WAAR BLEEF De niet-lndonesiërs moeten in hun recht worden hersteld DE NACHTEGALEN zijn doodgewone jongens RADIO DIENSTWEIGERAARS VOOR DE KRIJGSRAAD EEN UURTJE TELEX NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 30 Mei 1947 PAG. 3 De kunst als opvoedster J Zij hadden gewetensbezwaar J FELLE BRAND TE HOOGWOUD In- en uitvoer en deviezencontrole onder centrale leiding Alleen dan economisch herstel HUIDVERZORGING Om 1.280.000 dollars Grote textiel-diefstal te Almelo "Pick Ai&lwztj ZINGEND TREKKEN ZE DE WERELD ROND, MAAR OP ZIJN TIJD VECHTEN ZE OM EEN IJSWAFEL EN OM EEN HALF-LEGE VOETBAL WIE DENKT, dat zangertjes met Europese vermaard heid over het paard zijn getild en als verwende jochie's hun verveling overal uit jammeren, vergist zich, teminste als hij dat denkt van de kleine nach tegalen uit het Brabantse land, waar bos en hei hun speel plaatsen zijn en waar de Oosterhoutse klompen- en schoenma kers het langzamerhand heel gewoon vinden, dat hun kinderen nu en dan even uitvliegen naar de Zwitserse bergen of de Parijse boulevards. 't uit de grond van hun eerlijk jon genshart menen. Zeker, de bergen waren prachtig en alles is even mooi, maar de zee! Hadden we die maar bij ons in Oosterhout, daar kun je tenminste voor niets in gaan zwemmen, zo lang je wilt en je kunt duin op, duin af rennen en voetballen aan het strand. Enfin, ze hebben van de zee ge noten en van het IJselmeer en van al het water, dat er te vinden is in ons wijde landschap met hun traw lers en zeilboten, kano's en vlet ten, zo zelfs, dat ze 's avonds dood- en doodmoe stonden te zingen en de kleine tien-jarige Jackie op een gegeven ogenblik op z'n stoel in slaap viel. juist toen „m'sieur le curé sur le pont d'Avignon" stond te brevieren en zo erg, dat ze als kleine baby's, zo maar en front de la public stonden te gapen en te trekkebenen van oververmoeidheid. En daar aan zee hebben we de leukste herinneringen aan deze nachtegaaltjes overgehouden, als aan echte gezonde jongens, die pre cies als andere jongens de grote mannen onder water proberen te duwen of hen in het zand ingraven, of forten bouwen en hele stroom versnellingen. En ook nog aan het ogenblik, dat ze, na een heerlijk di ner in de „Roskam" te Hoorn, de pudding opgediend kregen, gegar- Het zijn allemaal doodgewone jongens, die niets liever doen, dan iedereen als echte kwajongens voor de gek houden en die op hun va- cantiedagen zich volstoppen met ijs- co's, limonade en met alle mogelij ke andere heerlijkheden, die iedere Hollandse jongen als 'n grote schat voor zichzelf beschouwt. Alleen als ze hun keeltjes openzetten is het stil overal en luisteren de toehoor ders gespannen naar de heldere jongensstemmen, die zo gevoelig het Wiegeliedje kunnen zingen en die Verdi net zo goed van buiten ken nen, als de Boerenwagen en Anne Marie. En waar in Europa ze ook zijn, iedere Maandagmorgen worden de sportkranten van boven tot on der uitgelezen, of hun favoriet uit Oosterhout het heeft gewonnen. En dan schallen de bekende woorden van de club die nooit verloren gaat door de touringcars, over de Hollandse polders of tegen de ho ge bergen aan. Maar o wee, wan neer de voetballers het slecht ge daan hebben, dan is er geen buis meer mee te houden en hebben zo vel de rector als de leider hun handen vol, om ze tenminste in een behoorlijke stemming hun program ma's te laten zingen. Plezieriger werk is. niet denk baar, dan om met deze zestig jon gens een paar dagen op stap te gaan en om alles met ze mee te maken, wat zij op hun tournee's beleven. Doodmoe, uitgedroogd en duizelig van de herrie kom je 's avonds in de zalen binnen en het lawaai houdt niet eerder op, of ze moeten rustig op hun stoeltjes zitten te wachten tot het gordijn opengaat. En nog zijn ze dan niet altijd kalm, want de groei en de jeugd davert door hun benen en woelt in hun wilde hoofden. Maar een mooi jongens- verhaal voorgelezen of verteld door de onvolprezen leider houdt ze een klein beetje in toom, totdat het tijd wordt om als volleerde zangertjes op te staan, te zingen en te buigen en opnieuw te zingen een hele avond door. De zee is nog het mooist Drie dagen lang hebben de jon gens door Noordholland-Noord ge zworven als echte toeristen, die dan honderd en één ding te vragen heb ben, die zoveel mogelijk souvenirs willen verzamelen en alles tegelijk willen zien. Maar laat er geen ijs- car in de buurt staan, want dan is het gedaan met de rust en de orde. Of dat nu 's morgens om tien uur is. of 's avonds rond middernacht, een stuk ijs kan er altijd nog wel bii. We wisten niet dat jongens- r4">gen zoveel konden verdragen. Ze hebben onze wijde polders be wonderd en onze prachtige bossen rond Bergen, ze voeren met een kleine motorboot naar Marken en keken hun ogen uit naar alles,' wat daar op dat eiland te zien was. Be wonderend hebben ze gestaan voor de stoere Volendammer vissers en met verbaasde gezichten keken ze op naar Minister-president Beel en de andere autoriteiten, die juist op Schiphol landden, toen wij met het hele stel daar uitzwermden en hun monden zakten open van- enthou siasme, bij het zien van al die vlieg tuigen, opstijgend en binnenkomend uit Xndië, Amerika, Bazel, West- Xndië, maar toch.... de zee (daar sprak weer het Hollandse bloed) dat was wat, het mooiste wat ze ooit van hun leven hadden gezjgn. Als grote mensen je dat vertellen, mensen, die overal zijn geweest en in Zwitserland of Frankrijk bijna even goed thuis zijn als in eigen land, kijk je ze aan, want dan voel je dat je voor de gek wordt gehou den, maar laat dat zestig jongens met verbrande wangen en glanzen de ogen zeggen en je vóelt, dat ze PROGRAMMA ZATERDAG 31 MEI HILVERSUM II (415 M). KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gr. muziek; 9.30 Politieber.; 10.00 voor de kleuters; 10.15 Selecties uit Operettes; 11.00 Radio-ziekenbezoek 12.00 Angelus; 12.30 Lunch-concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking 13.20 Lunchconcert; 14.00 Maria- liederen en poëzie; 15.00 Voor de jongeren; 15.15 Orgelconcert; 15.45 KRO-kiosk; 16.30 Schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De wigwam; 18.00 Nabeschouwing hockey-wed- strijd NederlandDenemarken; 18.30 Buffalo Bill; 19.00 Nieuws en Kath. Nieuws; 20.20 „De gewone man"; 20.30 Lichtbaken Henri de Greeve; 21.00 „Negen heit de klok"; 22.45 Avondgebed; 23.15 Vaders Dagboek 23.20 R.K. Gemengd Koor. HILVERSUM I (301 M.) VA RA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gym; 8.00 Nieuws en gr. platen. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voordracht „De Vrijster" 11.00 Voor de arbeiders; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Vaudeville-orkest; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 14.00 Operette Melodieën; 14.30 Radio Philharmo- nisch orkest; 15.30 Boekbespreking 16.05 Lezing: 16.20 Fragmenten uit „Irane"; 17.30 Voor de jongeren; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Vocaal Ensemble „Con Anima' 20.20 „In Vogelvlucht", klein Kunst-revue; 21.45 The Ramblers; 2.15 „De Ellendigen", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby-hoek voor puzzlelaars; 23.30 Nachtvoor stelling van wekelijkse huisbios coop. neerd met hele kleine nachtegaal tjes. Hoe die ogen toen lachten. Verder op tournee Over een paar weken zingen ze weer in Zwitserland aan de voeten van de Mont-Blanc, om Maria uit naam van alle katholieken ter we reld hulde en liefde te betuigen en dan gaat het naar Frankrijk en nog verder Europa in, maar dat is voor de jongens nog een geheim, zo ter loops vertelde de rector het tussen en hoge golf zeewater en een foto van de spartelende zwemmertjes in, terwijl de uiterst-bekwame pianist op de golven lag te deinen en het afscheidslied der nachtega len uitschalde. Nee, de jongens mo gen lang niet alles weten, alleen dat ze hard moeten leren op school, heel hard zelfs en 's avonds, telkens weer repeteren en nog eens repe teren in de residentie van rector Fick, ergens in het Oosterhoutse landschap, waar talrijke foto's en honderden herinneringen liggen op gestapeld aan alle mogelijke reizen van deze uitnemende paedagoog en musicus, die een even goed zeeman als wereldreiziger is en die zijn ta len met even veel gemak spreekt als zijn eigen sappige Brabantse dialect. Nee, de jongens worden niet verwend en niet over het paard ge tild en toen wij onder doodse stilte van alle jongens bij het afscheid ergens in Amsterdam het embleem van de Oosterhoutse Nachtegalen kregen opgespeld als een laatste, herinnering, werd meteen daar overheen eventjes verteld, wanneer ze weer moesten repeteren. En dat alles gaat, om de wereld te laten zien, dat God aan zelfs de eenvoudigste jongens, uit wat voor omgeving of milieu ook, iets heer lijks van zijn Engelen heeft meege geven: een blijde jongensstem ter verkondiging van zijn lof, overal en waar ze komen. Zijzelf leren het mooie van het leven kennen en het mooie wat er verspreid ligt in iedere streek en in ieder land. Dat wij hen, namens al onze le zers, iets hebben leren kennen van ons eigen stukje grond stemt ons gelukkig, want we weten, dat ze met sterke en hele mooie herinne ringen zullen verder trekken als kleine troubadours van God zin gend de wereld door. T. v. d. H. De verdediger meende, dat de jongens door een innerlijke drang gedreven waren, noemde vrijheid van geweten een landsbelang van de eerste orde en zeide, dat zijn cliënten de staat gaarne op een andere wijze zouden willen dienen. De uitspraak was: J. M. J. en F. M.-B. werden veroordeeld tot een jaar voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. W. drie jaar met ontslag uit de dienst en V. twee jaar en drie maanden met ontslag uit de dienst. Goedige kampbewakers Het vorig jaar was het niet zo bar moeilijk om uit het kamp voor politieke delinquenten te Treebeek in Limburg weg te komen. Er wa ren n.l. enige bewakers die het niet zo nauw namen met de controle. Deze mensen werden ontslagen en moesten zich dezer dagen voor de rechtbank te Maastricht verant woorden. De straffen varieerden van f 15.tot f 100.boete. VAN DER MEULEN WORDT BERECHT Dr. Gejus van der Meulen, die gedurende vele jaren doelverdedi- ger van het Nederlands voetbalelf tal is geweest,' zal op Zaterdag 21 Juni a.s. voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam terecht staan. Van der Meulen, die reeds voor de oorlog nationaal socialisti sche denkbeelden had, verloor tij dens de bezetting veel patiënten en door zijn pro-Duitse activiteit. La ter sloot hij zich bij de S.S. aan. Hiervoor zal hij zich nu hebben te verantwoorden. De strijd tegen de colorado-kever In Goes arriveerde een spuitbri- gade, met een jeep en een aantal spuiten, die overal in Zeeland, waar colorado-besmetting optreedt, in ac tie zullen komen. De brigade zal, zo nodig, met een drietal draagba re vlammenwerpers de stranden schoonspuiten. Er is thans een pre miestelsel ingevoerd, waarbij de schoolkinderen, die colorado-ke- vers verzamelen, per 5 ingeleverde kevers een cent ontvangen. DE „NIEUWE" NACHTWACHT De gerestaureerde nachtwacht zal omstreeks half Juni voor het pu bliek te bezichtigen zijn in de troostzaal van het museum. De eigenlijke restauratiewerkzaamhe den aan dit beroemde werk van Rembrandt dat thans eigenlijk niet langer de naam „nachtwacht" kan dragen, omda t de feestelijk lichte kleuren van de viering van het „korporaalschap van Frans Banning Cocq" in hun oorspronke lijke gedaante geen reminiscenties aan nacht meer wekken zijn be ëindigd. Het doek moet nog slechts de laatste bewerking van vernissen ondergaan. Aardbeien naar Engeland De vorige week vervoerde de K. L. M. 20.000 kg aardbeien naar Engeland. Op 2de Pinksterdag ver trokken $ier extra-machines, gela den met 10.000 kg aardbeien, met dezelfde bestemming van Schiphol. In totaal werden sedert de vorige week Maandag meer dan 50.000 kg aardbeien door de lucht naar ver schillende steden in Engeland over gebracht. Vier jongens van de lichting 1925 stonden voor de krijgsraad te velde terecht wegens het wei geren van dienst. Zij hadden, eenmaal ingelijfd zijnde, kleine bevelen niet opgevolgd, zoals het niet in de houding gaan staan, wapens niet schoonmaken en een van hen had geweigerd het khaki aan te trekken. Zij hadden in hun ongehoorzaamheid volhard en op gegeven op grond van gewetens bezwaren te handelen. De getuige-deskundige, dr. Schuur man, psychiater te Amsterdam, ver klaarde dat het desbetreffende ar tikel van de Dienstweigeringswet verwarrend werkt. Deze wet erkent dienstweigering op grond van over tuiging dat men geen medemens mag doden en daardoor gewetens bezwaren heeft. Dr. Schuurman zeide, dat de zaak eigenlijk juist andersom is. Men heeft juist een overtuiging gebaseerd op het ge weten. En over het geweten kan alleen een psychiater oordelen. Er ontspoh zich een gesprek over dit onderwerp en het was de grote vraag welke straf er moest worden opgelegd. Als het werkelijk om gewetens bezwaren gaat, kon volgens de auditeur-militair niet van dienst weigering worden gesproken. Waar echter anderen zovele jaren in de vreemde moeten doorbrengen en dus buiten de maatschappij staan, achtte de auditeur-militair het re delijk, dat ook deze mensen enige tijd worden uitgeschakeld. Hij eiste voor drie van hen drie jaar en voor de vierde een jaar gevange nisstraf voorwaardelijk. Positie Ned. Passagiersschepen Alhena, RotterdamBuenos Aires 29-5 te Montevideo; Averdijk, 28-5 van New Orleans naar Londen en Rotterdam; Delftdijk, Vancouver Rotterdam, 28-5 te Los Angelos; In- drapoera, RotterdamBatavia. 28-5 te en van Palembang; Kota Baroe, RotterdamBatavia, pass 28-5 te Gibraltar; Kota Inten, 28-5 17.15 u. van Rotterdam naar Batavia; Mod- jokerto, BataviaRotterdam. 28-5 van Port Said; Veendam, 30-5 van New York te Southampton (1 uur n.m.) en 31-5 n.m. te Rotterdam verwacht. DE HARINGVANGST VALT NIET MEE Kwaliteit boven quantiteit De berichten die van tijd tot tijd door de reders en andere belang hebbenden uit de visserijwereld be treffende de haringvangst aan de pers worden verstrekt wijzen er op dat de vaneste" over het algemeen niet zo groot zijn als aanvankelijk werd verwacht. Er zijn dagen geweest dat ver scheidene loggers niet meer dan 'n vijftal kantjes op de markt brach ten. Het gevolg was dat de meeste schepen weer gingen varen en be tere vangstplaatsen gingen opzoe ken. De laatste dagen zijn de vang sten dan ook aanmerkelijk groter geworden, doch van een overvloed kan men nog niet spreken. De kwa liteit der haring is aanmerkelijk befer en dat maakt veel goed doch de'vissers zijn niet enthousiast over de resultaten. Intussen wordt er aan boord van de schepen hard gewerkt. De zee is kalm en het zonnige weer houdt er de goede zin bij de bemanningen wel in. Godsdienst en volkstelling Een belangrijke vraag die op de volkstellingsformulie ren moet worden ingevuld is die van de godsdienst, die door de invuller wordt beleden. Het is van het hoog ste belang, zowel voor de burgerlijke als kerkelijke ad ministraties dat deze vraag goed en nauwkeurig wordt ingevuld. Katholieken dienen dus in te vullen Rooms-Katholiek. Aanduidingen als bijv. al leen Rooms of alleen katho liek werken verwarrend en zijn onvoldoende. Het zou tot gevolg kunnen hebben dat geen godsdienst door de tel ler wordt aangenomen. Met de meeste nadruk moet er dan ook op een juiste in vulling van deze vraag wor den aangedrongen. Aan de grens van v_ Om ongeveer 18.20 uur brak gis teravond brand uit bij de Gebr. Schilder aan de Pade te Hoogwoud. Bij hun boerderij aldaar bevond zich een schuur, waarin men werkte met een verfspuitinstallatie. Ver moedelijk sloeg de daarbij gebruikte benzinemotor terug en veroorzaakte een steekvlam, die een in de nabij heid staande bus benzine in brand zette. Binnen een minimum van tijd slond de schuur in vlammen. De motorbrandspuit onder leiding van opperbrandmeester A. Lodder was binnen zes minuten ter plaatse en gr.eep de vuurhaard met vier stra len aan. Het vuur was inmiddels overgeslagen naar het met een rie ten dak beklede woonhuis, waarvan ook de Westzijde in vlammen stond. Door het snelle en energieke op treden van de brandweer kon voor komen worden, dat het woonhuis en de omliggende percelen een prooi der vlammen werden. Toen het vuur was gedoofd bleek de schuur geheel door brand vernietigd, ter wijl slechts één zijde van het woon huis door de brand was aangetast. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. f 40.000.— voor één stier, wordt niet alle dagen gemaakt, ook niet in Friesland. Dezer dagen is het toch geschied. De bekende stam boekstier Rutjes Eduard van de Fokker R. Yetsinga te Arum en eigendom van T. Oostenbrug te Lieve Vrouwe Parochie is voor dit enorme bedrag naar Zweden ver kocht. Credietvormen voor middenstanders Hedenavond zal de heer J. E. Foe- kens, hoofd van de afdeling finan ciën van het directoraat van de middenstand van het ministerie van economische zaken over Hilversum II om 7.15 uur spreken over „de bijzondere credietvormen voor de middenstanders" Lim burg zijn 2 Duitsers uit Gelzenkirchen bij een po ging om met inbrekers werktuigen de grens te passeren, aangehouden en overgeleverd aan de poli tie waarbij een paar in- braakgevallen werden op gehelderd. ïf: Mosselvissers van Bruinisse zijn naar de Waddenzee vertrokken om mosselzaad te halen. jjs In verband met het feit dat frater Wigbertus van Zon 25 jaar een vurige propa gandist is van het Espe ranto werd hij de 2e Pink sterdag op „huize Steen- wijk" te Vught gehuldigd. Franse landbouwers hebben achtereenvolgens bezocht: de Oesterputten en Kreeftenparken in Ier- "seke, en de Amsterdamse en Aalsmeerse bloemencul tuur. Zij maakten een tocht per visserschepen op de Ooster-Schelde; een be zoek aan Walcheren staat teraad een voordracht toe komen tot het beschikbaar stellen van een crediet, groot fl.010.400 voor het aanschaffen van 6 electri- sche ponton-topkranen en op het prograpima. Een deel der apparatenfabriek Stork te Amsterdam, nl. een deel van het werkpro gramma, de roestvrije staal-bewerking hoopt men in Boxmeer te kunnen on derbrengen ter vervaardi ging van zuivelmachines en huishoudelijke artike len. ïJï B. en W. van Am sterdam deden de gemeen- f86.900 voor de uitvoering van wederopbouw werk zaamheden in de petro leumhaven. De maxi mumprijs der dagbladen in België uitgezonderd fi nanciële, sportieve en technische dagbladen wordt per 1 Juli '47 op 1.25 franc gebracht. Tegen A. P. den Boer, kapper te Breda, lid van N.S.N.A.P. en N.S.B., propagandist van de Waffen S.S., ver strekker van belangrijke mededelingen aan Feld- meyers inlichtingsdienst en vijand van zijn vaderland, werd door het Bijz. Ge rechtshof in den Bosch de doodstraf geëist, Op 25 Juni geeft het BBC-Sym- phonieorkest o. 1. v. Sir Adrian Boult een buiten gewoon concert in 't Con certgebouw te Amsterdam. Als solisten zullen optre den Cyril Smith en Phillis Sellick. ;'[i In de Wiel aan de Zomerdijk te Waalwijk zijn de meisjes D. WijfVliet en R. Schalken, beiden van het Westeinde te Waalwijk, resp. 18 en 19 jaar oud, bij het zwemmen verdronken. Het is dringend noodzakelijk, al dus de Nota, dat de economische werkzaamheid in Indonesië over het gehele gebied wordt hervat en dat, overeenkomstig artikel 14 van de overeenkomst, de niet- Indonesische rechten en bezit tingen aan de rechthebbenden worden teruggegeven. Dat daar bij de in- en uitvoer en de de viezencontrole behoren te wor den verzorgd onder leiding van het centrale (het toekomstige fe derale) gezag, ligt voor de hand, daar een splitsing van deze taak over de verschillende staten de economie van Indonesië ernstig zou verzwakken en zijn crediet- waardigheid in het buitenland blijvend en onherstelbaar zou doen achteruitgaan. De voorstellen, welke met be trekking tot deze onderwerpen zijn gedaan, gaan van deze beginselen uit, doch beogen tevens een zoda nige vertegenwoordiging van de delen bij de uitvoering te betrek ken, dat hun belangen en inzich ten in het bestuur van de buiten landse handel en het deviezenre- gime behoorlijk tot hun recht kun nen worden gebracht. Juist op dit zeer moeilijke gebied kan slechts door een modern en doeltreffend beheer bereikt worden, dat de economische positie van Indonesië wordt hersteld en dat de beschik bare middelen zo goed mogelijk voor de wederopbouw worden aangewend. De tot dusverre be staande onregelmatige toestanden leiden tot ernstige verliezen voor de volksgemeenschap en geven aanleiding tot smokkelarij en an- UITVERKOOP TE DEELEN Tanks en vliegtuig wrakken onder de hamer Auto's uit bijna alle provin cies stonden Woensdag op Dee- len geparkeerd. Het departe ment van financiën hield uit verkoop van de roestige resten, die daar staan opgeslagen. De partijen staal en ijzer werden aan de meest-biedende ver kocht. Tal van experts hebben zich binnen de omheining ge waagd om een grove schatting te maken van de waarde. In het oog van de leek is het oud roest, maar dat een zakenman er nog iets mee weet te beginnen, bleek wel uit de prijzen. Voor de kopers zal het een kracht toer worden de Shermans en ver nielde Tigertanks, de vliegtuigrom pen en mishandelde vrachtauto's binnen de bepaalde tijd te slopen en te vervoeren. De massa oud-ijzer is aan de beide hoogste inschrijvers gegund. Voor kavel a waren dat de firma Nannings, Hoorn en Springer, Amsterdam voor de somma van Tegen zonnebrand, stuklopen, door zitten. schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Pu. rolin. Door het crème-karakter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. (Adv.) f37003; voor de partij b was het een N.V. te Stampersgat voor de somma van f33.766. Particulieren mogen geen arsenalen bezitten met liet ge volg dat zij b.v. geen kanonnen over de openbare weg kunnen ver voeren. Onder de aangekochte goe deren bevinden zich complete stuk ken Duitse flak, en in bijna alle tanks is het geschut nog aanwezig. Intussen zal men hiervoor wel een modus weten te vinden. Voor de ambtenaren van rijkspolitie en dou ane begint het einde van het geïso leerde leven op deelen in zicht te komen. De politie, die een schatka mer van achterhaalde, gestolen voorwerpen uit de dump bezit, zai vermoedelijk wel tot diep in de zo mer blijven resideren. Weldra zul len de snij-apparaten vonken en tonnen oud roest zullen als schroot worden verkocht. Daarmee :al dan eindelijk de Deelense overvloed, die zo velen in opspraak bracht tot het verleden behoren. dere frauduleuze handelingen, die uiteindelijk het volk benadelen. Het herstel van recht voor niet- lndonesiërs in het republikeinse gebied is daarnaast noodzake lijk, om de productie weder op volle gang te krijgen en het ver trouwen te herstellen van het Nederlandse en buitenlandse ka pitaal, zonder hetwelk dit zijn werkzaamheid in deze landen niet zal willen of kunnen her vatten. Dat daarbij volledige aandacht wordt besteed aan de deelneming van Indonesiërs zelf in de kapi taalvorming er. aan de sociale ver zorging van de bij deze bedrijven betrokken werknemers, spreekt vanzelf en is een zaak, zowel van dc centrale regering als van de re gering der staten. Iedere vertraging en bemoeilijking in dit reconstruc tieproces zal ook in bet buiten- 1-ró repercussies opwekken. die zowei voor Ie naam. als voor de tof komst van Indonesië uiiermate schadelijk kunnen zijn. Voorts is het dringend noodzakelijk, dat de in het republikeins gebied voor uitvoer beschikbaar zijnde onder nemingsproducten ook werkelijk direct tot uitvoer worden ge bracht. Daardoor kan in de eerste deviezenbehoefte van dit land wor den voorzien en wordt tevens vol daan aan een eis, die het buiten land steeds dringender stelt. Daar toe is een organisatie voorgesteld, waarin vertegenwoordigers van de ondernemers naast die van de re publiek en van de centrale over heid zitting zullen hebben, ten einde deze uitvoer zo snel moge lijk te bewerkstelligen. Zodra de hierboven genoemde punten zijn geregeld en aan die re geling uitvoering kan worden ge geven. waartoe ook de vorming van één douane-stelsel noodzake lijk zal zijn, kan de bestaande in- en uitvoerregeling en de daaraan verbonden marine-controle worden vervangen door de normale contro le van het civiele apparaat der centrale regering. Dat in een pe riode van wereïdtekorten aan voedsel ook de voedselvoorziening voor Indonesië in zijn geheel in beschouwing moet worden geno men, is niet alleen op zichzelf lo gisch. doch mede noodzakelijk, om dat de wereldorganisaties, welke zich met de verdeling van voedsel bezighouden. Indonesië daarbij als geheel beschouwen en zich niet in laten met de interne verdeling van de beschikbare voedselproductie. Ontploffing in chemische fabriek Donderdagmorgen liet een 23-ja- rige employé van een chemische fabriek aan de Nieuwe Uilnebur- gerstraat te Amsterdam een kolf met natriumzide en' benzol uit zijn handen vallen. De kolf explodeerde met een geweldige knal en de jon geman kon ter nauwernood ont snappen, toen een grote steekvlam de lucht in schoot. Er ontstond een flinke brand die door de brandweer met vier motorwagens werd bestre den. Na drie kwartier was men de brand meester, doch de fabrieks- ruimte ging verloren. De jongeman liep lichte verwondingen door de glasscherven op. QJT IS NIET de titel van een nieuw toneelstuk, maar het bedrag van ruim 1 en een kwart millioen dollar, zo hebben wij vernomen, zou voldoende zijn, om in het buitenland een hoe veelheid hout aan te kopen, waarvan de Nederlandse Dag bladpers een jaar lang van de benodigde 2650 ton papier per maand kan worden voorzien. Een en een kwart millioen dol lar is veel, op zichzelf. Maar voor het grote volksbelang, dat gemoeid is met het in minimale hoeveelheid voorzien van kran tenpapier, is het niet buiten de maat, gezien ook wat voor enor me sommen aan deviezen voor andere doeleinden worden be steed. dit relatief bescheiden be- drag te besteden voor het grote volksgoed, dat eeji gci^e nieuwsvoorziening en dagblad voorlichting vormt. De recherche te Almelo Is 'n om vangrijke fabrieksdiefstal op het spoor gekomen, waarbij o.a. dui zenden cops garen werden ont vreemd. Van de gestolen garens waren reeds grote partijen tex- tielgoederen en kousen gebreid, die voor een deel in beslag geno men konden worden samen met een aanzienlijk aantal dameskou sen en grote hoeveelheden naai garen. Na een uitgebreid onderzoèk deed de recherche een huiszoeking bij W. van L. te Almelo. Daar werd 'n grote partij van gestolen garens gebreide kousen, naaigarens, mes sen en scharen alsmede een bedrag van f 3.900.— in beslag genomen. Bij het verhoor verklaarde van L., dat de kousen gebreid waren door een zekere J. van W. aan de Wil- g^nstraat, waar eveneens een enor me partij kousen en veel cops wer den aangetroffen. Beiden zijn -in gesloten. Het verdere onderzoek wees uit, dat de garens afkomstig waren van de fabriek van de firma ten Cate, waar de textielbaas W. in samenwerking met twee anderen G. en H. in de afgelopen maanden de garens had gestolen. Ook deze drie personen zijn ingesloten. Het aanvrager» voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiedien sten op nader door deze diensten te bepalen dagen tussen 2 en 21 Juni a.s. gelegenheid zullen geven tot 't indienen van aanvragen om werk kleding door personen, werkzaam in een zelfstandig beroep in een bedrijf met minder dan 10 arbei ders. De aanvragen moeten worden in gediend op een formulier MD 333- 06. Aan de hand van de geldende voorschriften beoordeelt de distri- butièdienst of aanvrager in aanmer king komt voor een werkkleding- bon a, b of c voor respectievelijk een overall, werkbroek of een -jas je of -kiel, dan wel voor textiel punten voor het aanschaffen van een stof-, bedrijfs- of laboratorium- jas, schort of sloof. door J. S. FLETCHER 55. Er gebeurde niets enige nach ten achtereen tenminste. Wanneer hij in de schemering zijn toren bin nen ging, zag hij de lichten aan de kust van de overzijde aan gaan, vele uren achtereen flonkeren en weer uit gaan. Hij begon ze nu allemaal te kennen en te weten wanneer ze wer den gedoofd. Het zachte glanzen van de kleine lampen en van de vet kaarsen in de landhuisjes stierven al vroeg in de avond,, het sterker schijnsel van de met rode gordijnen afgesloten vensters van de Anchor's Weighed verdween omstreeks half elf; de lichten in de hut van de Clents branden nog te middernacht en waren er soms een uur later nog. Als dat was gedoofd, bleef er niets anders over dan het licht van de sterren en het draaiende licht op het havenhoofd van Shilhampton over vele kilometers afstands langs de kust. Nu en dan kon hij, over de dam aan de uitmonding van de in ham, een serie lichtenzien, er op wijzend dat een grote, oceaanwaarts stomende boot voer, komende van de Oostelijke horizon en verdwijnen de over de westelijke. Op sommige avon'den was de stilte bijzonder diep slechtz koorde hij dan de gedempte uurslagen van de toren van Bry- chester en het zachte gekabbel van het getij op het zand. Maar de twee dingen, op welke Blake zijn hoop had gesteld, kwa men die eerste week van de nacht wake niet. Steeds maar bleven zijn ogen zoeken naar lichten die de in ham inkwamen uit de richting van de dam; zijn oren waren gespitst op het geluid van riemen in de duister nis. Maar van beide hoorde noch zag hij iets gedurende zeven nach ten; het scheen hem toe dat de in ham van Marshwyke en masse in slaap verzonk wanneer het midder nachtelijk uur was geslagen. Er kwam geen schip naar de dam om een boot voor de inham uit te zet ten; er werden geen signalen gege ven van uit de hut van de Clents; geen geheimzinnige lichten schit terden op kreek of vasteland. En aan het einde van die week zei Blake zowel tot Rachel als tot Atherton (die hij in vertrouwen had eenomen) dat hij zich afvroeg of dit een zo lange wacht zou worden, dat ze misschien een hele winter zou duren. Maar in de achtste nacht gebeur de er iets. Het was tussen een en twee uur in de nacht. De lichten in de hut van de Clents waren een goed uur geleden al uitgegaan; er was nau welijks een ster te zien: het licht van de landhoofd van Shilhampton bleef verschijnen en verdwijnen door de nevel. Blake kwam tot de bevinding dat een lichte zee-mist kwam opzetten van uit het Kanaal. Ffi juist maakte hij het plan zich in zijn behoorlijke voorraad dekens te rollen en een dutje te doen op zijn ge-improviseerde divan toen zijn gespitste oren het geluid van riemen op de inham waarnamen. Hij duw de het glas in lood van zijn raam open en leunde zover hij kon naar buiten waarbij hij zo scherp moge lijk luisterde. Het was onmogelijk, iets op de oppervlakte van de inham waar te nemen: de lucht was zo bewolkt dat hij de silhouetten en nmti-ekken van voorwerpen od de - de kust niet kon z'l i I :i wist waar het geluid "anlnnn kwam het was het geluid van een bont. die rustig en gestaag voortgeroeid werd op het wassende water. Zijn zintuigen voor plaatsbepaling en horen waren zo van nature ge scherpt en door ervaring en trai ning zo hoog opgevoerd dat. wan neer er een kaart van de inham voor hem had gelegen, hij de route die de boot nam, had kunnen aanwijzen Zij werd geroeid over het verder verwijderde deel van de inham in een rechte koers van een punt aan het eind van de dam naar een ander punt bii de rotsgroep van de hut van de Clents. Bovendien zeiden zijn gespitste oren hem. dat de riemen omwoeld waren. Blake lachte, toen hij dit feit vaststelde: hij had de oude boot van Rachel onder de bomen aan de voet van de toren gelegd, klaar voor elke gelegenheid of voor gevallen van nood en hij had de voorzorg geno men, ook zijn riemen te omwoelen. In ieder geval lag hier een avon tuur. Er was iemand op de inham, iemand was op iets uit. En voor het ogenblik was de ongeziene roeier en was de ongeziene boot nog ver weg op de inham, maar gestaag dichterbij komend; hij wist ook, dat ze in de richting van de tegenover liggende kust voer. Het was der halve voor hem heel gemakkelijk in een rechte lijn dwars over te varen tussen de wachttoren en de hut van de Clents en haar de pas af te snij den. Bij Blake was een besluit nemen gelijk aan in actie komen. Binnen een minuut had hij de toren ver laten, sloop hij zacht naar het water en maakte hij de oude bjot los; in een volgende minuut was de boot van onder de overhangende takken weggeduwd en bevond zij zich op de inham. De duisternis scheen daar dikker dan ooit en toen hij van.de landstrook was afgestoten, voelde hij zich geheel omgeven door de zee- mist. Het was vloed. Er was nauwelijks een asempje wind en de oppervlakte van het water was glad, maar de stroming was sterk en aanhoudend, zodat hij zich stevig over de riemen moest buigen tegen de meeslepende kracht ervan. Hij had in de geest zijn koers bepaald voor hij in de boot stapte, hij moest in een rechte lijn varen tussen de wacht toren en de hut van de Clents. Voor hij drie bootlengten had geroeid lichtte hij het hoofd op. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3