Nieuuu Abd'el Krim, de opstandelingenleider krijgt steun van Koning Faroek De Gasperi zal het hard te verduren krijgen Nieuw Hongaars kabinet BANK ïiddelen Voor Alkmaar en omgeving Op weg naar Frankrijk te Port Said van boord gegaan r Nederland geniet van het mooie weer EEN GROTE TELEURSTELLING Gevechten bij Soerabaja Laatste nieuws bankt :D lf' "Jr. ANGEDIJK rln Egypte tot Marokko is bevrijd" Maria-omdracht te Nijmegen Onweer brengt enorme schade Socialistische Partij roept op tot oppositie Soldatenbedevaart naar Den Bosch Krachtige propaganda van linkse partijen verwacht Gisteren de warmste dag van het jaar De reis van de Ministers naar Indonesië /ereenkom- wij bereid, cliënten te uitzicht van Drdt Uw on aanzienlijk de crediet- sorder Bank I Vraagt U igen I 3RN - Gr. Noord 13 loon4183(K2290> Westfriesland's heer. biedt vacantiegan- 3er auto, motor, fiets durende de zomer- ictie. ng „De Favorieten". ibevelenö DE' GEUS aan alle 311 - Bovenkarspel nan - Bovenkarspel DSCHE VIPAGNIE Telefoon 839 eral waar niet rtegenwoordigd EVE AGENTEN gevraagd ingen aan: l-Holland d, DEN HELDER ndere arbeid en zeep Se periode. itehuis: Maandag 2 De Burg; Maandag ater Betaalkantoor: uur. N.H. Kerk: Dinsdag School: Woensdag ikantoor: Donderdag A B C D en R en Nieuwe Weg. Vrijdag 6 Juni van jdag 6 Juni van 2 ag 9 Juni van 9,30 de personen moeten stamkaarten geen hun beroep voor in n zijn in een zelf- bedrijf met minder iders, bestaat in het 947 op de bekende halen van een for- Juni 1947 volledig end. SCHAGEN ieders. extra voeding nog it de eerstvolgende doen. Hiertoe dient kaart voor a.s.. en snummerde bonnen den meegenomen. aangevraagd wor- jeiders(sters), werk. in 10 personen. Na leer ingenomen. De volledig zijn inge- aring van in loon- e werkgever- moet i kennisgeving van rmulier te hechten, oeten de stamkaar- rijwielbanden volgt T WORDEN AAN- Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 pjer kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 2 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11240 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ABD'EL KRIM, die ruim 20 jaar geleden de Riff-opstand tegen de Fransen en Spanjaarden leidde en nu leefde op het eiland Reu nion bij Madagascar, waarheen hij in overleg met de Spaanse rege ring verbannen was, heeft de Franse regering om de tuin ge leid. Terwille van de opvoeding van zijn kinderen had de Franse rege ring de voormalige opstandelingen leider verlof gegeven het eiland Reunion te verlaten en zich te ves tigen in Frankrijk, in de Provence, waar reeds een huis voor hem was gereserveerd. Op zijn reis naar Marseille is Abd'el Krim echter te Port Said aan land gegaan. In Port Said was een hofdignitaris aan boord van het schip gegaan, die hem uit nodigde aan land te gaan. Hij zou van plan zijn om in Egypte te blij ven. Een der leden van het gezel schap van Abd'el Krim antwoordde op een vraag van de correspondent van Reuter, dat de voormalige op standelingenleider in Egypte zou blijven „totdat Marokko is bevrijd". De Franse regering is door deze houding van Abd'el Krim zeer ver rast. Een woordvoerder van het Franse departement van buitenland se zaken zeide: „Wij hebben Krim's belofte onder erewoord, dat hij on der Frans toezicht zou blijven, altijd gerespecteerd. Na zijn zeer loyale houding van de afgelopen jaren heeft deze woordbreuk ons zeer, zeer verrast". Abd'el Krim reisde aan boord van de Katoemba, in gezelschap van zijn twee vrouwen en elf kinderen. Ook het stoffelijk overschot van zijn moeder, die de wens te kennen had gegeven op Marokkaanse grónd be graven te worde», bevond zich aan boord van het schip. In sommige politieke kringen te Cairo wordt het besluit van de Egyptische regering om aan Abd'el Krim gastvrijheid te verlenen, op- Zondagmiddag wer te Nijme gen onder belangstelling van duizenden, die langs de histo rische processieweg stonden op gesteld, de Maria-omdracht ge houden. waarvan de eerste reeds in 1272 te Nijmegen plaats vond. Deze openluchtprocessie werd gehouden ter intentie voor de overledenen van Nij megen. In de oorlogsdagen- werden 220» JVjjmegenaren ge dood. In de omdraoht werd op bijzon dere wijze het goddelijk moeder schap en de vlekkeloze maagde lijkheid van Maria uitgebeeld. Duizenden vertegenwoordigers uit de katholieke jeugdbeweging, geestelijke-, sociale- en culturele organisaties van Nijmegen namen met him vaandels aan de processie deel. Het wonderbeeldje van On ze Lieve Vrouwevan Nijmegen was weer het hoogtepunt wan de omdraoht. Op het Keizer Kareis- plein te Nijmegen werd- de plech tigheid besloten met een lof, dat gecelebreerd werd door mgr. Wal ter Panis NSC, titulair bisschop van Trisipa. De Verenigde Zan gers voerden de lofhymnen uit. Pa ter Caroles Tesser OFM hield een predikatie. Met de zegen met het Allerheiligste werd de plechtige omdracht besloten. gevat als een „antwoord" op de weigering van de Franse autoritei ten in Tunis om toestemming te geven voor het binnenlopen van het Egyptische vrachtschip Emira Faw- zia, dat een geschenklading voe dingsmiddelen aan boord heeft. Koning Faroek provoceert De New York Herald Tribune schrijft naar aanleiding van de be richten over het aan land gaan van Abd'el Krim te Port Said: „Abd'el Krim kan als symbool voor de N. Afrikaanse Mohammedanen aan zienlijke betekenis hebben. De ont vangst, door Koning Faroek aan Krim bereid, moet wel leiden tot de conclusie, dat de Egyptische koning weloverwogen provoceert ten aan zien van de Fransen, hetgeen geen goed voorteken voor de Brits-Egyp tische onderhandelingen beduidt". De New York Times zegt: „On getwijfeld beschouwde Koning Fa roek het als een eer, Krim een wijk plaats aan te bieden en tevens als een gelegenheid om onofficieel als hoofd van de Arabische Liga op te treden. De as van de Riff-opstand smeult nog steeds onder de Frar.se Arabieren en Krim is hun held. Er is misschien niet veel voor nodig om er wederom de brand in te blazen". De onweersbui, die Zondagavond over het midden van ons land trok, en die met zware hagelbuien gepaard ging, heeft in Jutphaas in de provincie Utrecht enorme schade aangericht. Vooral de kersenbomen en het veldgewas hadden van de hagelbuien ontzettend te lijden. De schade, die aan de bomen en ge wassen is toegebracht, is onherstel baar en in deze tijd, waarin de vruchten en gewassen zo nodig zijn, dubbel onwelkom. Bovendien heb ben veel kwekers de ruiten van hun broeikassen in de strijd met de ele menten zien sneuvelen. Bij een kweker in Jutphaas werden 250 ge broken ruiten geteld. Truman naar Canada Naar het Witte Huis bekend heeft gemaakt, zal president Truman op 9 Juni naar Canada vertrekken, waar hij tot 12 Juni zal blijven. Men ver wacht, dat de president het Canade se parlement zal toespreken. Watervliegtuig verongelukt Een watervliegtuig is in dè Sint Laurens, de afwateringsrivier van het Ontariomeer in Canada, neerge stort. 3 personen zijn om het leven gekomen. Men verwacht, dat het nieuwe Italiaanse kabinet onder leiding van de Gasperi, dat Zondag door President de Nicola is be ëdigd, geen lang leven bescho ren zal zijn. In een radiorede heeft de Gasperi gezegd, dat de nieuwe regering, die uit leden van slechts één partij bestaat, de constituerende vergadering zal verzoeken haar oordeel over de bedoelingen der regering uit te spreken. Indien dit oordeel gunstig zou uitvallen, zou de re gering haar werkzaamheden be ginnen. In het tegengestelde ge val zouden anderen, die dachten het beter te kunnen, de regering op zich moeten nemen. De Gasperi verklaarde, dat de de mocratie in Italië slechts gered en geconsolideerd kan worden, indien het volk volkomen van alles op de hoogte is- gesteld en een deel ervan uitgenodigd zou worden de lire en de koopkracht der arbeiders tot het uiterste te verdedigen. Om credieten van het buitenland te verkrijgen was het nodig het ver trouwen in het binnenland op te wekken. Alle inspanningen moesten geconcentreerd worden op de op heffing van de werkloosheid, de we deropbouw van verwoeste huizen en de verbetering van de voedsel positie. De nieuwe regering zou al leen de kleuren van de Italiaanse vlag vertonen. Oppositie De Italiaanse socialistische partij heeft Zondag in een manifest op geroepen tot eensgezinde oppositie Benoemingen in het bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (O. L. Vr. van Alt. Bijstand) de Weleerw. Heer N. M. A. Velzeboer; te Waarland de wel eerw. heer A. Verhaar, die kape laan was te Amsterdam (H. Maria Magdalena) Na afloop van de voetbalwedstrijd V.U.C.Unitas, welke door V.U.C. met 10 werd gewonnen, waardoor deze club het kam pioenschap in haar afdeling behaalde, werden Jan Holleman en Bob Stam op de schouders der enthousiaste V.U.C.-aanhangers naar de kleedkamer gedragen. (N.F.B. P.) van alle „waarlijk democratische krachten, met inbegrip van alle katholieken" tegen de nieuwe coa litie christelijk-democratische partij en onafhankelijken. Het manifest verklaart, dat door het uitsluiten van de partijen der arbeidersklasse van het bewind de christelijke democraten het land gestort hebben in een politiek avon tuur, dat duistere precedenten heeft in de recente geschiedenis van an dere volken. „Er moet een uitweg gevonden worden uit dit avontuur", aldus het manifest. Vrijdagavond waren te Den Den Bosch uit de Brabantse kazer nes honderden soldaten bijeenge komen ter bedevaart naar de Lieve Vrouw. Tegen 7 uur stelden de militairen onder leiding hunner commandan ten zch op op het Parade-plein, nadat zij tevoren in de kathedrale basiliek van St. Jan een plechtige opdracht aan Maria hadden bijge woond. Vervolgens marcheerden zij naar de St. Pieterskerk waar een lof werd gezongen, dat door over ste van Osta werd, gecelebreerd. De Gregoriaanse gezangen werden uit gevoerd door P BTT uit het kamp Hatert bij Nijmegen. Aalmoezenier Van Wegen hield de Mariapredi- katie. De resp. directeuren van de militaire tehuizen hadden voor het welslagen van deze plechtigheid hun medewerking verleend. Prinses Elizabeth van Engeland bracht een bezoek aan het Insti tuut voor gepensionneerde oudgedienden te Chelsea ter bijwo ning van de traditionele Oak Apple Day-parade op de stichtings dag van het Instituut. De Prinses onderhield zich met de oorlogs veteranen en nam de parade af. Na de ontslagaanvrage van Nagy is het Hongaarse kabinet Zater dagmorgen afgetreden. Onmid dellijk daarop heeft de President van de Hongaarse Republiek de minister van oorlog en lid van de partij der kleine boeren, ge neraal Lajos Dinnyes, verzocht 'n nieuwe regering te vormen. En reeds Zondagavond kon Generaal Dinnyes het nieuwe kabinet aan kondigen. In politieke kringen wordt ge loofd, dat het beleid der nieuwe regering geen radicale verande ring in de toestand zal brengen, behalve, dat er als voorbereiding op de herfstverkiezingen een ver kiezingscampagne zal worden ge houden voor de linkse denkbeel den. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Sowjetzöne meldt, is de nieuwe Hongaarse regering onder leiding van generaal Lajos Dinnyes, Zon dagavond beëdigd. De Duitse nieuwsdienst voegt er aan toe, dat Gyongyossi, de afge treden minister van buitenlandse zaken, ad interim zal worden ver vangen door de minister van voor lichting. Mihalify, die tevens mi nister van voorlichting blijft. Verder zijn er geen veranderin- De Gaulle opent het eerste Congres van de RPF Zaterdag heeft generaal de Gaulle te Parijs het eerste na tionale congres van zijn „Ras- semblement du Peuple Fran cais" geopend, dat door 300 ge delegeerden uit geheel Frank rijk werd bijgewoond. Generaal de Gaulle verklaar de, dat een economisch en so ciaal wederopleven in Frankrijk noodzakelijk is en zal afhan gen van Amerika's hulp en een massale inspanning van het Franse volk zelf. De generaal zeide, dat Europa „in Westerse vorm en geest" zal moeten wor den hersteld en dat ook Frank rijk Westers zal moeten blijven. gen in de structuur van het oude kabinet aangebracht, aldus deze nieuwsdienst. De nieuwe premier, Dinnyes, en de minister van buitenlandse zaken ad interim, Mihalyfi, zijn biede lid van de kleine boerenpartij, die de grootste partij van het land is. In een commentaar op het aanwijzen v.an generaal Dinnyes als kabinets formateur verklaarde radio Mos kou, dat Dinnyes bekend is om zijn moedige verdediging van de demo cratische beginselen in het reac- tionnaire Hongaarse parlement van voor de oorlog. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de Hongaarse gezant te Rome, Stephen Kertesz tenslotte met de portefeuille van buitenland se zaken zal worden belast. "N Onderzeedienst naar Den Helder Volgens plannen van het Ministerie van Marine zullen verschillende onder delen van de Marine naar Den Helder worden over gebracht. Hoewel nog niet beslist is, welke onderde len dit zullen zijn, staat wel vast, dat de Onder zeedienst, die thans te Rot terdam is gevestigd, naar Den Helder zal worden overgebracht. Het zal ech ter, naar verwacht wordt, eind 1948 zijn, wanneer deze overplaatsing haar beslag krijgt Nederland geniet nu al vele da gen van het prachtige weer. Na de strenge winter, die achter ons ligt, heeft men deze mooie dagen uiter aard met vreugde begroet en oud en jong geniet. Vooral v.oor de jeugd is het een heerlijke tijd en al moge vele ouderen geen raad weten met de warmte, de jeugd weet zich ver frissing te verschaffen. Geen won der, dat Zondag de badplaatsen door een enorm aantal mensen bezocht waren. De steden waren uitgestor ven maar overal waar water is, was het vol mensen en spelende kinde ren, die koelte zochten. Velen had den het gisteren te kwaad met de warmte en dat was geen wonder: de eerste Juni was tot dusverre de warmste dag van het jaar. Vooral in Eindhoven en Twente steeg de temperatuur hoog en wel tot 32 graden Celsius, maar ook in andere delen van het land voerde de zon de warmte tot boven de 30 graden op. Exceptioneel voor de tijd van het jaar is deze warmte volgens het KNMI te de Bilt echter niet, al thans voor zover het de maximum en de gemiddelde temperaturen be treft. Wel sneuvelde een 40-jarig record, want in de nacht van Za terdag op Zondag was de minimum temperatuur (die in de Bilt 17 gra den bedroeg) hoger dan die, welke hier de laatste 40 jaren in deze tijd zijn genoteerd. Onweer De grote warmte heeft plaatselijk in ons land tot onweders geleid, die vooral in het midden van ons land zwaar zijn geweest. Hoe plaatselijk deze buien zijn geweest moge blij ken uit het feit dat het KNMI zelf een zwaar onweer plus hagel regis treerde in de Bilt, waarbij de neer slag 2 cm bedroeg, terwijl op 1 km van het instituut vrijwel geen neer slag is gevallen. Het warme weer zal nog wel wat aanhouden, zo meent het KNMI. De zeer warme lucht strekt zich mo menteel uit over de meeste landen van West-Europa en de daaraan grenzende staten. Maar ook geheel Duitsland en zelfs Polen liggen on der deze warme lucht. Ons land be vindt zich aan de westelijke rand van dit warmtegebied, zodat een draaiing van de wind naar westelij ke richtingen ons althans een kleine afkoeling zou brengen. Gezien de algemene luchtdruk-verdeling ge looft het KNMI echter, dat een naar het oosten teruglopende wind en daarmede een aanhouden van het warme weer waarschijnlijk blijft. Verplichte wollevering De wolpositie van Nederland is moeilijk. Voor zover Nederland zelf in deze behoefte kan voorzien, die nen dan ook maatregelen genomen te worden waardoor alle in ons land geproduceerde wol te bestemder plaatse komt. De provinciale voedselcommissa- rissen, zo deelt men ons van be voegde zijde mede, zullen daarom namens de directeur van het Rijks- bur.eau voor Textiel aan de scha penhouders voor 1947 een verplich ting tot levering van wol opleggen op basis van het aantal overjarige schapen op hun bedrijf en tevens voor de nog bij hen aanwezige scheerwol van vroegere productie jaren. De schapenhouders, die volledig aan hun verplichting voldoen, zul len als premie een bepaald gedeelte van de wolopbrengst in textielgoe- deren teruggeleverd krijgen. Vliegongeluk in Frankrijk In de nabijheid van Frejus, enige kilometers ten Westen van Cannes (Fr.), is een twee- motorig „Bloch" vliegtuig neer gestort. Drie leden der beman ning kwamen om het leven. VAN STAVOREN NAAR ENKHUIZEN Zondag heeft de 17-jarige D. Schermer uit Venhuizen het IJsel- meer overgezwommen. Hij startte om 8,30 uur van Stavoren en arri veerde 12 uur later fris en monter bij Enkhuizen. De vliegramp bij New-York Het aantal doden bij de vlieg ramp, welke Donderdag bij het vliegveld Laguardia (New York) heeft plaats gehad, is thans tot 40 gestegen, doordat een der gewonden in het ziekenhuis is overleden. VAN BEVOEGDE ZIJDE vernemen wij, dat ook in officiële krin gen te Den Haag de reis van de ministers dr. Beel en mr. Jonkman als een grote teleurstelling wordt beschouwd. Gebleken is, dat de Republiek weigert Linggadjati als basis voor onder handeling te aanvaarden en dat zij zich bij haar propaganda tegen de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië van middelen bedient, welke elders in de Archipel sterk worden af gekeurd. De Republiek, die beschikt over een goederenvoorraad ter waarde van 400 millioen gulden, weigert een oplossing te aanvaarden, welke leidt tot export van deze kostbare partiien, zonder dat de rechten van de eigenaars met voeten worden ge treden. Voor het herstel van Indone sië zijn op korte termijn nodig een Amerikaanse lening, een accoord over het beheer van goederen en deviezen, organi satie van de voedselvoorziening en eenheid in de geldpolitiek van de gehele Archipel. Door gebrek aan medewerking van Republikeinse zijde is aan deze voorwaarden niet voldaan kun nen worden. Men hoort wel de gedachte uiten, dat de regering van koers is ver anderd nu de uitvoering van Ling gadjati tot teleurstellende resulta ten heeft geleid. Het is echter niet geheel juist dat er een uitgespro ken koersverandering is, immers de regering houdt nog steeds vast aan de basisovereenkomst. Natuur lijk verwachtte men niet, dat reeds dadelijk na de onderteke ning van de basisovereenkomst po sitieve resultaten zichtbaar zouden worden, wel meende men iets van een resultaat te mogen verwachten 4 a 5 weken daarna. Niet slechts op economisch en financieel gebied doch ook op staatrechterlijk en ju ridisch terrein. De verwachtingen te dienaanzien werden niet beant woord. De aard der besprekingen was zo dat telkenmale als er iets be reikt was, dat op overeenstemming leek, de onderhandelaren der Re publikeinen terugkwamen, met de voor Nederland onaanvaardbare voorstellen. Deze gang van zaken vond een hoogtepunt, toen de mi1 nisters Beel en Jonkman op het vliegtuig stapten voor hun oriën terende reis naar Indonesië. De Het jasje wordt uitgetrokken. Het is thans weer de tijd, dat de schapen van hun vacht ontdaan worden en de schapenscheer der heeft het druk. De wollen vacht, die van een schaap komt, weegt ongeveer 7 kg. Een scheerder met zijn helper aan het werk. HET FILMFESTIVAL BRUSSEL TE Tevens een feest der schone kunsten Over enkele dagen begint te Brussel het wereldfestival voor film en schone kunsten. Zeventien landen met vijf en veertig hoofdfilms en een reeks documentaires zullen dingen naar de grote prijzen. Daar naast worden belangrijke muziek uitvoeringen gegeven. Vervolgens staan op het program tentoonstel lingen en toneelopvoeringen. De belangrijkste films, die ver toond zullen worden, zijn „Great expectations", een Engelse produc tie. Amerika komt uit met „The best years of our lives", die de Oscarprijs behaalde. De Fransen verwachten veel van „Le Silence est d'or". De filmmuziek zai' een groot deel van het muziekprogram ma vullen. Het Nat. Belgisch Orkest voert uit „Jeanne d'Arc au bü- cher" van Arthur Honegger. Onder de tentoonstellingen moeten tot de voornaamste gerekend worden die van de schatten uit de Weense mu sea en het Gulden Vlies, Vlaamse wandtapijten en originele tekenin gen van Walt Disney. Ook een opera van Benjamin Britten zal worden uitgevoerd. Een belangrijk congres van schrijvers, cineasten en artisten behoort tevens tot een der voornaamste program mapunten van het festival, waar van zowel in filmkringen als door musici e.a. veel verwacht wordt. reis van de ministers, bedoeld voor eigen oriëntering en heroriëntering, tevens met het oogmerk persoon lijk contacten te leggen ter bevor dering van een beter wederzijds begrip jen ook met het doel de In donesische verhoudingen, die nu eenmaal anders zijn dan die in Den Haag, beter te leren kennen, is een teleurstelling geworden voor de ministers. Juist toen zij uit Neder land vertrokken op 3-5 1.1. keerde Gani uit Djokja terug met,,de me dedeling, dat de zojuist besproken economische oplossingen niet aan vaard konden worden. Toen de mi nisters Woensdag d.a.v. in Batavia arriveerden troffen zij een situatie, die zij bij hun vertrek niet hadden verwacht. Er zijn toen talrijke be sprekingen gevolgd. Uit deze be sprekingen is het vermoeden gere zen, dat bij de Republikeinse re gering niet de bereidheid aanwezig is op Linggadjatibasis verder te on derhandelen. Ware deze bereidheid nog aanwezig geweest, dan ware verder onderhandelen mogelijk ge bleven en had de situatie een an der aspect vertoond. Het gebrek of liever de afwezigheid van bereid heid tot onderhandelen bij de re publikeinen, heeft de nota tot ge volg gehad. Zweeds straalvliegtuig verongelukt Een Vampire gevechtsvlieg tuig met straalmotor is Zondag tijdens een demonstratie van de Zweedse luchtmacht boven Stockholm omlaaggestort, waar bij de piloot om het leven kwam. Het vliegtuig kwam laag over dejluchthaven van Stock holm, vloog tegen een auto, en trof vervolgens een fabrieks- muur. Het toestel ging in vlam men op. De gevechten in het gebied van Soerabaja duurden Zon dag voort, aldus rapporten, van Nederlandse en van Re publikeinse zijde. Het Republikeinse persbureau berichtte, dat de Nederlanders in de middelsector van de Soe- rabaja-zone, gesteund door ar tillerievuur een krachtige aan val hebben ondernomen, waar na de Indonesiërs, aldus Anta- ra, een tegenaanval deden, „een Nederlandse compagnie terugsloegen en hun posities weder innamen". Van Nederlandse zijde wordt dit Republikeinse bericht niet bevestigd, doch men verklaar de, dat gedurende de gehele week ten Zuiden van Soerabaja hier en daar gevechten hadden plaats gehad. Zondag bevestigde het Indo nesische ministerie van Voor lichting de berichten, dat voor het Republikeinse leger alle verloven waren ingetrokken. Heden zal Mountbatten, de onder- Koning van Brits-Indië de domion- status aanbieden voor Hindoestan en Pakistan. Gandhi heeft Zaterdag verklaard niet te zullen instemmen met de stichting van Pakistan. Het tram- en autobuspersoneel te Brussel is heden voor 24 uur in staking, teneinde aanpassing te krij gen van de lonen met die van het spoorweg- en andere staatsperso- neel. Indien zjj vóór het einde van de volgende week hun zin niet krij gen, zal de staking tot over geheel België worden uitgebreid. Volgens het Engelse communis tische blad „Daily Worker" zal ook Spanje binnenkort in aanmerking komen voor het „dollar-plan" van Truman. Er zijn aanwijzingen, die er op duiden, dat een constructiefout oor zaak is van de Skymasterramp te New-York, waarbij 53 personen om het leven kwamen. In een radio-rede heeft Z.H. de Paus heden verklaard, dat de won den, door de oorlog geslagen, nog niet geheeld zijn. doch integendeel misschien nog dieper zgn geworden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1