Boter- en kaascontrolestation Noord-Holland' HITTEGOLF WEERHIELD VELEN TE KOMEN Afscheid Broeder Camillus Enkhuiï PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD- Maandag 2 luni 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Belangstelling van jong en oud Turnkring Alkmaar en Omstreken Pastoor Velzeboer van Waarland vertrekt DEN HELDER EN OMSTREKEN De komende militaire sportweek Prins Bernhard in het ere-comité s 11 Oude zaak in nieuwe tooi De politie op Texel De Westfriese Landdag Deliquenten naar Nieuw Guinea Royi Reeds geri Het was nimmer gebruikelijk, dat bij mutaties in het corps van broe der-onderwijzers officieel afscheid ven de vertrekkenden werd geno men; meestal vond deze mutatie ook plaats tijdens de vacantie. Door om standigheden viel het afscheid van broeder Camillus, hoofd der Sint Adelbertusschool, tijdens het school jaar, daar hij met ingang van 1 Juni zijn werkzaamheden in Den Helder, waar hij tevens Overste van het daar te stichten Broederhuis wordt, gaat beginnen. Zo kregen de jongens van de St. Adelbertusschool gelegenheid af scheid van broeder Camillus te nemen. In de versierde gymnastiekzaal waren hierbij aanwezig de H.E. De ken en dei Z.E. Heren Pastoors L. Biesta en Éinkhorst, alsmede kape laan Voets, de catechismusleraar aan de school en het overige onder wijzend personeel. Nadat de plechtigheid geopend was met het door de jongens ge zongen St. Adelbertuslied, sprak de H.E. Deken namens het schoolbe stuur een woord van dank en waar dering voor het goede onderwijs, dat Br. Camillus aan de Alkmaarse jeugd gegeven had en de goede lei ding daarbij gegeven door woord en voorbeeld. U hebt, aldus Deken Jacobs, het vertrouwen der ouders niet beschaamd, evenmin als dat van uw Overste, die van hun vertrou wen blijk gaven door deze benoe ming op een hogere post. Spr. wenste Br. Camillus in Den Helder, waar niet alleen materieel, doch ook geestelijk een en ander hersteld moet worden. Gods beste zegen toe. Van succes houdt spreker zich verzekerd, want waar Broeder Camillus komt, daar gaat het per sé goed. Uit volle borst zongen de leerlin gen vervolgens een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt afscheids lied, waarna Bert Kuiper op keu rige wijze een gedicht declameerde. Het woord was dan aan de heer F. Otten, die namens de ouders der leerlingen Br. Camillus dank bracht voor het onderwijs en de goede lei ding, die hij deze gegeven gehad. Een oproep aan de ouders, om aan deze waardering uitdrukking te ge ven door een bijdrage voor een af scheidsgeschenk, vond algemene en grote bijval, met het resultaat, dat een bedrag van bijna f 200.bij een werd gebracht, welk bedrag in overleg met Br. Overste en zeker naar de wens van Br. Camillus bestemd zal worden voor aankoop van een Godslamp voor de kapel in het Helderse Broederhuis. Spr. uitte hierbij de wens. dat deze Gods lamp Br. Camillus in zijn dagelijks gebed aan zijn Alkmaarse jongens zou doen herinneren. Tenslotte wenste spr. Br. Camillus in zijn nieüwe werkkring een even groot succes toe als hij in Alkmaar mocht boeken. Na een aardige voordracht door een tweetal leerlingen sprak de heer Wentink een woord van dank. waar in hij alle religieuse onderwijzers van Alkmaar betrok; namens alle jongens, collega's en de concierge v. d. Poll getuigde spr. van de waar dering voor het werk van Broeder Camillus en voor diens tactvolle leiding; ook hij wenste het schei dend hoofd Gods beste zegen in Den Helder toe. Namens zijn leken-col- lega's en kapelaan Voets bood hij Br. Camillus een fraai boekwerk aan. Tenslotte sprak Br. Camillus, die dit afscheid niet verwacht had; hij beschouwde dit echter als een waar dering van Katholiek Alkmaar voor het werk, dat de Broeders geduren de 30 jaar reeds in Alkmaar moch ten verrichten en waarvan hij er 10 jaar van meemaakte. Met nadruk wilde spr. er op wijzen, dat men de St. Adelbertusschool niet moet beschouwen als een betere school, doch als een andere school met een Zaterdag en Zondag zijn in het gebouw van de Groentenveiling de jaarlijkse korenbeurswedstrijden ge houden. De uitslagen waren: Dames: 1. I. Spigt, De Halter, Alkmaar, 90 1/8 p., kamp. 2. K. Post, De Halter, Alkmaar, 88 5/8 p. 3. mw. Eijkelhof-Poeze, De Halter, Alkmaar, 84 3/8 p. Adsp. meisjes: 1. I. Kohier, Turn- lust, Alkmaar, 43 p., kamp. 2. N. Frins, Turnlust, Alkmaar, 41 p. 3. J Heinis, Doves, Heiloo, 40'/2 P- Adsp. jongens: C. Stenneberg, De Halter, Alkmaar, 40 p., kamp. P. Wonder, De Halter, Alkmaar, 37 p. G. Boot. De Halter, Alkmaar, 36 p. Verenigingswedstrijden vrije oef. Meisjes: Olympia, Schoorl, 3% p., Ie pr. BeQuick, Bergen, 7 7/8 p., 2e pr. Turnlust, Alkmaar, 7% p., 2e pr. S.S.S., St. Pancras, 8 p., Ie pr. De Halter. Alkmaar I, 8% p., Ie pr. De Halter, Alkmaar II, 6% p., 3e pr. Jongens: De Halter, Alkmaar 7 3/8 p.. 2e pr. Dames: Olympia, Schoorl, 7 3/3 p, 2e pr. BeQuick, Bergen, 6 7/8 p., 3e pr. S.S.S., St. Pancras, 6% p., 3e pr. De Halter, Alkmaar I, 7 7/8 p., 2e pr. De Halter, Alkmaar IT. 7T4 P-> 2e pr. De Halter, Alkmaar in, 8 p„ le pr. Heren: De Halter, Alkmaar, 7% p., 2e pr. Toestel-turnen. Dames: 1. De Halter, Alkmaar, 2131/4 P- Heren: S.S.S., St. Pancras, 20514 P- Aan de verenigingswedstrijd na men deel de 6 hoogst geplaatsten van iedere vereniging, samenge steld uit elk der drie graden. zwaarder leerplan, ook voor de onderwijzers; hij hoopt, dat zijn klas, de 6de, onder leiding van Broeder Oswald, de eer van de St. Adel bertusschool zal hoog weten te hou den. Dank bracht Br. Camillus aan Deken Jacobs voor diens steun in rpoeilijke situaties, aan Pastoor Biesta, aan Kapelaan Voets en het personeel, speciaal de heer Wentink, die al zovele moeilijke jaren aan de St. Adelbertusschool gewerkt heeft. Spr. hoopte, dat hij aan de school verbonden mocht blijven en deze in hem niet een van zijn beste krach ten zal verliezen. Tenslotte bracht Br. Camillus ook dank aan de ouders voor het stoffelijk blijk van hun waardering. Hij eindigde met een hartelijk woord van afscheid tot zijn jongens, die hij een tractatie in het vooruitzicht stelde, hetgeen natuur lijk de 260 keeltjes deed losbarsten. Het was voor Br. Camillus de laat ste dag in zijn school. HUISVESTING VAN BEJAARDEN Door het bestuur van de Sociale Raad Districts-Armenraad is een studiecommissie in het leven geroe pen voor een onderzoek naar het huisvestingsvraagstuk voor de be jaarden in zijn ressort. In de lezing van ir. Reijers is dit vraagstuk veelzijdig belicht en bij de bespreking der „Noodvoorziening ouden van dagen" op 15 Maart jl. is daarop door een der vier prae- adviseurs nogmaals in het bijzonder gewezen. De voorzitter van de Sociale Raad zegde naar aanleiding hiervan toe een commissie in het leven te zullen roepen om* de naar voren gekomen denkbeelden in daden om te zetten. In deze commissie werden be noemd: mevr. M. Cohen Stuart- Wichers, bestuurslid Karenhuis; W. L. Correlje, burgemeester van Cal- lantsoog; G. Figee, secretaris van de Sociale Raad; A. Kraakman, secre taris R.K.P.A., Warmenhuizen: J. F. H. Plas, secretaris Maatschappelijk Hulpbetoon, Alkmaar; dr. J. de Wit Jr., Oudkarspel; K. P. Zuurbier, be stuurslid „Westerlicht". OPLEIDING GEZINS VERZORGSTERS Door het bestuur van de Sociale Raad is mede naar aanleiding der besprekingen betreffende de,„Nood voorziening ouden van dagen" een studiecommissie in het leven geroe pen voor de opleiding van huisver zorgsters, waaraan allerwege grote behoefte bestaat wegens gebrek aan vrouwelijke hulp. Voorheen waren voor deze taak vele vrijwillige krachten te vinden, die in dienst der Commissie voor Huisverzorging dit werk tegen rede lijke vergoeding wilden verrichten. Het vinden van deze hulpkrachten wordt echter steeds moeilijker. Men is er daarom elders toe over gegaan voor deze taak een opleiding in het leven te roepen met een aan sluitend diploma, waarna de deel nemers een bepaalde functie ver krijgen, die hen tevens aanspraak geeft op een behoorlijke vergoeding. De studiecommissie van de So ciale Raad heeft nu tot taak na te gaan of en op welke wijze deze op leiding ook voor het ressort Alk maar e.o. mogelijk is. De commissie bestaat uit: mej. H. G. Dijkstra, sociaal werkster te Koe dijk e.o.; G. Figee, secretaris Sociale Raad; mej. A. A. van Heusden, so ciaal werkster te Langedijk; zr. A. Leegwater v. h. Witte Kruis te Alk maar; B. J. F. Sutman Meijer v. h. Wit-Gele Kruis; G. Stockman van de contact-commissie Bergen. LIEFDEWERK OUD PAPIER Als er ooit een reden van bestaan is van „Liefdewerk Oud Papier", dan is 't zeker nu, in deze tijd van papierschaarste. De papierfabrieken vragen enorme hoeveelheden oud WAARLAND. Tot pastoor in onze parochie werd benoemd de Z. E. Heer A. Verhaar. In 1899 werd de zieleherder geboren en in 1925 tot priester gewijd. Voor zijn be noeming alhier was hij kapelaan te Amsterdam in de parochiekerk van de H. Maria Magdalena, waar hij in 1934 was benoemd. papier, om in de behoefte aan nieuw papier te kunnen voorzien. Van overheidswege wordt alles in het werk gesteld om het inleveren van oud papier te stimuleren. Werkt ook U mede aan dit bij uit stek nationaal belang. Bewaart Uw oude couranten, cartonnen dozen en papieren verpakkingsmateriaal. Oude archieven kunt U ons toe vertrouwen; zij worden radicaal vernietigd. „Liefdewerk Oud Pa pier" haalt alles dadelijk bij U weg, als U even een boodschap zendt aan de magazijnmeester, Verdronken- oord 57, telefoon 2385. Onze ophalers zijn voorzien van een door „Liefde werk Oud Papier" getekend legiti matiebewijs, hetwelk zij op Uw ver zoek moeten tonen. Helpt U mede, ook in Uw eigen belang. Bovendien 't geeft werk aan velen. Dank voor Uw medewerking. Liefdewerk Oud Papier", Alkmaar e.o. VERKEERSONGEVAL ALKMAAR. Zaterdagmiddag heeft een aanrijding plaats gevon den tussen 2 autobussen n.l. die van Bergen en Egmond. De Bergerbus remde om een passagier uit te la ten. Op een afstand van ca. 28 me ter naderde de bus uit Egmond. Ook de chauffeur van deze bus wilde stoppen, doch de remmen weigerde. Hij trachtte naar links uit te wijken maar het verkeer van de tegenover gestelde richting dwong hem weer naar rechts te gaan met het gevolg dat hij tegen de achterkant van de Bergerbus opreed. Beide bussen werden beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Daar de reminrichting van de Egmonderbus door de politie niet in orde werd bevonden is deze in be slag genomen en tevens werd pro cesverbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Jan z. V. Jan van de Ben en J. J. Zander; Jo hanna A. M. dochter van Johannes W. Grootenbreg en A. Zoon; Ferdi- nandus A. H. zoon van Everardus J. J. van Straalen en C. J. Schuit; Ro bert zoon van Pieter Boerma en F. de Boer; Johann E. S. zoon van Ni- kolaas Kuyper en M. M. Hollander; Johannes zoon van Gerrit P. v. Vee ken en D. A. G. de Jong; Petrus J. zoon van Simon Zomerdijk en F. Aartsen; Wendelina N. M. dochter van Cornells J. Bolding en M. G. Kamper; Albertus W. zoon van Pe trus Vreeker en A. M. Schouten; Jasper zoon van Klaas Schagen en C. de Vet. A.F.C.-NIEUWS Alcmaria IIIAFC I 15. Alkmaar II—AFC IV 0—6. Adsj&iranten: ADO a—AFC a 1—3. AFC bHSV a 0—11. ADO b—AFC c 1—1. Vitesse b—AFC d 8—0. KSV a—AFC e 2—0. Het eerste speelde een oefenwed strijd. Vooral na de rust (ruststand 01) hadden de Alcmarianen niet veel meer in de melk te brokkelen. Maar nu fit blijven voor de a.s. promotiewedstrijden, daarom trai nen. Het 4e behaalde een keurig resul taat; dat zijn twee overwinningen achter elkaar. De adppiranten kwamen met wis selende uitslagen thuis. De a's blij ven in de running; houdt vol, jon gens! Jullie komt in grote getale (alle adspiranten) naar de training deze zomer en mocht je een vriendje hebben, die nog geen lid is, maak hem dan ook lid. Tot de volgende keer. De PPC-er. In het Landbouwhuis te Alkmaar werd Vrijdagmiddag een vergade ring belegd van het Kaascontrole station „Noord-Holland". Nadat de voorzitter had geopend en de notu len waren voorgelezen, ging de se cretaris over tot het voorlezen van de mededelingen. Op 31 December 1946 bedroeg het ledental 181, nl. 40 kaas- en boterfabrikanten en 141 zelfkazende boeren. In de loop van dit jaar zijn 16 zelfkazende boeren uitgetreden. Volgens het rooster van aftreding is op 1 Januari a.s. de heer J. Veld- stra uit Opmeer aan de beurt van aftreden. Met algemene stemmen werd hij herkozen. De exploitatie rekening en de begroting voor 1947 werden zonder meer aangenomen. De totale kaasproductie bedroeg in 1946 7.427.218 'kg, dit is plm. 265 pet. meer dan het jaar daarvoor. De rondvraag leverde niets bij zonders op, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Vervolgens werd een ledenver gadering gehouden van het boter- contrólestation „Noord-Holland". De voorzitter opende en gaf na een korte inleiding het woord aan de secretaris. Deze las de notulen voor, welke onveranderd werden goed gekeurd. Uit de mededelingen bleek, dat het ledental op 1 Januari 1947 159 leden bedroeg, waarvan slechts één zelfkarnende boer. De exploitatierekening en de ba lans per 31 December 1946 Werden zonder discussie aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van het huishoudelijk re glement roerde de heer Kaptein uit Amsterdam zich. Hij merkte op, dat niet alleen de z.g. „kleintjes" slechte tijden meemaakten, maar dat ook de grote firma's flinke verliezen hebben geleden. Daardoor achtte hij het ook gebillijkt, dat de contribu ties werden verhoogd, omdat dit dan net zo goed de groten als de kleinen zal treffen. De heer de Waal, secre taris, weerlegde de mening van de heer Kaptein. Ook de begroting werd door dezelfde spreker eens nader bekeken. Voor het voeren van de nodige propaganda was gemeend een bedrag van f 1000.uit te moe ten trekken, hetgeen naar de me ning van de heer Kaptein veel te weinig is. Hij vroeg of de propa ganda niet meer intensiever kon worden gevoerd, waarop de voor zitter antwoordde, dat de propa ganda, die nu wordt gevoerd, al tamelijk naar voren is gekomen en dat het Rijksmerk ook zeker de volle aandacht heeft. In vroeger jaren is voor de propaganda meer geld uitgetrokken, maar de tentoon stelling, die in Den Haag wordt ge houden, is een stuk propaganda van de eerste soort, waar ook terdege rekening mee moet worden gehou den. De heer de Waal wilde zien te komen tot een samenwerking met de andere botercontrólestations, de Z.K.B. en andere organisaties, om de waarde van het Rijksmerk meer te propagéren. Tenslotte werd de begroting onveranderd aangenomen. De heer de Raat onderstreepte tijdens de rondvraag de mening van de heer Kaptein en hoopte ook, dat de propaganda goed zou worden op gezet. Over het beleid van dr. Boekei was de heer Galles matig tevreden, omdat dr. Boekei zijn belofte, aan de Vakgroep gedaan, niet was na gekomen. De kosten van het druk ken der omslagen moeten worden verlaagd. De heer de Waal ant woordde, dat hij alles zal proberen om dit te bewerkstelligen. Hierna sloot de voorzitter deze vergade ring. Indertijd hebben we reeds de aan dacht van onze lezers gevestigd op de Militaire Sportweek, die wordt gehouden op 21 en 23 t.m. 28 Juni. Voor dit grote sporteve nement blijkt de inschrijving uit Noordholland, Zuidholland en Utrecht zo groot te zijn, en is de qualiteit der deelnemers zo goed, dat het niet overdreven is wan neer wordt beweerd dat hier een unieke sportgebeurtenis kan wor den tegemoet gezien. Maar er is meer dat aan deze sportweek een bijzonder karakter geeft. Het bestuur van O. en O. heeft een schrijven ontvangen van Z.K.H. Prins Bernhard, waarin hij laat wetendat hij het op prijs stelt zitting te nemen'in het ere-comité. Dat het bestuur van O. en O. met grote voldoening van dit bericht heeft kennis genomen, spreekt van zelf. Met deze geste ziet het zijn organisatorisch werk moreel ge steund door de koninklijke belang stelling en het moge voor de Hel derse sportliefhebbers een aanspo ring zijn de prestaties in deze week met bijzondere aandacht te volgen. Z.K.H. heeft een plaquette be schikbaar gesteld, voorzien van zijn beeltenis. Het bestuur van O. en O. is tot de overtuiging gekomen dat deze plaquette dient te worden be schikbaar gesteld voor de winnen de ploeg in de voetbal-finale. In het ere-comité hebben behal ve Prins Bernhard, de volgende heren zitting genomen: Burge meester G. Ritmeester, cdt. mari ne te Willemsoord kapt. ter zee I. W. Reynierse; de cdt. v.an het Kon. Instituut kapt. ter zee F. T. Burg hard; de directeur der Marinewerf Hoofdoff. M.S.D. I O. G. Baren- dregt; de chef-staf cdt. Zeemacht Ned. te 's-Gravenhage, kapt. It. D. J. A. Westerveld; 'lt. kolonel H. Mulder, hoofd afd. IV, Generale Staf R.A.O. te 's-Gravenhage; kapt. Th. Kockx, hoofd Bureau Sport R.A.O. Kon. Landmacht; lt. ter zee I K.M.R. M. J. v. d. Eb, hoofd Centr. Bur. O. S. en O. Kon Ma rine; vlootaalmoezeneir B. J. Wil mink en vlootpredikant ds. L. A. Bodaan. Het Nederlands Militair Elftal, dat in zijn sterkste opstelling zal uitkomen, zal een waardig tegen stander ontmoeten. Wie dat zal zijn, is nog niet definitief bekend,, maar wanneer de thans gevoerde onderhandelingen zullen slagen, krijgen we een wedstrijd te aan schouwen, zoals we die in Den Helder nog niet hebben meege maakt en n» de Militaire Sport week voorlopig ook niet meer zul len zien. Een bijzonderheid die de Hel derse burgerij in hoge mate zal interesseren, is de medewerking van de marinierskapel o.l.v. de 2e luitenant der mariniers Gijsbert Nieuwland. Dank zij de bemoeie nissen van de marinecommandant zal de kapel, die in' Den Helder zo'n grote populariteit geniet, drie dagen achtereen de wedstrijden met haar prachtige muziek opluis teren. We zijn er van overtuigd dat we nog niet aan het eind zijn van de prettige mededelingen, betrekking hebbend op de Militaire Sportweek, maar dat dezer dagen nog bijzonder heden kunnen worden gepubliceerd, die een indruk zullen geven van het grootse programma dat ons van 21 tot 28 Juni zal worden voorgezet. De commissie p. en O. heeft van verschillende zijden steun ontvan gen voor het verkrijgen van prijzen en financiële middelen. Reeds wer den prijzen ontvangen van: Burge meester, Gem.bestuur, Cdt. Marine, Dir. R.W., O.S. en O.-Officier F. Wempe, Kon. Ned. Bond v. Oud- AUTO TEGEN LANTAARNPAAL ALKMAAR. Zaterdagavond Eltenweg een lantaarnpaal omver- heeft een luxe auto op de Kr. van gereden. De bestuurder werd afge leid door het verschuiven van ba gage met het gevolg dat hij naar links reed en met de lantaarnpaal in botsing kwam. WANDELSPORT H. V, Z. ALKMAAR. De eerste tekenen voor de a.s. wandelcampagne zijn er weer. Aanplakbiljetten waarop de komende tochten vermeld staan, hangen overal verspreid. De leden van de R.K. Wandelsportver. HVZ kijken echter niet eens naar zulke affiches. Het is vanzelfsprekend dat wij daaraan meedoen. Maar hoevele jongens en meisjes, die geen lid van onze vereniging zijn, zullen ook niet graag meelopen. Hen ontbreekt echter de gelegen heid om wekelijks te trainen. Welnu, HVZ, een wandelclub, bestaande uit ongeveer veertig le den van om en nabij de twintig, biedt u deze gelegenheid. Morgen, Dnsdagavond' om precies 7 uur starten wij vanaf de Faardemarkt. Tot kijk. Onderofficieren, fa. R. Th. Luyckx, fa. Vroom en Dreesmann, fa. Carel Coltof, N.V. Helderse Melkcentrale, Hotel „Het Wapen van Den Helder" en de Coöp. Verbr. en Prod. Ver. Er is nog een tekort aan prijzen, het comité zal derhalve nog gaarne namen van gevers noteren. Finan ciële bijdragen worden eveneens dankbaar geaccepteerd. Zij kunnen worden gestort op de girorekening van de Middenstandsbank, ten name van de Sportweek O. en O. De Helderse Lunchroom is 14 dagen gesloten geweest, omdat dé heer Lensen het nodig achtte zijn zaak grondig te restaureren. De bezoekers zullen verrast zijn, wan neer ze bij hot binnenkomen be merken, hoezeer de lunchroom aan sfeer heeft gewonnen, door de be schildering die in rustige kleuren is gehouden en de nieuwe glas in loodramen welke de intimiteit ver hogen. In de keuken zijn moderne kook- en koelinstallaties geplaatst, waardoor de heer Lensen nog meer dan voorheen aandacht kan schen ken aan de eisen die de verwende restaurant-bezoekers aan een goed geoutilleerd bedrijf mogen stellen. Wanneer we nog vermelden dat nieuwe toilets zijn aangebracht en een nieuwe afdeling voor ijsberei- ding is gebouwd, dan is het duide lijk dat de bezoekers in nog gro tere mate dan zij gewend waren, gezelligheid, comfort en uitsteken de consumptie in de Helderse Lunchroom zullen vinden. DEN HELDER. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kupers betreffende de sterkte van de politie op het eiland Texel, heeft de mi nister van Justitie geantwoord: 1. Vóór de oorlog werd op Te xel dienst gedaan door drie amb tenaren der rijksveldwacht en twee gemeenteveldwachters. Er waren bovendien vier „beambten in alge mene dienst", die geregeld politie diensten verrichten. Deze politie ambtenaren waren niet van het eiland afkomstig. Thans zijn op Texel dertien ambtenaren der rijkspolitie ingedeeld. Een is in militaire dienst, dus doen er twaalf werkelijk dienst, allen „van het vasteland" afkomstig. 2. Gelet op de omvang van de werkzaamheden op Texel is deze sterkte niet overmatig te noemen. Reeds vóór de oorlog werd uitbrei ding der politie overwogen. Het algemene politietoezicht is stellig verbeterd, bij vroeger ver geleken. Er wordt thans ook meer aandacht besteed aan de naleving der bepalingen betreffende de jacht en de vogelbescherming. 3. Aan de minister is niet ge bleken, dat voor het personeel der rijkspolitie op Texel woningen moeten worden gevorderd of ge vorderd zijn. 4. Uiteraard zal, wanneer mocht blijken, dat de politiedienst op Te xel door een kleiner aantal ambte naren kan worden verricht, tot vermindering van de sterkte wor den overgegaan. TER CONCOURS WAARLAND. Onze plaatse lijke muziekvereniging het R.K. Fanfarecorps „St. Gregorius" diri gent E. Peetoom uit Alkmaar, dat op het groot nationaal muziekcon cours in de eerste afdeling fanfare een tweede prijs behaalde, wat ge zien de zware eisen die gesteld werden een groot succes is, zal op Zondag 8 Juni a.s. deelnemen aan het concours dat vanwege de R.K. Bond van Harmonie en Fanfare corpsen in Noord- en Zuid-Holland te Bovenkerk gehouden zal worden. Wij wensen ons kranig corps veel succes toe. GUNNING EN AANBESTEDING De Rijkswaterstaat heeft bestek no. 99 tot herstellen van de buiten- vloeddeuren der grote opening van schutsluis Willem I in het Noord hollands Kanaal te Amsterdam ge gund aan J. de Groot te Purmerend voor f 6.765, Bij de te Hippolytushoef gehou den aanbesteding tot het bouwen van 6 arbeiderswoningen aldaar, waren de drie laagste inschrijvers: Jac. Smit te Hippolytushoef f 73.170; J. C. de Vries te Hippolytushoef f 73.600,— en G. Groot te Den Hel der f 75.885,De hoogste inschrij ver was H. Lont te Hippolytushoef voor f 91.148, Nog geen tweeduizend mensen waren opgekomen op de 27e Ka tholieke Landdag te Bovenkars- pel en vormden met veel vlaggen een kleurig geheel in de uitbun dige zomerzon. De openingsmu ziek van de harmonie „Crescen do" was over hen en de klare weergalm der glanzende instru menten sloeg over het K.G.B.- terrein, langs de groene vlakte der open akkers onder het blauw van de lucht, de kerk en de hui zen. Dit beeld was te zien, toen de voorzitter, oud-burgemeester J. Commandeur K.A.zn. uit Wognum tegen drie uur een openingswoord sprak in zijn kwaliteit van voorzit ter. Hij heette allen een hartelijk welkom, waarna hij de strijd der ideeën memoreerde, die momenteel over de wereld gaande is, een strijd die teruggebracht kan worden tot de these voor of tegen God. Deze landdag zal in dit kader zijn be sprekingen geven, waarbij de wens wordt uitgesproken, dat het hier uitgestrooide zaad vruchten zal af werpen. Alle aanwezigen zongen hierna met een door de zon niet weg te branden enthousiasme het Land daglied, welke zangklanken door het Streker Mannenkoor op sublie me wijze werden voortgezet in een vierstemmig „Wilhelmsu" en „klein Nederland". Prof. Anton van Duinkerken, zwetend doch vol spirit, was de eerste die in het sprekerstal in de boeiende behandeling van het onderwerp „Ons gewest, trouw aan God en Godsdienst, Kerk en Paus, Koningin en Vaderland". Met het intellect van de professor en de bezieling van de dichter ont vouwde hij enige gezichtspunten in deze materie, na er eerst zijn voldoening over te hebben uitge sproken als West-Brabander te kunnen spreken voor We^t-Friezen. over gevoelens die leven in beide landstreken en hun bewoners. Het begrip „trouw" werd eerst aan een onderzoek onderworpen, waarna aandacht werd besteed aan de trouw aan het vaderland, een trouw en een liefde die bij gevaar en be zetting' geen gril bleken maar een deugd. Toen werd gestreden voor de rechten van de vrije mens. Dit is, wat wij willen en moeten hou den: de traditie der vrijheid en der menselijkheid, gefundeerd op het Evangelie van Christus. Dit vader land beminnende zijn wij ons be wust van onze eenheid, een eenheid die rijpt in diegene die deze eenheid bindt: H. M. de Koningin. Dan de trouw aan de kerk, waarin we leefden en waarin we sterven zullen. Deze trouw betekent aller- eèrst trouw aan elkaar in een ge meenschap, waarbij het niet gaat om „ik", maar om „wij", om de ve len die over alle landen hun levens gebundeld weten in het leven der kerk. Doch niet alleen trouw aan elkaar, trouw aan de kerk betekent ook leven in de gemeenschap met de gehele geschiedenis. Dan ook zullen we trouw zijn aan de Paus, die steeds is geweest het zichtbare hoofd der kerk, voortlevende uit Christus. De trouw aan God en godsdienst tenslotte. Wij, levende mensen die vragen naar het „waarom" der din gen, wetend dat het antwoord ligt in de trouw aan God. Trouw aan God, omdat we Zijn schepselen zijn, trouw aan God in gemeenschap met de velen, een trouw, die niet bete kent ontrouw aan de mensen, con servatisme, bescherming van de brandkast, maar ook trouw, die ons leven doet in God, die Liefde is en alles door liefde beweegt. Zo zul len wij leven in trouw aan Hem, aan Koningin en vaderland, aan de Paus en godsdienst, ieder van ons, omdat hij zijn hart niet verbieden kan te beminnen". Klaterend was het applaus dat na deze rede opsteeg, een applaus dat ook gedurende deze rede telkenma le onderstreepte hoe met deze be zielende woorden werd meegeleefd. Prof. A. Cleophas Na een pauze, opgevuld door het pittige spelen der harmonie „Cres cendo" kwam weer het Streker Mannenkoor aan bod met „Duo Se raphim" van da Vittoria. Prof. A. Cleophas uit Warmond knoopte hierna in zijn rede over RK Midd. Onderwijs in West-Fries land" aan bij Prof. van Duinker ken, door een terugblik te werpen over onze trouw aan het vaderland in de voorbije jaren der bezetting. In deze jaren .waren het de West- Friezen, die een niet geringe plaats innamen in het verzet, omdat deze West-Friezen hun grootste goed be dreigd zagen: kerk en christendom. Deze jaren zijn voorbij en de hef tigheid zakt weer af tot burgerlijke middelmatigheid. Doch ook nu nog dreigen gevaren, namelijk die van Te Amsterdam is een vreedzame wereldstrijd begonnen tussen de Ne derlandse damkampioen Keiler en de Franse kam pioen Chestem. (Anefo) het materialistisch kapitalisme en t communisme, die alleen door de machten van het Christendom be zworen kunnen worden. Bezinnen we ons op de gevaren van het com munisme en de middelen, welke door deze stroming worden gebruikt dan blijken die niet alleen te be stjan in demagogie, maar in de aanval der communistische ide ologie spelen ook de middelen des gcestes een rol, op alle gebied der cultuur. Hiertoe moeten wij als christenen ons verzetten, omdat door deze middelen werden aange tast onze fundamentele vrijheden, het recht van de persoonlijke vrij heid en het recht om in volle vrij heid God te dienen. Waar deze vrij heden op het spel staan heeft de kerk het recht om alle krachten te bundelen voor de strijd, ook nu, en vooral op het gebied van onderwijs, de strijders met de geestelijke mid delen tegen het communisme kun nen voortkomen. Daarom zijn wij niet tevreden met alleen het katholieke lager- en uit gebreid lager onderwijs, maar voor al het middelbaar onderwijs dien stig te maken aan ons doel. In ons land bestaan 275 middelbare scho len, waarvan 169 neutraal, 65 ka tholiek en 41 protestant-christelijk. £ien we daartegenover de cijfers in het lager onderwijs, dan blijkt'deze constellatie schreef. Nemen we al leen slechts West-Friesland waar voor de talrijke katholieken geen enkele katholieke middelbare school buiten die te Alkmaar, voorhanden is. Een dergelijke onderwijsinrich ting is dus een eerste vereiste. Doch niet alleen een instelling, doch ook onze jongeren, dienen te worden gericht op deze vorm van onderwijs. 133 jongeren bezoeken de middel bare scholen in West-Friesland, doch dit aantal moet worden uitge breid, niet om het aantal gediplo meerde baantjesjagers te vergroten, maar om in een katholiek onder- wijsmilieu idealisten te kweken. God geve aan U, West-Friezen, aldus besloot Prof. Cleophas, een zegenrijke katholieke instelling voor middelbaar onderwijs, op dat uw kinderen ook op wetenschappelijk terrein meer bewapend zullen zijn tegen de grote vijanden van Gods kerk opdat West-Friesland voor de toekomst bewaard blijve in trouw aan God, kerk en vaderland". Deken v. d. Meer uit Hoorn sprak het slotwoord, waarin hij zijn dank bracht aan de beide sprekers en al len opriep nu reeds plaatselijk in samenwerking met de geestelijkheid te ijveren voor een katholieke Mid delbare school, om straks, als de plannen feiten geworden zijn, zeker wat betreft de financiën, daadwer kelijk aan de stichting te kunnen medewerken. Een hoog-plechtig Lof op het terrein besloot de dag, die o.a. ook door deken Harst, burgemeester Bosma en notaris Pinxter, namens de Landdag van het Noorderkwar tier werd bijgewoond. WATERVOGELS 2—S.R.C. I 3—4 In een wedstrijd, die geheel in het teken stond van de brandend warme Juni-dag, heeft Watervogels zijn laatste kans om de degradatie te ontlopen, met alle felheid verdedigd SRC heeft echter zijn sportieve plicht gedaan, al was deSchager overwinning maar, op het kantje af. SRC wint de toss en reeds in de eerste minuut is de stand 1—0 voor hen, wanneer Berkvens bij 'n snelle doorbraak goed inzet. Watervogels neemt onmiddellijk het initiatief over en forceert een serie gevaar lijke aanvallen, vergezeld van een aantal corners, waarbij van Nuland diverse malen handelend moet op treden. Het succes komt echter aan de andere kant, als Berkvens de W.-doelman voor de tweede maal laat vissen. Niet ontmoedigd neemt Watervogels alle krachten mee naar de voorhoede, waardoor 15 min. voor rust een verdiend tegenpunt wordt gescoord. Deze eerste helft was wel enigzins vreemd, als men weet dat Watervogels meer in de aanval was, maar de enkele SRC- aanvallen waren veel gevaarlijker en dus meer doelpunten opleverend De Schagenaars maken er via hun rechtsbinnen zelfs nog voor rust 1-3 van. Na de rust was het spelbeeld ge heel veranderd. Alle fut was er vrijwel uitgespeeld, speciaal bij S RC en een gevolg hiervan was dat geen behoorlijke aanval wordt op gezet. Toch vergroten de Schage naars hun voorsprong tot 14 door Kok, terwijl dezelfde speler enige minuten later op de voor SRC bijna traditioneel geworden wijze een penalty mist. In het laatste kwartier zet Wa tervogels alles op alles en zij bren gen het nog tot 2 doelpunten, hier mede de eindstand.op 34 buengend De vogels zijn nu vo.or de 2de maal achter elkaar degradatie candidaat. Uit Amsterdam is het s.s. „Ta- rakan" van de Maatschappij „Ne derland" naar Hollandia op Nieuw Guinea vertrokken met 119 poli tieke delinquenten aan boord, die op verschillende bases waar leger- goederen zijn opgeslagen, werk zaamheden zullen verrichten. De delinquenten, die twee jaar op Nw. Guinea zullen verblijven, worden uitgezonden door de Stichting „Be heer en liquidate basesgoederen" gevestigd te 's Gravenhage. De meeste delinquenten, die met de „Tarakan" vertrekken, zijn „Tribunaal-gevallen". Zij, die ver oordeeld zijn tot Rijkswerkinrich ting of gevangenis komen niet in aanmerking voor uitzending. Zij zullen worden tewerkgesteld bij de legergoederendumps te Hollandia, Biak, Morotai en Tarakan. De in scheping verliep vlot. Het voordek van de „Tarakan" is gereserveerd voor de delinquenten, die dadelijk na aankomst op het schip het hun toegewezen terrein gingen verken nen. Zij krijgen soldatenkost en mogen zich op het voorgedeelte van het schip vrij bewegen. De stemming der vertrekkenden was goed en velen hopen zich in Nieuw Guinea een toekomst te kunnen scheppen. Voor het vertrek werden zij toe gesproken door de heer L. van Hulst, vertegenwoordiger der di rectie van het Ingenieursbureau „Ingenegeren Vrijburg". Onder gewap Jeruzalem vert der geleide v Hier zien wij 1 soldaten tij dei plannen v karakteristieke doemde Zuidei niet bij een ve gene zou verl een cultuurgoe Immers een v< vallen, de visser Zuiderzee, of he wilt, wanneer nieurs en Neder land zullen ga waaraan duizen niet alleen, doch zo'n dringende b dat zal gaan ten waaraan wij gel hier wat gewon verloren worden, vend over de wi lijks brood verd: over tien, over t' heel andere man En de vrees dat gebruiken, klede den duur verdwi een andere sfeer lige, vissersdorpe is heel niet ongi de geprojecteerd is drooggelegd d als Marken, Voli Monnikendam e klank gekregen, niet meer aan de ten, aan de stO( mooi, doch zwaa Waar nu de dergelijk museur door de werkza Commissie van Zuiderzeemuseur door het feit dat begroting 1946 ei belangrijke somn werden uitgetrol zaamheid der C< en worden de ei teneinde aan de te geven. DaartO' gesticht de „Veri den van het welke Zaterdagn van Cleve te I werd opgericht. Er was voor grote belangstell o.a. namens het W. de heer Kuipt Scheurleer, Jhr Rijckevorsel en I mens Monumentc van het Natipna heer Wassenberg seum te Leeuwar gemeesters van d zeeplaatsen zoals van Enkhuizer Hoorn, Keizer va van Marken, Mc Kampen, Harde: verscheidene ai oudheidkamers. De heer Sybrai en de werkwijze niging uiteen en de burgerij reeds van het museum 35.000 heeft 1 eigenaresse van fa. Sluys en Groc bekend dit geboi schikking gestel basis van het mu Een binnen De heer S. J. I Openluchtmuseur uitleg van de pl; van enige platte tietekeningen. Zc Peperhuis en de wen het binne: terwijl enige 1 verder aan de bi Wierdijk, ter hoo bersgat op een o het eigenlijke op verrijzen. Daar z Zuiderzeedorpen er komt een vissi e.d. Het mooie 1 museum zal zijn dorpen zullen nii in de vissershave zijn want alleen aan zee blijven wordt geprofiteer gen met het opi Arnhem opgedaai Nadat de aani ding van de heer K. Norel een ron< projecteerde terr maakt, werd in I een maaltijd aanj de heer Kuiper z: sprak over hetge reeds voor het mi De burgemeester die gehoopt had 1 «ad te krijgen er nitief-m rook za

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2