Nieuuu Premier Nagy zendt vanuit Bern zijn ontslagbrief Vorming federale departementen en van een federale raad Vleesrantsoen na 6 Juni nog slechts 150 gram per week Dodenherdenking te Margraten Sjahrir over de Nota Voor Alkmaar en omgeving Terreur in Hongarije Vorming van een linkse regering op komst Paniek te Boedapest Voet bij stuk De ramp bij New-York Bijlagen van de Nota Bon voor Meat and Vegetables Nieuwe vliegramp in Amerika eist 53 doden MEER TOILETZEEP OP DE BON DIPLOMATIEKE POSTEN AANGEBODEN AAN DE INDONESIËRS PRINS BERNHARD BIJ DE MARINE Voortaan een jaarlijkse bedevaart Weer troepen naar Indonesië Prins Bernhard bij vertrek aanwezig Thans doodstraf geëist tegen Bakker Dagboek van oud-inspec teur werd zijn ongeluk Regering-de Gasperi H.H. Wijdingen in het bisdom Haarlem HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Often- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 31 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11233 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draaf singel, 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank QE HONGAARSE MINISTER-PRESIDENT en leider van de partij der kleine boeren, Ference Nagy, die sedert 14 Mei in Zwitserland verblijft, heeft gewei - gerd te voldoen aan het verzoek onmiddellijk naar Budapest terug te keren en heeft aan de Hongaar se gezant te Bern ziin ontslagaanvrage overhandigd. De ontslagaanvrage is naar Budapest doorgezonden en de ontvangst van het document is officieel bevestigd. Welingelichte kringen te Boeda pest geloven, dat Ferenc Nagy niet naar Hongarije zal terugkeren en zijn verblijf in Zwitserland zal voortzetten. Bela Kovacs, secre taris-generaal van de partij der kleine boeren, die zich in arrest bevindt, zou, tijdens een langdurig verhoor, dat nog niet ten einde is, verklaard hebben, dat premier Nagy, de voorzitter van het Par lement, Bela Vargha, en de Minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Gyöngyösi, bij een komplot be trokken waren. Deze onthulling door de Russen heeft de Hongaarse regeringscrisis ingeluid. I^E NOTA inzake de uitvoering van Linggadjati mag geen ulti matum genoemd worden, maar zij is dat wel. Waarom zou men er doekjes om winden? De nota vraagt binnen veertien dagen antwoord van de delegatie en vertelt erbij, dat anders de onderhandelingen niet kunnen worden voortgezet. Te meer, nu sommige buitenlandse persstemmen menen, de zaak door ongeschikte „voorlichting" te moe ten vertroebelen, spreken wij het vertrouwen uit, dat de Nederlandse Regering thans „voet bij stuk" zal houden. Het eindstadium van de onderhan delingen is bereikt. De nieuwe voorstellen, welke gedaan zijn en die, blijkens publicaties in het num mer van heden, in enige bijlagen nader zijn gemotiveerd, vormen een samenhangend geheel, waarin zoals in het slot van de nota wordt ge zegd, wezenlijke wijzigingen niet mogelijk zijn, zonder de uitvoering van de overeenkomst in gevaar te brengen, of practisch onmogelijk te maken. Toen wij dit in de nota lazen, dachten wij onwillekeurig aan soortgelijke duidelijke en krachtige taal, welke voorkwam in de memo rie, welke de Regering op 6 Augus tus 1946 aan de Engelse Regering zond, waarin zij aangaf, waaruit het kader bestond, binnen hetwelk zij bereid was de toen vastgelopen onderhandelingen voort te zetten. Toen ook had onze Regering een zestal punten aangegeven, die vol gens haar zeggen tezamen een ge heel vormden, zodat het niet moge lijk was het ene wel te doen en het andere niet, het was toen ook al een kwestie van alles of niets. Maar in November vlak voor de publi catie van het accoord en zijn toe lichting, verklaarde de_ minister van Overzeese Gebiedsdelen in de Me morie van Antwoord op de begro ting van Overzeese Gebiedsdelen aan de Eerste Kamer, dat de be grenzing, welke in de genoemde nota van Augustus 1946 was aange geven, niet te handhaven bieek, het kader moest toch weer „ver wijd" worden en de zo fier onver brekelijk verklaarde samenhang werd losgelaten. Zo moet het nu niet weer gaan. De Regering moet voet bij stuk houden ook ten aanzien van de vrijheid, het recht en de veiligheid van de geïnterneerden, waarover de nota ook deze nota klaarblij kelijk niet met name spreekt. En toch heeft nog maar onlangs ook prof. Romme in een vergadering van de Partijraad van de Katholieke Volkspartij duidelijk en onomwon den geconstateerd, dat hier van een „schandaal" sprake was. Linggadjati is de vaste grondslag van het Regeringsbeleid.,, Bij een goede uitvoering" zou dit accoord tot een goede regeling van de ver houding tussen Nederland en Indo nesië kunnen leiderïï Zo staat het in de motie Rommev. d. Goes van Naters, die nog van kracht is, als is ze door de bekende wijze, waarop de Regering op 18 Maart haar be slissing tot ondertekening nam, niet meer geheel ongeschonden geble ven. Maar op het punt van de ver klaring, dat voor een juiste regeling van de verhouding „een goede uit voering van het accoord" onmis baar is, staat de motie nog ongerept. Op een goede uitvoering komt het aan en ten aanzien van de daar toe thans opnieuw duidelijk-gefor- muleerde eisen moet Nederland voet bij stuk houden! Welingelichte Hongaarse kringen menen, dat er reden is om aan te nemen, dat Nagy's aftreden was ge- eist, tenzij hij erin toestemde naar Hongarije terug te keren. Dezelfde kringen verklaren, dat Nagy dit ul timatum niet wilde aanvaarden en zijn ontslag automatisch volgde. Nagy weigerde enigerlei verkla ring af te leggen. De Hongaarse legatie te Bern bewaart eveneens het stilzwijgen. Paniek te Budapest. Te Boedapest heerst een paniek stemming. Gistermorgen ontstond er een run op de Banken. In lange rijen stonden de mensen te wach ten op hun beurt om hun spaar gelden op te vragen. Een links kabinet? Reuter meldde gisteren, dat van communistische zijde krachtige po gingen worden gedaan om tot vor ming van een nieuwe coalitie-rege ring te komen, bestaande uit com munisten, sociaal-democraten en kleine boeren, bij uitsluiting van de rechtervleugel van de partij der linkse kleine boeren en in welke regering de kleine boeren hun over wegende ppsitie zouden verliezen. De communisten dringen aan op nationalisatie van de Nationale Bank en drie van de grootste particuliere banken. Op dit punt komen zij in strijd met de socialisten en kleine boeren. De meeste .leden van de partij der kleine boeren zijn zeer veront rust door Nagy's afwezigheid en wensen zijn terugkomst in verband met de situatie. Zij zijn van mening dat de communisten van Nagy's af wezigheid gebruik gemaakt hebben om de partij der kleine boeren er uit te werken, nationalisatie van grote banken in te voeren en nieuwe verkiezingen te eisen onder de hui dige communistische Minister van Binnenlandse Zaken vóór het ver trek van het rode leger uit Honga rije. Toen Nagy's secretaris, aldus berichten uit Boedapest, Woensdag ji. gearresteerd werd in het werk vertrek van de premier, werd dit vertrek geheel doorzocht. Algemeen is men van mening, dat Nagy zich bij zijn terugkomst aan arrestatie blootstelt. Gisteren zijn besprekingen ge voerd tussen partijleiders onder voorzitterschap van President dr. Zoltan Tildy voor de vorming van een nieuwe regerihg. Men meent te weten, dat Imre Oltvany, de vroe gere Minister van Financiën en Pre sident van de Nationale Bank, pre mier zal worden. Hij is leider van de linkervleugel van de partij der kleine boeren en heeft Nagy tijdens diens afwezigheid vervangen. Nader wordt gemeld, dat het aan tal slachtoffers van de vliegtuig ramp bij New York gestegen is tot negen-en-dertig, allen Amerikanen, voor het merendeel vrouwen. De machine had vier-en-veertig pas sagiers aan boord. Enkele van de negen gewonden zouden er ernstig aan toe zijn. Drie adspirant-passa giers zijn de dans ontsprongen, doordat zij in de lunchroom van het vliegveld nog aan tafel zaten toen het vliegtuig vertrok. Restauratie van 17de eeuwse Westfriese boerderij. Te Wester- Blokker wordt een boerderij ge restaureerd, welke een der laat ste uit de 17e eeuw in West- Friesland is. De voor- en ach tergevel zijn van rode bak steen, de zijkanten zijn van hout. De voordeur is rijk gesne den met een voorstelling van de barmhartige Samaritaan en draagt het jaartal 1659. Volgens oude traditie wordt deze ingang alleen gebruikt bij huwelijk en begrafenis. De deur is licht blauw geschilderd ter wering van „boze geesten". Toen in April j.l. de extra verstrekking van 100 gram vlees per veertien dagen aan verbruikers van 5 jaar en ouder moest vervallen, is reeds de mo gelijkheid aangestipt van een tijdelijke verlaging van het vleesrantsoen tot 150 gram per week in de zomermaanden. De voorziening met vlees uit de binnenlandse productie vertoont in de zomer als normaal verschijnsel een daling. Deze maanden vormen namelijk de periode, waarin de vee stapel door het opfokken van jong vee wordt aangevuld, om de ver mindering, ontstaan door de uitstoot in het najaar en de wintermaanden aan te vullen, terwijl het oudere vee nog enige tijd moet weiden om slachtrijp te worden. Een forcering van de veelevering om het rantsoen thans te kunnen handhaven, zou zich later in het seizoen in ver sterkte mate doen gevoelen. Hoewel naar men ons van bevoeg de zijde mededeelt, noodgedwongen tot deze tijdelijke rantsoenverlaging wordt overgegaan, is het een ge lukkige omstandigheid, dat de ver laging valt in een periode, waarin door de ruime aanvoer van haring, waarvan de prijs zich bevredigend ontwikkelt, de hoeveelheid eiwitten op peil gehouden kan worden door het gebruik van haring. De reeds aangekondigde ver laging zal op 6 Juni ingaan, zo dat verbruikers van 5 jaar en ouder dan bonnen voor 150 gram per week toegewezen krijgen. Het rantsoen voor de jongere groepen blijft onveranderd, even als de toeslagen voor bijzondere arbeid e.d. De rantsoenwaardering van paardenvlees, waarvan men tot nu toe 150 gram kreeg op een bon voor 100 gram, zal van 6 Juni af voorlopig gelijk gesteld worden aan die van rund- en varkensvlees, zo dat daarvan dan ook slechts 100 gram op een bon voor 100 gram gekocht kan worden. Bon voor meat and vegetables Over het gehele land verspreid is nog een hoeveelheid blikken meat and vegetables voorradig. Het is thans een geschikt ogenblik om deze voorraden op te ruimen. Ten einde aan ieder de kans te geven zich zijn rechtmatig aandeel daarin aan te schaffen zal op 5 Juni een speciale bon met lange geldigheids duur worden aangewezen. Deze bon geeft recht op een blik van 1 En gels pond (ca. 450 gram), waarbij men er rekening mede moet hou den, dat op meer bonnen eventueel één groter blik zal moeten worden genomen. In dit verband is ook ge dacht aan de mogelijkheid van ge bruik van deze blikken meat and vegetables, welke de weer aange broken tijd van vacantie, kamperen e.d. biedt. Aangezien de mogelijkheid be staat, dat niet op alle bonnen meat and vegetables beschikbaar zijn, zal eventueel t.z.t. worden bekend gemaakt, welke andere producten in blik op deze bon ook nog be schikbaar zullen worden gesteld. De bon voor meat and vegetables zal alleen voor de leeftijdsgroepen van 5 jaar en ouder worden aange wezen. Memorial Day. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en gezanten uit vele landen zijn Vrijdag op het Amerikaanse Mili taire Kerkhof te Margraten de Amerikaanse gesneuvelden in de tweede wereldoorlog op plechtige wijze herdacht. Koningin Wil- helmina legt een krans. Binnen 24 uur na de ramp op het vliegveld Laguardia bij New York is gisteren wederom een Sky master, die op Weg was van Newark (New Yersey) naar Miami (Florida) op vier en een halve kilometer ten Noorden van Havre de Grace in Mary land neergestort en verbrand. Hierbij zijn 49 passagiers, waar onder een baby en 4 leden van de bemanning omgekomen. Dit is de grootste vliegramp in de Amerikaanse geschiedenis. Volgens een ooggetuige explo deerde het vliegtuig op middelma tige hoogte in de lucht. De politie verklaarde, dat het toestel totaal vernietigd is en de lijken er uit zijn geslingerd. Het C.D.K. deelt mede: Op de rantsoenbonnen e41 mag in de week van 1 t.m. 7 Juni geen toiletzeep worden afgeleverd, terwijl van 1 Juni a.s. af deze rantsoenbonnen naar keuze recht geven op het be trekken van plusminus 225 gram huishoudzeep of 180 gram toilet zeep. De aan instellingen e.d. uitge reikte toewijzingen xll3 geven uit sluitend recht op plusminus 225 gram huishoudzeep per rantsoen. BIJ DE NOTA, die door de Com missie-Generaal aan de Repu blikeinse Regering is overhandigd, is tevens een vijftal bijlagen ge voegd, die betrekking hebben op de Federatie en Unie-organen; de buitenlandse dienst in de overgangs periode; de militaire samenwerking en de uitvoering van art. 16 van Linggadjati; regelingen op econo misch gebied en tenslotte op de ge meenschappelijke Proclamatie van 29 Maart j.l. inzake het wederzijds achterwege laten van represailles. Voorgesteld wordt over te gaan tot het vormen van gemeenschap pelijke colleges voor toekomstige federale aangelegenheden 'irdoor een begin wordt gemaak; t de opbouw van federale departemen ten. Boven deze organisaties wordt een Federale Raad (Overgangsre gering) gevormd door de vertegen woordiger van de Kroon tezamen met vertegenwoordigingen van de staatkundige organisaties in Indo nesië. Wat betreft het bestuur van de buitenlandse betrekkingen in de overgangsperiode wordt voorgesteld de instelling van een Raad voor de buitenlandse aangelegenheden, be staande uit de Chef van de Direc tie Verre Oosten, twee vertegen woordigers van de regering van de Republiek, een vertegenwoordiger van Oost-Indonesië en een vertegen woordiger van Borneo. Ter onmid- delijke introductie van Indonesië in de internationale wereld en ter be vordering van de samenwerking en, voorzover het lagere posten betreft, ter scholing en opleiding van voor de buitenlandse vertegenwoordiging in aanmerking komende krachten zullen reeds thans Indonesiërs of andere Indonesische staatsburgers in functies bij het in de bijlage met Op zoek naar „vloeibaar" goud. Ten Westen van Coevorden is door de B.P.M. een boortoren opgesteld, waarmede binnen kort de eerste diepteboringen zullen worden verricht. Men verwacht olie aan te treffen op een diepte van 600 meter. name genoemde diplomatieke pos ten kunnen worden benoemd. Inzake de militaire samenwer king wordt gezegd, dat hiervan al leen sprake zal kunnen zijn indien de fronten zullen zijn verdwenen. Daartegenover zal echter de verze kering moeten staan, dat in het al dus gedemilitariseerde gebied de wederzijdse belangen veilig zijn en dat derhalve in die gebieden een betrouwbaar gezagsapparaat be schikbaar zal zijn om die veiligheid te waarborgen. Daartoe wordt in de bezette gebieden een gemeenschap pelijke gendarmerie gevormd, die de zorg voor orde en veiligheid over neemt. In die Gendarmerie kunnen Nederlanders en Indonesiërs teza men werkzaam zijn. Is hierdoor de veiligheid behoorlijk verzekerd en 'n einde gekomen aan de geweldda digheden in bedoelde gebieden, dan kunnen de strijdkrachten worden teruggetrokken naar hun garnizoen en kan het bestuur weer in civiele handen worden gelegd. Voor de verzekering van veiligheid van per soon en goed zou een gemeenschap pelijk Directoraat voor de Binnen landse Veiligheid kunnen worden opgericht. Het defensie-vraagstuk kan slechts worden gezien als een federale aan gelegenheid, terwijl het tevens een onderwerp van zorg uitmaakt voor de toekomstige Nederlands-Indone sische Unie. Het vraagstuk zal als geheel dienen te worden behandeld door een gezamenlijke staf of een gezamenlijke defensieraad, die tot een Unie-orgaan kan worden ge vormd. Op economisch gebied vermeldt de bijlage de instelling van een centraal deviezenfonds voor geheel Indonesië, dat moet staan onder beheer van een Raad van Bestuur. Ook wordt voorgesteld de vorming van een centraal orgaan voor de verkoop van ondernemingsproduc ten in republikeins gebied gewon nen voordat de eigenaar van de betrokken onderneming de leiding van het bedrijf hervat heeft. Ten slotte vermeldt de bijlage de instel ling van een gemeenschappelijk voedingsmiddelenfonds alsmede van een gemeenschappelijk douane-re gime en douane-corps. In de vijfde bijlage treft men aan de reeds vroeger gepubliceerde ge meenschappelijke Nederlands-Indo nesische proclamatie van 29 Maart 1947, waarin o.m. wordt gezegd, dat nu de overeenkomst van Lingga djati is getekend, het noodzakelijk is om iedere gedachte van wraak of repressailles over en weer weg te nemen en door een doelbewust en krachtig beleid een einde te ma ken aan de vrees, die bij velen nog voor dergelijke maatregelen bestaat. Donderdag bezocht Z.K.H. Prins Bernhard, gekleed in de uniform van admiraal, de marine-opleidings kampen te Voorschoten en bracht ook een bezoek aan de Marine Mijn- opruimdienst. te Leiden, waar een demonstratie duiken werd gegeven. Te Katwijk woonde de Prins ver volgens het demonteren van zee- mijnen bij. Maandag a.s. zal Prins Bernhard als inspecteur-generaal der Marine een groot aantal vliegerkruisen uit reiken in het marine-opleidings kamp te Loosdrecht, aan oorlogs vliegers. Een menigte van ongeveer 20.000 personen woonde Vrijdag de plechtigheden bij die ter gelegen heid van Memorial Day te Mar graten op het Amerikaanse kerk hof werden gehouden. Zij hebben daar het offer herdacht dat zo vele Amerikaanse soldaten voor de bevrijding van Europa, en hier speciaal voor ons land, hebben ge bracht. De plechtigheden werden geleid door Amerikaanse en een Neder landse aalmoezenier en er werd ge beden door alle aanwezigen. Daarna werden kransen gelegd aan de voet van het grote kruis en bij de Neder landse en Amerikaanse vlaggen, die halfstok wapperden. De Minister van Oorlog, Luit.-kol. A. Fievez, sprak een herdenkings rede uit, waarin hij herinnerde aan de idealen, die de verbonden volke ren uiteindelijk naar de overwin ning en de vrijheid hadden gevoerd zij het ook ten koste van veel offers. De Amerikaanse ambassadeur Dr. Barjich verklaarde aan een lunch vóór de plechtigheid gehouden, dat naar zijn mening de bloedverwanten der Amerikaanse gesneuvelden de graven gerust in Margraten konden laten. Een mooier rustoord liet zich moeilijker denken. HIM. de Koningin betuigde aan Mevr. Michiels van Kessenich Haar erkentelijkheid voor het werk van het adoptie-comité voor oorlogsgra ven. Dr. Baruch juichte het voorstel van President Truman, om geregel de bedevaarten naar Margraten te organiseren van harte toe. Vooral daar hij wist dat Nederland deze bedevaarten goed zou ontvangen. Ook hij was vol lof over de zorg waarmede in Holland de graven van de zonen van zijn volk omringde. De vrede moet bewaard blijven. De vertegenwoordiger van het Amerikaanse Opperbevel in Europa Generaal-Majoor Parker, sprak een herdenkingsrede uit en herinnerde aan het. doel waarvoor de gevallenen hun leven hebben gegeven, nl. de vrijheid van alle volkeren. „Op deze heerlijke voorjaarsmid dag in Nederland, een van de lust oorden der wereld, zijn wij bijeen gekomen, om eerbiedige hulde te betuigen aan Amerikaanse soldaten die hier begraven liggen. Het is moeilijk te beseffen dat zij hun leven gaven in zo iets verschrik kelijks als een oorlog. Het is nog geen drie jaren geleden, dat zij zich verenigden met hun strijdmakkers uit vorige oorlogen bij een nieuwe poging een vredige wereld te stich ten. Zullen wij de wereld opnieuw laten zeggen, dat zij vergeefs ge storven zijn? Zij zijn ons voorge gaan naar een zelfs nog mooiere wereld en hebben ons achtergela ten, om datgene te voltooien waar voor zij in vol vertrouwen gevoch ten hebben vrede en een betere wereld." Hij" wees er op, dat de grote taak nog niet volbracht was en dat de vrede door een ieder bewaard en beleefd moest worden. Ook de am bassadeur van Amerika, dr. Baruch, sprak in deze geest. Terwijl een militair muziekcorps de volksliederen der beide - landen speelde, werden door Amerikaanse en Nederlandse soldaten de vlaggen in top gehesen. Na afloop van de plechtigheid deden luit.-kol. Turner en professor Booth, twee Amerikanen, wier zo nen te Margraten begraven liggen, voor de zender P.C.J. een beroep op de Amerikaanse bloedverwan ten om de Amerikaanse soldaten op Margraten op deze rustplaats te laten. Ook mevr. Michiels van Kes senich, hoofd van het adoptatie- comité voor oorlogsgraven, sprak. Zij beschreef het werk van haar comité en verklaarde, dat de Lim burgers de graven te Margraten als een onverbrekelijk deel der pro vincie beschouwen. Herdenkingen te Son en Molenhoek Ook op de Amerikaanse kerkho ven te Son en Molenhoek werden ter gelegenheid van Memorial Day herdenkingsplechtigheden gehouden die uiteraard van bescheidener op zet waren. Evenals te Margraten gingen ook hier geestelijken met gebeden de plechtigheden voor. Vertegenwoordigers van het Ame rikaanse en Nederlandse leger leg den kransen en ér werd een kort woord gesproken. Vuurpelotons los ten een ere-salvo en een hoornbla zer blies „The last post". Alle aan wezigen namen een minuut stilte in acht. De graven te Margraten zowel als te Son en op Molenhoek waren alle voorzien van kleine vlaggetjes, hetgeen in de stralende zomerzon een bijzonder fleurige aanblik bood. Vrijdagmiddag vertrok uit Am sterdam het s.s. Johan de Witt van de Maatschappij Nederland met 1250 man troepen voor Indonesië aan boord. Voor het vertrek had Z.K.H. Prins Bernhard, in zijn functie van inspecteur-generaal der Kon. Land macht, de verblijven aan boord ge- inspecteerd, vergezeld van de kwar tiermeester-generaal A. H. Neyhoff. Aan boord werd hij begroet door gezagvoerder Kikkert, in wiens hut hij enige tijd vertoefde. Onder de tonen van de Kon. Militaire Kapel hadden de soldaten, behorende tot de verbindingsafdeling van de 2e divisie en het 4e regiment jagers uit Ede, zich ingescheept. Om 16.34 uur gilde de stoomfluit driemaal en onder het spelen van het Wilhelmus maakte het schip zich los van de kade, nagewuifd door talloze familieleden. Prins Bernhard bleef op de kade staan, tot het schip langzaam het Y op- stoomde, herhaalde malen zwaaiend naar de vertrekkende militairen. Soetan Sjahrir heeft in een inter view met het republikeinse pers bureau Antara o.m. het volgende medegedeeld: De Nederlanders hen- ben in de nota, die aan de Indone sische regering is aangeboden, me ningen vastgelegd, die na de onder tekening van Linggadjati zijn ge vormd, zowel op financieel en eco nomisch gebied als wat de kwestie van samenwerking bij het stichten van de Verenigde Staten van Indo nesië betreft. Gevraagd of deze nota van de Commissie-Generaal het uiterste is wat deze commissie, kan verantwoorden tegenover haar re gering, antwoordde Sjahrir: „Zij kan niet verder gaan". De 55-jarige Amsterdamse inspec teur van politie Douwe Bakker, die tijdens de bezetting o.m. dienst heeft gedaan als chef van het beruchte Bureau Inlichtingendienst, de vang arm van de S.D., werd begin Sep tember 1946 door het Bijz. Gerechts hof tot 7 jaar R.W.I. veroordeeld, nadat er 20 jaar tegen hem was ge- eist. Onmiddellijk na die zitting vielen tot Bakker's ongeluk door een toe val zijn complete door hemzelf tij dens de bezetting in een 20-delig dagboek neergeschreven ervaringen in handen van de Justitie en het is dit dagboek vooral geweest, dat de leden van het Hof en de Procureur- Generaal aanleiding gaven om met nauwverholen walging over ver- dachte's dualistische mentaliteit te spreken. De Procureur-fiscaal eiste de doodstraf, terwijl de verdediger, mr. Muller Massis, er zijn verwon dering over uitte, hoe het Hof, dat immers verleden jaar Bakker tot 7 jaar veroordeelde, thans zonder meer deze wettelijke uitspraak zou willen vernietigen en daarvoor in de plaats een andere stellen. De uitspraak was gevallen en hij meen de, dat een rechtscollege daarop niet terug mocht komen. Ook de Procureur-fiscaal achtte het wense lijk, dat de verdachte in ieder geval het recht van cassatie wordt toege kend, zodat de Raad van Cassatie deze kwestie onder ogen krijgt. Het Hof zal uitspraak doen op 13 Juni. De Gasperi, de formateur dei- nieuwe Italiaanse regering, heeft na een onderhoud met President De Nicola de verzekering gegeven, dat hij zijn taak „definitief" had vol bracht. De nieuwe regering bestaat uit christen-democraten en onafhanke- lijkeri. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de Kathedrale kerk „St. Bavo" te Haarlem de vol gende H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Priesterschap aan de Eerw. Heren: J. J. M. Agterof, E. v. Diepen, A. W. de Greef, G. J. Klin kenberg, Th. G. J. Kloeg, Th, J. Kramer, P. J. Krol, H. W. J. Kui pers, S. H. J. v. d. Meer, V. G. Nij- man, M. v. d. Ploeg, J. P. Seysener, J. Sikkink. Het Subdiaconaat aan de Eerw. Heren: A. Bakkum, B. J. M. van Balgooy, P. H. I. Genemans, A. Th. Groenedijk, C. J. v. Haastert, A. F. J. Hansen, Ph. A. Harding, A. L. M. Hermus, J. Th. Hoogervorst, W. J. de Jonge, H. J. Kaandorp, J. A. Kerstholt, A. de Korte, L. A. E. I. M. Le Jeune, F. A. Th. M. Meyer, J. C. P. Plantinga, P. J. L. van Reisen, C. A. Rijk. L. Verbeek, G. A. de Wildt, W. J. Wortel, C. H. R. J. Wüst, Th. P. Wijnker. Allen Theologanten van het Groot Seminarie te Warmond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1