoemTiig van de .heer P. Teppema wondingen overleden. ïfec Op 1 Juni a.s. zal de Deen se Luchtvaartmij. D.D.L. voor 4 ihaanden de lucht lijn Amsterdam-Kopenha- gen-Stockholm vice versa overnemen" van de Zweed se luchtvaartmij. A.B.A. Op initiatief van de violist Willem Noske werden er overal in ons Tand piano-' N .(oud-gezant te Madrid) tot gezant en gevolmachtigd minister te Canberra, Een Deense kaashandelaar heeft Prins Bernhard eer» kistje kaas doen toekomen, teneinde de prins te doen kennis maken met de Deense kaas. -ïj« De 17- jarige A. Eeters uit Venlo js ter hoogte van de stu wen te Belfeld bij het ka no varen op de Maas ver dronken. 111 ket dienst gebouw vgn de Nederland se Herv. Gemeente te Utrecht is de constitueren de vergadering gehouden van de Stichting Protes tants Interkerkelijk' Thuis front (P.I.T.). Er is eert comité gevormd dat zich met de practische uitwer king belast. Het centraal büreau van.de P.I.T. is ge vestigd in de Oranjelaan 2 Den Haag. Nederland heeft Zaterdag 3.1. onge veer 2/3 van zijn toewij zing voor Juli a.s. aan'tar wemeel aangekocht tegen een paijs van 5.66 dollar per cwt f.o.b. gulf havens. Op uitnodiging van de Ame rikaanse regering zal H.M.. Ko ningin Wilhelmina op Vrijdag 30 Mei a.s. de plechtigheden, die op het grootste Amerikaanse kerk hof van Europa, dat te Margra ten bij Maastricht is gelegen, bij- woijen.' In geheel Europa zullen op de 37 kerkhoven waar Ame rikaanse gesneuveldeil nit de tweede wereldoorlog begrdven liggen, herdenkingsplechtigheden Worden gehouden. De reis van de Residentie naar Maastricht zal H.M. per speciaal vliegtuig maken, waarna zij. vanaf' hef vliegveld Beék naar Margraten zal rijden, geëscorteerd dpor mo torrijder? der »Rijkspolitie en Kon: Marechaussee, in totaal enige hon derden. De Amerikaanse Ambassa deur in Nederland, Dr. Baróuch, en verscheidene hoge Amerikaanse le- gerautoriteiten zullen onze vorstin verwelkomen. Bij de officiële receptie zullen le den van kerkelijke .en Wereldlijke overheid aanwezig zijn, alsmede vele Generaals en Admiraals van leger, vloot eh luchtmacht; vertegenwoor digers van meer dan vijf en twintig landen zullen eveneens met hun star vÊn aanwezig zijn. Daags te voren zal hét Ameri kaanse oorlogsgravencomité, daarbij ggjiolpen door enige honderden Ne derlandse' schoolkinderen, vlaggen Aardbeien staan er minder gunstig voor De temper a tuursstijging in Mei versnelde de bloei der vruchtbo men. Peren, pruimen en kersen stonden in korte tijd in voile en gelijktijdige bloei,' doch het wa ren vooral de appelen, welke tij dens zéér gunstig weer bloeiden. De afwezigheid van nachtvorsten is van grote invloed- op de vrucht zetting geweest. Hoewel uiter aard thans nog niets met zeker heid over de komende fruitoogst kan worden gezegd, mag toch op gemerkt worden, $at de vooruit zichten 'tot riu toe gunstig zijn. Sla, bloemkool en aardbeien vor- m,en. als gevolg van de strenge Win ter een, uitzondering op de voor de meeste groenteteeltgewassen even eens gunstige vooruitzichten. Het gewas der vroege aardappe len vertoont zonder uitzondering een goede ontwikkeling. Het blijkt thans wel, dat de langdurige winter aan ■de aardbeiplanten ernstige schade heeft toegebracht. In de meeste teeltgebiedeh is de stand dari ook matig tot slecht; een uitzondering, vormen Zeeland, het Zuidhollands glasdistrict en het Land ,van Maas en Waal, waar men een goede oögst verwacht. Dooreen- genomen verwacht men niet veel mee* dan een halve oogst. Vrijwel alle belangrijke appelras sen vertonen een zeer goede ont wikkeling; ook voor peren luiden 4e berichten over de ontwikkeling zonder uitzondering zeer góed. De bloei: der pruimen heeft een goed, doch niet 'overrijk verloop gehad, terwijlde weersgesteldheid, tijdens de bloei .minder gunstig was Voor de bestuiving. Niettemin verwacht men in de meeste centra een'goede oogst. Evenals bij pruimen was' de weersgesteldheid tijdens de bloei der kersen minder gunstig; toch wordt de standvan het gewas in het algemeen als goed tot zeer goed beoordeeld; alleen in het Utrechtse fruitteeltgebied acht men de voor uitzichten matig tot goed. Perzikén''vertonen slechts een ma tige ontwikkeling; de vru?htzetting valt tegen. VANT KLEFFENS AMBASSADEUR Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is binnenkort de benoeming te verwacKten van mr. E. N. van Kleffens (minister zonder porte feuille) tot ambassadeur te Was hington. Het honderdste schip met' repatrierenden Het honderdste schip met repatri erenden, de „Sloterdijk" van de Hollénd-Amerika-lijn, is Woensdag morgen in de Schieüaven te'Rotter dam aangekomen. Er bevonden zich 889 repatrierenden aan boord, onder wié zich slechts een zestal zieken bevond, doch geen enkel ernstig ge val. Om een uur gistermiddag werd met de ontscheping begoiinen. Post voor militairen op weg naar Indië Militairfen aan boord van het s.s. „Kota Inten" en de „Jöhan de Witt" kunnen iri Port Said post krijgen, mits deze resp. 2 en 3 Juni gepost wordt. Wil' men de post bij de aan komst in Batavia bezorgd hebben dan moet de correspondentie op 1§ Juni ter post bezorgd zijn. plaatsen bij de ruim 17:000 graven. Op de dag der herdenking zullen Nederlandse en Amerikaanse geeste lijken de plechtigheden openen én zullpn de kinderen een bloemenhulde brengen. De vertegenwoordiger van de Amerikaanse legerstaf in Europa; Generaal-Majoor ParkerT zal spre ken, evenals de Amerik. Ambassa deur ert de Minister van Oorlog, Kolonel Tievez. De plechtighe4en worden in twee tal eh uitgezonden door de radio. Ook op de beide andere Ameri kaanse oorlogsgraven, nl. te Son bij Eindhoven en te Molenbroek bij Nij megen zullen herdenkingsplechtig-' heden worden gehouden. Positie Nederlandse Passagiersschepen Algorab 27-5 van Bahia te Santos; Alhena, 17-5 van Santos naar Mon tevideo; Bantam, 27-5 van Batavia naar Rotterdam; Delftdijk, Van couver—Rotterdam, 26-5 van San Francisco; Eemdijk, 26-5 van Nor folk naar RotterdamIndrapo,era, Rotterdam—Batavia, werd 28-5 ter rede van Palembang verwaoht; Rota Bafoe, RotterdamBatayia, pass 27-5 1. uur Finisterre; Limburg, 27-5 van Batavia, naar .Rotterdam; Ophir (KBM), AmsterdamBatavia, 27-5 ter hoogte van Lissabon; Streefkerk, Br.-IndiëRotterdam, 27-5 te Savo- na; Sloterdijk, 28-5 10 uur van Ba tavia .te Rotterdam; Veendam, New YorkRotterdam, 27-5 op 48'25" nrd en 25'48" west; Volendam, Rotter-, damBatavia, 27-5 in de Rode Zee op 21'20" nrd en' 38'Ö1" oost. Staf van Mauthausen geëxecuteerd 26 leden van het personeel en be is akers van het concentratiekamp Mauthausen zijn Woensdag in dé ge-, vangenis te Landsberg geëxecuteerd Dinsdag waren reeds 22 ter dood veroordeelden opgehangen. TON en licht en warmte, eén prachtige natuur wat zijn het -allemaal heerlijke din gen, waarvan wij ten vólle ge nieten mogen. Ons enige en 'on vergelijkelijke Nederland je is rijk aan allerlei schoons voor wie h.et weten te ontdekken. En die ook werkelijk da kunst ver staan, er van te genieten. Want ook dit is eén kunst. Om dit te kunnen, moeten we met eerbied staan tegenover de natuur en al het goede, dat zij ons biedt. Met eerbied. Met fijnheid eri fijnge voeligheid. Met besgf van onze persoonlijke waardigheid en die van onze med'emensen. Met het blijvende en altijd bezielende bewustzijn, ook 'van wat God van ons vraagt. „Weet ge niet' dat .uw lichaam een tempel is van de Heilige Geest, die in u woont?" Dat herinnerde ons Pinksteren. Het is als 'een pro gram voor dezè~zomer. Vier de zomer, geniet er -van, maar doe het'met God, .fijn en beschaafd en waardig als Christen! MARCUS Motorschip „Batavia" te water gelaten Woensdag werd van een 4er scheepsbouwwerven van de Gebr. Pot,te Bolnes met gunstig gevolg te water gelaten het motorschip „Ba tavia" bestemd voor de diensten in Nederlands Oost-Indïë voor de Ko- ninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam. De doopplechtigheid werd ver richt door mevr. Meerdink, echtge note van de hoofd ingenieur Meer dink, hoofd afd. Scheepsbouw van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij. Het betreft hier een schip van een serie van 8, waarvan er twee door genoemde werf worden gebouwd. De volgende bonnen geven recht op het kopen van: Bonkaarten» KA, KB, KC 705 (Serie D): D-08 Algemeen 500 gram suiker, boter- hamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. choc, rof suikerwerk D-02, D-05, D-08 Res. 250 gram zachte zeep D-02,- D-04, D-06 Melk 1 éi. Bonkaarten KD, KE 705 (Serie D): D-15, D-16 Algemeen 250 gram sujker, boter- h^mstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz, of 250 gr. choc, of suikerwerk D-17 Algemeen 1 ei D-18Alg. 250 gram zachte zeep D-17 Res. 90 gr. Deense toiletzeep (voorinlevering) D-18 Reserve 250 gr. zachte zeep Bonkaarten MA, MD 706 (Bijz. arbeid, a.s. moedErs, Serie D):. D-21 suiker 250 gram suiker, boter-- hamstrooisel, of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of sui kerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 75-1 Tabak 3rants, tabaksartikelen 75-2, 75-3 Tabak S 2 rants, tabaksartikelen 75-1 Versnaperingen 200 gram chocolade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel of 400 gram jam, stroop, enz. 75-3 Versnaperingen 100 grand choc, of Sui kerwerk, of 100 gram suiker, boterhamstrooi sel of 200 gram jam, Stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Mei worden gebruikt. De' bonnen D-17 Res. moeten uiterlijk op 7 Juni a.s. bij een detaillist worden ingeleverd. Eje 'aflevering zal zo spdedig mogelijk plaats vinden. In verband met het feit, dait van de D-stróok op de KA/KB en KC- kaarten alle bonnen ;,Algem'een" zijn aangewezen, moest voor de aanwijzing van de bonnen voor zachte zeep gebruik gemaakt wor- dên van de resterende reserve bonnen, terwijl de niet gebruikte melkbon, ditmaal is' geldig ver klaard .voor een ei. Ter tegemoetkoming aan de handelaren kan echter worden toegestaan, dat de bohnen voor zachte zeep niet op afzonderlijke opplakvellen worden geplakt, het zelfde geldt eveneens voor 4e handelaren in eieren t«a.v. de bon nen D-02, D-04, D-06 melk en D-17 Algemeen voor 1 ei. door J. S. FLETCHER 1 54. „Hela daar, wat ben je daar aan 't- doen met die boot?" schreeuwde de stem. „Blijf van dat touw af! Je kunt hier maar niet doen wat je wilt zonder >'t gevraagd te hebben. Zo gauw als ik, mijn rug heb omge draaid' komt er maar iemand die denkt dat hij hier maar zo z'n gang kan gaan. Vooruit! Opgehoepeld!" Blake, die langzaam de knoop los maakte, wierp een blik over zijn schouder, waarbij, hij zag hoe de oude Jacob Elphick over het terrein- tje tussen hen beiden kwam aan rennen. Het scheen hem toe, dat de oude man sedert het' ogenblik van hun eerste, kortelings -plaats gehad hebbende kennismaking; was veran derd; hij scheen meer gebogen te gaan. zijn gang was weifelend en onzeker geworden, lj.ij gebruikte nu een dikke Stok en het-was duidejijk dat zijn .gezichtsvermogen slecht was, want in 'zijn toornige blik, 4ie hij op Blake wierp, terwijl hij aan kwam hobbelen,'was geen glimp van herkenning. Toen hij dit opmerkte, hield Blake op met zijn Werk en' wendde hij zich geruststellend tot de bewaker Van'de boot. „AU right, Jacob", zei hij sussend. ..Je kent pae toch wel,, Blake. Juf frouw Malvery zei, dat ik de boot eens mocht gebruiken, buiten, in dé inham en ik ga haar pu naar buiten brengen. Jacob bracht zijn trillende benen tot stilstand en bracht feen bevende hand boven zijn ogen om de rijzige figuur voor hem te beschouwen, ter wijl hij op zijn stok rustte. En Blake zag, dat hij hem zelfs toen nog niet ten volle herkende en hij haastte zich de oude man verder gerust te Stellen. „Herinnèr je me niet meer, Ja cob?" zei hij. „Blake, weet je nog, die naar mijnheer Richard kwam. informeren. Juffrouw Rachel bracht., me hier naai de bqot. Ik mag die 'eens proberen in de inham." „Mijnheer Richard is al heel lang1 niet meer thuis geweest. Ik weet niet meer, wat er van hém gewor den is," zei de oude man twistziek. „Ik heb' helemaal niets met hem te maken. En juffrouw Rachel is nog maar een jong meisje en ze heeft geen recht, vreemde .kerels hier te laten rondlopen bij die boot. We kunnen hier geen mensen gebrui ken» die willen gaan Varen en dob beren op de vijver. De zwanen daarginds zijn aan 't broeden en u zou ze maar verstoren. U kunt hier vandaag niet met boten gaan varen, dat zeg ik u maar. U moet weggaan we kunnen ons hier niet bezig houden met mensen die hier maar vragen komen stellen en de böel afneuzen. Gaat u maar weg en laat ons mét rust! Ik heb genoeg andere dingen om op te letten, mijn oude hoofd loopt er van om." Blake zag, dat de oude man echt boos en verstoord was; bovendien ha4 Jacob het zo aangelegd, dat zijn gebogen figuur geplant stond tus sen hem en de boot; daarom richtte hij zijn schreden naar het huis en ontmoëtte hij Rachel, dië juist naar hem toe wilde komen. „Die ouwe baas van u, Jacob," zei hij, „loopt op z'n laatste benen. Hij zal er dezer dagen nog eens plotse ling tussenuit trekken. Hij was he lemaal- over stuur, toen ik de boot jvilde nemen. Hij schijnt geweldig bang' ,te zijn dat iemand hier bij het huls eens polshoogte neemt." „Dat weet ik," antwoordde ze. ,,Hij is ongemakkelijk en boos. '.Hij ge looft, dat hjj alle hoekjes en gaatjes in het óog moet houden. Zoals alles hier is ook hij in verval." „Nou, dan kom ik hier een beetje nieuw leven brengén'," zei Blake ■stöutmoedig. „U moet niet vergeten dat, ais u ooit in de nacht hulp no dig hebt, ik van morgen-naeht af daar in die oude toren ben." De rest van de dag ^bracht hij dor met het klaar maken van zijn benodigdheden voor zijn bivak on toen de duisternis was ingevallen bracht hij ze ongezien over naar •Malvery Hold, waar hij ze in de wachttoren deponeerde. De volgen de dag bepjoefde hij zijn timmer- mans-vaardigheid op het lichtdicht maken van het venster en daarna begon hij zijn nachtwake. Geen kustwachter 4ie met zijn eenzame boot "langs de kust zwierf, hield deze scherper ,in het oog dan Blake de rustige inham en de rand van het moerasgebied. DE DREMPEL DES DOODS Het was een geluk voor Blake, dat zijn Canadeese ervaringen hem "in tweeërlei opzichten hadden ge hard. Stilte en eenzaamheid waren- vor hem alledaagse omstandigheden hij wist wat het betekende dagen en nachten in uitgestrekte verlaten gebieden door te brengen, weken te laten voorbijgaan zonder iets te zien of te horen van menselijk le-. ven.' Desalniettemin moest hij na twee of drie nachtwaken in de wachttoren aan de inham van Marshwyke toegeven- dat deze in zeker opzicht niet onderdeed voor welke Canadeese. verlaten vlakte ook. Want op 4e, eenzt anjste .afgele genheden van het Noord-Westen wist tnen, dat geen ménselijk leven in de nabijheid was en daarom ver wachtte men het ook niet; hier ech ter wist men, dat ménselijk leven in de nabijheid was én toch was het verre, zeer verre. Daar, aan de overzijde van de inham waren lich ten die hem spraken van mannen en-vrouwen; daar ginds op zee doemden af en toe liehtep op van een voorbijgaand schip om weer on der de horizon te vferdwijnen. Maar hij zag al deze dingen zoals een man achter de tralievensters van een ge vangeniscel de daken, en schoorste nen van een stad beneden hem moest zien ze waren niet binnen zijn bereüf. Wanneer hij zijn wachttoren betrad om er 's 'avonds zijn observaties te beginnen, was" hij everizeer vön de 'dichtbije wereld afgésneden alsof hü plaats genomen had op het hoogste puntje van de toren van Brychester. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3